PAŘÍŽ DOPRAVA 2023 (letenky, letiště, MHD, metro, kolo) + MAPA

Paříž je po Londýně druhé nejoblíbenější město v Evropě. Téměř každý z nás chce město světel a romantiky navštívit. Jak tady funguje doprava, kde hledat letenky, jak se dostat z letiště do centra Paříže nebo jak funguje MHD v Paříži? Vše si povíme v dnešním článku.

Doprava do Paříže

Paříž má velmi dobré spojení se zbytkem Evropy a hustou síť vlakových a autobusových spojů. Zároveň se sem dostanete přímými lety z většiny velkých evropských měst.

Autobusem a vlakem do Paříže

Cesta autobusem nepatří mezi nejoblíbenější možnosti, jak se dostat do Paříže. To je důvod, proč je počet autobusových spojů z evropských měst omezený. Paříž má přímé autobusové spojení například s Prahou, Mnichovem, Salzburgem nebo Amsterdamem. Chybí přímé spojení s Berlínem nebo s Vídní.

Podobné platí i pro vlaky. Přímé spojení má Paříž například s Frankfurtem nad Mohanem (4 h; ceny od 90 €).

Letecky do Paříže

Paříž má velmi dobré přímé letecky spojení s řadou evropských měst včetně Prahy, Berlína, Vídně, Krakova nebo Amsterdamu. Zpáteční letenky u nízkonákladových leteckých společností začínají na 130 €. Občas se objeví akce, kdy seženete letenky ještě levněji.

Letiště v Paříži

Pokud poletíte do Paříže, přiletíte na jedno z následujících letišť:

 • Letiště Beauvais (BVA)
 • Letiště Charles de Gaulle (CDG)
 • Letiště Orly (ORY)

Letiště Beauvais je od Paříže nejvzdálenější. Přilétají sem především nízkonákladové letecké společnosti, jako je Ryanair a Wizz Air. I když jsou ceny letenek na letiště Beauvais lákavé, je potřeba k nim připočítat cestu do Paříže.

Jak se dostat z letiště do centra Paříže si ukážeme teď.

Jak se dostat z letiště Orly do centra Paříže?

Letiště Orly se nachází 13 km jižním směrem od Paříže. Z letiště Orly do centra Paříže se dostanete hned několika způsoby.

Tím nejlevnějším je tramvaj T7, kde vás vyjde lístek jen na 1,90 €. Na tramvaj se dostanete z terminálu Sud. Vystoupíte na stanici Villejuif-Louis Aragon, odkud přeskočíte na metro 7 (další lístek za 1,90 €) a odtud už jedete rovnou do centra.

Druhou, o něco snadnější, ale taky dražší možností, je přímý autobus za 9,50 €, který vás zaveze za 30 minut na place Denfert-Rochereau k Pařížským katakombám, odkud se už snadno dostanete, kam potřebujete.

Nebo speciální linka metra Orlyval, která vás doveze za 9,30 € do stanice RER B Antony. Linka Orlyval je v provozu od 6:00 do 23:30.

Více informací, jak se dostat do Paříže, najdete na stránkách letiště Orly.

Mapa spojení z letiště Orly do Paříže | Jak se dostat do Paříže z letitě Orly
Mapa spojení z letiště Orly do Paříže | Jak se dostat do Paříže z letitě Orly

Jak se dostat z letiště Charles de Gaulle do centra Paříže?

Letiště Charles de Gaulle najdete severovýchodním směrem, cca 23 km od centra. Jedná se o druhé největší letiště v Evropě.

Nejjednodušší možností, jak se dostat z letiště Charles de Gaulle do centra Paříže, jsou vlaky RER B. Jednosměrná cesta vás vyjde na 12,50 € a v centru jste za 60 minut.

Oblíbené jsou taky kyvadlové autobusy RoissyBus za jízdné 12,50 € (nestaví po cestě) nebo autobusy 350 a 351 za jízdné 6 € (staví po cestě). Všechny jízdenky se dají koupit v automatech na letišti.

Více informací, jak se dostat do Paříže, najdete na stránkách letiště Charles de Gaulle.

Mapa spojení z letiště Charles de Gaulle do Paříže | Jak se dostat do Paříže z letitě Charles de Gaulle
Paříž doprava / letiště Charles de Gaulle
Letiště Charles de Gaulle

Jak se dostat z letiště Beauvais do centra Paříže?

Na letišti Beauvais operuje především nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Letiště se nachází 83 km od Paříže severozápadním směrem.

Jednosměrná cesta přímým autobusem vás vyjde na 16,90 € a zpáteční na 29,90 €. Autobusem pojedete cca 90 minut a vystoupíte u Porte Maillot, kde už máte téměř na dohled Arc de Triomphe. Lístky z letiště Beauvais do Paříže je možné objednat online.

Autem do Paříže

Paříž má velmi dobré silniční spojení s velkými evropskými městy. Jaká je vzdálenost do Paříže z vybraných míst v Evropě?

 • Praha – 10 h 35 min; 1 030 km
 • Brno – 12 h 10 min; 1 235 km
 • Berlín – 11 h 10 min; 1 060 km
 • Mnichov – 9 h; 840 km
 • Vídeň – 12 h 40 min; 1 240 km

Jaké jsou rychlostní limity ve Francii? V obcích se jezdí 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na dálnicích 130 km/h a za deštivého počasí 110 km/h. Na okruzích kolem Paříže je jízda omezená na 70 km/h. Nezapomeňte si zelenou kartu a nikdy nejezděte v pruzích pro autobusy.

Poplatky při cestě autem do Paříže

Ve Francii jsou dálnice zpoplatněné mýtným. Cenu za mýtné si můžete spočítat na tomto odkaze.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Parkování v Paříži

Parkování na ulicích v Paříži je placené od pondělí do soboty v časech 9:00-20:00. V neděli a v noci je parkování zdarma. Stejně tak zaparkujete zdarma i o některých svátcích ve vybraných ulicích – parkovací automaty jsou pak značeny žlutou nálepkou. Neplacená parkovací místa najdete v blízkosti Bois de Vincennes a Bois de Bolougne.

Platí 2 tarifní zóny – v centru a mimo centrum. Za hodinu parkování v centru zaplatíte 4 € a na okraji města 2,4 €.

Jak zaplatíte za parkování? Máte 3 možnosti:

Parkovací lístek pak umístíte viditelně jako u nás za čelní sklo. Parkování na ulici je omezené na 2 hodiny.

Druhou možností parkování v Paříži jsou podzemní garáže, které jsou otevřené nepřetržitě. Garáže označené bílým “P” na modrém pozadí jsou určené i pro motocykly. Bezpečnost tady zajišťují strážci a kamery.

Za parkování v podzemní garáži v centru zaplatíte za hodinu asi 2,50 € (20 € za 12 až 24 hodin) a na okraji Paříže v průměru od 10 € do 15 € za 1 den. Jedete na víkend, týden nebo měsíc? Poptejte se v podzemní garáži na speciální tarif.

Upozornění: Centrum Paříže je součástí nízkoemisní zóny ULEZ. Abyste mohli do zóny vjet autem, musíte si zakoupit nálepku Crit’Air. Více informací se dozvíte zde.

Pokud neplánujete jet autem až do centra Paříže, zaparkujte na kraji Paříže – je tu několik vyhrazených parkovišť Park and Ride, která jsou dobře napojená na veřejnou dopravu v Paříži.

Aplikace pro parkování v Paříži

Nejjednodušší možností, jak zaplatit za parkování v Paříži, jsou parkovací aplikace. Zadáte místo, kde se nacházíte (například Eiffelova věž) a aplikace vám ukáže parkoviště v okruhu daného místa včetně počtu volných míst a ceny za parkování. Parkovací místo si zároveň můžete zarezervovat.

Doprava a MHD v Paříži

Pomocí MHD v Paříži se dostanete kamkoliv. Svezete se metrem, tramvajemi, autobusy, ale taky vlaky RER, které vás zavezou do vzdálenějších částí Paříže i mimo Paříž (například do Disneylandu). Pro lepší orientaci přikládám mapu dopravy v Paříži: Mapa MHD v Paříži

Metro v Paříži

Nejoblíbenějším způsobem dopravy v Paříži je metro. Ve městě je 13 linek, které obsluhují 303 stanic. Každá linka se liší barvou a číslem a je vyznačená na nástupištích a stanicích.

Autobusy jezdí v centru i v okrajových částech města. Nadzemní vlaky RER vás spojí i se vzdálenějšími oblastmi, jako jsou letiště CDG a Orly nebo Versailles a Disneyland. Tramvaje obsluhují především předměstí Paříže.

Kolik stojí MHD v Paříži?

Obyčejný lístek neboli t+ tiket zakoupíte za 1,90 € (u řidiče 2 €) a balíček 10 lístků koupíte zvýhodněně za 14,90 €.

Kde lístek t+ tiket platí?

 • Metro/metro po dobu 2 hodin od označení lístku
 • Metro/RER nebo RER/metro po dobu 2 hodin od označení lístku.
 • Autobusy/autobus po dobu 90 minut od označení lístku
 • Autobus/tramvaj nebo tramvaj/tramvaj po dobu 90 minut od označení lístku
 • Lanovka na vršek Montmartre
Lanovka k Sacré Coeur na Montmartre / Paříž doprava
Lanovka k bazilice Sacré-Coeur | MHD v Paříži

Paris Visite Pass

Rádi byste v Paříži využívali metro a MHD neomezeně? Pak je pro vás ideální Paris Visite Pass. Patří sem metro, tramvaje, autobusy, RER a vlaky obsluhující Ile-de-France region, lanovka na Montmartre a Orlyval (zvláštní linka metra spojující letiště Orly a stanici metra Antony na lince RER 2). Cena se liší dle toho, kam všude budete cestovat.

Pro zóny 1 – 3 jsou ceny následující:

 • 1 den – 13,20 €
 • 2 dny – 21,50 €
 • 3 dny – 29,40 €
 • 5 dnů – 42,20 €

Pro zóny 1 – 5 jsou pak ceny vyšší:

 • 1 den – 27,80 €
 • 2 dny – 42,20 €
 • 3 dny – 59,20 €
 • 5 dnů – 72,40 €

Pozn.: Dětské ceny jsou poloviční.

Jak poznáte, který tarif budete potřebovat? Plánujete návštěvu Disneylandu, Versailles nebo se budete dopravovat z letiště Orly nebo Charles de Gauelle? Pak potřebujete tarif pro zóny 1-5. Pod zóny 1-3 spadá centrální Paříž a čtvrtě v její blízkosti.

Kde koupit Paris Visite Pass?

Paris Visite Pass zakoupíte například v prodejních automatech na kterékoliv stanici metra, ve stanici RER (včetně letišť), v turistických informacích, popř. online. Po zakoupení si na kartu napíšete své celé jméno a termín, odkdy dokdy bude karta platná.

Jaké slevy získáte s Paris Visite Pass?

S Paris Visite Pass získáte výhody v celkové hodnotě 100 €.

Paříž doprava / Paříž RER
Vlaky RER | MHD v Paříži
Metro | MHD v Paříži

Jednodenní jízdenky Mobilis

Jednodenní jízdenky Mobilis představují další možnost, jak se dopravovat po Paříži. Platí jen na 1 den a pro zóny, které si zvolíte. Podle toho se pak liší cena.

Na jízdenku musíte napsat své jméno a datum. Platí pro pro všechny druhy dopravy (metro, RER, autobusy, tramvaj, vlaky) s výjimkou linky Orlyval, rezervačních linek SNCF a linek Optile.

Na rozdíl od Paris Visiste Pass nezískáváte s Mobilis další výhody. Jízdenku Mobilis si koupíte ve všech stanicích metra, RER, tramvají i autobusů.

Ceny se liší dle zón:

ZónyCeny
1-2, 2-3, 3-4, 4-57,50 €
1-3, 2-4, 3-510,00 €
1-4, 2-512,40 €
1-517,80 €

Pozn.: Do zóny 1-3 patří centrální Paříž a přiléhající čtvrtě, Versailles a letiště Orly jsou ve čtvrti 4 a letiště Charles de Gaulle v zóně 5.

Půjčení kola v Paříži

Co si udělat Tour de Paris a projet si Paříž na kole? Doporučuji stáhnout si aplikaci Vélib, pomocí které vidíte, kde všude jsou stanoviště s koly. Zároveň vám aplikace ukazuje, kolik volných míst na daném stanovišti je.

Skvělou vychytávkou je mechanismus Park +, díky kterému můžete připojit kolo pomocí kabelu se zámkem mezi 2 zaparkovaná kola. Odpadá tak starost, kdy je nejbližší stanoviště plné a vy už potřebujete vrátit kolo.

Paříž půjčení kola

Kolik stojí půjčení kola v Paříži?

Za půjčení kola zaplatíte 3 € a prvních 45 minut máte zdarma. Poté stojí půjčení kola 1 € na každou půl hodinu a 2 € na každou půl hodinu pro elektrokola. Více o tarifech zde.

Mapa Paříže: památky, ubytování, letiště, nádraží, restaurace

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

NEJLEPŠÍ REZERVAČNÍ ZDROJE PRO NÁVŠTĚVU Paříže

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.


Toto byl průvodce dopravou v Paříži. Pomohl vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!


Související články o Paříži a Francii

FAQ o dopravě v Paříži

Jak se dostat do Paříže?

Paříž má velmi dobré spojení se zbytkem Evropy. Letecky se sem dostanete z většiny velkých evropských i mimoevropských měst. Francie má zároveň hustou silniční i železniční síť.

Jak se dostat z letiště do centra Paříže?

V okolí Paříže se nachází 3 letiště. Na každém operují jiné letecké společnosti. V článku si všechny letiště postupně rozebereme včetně informací, jak se dostat z letiště do centra Paříže.

Jak cestovat po Paříži?

Paříž má kvalitní a hustou síť městské hromadné dopravy, takže se díky zdejšímu metru, tramvajím, autobusům a příměstským vlakům dostanete prakticky kamkoliv. Město je zároveň rozdělené do několika zón. Podle toho se pak liší konečná cena, kterou za zdejší dopravu zaplatíte. V článku si povíme více o sazbách a která jízdenka je pro vás ta pravá.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *