Kodaň doprava: letiště, metro, MHD, půjčení kola – průvodce

kodaň doprava

Kodaň je známá svojí špičkovou infrastrukturou a veřejnou dopravou, které se vyznačují ekologickou udržitelností. Co navštívit v Kodani už víme. Teď se podíváme, jak vypadá doprava a metro v Kodani, hlavním městě Dánska.

Doprava v Kodani

Městská hromadná doprava zahrnuje metro, autobusy a vlaky, které jsou integrovány do jednoho systému, takže mezi nimi můžete snadno přestupovat a dostanete se prakticky kamkoliv. Pro všechny druhy dopravy platí stejná jízdenka.

Metro

Metro v Kodani je rychlé, spolehlivé a funguje 24 hodin denně. Metro má čtyři linky – M1, M2, M3 a M4 (momentálně je ve výstavbě M5 – plánované otevření v roce 2035), které obsluhují různé části města a předměstí.

Systém je automatizovaný, bez řidičů na žádné z linek. Na většině stanic je možné přestoupit na jiné druhy městské dopravy, jako je autobus nebo vlak.

Stanice metra poznáte podle proskleného výtahu, kterým se dostanete do podzemí k metru.

Centrální stanicí je Kongens Nytorv v centru města nedaleko přístavu Nyhavn. Tady se kříží všechny 4 linky metra, včetně linky M2 z letiště.

Metro jezdí ve špičce i mimo špičku každých pár minut. V noci mezi 1:00-5:00 jezdí metro každých 15-20 minut.

Na mapě níže vidíte mapu metra v Kodani – žlutá linka M2 spojuje centrum s letištěm, červená linka M3 vede kolem centra, stejně jako modrá link M4, která obsluhuje oblast směrem k soše Malé mořské víly a hlavnímu nádraží.

mapa metra v Kodani
Mapa metra v Kodani, zdroj: intl.m.dk

Vlaky

S-tog (městská železnice) a regionální vlaky jsou dobrou volbou pro cesty do okolních oblastí a dalších měst v Dánsku.

Přímým vlakem se dostanete za 40 minut k hradu Kronborg, kde se odehrával děj Shakespearova Hamleta nebo za 20 minut do Roskilde, kde se nachází nejvýznamnější katedrála v Dánsku. Pokud máte Copenhagen Card, cestování do Kronborg i Roskilde je v ceně.

Ubytování v Kodani 😴

kodaň ubytování
Cabinn Copenhagen

Levné ubytování s dobrou dostupností

kodaň ubytování
Next House Copenhagen

Výborné zázemí a skvělá cena

Autobusy

Autobusová síť je rozsáhlá a pokrývá místa, kam se metrem nebo vlakem nedostanete. Autobusy jezdí často a na čas. V noci jezdí noční spoje, které se značí N – hledejte šedou zastávku.

kodaň doprava

Vodní autobusy

Běžné autobusy doplňují vodní autobusy, se kterými se můžete snadno pohybovat mezi ostrovy v Kodani. Autobusy jsou žluté s nápisem DOT – určitě je nepřehlédnete. A co je nejlepší – vodní autobusy jsou uhlíkově neutrální.

Žluté vodní autobusy v Kodani
Žluté vodní autobusy v Kodani

Na výběr jsou 3 linky vodních autobusů, které obsluhují celou pobřežní část mezi sochou Malé mořské víly až na úplný jih Kodaně k Teglholmen. Staví u většiny významných míst, včetně Nyhavn, opery, Dánské královské knihovny či Christianshavn.

Přístaviště pro vodní autobusy v Kodani, Dánsko
Přístaviště pro vodní autobusy v Kodani, Dánsko

Pro metro, vlaky, autobusy i vodní autobusy platí stejné jízdenky.

Tip: Vyzvedněte si ve stanici metra malého průvodce Kodaní a papírovou mapu města. Jsou v nich vyznačené linky vodních autobusů, toalety, metro, vlaky a dokonce regionální vlaky po celé oblasti Greater Copenhagen. Na celou oblast Greater Copenhagen můžete využít Copenhagen Card (více informací za chvíli).

Jízdenky na dopravu a metro v Kodani

Přestupní jednorázové jízdenky

Cena za jízdenky se liší podle toho, kolika zónami projíždíte. V centru využijete jízdenku pro 2 zóny, z letiště pak jízdenku pro 3 zóny. Mimo Kodaň zakupte 8-zónovou jízdenku. Jízdenky jsou přestupní, tj. během jejich platnosti můžete libovolně přestupovat mezi jednotlivými způsoby dopravy.

Jízdenky můžete zakoupit v automatech v metru, na letišti nebo na nádraží (platba v dánských korunách nebo kartou), přes aplikaci DOT Tickets, popř. v autobuse, pokud máte drobné v hotovosti.

Automaty na jízdenky v metru
Automaty na jízdenky v metru

Druhy jízdenek v Kodani

  • jízdenka pro 2 zóny s platností 75 minut – 24 DDK (12 DDK pro děti)
  • jízdenka pro 3 zóny s platností 90 minut – 36 DDK (18 DDK pro děti)
  • jízdenka pro 8 zón – 84 DDK (42 DDK pro děti), pokud cestujete tam a zpět, více se vám vyplatí City Pass Large, ke kterému se dostaneme za chvíli

Doprava v Kodani s dětmi

Pokud cestujete s dětmi, na svou jízdenku můžete uplatnit až 2 děti do 12 let, popř. do 16 let, pokud cestují s vámi. Děti do 12 let tedy cestují zcela zdarma. Stejně tak děti do 16 let, pokud jsou v doprovodu dospělé osoby. Děti nad 12 let, které nejsou v doprovodu dospělé platící osoby, platí zvýhodněnou dětskou sazbu.

kodaň doprava dánsko

Denní jízdenky City Pass

Pokud plánujete využívat veřejnou dopravou častěji, podívejte se po City Pass, se kterou získáte neomezenou dopravu na 24, 48, 72 nebo 120 hodin. Na jízdence pak budete mít vyznačené, do kdy je platná. City Pass existuje ve dvou verzích:

  • City Pass Small s platností v zónách 1-4, tj. využijete ho v celé Kodani včetně letiště
  • City Pass Large s platností v zónách 1-99, tj. využijete ho v celé oblasti Greater London

Ceny za City Pass Small se pohybují od 90 do 340 DDK pro 24-120 hodin. Ceny za City Pass Large se pak pohybují od 180 do 680 DDK pro 24-120 hodin. Ceny pro děti jsou poloviční.

City Pass zakoupíte v automatech v metru nebo na nádraží, v pokladně DSB na letišti nebo na hlavním nádraží, popř. v aplikaci DOT Tickets. City Pass na 48 nebo 120 hodin lze zakoupit taky v metru, ale pokud přilétáte na letiště v Kodani, nejlepší je koupit City Pass přímo v automatu na letišti. Přímo u automatů stojí pracovník, který vás případně navede.

Letiště v Kodani, Dánsko
Letiště v Kodani, Dánsko

Neomezená doprava a vstup do památek s Copenhagen Card

S Copenhagen Card Discover získáte neomezenou dopravou v Kodani a širokém okolí Greater Copenhagen zdarma. Kromě toho karta zahrnuje taky vstup zdarma do více než 80 míst v Kodani, včetně plavby lodí, zahrad Tivoli, Christiansborg, ZOO, Rosenborg a dalších.

Pokud si koupíte Copenhagen Card Discover na tomto odkazu, přijde vám obratem potvrzení do emailu. Stáhnete si aplikaci Copenhagen Card City Guide (k dispozici v Google Play i Apple Store) a tady kartu aktivujete předtím, než jí budete chtít začít používat (například před první jízdou metrem z letiště do centra Kodaně).

Karta platí na 24, 48, 72, 96 a 120 hodin. Jeden dospělý si může uplatnit na svou Copenhagen Card až dvě děti ve věku 3-11 let. Pro starší děti je pak k dispozici Copenhagen Card za poloviční cenu. Přečtěte si naší podrobnou recenzi karty zde.

Ubytování v Kodani 😴

kodaň ubytování
Comwell Copenhagen Portside Dolce

Oblíbený, moderní hotel kousek od metra

kodaň ubytování
CPH Hotel

Skandinávský hotel s bazénem

Jak si půjčit kolo v Kodani

Základním prvkem dopravy v Kodani je určitě cyklistika. Více než polovina místních se každodenně pohybuje na kole. Cyklisté mají vyhrazené své jízdní pruhy a stojany jsou na každém rohu.

kodaň půjčení kola

Oficiální aplikací pro půjčení kola v Kodani je bycyklen.dk. V centru je hned několik stanovišť, kde si můžete kolo půjčit přes aplikaci bycyklen.

Pokud si vyzvednete mapu Kodaně v metru (nebo v turistických informacích, hotelu apod.), uvidíte na mapě barevně odlišené linie. Modré a zelené linie jsou speciálně určené pro cyklisty (můžete ale jet i kdykoliv jinde).

kodaň doprava
Jízdní pruhy pro cyklisty – trasa vlevo kolem nábřeží

Na kole se projedete například kolem nábřeží, kde je toho spousta k vidění – futuristické budovy, relaxační zóny nebo venkovní bazény, kde se můžete smočit v teplých dnech.

Klidně tady můžete strávit celý den, pokud se vydáte od Nyhavn na jih a objedete nábřeží z druhé strany přes Islands Brygge a Christianshavn – trasa se nazývá Harbour Circle. Na kole můžete jet ale i na sever k soše Malé mořské víly.

kodaň na kole dánsko

Plavba lodí

Plavba lodí po kanálech a přístavu je jedním z nejlepších způsobů, jak prozkoumat Kodaň. Získáte zcela jinou perspektivu na kodaňskou architekturu, historické památky a živý městský život.

Většina plaveb začíná v přístavu Nyhavn, odkud se loď plaví kolem některých z nejznámějších památek města, včetně zámku Christiansborg, opery a sochy Malé mořské víly.

Mnoho plaveb lodí zahrnuje průjezd historickými kanály města, obklopenými starými obchodními domy a elegantními paláci. Je to skvělá příležitost pochopit, proč je Kodaň často označována za “Benátky severu”.

kodaň plavba lodí

Průvodce vám poví nejrůznější zajímavosti a získáte taky skvělý úhel pro fotografování. Lodě vyplouvají po celý rok, v zimě jsou vyhřívané a kryté.

Cena: Plavba lodí se pohybuje od 135 DDK (poloviční cena pro dítě). Lodě většinou vyplouvají už od 9:30 ráno v pravidelných půlhodinových intervalech až do večera.

Pokud se chcete vyhnout davům, zvolte ranní časy. Pro nejkrásnější světlo si nenechte ujít plavbu při zlaté hodince nebo kolem západu slunce (v létě tady většinou slunce zapadá mezi 20.-22. hodinou).

Vstupenky: Svou plavbu si můžete rezervovat zde. Na místě jen ukážete potvrzení rezervace při nástupu a přeskočíte frontu na lístky.

Součástí Copenhagen Card: Ano, zdarma s Copenhagen Card. Pokud plánujete plavbu s Kodaňskou kartou, nástupní místo je ve Ved Stranden (naproti Christiansborg, 5 minut od Nyhavn). Plavba trvá hodinu. Zde najdete více informací o plavbě lodí s Copenhagen Card.

Toto byl náš průvodce dopravou a metrem v Kodani. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Skandinávii

KODAŇ: Inspirujte se místy, co navštívit v Kodani (včetně vstupného, mapy a dalších praktických informací). Vytvořili jsme 3-denní itinerář, co vidět v Kodani. Zde najdete tipy, jak ušetřit v Kodani s Copenhagen Card.

STOCKHOLM: Stockholm je dalším krásným, královským městem ve Skandinávii. Inspirujte se tipy, co navštívit ve Stockholmu.

HELSINKY: Zde jsou tipy na nejkrásnější místa, co vidět v Helsinkách.

Získejte ještě více inspirace a vyberte si destinaci pro vaší další cestu zde.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *