Berlín doprava: Kompletní průvodce pro metro a MHD v Berlíně

Berlín doprava - Postupimské náměstí

V tomto průvodci dopravou v Berlíně se podíváme na vše, co potřebujete vědět před svojí cestou – jak funguje metro a MHD v Berlíně, kolik stojí jízdenky, jak na půjčení kola a další užitečné tipy.

Pozn.: Informace v tomto průvodci dopravou v Berlíně pravidelně aktualizujeme. Datum poslední aktualizace najdete na začátku článku.

MHD A METRO V BERLÍNĚ

BERLÍN DOPRAVA

Berlín se může pochlubit dobře organizovaným systémem veřejné dopravy, který provozují společnosti Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) a Deutsche Bahn (DB). Síť zahrnuje U-Bahn (metro), S-Bahn (městské vlaky), tramvaje, autobusy a trajekty, takže se bez problémů dostanete tam, kam potřebujete.

Berlín doprava / jak se dopravovat v Berlíně

Berlín se pro účely dopravy dělí do několika zón, ale pro vás jako turistu to neznamená téměř žádné komplikace navíc. Celé město spadá totiž do zóny AB.

Pokud ale cestujete z letiště nebo plánujete výlet do Postupimi, budete potřebovat jízdenku do zóny ABC. Mapu veřejné dopravy si můžete stáhnout zde. Najdete jí taky na všech zastávkách a stanicích veřejné dopravy v Berlíně.

Rychlý průvodce pro Berlín

Nejlepší zážitky v Berlíně: Televizní věž (lepší rezervovat předem – dlouhé fronty), Muzejní ostrov s katedrálou, Braniborská brána

Jak ušetřit za dopravu a vstup do památek: Berlin WelcomeCard je turistická karta, která vám umožní neomezeně cestovat po Berlíně a získat slevy na památky a atrakce ve městě. Zahrnuje téměř všechny známé atrakce včetně televizní věže, AquaDom & SEA LIFE Berlin nebo zámek Charlottenburg.

Kde se ubytovat: Hotel AMANO (stylové ubytování u nádraží), Hotel Schulz (oblíbený hotel za dobrou cenu), Ibis budget Berlin Potsdamer Platz (levné ubytování)

Jak se dopravovat po městě: V Berlíně jsou dobře rozšířené U-Bahn, S-Bahn, autobusy i tramvaje. Jízdenky si můžete koupit jednoduše přes aplikaci BVG nebo využít neomezené dopravy zdarma s Berlin WelcomeCard.

U-BAHN (METRO) V BERLÍNĚ

U-Bahn (provozovaný společností BVG) se skládá z deseti linek (U1 až U9 a U55), které obsluhují více než 170 stanic v centru i okrajových částech Berlína.

Metro je moderní, čisté a jezdí pravidelně každých pár minut. Stanice metra jsou označené U. Dolů se dostanete po schodech a v některých případech taky výtahem.

Na vybraných stanicích můžete z U-Bahn přesednout na S-Bahn – vše je perfektně značené a snadno se zorientujete. Na stanicích metra najdete taky automaty, kde si můžete zakoupit jízdenky.

berlín doprava / berlín u-bahn/metro

Jak funguje U-Bahn (metro) v Berlíně?

Hlavní odlišností U-Bahn od některých evropských měst je neexistence turniketů. U-Bahn je volně přístupný – abyste se dostali na nástupiště, nemusíte označovat svojí jízdenku. To platí i pro výstup.

Upozornění: Pokud cestujete na papírovou jízdenku (více si o jízdenkách povíme dále v článku), musíte si jí označit na nástupišti. Tady uvidíte malé žluté nebo červené turnikety (žluté pro U-Bahn, červené pro S-Bahn), kde si svojí jízdenku označíte. Poté teprve můžete nastoupit do metra. V opačném případě riskujete pokutu až 60 eur. To platí i pro tramvaje a autobusy. Elektronickou jízdenku nikde označovat nemusíte.

V centru Berlína využijete nejčastěji linky metra U1 a U2, kterými se dostanete na Alexanderplatz, Postupimské náměstí i k luxusnímu obchodnímu domu KaDeWe. Sever a jih Berlína včetně čtvrti Kreuzberg propojuje linka U8.

Hlášení a digitální displeje uvnitř vlaků informují o nejbližší stanici a možnosti přestupu. Některé vozy jsou označené jako “tiché zóny”, kde není povolené telefonování nebo hlasité hovory.

Berlín metro U-Bahn
Stanice metra jsou v Berlíně značené “U”.

Do kolika hodin jezdí U-Bahn v Berlíně?

Ve všední dny je U-Bahn obvykle v provozu mezi 4:00-1:00. Ve špičce jezdí metro každých 3-5 minut a mimo špičku zhruba každých 10 minut. Nadcházející časy jsou vyznačené na elektrické tabuli na nástupišti.

V pátek a v sobotu jezdí mnoho linek 24 hodin denně, v pozdních nočních hodinách jezdí metro každých 15 minut.

Postupimské náměstí Berlín

S-BAHN (MĚSTSKÉ VLAKY) V BERLÍNĚ

S-Bahn představuje spolu s U-Bahn nejrychlejší způsob cestování po Berlíně. S-Bahn si můžete představit jako síť rychlovlaků, které spojují centrum města s okolními předměstími. Narozdíl od U-Bahn jezdí převážně na povrchových a nadzemních tratích.

S-Bahn není tak moderní a někdy může působit trochu ošuntěle, ale stále představuje efektivní a bezpečný způsob dopravy v Berlíně.

Pozemní vlaky obsluhují až 170 stanic od centra až na hranice města, takže jsou ideální pro poznávání příměstských oblastí a přestupy na regionální vlakovou dopravu. Síť tvoří 15 linek, které jsou značené S a číslicí (S1 až S9, S25, S26, S41, S42, S45, S46, S47).

Zvenčí poznáte stanici S-Bahn jednoduše – hledejte bílé S v zeleném kolečku, popř. nápis nádraží (Bahnhof).

Postupimské náměstí / doprava v Berlíně

Jak funguje S-Bahn v Berlíně?

Městské vlaky fungují téměř totožně jako metro, i když je provozuje jiná společnost. Vše je ale integrované do jednoho celku, takže jako turista nepoznáte rozdíl.

Pokud má S-Bahn a U-Bahn společnou stanici, snadno mezi nimi můžete přecházet – stačí sledovat ukazatele na linku, kterou potřebujete. Funguje to totožně jako při přestupu na jinou linku metra.

Při příchodu na nástupiště neprocházíte turnikety. Pokud máte papírovou jízdenku, označíte si jí v malém červeném turniketu na nástupišti. Elektronickou jízdenku nikde označovat nemusíte.

S-Bahn v Berlíně – červené turnikety k označení jízdenek

Linky S1, S2, S25 a S26 procházejí centrem města a spojují hlavní stanice, jako jsou Friedrichstraße, Potsdamer Platz a Anhalter Bahnhof. Důležité linky jsou taky S41 a s42, které jezdí kolem centra Berlína a spojují mnoho městských částí – S41 jezdí po směru hodinových ručiček a S42 proti směru.

Do kolika hodin jezdí S-Bahn v Berlíně?

S-Bahn je v provozu od 4:30 do 1:30 ve všední dny, ve špičce s frekvencí 5-10 minut. O víkendech a svátcích je většina linek v provozu 24 hodin denně, vlaky jezdí v noci každých 15-30 minut.

UBYTOVÁNÍ BERLÍN 😴

Hotel Amano

Stylový hotel u hlavního nádraží

ibis hotel

Moderní a levný hotel v centru města

TRAMVAJE

Tramvaje jsou nesdílnou součástí veřejné dopravy v Berlíně, zvlášť ve východních oblastech, kde jsou rozšířenější.

Tramvajové linky v Berlíně se dělí na linky “M” (MetroTram) a běžné linky:

  • MetroTrams: Tyto tramvaje jezdí nepřetržitě a nabízejí častější provoz, zejména v nočních hodinách a o víkendech. Označují se písmenem “M” následovaným číslem (např. M1, M2). MetroTrams křižují především centrum a okolí.
  • Běžné tramvaje: Tyto linky operují na dalších trasách, jsou značené pouze číslem a jezdí v menších frekvencích.
Berlín Postupimské náměstí

Jak fungují tramvaje?

Zastávky tramvají jsou značené zeleným H. Jsou vybavené elektronickými tabulemi a přístřešky se sezením. Na některých najdete taky automaty pro nákup jízdenek.

Pokud máte papírovou jízdenku, po nástupu si jí musíte označit v turniketech, které se nacházejí na několika místech uvnitř tramvaje.

Jednou z nejznámějších tramvají je tramvaj M10 neboli “party tramvaj”, která spojuje místa nočního života Friedrichshain a Prenzlauer Berg. Zároveň projíždí ulicí Warschauer Straße, která je hlavním dopravním a zábavním uzlem. Historickými ulicemi Mitte, kolem Muzejního ostrova a Hackescher Markt jezdí tramvaj M1.

Zastávka tramvaje v Berlíně / Berlín dopravy
Zastávka tramvaje v Berlíně

Jak často jezdí tramvaje?

Tramvaje jezdí obvykle od 4:30 do 1:00 hodin s frekvencí 5-10 minut ve špičce a 10-20 minut mimo špičku. MetroTramvaje jezdí častěji po celou noc, zejména o víkendech.

AUTOBUSY

Autobusová síť v Berlíně je rozsáhlá a zahrnuje více než 300 denních autobusových linek a přibližně 63 nočních autobusových linek (linky N). Síť pokrývá nejen centrum města, ale i předměstí a oblasti, kam se nedostanete S-Bahn a U-Bahn. Noční linky jezdí po ukončení pravidelných linek metra a vlaků.

Berlín je jedním z mála měst, kde jsou dvoupatrové autobusy běžnou záležitostí. Pokud si chcete užít skvělý výhled na město, dvoupatrový autobus je skvělá volba.

Městské autobusy v Berlíně jsou žluté, stejně tak tramvaje a U-Bahn
Městské autobusy v Berlíně jsou žluté, stejně tak tramvaje a U-Bahn.

Jak fungují autobusy v Berlíně?

Městské autobusy v Berlíně fungují stejně jako tramvaje. Při nástupu si ověříte svojí jízdenku v turniketu (pokud nemáte elektronickou). Zastávky jsou značené zeleným H.

Autobusy jsou vybavené systémy hlášení, které poskytují zvukové a vizuální informace o zastávkách a trasách.

Mezi nejznámější linky pro turisty patří autobusy 100 a 200, protože projíždějí kolem nejznámějších míst v Berlíně včetně Braniborské brány a Reichstag.

Běžné autobusové linky doplňují linky M-Bus. Ty jezdí častěji a mají méně zastávek, takže jsou skvělou variantou při cestování na delší vzdálenosti.

Jak často jezdí autobusy?

Většina autobusových linek je v provozu od 4:30 do půlnoci s frekvencí od 5 do 20 minut v závislosti na trase a denní době. Noční autobusy jezdí nejčastěji jednou za 30 minut.

Berlín Braniborská brána

KOLIK STOJÍ VEŘEJNÁ DOPRAVA V BERLÍNĚ?

Berlínská veřejná doprava je plně integrovaná a jízdenky platí ve všech dopravních prostředcích, tj. na jednu jízdenku můžete jet U-Bahn, S-Bahn, tramvají i autobusem. To značně ulehčuje pohyb po městě.

Upozornění: Při koupi jízdenky musíte zohlednit, v jaké zóně se budete pohybovat – AB, BC nebo ABC. Samotný Berlín leží v zóně AB a blízké okolí Berlína (Postupim, letiště) v zóně C.

Mapa U-Bahn a S-Bahn – rozdělení zón A, B, C v Berlíně

Typy jízdenek na dopravu v Berlíně

Jednorázová jízdenka

Jednorázová jízdenka v zóně AB stojí 3,20 € (2 € pro děti 6-14 let) a platí až 2 hodiny. Můžete přestupovat, ale jízdenka se nesmí využít jako zpáteční. V nabídce je taky balíček 4 jízdenek za cenu 10 € (pro děti 6,20 €).

Jednorázová jízdenka pro zónu ABC pak stojí 4 € (2,90 € pro děti 6-14 let) v jednom směru. Opět platí 2 hodiny s možností přestupu. V nabídce je taky balíček 4 jízdenek za cenu 14,40 € (pro děti 10 €).

Pokud jste si koupili jízdenku na zóny AB a potřebujete jet až do zóny C, můžete si přikoupit tzv. prodlužovací jízdenku za 2 € (1,60 € pro děti 6-14 let).

Krátkodobá jízdenka

Další variantou je krátkodobá jízdenka na 20 minut za cenu 2,20 € (1,70 € snížená pro děti), o které popřemýšlejte v následujících případech:

  • cestujete 3 zastávky U-Bahn a/nebo S-Bahn (můžete přestoupit)
  • cestujete 6 zastávek autobusy nebo tramvajemi (nesmíte přestupovat)

V nabídce je taky balíček 4 jízdenek za cenu 6,60 € (pro děti 5 €).

Berlín katedrála

Jednodenní jízdenka

Pokud plánujete cestovat více nebo si chcete užít pohodlí jednodenní jízdenky, denní lístek s neomezenou možností cestování v zóně AB vyjde na 9,50 € (v ceně jsou až 3 děti v věku 6-14 let). V zóně ABC je pak cena 10,70 €.

V nabídce je taky skupinová jednodenní jízdenka za 29 € pro zóny AB a 31 € pro zóny ABC.

Berlin WelcomeCard

Berlin WelcomeCard je turistická karta, která vám umožní neomezeně cestovat po Berlíně a získat slevy na památky a atrakce ve městě. Zahrnuje téměř všechny známé atrakce včetně televizní věže, AquaDom & SEA LIFE Berlin, Tierkpark Berlin nebo zámek Charlottenburg.

Karta platí na 48 hodin až 6 dní, takže si můžete zvolit kartu na tak dlouho, jak vám nejvíc vyhovuje. Cena se liší podle toho, zda zvolíte Berlin WelcomeCard s dopravou v zónách AB nebo Berlin WelcomeCard s dopravou v zónách ABC (včetně letiště a Postupimi).

Kartu můžete zakoupit na tomto odkazu – následně vám přijde karta v elektronické formě přímo do emailu. Nikam už chodit nemusíte.

Existují slevy na veřejnou dopravu v Berlíně?

Děti do 6 let cestují zdarma a starší děti ve věku 6-14 let cestují za snížené jízdné. Slevy na jízdné neplatí pro studenty nebo seniory, pokud nejste rezidentem.

Berlín plavba lodí

☞ Podívejte se na nejlepší hotely a ubytování v Berlíně pro každý rozpočet.

KDE KOUPIT JÍZDENKY NA MHD V BERLÍNĚ?

Jízdenky si můžete zakoupit na následujících místech:

  • v automatech na nádražích (přijímají hotovost i karty)
  • v prodejních kancelářích BVG a S-Bahn
  • autorizované kiosky a obchody
  • mobilní aplikace BVG

Mobilní aplikace BVG je velmi přehledná a intuitivní, na rozdíl od automatů, které mi přišli na výběr jízdenky trochu složitější. Na začátku se zaregistrujete a poté můžete hned vybrat jízdenku, kterou potřebujete.

aplikace BVG tickets
Aplikace BVG Tickets

Poznámka: Před nástupem do vlaku si jízdenku ověřte pomocí razítkovacích strojků (malé žluté nebo červené turnikety), které najdete na nástupištích a v tramvajích a autobusech. Pokud máte elektronickou jízdenku z aplikace BVG, už jí nikde označovat ani aktivovat nemusíte.

☞ Zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Berlíně (včetně praktických informací a mapy).

PLAVBA LODÍ

Plavba lodí patří mezi nejoblíbenější aktivity v Berlíně. A není divu, protože řeku Spréva lemují historické i architektonicky zajímavé budovy. Z jiné perspektivy si prohlédnete Muzejní ostrov, Berlínskou katedrálu nebo budovu Říšského sněmu. Plavbu lodí si můžete rezervovat zde.

Bodeho muzeum / muzejní ostrov Berlín

PŮJČENÍ KOLA V BERLÍNĚ

Pokud vás láká půjčení kola v Berlíně, je to velmi snadné. Město je přátelské k cyklistům (i když ne až tolik jako například Kodaň nebo Amsterdam). Berlín je relativně plochý a projížďka kolem řeky Spréva nebo parkem Tiergarten je skvělým odreagováním od památek.

Stanoviště kol jsou rozesetá po celém centru, ale najdete je taky v okolních čtvrtích. Nejrozšířenější je Nextbike, pro elektrokola nebo koloběžky pak Tier nebo Bolt. Cena za půjčení začíná pro kolo na 1 € na 15 minut, maximálně cca 15 € na den. Konkrétní ceny zjistíte přímo v aplikaci.

☞ Inspirujte se itinerářem pro 3 dny v Berlíně.

Jak si půjčit kolo a koloběžku v Berlíně?

K půjčení kola nebo koloběžky budete potřebovat platební kartu a aplikaci společnosti, kterou jste si zvolili – například Nextbike, Tier nebo Bolt. U Nextbike funguje půjčení kola přes QR kód – otevřete si aplikaci a nasnímáte QR kód, který najdete přímo na kole. U Bolt stačí otevřít aplikaci a zažádat o koloběžku/elektrokolo.

Berlín centrum / půjčení kola a koloběžky v Berlíně

TAXI, UBER NEBO BOLT?

V Berlíně můžete využít taxi, Uber i Bolt. Každá služba nabízí trochu jiné služby a záleží, čemu dáváte přednost.

Některé z nejvýznamnějších taxi společností v Berlíně jsou Taxi Berlin, Würfelfunk, TaxiFunk Berlin, Quality Taxi, City-Funk Berlin a Funk Taxi Berlin. Pokud hledáte jednotnou aplikaci pro zavolání taxi, použijete aplikaci Free Now, která je nejrozšířenější.

Základní poplatek za taxi v Berlíně je 3,90 €, poplatek za kilometr činí cca 2,30 € za prvních sedm kilometrů a 1,65 € za každý další kilometr. Pokud jedete krátkou cestu, můžete využít speciální sazbu 6 € za 2 kilometry.

Výhodou Uberu je jeho rozmanitost – na výběr jsou vozidla pro cestující s domácími mazlíčky, vozidla šetrná k životnímu prostředí nebo s bezbariérovým přístupem. Vychází levněji než taxi, ale dráž než Bolt, o kterém bude řeč nyní.

Bolt je široce rozšířený, takže taxi i Uber konkuruje nejnižší cenou. Velkou výhodou je jeho integrace do Google Maps.

Berlín

Toto byl náš průvodce a tipy pro dopravu a metro v Berlíně. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Berlíně

BERLÍN: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v Berlíně. Zde je itinerář pro 2 dny v Berlíně. Máte více času? Podívejte se na itinerář pro 3 dny v Berlíně.

V tomto článku najdete vše o cestování autem do Berlína. Nebo cestujete veřejnou dopravou? Tady jsou možnosti, jak se dostat autobusem a vlakem do Berlína.

Sepsali jsme taky podrobného průvodce dopravou v Berlíně. Podívejte se na nejlepší hotely a ubytování v Berlíně pro každý rozpočet.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Nejčastější dotazy k dopravě v Berlíně

Jak se dopravovat v Berlíně?

Systém veřejné dopravy v Berlíně zahrnuje U-Bahn, S-Bahn, autobusy a tramvaje. Všechny složky dopravy jsou plně integrované a můžete mezi nimi plynule přecházet.

Jak se v Berlíně platí za veřejnou dopravu?

Za veřejnou dopravu můžete platit různými druhy jízdenek a cestovních karet, například jednorázové nebo krátkodobé jízdenky, denní jízdenky nebo Berlin WelcomeCard. Jízdenky zakoupíte v automatech na zastávkách a ve stanicích metra nebo v aplikaci BVG.

Do kolika hodin jezdí U-Bahn a další veřejná doprava v Berlíně?

U-Bahn jezdí v čase 4:00-1:00 a S-Bahn 4:30-1:30. V pátek a sobotu jezdí U-Bahn a S-Bahn po celou noc, stejně tak některé linky tramvají. Autobusy jsou v provozu v čase 4:30-00:00. Po půlnoci je nahrazují noční autobusy, které z velké části kopírují trasu U-Bahn.

Mohu používat jednu jízdenku pro různé druhy dopravy?

Ano, integrované jízdenky jako jednorázové jízdenky nebo denní jízdenky vám umožňují používat veškerou MHD v Berlíně s jedinou jízdenkou.

Je doprava v Berlíně bezpečená?

Berlínská veřejná doprava je obecně bezpečná díky pravidelným policejním hlídkám a dohledu kamer. Na některých stanicích S-Bahn se mohou shlukovat skupiny podnapilých osob, ale většinou nepředstavují nebezpečí. Jako v kterémkoliv jiném větším městě je lepší být ostražitý a hlídat si své věci před kapsáři.

Existuje Uber nebo Bolt v Berlíně?

Ano, Uber je oblíbenou možností sdílené dopravy v Berlíně, protože nabízí různé možnosti přepravy včetně elektrických vozidel. V posledních letech se k němu přidal taky Bolt, který konkuruje cenou a integrací do Google Maps. Kromě Uber a Bolt jsou v Berlíně stále velmi rozšířené taxíky, které si můžete jednoduše zavolat přes aplikaci Free Now. Najdete je taky u všech významnějších oblastí včetně letiště.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *