Jezero Achensee v Rakousku: Kompletní průvodce (doprava, ubytování, koupání, turistika, výlety)

jezero Achensee

Jezero Achensee patří mezi nejkrásnější jezera v Rakousku. Zároveň je největším jezerem v Tyrolsku. Mrkněte na kompletního průvodce, kde se dozvíte vše, co vás zajímá – doprava, koupání, turistika, plavba lodí po Achensee, výlety v okolí, ubytování a další užitečné informace a tipy.

Proč navštívit rakouské jezero Achensee?

Jezero Achensee vám nabídne vše. Četné pláže, vrcholky hor dosahující výšky až 2500 km, cyklotrasy i 500 km horských tras od těch nenáročných až po celodenní treky. Právem patří mezi nejkrásnější rakouská jezera.

jezero Achensee turistika

Jezero patří k nejdostupnějším rakouským jezerům pro nás Čechy, které je vhodné i ke koupání. Z Prahy jste tady za něco málo přes 5 hodin. Pár hodin a ocitnete se v naprosto jiném světě.

Několik faktů o jezeře Achensee

 • Jezeru se přezdívá “Tyrolské moře”. Je 9 km dlouhé, až 1,3 km široké a 133 m hluboké.
 • Jezero najdete v Rakousku kousek od hranic s Německem jižně od Mnichova.
 • Jezero svým tvarem a okolím připomíná fjord, stejně jako třeba jezero Como v Itálii. Vzniklo ledovcovou činností.
jezero Achensee turistika

Jak se dostat k jezeru z ČR?

K jezeru se nejsnadněji dostanete přes hlavní město Bavorska – Mnichov.

Jako výchozí pozici vezmeme Prahu, odkud bude určitě směrovat více z vás než z naší horní dolní ?. Čeká vás zhruba 5 hodinová cesta (necelých 500 km).

? Z Prahy se vydáte směr Plzeň a hraniční přejezd Rozvadov. V Německu budete sledovat ukazatele na Regensburg a následně Mnichov, který objedete po obchvatu číslo 99. Z něj následně sjedete směr Rakousko po dálnici 8 kolem německého jezera Tegernsee. Z Tegernsee jsme sjeli na 307, která se v Rakousku mění na 181. Dostanete se po ní až k Achensee.

Dobrá zpráva je, že za německé dálnice se neplatí (zatím) a té rakouské se v tomhle případě vyhnete.

Pokud pojedete jinou trasu (například z Moravy) a budete potřebovat dálniční známku, tak dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,4 EUR na 10 dní (motorky 5,4 EUR).

Ani z Moravy vás nečeká dlouhá cesta. Něco málo přes 6 hodin čistého času (600 km) a jste v cíli.

? Vydáte se směrem na Vídeň a následně odbočíte na Salzburg. Od Salzburgu budete sledovat ukazatele na Německo (Mnichov). Projedete kolem Berchtesgadenských Alp v Německu, což je další krásná část Alp. U města Rosenheim odbočíte na silnici č. 93 opět směrem na Rakousko. Ta se v Rakousku mění na silnici 171. Z ní odbočíte ve městečku Wiesing na silnici 181 a za pár kilometrů jste již v cíli.

Ceny benzínu a nafty v Německu a Rakousku

Pokud to jde, tankujte v ČR a pak až v Rakousku. Německým benzínám se vyhněte. Benzín i nafta vás tady vyjdou o dost dráž. V Rakousku je to hodně podobný jako u nás. Taky samozřejmě záleží, kde tankujete – u hranic a poblíž větších středisek je to dražší, ale to je i u nás.

jezero Achensee

Ubytování u jezera Achensee

Nejvýhodnější nabídky najdete na největším vyhledávači Booking.com.

Jeho výhodou je záruka, že vaše peníze nezmizí do nesprávné peněženky, ale Booking.com vám za ně naopak ručí. 

My využíváme program Genius: 

 • při 2 realizovaných pobytech získáte 10 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)
 • při 5 realizovaných pobytech získáte 15 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)

To už dokáže hodit pěknou slevu ?.

Hotel Huber Hochland

 • Pokoje pro 2 osoby včetně balkonu, vlastní koupelny a wifi
 • Velký bazén a fitness centrum
 • Výborné jídlo – v ceně snídaně i večeře
 • Zrušení rezervace zdarma
 • Neplatíte nic předem

Penzion Bergheim

 • Pokoje a apartmány pro 2-5 osob s balkonem, vlastní koupelnou a wifi
 • Zahrada s terasou
 • Snídaně v ceně
 • Turistické trasy přímo od penzionu
 • Zrušení rezervace zdarma

Kdy vyrazit k jezeru Achensee?

To záleží, za jakými aktivitami vás to k jezeru táhne. V zimních měsících si tady skvěle zalyžujete, protože sněhová nadílka je bohatá.

jezero Achensee turistika

Letní měsíce jsou zase ideální pro koupání. Nejteplejším měsícem je srpen, kdy se teploty pohybují kolem 25 stupňů Celsia. Červenec je naopak nejdeštivější, ale teploty jsou i tak příjemně letní. Někdy atakují i hranici 35 stupňů Celsia.

jezero Achensee

Po celý rok můžete provozovat pěší turistiku. V letních měsících (od poloviny června do poloviny října) je otevřeno až 500 km značených horských tras a v těch zimních na 150 kilometrů.

Je vhodné jezero Achensee ke koupání?

Jezero Achensee je jedním z alpských rakouských jezer, kde si užijete skvělou koupačku. Teplota vody dosahuje v létě 18-22 stupňů. Ve spojení s příjemně letními teplotami je to ideální kombo.

Voda je nádherně průzračná. Až budete ležet na lehátku, můžete se kochat vrcholky okolních hor.

jezero Achensee koupání

Kolem jezera se nachází řada pláží. Nejvíce jich je ve městech Achenkirch, Maurach a Pertisau. Ve všech zmíněných městech si můžete půjčit i člun.

jezero Achensee koupání
jezero Achensee koupání

Plavba lodí napříč jezerem

Pokochat jezerem se můžete přímo z jeho hladiny. Lodě plují v pravidelných intervalech z Pertisau do Achenkirch.

Jízdní řády a ceny jízdného za plavbu lodí po jezeře Achensee >>>

Karta Achensee

Co určitě kvituje řada turistů, je veřejné doprava zdarma v celé oblasti. Platit nemusíte v těchto městech – Achenkirch, Maurach, Pertisau, Steinberg, Wiesing a Jenbach. Stačí předložit kartu, kterou získáte od svého pronajímatele.

Turistické trasy u jezera Achensee

Baví vás turistika a hledáte nenáročné turistické trasy? Nebo si naopak rádi dáte do těla pořádným celodenním výšlapem? V obou případech je jezero ideálním výchozím bodem.

Jezero svírají Rofanské hory a naproti horský masiv Karwendel. Čekají tu na vás stovky kilometrů značených a udržovaných turistických tras.

jezero Achensee turistika a výlety

Nahoru se můžete nechat vyvézt lanovkou, abyste nemuseli překonávat značné převýšení od jezera, které leží v nadmořské výšce necelých 1000 m. n. m.

K Rofanským horám se dostanete lanovkou Rofanseilbahn a na masiv Karwendel lanovkou Karwendel-Bergbahn.

⛰ Trek v okolí vrcholu Rofan (2259 m. n. m.) – lanovkou vyjedete z obce Maurach až k chatě Berggasthof Rofan. Odtud se můžete vydat po řadě upravených nenáročných i náročnějších turistických tras.

Rofanské hory

⛰ Vyhlídka Kaiser-Maximilian-Rast – hledáte něco kratšího? Pak zvolte tuhle vyhlídku s výhledem na Achensee. Nahoru je to něco přes 2 kilometry a časově jedna hodinka. Dostanete se sem od městečka Achenkirch.

Dá se sem dojet taky po cyklostezce a pokračovat dál přes horské sedlo Kögljochsattel.

⛰ Trek k horské chatě Bärenbadalm – na jezero se můžete podívat i z druhé strany. Z parkoviště u Pertisau vyrazíte po cyklostezce směr chata Bärenbadalm. Jsou to necelé 4 kilometry. Odtud vedou dál další trasy, pokud si budete chtít udělat celodenní výlet. K chatě se dostanete taky lanovkou z Pertisau přes vrchol Zwölferkopf (1491 m. n. m.).

jezero Achensee výlety
lanovka z Pertisau

Trek k horské chatě Lamsenjochhütte – středně náročná celodenní trasa začíná v Pertisau, odkud se vydáte po asfaltové cestě údolím Falzthurntal až k chatě Sennhütte. Následně pokračujete už štěrkovitou cestou kolem chaty Gramaialm údolím přes horské sedlo Lamsenjoch k chatě Lamsenjochhütte.

Náročnost: 5 hodin; 11,7 km; převýšení 1000 m

Trasa k chatě Lamsenjochhütte >>>

Zdroj: Luidger

Výstup na vrchol Gschöllkopf – tato trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi. Z Maurachu se necháte vyvézt lanovkou na Rofanské hory k chatě Mauriztalm. Cesta na vrchol je značená žlutě a vede po udržované stezce. Nahoře vás čeká skvělý výhled z vyhlídkové plošiny Adlerhorst na protější masiv Karwendel, národní park Hohe Tauern a Zillertalské Alpy.

Vyhlídková plošina Adlerhorst (zdroj: Gerd Fahrenhorst)

Turistická trasa kolem jezera Achensee – jednou z možností, jak si jezero obejít, je po udržované cyklotrase (viz níže v části Jezero Achensee s kočárkem). Pro ty, co hledají něco náročnějšího, vede trasa po druhém břehu jezera od Pertisau k Achenkirch.

Zpět se dostanete lodí, která vyplouvá v pravidelných intervalech.

Náročnost: 3 hodiny; 8 km; ↑347 m; ↓341 m

Trasa kolem jezera Achensee přes chatu Gaisalm >>>

Jezero Achensee s kočárkem

Jezero si skvěle užijete i pokud máte kočárek. Přímo kolem jezera vede po celé jeho délce udržovaná cyklotrasa – od Achenkirch až po Pertisau. A to už je pořádná procházka ?. Po cestě se pokocháte skvělými výhledy na jezero i okolní hory a narazíte na pár zajímavých bodů, které vám trasu zpříjemní.

Cesta je skvělou volbou i pro rodiny s dětmi.

Nenáročná trasa kolem jezera Achensee >>>

jezero Achensee výlety
stezka v Pertisau
jezero Achensee

Výlety v okolí jezera Achensee

Máte vlastní auto a chcete si udělat výlet v okolí jezera?

Jednou z možností je nejvýznamnější středisko Tyrolských Alp Innsbruck. Město vzdálené cca 40 minut. My byli nadšení krásnou architekturou v kombinaci s alpskou scenérií.

Hodinku od jezera jsou vzdálené největší vodopády v Evropě – Krimmlské vodopády.

Za hodinku pak jižním směrem dojedete k přehradě Schlegeisspeicher, která je skvělým výchozím bodem pro řadu treků (viz odkaz).


Šťastnou cestu a Auf Wiedersehen ?✈.

Další články o Alpách

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *