33 tipů na památky, co navštívit v Paříži (2023) + mapa

Plánujete, co vidět a jaké památky v Paříži navštívit? Podívejte se na našich 33 tipů na nejlepší místa, co vidět v Paříži (Eiffelova věž, Vítězný oblouk, Louvre a spousta dalších). Ukážeme si známá i neznámá místa v Paříži, pokud byste chtěli vidět v Paříži víc.

V článku najdete taky další užitečné informace: jaké je do památek vstupné, otevírací doba a jak se k památkám dostat, abyste si svůj itinerář pro Paříž mohli naplánovat snadno a rychle.

co navštívit v Paříži / Paříž památky

Paříž zajímavosti

Město světla. Město lásky. Paříž má spoustu přezdívek, které ukazují, že historie, kultura a elegance tu doslova sálají z každého jejího koutu.

Paříž založili už ve 3. století před naším letopočtem Galové a dali jí název Lutetia. V roce 52 před n. l. město obsadili Římané a od roku 308 n. l. už město neslo název Paříž.

Paříž to umí. Plavba po Seině, večeře na Eiffelově věži, výhled z pocukrované baziliky Sacré-Coeur nebo malebná náměstí s fontánou uprostřed a pekárnou na rohu.

Paříž je město, které si svým šarmem podmaní i naprostého neromantika. Vím to z první ruky. Jednoho mám doma :).

co navštívit v Paříži

Co čtvrť, to jiná atmosféra.

V Latinské čtvrti se můžete toulat v labyrintu středověkých uliček a zaplout do jedné z restaurací, kde najdete typicky francouzskou kuchyni.

Na široké Champs-Élysées se pokocháte výlohami těch nejmódnějších domů a možná si přivezete vzpomínku na Paříž až domů.

Živost a umění nasajete ve čtvrti Montmartre plné strmých dlážděných uliček, pouličních umělců, vintage obchůdků a kouzelných restauracích.

Ostrov Île de la Cité, nejstarší část Paříže, vás okouzlí světoznámou katedrálou Notre Dame a kaplí Sainte Chapelle s těmi nejkrásnějšími vitrážemi.

Paříž památky a co navštívit

Co vidět v Paříži? Podívejte se na našich 33 tipů na nejkrásnější místa v Paříži od památek, muzeí až po parky a zahrady. Pomocí seznamu a mapy si můžete snadno vytvořit itinerář, co navštívit v Paříži za jeden, dva, tři nebo i více dní.

Plavba po Seině

Plavba po Seině představuje ideální úvod k poznání Paříže. Spousta těch nejznámějších památek se totiž nachází přímo u břehu.

památky v Paříži / plavba po Seině

Můžete začít od katedrály Notre Dame a odtud vidět po pravé straně Louvre, Place de la Concorde či hned naproti muzeum Orsay a Eiffelovu věž.

Nebo plavbou zakončete den. Pohled z řeky na nádherně nasvícenou Paříž stojí za to. Rezervujte plavbu po Seině zde

Eiffelova věž

Jedna z nejznámějších památek na světě. Eiffelova věž nemůže chybět na žádném seznamu, co navštívit v Paříži.

památky v Paříži / Eiffelova věž

Eiffelovu věž postavili v roce 1889 ke 100. výročí Velké francouzské revoluce. Se svými 324 metry byla nejvyšší budovou na světě po 4 desetiletí, dokud nepostavili budovu Chrysler Building v New Yorku.

Dnes si Eiffelovka zachovává prvenství mezi věžemi. Za jasného počasí si odtud užijete skvělý výhled na celé město i okolí.

památky v Paříži / Eiffelova věž

Eiffelova věž se skládá z 18 000 pevných železných částí, které spojuje na 2,5 milionů nýtů. Za svou existenci vystřídala už několik barevných kabátů od červenohnědé přes žlutou a kaštanově hnědou až po speciální barvu Eiffel Tower Brown. Každých 7 let čeká Eiffelovu věž nový nátěr, na který padne přes 60 tun barvy.

Celkově jsme za náš pobyt měli možnost vidět všechny tři podoby Eiffelovky – neosvětlenou, osvětlenou a blikající v noci. Pokud tedy nepočítám mini verze Eiffelovy věže od místních kupců ?. Každá její podoba měla něco do sebe.

Vstupné, vstup a otevírací doba Eiffelovy věže

Vstupné se liší podle toho, do jakého patra vystoupáte a zda jdete pěšky nebo jedete výtahem:

  • Výtahem do 2. p.: 17,10 € plné; 8,60 € pro mládež 12-24 let; 4,30 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
  • Výtahem do 3. p.: 26,80 € plné; 13,40 € pro mládež 12-24 let; 6,70 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
  • Po schodech do 2. p.: 10,70 € plné; 5,40 € pro mládež 12-24 let; 2,70 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
  • Po schodech do 2. p. a odtud výtahem do 3. p.: 20,40 € plné; 10,20 € pro mládež 12-24 let; 5,10 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby

Eiffelova věž je otevřená denně v čase 9:30-23:45 (poslední vstup ve 22:45). Konkrétní čas si zvolíte při rezervaci vstupenky. Doporučuji rezervovat s dostatečným předstihem. Zvlášť, pokud plánujete návštěvu Eiffelovy věže večer. Ve večerní časy můžou být vstupenky vyprodané i týdny dopředu. Vstupenky do Eiffelovy věže získáte zde

TIP: Vyhraďte si na Eiffelovu věž víc času. Koupí vstupenky online šetříte čas ve frontě na lístky, ale stále vás čeká bezpečnostní kontrola a poté čekání u výtahu, pokud nepůjdete pěšky.

Náměstí Trocadéro

Náměstí Trocadéro u Palais du Trocadéro je ikonické dlážděné náměstí, odkud budete mít ten nejhezčí pohled na Eiffelovu věž. Na východ slunce to tu nemá chybu. Od náměstí Trocadéro pak můžete sejít po schodech do zahrad Jardins du Trocadéro.

Výhled z náměstí Trocadéro v Paříži brzy ráno
Výhled z náměstí Trocadéro brzy ráno

Celá oblast je pro fotografování Eiffelovy věže jedna z nejlepších. My jsme tu byli brzy ráno a už tak jsme měli možnost shlédnout žádost o ruku a ženy v nádherných róbách, které se tu nechaly fotit.

K Eiffelově věže pak stačí přejít most a ocitnete se přímo pod ní. Jen pozor na hustý provoz na mostě a v okolí.

Socha svobody

Ano, nezmýlila jsem se. Nejen New York má svou Sochu svobody. Ta pařížská sice není tak známá, ale pro Pařížany je o mnohem významnější. Navíc má velkou spojitost se Sochou svobody v New Yorku. Jednalo se totiž o její pracovní verzi a sloužila jako replika pro vytvoření známější sochy v USA.

Socha svobody v Paříži / památky v Paříži

Socha svobody v Paříži byla darem v roce 1889 od americké komunity ke 100. výroční Velké francouzské revoluce. Socha zdůrazňovala pouto mezi Francií a Spojenými státy a potvrzovala oddanost obou národů k republikánskému ideálu, na kterém byly založeny.

11,5 metrů vysoká Socha svobody je přístupná zdarma na uměle vytvořeném ostrově Île aux Cygnes jižně od Eiffelovy věže, kam se dostanete přes most Pont de Grenelle. Druhou možností je most Pont de Bir-Hakeim, od kterého si projdete necelý kilometr dlouhý úzký ostrov, který tvoří pěší trasa s lavičkami a lemovaná stromy. Ideální místo pro odpočinek mimo ruch města.

Muzeum Louvre

Muzeum Louvre je největším a nejnavštěvovanějším světovým muzeem umění. Pokocháte se tu takovými díly, jako je Mona Lisa od Leonarda da Vinci, Velká sfingá z Tanisu nebo sochy Nike Samothrace, Spící hermafrodit či Venuše de Milo.

Louvre v Paříži / památky v Paříži

Louvre postavili ve 12. století jako pevnost. V 16.-17. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí, kdy se stal ohromujícím palácem. Jako muzeum funguje od roku 1793.

Jeho rozsáhlá sbírka je rozdělená do 3 křídel – křídlo Richelieu s apartmány Napoleona III., křídlo Sully zaměřené na historii Louvru a umění z egyptského, římského a řeckého starověku a nejoblíbenější křídlo Denon s nádhernou Velkou galerii, kde jsou vystavené ty nejznámější obrazy včetně Mony Lisy.

Muzeum je známé svou skleněnou pyramidou, kterou navrhl čínský architekt IM Pei. Večer je nádherně osvětlená. Vedle hlavní pyramidy jsou ještě dvě menší pyramidy, které místo skvěle dokreslují.

co navštívit v Paříži / Muzeum Louvre

U Louvre je také k vidění Arc de Triomphe du Carrousel, který Napoleon nechal postavit na počest vítězství v bitvě u Slavkova u Brna, a jsou zde krásné Tuilerijské zahrady.

Vstupné, vstup a otevírací doba muzea Louvre

Muzeum Louvre je pověstný svými frontami. Naštěstí je možné rezervovat vstupenky předem a frontu na lístky přeskočit.

Při rezervaci prohlídky Louvru online si můžete vybrat mezi několika balíčky. Základním typem vstupenky je vstupenka za 17 €, díky které máte oddělený vstup do muzea a nemusíte čekat frontu na lístky. Dalším typem je vstupenka za 26 €, se kterou máte rovněž skip-the-line vstup a navíc audoprůvodce v ceně.

Dáváte přednost prohlídce s průvodcem? Průvodce vám ukáže to nejzajímavější z Louvru a pomůže se zorientovat v obrovském množství umění. Prohlídky jsou k dispozici v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině a portugalštině.

Kombinované vstupenky do muzea Louvre a pro plavbu po Seině začínají na 25,99 €. Skvělá možnost, jak spojit oblíbené aktivity v Paříži.

Děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma, stejně jako studenti do 26 let a osoby se zdravotním postižením. Vstupné zdarma mají všichni bez rozdílu věku první neděli v měsíci.

Muzeum Louvre je otevřené každý den kromě úterý v následujících časech: v sezóně PO, ST, ČT a víkend 9:00-18:00 a v PÁ 9:00-21:45. Mimo sezónu se zavírá vždy v 18:00.

Poslední vstup je hodinu před koncem otevírací doby. Pokoje se zavírají půl hodiny před. Hlavní vstup probíhá přes pyramidu uprostřed nádvoří muzea. Kompletního průvodce Louvrem najdete v mém samostatném článku.

Palais Royal

Palais Royal neboli Královský palác se nachází naproti Louvru. Je to ideální místo pro krátkou zastávku a procházku v zahradách. Když tu budete, všimněte si mnoha detailů. Například na židlích a lavičkách jsou citáte slavných osobností.

Palais Royal Paříž

Nádvoří je známé svými černobílými sloupy, se kterými se tu všichni rádi fotí. V podloubí paláce jsou různé obchůdky od parfumerie po občerstvení s palačinkami.

Avenue des Champs-Élysées

Avenue des Champs-Élysées, nejznámější pařížský bulvár a jeden z nejznámějších na světě. Těžké uvěřit, že tu ještě v 17. století byl jen pustý mokřad. Ten poté upravil André Le Nôtre a o staletí později pařížský urbanista baron Haussman navrhl elegantní budovy lemující Champs-Élysées.

památky v Paříži | Avenue des Champs-Élysées

Champs-Élysées se dělí na horní a spodní část. Spodní část u Place de la Concorde zahrnuje zahrady Jardins des Champs-Élysées a muzeum výtvarného umění Petit Palais. I přesto, že muzeum klame svým názvem, rozhodně není malé a uvnitř vás čekají nádherné prostory a umění.

Petit Palais Paříž

Vstup je zdarma. Od muzea si zajděte na most Alexandra III. Je to jako Versailles mezi mosty. Bohatě nazdobený se zlatými sochami.

Horní část Avenue des Champs-Élysées začíná u Vítězného oblouku a představuje Champs-Élysées, jak jí známe všichni. Spousta turistů, luxusní butiky, restaurace a hotely. Najde se tu ale taky několik dostupných obchodů a možností, kde se najíst za rozumnou cenu.

Na Champs-Élysées můžete potkat lidi, kteří se z vás budou snažit vymámit pod nějakou záminkou peníze. Nám se to stalo hned dvakrát. Začne vám někdo z ničeho nic lichotit? Zpozorněte a peněženky nechce hluboko v kapse.

Place de la Concorde

Place de la Concorde je největším náměstím v Paříži, které obklopují některá významná místa v Paříži, jako jsou Tuilerijské zahrady nebo Avenue des Champs-Élysées.

Place de la Concorde / památky v Paříži

Uprostřed náměstí stojí 3200 let starý egyptský obelisk, který je nejstarší stavbou v Paříži. Byl sem převezený z chrámu v Luxoru v 19.století.

Place de la Concorde je taky známé v souvislosti s Velkou francouzskou revolucí, kdy tu pod gilotinou uťali hlavy králi Ludvíkovi XVI., Marii Antoinettě a dalším.

Vítězný oblouk (Arc de Triomphe)

Napoleonův Vítězný oblouk patří mezi nejznámější památky v Paříži. Začíná tady slavná Avenue des Champs-Élysées a každoročně končí cyklistický závod Tour de France.

Vítězný oblouk v Paříži / památky v Paříži

51 m vysoký památník je zasvěcený vojákům, kteří bojovali v revolučních a napoleonských válkách. Názvy bitev a jména vojáků jsou vyryté na štítech oblouku. Na úpatí památníku je Hrob neznámého vojína symbolizující uznání všem neznámým vojákům, kteří padli v 1. světové válce. Každý večer v 18:30 se tu zapaluje tzv. Věčný plamen.

Výhled z Arc de Triomphe na Avenue des Champs-Élysées

Arc de Triomphe stojí uprostřed rušné křižovatky a dostanete se sem podzemní chodbou. Na vrcholu památníku je vyhlídková plošina, ze které získáte panoramatický výhled na všech 12 tříd, Eiffelovu věž a čtvrť La Defense na druhé straně. Třídy se paprskovitě rozbíhají od Vítězného oblouku a Place Charles de Gaulle.

Vstupné a otevírací doba pro Vítězný oblouk

Vítězný oblouk patří k nejoblíbenějším památkám v Paříži. I večer mimo sezónu tu je zástup turistů, kteří si chtějí ikonickou památku vyfotit.

Otevřeno je denně 10:00-22:30 a v sezóně až do 23:00.

Vstupné do Arc de Trimphe je 13 €. Vstupné zdarma mají děti do 18 let, občané EU do 26 let a osoby se ZTP. Kromě toho mají vstup zdarma všichni bez rozdílu věku první neděli v měsíci. Vstupenky získáte zde

Kostel La Madeleine

La Madeleine je novoklasicistní kostel zasvěcený svaté Máří Magdaléně nedaleko Place de la Concorde. My jsme na něj narazili náhodou při brouzdání pařížskými uličkami na místě, kde bychom ho nečekali. A navíc téměř bez turistů, což je k nevíře vzhledem k jeho impozantnosti.

kotel la madeleine Paříž / památky v Paříži

La Madeleine má rozměry 108 x 43 x 30 m a je celý osázený korintskými sloupy. Pokud by byl na vyvýšeném místě, okamžitě byste se přenesli do antického Řecka.

Na průčelí si můžete prohlédnout reliéf zobrazující Poslední soud a na hlavních dveřích scény ze Starého zákona.

kotel la madeleine Paříž / památky v Paříži

Nádherný je i interiér s 3 kopulemi, které propouštějí světlo a freskou od Julese-Clauda Zieglera, kde jsou vyobrazené známé osobnosti (Jana z Arku, Raffael, Dante, Napoleon nebo Pius VII.)

Kostel La Madeleine je přístupný zdarma denně v čase 9:30-19:00. Leží na půli cesty mezi Place de la Concorde a pařížskou operou Palais Garnier.

Katedrála Notre Dame

Katedrála Notre Dame stojí na troskách pohanského chrámu v nejstarší části Paříže, ostrově Île de la Cité, kde kdysi vzniklo galské město Lutetia.

Notre Dame katedrála / co vidět v Paříži
Momentálně je katedrála Notre Dame pod lešením a intenzivně se pracuje na její opravě (2023)

Katedrála je sice od roku 2019 po velkém požáru uzavřená, ale přesto se sem zajděte podívat. Návštěva Paříže by bez ní nebyla kompletní.

Katedrála je vrcholem gotické architektury. Impozantní středověká stavba, na jejíž krov bylo použito 1300 dubů o stáří 300-400 let, vás okamžitě zaujme svými vitrážemi a množstvím soch a chrličů.

Notre Dame katedrála / co vidět v Paříži

V jižní věži je nejstarší a nejslavnější zvon v Notre Dame Emmanuel vážící téměř 13 000 kilo. Po Francouzské revoluci katedrála chátrala a díky románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se z ní stala ikona Francie a prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Kaple Sainte Chapelle

Přesuneme se jen 5 minut od katedrály Notre Dame ke kapli Sainte Chapelle. Ta je známá pro svá nádherná vitrážová okna. Na ploše 600 metrů čtverečních jich je celkem 15. Zobrazují víc než 1000 příběhů z Nového a Starého zákona. Barvy a světlo symbolizují božství a nebeský Jeruzalém.

Paříž co navštívit a památky / Sainte Chapelle

Pokud si chcete užít ten nejlepší pohled na vitráže, naplánujte si návštěvu kaple ve slunečných dnech hned na 9 h ráno, kdy otevírají. Plné vstupné je 11,50 €.

Sainte Chapelle je jedno z nejkrásnějších míst, kam bývají fronty. Naštěstí se jim můžete vyhnout při objednání vstupenek předem.

Pevnost Conciergerie

Hned vedle kaple leží pevnost Conciergerie z 10. století, která je pozůstatkem královského paláce. Ve 14. století byly některé budovy pevnosti přeměněné na vězení.

pevnost Conciergerie Paříž / památky v Paříži

Během vlády Jakobínského teroru 1793-1795 se stal palác revolučním tribunálem a vězením i pro Marii Antoinettu nebo Madame du Barry.

Dnes je Conciergerie součástí světového dědictví UNESCO.

Na rohu pevnosti jsou krásné hodiny. Přímo naproti mostu Pont au Change. Skrytý klenot Île de la Cité, kolem kterého spousta lidí projde bez povšimnutí.

pevnost Conciergerie Paříž / památky v Paříži

Plné vstupné do pevnosti stojí 11,50 €. Rezidenti EU do 26 let, děti do 18 let a osoby se zdravotním postižením mají vstup zdarma. Otevřeno je denně 9:30-18:00.

Panthéon

I když svým názvem mate, neoklasicistní Panthéon v Paříži nemá nic do činění s Pantheonem v Římě. Jeho konkurenti jsou spíše bazilika sv. Petra ve Vatikánu nebo katedrála sv. Pavla v Londýně.

Pantheon představuje monumentální stavbu v Latinské čtvrti, která domunuje rozlehlému náměstí. Původně ho postavili jako kostel, ale později se stal taky pohřebištěm pro známé osobnosti.

Pantheon PAŘÍŽ / co navštívit a vidět v Paříži

Pokud se zadíváte nad sloupy na průčelí, uvidíte nápis Aux grands hommes la patrie reconnaisante. Ten v překladu znamená, že památník byl původně věnován velkým mužům, které jejich země uznává. Pantheon se tak stal místem posledního odpočinku pro Voltaira, Victora Huga, Alexandra Dumase a další. Kromě velkých mužů tu je taky pohřbeno několik významných žen včetně Marie Curie.

Plné vstupné vás vyjde na 11,50 €. Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00. Vstupenky stačí zakoupit na místě. Nejsou tu fronty. Pokud byste chtěli lístky objednat předem, můžete je rezervovat tady.

Lucemburské zahrady

Kde si můžete jen tak sednout na židli a odpočívat spolu s Pařížany? Lucemburské zahrady jsou k tomu ideální. Místní si tu povídají, čtou nebo hrají šachy. Ta atmosféra tady je úžasná, zvlášť, když máte štěstí na slunečný den jako my.

Lucemburské zahrady / památky v Paříži

Na celkové ploše 25 hektarů najdete osmiboký bazén s fontánou, kde můžete pouštět malé plachetnice, skleníky s exotickými orchidejemi, oranžérii, zahradu v anglickém stylu, ale taky kavárnu, dětské hřiště a samozřejmě Lucemburský palác, který je sídlem francouzského senátu.

Pokud cestujete do Paříže s dětmi, Lucemburské zahrady jsou skvělou zastávkou, kde se děti zabaví na nejstarším vintage kolotoči v Paříži, vyhrají si s poníky nebo můžou koukat na loutkové představení.

Tour Montparnasse

Odkud zažijete jeden z nejkrásnějších výhledů na Eiffelovu věž a Paříž? Tour Montparnasse se nachází jen 15 minut chůze od Lucemburských zahrad a výhledy jsou odtud nádherné.

Tour Montparnasse výhled / Paříž památky
výhled na Eiffelovu věž, za ní čtvrť La Defense a napravo Invalidovna a Vítězný oblouk

Tour Montparnasse představuje 210 metrů vysoký mrakodrap ve stejnojmenné čtvrti. Na otevřenou vyhlídku vyjedete jedním z nejrychlejších výtahů v Evropě. Nahoře můžete posedět v červených křesílkách a užít si panoramatický výhled na celé město. Je tu mapa s vyznačenými místy, co kde z vyhlídky uvidíte. Celá vyhlídka je zabezpečená sklem. Ve skle jsou otvory pro focení.

Vstupné na vyhlídku stojí 17 €. Otevřeno je denně 11:00-22:30. Vstupenky získáte zde

Musée d´Orsay

Musée d´Orsay je jedno z nejlepších muzeí v Paříži. Muzeum sídlí v bývalé budově nádraží Gare d´Orsay, která byla považována za mistrovské dílo průmyslové architektury. Stavba je nádherná zvenčí i zevnitř.

Pokud máte rádi impresionistické umění, je muzeum Orsay přesně pro vás. Na několika patrech najdete sbírky od světových umělců 19. a 20. století – Degas, Renoir, Monet, Vincent van Gogh, Cézanne, Bonnard nebo Lautrec.

Nejste milovníky umění a přesto byste rádi navštívili některé z muzeí v Paříži? Zkuste právě muzeum Orsay. Můžete vystoupat až nahoru a užít si výhled na Paříž.

muzeum Orsay výhled
výhled z muzea Orsay na Louvre

Vstupné a otevírací doba muzea Orsay

Vstupenka do muzea Orsay stojí 17 €. Studenti do 26 let a děti mají vstup zdarma. První neděli v měsíci je pak vstup zdarma pro všechny. Je lepší dorazit brzy ráno a objednat vstupenky předem, abyste se vyhnuli frontám.

Muzeum je otevřené denně kromě pondělí v čase 9:30-18:00 a ve čtvrtek až do 21:45.

Opera Palais Garnier

Budova opery Palais Garnier je postavená v barokním stylu a představuje symbol Napoleonovo císařského režimu. Fasáda je ozvláštněna klasickými sloupy a osmi sochami, které symbolizují alegorické postavy (Poezie, Hudba, Idyla, Recitace, Píseň, Drama a Tanec).

Palais Garnier Opera Paříž

Lodžie zahrnuje busty skladatelů, jako byl Rossini, Mozart nebo Beethoven. Interiér je dechberoucí. Sametová sedadla, pozlacené balkony, obrovské křišťálové lustry a na stropě malba Chagalla.

Palais Garnier Opera Paříž

Opera hostí nejstarší národní baletní soubor na světě Ballet de l´Opéra de Paris.

Máte 2 možnosti, jak si prohlédnout operu zevnitř. První možností je standardní prohlídka bez průvodce za 12 € (viz foto). Nebo navštivte jedno z večerních představení – aktuální program.

Parc des Buttes Chaumont

Rádi byste si odpočinuli mimo vyšlapané cesty od davů turistů? Parc des Buttes Chaumont je ideální, protože leží až v 19. obvodu na severovýchodě Paříže.

Park nechal postavit Napoleon III. a je oblíbeným místem Pařížanů, kteří tady tráví volný čas. Na 25 akrech najdete umělé jezero, visutý most od Gustava Eiffela, jeskyně s vodopády a vyhlídku na skále se skvělým výhledem na Montmartre a baziliku Sacré-Coeur.

Pokud cestujete s dětmi, vyřádí se tu na dětském hřišti, pohladí poníky nebo shlédnou loutkové představení.

Je až k nevíře, že se ve středověku jednalo o jedno z nejznámějších míst, kde byla šibenice a následně tu těla měsíce až roky vystavovali (i z jiných popravišť v Paříži).

Le Centre Pompidou

V historické části Paříže vám ultra moderní budova kulturního centra Le Centre Pompidou vyrazí dech. Její high-tech architektura je popisována jako zevnitř ven, protože zahrnuje architektonické detaily schodišť a výtahů.

Le Centre Pompidou Paříž památky / co navštívit v Paříži

Aby architekti maximalizovali vnitřní prostor, obrátili konstrukci naruby a odkryli kostru z pestrobarevných trubek, které jsou barevně odlišené: modré pro klimatizaci, zelené pro kapaliny, žluté pro elektrické kabely a červené pro výtahy, schodiště a hasicí přístroje.

Součástí Le Centre Pompidou je Národní muzeum moderního umění, které obsahuje víc než 100 000 děl současného umění od roku 1905. Každý pokoj je rozdělen dle časového období nebo uměleckého hnutí, takže tu najdete pokoje zaměřené na surrealismus (Salvador Dalí, Max Ernst), konstruktivismus (Paul Klee, Piet Mondrian), pop art (Andy Warhol, Claes Oldenburg) a další.

Plné vstupné je 15 € kromě první neděle v měsíci, kdy si můžete stálou sbírku prohlédnout zdarma. Aktuální akce a výstavy najdete tady.

Montmartre

Montmartre je nádherná čtvrť na kopci s klikatými a úzkými uličkami, pouličnímu umělci a skvělým jídlem. Pokud jste viděli Amélii z Montmartru, možná některá místa poznáte. Montmartre určitě musí být na seznamu, co vidět v Paříži. I když je plný turistů, má svojí nezaměnitelnou atmosféru.

Montmartre Paříž / památky v Paříži
Rue de l’Abreuvoir

Když tu budete, určitě si projděte začátek uličky Rue de l’Abreuvoir u růžového domu La Maison Rose. Sem prý chodívali umělci do kavárny. Odtud pokračujte po Rue des Saules, až dojdete k dalšímu fotogenickému spotu – restauraci Le Consulat, za kterou vykukuje kopule baziliky Sacré Coeur.

Rue Maurice Utrillo a restaurace Le Consulat

Bazilika Sacré-Coeur

Baziliku Sacré-Coeur neboli baziliku Nejsvětější srdce Paříže zahlédnete z mnoha míst v Paříži. Tyčí se totiž na nejvyšším bodě Paříže ve čtvrti Montmartre (v překladu Hora mučedníků) a je po Eiffelově věži druhým nejvyšším bodem ve městě.

bazilika sacré coeur / památky v Paříži

Svým románsko-byzantským vzezřením s mramorovou fasádou se vymyká pařížskému standardu v podobě středověkých gotických kostelů.

Při stavbě baziliky Sacré-Coeur se inspirovali u baziliky San Marco v Benátkách a Hagia Sophia v Instanbulu. Místní jí přezdívají Šlehačkový dort.

Bazilika Sacré Coeur Paříž památky
Když počkáte do večera, bazilika se celá nasvítí.

Uvnitř kostela je nádherná zlatá mozaika Krista. Můžete vystoupat zdarma až do kopule a užít si pohled na Paříž (ten se vám naskytne i před bazilikou, ale z kopule je přece jen lepší). Bazilika Sacré-Coeur je otevřená denně v čase 6:00-22:30.

Kabaret Moulin Rouge

Moulin Rouge leží ve čtvrti Pigalle pod Montmartre. Kdysi tu bývaly větrné mlýny a jeden z nich se stal sídlem pro kabaret Moulin Rouge.

Známý kabaret byl otevřený v roce 1889. V té době tam pracovaly kurtizány, která vynalezly svůdný tanec kankán. Ten byl ze začátku považovaný za nestoudný, ale postupně si získal oblibu celého světa.

Moulin Rouge funguje dodnes a je extrémně populární. Lístky na show bývají vyprodané dny i týdny dopředu, takže je určitě potřeba rezervovat návštěvu show s předstihem.

Place des Vosges

Place des Vosges je nejstarší pařížské veřejné náměstí, které najdete v historické čtvrti Le Marais. Ta je známá svými středověkými a renesančními paláci a sama o sobě stojí za návštěvu.

Náměstí Vosges bylo předlohou pro Place Vendôme a Place de la Concorde. Renesanční náměstí Place des Vosges bylo prototypem obytných náměstí té doby: dokonale symetrický tvar s jednotnými domy z červených cihel, kamennými detaily a šikmými modrými břidlicovými střechami.

Mezi další zajímavá místa v okolí patří Picassovo muzeum se sbírkou víc jak 5000 děl, památník holocaustu Mémorial de la Shoah nebo židovské muzeum Musée d’art et d’histoire du judaïsme, které zahrnuje víc než 2000 letou historii Židů včetně uměleckých děl od židovských umělců Chagalla a Modiglianiho.

Najdete tu taky několik skvělých restaurací, jako je L´As du Fallafel s blízkovýchodní kuchyní.

Invalidovna (Les Invalides)

Invalidovna představuje komplex budov kousek za Eiffelovou věží, které byly zasvěcené invalidním válečným veteránům. Mnozí z nich byly do té doby odsouzení k žebráctví.

Až Ludvík XIV. pro ně nechal na konci 17. století postavit nemocnici a domov důchodců, kde se o válečné veterány postarali. Svojí funkci plní Les Invalides dodnes.

Les Invalides Paříž

V rámci prohlídky Les Invalides můžete navštívit válečná muzea, kde se dozvíte víc o francouzské válečné historii. Nejznámějším je Musée de l´Armée. Ve zdejším kostele uvidíte hrobku Napoleona Bonaparte.

Les Invalides je místem, kde výtržníci získali děla a muškety, které později toho dne použili k útoku na Bastilu a tím se rozpoutala Velká francouzská revoluce.

Plné vstupné do Musée de l´Armée je 14 €. Vstupenky můžete koupit online nebo na místě.

Památník Grande Arche

Máte chuť poznat trochu jinou Paříž, než jak jí běžně všichni známe? Navštivte ultra moderní čtvrť La Défense za Vítězným obloukem.

La Grande Arche Paříž památky | co vidět v Paříži

Metrem se dostanete až k památníku La Grande Arche z oceli a kamene. Je to architektonicky zajímavá budova, odkud máte výhled na Paříž. Zároveň jsou tu vystavené současné fotografie.

Otevřeno je každý den až do 18:30. Vstupné je 15 €. Vstupenky stačí koupit na místě.

Pařížské katakomby (Les Catacombes de Paris)

Pařížské katakomby tvoří kontrast k romantické Paříži. Rozhodně nepatří mezi typické památky v Paříži. Můžete si je představit jako komplex tunelů pod pařížskými ulicemi, kde se nachází víc než 6 milionů koster Pařížanů z 18. století.

Pařížské katakomby / památky v Paříži

Místo bylo původně kostnicí, ale potom, co si všimli Pařížané popularity katakomb v Římě, přeměnili kostnici na katakomby. Prohlídka katakomb je dlouhá asi 2 km.

Pařížské katakomby nejsou vhodné pro osoby se sníženou pohyblivostí, protože vás čeká hodně schodů.

Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 9:45-20:30. Vstupenky s audioprůvodcem stojí 29 €. Rezervace je povinná. Vstupenky získáte zde

Nadace Louis Vuitton (Fondation Louis Vuitton)

Fondation Louis Vuitton v parku Bois de Bologne je relativně nová stavba z roku 2014. Stavba zvenčí připomíná obrovskou loď s vlajícími plachtami.

Na její výrobu použili 3 600 skleněných panelů a obsahuje dokonce víc oceli než Eiffelova věž. Z konstrukce vybíhají 3 venkovní terasy, odkud uvidíte na park v okolí a moderní zástavbu La Defense.

Fondation Louis Vuitto Paříž

Uvnitř Fondation Louis Vuitton sídlí 11 galerií se stálou sbírkou umění 20. a 21. století, kterou doplňují dočasné expozice a nejrůznější kulturní akce a hudební vystoupení. Plné vstupné je 16 €, do 26 let 10 € a do 18 let 5 €. Na tomto odkaze se dozvíte více o aktuálních otevírací době, výstavách a akcích.

Až se pokocháte uměním, můžete se najíst ve zdejší Michelinské restauraci Le Frank.

Parc de la Villette

Parc de la Villete vznikl až v roce 2015, kdy se stal největší upravenou zelenou plochou v Paříži. Zaujímá 55 hektarů na severovýchodě Paříže a na jeho důkladné prozkoumání vám jeden den stačit nebude.

V parku je spousta zeleně, kanál Canal de l´Ourcq s jezírky a fontánami, tematické zahrady, dětská hřiště a moderní architektura. Kromě toho tu sídlí Muzeum vědy a techniky (Cité des Sciences et de l´Industrie), které patří k největším muzeím svého druhu v Evropě a koná se tu řada kulturních a hudebních akcí.

Park je otevřený denně v čase 6:00-01:00. Na severu parku staví linka metra 7 (stanice Porte de la Villette) a jižně pak projíždí linka metra 5 (stanice Porte de Pantin)

Zámek Versailles

Zámek Versailles byl původně královským loveckým zámečkem, který Ludvík XIV. přeměnil v honosné sídlo, kde sídlil až do Velké francouzské revoluce královský dvůr.

zámek Versailles památky v Paříži

Zámek Versailles je známý svojí extravagancí, opulentností, bohatostí, nádhernými zahradami a Zrcadlovým sálem s 357 zrcadly. Tou dobou byla zrcadla velmi drahá a díky tomu mohl Ludvík XIV. ukázat, jak mocná a bohatá Francie je.

Zrcadlový sál zámek Versailles / co navštívit v Paříži

Vstupné, vstup a otevírací doba zámku Versailles

Zámek Versailles je jednou z nejoblíbenějších památek v Paříži. Vyrazte sem co nejdříve, než sem přijedou zájezdové autobusy.

Pokud si plánujete projít palác, zahrady i park, na návštěvu Versailles si vyhraďte minimálně 3 hodiny. Čtěte mého podrobného průvodce Versailles

Vstupné: Základní vstupenka do paláce, zahrad a parku stojí 19,50 €. Tu si můžete zakoupit do konce října pouze ve středu, kdy nehrají hudební zahrady a není fontánová show. Od listopadu jsou vstupenky za 19,50 € k dispozici na kterýkoliv den kromě pondělí, kdy je zavřeno. Vstupné do celého komplexu včetně Trianonského panství a hudebních zahrad vyjde na 28,50 € a bez hudebních zahrad za 21,50 € (pouze ve středu do konce října a od listopadu kdykoliv).

Vstupné do 26 let je zdarma.

Rezervace: Rezervace do Versailles není povinná, ale samotný zámek Versailles jí vzhledem k dlouhým frontám doporučuje. Vstupenky získáte zde

Otevírací doba: Otevřeno denně kromě pondělí – palác Versailles duben-říjen 9:00-18:30 (poslední vstup 18:00), listopad-březen 9:00-17:30 (poslední vstup 17:00); Versaillské zahrady 8:00-20:30 (poslední vstup 19:00)

Jak se dostat: Do Versailles se dostanete napřímo vlakem RER C – nastoupit můžete například nedaleko Eiffelovky u mostu Pont de l’Alma – všechny zastávky na trase Paříž – Versailles. Vlak jezdí každých 30 minut a ve Versailles jste za 40 minut. Ze zastávky je to 10 minut k paláci.

Disneyland Paris

Navštívit Paříž a nechat si ujít ikonický Disneyland Paris by byla velká škoda. Zvlášť, když leží jen 37 minut vlakem z centra Paříže.

co navštívit a vidět v Paříži / Disneyland Park
Hrad Šípkové Růženky v Disneyland Park

Disneyland v Paříži se skládá ze dvou parků. Jako první vznikl Disneyland Park s růžovým hradem Šípkové Růženky, Mickey Mousem, Minnie a spoustou atrakcí pro menší děti i dospělé.

Později přistavěli Walt Disney Studios Park, který má taky několik skvělých atrakcí a mimo jiné vás vezme do zákulisí Disney filmů.

Více informací o Disneylandu se dozvíte v samostatném článku.

co navštívit a vidět v Paříži / Disneyland Park
Horská dráha Big Thunder Mountain v Disneyland Park

Vstupné a otevírací doba Disneylandu Paris

Vstupné: Vstupné do Disneylandu v Paříži se liší podle toho, jakou vstupenku zvolíte a kdy do Disneylandu jedete. Nejoblíbenější typem vstupenek jsou jednodenní vstupenky na konkrétní den, kde se ceny pohybují v rozmezí 56-99 € a pro děti 3-11 let 52-91 €. Podrobný přehled vstupného se dozvíte v samostatném článku o Disneylandu.

Upozornění: Do Disneylandu je povinná rezervace vstupenek předem. Vstupenky získáte zde

Otevírací doba: Disneyland park 9:30-21:00, o víkendech 9:30-22:00; Walt Disney Studios Park 9:30-19:00, o víkendech 9:30-21:00

Jak se dostat: Vlakem RER A z nádraží Gare de Lyon (cena 7,60 € za jednosměrnou jízdu). Vlak staví na nádraží Marne-la-Vallée-Chessy přímo u Disneylandu.

Mapa: památky v Paříži a co navštívit

Přehledná a interaktivní mapa, díky které si svou cestu snadno naplánujete. Mapu si můžete stáhnout do mobilu a propojit si památky, muzea, parky a další zajímavosti.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit za památky v Paříži 

Pořiďte si turistickou kartu Paris Pass, se kterou získáte po předem zvolený počet dní vstup do více než 60 míst v Paříži zdarma. Nebo zvolte druhou turistickou kartu Paris Explorer Pass, kde si vybíráte počet atrakcí, které plánujete za zvýhodněnou cenu navštívit (Disneyland, Louvre, Eiffelova věž, pětichodový gurmánský oběd a další).

Třetí možností je Paris Museum Pass, která zahrnuje po předem zvolený počet dní vstup do většiny hlavních pařížských památek.

První neděli v měsíci je vstup do národních památek zdarma. Sem patří například Vítězný oblouk, muzeum Louvre nebo muzeum Orsay. Připravte se ale na dlouhé fronty.

Kde se ubytovat v Paříži?

Luxusní hotely

Pullman Paris Tour Eiffel má jede z nejlepších výhledů na Eiffelovu věž. Součástí je taky hotelová restaurace, kde se podávají kalifornské speciality s francouzským vlivem. Pokoje jsou čisté, moderní a zařízené v přírodních tónech. Využít můžete taky úschovnu zavazadel a nepřetržitě otevřenou recepci.

Jardins Eiffel leží v centru Paříže, jen 200 metrů od Invalidovny. V docházkové vzdálenosti máte Eiffelovu věž, muzeum Orsay, Louvre, Seinu a další místa. Ideální poloha k procházkám. Pokoje jsou útulné včetně klimatizace a balkonu. Některé mají navíc výhled na Eiffelovu věž. Recepce 24/7 a úschovna zavazadel v ceně.

Hotel Pullman Paris Tour Eiffel má nádherný výhled na Eiffelovu věž

Střední třída

Hotel de Paris Montmartre leží v živé čtvrti Montmartre plné dlážděných uliček, restaurací a výhledů. Pokoje jsou elegantní a čisté včetně vlastní koupelny. Stanice metra se nachází jen 2 minuty od hotelu. Stejně tak i kabaret Moulin Rouge a bazilika Sacré Coeur, které jsou odtud v docházkové vzdálenosti. Recepce je otevřená nepřetržitě.

Ibis Styles Paris Massena Olympiades je moderní a svěží hotel jihovýchodně do centra. V docházkové vzdálenosti je vše potřebné – zastávky metra, autobusů i tramvaje, obchody a restaurace. Recepce je otevřená 24/7 a v případě potřeby si tu můžete uschovat zavazadla.

Hotel de Paris Montmartre v krásné a živé čtvrti Montmartre

Levné hotely

HotelF1 Paris Porte de Châtillon je velmi levný hotel ve 14. obvodě, který je ideální pro ty, co přilétají na letiště Orly. Zastávka metra a tramvaje je jen pár minut od hotelu. Ráno se podává snídaně a v případě potřeby si můžete přes ulici nakoupit v supermarketu Monoprix. Recepce je otevřená 24 hodin denně.

ibis Budget Paris Nord 18ème najdete v 18. obvodě na kraji Paříže, takže je vhodný pro cestující z letiště Charles de Gaulle. Stanice metra a tramvaje je jen pár minut od hotelu, stejně jako obchody a restaurace. Pokoje jsou malé, ale dostačující a s vlastní koupelnou. Recepce je otevřená 24/7.

Tipy, jak si užít Paříž

Hlídejte si věci. Hlavně u hlavních turistických atrakcí.

Pozor na podvody. Během naší návštěvy se nám dvakrát stalo, že se z nás někdo snažil vymámit peníze. A ani jednou to nebyli lidé, do kterých byste to na první pohled řekli. V Paříži není zvykem, že by vás místní zastavili a chtěli si s vámi povídat, jako je tomu třeba v Americe nebo jiných zemích. Proto jakmile se to stane, buďte obezřetní.

Nejznámější památky navštivte ráno – Eiffelovu věž, Louvre, Vítězný oblouk nebo už zmíněné Versailles. I když se v současné době musí na řadu míst provádět rezervace předem, pořád vás čekají bezpečnostní kontroly.

Nenechte si ujít noční Paříž – nasvícená pyramida u Louvru, blyštivá Eiffelovka nebo zářící bazilika Sacré-Coeur. Je to nádherná podívaná.

Dejte si pravé francouzské palačinky Crêpes. Mají je téměř na každém rohu a jsou výborné.

Sedněte si do parku a jen relaxujte. Jako místní. V Lucemburských zahradách, u Palais Royal i v Tuilerijských zahradách je dostatek židlí, kde Pařížané sedávají, povídají si nebo čtou knížku.

Pitnou vodu si můžete načepovat z fontán s pitnou vodou neboli Fontaine Wallace. Většinou jsou zelené, litinové a krásné sami o sobě.

Ochutnejte bagetu nebo croissant ve francouzské pekárně, kterým se říká Boulangerie. Po Paříži na ně natrefíte na každém rohu. Nebo vyzkoušejte makronky v cukrárně Ladurée přímo na Champs-Élysées.

Veřejné toalety najdete po celém centru Paříže. Jsou to malé kovové budky. Kromě toho je tu taky několik placených toalet.

PAŘÍŽ PITNÁ VODA FONTÁNY
Fontány s pitnou vodou

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Paříže

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Paříži. Líbil se vám článek? Dejte nám vědět v komentáři nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Více informací o Paříži

PAŘÍŽ ITINERÁŘ: Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Paříži. Kompletní přehled vstupného na památky získáte z článku přehled vstupného a otevírací doby na památky v Paříži.

ZAJÍMAVOSTI V PAŘÍŽI: Pokud jste milovníky umění, máme připraveného podrobného průvodce muzeem Louvre (co vidět, ceny, vstup apod.). V dalším článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět před návštěvou Versailes.

Plánujete navštívit Disneyland? Čtěte podrobného průvodce Disneylandem.

PAŘÍŽ PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Paříži (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Paříží.

JAK UŠETŘIT V PAŘÍŽI: Čtete naše tipy, jak levně navštívit Paříž. Paris Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Paříži – více o Paris Pass.

PROVENCE: Co takhle objevit další nádherná místa ve Francii? Provence je jedním z nich. V průvodci Provence se dozvíte vše, co před svojí cestou potřebujete vědět.

Nejčastěji kladené dotazy, co vidět v Paříži

Jaké památky v Paříži navštívit?

Mezi nejkrásnější a nejznámější památky v Paříži patří Eiffelova věž, muzeum Louvre, Vítězný oblouk, bazilika Sacré-Coeur, katedrála Notre Dame nebo Svatá kaple. Paříž má spoustu nádherných míst, co stojí za to vidět. V článku najdete podrobný přehled nejkrásnějších míst, co navštívit v Paříži, pomocí kterého si můžete sestavit svůj itinerář.

Je potřeba rezervace předem na památky v Paříži?

U některých památek, atrakcí a muzeí v Paříži je lepší provést rezervaci předem, abyste se vyhnuli na místě frontám. Mezi tato místa patří například Eiffelova věž nebo muzeum Louvre. Povinná rezervace je pak do Disneylandu Paris nebo katakomb.

Jaká jsou nejlepší muzea v Paříži?

Paříž má skvělá muzea, která patří mezi nejlepší na světě. Každý si přijde na své. Obdivujte více jak 30 tisíc předmětů v muzeu Louvru, které je nejnavštěvovanějším muzeem na světě. Nebo zajděte do Musée d´Orsay, kde je vystavené impresionistické umění. Máte radši moderní umění? Pak se vám bude líbit v Le Centre Pompidou. A nejen umělecké sbírky, ale i samotné budovy stojí rozhodně za vidění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *