Provence ve Francii / co navštívit v Provence / kam v Provence

Co navštívit v Provence ve Francii? 37 tipů na nejkrásnější místa a výlety | Průvodce a mapa

Od té doby, co jsme na hodině francouzštiny zpívali “Sur le pont d´Avignon, L’on y danse, l’on y danse, sur le pont d´Avignon…”, se mi Provence ve Francii vrylo do paměti. Pokud vás region Provence zaujal stejně jako mě, při plánování vám pomůže náš průvodce, kam v Provence. Jaká místa patří mezi nejkrásnější a co navštívit v Provence včetně tipů na restaurace, ubytování a další informace, které se budou hodit před dovolenou + MAPA.

Aktualizováno 21. 5. 2022

Co znamená Provence?

Taky jste někdy přemýšleli nad tím, co vlastně Provence znamená? Sama jsem byla překvapená, jak je vysvětlení názvu jednoduché. Provence totiž pochází z latinského názvu Provincie. Část oblasti byla dříve jednou z nejstarších římských provincií mimo samotnou Římskou říši a jmenovala se Provincia Nostra (v překladu Naše provincie).

Kde leží Provence?

Provence je oblast na jihovýchodě Francie mezi Provensálskými Alpami a Francouzskou riviérou. Ze severu jí obklopují dramatické štíty a na jihu pevninu ovívá Středozemní moře. Je to historická země, kterou spojuje místní jazyk provensálština a společná historie.

Provence zajímavosti

Nedotčené středověké vesnice zasazené do alpských štítů, olivových hájů a levandulových polí. Ta pravá Provence. Růžoví plameňáci, polodivocí koně, římské a řecké ruiny a tulipánová pole jako v Holandsku. Už ne tak obvyklý obraz Provence, a přesto s touto oblastí neodmyslitelně spjatý. Dnes si ukážeme, co navštívit v Provence ve Francii.

Provence je oblast plná historie. Své osady tu zakládali už Řekové a později byla od 2. století př. n. l. až do 5 století n. l. pod nadvládou Římské říše. Ta se sice později rozpadla, ale její stopy se podařilo na několika místech uchovat až do dnes. Řada měst na jižním břehu pochází už ze starověku – Marseiile, Avignon, Nice, Saint Tropez, Cannes nebo Monte Carlo.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence

Provence má více slunce než kterákoliv jiná část Francie (podobně jako Dolomity v Alpách). Je tu teplo od března do října. Provence má dokonce víc slunečných dnů než Los Angeles nebo Miami, které jsou obecně považované za města se slunečným a teplým podnebím. Slunce v Los Angeles a Miami svítí “jen” 2000 hodin ročně a v Provence je to neuvěřitelných 2900 hodin ročně.

Proč navštívit Provence?

V Provence se nachází město Grasse, které je považované za hlavní město parfémů. Produkuje tři čtvrtiny světových vůní a je spjaté s takovými jmény, jako je Chanel nebo Dior. Mnoho “nosů” tady trénuje, aby se naučilo rozlišit víc než 2000 druhů vůní. Pro své know-how v oblasti parfémů bylo město Grasse zapsané v roce 2018 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Krajina, úžasné barvy a světlo přitahuje už celá staletí umělce, kteří tady tvoří. Jedním z nejznámějších byl holandský malíř Vincent Van Gogh, který tady namaloval několik svých obrazů (Terasa kavárny v noci nebo Hvězdné noci nad Rhonou). V roce 1889 ho přijali do psychiatrické léčebny v klášteře St-Paul-de-Mausole, kde namaloval svá díla Kosatce a Hvězdnou noc. Největší sbírku obrazů Van Gogha včetně portrétů si můžete prohlédnout ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu.

Hvězdná noc, která zachycuje malířovo výhled z kláštera

Dalším známým umělcem byl Paul Cézanne, který se narodil ve městě Aix-en-Provence. Místní horu Sainte-Victorie namaloval 87 krát. Cézanne byl velkou inspirací pro Picassa, který později na svahu hory Sainte-Victorie koupil hrad ze 17. století a žil tady 8 let.

Provence je první a tudíž nejstarší vinařskou oblastí ve Francii. Už v roce 600 př. n. l. sem Řekové přivezli a pěstovali víno. Ve vinařství pokračovali i Římané a po pádu Římské říše křesťanští mniši. Mezi nejznámější vína patří Chateauneuf-du-Pape, Beaumes de Venise nebo růžové víno Camarque, které roste v písku.

Kdo by neznal levandulová pole? Levandulová pole v Provence jsou jako třešňové květy v Japonsku. Vrcholem sezóny levandule je polovina července. Na některých místech vám dokonce umožní sklidit si levanduli a vyrobit si z ní éterický olej. V dnešním průvodci si ukážeme, kde se levandulová pole v Provence nacházejí.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / levandulová pole v Provence

Co navštívit v Provence? Tipy na nejkrásnější místa a města

Sestavujete si před svou cestou do Provence itinerář míst, které plánujete během své dovolené vidět? Tahle část Francie je natolik krásná, že těch míst je celá řada. Dnes si ukážeme několik z nich. Přečtěte si naše tipy, kam v Provence.

Národní park Mercantour

národní park Mercantour Francie / Provence / kam v Provence

Národní park Mercantour je oblast plná jezer a hor, která se rozprostírá na ploše 685 km2. Představuje přechodovou zónu mezi Alpami a Středozemním mořem. Díky tomu se tady střídají různá podnebí. Centrální oblast je neobydlená a z části přístupná po turistických stezkách. Na krajích parku Mercantour najdete vesnice, z nichž některé jsou zasazené do skalnatých svahů (př. Coaraze).

Při návštěvě parku si nenechte ujít údolí Vallée des Merveilles, kde uvidíte stovky 3000 let starých skalních rytin lidí a zvířat. Desetikilometrová trasa vede z Les Mesces Refuge.

Region Luberon

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence
Oppéde le Vieux

Region Luberon patří mezi nejkrásnější místa Provence. Je proslulý svými skalnatými, vápencovými kopci, olivovými háji, zalesněnými údolími a středověkými vesnicemi na kopcích. A co teprve zdejší vesnice, které patří mezi nejhezčí vesnice ve Francii. Vesnice Gordes, Roussilon s okrovými lomy, Oppéde le Vieux, Ménerbes, Lacoste se zámkem, který byl dříve domovem markýze de Sade a spousta dalších míst. V Lourmarin si můžete zase pochutnat na provensálské kuchyni ve vyhlášené restauraci Le Numéro 9, která je umístěná ve staré kamenné budově. Návštěva jednotlivých míst vám nezabere moc času, takže jich můžete spojit několik do jedné trasy.

Gordes

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / Gordes

Gordes je malebná vesnička na kopci v regionu Luberon, kterou tvoří klikaté uličky a pastelové domy. Zdejší hrad Château de Gordes je jedním z nejstarších hradů ve Francii. Z vesnice se vám naskytne nádherný pohled na okolí – především z místa Town View Point Gordes (viz foto výše).

Pokud do Gordes zavíráte v úterý, zajděte na místní trh s lokálními specialitami. Pro Provence jsou podobné trhy typické. Má je téměř každá vesnice a probíhají minimálně jednou týdně.

Severozápadně od Gordes leží skanzen domů vytvořených z nasucho kladených kamenů – Village des Bories, které dříve sloužily jako zemědělské přístřešky pro ukrytí dobytka a vybavení.

Roussillon

Nedaleko vesnice Gordes leží vesnice Roussillon, která vás dostane svou architekturou s mnoha domy v oranžových, červených a růžových odstínech. V centru se pak nachází sluneční hodiny, zvonice z 19. století a několik galerií.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / Roussillon

Na kraji Roussillon jsou ukryté v lesích okrové lomy. Okruh kolem lomů vám zabere asi 40 minut. Kousek od lomů jsou placená parkoviště i toalety, je to docela turistické, ale určitě to stojí za vidění.

Roussillon Provence okrové lomy / co navštívit v Provence / kam v Provence

Najíst se můžete v La Grappe de Raisin s terasou a výhledem na Roussillon. Nebo v restauraci Restaurant David u okrových útesů, které mění barvu při západu slunce.

Forcalquier

Věděli jste, že ve Francii najdete tulipánová pole jako vystřižená z katalogu o Holandsku? V dubnu a květnu louky mezi městy La Brillanne a Forcalquier hýří barvami. Kousek od Forcalquier se pak rozprostírá geologická oblast Massif Des Moures s řadou skalních útvarů, která je z části přístupná po stezce. Samotné městečko Forcalquier stojí taky za vidění.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence

Avignon

Avignon je historické středověké město na řece Rhone, které obklopují původní opevněné městské hradby. Avignon patří stejně jako několik dalších měst v regionu (př. Arles) k historickými městům “Secteur sauvegardé”. Ty podléhají přísným pravidlům při jakékoliv rekonstrukci nebo renovaci. Cílem je zachovat historický ráz těchto měst.

Palais des Papes

V Avignonu doporučuju projít trasu od Papežského paláce (Palais des Papes) a Places de l´Horloge na severu, přes známý Avignonský most (Pont d´Avignon) a historické centrum v ulicích kolem paláce a poté bulvár Rue de la Republique. Načerpáte tak to nejlepší z Avignonu.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence

Na francouzské kuchyni si pochutnáte v La Fourchette. Za fajn ceny tady dostanete výborné jídlo. Navíc je kousek od Palais des Papes. Dostali jste chuť na hamburger a domácí hranolky? Zkuste Chez Bodus Le Garçon Boucher. Jednoduché a levné občerstvení, kde si ale pošmáknete.

Arles

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / Arles

Arles je historické město na jihozápadě Provence známé pro své římské ruiny. Navíc bylo domovem Van Gogha. Můžete navštívit pozůstatky římské doby v podobě kolosea, římského divadla, pohřebiště a Konstantinových lázní a odtud pokračovat do středověké části Arles na náměstí Place de la Republique s kostelem a bazilikou Saint Trophime. Vše je propletené a snadno dostupné.

Pont du Gard

Pont du Gard je 49 m vysoký akvadukt, který stojí jen 30 minut od Avignonu. Je to nejvyšší most postavený Římany a taky jedna z nejlépe zachovalých římských staveb. I proto je zapsaný na seznamu UNESCO. Zároveň se pyšní titulem nejnavštěvovanější starodávné památky ve Francii.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / Pont du Gard

Můžete obdivovat jeho krásu nebo se vykoupat přímo pod ním v řece Le Gardon. Vstupné na akvadukt je zpoplatněné. Připravte se ale na to, že především v sezóně je tu opravdu narváno. Mým tipem je sbalit si piknik a přijet sem na večer. V okolí je taky řada vyhlídek, odkud budete mít na most skvělý výhled.

Levandulová a slunečnicová pole

Co je víc Provence než levandulová pole. Pokud si chcete některá z polí projít, vyrazte sem v období června a července. V polovině července probíhá sklizeň levandule, ale i na začátku srpna tu natrefíte na nesklizená políčka.

Levandulová pole v Provence

Známá levandulová pole jsou Plateau de Valensole, kde se levandule mísí se slunečnicovými poli, které tu a tam protínají francouzské vesnice. Pokud přijedete na večer, pole budou krásně nasvícená zapadajícím sluníčkem.

Asi nejznámější levandulová pole leží u opatství Abbey de Senanque, které leží 40 minut východně od Avignonu. Ale pozor – i když to tak nevypadá, v sezóně sem míří davy lidí. Doporučuju si přivstat nebo přijet na západ slunce.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence

Krásná jsou taky pole v regionu Luberon. Především oblast mezi Bonnieux, Lacoste a Gordes nebo v okolí vesnic Rustrel a Château du Bois. Posledním tipem jsou pole v okolí vesnice Sault, kde vede kolem některých polí 5 km dlouhá cesta a kulisu tvoří hora Mont Ventoux. Pokud vyrazíte do slunečnicových polí, buďte ostražití. Hmyzem, včelami i plazi se tu jen hemží.

Sault

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / Sault

Sault je vesnice doslova obklopená levandulí. Dostat se sem je občas docela fuška, protože jsou zdejší ulice úzké a zatáčky až vlásenkové (někdy je lepší sklopit zrcátka). I přesto ale cesta patří k těm nejkrásnějším v Provence. Mým tipem je půjčit si kolo před supermarketem Intermarché Contact a projet okolí Saultu po cyklostezkách mezi levandulovými poli. Nebo si zajděte na oběd do restaurace Le Petit Jardin, kde vaří vše od vegetariánských jídel po místní speciality.

Mont Ventoux

Mont Ventoux je ikonický vrchol v Provensálských Alpách. Se svou nadmořskou výškou 1909 m je nejvyšším vrcholem této oblasti. Na jeho vrcholu najdete meteorologickou stanici a kapličku z 15. století. Pokud jste viděli Tour de France, možná jste ho už zaznamenali. I proto je tak oblíbený mezi cyklisty, kteří se jej snaží zdolat. Pokud se vám nechce šlapat do pedálů, můžete nahoru vyjet autem po panoramatické cestě plné zatáček a výhledů.

Vrchol v roce 1990 zařadili mezi biosférické rezervace UNESCO. Zdejší ráz krajiny je totiž naprosto odlišný. Holý vápenec bez stromů a vegetace s nádherným výhledem na Provence. Nezapomeňte si přibalit pořádnou větrovku. Ventoux znamená ve francouzštině větrno. To dokládá i měření, kdy tu vítr dosahoval rychlosti až 320 km/h.

Přírodní park Camarque

Camarque je přírodní park kolem delty řeky Rhona. Díky své rozloze 900 km2 je největší říční deltou v Evropě. Je to oblast plná močálů, polí, solných plání, jezer a bílých chat strážců parku – kovbojů. Camarque se svým charakterem zcela odlišuje od zbytku Francie. Park Camarque je domovem polodivokých koňů, polodivokých býků a plameňáků.

Můžete se tu jen procházet nebo projíždět na kole po jedné z vyznačených tras (ideálním startovním bodem je Mas du Pont de Rousty) nebo se podívat na býčí zápas.

Saintes-Maries-de-la-Mer

Saintes-Maries-de-la-Mer je menší městečko v přírodním parku Camarque. V překladu si název můžete přeložit jako Svatá Marie u moře. Vychází z legendy, kdy do oblasti přijely na loďce 3 biblické Marie ze Svaté země. Jejich pozůstatky jsou uloženy v románském kostele Église des Santes-Maries, ze kterého je skvělý výhled na oblast Camarque.

kostel Église des Santes-Maries

Kousek odtud je muzeum Musée Baroncelli, ve kterém se dozvíte více o historii tohoto městečka. Mimo jiné o tradičních, velkolepých romských poutích, které tu probíhají každý rok v květnu. Saintes-Maries-de-la-Mer je výchozím bodem pro objevování parku Camarques. Začíná tady řada turistických tras, odkud můžete obdivovat plameňáky nebo polodivoké koně.

tradiční domy v Saintes-Maries-de-la-Mer

Národní park Calanques

Národní park Calanques tvoří vápencové útesy, fjordy a skalní ostrohy místy poseté borovicemi, které padají do Středozemního moře. Táhne se v délce 20 km po pobřeží mezi Marseille a La Ciotat. Oblast je nejlépe přístupná z městečka Cassis. Můžete si tady zakoupit vstupenky na loď, která pluje kolem pobřeží a uvidíte tak útesy z jiného úhlu.

Kolem zálivu vedou turistické stezky a postupně tak procházíte kolem několika calanques, kocháte se nádhernými výhledy a neskutečnou přírodou. Nejsnadněji jsou přístupné zálivy Port Miou a Port Pin – vyrazíte západně od Cassis. U En Vau a Port Pin jsou malé pláže, takže si nezapomeňte plavky, ať se můžete vykoupat mezi útesy.

Marseille

Město Marseille leží na pobřeží Středozemního moře. Rozprostírá se kolem zátoky a kulisu mu tvoří několik nižších vrcholů v okolí. Je to druhé největší město ve Francii a po staletí taky důležitý přístav (mimo jiné je to hlavní přístav s Afrikou). Marseille je živé město, kde se snoubí historie, kultura i rozmanitost. Na její prozkoumání si vyčleňte minimálně jeden celý den.

Začít můžete snídaní ve Starém přístavu s rybím trhem a odtud pokračovat kolem přístavu a objevit místa jako:

 • Marseillská katedrála (Cathédrale de la Major)
 • bazilika Notre Dame de la Garde s nádhernými výhledy
 • hospic Vieille Charité s Muzeem Středomořské architektury
 • bazilika Saint-Victor
 • řecké pozůstatky v Jardin des Vestiges
 • kostel Saint-Laurent
katedrála v Marseille

Na skvělé jídlo vyrazte do nejstarší čtvrti Le Panier – restaurace Douceur Piquante má skvělou komorní atmosféru. Nebo zkuste občerstvení a výborné koktejly v CopperBay u Starého přístavu.

Aix-en-Provence

25 km severně od Marseille leží nejmódnější město Francie – Aix-en-Provence. Je to bývalé hlavní město Keltů, následně důležité římské město a taky hlavní město Provence. Poté nastal úpadek a znovuvzkříšení v 17.-18. století.

Aix-en-Provence je živé město plné muzeí, které láká svou atmosférou, pastelovými domy a barokní architekturou. Najdete tu slunná náměstí plná kaváren, široké cesty lemované platany, butiky a historickými domy.

Procházku městem můžete začít u hlavní dopravní tepny v centru města – Cours Mirabeau (něco jako menší Champs Elysées). Severně odtud se shlukuje Staré město kolem radnice a katedrály a jižně od Cours Mirabeau náměstí Place des Quatre Dauphins s fontánami ze 17. století. Z památek si nenechte ujít zmíněnou radnici s fasádou v italském stylu a hodinovou věží, katedrálu Saint Sauveur a katedrálu Baptistry.

Pokud hledáte restauraci, kde si pochutnáte na francouzském jídle, zkuste restauraci Le bouche à Oreille. Je trochu schovaná, ale jak to tak bývá, v těchto “zapadlých” restauracích se vaří nejlíp. Radši byste vyzkoušeli něco jiného? Co třeba argentinskou kuchyni v Empanadas Club? Malá, přátelská restaurace, kde dělají skvělou empanádu.

Gorges du Verdon

Verdonský kaňon (Gorges du Verdon) je soutěska kolem řeky Verdon, která se tu tvořila 2 miliony let. Kaňon s tyrkysovou řekou a vysokými vápencovými útesy je až 700 m hluboký a mezi 100-1500 m široký. Nejpůsobivější část se rozprostírá mezi obcí Castellane na východě, jezerem Lac de Sainte-Croix na jihu a vesnicí Moustiers-Sainte-Marie na západě.

Hlavní okruh vede mezi Aiguines a Moustiers-Sainte-Marie na západě a Trigance a Castellane na východě. Trasa se jmenuje Sentier Martel a je dlouhá 15 km mezi Point Sublime a Chalet de la Maline. Pokocháte se nádhernými výhledy. Dolní částí Verdonského kaňonu prochází trasa Styx du Verdon.

Pokud se vám nechce po svých, můžete jet autem kolem vrcholu Gorges du Verdon. Po cestě je několik vyhlídek. Nebo si půjčte šlapadlo či raft a vyplujte na řeku. Můžete se tady taky vykoupat. Pláže najdete u jezera Lac de Sainte-Croix. Nedaleko kaňonu stojí za návštěvu vesnice Entrevaux ve skalách.

Fontaine-de-Vaucluse

Fontaine-de-Vaucluse je středověká vesnice u pramene řeky Sorgue. Obklopují jí impozantní útesy Vaucluse a obtéká smaragdově zelená řeka. Můžete si vyjít nad vesnici k hradu, odkud se vám naskytne nádherný výhled. Pokud se vydáte několik set metrů do údolí řeky Sorgue, dostanete se do krásné krajiny s vysokými útesy a řekou tekoucí přes skály. Trasa se jmenuje Chemin de la Fontaine.

Les Baux-de-Provence

Les Baux-de-Provence je s 2 miliony návštěvníků ročně nejnavštěvovanější vesnicí ve Francii. Pojí se s ní dlouhá historie. Vesnice je zaklíněná v pohoří Alpilles s výhledem na pláně. Na kopci se tyčí obrovský hradní komplex s hradbami a kapličkami. Z dalších míst stojí za návštěvu i kostel sv. Vincenta v římském stylu a velké okno Post Tenebras Lux.

Lom Grands Fonds

Zdroj: Carrières de Lumières

Několik set metrů za vesnicí Les Baux-de-Provence směrem do Maillone je lom Grands Fonds. Starý průmyslový prostor, který se v současnosti využívá pro zvukové a světelné představení Carrières de Lumières. To tady probíhá každý den kromě úterý a trvá 30-40 minut. Uvidíte tady umělecká díla od Michelangela, Van Gogha a další ve spojení s evokující hudbou. Témata se každoročně obměňují.

Saint-Rémy-de-Provence

Glanum

Saint Rémy de Provence je menší město, 20 km jižně od Avignonu, které leží pod svahy pohoří Alpilles. Vzniklo na místě starého římského města, z něhož se dochoval vítězný oblouk Glanum a mauzoleum s výjevy života starých Římanů. Město bylo rodištěm známého proroka Nostradama, jehož rodný dům si dodnes můžete prohlédnout. Rok tu taky v sanatoriu pobýval Van Gogh a údajně tu nakreslil až 150 svých obrazů.

Briancon

Briancon je největší město ležící v departmentu Hautes-Alpes. Dominuje mu obrovská pevnost navržená slavným vojenských inženýrem Vaubanem, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

Přírodní park Queyras

Přírodní park Queyras je oblast s působivou horskou krajinou ležící na hranicích s Itálií. Kromě nádherné přírody tady najdete hned několik zajímavostí. Například horské sedlo Col d´Izoard, kde je suchá, téměř měsíční skalnatá krajina. Sedlo je taky slavným horským výstupem Tour de France.

Za návštěvu stojí taky obec Saint-Veran. Ta se nachází v nadmořské výšce 2000 m a je tak jednou z nejvýše položených vesnic ve Francii. A jako třetí tip tu mám středověký hrad Queyras na skalnatém výběžku poblíž města Chateau-Ville-Vieille.

Saint-Veran

Národní park Ecrins

Národní park Ecrins je další oblast, kde si na své přijdou milovníci pěší turistiky. Hornatá oblast, svěží louky a více než 100 horských vrcholů v nadmořské výšce nad 3000 m. Nejvyšším vrcholem je Barre des Ecrins s výškou 4102 m. Oblast je skvělá pro outdoorové aktivity a horolezectví.

Najdete tu více jak 700 km značených stezek různých obtížností. K těm nejkrásnějším patří například trasa údolím Fournel mezi osadou Ailefroide a horskou chatou Pré du Madame Carle. Jestli chcete jet spíš autem a stejně si užít nádherné výhledy, vydejte se z městečka Le Bourg d´Oisans směrem na La Berarde.

Další krásnou oblastí národního parku je údolí Valgaudemar mezi Grenoblem a Gap. Vstup sem vede od St. Firmin nebo St. Jacques. Budete procházet kolem malých vesniček s kamennými domky a malými kostelíky v kontrastu s nádhernou horskou přírodu. Údolím se dá projet i autem.

Hyèrské ostrovy (Îles d´Hyères) – Zlaté ostrovy

Hyèrské ostrovy jsou skupina ostrovů ležící nedaleko městečka Hyères na Francouzské riviéře. Jsou známé svou nádhernou, nedotčenou krajinou, a proto byla část z nich vyhlášená národním parkem Port Cros. Mezi ostrovy patří Pourquerolles, Le Levant a Port-Cros. Ostrovy mají krásné pláže a přírodu, členitá pobřeží a křišťálově čistou vodu. Dle mnohých je to jedno z nejkrásnějších míst ve Francii.

Ostrov Pourquerolles se starobylou pevností je nejsnadněji přístupný. Plocha ostrova Port-Cros tvoří národní park a musíte se držet značených tras. Část ostrova Le Levant funguje jako vojenský prostor a ta zbylá je plná turistických stezek, takže si můžete zdejší krajinu projít křížem krážem. Ostrovy jsou snadno přístupné lodí z Toulon, Hyères, poloostrova Giens a dalších míst.

Výlety v Provence

Provence itinerář

Region Provence je natolik rozlehlý, že na jeho bližší prozkoumání budete potřebovat 10-14 dní. Pokud chcete navštívit to typické Provence na jihozápadě oblasti, které se vybaví nám všem v podobě levandulových polí, středověkých vesnic ve skalách a pobřeží s divokými útesy a křišťálově čistou vodou, vyhraďte si 7-10 dní.

Itinerář pro jihozápad Provence:

 • Město Avignon a Pont du Gard – 1 den
 • Vesnice Les Baux-de-Provence, město Arles a park Camarque – 2-3 dny dle počtu navštívených míst
 • Město Marseille a útesy Calanques – 2 dny
 • Město Aix-en-Provence – 1 den
 • lomy, klášter Sénanque, vesnice Oppède le Vieux a další) – 1-3 dny dle počtu navštívených míst a zda kvete levandule
 • Verdonský kaňon a levandulová pole Plateau de Valensole – 1 den

S tímto itinerářem poznáte to nejlepší z Provence. Dál se můžete dát směrem na Grenoble a Lyon zpět do ČR, nebo si ještě užít alpské přírody v národním parku Écrins. Alternativou je navštívit po cestě domů národní park Mercantour na východě Provence a odtud pak vyrazit přes Itálii.

Co navštívit v Provence: mapa trasy

Provence ubytování

V hlavní sezóně je lepší hledat ubytování i několik týdnů dopředu. Ceny se na poslední chvíli vyšplhají i dvojnásobně. Spousta hotelů a penzionů navíc nabízí zrušení rezervace zdarma i pár dní před příjezdem.

Ubytování v Avignonu

 • ApartHotel Sainte-Marthe nabízí velmi levná studia a apartmány pro páry, rodiny i větší skupiny. Všechny mají vlastní koupelnu a apartmány jsou s plně vybaveným kuchyňským koutem. Ubytování leží jen čtvrt hodinky od centra Avignonu.
 • Hôtel et Jardin má 2-4 lůžkové pokoje zařízené v provensálském stylu. Součástí je i vlastní koupelna, posezení na zahradě a výborné snídaně za poplatek. Parkovat se dá zdarma před hotelem. Centrum Avignonu je dostupné pěšky.

Ubytování v Marseille

 • Toyoko INN Marseille Saint Charles leží poblíž autobusového a vlakového nádraží. Stanice metra je vzdálená jen pár minut. Pokoje jsou 2-lůžkové s vlastní koupelnou a menší lednicí.
 • Holiday Inn Express Marseille Saint Charles nabízí moderní a čisté pokoje pro 2-4 osoby s pohodlnými postelemi a vlastní koupelnou. Vlakové nádraží i starý přístav jsou snadno dostupné pěšky.

Ubytování v Aix-en-Provence

 • Hotel Le Mozart má v nabídce 2-3 lůžkové útulné pokoje s vlastní koupelnou. Hotel leží téměř v centru a má posezení na terase (některé pokoje jsou s balkónem).

Provence Francie autem

Plánujete vyrazit na jih Francie a přemýšlíte, jak se dostat do Provence autem a jaké poplatky vás čekají po cestě? Vše si teď povíme.

Jako cílový bod cesty autem do Provence zvolím Aix-en-Provence, které je hlavním městem oblasti. Je to odtud relativně kousek do Avignonu, Marseille a dalších zajímavých míst. Z Prahy jste v Aix-en-Provence za 13 hodin čisté jízdy. Trasa vede přes hraniční přechod Rozvadov, německý Norimberk a Neuenburg nad Rýnem (popř. Štrasburk), a ve Francii pokračuje směrem na jih na Lyon a Marseille.

Moraváci mají trasu o 2 hodiny delší a můžou si vybrat, jestli to vezmou přes Prahu, kdy se bude trasa shodovat s trasou výš, nebo zda pojedou přes Rakousko a severní Itálii.

Jaké poplatky vás čekají při cestě autem do Provence?

Poplatky se liší podle toho, jakou trasu zvolíte:

 • trasa č. 1 přes Německo (nejčastěji pro Čechy): Německé dálnice jsou zatím nezpoplatněné a dobou zprávou je, že velká část trasy vede právě přes Německo. Ve Francii se platí mýtné. To vás vyjde do Aix-en-Provence na necelých 60 € v jednom směru. Přesné mýtné ve Francii si můžete spočítat na odkazu.
 • trasa č. 2 přes Rakousko (pro Moraváky, pokud nezvolí možnost 1): V Rakousku si musíte koupit dálniční známku za 9,6 € na 10 dní, popř. 14,10 € na 2 měsíce. V Itálii a ve Francii platíte mýtné. Přes Itálii zaplatíte za mýtné kolem 50 € v jednom směru. Do Marseille pak vyjde mýtné od italských hranic na 23 €.

Co se týká poplatků za pohonné hmoty, snažte se co nejvíce natankovat v ČR, protože v Německu jsou benzín i nafta nejdražší. V Rakousku (u trasy 2) vyjde nastejno jako v ČR a ve Francii a Itálii o trochu dráž.

Jaká je maximální rychlost na dálnicích a silnicích?

 • Maximální rychlost na německých dálnicích je neomezená (doporučená je 130 km/h), na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h.
 • Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci 50 km/h.
 • Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.
 • Maximální rychlost na francouzských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 80 km/h a v obci 50 km/h.

Letecky do Provence

Letecky se dostanete z ČR přímo do Marseille už za 2 hodiny. Letiště leží severně od Marseille. Autobusy jezdí pravidelně do Marseille i Aix-en-Provence. Cesta do obou měst trvá půl hodinky. Zpáteční letenky se dají sehnat mimo sezónu už od 1100 Kč. Během sezóny jsou výrazně dražší, pokud nenatrefíte na akci.

Po Provence se pak můžete pohybovat pohodlně díky vlakům a autobusům. Autobusy jsou levnější, ale cesta trvá déle. Další možností je půjčit si auto namístě. Doporučuju vybírat menší a užší auta, protože některé uličky v provensálských vesničkách jsou opravdu hodně úzké.

Jídlo v Provence

Co si nesmíte nechat v Provence ujít, jsou místní trhy. V některých městečkách trhy probíhají dokonce každý den. Na trhu si můžete koupit vše od ovoce, zeleniny, po výrobky z levandule, ubrusy, oblečení, sýry, džem, keramiku a další zboží, ze kterého na vás dýchne zdejší atmosféra. Kolem půl 11 už na trzích bývá dost rušno.

Oblíbené trhy v Provence:

 • Avignon každý den v krytém trhu Les Halles d´Avignon
 • Saint Rémy de Provence ve středu
 • Aix en Provence ve čtvrtek a pátek
 • Lourmarin v pátek
 • Isle sur la Sorgue ve čtvrtek a v neděli, který je i největším bleším trhem ve Francii po Paříži

Provence tradiční jídlo a kuchyně

Pro provensálskou kuchyni jsou typické pokrmy s olivovým olejem, rajčaty, česnekem a bylinkami. Jídlo je jednoduché a rodinné.

Jídla v restauracích respektují roční období – na podzim si dáte zvěřinu a divoké houby, v zimě lanýže nebo daubes (hovězí či jehněčí maso pomalu vařené v omáčce z vína a zeleniny) v dubnu jídla z chřestu, fazolí, místních jahod a melounů a v létě postupně pokrmy z třešní, broskví, nektarinek, meruněk a v závěru letní sezóny jablka, hrušky a hrozny.

Vyzkoušejte salát nicoise (rajčata, olivy, vejce, tuňák, salát), bujabézu (bouillabaisse – polévka z vařené zeleniny, mořských ryb, česneku, šafránu a provensálských bylinek) nebo ratatouille (kastrol rajčat, cukety, lilku, paprik, cibule, česneku a bylinek s pečivem)

bouillabaisse

Restaurace a obchody v Provence

Co se týká restaurací, vybírejte ty v klidných a zapadlých uličkách. Tady na vás čeká autentická provensálská kuchyně. Navíc sem chodí i místní, ceny jsou nižší a má to tu pravou atmosféru. Konkrétní tipy na restaurace najdete o kousek výš v části, co navštívit v Provence.

Obchody jsou nejčastěji otevřené od pondělí do soboty v čase 9:00-19:00 (ve velkých hypermarketech na kraji větších měst až do 22:00). V neděli bývá otevřeno ve městech dopoledne v pekárnách nebo v obchodech s potravinami.

Voda v celé Provence je pitná. V restauracích jí máte zdarma pod názvem carafe d´eau (karafa vody). Spropitné necháte ležet na talířku na mince nebo na stole. Většinou se nechává 5 % z útraty.

Kdy navštívit Provence?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Provence je červen a začátek července, kdy louky pokrývá červený mák a začíná kvést levandule. Ke konci července a v srpnu panují v Provence vysoké teploty a je tu nejvíc turistů. Pokud nemusíte vidět levandulová pole a chcete si užít oblast bez zástupů turistů nebo se věnovat pěší turistice, je ideálním obdobím pro návštěvu podzim.

Maková pole v Provence

Provence mapa (památky, zajímavá místa, ubytování, restaurace)

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit v Provence. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Provence. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Více průvodců