Jaká jsou nejkrásnější místa v rakouských Alpách? 11 tipů, kam na dovolenou v létě i v zimě

nejkrásnější místa v rakouských Alpách

Hledáte tipy na nejkrásnější místa v rakouských Alpách? Kam se vydat na dovolenou, ať už plánujete výlet do rakouských Alp v létě nebo v zimě? Inspirujte se našimi tipy, kam v rakouských Alpách a co si nenechat ujít.

V dnešním článku si představíme to nej z rakouských Alp – od nejvyšších vodopádů po nejkrásnější jezera až po největší ledovcovou jeskyni na světě. Připravení? Jdeme na to.

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách

1. Krimmelské vodopády

Pokud sestavujeme žebříček nejkrásnějších míst v rakouských Alpách, Krimmelské vodopády nemohou chybět. Aby ne, když se jedná s výškou 380 metrů o nejvyšší vodopády v Evropě.

Krimmelské vodopády najdete na řece Krimmler Ache v národním parku Vysoké Taury (o parku si povíme více za chvíli). Skládají se ze 3 částí – spodního vodopádu s výškou 140 m, středního vodopádu s výškou 100 m a horního vodopádu s výškou 140 m.

vodopády Krimmler / co navštívit v okolí Zell am See

Vodopády proteče průměrně 6 kubických metrů za sekundu. Nepromokavá vrstva je nutností.

Jednotlivé vodopády propojuje 4-kilometrová zpevněná cesta, která je sjízdná i kočárky. Z té vybíhá 11 zastávek, ze kterých si prohlédnete vodopády zblízka.

Postupně vystoupáte z nadmořské výšky 1 070 m do výšky 1 450 m – čím výše půjdete, tím více lidí zůstane za vámi. Dojdete až na vrch do krásného údolí s restaurací, kam dojde jen hrstka návštěvníků.

vodopády Krimmler / co navštívit v okolí Zell am See

Jak se dostat ke Krimmelských vodopádům?

Při odbočení ze silnice 165 najedete na panoramatickou silnici Gerlos Alpenstrasse. Ta je placená – v roce 2024 12 € pro auto, 8,50 € pro motorky, popř. se dá pořídit průjezd na delší dobu za zvýhodněnou cenu.

Z cesty uvidíte vodopády v celé jejich kráse. V Rakousku jsou hezčí horské silnice, ale přesto stojí určitě vysokohorská silnice Gerlos za vidění. Navíc u vodopádů můžete klidně strávit celý den, pokud se vydáte nahoru do údolí. Jsou tu alpské pastviny, kde se můžete po cestě občerstvit.

krimmelské vodopády - nejkrásnější místa v rakouských alpách

Parkování u Krimmelských vodopádů

Zhruba v polovině cesty Gerlos Alpenstrasse se už nachází samotné vodopády – u cesty jsou velká parkoviště, turistické informace i občerstvení.

Parkoviště jsou placená. Vyzvednete si žeton v automatu a ten pak před odjezdem vložíte do automatu, kde na vás vyskočí celková cena za parkování. Zde najdete více informací o parkování, otevírací době i vstupném.

krimmelské vodopády - nejkrásnější místa v rakouských alpách

Vstupné a otevírací doba Krimmelských vodopádů

Po cestě k vodopádům je vstupní brána, kde zaplatíte vstupné. To se pohybuje v roce 2024 následovně – plné vstupné 8 € a vstupné pro děti 6-15 let 4 €. V nabídce jsou i kombinované vstupenky spolu s vodním světem.

Oficiálně jsou vodopády otevřené od 1. května do konce října. V sezóně je otevřeno denně v čase 9:00-17:00 (poslední vstup v 16:30). Vodopády jsou přístupné i mimo sezónu.

krimmelské vodopády - nejkrásnější místa v rakouských alpách

Trasa podél Krimmelských vodopádů

Ke spodnímu vodopádu dojdete asi za 10 minut. Až se pokocháte, kousek se vrátíte a vyrazíte po zpevněné stezce, kterou najdete po pravé straně vodopádů. Po cestě jsou vyhlídky, kde si můžete prohlédnout vodopády zblízka. Cesta je zpevněná.

Časově zabere výstup asi 1,5 – 2 hodiny.

2. Solná komora

Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejkrásnějších oblastí nejen v Rakousku, ale v celých Alpách. A z České republiky je velmi snadno dostupná.

Tato oblast je proslulá svými krystalicky čistými jezery, majestátními horami, zelenými údolími a bohatou historií spojenou s těžbou soli, která sahá až do pravěku.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Solné komoře je malebné městečko Hallstatt, rozprostírající se podél Halštatského jezera. Kromě procházky městečkem navštivte taky zdejší solné doly, kde se dozvíte více o historii těžby.

hallstatt kam v rakousku

Nenechte si ujít taky návštěvu alpských jezer, která jsou známá svou tyrkysovou barvou a teplotou vody ideální pro letní rekreaci.

Jedním z nejkrásnějších jezer je Wolfgangsee, o kterém jsme psali samostatný článek. Když tu budete, nenechte si ujít jízdu zubačkou na vrchol Schafberg. Z vrcholu jsou nádherné výhledy na celou Solnou komoru.

Sankt Wolfgang / co navštívit u Wolfgangsee
zubačka Schafberg, Wolfgangsee

3. Vesnice Alpbach a Achensee

Vesnice Alpbach v Tyrolsku nese titul té nejkrásnější květinové vesnice v Rakousku a zároveň i nejkrásnější rakouské vesnice vůbec. S dřevěnými domy, balkony plnými květin a tou pravou alpskou atmosférou, kterou si vybavíte při pomyšlení na rakouské Alpy.

Vesnice a okolí je jako vystřižené z plakátu na Alpy. Je tu dostatek možností k ubytování i lyžařské středisko.

Alpbach navíc leží jen půl hodiny autem od Achensee, největšího jezera v Tyrolsku. Achensee stojí za vidění samo o sobě – s nádherně průzračnou vodou a impozantní kulisou, kterou tvoří vysoké alpské štíty.

My jsme si ho oblíbili hned, co jsme přijeli. Navíc je oproti jiným jezerům v Rakousku přístupnější – kolem vede upravená stezka a břehy nejsou zastavěné soukromými pozemky, takže se dostanete až k vodě.

jezero achensee v rakousko - achensee koupání

U Achensee se můžete koupat, vydat na plavbu lodí, vyrazit za pěší turistikou nebo na kole a v zimě si užít parádní sjezdovky. Je to ideální místo pro outdoorové nadšence i rodiny s dětmi.

Více informací: Sepsali jsme samostatného průvodce pro jezero Achensee. Zde jsou tipy na výlety a turistiku v Tyrolsku.

Ubytování Achensee 😴

Tato ubytování zahrnují Achensee Card, se kterou získáte slevy na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní automaticky při svém příjezdu.

ubytování achensee
Das Rotspitz hotel

Tradiční hotel s dobrým poměrem cena/kvalita

ubytování achensee
Travel Charme Fürstenhaus

4* hotel u břehu jezera s wellness

4. Národní park Vysoké Taury

Představte si impozantní vrcholy sahající k oblakům, jezera čistá jako křišťál, květinové louky rozprostírající se pod modrým nebem a bujné alpské pastviny, kde se zvířata spokojeně pasou – vítejte v národním parku Vysoké Taury.

Vysoké Taury (Hohe Tauern) jsou největším národním parkem v Alpách. Oblast je domovem neuvěřitelných 266 vrcholů, které se pyšní nadmořskou výškou přes 3 000 metrů. Mezi ně patří i Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska, která se tyčí do 3 798 metrů nad mořem.

Jednou z nejlepších možností, jak si užít Vysoké Taury, je Grossglocknerská vysokohorská silnice. Silnice vede napříč parkem od severu na jih a dosahuje délky 48 km.

Grossglockner hochalpenstrasse/ rakouské Alpy turistika / nejvyšší silnice v Evropě /nejkrásnější místa v Alpách

Praktické tipy před návštěvou Grossglockner Hochalpenstrasse

Na cestě napočítáte na 36 zatáček a překonáte převýšení 1 748 metrů. Obvyklé stoupání dosahuje 12 %. Na tuto vysokohorskou silnici si troufne taky řada cyklistů, tak je potřeba v sezóně větší obezřetnosti.

Stoupání není tak výrazné, aby ho nezvládla většina aut (jako u Tre Cime v Itálii). Navíc vás čeká po cestě řada odpočívadel.

Pro zdolání čtvrtého a také nejvyššího stanoviště Edelweißspitze (2571 m) musíte sjet z hlavní trasy a vyjet po užší dlážděné silnici. Překonáte nejvýraznější stoupání z celé Grossglockner Hochalpenstrasse – 14 %.

Grossglocknerská vysokohorská silnice je otevřená každý rok od května do začátku listopadu. Otevírací doba se liší dle období: v květnu je průjezd možný v čase 6:00-20:00, od června do srpna 5:30-21:00 a od září do začátku listopadu 6:00-19:30.

Poslední vstup je vždy 45 minut před koncem zavírací doby, ale určitě doporučuju vyhradit si daleko víc. V pohodě tady strávíte celý den – je tu občerstvení, spoustu odpočívadel a pořád nové a nové výhledy, které neomrzí. Nebo se vydejte po jedné z turistických stezek.

Průjezd Grossglocknerskou vysokohorskou silnici je zpoplatněný – auto 43 € a motorka 33 € v roce 2024. Zde najdete podrobné informace o vstupném a otevírací době.

Udělejte si odbočku k ledovci Pasterze – kousek před Heiligenblut (je to značené). Po cestě vás čekají tyrkysová jezera, vodopády a fantastický výhled na ledovec na úpatí vrcholu Grossglockner.

Je tu občerstvení a parkování zdarma.

Můžete sejít taky dolů přímo k ledovci. V údolí po levé straně uvidíte malá jezírka Sandersee a po pravé straně ledovec Pasterze.

Více informací: Inspirujte se tipy na výlety, zajímavosti a turistické trasy v našem průvodci pro národní park Vysoké Taury.

Ubytování Vysoké Taury 😴

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte zdarma vstup na lanovky, veřejnou dopravu a atrakce v okolí Zell am See-Kaprun. Karta platí od 15. května do 31. října.

ubytování zell am see
Elements Resort Zell am See

Moderní apartmány s bazénem a restaurací

ubytování zell am see
Hotel Latini Zell am See

4* hotel s restaurací, wellness a bazénem

5. Dachstein

Dachstein je majestátní horský masiv v severních vápencových Alpách v Rakousku. Pro svou jedinečnou krasovou krajinu, bohatou biologickou rozmanitost a historický význam je zapsaný na seznamu UNESCO.

Jeho zaledněné vrcholy nabízejí nádherné výhledy na okolní alpskou krajinu a je známý rozsáhlou sítí turistických tras. Na druhou stranu se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších oblastí v rakouských Alpách. A hned si ukážeme proč.

Hoher Dachstein

Nejvyšším vrcholem Dachsteinu je Hoher Dachstein s výškou 2 995 m, pod kterým se rozprostírá Halštatský ledovec. Pohoří je známé taky pro své ledové a vápencové jeskyně, kterých je tu víc než 240.

Na Hoher Dachstein vás vyveze lanovka. U horní stanice se nachází vyhlídková terasa Skywalk, kam je vstup zdarma. Odtud můžete přejít na placenou část – visutý most s prosklenou vyhlídkou “Schody nikam”. Ten je nejvýše položeným visutým mostem v Rakousku, takže vám nejspíš adrenalin vyskočí pořádně vysoko.

Dachstein visutý most
Skywalk Dachstein / Dachstein výlety
Vyhlídka Treppe ins Nichts

Přes most dojdete do ledového království, kde jsou ledové chodbičky s vyřezávanými postavami a stavbami, jako je například Eiffelova věž. Lanovku je potřeba od května do září rezervovat předem, nejlépe aspoň 2 dny.

Krippenstein

Na severní straně Dachsteinu se nachází vrchol Krippenstein. Další místo, které by si neměl nechat ujít žádný milovník dechberoucích výhledů.

Krippenstein / co navštívit v Dachsteinu / Dachstein výlety a trasy
Výhled z Dachstein-Krippenstein

Nahoru se dostanete nejsnadněji lanovkou. A co tu uvidíte? Můžete vystoupit na první stanici a navštívit Ledovou a Mamutí jeskyni. Nebo pokračujte dál k vyhlídce 5 Fingers, která je jednou z nejznámějších vyhlídek v Rakousku. Jako na dlani odtud budete mít Hallstatt a Solnou komoru.

Jeskyně jsou placené, vstup na vyhlídku je zdarma. Pokud si rezervujete lístky předem, nemusíte stát na místě frontu na lístky u dolní stanice lanovky. V nabídce jsou i zvýhodněné vstupenky pro rodiny, se kterými se dá výrazně ušetřit.

Krippenstein je ideální pro nenáročnou turistiku. Perfektní místo pro rodiny s dětmi.

Tip: Vzhledem k oblíbenosti pohoří Dachstein doporučuji vyrazit hned ráno první lanovkou – vyhnete se tak davům a čekání ve frontě na lanovku. Navíc ráno je počasí stabilnější a máte větší šanci na krásné výhledy.

Tip: Pokud si chcete užít nejlepší výhled na Dachstein, vydejte se do Schladming na jihu pohoří a nechte se vyvézt lanovkou Hochwurzen.

Více informací: Zde najdete fotografie a tipy na výlety a turistické trasy, co navštívit v okolí pohoří Dachstein.

Ubytování Dachstein 😴

ubytování dachstein rakousko
COOEE hotel

Moderní hotel u Gosau s možností polopenze

ubytování dachstein rakousko
Alpine Club

Apartmány ve Schladming, ideální pro rodiny

6. Eisriesenwelt

Ledová jeskyně Eisriesenwelt nedaleko Salcburku je největší ledovou jeskyní na světě, jejíž návštěva vám doslova vezme dech. 

Celková délka jeskynního systému Eisriesenwelt je více než 40 kilometrů, ale turistické trasy jsou přístupné pouze v prvním kilometru, kde jsou ledové formace nejvýraznější a nejimpozantnější. 

ledová jeskyně werfen kam v rakousku

Přístup do jeskyně zahrnuje jízdu relativně strmou lanovkou a následný pěší výstup (cca 20 minut), při kterém si užijete nádherné výhledy do okolí. Prohlídka probíhá s průvodcem a trvá asi hodinu. V jeskyni je kolem nuly, tak si nezapomeňte přibalit teplé oblečení. 

Uvnitř vás čeká sestup 700 schodů a následně stejný počet na výstup. Návštěva jeskyně tak není vhodná pro osoby s pohybovým omezením nebo menší děti. 

V sezóně přijeďte co nejdříve. Je tu sice velké parkoviště, ale i tak se brzy plní. 

Více informací: Zde je odkaz na oficiální web, kde si můžete koupit vstupenky online (při rezervaci předem jsou levnější).

7. Wörthersee

Přesouváme se na jih do Korutan. Korutany jsou nádherná spolková země v Rakousku, s průzračně čistými jezery, divokými soutěskami a nádhernou horskou krajinou, která láká k zimnímu lyžování a letní turistice a cyklistice.

Jednou z nejoblíbenějších oblastí v Korutanech je jezero Wörthersee. Elegantní jezero oblíbené pro svá živá letoviska, nádherné prostředí a tyrkysovou vodu.

pyramidenkogel wörthersee
promenáda u wörthersee rakousko

Navíc můžete v jeho okolí podniknout celou řadu výletů – navštivte park miniatur Minimundus, vystoupejte na nejvyšší dřevěnou rozhlednu na světě nebo si udělejte výlet za makaky.

Více informací: Pro více tipů o jezeře se podívejte na našeho podrobného průvodce Wörthersee v Rakousku. Sepsali jsme tipy na nejkrásnější místa, kam v Korutanech. Pokud vás láká dovolená u vody, zde jsou nejkrásnější jezera v Korutanech.

Ubytování Wörthersee 😴

Tato ubytování zahrnují Wörthersee Plus Card, se kterou získáte vstup zdarma nebo slevu na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s letáčkem, co vše karta zahrnuje. Karta platí od začátku dubna do začátku listopadu.

worthersee ubytování
Hotel Rösch

3* hotel s parkováním, wellness a restaurací

worthersee ubytování
Seepark Wörthersee Resort

4* resort s rozsáhlým wellness i restaurací

8. Lünersee

Přesouváme se na úplný západ do Vorarlberska. Tady najdete v nadmořské výšce 1 970 m nádherné jezero Lünersee. Pokud by se sestavoval žebříček nejkrásnějších jezer v Rakousku, Lünersee by bylo určitě v top desítce. V roce 2019 dokonce vyhrálo titul nejkrásnějšího místa v Rakousku.

lunersee rakousko / nejkrásnější místa v rakouských alpách

K jezeru se dostanete nejsnadněji lanovkou nebo můžete vyrazit taky pěšky (cca 1,5 hodiny). Z Bludenz sem jezdí taky autobus č. 580 – to je dobrá volba pro ty, co se necítí na cestu s několika úzkými zatáčkami. Nahoře je placené parkoviště (cca 4 € na celý den).

lunersee rakousko / nejkrásnější místa v rakouských alpách

Lünersee je ideální výlet pro všechny. Kolem jezera vede nenáročná procházka nebo můžete zdolat jeden z vrcholů v okolí, odkud se vám naskytnou nejlepší výhledy na jezero.

Přímo u jezera je horská chata s velkou terasou, kam skočte na výborný Kaiserschmarrn.

lunersee rakousko / nejkrásnější místa v rakouských alpách

9. Pohoří Silvretta

Na západě Rakouska ještě zůstaneme. Právě tady se totiž nachází jedna z nejkrásnějších oblastí v rakouských Alpách – pohoří Silvretta, kterému dominují křišťálově čistá jezera, zelená údolí a alpské štíty přesahující 3 000 metrů. 

Pohořím vás provede vysokohorská silnice Silvretta, spojující Partenen v Montafonu a Galtür. Její délka je 22,3 km.

silvretta co vidět v rakousku
silvretta co vidět v rakousku

Jedním z lákadel Silvretta Hochalpenstrasse jsou jezera. V horském sedle Bielerhöhe Pass pojedete kolem Silvretta Stausee a směrem na obec Partenen pak Vermunt Stausee. 

Na opačné straně horské silnice Silvretta leží oblíbené jezero Kops Stausee. Na rozdíl od předchozích dvou jezer se sem dostanete pouze pěšky nebo na kole. 

Více informací: Zde je odkaz na oficiální stránky vysokohorské silnice Silvretta, kde se dozvíte aktuální informace o vstupném a otevírací době. 

silvretta co vidět v rakousku

10. Ledovec Hochkönig

Říká se, že Berchtesgaden je nejkrásnější částí Alp za německou i rakouskou stranu. A že i když jsou německé Alpy malé, ukrojilo si pro sebe Německo tu větší a hezčí část Berchtesgaden národního parku.

Ale ani Rakousko nepřišlo zkrátka. Masiv Hochkönig, který je se svou výškou 2 941 m nejvyšším vrcholem celého Berchtesgaden národního parku, se rozprostírá právě tady.

Ledovec Hochkönig je jako stvořený pro zimní lyžování i letní turistiku. Vybrat si můžete z nenáročných i náročných celodenních tras.

Nenáročná trasa vede po stezce Königsweg podél úpatí celého masivu. Cestou vás čekají daleké výhledy, typické rakouské chaty s typicky usměvavou rakouskou obsluhou, krávy, koně, vodopády. Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Na Hochkönig si můžete taky vyšlápnout. Čeká vás pořádné převýšení 1 600 m, ale za den se to stihnout dá, pokud vyrazíte brzy ráno.

11. Ötztalské Alpy

Pro Ötztalské Alpy je typické rozsáhlé zalednění a třítisícové vrcholy s nejvyšším vrcholem celého Tyrolska – Wildspitze (3 768 m).

solden nejkrásnější místa v rakousku
Sölden

Celou oblastí prochází tři hlavní údolí – údolí Ötztal se střediskem Sölden, údolí Pitztal s ledovcem Pitztaler a údolí Kaunertal ve stejnojmenném přírodním parku s ledovcem Kaunertal.

Pokud chcete zažít pravé vysokohorské prostředí, Ötztalské Alpy jsou jedním z nejlepších míst v Rakousku. Najdete je v západním Tyrolsku.

kavárna pitztal
Nejvýše položená kavárna v Pitztal

Navštivte středisko Sölden, kde si skvěle zalyžujete a užijete dechberoucí pohledy z moderních vyhlídkových plošin a restaurace, kde se proháněl James Bond.

Nebo si dejte dort v nejvýše položené kavárně v Pitztal a užijte si turistiku bez davů lidí v údolí Kaunertal.

Ubytování Ötztalské Alpy 😴

hotel tyrolsko
Regina Hotelsuites – Sölden

4* hotel v Sölden s výbornými službami

hotel tyrolsko
die Berge Lifestyle Hotel – Sölden

Moderní hotel vhodný pro páry i rodiny

Nejkrásnější místa rakouských Alp – mapa

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa rakouských Alp. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku

RAKOUSKO: Zde jsou nejkrásnější místa v Rakousku. Plánujete návštěvu rakouských jezer? Vytvořili jsme seznam nejkrásnějších jezer v Rakousku včetně praktických informací a mapy.

VÍDEŇ: Podívejte se na tipy, co navštívit ve Vídni (včetně vstupného a otevírací doby) a itinerář, jak strávit 3 dny ve Vídni. V článku Vídeň s dětmi sdílíme tipy, jak si užít Vídeň celá rodina.

RAKOUSKÉ ALPY: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v rakouských Alpách (turistické trasy, výlety).

Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či k jezeru Wolfgangsee. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo oblíbené letovisko Zell am See.

Pokud si chcete užít nádherné nedotčené přírody, podívejte se, co navštívit ve Vysokých Taurách.

Lákají vás Korutany? Zde jsou nejkrásnější jezera v Korutanech a tipy na nejkrásnější místa, co si nenechat ujít v Korutanech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *