Paříž

PAŘÍŽ památky, muzea, co navštívit, vstupné + MAPA [2022]

Plánujete cestu do Paříže a přemýšlíte, co navštívit v Paříži? Co stojí za to vidět? Které památky v Paříži patří k těm nejkrásnějším? Inspirujte se našimi tipy včetně přehledné mapy.

Aktualizováno 8.6.2022

Obsah článku:

Paříž

Město světla. Město lásky. Paříž má spoustu přezdívek, které ukazují, že historie, kultura a elegance tu doslova sálají z každého jejího koutu. Paříž založili už ve 3. století před naším letopočtem Galové a dali jí název Lutetia. V roce 52 před n. l. město obsadili Římané a od roku 308 n. l. už město neslo název Paříž.

Paříž to umí. Plavba po Seině, večeře na Eiffelově věži, výhled z pocukrované baziliky Sacré-Coeur nebo malebná náměstí s fontánou uprostřed a pekárnou na rohu. Paříž je město, které si svým šarmem podmaní i naprostého neromantika. Vím to z první ruky. Jednoho mám doma 😃.

Co čtvrť, to jiná atmosféra. V Latinské čtvrti se můžete toulat v labyrintu středověkých uliček a zaplout do jedné z restaurací, kde najdete typicky francouzskou kuchyni. Na široké Champs-Élysées se pokocháte výlohami těch nejmódnějších domů a možná si přivezete vzpomínku na Paříž až domů. Živost a umění nasajete ve čtvrti Montmartre plné strmých dlážděných uliček, pouličních umělců, vintage obchůdků a kouzelných restauracích. Ostrov Île de la Cité, nejstarší část Paříže vás okouzlí světoznámou katedrálou Notre Dame a kaplí Sainte Chapelle s těmi nejkrásnějšími vitrážemi.

Paříž památky a co navštívit

Co vidět v Paříži? Mrkněte na našich 26 tipů na nejkrásnější místa v Paříži od památek, muzeí až po parky a zahrady. Pomocí seznamu a mapy si můžete snadno vytvořit itinerář, co navštívit v Paříži za jeden, dva, tři nebo i více dní.

1. Plavba po Seině

Plavba po Seině představuje ideální úvod k objevování Paříže. Spousta těch nejznámějších památek se totiž nachází přímo u břehu. Můžete začít od katedrály Notre Dame a odtud vidět po pravé straně Louvre, Place de la Concorde či hned naproti muzeum Orsay či Eiffelovu věž.

památky v Paříži / plavba po Seině

Nebo plavbou zakončete den. Pohled z řeky na nádherně nasvícenou Paříž stojí za to.

2. Eiffelova věž

Jedna z nejznámějších památek na světě. Eiffelova věž nemůže chybět na žádném seznamu, co navštívit v Paříži. Eiffelovu věž postavili v roce 1889 ke 100. výročí Velké francouzské revoluce. Se svými 324 metry byla nejvyšší budovou na světě po 4 desetiletí, dokud nepostavili budovu Chrysler Building v New Yorku. Dnes si Eiffelovka zachovává prvenství mezi věžemi a za jasného počasí si odtud užijete skvělý výhled na Paříž a až na 90 km vzdálenou katedrálu v Chartres.

památky v Paříži / Eiffelova věž

Eiffelova věž se skládá z 18 000 pevných železných částí, které spojuje na 2,5 milionů nýtů. Za svou existenci vystřídala už několik barevných kabátů od červenohnědé přes žlutou a kaštanově hnědou až po speciální barvu Eiffel Tower Brown. Každých 7 let čeká Eiffelovu věž nový nátěr, na který padne přes 60 tun barvy.

památky v Paříži / Eiffelova věž

Celkově jsme za náš pobyt měli možnost vidět všechny tři podoby Eiffelovky – neosvětlenou, osvětlenou a blikající v noci. Pokud tedy nepočítám dalších milion podob Eiffelovky od místních kupců, které měli rozložené na zemi v dostupné vzdálenosti všude kolem. Každá její podoba měla něco do sebe. Skvosty od kupců nepočítám 😀.

Vstupné, vstup a otevírací doba Eiffelovy věže

Vstupné se liší podle toho, do jakého patra vystoupáte:

 • Výtahem do 2. p. 17,10 € plné; 8,60 € pro mládež 12-24 let; 4,30 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
 • Výtahem do 3. p. 26,80 € plné; 13,40 € pro mládež 12-24 let; 6,70 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
 • Po schodech do 2. p. 10,70 € plné; 5,40 € pro mládež 12-24 let; 2,70 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby
 • Po schodech do 2. p. a odtud výtahem do 3. p. 20,40 € plné; 10,20 € pro mládež 12-24 let; 5,10 € pro děti 4-11 let a handicapované osoby

Lístek si koupíte jednoduše online. Dá se zarezervovat až 3 měsíce předem. Některé časy brzy ráno nebo pozdě večer můžou být i takhle dlouho dopředu vyprodané. Konkrétní čas si zarezervujete při koupi lístku. Vyhraďte si na Eiffelovu věž víc času. Koupí vstupenky online šetříte čas ve frontě na lístky, ale stále vás čeká bezpečnostní kontrola a poté čekání u výtahu, které se v sezóně může protáhnout.

3. Socha svobody

Ano, nezmýlila jsem se. Nejen New York má svou Sochu svobody. Ta pařížská sice není tak známá, ale pro Pařížany je o mnohem významnější a má velkou spojitost se Sochou svobody v New Yorku. Jednalo se totiž o její pracovní verzi a sloužila jako replika pro vytvoření známější sochy v USA.

Socha svobody v Paříži / památky v Paříži

Socha svobody v Paříži byla darem v roce 1889 od americké komunity ke 100. výroční Velké francouzské revoluce. Socha zdůrazňovala pouto mezi Francií a Spojenými státy a potvrzovala oddanost obou národů k republikánskému ideálu, na kterém byly založeny.

11,5 metrů vysoká Socha svobody je přístupná zdarma na uměle vytvořeném ostrově Île aux Cygnes jižně od Eiffelovy věže, kam se dostanete přes most Pont de Grenelle. Druhou možností je most Pont de Bir-Hakeim, od kterého si projdete necelý kilometr dlouhý úzký ostrov, který tvoří pěší trasa s lavičkami a lemovaná stromy. Ideální místo pro odpočinek mimo ruch města.

4. Muzeum Louvre

Muzeum Louvre je největším a nejnavštěvovanějším světovým muzeem umění. Pokocháte se tu takovými díly, jako je Mona Lisa od Leonarda da Vinci, Velkou sfingou z Tanisu nebo sochami Nike Samothrace, Spící hermafrodit či Venuše de Milo.

Louvre v Paříži / památky v Paříži

Louvre postavili ve 12. století jako pevnost. V 16.-17. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí, kdy se stal ohromujícím palácem. Jako muzeum funguje od roku 1793. Jeho rozsáhlá sbírka je rozdělená do 3 křídel – křídlo Richelieu s apartmány Napoleona III., křídlo Sully zaměřené na historii Louvru a umění z egyptského, římského a řeckého starověku a nejoblíbenější křídlo Denon s nádhernou Velkou galerii, kde jsou vystavené ty nejznámější obrazy včetně Mony Lisy.

Muzeum je známé svou skleněnou pyramidou, kterou navrhl čínský architekt IM Pei. Večer je nádherně osvětlená. Vedle hlavní pyramidy jsou ještě dvě menší pyramidy, které místo skvěle dokreslují.

Mona Lisa / památky v Paříži

U Louvre je také k vidění Arc de Triomphe du Carrousel, který Napoleon nechal postavit na počest vítězství v bitvě u Slavkova u Brna, a jsou zde krásné Tuilerijské zahrady.

Vstupné, vstup a otevírací doba muzea Louvre

 • Vstupné do muzea Louvre při objednání online 17 €
 • Vstupné do muzea Louvre při zakoupení na místě 15 €

V současné době je na místě k dispozici jen velmi omezené množství lístků a i samotné muzeum doporučuje koupit si lístky předem online. Čas si zvolíte při rezervaci. V sezóně objednávejte několik dní předem. Děti, mládež do 26 let a osoby s handicapem mají vstup zdarma (stačí se prokázat OP nebo průkazem).

Poslední vstup je hodinu před koncem otevírací doby. Pokoje se zavírají půl hodiny před. Hlavní vstup probíhá přes pyramidu uprostřed nádvoří muzea. Kompletního průvodce Louvrem najdete v mém samostatném článku.

5. Avenue des Champs-Élysées

Nejznámější pařížský bulvár a jeden z nejznámějších na světě. Těžké uvěřit, že tu ještě v 17. století byl jen pustý mokřad. Ten poté upravil André Le Nôtre a o staletí později pařížský urbanista baron Haussman navrhl elegantní budovy lemující Champs-Élysées.

památky v Paříži

Champs-Élysées se dělí na horní a spodní část. Spodní část u Place de la Concorde zahrnuje zahrady Jardins des Champs-Élysées a muzeum výtvarného umění Petit Palais. I přesto, že muzeum klame svým názvem, rozhodně není malé a uvnitř vás čekají nádherné prostory a umění. Vstup je zdarma. Od muzea si zajděte na most Alexandra III. Je to jako Versailles mezi mosty. Bohatě nazdobený se zlatými sochami.

Petit Palais Paříž

Horní část začíná u Vítězného oblouku a představuje Champs-Élysées, jak jí známe všichni. Spousta turistů, luxusní butiky, restaurace a hotely. Najde se tu ale taky několik dostupných obchodů a možností, kde se najíst za rozumnou cenu.

Na Champs-Élysées můžete potkat lidi, kteří se z vás budou snažit vymámit pod nějakou záminkou peníze. Nám se to stalo hned dvakrát. Začne vám někdo z ničeho nic lichotit? Zpozorněte a peněženky nechce hluboko v kapse.

6. Place de la Concorde

Place de la Concorde je největším náměstím v Paříži, odkud budete mít skvělý výhled na důležité body – most Alexandra III. a za ním přes řeku nad budovami vyčnívající zlatou kopuli Invalidovny a Eiffelovu věž nebo Musée d´Orsay vlevo, Avenue des Champs-Élysées nebo Tuilerijské zahrady s Louvrem. Náměstí dominuje 3200 let starý egyptský obelisk, který je nejstarší stavbou v Paříži. Byl sem převezený z chrámu v Luxoru v 19.století.

Place de la Concorde / památky v Paříži

Během Velké francouzské revoluce byli na náměstí Place de la Concorde pod gilotinou zavraždění král Ludvík XVI., Marie Antoinetta a další.

7. Vítězný oblouk (Arc de Triomphe)

Napoleonův Vítězný oblouk patří mezi nejznámější památky v Paříži. Začíná tady slavná Avenue des Champs-Élysées a každoročně končí cyklistický závod Tour de France. 51 m vysoký památník je zasvěcený vojákům, kteří bojovali v revolučních a napoleonských válkách. Názvy bitev a jména vojáků jsou vyrytá na štítech oblouku. Na úpatí památníku je Hrob neznámého vojína, zasvěcený v roce 1921 jako památník anonymnímu vojákovi. Představuje symbol mnoha dalších neznámých vojáků, kteří během 1. světové války zemřeli, aniž by se jim dostalo uznání. Každý večer v 18:30 se tu zapaluje tzv. Věčný plamen.

Vítězný oblouk v Paříži / památky v Paříži

Arc de Triomphe stojí uprostřed rušné křižovatky a dostanete se sem podzemní chodbou. Na vrcholu památníku je vyhlídková plošina, která poskytuje panoramatický výhled na všech 12 tříd, které se paprskovitě rozbíhají od Vítězného oblouku a Place Charles de Gaulle.

Vstupné pro Vítězný oblouk

 • 13 € plné; do 26 let zdarma, 11 €/os. pro skupiny nad 20 osob;
 • 30 € skupinové vstupné pro školy;
 • zdarma děti do 18 let, mládež 18-25 let z EU, handicapované osoby a jejich doprovod, uchazeči o zaměstnání

8. Kostel La Madeleine

La Madeleine je novoklasicistní kostel zasvěcený svaté Máří Magdaléně nedaleko Place de la Concorde. My jsme na něj narazili náhodou při brouzdání pařížskými uličkami na místě, kde bychom ho nečekali. A navíc téměř bez turistů, což je k nevíře vzhledem k jeho impozantnosti. La Madeleine má rozměry 108 x 43 x 30 m a je celý osázený korintskými sloupy. Pokud by byl na vyvýšeném místě, okamžitě byste se přenesli do antického Řecka.

kotel la madeleine Paříž / památky v Paříži

Na průčelí si můžete prohlédnout reliéf zobrazující Poslední soud a na hlavních dveřích scény ze Starého zákona. Nádherný je i interiér s 3 kopulemi, které propouštějí světlo a freskou od Julese-Clauda Zieglera, kde jsou vyobrazené známé osobnosti (Jana z Arku, Raffael, Dante, Napoleon nebo Pius VII.)

Kostel La Madeleine je přístupný zdarma denně v čase 9:30-19:00.

9. Katedrála Notre Dame

Katedrála Notre Dame stojí na troskách pohanského chrámu v nejstarší části Paříže, ostrově Île de la Cité, kde kdysi vzniklo galské město Lutetia. Katedrála je sice od roku 2019 po velkém požáru uzavřená, ale přesto se sem zajděte podívat. Návštěva Paříže by bez ní nebyla kompletní.

Katedrála je vrcholem gotické architektury. Impozantní středověká stavba, na jejíž krov bylo použito 1300 dubů o stáří 300-400 let, vás okamžitě zaujme svými vitrážemi a množstvím soch a chrličů. V jižní věži je nejstarší a nejslavnější zvon v Notre Dame Emmanuel vážící téměř 13 000 kilo. Po Francouzské revoluci katedrála chátrala a díky románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se z ní stala ikona Francie a prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

10. Kaple Sainte Chapelle

Přesuneme se jen 5 minut od katedrály Notre Dame ke kapli Sainte Chapelle. Ta je známá pro svá nádherná vitrážová okna. Těch je tu celkem 15 na ploše 600 metrů čtverečních. Zobrazují víc než 1000 příběhů z Nového a Starého zákona. Barvy a světlo symbolizují božství a nebeský Jeruzalém.

Pokud si chcete užít ten nejlepší pohled na vitráže, naplánujte si návštěvu kaple ve slunečných dnech hned na 9 h ráno, kdy otevírají. Plné vstupné vás vyjde na 11,50 €.

11. Pevnost Conciergerie

Hned vedle kaple leží pevnost Conciergerie z 10. století, která je pozůstatkem královského paláce. Ve 14. století byly některé budovy přeměněny na vězení. Během vlády Jakobínského teroru 1793-1795 se stal palác revolučním tribunálem a vězením i pro Marii Antoinettu nebo Madame du Barry.

pevnost Conciergerie Paříž / památky v Paříži

Dnes je Conciergerie součástí světového dědictví UNESCO a zpřístupněna veřejnosti jako muzeum. Vstupenky se prodávají spolu se vstupem do kaple Sainte Chapelle, která leží hned vedle. Plné vstupné stojí 18,50 €.

12. Pantheon

I když svým názvem mate, neoklasicistní Pantheon v Paříži nemá nic do činění s Pantheonem v Římě. Jeho konkurenti jsou spíše bazilika sv. Petra ve Vatikánu nebo katedrála sv. Pavla v Londýně. Pantheon představuje monumentální stavbu uprostřed rozlehlého náměstí. Původně ho postavili jako kostel, ale později se stal taky pohřebištěm pro známé osobnosti.

Pantheon Paříž / památky v Paříži

Pokud se zadíváte nad sloupy na průčelí, uvidíte nápis Aux grands hommes la patrie reconnaisante. Ten v překladu znamená, že památník byl původně věnován velkým mužům, které jejich země uznává. Pantheon se tak stal místem posledního odpočinku pro Voltaira, Victora Huga, Alexandra Dumase a další. Kromě velkých mužů tu je taky pohřbeno několik významných žen včetně Marie Curie.

Plné vstupné vás vyjde na 11,50 €. Otevřeno je od 10 hod.

13. Lucemburské zahrady

Kde si můžete jen tak sednout na židli a odpočívat spolu s dalšími Francouzi? Lucemburské zahrady jsou k tomu ideální. Místní si tu povídají, čtou nebo hrají šachy. Ta atmosféra tady je úžasná, zvlášť, když máte štěstí na slunečný den jako my.

Lucemburské zahrady / památky v Paříži

Na celkové ploše 25 hektarů najdete osmiboký bazén s fontánou, kde můžete pouštět malé plachetnice, skleníky s exotickými orchidejemi, oranžérii, zahradu v anglickém stylu, ale taky kavárnu, dětské hřiště a samozřejmě Lucemburský palác, který je sídlem francouzského senátu. Pokud cestujete do Paříže s dětmi, Lucemburské zahrady jsou skvělou zastávkou, kde se děti zabaví na nejstarším vintage kolotoči v Paříži, vyhrají s poníky nebo můžou koukat na loutkové představení.

14. Musée d´Orsay

Musée d´Orsay je jedno z nejlepších muzeí v Paříži. Je velkolepé a nachází se tu jedna z předních sbírek impresionistického umění na světě. Muzeum sídlí v bývalé budově nádraží Gare d´Orsay, která byla považována za mistrovské dílo průmyslové architektury.

Najdete tu díla od těch největších umělců 19. a 20. století. Klasické impresionisty, jako byl Manet, Degas, Renoir, postimpresionisty, kam patřil Vincent van Gogh, Cézanne a Bonnard nebo bohémské umělce, jako byl Lautrec. Muzeum Orsay tvoří překlenovací most mezi Louvrem a Le Centre Pompidou.

15. Opera Palais Garnier

Budova opery Palais Garnier je postavená v barokním stylu a představuje symbol Napoleonovo císařského režimu. Fasáda je ozvláštněna klasickými sloupy a osmi sochami, které symbolizují alegorické postavy (Poezie, Hudba, Idyla, Recitace, Píseň, Drama a Tanec). Lodžie zahrnuje busty skladatelů, jako byl Rossini, Mozart nebo Beethoven. I interiér je stejně honosný jako exteriér s červenými sametovými sedadly, pozlacenými balkony, obrovským křišťálovým lustrem a stropní malbou Chagalla. Opera hostí nejstarší národní baletní soubor na světě Ballet de l´Opéra de Paris.

Dovnitř můžete nakouknout i v rámci prohlídky za 12 €.

16. Parc des Buttes Chaumont

Rádi byste si odpočinuli mimo vyšlapané cesty od davů turistů? Parc des Buttes Chaumont je ideální, protože leží až v 19. obvodu na severovýchodě Paříže. Park nechal postavit Napoleon III. a je oblíbeným místem Pařížanů, kteří tady tráví volný čas. Na 25 akrech najdete umělé jezero, visutý most od Gustava Eiffela, jeskyně s vodopády a vyhlídku na skále se skvělým výhledem na Montmartre a baziliku Sacré-Coeur. Pokud cestujete s dětmi, vyřádí se tu na dětském hřišti, pohladí poníky nebo shlédnou loutkové představení.

Je až k nevíře, že se ve středověku jednalo o jedno z nejznámějších míst, kde byla šibenice a následně tu těla měsíce až roky vystavovali (i z jiných popravišť v Paříži).

17. Le Centre Pompidou

V historické části Paříže vám ultra moderní budova kulturního centra Le Centre Pompidou vyrazí dech. Její high-tech architektura je popisována jako zevnitř ven, protože zahrnuje architektonické detaily schodišť a výtahů. Aby architekti maximalizovali vnitřní prostor, obrátili konstrukci naruby a odkryli kostru z pestrobarevných trubek, které jsou barevně odlišené: modré pro klimatizaci, zelené pro kapaliny, žluté pro elektrické kabely a červené pro výtahy, schodiště a hasicí přístroje.

le centre pompidou / památky v Paříži

Součástí Le Centre Pompidou je Národní muzeum moderního umění, které obsahuje víc než 100 000 děl současného umění od roku 1905. Každý pokoj je rozdělen dle časového období nebo uměleckého hnutí, takže tu najdete pokoje zaměřené na surrealismus (Salvador Dalí, Max Ernst), konstruktivismus (Paul Klee, Piet Mondrian), pop art (Andy Warhol, Claes Oldenburg) a další.

Plné vstupné je 14 € kromě první neděle v měsíci, kdy si můžete stálou sbírku prohlédnout zdarma.

18. Bazilika Sacré-Coeur

Baziliku Sacré-Coeur neboli baziliku Nejsvětější srdce Paříže zahlédnete z mnoha míst v Paříži. Tyčí se totiž na nejvyšším bodě Paříže ve čtvrti Montmartre (v překladu Hora mučedníků) a je po Eiffelově věži druhým nejvyšším bodem ve městě.

bazilika sacré coeur / památky v Paříži

Svým románsko-byzantským vzezřením s mramorovou fasádou se vymyká pařížskému standardu v podobě středověkých gotických kostelů. Při stavbě baziliky Sacré-Coeur se inspirovali u baziliky San Marco v Benátkách a Hagia Sophia v Instanbulu. Místní jí přezdívají Šlehačkový dort. Můžete vystoupat zdarma až do kopule a užít si pohled na Paříž nebo se posadit uvnitř kostela a sledovat nádhernou zlatou mozaiku Krista se srdcem a roztaženýma rukama.

Pokud jste fanoušky Amélie z Montmartru, neměli byste si nechat ujít ani okolí baziliky a možná poznáte místa, která se ve filmu objevila. Montmartre je živá čtvrť plná úzkých dlážděných uliček, pouličního umění a autentických restaurací a kaváren. Perfektní místo pro zakončení dne.

Montmartre Paříž / památky v Paříži

19. Kabaret Moulin Rouge

Moulin Rouge možná znáte z filmů, ve kterých se už několikrát objevil. Známý kabaret byl otevřený stejně jako Eiffelova věž v roce 1889. V té době tam pracovaly kurtizány, která vynalezly svůdný tanec kankán. Ten byl ze začátku považovaný za nestoudný, ale postupně si získal oblibu celého světa. Moulin Rouge funguje dodnes jako hlavní místo zábavy v Paříži.

20. Place des Vosges

Place des Vosges je nejstarší pařížské veřejné náměstí, které najdete v historické čtvrti Le Marais. Ta je známá svými středověkými a renesančními paláci a sama o sobě stojí za návštěvu. Náměstí Vosges bylo předlohou pro Place Vendôme a Place de la Concorde. Renesanční náměstí Place des Vosges bylo prototypem obytných náměstí té doby: dokonale symetrický tvar s jednotnými domy z červených cihel, kamennými detaily a šikmými modrými břidlicovými střechami.

Mezi další zajímavá místa v okolí patří Picassovo muzeum se sbírkou víc jak 5000 děl, památník holocaustu Mémorial de la Shoah nebo židovské muzeum Musée d’art et d’histoire du judaïsme, které zahrnuje víc než 2000 letou historii Židů včetně uměleckých děl od židovských umělců Chagalla a Modiglianiho. Najdete tu taky několik skvělých restaurací, jako je L´As du Fallafel s blízkovýchodní kuchyní.

21. Invalidovna (Les Invalides)

Invalidovna představuje komplex budov kousek za Eiffelovou věží, které byly zasvěcené invalidním válečným veteránům. Mnozí z nich byly do té doby odsouzení k žebráctví. Až Ludvík XIV. pro ně nechal na konci 17. století postavit nemocnici a domov důchodců, kde se o válečné veterány postarali. Svojí funkci plní Les Invalides dodnes.

Veřejnosti jsou přístupná válečná muzea (nejznámější je Musée de l´Armée), které seznamují s různými částmi francouzské válečné historie. Dominantou komplexu je kostel Eglise du Dôme des Invalides s nápadnou zlatou kopulí, který je pohřebištěm válečných hrdinů včetně hrobky Napoleona Bonaparte.

Les Invalides je místem, kde výtržníci získali děla a muškety, které později toho dne použili k útoku na Bastilu a tím se rozpoutala Velká francouzská revoluce.

Plné vstupné je do Vojenského muzea 14 €.

22. Památník Grande Arche

Máte chuť poznat trochu jinou Paříž, než jak jí běžně všichni známe? Navštivte ultra moderní čtvrť La Défense za Vítězným obloukem na druhou stranu od Avenue des Champs-Élysées.

Metrem se dostanete až k památníku La Grande Arche z oceli a kamene. Je to architektonicky zajímavá budova, odkud máte nádherný výhled na Paříž a zároveň se můžete pokochat současnou fotografií. Otevřeno je každý den až do 18:30. Vstupné 17 €.

23. Pařížské katakomby (Les Catacombes de Paris)

Pařížské katakomby tvoří kontrast k romantické Paříži. Rozhodně nepatří mezi typické památky v Paříži. Můžete si je představit jako komplex tunelů pod pařížskými ulicemi, kde se nachází víc než 6 milionů koster Pařížanů z 18. století.

Pařížské katakomby / památky v Paříži

Místo bylo původně kostnicí, ale potom, co si všimli Pařížané popularity katakomb v Římě, přeměnili kostnici na katakomby. Původně byly těla jen házena do tunelů krypty pomocí vozíků, ale později se pracovníci katakomb rozhodli být kreativnější a začaly vznikat dekorativní tvary z koster tak, jak je vidíme dnes.

V předprodeji stojí vstupenky s audioprůvodcem 29 €.

24. Nadace Louis Vuitton (Fondation Louis Vuitton)

Fondation Louis Vuitton je relativně nová stavba z roku 2014, kterou najdete v bývalém lovišti francouzských králů, v parku Bois de Bologne západně od Eiffelovy věže. Budova od architekta Franka Gehryho vás zaujme už zvenčí, protože připomíná obrovskou loď s vlajícími plachtami. Na jejich výrobu bylo použito na 3600 skleněných panelů a celkově obsahuje konstrukce stavby víc oceli než Eiffelova věž.

fondation louis vuitton Paříž

A čím vás ještě Fondation Loius Vuitton nadchne kromě netradiční architektury? Na její ploše 3500 metrů čtverečních se rozprostírá 11 galerií se stálou sbírkou umění 20. a 21. století, kterou doplňují dočasné expozice a nejrůznější kulturní akce a hudební vystoupení. Až se pokocháte uměním, můžete se najíst ve zdejší restauraci Le Frank s menu od šéfkuchaře oceněného Michelinskou hvězdou.

Nenechte si ujít výhled z jedné ze 3 venkovních teras na střeše, odkud je skvělý výhled na moderní čtvrť La Defense, Eiffelovu věž v dáli a taky park Bois de Bologne okolo.

25. Parc de la Villette

Parc de la Villete vznikl až v roce 2015, kdy se stal největší upravenou zelenou plochou v Paříži. Zaujímá 55 hektarů na severovýchodě Paříže a na jeho důkladné prozkoumání vám jeden den stačit nebude. V parku je spousta zeleně, kanál Canal de l´Ourcq s jezírky a fontánami, tematické zahrady, dětská hřiště a moderní architektura.

parc de la villette paříž
Geoda uprostřed parku

K hlavním lákadlům patří Cité des Sciences et de l´Industrie (Muzeum vědy a techniky), které je jedním z největších muzeí vědy v Evropě a zabaví se tady celá rodina. V Cité de la Musique sídlí pařížská konzervatoř a v Espace Chapiteaux se konají cirkusová a akrobatická vystoupení.

26. Zámek Versailles

Zámek Versailles byl původně královským loveckým zámečkem, který Ludvík XIV. přeměnil v honosné sídlo a nejkrásnější palác, kde sídlil až do Velké francouzské revoluce královský dvůr. Původně žil Ludvík XIV. v Louvru, ale okolní domy mu neumožňovaly zvětšit jeho sídlo, aby ukázal velikost své monarchie. Chtěl něco většího a vznešenějšího. Zámek Versailles je známý svojí extravagancí, opulentností, bohatostí, nádhernými zahradami a Zrcadlovým sálem s 357 zrcadly. Tou dobou byla zrcadla velmi drahá a díky tomu mohl Ludvík XIV. ukázat, jak mocná a bohatá Francie je.

památky v Paříži

Až se budete procházet v zahradách, všimnete si obrovského množství fontán, které byly postavené na žádost Ludvíka XIV. Jenže dostat sem vodu nebylo jen tak, protože zámek neleží poblíž žádné řeky. Proto vystavěli umělé rybníky, vzdušné a podzemní akvadukty, na které se přesměrovaly všechny okolní vody, a nový revoluční stroj, který odčerpával vodu ze Seiny. Přesto to tou dobou nestačilo, takže se na promenádě vždy aktivovaly ty fontány, kolem kterých král právě procházel, aby měl pocit, že vše funguje, jak si přál.

Vstupenky do Versailles si musíte rezervovat předem online.

památky v Paříži

Vstupné, vstup a otevírací doba zámku Versailles

Zámek Versailles je jednou z nejoblíbenějších památek v Paříži. Vyrazte sem co nejdříve. Nejlépe na otevírací dobu. Hned ráno se sem sjíždí zájezdové autobusy a kolem oběda je tu často už dost těsno. Vyhněte se taky úterý a víkendům a hlavní sezóně. Pokud sem ale jedete v létě, určitě si projděte nádherné zahrady, fontány a Canal Grande a až poté se vydat na prohlídku zámku. Na palác si vyhraďte minimálně 3 hodiny včetně zahrad. Spolu s cestou počítejte, že se vrátíte v odpoledních hodinách.

Do Versailles se dostanete napřímo vlakem RER C – nastoupit můžete například nedaleko Eiffelovky u mostu Pont de l’Alma – všechny zastávky na trase Paříž – Versailles. Vlak jezdí každých 30 minut a ve Versailles jste za 40 minut. Ze zastávky je to 10 minut k paláci.

Vstupné do Versailles se pohybuje v rozmezí 8-29 € podle toho, co vše plánujete navštívit. Do 26 let je vstup zdarma.

Mapa: památky v Paříži a co navštívit

Přehledná a interaktivní mapa, díky které si svou cestu snadno naplánujete. Mapu si můžete stáhnout do mobilu a propojit si památky, muzea, parky a další zajímavosti.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Rezervace vstupenek na památky v Paříži

Jak ušetřit za památky v Paříži 

 • Pořiďte si turistickou kartu Paris Pass, se kterou získáte po předem zvolený počet dní vstup do více než 60 míst v Paříži zdarma.
 • Třetí možností je Paris Museum Pass, která zahrnuje po předem zvolený počet dní vstup do většiny hlavních pařížských památek.
 • Navštivte národní muzea zdarma první neděli v měsíci. Připravte se ale předem na dlouhé fronty

Kde se ubytovat v Paříži

Naším prvním tipem se skvělým poměrem cena/kvalita je hotel ibis Styles Paris Bercy. Leží 2 minuty od stanice metra, odkud jste za 15 minut u Notre-Dame nebo Louvru a za další čtvrt hodinku na Champs-Élysées nebo u Eiffely věže. I když hotel leží mimo nejturističtější centrum Paříže, je to metrem kousek k těm nejznámějším místům. Můžete vyrazit na promenádu k Seině nebo se projít v parku Bercy se zahradami, který je pár metrů od hotelu. Pokoje jsou menší, ale útulné se snídaní v ceně. Pokud hledáte dobrou restauraci poblíž, zajděte do L’Auberge Aveyronnaise. Druhým tipem na ubytování je Campanile Hotel Paris Bercy Village, které leží taky u parku Bercy a má skvělou základnu pro objevování Paříže.

Přesouváme se do čtvrti Montmartre, která je má oblíbená. Angleterre Hotel najdete jen pár minut od nádraží Gare du Nord, které má dobré spojení z letiště a taky do centra Paříže. Zastávka metra leží hned u hotelu a za 20 minut se dostanete k Vítěznému oblouku a Champs-Élysées, odkud je už dobře dostupné pěšky centrum Paříže včetně Eiffely věže. Hotel leží kousek od baziliky Sacré-Coeur, kam si určitě zajděte na večerní výhled na nasvícenou Paříž a v okolí na jídlo. Celá Montmartre má se svými úzkými dlážděnými uličkami kouzelnou atmosféru.

Související články

Další průvodci

Nejčastěji kladené dotazy

 1. Jaké památky v Paříži navštívit?

  Je jich celá řada. Ne nadarmo je Paříž jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě. Sestavte si svůj itinerář z mapy památek a podrobného přehledu včetně fotek.

 2. Musím si rezervovat předem vstupenky na památky v Paříži? 

  Ano, u některých památek je potřeba vstupenku předem online zarezervovat. Jaké to jsou? Čtěte více v podrobném přehledu nejnavštěvovanějších památek.

 3. Jaká jsou nejlepší muzea v Paříži?

  Paříž má skvělá muzea. Jedna z nejlepších na světě a vybere si opravdu každý. Od nejnavštěvovanějšího muzea na světě Louvre, přes impresionistické umění v Musée d´Orsay až po moderní umění v hi-tech budově Le Centre Pompidou.

 4. Kam zajít v Paříži za výhledy?

  Kromě nejznámější věže na světě – Eiffelovy věže si užijete nádherný výhled na Paříž taky od baziliky Sacré-Coeur, z Vítězného oblouku nebo památník Grande Arche.

Scroll to Top