11 tipů na turistiku a výlety, co vidět u Achensee v Rakousku (+ mapa)

achensee rakousko

Jezero Achensee patří mezi nejkrásnější jezera v Rakousku. Zároveň je největším jezerem v Tyrolsku, kterému se přezdívá “tyrolské moře”. Podívejte se na kompletního průvodce, kde se dozvíte vše potřebné před cestou a dovolenou u jezera – koupání, turistika, plavba lodí po Achensee, výlety v okolí, ubytování a další užitečné informace a tipy.

Proč navštívit rakouské jezero Achensee?

Achensee jsme si oblíbili na první pohled. Nádherné jezero s tyrkysovou vodou, která v létě dosahuje příjemných teplot ke koupání. Jsou tu veřejné i menší zapadlé pláže, cyklotrasy a turistické trasy, od nenáročných po náročné stezky.

Ať už cestujeme sami, v páru nebo s rodinou, tady se bude líbit všem. S dětmi můžete vyrazit na jízdu zubačkou Achenseebahn a s partnerem po vrcholcích pohoří Rofan, které nabízí dechberoucí výhledy na Achensee.

turistika a výlety achensee

Zajímavosti o jezeře Achensee

Achensee leží v Rakousku kousek od hranic s Německem jižně od Mnichova. Z Čech se tak jedná o jedno z nejsnadněji dostupných jezer v Rakousku – z Prahy jste tu za 5,5 hodiny, z Moravy o hodinku víc.

Jezero dosahuje úctihodných rozměrů – je 9 km dlouhé, až 1,3 kilometrů široké a 133 m hluboké. Přezdívka “tyrolské moře” se tu díky rozměrům přímo nabízí.

Achensee vzniklo ledovcovou činností a svým tvarem a okolím připomíná fjord, stejně jako jezero Como v Itálii.

Jezero svírají Rofanské hory a naproti horský masiv Karwendel. Pokud plánujete pěší turistiku, tady si přijdete na své. Nahoru vás vyveze lanovka a od horní stanice se pak můžete vydat po jedné z udržovaných turistických stezek.

výlety achensee

Je jezero Achensee vhodné ke koupání?

Achensee patří mezi rakouská jezera, která jsou vhodná ke koupání. Teplota vody tu dosahuje v létě příjemných 19-22°C. Pokud hledáte teplejší alpské jezero, podívejte se například na Wolfgangsee nedaleko Salzburgu nebo jezera v Korutanech.

Voda je průzračná a křišťálově čistá. Kolem jezera se nachází pláže, posezení, lehátka i občerstvení – především v Achenkirch, Maurach a Pertisau. V okolí je dostatek placených parkovacích míst.

jezero achensee v rakousko - achensee koupání

Ve všech zmíněných městech si můžete půjčit člun a projet se po jezeře.

Během letních měsíců, konkrétně od června do srpna, se teploty většinou pohybují přibližně mezi 20 až 25 stupni Celsia. Některé dny bývá tepleji, zejména v červenci a srpnu, kdy teploty dosahují až k 30 stupňům Celsia. Večery a noci jsou chladnější.

Ubytování Achensee 😴

Tato ubytování zahrnují Achensee Card, se kterou získáte slevy na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní automaticky při svém příjezdu.

ubytování achensee
Das Rotspitz hotel

Tradiční hotel s dobrým poměrem cena/kvalita

ubytování achensee
Travel Charme Fürstenhaus

4* hotel u břehu jezera s wellness

Achensee, Rakousko: výlety a co vidět

1. Stezka kolem Achensee

Achensee je jedno z mála rakouských jezer, které je téměř celé přístupné. Není oplocené soukromými pozemky a snadno si ho tak můžete obejít po cyklostezce, která je ideální pro nenáročnou procházku.

Cesta vede z Pertisau směrem na jih a poté přes celý východní břeh jezera až ke Achenkirch. Jsou tu lehátka, travnatá posezení, malé písečné pláže a občerstvení.

 výlety achensee

Pokud byste chtěli projít stezku celou z Pertisau až do Achenkirch, počítejte s časem 3 hodiny bez zastávek. Poté můžete nasednout na loď zpět.

výlety achensee

2. Plavba lodí po jezeře

Plavba lodí po jezeře je jednou z nejoblíbenějších aktivit v okolí Achensee. Lodě plují v pravidelných intervalech a propojují hlavní body kolem jezera, včetně Pertisau a Achenkirch.

achensee plavba lodí

Podrobné informace o jízdném a jízdních řádech najdete na oficiálních stránkách. Zde jsou zastávky při plavbě lodí.

achensee plavba lodí

3. Zwölferkopf

Zwölferkopf je oblíbený vrchol v masivu Karwendel, který patří k největších a nejkrásnějším pohořím v Rakousku. Nachází se nad Pertisau, odkud se nahoru dostanete nejsnadněji kabinovou lanovkou Karwendel-Bergbahn.

Celá oblast je protkaná turistickými stezkami i cyklostezkami. Cesty jsou široké, štěrkovité a upravené. Na vrcholu je restaurace s otevřenou terasou a dětským hřištěm. Krátká a nenáročná procházka vede k horské chatě Bärenbadalm.

karwendel výlety achensee

Pokud si chcete užít ten nejlepší výhled na jezero, vydejte se přes chatu na vrchol Bärenkopf. Od chaty začnete výrazněji stoupat, cesta je strmá a kamenitá, ke konci s menším jištěním.

Pokud jste alespoň trochu na horský terén zvyklí, zvládnete trasu bez problémů. Od horní stanice lanovky se na vrchol Bärenkopf dostanete za 1,5 hodiny s převýšením přes 500 metrů. Pokud budete vyrážet od jezera, počítejte s převýšením 1 000 metrů.

karwendel výlety achensee

4. Pohoří Rofan

Z druhé strany obklopuje Achensee pohoří Rofan. Nahoru se dostanete kabinovou lanovkou Rofan Seilbahn, která vás vyveze z města Maurach až pod vrchol Gschöllkopf. Odtud se můžete vydat po jedné ze stezek nebo sestoupat kolem jezírka a přes Rotspitze zpět k Achensee.

rofan achensee

Přímo na vrcholu Gschöllkopf se nachází vyhlídka ve tvaru orlího hnízda. Cesta nahoru je strmá a chce to pevné boty. Nahoru se dostanete od horní stanice lanovky asi za 30-40 minut. Z vyhlídky jsou nádherné výhledy na pohoří Rofan a jezero Achensee.

rofan achensee
rofan achensee
rofan achensee

5. Gaisalm

Gaisalm je jednou z nejoblíbenějších alpských pastvin v okolí jezera Achensee. Zasazená na břehu jezera s impozantními horskými štíty za zády. Je tu otevřená terasa, dětské hřiště, lehátka a dobře tu vaří.

Máte 2 možnosti, jak se dostat ke Gaisalm:

  • Lodí po Achensee (viz výše), která staví mimo jiné taky přímo u Gaisalm.
  • Pěšky z Achenkirch nebo Pertisau. V obou případech je stezka relativně úzká a strmá, takže pevné boty jsou nutností. V obou případech trvá cesta cca 1,5 hodiny.
achensee rakousko

6. Vodopád Dalfazer

Vodopád Dalfazer je se svými 60 metry nejvyšším vodopádem v pohoří Rofan. Nachází se na východním břehu jezera a je dobře dostupný. Nenáročný výlet ideální taky pro rodiny s dětmi.

Nejsnadněji se sem dostanete z Maurach-Buchau, kde začíná stezka k vodopádu. Časově počítejte cca 30-40 minut.

Vodopád Dalfazer achensee rakousko

Druhou možností je jet lanovkou na Rofan a odtud sejít přes alpskou pastvinu Dalfazalm a sestoupat až k vodopádu. Pokud používáte pro navigaci Google mapy, tak tady není Dalfazalm vyznačená. Běžně ale v sezóně funguje a je to oblíbené zastávka po cestě.

Nevýhodou je, že vodopád bývá část roku vyschlý. Nejvyšší pravděpodobnost, že vodopád uvidíte, je na jaře po tání sněhu nebo po intenzivních deštích.

dalfazalm achensee výlety a turistické trasy
Alpská pastvina Dalfazalm / výlety a turistika u Achensee

7. Achenseebahn

Achenseebahn je jednou z nejzajímavějších železničních tratí v Rakousku, známá především pro svůj historický parní vlak. Jedná se o jednu z mála ozubnicových železnic v Rakousku – další je například u jezera Wolfgangsee.

Trať má délku asi 6,8 km a spojuje město Jenbach, které leží na hlavní železniční trati Innsbruck – Salzburg, se Seespitz u jezera Achensee. Od Jenbachu překonává trať stoupání s výškovým rozdílem přes 440 metrů až k břehu jezera Achensee. Po cestě staví na několika zastávkách.

achenseebahn

Jízda historickým vlakem Achenseebahn je oblíbenou turistickou atrakcí, při které si užijete nádherné výhledy na údolí Inntal a jezero Achensee. V sezóně doporučuji vyrazit brzy, než se nahrnou davy lidí. Zde najdete podrobné informace o Achenseebahn.

8. Wolfsklamm

Wolfsklamm je 1,5 kilometrů dlouhá soutěska plná dřevěných lávek, žebříků a schodů, která vás provede impozantními skalními formacemi a křišťálově čistou horskou řekou s vodopády. Dost to klouže, takže si nezapomeňte pevnou protiskluzovou obuv.

Na konci soutěsky se nachází klášter St. Georgenberg, který propojuje s Wolfsklammem poutní stezka a je jedním z nejstarších poutních míst v Tyrolsku. Součástí kláštera je výborná restaurace. Zpět k parkovišti se dostanete lesní stezkou.

wolfsklamm achensee rakousko

Wolfsklamm se nachází v blízkosti městečka Stans v Tyrolsku, asi 25 minut autem od jezera Achensee. Otevřeno je většinou od května do konce října, ale konkrétní otevírací doba se každý rok liší. Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době a kde zaparkovat v okolí.

9. Innsbruck

Jen 40 minut od jezera Achensee se nachází hlavní město Tyrolska – Innsbruck. Pokud si chcete užít procházku historickým městem s výhledem na alpské štíty, zařaďte Innsbruck do svého itineráře.

V centru si nenechte ujít Zlatou střechu, pozlacený balkon, z něhož císař Maximilián I. sledoval uliční ruch.

Nebo se nechte vyvézt lanovkou Hungerburgbahn z centra města přímo na horský masiv Nordkette, který je součástí alpského parku Karwendel, který obklopuje taky Achensee. Výhledy jsou odtud dechberoucí. 

10. Muzeum Swarovski Kristallwelten

Swarovski Kristallwelten je jedinečné muzeum a zážitkový park umístěný v Wattens, jen 35 minut autem od Achensee.

Muzeum otevřeli v roce 1995 k oslavě stého výročí založení společnosti Swarovski a od té doby se těší čím dál větší oblibě. 

Při vstupu do areálu vás přivítá obří hlava postavená ze zeleně, s fontánou, která představuje ‘strážce’ Kristallwelten. 

Muzeum se skládá z několika “Komor divů”, které navrhli různí umělci a designéři. Každá komora nabízí jedinečnou instalaci nebo umělecké dílo, které využívá krystaly Swarovski k vytvoření ohromujících vizuálních efektů.

Kromě vnitřních expozic nabízí Kristallwelten taky nádherně upravené zahrady, kde uvidíte další umělecká díla a křišťálové instalace. V areálu je taky obchod Swarovski, kavárna a hřiště pro děti. Pro více informací se podívejte na oficiální stránky.

Ubytování Achensee 😴

ubytování achensee
Alpenhotel Edelweiss

Útulný alpský hotel s restaurací

ubytování achensee
loisi’s Boutiquehotel

4* butikový hotel vhodný i pro rodiny

11. Großer Ahornboden

Další tip na výlet v okolí jezera se sice nachází asi 50 minut autem od Achensee, ale slibuji, že to stojí za to.

Großer Ahornboden, což v překladu znamená Velká javorová rovina, je známý svou jedinečnou krajinou. Tady se nachází přibližně 2 400 starých javorových stromů, které jsou v některých případech staré až 700 let. Kromě impozantních starých javorů, které dodávají krajině charakteristický ráz, oblast obklopují majestátní horské štíty Karwendelu.

velká javorová planina tyrolsko

Großer Ahornboden je výchozím bodem pro mnoho turistických a horských tras, které vedou do okolních oblastí Karwendelu. Mnoho lidí ale zůstává přímo tady a užívá si pohled na místo, které bylo vyhlášené jako nejkrásnější místo v Tyrolsku.

Jsou tu lavičky a restaurace, kde si můžete dát tyrolskou tradiční kuchyni.

Vzhledem k ochraně oblasti je přístup autem zpoplatněný – malá mýtná brána se nachází v Hinterriss a je otevřená od května do října. Podrobné informace o otevírací době a ceně najdete zde.

velká javorová planina tyrolsko
velká javorová planina tyrolsko

Jezero Achensee na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na výlety a turistické trasy v okolí jezera Achensee v Rakousku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Achensee v Tyrolsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit u jezera Achensee: karta Achensee

Rakousko je známé svými Sommercard, se kterými získáte slevy a vstupy zdarma na dopravu a atrakce v okolí. Achensee není výjimkou, i když slevy tu nejsou tak výrazné jako v jiných regionech.

Při svém příjezdu získáte automaticky Achensee Card, se kterou můžete využívat neomezeně regionální autobusy (v oblastech Achenkirch, Maurach, Pertisau, Steinberg, Wiesing a Jenbach). Zároveň máte vstup zdarma na palubu vyhlídkového autobusu, který jezdí od jezera do Jenbach. Kartu vám váš hostitel pošle do mobilu, odkud jí jen stačí ukázat při nástupu do autobusu.

Achensee Holiday Card

K Achensee Card si můžete dokoupit Achensee Holiday Card, která zahrnuje následující atrakce:

  • neomezené jízdy lanovkou na Rofan
  • neomezené jízdy lanovkou na Karwendel
  • parní ozubnicová železnice Achenseebahn
  • neomezené plavby lodí po Achensee
  • muzea včetně Swarovski Kristallwelten

Cena Achensee Holiday Card je 94 € a pro děti 47 € (děti do 6 let zdarma). Podmínkou je, že musíte mít základní Achensee Card od svého hostitele. Kartu poté zakoupíte v dolních stanicích lanovek na Rofan či Karwendel nebo v informačních centrech v Achenkirchu, Pertisau a Wiesingu , popř. u svého hostitele. Platnost karty je 7 dní od prvního použití. Využít jí můžete od cca konce dubna do konce října.

achensee výlety a turistika

Kdy navštívit Achensee v Tyrolsku?

Jaro (březen až květen): Na jaře se příroda probouzí k životu a teploty začínají stoupat. Toto je ideální období pro pěší turistiku a cykloturistiku, především v nižších nadmořských výškách, kde se otevírají alpské pastviny. Ve vyšších polohách stále převládá sníh.

Léto (červen až srpen): Léto je nejoblíbenější doba pro návštěvu Achensee. Počasí je teplé a příjemné, ideální pro většinu outdoorových aktivit. Jezero Achensee, s jeho čistou a průzračnou vodou, se stává skvělým místem pro plavání, jachting, windsurfing a další vodní sporty. Pokud chcete mít záruku teplého a slunného počasí, vydejte se k jezeru v srpnu.

Podzim (září až listopad): Na podzim se příroda zahaluje do zlatých a červených barev, což je ideální období pro pěší turistiku. Teploty jsou na začátku podzimu stále příjemné, i když rána a večery mohou být chladnější. Zároveň je tu taky méně turistů, takže si užijete jezero Achensee bez davů lidí.

Zima (prosinec až únor): Zima promění Achensee v zimní ráj, ideální pro milovníky zimních sportů. Region nabízí možnosti pro sjezdové a běžecké lyžování, snowboarding, a další zimní aktivity. V zimě je otevřeno na 150 kilometrů stezek, takže si na své přijdou i milovníci pěší turistiky.

Toto byly naše tipy na výlety a turistiku v okolí jezera Achensee v Rakousku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku

RAKOUSKO: Zde jsou nejkrásnější místa v Rakousku. Plánujete návštěvu rakouských jezer? Vytvořili jsme seznam nejkrásnějších jezer v Rakousku včetně praktických informací a mapy.

VÍDEŇ: Podívejte se na tipy, co navštívit ve Vídni (včetně vstupného a otevírací doby) a itinerář, jak strávit 3 dny ve Vídni. V článku Vídeň s dětmi sdílíme tipy, jak si užít Vídeň celá rodina.

RAKOUSKÉ ALPY: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v rakouských Alpách (turistické trasy, výlety).

Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či k jezeru Wolfgangsee. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo oblíbené letovisko Zell am See.

Pokud si chcete užít nádherné nedotčené přírody, podívejte se, co navštívit ve Vysokých Taurách.

Inspirujte se nejkrásnějšími místy, kam v Korutanech nebo si užijte dovolenou u jednoho z jezer v Korutanech. Zde je podrobný průvodce pro jezero Wörthersee.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *