Jak navštívit Versailles v Paříži (2024) – tipy a fotografie z naší návštěvy

versailles paříž

Versailles v Paříži je jednou z nejnavštěvovanějších památek na světě, milují ho místní i zahraniční turisté. V roce 2018 přivítal Versailles více než 8 milionů návštěvníků, čímž se stal třetí nejnavštěvovanější památkou na světě a druhou v Evropě po bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Tento průvodce vám poskytne detailní informace o Versailles, včetně vstupenek, otevírací doby, dopravy, atrakcí a praktických tipů pro návštěvu.

Zámek Versailles: historie a architektura

Extravagantní, opulentní, bohatý. To jsou jen některé z přívlastků, které dokonale vystihují zámek Versailles (Château de Versailles). Je tak okázalý, že i hrnce tu jsou ze stříbra.

Versailles postavili ve vrcholném francouzském barokním klasicismu. Od roku 1979 je spolu s parkem na seznamu světového dědictví UNESCO.

Versailles je tak jedinečný, že se mnoho evropských zemí snažilo o jeho kopii (například Schönbrunn ve Vídni). V současné době slouží jako národní historická památka, kde se schází francouzský parlament na kongresu.

Zajistěte si vstup do zámku Versailles rezervací vstupenek předem – vstupenky bývají často vyprodané předem a na místě se tak bez předchozí rezervace dovnitř nedostanete.

zámek versailles v paříži

Vstupenky a vstupné do Versailles

Versailles nabízí několik typů vstupného, ze kterých si můžete vybrat přesně to, co chcete vidět a zažít. Ceny platí při koupi vstupenek online, na místě jsou lístky dražší.

Typy vstupenek:

 1. Kompletní vstupenka (32 €): Platí pro celý komplex paláce, zahrad a parku.
 2. Vstupenka do paláce (21 €): Platí pro vstup do paláce a parku (nikoliv zahrad).
 3. Vstupenky do panství Trianon (12,50 €): Vstup do parku a panství Trianon.
 4. Vstupenky na hudební fontány (10,50 €): Vstup do parku a zahrad v době představení hudebních fontán.
 5. Vstupenky na hudební zahrady (10 €): Vstup do parku a zahrad v době představení hudebních zahrad.

Od 2. července do 31. října 2024 hrají hudební zahrady od úterý do pátku, v červnu od středy do pátku. O víkendech pak probíhá hudební fontánová show.

Za nás můžeme doporučit návštěvu celého paláce včetně zahrad – určitě stojí za to připlatit si za plný zážitek, když tu jste. Interiéry zámku jsou nádherné a v zahradách se můžete procházet celé hodiny.

zámek versailles v paříži

Kdo má do Versailles vstup zdarma?

Vstupné zdarma mají děti do 18 let a mladí z Evropské Unie do 26 let. Vstup zdarma je nutné rezervovat zde.

To ale neplatí v hlavní sezóně cca od července do konce října ve dnech, kdy hrají hudební zahrady nebo hudební fontány. V tomto případě je potřeba dokoupit vstupenku do hudebních zahrad nebo na hudební fontánovou show o víkendech. Do paláce a Trianonského panství vstup zdarma zůstává. Děti do 5 let mají vstup zdarma vždy.

Od listopadu do března je vstup zdarma pro všechny každou první neděli v měsíci.

Vstup zdarma mají taky všichni bez rozdílu věku po celý rok do zahrad a parku, pokud se ten den nekoná hudební představení.

zámek versailles v paříži

Otevírací doba Versailles

Palác Versailles a Trianonské panství jsou otevřené denně kromě pondělí, zahrady a park denně včetně pondělí.

Konkrétní otevírací doba pak vypadá následovně:

 • Palác Versailles: Duben-říjen 9:00-18:30, listopad-březen 9:00-17:30
 • Trianonské panství: 12:00-18:30, od 2. července do 8. září je otevřeno už od 10:00
 • Versaillské zahrady: 8:00-20:30
 • Park: 7:00-20:30
 • Hudební zahrady: Středa až pátek do 28. června a úterý až pátek od 2. července do 30. října – vždy v čase 10:00-19:00
 • Hudební fontánová show: Víkendy v hlavní sezóně od 2. července do 30. října v čase 10:00-19:00, noční show každou sobotu do 24. září v čase 20:30-23:05
zámek versailles v paříži

Jak přeskočit fronty do Versailles?

Zámek Versailles je svými frontami proslulý. Rezervujte si vstupenky předem a na místě rovnou přejděte ke vstupu vyhrazenému pro ty, co mají rezervaci. Vstupenky jsou při rezervaci předem levnější – rezervujete si konkrétní čas, ale ten je potřeba dodržet pouze pro palác, do zahrad můžete jít kdykoliv předtím nebo poté.

Navíc máte jistotu, že se dovnitř skutečně podíváte. Běžně se vstává, že jsou vstupenky na místě vyprodané.

Doporučuji taky rezervovat brzké ranní časy – nejlépe hned na 9:00. Už v 8:30 se tu začínají tvořit fronty na vstup v 9:00. Pokud si zakupujete vstupenku na místě, počítejte s tím, že se dovnitř nedostanete v nejbližších časech (pokud budou nějaké vstupenky pro daný den volné).

Pokud nemůžete přijít brzy ráno, zamiřte po příchodu nejdřív do Versaillských zahrad a parku a později odpoledne přejděte do paláce (to půjde jen pokud navštěvujete palác ve dnech, kdy nejsou zahrady a park placené).

Většina návštěvníků volí jako první palác a na odpoledne si nechávají zahrady. Máte tak větší šanci přeskočit fronty a prohlédnout si vnitřní prostory bez davů.

Powered by GetYourGuide
zámek versailles v paříži

Jak se dostat do Versailles?

Versailles leží ve stejnojmenném městě západně od Paříže. Nejsnadněji se sem dostanete vlakem. Vlaky odjíždí z několika míst v Paříži a staví na jednom ze tří vlakových stanic ve městě Versailles.

Ty jsou vzdálené od brány paláce přibližně 10-18 minut chůze – stanice Versailles Château-Rive Gauche leží nejblíž, stanice Versailles Chantiers a Versailles Rive Droite cca 18 minut chůze.

Na trase Paříž – Versailles operují následující linky vlaků:

 • RER C: Odjíždí z několika míst v Paříži (Notre Dame, muzeum Orsay, Invalidovna, Eiffelova věž) a staví na stanici Versailles Château-Rive Gauche (cca 10 min pěšky). Vlaky jezdí přes den každých 15 minut a cesta trvá 30-40 minut.
linka rer 3 - jak se dostat z paříže do versailles
 • Linka N: Z nádraží Gare Montparnasse do stanice Versailles Chantiers. Linka N jezdí přes den každých cca 20 minut a jízda trvá kolem 12-22 minut.
jak se dostat z paříže do versailles
 • Linka U: Z nádraží La Défense do stanice Versailles Chantiers (cesta 22 minut, jezdí přes den každých 15 minut, brzy ráno nebo večer každou hodinu)
jak se dostat z paříže do versailles

Linka L: Z nádraží Gare Saint Lazare do stanice Versailles Rive Droite (cesta 57 minut, staví ve Versailles méně často než jiné linky).

jak se dostat z paříže do versailles
 • Linka TER: Z nádraží Gare Montparnasse do stanice Versailles Chantiers jezdí cca jednou za hodinu regionální vlak TER/TER23 s časem jízdy 14 minut.

Tip: Překontrolujte si na stránkách příměstských železnic Transilien, že na vybrané vlakové lince neprobíhají žádné práce. Za nás byla například v rekonstrukci linka RER C.

Kde koupit jízdenky na vlak do Versailles?

Jízdenky můžete koupit jednoduše přímo na nádraží – jsou tu automaty, popř. pokladny. Versailles leží v zóně 4, kde neplatí lístky t+ ticket pro veřejnou dopravu v Paříži. Cenově počítejte cca 4,15 € za jednu cestu. Ke koupi nepotřebujete plastovou kartu Navigo Easy, která se běžně využívá v Paříži.

Pokud jedete do Versailles v sezóně, doporučuji si koupit rovnou zpáteční jízdenku. Při návratu se mohou na nádraží ve Versailles tvořit dlouhé fronty na lístky.

Další možnosti, kde koupit jízdenky do Versailles:

 • Navigo Jour, kterou si přednabijete na plastovou kartu Navigo Easy. Podle počtu vybraných zón vám umožní neomezené cestování v Paříži a okolí po vybraný den.
 • Paris Visite Pass, kterou si můžete zakoupit na 1-5 dní. Ceny se liší taky dle toho, v kolika zónách plánujete cestovat: 1-3 zóny pro Paříž a 1-5 zón včetně letiště, Versailles a Disneylandu.
 • Navigo Decouverte Pass platí od pondělí do neděle a umožňuje vám za fixní cenu neomezené cestování v zónách 1-5 – tohle je oblíbená a většinou taky nejekonomičtější varianta, jak cestovat v Paříži a okolí.

Více informací: Čtěte více v našem průvodci dopravou v Paříži.

versailles chantiers / jak se dostat do versailles
Nádraží Versailles Chantiers

Vstup

Zámek Versailles má 2 základní vstupy – vstup A a vstup B. Jakmile projdete vstupní bránou, uvidíte cedule, které vám ukáží, kam máte jít. Vstup A pro jednotlivce se nachází vlevo, vstup B pro skupiny s průvodcem pro pravé straně.

Nalevo od vstupu A jsou pokladny pro ty, co nemají vstupenku. Mezi pokladnami a vstupem A se nachází vstup do zahrad.

Zajistěte si vstup do zámku Versailles rezervací vstupenek předem – vstupenky bývají často vyprodané předem a na místě se tak bez předchozí rezervace dovnitř nedostanete.

Co vidět ve Versailles?

Palác a Zrcadlový sál ve Versailles

Samotný palác se skládá ze 3 částí – jádro paláce, severní křídlo s budovou Opery a jižní křídlo.

Nejkrásnější a taky nejnavštěvovanější místností zámku je Zrcadlový sál (Galerie des Glaces) v 1. poschodí zámeckého jádra, kde došlo v roce 1919 k podpisu Versaillské smlouvy. Sál obsahuje neuvěřitelných 357 zrcadel a je bohatě zdobený malbami.

versailles zámek zrcadlový sál

Versaillské zahrady

Versaillské zahrady (Jardin de Versailles), nádherné zahrady v barokním stylu, tvoří systém kruhů a čtverců. Ty představují malé lesíky s kašnami, sochami a často taky s jezírkem. Těmto lesíkům se říká bosquets. Každý bosquets sloužil za vlády Ludvíka XIV. k jinému účelu – v jednom se tančilo, ve druhém odpočívalo a v dalším probíhala například setkání. Jsou tu různá zákoutí, sochy a nechybí taky občerstvení.

versaillské zahrady
versaillské zahrady

Park

Přes zahrady projdete do parku, který se rozprostírá na ploše 815 hektarů. Jeho středobodem je Velký kanál o rozloze 23 hektarů, který postavili ve tvaru kříže.

Můžete si půjčit loďku a projet se po Velkém kanále, udělat si piknik na trávě nebo se projet na kole.

versaillské zahrady

Velký a Malý Trianon

Velký a Malý Trianon jsou paláce vzdálené asi půl hodiny chůzí přes zahrady a následně park (můžete využít taky elektrický vozík).

Velký Trianon je postavený v barokním stylu, s dlážděným nádvořím a sloupy z růžového mramoru, které za slunečného počasí krásně vyniknou.

Malý Trianon je neoklasicistní palác, který věnoval Ludvík XV. své milence a Ludvík XVI. poté královně Marii Antoinettě.

grand trianon versailles

Hameau de la Reine

Hameau de la Reine představuje venkovskou vesnici s jezerem a stájemi, která byla postavená na žádost královny Antoinetty. Ta si sem chodila “odpočinout” od královských povinností.

V té době byl venkov módní. I když se jedná o venkovské usedlosti, vevnitř jsou vyzdobené. Je to skvělé místo při návštěvě Versailles s dětmi. 

Powered by GetYourGuide
versaillské zahrady

Zajímavosti o Versailles

Kdo a kdy nechal postavit zámek Versailles?

Historie Versailles sahá do 17. století, kdy tu nechal postavit Ludvík XIII. své venkovské sídlo. Jen o pár let později se rozhodl přestavět venkovské bydlení na lovecký zámeček.

Až za vlády Ludvíka XIV., krále Slunce, se Versailles změnil na honosnou královskou rezidenci. Král žil do té doby v Louvru, toužil ale po větším a honosnějším sídle. To mu vnuklo myšlenku přemístit svou rezidenci do Versailles.

Na zhmotnění jeho záměru se podíleli ti nejlepší architekti – cílem bylo překonat zámek Vaux-le-Vicomte v Maincy, postavený pro prozatímního vládce Nicolase Fouqueta.

Po smrti krále zámek střídavě chátral a poté zas vzkvétal. Jeho restaurování si pak vzal na starost Napoleon a později také po 1. světové válce americký mecenáš J. D. Rockefeller.

☞ Zde jsou nejlepší místa, co si nenechat ujít v Paříži (včetně vstupného, otevírací doby a jak se vyhnout frontám).

versailles

Zajímavá fakta o Versailles

 • Za vlády Ludvíka XIV. stála údržba a chod Versailles neuvěřitelných 25 % vládních příjmů Francie.
 • V současných penězích by vyšla stavba Versailles v odhadu na 200-300 mld dolarů. Z toho jedna třetina rozpočtu by padla na fontány.
 • Versaillské zahrady tvoří 372 soch, 55 vodních prvků, 600 fontán a každý rok se tu vysází na 200 tisíc květin a 200 tisíc stromů.
 • Palác pojme na 5 000 lidí. Díky jeho velikosti jedl často král studená jídla, protože jídelna byla daleko od kuchyně.
 • Ludvík XIV. se viděl jako Apollón, bůh Slunce. Na několika místech ve Versailles tak můžete vidět fresky, které ho jako boha Slunce vyobrazují.

Zapáchající Versailles

Představujete si Versailles jako dokonale čistý a navoněný palác? Bylo tomu přesně naopak a to ze dvou důvodů. Tím prvním bylo málo veřejných toalet. Ty byly často ve špatném stavu a jejich obsah tak prosakoval do stěn a podlah.

Po celém paláci pak bylo na 274 záchodových židlí (Cabinets des Affaires), uvnitř kterých byla pouze nádoba k vykonání potřeby. Jenže kanalizace byla daleko. Během různých setkání se pak obsah nádob vyhazoval okny a později se jen setřel.

Cabinets des Affaires

Dalším důvodem nepříjemného odéru byly róby. Často byly vyrobené z látek, které se nemohly prát a jen se otíraly hadříky. Chudší šlechta si na rozdíl od krále nemohla dovolit víc než jednu róbu a ta tak po čase začala zapáchat. Aby nebyl zápach tolik cítit, nosili u sebe pytlíčky naplněné bylinkami nebo okvětními lístky. Po celém paláci pak voněla taky purpura pro eliminování zápachu.

versaillské zahrady

Kdy navštívit Versailles?

Pokud si chcete vychutnat prohlídku zámku bez davů turistů, navštivte Versailles od listopadu do března. Nevýhodou je, že nezažijete hudební show ani neuvidíte nádherně rozkvetlé zahrady.

Hlavní sezóna probíhá ve Versailles od května do září, kdy se na některých místech paláce doslova posouváte s davem (např. Zrcadlový sál). Pokud jedete do Versailles v sezóně, doporučuju si přivstat a dorazit ještě před otevírací dobou. Park otevírá už v 7:00, zahrady v 8:00, takže můžete jít před návštěvou paláce sem.

V dubnu zahrady rozkvétají a zároveň tu není až tolik turistů. V říjnu se zase okolí paláce halí do podzimních hřejivých tónů.

☞ Inspirujte se naším 5-denním itinerářem, kam v Paříži (včetně mapy a praktických informací).

Jak si užít návštěvu zámku Versailles?

 • Na návštěvu Versailles si vyčleňte minimálně půl dne. Prohlídka samotného paláce zabere 1,5-2 hodiny. V zahradách a parku se můžete procházet hodiny.
 • Vezměte si pohodlné boty a plánujte návštěvu mimo hlavní turistickou sezónu pro klidnější zážitek.
 • V paláci i okolí se nachází dostatek občerstvení a toalet.
 • Pokud jedete vlastním autem, parkoviště se nachází přímo před zámkem.
versailles parkování
Parkoviště před palácem Versailles

Versailles s dětmi

Zámek Versailles je perfektním místem taky pro rodiny s dětmi. Zahrady jsou plné fontán, je tu jeskyně s Apollonovými lázněmi, jezírka, rozlehlý Vodní kanál a další aktivity.

Můžete si tu udělat piknik nebo dát zmrzlinu. V parku jsou k dispozici kola a některá kola jsou navíc vybavená dětskými sedačkami. U Grand Canal půjčují veslice (včetně záchranných vest pro děti). Nebo se projeďte golfovými vozíky.

Dětem se bude líbit taky místní farma Hameau de la Reine za Velkým a Malým Trianonem.

Versailles na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Versailles u Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Versailles. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byl náš průvodce a praktické tipy pro návštěvu Versailles v Paříži. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Zajistěte si vstup do zámku Versailles předem, ať se vyhnete vyprodaným vstupenkám na místě.

Více informací o Francii

PAŘÍŽ: Podívejte se na tipy, co navštívit v Paříži (včetně vstupného, otevírací doby a mapy). Naplánujte si svůj itinerář pro 3 dny v Paříži. Máte více času? Zde je itinerář pro 5 dní v Paříži (včetně mapy a praktických informací).

Muzeum Louvre patří mezi to nejlepší, co navštívit v Paříži a to i pro ty, kteří jinak umění nevyhledávají.

Plánujete navštívit Disneyland? Čtěte podrobného průvodce Disneylandem.

Zde se dozvíte vše o dopravě v Paříži (letiště, MHD, metro, kolo) a další tipy o cenách, jídle a ubytování najdete v průvodci Paříží. Čtete naše tipy, jak levně navštívit Paříž. Karta Paris Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Paříži – více o Paris Pass.

PROVENCE: Zde je podrobný průvodce pro Provence, jednu z nejkrásnějších oblastí ve Francii.

versailles paříž

Shrnutí: Versailles v Paříži

Kdo nechal postavit Versailles?

Versailles nechal postavit Ludvík XIII. jako venkovskou usedlost a následně lovecký zámeček. Ludvík XIV. pak z Versailles nechal udělat honosné a opulentní dílo, aby ukázal svou moc a bohatství celému světu.

Kdy byl postaven zámek Versailles?

Zámek Versailles byl postavený na přelomu 17. a 18. století.

Kolik místností má zámek Versailles?

Zámek Versailles má 2300 místností.

Kolik stála údržba a chod zámku Versailles?

Za vlády Ludvíka XIV. stála údržba a chod zámku Versailles neuvěřitelných 25 % vládních výdajů Francie.

Co vidět ve Versailles?

V paláci si nenechte ujít Zrcadlový sál a apartmány krále a královny. Po prohlídce paláce pokračujte do Versaillských zahrad, za kterými se pak rozprostírá park s Velkým kanálem a Trianonské panství.

Kolik stojí vstup do Versailles?

Vstupné se liší podle věku, období roku a co vše chcete navštívit. Podrobný přehled najdete v článku.

Jak dlouho trvá prohlídka Versailles?

Pokud plánujete navštívit především palác a zahrady, vyhraďte si minimálně 2-3 hodiny. Prohlídka celého komplexu včetně Trianonského panství a parku zabere klidně celý den.

4 názory na “Jak navštívit Versailles v Paříži (2024) – tipy a fotografie z naší návštěvy”

 1. Dobrý den přeji, krásný vytvořený průvodce! Můj dotaz – je možné se po zahradách a parku pohybovat na kole/Elektro nebo e-kolobezce/? Je mezi námi člen s velkými pohybovým obtížemi. Díky moc za odpověď. Gita

 2. Pro návštěvu Velkého Trianonu musím mít rezervaci na určitou hodinu anebo tam mohu jít se vstupenkou kdykoli?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *