CESTOVNÍ PRŮVODCE PRO ITÁLII

Objevte Itálii, zemi, kde se proplétají starověké ruiny, renesanční umění, vinice a prosluněné středomořské pláže. Od zasněžených vrcholků Alp po klikaté uličky Toskánska.

itálie cestovní průvodce

CO NAVŠTÍVIT V ITÁLII?

Itálie vás uchvátí: historickou nádherou Říma, uměleckým dědictvím Florencie, okouzlujícími kanály Benátek a módním půvabem Milána. Nenechte si ujít malebné pobřeží Amalfi, starobylý půvab Sicílie a klidnou krásu jezera Como.

NEJLEPŠÍ MÍSTA V ITÁLII

ŘÍM

Řím je jedinečné a živé město plné historie, kultury a umění. Od ikonického Kolosea a Vatikánu až po starořímské stavby, jako je Pantheon, je Řím neuvěřitelné město, které vás doslova očaruje.

TOSKÁNSKO

Od zvlněných kopců, vinic, olivových hájů a středověkých horských měst až po úchvatné pobřeží a půvabné vesničky – v Toskánsku si každý najde to své!

BENÁTKY

MILÁNO

DOLOMITY

Prozkoumejte svěží alpská údolí, choďte po starobylých stezkách a kochejte se majestátními výhledy na zasněžené vrcholky – vítejte v Dolomitech!

SEVERNÍ ITÁLIE

Od malebných kanálů Benátek až po zasněžené vrcholky italských Alp je severní Itálie vysněnou destinací pro ty, kdo hledají úchvatné scenérie, vynikající kuchyni, světoznámé umění a architekturu, krásné pobřeží a živá města.

UŽITEČNÉ TIPY

PRAKTICKÉ INFORMACE

Kdy navštívit Itálii

Itálie je ideální destinací po celý rok. Nejlepší doba tak závisí na tom, co plánujete v Itálii dělat:

Jaro (březen až květen): Počasí na jaře je obvyklé mírné a příjemné. Davy turistů jsou z kraje jara méně intenzivní než v létě (kromě velikonočních oslav, které jsou v Římě a ve Vatikánu velkolepé). Jaro je ideální pro poznávání měst a turistiku.

Léto (červen až srpen): V létě panuje v Itálii horké a slunečné počasí – ideální období pro dovolenou na pláži a užívání si rušného nočního života. Jedná se o hlavní turistickou sezónu, takže pobřežní oblasti a oblíbená města jako Řím, Benátky a Florencie bývají poměrně přeplněné.

Podzim (září až listopad): Počasí se sice ochlazuje a častěji prší, ale teploty jsou stále velmi příjemné pro poznávání měst a horskou turistiku. Na podzim se konají slavnosti sklizně, zejména ve vinařských oblastech, jako je Toskánsko.

Zima (prosinec až únor): Počasí se ochlazuje, zejména v severních oblastech, kde je v alpských oblastech běžný sníh. V jižních částech Itálie jsou zimy mírnější. Davy turistů jsou menší, s výjimkou období Vánoc a karnevalu. Toto je ideální období pro poznávání měst pro ty, kteří nemají rádi davy nebo cestují s rozpočtem. Zima je zároveň zárukou skvělého lyžování v Dolomitech a italských Alpách.

Doprava v Itálii

Veřejná doprava

Itálie se může pochlubit sítí vysokorychlostních vlaků, jako jsou Frecciarossa, Frecciargento a Italo, které rychle spojují velká města, jako jsou Řím, Milán, Florencie a Benátky. Pro cestování do menších měst nebo v rámci regionů jsou regionální vlaky cenově výhodnější, i když pomalejší variantou. Některé vlakové trasy nabízejí fantastické výhledy, například trasa z Říma na Sicílii, kde vlak jede podél pobřeží a následně se přepraví trajektem přes Messinskou úžinu do Sicílie. Čtěte více v našem průvodci cestováním vlakem po Itálii.

Autobusy doplňují vlakovou síť a dostanou se do oblastí, které nejsou dostupné vlaky. Dálkové autobusy, provozované společnostmi jako FlixBus, spojují velká města a jsou často levnější, ale pomalejší než vlaky.
Ve městech a obcích jsou hojně využívány místní autobusy, například Cotral v okolí Říma. Zde najdete autobusové spoje do Itálie a v Itálii.

Trajekty jsou hojně využívané pro cestování na ostrovy, jako je Sicílie, Sardinie a další ostrovy v okolí nebo mezi pobřežními městy. Na tomto odkazu si můžete vyhledat veškeré trajekty.

Autem do Itálie

Silnice a dálnice v Itálii jsou v dobrém stavu. Dálnice jsou zpoplatněné – mýtné vás vyjde na cca 8-9 € na 100 km. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Na tomto odkaze najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.), ale dostatečné informace vám poskytnou taky Google mapy.

Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Pokud si plánujete půjčit auto na místě, vybírejte s předstihem. V Toskánsku a podobných oblastech vybírejte menší modely, protože silnice jsou úzké a klikaté. Navíc parkoviště mohou být brzy plná a s menším autem máte větší šanci zaparkovat. Zde najdete největší nabídku vozidel za nejlepší ceny.

ZTL zóny

Pokud cestujete do větších měst vlastním nebo půjčeným autem, myslete na to, že některá města mají vyhrazené tzv. ZTL zóny. Jedná se o oblasti s dopravním omezením, kam je nerezidentům vjezd zakázán. Patří sem například Řím, Pisa nebo Florencie. Bezpečnější je tak zaparkovat na předměstí nebo ve vzdálenějších čtvrtích a do centra dojet městskou dopravou.

Řada menších městeček a vesniček má uzavřená historická jádra, kam je vjezd zakázán. Parkoviště se v těchto případech nacházejí na kraji vesnic.

Kultura a tradice v Itálii

Kultura

Italská města připomínají muzea pod širým nebem. Od renesančního umění ve Florencii přes antické ruiny Říma až po velkolepé kanály v Benátkách – každé město vypráví prostřednictvím architektury svůj příběh.
Návštěva slavných galerií, jako je Uffizi ve Florencii nebo Vatikánská muzea v Římě, vám umožní nahlédnout do obrovského přínosu Itálie světu umění.

Itálie je rodištěm opery a užít si představení například v La Scala v Miláně je prostě zážitek.

Města jako Milán jsou taky mekkou milovníků módy. A i když neplánujete vyrazit na nákupy, ucítíte módu na každém kroku. Místní jsou dokonale oblečení a výlohy perfektně vyzdobené.

Tradice a slavnosti

Ústředním prvkem italského života je rodina. Všimnete si toho ve způsobu, jakým lidé komunikují, společně stolují a slaví. Většina Italů je římskokatolického vyznání, což je patrné z četných kostelů a náboženských slavností.

V Benátkách se zúčastněte místních slavností, jako je Carnevale, kde město ožívá maskami a kostýmy, nebo zažijte tradiční náboženské slavnosti v menších městech.

Typická jídla v Itálii

Italská kuchyně je sice proslulá, ale je neuvěřitelně rozmanitá. Každý region se může pochlubit vlastními specialitami – například mořskými plody v Benátkách, rizotem v Miláně a čerstvou, vydatnou kuchyní v Toskánsku.

Zde jsou některá z nejtypičtějších a nejoblíbenějších jídel, co ochutnat v Itálii:

Pizza: Pizza v Neapoli – právě v Neapoli vznikla tradiční jednoduchá pizza Margherita s čerstvými rajčaty, mozzarellou a bazalkou.

Těstoviny: V Římě vyzkoušejte klasické římské těstoviny – Carbonara (krémová omáčka s pancettou a vejcem), Cacio e Pepe (sýr a pepř) a Amatriciana (rajčata a guanciale).
Boloňa je známá pro svou boloňskou omáčku, ale nenechte si ujít ani Tagliatelle al Ragù nebo Tortellini in brodo.
Typickým jídlem ve Florencii a Toskánsku jsou Pappardelle s omáčkou z divočáka.

Mořské plody v pobřežních oblastech: V Benátkách si dopřejte rizoto z mořských plodů nebo sépie vařené v jejich inkoustu (Nero di Seppia). Na Sicílii a Sardinii si vychutnejte pokrmy z čerstvých mořských plodů, jako je Frutti di Mare nebo Bottarga (solené, sušené rybí jikry).

Maso a sýry: Parma a Modena jsou domovem šunky Prosciutto di Parma a sýru Parmigiano Reggiano. Vyzkoušejte také balzamikový ocet z Modeny.
Toskánsko je známé pro své uzeniny, zejména salámy a prosciutto, a sýr Pecorino Toscano.

Lanýže: Alba a Piemont jsou proslulé bílými lanýži.

Dezerty a sladkosti: Jako dezert vyzkoušejte Tiramisu s příchutí kávy, které pochází z Benátska. Na Sicílii musíte ochutnat Cannoli, sicilské pečivo plněné sladkou krémovou ricottou. Gelato je klasika po celé Itálii a gelaterie nabízejí nejrůznější příchutě.

  • Italská kuchyně je založena na čerstvých sezónních surovinách.
  • Vyzkoušejte k jídlu místní vína, která jsou často navržená tak, aby doplňovala regionální pokrmy.
  • Návštěva místních trhů může být skvělým způsobem, jak poznat regionální potraviny a suroviny.
  • Vychutnat si rychlé espresso v baru na stojáka je typickým italským zážitkem.
  • Cappuccino patří ke snídani a nepije se po 11. hodině dopoledne.
  • Mnoho restaurací zahrnuje do účtu poplatek za obsluhu (“coperto”), který pokrývá servis. Nejedná se o spropitné, ale o poplatek za obsluhu. Spropitné se neočekává, ale je vítané (přibližně 5-10 % z účtu).

☞ Podívat se na všechny destinace.