33 tipů na památky, co navštívit v Paříži (2024) + mapa

co navštívit v Paříži / Paříž památky a zajímavosti

Plánujete, co vidět a jaké památky v Paříži navštívit? Podívejte se na našich 33 tipů na nejlepší místa, co vidět v Paříži (Eiffelova věž, Vítězný oblouk, Louvre a spousta dalších). Ukážeme si známá i neznámá místa v Paříži, pokud byste chtěli vidět v Paříži víc.

V článku najdete taky další užitečné informace: jaké je do památek vstupné, otevírací doba a jak se k památkám dostat, abyste si svůj itinerář pro Paříž mohli naplánovat snadno a rychle.

Paříž zajímavosti

Město světla. Město lásky. Paříž má spoustu přezdívek, které ukazují, že historie, kultura a elegance tu doslova sálají z každého jejího koutu.

Paříž založili už ve 3. století před naším letopočtem Galové a dali jí název Lutetia. V roce 52 před n. l. město obsadili Římané a od roku 308 n. l. už město neslo název Paříž.

Paříž to umí. Plavba po Seině, večeře na Eiffelově věži, výhled z pocukrované baziliky Sacré-Coeur nebo malebná náměstí s fontánou uprostřed a pekárnou na rohu.

Paříž je město, které si svým šarmem podmaní i naprostého neromantika. Vím to z první ruky. Jednoho mám doma :).

co navštívit v Paříži

Co čtvrť, to jiná atmosféra.

V Latinské čtvrti se můžete toulat v labyrintu středověkých uliček a zaplout do jedné z restaurací, kde najdete typicky francouzskou kuchyni.

Na široké Champs-Élysées se pokocháte výlohami těch nejmódnějších domů a možná si přivezete vzpomínku na Paříž až domů.

Živost a umění nasajete ve čtvrti Montmartre plné strmých dlážděných uliček, pouličních umělců, vintage obchůdků a kouzelných restauracích.

Ostrov Île de la Cité, nejstarší část Paříže, vás okouzlí světoznámou katedrálou Notre Dame a kaplí Sainte Chapelle s těmi nejkrásnějšími vitrážemi.

Paříž památky a co navštívit

Co vidět v Paříži? Podívejte se na našich 33 tipů na nejkrásnější místa v Paříži od památek, muzeí až po svěží parky a zahrady. Pomocí seznamu a mapy si můžete snadno vytvořit itinerář, co navštívit v Paříži za jeden, dva, tři nebo i více dní.

1. Plavba po Seině

Plavba po Seině představuje ideální úvod k poznání Paříže. Spousta těch nejznámějších památek se totiž nachází přímo u břehu.

památky v Paříži / plavba po Seině

Můžete začít od katedrály Notre Dame a odtud vidět po pravé straně Louvre, Place de la Concorde či hned naproti muzeum Orsay a Eiffelovu věž.

Nebo plavbou zakončete den. Pohled z řeky na nádherně nasvícenou Paříž stojí za to. Rezervujte plavbu po Seině zde.

2. Eiffelova věž – co navštívit v Paříži

Jedna z nejznámějších památek na světě. Eiffelova věž nemůže chybět na žádném seznamu, co navštívit v Paříži.

památky v Paříži / Eiffelova věž

Eiffelovu věž postavili v roce 1889 ke 100. výročí Velké francouzské revoluce. Se svými 324 metry byla nejvyšší budovou na světě po 4 desetiletí, dokud nepostavili budovu Chrysler Building v New Yorku.

Dnes si Eiffelovka zachovává prvenství mezi věžemi. Za jasného počasí si odtud užijete skvělý výhled na celé město i okolí.

památky v Paříži / Eiffelova věž

Eiffelova věž se skládá z 18 000 pevných železných částí, které spojuje na 2,5 milionů nýtů. Za svou existenci vystřídala už několik barevných kabátů od červenohnědé přes žlutou a kaštanově hnědou až po speciální barvu Eiffel Tower Brown. Každých 7 let čeká Eiffelovu věž nový nátěr, na který padne přes 60 tun barvy.

Celkově jsme měli možnost vidět všechny tři podoby Eiffelovky – neosvětlenou, osvětlenou a blikající v noci. Pokud tedy nepočítám mini verze Eiffelovy věže od místních kupců :). Každá její podoba měla něco do sebe.

Jak navštívit Eiffelovu věž

Vstupné na Eiffelovu věž

Vstupné se liší podle toho, do jakého patra vystoupáte a zda jdete pěšky nebo jedete výtahem:

 • Výtahem do 2. patra: 18,10 € plné; 9 € pro mládež 12-24 let; 4,50 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
 • Výtahem do 3. patra: 28,30 € plné; 14,10 € pro mládež 12-24 let; 7,10 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
 • Po schodech do 2. patra: 11,30 € plné; 5,60 € pro mládež 12-24 let; 2,80 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
 • Po schodech do 2. patra a odtud výtahem do 3. patra: 21,50 € plné; 10,70 € pro mládež 12-24 let; 5,40 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
Otevírací doba

Eiffelova věž je otevřená denně v čase 9:30-23:45 (poslední vstup ve 22:45). Konkrétní čas si zvolíte při rezervaci vstupenky.

Každý rok v lednu probíhají na Eiffelově věži údržbové práce, kdy nemůžete navštívit nejvyšší úroveň summit. Přístupné je pouze první a druhé patro.

Doporučuji rezervovat s dostatečným předstihem (můžete rezervovat až 2 měsíce předem). Ve večerní časy můžou být vstupenky vyprodané i týdny dopředu. Vstupenky do Eiffelovy věže získáte zde.

TIP: Vyhraďte si na Eiffelovu věž víc času. Koupí vstupenky online šetříte čas ve frontě na lístky, ale stále vás čeká bezpečnostní kontrola a poté čekání u výtahu, pokud nepůjdete pěšky.

Přeskočte frontu rezervací vstupenek na oblíbené atrakce v Paříži předem:

3. Náměstí Trocadéro

Náměstí Trocadéro u Palais du Trocadéro je ikonické dlážděné náměstí, odkud budete mít ten nejhezčí pohled na Eiffelovu věž. Na východ slunce to tu nemá chybu. Od náměstí Trocadéro pak můžete sejít po schodech do zahrad Jardins du Trocadéro.

Výhled z náměstí Trocadéro v Paříži brzy ráno
Výhled z náměstí Trocadéro brzy ráno

Celá oblast je pro fotografování Eiffelovy věže jedna z nejlepších. My jsme tu byli brzy ráno a už tak jsme měli možnost shlédnout žádost o ruku a ženy v nádherných róbách, které se tu nechaly fotit.

K Eiffelově věže pak stačí přejít most a ocitnete se přímo pod ní. Jen pozor na hustý provoz na mostě a v okolí.

4. Muzeum Louvre

Muzeum Louvre je největším a nejnavštěvovanějším světovým muzeem umění. Pokocháte se tu takovými díly, jako je Mona Lisa od Leonarda da Vinci, Velká sfinga z Tanisu nebo sochy Nike Samothrace, Spící hermafrodit či Venuše de Milo.

Louvre v Paříži / památky v Paříži

Louvre postavili ve 12. století jako pevnost. V 16.-17. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí, kdy se stal ohromujícím palácem. Jako muzeum funguje od roku 1793.

Jeho rozsáhlá sbírka je rozdělená do 3 křídel – křídlo Richelieu s apartmány Napoleona III., křídlo Sully zaměřené na historii Louvru a umění z egyptského, římského a řeckého starověku a nejoblíbenější křídlo Denon s nádhernou Velkou galerii, kde jsou vystavené ty nejznámější obrazy včetně Mony Lisy.

Muzeum je známé svou skleněnou pyramidou, kterou navrhl čínský architekt IM Pei. Večer je nádherně osvětlená. Vedle hlavní pyramidy jsou ještě dvě menší pyramidy, které místo skvěle dokreslují.

co navštívit v Paříži / Muzeum Louvre

Vstupné do muzea Louvre

Plné vstupné do muzea Louvre je 15 €. Děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma, stejně jako studenti do 26 let a osoby se zdravotním postižením. Vstupné zdarma mají všichni bez rozdílu věku první neděli v měsíci.

Jak přeskočit fronty do muzea Louvre:
Vstupenky jsme si zakupovali předem, protože i v únoru byly na řadě míst v Paříži dlouhé fronty. Šli jsme přes pyramidu, kde je vyhrazený vstup pro ty, co mají rezervaci předem. Vedle se pak nachází vstup pro ty, co rezervaci nemají a musejí čekat ve frontě.

Otevírací doba muzea Louvre

Muzeum je otevřené každý den kromě úterý v následujících časech – pondělí, středa, čtvrtek a víkend 9:00-18:00, pátek 9:00-21:45. Mimo sezónu je otevírací doba kratší – denně 9:00-18:00.

Poslední vstup je maximálně hodinu před koncem otevírací doby, pokoje se zavírají půl hodiny před. Hlavní vstup probíhá přes pyramidu uprostřed nádvoří muzea. 

Čtěte našeho průvodce a praktické tipy, jak navštívit muzeum Louvre.

U Louvre je také k vidění Arc de Triomphe du Carrousel, který Napoleon nechal postavit na počest vítězství v bitvě u Slavkova u Brna, a jsou zde krásné Tuilerijské zahrady.

5. Socha svobody

Ano, nezmýlila jsem se. Nejen New York má svou Sochu svobody. Ta pařížská sice není tak známá, ale pro Pařížany je o mnohem významnější. Navíc má velkou spojitost se Sochou svobody v New Yorku. Jednalo se totiž o její pracovní verzi a sloužila jako replika pro vytvoření známější sochy v USA.

Socha svobody v Paříži / památky v Paříži

Socha svobody v Paříži byla darem v roce 1889 od americké komunity ke 100. výroční Velké francouzské revoluce. Socha zdůrazňovala pouto mezi Francií a Spojenými státy a potvrzovala oddanost obou národů k republikánskému ideálu, na kterém byly založeny.

11,5 metrů vysoká Socha svobody je přístupná zdarma na uměle vytvořeném ostrově Île aux Cygnes jižně od Eiffelovy věže, kam se dostanete přes most Pont de Grenelle. Druhou možností je most Pont de Bir-Hakeim, od kterého si projdete necelý kilometr dlouhý úzký ostrov, který tvoří pěší trasa s lavičkami a lemovaná stromy. Ideální místo pro odpočinek mimo ruch města.

6. Palais Royal – co navštívit v Paříži

Palais Royal neboli Královský palác se nachází naproti Louvru. Je to ideální místo pro krátkou zastávku a procházku v zahradách. Když tu budete, všimněte si mnoha detailů. Například na židlích a lavičkách jsou citáte slavných osobností.

Palais Royal Paříž

Nádvoří je známé svými černobílými sloupy, se kterými se tu všichni rádi fotí. V podloubí paláce jsou různé obchůdky od parfumerie po občerstvení s palačinkami.

7. Avenue des Champs-Élysées

Avenue des Champs-Élysées, nejznámější pařížský bulvár a jeden z nejznámějších na světě. Těžké uvěřit, že tu ještě v 17. století byl jen pustý mokřad. Ten poté upravil André Le Nôtre a o staletí později pařížský urbanista baron Haussman navrhl elegantní budovy lemující Champs-Élysées.

památky v Paříži | Avenue des Champs-Élysées

Champs-Élysées se dělí na horní a spodní část. Spodní část u Place de la Concorde zahrnuje zahrady Jardins des Champs-Élysées a muzeum výtvarného umění Petit Palais. I přesto, že muzeum klame svým názvem, rozhodně není malé a uvnitř vás čekají nádherné prostory a umění. Vstup je zdarma.

Petit Palais Paříž

Od muzea si zajděte na most Alexandra III. Je to Versailles mezi mosty – bohatě nazdobený se zlatými sochami.

Horní část Avenue des Champs-Élysées začíná u Vítězného oblouku a představuje Champs-Élysées, jak jí známe všichni. Spousta turistů, luxusní butiky, restaurace a hotely. Najde se tu ale taky několik dostupných obchodů a možností, kde se najíst za rozumnou cenu.

Na Champs-Élysées a v okolí můžete potkat lidi, kteří se z vás budou snažit vymámit pod nějakou záminkou peníze. Nám se to stalo hned dvakrát. Začne vám někdo z ničeho nic lichotit? Zpozorněte a peněženky nechte hluboko v kapse.

8. Place de la Concorde

Place de la Concorde je největším náměstím v Paříži, které obklopují některá významná místa v Paříži, jako jsou Tuilerijské zahrady nebo Avenue des Champs-Élysées.

Place de la Concorde / památky v Paříži

Uprostřed náměstí stojí 3200 let starý egyptský obelisk, který je nejstarší stavbou v Paříži. Byl sem převezený z chrámu v Luxoru v 19.století.

Place de la Concorde je taky známé v souvislosti s Velkou francouzskou revolucí, kdy tu pod gilotinou uťali hlavy králi Ludvíkovi XVI., Marii Antoinettě a dalším.

9. Vítězný oblouk (Arc de Triomphe)

Napoleonův Vítězný oblouk patří mezi nejznámější památky v Paříži. Začíná tady slavná Avenue des Champs-Élysées a každoročně končí cyklistický závod Tour de France.

Vítězný oblouk v Paříži / památky v Paříži

51 m vysoký památník je zasvěcený vojákům, kteří bojovali v revolučních a napoleonských válkách. Názvy bitev a jména vojáků jsou vyryté na štítech oblouku. Na úpatí památníku je Hrob neznámého vojína symbolizující uznání všem neznámým vojákům, kteří padli v 1. světové válce. Každý večer v 18:30 se tu zapaluje tzv. Věčný plamen.

Výhled z Arc de Triomphe na Avenue des Champs-Élysées

Arc de Triomphe stojí uprostřed rušné křižovatky a dostanete se sem podzemní chodbou. Na vrcholu památníku je vyhlídková plošina, ze které získáte panoramatický výhled na všech 12 tříd, Eiffelovu věž a čtvrť La Defense na druhé straně. Třídy se paprskovitě rozbíhají od Vítězného oblouku a Place Charles de Gaulle.

Vstupné a otevírací doba pro Vítězný oblouk

Vítězný oblouk patří k nejoblíbenějším památkám v Paříži. I večer mimo sezónu tu je zástup turistů, kteří si chtějí ikonickou památku vyfotit.

Vstupné do Arc de Trimphe je 13 €. Vstupné zdarma mají děti do 18 let, občané EU do 26 let a osoby se ZTP. Kromě toho mají vstup zdarma všichni bez rozdílu věku první neděli v měsíci. Získejte vstupenky kliknutím zde a na místě přeskočte frontu.

Otevřeno je denně 10:00-22:30 a v sezóně od dubna do konce září až do 23:00. Poslední vstup je 45 minut před koncem otevírací doby.

10. Muzeum Orsay

Musée d´Orsay je jedno z nejlepších muzeí v Paříži. Muzeum sídlí v bývalé budově nádraží Gare d´Orsay, která byla považována za mistrovské dílo průmyslové architektury. Stavba je nádherná zvenčí i zevnitř.

Pokud máte rádi impresionistické umění, je muzeum Orsay přesně pro vás. Na několika patrech najdete sbírky od světových umělců 19. a 20. století – Degas, Renoir, Monet, Vincent van Gogh, Cézanne, Bonnard nebo Lautrec.

Nejste milovníky umění a přesto byste rádi navštívili některé z muzeí v Paříži? Zkuste právě muzeum Orsay, kde se vám bude líbit asi nejvíc. Můžete vystoupat až nahoru a užít si výhled na Paříž.

muzeum Orsay výhled
výhled z muzea Orsay na Louvre

Vstupné a otevírací doba muzea Orsay

Vstupenka do muzea Orsay stojí 16 €. Děti, studenti do 26 let a ZTP s 1 doprovodem mají vstup zdarma. První neděli v měsíci je pak vstup zdarma pro všechny. Získejte vstupenky kliknutím zde.

Muzeum je otevřené denně kromě pondělí v čase 9:30-18:00 a ve čtvrtek až do 21:45.

Jak přeskočit fronty do muzea Orsay:
Pařížská muzea jsou obecně velmi oblíbená a tvoří se tu dlouhé fronty. Spolu s muzeem Louvre je muzeum Orsay nejoblíbenější. Přeskočte frontu rezervací vstupenek předem. Na místě stačí ukázat vstupenku v mobilu, popř. si jí můžete vytisknout.

11. Kostel La Madeleine

La Madeleine je novoklasicistní kostel zasvěcený svaté Máří Magdaléně nedaleko Place de la Concorde. My jsme na něj narazili náhodou při brouzdání pařížskými uličkami na místě, kde bychom ho nečekali. A navíc téměř bez turistů, což je k nevíře vzhledem k jeho impozantnosti.

kotel la madeleine Paříž / památky v Paříži

La Madeleine má rozměry 108 x 43 x 30 m a je celý osázený korintskými sloupy. Pokud by byl na vyvýšeném místě, okamžitě byste se přenesli do antického Řecka.

Na průčelí si můžete prohlédnout reliéf zobrazující Poslední soud a na hlavních dveřích scény ze Starého zákona.

kotel la madeleine Paříž / památky v Paříži

Nádherný je i interiér s 3 kopulemi, které propouštějí světlo a freskou od Julese-Clauda Zieglera, kde jsou vyobrazené známé osobnosti (Jana z Arku, Raffael, Dante, Napoleon nebo Pius VII.)

Kostel La Madeleine je přístupný zdarma denně v čase 9:30-19:00. Leží na půli cesty mezi Place de la Concorde a pařížskou operou Palais Garnier.

12. Katedrála Notre Dame – co navštívit v Paříži

Katedrála Notre Dame stojí na troskách pohanského chrámu v nejstarší části Paříže, ostrově Île de la Cité, kde kdysi vzniklo galské město Lutetia.

Notre Dame katedrála / co vidět v Paříži
Momentálně je katedrála Notre Dame pod lešením a intenzivně se pracuje na její opravě (2023)

Katedrála je sice od roku 2019 po velkém požáru uzavřená, ale přesto se sem zajděte podívat. Návštěva Paříže by bez ní nebyla kompletní.

Katedrála je vrcholem gotické architektury. Impozantní středověká stavba, na jejíž krov bylo použito 1300 dubů o stáří 300-400 let, vás okamžitě zaujme svými vitrážemi a množstvím soch a chrličů.

Notre Dame katedrála / co vidět v Paříži

V jižní věži je nejstarší a nejslavnější zvon v Notre Dame Emmanuel vážící téměř 13 000 kilo. Po Francouzské revoluci katedrála chátrala a díky románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se z ní stala ikona Francie a prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

13. Kaple Sainte Chapelle

Přesuneme se jen 5 minut od katedrály Notre Dame ke kapli Sainte Chapelle. Ta je známá pro svá nádherná vitrážová okna. Na ploše 600 metrů čtverečních jich je celkem 15. Zobrazují víc než 1000 příběhů z Nového a Starého zákona. Barvy a světlo symbolizují božství a nebeský Jeruzalém.

Paříž co navštívit a památky / Sainte Chapelle

Vstupné a otevírací doba Sainte Chapelle

Vstupné je 11,50 €. Vstup zdarma mají děti do 18 let, mládež EU do 25 let a osoby se zdravotním postižením.

Otevřeno je denně od 1. dubna do 30. září v čase 9:00-19:00 a po zbytek roku pak v čase 9:00-17:00.

Tip: Pokud si chcete užít ten nejlepší pohled na vitráže, naplánujte si návštěvu kaple ve slunečných dnech hned na 9 h ráno, kdy otevírají. Do Sainte Chapelle bývají fronty a je lepší objednat vstupenky předem. Kliknutím sem si rezervujete vstupenky předem.

14. Pevnost Conciergerie

Hned vedle kaple leží pevnost Conciergerie z 10. století, která je pozůstatkem královského paláce. Ve 14. století byly některé budovy pevnosti přeměněné na vězení.

pevnost Conciergerie Paříž / památky v Paříži

Během vlády Jakobínského teroru 1793-1795 se stal palác revolučním tribunálem a vězením i pro Marii Antoinettu nebo Madame du Barry.

Dnes je Conciergerie součástí světového dědictví UNESCO.

Na rohu pevnosti jsou krásné hodiny. Přímo naproti mostu Pont au Change. Skrytý klenot Île de la Cité, kolem kterého spousta lidí projde bez povšimnutí.

pevnost Conciergerie Paříž / památky v Paříži

Vstupné a otevírací doba pevnosti Conciergerie

Plné vstupné do pevnosti stojí 11,50 €. Rezidenti EU do 26 let, děti do 18 let a osoby se zdravotním postižením mají vstup zdarma. Rezervujte si vstupenky kliknutím zde – na výběr jsou vstupenky do pevnosti nebo zvýhodněné vstupenky do Conciergerie a Sainte Chapelle, která se nachází kousek odtud.

Otevřeno je denně 9:30-18:00 (poslední vstup v 17:30).

15. Panthéon

I když svým názvem mate, neoklasicistní Panthéon v Paříži nemá nic do činění s Pantheonem v Římě. Jeho konkurenti jsou spíše bazilika svatého Petra ve Vatikánu nebo katedrála svatého Pavla v Londýně.

Pantheon představuje monumentální stavbu v Latinské čtvrti, která dominuje rozlehlému náměstí. Původně ho postavili jako kostel, ale později se stal taky pohřebištěm pro známé osobnosti.

Pantheon PAŘÍŽ / co navštívit a vidět v Paříži

Pokud se zadíváte nad sloupy na průčelí, uvidíte nápis Aux grands hommes la patrie reconnaisante. Ten v překladu znamená, že památník byl původně věnován velkým mužům, které jejich země uznává. Pantheon se tak stal místem posledního odpočinku pro Voltaira, Victora Huga, Alexandra Dumase a další. Kromě velkých mužů tu je taky pohřbeno několik významných žen včetně Marie Curie.

Za drobný poplatek můžete vystoupat do kopule, odkud si užijete krásný výhled na Paříž.

Vstupné a otevírací doba Pantheonu

Vstupné do Pantheonu je 11,50 € a 3,50 € příplatek, pokud chcete navštívit taky vyhlídku v kopuli. Děti do 18 let a mládež EU do 25 let mají vstup zdarma.

Otevírací doba Pantheonu se liší podle období: 1. října – 31. března 10:00-18:00, 1. dubna – 30. září 10:30-18:30.Poslední vstup vždy 45 minut před koncem otevírací doby.

16. Lucemburské zahrady

Kde si můžete jen tak sednout na židli a odpočívat spolu s Pařížany? Lucemburské zahrady jsou k tomu ideální. Místní si tu povídají, čtou nebo hrají šachy. Ta atmosféra tady je úžasná, zvlášť, když máte štěstí na slunečný den jako my.

Lucemburské zahrady / památky v Paříži

Na celkové ploše 25 hektarů najdete osmiboký bazén s fontánou, kde můžete pouštět malé plachetnice, skleníky s exotickými orchidejemi, oranžérii, zahradu v anglickém stylu, ale taky kavárnu, dětské hřiště a samozřejmě Lucemburský palác, který je sídlem francouzského senátu.

Pokud cestujete do Paříže s dětmi, Lucemburské zahrady jsou skvělou zastávkou, kde se děti zabaví na nejstarším vintage kolotoči v Paříži, vyhrají si s poníky nebo můžou koukat na loutkové představení.

17. Tour Montparnasse

Odkud zažijete jeden z nejkrásnějších výhledů na Eiffelovu věž a Paříž? Tour Montparnasse se nachází jen 15 minut chůze od Lucemburských zahrad a výhledy jsou odtud nádherné.

Výhled z Eiffelovy věže je klasika, ale z mrakodrapu Tour Montparnasse budete mít fantastický výhled na Paříž včetně Eiffelovy věže.

Tour Montparnasse výhled / Paříž památky
výhled na Eiffelovu věž, za ní čtvrť La Defense a napravo Invalidovna a Vítězný oblouk

Tour Montparnasse představuje 210 metrů vysoký mrakodrap ve stejnojmenné čtvrti. Na otevřenou vyhlídku vyjedete jedním z nejrychlejších výtahů v Evropě.

Nahoře můžete posedět v červených křesílkách a užít si panoramatický výhled na celé město. Je tu mapa s vyznačenými místy, co kde z vyhlídky uvidíte. Celá vyhlídka je zabezpečená sklem. Ve skle jsou otvory pro focení.

Vstupné a otevírací doba mrakodrapu Montparnasse

Vstupné na vyhlídku mrakodrapu Montparnasse je 21 €, snížené vstupné 16 € pro mladé nad 12 let a studenty a snížené vstupné 9,50 € pro děti 4-11 let a 10,50 € pro ZTP. Rezervujte si vstupenky kliknutím zde.

Od dubna do konce září je otevřeno v čase 9:30-23:30 a po zbytek roku v čase 9:30-22:30 a od pátku do soboty a ve svátky až do 23:00. Přeskočte frontu rezervací vstupenek na oblíbené atrakce v Paříži předem:

18. Opera Palais Garnier

Budova opery Palais Garnier je postavená v barokním stylu a představuje symbol Napoleonovo císařského režimu. Fasáda je ozvláštněna klasickými sloupy a osmi sochami, které symbolizují alegorické postavy (Poezie, Hudba, Idyla, Recitace, Píseň, Drama a Tanec).

Palais Garnier Opera Paříž

Lodžie zahrnuje busty skladatelů, jako byl Rossini, Mozart nebo Beethoven. Interiér je dechberoucí. Sametová sedadla, pozlacené balkony, obrovské křišťálové lustry a na stropě malba Chagalla.

Palais Garnier Opera Paříž

Opera hostí nejstarší národní baletní soubor na světě Ballet de l´Opéra de Paris.

Vstupné a otevírací doba Opéra Garnier

Máte 2 možnosti, jak si prohlédnout operu zevnitř:

19. Parc des Buttes Chaumont

Rádi byste si odpočinuli mimo vyšlapané cesty od davů turistů? Parc des Buttes Chaumont je ideální, protože leží až v 19. obvodu na severovýchodě Paříže.

Park nechal postavit Napoleon III. a je oblíbeným místem Pařížanů, kteří tady tráví volný čas. Na 25 akrech najdete umělé jezero, visutý most od Gustava Eiffela, jeskyně s vodopády a vyhlídku na skále se skvělým výhledem na Montmartre a baziliku Sacré-Coeur.

Pokud cestujete s dětmi, vyřádí se tu na dětském hřišti, pohladí poníky nebo shlédnou loutkové představení.

Je až k nevíře, že se ve středověku jednalo o jedno z nejznámějších míst, kde byla šibenice a následně tu těla měsíce až roky vystavovali (i z jiných popravišť v Paříži).

20. Le Centre Pompidou

V historické části Paříže vám ultra moderní budova kulturního centra Le Centre Pompidou vyrazí dech. Její high-tech architektura je popisována jako zevnitř ven, protože zahrnuje architektonické detaily schodišť a výtahů.

Le Centre Pompidou Paříž památky / co navštívit v Paříži

Aby architekti maximalizovali vnitřní prostor, obrátili konstrukci naruby a odkryli kostru z pestrobarevných trubek, které jsou barevně odlišené: modré pro klimatizaci, zelené pro kapaliny, žluté pro elektrické kabely a červené pro výtahy, schodiště a hasicí přístroje.

Součástí Le Centre Pompidou je Národní muzeum moderního umění, které obsahuje víc než 100 000 děl současného umění od roku 1905. Každý pokoj je rozdělen dle časového období nebo uměleckého hnutí, takže tu najdete pokoje zaměřené na surrealismus (Salvador Dalí, Max Ernst), konstruktivismus (Paul Klee, Piet Mondrian), pop art (Andy Warhol, Claes Oldenburg) a další.

Při návštěvě můžete vystoupat až na střechu a užít si fantastický výhled na Paříž.

Vstupné a otevírací doba Le Centre Pompidou

Plné vstupné je 15 €. První neděli v měsíci je vstup zdarma pro všechny. Získejte vstupenky kliknutím zde a na místě přeskočte frontu.

Otevřeno je každý den kromě úterý v čase 11:00-21:00.

21. Montmartre

Montmartre je nádherná čtvrť na kopci s klikatými a úzkými uličkami, pouličnímu umělci a skvělým jídlem. Pokud jste viděli Amélii z Montmartru, možná některá místa poznáte. Montmartre určitě musí být na seznamu, co vidět v Paříži. I když je plný turistů, má svojí nezaměnitelnou atmosféru.

Montmartre Paříž / památky v Paříži
Rue de l’Abreuvoir

Když tu budete, určitě si projděte začátek uličky Rue de l’Abreuvoir u růžového domu La Maison Rose. Sem prý chodívali umělci do kavárny.

Odtud pokračujte po Rue des Saules, až dojdete k dalšímu fotogenickému spotu – restauraci Le Consulat, za kterou vykukuje kopule baziliky Sacré Coeur.

Rue Maurice Utrillo a restaurace Le Consulat

22. Bazilika Sacré-Coeur

Baziliku Sacré-Coeur neboli baziliku Nejsvětější srdce Paříže zahlédnete z mnoha míst v Paříži. Tyčí se totiž na nejvyšším bodě Paříže ve čtvrti Montmartre (v překladu “Hora mučedníků”) a je po Eiffelově věži druhým nejvyšším bodem ve městě.

bazilika sacré coeur

Svým románsko-byzantským vzezřením s mramorovou fasádou se vymyká pařížskému standardu v podobě středověkých gotických kostelů.

Při stavbě baziliky Sacré-Coeur se inspirovali u baziliky San Marco v Benátkách a Hagia Sophia v Instanbulu. Místní jí přezdívají “Šlehačkový dort”. Uvnitř kostela je nádherná zlatá mozaika Krista.

Bazilika Sacré Coeur Paříž památky
Když počkáte do večera, bazilika se celá nasvítí.
Výhled z baziliky Sacré Coeur, Paříž
Výhled z baziliky Sacré Coeur, Paříž

Vstupné a otevírací doba baziliky Sacré-Coeur

Dovnitř můžete vstoupit zdarma. Výhled z kopule je zpoplatněný 7 €.

Bazilika je otevřená v čase 6:00-22:30, kopule pak mezi 10:30-20:30.

23. Kabaret Moulin Rouge

Moulin Rouge leží ve čtvrti Pigalle pod Montmartre. Kdysi tu bývaly větrné mlýny a jeden z nich se stal sídlem pro kabaret Moulin Rouge.

Známý kabaret byl otevřený v roce 1889. V té době tam pracovaly kurtizány, která vynalezly svůdný tanec kankán. Ten byl ze začátku považovaný za nestoudný, ale postupně si získal oblibu celého světa.

Moulin Rouge funguje dodnes a je extrémně populární. Lístky na show bývají vyprodané dny i týdny dopředu, takže je určitě potřeba rezervovat návštěvu show s předstihem.

24. Place des Vosges

Place des Vosges je nejstarší pařížské veřejné náměstí, které najdete v historické čtvrti Le Marais. Ta je známá svými středověkými a renesančními paláci a sama o sobě stojí za návštěvu.

Náměstí Vosges bylo předlohou pro Place Vendôme a Place de la Concorde. Renesanční náměstí Place des Vosges bylo prototypem obytných náměstí té doby: dokonale symetrický tvar s jednotnými domy z červených cihel, kamennými detaily a šikmými modrými břidlicovými střechami.

Mezi další zajímavá místa v okolí patří Picassovo muzeum se sbírkou víc jak 5000 děl, památník holocaustu Mémorial de la Shoah nebo židovské muzeum Musée d’art et d’histoire du judaïsme, které zahrnuje víc než 2000 letou historii Židů včetně uměleckých děl od židovských umělců Chagalla a Modiglianiho.

Najdete tu taky několik skvělých restaurací, jako je L´As du Fallafel s blízkovýchodní kuchyní.

25. Invalidovna (Les Invalides)

Invalidovna představuje komplex budov kousek za Eiffelovou věží, které byly zasvěcené invalidním válečným veteránům. Mnozí z nich byly do té doby odsouzení k žebráctví.

Až Ludvík XIV. pro ně nechal na konci 17. století postavit nemocnici a domov důchodců, kde se o válečné veterány postarali. Svojí funkci plní Les Invalides dodnes.

invalidovna paříž

V rámci prohlídky Les Invalides můžete navštívit válečná muzea, kde se dozvíte víc o francouzské válečné historii. Nejznámějším je Musée de l´Armée. Ve zdejším kostele uvidíte hrobku Napoleona Bonaparte.

Les Invalides je místem, kde výtržníci získali děla a muškety, které později toho dne použili k útoku na Bastilu a tím se rozpoutala Velká francouzská revoluce.

Vstupné a otevírací doba Les Invalides

Vstupné do Les Invalides, potažmo Musée de l´Armée je 15 €. Vstup zdarma mají děti do 18 let a osoby se zdravotním postižením.

Musée de l´Armée je otevřené od dubna do října v čase 10:00-18:00 (první pátek v měsíci až do 22:00 za sníženou večerní sazbu 10 €) a od listopadu do března v čase 10:00-17:00.

Čtěte: Itinerář pro 3 dny v Paříži

26. Památník Grande Arche

Máte chuť poznat trochu jinou Paříž, než jak jí běžně všichni známe? Navštivte ultra moderní čtvrť La Défense za Vítězným obloukem.

La Grande Arche Paříž památky | co vidět v Paříži

Metrem se dostanete až k památníku La Grande Arche z oceli a kamene. Je to architektonicky zajímavá budova, odkud máte výhled na Paříž. Zároveň jsou tu vystavené současné fotografie.

Otevřeno je každý den 10:00-19:00. Vstupné je 15 €.

27. Pařížské katakomby (Les Catacombes de Paris)

Pařížské katakomby tvoří kontrast k romantické Paříži. Rozhodně nepatří mezi typické památky v Paříži. Můžete si je představit jako komplex tunelů pod pařížskými ulicemi, kde se nachází víc než 6 milionů koster Pařížanů z 18. století.

Pařížské katakomby / památky v Paříži

Místo bylo původně kostnicí, ale potom, co si všimli Pařížané popularity katakomb v Římě, přeměnili kostnici na katakomby. Prohlídka katakomb je dlouhá asi 2 km.

Pařížské katakomby nejsou vhodné pro osoby se sníženou pohyblivostí, protože vás čeká hodně schodů.

Vstupné a otevírací doba pařížských katakomb

Plné vstupné je do katakomb 29 €, snížené vstupné 23 € pro studenty a snížené vstupné 10 € pro děti 5-17 let. Rezervace je povinná – vstupenky se vypisují pouze na týden dopředu a bývají brzy vyprodané.

Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 9:45-20:30.

28. Nadace Louis Vuitton (Fondation Louis Vuitton)

Fondation Louis Vuitton v parku Bois de Bologne je relativně nová stavba z roku 2014. Stavba zvenčí připomíná obrovskou loď s vlajícími plachtami. I díky tomu patří mezi nejoblíbenější místa, co navštívit v Paříži.

Na její výrobu použili 3 600 skleněných panelů a obsahuje dokonce víc oceli než Eiffelova věž. Z konstrukce vybíhají 3 venkovní terasy, odkud uvidíte na park v okolí a moderní zástavbu La Defense.

Fondation Louis Vuitto Paříž

Uvnitř Fondation Louis Vuitton sídlí 11 galerií se stálou sbírkou umění 20. a 21. století, kterou doplňují dočasné expozice a nejrůznější kulturní akce a hudební vystoupení.

Vstupné a otevírací doba Fondation Louis Vuitton

Plné vstupné je 16 € a snížené 10 € do 26 let a 5 € do 18 let. Získejte vstupenky kliknutím zde.

Otevřeno je od neděle do čtvrtka v čase 11:00-20:00, v pátek 11:00-21:00 a v sobotu 10:00-20:00.

Až se pokocháte uměním, můžete se najíst ve zdejší Michelinské restauraci Le Frank.

29. Parc de la Villette

Parc de la Villete vznikl až v roce 2015, kdy se stal největší upravenou zelenou plochou v Paříži. Zaujímá 55 hektarů na severovýchodě Paříže a na jeho důkladné prozkoumání vám jeden den stačit nebude.

V parku je spousta zeleně, kanál Canal de l´Ourcq s jezírky a fontánami, tematické zahrady, dětská hřiště a moderní architektura. Kromě toho tu sídlí Muzeum vědy a techniky (Cité des Sciences et de l´Industrie), které patří k největším muzeím svého druhu v Evropě a koná se tu řada kulturních a hudebních akcí.

Park je otevřený denně v čase 6:00-01:00. Na severu parku staví linka metra 7 (stanice Porte de la Villette) a jižně pak projíždí linka metra 5 (stanice Porte de Pantin)

30. Zámek Versailles

Zámek Versailles byl původně královským loveckým zámečkem, který Ludvík XIV. přeměnil v honosné sídlo, kde sídlil až do Velké francouzské revoluce královský dvůr.

zámek Versailles památky v Paříži

Zámek Versailles je známý svojí extravagancí, opulentností, bohatostí, nádhernými zahradami a Zrcadlovým sálem s 357 zrcadly. Tou dobou byla zrcadla velmi drahá a díky tomu mohl Ludvík XIV. ukázat, jak mocná a bohatá Francie je.

Čtěte našeho průvodce, jak navštívit zámek Versailles.

Zrcadlový sál zámek Versailles / co navštívit v Paříži

Vstupné, vstup a otevírací doba zámku Versailles

Pokud si plánujete projít palác, zahrady i park, na návštěvu Versailles si vyhraďte minimálně 3 hodiny, ale klidně půl dne nebo i den.

Versailles nabízí několik typů vstupného, abyste si mohli vybrat přesně to, co chcete navštívit. Vstupné do Versailles je následující:

Pozn.: Ceny platí při koupi vstupenek online, na místě jsou o 1,50 € dražší.

Od 4. července do 31. října hrají hudební zahrady od úterý do pátku. O víkendech pak probíhá hudební fontánová show. Pokud si chcete prohlédnout celý zámek Versailles včetně honosného paláce a nádherných zahrad, bude vás vstupenka stát 28,50 €.

Za 21,50 € je možné získat vstupenku mimo sezónu, kdy nehrají hudební zahrady nebo fontánová show.

Vstupenka za 19,50 € vám umožňuje mimo sezónu vstup do parku, zahrad a paláce. Pokud hrají hudební zahrady nebo fontánová show, můžete využít vstupenku pouze pro vstup do paláce.

Vstupné zdarma do Versailles

Vstupné zdarma máte do paláce a panství Trianonů, pokud:

 • je vám do 18 let;
 • je vám do 26 let a jste studentem EU;
 • jste osobou se zdravotním postižením. Vstupné zdarma se pak vztahuje i na 1 doprovázející osobu.
 • první neděli v měsíci od listopadu do března

Ve dnech, kdy hrají hudební fontány a probíhá fontánová show (jen v sezóně do konce října), mají vstup zdarma pouze děti do 5 let.

Otevírací doba

Palác Versailles a Trianonské opatství jsou otevřené každý den kromě pondělí. Zahrady a park jsou otevřený bez výjimky denně. Konkrétní otevírací doba zámku Versailles pak vypadá takto:

 • Palác Versailles duben-říjen 9:00-18:30 (poslední vstup 18:00), listopad-březen 9:00-17:30 (poslední vstup 17:00)
 • Trianonské panství 12:00-18:30 (poslední vstup 18:00)
 • Versaillské zahrady 8:00-20:30 (poslední vstup 19:00)
 • Park 7:00-20:30 (poslední vstup 19:45)
 • Hudební zahrady hrají v časech 10:00-19:00 každé úterý, čtvrtek a pátek až do 30. října
 • Představení hudebních fontán probíhá v časech 10:00-19:00 o víkendech a navíc 14. července a 15. srpna až do 30. října
 • Noční fontánová show hraje v čase 20:30-23:05 do 24. září každou sobotu a navíc 14. července a 15. srpna

Jak se dostat do Versailles

Do Versailles se dostanete napřímo vlakem RER C – nastoupit můžete například nedaleko Eiffelovky u mostu Pont de l’Alma – všechny zastávky na trase Paříž – Versailles. Vlak jezdí každých 30 minut a ve Versailles jste za 40 minut. Ze zastávky je to 10 minut k paláci.

Jak přeskočit fronty do zámku Versailles:
Zámek Versailles garantuje vstup pouze těm, kteří si rezervují vstup předem. Přesto se na místě tvoří obrovské fronty, které se vinou kolem celého náměstí. Přeskočte frontu rezervací vstupenek předem. Na místě stačí ukázat vstupenku v mobilu, popř. si jí můžete vytisknout, pokud chcete.

31. Disneyland Paris

Navštívit Paříž a nechat si ujít ikonický Disneyland Paris by byla velká škoda. Zvlášť, když leží jen 37 minut vlakem z centra Paříže.

co navštívit a vidět v Paříži / Disneyland Park
Hrad Šípkové Růženky v Disneyland Park

Disneyland v Paříži se skládá ze dvou parků. Jako první vznikl Disneyland Park s růžovým hradem Šípkové Růženky, Mickey Mousem, Minnie a spoustou atrakcí pro menší děti i dospělé.

Později přistavěli Walt Disney Studios Park, který má taky několik skvělých atrakcí a mimo jiné vás vezme do zákulisí Disney filmů.

Čtěte v samostatném průvodci více informací o Disneylandu.

co navštívit a vidět v Paříži / Disneyland Park
Horská dráha Big Thunder Mountain v Disneyland Park

Vstupné a otevírací doba Disneylandu Paris

Vstupné do Disneylandu v Paříži se liší podle toho, jakou vstupenku zvolíte a kdy do Disneylandu jedete.

Nejoblíbenější typem vstupenek jsou jednodenní vstupenky na konkrétní den, kde se ceny pohybují v rozmezí 56-99 € a pro děti 3-11 let 52-91 €. Podrobný přehled vstupného se dozvíte v našem článku o Disneylandu.

Rezervace vstupenek do Disneylandu Paris je povinná. Doporučuji rezervovat alespoň den předem – pokud byste si lístky rezervovali až v den návštěvy, jsou výrazně dražší.

Disneyland Park je otevřený od pondělí do pátku v čase 9:30-21:00 a o víkendech 9:30-22:00. Walt Disney Studios Park je pak otevřený v čase 9:30-19:00 a o víkendech 9:30-21:00.

Jak se dostat do Disneyland Paris

Do Disneyland Paris se dostanete vlakem RER A – z nádraží Gare de Lyon (cena 7,60 € za jednosměrnou jízdu) nebo jiné zastávky ve městě, kudy RER A projíždí. Vlak staví na nádraží Marne-la-Vallée-Chessy přímo u Disneylandu.

Přeskočte fronty rezervací vstupenek na oblíbené atrakce v Paříži předem:

 

Mapa: památky v Paříži a co navštívit

Přehledná a interaktivní mapa, díky které si svou cestu snadno naplánujete. Mapu si můžete stáhnout do mobilu a propojit si památky, muzea, parky a další zajímavosti.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit za památky v Paříži 

Pořiďte si turistickou kartu Paris Pass, se kterou získáte po předem zvolený počet dní vstup do více než 60 míst v Paříži zdarma. Nebo zvolte druhou turistickou kartu Paris Explorer Pass, kde si vybíráte počet atrakcí, které plánujete za zvýhodněnou cenu navštívit (Disneyland, Louvre, Eiffelova věž, pětichodový gurmánský oběd a další).

Třetí možností je Paris Museum Pass, která zahrnuje po předem zvolený počet dní vstup do většiny hlavních pařížských památek.

První neděli v měsíci je vstup do národních památek zdarma. Sem patří například Vítězný oblouk, muzeum Louvre nebo muzeum Orsay. Připravte se ale na dlouhé fronty.

Kde se ubytovat v Paříži?

Luxusní hotely

Pullman Paris Tour Eiffel má jede z nejlepších výhledů na Eiffelovu věž. Součástí je taky hotelová restaurace, kde se podávají kalifornské speciality s francouzským vlivem. Pokoje jsou čisté, moderní a zařízené v přírodních tónech. Využít můžete taky úschovnu zavazadel a nepřetržitě otevřenou recepci.

Jardins Eiffel leží v centru Paříže, jen 200 metrů od Invalidovny. V docházkové vzdálenosti máte Eiffelovu věž, muzeum Orsay, Louvre, Seinu a další místa. Ideální poloha k procházkám. Pokoje jsou útulné včetně klimatizace a balkonu. Některé mají navíc výhled na Eiffelovu věž. Recepce 24/7 a úschovna zavazadel v ceně.

Hotel Pullman Paris Tour Eiffel má nádherný výhled na Eiffelovu věž

Střední třída

Hotel de Paris Montmartre leží v živé čtvrti Montmartre plné dlážděných uliček, restaurací a výhledů. Pokoje jsou elegantní a čisté včetně vlastní koupelny. Stanice metra se nachází jen 2 minuty od hotelu. Stejně tak i kabaret Moulin Rouge a bazilika Sacré Coeur, které jsou odtud v docházkové vzdálenosti. Recepce je otevřená nepřetržitě.

Ibis Styles Paris Massena Olympiades je moderní a svěží hotel jihovýchodně do centra. V docházkové vzdálenosti je vše potřebné – zastávky metra, autobusů i tramvaje, obchody a restaurace. Recepce je otevřená 24/7 a v případě potřeby si tu můžete uschovat zavazadla.

Hotel de Paris Montmartre v krásné a živé čtvrti Montmartre

Levné hotely

HotelF1 Paris Porte de Châtillon je velmi levný hotel ve 14. obvodě, který je ideální pro ty, co přilétají na letiště Orly. Zastávka metra a tramvaje je jen pár minut od hotelu. Ráno se podává snídaně a v případě potřeby si můžete přes ulici nakoupit v supermarketu Monoprix. Recepce je otevřená 24 hodin denně.

ibis Budget Paris Nord 18ème najdete v 18. obvodě na kraji Paříže, takže je vhodný pro cestující z letiště Charles de Gaulle. Stanice metra a tramvaje je jen pár minut od hotelu, stejně jako obchody a restaurace. Pokoje jsou malé, ale dostačující a s vlastní koupelnou. Recepce je otevřená 24/7.

Zájezdy do Paříže

Tento oblíbený zájezd do Paříže zahrnuje prohlídku města včetně Eiffelovy věže, muzea Louvre, Vítězného oblouku a dalších nejkrásnějších míst v Paříži. V ceně 4-denního zájezdu je zahrnutá doprava klimatizovaným autobusem, ubytování a služby průvodce, který zajistí, aby zájezd proběhl hladce a bez komplikací.

Pokud dáváte přednost leteckému zájezdu, zde najdete nejlepší nabídku leteckých zájezdů do Paříže. Na výběr jsou různé balíčky, ze kterých si můžete vybrat zájezd podle svých představ.

Doporučuji vybírat zájezdy od ověřených společností, kde si můžete přečíst recenze předchozích účastníků. Pokud by se vyskytl problém, máte navíc větší jistotu, že se o vás společnost dobře postará.

Tipy, jak si užít Paříž

Hlídejte si věci. Hlavně u hlavních turistických atrakcí.

Pozor na podvody. Během naší návštěvy se nám dvakrát stalo, že se z nás někdo snažil vymámit peníze. A ani jednou to nebyli lidé, do kterých byste to na první pohled řekli. V Paříži není zvykem, že by vás místní zastavili a chtěli si s vámi povídat, jako je tomu třeba v Americe nebo jiných zemích. Proto jakmile se to stane, buďte obezřetní.

Nejznámější památky navštivte ráno – Eiffelovu věž, Louvre, Vítězný oblouk nebo už zmíněné Versailles. I když se v současné době musí na řadu míst provádět rezervace předem, pořád vás čekají bezpečnostní kontroly.

Nenechte si ujít noční Paříž – nasvícená pyramida u Louvru, blyštivá Eiffelovka nebo zářící bazilika Sacré-Coeur. Je to nádherná podívaná.

Dejte si pravé francouzské palačinky Crêpes. Mají je téměř na každém rohu a jsou výborné.

Sedněte si do parku a jen relaxujte. Jako místní. V Lucemburských zahradách, u Palais Royal i v Tuilerijských zahradách je dostatek židlí, kde Pařížané sedávají, povídají si nebo čtou knížku.

Pitnou vodu si můžete načepovat z fontán s pitnou vodou neboli Fontaine Wallace. Většinou jsou zelené, litinové a krásné sami o sobě.

Ochutnejte bagetu nebo croissant ve francouzské pekárně, kterým se říká Boulangerie. Po Paříži na ně natrefíte na každém rohu. Nebo vyzkoušejte makronky v cukrárně Ladurée přímo na Champs-Élysées.

Veřejné toalety najdete po celém centru Paříže. Jsou to malé kovové budky. Kromě toho je tu taky několik placených toalet.

PAŘÍŽ PITNÁ VODA FONTÁNY
Fontány s pitnou vodou

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Paříže

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Paříži. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Paříži

PAŘÍŽ ITINERÁŘ: Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Paříži. Kompletní přehled vstupného na památky získáte z článku přehled vstupného a otevírací doby na památky v Paříži.

ZAJÍMAVOSTI V PAŘÍŽI: Pokud jste milovníky umění, máme připraveného podrobného průvodce muzeem Louvre (co vidět, ceny, vstup apod.). V dalším článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět před návštěvou Versailes.

Plánujete navštívit Disneyland? Čtěte podrobného průvodce Disneylandem.

PAŘÍŽ PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Paříži (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Paříží.

JAK UŠETŘIT V PAŘÍŽI: Čtete naše tipy, jak levně navštívit Paříž. Paris Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Paříži – více o Paris Pass.

PROVENCE: Co takhle objevit další nádherná místa ve Francii? Provence je jedním z nich. V průvodci Provence se dozvíte vše, co před svojí cestou potřebujete vědět.

Nejčastěji kladené dotazy, co vidět v Paříži

Jaké památky v Paříži navštívit?

Mezi nejkrásnější a nejznámější památky v Paříži patří Eiffelova věž, muzeum Louvre, Vítězný oblouk, bazilika Sacré-Coeur, katedrála Notre Dame nebo Svatá kaple. Paříž má spoustu nádherných míst, co stojí za to vidět. V článku najdete podrobný přehled nejkrásnějších míst, co navštívit v Paříži, pomocí kterého si můžete sestavit svůj itinerář.

Je potřeba rezervace předem na památky v Paříži?

U některých památek, atrakcí a muzeí v Paříži je lepší provést rezervaci předem, abyste se vyhnuli na místě frontám. Mezi tato místa patří například Eiffelova věž nebo muzeum Louvre. Povinná rezervace je pak do Disneylandu Paris nebo katakomb.

Jaká jsou nejlepší muzea v Paříži?

Paříž má skvělá muzea, která patří mezi nejlepší na světě. Každý si přijde na své. Obdivujte více jak 30 tisíc předmětů v muzeu Louvru, které je nejnavštěvovanějším muzeem na světě. Nebo zajděte do Musée d´Orsay, kde je vystavené impresionistické umění. Máte radši moderní umění? Pak se vám bude líbit v Le Centre Pompidou. A nejen umělecké sbírky, ale i samotné budovy stojí rozhodně za vidění.

3 názory na “33 tipů na památky, co navštívit v Paříži (2024) + mapa”

 1. Gabriela Brožová

  Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu ohledně cestování po Paříži.
  Přiletíme na Orly v pátek 17.11. kolem 12:00, odlet máme v pondělí 20.11 v 17:00. Budeme 2 dospělí+2 děti (13+17) bydlíme na Denferet Rochereau.
  Doporučila by jste nám jednotlivé jízdenky nebo nějakou kartu?
  Kdy nejlépe navštívit Louvre?

  Děkuji, Gábina

  1. Dobrý den Gábino,

   Louvre: Nejlépe ráno, kdy jsou fronty nejmenší. Vynechala bych ještě pondělí, protože to je zavřené Versailles a tím pádem tu může být víc lidí. Na druhou stranu tu už bude v listopadu o něco klidněji než v největší sezóně, ale turisté tu pořád budou.

   Doprava: Nevím, jak moc budete cestovat a zda se vám vyplatí například nějaká denní karta nebo koupit jízdenky zvlášť, tak to bude trochu obecné. 🙂 Paris Decouverte Pass je možné koupit pouze do čtvrtka a platil by jen do neděle, takže tuto možnost rovnou škrtám. Pokud se plánujete pohybovat především pěšky, budou vám stačit jízdenky t+. Ty ale platí z letiště pouze na tramvaj, ne Orlybus nebo Orlyval. Pokud si budete kupovat papírové jízdenky, stojí 2,10 € bez nároku na slevu.

   Pokud plánujete sem tam za den dopravu využívat + cesta na a z letiště, vyplatí se vám Navigo Easy. Je to plastová kartička, kterou koupíte v kiosku na autobusovém nádraží u terminálu 4. Je tu pracovník. Karta stojí 2 € a každý musí mít svojí. I děti, které už bohužel platí plné jízdné (slevy jsou jen do 10 let). Na tu kartu si pak nahráváte jízdenky.

   Pracovník se vás nejspíš zeptá, zda chcete kartu rovnou nahrát a čím. Podle toho, jak moc plánujete cestovat, si zvolíte, zda chcete třeba 10 jízd t+ za 16,90 € nebo Navigo Jour, která platí po celý den. Cena za Navigo Jour se liší podle toho, kolika zónami projíždíte – ubytování máte v zóně 1, letiště Orly je v zóně 4. S Navigo Jour můžete cestovat taky Orlybusem. V článku jsou vypsané ceny a více info o jednotlivých kartách.

   Na Navigo Easy si můžete libovolně nahrávat t+ tiket nebo jiný den Navigo Jour tak, jak potřebujete. Navigo Easy neplatí pro příměstské vlaky (př. do Versailles), jen pro vlaky v rámci zón 1-3 v Paříži.

   Porovnejte s itinerářem a kdyby bylo něco nejasné, dejte vědět. 🙂 Ta doprava se může zdát v Paříži na první pohled docela složitá.

 2. Předávám zkušenosti od Lenky a Lukyho pro cestující se ZTP nebo ZTP/P:

  Naše cestování s Lukášem (mladý muž s autismem, průkazem ZTP/P)
  V Paříži jsme byli 23. – 27. 8. 2023. Vstupenky jsme si na radu Blanky ze Smiling Way zakoupili on-line v dostatečném předstihu. Všude byl uznán průkaz osoby s handicapem syna. V Louvre nás poslali do řady s ostatními, což se mi zdálo zvláštní, tak jsem se šla zeptat slečny, která opodál stála a řešila s turisty jejich otázky. Tato nám sdělila, že nás měli poslat jinam a ke správnému vchodu nás doprovodila. Zde jsme dovnitř vešli zcela bez čekání. U Eiffelovi věže není žádný vstup pro osoby s handicapem, je potřeba to prostě vystát. Slevu na vstup zde získal syn, já jsme platila plný vstup.
  Samostatnou kapitolou byl výlet do Disneyland Paris, po projití první bezpečnostní kontroly jsme se pracovníků zeptali, kde lze zakoupit vstupenky pro osoby s handicapem a odeslali nás k příslušné pokladně. Zde byla řada cca 20 osob (s doprovodem) a 6 pokladen, kde řeší vstup pro tyto osoby. Vyřešení je časově náročnější, vstupenku prodají se slevou ihned, avšak poté vytvoří „PriorityCard“, kdy je potřeba zadat informace o míře podpory pro osobu s handicapem a také udělat foto na tuto kartu. Na základě této karty pak lze u všech atrakcí i v restauracích, občerstveních, kavárnách jít speciálním vchodem bez nutnosti čekat v řadě. Vzhledem k tomu, že na jednotlivé atrakce je čekání 20-30 minut, u fotokoutků (např. focení s Mickey Mousem) pak 50-70 minut, tak možnost jít bez čekání je velká pomoc a zajišťuje duševní pohodu a klid osoby s handicapem. Dobré je i to, že tato karta platí pro celou rodinu, či skupinku lidí, kteří jsou zde s osobou s handicapem.
  Naopak při cestování žádné úlevy získat nelze. Není zde možnost využít slevu na jízdné ani v MHD ani ve vlacích. Cestovali jsme s TGV do Reims, ani zde není možná sleva. Zážitek to však pro syna byl velký, moc si užil tento rychlovlak. Cestování v metru či vlacích RER není komfortní, dopravní prostředky jsou často zastaralé, bez klimatizace, s velmi stísněným prostorem. Je potřeba s tím počítat a být vybaveni vodou, my měli i vějíř na ovívání (teploty zde zrovna trhaly rokordy).
  Celkově musím říci, že jsem byla mile překvapena přístupem k lidem s handicapem a to i z ostatních zemí Evropy, nikoli jen z Francie. Toto rozhodně není běžné a moc nám to usnadnilo pobyt.
  Moc děkuji Blance, která s velkou ochotou a trpělivostí hledala vše, co jsme chtěli předem vyřešit. Zásobila nás informacemi, návody a zkušenostmi ostatních. Toto nám velmi pomohlo v připravování našeho pobytu ve Francii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *