PAŘÍŽ DOPRAVA 2022 (letenky, letiště, MHD, metro, kolo) + MAPA

Paříž je po Londýně druhé nejoblíbenější město v Evropě. Téměř každý z nás chce město světel a romantiky navštívit. Jak tady funguje doprava, kde hledat letenky, jak se dostat z letiště do centra Paříže nebo jak funguje MHD v Paříži? Vše si povíme v dnešním článku.

Napsala Blanka · Aktualizováno 27. 6. 2022

Obsah článku:

Doprava do Paříže

Do Paříže se dostanete autem, vlakem, autobusem nebo letecky. Přímé vlakové spoje do Paříže nejezdí (většinou vás čekají 2-3 přestupy s relativně krátkým časem na přestup).

Autobusem do Paříže

Do Paříže jezdí pravidelné autobusové linky například se Student Agency. Autobus vyjíždí 2x týdně – v pondělí a pátek. Předem koupíte jednosměrné lístky už od 799 Kč. Na cestě strávíte 13 hodin.

Letecky do Paříže

Let Praha-Paříž trvá necelé 2 hodiny. V akci seženete zpáteční letenky už od 800 Kč. Mimo sezónu se pak zpáteční letenky od nízkonákladových přepravců pohybují většinou kolem 1500-2000 Kč.

Na trase Praha-Paříž operují 3 nízkonákladové letecké společnosti:

 • Ryanair, který přilétá na letiště Beauvais
 • Vueling vás dopraví na letiště Charles de Gaulle
 • Transavia Francie přilétá na letiště Orly

Nemusíte se ale omezovat jen na Prahu, pokud to máte blíž do Vídně nebo Vratislavi či Krakova v Polsku. Letecké spoje najdete například na Pelikánovi, kde stačí zadat odkud a kam letíte. Druhou možností je počkat, kdy se objeví letenky za zajímavé ceny – pravidelně to sleduje například Honza z Honzovyletenky.cz.

letiště Paris Orly / Paříž doprava
Letiště Orly

Příruční vs. odbavené zavazadlo

Před koupí letenky sledujte, jaké zavazadlo je v ceně. U řady společností jako Ryanair, Vueling nebo Transavia France to je totiž ve většině případů jen příruční zavazadlo. Rozměry a kila se liší dle letecké společnosti – informaci najdete většinou přímo u letu. Obecně ale limitům vyhovuje větší batoh kolem 50 l nebo menší kufr, obojí do 8-10 kg, které by se měly vměstnat pod vaší sedačku. U Ryanair povolují jen menší batoh a za příruční zavazadlo se připlácí cca 750 Kč. Přesto často vychází letenky velmi dobře.

Pokud vám nestačí na cestu do Paříže příruční zavazadlo, můžete si za pořádný kufr do 20-23 kg připlatit. Příplatky jsou různé. Zpáteční letenky s 20 kg odbaveným zavazadlem pak začínají na cca 2400 Kč.

Pokud byste raději letěli s klasickou leteckou společností a užili si na cestě větší komfort, můžete si vybrat mezi přepravci Air France, Czech Airlines nebo Smartwings. Zpáteční letenky se dají sehnat už za 4300 Kč a v ceně máte příruční zavazadlo (do 7 kg) i odbavené zavazadlo (do 23 kg).

Letiště v Paříži

Máte objednané letenky a teď je potřeba objednat dopravu z letiště do centra Paříže. Většina letišť se totiž nachází mimo Paříž. Pokud poletíte do Paříže, přiletíte na jedno z těchto letišť:

 • Paris Charles de Gaulle (Vueling, Air France, Smarwings, Czech Airlines)
 • Paris Orly (Transavia France)
 • Paris Beauvais (Ryanair)

Jak se dostat z letiště Orly do centra Paříže?

Letiště Orly se nachází 13 km jižním směrem od Paříže. Z letiště Orly do centra Paříže se dostanete hned několika způsoby. Tím nejlevnějším je tramvaj T7, kde vás vyjde lístek jen na 1,90 €. Na tramvaj se dostanete z terminálu Sud. Vystoupíte na stanici Villejuif-Louis Aragon, odkud přeskočíte na metro 7 (další lístek za 1,90 €) a odtud už jedete rovnou do centra.

Druhou, o něco snadnější, ale taky dražší možností, je přímý autobus za 9,50 €, který vás zaveze za 30 minut na place Denfert-Rochereau k Pařížským katakombám, odkud se už snadno dostanete, kam potřebujete. Nebo speciální linka metra Orlyval, která vás doveze za 9,30 € do stanice RER B Antony.

Jak se dostat z letiště Charles de Gaulle do centra Paříže?

Letiště Charles de Gaulle najdete severovýchodním směrem, cca 23 km od centra. Jedná se o druhé největší letiště v Evropě, z čehož vyplývá, že orientace zde může být trochu oříšek :-).

Nejjednodušší možností, jak se dostat z letiště Charles de Gaulle do centra Paříže, jsou vlaky RER B. Jednosměrná cesta vás vyjde na 10,30 € a v centru jste za 60 minut. Oblíbené jsou taky kyvadlové autobusy RoissyBus za jízdné 12 € (nestaví po cestě) nebo autobusy 350 a 351 za běžné jízdné 2 € (staví po cestě). Všechny jízdenky se dají koupit jednoduše v automatech na letišti.

Paříž doprava / letiště Charles de Gaulle
Letiště Charles de Gaulle

Jak se dostat z letiště Beauvais do centra Paříže?

Na letišti Beauvais operuje nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Letiště se nachází 83 km od Paříže severozápadním směrem. Cesta do centra se tak prodraží o něco víc než u předchozích dvou letišť, ale ve finále často letenky s Ryanair pořád vychází cenově nejlépe.

Jednosměrná cesta přímým autobusem vás vyjde na 15,90 € a zpáteční na 29 €. Autobusem pojedete cca 90 minut a vystoupíte u Porte Maillot, kde už máte téměř na dohled Arc de Triomphe. Lístky z letiště Beauvais do Paříže je možné objednat online.

Autem do Paříže

Ať už cestujete z Ostravy nebo Prahy, trasa do Paříže vede přes hraniční přejezd Rozvadov u Plzně. Od Rozvadova je to do Paříže přibližně 870 km a 8 a půl hodiny bez zastávek (z Prahy pak 10 hodin).

Trasa do Paříže je jednoduchá, protože vede pouze 2 dálnicemi – německou A6 přes Norimberk a Mannheim a francouzskou A4 kolem Remeš až do Paříže.

Jaké jsou rychlostní limity ve Francii? V obcích se jezdí 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na dálnicích 130 km/h a za deštivého počasí 110 km/h. Na okruzích kolem Paříže je jízda omezená na 70 km/h. Nezapomeňte si zelenou kartu a nikdy nejezděte v pruzích pro autobusy.

Poplatky při cestě autem do Paříže

V Německu neplatíte mýto ani dálniční známku. Běžně tu bývá dražší benzín/nafta, ale při současných změnách je to těžké předpovědět dopředu.

Ve Francii jsou dálnice zpoplatněné mýtným. Při cestě z ČR zaplatíte za mýtné 31,5 € v jednom směru.

Parkování v Paříži

Parkování na ulicích je placené od pondělí do soboty v časech 9:00 – 20:00. V neděli a v noci je parkování zdarma. Stejně tak zaparkujete zdarma i o některých svátcích ve vybraných ulicích – parkovací automaty jsou pak značeny žlutou nálepkou. Neplacená parkovací místa najdete v blízkosti Bois de Vincennes a Bois de Bolougne.

Platí 2 tarifní zóny – v centru a mimo centrum. Za hodinu parkování v centru zaplatíte 4 € a na okraji města 2,4 €.

Jak zaplatíte za parkování? Máte 3 možnosti:

Parkovací lístek pak umístíte viditelně jako u nás za čelní sklo. Parkování na ulici je omezené na 2 hodiny.

Druhou možností parkování v Paříži jsou podzemní garáže, které jsou otevřené nepřetržitě. Garáže označené bílým “P” na modrém pozadí jsou určené i pro motocykly. Bezpečnost tady zajišťují strážci a kamery.

Za parkování v podzemní garáži v centru zaplatíte za hodinu asi 2,50 € (20 € za 12 až 24 hodin) a na okraji Paříže v průměru od 10 € do 15 € za 1 den. Jedete na víkend, týden nebo měsíc? Poptejte se v podzemní garáži na speciální tarif.

Aplikace pro parkování v Paříži

Jak si zjednodušit parkování v Paříži a ušetřit si nervy? Stáhněte si některou z parkovacích aplikací. Zadáte místo, kde se nacházíte (například Eiffelova věž) a aplikace vám vyhodí parkoviště v okruhu daného místa včetně počtu volných míst a ceny za parkování. Parkovací místo si zároveň můžete zarezervovat.

Doprava a MHD v Paříži

Pařížská MHD vás zaveze takřka kamkoliv. Svezete se metrem, tramvajemi, autobusy, ale taky vlaky RER, které vás zavezou do vzdálenějších částí Paříže i mimo Paříž (například do Disneylandu). Pro lepší orientaci přikládám mapu dopravy v Paříži: Mapa MHD v Paříži

Metro v Paříži

Nejoblíbenějším způsobem dopravy v Paříži je metro. Ve městě je 13 linek, které obsluhují 303 stanic. Každá linka se liší barvou a číslem a je vyznačená na nástupištích a stanicích.

Autobusy jezdí v centru i v okrajových částech města. Nadzemní vlaky RER vás spojí i se vzdálenějšími oblastmi, jako jsou letiště CDG a Orly nebo Versailles a Disneyland. Tramvaje obsluhují především předměstí Paříže.

Kolik stojí MHD v Paříži?

Obyčejný lístek neboli t+ tiket zakoupíte za 1,90 € (u řidiče 2 €) a balíček 10 lístků koupíte zvýhodněně za 14,90 €. A kde všude lístek t+ tiket využijete?

 • Metro/metro po dobu 2 hodin od označení lístku
 • Metro/RER nebo RER/metro po dobu 2 hodin od označení lístku.
 • Autobusy/autobus po dobu 90 minut od označení lístku
 • Autobus/tramvaj nebo tramvaj/tramvaj po dobu 90 minut od označení lístku
 • Lanovka na vršek Montmartre
Lanovka k Sacré Coeur na Montmartre / Paříž doprava
Lanovka k bazilice Sacré-Coeur

Paris Visite Pass

Rádi byste nic neřešili a využívali dopravu v Paříži neomezeně? Pak je pro vás ideální Paris Visite Pass. Spadá sem metro, tramvaje, autobusy, RER a vlaky obsluhující Ile-de-France region, lanovka na Montmartre a Orlyval (zvláštní linka metra spojující letiště Orly a stanici metra Antony na lince RER 2). Cena se liší dle toho, kam všude budete cestovat.

Pro zóny 1 – 3 jsou ceny následující:

 • 1 den – 13,20 €
 • 2 dny – 21,50 €
 • 3 dny – 29,40 €
 • 5 dnů – 42,20 €

Pro zóny 1 – 5 jsou pak ceny vyšší:

 • 1 den – 27,80 €
 • 2 dny – 42,20 €
 • 3 dny – 59,20 €
 • 5 dnů – 72,40 €

Dětské ceny jsou poloviční.

Jak poznáte, který tarif budete potřebovat? Plánujete návštěvu Disneylandu, Versailles nebo se budete dopravovat z letiště Orly nebo Charles de Gauelle? Pak potřebujete tarif pro zóny 1-5. Pod zóny 1-3 spadá centrální Paříž a čtvrtě v její blízkosti.

Kde koupit Paris Visite Pass?

Paris Visite Pass zakoupíte například v prodejních automatech na kterékoliv stanici metra, u stanici RER (včetně letišť), v turistických informacích, popř. online. Po zakoupení si na kartu napíšete své celé jméno a termín, odkdy dokdy bude karta platná.

Jaké slevy získáte s Paris Visite Pass?

S touto kartičkou získáte výhody v celkové hodnotě 100 €. Co třeba sleva 25 % na vstupné do Vítězného oblouku, Tour Montaparnasse, muzea Grévin? Tady se dozvíte víc.

Paříž doprava / Paříž RER

Jednodenní jízdenky Mobilis

Jednodenní jízdenky Mobilis představují další možnost, jak se dopravovat po Paříži. Platí jen na 1 den a pro zóny, které si zvolíte. Podle toho se pak liší cena. Na jízdenku musíte napsat své jméno a datum. Platí pro pro všechny druhy dopravy (metro, RER, autobusy, tramvaj, vlaky) s výjimkou linky Orlyval, rezervačních linek SNCF a linek Optile.

Na rozdíl od Paris Visiste Pass nezískáváte s Mobilis další výhody. Jízdenku Mobilis si koupíte ve všech stanicích metra, RER, tramvají i autobusů.

Ceny se liší dle zón:

ZónyCeny
1-2, 2-3, 3-4, 4-57,50 €
1-3, 2-4, 3-510,00 €
1-4, 2-512,40 €
1-517,80 €

Pozn.: Do zóny 1-3 patří centrální Paříž a přiléhající čtvrtě, Versailles a letiště Orly jsou ve čtvrti 4 a letiště Charles de Gaulle v zóně 5.

Půjčení kola v Paříži

A co si dát takovou Tour de Paris? Projet Paříž na kole? Před tím, než vyrazíte, si stáhněte aplikaci Vélib, pomocí které vidíte, kde všude jsou stanoviště.

Zároveň vám appka ukazuje, kolik volných míst na daném stanovišti je. Ale nemusíte mít strach, že by bylo stanoviště plné, a vy jste museli narychlo hledat jiné. Systém je nově doplněn o mechanismus Park +, který umožňuje připojit kolo pomocí kabelu se zámkem na opačnou stranu mezi dvěma zaparkovanými koly.

Paříž půjčení kola

Kolik stojí půjčení kola v Paříži?

Za půjčení kola zaplatíte 5 € a první půlhodinu máte zdarma. Pak zaplatíte za každou další půlhodinu 1 €. U elektrokola ke první půlhodina za euro a každá další půlhodina vás pak bude stát 2 eura. Pokud přijíždíte na týdenní pobyt a plánujete jezdit na kole celý týden (minimálně 4 dny, aby se vám to vyplatilo) budete platit za půjčení 15 eur.

Související články

Mapa Paříže: památky, ubytování, letiště, nádraží, restaurace

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Paříži. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejčastěji kladené dotazy

Na kolik vyjdou letenky do Paříže?

Záleží, kdy a odkud letíte, ale obecně se dá říct, že letenky do Paříže seženete už od necelé tisícovky u nízkonákladových leteckých společností.

Jak se dostat z letiště do centra Paříže?

V okolí Paříže se nachází 3 letiště. Na každém operují jiné letecké společnosti. V článku si všechny letiště postupně rozebereme včetně informací, jak se nejsnadněji dostat z letiště do centra Paříže.

Jak cestovat po Paříži?

Paříž má kvalitní a hustou síť městské hromadné dopravy, takže se díky zdejšímu metru, tramvajím, autobusům a příměstským vlakům dostanete prakticky kamkoliv.