co navštívit v Provence Francie

Hledáte tipy, co navštívit v Provence ve Francii? Podívejte se na našeho průvodce Provence s tipy na nejkrásnější místa, co vidět v Provence, Francie.

Součástí jsou taky praktické informace a tipy na restaurace, kde se ubytovat a mapa, pomocí které si můžete naplánovat svůj itinerář pro dovolenou v Provence.

25 tipů na nejkrásnější místa, co navštívit v Provence, Francie

Od té doby, co jsme na hodině francouzštiny zpívali “Sur le pont d´Avignon, L’on y danse, l’on y danse, sur le pont d´Avignon…”, se mi Provence ve Francii vrylo do paměti. Pokud jste si region Provence zamilovali stejně jako já, podívejte se na nejkrásnější místa, kam v Provence a vyrazte za dobrodružstvím.

Co znamená Provence?

Taky jste někdy přemýšleli nad tím, co vlastně Provence znamená? Sama jsem byla překvapená, jak je vysvětlení názvu jednoduché. Provence totiž pochází z latinského názvu “Provincie”. Část oblasti byla dříve jednou z nejstarších římských provincií mimo samotnou Římskou říši a jmenovala se “Provincia Nostra” (v překladu “Naše provincie”).

Provence, Francie
Saignon / co navštívit v Provence

Kde leží Provence?

Provence je oblast na jihovýchodě Francie mezi Provensálskými Alpami a Francouzskou riviérou. Ze severu jí obklopují dramatické štíty a na jihu pevninu ovívá Středozemní moře. Je to historická země, kterou spojuje místní jazyk provensálština a společná historie.

Provence zajímavosti

Nedotčené středověké vesnice zasazené do alpských štítů, olivových hájů a levandulových polí. Ta pravá Provence.

Růžoví plameňáci, polodivocí koně, římské a řecké ruiny a tulipánová pole jako v Holandsku. Už ne tak obvyklý obraz Provence. A přesto s touto oblastí neodmyslitelně spjatý. Dnes si ukážeme, co navštívit v Provence ve Francii.

Provence je oblast plná historie. Své osady tu zakládali už Řekové a později byla od 2. století před naším letopočtem až do 5. století našeho letopočtu pod nadvládou Římské říše. Ta se sice později rozpadla, ale její stopy se podařilo na několika místech uchovat až do dnes. Řada měst na jižním břehu pochází už ze starověku – Marseille, Avignon, Nice, Saint Tropez, Cannes nebo Monte Carlo.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence

Provence má více slunce než kterákoliv jiná část Francie (podobně jako Dolomity v Alpách). Je tu teplo od března do října. Provence má dokonce víc slunečných dnů než Los Angeles nebo Miami, které jsou obecně považované za města se slunečným a teplým podnebím. Slunce v Los Angeles a Miami svítí “jen” 2000 hodin ročně a v Provence je to neuvěřitelných 2900 hodin ročně.

Proč navštívit Provence?

V Provence se nachází město Grasse, které je považované za hlavní město parfémů. Produkuje tři čtvrtiny světových vůní a je spjaté s takovými jmény, jako je Chanel nebo Dior. Mnoho “nosů” tady trénuje, aby se naučilo rozlišit víc než 2000 druhů vůní. Pro své know-how v oblasti parfémů bylo město Grasse zapsané v roce 2018 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Séguret / co navštívit v Provence

Krajina, úžasné barvy a světlo přitahuje už celá staletí umělce, kteří tady tvoří. Jedním z nejznámějších byl holandský malíř Vincent Van Gogh, který tady namaloval několik svých obrazů (Terasa kavárny v noci nebo Hvězdné noci nad Rhonou). V roce 1889 ho přijali do psychiatrické léčebny v klášteře St-Paul-de-Mausole, kde namaloval svá díla Kosatce a Hvězdnou noc. Největší sbírku obrazů Van Gogha včetně portrétů si můžete prohlédnout ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu.

Hvězdná noc, která zachycuje malířovo výhled z kláštera

Dalším známým umělcem byl Paul Cézanne, který se narodil ve městě Aix-en-Provence. Místní horu Sainte-Victorie namaloval 87 krát. Cézanne byl velkou inspirací pro Picassa, který později na svahu hory Sainte-Victorie koupil hrad ze 17. století a žil tady 8 let.

Provence je nejstarší vinařskou oblastí ve Francii. Už v roce 600 před naším letopočtem sem Řekové přivezli a pěstovali víno. Ve vinařství pokračovali i Římané a po pádu Římské říše křesťanští mniši. Mezi nejznámější vína patří Chateauneuf-du-Pape, Beaumes de Venise nebo růžové víno Camarque, které roste v písku.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / levandulová pole v Provence

Kdo by neznal levandulová pole? Vrcholem sezóny levandule je polovina července. Na některých místech vám dokonce umožní sklidit si levanduli a vyrobit si z ní éterický olej. V dnešním průvodci si ukážeme, kde se levandulová pole v Provence nacházejí.

Provence, Francie – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit v Provence. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Provence. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co navštívit v Provence: Nejkrásnější místa a města

Je tolik nádherných míst, co navštívit v Provence. Tento seznam je jen malou ochutnávkou toho, co můžete v Provence vidět.

1. Národní park Mercantour

Národní park Mercantour je oblast plná jezer a hor, která se rozprostírá na ploše 685 km2. Představuje přechodovou zónu mezi Alpami a Středozemním mořem. Díky tomu se tady střídají různá podnebí. Centrální oblast je neobydlená a z části přístupná po turistických stezkách. Na krajích parku Mercantour najdete vesnice, z nichž některé jsou zasazené do skalnatých svahů (př. Coaraze).

národní park Mercantour Francie / Provence / kam v Provence

Při návštěvě parku si nenechte ujít údolí Vallée des Merveilles, kde uvidíte stovky 3000 let starých skalních rytin lidí a zvířat. Desetikilometrová trasa vede z Les Mesces Refuge.

2. Region Luberon

Region Luberon patří mezi nejkrásnější místa Provence. Je proslulý svými skalnatými, vápencovými kopci, olivovými háji a zalesněnými údolími. A co teprve zdejší středověké vesnice, které patří mezi nejhezčí vesnice ve Francii. Vesnice Gordes, Roussilon s okrovými lomy, Oppéde le Vieux, Ménerbes, Lacoste se zámkem, který byl dříve domovem markýze de Sade a spousta dalších vesniček, které často stojí mimo davy turistů.

Cucuron, Luberon

Už když jedete, vidíte vesničky v kopcích. A některé jsou opravdu malé a projdete je ani ne za půl hodiny, ale přesto jsou naprosto malebné. Návštěva jednotlivých míst vám nezabere moc času, takže jich můžete spojit několik do jedné trasy.

3. Gordes

Gordes je malebná vesnička na kopci v regionu Luberon, kterou tvoří klikaté uličky a kamenné domy. Zdejší hrad Château de Gordes je jedním z nejstarších hradů ve Francii. Z vesnice se vám naskytne nádherný pohled na okolí – především z místa Town View Point Gordes (viz foto výše).

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / Gordes

Pokud navštívíte Gordes v úterý, zajděte na místní trh s lokálními specialitami. Pro Provence jsou podobné trhy typické. Má je téměř každá vesnice a probíhají minimálně jednou týdně.

Severozápadně od Gordes leží skanzen domů vytvořených z nasucho kladených kamenů – Village des Bories, které dříve sloužily jako zemědělské přístřešky pro ukrytí dobytka a vybavení.

4. Roussillon

Nedaleko vesnice Gordes leží vesnice Roussillon, kde se můžete procházet mezi malebnými domy v oranžových, červených a růžových odstínech. V centru se pak nachází sluneční hodiny, zvonice z 19. století a několik galerií.

Na kraji Roussillon jsou ukryté v lesích okrové lomy, které si můžete projít po stezce s dřevěnými chodníky. Okruh kolem lomů vám zabere asi 40 minut. Kousek od lomů jsou placená parkoviště i toalety. Je to docela turistické místo, ale při cestě kolem určitě stojí za vidění.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / Roussillon

Najíst se můžete v La Grappe de Raisin s terasou a výhledem na Roussillon. Nebo v restauraci Restaurant David u okrových útesů. Pokud si uděláte rezervaci na večer, budete mít výhled na útesy, jak mění baru při zapadajícím sluníčku.

UBYTOVÁNÍ NA VENKOVĚ V PROVENCE 😴

Všechna ubytování níže nabízí útulná ubytování v nádherném prostředí s výhledem, výbornou lokální kuchyni a bazén.

Le Joucas
Mas des Romarins
la bastide de l’adrech

5. Forcalquier

Věděli jste, že ve Francii najdete tulipánová pole jako vystřižená z katalogu o Holandsku? V dubnu a květnu louky mezi městy La Brillanne a Forcalquier hýří barvami. Kousek od Forcalquier se pak rozprostírá geologická oblast Massif Des Moures s řadou skalních útvarů, která je z části přístupná po stezce.

Samotné městečko Forcalquier stojí taky za vidění. Kousek nad ním se nachází kaple, odkud je krásný výhled do okolí. Z centra městečka je to jen 10 minut chůze.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence

6. Avignon

Avignon je historické středověké město na řece Rhone, které obklopují původní opevněné městské hradby. Avignon patří stejně jako několik dalších měst v regionu (například Arles) k historickými městům “Secteur sauvegardé”. Ty podléhají přísným pravidlům při jakékoliv rekonstrukci nebo renovaci. Cílem je zachovat historický ráz těchto měst.

Palais des Papes Avignon Provence
Palais des Papes

V Avignonu doporučuju projít trasu od Papežského paláce (Palais des Papes) a Places de l´Horloge na severu, přes známý Avignonský most (Pont d´Avignon) a historické centrum v ulicích kolem paláce a poté bulvár Rue de la Republique. Načerpáte tak to nejlepší z Avignonu.

Avignon je jedním z nejpopulárnějším měst v Provence. Rezervujte si vstupenky do Palais des Papes a na Avignonský most za zvýhodněnou cenu a na místě přeskočte frontu.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence

Na francouzské kuchyni si pochutnáte v La Fourchette. Za dobré ceny tady dostanete výborné jídlo. Navíc je kousek od Palais des Papes. Dostali jste chuť na hamburger a domácí hranolky? Zkuste Chez Bodus Le Garçon Boucher. Jednoduché a levné občerstvení, kde si ale pošmáknete.

7. Arles

Arles je historické město na jihozápadě Provence známé pro své římské ruiny. Navíc bylo domovem Van Gogha.

Navštivte pozůstatky římské doby v podobě kolosea, římského divadla, pohřebiště a lázní. Odtud pokračujte do středověké části Arles na náměstí Place de la Republique s kostelem a bazilikou Saint Trophime. Vše je propletené a snadno dostupné.

8. Pont du Gard

Pont du Gard je 49 m vysoký akvadukt, který stojí jen 30 minut od Avignonu. Je to nejvyšší most postavený Římany a taky jedna z nejlépe zachovalých římských staveb. I proto je zapsaný na seznamu UNESCO. Zároveň se pyšní titulem nejnavštěvovanější starodávné památky ve Francii. Rezervujte vstupenky kliknutím zde.

Provence Francie / co navštívit Provence / kam v Provence / Pont du Gard

Doporučuji si sbalit jídlo na piknik a přijet sem na večer. V okolí je taky řada vyhlídek, odkud budete mít na most skvělý výhled.

9. Levandulová a slunečnicová pole

Když se řekne “Provence”, většina z nás si vybaví levandulová pole. Pokud si chcete některá z polí projít, vyrazte sem v období června a července. V polovině července probíhá sklizeň levandule, ale i na začátku srpna tu natrefíte tu a tam na nesklizená políčka.

Levandulová pole v Provence

Známá levandulová pole jsou Plateau de Valensole, kde se levandule mísí se slunečnicovými poli. Pokud přijedete na večer, pole budou krásně nasvícená zapadajícím sluncem.

Asi nejznámější levandulová pole leží u opatství Abbey de Senanque, které leží 40 minut východně od Avignonu. Ale pozor – i když to tak nevypadá, v sezóně sem míří davy lidí. Doporučuju si přivstat nebo přijet na západ slunce.

levandulová pole Provence Francie

Krásná jsou taky pole v regionu Luberon. Především oblast mezi Bonnieux, Lacoste a Gordes nebo v okolí vesnic Rustrel a Château du Bois. Posledním tipem jsou pole v okolí vesnice Sault, kde vede kolem některých polí 5 km dlouhá cesta a kulisu tvoří hora Mont Ventoux.

Tip: Pokud vyrazíte do slunečnicových polí, buďte ostražití. Hmyzem, včelami i plazi se to tu jen hemží.

10. Sault

Sault je vesnice doslova obklopená levandulí. Dostat se sem může být občas trochu náročné, protože jsou zdejší ulice úzké a zatáčky až vlásenkové (někdy je lepší sklopit zrcátka). I přesto ale cesta patří k těm nejkrásnějším v Provence.

Sault Francie

Mým tipem je půjčit si kolo před supermarketem Intermarché Contact a projet okolí Saultu po cyklostezkách mezi levandulovými poli. Nebo si zajděte na oběd do restaurace Le Petit Jardin, kde vaří vše od vegetariánských jídel po místní speciality.

11. Mont Ventoux

Mont Ventoux je ikonický vrchol v Provensálských Alpách. Se svou nadmořskou výškou 1909 m je nejvyšším vrcholem této oblasti. Na jeho vrcholu najdete meteorologickou stanici a kapličku z 15. století.

Pokud jste viděli Tour de France, možná jste ho už zaznamenali. I proto je tak oblíbený mezi cyklisty, kteří se ho snaží zdolat. Pokud se vám nechce šlapat do pedálů, můžete nahoru vyjet autem po panoramatické cestě plné zatáček a výhledů.

Mont Ventoux Francie

Vrchol v roce 1990 zařadili mezi biosférické rezervace UNESCO. Zdejší ráz krajiny je totiž naprosto odlišný. Holý vápenec bez stromů a vegetace s nádherným výhledem na Provence. Nezapomeňte si přibalit pořádnou větrovku. Ventoux znamená ve francouzštině “větrno”. To dokládá i měření, kdy tu vítr dosahoval rychlosti až 320 km/h.

12. Přírodní park Camarque

Camarque je přírodní park kolem delty řeky Rhona. Díky své rozloze 900 km2 je největší říční deltou v Evropě. Je to oblast plná močálů, polí, solných plání, jezer a bílých chat strážců parku – kovbojů. Camarque se svým charakterem zcela odlišuje od zbytku Francie. Park Camarque je domovem polodivokých koňů, polodivokých býků a plameňáků.

přírodní park Camarque Francie

Můžete se tu jen procházet nebo projíždět na kole po jedné z vyznačených tras (ideálním startovním bodem je Mas du Pont de Rousty) nebo se podívat na býčí zápas.

13. Saintes-Maries-de-la-Mer

Saintes-Maries-de-la-Mer je menší městečko v přírodním parku Camarque. V překladu si název můžete přeložit jako Svatá Marie u moře. Vychází z legendy, kdy do oblasti přijely na loďce tři biblické Marie ze Svaté země. Jejich pozůstatky jsou uloženy v románském kostele Église des Santes-Maries, ze kterého je skvělý výhled na oblast Camarque.

přístav v Saintes-Maries-de-la-Mer Francie
Přístav v Saintes-Maries-de-la-Mer

Kousek odtud je muzeum Musée Baroncelli, ve kterém se dozvíte více o historii tohoto městečka. Mimo jiné o tradičních, velkolepých romských poutích, které tu probíhají každý rok v květnu. Saintes-Maries-de-la-Mer je výchozím bodem pro objevování parku Camarques. Začíná tady řada turistických tras, odkud můžete obdivovat plameňáky nebo polodivoké koně.

14. Národní park Calanques

Národní park Calanques tvoří vápencové útesy, fjordy a skalní ostrohy místy poseté borovicemi, které padají do Středozemního moře. Táhne se v délce 20 km po pobřeží mezi Marseille a La Ciotat. Oblast je nejlépe přístupná z městečka Cassis. Můžete si tady zakoupit vstupenky na loď, která pluje kolem pobřeží a uvidíte tak útesy z jiného úhlu.

národní park Calanques

Kolem zálivu vedou turistické stezky a postupně tak procházíte kolem několika calanques, kocháte se nádhernými výhledy a neskutečnou přírodou. Nejsnadněji jsou přístupné zálivy Port Miou a Port Pin – vyrazíte západně od Cassis. U En Vau a Port Pin jsou malé pláže, takže si nezapomeňte plavky, ať se můžete vykoupat mezi útesy (jen počítejte s tím, že tu rozhodně nebudete sami).

Tip: Vydejte se na celodenní plavbu lodí z Marseille a užijte si potápění a lokální kuchyni s výhledem na nádherné útesy.

národní park Calanques

15. Marseille

Město Marseille leží na pobřeží Středozemního moře. Rozprostírá se kolem zátoky a kulisu mu tvoří několik nižších vrcholů v okolí. Je to druhé největší město ve Francii a po staletí taky důležitý přístav (mimo jiné je to hlavní přístav s Afrikou).

Marseille je živé město, kde se snoubí historie, kultura i rozmanitost. Na jeho prozkoumání si vyčleňte cca den, při pohodové procházce 2 dny.

Začít můžete snídaní ve Starém přístavu s rybím trhem a odtud pokračovat kolem přístavu a objevit místa jako je:

 • Marseillská katedrála (Cathédrale de la Major)
 • bazilika Notre Dame de la Garde s nádhernými výhledy
 • hospic Vieille Charité s Muzeem Středomořské architektury
 • bazilika Saint-Victor
 • řecké pozůstatky v Jardin des Vestiges
 • kostel Saint-Laurent

Na skvělé jídlo vyrazte do nejstarší čtvrti Le Panier – restaurace Douceur Piquante má skvělou komorní atmosféru. Nebo zkuste občerstvení a výborné koktejly v CopperBay u Starého přístavu.

Marseille představuje taky strategickou základnu pro výlety po okolí – například k vápencovým útesům do národního parku Calanques. Vydejte se na celodenní plavbu lodí a užijte si potápění a lokální kuchyni s výhledem na nádherné útesy.

Nejlepší ubytování v Marseille

16. Aix-en-Provence

25 km severně od Marseille leží nejmódnější město Francie – Aix-en-Provence. Je to bývalé hlavní město Keltů, následně důležité římské město a taky hlavní město Provence.

Aix-en-Provence

Aix-en-Provence je živé město plné muzeí, které láká svou atmosférou, pastelovými domy a barokní architekturou. Najdete tu slunná náměstí plná kaváren, široké cesty lemované platany, butiky a historickými domy.

Procházku městem můžete začít u hlavní dopravní tepny v centru města – Cours Mirabeau (něco jako menší Champs Elysées). Severně odtud se shlukuje staré město kolem radnice a katedrály a jižně od Cours Mirabeau náměstí Place des Quatre Dauphins s fontánami ze 17. století. Z památek si nenechte ujít zmíněnou radnici s fasádou v italském stylu a hodinovou věží, katedrálu Saint Sauveur a katedrálu Baptistry.

Aix-en-Provence

Pokud hledáte restauraci, kde si pochutnáte na francouzském jídle, zkuste restauraci Le bouche à Oreille. Je trochu schovaná, ale jak to tak bývá, v těchto “zapadlých” restauracích se vaří nejlíp. Radši byste vyzkoušeli něco jiného? Co třeba argentinskou kuchyni v Empanadas Club? Malá, přátelská restaurace, kde dělají skvělou empanádu.

17. Gorges du Verdon

Verdonský kaňon (Gorges du Verdon) je soutěska kolem řeky Verdon, která se tu tvořila 2 miliony let. Kaňon s tyrkysovou řekou a vysokými vápencovými útesy je až 700 m hluboký a mezi 100-1500 m široký. Nejpůsobivější část se rozprostírá mezi obcí Castellane na východě, jezerem Lac de Sainte-Croix na jihu a vesnicí Moustiers-Sainte-Marie na západě.

Gorges du Verdon Francie

Hlavní okruh vede mezi Aiguines a Moustiers-Sainte-Marie na západě a Trigance a Castellane na východě. Trasa se jmenuje Sentier Martel a je dlouhá 15 km mezi Point Sublime a Chalet de la Maline. Pokocháte se nádhernými výhledy. Dolní částí Verdonského kaňonu prochází trasa Styx du Verdon.

Gorges du Verdon Francie

Pokud se vám nechce pěšky, můžete jet autem kolem vrcholu Gorges du Verdon. Po cestě je několik vyhlídek. Nebo si půjčte šlapadlo či raft a vyplujte na řeku. Můžete se tady taky vykoupat. Pláže najdete u jezera Lac de Sainte-Croix. Nedaleko kaňonu stojí za návštěvu vesnice Entrevaux ve skalách.

Gorges du Verdon Francie

18. Fontaine-de-Vaucluse

Fontaine-de-Vaucluse je středověká vesnice u pramene řeky Sorgue. Obklopují jí impozantní útesy Vaucluse a obtéká smaragdově zelená řeka. Můžete si vyjít nad vesnici k hradu, odkud se vám naskytne nádherný výhled.

Pokud se vydáte několik set metrů do údolí řeky Sorgue, dostanete se do krásné krajiny s vysokými útesy a řekou tekoucí přes skály. Trasa se jmenuje Chemin de la Fontaine.

19. Les Baux-de-Provence

Les Baux-de-Provence je s 2 miliony návštěvníků ročně nejnavštěvovanější vesnicí ve Francii. Už když přijíždíte, uvidíte na kopci obrovský hradní komplex, odkud je nádherný výhled na vesnici.

Domy jsou rozeseté v pohoří Alpilles kolem kouzelných uliček, kde se můžete procházet hodiny. Při toulkách natrefíte na další zajímavosti, jako je kostel svatého Vincenta v římském stylu a velké okno Post Tenebras Lux.

Les Baux-de-Provence
Les Baux-de-Provence

20. Lom Grands Fonds

Několik set metrů za vesnicí Les Baux-de-Provence směrem do Maillone je lom Grands Fonds. Starý průmyslový prostor, který se v současnosti využívá pro zvukové a světelné představení Carrières de Lumières.

Je to úžasná podívaná, která zahrnuje díla od předních umělců, jako byl Michelangelo, Van Gogh a další (program se mění). Za doprovodu hudby si užijete fantastickou show plnou umění a světel. Rezervujte si vstupenky kliknutím zde.

Nejoblíbenější atrakce v Provence:

 

21. Saint-Rémy-de-Provence

Saint Rémy de Provence je menší město, 20 km jižně od Avignonu, které leží pod svahy pohoří Alpilles. Vzniklo na místě starého římského města, z něhož se dochoval vítězný oblouk Glanum a mauzoleum s výjevy života starých Římanů.

Vítězný oblouk Glanum
Vítězný oblouk Glanum

Město bylo rodištěm známého proroka Nostradama, jehož rodný dům si dodnes můžete prohlédnout. Rok tu taky v sanatoriu pobýval Van Gogh a údajně tu nakreslil až 150 svých obrazů.

22. Briancon

Briancon je největší město ležící v departmentu Hautes-Alpes. Má krásné historické jádro s úzkými uličkami, které lemují domy s barevnými okenicemi. Největší dominantou města je obrovská pevnost navržená slavným vojenských inženýrem Vaubanem, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

23. Přírodní park Queyras

Přírodní park Queyras je oblast s působivou horskou krajinou ležící na hranicích s Itálií. Kromě nádherné přírody tady najdete hned několik zajímavostí. Například horské sedlo Col d´Izoard, kde je suchá, téměř měsíční skalnatá krajina. Sedlo je taky slavným horským výstupem Tour de France.

Horské sedlo Col d’Agnel

Za návštěvu stojí taky obec Saint-Veran. Ta se nachází v nadmořské výšce 2000 m a je tak jednou z nejvýše položených vesnic ve Francii. Je malá, ale naprosto kouzelná. Nenechte si ujít taky středověký hrad Queyras na skalnatém výběžku poblíž města Chateau-Ville-Vieille nebo přehradu Lac de Serre-Ponçon s tyrkysově modrou barvou.

Lac de Serre-Ponçon france

24. Národní park Ecrins

Národní park Ecrins je další oblast, kde si na své přijdou milovníci pěší turistiky. Hornatá oblast, svěží louky a více než 100 horských vrcholů v nadmořské výšce nad 3000 m. Nejvyšším vrcholem je Barre des Ecrins s výškou 4102 m. Oblast je skvělá pro outdoorové aktivity a horolezectví.

národní park Ecrins Francie

Najdete tu více jak 700 km značených stezek různých obtížností. K těm nejkrásnějším patří například trasa údolím Fournel mezi osadou Ailefroide a horskou chatou Pré du Madame Carle. Jestli chcete jet spíš autem a stejně si užít nádherné výhledy, vydejte se z městečka Le Bourg d´Oisans směrem na La Berarde.

Další krásnou oblastí národního parku je údolí Valgaudemar mezi Grenoblem a Gap. Vstup sem vede od St. Firmin nebo St. Jacques. Budete procházet kolem malých vesniček s kamennými domky a malými kostelíky v kontrastu s nádhernou horskou přírodu. Údolím se dá projet i autem.

Údolí Valgaudemar, Provence

25. Hyèrské ostrovy (Îles d´Hyères) – Zlaté ostrovy

Hyèrské ostrovy jsou skupina ostrovů ležící nedaleko městečka Hyères na Francouzské riviéře. Jsou známé svou nádhernou, nedotčenou krajinou, a proto byla část z nich vyhlášená národním parkem Port Cros. Mezi ostrovy patří Pourquerolles, Le Levant a Port-Cros.

Ostrovy mají krásné pláže a přírodu, členitá pobřeží a křišťálově čistou vodu. Dle mnohých je to jedno z nejkrásnějších míst ve Francii.

Port Cors, Îles d´Hyères
Port Cors, Îles d´Hyères

Ostrov Pourquerolles se starobylou pevností je nejsnadněji přístupný. Plocha ostrova Port-Cros tvoří národní park a musíte se držet značených tras. Část ostrova Le Levant funguje jako vojenský prostor a ta zbylá je plná turistických stezek, takže si můžete zdejší krajinu projít křížem krážem. Ostrovy jsou snadno přístupné lodí z Toulon, Hyères, poloostrova Giens a dalších míst.

Kde se ubytovat v Provence?

V hlavní sezóně je lepší hledat ubytování několik týdnů dopředu. Ceny se na poslední chvíli vyšplhají i dvojnásobně. Spousta hotelů a penzionů navíc nabízí zrušení rezervace zdarma i pár dní před příjezdem.

Collobrières – Hotel Restaurant des Maures

Nově zařízený, útulný hotel v klidné vesničce u potoka. Výborná kuchyně a skvělý poměr ceny a kvality.

Avignon – ApartHotel Sainte-Marthe

Skvěle vybavené ubytování v apartmánech s kuchyňským koutem, parkováním zdarma a výbornou polohou do starého města v Avignonu.

Marseille – Hotel Toyoko INN Marseille

Moderní, pohodlný hotel kousek od vlakového nádraží, ideální pro poznávání Marseille a výlety do okolí Provence.

Provence itinerář

Region Provence je natolik rozlehlý, že na jeho bližší prozkoumání budete potřebovat 10-14 dní. Pokud chcete navštívit to typické Provence na jihozápadě oblasti, které se vybaví nám všem v podobě levandulových polí, středověkých vesnic ve skalách a pobřeží s divokými útesy a křišťálově čistou vodou, vyhraďte si 7-10 dní.

Itinerář pro jihozápad Provence:

 • Město Avignon a Pont du Gard – 1 den
 • Vesnice Les Baux-de-Provence, město Arles a park Camarque – 2-3 dny dle počtu navštívených míst
 • Město Marseille a útesy Calanques – 2 dny
 • Město Aix-en-Provence – 1 den
 • Klášter Sénanque, vesnice Oppède le Vieux, Gordes a další místa v oblasti Luberon – 1-3 dny dle počtu navštívených míst a zda kvete levandule
 • Verdonský kaňon a levandulová pole Plateau de Valensole – 1 den

S tímto itinerářem poznáte to nejlepší z Provence.

 

Jak se dostat do Provence, Francie

Autem

Pokud pojedete autem, po cestě vás čekají ve Francii poplatky ve formě mýtného (s ohledem na zvolenou trasu). Na tomto odkazu si můžete mýtné spočítat.

V sezóně míří spousta Francouzů i turistů z jiných zemí na Francouzskou riviéru na jih země – připravte se na hustý provoz. To platí taky v okolí nejoblíbenějších míst v Provence. Na podobná místa doporučuji vyrazit brzy ráno nebo naopak později odpoledne, abyste se vyhnuli největším davům a zároveň dobře zaparkovali.

Maximální rychlost na francouzských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 80 km/h a v obci 50 km/h.

Letecky do Provence

Hlavním letištěm pro Provence je letiště u Marseille, které leží severně od města. Autobusy jezdí z letiště pravidelně do Marseille i Aix-en-Provence. Cesta do obou měst trvá půl hodinky. Zde najdete informace k autobusovým spojům z letiště:

Po Provence se pak můžete pohybovat pohodlně díky vlakům a autobusům. Autobusy jsou levnější, ale cesta trvá déle. Další možností je půjčit si auto namístě. Doporučuju vybírat menší a užší auta, protože některé uličky v provensálských vesničkách jsou opravdu hodně úzké.

Jak se dopravovat po Provence

Vlaky a autobusy

Regionální vlaky TER (Transport Express Régional) spojují mnoho měst v Provence. Jsou spolehlivé a často nabízejí výhled na krajinu. Pro rychlý přesun můžete mezi některými městy využít taky vlaky TGV (Train à Grande Vitesse) – například mezi Avignon a Marseille.

Vlaky doplňují regionální autobusy, které jsou oproti vlakům cenově příznivější a propojují města, mezi kterými neexistuje vlakové spojení.

Vlakové spoje hledejte na stránkách vlakového přepravce SNCF.

Zde najdete mapu vlakových a autobusových spojů v Provence.

Půjčení auta na místě

Půjčení auta je další možností, jak se dopravovat po Provence. A velmi oblíbenou, protože díky autu se dostanete do každého koutu Provence. Nemusíte se omezovat na vlakové nebo autobusové spoje, které někdy jezdí velmi sporadicky (zvlášť na venkově).

Auto si můžete půjčit hned na letišti v Marseille nebo na mnoha dalších místech v okolí. Rezervujte si auto s dostatečným předstihem pro zajištění nejnižší ceny – zde najdete nejširší nabídku včetně recenzí.

Doporučuji zvolit menší modely aut, protože některé regionální nebo místní silnice mohou být opravdu úzké s vlásenkovými zatáčkami. Navíc parkoviště mohou být brzy obsazená a s menším autem máte větší šanci, že se na parkoviště vejdete.

Kuchyně a jídlo v Provence

Trhy

Místní trhy jsou jednou z nejlepších věcí v Provence. V některých městečkách trhy probíhají dokonce každý den. Na trhu si můžete koupit vše od ovoce, zeleniny, po výrobky z levandule, ubrusy, oblečení, sýry, džem, keramiku a další lokální zboží.

Oblíbené trhy v Provence:

 • Avignon každý den v krytém trhu Les Halles d´Avignon
 • Saint Rémy de Provence ve středu
 • Aix en Provence ve čtvrtek a pátek
 • Lourmarin v pátek
 • Isle sur la Sorgue ve čtvrtek a v neděli, který je i největším bleším trhem ve Francii po Paříži

Co ochutnat v Provence: tradiční jídlo

Pro provensálskou kuchyni jsou typické pokrmy s olivovým olejem, rajčaty, česnekem a bylinkami. Jídlo je jednoduché a rodinné.

Jídla v restauracích respektují roční období – na podzim si dáte zvěřinu a divoké houby, v zimě lanýže nebo daubes (hovězí či jehněčí maso pomalu vařené v omáčce z vína a zeleniny) v dubnu jídla z chřestu, fazolí, místních jahod a melounů a v létě postupně pokrmy z třešní, broskví, nektarinek, meruněk a v závěru letní sezóny jablka, hrušky a hrozny.

Vyzkoušejte salát nicoise (rajčata, olivy, vejce, tuňák, salát), bouillabaisse (polévka z vařené zeleniny, mořských ryb, česneku, šafránu a provensálských bylinek) nebo ratatouille (kastrol rajčat, cukety, lilku, paprik, cibule, česneku a bylinek s pečivem)

bouillabaisse

Restaurace a obchody v Provence

Nejlepší restaurace v Provence najdete v klidných a zapadlých uličkách. Tady na vás čeká autentická provensálská kuchyně. Navíc sem chodí i místní, ceny jsou nižší a má to tu pravou atmosféru. Konkrétní tipy na restaurace najdete o kousek výš v části, co navštívit v Provence.

Obchody jsou nejčastěji otevřené od pondělí do soboty v čase 9:00-19:00 (ve velkých hypermarketech na kraji větších měst až do 22:00). V neděli bývá otevřeno ve městech dopoledne v pekárnách nebo v obchodech s potravinami.

Voda v celé Provence je pitná. V restauracích jí máte zdarma pod názvem carafe d´eau (karafa vody). Spropitné můžete nechat ležet na talířku na mince nebo na stole. Většinou se nechává 5-10 % z útraty.

Kdy navštívit Provence?

Jaro (březen až květen): Na jaře panují v Provence příjemné teploty a je tu méně turistů než v létě. Region začíná ožívat barvami, zejména díky máku a třešňovým květům během pozdního jara.

Léto (červen až srpen): Léto je hlavní turistická sezóna, takže oblíbená místa mohou být přeplněná a ceny ubytování jsou vyšší. Počasí bývá velmi horké, zejména v červenci a srpnu. V tomto období také kvete levandule, která vrcholí v červenci.

Podzim (září až listopad): Podzim je obdobím sklizně hroznů, takže je to skvělá doba pro milovníky vína. Teploty jsou chladnější, ale příjemné. Snižuje se taky počet turistů, takže oblíbené atrakce jsou méně přeplněné. Na konci podzimu taky začíná sklizeň oliv a koná se mnoho gastronomických festivalů.

Zima (prosinec až únor): V zimě je nejméně turistů, takže je to klidnější období pro poznávání měst. V pobřežních oblastech jsou zimy mírnější, ve vnitrozemí a horských oblastech může být chladněji a občas napadne sníh.

Maková pole v Provence

Více informací o Francii

PAŘÍŽ: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Paříži nebo si vytvořte itinerář pro 3 dny v Paříži.

TOSKÁNSKO: Toskánsko je další oblíbenou oblastí v Evropě. Nachází se v Itálii a naprostou vás okouzlí svými středověkými městečky, zvlněnými kopci a nekonečnými výhledy. Zde je seznam nejkrásnějších míst v Toskánsku.

Čtěte ještě více inspirace na cesty v našem průvodci destinacemi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *