památky v Paříži / co navštívit v Paříži

Jaké památky v Paříži navštívit? 18 tipů, co vidět + mapa naší trasy

Plánujete cestu do Paříže a přemýšlíte, co navštívit v Paříži? Co stojí za to vidět? Které památky v Paříži patří k těm nejkrásnějším? Inspirujte se naší trasou včetně mapy.

Kde se vzala, tu se vzala, touha navštívit Paříž vzplála

Aneb mé básnické střevo se projevilo 😀. Má touha navštívit Paříž zahořela již v prvním ročníku osmiletého gymnázia. Stalo se tak během první hodiny francouzštiny. Francouzština zněla krásně, tím pádem i Francie musí být krásná.

Francouzsky jsem se nikdy pořádně nenaučila, což jsem završila na maturitě, kdy jsem si vysloužila odřenou trojku. Doteď si pamatuji, jak se mě třídní učitel jen tak mimo řečí ptá, zda jsem chodila za školu. Francouzsky.

Po 8 letech jsem na něj koukala jako jara, nerozuměla ani slovo a sytost rudé barvy mého obličeje se prohlubovala a prohlubovala. A nakonec jsem pochopila…a rudá barva v tu chvíli budiž dokonána. “Moi? Nóóón.” odpověděla jsem rezolutním tónem a vehementním zakroucením hlavy.

A jak že se ve francouzštině řekne “Chodit za školu?” Bohužel nemohu poradit…tou dobou jsem byla asi za školou.

Ani má středoškolská muka s tímto jazykem nic nezměnila na mém přesvědčení, že Paříž musím vidět. A světe div se, pár let zpět jsem si ji konečně mohla odškrtnout ze svého travel wish listu.

To však neznamená, že by se tím můj list zkrátil. Ba naopak. Zde funguje jasná rovnice -x = +2y

Definice: Při odškrtnutí jedné proměnné x je potřeba tuto proměnnou x nahradit dvěma novými proměnnými y. A to minimálně. A pomáhá mi v tom inspirace na místa, která v Evropě navštívit.

Ale pryč od matematiky. Až mě polil pot při vzpomenutí si na studentská léta.

Bonjour Paris! Už jsme na cestě…téměř. Hezky vše popořádku…napřed doprava, ubytování a pak zábava, poznávání a užívání, památky v Paříži…

Paříž krok za krokem

Paříž jsem chtěla navštívit léta. Jaký byl impuls, že jste jeli zrovna v tu dobu? Impuls byl a veliký. Přesně tisíc devět set korun českých. Do haléře.

Až taková byla výše slevy pro dva na jízdenky od Student Agency. Navíc vypsané na několik zimních termínů. Ušetřili jsme a ještě nehrozily masy turistů lepící se na vás jako na mucholapku. Dvě mouchy jednou plácačkou.

Paříž není levná. Nebyla a nebude. To je výchozí bod, ze kterého je potřeba vycházet. Ale stačí se držet pár fíglů, jak navštívit Paříž levně a finančně pak nevykrvácíte.

Zpátky k jízdenkám. Díky slevové akci jsme se dostali na konečnou cenu za dopravu 1 900 Kč/2 os. A že jsme cestovali autobusem? Alespoň jsme viděli i velký kus Německa a část Francie. Teda pokud jsem nepočítala ovečky. A že jsem se napočítala. Úplný Ovčáček. Teda pasáček.

Doprava autobusem do Paříže

Odjezd jsme zvolili z hlavního autobusového nádraží v Plzni, které je pro nás nejblíž a navíc má tu výhodu, že přímo s ním sousedí velké bezplatné parkoviště. Parkoviště se nachází hned nad benzínovou stanicí Shell a vjezd je možný z ulice Kotkova.

Odpadla nám tak starost popojíždět o půlnoci Plzní a hledat nějaký flíček pro našeho veterána (budiž mu zem vrakoviště lehká 😀). Navíc uličky přilehlé ke CAN Plzeň ve mně úplně nebudí důvěru.

Jeli jsme přes noc, což je podle mě ta nejlepší varianta. Přijedete svěží na poznávání. Autobus pravidelně stavěl, čehož jsme vždy využili a dali si kolečko “autobus – benzína”, abychom protáhli naše skříplé kostry

Je až k nevíře, jakých poloh je lidské tělo možné po pár hodinách cesty autobusem. Nemusela by se za ně stydět ani vrcholová gymnastka. A za chrápání některých pánů by se nestyděl ani dřevorubec 😀. Špunty do uší to ale jistily.

Cestování po Paříži

Vystupovali jsme na zastávce Château Landon, která je přímo naproti stanici metra. Zpět do ČR se pak nastupuje přímo naproti výstupní stanici. Pozor, není to značené. Ale je tam pouze jedna autobusová zastávka, tak věřím, že to hravě najdete. 

Je fajn, že autobus vás vyhodí relativně blízko od centra a můžete rovnou skočit na linku metra 7, kterou je to co by dup k nejznámějším památkám. Další možností je autobus č. 46, který vás vyhodí i s batožinou rovnou u schodů zámku Vincennes.

Zámek Vincennes

Po příjezdu jsme využili toho, že na dnešní noc máme zaplacený pokoj. Jeli jsme si tedy rovnou odložit naše bagáže a trochu se refrešnout. Přece jen, po několika hodinové cestě jsme byli lehce…zmuchlaní. Tak ať řádně reprezentujeme Česko 😀.

Ubytování jsme měli přesně na druhé straně Paříže, aby jsme se pěkně projeli. Protože jsme jeli málo, že jo. Ale místní život poznáte nejlépe právě v metru a na podobných místech. Ne před hlavní turistickou atrakcí. Nasedli jsme na již zmíněnou linku metra 7 a následně přestoupili ve stanici Chaussée d´Antin La Fayette na linku 9 do stanice Porte de St Cloud.

Doprava po Paříži

Jednosměrný lístek stojí 1,90 EURBalíček deseti lístků vás pak vyjde zvýhodněně na 16,90 EUR. Fajn, ušetřili jsme na croissant. Jeden. Královské dělení. (ceny květen 2021)

Lístky je možné zakoupit jednoduše přes automat. Jsou pouze dvě možnosti, které na vás můžou vyskočit:

  • zadáte cílovou stanici
  • zadáte rovnou typ lístku, pokud se pohybujete pouze v oblasti Ile-de-France.

My zvolili druhou možnost. Jsme slabší na nervy a vyhledávání cílové stanice by si vyžádalo pilulku na uklidnění. Těch stanic je opravdu hodně a název stanice se nám dařilo zapomenout ihned po jeho vyslovení. Já říkala, že to s tou francouzštinou nebylo valné 😀.

Vše o dopravě (i pokud letíte) najdete v článku 25 tipů, jak levně navštívit Paříž na vlastní pěst|I.

Ale už dost o dopravě a vrhneme se na hlavní gró článku: Památky v Paříži a co v Paříži navštívit?

Památky v Paříži: od Montmartre přes Vítězný oblouk až k Eiffelově věži

Dali jsme rychlou sprchu a vzhůru na kopec – Amélie z Montmartru čeká. Nasedli jsme na metro směr prohlídka Montmartre. Naším cílem byl kabaret Moulin Rouge ve čtvrti Pigalle a bazilika Sacré-Coeur, od které jsme měli Paříž jako na dlani.

K bazilice se dostanete buď lanovkou za 1,90 EUR (platí stejný lístek jako pro metro), nebo si pěkně šlápnete do schodů.

My jsme zvolili druhou možnost a pochopili, proč Montmartre znamená v překladu Hora mučedníků. Co se dá dělat, někde jsme ten řízek vypotit museli 😀. 

Prohlídka baziliky je zdarma. Je třeba projít pouze bezpečnostní kontrolou. No bezpečnostní. Prostě kontrolou.

Doporučuji si počkat do večera, kdy se bazilika krásně rozzáří. To je panečku nádhera. Ona je to vlastně nádhera i předtím. Takové cukrářské veledílo. Sečteno, podtrženo, bazilika Sacré-Coeur musí být na seznamu každého, kdo plánuje návštěvu Paříže.

Amélii jsme nepotkali, tak jsme se přesunuli na Place Charles de Gaulle, jehož dominantou je Arc de Triomphe neboli Vítězný oblouk na počest vítězné napoleonské bitvy u Slavkova u Brna.

Když to nevyšlo s Amélií, tak třeba potkáme Napoleona

Z metra jsme vylezli přímo před Arc de Triomphe. Poznali jsme to dřív, než jsme stihli vystrčit hlavy z podzemí. Lidí jako mravenců a jejich záře cvakajících blesků by stačila na ozáření celého Vítězného oblouku. No přidali jsme se k nim. Né, že ne.

A Napoleon? Ten byl asi někde s Amélií.

Prodrali jsme se davem a vydali po Champs-Élysées přes avenue Montaigne směr Eiffelovka

Avenue Champs-Élysées

To je ta pravá Pařížská. Naše pražská Pařížská proti ní působí trochu jako chudá příbuzná. Okázalost a luxus tu čiší z každého koutu. Louis Vuitton, Gucci, Dior, Ralph Lauren…tolik drsně vyhlížejících a holohlavých pánů v obleku jsem dlouho neviděla. Člověk měl až pocit, že něco lohnul dříve, než vůbec do obchodu vstoupil 😀.

A ty auta…nejen ženské oči si přijdou na své. Tu jedno Ferrari, tamhle zase Lamborghini, Maserati po levoboku, před vámi projíždí Porsche. Tolik luxusních aut jsem viděla naposledy v Monaku. V televizi. 

Pozor! Meteorologové varují: na Champs-Élysées a v přilehlých uličkách hodně fouká. Hlavně v peněženkách. Držte si je pevně u sebe a otevírejte je jen v nejnutnějších případech

Mimochodem, tady nás oslovil pán, který se z nás snažil vymámit peníze. Byl rafinovaný. Jako cukr.

Takových rafinovaných lidí je tu víc. Tvrdí vám někdo z ničeho nic, jak jste krásný pár? Raději zpozorněte. V Paříži je toto obvyklé a není to tím, že by tu tamní lidé byli milejší než u nás. Mazaní jsou jako lišky podšité.

Na nás si ale pán nepřišel. U nás používáme pouze cukr třtinový.

Vzhůru na osvětlenou Eiffelovu věž

Z hlavní avenue jsme se přesunuli směrem k hlavní atrakci Paříže – Eiffelovu věž. Na neživo jsme jí viděli tisíckrát. Kdo ne.

Když jsme jí ale spatřili na vlastní oči, bylo to jako vidět jí poprvé. Opravdu. “There´s no feeling like it” uvádí se na oficiálních stránkách. A mají docela pravdu. I když horám se to nevyrovná 😀.

Celkově jsme za náš pobyt měli možnost vidět všechny tři podoby Eiffelovky – neosvětlenou, osvětlenou a blikající v noci. Pokud tedy nepočítám dalších milion podob Eiffelovky od místních kupců, které měli rozložené na zemi v dostupné vzdálenosti všude kolem. Každá její podoba měla něco do sebe. Skvosty od kupců nepočítám 😀.

A jaké je vstupné na Eiffelovu věž?

Jestli si vystačíte s výhledem z druhého patra, připravte si 16,70 euro za dospělého, 8,40 euro pro mládež 12 – 24 let a 4,20 euro pro děti od 4 let (mladší děti mají vstupné zdarma).

Pokud se však toužíte kochat až ze samotného vršku věže, budete si muset připlatit. Vstupné pro dospělého by v tomto případě bylo 26,10 euro, pro mládež 13,10 euro a pro děti od 4 let pak 6,6 euro. Do druhého i třetího patra vás za tyto ceny doveze výtah. Lístky lze objednat na oficiálních stránkách.

Chcete jít raději po svých? Lístek bude lacinější – do druhého patra 10,50 € a do třetího patra 19,90 € (ceny platné květen 2021).

Pokud se rozhodnete koupit si lístky na místě, budete si muset vystát frontu. 

A jak je fronta na Eiffelovku dlouhá? 

Dlouhá. Bohužel. Někdy to jde ale prý hladce. Někdy zase obrace.

Všichni se ale shodnou na tom, že ranní ptáče na Eiffelovku dříve doskáče.

My už šli pro tento den radši spát. Zaslouženě. Denní limit kroků splněn třikrát. Naše nohy byly jako pubescenti. Neposlouchaly a dělaly si, co chtěly. A všichni víme, že puberťákům se neodporuje 😀.

Tááák a je tu druhý den naší lowcost cesty do Paříže. Přes noc jsme dobily baterie. Naše i u mobilu. A vyrazily vzhůru na památky v Paříži.

Ještě ani francouzský kohout nezakokrhal.

Eiffelova věž za rozbřesku

Naší dnešní cestu jsme se rozhodli začít tam, kde jsme ji včera ukončili. Eiffelova věž si žádá být viděna i za rozbřesku.

Po potvrzení, že je opravdu krásná i za denního světla, shlédnutí jedné žádosti o ruku a pokochání se několika žen v krásných šatech, které se tu nechaly fotit před Eiffelovku, aby to pak hodily na instagram jako denní momentku 😀, jsme se přesunuli dál podél Seiny.

Trochu mrzlo. Popravdě jsme byli zmrzlí jako preclíky, ale s odstupem času se to vždy zdá být méně hrozné, že. A to jsme se jeli do Paříže ohřát 😀. Mráz se rapidně podepsal nejenom na nás, ale i na  počtu cvaknutých fotografií.

Cestou necestou po pařížských památkách

Minuli jsme Invalidovnu, Grand Palais a Petit Palais, Place de la Concorde, kostel Madelaine, Palais Royal a spoustu dalších krásných pařížských památek.

Invalidovna
Place de la Concorde
Petit Palais – fronta v 9 h ráno 🙂
Madelaine
Opéra Garnier
Palais Royal (Královský palác)

Jednou jsem četla, že Paříží jdete a trvá dlouho, než narazíte na něco pěkného. No. Sami jsme si chtěli utvořit obrázek. A ten jsme si utvořili. Paříž stojí za vidění. Jdete dlouho, abyste na nic hezkého nenarazili.

Komplex Louvre

Co musíte jednoznačně v Paříži vidět, je komplex Louvre.

Vždy jsme si mysleli, že je na nádvoří před Palais du Louvre pouze jedna skleněná pyramida. Kdo věděl, že jsou tři, ruku nahoru :-).

Louvre a dvě francouzské kachny
Louvre a jedna česká kachna 😀

Ale já vím, kdo může za to, že jsme chytli tento mylný dojem. Robert Langdon z Šifry mistra Leonarda. Přesně si vybavuji scénu, jak pokleká u široko daleko jediné pyramidy 😀.

Vstupné do muzea Louvre je 17 EUR (na místě 15 €, ale riskujete, že se dovnitř nedostanete) a kromě úterý se můžete jít podívat na Monu Lisu kdykoliv. Otevřeno je od 9:00 do 18:00 (poslední vstup 30 minut předem; ceny platné ke květen 2021). Rezervovat vstupenky do Louvru online.


TIP: 
Rádi byste ušetřili na vstupném do památek v Paříži? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Mrkněte na mé srovnání turistických karet Paris Pass a Paris Explorer Pass, se kterými získáte vstup zdarma do desítek památek včetně muzea Louvre a Eiffelovy věže.

My dorazili v brzké odpoledne, takže už tu bylo lidí více než holubů před Notre-Dame.

U Louvre je také k vidění Arc de Triomphe du Carrousel, který Napoleon nechal postavit na počest vítězství v bitvě u Slavkova u Brna, a jsou zde krásné Tuilerijské zahrady.

Arc du Triomphe du Carrousel

Nejstarší jádro Paříže

Dalším bodem v našem hledáčku bylo Ile de la Cité, ostrov na řece Seině, kde to všechno začalo. Pro Paříž. Pro nás to byl spíš pomalu konec naší výpravy.

Pont Neuf

Na ostrov se dostanete hned po několika mostech. My jsme si vybrali ten nejstarší – Pont Neuf. Kdo se nerad mačká, přijde si na tomto ostrově na své. Jako by pro velkou část turistů končila Paříž Louvrem. Že se blížíme ke katedrále Notre-Dame jsme poznali podle narůstajícího počtu turistů. A holubů.

Určitě si prohlédněte katedrálu i z boku. Lidé se často domnívají (jako my), že z boku již není nic zajímavého. Opak je pravdou. I bok má co nabídnout 😀. Při vstupu můžete nechat peněženku schovanou (pokud nejdete na věž).

Notre-Dame z boku

Před Notre-Dame je možné se nechat vyfotit s hejnem holubů, pokud by měl někdo zájem 😀. A chtělo se mu čekat frontu na holuby.

Možná vás ale zklamu – pařížští holubi jsou úplně, ale úplně stejní jako ti čeští 😀.

Pantheon a Lucemburské zahrady

Posledními zastávkami byla historická budova Pantheon a Lucemburské zahrady.

Pantheon jsme viděli v Římě a byli jsme zvědaví, jak se liší mezi sebou. Četla jsem názory, že Pantheon v Římě je TEN PANTHEON. A ono to tak opravdu je. Ta atmosféra je úplně jiná. To musíte prostě cítit 😀.

Ale přesto Pantheon v Paříži určitě stojí za vyšlápnutí kopce od Notre-Dame. Je to krásná stavba, která by si určitě zasloužila více pozornosti, než se jí dostává. Paříž má své jiné tahouny a Pantheon v tomto případě utřel.

pařížský Pantheon

Když už nic jiného, tak po cestě jsou veřejné záchody zdarma. A to je určitě fajn. Jsou to takové malé nerezové domečky. V centru jich je spousta.

Od praktické vsuvky zpět k pařížským památkám – plné vstupné do Pantheonu je 11,5 eur a pro děti a mládež do 25 let je zcela zdarma (ceny květen 2021).

Lucemburské zahrady jsou jen kousek od Pantheonu. Zahrady jsou plné laviček a židlí, na kterých sedí Pařížané a relaxují.

My jsme také neodolali a plácli sebou na první volnou lavičku. Chvíli jsme pobyli, nasáli déčko z pařížského sluníčka a přesunuli se na Gare de l´Est.

Lucemburské zahrady

A tím naše pařížská pohádka končí. Nasedli jsme do autobusu směr ČR, kam jsme dorazili v brzkých ranních hodinách a už jsme se viděli za hodinku doma. Jenže to by nesmělo být v Plzni – 17 stupňů. A my nesměli mít auto staré 19 let. Co z toho plyne? Ano, správně. Tlačili jsme.

Super bylo, že jsme měli zaparkováno do kopce. Za námi jiné auto, takže cuknout to nesmělo. To byl docela problém, protože jsme se chlámali na celé kolo. A další čtyři kola jsme měli roztlačit.  A já když se směju, nemůžu nic. Natož tlačit auto.

Kolemjdoucí si asi mysleli, že jsme blázni. Nebo že možná krademe auto. Proto nám asi nikdo nepomohl. Ale aspoň nás nenaprášili.

Zazvonil zvonec a pařížské pohádky je konec :).

Mapa naší trasy, co navštívit a vidět v Paříži


Kam si rezervovat vstupenku předem?

Na některých místech je lepší provést rezervaci online, jinak vystojíte ve frontě na lístky pěkný důlek. Níže najdete místa v Paříži, kam je lepší si zarezervovat vstupenku předem:

Mohlo by se hodit:

Cestovní pojištění s 50 % slevou – bez cestovka nevytáhneme paty z ČR 😃. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

TIP: Rádi byste ušetřili na vstupném do památek v Paříži? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Mrkněte na mé srovnání turistických karet Paris Pass a Paris Explorer Pass, se kterými získáte vstup zdarma do desítek památek včetně muzea Louvre a Eiffelovy věže.

Související články o Paříži

Další inspirace pro cestování po Francii:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top