Jak navštívit Duomo di Milano (užitečné tipy a zkušenosti)

Duomo di Milano

Duomo di Milano patří mezi nejnavštěvovanější památky v Itálii. Fronty sem jsou dlouhé a především od jara do podzimu je dobré si návštěvu předem naplánovat. Vyhnete se tak dlouhým frontám a prohlídku slavné katedrály v Miláně si užijete ještě víc. Zde jsou naše praktické tipy a informace, jak navštívit Duomo di Milano.

Stojí Duomo di Milano za návštěvu?

Duomo v Miláně je jednou z nejkrásnějších katedrál na světě. Stavba představuje vrchol gotické architektury se svými složitými detaily, věžemi a sochami. Mistrovské architektonické dílo, které vám vezme dech. Alespoň nám vzalo!

Projít se po terasách a střeše katedrály byl náš nejlepší zážitek v Miláně a vřele ho doporučujeme každému. Stejně dechberoucí byl taky interiér katedrály, který je impozantní jako exteriér katedrály.

Jak se dostat k Duomo?

Duomo leží v historickém centru Milána. Zaujímá podstatnou část náměstí Piazza del Duomo.

Katedrála je snadno dostupná pěšky, ale taky městskou dopravou.

Nejbližší stanicí metra je Duomo, kde staví linky 1 a 3. Stanice se nachází hned vedle katedrály. V blízkosti Piazza del Duomo zastavuje taky několik autobusových a tramvajových linek. Doporučuji se svézt především oranžovou linkou tramvaje, která křižuje ulice v Miláně už 100 let.

Pokud jedete vlastním autem, myslete na to, že v blízkosti katedrály je téměř nemožné zaparkovat. Je lepší zaparkovat dál od centra a zbytek dojet veřejnou dopravou.

Jaké je vstupné do Duomo di Milano?

Vstupné do Duomo se liší podle toho, co vše chcete navštívit. Nejoblíbenějším typem vstupenky je kombinovaná vstupenka, která zahrnuje katedrálu, terasy a střechu, archeologické naleziště a muzeum Duomo. Cena kombinované vstupenky se pak liší podle toho, zda jdete po schodech nebo nahoru vyjedete výtahem.

Plné vstupné je v tomto případě 20 € a pro děti 6-17 let 10 €. S využitím výtahu je pak vstupné 25 € a pro děti 6-17 let 12,50 €. Děti do 5 let a ZTP s doprovodem mají vstup zdarma.

Můžete navštívit taky jen samotnou katedrálu bez terasy nebo naopak terasy bez katedrály. Byla by ale velká škoda nechat si ujít kompletní prohlídku, protože Duomo za to opravdu stojí.

Jak přeskočit fronty do katedrály Duomo:

My jsme si zakupovali kombinované vstupenky předem hned na 9:00. Šli jsme vstupem po levé straně katedrály vyhrazeným pro rezervace předem, kde čekalo pouze pár lidí. Zvolili jsme vstup po schodech – výtah se pak nachází kousek dál po levé straně katedrály (vše je perfektně značené).

Jaká je otevírací doba katedrály v Miláně?

Katedrála je otevřená denně v čase 9:00-19:00 (poslední vstup v 18:10). Konkrétní čas si zvolíte při rezervaci.

Duomo di Milano

Jak probíhá prohlídka?

Vstup do katedrály se liší podle toho, co plánujete navštívit.

Pokud chcete vidět terasy, vstup se nachází po levé straně katedrály – nejprve uvidíte vchod do katedrály po schodech a kousek za ním vstup pro výtah, který vás vyveze až na terasy.

Poznámka: Pokud jste si nerezervovali vstupenky předem, musíte si je nejprve koupit – prodejna vstupenek se nachází po pravé straně katedrály v Královském paláci. Poznáte to podle většího shluku lidí nebo fronty.

Milánská katedrála

Se vstupenkou přijdete ke vstupu, kde proběhne rychlá bezpečnostní kontrola a oskenování vstupenek (v mobilu nebo vytištěné).

Vyjdete nebo vyjedete na terasy, které si můžete z celé jedné strany projít. Poté vystoupáte pár schodů a dostanete se až na střechu.

Až si vše prohlédnete, sestoupáte po schodech dolů do katedrály. Tady pracovník opět naskenuje vaší vstupenku a hned vás pustí dovnitř. V katedrále se zároveň nachází taky vstup do archeologického naleziště.

Duomo di Milano

Součástí kombinované vstupenky je muzeum, které se nachází v Královském paláci napravo od katedrály. Pro vstup stačí ukázat vstupenku, fronty tu nebývají.

Na kompletní prohlídku si vyčleňte cca 2 hodiny.

Pokud plánujete navštívit pouze katedrálu, vstup se nachází po pravé straně katedrály – je to označené.

Co si obléct na sebe?

Duomo di Milano stále funguje jako církevní stavba, kam by se měl dodržovat dress code – zakrytá kolena a ramena, žádné přikrývky hlavy. Záleží na obsluze, zda vás v nevhodném oblečení pustí dovnitř.

Doporučuji taky zvolit pevnou obuv, protože mramor může klouzat.

Praktické tipy, jak si užít Duomo di Milano

Zde je několik užitečných tipů, které vám pomohou vytěžit z návštěvy Milánské katedrály co nejvíce:

  1. Zakupte si vstupenky předem: Abyste se vyhnuli dlouhým frontám, zvažte zakoupení vstupenek předem online.
  2. Oblečte se skromně: Ujistěte se, že máte zakrytá ramena a kolena, a vyhněte se nošení klobouků nebo slunečních brýlí uvnitř katedrály.
  3. Prozkoumejte terasy: Nevynechejte příležitost prohlédnout si terasy. Výhled na Milán z jejich vrcholu je ohromující. Za příplatek je k dispozici přístup výtahem, nebo pokud dáváte přednost schodům, můžete se vydat po schodech.
  4. Respektujte ticho: Zejména pokud jste na návštěvě během bohoslužby, omezte hluk na minimum. Ztlumte mobilní telefony a vyhněte se hlasitým rozhovorům.
  5. Vyhraďte si dostatek času: Katedrála a její okolí mají co nabídnout, proto si na její důkladné prozkoumání vyhraďte dostatek času.
  6. Navštivte katedrálu dříve nebo později: Abyste se vyhnuli davům, naplánujte si návštěvu brzy ráno nebo pozdě odpoledne. A co víc, světlo je v těchto časech nejlepší.
  7. Bezpečnostní kontroly: Připravte se na bezpečnostní kontroly u vstupu. Neberte si velká zavazadla nebo batohy.
    Vezměte si pohodlné boty: Podlahy katedrály mohou být nerovné, a pokud budete stoupat na terasy, je zde mnoho schodů, proto si vezměte pohodlné boty.
  8. Uvnitř katedrály není dovoleno jíst a pít.
Milán co navštívit

Toto byl naše tipy a zkušenosti, jak navštívit katedrálu Duomo di Milano. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže.

Více informací o severní Itálii

MILÁN: Zde je přehled nejlepších míst, co navštívit v Miláně. Pro snadnější naplánování výletu můžete využít náš itinerář pro Miláno za 3 dny. Máte na Milán méně času než 3 dny? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

Zde je průvodce dopravou v Miláně. V tomto článku sdílíme naše tipy, kde se ubytovat v Miláně.

LOMBARDIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co vidět v Lombardii.

V Lombardii najdete kromě Milána další krásná místa. Jen kousek od Milána leží alpské jezero Lago di Como. Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Duomo di Milano

Shrnutí: Nejčastější dotazy k Duomo di Milano

Co je Duomo di Milano?

Duomo di Milano neboli Milánská katedrála je katedrální kostel v italském Miláně. Je zasvěcený Narození Panny Marie a je sídlem milánského arcibiskupa. Katedrála je proslulá svou architektonickou velkolepostí a složitými detaily, které představují gotickou architekturu.

Kde se nachází katedrála Duomo di Milano?

Duomo di Milano se nachází na náměstí Piazza del Duomo, které je centrálním náměstím italského Milána.

Kdy byla postavená Duomo di Milano?

Stavba Duomo di Milano začala v roce 1386 a trvala téměř šest století, přičemž poslední úpravy byly provedeny ve 20. století.

Platí se za návštěvu Duomo di Milano vstupné?

Ano, za návštěvu katedrály a jejích jednotlivých částí se platí vstupné. Ceny vstupenek se mohou lišit v závislosti na tom, do kterých částí chcete vstoupit. Doporučuji zvolit kombinovanou vstupenku, která zahrnuje vše, co katedrála nabízí včetně návštěvy teras a střechy.

Jak se dostanu do Duomo di Milano?

Duomo di Milano je snadno dostupný veřejnou dopravou, včetně metra, autobusu a tramvaje. Nejbližší stanice metra je Duomo (linky 1 a 3), která se nachází hned vedle katedrály

Je v Duomo povoleno fotografovat?

Fotografování uvnitř katedrály je obecně povoleno, ale fotografování s bleskem, stativy a drony je zakázáno.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *