Zámek Versailles v Paříži 2024: vstup, vstupenky, co vidět, tipy

Versailles Francie

Versailles v Paříži patří k nejnavštěvovanějším památkám na světě. Milují ho místní i zahraniční turisté. V roce 2018 bylo Versailles s více jak 8 miliony návštěvníků třetí nejnavštěvovanější památkou na světě a druhou v Evropě po bazilice sv. Petra ve Vatikánu. V tomto průvodci si povíme bližší informace o komplexu – vstup a vstupenky do zámku Versailles, jaká je otevírací doba, jak se sem dostat, co vidět a další užitečné tipy.

Zámek Versailles ve Francii

Extravagantní, opulentní, bohatý. To jsou jen některé z přívlastků, které dokonale vystihují zámek Versailles (Château de Versailles). Je tak okázalý, že i hrnce tu jsou ze stříbra.

Dle mnohých je tím nejkrásnějším zámkem na světě. Podle mě je možná Královský palác v Madridu ještě okázalejší, ale to je jen můj subjektivní pohled.

zámek Versailles / Versailles Francie

Ale není to jen o honosnosti. Taky symetrie, řád a rovnováha pomohly vytvořit zámek Versailles. Vše bylo pečlivě vybrané, aby to zapadalo do celku.

Zámek Versailles postavili ve vrcholném francouzském barokním klasicismu. Od roku 1979 je spolu s parkem na seznamu světového dědictví UNESCO. Versailles je tak jedinečný, že se mnoho evropských zemí snažilo o jeho kopii (například Schönbrunn ve Vídni).

V současné době slouží jako národní historická památka, kde se schází francouzský parlament na kongresu.

Jak přeskočit fronty do Versailles: Zámek Versailles je svými frontami proslulý. Rezervujte si vstupenky předem a na místě rovnou přejděte ke vstupu vyhrazenému pro ty, co mají rezervaci. Vstupenky jsou při rezervaci předem levnější – rezervujete si konkrétní čas, ale ten je potřeba dodržet pouze pro palác, do zahrad můžete jít kdykoliv předtím nebo poté.

Jak se dostat do Versailles?

Jak se dostat do Versailles z Paříze?

Versailles leží ve stejnojmenném městě západně od Paříže. Nejsnadněji se sem dostanete vlakem. Vlaky odjíždí z několika míst v Paříži a staví na jednom ze 3 vlakových stanic ve městě Versailles. Ta jsou vzdálená od brány paláce přibližně 10-20 minut chůze. 

Máte následující možnosti, jak se dostat do Versailles:

 • vlak RER C, na který můžete nastoupit nedaleko Notre Dame, muzea Orsay, Invalidovny nebo kousek od Eiffelovy věže. Vlak jezdí každých 15 minut a staví na stanici Versailles Château-Rive Gauche, která je k zámku Versailles nejblíž (cca 10 min pěšky). Cesta trvá kolem 40 minut (podle toho, kde nastoupíte).
 • vlak SNCF (linka N) z nádraží Gare Montparnasse do stanice Versailles Chantiers a odtud 18 minut pěšky.
 • vlak SNCF (linka L) z nádraží Gare Saint Lazare do stanice Versailles Rive Droite (pěšky 17 minut).
stanice na lince RER C

Doporučuju koupit si zpáteční lístek. Při cestě zpět se může vracet velké množství lidí a na vlakové stanici může být plno lidí. Versailles leží v zóně 4 a neplatí pro něj lístky na MHD v Paříži. Cena za zpáteční lístek je cca 8 €.

Zájezd do Paříže a Versailles

Zájezd do Paříže a Versailles představuje oblíbenou možnost, jak navštívit Versailles. Projděte si nejkrásnější místa Paříže včetně Eiffelovy věže, muzea Louvre a Vítězného oblouku, udělejte si výlet do nedalekého Versailles a navštivte kouzelnou čtvrť Montmartre, která je naším oblíbeným místem v Paříži.

V ceně 5-denního zájezdu je zahrnutá doprava klimatizovaným autobusem (včetně přejezdu do Versailles), ubytování se snídaní a služby průvodce, který zajistí, aby zájezd proběhl hladce a bez komplikací.

Pokud dáváte přednost leteckému zájezdu, zde najdete nejlepší nabídku leteckých zájezdů do Paříže. Na výběr jsou různé balíčky, ze kterých si můžete vybrat zájezd podle svých představ.

Doporučuji vybírat zájezdy od ověřených společností, kde si můžete přečíst recenze předchozích účastníků. Pokud by se vyskytl problém, máte navíc větší jistotu, že se o vás společnost dobře postará.

Vstup

Zámek Versailles má 2 základní vstupy – vstup A a vstup B. Jakmile projdete vstupní bránou, uvidíte červené cedule, které vás už navigují, kam máte jít. Vstupy jsou pak žlutě vyznačené přímo na budovách. Vše je značené tak dobře a jednoznačně, že se hned zorientujete. 

Plánujete si koupit vstupenky až na místě? Prodejna vstupenek je na Čestném nádvoří po levé straně. Jestli máte vstupenku, přecházíte rovnou ke vstupu A (taky po levé straně), kde vystojíte bezpečnostní frontu. Vstup B se nachází po pravé straně a je určený pro prohlídky s průvodcem.

Otevírací doba Versailles

Palác Versailles a Trianonské panství mají pro návštěvníky otevřeno denně kromě pondělí. Versaillské zahrady a park jsou přístupné každý den a s výjimkou představení fontán a hudebních zahrad sem můžete zajít zdarma. Konkrétní otevírací doba zámku Versailles pak vypadá takto:

 • Palác Versailles duben-říjen 9:00-18:30 (poslední vstup 18:00), listopad-březen 9:00-17:30 (poslední vstup 17:00)
 • Trianonské panství 12:00-18:30 (poslední vstup 18:00)
 • Versaillské zahrady 8:00-20:30 (poslední vstup 19:00)
 • Park 7:00-20:30 (poslední vstup 19:45)
 • Hudební zahrady hrají v časech 10:00-19:00 každé úterý, čtvrtek a pátek až do 30. října
 • Představení hudebních fontán probíhá v časech 10:00-19:00 o víkendech a navíc 14. července a 15. srpna až do 30. října
 • Noční fontánová show hraje v čase 20:30-23:05 do 24. září každou sobotu a navíc 14. července a 15. srpna

Pozn.: Hudební fontány i zahrady jsou mimo sezónu zavřené.

Vstupenky a vstupné do Versailles

Zámek Versailles nabízí několik typů vstupného, ze kterých si můžete vybrat přesně to, co chcete vidět a zažít. Vstupenky jsou seřazené pro snadnější orientaci v tabulce.

Na prvním místě je nejoblíbenější typ vstupenky, se kterou se dostanete do celého komplexu paláce.

Pozn.: Ceny platí při koupi vstupenek online, na místě jsou lístky o 1,50 € dražší.

Od 4. července do 31. října hrají hudební zahrady od úterý do pátku. O víkendech pak probíhá hudební fontánová show. Pokud si chcete prohlédnout celý zámek Versailles včetně honosného paláce a nádherných zahrad, bude se vás týkat vstupenka za 28,50 €.

Za 21,50 € je možné získat vstupenku mimo sezónu, kdy nehrají hudební zahrady nebo fontánová show.

Vstupenka za 19,50 € vám umožňuje mimo sezónu vstup do parku, zahrad a paláce. Pokud hrají hudební zahrady nebo fontánová show, můžete využít vstupenku pouze pro vstup do paláce.

Vstupné zdarma do Versailles

Vstupné zdarma mají do Versailles mladí z EU do 26 let a děti do 18 let. To ale neplatí do konce října ve dnech, kdy hrají hudební zahrady nebo hudební fontány (pro děti nad 6 let, do 5 let včetně zdarma vždy). V tomto případě je potřeba dokoupit vstupenku do hudebních zahrad (v ÚT, ČT, PÁ) nebo na hudební fontánovou show o víkendech.

Vstup do paláce, Trianonského panství a galerií v komplexu zůstává bezplatný. Pokud navštívíte Versailles mimo sezónu, máte vstup zdarma každý den. Nárok na slevu prokážete OP nebo jiným příslušným dokladem.

Od listopadu do března můžete vidět Versailles zdarma taky každou první neděli v měsíci.

Jak přeskočit fronty?

Zámek Versailles navštíví v sezóně (jaro- brzký podzim) víc jak 20 tisíc lidí denně. V roce 2018 byl po bazilice sv. Petra ve Vatikánu nejnavštěvovanější památkou v Evropě a třetí nejnavštěvovanější na světě.

Co z toho plyne? Fronty do Versailles jsou opravdu dlouhé a na lístky se někdy čeká i hodiny. Navíc zámek garantuje vstup pouze těm, co mají rezervaci předem.

Rezervujte si vstupenky předem a na místě rovnou přejděte ke vstupu vyhrazenému pro ty, co mají rezervaci. Vstupenky jsou při rezervaci předem levnější – rezervujete si konkrétní čas, ale ten je potřeba dodržet pouze pro palác, do zahrad můžete jít kdykoliv předtím nebo poté.

Dorazte co nejdříve ráno. Nejlépe hned na 9. hodinu. Kolem 10. hodiny se tady už sjíždějí plné autobusy a parkoviště v okolí se rychle plní.

Pokud nemůžete přijít brzy ráno, zamiřte po příchodu nejdřív do Versaillských zahrad a parku a později odpoledne přejděte do paláce (to půjde jen pokud navštěvujete palác ve dnech, kdy nejsou zahrady a park placené).

Většina návštěvníků volí jako první palác a na odpoledne si nechávají zahrady. Máte tak větší šanci přeskočit fronty a prohlédnout si vnitřní prostory bez davů.

Obecně je nejvíc lidí ve Versailles o víkendech (a to i mimo sezónu) nebo v úterý, kdy je zavřený Louvre a lidi si proto naplánují návštěvu zámku Versailles. Nejkritičtější denní časy jsou pak dopoledne a brzké odpoledne v časovém rozmezí 11:00-15:00.

Co vidět ve Versailles?

Palác a Zrcadlový sál ve Versailles

Samotný palác (francouzsky Château de Versailles) se skládá ze 3 částí: jádro paláce, severní křídlo s budovou Opery a jižní křídlo. Ve Versailles je 2300 pokojů. Zdaleka ne všechny jsou ale luxusní. Řada z nich totiž sloužila pro služebnictvo nebo nižší šlechtu a pokoje byly tím jednodušší, čím níže byli obyvatelé zámku na “žebříčku”.

Do Versailles se dostanete Čestnou bránou na Čestné nádvoří (Cour d’Honneur), za kterým se rozprostírá Královské nádvoří (Cour Royale) a poté Mramorové nádvoří (Cour de Marbre) kolem nejstarší části zámku.

zámek Versailles / Versailles Francie
jádro paláce a Mramorové nádvoří

Nejkrásnější a taky nejnavštěvovanější místností zámku je Zrcadlový sál (Galerie des Glaces) v 1. poschodí zámeckého jádra, kde došlo v roce 1919 k podpisu Versaillské smlouvy. Sál obsahuje neuvěřitelných 357 zrcadel. Kromě toho je bohatě zdobený malbami.

Zrcadlový sál Versailles
Zrcadlový sál

V Zrcadlovém sále uvidíte 17 oken, kterým odpovídá 17 protilehlých zrcadel. V té době měli Benátky monopol na výrobu zrcadel. Tím se ale nenechali ve Francii odradit. Poskytovalo jim to perfektní příležitost, jak ukázat svou moc a bohatství světu.

Nalákali tedy benátské řemeslníky. Poté, co v Benátkách přišli na to, že bylo vyzrazené výrobní tajemství zrcadel, nařídili zavraždit výrobce zrcadel. Už ale není jisté, jestli k tomu nakonec opravdu došlo.

O současnou podobu interiéru paláce se zasloužila především Marie Antoinetta, manželka Ludvíka XVI., která nechala provést razantní změny ve výzdobě paláce.

Park a Versaillské zahrady

Versaillské zahrady a park pokrývají obrovskou plochu 815 hektarů. Největší vodní plochou je Velký kanál o rozloze 23 hektarů, který postavili do tvaru kříže. Dříve byla na místě Vodního kanálu (Grand canal) bažina. Vodní kanál často využívali pro námořní demonstrace. Kromě toho najdete v zahradách a parku spoustu zákoutí, fontány, sochy a další prvky.

Versaillské zahrady
Versaillské zahrady a za nimi park s Grand Canal

Versaillské zahrady (Jardin de Versailles) v barokním stylu tvoří systém kruhů a čtverců. Ty představují malé lesníky s kašnami, sochami a většinou taky rybníčkem. Těmto lesíkům se říká bosquets. Každý bosquets sloužil za vlády Ludvíka XIV. k něčemu jinému. V jednom se tančilo, ve druhém odpočívalo a v dalším probíhala například setkání.

Versaillské zahrady

Až se budete procházet v zahradách, všimnete si obrovského množství fontán, které byly postavené na žádost Ludvíka XIV. Je jich tu víc než 50 a vycházejí z řecko-římské mytologie.

Jenže dostat sem vodu nebylo jen tak, protože zámek neleží poblíž žádné řeky. Proto vystavěli umělé rybníky a vzdušné a podzemní akvadukty, na které se přesměrovaly všechny okolní vody. Pomocí nového revolučního stroje odčerpávali vodu ze Seiny.

Ani to nestačilo. Proto se zavedla řízená aktivace fontán, které se spustily vždy ve chvíli, kdy král procházel.

zámek Versailles / Versailles Francie / Versaillské zahrady

Velký a Malý Trianon

Velký a Malý Trianon jsou paláce vzdálené asi půl hodiny chůzí přes zahrady a následně park. Můžete využít taky elektrický vozík. Velký Trianon je postavený v barokním stylu. Má dlážděné nádvoří a sloupy z růžového mramoru, které za slunečného počasí krásně vyniknou.

zámek Versailles / Versailles Francie / Velký Trianon

Malý Trianon je neoklasicistní palác, který věnoval Ludvík XV. své milence a Ludvík XVI. poté královně Marii Antoinettě.

Malý Trianon Versailles

Hameau de la Reine

Hameau de la Reine je úplným opakem Versailles. Jedná se o venkovskou vesnici s jezerem a stájemi, která byla postavená na žádost královny Antoinetty. Ta si sem chodila “odpočinout” od královských povinností.

V té době byl venkov módní. I když se jedná o venkovské usedlosti, vevnitř jsou vyzdobené. Je to skvělé místo při návštěvě Versailles s dětmi. 

Rezervujte si vstupenky na oblíbené památky v Paříži předem a na místě přeskočte dlouhou frontu:

Zajímavosti o Versailles

Kdo a kdy nechal postavit zámek Versailles?

Historie Versailles sahá do 17. století. Začalo to nenápadně, kdy si na místě paláce nechal postavit Ludvík XIII. své venkovské sídlo. Uplynulo jen pár let a stejný král se rozhodl přestavět venkovské bydlení na lovecký zámeček.

zámek Versailles / Versailles Francie
Ve Versailles je vše zlaté.

Až za vlády Ludvíka XIV., krále Slunce, se změnil Versailles na honosnou královskou rezidenci. Král žil totiž do té doby v Louvru. Louvre byl (a pořád je) obklopený pařížskými domy a Ludvík XIV. tak nemohl zvětšit své sídlo, jak měl v plánu. To mu vnuklo myšlenku přemístit svou rezidenci do Versailles.

Na zhmotnění jeho myšlenky se podílelo několik architektů. A rovnou těch nejlepších, kteří patřili ve Francii ke špičce. Jeho cílem bylo překonat zámek Vaux-le-Vicomte jihovýchodně od Paříže v Maincy, který byl ve své době postavený pro prozatímního vládce Nicolase Fouqueta.

Ludvík XIV. zval často na zámek šlechtice, aby snížil jejich moc a zároveň zvýšil tu svojí. Po Ludvíku XIV. zámek střídavě “chátral” a poté zas vzkvétal. Jeho restaurování si vzal na starosti Napoleon a později také po 1. světové válce americký mecenáš J. D. Rockefeller.

zámek Versailles / Versailles Francie

Zajímavá fakta o Versailles

Za vlády Ludvíka XIV. stála údržba a chod Versailles neuvěřitelných 25 % vládních příjmů Francie. Podle toho si asi všichni dokážeme představit, jak se žilo ve Versailles. Francouzi pochopitelně nákladný životní styl odsuzovali. Královská rodina si žila v luxusu, zatímco ostatní byli chudí a hladověli.

Během Velké francouzské revoluce proto zničili zlatou bránu paláce, která byla celá ze zlata. V roce 2008 došlo k jejímu přestavěné za 8 milionů dolarů. Zlatá brána se nachází až za hlavní bránou do Versailles.

Versailles zahrady

V současných penězích by vyšla stavba Versailles v odhadu na 200-300 mld dolarů. Z toho jedna třetina rozpočtu padla na fontány.

Versaillské zahrady tvoří 372 soch, 55 vodních prvků, 600 fontán a každý rok se tu vysází na 200 tisíc květin a 200 tisíc stromů.

Palác pojme na 5000 lidí. Díky jeho velikosti jedl často král studená jídla, protože jídelna byla daleko od kuchyně.

Ludvík XIV. se viděl jako Apollón, bůh Slunce. Na několika místech ve Versailles jsou fresky, které Ludvíka XIV. vyobrazují jako boha Slunce. Kromě toho tu jsou další místa, která vyobrazují samotného Apollóna – například Apollónova fontána před Velkým kanálem nebo Apollonovy lázně v Bosquet des Bains d’Apollon.

Zapáchající Versailles

Představujete si, jak byl Versailles plný krásných vůní? Omyl. Versailles nebyl ani zdaleka svého času navoněný a mělo to hned několik důvodů. Měl totiž málo veřejných toalet. Toalety byly často ve špatném stavu a jejich obsah tak prosakoval do stěn a podlah.

Po celém paláci pak bylo na 274 záchodových židlí (Cabinets des Affaires), uvnitř kterých byla pouze nádoba k vykonání potřeby. Jenže kanalizace byla daleko. Během různých setkání (v té době se na těchto Cabinets des Affaires klidně přijímaly i návštěvy) se pak obsah nádob vyhazoval okny a později se jen setřel.

Cabinets des Affaires

Dalším důvodem byly róby. Často byly vyrobené z látek, které se nemohly prát a jen se otíraly hadříky. Chudší šlechta si na rozdíl od krále nemohla dovolit víc než jednu róbu a ta tak po čase začala zapáchat. Aby nebyl zápach tolik cítit, nosili u sebe pytlíčky naplněné bylinkami nebo okvětními lístky. Po celém paláci pak voněla taky purpura pro eliminování zápachu.

Kdy navštívit Versailles?

Pokud nemáte rádi zástupy turistů, navštivte zámek Versailles od listopadu do března, kdy je tu nejméně turistů (pokud není teplý víkend nebo školní prázdniny ve Francii). Nevýhodou je, že nezažijete hudební show ani neuvidíte nádherně rozkvetlé zahrady.

Hlavní sezóna probíhá ve Versailles od května do září, kdy se na některých místech paláce doslova posouváte s davem (např. Zrcadlový sál). Pokud sem chcete jet v sezóně, doporučuju přivstat si a dorazit hned na otevírací dobu. Druhou možností je přijít později odpoledne.

V dubnu zahrady rozkvétají a zároveň tu není až tolik turistů. V říjnu se zase okolí paláce halí do podzimních hřejivých tónů.

Prohlídka

Na návštěvu zámku si vyčleňte minimálně půl dne. Záleží, co vše chcete vidět. Jen v zahradách se můžete procházet hodiny. Prohlídka samotného paláce vám zabere kolem 1,5-2 hodin. Pokud si naplánujete návštěvu Velkého Trianonu a Malého Trianonu, strávíte ve Versailles celý den. Doporučuju si vzít pohodlné boty.

Tištěné mapy jsou k dispozici za vstupem a na několika dalších místech v paláci. V rámci komplexu je taky dostatek toalet – například v severním křídle, v Gabrielově nebo Dufourově pavilonu, popř. v jižním křídle.

zámek Versailles v Paříži

Co se týká paláce, většina návštěvníků směřuje do 1. patra. Především do Zrcadlové místnosti. Mezi další oblíbená místa patří v prvním patře apartmány krále a apartmány královny.

Pokud vám zbyde čas a energie, doporučuju si projít město Versailles. Je to pěkně udržované a elegantní město.

Versailles s dětmi

Zámek Versailles je perfektním místem taky pro rodiny s dětmi. Zahrady jsou plné fontán, je tu jeskyně s Apollonovými lázněmi, rybníčky, rozlehlý Vodní kanál a další aktivity.

Můžete si tu udělat piknik nebo dát zmrzlinu. V parku jsou k dispozici kola. Některá kola jsou vybavená dětskými sedačkami. U Grand Canal půjčují veslice (včetně záchranných vest pro děti). Nebo se projeďte golfovými vozíky.

Dětem se bude líbit taky místní farma Hameau de la Reine za Velkým a Malým Trianonem.

Kde se najíst ve Versailles?

V celém komplexu je několik restaurací a občerstvení, kde se můžete najíst. Pokud hledáte dobrou francouzskou restauraci, zkuste La Flottille u Velkého kanálu. Nebo si vezměte jídlo s sebou a najezte se v parku jako místní.

Zámek Versailles mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Versailles u Paříže. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Versailles. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak si užít Paříž?

 • Nenechte si ujít noční Paříž – nasvícená pyramida u Louvru, osvětlená Eiffelova věž nebo zářící bazilika Sacré-Coeur. Je to nádherná podívaná.
 • Vyhněte se víkendům, kdy sem zavítá ještě více turistů.
 • Navštivte Paříž mimo sezónu – na jaře a na podzim tu panují příjemné teploty a turistů je znatelně méně. Vůbec nejlepším čase je zima, kdy jsou letenky a ubytování nejlevnější.
 • Uplatněte nárok na vstup zdarma – většina památek je dětem a mládeži do 26 let přístupná zdarma.
 • Pořiďte si Paris Pass – Je vám víc než 26 let? I tady existuje možnost, jak ušetřit na vstupném do památek. S Paris Pass máte v ceně vstup do více než 60 památek a muzeí nebo například plavbu po Seině.
 • Dejte si pravé francouzské palačinky Crêpes. Mají je téměř na každém rohu. Jsou výborné.
 • Nejznámější památky navštivte ráno – Eiffelovu věž, Louvre, Vítězný oblouk nebo už zmíněné Versailles. I když se v současné době musí na řadu míst provádět rezervace předem, pořád vás čekají bezpečnostní kontroly. Čím míň lidí, tím rychleji budete uvnitř. Rezervujte si vstupenky předem a na místě přejděte rovnou ke vstupu:
 

Toto byl náš průvodce a praktické tipy pro návštěvu Versailles v Paříži. Máte dotaz? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Více informací o Paříži a Francii

PAŘÍŽ ITINERÁŘ: Podívejte se na tipy, co navštívit v Paříži. Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Paříži. Kompletní přehled vstupného na památky získáte z článku přehled vstupného a otevírací doby na památky v Paříži.

ZAJÍMAVOSTI V PAŘÍŽI: Pokud jste milovníky umění, máme připraveného podrobného průvodce muzeem Louvre (co vidět, ceny, vstup apod.).

Plánujete navštívit Disneyland? Čtěte podrobného průvodce Disneylandem.

PAŘÍŽ PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Paříži (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Paříží.

JAK UŠETŘIT V PAŘÍŽI: Čtete naše tipy, jak levně navštívit Paříž. Paris Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Paříži – více o Paris Pass.

PROVENCE: Co takhle objevit další nádherná místa ve Francii? Provence je jedním z nich. V průvodci Provence se dozvíte vše, co před svojí cestou potřebujete vědět.

Shrnutí: Zámek Versailles

Kdo nechal postavit Versailles?

Versailles nechal postavit Ludvík XIII. jako venkovskou usedlost a následně lovecký zámeček. Ludvík XIV. pak z Versailles nechal udělat honosné a opulentní dílo, aby ukázal svou moc a bohatství celému světu.

Kdy byl postaven zámek Versailles?

Zámek Versailles byl postavený na přelomu 17. a18. století.

Kolik místností má zámek Versailles?

Zámek Versailles má 2300 místností.

Kolik stála údržba a chod zámku Versailles?

Za vlády Ludvíka XIV. stála údržba a chod zámku Versailles neuvěřitelných 25 % vládních výdajů Francie.

Co vidět ve Versailles?

V paláci si nenechte ujít Zrcadlový sál a apartmány krále a královny. Po prohlídce paláce pokračujete do Versaillských zahrad, za kterými se pak nachází park s Velkým kanálem a Trianonské panství.

Kolik stojí vstup do Versailles?

Vstupné se liší podle věku, období roku a co vše chcete navštívit. Podrobný přehled najdete v článku.

Jak dlouho trvá prohlídka Versailles?

Pokud plánujete navštívit především palác a zahrady, vyhraďte si 2-3 hodiny. Prohlídka celého komplexu včetně Trianonského panství a parku zabere klidně celý den.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *