55 tipů na výlety a turistiku v rakouských Alpách (2024)

Wolfgangsee Rakouské Alpy

Rakouské Alpy – vítejte v pohlednicové destinaci, která láká svými majestátními horami, svěžími údolí a malebnými vesničkami. Dnes si ukážeme nejkrásnější oblasti v Rakousku s tipy na výlety a turistické trasy, kam do rakouských Alp na dovolenou. Užijte si rakouské Alpy v létě v páru i jako rodina s dětmi.

Rakouské Alpy v létě – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu rakouských Alp. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, kam v rakouských Alpách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kam do rakouských Alp: výlety a turistika

1. Wolfgangsee

Wolfgangsee v Rakousku, jezero s tyrkysovou vodou obklopené lesy a vysokými horami, se nachází v oblasti Solné komory nedaleko Salzburgu. Má skvělou polohu pro jednodenní výlet do Salzburgu i Hallstattu a pohoří Dachstein (viz další bod).

Užijte si plavání v křišťálově čisté vodě nebo plavbu na loďce, vydejte se kolem jezera po upravené stezce a užijte si kouzlo tradičních vesniček St. Wolfgang, St. Gilgen a Strobl na břehu jezera.

UBYTOVÁNÍ WOLFGANGSEE 😴

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte zdarma vstup na zubačku Schafberg, trajekty po Wolfgangsee, sáňkařskou dráhu ve Strobl a další atrakce v okolí.

Hotel Peter

Stylový hotel u promenády

Seehaus Familie Leifer

Plně vybavené apartmány

Hotel-Garni Schernthaner

Rodinný hotel

Wolfgangsee, Rakousko
Wolfgangsee, Rakousko

Výlety a turistika v okolí Wolfgangsee:

Okružní trasa kolem Bürglsteinu

Nenáročná okružní trasa kolem Bürglsteinu se nachází u Strobl a vede z části podél jezera a z části lesem. Na jejím začátku se nachází bezplatné parkoviště. Trasa je dlouhá 4 km a zabere vám asi 1-1,5 hodiny.

Zwölferhorn

Zwölferhorn je oblíbený vrchol u Wolfgangsee, odkud si užijete jedny z nejlepších výhledů na jezero. Pokud hledáte oblast, kde strávíte celý den, Zwölferhorn je ideální. Nachází se tady řada turistických stezek i horských chat.

Nahoru se dostanete nenáročnou trasou nebo lanovkou ze Sankt Gilgen.

Zubačka na Schafberg

Zubačka na Schafberg je jedna z nejlepších věcí, co dělat v okolí Wolfgangsee. Dolní stanice se nachází v St. Wolfgang a jízda nahoru trvá 35 minut. V sezóně tu bývá hodně lidí, je lepší objednat lístky předem. Po cestě vás čekají nádherné výhledy a nevšední zážitek, protože zubačka se v Alpách jen tak nevidí. Pro více informací se podívejte na oficiální stránky.

Zubačka na Schafberg, Rakousko
Zubačka na Schafberg, Rakousko

Na vrchol Schafberg můžete vyrazit taky po svých – cesta nahoru trvá asi 3-4 hodiny podle kondice a počasí. Z vrcholu si užijete pohled jako z pohlednice na tyrkysově zbarvená jezera zasazená mezi alpské štíty.

Kde se ubytovat u jezera Wolfgangsee:

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte zdarma vstup na zubačku Schafberg, trajekty po Wolfgangsee, sáňkařskou dráhu ve Strobl a další atrakce v okolí.

 • Hotel Peter: Stylový čtyřhvězdičkový hotel přímo u promenády v St. Wolfgang, parkování zdarma a výborná kuchyně.
 • Strandhotel Margaretha: Designový hotel přímo u jezera se soukromou pláží a parkováním zdarma.
 • Hotel-Garni Schernthaner: Rodinný hotel v centru Sankt Gilgen jen pár kroků od jezera
 • Seehaus Familie Leifer: Studia a apartmány s kuchyňským koutem, parkováním zdarma a výhledem na jezero v St. Wolfgang
 • B&B Schwarzes Rossl: Levné B&B kousek od jezera v St. Wolfgang

Čtěte více o jezeře Wolfgangsee v předchozím článku (včetně fotografií, tipů na výlety a turistické trasy).

2. Pohoří Dachstein

Pohoří Dachstein je dramatické pohoří v severních vápencových Alpách, které patří k nejoblíbenějším oblastem v rakouských Alpách. Projděte si malebné městečko Hallstatt, užijte výhled z visutého mostu či známé vyhlídky Five fingers nebo si užijte trek kolem alpských jezer Gosauseen.

UBYTOVÁNÍ DACHSTEIN 😴

COOEE Hotel

Nejlepší poměr ceny a kvality

Lodge am Krippenstein

Horský hotel uprostřed hor

Seehotel am Hallstättersee

Skvělé pro rodiny

Nejlepší výlety a turistika v pohoří Dachstein, Rakousko:

Hallstatt

Hallstatt je ikonické alpské městečko, které je zapsané na seznamu UNESCO. Zasazené na úpatí jezera mezi výraznými horami, s dominantním kostelíkem, který převyšuje okolní alpské domy.

V Hallstatt můžete navštívit solné doly nebo vyhlídku Skywalk “Welterbeblick” – více informací najdete v článku o pohoří Dachstein v Rakousku.

Ledová a Mamutí jeskyně – Vyhlídka Pět prstů

Vyhlídka Pět prstů je jednou z nejznámějších rakouských vyhlídek. Užijete si odtud fantastické výhledy na okolí Hallstattu.

K vyhlídce se dostanete lanovkou z obce Obertraun. První lanovka Dachstein Krippensteinbahn I staví u Ledové a Mamutí jeskyně.

Tady navazuje druhá lanovka Dachstein Krippensteinbahn II, která vás zaveze až k vyhlídce Pět prstů. Od lanovky vás čeká ještě cca 1 kilometr cesty a následně boží výhledy na Hallstatt, Hallstattské jezero a okolní hory.

Krippenstein / co navštívit v Dachsteinu / Dachstein výlety a trasy
Výhled z Dachstein-Krippenstein

Vyhlídka sama o sobě je zdarma. Zpoplatněná je lanovka (dá se jít i pěšky), popř. jeskyně. Otevírací dobu a jízdné za lanovku najdete zde.

Od lanovky je to jen pár kroků ke Spirále světového dědictví, což je další vyhlídka přímo na vrcholu Hoher Krippenstein s fantastickým výhledem na Hoher Dachstein (nejvyšší vrchol masivu Dachstein).

Visutý most – vyhlídka Skywalk

Vyhlídku Skywalk s visutým mostem najdete u městečka Ramsau am Dachstein a nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou, která vám ušetří téměř 1000 výškových metrů.

Po výstupu přicházíte k vyhlídkové plošině Skywalk. Až se pokocháte, můžete pokračovat dál k visutému mostu. Ten najdete v nadmořské výšce 2687 m a je tak nejvýše položeným visutým mostem v Rakousku.

100 m dlouhý most přechází v železný chodník, ze kterého můžete odbočit k vyhlídce Schody nikam. A přesně tak to je. Schody pocitově vedou opravdu nikam. Vidíte jen hluboké údolí. Je to přesně to místo, kde vám adrenalin vyskočí pořádně vysoko :).

Pokračováním dál po železném chodníku vcházíte do Dachsteinského ledového paláce. Rádi byste si užili víc panoramatických výhledů? Pokračujte směrem k chatě Seethalerhütte, kterou najdete pod nejvyšším vrcholem masivu Dachstein – Hoher Dachstein (2995 m). Trasa je dlouhá asi 2 km.

Vodopády Riesachfälle a jezero Riesachsee

Kousek od známého lyžařského střediska Schladming najdete krásné vodopády Riesachfälle. Sice už geograficky nespadají do pohoří Dachstein, ale je to jen kousek odtud.

Auto zaparkujete v Seeleiten (jezdí sem taky autobusy) na konci údolí říčky Untertalbach (v roce 2021 stálo parkoviště 9 €) a vyrazíte po oranžové trase Alpinsteig Höll kolem říčky Riesachbach. Chce to pořádné boty a jistou nohu, ale stojí to za to. Trasa vede dál k jezeru Riesachsee. Cestu si můžete prodloužit až k horské boudě Preintalerhütte.

Jezera Gosauseen

Jezera Gosauseen tvoří 3 jezera – Vorderer Gosausee, Gosaulacke a Hinterer Gosausee. Trasa začíná u největšího z nich – Vorderer Gosausee, kde zaparkujete a vydáte se kolem jezera. Většina návštěvníků volí cestu kolem prvního z jezer, ale pokud máte čas, vyrazte postupně ke všem třem jezerům, protože určitě stojí za vidění.

Pokud si chcete užít nádherný výhled na masiv Dachstein, nechte se od jezera Vorderer Gosausee vyvézt lanovkou Gosaukammbahn a pokračujete dál jednou z cest – vybrat si můžete nenáročné i náročnější trasy.

Bez dětí doporučuju vyšlápnout na vrchol Grosser Donnerkogel (2050 m), kam vede pohodová, místy středně náročná trasa.

Čtěte podrobného průvodce pohořím Dachstein v předchozím článku.

Kde se ubytovat v okolí pohoří Dachstein:

 • Seehotel am Hallstättersee: Útulný hotel se skvělým poměrem ceny a kvality na břehu Halštatského jezera
 • Dormio Hotel Obertraun: Plně vybavený resort v Obertraun kousek od jezera (bazén, dětské hřiště, zahrada, parkování zdarma, restaurace).
 • Lodge am Krippenstein: Stylový horský hotel přímo na vrcholu Krippenstein s fantastickým výhledem
 • COOEE Hotel: Fantastický hotel v Gosau, které se nachází na půli cesty mezi Wolfgangsee a pohořím Dachstein. Možnost polopenze, bohaté zázemí, parkování zdarma.
 • Alpine Club: Plně vybavené apartmány ve Schladming se skvělým poměrem ceny a kvality, dětským i tenisovým hřištěm a dalším zázemím.
Jak ušetřit v oblasti Dachstein-Schladming

Následující ubytování zahrnují slevovou kartu Dachstein-Schladming Sommercard, kterou získáte automaticky při svém příjezdu. Karta je platná od 18. května do 1. listopadu pro všechny, kteří se ubytují v partnerských ubytováních alespoň na jeden den. Platí od 13:00 v den příjezdu, během pobytu včetně celého dne odjezdu.

S kartou můžete cestovat zdarma místními i regionálními autobusy, využívat lanovky (Planai, Hochwurzen, Reiteralm a dokonce zahrnuje taky lanovku na ledovec Dachstein při pobytu alespoň na 2 dny) + součástí jsou další slevy na atrakce v okolí.

Partnerská ubytování s Dachstein-Schladming Sommercard:

 • Tauernblick: Útulný hotel ve Schladming s wellness a možností polopenze
 • Pension Hofweyer: Tradiční alpský penzion v Ramsau am Dachstein s nádhernými výhledy a zahradou
 • TUI Blue Schladming: Útulný, moderní hotel s parkováním zdarma a skvělým poměrem ceny a kvality
 • JUFA hotel Schladming: Příjemný tříhvězdičkový hotel v centru Schladming, s wellness a bohatou snídaní
TUI Blue Schladming

3. Pohoří Hochkönig – kam do rakouských Alp

Pohoří Hochkönig se rozprostírá podél hranic s Německem, kde ho z druhé strany lemují Berchtesgadenské Alpy.

Užijte si oblast kolem ledovce Hochkönig, která uniká masové turistice. Tady si vychutnáte přírodu jen sami pro sebe, nasajete klid na turistických stezkách a ucítíte vřelost místních, kteří se s vámi rádi dají do řeči.

Výlety a turistika v pohoří Hochkönig, Rakousko:

Ledovec Hochkönig

Ledovec Hochkönig je s výškou 2941 m dominantou celé oblasti. V zimě si tu skvěle zalyžujete, v létě můžete vyrazit po jedné z turistických tras. Více informací o lyžování na ledovci Hochkönig najdete zde.

Hochkönig rakouské Alpy

Výstup na ledovec Hochkönig

Ledovec Hochköng si můžete vyšlápnout až do jeho nejvyššího bodu. Počítejte ale s pořádným převýšením kolem 1 600 m. Za den se to ale stihnout dá, jen je potřeba vyrazit opravdu brzy (výstup trvá kolem 5 hodin).

Auto zaparkujte v sedle Dientner, odkud se vydáte k horské chatě Erichhütte. U chaty pokračujete doprava po červeně značené turistické trase směrem do sedla Hohe Scharte a následně sedla Birgkarscharte. Odtud vás čeká závěrečný výstup na vrchol, kde se nachází menší turistická trasa.

Cesta nahoru je namáhavá a vyžaduje dostatek vody i dobrou fyzičku.

Nenáročná trasa kolem masivu Hochkönig

Pokud hledáte nenáročnou příjemnou trasu vhodnou i pro děti s pěknými výhledy, určitě zvolte cestu po trase Königsweg. Ta lemuje celou jižní část Hochkönig a má několik přístupových tras, po kterých se na stezku pohodlně dostanete.

Po cestě vás čeká spousta krav, koně a občas i nějaký vodopád. Občerstvíte se v některé z typických rakouských chat s typicky rakouskou usměvavou obsluhou.

Trasa Königsweg kolem masivu Hochkönig
Trasa Königsweg kolem masivu Hochkönig

Lanovka Karbachalm

Tohle vyhlídkové místo by si neměli nechat ujít všichni, kteří chtějí mít masiv Hochkönig jako na dlani.

Auto necháte na parkovišti u dolní stanice lanovky Karbachalm v obci Mühlbach am Hochkönig. Nahoře vás čeká restaurace a nenáročné turistické trasy, ze kterých se můžete kochat okolím včetně Hochkönig.

Schneeberg Austria Alps

Nejlepší ubytování v okolí ledovce Hochkönig:

 • Apartmány harry’s home: Stylové pokoje a apartmány se snídaní v ceně, se strategickou polohou v Bischofshofen, odkud si můžete udělat výlet k ledovci Dachstein, do Salzburku a dalších míst v okolí
 • Hotel Der Burgblick: Moderní a pohodlný hotel se strategickou polohou pro poznávání ledovce Hochkönig a Solné komory v okolí Salzburgu
 • Apartmány Ramada: Plně vybavené, útulné apartmány zařízené, s bazénem a parkováním zdarma

4. Národní park Vysoké Taury, Alpy v Rakousku

Národní park Vysoké Taury (Hohe Tauern) tvoří pomyslnou páteř rakouských Alp. Ponořte se do nedotčené alpské přírody se strmými vrcholky, kaskádovitými vodopády a svěžími loukami.

Užijte si túru na jedné ze stezek a projeďte se po vysokohorské silnici, ze které si užijete fantastický výhled na Grossglockner, nejvyšší vrchol Rakouska.

UBYTOVÁNÍ ZELL AM SEE – KAPRUN 😴

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte zdarma vstup na lanovky, veřejnou dopravu a atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní automaticky při svém příjezdu. Platí od 15. května do 31. října.

Elements Resort Zell am See

Stylový resort s apartmány a bazénem

The House Zell am See

Moderní apartmány

Pension Margarete

Tradiční alpský hotel

Výlety a turistika v národním parku Vysoké Taury:

Ledovec Kitzsteinhorn

Ledovec Kitzsteinhorn je jedním z nejoblíbenějších míst v Rakousku, kde si užijete celoroční lyžování. Kromě toho poskytuje spoustu dalších možností, co tu můžete dělat – prohlédněte si Alpy z vyhlídky Summit World 3000, vyrazte po jedné z turistických stezek nebo si půjčte horské kolo a projeďte zdejší stezky. Více informací o ledovci Kitzsteinhorn najdete zde.

Kitzsteinhorn, rakouské Alpy

Přehrady Wasserfallboden a Mooserboden

Při pohledu na vysokohorské přehrady Wasserfallboden (1672 m) a Mooserboden (2036 m) jsem se do Alp poprvé zamilovala. Přehrady leží v údolí Kapruner Tal a dají se projít za jeden den.

Wasserfallboden, Rakousko
Wasserfallboden, Rakousko
Mooserboden, Rakousko
Mooserboden, Rakousko

K pokladně se dostanete autobusem 660 (jezdí ze Zell am See přes Kaprun) nebo můžete jet autem, které zaparkujte v parkovací garáži Kesselfall (zdarma). Od pokladny pak vyjíždějí autobusy, které vás spolu s pozemní lanovkou dovezou až k přehradě. Celá cesta je zážitkem sama o sobě, zvlášť ta strmá lanovka.

Na tomto odkaze najdete aktuální informace k přehradě Mooserboden (ceny lístků, otevírací doba, lanovka, aktuality).

Grossglocknerská vysokohorská silnice a ledovec Pasterze

Hledáte výlet na celý den, kde se budete od rána do večera kochat nádhernou přírodou a výhledy? Vyrazte na Grossglocknerskou vysokohorskou silnici, kde mimo jiné uvidíte nejdelší ledovec Pasterze v národním parku Vysoké Taury přímo pod vrcholem Grossglockner. Kolem vás budou pobíhat svišti a vy si užijete výhled na nejvyšší vrcholky rakouských Alp.

Grossglocknerská Hochalpenstrasse patří mezi ty nejkrásnější panoramatické silnice a určitě patří taky mezi nejkrásnější místa Rakouska. Nenechte si jí ujít, pokud plánujete navštívit rakouské Alpy v létě.

Grossglocknerská vysokohorská silnice / kam v rakouských Alpách
Grossglocknerská vysokohorská silnice / kam v rakouských Alpách
Grossglocknerská vysokohorská silnice / kam v rakouských Alpách
Grossglocknerská vysokohorská silnice / kam v rakouských Alpách

Silnice spojuje obce Fusch an der Grossflocknerstrasse a Heiligenblut a má na délku 48 km.

Po cestě vede poblíž Heiligenblut odbočka k vyhlídce Kaiser-Franz-Josefs-Höche, odkud uvidíte právě ledovec Pasterze a vrchol Grossglockner.

Podívejte se zde pro aktuální informace o Grossglocknerské vysokohorské silnici (cena, otevírací doba, aktuality).

Grossglockner po levé straně a ledovec Pasterze
Grossglockner po levé straně a ledovec Pasterze

Jezera Grünsee, Weißsee a Tauernmoossee

Alpská jezera Grünsee, Weißsee a Tauermoossee se nacházejí nedaleko elektrárny Enzingerboden u městečka Uttendorf. Ta je zároveň výchozí pozicí, protože se tu nachází dolní stanice lanovky k Weißsee se zastávkou u jezera Grünsee.

Weißsee Rakouské Alpy
Weißsee, rakouské Alpy

Lanovkou vyjedete k prvnímu z jezer – jezeru Grünsee. Od jezera Grünsee pak vede další lanovka k nejvýše položenému jezeru Weißsee. Pokud plánujete jít pěšky, počítejte cca 2-3 hodiny až k jezeru Weißsee.

Okolí Weißsee je protkané turistickými trasami – nenáročné stezky i náročně túry. Můžete například sestoupat k nádrži Tauernmoossee. Dá se sem dojít (nebo dojet na kole) i od elektrárny v opačném směru.

Kromě turistiky si tu taky skvěle zalyžujete na ledovci – více informací zde.

Čtěte více informací o národním parku Vysoké Taury v předchozím článku (fotografie, popis tras, mapa). Zell am See má strategickou polohu pro poznávání Vysokých Taur. Navíc vybraná ubytování zahrnují SommerCard se vstupem zdarma na lanovky a atrakce – více informací v článku.

Kde se ubytovat v národním parku Vysoké Taury:

 • Elements Resort Zell am See: Čtyřhvězdičkový resort s plně vybavenými apartmány, venkovním bazénem, restaurací, fitness a zajištěným parkováním zdarma
 • AvenidA Mountain Lodges: Stylový aparthotel v Kaprun s kompletním zázemím pro pohodovou dovolenou
 • Das Alpenhaus Kaprun: Moderní hotel v centru Kaprun s wellness, bazénem a polopenzí v ceně
 • Hotel LukasMayr: Příjemný tříhvězdičkový hotel v Bruck an der Großglocknerstraße s možností polopenze
 • Residence AlpenHeart: Levný hotel v Bad Gastein s česky mluvícím personálem

5. Zillertalské Alpy – kam do rakouských Alp

Na rakousko-italských hranicích, v oblasti Tyrolska, se rozprostírají Zillertalské Alpy. Nadchnou vás svými zaledněnými vrcholky, táhlými údolími, průzračnými jezery a dalekými výhledy.

Navštivte Krimmelské vodopády, největší vodopády v Rakousku, užijte si pohled na přehradu Schlegeis nebo si po celý rok zalyžujte na ledovci Hintertux.

UBYTOVÁNÍ ZILLERTALSKÉ ALPY 😴

Das Alois 4 Sterne Superior

Moderní hotel s wellness

ZillergrundRock Mountain Resort

Luxusní resort

VAYA Zillertal

Stylové ubytování s bazénem

Výlety a turistika v Zillertalských Alpách:

Ledovec Hintertux

Ledovec Hintertux patří k největším ledovcům na světě. Pokud rádi lyžujete, tohle je záruka jistoty, že si tady zalyžujete po celý rok. Více informací o lyžování na ledovci Hintertux.

Tip: Nejlepším ubytováním pro přístup na ledovec je Hotel Thermal-Badhotel Kirchler, který se nachází jen pár minut od lanovky a poskytuje veškeré zázemí včetně wellness a restaurace.

Alpská silnice Schlegeis Stausee a přehrada Schlegeis

Další vysokohorskou silnicí v Rakousku je alpská silnice Schlegeis Stausee, která leží kousek od hranic s Itálií. V roce 2023 zaplatíte za průjezd autem 15,50 € a motorkou 11,50 €. Otevřeno je od poloviny května do konce října.

Silnice je dlouhá 13 km a pomůže vám překlenout 800 výškových metrů do nadmořské výšky 1780 metrů. Schlegeis Stausee vám sice nenabídne takové výhledy jako Grossglocknerská silnice, ale v cíli vám to vynahradí vysokohorskou přehradou Schlegeis s průzračnou vodou obklopenou vrcholky Alp.

Projděte se kolem přehrady po upravené cestě nebo vyrazte po jedné z turistických stezek:

Turistická trasa k Pfitscherově chatě

Pfitscherova chata (italský Rifugio Passo di Vizze) leží jen kousek za hranicemi v Itálii. Trasa je dlouhá 7,4 km v jednom směru a časově vám zabere něco přes 2,5 hodiny. Většinu času jdete údolím a až k závěru vás čeká stoupání do sedla Pfitscherjoch. Odtud jste už kousek od chaty, která leží přímo u jezírka Jochsee. Cesta je nenáročná a součástí cyklostezky.

Trasa k Pfitscherově chatě
Trasa k Pfitscherově chatě
Turistická trasa k Olpererově chatě

Olpererova chata leží přímo nad přehradou Schlegeisspeicher, takže si odtud užijete ten nejlepší výhled na přehradu. Spousta lidí si sem jezdí pro ikonickou fotku na malém visutém mostě. Nahoru vás čeká stoupání 600 výškových metrů (časově 2 hodiny).

Pohled od Olpererovy chaty na přehradu Schlegeis
Pohled od Olpererovy chaty na přehradu Schlegeis

Přehrada Zillergründl

Východním směrem od střediska Mayrhofen leží v nadmořské výšce 1850 m přehrada Zillergründl. Přímo k přehradě dojdete pěšky po 4 km dlouhé trase od hostince Bärenbad. Druhou, využívanější možností je autobus přímo z nádraží v Mayrhofen, který v letní sezóně jezdí každou hodinu.

Zillergründl Rakousko

Můžete se projít kolem nádrže nenáročnou procházkou k chatě Hohenaualm (1,5 hodiny jedním směrem; vhodné pro kola i kočárky). Rádi byste se podívali na přehradu a okolí z ptačí perspektivy? Pak se vydejte k chatě Plauener Hütte (necelé 2 hodiny cesty).

Vysokohorská silnice Zillertal

Na 50 km dlouhé vysokohorské silnici Zillertaler zažijete dechberoucí výhledy na vrcholky Zillertalských Alp. Silnicí se dostanete z výšky 500 m až do 2020 m.

Zillertal High Road Rakousko

Za průjezd zaplatíte v roce 2023 8 € (motorky 5 €). Za tu cenu to rozhodně stojí, protože tu klidně strávíte celý den. Auto můžete zaparkovat na jednom z parkovišť, občerstvit se v jedné z horských chat a vybrat si turistickou stezku, kterou se vydáte dál do hor. Podívejte se na oficiální stránky pro více informací o turistických trasách.

Finkenberg

Mezi vrcholy Penken (2095 m) a Knorren (2081 m) leží oblíbená oblast Finkenberg. Je snadno dostupná a ideální pro výlet s rodinou. Nahoru se dostanete pěšky nebo lanovkou z obce Finkenberg nebo Mayrhofen.

Procházejte se po nenáročných stezkách, kochejte se výhledy z restaurace nebo pokračujte dál na vrchol Wanglspitze po skvělé hřebenové trase (1,5 hodiny v jednom směru).

Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády jsou 380 metrů vysoké vodopády, kde na vás nezůstane nit suchá. Vodopády jsou rozdělené do tří kaskád, které propojuje zpevněná cesta o délce 4 km. Po cestě vás čeká 11 zastávek, odkud máte vodopády téměř na dosah. Čím výš půjdete, tím méně turistů u vodopádů bude.

Ke Krimmelským vodopádům vede odbočka z placené panoramatické cesty Gerlos Strasse. Ta je sjízdná celoročně (v zimě nezapomeňte potřebnou výbavu na gumy) a vyjde vás na 11 € (motorky 8 €) v roce 2023).

U Krimmelských vodopádů se pak nachází obrovské parkoviště, infocentrum a stánky podél cesty k vodopádům. Za vstup k vodopádům se platí drobný poplatek.

Kde se ubytovat v Zillertalských Alpách:

6. Národní park Gesäuse – rakouské Alpy v létě

Národní park Gesäuse je součástí Ennstalerských Alp, které sice nepatří k nejvyšším, ale přesto jsou naprosto dechberoucí.

Park se rozprostírá na severu Rakouska mezi Admontem a Hieflau. Je pro něj typický bujný zelený les v kombinaci s drsnými vápencovými vrcholy. Na své si tu přijdou jak milovníci lezení, tak ti, kteří se jen tak rádi bloumají krásnou přírodou.

Pohled na Hochtor, nejvyšší vrchol národního parku Gesäuse
Pohled na Hochtor, nejvyšší vrchol národního parku Gesäuse

Výlety a turistika v Gesäuse národním parku:

Trek k horské chatě Heßhütte a vrchol Hochzinödl

Chata Heßhütte je oblíbeným rozcestníkem v národním parku Gesäuse v nadmořské výšce 1699 m, kterou najdete v sedle mezi vrcholy Hochtor a Zinödl. K chatě dojdete přes alpské pastviny po 2,5 hodinách chůze z jižní strany směrem od Johnbachu (parkoviště u restaurace Kölblwirt).

V chatě můžete přespat a další den vyrazit na středně náročnou túru přes vrchol Hochzinödl (2191 m) panoramatickou stezkou přes pohoří Zinödl. Výhledy na Hochtor, nejvyšší vrchol národního parku Gesäuse, jsou boží.

Pohled z vrcholu Hochtor, národní park Gesäuse
Pohled z vrcholu Hochtor, národní park Gesäuse

Trek k chatě Haindlkarhütte

Horskou chatu Haindlkarhütte najdete v nadmořské výšce 1150 m ve stínu skalního masivu Hochtor (2369 m). Vede sem středně náročná trasa.

Trasa k horské chatě Haindlkarhütte začíná na parkovišti Haindlkarparkplatz, kam můžete dojet i autobusem. Odtud vyrazíte z nadmořské výšky 600 m po stezce 658, která vás dovede až k chatě. Pak můžete pokračovat dál do sedla Gsengscharte (1228 m).

Dálková trasa Hüttenwanderweg

Hüttenwanderweg je dálková trasa, jejíž část si můžete projít mezi městečky Johnsbach a Radmer an der Stube. V tomto úseku je trasa dlouhá 10 hodin, bez jištěných úseků.

Kde se ubytovat v národním parku Gesäuse:

7. Lienzské Dolomity – kam do rakouských Alp

Kdo by nemiloval italské Dolomity. Víte, že podobný pohled můžete zažít i v okolí rakouského Lienzu?

Lienzské Dolomity jsou horská skupina spadající do Gailtalských Alp, která je součástí jižních vápencových Alp. Na rozdíl od italských Dolomitů ty Lienzské ale neobsahují žádný vápenec.

Výlety a turistické trasy v okolí Lienze, Rakousko:

Horská chata Karlsbader Hütte a jezero Laserzsee

Horská túra začíná u chaty Dolomitenhütte, odkud vyrazíte po stezce směrem ke Karlsbader Hütte a jezeru Laserzsee (výstup cca 2 hodiny).

Karlsbader Hütte a jezer Laserzsee, Lienzské Dolomity
Karlsbader Hütte a jezer Laserzsee, Lienzské Dolomity

Tristacher See

Jezero Tristacher leží jižně od Lienzu. Je to místo, kde si užijete skvělé koupání nebo krásnou procházku kolem jezera obklopeného horami. Zaparkovat můžete přímo u jezera nebo sem dojít pěšky přímo z Lienzu (cca 1,5 hodiny z centra).

Vrchol Steinermandl

Vrchol Steinermandl najdete severně od Lienzu v nadmořské výšce 2213 m. Je velmi snadno dostupný lanovkou a výhledy odtud jsou fantastické.

Steinermandl, Rakousko
Steinermandl, Rakousko

Místo je ideálním výchozím bodem pro několik turistických tras. Například nenáročná trasa k jezeru Neualplseen kolem vrcholu Goiselemandl (2433 m), která vám zabere tam a zpět 2,5 hodinky.

Hochsteinhütte a vrchol Hochstein

Horská chata Hochsteinhütte je dalším oblíbeným výletním bodem. Až k chatě se dostanete po placené vysokohorské silnici. Chata leží kousek pod vrcholem Hochstein (2057 m), odkud můžete pokračovat dál po značených trasách.

Kde se ubytovat v Lienzských Dolomitech:

8. Pohoří Silvretta – rakouské Alpy v létě

Kousek od hranic se Švýcarskem leží další nádherná část Alp – pohoří Silvretta.

Silvretta leží z velké části ve Švýcarsku, ale turisticky oblíbenější je rakouská část. Pohoří láká všechny, kteří se chtějí pokochat více jak 3000 metrů vysokými vrcholy, ledovci a zelenými údolí řek.

Výlety a turistické túry v pohoří Silvretta:

Vysokohorská silnice Silvretta

Vysokohorská silnice Silvretta vás provede kolem jezer, z nichž jedno je hezčí než druhé. Silnice vede z Partenenu v Montafonu až do Galtür. Její délka je 22,3 km a nejvyšším bodem sedlo Bielerhöhe (2032 m).

Silvretta Hochalpenstrasse je zpoplatněná 18 € (14,50 € pro motocykly) – ceny jsou platné pro rok 2023.

Silvretta Hochalpenstrasse
Silvretta Hochalpenstrasse

Jedním z lákadel Silvretta Hochalpenstrasse jsou jezera. V horském sedle Bielerhöhe Pass pojedete kolem Silvretta Stausee a směrem na obec Partenen pak Vermunt Stausee. Ze Silvretta Stausee můžete vyrazit na túru dál do hor k horské chatě Wiesbadener Hütte.

Silvretta Stausee, kam v rakouských Alpách
Silvretta Stausee, kam v rakouských Alpách

Na opačné straně horské silnice Silvretta leží oblíbené jezero Kops Stausee. Na rozdíl od předchozích dvou jezer se sem dostanete pouze pěšky nebo na kole. Stezek je na výběr hned několik – nejkratší je dlouhá cca 5 km (časově 2 h).

Údolí Montafon

Údolí Montafon je jedno z nejkrásnějších údolí v rakouských Alpách, které začíná už ve Verwallských Alpách na severu a táhne se až na jih k pohoří Silvretta. Vede tudy celá řada turistických tras. Stačí jen natáhnout pohorky a vyrazit do horské přírody.

Pohled na údolí Montafon kousek od Wormser Hütte
Pohled na údolí Montafon kousek od Wormser Hütte

Kde se ubytovat v pohoří Silvretta:

9. Lechtálské Alpy, rakouské Alpy

Lechtálské Alpy najdete na západě Rakouska ve Vorarlbersku. Je to malé pohoří, jehož hlavním střediskem je Lech am Arlberg.

Pokud hledáte větší klid, zamiřte sem. Je tu daleko méně lidí, než například v okolí Dachstein nebo Zell am See.

Turistika a zajímavosti v Lechtálských Alpách:

Jezera Formarinsee a Spullersee

Cesta začíná u jezera Formarinsee, kam dojedete autobusem od městečka Lech. Jezero obejdete až k chatě Freiburger Hütte, od které budete mít skvělý výhled na oblíbenou horu Rote Wand (2704 m).

Jezero Formarinsee a Rote Wand v pozadí
Jezero Formarinsee a Rote Wand v pozadí

Od chaty pokračujete směr Steinernes Meer (v překladu “kamenné moře”) a Spullersee. Náročnější část vás čeká zhruba půl hodinky přes Steinernes Meer a následně kolem hřebene Gehrengat, kde oceníte turistické hole. Přes vysoké údolí pak dojdete k jezeru Spullersee. Trasa je středně náročná a za mokra v oblasti kamenného moře hůře schůdná.

Od jezera Spullersee se pak můžete vrátit autobusem zpět do Lechu.

Spullersee, kam v rakouských Alpách
Spullersee, kam v rakouských Alpách

Jezero Körbersee

Körbersee je malé alpské jezero s velkými panoramaty a nenáročnými stezkami, které jsou dobře schůdné i za horšího počasí. Nejsnadněji se sem dostanete od parkoviště Salober kolem jezera Kalbelesee (cca 1 hodina) nebo od města Schrocken po cyklostezce (2 hodiny).

Jezero Verwallseee a visutý most

Nenáročná trasa vede k poslednímu výletu, který najdete jižně od oblíbeného střediska Sankt Anton am Arlberg. Cesta vám zabere něco přes hodinu a je ideální pro rodiny s dětmi, protože vás cestou čeká dětské hřiště a lanový park.

Na konci se projdete po 35 m dlouhém visutém mostu přes řeku Rosanna a kolem krásného jezera Verwallsee.

Kde se ubytovat v Lechtálských Alpách:

 • Apartmány ALPtyrol: Designové apartmány a pokoje v centru Sankt Anton am Arlberg, skvělá cena vzhledem k lokalitě
 • Hotel Jägerhof: Čtyřhvězdičkový wellness hotel s kompletním zázemím
 • Hotel Ehrenreich: Velmi útulný alpský hotel v Sankt Anton am Arlberg s restaurací a parkováním zdarma

10. Stubaiské Alpy – kam v rakouských Alpách

Stubaiské Alpy sousedí se Zillertalskými Alpami, ale na rozdíl od nich jsou ještě více členité. Tvoří dokonalý kontrast bílých vrcholků a zelených údolí.

Užijte si lyžování na ledovci Stubai a pohled z vyhlídky Top of Tyrol v nadmořské výšce 3 210 metrů.

Vydejte se po turistických stezkách kolem ledovce nebo do sedla Kreuzjoch, které taky nabízí nespočet tras různých obtížností.

UBYTOVÁNÍ STUBAISKÉ ALPY 😴

Při rezervaci těchto hotelů získáte při svém příjezdu zdarma Stubai Super Card, která zahrnuje bezplatné využívání místní dopravy, lanovek a slevy na aktivity v okolí (platí od konce května do poloviny října).

Hotel Stubaierhof

Tradiční alpský hotel

Premium Activehotel Bergkönig

Nádherný hotel s wellness

Schönherr Haus

Útulné pokoje a apartmány

Turistika a zajímavosti ve Stubaiských Alpách:

Ledovec Stubai

Ledovec Stubai je dalším místem v rakouských Alpách s ideálními podmínkami pro lyžování – zalyžovat si tady můžete od října do června. Více informací zde.

Celá oblast kolem Stubaiského ledovce je v létě ideálním místem pro pěší turistiku. Vede tudy několik turistických tras různých obtížností, které lemují horské chaty, kde se můžete občerstvit.

Lanovka na Top of Tyrol, kam v rakouských Alpách
Lanovka na Top of Tyrol, kam v rakouských Alpách

Top of Tyrol a Ledovcová jeskyně

Chce vidět Stubaiské Alpy v celé jejich kráse? Zajeďte si kdykoliv během roku na Stubaiský ledovec, kde se pokocháte výhledem z vyhlídky Top of Tyrol.

Další atrakcí je tady Ledovcová jeskyně, před kterou stojí obrovský mamut.

Výhled z Top of Tyrol, Stubaiské Alpy
Výhled z Top of Tyrol, Stubaiské Alpy

Vrchol Serles

Cestujete do Stubaiských Alp s dětmi? Prima rodinný den zažijete na úpatí hory Serles. Je tu dětské hřiště, bobová dráha, malá přehrada, restaurace a výhled na okolní Alpy. Nahoru se dostanete lanovkou z Mieders.

Serles, Rakousko
Serles, Rakousko
Serles, Rakousko

Panoramatická cesta přes sedlo Kreuzjoch

Do sedla Kreuzjoch vás vyveze lanovka z obce Fulpmes. V sedle je dětské hřiště, horské chaty a řada turistických stezek. Můžete se odtud vydat na vrchol Krinnenköpfe, kde je menší skywalk ve výšce 2139 m.

Zkušenější turisté mohou vyrazit druhým směrem na vrchol Niederer Burgstall (2436 m) a odtud pokračovat až na vrchol Hoher Burgstall (2611 m). Zpět můžete sestoupat kolem horské chaty Starkenburger Hütte.

Kde se ubytovat ve Stubaiských Alpách:

Při rezervaci těchto hotelů získáte při svém příjezdu zdarma Stubai Super Card, která zahrnuje bezplatné využívání místní dopravy, lanovek a slevy na aktivity v okolí (platí od konce května do poloviny října).

 • Premium Activehotel Bergkönig: Stylový čtyřhvězdičkový hotel s wellness, bazénem, sluneční terasou a možností polopenze
 • Hotel Stubaierhof: Nádherný alpský hotel zařízený v tradičním stylu, s bazénem, výbornou kuchyní a dostupností na ledovec Stubai nebo do Innsbrucku
 • Schönherr Haus: Moderní a útulné apartmány a pokoje s wellness a výbornou snídaní
 • Hotel VAYA: Moderní a stylový hotel v Kühtai s kompletním zázemím a nádherným výhledem (nezahrnuje Stubai Super Card, ale získáte zdarma Innsbruck Welcome Card při pobytu minimálně na 2 dny)

Toto byl náš podrobný přehled pro rakouské Alpy a kam do rakouských Alp vyrazit na dovolenou, výlety a za turistikou. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Alpách

RAKOUSKÉ ALPY: Tipy na nejkrásnější místa rakouských Alp píšeme v samostatném článku. Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či národního parku Vysoké Taury. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo krásné jezero Achensee.

Zell am See je jednou z nejoblíbenějších oblastí, kde se ubytovat v rakouských Alpách. Zde je podrobný průvodce a co navštívit v okolí Zell am See.

Wolfgangsee patří k nejkrásnějším rakouským jezerům s možností koupání a spoustou aktivit v okolí.

NĚMECKÉ ALPY: Inspirujte se zajímavostmi a tipy na turistiku v německých Alpách.

DOLOMITY: Připravili jsme podrobného průvodce s tipy na nejlepší výlety a turistické trasy v Dolomitech.

Passo Pordoi je naším oblíbeným průsmykem v Dolomitech. Tipy na turistické trasy v okolí Sassolungo najdete v článku o Passo Sella.

Dalším krásným průsmykem je Passo Giau. Žádná návštěva Dolomit se neobejde bez Tre Cime a ikonického jezera Lago di Braies. V samostatných průvodcích najdete vše, co potřebujete vědět před jejich návštěvou.

2 názory na “55 tipů na výlety a turistiku v rakouských Alpách (2024)”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *