Jaká jsou nejkrásnější místa v rakouských Alpách? Tipy na výlety i s dětmi

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách, alpské ledovce, nejznámější vysokohorská silnice, největší vodopády v Evropě, místo s největší koncentrací čínských turistů ? a daleko víc NEJ se dozvíte v dnešním článku. Inspirujte se tipy na výlety i s dětmi a naším průvodcem, kam do Alp:

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: Krimmelské vodopády

  • Vodopády Krimml (Krimmler Wasserfälle) se svou výškou 380 m patří k nejvyšším vodopádům v Evropě.
  • Najdete je na řece Krimmler Ache v národním parku Vysoké Taury v Rakousku.
  • Krimmelské vodopády tvoří spodní vodopád (140 m), střední vodopád (100 m) a horní vodopád (140 m).
  • Jednotlivé vodopády propojuje zpevněná čtyřkilometrová cesta. Z té vybíhá 11 zastávek, ze kterých se pokocháte vodopády zblízka.
  • Průměrně proteče za sekundu 6 kubických metrů. Ta síla vody je neuvěřitelná.
  • Co se týká převýšení, začínáte v nadmořské výšce 1070 m a postupně dojdete až do výšky 1450 m. n. m.

Ročně sem přijede na 400 tisíc turistů. Díky tomu patří mezi 10 nejnavštěvovanějších míst v Rakousku.

Krimmelské vodopády /Krimml vodopády / největší vodopády v Evropě

Jak ke Krimmelským vodopádům?

Při odbočení ze silnice 165 najedete na panoramatickou silnici Gerlos Alpenstrasse. Ta je placená – cena za průjezd je pro auto na 10 € na den (cena 2021-2022).

Z cesty uvidíte vodopády v celé jejich kráse. Není to taková pecka jako v případě Grossglocknerské vysokohorské silnice nebo jiných horských silnic v Rakousku nebo Itálii, ale vyhozené peníze to určitě nebudou.

Parkování u Krimmelských vodopádů

Zhruba v polovině cesty Gerlos Alpenstrasse se už nachází samotné vodopády. Nemůžete to minout, i kdyby jste sebevíc chtěli. Všude haldy turistů, turistické informace, parkoviště.

Parkoviště jsou placená. Vyzvednete si žeton v automatu a ten pak před odjezdem vložíte do automatu, kde na vás vyskočí celková cena za parkování.

Vstupné a otevírací doba Krimmelských vodopádů

Máme zaparkováno a můžeme vyrazit. My jsme zde byli během pořádného deště, ale ono je to u vodopádů jedno. To je taková masa vody, že i za slunečného počasí budete za chvíli durch ?.

Po cestě k vodopádům je vstupní brána, kde vás zkasírují. Vstupné na Krimmelské vodopády vám určitě díru v peněžence neudělá. Na dospělého vycházelo vstupné na 4 eura a děti od 6 do 15 let platí 1 euro. V nabídce jsou i kombinované vstupenky, ale pokud chcete vidět jen Krimelské vodopády, je kombinovaná vstupenka zbytečná.

Vodopády jsou přístupné od 9 do 17 h. Naposledy vás vpustí v 16:30.

Oficiálně jsou vodopády otevřené od 1. května do konce října. To ale neznamená, že je nemůžete navštívit kdykoliv během roku nebo před a po otevírací době. Dostanete se ale jen ke spodnímu vodopádu. Krimmelské vodopád v zimě, zahalené v bílé peřině a chráněné velkými rampouchy určitě stojí za vidění.

Trasa podél Krimmelských vodopádů

Ke spodnímu vodopádu dojdete asi za 10 minutek. Až se pokocháte, kousek se vrátíte a vyrazíte po zpevněné stezce, kterou najdete po pravé straně vodopádů.

Máte malé děti? Určitě se nebojte vyrazit s kočárkem. Cesta je upravená a během naší návštěvy tam bylo kočárků plno.

Krimmelské vodopády /Krimml vodopády /nejkrásnější místa v Alpách

Časově zabere výstup asi 1,5 – 2 hodinky, ale záleží, jak se kdo zdrží na vyhlídkách. Těch je cestou požehnaně. Vodopád si tak můžete vychutnat, co vám hrdlo ráčí.

Pokud musíte vidět vodopád ze všech možných úhlů i neúhlů jako já a nepoběžíte podél vodopádů sprintem, počítejte určitě se 2 – 3 hodinami.

? Kouzelné apartmány, které na vás dýchnou tyrolskou tradicí ❤. Ideální pro rodiny s dětmi – na zahradě je takového vyžití, že si rodiče budou moct na chvíli dáchnout ?.

Kousek ke Krimmelským vodopádům, Zillertalským Alpám a Vysokým Taurám.

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: vesnice Alpbach

Vesnice Alpbach v Tyrolsku je Miss mezi rakouskými vesnicemi. Nese titul té nejkrásnější květinové vesnice v Rakousku a zároveň i nejkrásnější rakouské vesnice vůbec. Pokud chcete zažít atmosféru dokonale rakouského alpského místa, je Alpbach sázkou na jistotu.

Celý region Alpbachtal a Kitzbühelské Alpy vás nadchnou. V zimě určitě musíte vyzkoušet lyžovačku v nejtradičnějším rakouském středisku Kitzbühhel.

V létě se naopak můžete projít soutěskou Tiefenbachklamm nebo vyrazit po hřebeni až k vrcholu Standkopf (2241 m).

Soutěska Tiefenbachklamm

? Hotel Platzl s bazénem v regionu Alpbachtal. Pár kroků od lanovky, s útulnými pokoji a kuchyní, kde si pošmáknete.

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: jezero Schiederweiher

Malebné jezero Schiederweiher leží u obce Hinterstoder na východě pohoří Totes Gebirge. Přímo nad ním se majestátně tyčí vrcholy Spitzmauer (2446 m) a nejvyšší vrchol Totes Gebirge Großer Priel (2515 m).

K jezeru se dostanete po pár metrech od placeného parkoviště. Ideální i s malými dětmi.

Odtud můžete pokračovat strmou, ale ne náročnou stezkou č. 201 kolem vodopádu Klinserfall až k chatě Prielschutzhaus (cca 2,5 hodiny nahoru).

A když už tady budete, nevynechejte půlhodinový výšlap na vrchol Blosskogel (1530 m). Celá oblast pohoří Totesgebirge stojí za prozkoumání.

Ideální základnou pro objevování Totesgebirge je penzion Familienbauernhof Christa s pokoji a apartmány, odkud se můžete kochat horami od rána do večera.

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: Císařské hory

Na severu Tyrolska leží pohoří Kaisergebirge, v překladu Císařské hory. Poznáte je už z dáli – mohutný vápencový val plný roklí, soutěsek a jeskyň.

Nejlepší pohled na Kaisergebirge si vychutnáte z vrcholu Kitzbüheler Horn (dostupný pěšky i lanovkou ze střediska Kitzbühel), který leží přímo naproti pohoří.

V Kaisergebirge si přijdou na své všichni – méně zkušení turisté i ti, co vyhledávají náročnější ferraty. S menšími dětmi si můžete udělat procházku k jezeru Hintersteiner See u vesnice Ellmau. Trasa je sjízdná i s kočárkem.

Hintersteiner See

Nádherné ubytování v alpském stylu a navíc za fajn cenu najdete v městečku Westendorf – apartmány a pokoje Bauernhof Glanzern.

Nejkrásnější vysokohorská silnice: Grosglockner Hochalpenstrasse

  • Silnice vede od severu k jihu napříč národním parkem Vysoké Taury (Hohe Tauern).
  • Spojuje spolkové země Salcbursko a Korutany.
  • Kochat se můžete na celkem 48 kilometrech.
  • Zažijete tu nejrůznější podoby krajiny – skalnaté vrcholy, květinové koberce, jezírka, vodopády, ledovce.
  • A taky nejrůznější podoby počasí. To se tu mění častěji než česká vláda ?. V jednu chvíli úžasný pohled na Alpy a v další chvíli nevidíte na metr.

Počasí na Grossglockner vysokohorské silnici

Určitě doporučuju přibalit nějakou teplejší vrstvu, i kdyby dole atakovaly teploměr třicítky. Nahoře může být jen něco málo nad nulou a v tričku s husou by jste si ten výhled tak neužili.

Navíc je tu i dost větrno. Přece jen se dostanete při projíždění průsmyku Hochtor až do nadmořské výšky 2 504 m. n. m., kde jsou místa celoročně pokrytá ledem.

Co vás čeká na Grossglocknerské vysokohorské silnici?

Na cestě napočítáte na 36 zatáček a překonáte převýšení 1 748 metrů. Obvyklé stoupání dosahuje 12 %. Na tuto vysokohorskou silnici si troufne i řada cyklistů. Stoupání není tak výrazné, aby ho nezvládla většina aut (jako u Tre Cime v Itálii). Navíc vás čeká po cestě řada odpočívadel.

Grossglockner hochalpenstrasse/ rakouské Alpy turistika / nejvyšší silnice v Evropě /nejkrásnější místa v Alpách

Cesta k Edelweißspitze – nejvyššímu stanovišti Grossglockner vysokohorské silnici

Pro zdolání čtvrtého a také nejvyššího stanoviště Edelweißspitze (2571 m. n. m.) musíte sjet z hlavní trasy a vyjet po užší dlážděné silnici. Překonáte nejvýraznější stoupání z celé Hochalpenstrasse – 14 %.

Necítíte se na to? Nebo vaše auto? Zaparkujte na velkém bezplatném parkovišti hned pod vrcholem u restaurace a zbytek si vyšlápnete po svých.

Vstupné a otevírací doba na Grossglockner Hochalpenstrasse pro rok 2021-2022

Otevírací doba

Dechberoucí přírodou národního parku Vysoké Taury se pokocháte každý rok od května do konce října v těchto časech:

  • květen 6:00-20:00
  • červen-srpen 5:00-21:30
  • září-říjen 6:00-19:30

Poslední vstup je vždy 45 minut před koncem zavírací doby, ale určitě doporučuju vyhradit si daleko víc. V pohodě tady strávíte celý den – najdete tu občerstvení, spoustu odpočívadel a pořád nové a nové výhledy, které neomrzí.

Vstupné na Grossglocknerskou vysokohorskou silnici pro rok 2021-2022

Vstupné na Grossglocknerskou vysokohorskou silnici se liší podle toho, zda přijdete autem nebo na motorce a jakou dobu tady plánujete strávit.

Ledovec Pasterze a nejvyšší vrchol Grossglockner

Na kruhovém objezdu (jediném široko daleko na celé Grossglockner Hochalpenstraße) odbočte z hlavní trasy na ledovec Pasterze (je to značené). Kruhový objezd je na celé silnici jediný. Určitě ho neminete. Cesta vás doveze přímo ke Grossglockneru a ledovci. Cestou pojedete kolem vodopádu Energiedusche (po pravé straně).

Grossglocknerská vysokohorská silnice – vodopád Energiedusche

Za vystoupení z auta pak určitě stojí také jezero Margaritzenstrausee, které najdete nalevo hned za Glocknerhaus. Cestičkou můžete sejít až dolů.

O pár minut dále budete vystupovat z auta znova ?. Tentokrát u vyhlídky Stauseeblick, kde je krásná scenérie s jezerem a vodopády. Rakouská jezera jsou známá svou průzračností, ve které se odrážejí okolní alpské vrcholky.

Asi po 5 minutách cesty autem od vyhlídky se dostanete k vyhlídce Kaiser Franz Josefs Höche, odkud máte nejvyšší horu Rakouska jako na dlani.

Parkování je tu zdarma. Chvilku asi budete hledat místo, protože je tu dost těsno. To ale vykompenzuje výhled na Grossglockner (3798 m. n. m.) a nejdelší ledovec Rakouska – Pasterze.

Pro mě osobně to byl nejsilnější zážitek z celé cesty. Celá Grossglocknerská vysokohorská silnice stojí za každé zaplacené euro a věřím, že ani vy nebudete litovat. Krásná a surová příroda. Všude zeleň a pobíhající svišti, kteří tomu dodali pomyslnou třešínku.

Kdo má zájem (jako my ?), může sejít dolů do údolí po strmější cestičce. Druhou možností je lanovka. V údolí po levé straně uvidíte malá jezírka Sandersee a po pravé straně ledovec Pasterze. Teda to uvidíte samozřejmě i ze shora, ale ze zdola jste tomu prostě víc na dosah.

Grossglockner a ledovec Pasterze

Grossglocknerská vysokohorská silnice vás provede kusem krásné přírody v národním parku Vysoké Taury. Ten tvoří páteř celých rakouských Alp. Je to oblast, kde si neustále budete kroutit krky a kochat se krajinou a scenériemi.

V srdci Vysokých Taur leží rustikální penzion Landgasthof Steiner, odkud to budete mít jen kousek k řadě krásných míst v národním parku.

Nejkrásnější jezera v rakouských Alpách: jezero Lünersee

Přesouváme se na úplný západ do Vorarlberska. Tady najdete v nadmořské výšce 1970 m nádherné jezero Lünersee.

Ideální místo pro všechny. S malými dětmi můžete vyrazit na procházku kolem jezera a milovníci výhledů si můžou vylézt na hory Kirchlispitzen nebo Schesaplana.

K jezeru se dostanete pohodlně lanovkou nebo po svých (cca hodina cesty s převýšením 400 m).

Nejkrásnější jezera v rakouských Alpách: jezero Formarinsee

Ve Vorarlbersku ještě chvíli zůstaneme. Je to část, která je sice od nás nejdál, ale patří k nejkrásnějším oblastem rakouských Alp.

Jezero Formarinsee je tmavě modré jezero s průzračně čistou vodou, jehož pozadí tvoří hora Rote Wand. Jezero se dá obejít až k chatě Freiburger Hütte.

formarinsee
jezero Formarinsee a Rote Wand v pozadí

K jezeru se dostanete pěšky například přes jezero Spullersee nebo po zpoplatněné silnici.

Skvělou výchozí pozici pro objevování Lechtálských Alp je samotný Lech, kde můžeme doporučit apartmány Naturhaus Loacker.

Nejkrásnější údolí v rakouských Alpách: Montafon

Montafon je 39 km dlouhé údolí ve Vorarlbersku, která se táhne až k pohoří Silvretta. Tuhle oblast si oblíbil už Ernest Hemingway. A když se tu líbilo Ernestovi, i vám bude ?.

údolí Montafon

Minimálně v zimě, protože Montafon byl vyhlášen nejlepší rodinným lyžařským střediskem v Alpách.

Je to místo, kde jste už jednou nohou ve Švýcarsku. A je to cítit ve vzduchu. Jen cenově si vaše peněženka na rozdíl od Švýcarska trochu oddychne ?.

Při své návštěvě určitě nevynechejte Silvretta panoramatickou silnici, která vás provede celým pohořím Silvretta a nádhernými jezery.

Ubytování v pohoří Silvretta jsou občas pekelně drahá. Za sebe můžu doporučit apartmány Appart Enzian na jeho kraji, odkud to budete mít všude “kousek”. Navíc ta cena je víc než příjemná.

Největší koncentrace čínských turistů: městečko Hallstatt a vyhlídka 5 fingers

Hallstatt je ikonické alpské městečko, které je zapsané na seznamu UNESCO. Kromě přírodních krás tady uvidíte tolik čínských turistů, jako asi nikde na světě kromě Číny ?. Číňané dokonce postavili jeho repliku (po Paříži a Florencii).

Hallstatt

Vyhlídka Pět prstů (5 fingers) je jednou z nejznámějších rakouských vyhlídek, odkud budete mít Hallstatt jako na dlani.

Dostanete se sem z obce Obertraun, kde u lanovky necháte auto na parkovišti. První lanovka Dachstein Krippensteinbahn I staví u Ledové a Mamutí jeskyně.

Tady navazuje druhá lanovka Dachstein Krippensteinbahn II, která vás zaveze až k vyhlídce Pět prstů. Od lanovky vás čeká ještě cca 1 kilometr cesty.

Vyhlídka sama o sobě je zdarma. Platíte ale za lanovku (můžete jít i pěšky, ale je to fuška ?), event. za jeskyně.

Mrknout na aktuální informace k vyhlídce (ceny lístků, otevírací doba, lanovka, aktuality)

Od lanovky je to jen pár kroků ke Spirále světového dědictví, což je další vyhlídka zdarma přímo na vrcholu Hoher Krippenstein s parádním výhledem na Hoher Dachstein (nejvyšší vrchol masivu Dachstein).

Přímo v Hallstattu se můžete ubytovat v penzionu Bergfried, které má dobrou polohu pro objevování samotného městečka i okolí.

Nejvýše položený visutý most v Rakousku: vyhlídka Skywalk a Schody nikam

Tuhle atrakci najdete u městečka Ramsau am Dachstein a nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou, která vám ušetří téměř 1000 výškových metrů.

co navštívit v Rakouských Alpách
Visutý most

Po výstupu přicházíte k vyhlídkové plošině Skywalk. Až se pokocháte, můžete pokračovat dál k visutému mostu. Ten najdete v nadmořské výšce 2687 m a je tak nejvýše položeným visutým mostem v Rakousku.

100 m dlouhý most přechází v železný chodník, ze kterého můžete odbočit k vyhlídce Schody nikam. A přesně tak to je. Schody pocitově vedou opravdu nikam. Vidíte jen hluboké údolí. Je to přesně to místo, kde vám adrenalin vyskočí pořádně vysoko ?.

Jako perfektní základnu pro objevování pohoří Dachstein můžeme doporučit penzion Bauernhof Krahlehenhof. Leží v malém, idylickém městečku Filzmoos a dýchne na vás svou domáckostí. Dřevěný interiér, v okolí alpská příroda a vstřícné majitelky.

Nejznámější lyžařské středisko v rakouských Alpách: Innsbruck

Když se řeknou rakouské Alpy, asi většina z nás si vybaví Innsbruck. A pak hned tyrolské knedlíky se špekem nebo vdolky (aspoň já jo ?).

Innsbruck není ale jen nejznámějším střediskem, je taky dle mnohých tím nejkrásnějším. Ta kombinace barevných domů v sevření impozantních vrcholků tyrolských Alp prostě baví.

Je to místo, které vám nabídne skvělé služby, skvělou lyžovačku a skvělou polohu k řadě výletních cílů v okolí. Lanovkou se nechte vyvézt na pohoří Nordkette, odkud si užijete boží výhledy. S dětmi můžete navštívit zdejší ZOO.

pohoří Nordkette

S výhledem na pohoří Nordkette se v Innsbrucku můžete ubytovat v hotelu Innsbruck. Pokoje jsou moderní a útulné a v hotelu nabízí i wellness včetně krytého bazénu.

Nejvyšší vrchol Berchtesgaden národního parku: ledovec Hochkönig

Říká se, že Berchtesgaden je nejkrásnější částí Alp za německou i rakouskou stranu. A že i když jsou německé Alpy malé, ukrojilo si pro sebe Německo tu větší a hezčí část Berchtesgaden národního parku.

Ale ani Rakousko nepřišlo zkrátka. Masiv Hochkönig, který je se svou výškou 2941 m. n. m. nejvyšším vrcholem celého Berchtesgaden národního parku, se rozprostírá právě tady.

Berchtesgadenské Alpy / Hochkönig
Hochkönig

Ledovec Hochkönig je jako stvořený pro zimní lyžovačku i letní turistiku. Vybrat si můžete z náročnějších i lehčích tras. Nenáročná trasa vede po stezce Königsweg podél úpatí celého masivu. Cestou vás čekají daleké výhledy, typické rakouské chaty s typicky usměvavou rakouskou obsluhou, krávy, koně, vodopády. Trasa je vhodná i s dětmi.

Na Hochkönig si můžete taky vyšlápnout. Čeká vás pořádné převýšení 1600 m, ale za den se to stihnout dá, pokud vyrazíte ráno. Cesta začíná v sedle Dientner, odkud pokračujete kolem chaty Erichhütte, kde odbočíte doprava po červené směr sedlo Hochscharte.

Přímo na úpatí ledovce Hochkönig leží penzion a apartmány Landhaus Rieding, kde zažijete dokonalý klid rušící jen klimbající zvony alpských krav.

Nejkrásnější místa rakouských Alp: MAPA

Vybavení na turistiku do rakouských Alp


Načerpali jste inspiraci na nejkrásnější místa v rakouských Alpách? Do jaké části Alp se chystáte a kam vás nohy zavanou ??

Šťastnu cestu ?‍♀️?‍♂️!

Další inspirace na cestování po rakouských Alpách:

Kam vás nohy zavanou příště?