Kam do rakouských Alp? 55 tipů na výlety a turistické trasy

Kam do rakouských Alp a co navštívit? Dnes si ukážeme 9 oblastí s tipy na výlety a turistické trasy, které vás nadchnou a kde strávíte skvělou dovolenou. V páru i jako rodina s dětmi.

Co se dozvíte v tomto článku:

  • Kam do rakouských Alp – tipy na výlety a turistické trasy
  • Tipy na ubytování, kde se budete cítit jako doma
  • Mapu ke stažení, díky které si svou dovolenou snadno naplánujete
  • Praktické informace před cestou do rakouských Alp

Proč navštívit rakouské Alpy?

Rakouské Alpy, to jsou široké lány zeleně, průzračná jezera a vrcholky, které sice nepatří k těm nejvyšším, ale přesto se pořádně nadřete, než je zdoláte. Miluju jejich penziony a hotely postavené v alpském stylu s balkonem a muškáty. Velkým množstvím muškátů ?.

Na východě jsou rakouské Alpy malebnější, s méně okázalými vrcholy. Směrem na západ jsou vrcholy impozantnější a scenérie dramatičtější.

Kam do Alp v Rakousku:

Kam do rakouských Alp: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu rakouských Alp. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o rakouských Alpách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kam do rakouských Alp: pohoří Dachstein

Pohoří Dachstein je dramatické pohoří v severních vápencových Alpách, kde jste z Prahy za 5 hodin. Je to ta oblast Alp, kde si klidu až tak neužijete. Místa jsou turisticky velmi oblíbená, ale pokud vám to nevadí, určitě se vám tu bude líbit.

co navštívit v rakouských Alpách

Co navštívit v pohoří Dachstein?

Hallstatt

Ikonické alpské městečko, které je zapsané na seznamu UNESCO. Kromě přírodních krás tady uvidíte tolik čínských turistů, jako asi nikde na světě kromě Číny ?. Číňané dokonce postavili jeho repliku (po Paříži a Florencii).

co navštívit v rakouských  Alpách

Ledová a Mamutí jeskyně – Vyhlídka Pět prstů

Vyhlídka Pět prstů je jednou z nejznámějších rakouských vyhlídek. Je to přesně ta z těch vyhlídek, u kterých se mi dělá šoufl, jen co je vidím z dálky ?.

Dostanete se sem z obce Obertraun, kde u lanovky necháte auto na bezplatném parkovišti. První lanovka Dachstein Krippensteinbahn I staví u Ledové a Mamutí jeskyně.

Tady navazuje druhá lanovka Dachstein Krippensteinbahn II, která vás zaveze až k vyhlídce Pět prstů. Od lanovky vás čeká ještě cca 1 kilometr cesty a následně boží výhledy na Hallstatt, Hallstattské jezero a okolní hory.

Vyhlídka sama o sobě je zdarma. Platíte ale za lanovku (můžete jít i pěšky), event. za jeskyně.

Od lanovky je to jen pár kroků ke Spirále světového dědictví, což je další vyhlídka zdarma přímo na vrcholu Hoher Krippenstein s parádním výhledem na Hoher Dachstein (nejvyšší vrchol masivu Dachstein).

Visutý most – Dachsteinský ledový palác – vyhlídka Skywalk – Schody nikam

Tuhle atrakci najdete u městečka Ramsau am Dachstein a nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou, která vám ušetří téměř 1000 výškových metrů.

Po výstupu přicházíte k vyhlídkové plošině Skywalk. Až se pokocháte, můžete pokračovat dál k visutému mostu. Ten najdete v nadmořské výšce 2687 m a je tak nejvýše položeným visutým mostem v Rakousku.

100 m dlouhý most přechází v železný chodník, ze kterého můžete odbočit k vyhlídce Schody nikam. A přesně tak to je. Schody pocitově vedou opravdu nikam. Vidíte jen hluboké údolí. Je to přesně to místo, kde vám adrenalin vyskočí pořádně vysoko ?.

Pokračováním dál po železném chodníku vcházíte do Dachsteinského ledového paláce. Rádi byste si užili víc panoramatických výhledů? Pokračujte směrem k chatě Seethalerhütte, kterou najdete pod nejvyšším vrcholem masivu Dachstein – Hoher Dachstein (2995 m). Trasa je dlouhá asi 2 km.

Vodopády Riesachfälle a jezero Riesachsee

Kousek od známého lyžařského střediska Schladming najdete krásné vodopády Riesachfälle. Sice už geograficky nespadají do pohoří Dachstein, ale je to takový kousek, že přivřeme obě oči ?.

Auto zaparkujete (je tu i autobusová zastávka) přímo u chaty Gasthof Zum Riesachfall a vyrazíte po kolem říčky Riesachbach kolem vodopádů. Chce to pořádné bot a jistou nohu, ale stojí to za to. Trasa vede dál k jezeru Riesachsee. Cestu si můžete prodloužit až k horské boudě Preintalerhütte.

Jezera Gosauseen

Jezera Gosauseen tvoří 3 jezera – Vorderer Gosausee, Gosaulacke a Hinterer Gosausee. Trasa začíná u největšího z nich – Vorderer Gosausee, kde zaparkujete a vydáte se kolem jezera. Většina návštěvníků volí cestu kolem prvního z jezer, ale pokud máte čas, vyrazte postupně ke všem třem jezerům, protož určitě stojí za vidění.

Pokud si chcete užít nádherný výhled na masiv Dachstein, nechte se od jezera Vorderer Gosausee vyvézt lanovkou Gosaukammbahn a pokračujete dál jednou z cest – vybrat si můžete nenáročné i náročnější trasy.

Bez dětí doporučuju vyšlápnout na vrchol Grosser Donnerkogel (2050 m), kam vede pohodová, místy středně náročná trasa.

O pohoří Dachstein jsem napsala podrobného průvodce, kde najdete ještě víc tipů na výlety včetně praktických informací a další užitečné tipy + mapu.

Kam do rakouských Alp: Berchtesgadenské Alpy

Národní park Berchtesgadenské Alpy se rozprostírá z velké části v Německých Alpách. Oblast kolem ledovce Hochkönig si pro sebe ale ukrojilo i Rakousko. A stojí to za to. Z Prahy jste tu za něco málo přes 5 hodin.

Co navštívit v Berchtesgadenských Alpách v Rakousku?

Německým Berchtesgadenským Alpám jsem se už věnovala v samostatném článku. Dnes si představíme blíž tu rakouskou část.

Ledovec Hochkönig

Ledovec Hochkönig jsem už nakousla před malou chvílí. Se svou výškou 2941 m je to dominanta celé této oblasti a při své návštěvě ho tak nemůžete vynechat.

Více o lyžování kolem ledovce Hochkönig

Výstup na ledovec Hochkönig

Pokud raději koukáte z hory než na horu, není problém si Hochkönig vyšlápnout. Počítejte ale s pořádným převýšením kolem 1 600 m. Za den se to ale stihnout dá. Jen si máknete.

Auto necháte zaparkované v sedle Dientner (1342 m.n.m.), odkud se vydáte směr chata Erichhütte (1545 m.n.m.). U chaty pokračujete doprava po červeně značené turistické trase směr sedlo Hochscharte (2280 m.n.m.) – sedlo Birgkarscharte (2875 m.n.m.) a odtud už jen doprava vzhůru na vrchol.

Nenáročná trasa kolem masivu Hochkönig

Pokud hledáte nenáročnou příjemnou trasu vhodnou i pro děti s pěknými výhledy, určitě zvolte cestu po trase Königsweg. 

Po cestě vás čeká spousta krav, koně a občas i nějaký vodopád.  Občerstvíte se v některé z typických rakouských chat s typicky rakouskou usměvavou obsluhou.

Lanovka Karbachalm

Tohle vyhlídkové místo by si neměli nechat ujít všichni, kteří chtějí mít masiv Hochkönig jako na dlani.

Auto necháte na parkovišti u dolní stanice lanovky Karbachalm v obci Mühlbach am Hochkönig. Nahoře vás čeká restaurace a taky dětské hřiště.

Zdroj: mawieser

Doporučuju vyjít kousek nad stanici lanovky po jedné z cestiček. Dojdete k jezírku nebo na místo, odkud se vám naskytne nejkrásnější výhled na okolní hory.

Kde se ubytovat v okolí ledovce Hochkönig?

Pohádkové ubytování v penzionu a apartmánech Landhaus Rieding přímo na úpatí ledovce Hochkönig, kde zažijete dokonalý klid rušící jen klimbající zvony alpských krav.

Kam do rakouských Alp: NP Vysoké Taury

Vysoké Taury (Hohe Tauern) jsou národní park, který tvoří pomyslnou páteř rakouských Alp. Z Prahy jste tu za cca 5,5 hodiny.

Rakouské ALpy Vysoké Taury

Co navštívit v NP Vysoké Taury

Ledovec Kitzsteinhorn

Tak kde začít ?. Určitě si nenechte ujít lyžování na ledovci Kitzsteinhorn, který je zárukou celoroční sněhové nadílky.

Více o lyžování na ledovci Kitzeinhorn

Přehrady Wasserfallboden a Mooserboden

Při pohledu na vysokohorské přehrady Wasserfallboden (1672 m) a Mooserboden (2036 m) jsem se do Alp poprvé zamilovala. A pak pokaždé, když tu jsme. Přehrady leží v údolí Kapruner Tal a v pohodě se dají projít za jeden den.

Nahoru vyjdete po svých nebo se můžete svézt speciálním autobusem. Auto zaparkujte u chaty Kesselfall Alpenhaus.

Grossglocknerská vysokohorská silnice a ledovec Pasterze

Hledáte výlet na celý den, kde se budete od rána do večera kochat nádhernou přírodou a výhledy? Vyrazte na Grossglocknerskou vysokohorskou silnici, kde mimo jiné uvidíte nejdelší ledovec Pasterze v NP Vysoké Taury přímo pod vrcholem Grossglockner. A taky sviště. Hodně svišťů ?.

Grossglocknerská Hochalpenstrasse patří mezi ty nejkrásnější panoramatické silnice.

Silnice spojuje obce Fusch an der Grossflocknerstrasse a Heiligenblut a má na délku 48 km.

Nenechte si ujít odbočku k vyhlídce Kaiser-Franz-Josefs-Höche. Najdete jí snadno – je to jediná odbočka na Grossglocknerské silnici poblíž Heiligenblut. Tady vás čekají průzračná jezera, ledovec Pasterze, spousta vodopádů a parádní výhled na nejvyšší rakouskou horu Grossglockner.

Grossglockner po levé straně a ledovec Pasterze

Jezera Grünsee, Weißsee a Tauernmoossee

Miluju kontrast křišťálově čistých jezer, ve kterých se odrážejí okolní drsné vrcholky. Pokud to máte podobně, další tipy se vám budou opět líbit. Jedná se o alpská jezera Grünsee, Weißsee a Tauermoossee nedaleko elektrárny Enzingerboden (u městečka Uttendorf). Ta je zároveň výchozí pozicí, protože se tu nachází dolní stanice lanovky k Weißsee se zastávkou u jezera Grünsee.

Lanovkou vyjedete k prvnímu z jezer – jezeru Grünsee (můžete i pěšky, ale dáte si pořádně do těla). Od jezera Grünsee pak vede další lanovka k nejvýše položenému jezeru Weißsee.

V okolí je řada turistických tras lehčích i náročnějších obtížností. A dokonce se tady můžete ubytovat v horském hotelu Rudolfshütte. Přímo u jezera vysoko v horách. Ideální taky pro zimní dovolenou, protože oblast kolem je oblíbeným lyžařským střediskem, kde si skvěle zalyžujete za dobré peníze.

Více o lyžování na ledovci Weißsee

Jednou z turistických tras můžete sestoupat k nádrži Tauernmoossee. Dá se sem dojít (nebo dojet na kole) i od elektrárny v opačném směru.

nádrž Tauernmoossee

Kde se ubytovat v NP Vysoké Taury

Uprostřed Vysokých Taur v Matrei in Osttirol leží rustikální penzion Landgasthof Steiner. Skvělý poměr ceny a kvality.

Útulný hotel Alpengasthof Filzstein se vstřícnými majiteli má parádní výhled na Krimmelské vodopády.

Hledáte penzion s českou obsluhou? Zkuste penzion Stubnerhof u lázeňského města Bad Gastein na východě Vysokých Taur.

Kam do rakouských Alp: Zillertalské Alpy

Na rakousko-italských hranicích se rozprostírají Zillertalské Alpy. Nadchnou vás svými zaledněnými vrcholky, táhlými údolími, průzračnými jezery a dalekými výhledy.

Spadají do Tyrolska, které je v Rakousku tou nejalpovitější částí. Dostanete se sem přes údolí Zillertal za necelých 6 hodin z Prahy.

Co navštívit v Zillertalských Alpách?

Ledovec Hintertux

Ledovec Hintertux je zaručená sázka na jistotu, že si tady zalyžujete po celý rok. Ledovec sám o sobě patří k největším ledovcům na světě.

Více o lyžování na ledovci Hintertux

Alpská silnice Schlegeis Stausee a přehrada Schlegeis

Další vysokohorskou silnicí v Rakousku je alpská silnice Schlegeis Stausee. Leží kousek od hranic s Itálií. V roce 2022 zaplatíte za průjezd autem 14,50 € a motorkou 10,50 €. Otevřeno bývá od poloviny května do konce října.

Silnice je dlouhá 13 km a pomůže vám překlenout 800 výškových metrů do nadmořské výšky 1780 metrů. Schlegeis Stausee vám sice nenabídne takové výhledy jako Grossglocknerská silnice, ale v cíli vám to vynahradí vysokohorskou přehradou Schlegeis s průzračnou vodou obklopenou vrcholky Alp.

Kolem přehrady se můžete jen tak procházet klidně i s kočárkem nebo vyrazit na jeden z oblíbených treků do okolí:

trasa k Pfitscherově chatě – Pfitscherovu chatu ( italský rifugio Passo di Vizze) najdete kousek za italskými hranicemi. Trasa je dlouhá 7,4 km v jednom směru a časově vám zabere něco přes 2,5 hodiny. Většinu času jdete údolím a až k závěru vás čeká stoupání do sedla Pfitscher. Odtud jste už kousek od chaty, která leží přímo u jezírka Jochsee. Cesta je nenáročná a součástí cyklostezky.

trasa k Olpererově chatě – Opelerova chata leží ve vrcholcích přímo nad přehradou. Čeká vás stoupání 600 výškových metrů, díky kterému se vám pak naskytne rozlehlý výhled na přehradu (viz foto). Cesta vám zabere necelé 2 hodinky v jednom směru. Spousta lidí si sem jezdí pro ikonickou fotku na visutém mostě.

Přehrada Zillergründl

Východním směrem od střediska Mayrhofen leží v nadmořské výšce 1850 m přehrada Zillergründl. Přímo k přehradě dojdete pěšky po 4 km dlouhé cestě od hostince Bärenbad. Druhou, využívanější možností je autobus přímo z nádraží v Mayrhofen, který v letní sezóně jezdí každou hodinu.

Můžete se projít kolem nádrže nenáročnou procházkou k chatě Hohenaualm (klidně i s kočárkem nebo na kole; 1,5 hodiny jedním směrem). Rádi byste se podívali na přehradu a okolí z ptačí perspektivy? Pak vyrazte k chatě Plauener Hütte (necelé 2 hodiny cesty).

Vysokohorská silnice Zillertal

Na 50 km dlouhé vysokohorské silnici Zillertaler zažijete dechberoucí výhledy na vrcholky Zillertalských Alp. Silnicí se dostanete z výšky 500 m až do 2020 m. Za průjezd zaplatíte 8 € (motorky 5 €). Za tu cenu to rozhodně stojí, protože tu klidně strávíte celý den. Auto můžete zaparkovat na jednom z parkovišť, občerstvit se v jedné z horských chat a vybrat si turistickou stezku, kterou se vydáte dál do hor.

Finkenberg

Mezi vrcholy Penken (2095 m) a Knorren (2081 m) leží oblíbená oblast Finkenberg. Je snadno dostupná a ideální pro výlet s rodinou (je tu i dětské hřiště). Nahoru se dostanete pěšky nebo lanovkou z obce Finkenberg nebo Mayrhofen.

Můžete se jen procházet mezi vrcholy, užívat si výhledy. Třeba na terase jedné ze zdejších restaurací. Za sebe doporučuju vyrazit dál na vrchol Wanglspitze (necelá hodina a půl). Nádherná hřebenová trasa.

Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády jsou 380 metrů vysoké vodopády, kde na vás nezůstane nit suchá. Vodopády jsou rozdělené do 3 kaskád, které propojuje zpevněná cesta o délce 4 km. Po cestě vás čeká 11 zastávek, odkud máte vodopády téměř na dosah. Čím výš půjdete, tím méně turistů u vodopádů bude.

Ke Krimmelským vodopádům vede odbočka z placené panoramatické cesty Gerlos Strasse. Ta je sjízdná celoročně (v zimě nezapomeňte potřebnou výbavu na gumy) a vyjde vás na 10 € (v roce 2021-2022). Že jste u Krimmelských vodopádů poznáte hned podle obrovského parkoviště s infocentrem a stánky kolem cesty k vodopádům.

Kde se ubytovat v Zillertalských Alpách?

Ideálním základnou je Mayrhofen. Mými tipy jsou hotel Garni Obermair nebo B&B Gästeheim Auwitsch s dobrým poměrem cena/kvalita.

Kam do rakouských Alp: Národní park Gesäuse

Národní park Gesäuse je součástí Ennstalerských Alp, které sice nedosahují do nebeských výšin, ale přesto vás dostanou.

Pro chráněnou oblast rozprostírající se mezi Admontem a Hieflau je typický bujný zelený les v kombinaci s drsnými vápencovými vrcholy. Na své si tu přijdou jak milovníci lezení, tak ti, kteří se jen tak rádi bloumají krásnou přírodou.

Národní park Gesäuse najdete jižně od města Linz. Hlavně pro Jihočechy je to oblast, kde jsou co by dup na plyn. I z Prahy jste tu ale už za 4,5 hodiny.

Co navštívit v národním parku Gesäuse?

Trek k chatě Haindlkarhütte

Horskou chatu Haindlkarhütte najdete v nadmořské výšce 1150 m ve stínu skalního masivu Hochtor (2369 m). Vede sem středně náročná trasa.

Trasa k horské chatě Haindlkarhütte začíná na parkovišti Haindlkarparkplatz, kam můžete dojet i autobusem. Odtud vyrazíte z nadmořské výšky 600 m po stezce 658, která vás dovede až k chatě. Pak můžete pokračovat dál do sedla Gsengscharte (1228 m).

Trek k horské chatě Heßhütte a vrchol Hochzinödl

Chata Heßhütte je oblíbeným rozcestníkem v NP Gesäuse v nadmořské výšce 1699 m, kterou najdete v sedle mezi vrcholy Hochtor a Zinödl. K chatě dojdete přes alpské pastviny po 2,5 hodinách chůze z jižní strany směrem od Johnbachu (parkoviště u restaurace Kölblwirt).

V chatě můžete přespat a další den vyrazit na středně náročnou túru přes vrchol Hochzinödl (2191 m) panoramatickou stezkou přes pohoří Zinödl. Výhledy na nejvyšší vrchol NP Gesäuse Hochtor jsou boží.

Kde se ubytovat v NP Gesäuse?

Hned na kraji národního parku leží penzion Gasthof Zum Lugauer, kousek od kterého je krásný menší vodopád. Druhým tipem jsou pokoje a apartmány Gesäuse-Lodge s výhledem na hory, odkud můžete vyrazit na túru přímo od dveří.

Kam do rakouských Alp: Lienzské Dolomity a okolí Lienze

Kdo by nemiloval italské Dolomity. Víte, že stejný pohled můžete zažít i v okolí rakouského Lienzu?

Lienzské Dolomity jsou horská skupina spadající do Gailtalských Alp, která je součástí jižních vápencových Alp. Nenechte se ale zmýlit – na rozdíl od italských Dolomitů ty Lienzské neobsahují žádný vápenec.

Co navštívit v okolí Lienze?

Horská chata Karlsbader Hütte a jezero Laserzsee

Horská túra začíná u chaty Dolomitenhütte, odkud vyrazíte po stezce směr Karlsbader Hütte – stezka vede rovnou k chatě, takže chatu i jezero určitě neminete.

Tristacher See

Jezero Tristacher leží jižně od Lienzu. Je to místo, kde si užijete skvělé koupání nebo krásnou procházku kolem jezera obklopeného horami. Zaparkovat můžete přímo u jezera nebo sem dojít pěšky přímo z Lienzu (cca 1,5 hodiny z centra).

Vrchol Steinermandl

Vrchol Steinermandl najdete severně od Lienzu v nadmořské výšce 2213 m. Je velmi snadno dostupný lanovkou a výhledy odtud jsou…no posuďte sami. Občerstvit se můžete ve zdejší restaurace Moar.

Místo je ideálním výchozím bodem pro několik turistických treků. Například nenáročná trasa k jezeru Neualplseen (foto vpravo) kolem vrcholu Goiselemandl (2433 m), která vám zabere tam a zpět 2,5 hodinky.

Hochsteinhütte a vrchol Hochstein

Horská chata Hochsteinhütte je dalším oblíbeným výletním bodem. Hodně k tomu přispívá i ten fakt, že parkoviště je jen kousek od chaty ? (silnice sem je zpoplatněná). Najdete jí kousek pod vrcholem Hochstein (2057 m) na západ od Lienzu.

Kde se ubytovat v Lienzských Dolomitech?

Na samotě u hor B&B Haus Pinter

Chaloupka jako malovaná zařízená v typickém tyrolském stylu. Uprostřed přírody a klidu. Snídaně v ceně a balkony s výhledem na hory.

Farma s apartmány Bauernhof

Ubytování v apartmánech až pro 4 osoby, kde vám nebude nic chybět. Ani výhled na alpskou přírodu. Pokud vyrazíte s dětmi, je tu mini ZOO a dětské hřiště.

Kam do rakouských Alp: pohoří Silvretta

Kousek od hranic se Švýcarskem leží další nádherná část Alp – pohoří Silvretta. Silvretta leží z velké části ve Švýcarsku, ale turisticky oblíbenější je rakouská část. Pohoří láká všechny, kteří se chtějí pokochat více jak 3000 metrů vysokými vrcholy, ledovci a zelenými údolí řek.

Co navštívit v pohoří Silvretta?

Lyžování v pohoří Silvretta

Ano, i tady si skvěle zalyžujete. A to až do začátku dubna.

Více o lyžování v Silvretta Montafon

Vysokohorská silnice Silvretta

Jasná volba pro všechny, co jsou autem. Silvretta Hochalpenstrasse vás na své trase provede několika jezery, z nichž jedno je hezčí než druhé. Vede z Partenenu v Montafonu až do Galtür. Její délka je 22,3 km a nejvyšším bodem sedlo Bielerhöhe (2032 m). Za průjezd zaplatíte 16,5 €/auto a 13,5 €/motorka (ceny k roku 2021).

pohoří Silvretta

Jedním z lákadel Silvretta Hochalpenstrasse jsou jezera. V horském sedle Bielerhöhe Pass pojedete kolem Silvretta Stausee a směrem na obec Partenen pak Vermunt Stausee. Ze Silvretta Stausee můžete pokračovat dál do hor k horské chatě Wiesbadener Hütte.

Silvretta Stausee

Na opačné straně leží oblíbené jezero Kops Stausee. Na rozdíl od předchozích dvou si sem ale musíte vyšlápnout po svých nebo na kole. Stezek sem vede hned několik a nejkratší je dlouhá cca 5 km (časově 2 h). Na kole se k jezeru dostanete po T18, Silvretta Rund Tour nebo 67, Bike Trail Tirol.

Z horského sedla máte parádní výhled na vrchol Piz Buin (3312 m) na hranicích s Itálií.

Údolí Montafon

Údolí Montafon je jedno z nejkrásnějších údolí, které začíná už ve Verwallských Alpách na severu a táhne se až k jihu k pohoří Silvretta. Vede tudy celá řada turistických tras. Stačí jen natáhnout pohorky a vyrazit do horské přírody.

Montafon

Kde se ubytovat v pohoří Silvretta?

Ubytování v pohoří Silvretta jsou občas pekelně drahá. Za sebe můžu doporučit apartmány Appart Enzian na jeho kraji, odkud to budete mít všude “kousek”. Navíc ta cena je víc než příjemná.

Kam do rakouských Alp: Lechtálské Alpy

Lechtálské Alpy najdete ve Vorarlbersku na západě Rakouska. Je to malé pohoří, které je oblíbené především mezi Němci, Švýcary, Rakušany a Brity. Jeho hlavním střediskem je Lech am Arlberg.

Co navštívit v Lechtálských Alpách?

Skvělé na Lechtálských Alpách je, že tu není přelidněno. Přírodní krásy si vychutnáte v o poznání větším klidu než například v okolí pohoří Dachstein.

Řeka Lech

Celou oblastí pohoří protéká průzračně modrá řeka Lech, která tu zároveň i pramení. Kolem řeky vás provede stezka Lechweg, která začíná v horském sedle Formarinjoch. Stačí si zvolit jen část trasy a kochat se. Celá má totiž 125 km a zavede vás až do Německa.

Jezera Formarinsee a Spullersee

Tato jednodenní trasa je ideální pro všechny, kteří už mají s vysokohorským terénem zkušenosti. Cesta začíná u jezera Formarinsee, kam dojedete autobusem od střediska Lech. Jezero obejdete až k chatě Freiburger Hütte, od které budete mít skvělý výhled na oblíbenou horu Rote Wand (2704 m).

jezero Formarinsee a Rote Wand v pozadí

Od chaty pokračujete směr Steinernes Meer (v překladu Kamenné moře) a Spullersee. Náročnější část vás čeká zhruba půl hodinky přes Steinernes Meer a následně kolem hřebene Gehrengat, kde se hodí i turistické hole. Jak se ale říká: S opatrností nejdál dojdeš, takže za suchého počasí to nebude žádný problém. Přes vysoké údolí pak dojdete k jezeru Spullersee.

Od jezera se pak můžete vrátit autobusem zpět do Lechu.

Jezero Zürser See a chata Ravensburger Hütte

Trasa vhodná i pro méně zdatné turisty vás čeká mezi jezerem Zürser See a horskou chatou Ravensburger Hütte.

Zürser See

K jezeru se necháte vyvézt lanovkou z obce Zürs, odkud se přes horské sedlo Madlochjoch dostanete kolem chaty Brazer Staffel až k chatě Ravensburger Hütte. Přímo v údolí pod chatou se rozprostírá jezero Spullersee.

A pokud se fyzicky necítíte, můžete k jezeru Spullersee dojet z Lechu i autobusem.

Jezero Verwallseee a visutý most

Nenáročná trasa vede k poslednímu tipu, který najdete jižně od oblíbeného střediska Sankt Anton am Arlberg. Cesta vám zabere něco přes hodinu a je ideální i pro děti, protože vás cestou čeká dětské hřiště i lanový park. Na konci se projdete po 35 m dlouhém visutém mostu přes řeku Rosanna a kolem krásného jezera Verwallsee.

Kde se ubytovat v Lechtálských Alpách?

V Lechtálských Alpách se můžete ubytovat na ekologické farmě s apartmány Biobauernhof Gehrnerhof am Arlberg, kde vám připraví skvělé jídlo z lokálních surovin.

Kam do rakouských Alp: Stubaiské Alpy

Stubaiské Alpy sousedí se Zillertalskými Alpami, ale na rozdíl od nich jsou ještě více členité a baví svým kontrastem zelených údolí a bílých vrcholů.

ledovec Stubai

Co navštívit ve Stubaiských Alpách?

Ledovec Stubai

Ledovec Stubai je další místo, kde můžete lyžovat téměř celý rok. Tady panují ideální lyžařské podmínky od října do června.

Více o lyžování na ledovci Stubai

Celá oblast kolem Stubaiského ledovce je v létě ideálním místem pro pěší turistiku. Vede tudy několik turistických tras různých obtížností, které lemují horské chaty, kde se můžete občerstvit.

Top of Tyrol a Ledovcová jeskyně

Chce vidět Stubaiské Alpy v celé jejich kráse? Zajeďte si kdykoliv během roku na Stubaiský ledovec, kde se pokocháte výhledem z vyhlídky Top of Tyrol.

Další atrakcí je tady Ledovcová jeskyně, před kterou stojí obrovský mamut.

Vrchol Serles

Cestujete do Stubaiských Alp s dětmi? Prima rodinný den zažijete na úpatí hory Serles. Je tu dětské hřiště, bobová dráha, malá přehrada, restaurace a výhled na okolní Alpy. Nahoru se dostanete lanovkou z Mieders.

Panoramatická cesta přes sedlo Kreuzjoch

Do sedla Kreuzjoch vás vyveze lanovka z obce Fulpmes. V sedle je dětské hřiště, horské chaty a řada turistických stezek. Můžete se odtud vydat na vrchol Krinnenköpfe, kde je menší skywalk ve výšce 2139 m.

Zkušenější můžou vyrazit druhým směrem na vrchol Niederer Burgstall (2436 m) a odtud pokračovat až na vrchol Hoher Burgstall (2611 m). Zpět můžete sestoupat kolem horské chaty Starkenburger Hütte.

Středisko Praxmar

Středisko Praxmar má jedinečnou polohu v údolí Lüsenstal, kde se zabavíte po celý rok. V létě můžete vyrazit na túru po jedné z turistických tras v okolí a v zimě tu je sáňkařská dráha a lyžařská magistrála pro běžkaře.

Kde se ubytovat ve Stubaiských Aplách?

Prvním tipem je penzion přímo ve středisku Praxmar (tipy na aktivity viz výše). Dalším tipem jsou pak apartmány Haus Leitgeb se skvělým výhledem na Stubaiské Alpy.

Co si sbalit do rakouských Alp?


Načerpali jste inspiraci, kam do rakouských Alp? Do jaké části Alp se chystáte a kam vás nohy zavanou?

Šťastnou cestu ?!

Další články

2 názory na “Kam do rakouských Alp? 55 tipů na výlety a turistické trasy”

Diskuse uzavřena.