nejkrásnější místa v rakouských Alpách

Jaká jsou nejkrásnější místa v rakouských Alpách? Tipy na výlety i s dětmi

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách, alpské ledovce, nejznámější vysokohorská silnice, největší vodopády v Evropě, místo s největší koncentrací čínských turistů 😃 a daleko víc NEJ se dozvíte v dnešním článku. Inspirujte se tipy na výlety i s dětmi a naším průvodcem, kam do Alp ⛰.

Nejkrásnější místa rakouských Alp: MAPA

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: Krimmelské vodopády

nejkrásnější místa rakouských Alp
 • Vodopády Krimml (Krimmler Wasserfälle) jsou se svou výškou 380 m nejvyššími vodopády v Evropě a páté nejvyšší na světě.
 • Najdete je na řece Krimmler Ache v národním parku Vysoké Taury v Rakousku.
 • Krimmelské vodopády tvoří spodní vodopád (140 m), střední vodopád (100 m) a horní vodopád (140 m).
 • Jednotlivé vodopády propojuje zpevněná čtyřkilometrová cesta. Z té vybíhá 11 zastávek, ze kterých se pokocháte vodopády zblízka.
 • Průměrně proteče za sekundu 6 kubických metrů. Ta síla vody je neuvěřitelná.
 • Co se týká převýšení, začínáte v nadmořské výšce 1070 m a postupně dojdete až do výšky 1450 m. n. m.

Ročně sem přijede na 400 tisíc turistů. Díky tomu patří mezi 10 nejnavštěvovanějších míst v Rakousku.

Krimmelské vodopády /Krimml vodopády / největší vodopády v Evropě

Jak ke Krimmelským vodopádům?

Při odbočení ze silnice 165 najedete na panoramatickou silnici Gerlos Alpenstrasse. Strasse je placená. Cena průjezdu pro auto vyjde na 9,50 EUR na den. Jsou z ní hezké výhledy přímo na vodopád, ale i na krásnou rakouskou přírodu. Není to taková pecka jako v případě Grossglocknerské vysokohorské silnice, ale vyhozené peníze to určitě nebudou :).

Krimmelské vodopády /nejkrásnější místa rakouských Alp
výhled na vodopády z Gerlos Straße

Parkování u Krimmelských vodopádů

Zhruba v polovině cesty Gerlos Alpenstrasse se již nachází samotné vodopády. Nemůžete to minout, i kdyby jste sebevíc chtěli. Všude haldy turistů, turistické informace, parkoviště.

Parkoviště jsou placená. Vyzvednete si žeton v automatu a ten pak před odjezdem vložíte do automatu, kde na vás vyskočí celková cena za parkování.

Vstupné a otevírací doba Krimmelských vodopádů

Máme zaparkováno a můžeme vyrazit. My jsme zde byli během pořádného deštíku, ale ono je to u vodopádů jedno. To je taková masa vody, že i za slunečného počasí budete za chvíli durch 🙂.

Po cestě k vodopádům je vstupní brána, kde vás zkasírují. Vstupné na Krimmelské vodopády vám určitě díru v peněžence neudělá. Na dospělého vychází na 4 eura a děti od 6 do 15 let platí 1 euro.

Vodopády jsou přístupné od 9 do 17 h. Naposledy vás vpustí v 16:30.

Oficiálně jsou otevřené od 1. května do 27. října. Po zbytek roku nebo mimo otevírací dobu tam můžete zajít neoficiálně zdarma 🙂.

A jak vypadají Krimmelské vodopády v zimě? Zahalené v bílé peřině, chráněné velkými rampouchy…navíc je budete mít skoro pro sebe. Vstup i parkování jsou zdarma.

Trasa podél Krimmelských vodopádů

Ke spodnímu vodopádu dojdete asi za 10 minutek. Až se pokocháte, kousek se vrátíte a vyrazíte po zpevněné stezce, kterou najdete po pravé straně vodopádů.

Máte malé děti? Určitě se nebojte vyrazit s kočárkem. Cesta je upravená a během naší návštěvy tam bylo kočárků plno.

Krimmelské vodopády /Krimml vodopády /nejkrásnější místa v Alpách

Časově zabere výstup asi 1,5 – 2 hodinky, ale záleží, jak se kdo zdrží na vyhlídkách. Těch je cestou požehnaně. Vodopád si tak můžete vychutnat, co vám hrdlo ráčí 🙂.

Pokud musíte vidět vodopád ze všech možných úhlů i neúhlů jako já a nepoběžíte podél vodopádů sprintem, počítejte určitě se 2 – 3 hodinami.

⏩ Stáhněte si podrobnou mapu Krimmelských vodopádů.

🏡 Kouzelné apartmány, které na vás dýchnou tyrolskou tradicí ❤. Ideální pro rodiny s dětmi – na zahradě je takového vyžití, že si rodiče budou moct na chvíli dáchnout 😃.

Kousek ke Krimmelským vodopádům, Zillertalským Alpám a Vysokým Taurám.

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: vesnice Alpbach

Vesnice Alpbach v Tyrolsku je Miss mezi rakouskými vesnicemi. Nese titul té nejkrásnější květinové vesnice v Rakousku a zároveň i nejkrásnější rakouské vesnice vůbec.

Pokud chcete zažít atmosféru dokonale rakouského alpského místa, je Alpbach sázkou na jistotu.

Zdroj: SchiDD

Celý region Alpbachtal a Kitzbühelské Alpy vás nadchnou. V zimě určitě musíte vyzkoušet lyžovačku v nejtradičnějším rakouském středisku Kitzbühhel.

V létě se naopak můžete projít soutěskou Tiefenbachklamm nebo vyrazit po hřebeni až k vrcholu Standkopf (2241 m).

Panoramatická cesta ke Standkopf (zdroj: Alpbachtal.at)

🏡 Ubytování v rustikální chatě nedaleko Alpbachu. Ideální pro rodiny s dětmi nebo větší skupinku. Kamna, terasa s parádním výhledem a božský klid 💚.

Nekrásnější místa v rakouských Alpách: jezero Schiederweiher

Malebné jezero Schiederweiher leží u obce Hinterstoder na východě pohoří Totes Gebirge. Přímo nad ním se majestátně tyčí vrcholy Spitzmauer (2446 m) a nejvyšší vrchol Totes Gebirge Großer Priel (2515 m).

K jezeru se dostanete po pár metrech od placeného parkoviště. Ideální i s malými dětmi.

Odtud můžete pokračovat strmou, ale ne náročnou stezkou č. 201 kolem vodopádu Klinserfall až k chatě Prielschutzhaus (cca 2,5 hodiny nahoru).

A když už tady budete, nevynechejte půlhodinový výšlap na vrchol Blosskogel (1530 m). Celá oblast pohoří Totesgebirge stojí za prozkoumání.

Ideální základnou pro objevování Totesgebirge je penzion Familienbauernhof Christa s pokoji a apartmány, který je velmi dobře přístupný a nabízí nádherný výhled na hory.

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: Císařské hory

Císařské hory neboli Kaisergebirge je pohoří na severu Tyrolska, které z dáli vypadá jako obrovský vápencový val plný jeskyň, roklí a soutěsek.

Boží výhled na celé pohoří se vám naskytne z vrcholu Kitzbüheler Horn (1996 m), kam se dostanete pěšky nebo lanovkou ze střediska Kitzbühel.

Pohoří je dokonale protkané turistickými trasami se značením Wilder-Kaiser. Vyberou si jak zkušení, co hledají zajímavé ferraty, tak méně zkušení turisté, kteří hledají nenáročné trasy, odkud se budou moct kochat krásnou přírodou.

S dětmi si můžete udělat procházku k jezeru Hintersteiner See nedaleko vesnice Ellmau, kam vede příjemná nenáročná trasa.

Hintersteiner See

Nádherné ubytování v alpském stylu a navíc za fajn cenu najdete v městečku Westendorf – apartmány a pokoje Bauernhof Glanzern.

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: Grossglockner Hochalpenstrasse

 • Silnice vede od severu k jihu napříč národním parkem Vysoké Taury (Hohe Tauern).
 • Spojuje spolkové země Salcbursko a Korutany.
 • Kochat se můžete na celkem 48 kilometrech.
 • Zažijete tu nejrůznější podoby krajiny – skalnaté vrcholy, květinové koberce, jezírka, vodopády, ledovce.
 • A taky nejrůznější podoby počasí. To se tu mění častěji než česká vláda 😃. V jednu chvíli úžasný pohled na Alpy a v další chvíli nevidíte na metr.

Počasí na Grossglockner vysokohorské silnici

Určitě doporučuju přibalit nějakou teplejší vrstvu, i kdyby dole atakovaly teploměr třicítky. Nahoře může být jen něco málo nad nulou a v tričku s husou by jste si ten výhled tak neužili.

Navíc je tam poněkud větrno. Přece jen se dostanete při projíždění průsmyku Hochtor až do nadmořské výšky 2 504 m. n. m., kde jsou místa celoročně pokrytá ledem.

Co vás čeká na Grossglocknerské vysokohorské silnici?

Na cestě napočítáte na 36 zatáček a překonáte převýšení 1 748 metrů. Obvyklé stoupání dosahuje 12 %. Na tuto vysokohorskou silnici si troufne i řada cyklistů. Stoupání není tak výrazné, aby ho nezvládla většina aut. Navíc vás čeká po cestě řada odpočívadel.

Cesta k Edelweißspitze – nejvyššímu stanovišti Grossglockner vysokohorské silnici

Pro zdolání čtvrtého a také nejvyššího stanoviště Edelweißspitze (2571 m. n. m.) musíte sjet z hlavní trasy a vyjet po užší dlážděné silnici. Překonáte nejvýraznější stoupání z celé Hochalpenstrasse – 14 %.

Necítíte se na to? Nebo vaše auto? Zaparkujte na velkém bezplatném parkovišti hned pod vrcholem u restaurace a zbytek si vyšlápnete po svých.

Grossglockner silnice/Grossglockner hochalpenstrasse/Grossglockner high alpine road /nejkrásnější místa v Alpách
Grossglockner hochalpenstrasse -odbočka na Edelweissspitze /nejkrásnější místa v Alpách
Grossglocknerská vysokohorská silnice – odbočka na Edelweissspitze pro pěší
Grossglockner hochalpenstrasse/ rakouské Alpy turistika / nejvyšší silnice v Evropě /nejkrásnější místa v Alpách
Grossglockner hochalpenstrasse / Rakousko zajímavosti
Grossglocknerská vysokohorská silnice – výhled na severní stranu od Törlkopf
Grossglockner strasse / hohe tauern / vysoké taury
Grossglockner strasse
Eláááá hop 🙂

Vstupné a otevírací doba na Grossglockner Hochalpenstrasse pro rok 2020

Otevírací doba

Dechberoucí přírodou národního parku Vysoké Taury se pokocháte každý rok od května do konce října v těchto časech:

 • květen 6:00-20:00
 • červen-srpen 5:00-21:30
 • září-říjen 6:00-19:30

Poslední vstup je vždy 45 minut před koncem zavírací doby, ale určitě doporučuju vyhradit si daleko víc. V pohodě tady strávíte celý den – najdete tu občerstvení, spoustu odpočívadel a pořád nové a nové výhledy, které neomrzí.

Vstupné na Grossglocknerskou vysokohorskou silnici pro rok 2020

Vstupné na Grossglocknerskou vysokohorskou silnici se liší podle toho, zda přijdete autem nebo na motorce a jakou dobu tady plánujete strávit.

TYP VSTUPNÉHOAUTOMOTORKA
1 den37 €27 €
Vstup po 18:0027 €20,5 €
2 dnyPříplatek 12,5 €Příplatek 12,5 €

Ještě více tipů na panoramatické alpské silnice

Ledovec Pasterze a nejvyšší vrchol Grossglockner

Na kruhovém objezdu (jediném široko dleko na celé Grossglockner Hochalpenstraße) odbočte z hlavní trasy na ledovec Pasterze (je to značené). Kruhový objezd je na celé silnici jediný. Určitě ho neminete. Cesta vás doveze přímo ke Grossglockneru a ledovci.

Cestou pojedete kolem vodopádu Energiedusche (po pravé straně).

Grossglocknerská vysokohorská silnice – vodopád Energiedusche

Za vystoupení z auta pak určitě stojí také jezero Margaritzenstrausee, které najdete nalevo hned za Glocknerhaus. Cestičkou můžete sejít až dolů.

Grossglocknerská vysokohorská silnice – jezero Margaritzenstrausee /nejkrásnější místa v Alpách
Grossglocknerská vysokohorská silnice – jezero Margaritzenstrausee.
Jezero Margaritzenstrausee/Grossglockner hochalpenstrasse/Austria Alps /nejkrásnější místa v Alpách

O pár minut dále budete vystupovat z auta znova 😃. Tentokrát u vyhlídky Stauseeblick, kde je krásná scenérie s jezerem a vodopády. Rakouská jezera jsou známá svou průzračností, ve které se odrážejí okolní alpské vrcholky.

Grossglocknerská vysokohorská silnice – jezero u vyhlídky Stauseeblick /nejkrásnější místa v Alpách

Asi po 5 minutách cesty autem od vyhlídky se dostanete k vyhlídce Kaiser-Franz-Josefs-Höche, odkud máte nejvyšší horu Rakouska jako na dlani.

Parkování je tu zdarma. Chvilku asi budete hledat místo, protože je tu dost těsno. To ale vykompenzuje výhled na Grossglockner (3798 m. n. m.) a nejdelší ledovec Rakouska – Pasterze.

Pro mě osobně to byl nejsilnější zážitek z celé cesty. Celá Grossglocknerská vysokohorská silnice stojí za každé zaplacené euro a věřím, že ani vy nebudete litovat. Krásná a surová příroda. Všude zeleň a pobíhající svišti, kteří tomu dodali pomyslnou třešínku.

Kdo má zájem (jako my 😃), může sejít dolů do údolí po strmější cestičce. Druhou možností je lanovka. V údolí po levé straně uvidíte malá jezírka Sandersee a po pravé straně ledovec Pasterze. Teda to uvidíte samozřejmě i ze shora, ale ze zdola jste tomu prostě víc na dosah 😍.

Nejkrásnější místa v Alpách
jezírko Sandersee
Nejkrásnější místa v Alpách
Grossglockner a ledovec Pasterze

Grossglocknerská vysokohorská silnice vás provede kusem krásné přírody v národním parku Vysoké Taury. Ten tvoří páteř celých rakouských Alp. Je to oblast, kde si neustále budete kroutit krky a kochat se krajinou a scenériemi.

V srdci Vysokých Taur leží rustikální penzion Landgasthof Steiner, odkud to budete mít jen kousek k řadě krásných míst v národním parku.

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: jezero Lünersee

Přesouváme se na úplný západ do Vorarlberska. Tady najdete v nadmořské výšce 1970 m nádherné jezero Lünersee.

Ideální místo pro všechny. S malými dětmi můžete vyrazit na procházku kolem jezera a milovníci výhledů si můžou vylézt na hory Kirchlispitzen nebo Schesaplana.

K jezeru se dostanete pohodlně lanovkou nebo po svých (cca hodina cesty s převýšením 400 m).

Nejkrásnější místa v rakouských Alpách: jezero Formarinsee

Ve Vorarlbersku ještě chvíli zůstaneme. Je to část, která je sice od nás nejdál, ale patří k nejkrásnějším oblastem rakouských Alp.

Jezero Formarinsee je tmavě modré jezero s průzračně čistou vodou, jehož pozadí tvoří hora Rote Wand. Jezero se dá obejít až k chatě Freiburger Hütte.

jezero Formarinsee a Rote Wand v pozadí

K jezeru se dostanete pěšky například přes jezero Spullersee nebo po zpoplatněné silnici.

Skvělou výchozí pozici pro objevování Lechtálských Alp je samotný Lech, kde můžeme doporučit apartmány Naturhaus Loacker.

Nejkrásnější údolí v rakouských Alpách: Montafon

Montafon je 39 km dlouhé údolí ve Vorarlbersku, která se táhne až k pohoří Silvretta. Tuhle oblast si oblíbil už Ernest Hemingway. A když se tu líbilo Ernestovi, i vám bude 😃.

Minimálně v zimě, protože Montafon byl vyhlášen nejlepší rodinným lyžařským střediskem v Alpách.

Je to místo, kde jste už jednou nohou ve Švýcarsku. A je to cítit ve vzduchu. Jen cenově si vaše peněženka na rozdíl od Švýcarska trochu oddychne 😃.

Při své návštěvě určitě nevynechejte Silvretta panoramatickou silnici, která vás provede celým pohořím Silvretta a nádhernými jezery.

Kops-Stausee

Ubytování v pohoří Silvretta jsou občas pekelně drahá. Za sebe můžu doporučit apartmány Appart Enzian na jeho kraji, odkud to budete mít všude “kousek”. Navíc ta cena je víc než příjemná.

Největší koncentrace čínských turistů: městečko Hallstatt a vyhlídka 5 fingers

Hallstatt je ikonické alpské městečko, které je zapsané na seznamu UNESCO. Kromě přírodních krás tady uvidíte tolik čínských turistů, jako asi nikde na světě kromě Číny 😃. Číňané dokonce postavili jeho repliku (po Paříži a Florencii).

co navštívit v Rakouských Alpách

Vyhlídka Pět prstů (5 fingers) je jednou z nejznámějších rakouských vyhlídek, odkud budete mít Hallstatt jako na dlani.

Dostanete se sem z obce Obertraun, kde u lanovky necháte auto na bezplatném parkovišti. První lanovka Dachstein Krippensteinbahn I staví u Ledové a Mamutí jeskyně.

Tady navazuje druhá lanovka Dachstein Krippensteinbahn II, která vás zaveze až k vyhlídce Pět prstů. Od lanovky vás čeká ještě cca 1 kilometr cesty.

co navštívit v Rakouských Alpách
co navštívit v Rakouských Alpách

Vyhlídka sama o sobě je zdarma. Platíte ale za lanovku (můžete jít i pěšky, ale je to fuška 😃), event. za jeskyně.

Mrknout na aktuální informace (ceny lístků, otevírací doba, lanovka, aktuality)

Od lanovky je to jen pár kroků ke Spirále světového dědictví, což je další vyhlídka zdarma přímo na vrcholu Hoher Krippenstein s parádním výhledem na Hoher Dachstein (nejvyšší vrchol masivu Dachstein).

Zdroj: Dachstein Krippenstein

Přímo v Hallstattu se můžete ubytovat v penzionu Bergfried, které má dobrou polohu pro objevování samotného městečka i okolí.

Nejvýše položený visutý most v Rakousku: vyhlídka Skywalk a Schody nikam

Tuhle atrakci najdete u městečka Ramsau am Dachstein a nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou, která vám ušetří téměř 1000 výškových metrů.

Po výstupu přicházíte k vyhlídkové plošině Skywalk. Až se pokocháte, můžete pokračovat dál k visutému mostu. Ten najdete v nadmořské výšce 2687 m a je tak nejvýše položeným visutým mostem v Rakousku.

100 m dlouhý most přechází v železný chodník, ze kterého můžete odbočit k vyhlídce Schody nikam. A přesně tak to je. Schody pocitově vedou opravdu nikam. Vidíte jen hluboké údolí. Je to přesně to místo, kde vám adrenalin vyskočí pořádně vysoko 😃.

co navštívit v Rakouských Alpách
Visutý most

Jako perfektní základnu pro objevování pohoří Dachstein můžeme doporučit penzion Bauernhof Krahlehenhof. Leží v malém, idylickém městečku Filzmoos a dýchne na vás svou domáckostí. Dřevěný interiér, v okolí alpská příroda a vstřícné majitelky.

Nejznámější lyžařské středisko v rakouských Alpách: Innsbruck

Když se řeknou rakouské Alpy, asi většina z nás si vybaví Innsbruck. A pak hned tyrolské knedlíky se špekem nebo vdolky (aspoň já jo 😃).

Innsbruck není ale jen nejznámějším střediskem, je taky dle mnohých tím nejkrásnějším. Ta kombinace barevných domů v sevření impozantních vrcholků tyrolských Alp prostě baví.

Je to místo, které vám nabídne skvělé služby, skvělou lyžovačku a skvělou polohu k řadě výletních cílů v okolí. Lanovkou se nechte vyvézt na pohoří Nordkette, odkud si užijete boží výhledy.

S dětmi můžete navštívit zdejší ZOO.

pohoří Nordkette

S výhledem na pohoří Nordkette se v Innsbrucku můžete ubytovat v hotelu Innsbruck. Pokoje jsou moderní a útulné a v hotelu nabízí i wellness včetně krytého bazénu.

Nejvyšší vrchol Berchtesgaden národního parku: ledovec Hochkönig

Říká se, že Berchtesgaden je nejkrásnější částí Alp za německou i rakouskou stranu. A že i když jsou německé Alpy malé, ukrojilo si pro sebe Německo tu větší a hezčí část Berchtesgaden národního parku.

Ale ani Rakousko nepřišlo zkrátka. Masiv Hochkönig, který je se svou výškou 2941 m. n. m. nejvyšším vrcholem celého Berchtesgaden národního parku, se rozprostírá právě tady.

Berchtesgadenské Alpy - ledovec Hochkönig
Hochkönig

Turistika v okolí ledovce Hochkönig

Na ledovec Hochkönig jsme to neměli daleko – vlastně jsme na něj koukali přímo z okna 🙂. Ten pohled dokázal člověka po ránu pořádně nakopnout.

Původně ani nebyl ledovec v plánu, ale jeden den jsme si naordinovali odpočinkovým, a rozhodli jsme se vyrazit podél ledovce.

Pokud hledáte nenáročnou příjemnou trasu vhodnou i pro děti s pěknými výhledy, určitě zvolte cestu po trase Königsweg. Pro snadnější orientaci – na mapě je to ta barevná 🙂.

Po cestě vás čeká spousta krav, koně a občas i nějaký vodopád.  Občerstvíte se v některé z typických rakouských chat s typicky rakouskou usměvavou obsluhou.

Výstup na ledovec Hochkönig

Pokud raději koukáte z hory než na horu, není problém si Hochkönig vyšlápnout. Počítejte ale s pořádným převýšením kolem 1 600 m. Za den se to ale stihnout dá, jen si máknete 🙂.

Mapa trasy na ledovec Hochkönig

Auto necháte zaparkované v sedle Dientner (1342 m.n.m.), odkud se vydáte směr chata Erichhütte (1545 m.n.m.).
U chaty pokračujete doprava po červeně značené turistické trase směr sedlo Hochscharte (2280 m.n.m.) – sedlo Birgkarscharte (2875 m.n.m.) a odtud už jen doprava vzhůru na vrchol.

Přímo na úpatí ledovce Hochkönig leží penzion a apartmány Landhaus Rieding, kde zažijete dokonalý klid rušící jen klimbající zvony alpských krav.

Co si zabalit pro pěší turistiku v Alpách?

Ať už vyrážíte na túru v Krkonoších nebo Alpách, vždy musíte předem myslet na svou bezpečnost a pohodlí. Vybavení přizpůsobit počasí, terénu a délce túry. Čekají vás různé nadmořské výšky a v horách se počasí mění jako česká vláda.

Níže najdete naše tipy, co si balíme téměř na každou túru. 

Výběr správného vybavení do Alp

Před každou túrou si položíme několik otázek: 

 • Jaká je předpověď počasí? Nehrozí bouřky? 
 • Jak je trasa dlouhá a náročná? 
 • Je po cestě pitná voda? Studánky nebo horské chaty, kde se můžeme zároveň najíst? 
 • Jaké oblečení a boty budeme potřebovat? 

Náš seznam na turistiku v Alpách

Batoh

Zainvestovat do dobrého turistického batohu se vám vyplatí. Především záda vám poděkují. Když ne hned, tak o pár let později určitě. 

Na denní turistiku vybírejte batohy s objemem 20-35 l, kam vměstnáte vše potřebné. Správný batoh by měl mít polstrovaná záda, bederní pás, který pomůže zatížit boky a ulevit ramenům, a hrudní popruh zabraňující posouvání batohu při chůzi. 

Dlouhodobě mezi špičky patří značky Osprey a Deuter. Pokud hledáte něco levnějšího a jste ochotní trochu slevit z požadavků, zkuste batohy od Decathlonu.

Obuv

Na nohy si vyberte pár pevných turistických bot a ponožek, které zvládnou jakýkoliv terén. A nedají šanci puchýřům. 

Sáhněte po lehkých/nízkých turistických botách, pokud vás čeká nenáročná nebo středně náročná túra. Vyšší botu se silnou podrážkou zvolte do náročných terénů. 

Oblečení

Vždy předem mrkněte na předpověď, ať aspoň přibližně víte, na co se připravit. Potřebujete rychleschnoucí základní vrstvu, která je lehká a dobře odvádí pot. Na to přijde hřejivá střední vrstva. Mikina nebo vesta z fleece, který zároveň dobře schne. Pro případ deště přibalte pláštěnku nebo lehkou nepromokavou bundu. Péřová bunda je taky skvělá volba, protože je lehká a dobře sbalitelná. 

V létě nezapomeňte na kšiltovku nebo klobouček a v chladnějším počasí rukavice a čepici. 

Trekingové hole

Trekingové hole pomáhají snížit tlak na kolena, poskytují větší sílu a pomáhají udržovat rovnováhu.

Voda 

Voda je jednou z nejdůležitějších položek. Zvlášť v horách, kde neustále stoupáte, klesáte, potíte se. Dehydratace přijde raz dva. Mně navíc při větších změnách nadmořské výšky zalehávají uši a na to pár loků vody obratem pomůže.

Nám se osvědčila Zdravá láhev, která neobsahuje ftaláty, změkčovadla a jiné toxické látky a je extra odolná proti plísním.

Skvělou možností je láhev s filtrem. Dolít si pak můžete prakticky kdekoliv – třeba v lesním potoce. Nebo kapky pro dezinfekci vody. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody. Jen kápnete a zahubíte všechny bakterie.

Jídlo

Výdej energie při horské turistice je obrovský. Pořádná svačina je základ. Pokud chcete mít batoh co nejlehčí, berte energetické tyčinky, oříšky a čokoládu.

Ochrana proti sluníčku a hmyzu

Sluneční brýle jsou neodmyslitelný parťák pro vaše oči. Chrání před ultrafialovým zářením, které na očích může napáchat pořádné krátkodobé i dlouhodobé nepříjemnosti. Vybírejte sluneční brýle s nejvyšší ochranou 400. Skvělou vychytávkou jsou sluneční brýle s polarizačním filtrem, díky kterému své oči méně namáháte.

Z opalovacích krémů saháme po fyzikálních opalovacích krémech, které škodlivé paprsky odrážejí a nepronikají do kůže na rozdíl od běžnějších chemických opalovacích krémů. Dobrou zkušenost máme s opalováky od Alphanovy

Přírodní variantu volíme i v případě repelentu. Je stejně účinný a neobsahuje škodlivý pesticid DEET.   

Papírová mapa

Není nad papírovou mapu, která vás nikdy nenechá ve štychu. S kompasem je to dokonalé kombo, které pomůže, když se ztratíte. Spoléhat se jenom na telefon v horském terénu často nestačí. 

Malá lékárnička

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Malá lékárnička skoro nic neváží, ale pomůže při puchýřích a drobných poraněních. Pokud trpíváte na křeče, přibalte si hořčík.

Další tipy najdete v těchto článcích:

Praktické informace před cestou do rakouských Alp

Ceny v rakouských Alpách

Ceny jídla se pohybují v průměru o 58 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, kuřecí maso, sýr. Ceny v restauracích jsou zhruba dvakrát vyšší než v ČR.

Autem do rakouských Alp

Benzín nebo nafta vás v Rakousku vyjde jen nepatrně dráž. Pokud vás ale čeká část cesty přes Německo, snažte se co nejvíce natankovat v ČR a pak až v Rakousku. V Německu co ušetříte na dálniční známce (neplatí se), to vrazíte do pohonných hmot.

Kolik přibližně zaplatíte za cestu si můžete spočítat v téhle jednoduché kalkulačce.

Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,4 EUR na 10 dní (motorky 5,4 EUR). Seženete jí i u nás na větších benzínách.

Maximální rychlost na dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h.

Průvodce nejen rakouskými Alpami

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola 😃. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení 😃.

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

🗺 Mapa v měřítku 1:500 000 pro celé Alpy

🗺 Mapa v měřítku 1:400 000 nejen pro Alpy, ale i pro Čechy, Slovensko a další státy, které se můžou hodit (pro nás Čechy třeba Chorvatsko 😃)

Výběry z bankomatu

Za nás doporučujeme nebrat s sebou velkou hotovost. Za směnu zbytečně zaplatíte víc než při výběru z bankomatu na místě.  My to tak dříve dělali a pěkně na tom prodělávali 😃

Ne všechny banky ale mají příznivé ceny za výběry z bankomatu v zahraničí, tak se raději koukněte na jejich ceník před cestou. Velmi dobře vychází mBank, Equa Bank a Air Bank, popř. platební karta Revolut.

Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

MBank má účet, který vychází dobře jak v ČR, tak v cizině – psala jsem o něm podrobnou recenzi v tomto článku.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR 😃. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Načerpali jste inspiraci na nejkrásnější místa v rakouských Alpách? Do jaké části Alp se chystáte a kam vás nohy zavanou 🙂?

Šťastnou cestu 🚗💚.

Další inspirace na cestování po rakouských Alpách:

Kam vás nohy zavanou příště?

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
5 1 vote
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top