CESTOVNÍ PRŮVODCE PRO NĚMECKO

Objevte Německo, kde dlážděné ulice lemují kouzelné hrázděné domy, krajinu zdobí majestátní hrady a na jihu se zvedají úchvatné Alpy. Od klidných pláží Baltského moře až po pozoruhodné bílé útesy Rujány.

ubytování v berlíně

CO NAVŠTÍVIT V NĚMECKU?

Husté a temné lesy, zasněžené vrcholky hor, písečné pláže s dechberoucími útesy, historická městečka, majestátní hrady, skalní města…to vše a ještě mnohem víc v Německu najdete.

nejkrásnější místa v Německu

NEJLEPŠÍ MÍSTA V NĚMECKU

BERLÍN

BAVORSKO

PRAKTICKÉ INFORMACE

Kdy navštívit Německo?

Německo je ideální destinací po celý rok. Nejlepší doba tak závisí na tom, co plánujete v Německu dělat:

Jaro (duben až červen): Jaro představuje perfektní období pro prohlídku měst a památek. Příroda se začíná zelenat, davy jsou začátkem jara menší a teploty jsou příjemné pro procházení se středověkými uličkami nebo moderními bulváry.

Léto (červenec až srpen): V létě vrcholí turistická sezóna, stejně tak teploty, které jsou ideální pro koupání se v Baltském moři nebo pěší turistiku v bavorských Alpách. Léto je také plné akcí, včetně různých hudebních a pouličních festivalů.

Podzim (září až říjen): Podzim je oblíbený zejména díky mnichovskému Oktoberfestu, který obvykle začíná koncem září a trvá do začátku října. Počasí je chladnější, ale stále příjemné, a podzimní listí je nádherné, zejména ve vinařských oblastech podél Rýna.

Zima (listopad až březen): Zima je v Německu kouzelná, zvláště pokud máte rádi vánoční trhy, které obvykle začínají koncem listopadu a pokračují až do prosince. Je to také skvělé období pro zimní sporty v horách.

Doprava v Německu

Veřejná doprava

Německé státní železnice Deutsche Bahn (DB) provozují rozsáhlou vlakovou síť. Její součástí jsou vysokorychlostní vlaky InterCity Express (ICE), které spojují velká města jako Berlín, Mnichov a Frankfurt. Regionální vlaky (RegionalBahn a RegionalExpress) spojují menší města a venkovské oblasti.

Stejně dobře jako vlaky fungují v Německu taky autobusy. Na delší tratě je nejrozšířenější přepravce Flixbus, který spojuje vybraná německá města taky s Prahou a dalšími městy v ČR.

Ve velkých městech, jako je Berlín, Hamburk a Mnichov, jsou k dispozici komplexní systémy veřejné dopravy, včetně U-Bahn (metro), S-Bahn (příměstské vlaky), tramvají a autobusů. Jsou spolehlivé a pokrývají většinu oblastí měst a předměstí.

Veřejná doprava obvykle funguje na základě zónového systému prodeje jízdenek. Jízdenky si můžete zakoupit v nádražních kioscích, online nebo prostřednictvím mobilních aplikací.

Autem do Německa

Německo nabízí dobře udržované silnice a hustou síť dálnic (Autobahn), které jsou známé tím, že mají úseky bez omezení rychlosti. Mimo obce platí maximální rychlost 100 km/h a v městských oblastech pak 50 km/h, pokud není uvedeno jinak.

Ekologická plaketa

V řadě německých měst existují ekologické zóny, kde je povolený vjezd pouze automobilům splňujícím určité emisní normy. Patří sem například Berlín, Mnichov, Regensburg či Drážďany.

Z toho důvodu potřebujete před vjezdem do této zóny zelenou nálepku, která dokládá, že vaše auto splňuje stanovené emisní normy. To platí i pro auta registrovaná v zahraničí – osvobozená jsou elektrická vozidla s modrou nálepkou E.

Minimální standard pro vjezd do nízkoemisní zóny je Euro 4 pro Diesel (datum výroby automobilu 2005 a výš) a Euro 1 pro benzín (datum výroby automobilu 1992 a výš). Přesto si raději zkontrolujte na velkém technickém průkazu, kterou emisní normu vaše auto splňuje.

Ekologickou plaketu si můžete objednat online za poplatek 6 €. Doporučuje se objednat alespoň 3 týdny před příjezdem do Berlína, aby vám stihla dorazit domů.

Kultura a tradice v Německu

Kultura

Německo je proslulé svým přínosem v oblasti umění, filozofie a vědy. Bylo domovem některých z nejvlivnějších světových skladatelů, myslitelů a umělců, jako jsou Beethoven, Bach, Kant a Goethe. To je patrné z mnoha muzeí, divadel a koncertních síní v zemi. Země má taky silnou literární tradici, například pohádky bratří Grimmů jsou všudypřítomné.

Tradice a slavnosti

Německé tradice se v jednotlivých regionech výrazně liší a odrážejí místní historii a životní styl. Nejznámější oslavou je Oktoberfest v Mnichově, několikatýdenní festival oslavující bavorskou kulturu, jídlo a především pivo. Dalším ústředním bodem německé kultury jsou vánoční trhy, které se konají po celé zemi. K oblíbeným tradicím patří taky Fasching, festival podobný masopustu s kostýmy a průvody, který je významný zejména v Kolíně nad Rýnem a Mohuči.

Typická jídla v Německu

Každý region má své speciality, například pokrmy z mořských plodů na severu nebo jídla z vepřového masa v Bavorsku. Základem německé stravy je chléb a pivo, které se nabízejí v různých variacích podle regionu. A nemůžeme zapomenout na celosvětově známé klobásy a kysané zelí.

Zde jsou některá z nejtypičtějších a nejoblíbenějších jídel, co ochutnat v Německu:

  • Bratwurst: Tyto klobásy se vyrábějí z vepřového, hovězího nebo telecího masa a každý region má svůj vlastní recept. Často se grilují a podávají s hořčicí a chlebem nebo bramborovým salátem.
  • Kysané zelí: Kysané zelí je základním pokrmem německé kuchyně a je známé svou výraznou kyselou chutí. Běžně se podává jako příloha k vepřovému masu, klobásám nebo jiným masům.
  • Preclíky (Brezeln): Chleby ve tvaru uzlíku, posypané hrubou solí a někdy se podávají s máslem. Najdete je v pekárnách i pivních zahrádkách po celém Německu.
  • Schnitzel: Klasický obalovací a smažený řízek, který je v Německu velmi oblíbený, i když pochází z Rakouska. V německé variantě se místo telecího masa často používá vepřové (Schweineschnitzel).
  • Sauerbraten: Je to pečeně, obvykle z hovězího masa (ale i z jiných druhů masa), která se před pomalým vařením marinuje. Maso je velmi křehké a často se podává s červeným zelím a knedlíkem nebo vařenými brambory.
  • Käsespätzle: Německá verze těstovin se sýrem. Spätzle jsou měkké vaječné nudle nebo knedlíky a v tomto pokrmu se mísí se spoustou taveného sýra a smaženou cibulkou navrchu.
  • Bramborový salát (Kartoffelsalat): Německý bramborový salát se od svého amerického protějšku liší. Obvykle se připravuje s octem a olejem, cibulí a často se slaninou a může se podávat teplý nebo studený.
  • Schwarzwälder Kirschtorte (Schwarzwaldský dort): Tento slavný dezert se skládá z několika vrstev čokoládového piškotu, šlehačky a třešní a zdobí se další šlehačkou, třešněmi maraschino a čokoládovými hoblinami.
  • Apfelstrudel: Je to oblíbený dezert v jižním Německu, pečivo plněné jablky, cukrem, skořicí, rozinkami a strouhankou.

V restauracích je běžné dávat spropitné ve výši 5-10 % z účtu.

☞ Podívat se na všechny destinace.