co navštívit v provence / provence průvodce

Co navštívit v Provence ve Francii? 37 tipů na nejkrásnější místa | Průvodce (výlety, restaurace, ubytování)

Od té doby, co jsme na hodině francouzštiny zpívali “Sur le pont d´Avignon, L’on y danse, l’on y danse, sur le pont d´Avignon…”, mám pro Francii a Provence slabost. Pokud to máte taky tak, mrkněte na průvodce, kam v Provence. Jaká místa patří mezi nejkrásnější a co navštívit v Provence včetně tipů na restaurace, ubytování a další informace, které se budou hodit před dovolenou.

Kde leží Provence?

Provence je oblast na jihovýchodě Francie mezi Provensálskými Alpami a Francouzskou riviérou. Ze severu jí obklopují dramatické štíty a na jihu pevninu ovívá Středozemní moře. Je to historická země, kterou spojuje místní jazyk provensálština a společná historie.

Proč navštívit Provence?

Nedotčené středověké vesnice zasazené do alpských štítů, olivových hájů a levandulových polí. Ta pravá Provence. Růžoví plameňáci, polodivocí koně, římské a řecké ruiny a tulipánová pole jako v Holandsku. Už ne tak obvyklý obraz Provence, a přesto s touto oblastí neodmyslitelně spjatý. Dnes si ukážeme, co navštívit v Provence ve Francii.

 • Provence je historicky hluboce spojená s římskou a řeckou architekturou. Od 2. století před naším letopočtem do 5. století našeho letopočtu byla pod nadvládou Římanů a ještě dříve domovem řeckých osad.
 • Provence má více slunce než kterákoliv jiná část Francie (podobně jako Dolomity v Alpách). Je tu teplo od března do října. Ideální místo pro návštěvu kdykoliv v průběhu roku.
 • Je to domov vůně světa. V Provence najdete město Grasse, které je hlavním městem parfémů. Produkuje tři čtvrtiny světových vůní. Městečko leží 20 minut od Mougins.
 • Zdejší krajina inspirovala generace umělců, jako byl Picasso, Monet, Van Gogh nebo Matisse.
 • Provence je první a tudíž nejstarší vinařskou oblastí ve Francii. Zdejší růžová vína jsou světově proslulá.
 • A kdo by neznal levandulová pole? Levandulová pole v Provence jsou jako třešňové květy v Japonsku. Vrcholem sezóny levandule je polovina července.

Kam v Provence: MAPA (památky, zajímavá místa, ubytování, restaurace)

Co navštívit v Provence? Tipy na nejkrásnější místa a města

Sestavujete si před svou cestou do Provence itinerář míst, které plánujete během své dovolené vidět? Tahle část Francie je natolik krásná, že těch míst je celá řada. Dnes si ukážeme několik z nich. Mrkněte na tipy, kam v Provence.

Národní park Mercantour

Národní park Mercantour je oblast plná jezer a hor, která se rozprostírá na ploše 685 km2. Představuje přechodovou zónu mezi Alpami a Středozemním mořem. Díky tomu se tady střídají různá podnebí. Centrální oblast je neobydlená. Na krajích najdete vesnice, některé na skalnatých svazích (př. Coaraze).

Při návštěvě parku si nenechte ujít údolí Vallée des Merveilles, kde uvidíte stovky 3000 let starých skalních rytin lidí a zvířat. 10 km trasa vede z Les Mesces Refuge. Nezapomeňte pořádné trekové boty.

Region Luberon

Region Luberon je světově proslulý svými skalnatými, vápencovými kopci, olivovými háji, zalesněnými údolími a středověkými vesnicemi na kopcích. Tohle je část, která určitě patří mezi nejkrásnější místa Provence.

Zdejší vesnice se řadí mezi nejhezčí vesnice ve Francii.

Gordes, Roussillon a zdejší okrové lomy, Oppéde le Vieux, Ménerbes, Lacoste a zámek, který byl dříve domovem markýze de Sade, Bonnieux nebo Lourmarin. To vše jsou místa, která vás určitě budou bavit. Navíc vám nezaberou moc času a můžete jich spojit hned několik do jedné trasy.

V Lourmarin si můžete pochutnat na kuchyni ve vyhlášené restauraci Le Numéro 9 umístěné ve staré kamenné budově.

Ménerbes
Lourmarine
Oppéde-le-Vieux

Gordes

Gordes tvoří úzké, klikaté ulice a pastelové domy. V úterý si nenechte ujít známý trh s místními specialitami. Z vesnice se vám naskytne nádherný pohled na Luberon – především z místa Town View Point Gordes, kde budete mít vesnici na kopci a údolí pod ní jako na dlani.

Zdejší hrad Château de Gordes je jedním z nejstarších hradů ve Francii.

2 km severozápadně od Gordes leží skanzen domů vytvořených z nasucho kladených kamenů – Village des Bories. Tyto bories dříve sloužily jako zemědělské přístřešky pro ukrytí dobytka a vybavení.

Villages des Bories

Roussillon

Vesnice Roussillon vás dostane svou okouzlující architekturou s mnoha domy v oranžových, červených a růžových odstínech. Centrum je malé a zaujme svými slunečními hodinami, zvonicí z 19. století a několika galeriemi.

Na jejím kraji najdete taky okrové lomy, kde si užijete 30-60 minutovou procházku (dle trasy) krajinou plnou barevných skalních útvarů v lesích.

Okrové lomy u Roussillonu
Okrové lomy u Roussillonu

Najíst se můžete v La Grappe de Raisin s terasou a výhledem na Roussillon. Nebo v restaurace Restaurant David u okrových útesů, které mění barvu při západu slunce.

Věděli jste, že ve Francii najdete tulipánová pole jako vystřižená z katalogu o Holandsku? V dubnu a květnu louky mezi městy La Brillanne a Forcalquier hýří barvami.

Kousek za Forcalquier pak leží další borie.

Avignon

Avignon je historické středověké město na řece Rhone, které obklopují původní opevněné městské hradby. Avignon patří stejně jako několik dalších měst v regionu (př. Arles) k historickými městům “Secteur sauvegardé”. Ty podléhají přísným pravidlům při jakékoliv rekonstrukci nebo renovaci. Cílem je zachovat historický ráz těchto měst.

V Avignonu doporučuju projít trasu od Papežského paláce (Palais des Papes) a Places de l´Horloge na severu, přes známý Avignonský most (Pont d´Avignon) a historické centrum v ulicích kolem paláce a poté bulvár Rue de la Republique. Načerpáte tak to nejlepší z Avignonu.

Palais des Papes

Na francouzské kuchyni si pochutnáte v La Fourchette. Za fajn ceny tady dostanete výborné jídlo. Navíc je kousek od Palais des Papes.

Dostali jste chuť na hamburger a domácí hranolky? Zkuste Chez Bodus Le Garçon Boucher. Jednoduché a levné občerstvení, kde si ale pošmáknete 😉.

Arles

Arles je historické město na jihozápadě Provence známé pro své římské ruiny. Navíc bylo domovem Van Gogha. Můžete navštívit pozůstatky římské doby v podobě kolosea, římského divadla, pohřebiště a Konstantinových lázní a odtud pokračovat do středověké části Arles na náměstí Place de la Republique s kostelem a bazilikou Saint Trophime. Vše je propletené a snadno dostupné.

koloseum
bazilika svatého Trofima

Pont du Gard

Pont du Gard je 49 m vysoký akvadukt, jen 30 minut jízdy od Avignonu. Je to nejvyšší most postavený Římany a taky jedna z nejlépe zachovalých římských staveb. I proto je zapsaný na seznamu UNESCO. Zároveň se pyšní titulem nejnavštěvovanější starodávné památky ve Francii.

Můžete obdivovat jeho krásu nebo se vykoupat přímo pod ním v řece Le Gardon. Vstupné na akvadukt stojí 9,50 € a je v něm zahrnuté i parkovné. Připravte se ale na to, že především v sezóně je tu opravdu narváno. Mým tipem je sbalit si piknik a přijet sem na večer. V okolí je taky řada vyhlídek, odkud budete mít na most skvělý výhled.

Levandulová a slunečnicová pole

Nic není víc provensálské než zdejší levandulová pole. Pokud si chcete projít některá z nich, vyrazte do Provence od června do července. V polovině července probíhá sklizeň levandule, ale i na začátku srpna tu natrefíte na nesklizená políčka.

 • Jedno z nejlepších míst je Plateau de Valensole. Levandulová pole se mísí se zlatými slunečnicovými poli, které tu a tam protínají půvabné francouzské vesnice a historické památky. Doporučuju přijet na večer – pole jsou otočená na západ, takže je zdejší sluníčko bude krásně nasvěcovat.
 • Notoricky známý pohled na Provence – opatství Abbey de Senanque, které obklopují levandulová pole. Leží asi 40 minut východně od Avignonu. Ale pozor: I když to tak na fotce nevypadá, v sezóně je tady opravdu narváno a míří sem celé autobusy. Radši si přivstaňte nebo přijďte na západ slunce.
 • Krásná jsou taky pole v regionu Luberon. Především oblast mezi Bonnieux, Lacoste a Gordes nebo v okolí vesnic Rustrel a Château du Bois.
 • A posledním tipem jsou pole v okolí vesnice Sault, kde vede kolem některých polí 5 km dlouhá cesta a kulisu tvoří hora Mont Ventoux.

Pokud vyrazíte do slunečnicových polí, buďte ostražití. Hmyzem, včelami i plazi se tu jen hemží.

Sault

Sault, vesnice obklopená levandulí. Dostat se sem je občas docela fuška. Úzké úseky a vlásenkové zatáčky z kopce. Někdy jsou ulice ve zdejších vesnicích natolik úzké, že je lepší sklopit zrcátka. I přesto ale cesta paří k těm nejkrásnějším v Provence.

Mým tipem je půjčit si kolo před supermarketem Intermarché Contact a projet okolí Saultu po cyklostezkách mezi levandulovými poli.

Nebo si zajděte na oběd do restaurace Le Petit Jardin, kde vaří vše od vegetariánských jídel po místní speciality.

Mont Ventoux

Mont Ventoux je ikonický vrchol v Provensálských Alpách. Se svou nadmořskou výškou 1909 m je nejvyšším vrcholem této oblasti. Na jeho vrcholu najdete meteorologickou stanici a kapličku z 15. století. Pokud jste viděli Tour de France, možná jste ho už zaznamenali. I proto je tak oblíbený mezi cyklisty, kteří se jej snaží zdolat. Pokud se vám nechce šlapat do pedálů, můžete nahoru vyjet autem po panoramatické cestě plné zatáček a výhledů.

Vrchol v roce 1990 zařadili mezi biosférické rezervace UNESCO. Zdejší ráz krajiny je totiž naprosto odlišný. Holý vápenec bez stromů a vegetace s nádherným výhledem na Provence.

Nezapomeňte si přibalit pořádnou větrovku. Ventoux znamená ve francouzštině “větrno”. To dokládá i měření, kdy tu vítr dosahoval rychlosti až 320 km/h.

Přírodní park Camarque

Camarque je přírodní park kolem delty řeky Rhona. Díky své rozloze 900 km2 je největší říční deltou v Evropě. Je to oblast plná močálů, polí, solných plání, jezer a malých jednoduchých, nabílených chat strážců parku – kovbojů. Camarque se svým charakterem zcela odlišuje od zbytku Francie.

Park Camarque je domovem polodivokých koňů, polodivokých býků a plameňáků.

Můžete se tu jen procházet nebo projíždět na kole po jedné z vyznačených tras (ideálním startovním bodem je Mas du Pont de Rousty s infocentrem) nebo se podívat na býčí zápas.

V oblasti Camarque se to hmyzem jenom hemží. Nezapomeňte si přibalit přírodní repelent.

Saintes-Maries-de-la-Mer

kostel Église des Santes-Maries

Saintes-Maries-de-la-Mer je menší městečko v přírodním parku Camarque. V překladu si název můžete přeložit jako Svatá Marie u moře. Vychází z legendy, kdy do oblasti přijely na loďce 3 biblické Marie ze Svaté země. Jejich pozůstatky jsou uloženy v románském kostele Église des Santes-Maries, ze kterého je skvělý výhled na oblast Camarque.

muzeum

Kousek odtud je muzeum Musée Baroncelli, ve kterém se dozvíte více o historii tohoto městečka. Mimo jiné o tradičních, velkolepých romských poutích, které tu probíhají každý rok v květnu.

tradiční domy

Saintes-Maries-de-la-Mer je výchozím bodem pro objevování parku Camarques. Začíná tady řada turistických tras, odkud můžete obdivovat plameňáky nebo polodivoké koně.

Národní park Calanques

Národní park Calanques tvoří vápencové útesy, fjordy a skalní ostrohy místy poseté borovicemi, které padají do Středozemního moře. Táhne se v délce 20 km po pobřeží mezi Marseille a La Ciotat. Oblast je nejlépe přístupná z městečka Cassis. Můžete si tady zakoupit vstupenky na loď, která pluje kolem pobřeží a uvidíte tak útesy z jiného úhlu.

Kolem zálivu vedou turistické stezky a postupně tak procházíte kolem několika calanques, kocháte se nádhernými výhledy a neskutečnou přírodou.

Nejsnadněji jsou přístupné zálivy Port Miou a Port Pin – vyrazíte západně od Cassis. U En Vau a Port Pin jsou malé pláže, takže si nezapomeňte plavky, ať se můžete vykoupat mezi útesy.

Marseille

Město Marseille leží na pobřeží Středozemního moře. Rozprostírá se kolem zátoky a kulisu mu tvoří několik nižších vrcholů v okolí. Je to druhé největší město ve Francii a po staletí taky důležitý přístav (mimo jiné je to hlavní přístav s Afrikou).

Marseille je živé město, kde se snoubí historie, kultura i rozmanitost. Na její prozkoumání si vyčleňte minimálně jeden celý den.

Začít můžete snídaní ve Starém přístavu s rybím trhem a odtud pokračovat kolem přístavu a objevit místa jako:

 • Marseillská katedrála (Cathédrale de la Major)
 • bazilika Notre Dame de la Garde s nádhernými výhledy
 • hospic Vieille Charité s Muzeem Středomořské architektury
 • bazilika Saint-Victor
 • řecké pozůstatky v Jardin des Vestiges
 • kostel Saint-Laurent

Na skvělé jídlo vyrazte do nejstarší čtvrti Le Panier – restaurace Douceur Piquante má skvělou komorní atmosféru. Nebo zkuste občerstvení a výborné koktejly v CopperBay u Starého přístavu.

Aix-en-Provence

25 km severně od Marseille leží nejmódnější město Francie – Aix-en-Provence. Je to bývalé hlavní město Keltů, následně důležité římské město a taky hlavní město Provence. Poté nastal úpadek a znovuvzkříšení v 17.-18. století.

Živé město plné muzeí, které láká svou atmosférou, pastelovými domy a barokní architekturou. Najdete tu slunná náměstí plná kaváren, široké cesty lemované platany, butiky a historickými domy.

Procházku městem můžete začít u hlavní dopravní tepny v centru města – Cours Mirabeau (něco jako menší Champs Elysées). Severně odtud se shlukuje Staré město kolem radnice a katedrály a jižně od Cours Mirabeau náměstí Place des Quatre Dauphins s fontánami ze 17. století. Z památek si nenechte ujít zmíněnou radnici s fasádou v italském stylu a hodinovou věží, katedrálu Saint Sauveur a katedrálu Baptistry.

Pokud hledáte restauraci, kde si pochutnáte na francouzském jídle, zkuste restauraci Le bouche à Oreille. Je trochu schovaná, ale jak to tak bývá, v těchto “zapadlých” restauracích se vaří nejlíp.

Radši byste vyzkoušeli něco jiného? Co třeba argentinskou kuchyni v Empanadas Club? Malá, přátelská restaurace, kde dělají skvělou empanádu.

Gorges du Verdon

Verdonský kaňon (Gorges du Verdon) je soutěska kolem řeky Verdon, která se tu tvořila 2 miliony let. Kaňon s tyrkysovou řekou a vysokými vápencovými útesy je až 700 m hluboký a mezi 100-1500 m široký.

Nejpůsobivější část se rozprostírá mezi obcí Castellane na východě, jezerem Lac de Sainte-Croix na jihu a vesnicí Moustiers-Sainte-Marie na západě. Všechny vesnice stojí za návštěvu. Především živá vesnice Moustiers-Sainte-Marie pod dramatickými útesy.

Moustiers-Sainte-Marie

Hlavní okruh vede mezi Aiguines a Moustiers-Sainte-Marie na západě a Trigance a Castellane na východě. Trasa se jmenuje Sentier Martel a je dlouhá 15 km mezi Point Sublime a Chalet de la Maline. Pokocháte se nádhernými výhledy. Nezapomeňte na pořádné boty, vodu a jídlo. Dolní částí Verdonského kaňonu prochází trasa Styx du Verdon.

Pokud se vám nechce po svých, můžete jet autem kolem vrcholu Gorges du Verdon. Panoramatická cesta bývá někdy pomalejší, ale stojí to za to a navíc je po cestě několik parkovišť s vyhlídkami.

Nebo si půjčte šlapadlo či raft a vyplujte na řeku. A jestli se vám nechce vůbec nic, odpočiňte si u vody. Pláže najdete u jezera Lac de Sainte-Croix.

Nedaleko od kaňonu stojí za návštěvu skalnatá vesnice Entrevaux.

Entrevaux

Fontaine-de-Vaucluse

Fontaine-de-Vaucluse je středověká vesnice u pramene řeky Sorgue. Obklopují jí impozantní útesy Vaucluse a obtéká smaragdově zelená řeka. Vyšlápněte si nad vesnici k hradu, odkud se vám naskytne nádherný výhled. Pokud se vydáte několik set metrů do údolí řeky Sorgue, dostanete se do krásné krajiny s vysokými útesy a řekou tekoucí přes skály. Trasa se jmenuje Chemin de la Fontaine.

Les Baux-de-Provence

Les Baux-de-Provence je s 2 miliony návštěvníků ročně nejnavštěvovanější vesnicí ve Francii. Pojí se s ní dlouhá historie.

Zdroj: Pierre Selim Huard

Vesnice má skvělou polohu v pohoří Alpilles s výhledem na pláně. Na kopci se tyčí obrovský hradní komplex s hradbami a kapličkami. Z dalších míst stojí za návštěvu i kostel sv. Vincenta v římském stylu a velké okno Post Tenebras Lux.

Lom Grands Fonds

Zdroj: Carrières de Lumières

Několik set metrů za vesnicí Les Baux-de-Provence směrem do Maillone je lom Grands Fonds. Starý průmyslový prostor, který se v současnosti využívá pro zvukové a světelné představení Carrières de Lumières. To tady probíhá každý den kromě úterý a trvá 30-40 minut. Uvidíte tady umělecká díla od Michelangela, Van Gogha a další ve spojení s evokující hudbou. Témata se každoročně obměňují.

Saint-Rémy-de-Provence

Saint Rémy de Provence je menší město, 20 km jižně od Avignonu, které leží pod svahy pohoří Alpilles. Vzniklo na místě starého římského města, z něhož se dochoval vítězný oblouk Glanum a mauzoleum s výjevy života starých Římanů.

pohoří Alpilles

Město bylo rodištěm známého proroka Nostradama, jehož rodný dům si dodnes můžete prohlédnout. Rok tu taky v sanatoriu pobýval Van Gogh a údajně tu nakreslil až 150 svých obrazů.

bazilika di Saint-Rémy
mauzoleum

Briancon

Briancon je největší město ležící v departmentu Hautes-Alpes. Dominuje mu obrovská pevnost navržená slavným vojenských inženýrem Vaubanem, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Dalším příkladem opevnění je městečko Mont-Dauphin jižně od Briancon.

Přírodní park Queyras

Přírodní park Queyras je oblast s působivou horskou krajinou ležící na hranicích s Itálií. Kromě nádherné přírody tady najdete hned několik zajímavostí. Například horské sedlo Col d´Izoard, kde je suchá, téměř měsíční skalnatá krajina. Sedlo je taky slavným horským výstupem Tour de France.

Za návštěvu stojí taky obec Saint-Veran. Ta se nachází v nadmořské výšce 2000 m a je tak jednou z nejvýše položených vesnic ve Francii. A jako třetí tip tu mám středověký hrad Queyras na skalnatém výběžku poblíž města Chateau-Ville-Vieille.

Saint-Veran
hrad Queyras

Národní park Ecrins

Národní park Ecrins je další oblast, kde si přijdou na své milovníci pěší turistiky. Hornatá oblast, svěží louky a více než 100 horských vrcholů v nadmořské výšce nad 3000 m. Nejvyšším vrcholem je Barre des Ecrins s výškou 4102 m. Oblast je skvělá pro outdoorové aktivity a horolezectví.

Najdete tu více jak 700 km značených stezek různé obtížnosti. K těm nejkrásnějším patří například trasa údolím Fournel mezi osadou Ailefroide a horskou chatou Pré du Madame Carle. Jestli chcete jet spíš autem a stejně si užít nádherné výhledy, vydejte se z městečka Le Bourg d´Oisans směrem na La Berarde.

Další krásnou oblastí národního parku je údolí Valgaudemar mezi Grenoblem a Gap. Vstup sem vede od St. Firmin nebo St. Jacques. Budete procházet kolem malých vesniček s kamennými domky a malými kostelíky v kontrastu s nádhernou horskou přírodu. Údolím se dá projet i autem.

údolí Valgaudemar

Hyèrské ostrovy (Îles d´Hyères) – Zlaté ostrovy

Hyèrské ostrovy jsou skupina ostrovů ležící nedaleko městečka Hyères na Francouzské riviéře. Jsou známé svou nádhernou, nedotčenou krajinou, a proto byla část z nich vyhlášená národním parkem Port Cros.

Mezi ostrovy patří Pourquerolles, Le Levant a Port-Cros. Ostrovy mají krásné pláže, přírodu, členitá pobřeží a křišťálově čistou vodu. Dle mnohých je to jedno z nejkrásnějších míst ve Francii.

Ostrov Pourquerolles se starobylou pevností je nejsnadněji přístupný. Plocha ostrova Port-Cros tvoří národní park a musíte se držet značených tras. Část ostrova Le Levant funguje jako vojenský prostor a ta zbylá je plná turistických stezek, takže si můžete zdejší krajinu projít křížem krážem.

Ostrovy jsou snadno přístupné lodí z Toulon, Hyères, poloostrova Giens a dalších míst.

Provence – itinerář

Region Provence je natolik rozlehlý, že na jeho bližší prozkoumání si klidně vyhraďte 10 – 14 dní. Je mi ale jasné, že většinu z návštěvníků to táhne k levandulovým polím, středověkým vesnicím ve skalách a pobřeží s divokými útesy a křišťálově čistou vodou. V tom případě vyrazte na jihozápad Provence.

Pro tuhle oblast Provence bych doporučila itinerář v tomto pořadí:

 • Město Avignon a Pont du Gard – 1 den
 • Vesnice Les Baux de Provence, město Arles a park Camarque – 2 – 3 dny dle počtu míst
 • Návštěva regionu Luberon východně od Avignonu (vesnice Gordes, vesnice Roussillon s okrovými lomy, klášter Sénanque, vesnice Oppède le Vieux a další) – 1-3 dny dle počtu míst a zda je období levandule
 • Město Aix-en-Provence – 1 den
 • Město Marseille a útesy Calanques – 2 dny
 • Verdonský kaňon a levandulová pole Plateau de Valensole – 1 den

V tuhle chvíli jste už nasáli zdejší atmosféru a poznali to nejlepší z Provence. Buď se můžete dát směrem na Grenoble a Lyon a vrátit se zpět do ČR, nebo si ještě užít trochu krásné alpské přírody v národním parku Écrins. Já jsem pro druhou možnost 😃.

Nebo to můžete vzít přes národní park Mercantour na východě Provence a odtud pak vyrazit domů přes Itálii.

Místa v tomto itineráři na sebe navazují a zbytečně si tak nezajedete. Ubytování je nejlepší zvolit v Avignonu a pak se přemístit do Aix-en-Provence nebo Marseille. A jestli si při cestě domů uděláte na pár dní zastávku i v NP Écrins (popř. Mercantour), taky zvolte ubytování někde poblíž. Pár tipů na ubytování v Provence najdete níže.

Aix-en-Provence

Kde se ubytovat v Provence?

Doporučení: V hlavní sezóně hledejte ubytování dopředu. Pár dní nestačí. Ceny se na poslední chvíli vyšplhají až dvojnásobně. Spousta ubytování nabízí zrušení rezervace zdarma i pár dní před příjezdem, takže se nebojte objednat ubytko i několik týdnů předem.

Ubytování v Avignonu

Au Saint Roch – Hôtel et Jardin

Kouzelný 2* hotel se zahradou, kterou se můžete kochat i z vlastního balkonu. Pokoje jsou klimatizované včetně koupelny. Pohostí vás snídaní. Do centra je to 15 minut. Soukromé parkování je v ceně. Zrušení rezervace zdarma.

Hotel Boquier

Dokonalé Provence, kde ta útulnost čiší z každého koutu interiéru. Pár minut od centra. Pokoje jsou klimatizované včetně koupelny. Pokud jedete autem, připočtěte k ceně ubytování parkovné za 12 € na den. Zrušení rezervace zdarma.

Ubytování v Aix-en-Provence

Hôtel Vendôme

Útulný 2* hotel s pěkným zázemím, který je jen kousek od historického centra. Pokoje jsou klimatizované včetně koupelny. Pohostí vás i snídaní. Soukromé parkování za příplatek. Zrušení rezervace zdarma.

Hôtel Le Mozart

Jednoduché ubytování, kde vám nebude nic chybět. Téměř v centru. Pokoje jsou klimatizované včetně koupelny. Posezení na venkovní terase nebo balkónu. Soukromé parkování za příplatek. Zrušení rezervace zdarma.

Ubytování v Marseille

Aparthotel Adagio Marseille Timone

Moderní 3* hotel s klimatizovanými a skvěle vybavenými pokoji a apartmány, kde si můžete sami ukuchtit. Pohostí vás i snídaní. Soukromé parkování za příplatek. Zrušení rezervace zdarma.

Toyoko INN Marseille Saint Charles

Jednoduché a čisté ubytování, kde vám nebude nic chybět. Pokoje i apartmány jsou včetně koupelny a venku můžete posedět na zahradě. Soukromé parkování za příplatek. Zrušení rezervace zdarma.

Ubytování na venkově v Provence

La bastide de l’adrech

Penzion v Manosque. Obklopený přírodou. S vyhřívaným bazénem, terasou a zahradou, kde si dokonale odpočinete. Ráno vás pohostí výbornou snídaní. Ideální místo pro pár i rodinu.

Maison d’hôtes Bastide St Victor

B&B hotel v Puyvert. Příroda, kam jen vaše oko dohlédne. S bazénem, terasou a zahradou, odkud budete mít výhled na vinice. Ráno vás pohostí výbornou snídaní nebo si můžete sami ukuchtit. Soukromé parkování zdarma.

Jak se dostat do Provence?

Nejlepší možností je auto. Ale pokud nemáte vlastní, nesmutněte. I tady existuje možnost, jak poznat Provence.

Cesta autem do Provence

Jako cílový bod cesty autem do Provence zvolím Aix-en-Provence, které je hlavním městem Provence. Je to odtud relativně kousek do Avignonu, Marseille i dalších zajímavých míst. Z Prahy jste v Aix-en-Provence za 13 hodin čisté jízdy. Trasa vede přes hraniční přechod Rozvadov, německý Norimberk a Neuenburg nad Rýnem (popř.Štrasburk), a ve Francii pokračuje směrem na jih na Lyon a Marseille.

Moraváci mají trasu o 2 hodiny delší a můžou si vybrat, jestli to vezmou přes Prahu, kdy se bude trasa shodovat s trasou výš, nebo zda pojedou přes Rakousko a severní Itálii.

Jaké poplatky vás čekají při cestě do Provence?

Poplatky se liší dle toho, jakou trasu zvolíte:

 • trasa č. 1 přes Německo (nejčastěji pro Čechy): Německé dálnice jsou zatím nezpoplatněné a dobou zprávou je, že velká část trasy vede právě přes Německo. Ve Francii se platí mýtné. To si můžete spočítat tady: výpočet mýtného pro Francii >>>
 • trasa č. 2 přes Rakousko (pro Moraváky, pokud nezvolí možnost 1): V Rakousku si musíte koupit dálniční známku za 9,5 € na 10 dní (motorky 5,5 €). V Itálii se platí stejně jako ve Francii mýtné, které si můžete spočítat tady: výpočet mýtného pro Itálii >>> a následně výpočet mýtného pro Francii >>>, pokud pojedete po dálnici A8 směrem Marseille kolem pobřeží.

Jaká je maximální rychlost na dálnicích a silnicích?

 • Maximální rychlost na německých dálnicích je neomezená (doporučená je 130 km/h), na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h.
 • Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci 50 km/h.
 • Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.
 • Maximální rychlost na francouzských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 80 km/h a v obci 50 km/h.

Kde natankovat plnou nádrž?

Pokud pojedete přes Německo, co nejvíce natankujte v ČR (ne nadarmo jsou naše benzíny plné Němců 😃). Pak ještě docucněte v Německu. Ve Francii je benzín nejdražší.

Jestli vaše cesta povede přes Rakousko, tak klidně natankujte plnou až u Rakušanů. Mají většinou benzín o něco levnější než my. V Itálii je benzín ze všech zmíněných zemí nejdražší, takže se pak vyplatí tankovat až ve Francii.

Letecky do Provence

Letecky se dostanete z ČR přímo do Marseille už za 2 hodiny. Zpáteční letenky se pohybují od 1000 Kč s nízkonákladovou leteckou společností Volotea (v ceně máte 7 kg příruční zavazadlo, s odbaveným zavazadlem si připlatíte 2000 Kč).

Letiště leží severně od Marseille. Autobusy jezdí pravidelně do Marseille i Aix-en-Provence. Cesta do obou měst trvá půl hodinky.

Po Provence se pak můžete pohybovat pohodlně díky vlakům a autobusům. Autobusy jsou levnější, ale cesta trvá déle. Pro představu: autobusem vás cesta z Aix-en-Provence vyjde na 6 € a pojedete 1 hodinu. Vlakem zaplatíte sice 15 €, ale na místě jste za 19 minut.

Další možností je půjčit si auto namístě. Některé ulice jsou v Provence natolik úzké, že klidně vybírejte menší a užší vozidla.

Jídlo v Provence

Trhy, trhy, trhy. To je něco, co si určitě nenechte ujít. V některých městečkách trhy probíhají dokonce každý den. Na trhu si můžete koupit vše od ovoce, zeleniny, po výrobky z levandule, ubrusy, oblečení, sýry, džem, keramiku a další zboží, ze kterého na vás dýchne zdejší atmosféra. Kolem půl 11 už na trzích bývá dost rušno.

Můžete zkusit tyto trhy v Provence:

 • Avignon každý den v krytém trhu Les Halles d´Avignon
 • Saint Rémy de Provence ve středu
 • Aix en Provence ve čtvrtek a pátek
 • Lourmarin v pátek
 • Isle sur la Sorgue ve čtvrtek a v neděli, který je i největším bleším trhem ve Francii po Paříži
Isle sur la Sorgue
Isle sur la Sorgue

Jaké jídlo je pro Provence typické?

Pro provensálskou kuchyni jsou typické pokrmy s olivovým olejem, rajčaty, česnekem a bylinkami. Jídlo je jednoduché a rodinné.

Jídla v restauracích respektují roční období – na podzim si dáte zvěřinu a divoké houby, v zimě lanýže nebo daubes (hovězí či jehněčí maso pomalu vařené v omáčce z vína a zeleniny) v dubnu jídla z chřestu, fazolí, místních jahod a melounů a v létě postupně pokrmy z třešní, broskví, nektarinek, meruněk a v závěru letní sezóny jablka, hrušky a hrozny.

Vyzkoušejte salát nicoise (rajčata, olivy, vejce, tuňák, salát), bujabézu (bouillabaisse – polévka z vařené zeleniny, mořských ryb, česneku, šafránu a provensálských bylinek) nebo ratatouille (kastrol rajčat, cukety, lilku, paprik, cibule, česneku a bylinek s pečivem)

Restaurace a obchody v Provence

Pokud je vaším chuťovým pohárkům francouzská kuchyně blízká, pochutnáte si na řadě míst. Vybírejte restaurace v klidných, zapadlých uličkách. Tady většinou chodí místní, je to tu levnější a chutnější.

Konkrétní tipy na restaurace najdete o kousek výš u vybraných míst.

Obchody jsou nejčastěji otevřené od pondělí do soboty v čase 9:00 – 19:00 (ve velkých hypermarketech na kraji větších měst až do 22:00). V neděli bývá otevřeno v pekárnách nebo v obchodech s potravinami dopoledne ve městech.

Voda v celé Provence je pitná. V restauracích jí máte zdarma pod názvem “carafe d´eau”.

Spropitné necháte ležet na talířku na mince nebo na stole. Většinou se nechává 5 % z útraty.

Kdy navštívit Provence?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Provence je červen a začátek července, kdy louky pokrývá červený mák a začíná kvést levandule. Ke konci července a v srpnu panují v Provence vysoké teploty a je tu nejvíc turistů. Pokud nemusíte vidět levandulová pole a chcete si užít oblast bez zástupů turistů nebo se věnovat pěší turistice, je ideálním obdobím pro návštěvu podzim.

Provence je jednou z těch oblastí, kam se můžete vydat po celý rok a vždy budete mít co objevovat.

Zájezdy do Provence

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR 😃. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  

Co si zabalit do Provence?

Jak si zabalit a na nic nezapomenout? Mrkněte před cestou na Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou.

Mohlo by se hodit:


Vybrali jste si místa, co navštívit v Provence? Která jsou podle vás nejkrásnější?

Šťastnou cestu a à bientôt 🚗😉.

Nejnovější články

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top