Kam do rakouských Alp? 55 tipů na výlety a turistické trasy 🏔💚

co navštívit v Rakouských Alpách

Kam do rakouských Alp a co navštívit? Dnes si ukážeme několik oblastí s tipy na výlety a turistické trasy, které vás nadchnou a kde strávíte skvělou dovolenou. V páru i jako rodina s dětmi.

Co se dozvíte v tomto článku:

✅ Kam do rakouských Alp 🏔?

✅ Tipy na ubytování, kde se o vás postarají jako u babičky ❤

✅ Mapu ke stažení 📱, díky které si svou dovolenou snadno naplánujete

✅ Praktické informace před cestou do rakouských Alp

Proč navštívit rakouské Alpy?

Rakouské Alpy, to jsou široké lány zeleně, průzračná jezera a vrcholky, které sice nepatří k těm nejvyšším, ale přesto se pořádně nadřete, než je zdoláte 😃. Miluju jejich penziony a hotely postavené v alpském stylu s balkonem a muškáty. Velkým množstvím muškátů 😃.

Na východě jsou rakouské Alpy malebnější, s méně okázalými vrcholy. Směrem na západ jsou vrcholy impozantnější a scenérie dramatičtější.

Kam do rakouských Alp: mapa

Kam do rakouských Alp: pohoří Dachstein

Pohoří Dachstein je dramatické pohoří v severních vápencových Alpách, kde jste z Prahy za 5 hodin. Je to ta oblast Alp, kde si klidu až tak neužijete. Místa jsou turisticky velmi oblíbená, ale pokud vám to nevadí, určitě se vám tu bude líbit.

co navštívit v Rakouských Alpách

Co navštívit v pohoří Dachstein?

Hallstatt

Ikonické alpské městečko, které je zapsané na seznamu UNESCO. Kromě přírodních krás tady uvidíte tolik čínských turistů, jako asi nikde na světě kromě Číny 😃. Číňané dokonce postavili jeho repliku (po Paříži a Florencii).

co navštívit v Rakouských Alpách

Ledová a Mamutí jeskyně – Vyhlídka Pět prstů

Vyhlídka Pět prstů je jednou z nejznámějších rakouských vyhlídek. Je to přesně ta z těch vyhlídek, u kterých se mi dělá šoufl, jen co je vidím z dálky 😃.

Dostanete se sem z obce Obertraun, kde u lanovky necháte auto na bezplatném parkovišti. První lanovka Dachstein Krippensteinbahn I staví u Ledové a Mamutí jeskyně.

Tady navazuje druhá lanovka Dachstein Krippensteinbahn II, která vás zaveze až k vyhlídce Pět prstů. Od lanovky vás čeká ještě cca 1 kilometr cesty. A následně boží výhledy na Hallstatt, Hallstattské jezero a okolní hory.

co navštívit v Rakouských Alpách
co navštívit v Rakouských Alpách

Vyhlídka sama o sobě je zdarma. Platíte ale za lanovku (můžete jít i pěšky, ale je to fuška 😃), event. za jeskyně.

Mrknout na aktuální informace (ceny lístků, otevírací doba, lanovka, aktuality)

Od lanovky je to jen pár kroků ke Spirále světového dědictví, což je další vyhlídka zdarma přímo na vrcholu Hoher Krippenstein s parádním výhledem na Hoher Dachstein (nejvyšší vrchol masivu Dachstein).

Zdroj: Dachstein Krippenstein

Visutý most – Dachsteinský ledový palác – vyhlídka Skywalk – Schody nikam

Tuhle atrakci najdete u městečka Ramsau am Dachstein a nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou, která vám ušetří téměř 1000 výškových metrů.

Po výstupu přicházíte k vyhlídkové plošině Skywalk. Až se pokocháte, můžete pokračovat dál k visutému mostu. Ten najdete v nadmořské výšce 2687 m a je tak nejvýše položeným visutým mostem v Rakousku.

100 m dlouhý most přechází v železný chodník, ze kterého můžete odbočit k vyhlídce Schody nikam. A přesně tak to je. Schody pocitově vedou opravdu nikam. Vidíte jen hluboké údolí. Je to přesně to místo, kde vám adrenalin vyskočí pořádně vysoko 😃.

co navštívit v Rakouských Alpách
Visutý most
co navštívit v Rakouských Alpách
co navštívit v Rakouských Alpách
Schody nikam

Pokračováním dál po železném chodníku vcházíte do Dachsteinského ledového paláce.

Mrknout na aktuální informace (ceny lístků, otevírací doba, lanovka, aktuality)

Rádi byste si užili víc panoramatických výhledů? Pokračujte směrem k chatě Seethalerhütte, kterou najdete pod nejvyšším vrcholem masivu Dachstein – Hoher Dachstein (2995 m). Trasa je dlouhá asi 2 km.

Vodopády Riesachfälle a jezero Riesachsee

Kousek od známého lyžařského střediska Schladming najdete krásné vodopády Riesachfälle. Sice už geograficky nespadají do pohoří Dachstein, ale je to takový kousek, že přivřeme obě oči 😃.

Auto zaparkujete (je tu i autobusová zastávka) přímo u chaty Gasthof Zum Riesachfall a vyrazíte po trase 777 kolem říčky Riesachbach směrem k vodopádům.

co navštívit v Rakouských Alpách

Trasa vede dál k jezeru Riesachsee. Cestu si můžete prodloužit až k horské boudě Preintalerhütte.

co navštívit v Rakouských Alpách

Jezera Gosauseen

Jezera Gosauseen tvoří 3 jezera – Vorderer Gosausee, Gosaulacke a Hinterer Gosausee. Trasa začíná u největšího z nich – Vorderer Gosausee, kde zaparkujete a vydáte se po trase 614 podél jezer.

co navštívit v Rakouských Alpách
co navštívit v Rakouských Alpách

Pokud si chcete užít nádherný výhled na masiv Dachstein, nechte se od jezera Vorderer Gosausee vyvézt lanovkou Gosaukammbahn a pokračujete dál jednou z cest. S dětmi je ideální trasa směrem ke středisku Zwieselalm.

Bez dětí doporučuju vyšlápnout na vrchol Grosser Donnerkogel (2050 m), kam vede pohodová, místy středně náročná trasa.

Kde se ubytovat v pohoří Dachstein?

🏡 Hotel s polopenzí, abyste nemuseli strávit dovolenou u plotny 😃. A navíc s lázněmi, které po celém trajdání po horách ocení každý 💚.

Pohádkový penzion Bauernhof Krahlehenhof 💚

Miluju penziony, které na mě dýchnou svou domáckostí. Útulné, plné dřeva a dobré nálady ve vzduchu. Jestli to máte stejně, tady se vám bude líbit 😍.

Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

✅ V nabídce i rodinné pokoje

Místní lyžařské středisko Filzmoos-Neuberg

Kam do rakouských Alp: Berchtesgadenské Alpy

Národní park Berchtesgadenské Alpy se rozprostírá z velké části v Německých Alpách. Oblast kolem ledovce Hochkönig si pro sebe ale ukrojilo i Rakousko. A stojí to za to.

Z Prahy jste tu za něco málo přes 5 hodin.

Co navštívit v Berchtesgadenských Alpách v Rakousku?

Německým Berchtesgadenským Alpám jsem se už věnovala v samostatném článku. Dnes si představíme blíž tu rakouskou část.

Ledovec Hochkönig

Ledovec Hochkönig jsem už nakousla před malou chvílí. Se svou výškou 2941 m je to dominanta celé této oblasti a při své návštěvě ho tak nemůžete vynechat.

Více o lyžování kolem ledovce Hochkönig

Výstup na ledovec Hochkönig

Pokud raději koukáte z hory než na horu, není problém si Hochkönig vyšlápnout. Počítejte ale s pořádným převýšením kolem 1 600 m. Za den se to ale stihnout dá, jen si máknete 🙂.

Auto necháte zaparkované v sedle Dientner (1342 m.n.m.), odkud se vydáte směr chata Erichhütte (1545 m.n.m.).
U chaty pokračujete doprava po červeně značené turistické trase směr sedlo Hochscharte (2280 m.n.m.) – sedlo Birgkarscharte (2875 m.n.m.) a odtud už jen doprava vzhůru na vrchol.

Nenáročná trasa kolem masivu Hochkönig

Pokud hledáte nenáročnou příjemnou trasu vhodnou i pro děti s pěknými výhledy, určitě zvolte cestu po trase Königsweg. 

Po cestě vás čeká spousta krav, koně a občas i nějaký vodopád.  Občerstvíte se v některé z typických rakouských chat s typicky rakouskou usměvavou obsluhou.

Lanovka Karbachalm

Tohle vyhlídkové místo by si neměli nechat ujít všichni, kteří chtějí mít masiv Hochkönig jako na dlani.

Auto necháte na parkovišti u dolní stanice lanovky Karbachalm v obci Mühlbach am Hochkönig. Nahoře vás čeká restaurace a taky dětské hřiště.

Zdroj: mawieser

Doporučuju vyjít kousek nad stanici lanovky po jedné z cestiček. Dojdete k jezírku nebo na místo, odkud se vám naskytne nejkrásnější výhled na okolní hory.

Kde se ubytovat v okolí ledovce Hochkönig?

 V náručí hor 🏔 penzion a apartmány Landhaus Rieding

Přímo na úpatí ledovce Hochkönig. Na dosah horské přírody. Dokonalý klid rušící klimbající zvony alpských krav 🐄. Místo, odkud se vám bude odjíždět s těžkým srdcem 💚. Ale hlavu si tu vyčistíte dokonale.

Zdroj: Booking

✅ Ideální poloha ke všem výletním bodům a nespočet turistických tras v okolí

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Karta Hochkönig v ceně, se kterou máte v létě zdarma všechny lanovky a autobusy v oblasti. Nějaké slevičky získáte i v zimě.

Kam do rakouských Alp: NP Vysoké Taury

Vysoké Taury (Hohe Tauern) jsou národní park, který tvoří pomyslnou páteř rakouských Alp. Z Prahy jste tu za cca 5,5 hodiny.

Co navštívit v NP Vysoké Taury

Ledovec Kitzsteinhorn

Tak kde začít 😃. Určitě si nenechte ujít lyžovačku (my bereme sáně 😃) na ledovci Kitzsteinhorn, který je zárukou celoroční sněhové nadílky.

Více o lyžování na ledovci Kitzeinhorn

Přehrady Wasserfallboden a Mooserboden

Vysokohorské přehrady Wasserfallboden (1672 m) a Mooserboden (2036 m) vzbudily mou lásku k Alpám 💚. Živě si pamatuju, jak jsem je před léty viděla a zamilovala se na první pohled. Stejně jako do mého drahého 😃.

Přehrady najdete v malebném údolí Kapruner Tal. Jako od Lady 🤩.

Wasserfallboden
Mooserboden

Auto necháte u chaty Kesselfall Alpenhaus. Odtud je to už na vás, na kolik se cítíte. Buď po svých nebo se můžete nechat vyvézt speciální autobusovou linkou.

Za mě: Jděte po svých. Přece jen z autobusu nenasajete tu atmosféru okolí a s takovými výhledy opravdu platí, že cesta je cíl 😉.

Mrknout na aktuální informace (ceny lístků, otevírací doba, lanovka, aktuality)

Grossglocknerská vysokohorská silnice a ledovec Pasterze

Grossglocknerská vysokohorská silnice je místo, kde v klidu strávíte celý den. Nádherná příroda, nejdelší ledovec v NP Vysoké Taury rozprostírající se pod majestátním vrcholem Grossglockner a výhledy. Spousta výhledů. A svišti. Spousta svišťů 😀.

Grossglocknerská vysokohorská silnice patří mezi ty nejznámější a nejkrásnější panoramatické silnice.

Silnice je dlouhá 48 km a provede vás oblastí národního parku mezi obcemi Fusch an der Grossglocknerstrasse na severu a Heiligenblut na jihu.

Kousek před jižním kopcem vede odbočka vpravo, po které dojedete k vyhlídce Kaiser-Franz-Josefs-Höche. Tady vás čekají průzračně modrá jezera, ledovec Pasterze, vodopády a boží výhled na Grossglockner.

Grossglockner po levé straně a ledovec Pasterze

Mrknout na aktuální informace (ceny lístků, otevírací doba, aktuality)

⏩ Všechny potřebné informace najdete i v mém předchozím článku.

Jezera Grünsee, Weißsee a Tauernmoossee

Nedaleko elektrárny Enzingerboden najdete nádherná alpská jezera Grünsee, Weißsee a Tauernmoossee.

Dostanete se sem právě od elektrárny (nedaleko městečka Uttendorf), kde je u dolní stanice lanovky vedoucí k jezeru Grünsee hned několik parkovacích ploch (přesto je ale lepší vyrazit co nejdříve).

Lanovkou se necháte vyvézt k prvnímu z jezer – Grünsee (můžete i pěšky, ale je to peklo 😀). Od jezera pak vede další lanovka k jezeru Weißsee.

Jezero Weißsee

V okolí je nespočet turistických tras (různých obtížností). A dokonce se tady můžete nechat ubytovat v oblíbeném horském hotelu Rudolfshütte. Dokonalá romantika a boží výhledy od rána do večera ❤🤩.

Více o lyžování na ledovci Weißsee

hotel Berghotel u jezera Weißsee

Jedna z tras vede k níže položené nádrži Tauernmoossee. Dostanete se sem i od elektrárny po svých nebo na kolech.

nádrž Tauernmoossee

Kde se ubytovat v NP Vysoké Taury

🏡 Ubytování s polopenzí a wellness v lázeňském městečku Bad Bastein, kolem kterého se vine celá řada turistických tras. Pobyt se vyplatí především rodinám s dětmi, protože 2 děti do 15 let jsou zcela zdarma 👍.

Rustikální penzion Landgasthof Steiner 😍

V srdci Vysokých Taur 💚. Jen kousek od nejvyššího vrcholu Grossglockner 🏔. Penzion, který ocení jak páry, tak rodiče (mini ZOO a hřiště jsou zárukou chvíle volna 😃).

Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

✅ Pro děti mini ZOO a hřiště se zahradou

Za zmínku stojí i zrekonstruovaná stodola s apartmány Kesslerstadel, kde by se nejeden interiér designér mohl inspirovat, jak se správně dělá designerské řemeslo 😃:

Zdroj: Booking

✅ Apartmány až pro 7 osob s kuchyňskou linkou a kompletním vybavením

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Zahrada s grilem

Kam do rakouských Alp: Zillertalské Alpy

Zillertalské Alpy se rozprostírají na rakousko-italských hranicích. Dostanou vás zaledněnými vrcholy, klidnými a táhlými údolími, průzračnými jezery a dalekými výhledy.

Spadají do Tyrolska, které je v Rakousku tou nejalpovitější částí 🙂. Dostanete se sem přes údolí Zillertal za necelých 6 hodin z Prahy.

Co navštívit v Zillertalských Alpách?

Ledovec Hintertux

Milovníci lyžování zpozorněte 😃. V Zillertalských Alpách se nachází ledovec Hinterux, který patří k těm největším na světě. Je to jediný ledovec v Rakousku, kde máte jistotu, že si zalyžujete opravdu celý rok.

Více o lyžování na ledovci Hintertux

Alpská silnice Schlegeis Stausee a přehrada Schlegeis

Alpská silnice Schlegeis Stausee je jednou z vysokohorských silnic v Rakousku. Najdete jí kousek od hranic s Itálií.

Za průjezd autem zaplatíte 14 € a motorkou 10 € (ceny k roku 2020). Otevřeno je obvykle od poloviny května do konce října (plus minus nějaký den).

Délka alpské silnice je 13 kilometrů a vystoupáte při ní 800 výškových metrů až do nadmořské výšky 1780 m. n. m.

A tady začíná alpský ráj – vysokohorská přehrada Schlegeis s průzračnou vodou obklopená vrcholky Alp. No málem jsem se rozplynula 🤩. Za víkendovou chatičku bych se tady nezlobila.

Můžete se jen tak procházet kolem přehrady (klidně i s kočárkem) nebo vyrazit na jeden z oblíbených treků:

⛰ trek k Pfitscherově chatě – trasa k Pfitscherově chatě je dlouhá 7,4 km (časově kolem 3 hodin). Nastoupáte při ní přes 500 výškových metrů.

⛰ trek k Olpererově chatě – z této 4 km dlouhé trasy budete mít Schlegeis nádrž jako na dlani. Vystoupáte přes 600 výškových metrů. Někteří sem jezdí pro fotku na visutém mostu, který je jen kousek od chaty.

Olpererhütte

Přehrada Zillergründl

Přehradu Zillergründl najdete v nadmořské výšce 1850 m uprostřed hor nedaleko střediska Mayrhofen.

Denně sem smí pouze 100 aut a navíc ne až úplně k jezeru – od hostince Bärenbad, kde auto necháte, vás ještě čekají 4 km pěkně po svých. Za průjezd zaplatíte – auta 8 € a motorky 4 €.

Využívanější možností je proto autobus přímo z nádraží v Mayrhofen, který jezdí v letních měsících každou hodinu. Ten vás zaveze až k nádrži.

Vysokohorská silnice Zillertal

Zillertalská vysokohorská silnice vás vyveze z výšky 500 m až do 2020 m. Auta zaplatí 8 € a motorky 5 €. A stojí to za každé euro – ty výhledy na Zillertalské Alpy jsou dechberoucí.

Kolem nádrže si můžete udělat výšlap dál k chatě Plauener Hütte.

Finkenberg

Finkenberg je turisticky oblíbená oblast mezi vrcholy Penken (2095 m) a Knorren (2081 m). Je to místo, kde si užijete skvělé výhledy na Zillertalské Alpy, děti se tu zabaví na dětském hřišti, občerstvíte se v jedné z restaurací nebo se budete jen tak procházet po turistických cestičkách.

Ideální místo, pokud si chcete udělat pohodový výlet s celou rodinou 👨‍👩‍👦‍👦.

Nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou z obce Finkenberg nebo střediska Mayrhofen. Vyrazit můžete i po svých.

Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády, to je taková masa vody, že na vás nezůstane nit suchá 😃. Se svou výškou 380 m jsou nejvyššími vodopády v Evropě a páté nejvyšší na světě.

Jednotlivé vodopády propojuje zpevněná čtyřkilometrová cesta. Z té vybíhá 11 zastávek, ze kterých se pokocháte vodopády zblízka.

Co se týká převýšení, začínáte v nadmořské výšce 1070 m a postupně dojdete až do výšky 1450 m.

Ke Krimmelským vodopádům vede odbočka z panoramatické silnice Gerlos Strasse. Ta je placená a pro auto vyjde na 10 € (2020).

⏩ Všechny potřebné informace najdete i v mém předchozím článku.

Kde se ubytovat v Zillertalských Alpách?

Ideálním místem pro prozkoumávání Zillertalských Alp je Mayrhofen. Najít tady ale cenově cenově dostupné ubytování je občas na vyšší dívčí. Navíc když člověk nechce, aby to stálo za starou belu. Ale jedno tu pro vás mám:

Ty pravé rakouské Alpy 👍 v hotelu Garni Obermair

Na kraji Mayrhofen. A přesto jen kousek od centra. Dřevo, kamna, muškáty a skvělé jídlo. Takhle si já představuju rakouské Alpy 😃.

Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

🏡 Hledáte něco s polopenzí a ani wellness by nebyl na škodu? Mrkněte na hotel Standlhof. Má skvělou polohu pro celoroční lyžování i pěší turistiku 💚.

Kam do rakouských Alp: Národní park Gesäuse

Národní park Gesäuse je součástí Ennstalerských Alp, které sice nedosahují do nebeských výšin, ale přesto vás dostanou.

Pro chráněnou oblast rozprostírající se mezi Admontem a Hieflau je typický bujný zelený les v kombinaci s drsnými vápencovými vrcholy. Na své si tu přijdou jak milovníci lezení, tak ti, kteří se jen tak rádi bloumají krásnou přírodou.

Národní park Gesäuse najdete jižně od města Linz. Hlavně pro Jihočechy je to oblast, kde jsou co by dup na plyn 😃. I z Prahy jste tu ale už za 4,5 hodiny.

Co navštívit v národním parku Gesäuse?

Trek k chatě Haindlkarhütte

Horskou chatu Haindlkarhütte najdete v nadmořské výšce 1150 m ve stínu skalního masivu Hochtor (2369 m). Vede sem středně náročná trasa.

Trasa k horské chatě Haindlkarhütte začíná na parkovišti Haindlkarparkplatz, kam můžete dojet i autobusem. Odtud vyrazíte z nadmořské výšky 600 m po stezce 658, která vás dovede až k chatě. Pak můžete pokračovat dál do sedla Gsengscharte (1228 m).

Trek k horské chatě Heßhütte a vrchol Hochzinödl

Chata Heßhütte je oblíbeným rozcestníkem v NP Gesäuse v nadmořské výšce 1699 m, kterou najdete v sedle mezi vrcholy Hochtor a Zinödl. K chatě dojdete přes alpské pastviny po 2,5 hodinách chůze z jižní strany směrem od Johnbachu (parkoviště u restaurace Kölblwirt).

Zdroj: Thomas Steiner

V chatě můžete přespat a další den vyrazit na středně náročnou túru přes vrchol Hochzinödl (2191 m) panoramatickou stezkou přes pohoří Zinödl. Výhledy na nejvyšší vrchol NP Gesäuse Hochtor jsou boží.

Hochzinödl (zdroj: Michal Klajban)

Kde se ubytovat v NP Gesäuse?

Jako na zámku ve Villa Elisabeth 😍

Tady se budete cítit jako na zámku 🏰. Navíc s parádním výhledem na hory. A po celodenní túře určitě bodne pohodlná postel 💚.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ V nabídce i rodinné pokoje

Kam do rakouských Alp: Lienzské Dolomity a okolí Lienze

Kdo by nemiloval italské Dolomity (kompletní průvodce Dolomity tady >>>). Víte, že stejný pohled můžete zažít i v okolí rakouského Lienzu?

Lienzské Dolomity jsou horská skupina spadající do Gailtalských Alp, která je součástí jižních vápencových Alp. Nenechte se ale zmýlit – na rozdíl od italských Dolomitů ty Lienzské neobsahují žádný vápenec.

Co navštívit v okolí Lienze?

Horská chata Karlsbader Hütte a jezero Laserzsee

Horská túra začíná u chaty Dolomitenhütte, odkud vyrazíte po stezce směr Karlsbader Hütte – stezka vede rovnou k chatě, takže chatu i jezero určitě neminete 🙂.

Tristacher See

Jezero Tristacher leží jižně od Lienzu. Je to místo, kde si užijete skvělé koupání nebo krásnou procházku kolem jezera obklopeného horami.

Zdroj: Steffen 962

Zaparkovat můžete přímo u jezera nebo sem dojít pěšky přímo z Lienzu (cca 1,5 hodiny z centra).

Vrchol Steinermandl

Vrchol Steinermandl najdete severně od Lienzu v nadmořské výšce 2213 m. Je velmi snadno dostupný lanovkou a výhledy odtud jsou…no posuďte sami 🤩. Občerstvit se můžete ve zdejší restaurace Moar.

Místo je ideálním výchozím bodem pro několik turistických treků. Například nenáročná trasa k jezeru Neualplseen kolem vrcholu Goiselemandl (2433 m), která vám zabere tam a zpět 2,5 hodinky.

jezero Neualplseen

Hochsteinhütte a vrchol Hochstein

Horská chata Hochsteinhütte je dalším oblíbeným výletním bodem. Hodně k tomu přispívá i ten fakt, že parkoviště je jen kousek od chaty 😃 (silnice sem je zpoplatněná). Najdete jí kousek pod vrcholem Hochstein (2057 m) na západ od Lienzu.

Kde se ubytovat v Lienzských Dolomitech?

Na samotě u hor 🏞 Bed and Breakfast Haus Pinter

Chaloupka jako malovaná 🎨. V tyrolském stylu. Uprostřed přírody 🌲. Uprostřed klidu.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ V nabídce i rodinné pokoje

✅ Balkóny s výhledem na hory

✅ Při pobytu min. na 3 noci dostanete zdarma kartu Assling Card, se kterou získáte vstup do venkovního bazénu, jelení rezervace a muzea Vitalpinum

Rodinná farma 🦙 s apartmány Bauernhof im Wiesengrund

Záblesky radosti a nadšení 😍. To přesně uvidíte v očích vašich dětí, až uvidí zdejší lamu, kozy nebo krávy. Kouzelná farma, kde na vás doslova dýchne tyrolská tradice 🧡.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Apartmány až pro 4 osoby s kuchyňskou linkou a kompletním vybavením

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

✅ Pro děti dětské hřiště a mini ZOO

Kam do rakouských Alp: pohoří Silvretta

Kousek od hranic se Švýcarskem leží další nádherná část Alp – pohoří Silvretta. Silvretta leží z velké části ve Švýcarsku, ale turisticky oblíbenější je rakouská část.

Sivretta láká všechny, které se chtějí pokochat více jak 3000 metrů vysokými vrcholy, ledovci a zelenými údolí řek.

Co navštívit v pohoří Silvretta?

Lyžování v pohoří Silvretta

Ano, i tady si skvěle zalyžujete. A to až do začátku dubna.

Více o lyžování v Silvretta Montafon

Vysokohorská silnice Silvretta

Jasná volba pro všechny, co jsou autem. Silvretta Hochalpenstrasse vás na své trase provede několika jezery, z nichž jedno je hezčí než druhé.

Vede z Partenenu v Montafonu až do Galtür. Její délka je 22,3 km a nejvyšším bodem sedlo Bielerhöhe (2032 m).

horské sedlo Bielerhöhe

Za průjezd zaplatíte 16,5 €/auto a 13,5 €/motorka (ceny k roku 2020).

Jedním z lákadel Silvretta Hochalpenstrasse jsou jezera. V horském sedle Bielerhöhe Pass pojedete kolem Silvretta Stausee a směrem na obec Partenen pak Vermunt Stausee.

Ze Silvretta Stausee můžete pokračovat dál do hor k horské chatě Wiesbadener Hütte.

Silvretta Stausee

Na opačné straně leží oblíbené jezero Kops Stausee. Na rozdíl od předchozích dvou si sem ale musíte vyšlápnout po svých nebo na kole.

Stezek sem vede hned několik a nejkratší je dlouhá cca 5 km (časově 2 h). Na kole se k jezeru dostanete po T18, Silvretta Rund Tour nebo 67, Bike Trail Tirol.

Kopsstausee

Z horského sedla máte parádní výhled na vrchol Piz Buin (3312 m) na hranicích s Itálií.

Údolí Montafon

Údolí Montafon je jedno z nejkrásnějších údolí, které začíná už ve Verwallských Alpách na severu a táhne se až k jihu k pohoří Silvretta. Vede tudy celá řada turistických tras. Stačí jen natáhnout pohorky a vyrazit do horské přírody.

Kde se ubytovat v pohoří Silvretta?

Apartmány s finskou saunou ❤ Appart Enzian

Finská sauna, to je blaho po celodenní túře v okolních Alpách 🤩. Přímo v jednom z nejkrásnějších údolí v Alpách 🌄. Na kraji pohoří Silvretta, což má dvě výhody – máte to všude “kousek” a cenově to vaší peněženku nesedře z kůže (co si budem, ubytování přímo v pohoří Silvretta jsou často pekelně 🔥 drahá).

Zdroj: Booking

✅ Apartmány až pro 6 osob s kuchyňskou linkou a kompletním vybavením

✅ Wellness zdarma

✅ Velká zahrada s dětským hřištěm

Kam do rakouských Alp: Lechtálské Alpy

Lechtálské Alpy najdete ve Vorarlbersku na západě Rakouska. Je to malé pohoří, které je oblíbené především mezi Němci, Švýcary, Rakušany a Brity. Jeho hlavním střediskem je Lech am Arlberg. Místo, které vaší peněženku zabolí 😃. Ale vaše oči tou krásou zaplesají 🤩.

Co navštívit v Lechtálských Alpách?

Skvělé na Lechtálských Alpách je, že tu není přelidněno. Přírodní krásy si vychutnáte v o poznání větším klidu než například v okolí pohoří Dachstein.

Řeka Lech

Celou oblastí pohoří protéká průzračně modrá řeka Lech, která tu zároveň i pramení. Kolem řeky vás provede stezka Lechweg, která začíná v horském sedle Formarinjoch. Stačí si zvolit jen část trasy a kochat se. Celá má totiž 125 km a zavede vás až do Německa.

Jezera Formarinsee a Spullersee

Tato jednodenní trasa je ideální pro všechny, kteří už mají s vysokohorkým terénem zkušenosti.

Cesta začíná u jezera Formarinsee, kam dojedete autobusem od střediska Lech. Jezero obejdete až k chatě Freiburger Hütte, od které budete mít skvělý výhled na oblíbenou horu Rote Wand (2704 m).

jezero Formarinsee a Rote Wand v pozadí

Od chaty pokračujete směr Steinernes Meer (v překladu Kamenné moře) a Spullersee. Náročnější část vás čeká zhruba půl hodinky přes Steinernes Meer a následně kolem hřebene Gehrengat, kde se hodí i turistické hole. Jak se ale říká: S opatrností nejdál dojdeš 😃, takže za suchého počasí to nebude žádný problém. Přes vysoké údolí pak dojdete k jezeru Spullersee.

Zdroj: Petr1888

Od jezera se pak můžete vrátit autobusem zpět do Lechu.

Jezero Zürser See a chata Ravensburger Hütte

Trasa vhodná i pro méně zdatné turisty vás čeká mezi jezerem Zürser See a horskou chatou Ravensburger Hütte.

Zürser See

K jezeru se necháte vyvézt lanovkou z obce Zürs, odkud se přes horské sedlo Madlochjoch dostanete kolem chaty Brazer Staffel až k chatě Ravensburger Hütte. Přímo v údolí pod chatou se rozprostírá jezero Spullersee.

Zdroj: Böhringer Friedrich

A pokud se fyzicky necítíte, můžete k jezeru Spullersee dojet z Lechu i autobusem.

Jezero Monzabonsee

Jezero Monzabonsee je malebné jezírko kousek od vrcholu Rütikopf (2360 m). Sem se dostanete lanovkou Rüfikopfbahn přímo z centra Lechu. Dál pak můžete pokračovat směrem dolů přes alpské louky kolem chaty Monzabonalpe až do obce Zürs, kde nasednete zpět na bus do Lechu.

Zdroj: Petr1888

Jezero Verwallseee a visutý most

Nenáročná trasa vede k poslednímu tipu, který najdete jižně od oblíbeného střediska Sankt Anton am Arlberg (odkaz na parkoviště). Cesta vám zabere něco přes hodinu a je ideální i pro děti, protože vás cestou čeká dětské hřiště i lanový park.

Na konci se projdete po 35 m dlouhém visutém mostu přes řeku Rosanna a kolem krásného jezera Verwallsee.

Kde se ubytovat v Lechtálských Alpách?

Ekologická farma s apartmány Biobauernhof Gehrnerhof am Arlberg

Tady se budete cítit jako doma ❤. Připraví vám skvělé jídlo z lokálních surovin. Nebo uvaří čaj z vlastní bylinkové zahrádky 🌿.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ V nabídce i rodinné pokoje

✅ Zahrada s dětským hřištěm

Kam do rakouských Alp: Stubaiské Alpy

Stubaiské Alpy najdete na jihu Tyrolska jen kousek od již zmíněných Zillertalských Alp. Jsou výrazněji členité a typické kontrastem zelených údolí a bílých vrcholků.

Co navštívit ve Stubaiských Alpách?

Ledovec Stubai

I tady si můžete zalyžovat po velkou část roku. Ledovec Stubai má ideální lyžařské podmínky od října do června.

Více o lyžování na ledovci Stubai

Ledovec Stubai

Top of Tyrol

Top of Tyrol je důvod, proč na Stubaiský ledovec zavítat i mimo lyžařskou sezónu. Jedná se o vyhlídku, odkud budete mít Tyrolské Alpy jako na dlani.

Ledovcová jeskyně – Stubai Glacier Ice Grotto

Další atrakcí na ledovci Stubai je Ledovcová jeskyně. Před ní je obrovský mamut, který určitě bude bavit děti.

Vrchol Serles

Na úpatí hory Serles najdete skvělé místo, kde strávíte prima rodinný den. Především s těmi nejmenšími. Je tu dětské hřiště, restaurace, malá přehrada a především skvělý výhled na okolní Alpy.

Dostanete se sem pohodlně lanovkou z Mieders.

Panoramatická cesta přes sedlo Fulzjoch

Do sedla Fulzjoch se dostanete lanovkou z obce Fulpmes. Odtud se můžete vydat na vrchol Krinnenköpfe, kde je vyhlídka ve výšce 2139 m.

Druhou možností je vyrazit na druhou stranu směr vrchol Niederer Burgstall (2436 m) a klidně dál až na vrchol Hoher Burgstall (2611 m). Chce to jistější nohu, ale odměnou vám budou boží výhledy na okolí.

Zdroj: Thomas K

Zpět se můžete vydat okružní trasou přes horskou chatu Starkenburger Hütte.

Středisko Praxmar

Málokteré středisko má tak skvělou polohu pro celou řadu aktivit v létě i v zimě. Hlavním bodem je tady penzion Alpengasthof Praxmar na konci údolí, odkud se větví celá plejáda turistických tras nejrůznějších obtížností. Stačí si jen vybrat a můžete vyrazit vstříc alpskému dobrodružství.

Nádrž Finstertal

Nádrž Finstertal vybudovali kousek od obce Kühtai. Dojdete sem od chaty Dortmunder Hütte.

Zdroj: Maddl79

Ale to není všechno. Pokud máte čas, můžete pokračovat dál přes sedlo Finstertaler Scharte (2777 m) k chatě Schweinfurter Hütte.

Kde se ubytovat ve Stubaiských Aplách?

Kromě již zmiňovaného penzionu Praxmar se skvělou polohou můžeme doporučit i tohle ubytování:

Apartmány Haus Leitgeb s parádním výhledem na Stubaiské Alpy 🏔

Odtud ty východy slunce stojí za to 🌄. Přímo s výhledem na zasněžené vrcholky impozantních štítů v okolí, kterými se můžete kochat z terasy 🏔.

Zdroj: Booking

✅ Apartmány až pro 5 osob s kompletním vybavením

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Terasa s výhledem na hory

✅ Ledovec Stubai jen 20 minut jízdy autem


Praktické informace před cestou do rakouských Alp

Ceny v rakouských Alpách

Ceny jídla se pohybují v průměru o 58 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, kuřecí maso, sýr. Ceny v restauracích jsou zhruba dvakrát vyšší než v ČR.

Autem do rakouských Alp

Benzín nebo nafta vás v Rakousku vyjde jen nepatrně dráž. Pokud vás ale čeká část cesty přes Německo, snažte se co nejvíce natankovat v ČR a pak až v Rakousku. V Německu co ušetříte na dálniční známce (neplatí se), to vrazíte do pohonných hmot.

Kolik přibližně zaplatíte za cestu si můžete spočítat v téhle jednoduché kalkulačce.

Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,4 EUR na 10 dní (motorky 5,4 EUR).

Maximální rychlost na dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h.

Průvodce nejen rakouskými Alpami

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola 😃. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení 😃.

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

🗺 Mapa v měřítku 1:500 000 pro celé Alpy

🗺 Mapa v měřítku 1:400 000 nejen pro Alpy, ale i pro Čechy, Slovensko a další státy, které se můžou hodit (pro nás Čechy třeba Chorvatsko 😃)

Co si zabalit?

Nikdo nechce po cestě sedřené nohy do krve, otlačené popruhy v ramenou, vykloktané zuby zimou, obličej raka a vyschlo v krku 😃.

Suma sumárum se tak neobejdete bez pořádných bot, dobrého batohu, větrovky, opalovacího krému a vody.

⏩ Podrobný článek o tom, co si zabalit s sebou na cestu a na turistiku včetně jídla.

Výběry z bankomatu

Za nás doporučujeme nebrat s sebou velkou hotovost. Za směnu zbytečně zaplatíte víc než při výběru z bankomatu na místě.  My to tak dříve dělali a pěkně na tom prodělávali 😃

Ne všechny banky ale mají příznivé ceny za výběry z bankomatu v zahraničí, tak se raději koukněte na jejich ceník před cestou. Velmi dobře vychází mBank, Equa Bank a Air Bank.

Nebo mrkněte na platební kartu Revolut, která vychází v cizině nejlíp co do poplatků za výběry a výše kurzů.

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost.

A hlavně: karta není vázaná na účet a převedete si tam jednoduše na 2 kliky, kolik potřebujete.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR 😃. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Načerpali jste inspiraci, kam do rakouských Alp? Do jaké části Alp se chystáte a kam vás nohy zavanou 🙂?

Šťastnou cestu 🚗💚.

A kam to bude dál?

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
5 5 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top