Paříž na vlastní pěst bez cestovky

17 tipů, jak levně navštívit Paříž bez cestovky

Výlet do Paříž dokáže udělat v peněžence pěkný vítr. Dnes mám pro vás 17 tipů, jak levně navštívit Paříž a jak ušetřit v Paříži, abyste nemuseli platit víc, než je nutné pro pohodovou dovolenou.

Napsala Blanka · Aktualizováno 27. 6. 2022

17 tipů, jak levně navštívit Paříž

Konkrétní tipy a triky od letenek, ubytování až po návštěvy památek zdarma, díky kterým se dozvíte, jak ušetřit v Paříži:

1. Levné letenky

Do Paříže se dostanete s nízkonákladovými leteckými společnostmi už od necelých 1000 Kč (zpáteční letenka). Letenky objednávejte cca 2 měsíce před plánovanou cestou. Dle údajů Skyscanner bývají v tuhle dobu nejlevnější. Snažte se být flexibilní a nelpět na konkrétním datu. Rozdíly v cenách letenek mezi jednotlivými dny jsou vysoké. Za jeden den letíte za 500 Kč a další den klidně za 2500 Kč.

Obecně jsou levnější letenky uprostřed týdne úterý až čtvrtek a naopak dražší s blížícím se víkendem nebo během víkendu, o svátcích a hlavních prázdninách.

2. Ubytování mimo centrum

Co takhle ubytování v křivolakých uličkách živé čtvrti Montmartre s bazilikou Sacré-Coeur na jejím vrchu? Nebo se ubytujte kousek od parku Bercy a promenády u Seiny, odkud jste za pár minut metrem v centru Paříže. V okolí máte vše potřebné (obchody, restaurace, MHD) a za nižší peníze získáte lepší ubytování. Přikládám naše tipy na ubytování v Paříži:

3. Paris Visite Pass

Rádi byste využívali dopravu v Paříži neomezeně? Pak je pro vás ideální Paris Visite Pass. Spadá sem metro, tramvaje, autobusy, RER a vlaky obsluhující Ile-de-France region, lanovka na Montmartre a Orlyval (zvláštní linka metra spojující letiště Orly a stanici metra Antony na lince RER 2).

Cena se liší dle toho, kam všude plánujete cestovat. Pro zóny 1 – 3 jsou ceny následující:

 • 1 den – 13,20 €
 • 2 dny – 21,50 €
 • 3 dny – 29,40 €
 • 5 dnů – 42,20 €

Pro zóny 1 – 5 jsou pak ceny vyšší:

 • 1 den – 27,80 €
 • 2 dny – 42,20 €
 • 3 dny – 59,20 €
 • 5 dnů – 72,40 €

Dětské ceny jsou poloviční. S kartou navíc získáte slevy na památky v Paříži.

Paříž na vlastní pěst / Paříž bez cestovky
Vlaky RER

Jednodenní jízdenky Mobilis

Jednodenní jízdenky Mobilis představují další možnost, jak se dopravovat po Paříži. Platí jen na 1 den a pro zóny, které si zvolíte. Podle toho se pak liší cena. Na jízdenku musíte napsat své jméno a datum. Platí pro pro všechny druhy dopravy (metro, RER, autobusy, tramvaj, vlaky) s výjimkou linky Orlyval, rezervačních linek SNCF a linek Optile.

Na rozdíl od Paris Visiste Pass nezískáváte s Mobilis další výhody. Jízdenku Mobilis si koupíte ve všech stanicích metra, RER, tramvají i autobusů.

Ceny se liší dle zón:

ZónyCeny
1-2, 2-3, 3-4, 4-57,50 €
1-3, 2-4, 3-510,00 €
1-4, 2-512,40 €
1-517,80 €

Pozn.: Do zóny 1-3 patří centrální Paříž a přiléhající čtvrtě, Versailles a letiště Orly jsou ve čtvrti 4 a letiště Charles de Gaulle v zóně 5.

4. Muzea zdarma

Navštivte národní muzea zdarma. První neděli v měsíci máte možnost navštívit celou řadu muzeí v Paříži zdarma včetně Louvru, muzea Orsay, Picassova musea nebo například Válečného muzea v Invalidovně. Nevýhodou jsou dlouhé čekací doby.

Vstup mají zdarma po celý rok všichni studenti pod 26 let.

5. Paris Museum Pass

Pořiďte si Paris Museum Pass. Jedná se o oficiální turistickou kartu, se kterou získáte vstup zdarma do více než 60 památek v Paříži včetně Louvru, Vítězného oblouku, muzea Orsay nebo Versailles. Karta se dá zakoupit na 2, 4 nebo 6 dní. Paris Museum Pass si koupíte online a pak vyzvednete v Paříži kousek od Louvru. Adresa včetně dalších informací vám dorazí do emailu.

6. Paris Pass

Plánujete toho navštívit ještě víc? Například využít vyhlídkový autobus nebo se projet na Seině? Zkuste turistickou kartu Paris Pass, o které se dozvíte víc v mém průvodci Paris Pass.

7. Restaurace v bočních uličkách

Nejezte v restauracích v centru. Z naší zkušenosti cena jídla neodpovídá kvalitě. Neříkám, že se najíte špatně, ale mimo turistické části Paříže se najíte levněji a často i lépe. Restaurace jsou povinné vystavovat své menu před vchodem, takže si můžete předem udělat obrázek, zda má cenu vůbec chodit dovnitř. Případně jít o restauraci dál. Francouzská kuchyně je skvělá, ale je tu taky spousta dobrých restaurací, které se zaměřují na jinou kuchyni.

Konkrétní tipy na restaurace najdete tady nebo v mapě na konci tohoto článku.

8. Pařížské trhy

Pařížské trhy jsou skvělá možnost, jak načerpat zdejší atmosféru. Potkáte se tu s Francouzi, kteří si sem přišli nakoupit nebo si dát něco dobrého k jídlu. Mezi oblíbené trhy patří:

Trhy jsem opět vyznačila i do mapy na konci článku pro snadnější plánování cesty do Paříže.

9. Akční vstupenky do Disneylandu

Vstupenky do Disneylandu Paris objednejte online v dostatečném předstihu. Máte šanci vychytat akční ceny. V případě Disneylandu to jsou obrovské rozdíly. Pokud by vám do toho na poslední chvíli náhodou něco vlezlo a nemohli jste jet, dají se vstupenky na pár kliků zrušit do 3 dnů předem úplně zdarma.

10. Paris Explorer Pass

Když už jsme u toho Disneylandu, mám tu další tip, jak ušetřit na vstupenkách. Disneyland je totiž nově součástí turistické karty Paris Explorer Pass. Z tou získáte zdarma vstup na 3, 4, 5 nebo 7 atrakcí z celkového objemu 41 atrakcí a zážitků v Paříži. Paris Explorer Pass zahrnuje jednodenní vstup do Disneylandu, vstupenku do Louvru, komentovanou prohlídku Eiffelovy věže, výhled z mrakodrapu Montparnasse nebo památníku Grande Arche.

Víc než památky tady najdete zajímavosti a atrakce, díky kterým se dostanete na místa, kam byste se běžně nedostali. Ochutnáte vína v historických královských sklepích Les Caves du Louvre, vyzkoušíte si výrobu vlastních makaronek ve známé galerii Lafayette nebo vyrazíte do zábavného parku Astérix. Je to zajímavá možnost, jak poznat Paříž z jiného úhlu a víc nasát zdejší atmosféru.

11. Žádné poplatky za výběr z bankomatu

Před cestou do Paříže zkontrolujete, jak je na tom s poplatky vaše banka. Některé banky si občas účtují vyšší poplatky nebo nemají tak výhodné kurzy při směně peněz. My máme dobrou zkušenost s mBank (viz naše recenze), která má jedny z nejlepších kurzů. Podobně přátelských bank je už v dnešní době ale víc.

12. Piknik v trávě

Sestavte si svoje menu a najezte se v trávě. Teplá bageta nebo croissant z místního pekařství a k tomu francouzský sýr nebo salám. Pod Eiffelovkou. Nebo na trávě před bazilikou Sacré-Coeur s parádním výhledem na Paříž. Zkusit musíte i francouzské palačinky, které se tu dělají na sladko i na slano, popř. francouzské sendviče panninis.

13. Paříž jako na dlani

Výhled z Eiffelovy věže je jedinečný. I když si myslím, že stojí za každé euro, existují v Paříži místa, odkud si taky užijete nádherný výhled. Levněji nebo dokonce zcela zdarma.

 • Vítězný oblouk s výhledem na všech 12 tříd, které se paprskovitě rozbíhají od památníku – včetně té nejznámější Avenue des Champs Élysées (plné vstupné 13 €)
 • Památník La Grande Arche s muzeem fotografie v moderní a architektonicky zajímavé části Paříže La Defense (plné vstupné 17 €)
 • Bazilika Sacré-Coeur na vrcholu Montmartre, kde můžete přes den posedět v trávě a večer si užít pohled na nádherně nasvícenou Paříž (zdarma)
 • Mrakodrap Montparnasse, který nabízí jeden z nejlepších pohledů na Paříž včetně Eiffelovy věže nedaleko odtud (plné vstupné 17 €)
 • Galerie Lafayette se střešní terasou, která je přístupná zdarma po-so 10:00-20:00 a v neděli a svátcích 11:00-20:00.
 • Plavba po Seině vám ukáže Paříž z úplně jiného úhlu, který rozhodně stojí za to. Spousta památek se totiž nachází přímo u břehů Seiny – Eiffelova věž, muzea Louvre, Orsay nebo Petit Palais, katedrála Notre Dame či pevnost Conciergerie (plné vstupné 15 €)

14. Památky zdarma

Plno památek je v Paříži přístupných zdarma. Pokochejte se například třemi kopulemi v neoklasicistním kostelu La Madeleine, prohlédněte si zlatou mozaiku Krista uvnitř baziliky Sacré-Coeur nebo si zajděte do muzea umění Petit Palais na Avenue des Champs Élysées.

La Madeleine
La Madeleine

15. Zahrady a parky

V Paříži je spousta udržovaných zahrad a parků, kde můžete jen tak s ostatními Pařížany sedět, číst si nebo si povídat. Tady je pár našich tipů:

 • Lucemburské zahrady s Lucemburským palácem v Latinské čtvrti
 • Tuilerijské zahrady u muzea Louvre
 • Zahrady Královského paláce kousek od Louvru s pruhovanými patníky
 • Park Champs de Mars pod Eiffelovou věží
 • Zahrady Trocadéro na druhou stranu od Eiffelovky přes řeku Seina
 • Ostrov Île aux Cygnes se Sochou svobody v Paříži
 • Parc des Buttes Chaumont s visutým mostem od Gustava Eiffela a vyhlídkou na Montmartre
 • Parc de la Villette s moderní a zajímavou architekturou, vodním kanálem a spoustou zeleně
Lucemburské zahrady
Lucemburské zahrady

16. Pařížské hřbitovy

Možná vám to zní zvláštně, ale pařížské hřbitovy tu určitě mají své zastoupení. Jsou jako umělecká díla, kde je pochovaná řada známých osobností. Tím nejznámějším hřbitovem je hřbitov Père-Lachaise, kde odpočívá Edith Piaf, Frédéric Chopin, Jim Morrison či Oscar Wilde. Dalším je Cimetière du Montparnasse nedaleko Lucemburských zahrad nebo Cimetière de Montmartre ve stejnojmenné čtvrti.

Cimetière de Montmartre

17. Městská muzea zdarma

Městská muzea mají v Paříži vstup zdarma po celý rok. Patří sem například:

 • Petit Palais (Muzeum výtvarného umění od starověku do 19. století)
 • Musée Cernuschi (Muzeum asijského umění)
 • Musée d’Art Moderne de Paris (Muzeum moderního umění)
 • Musée de la Vie Romantique (Muzeum romantického života)
 • Musée Curie se zaměřením na Marii Curie v domě, kde žila
 • Musée Bourdelle s díly umělce Antoina Bourdella

Mapa Paříže

Mapa Paříže s tipy na památky, muzea, zajímavá místa, ubytování a další užitečné informaci, díky které si snadno naplánujete svojí cestu do Paříže.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Související články

3 názory na “17 tipů, jak levně navštívit Paříž bez cestovky”

 1. Bohužel ne, muzeum Orsay jsme viděli jen zvenku a i to stálo za to. Vevnitř to bude určitě paráda :). Nám se hodně líbila bazilika Sacre Coeur – je odtud skvělý výhled a večer je krásně nasvícená. Nebo Eiffelova věž brzy ráno, když teprve vychází slunce a celkově celá Paříž brzy ráno. Víc jsme si vychutnali tu atmosféru města – ten ranní shon, jak Pařížané pospíchají do práce a jak to v Paříži žije, než se zaplní turisty :).

Diskuse uzavřena.