Jak navštívit Vatikán v roce 2024: vše, co potřebujete vědět

Vatikán Řím / jak navštívit Vatikán

Pokud plánujete cestu do Říma, nejspíš máte Vatikán na svém seznamu “Co vidět v Římě“. V tomto článku se podíváme, co navštívit ve Vatikánu (bazilika svatého Petra, Vatikánská muzea a další), jaké je vstupné, vstup, jak přeskočit fronty a další užitečné tipy.

Vatikán

Vatikán je rozlohou i počtem obyvatel nejmenší zemí na světě. Má rozlohu pouhých 0,44 km² a žije v něm přibližně 800 obyvatel. Jedná se o nezávislý městský stát obehnaný zdmi, sídlo římskokatolické církve a domov papeže, který je duchovním vůdcem katolické církve a hlavou státu Vatikán.

Vatikán má vlastní rozhlasovou stanici, noviny a televizní stanici, která vysílá do více než 100 zemí ve 27 různých jazycích. Má dokonce vlastní poštu a poštovní schránky. Vatikánské známky jsou vysoce sběratelsky ceněné a často se na nich objevují náboženské motivy nebo umělecká díla.

O bezpečnost papeže a Vatikánu se stará Švýcarská garda. Uniforma Švýcarské gardy je díky barevným pruhům a oděvu v renesančním stylu velmi snadno rozpoznatelná.

Vatikán je jednou z nejbohatších institucí na světě, jeho majetek se odhaduje na více než 15 miliard dolarů. Většina jeho bohatství pochází z investic a darů od katolíků z celého světa.

Výhled z Vatikánských muzeí na Vatikán a baziliku svatého Petra
Výhled z Vatikánských muzeí na Vatikán a baziliku svatého Petra

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA: Soukromý transfer z letiště je nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Říma. Nejoblíbenějším způsobem transferu jsou autobusy – na výběr je několik přepravců, z nichž jsou nejspolehlivější autobusy přepravce SIT Bus-Shuttle. Staví u Vatikánu a na nádraží Termini. Na místě jen ukážete jízdenku v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším. Třetí a nejrychlejší možností jsou vlaky Leonardo Express.

Jak se dostat do Vatikánu?

Jak se dostat do Vatikánu záleží na tom, co plánujete navštívit. Prohlídku Vatikánu je totiž potřeba naplánovat. Není možné se uvnitř zdí Vatikánu libovolně procházet.

Existují dva hlavní vstupy do Vatikánu: přes Svatopetrské náměstí a z ulice Viale Vaticano. Oba vstupy se nacházejí asi 10-15 minut od sebe podél venkovních zdí Vatikánu.

V článku si u jednotlivých míst ve Vatikánu povíme, kudy se kam dostanete.

Co navštívit a vidět ve Vatikánu?

Mezi nejkrásnější místa, co navštívit ve Vatikánu, patří:

 • Piazza San Pietro
 • Bazilika svatého Petra
 • Vatikánská muzea
 • Sixtinská kaple
 • Vatikánské zahrady

Pokud je plánujete navštívit všechny, vyhraďte si na Vatikán celý den. Návštěva to bude dechberoucí, ale náročná.

Navíc patří Vatikán k nejoblíbenějším místům, co vidět při návštěvě Říma.

Co z toho plyne? Fronty tu jsou už zkraje sezóny (březen, duben) často docela šílené.

U všech míst ve Vatikánu si povíme veškeré praktické informace, včetně jak je navštívit, co si nenechat ujít a jak se vyhnout frontám. Naším cílem je, abyste si návštěvu Vatikánu co nejvíce užili.

Svatopetrské náměstí (Piazza San Pietro)

Piazza San Pietro působí jako otevřená náruč, která vás doslova vtahuje k návštěvě. Nádherné, prostorné náměstí, které lemují kolonády s výraznými sloupy a sochami. Uprostřed se tyčí egyptský obelisk s papežským erbem a Berniniho fontána.

Piazza San Pietro Vatikán
Piazza San Pietro ve Vatikánu

Piazza San Pietro bylo prvním místem, kde Římané použili dlažební kostky. Právě proto se dlažebním kostkám v Římě říká Sanpietrini.

Pokud půjdete k Vatikánu z historického centra jako řada dalších lidí, už od Andělského hradu uvidíte Svatopetrské náměstí. Bezpečně ho poznáte taky podle vykukující kopule baziliky svatého Petra. Andělský hrad spojuje s Piazza San Pietro třída Via della Conciliazione.

Kopule baziliky svatého Petra při pohledu z Andělského mostu Řím
Kopule baziliky svatého Petra při pohledu z Andělského mostu

Upozornění: Večer je náměstí nádherně nasvícené, ale mohou se tu zdržovat opilí bezdomovci. Nemusíte mít strach, protože přímo na náměstí hlídají policejní auta.

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek ve Vatikánu, kde papež v průběhu roku předsedá mnoha liturgiím. Díky své rozloze, kam se vejde až 60 tisíc věřících, je považována za největší kostel na světě.

Jedná se o významné poutní místo, které postavili na místě původního kostela přímo nad hrobem svatého Petra, jednoho z apoštolů Ježíše Krista. Hrobku svatého Petra si můžete prohlédnout ve vatikánských grotách pod bazilikou.

bazilika sv. Petra Vatikán
Bazilika svatého Petra, Vatikán

Stavba baziliky svatého Petra trvala víc než 120 let. A není divu s její velkolepou kopulí, složitou fasádou a nádhernými interiéry. Na stavbě se podíleli slavní umělci a architekti včetně Michelangela a Berniniho. Uvnitř si nenechte ujít Michelangelovy slavné sochy “Pieta” a Berniniho “Cathedra Petri”.

bazilika sv. Petra Vatikán
Michelangelovo Pieta

Bazilika svatého Petra je sice nejnavštěvovanějším kostelem v Římě a ve Vatikánu, ale není tou nejdůležitější církevní stavbou. Oficiálním sídlem papeže je totiž Lateránská bazilika, která je díky tomu jedinou katedrálou v Římě.

Výhled z kopule baziliky svatého Petra

Vystoupat na kopuli baziliky svatého Petra je jedna z nejlepších věcí, co můžete dělat ve Vatikánu a v celém Římě. Ten výhled totiž rozhodně stojí za to – v celé kráse uvidíte Svatopetrské náměstí a když se otočíte, naskytne se vám výhled taky na Vatikánské zahrady.

Výhled z baziliky svatého Petra

Už když půjdete nahoru, prohlédnete si zblízka nádherné mozaiky, které lemují kopuli (můžete jet taky výtahem, ale neuvidíte mozaiky).

V první úrovni se nachází vstup na střechu, kde uvidíte zblízka sochy apoštolů. Odtud vás čeká ještě stoupání po úzkých schodech až do kopule (z toho důvodu se nedoporučuje výstup pro děti mladší 7 let a ty, kteří trpí klaustrofobií nebo závratěmi).

Jak se dostat do baziliky svatého Petra

Vstup do baziliky svatého Petra vede přes Piazza San Pietro – nachází se po pravé straně baziliky. Sem se dostanete asi za 20 minut z centra přes Andělský most a kolem Andělského hradu.

Druhou možností je jet linkou metra A na zastávku Ottaviano a odtud asi 15 minut pěšky podél zdí Vatikánu (zdi budete mít po pravé straně).

Poznámka k dopravě v Římě: Za metro v Římě můžete zaplatit jednoduše přiložením své bezkontaktní karty k turniketu. Tím se vám odečte cena jízdenky. Více o dopravě najdete v článku s tipy pro cestování do Říma (otevře se v novém okně).

Pokud poté plánujete navštívit Vatikánská muzea, musíte z baziliky vyjít předem a obejít asi za 10 minut zdi Vatikánu, než se dostanete ke vstupu do Vatikánských muzeí. Není možné projít skrz baziliku svatého Petra do Vatikánských muzeí (pouze s některými prohlídkami).

Vstupné do baziliky svatého Petra ve Vatikánu

Vstupné do baziliky je zdarma. Platí se za vstupné do kopule (Dome) – výtah na terasu a poté 320 schodů pěšky za 10 €, nebo jen pěšky po 551 schodech bez výtahu za 8 €.

Platba je možná pouze v hotovosti. Kiosek uvidíte po pravé straně chvilku poté, co vstoupíte do baziliky.

Otevírací doba baziliky svatého Petra

Bazilika svatého Petra je otevřená od dubna do září v čase 7:00-19:10 a od října do března v čase 7:00-18:30. Kopule otevírá mezi 7:30-8:00 a zavírá od dubna do září v 18:00 a od října do března v 17:00.

Upozornění: Ve středu mívá papež audienci a bazilika se otevírá až mezi 12:30-13:00. Pokud plánujete vidět papeže, zarezervujte si místo tady.

Do baziliky svatého Petra se stojí fronty přes celé Svatopetrské náměstí
Do baziliky svatého Petra se stojí fronty přes celé Svatopetrské náměstí

Jak přeskočit fronty do baziliky svatého Petra

Fronty do baziliky svatého Petra se vinou podél celého Svatopetrského náměstí.

Viděla jsem je na vlastní oči a věřte mi, že byste je čekat nechtěli. Už v březnu a dubnu se tu stojí několika hodinové fronty. Navíc tu nejsou krytá místa, takže především v létě je čekání na slunci o to náročnější.

Přikládám dvě doporučení, jak se frontám v bazilice svatého Petra vyhnout:

 1. Přivstaňte si a přijďte brzy ráno. Klidně hned na 7. hodinu, kdy se bazilika otevírá – už takhle brzy ráno tu úplně sami taky nebudete. Můžete si v klidu projít celou baziliku a poté vyrazit do kopule, která otevírá maximálně v 8 hodin. Druhou možností je přijít před koncem otevírací doby, kdy největší davy odejdou.
 2. Připojte se k prohlídce s průvodcem – nejoblíbenější prohlídka zahrnuje Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a baziliku svatého Petra. Můžete ale zvolit taky samotnou prohlídku baziliky svatého Petra včetně krypty a kopule. Průvodce vás protáhne rychlými vstupy, takže nečekáte žádné fronty.

Vatikánská muzea – co navštívit ve Vatikánu

500 let stará sbírka v 54 galeriích a více než 1400 místnostech, to zní jako pořádný důvod, proč si zapsat Vatikánská muzea na seznam míst, co navštívit v Římě a ve Vatikánu.

A vůbec nemusíte být milovníky umění.

Samotné budovy, v nichž sídlí Vatikánská muzea, jsou samy o sobě architektonickými skvosty – nádherná nádvoří, galerie a kaple se složitými detaily a propracovaným řemeslným zpracováním.

Obdivovat můžete nejen prostory, ale taky jedny z nejznámějších a nejvýznamnějších uměleckých děl – italské renesanční umění v Pinakotéce, složitě zdobené Rafaelovy pokoje nebo Galerii map, která vám doslova vezme dech svým zlatým zdobením a ohromujícími zeměpisnými mapami celé Itálie.

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple: Frontu můžete přeskočit objednáním lístků do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online. Na místě pak půjdete prostředním vstupem pro ty, co si rezervovali vstupenku předem.

Nádvoří ve Vatikánských muzeích, Vatikán
Nádvoří ve Vatikánských muzeích, Vatikán
Vatikánská muzea
Galerie map ve Vatikánských muzeích
Závěrečné točité schodiště ve Vatikánských muzeích
Závěrečné točité schodiště ve Vatikánských muzeích

Do Vatikánských muzeí se můžete vracet a stále budete mít co objevovat. Je doslova nemožné vidět při jedné návštěvě všechno. Už tak vám prohlídka Vatikánských muzeí zabere minimálně 2 hodiny.

☞ Více zajímavostí o Vatikánských muzeích čtěte v předchozím článku.

Jak se dostat do Vatikánských muzeí ve Vatikánu?

Vstup do Vatikánských muzeí vede z ulice Viale Vaticano. Pokud jako první plánujete navštívit Svatopetrské náměstí s bazilikou svatého Petra, vydáte se po návštěvě baziliky směrem k pravé kolonádě a podél zdi (zeď budete mít po levé straně), dokud nedojdete ke vstupu do Vatikánských muzeí (cca 10-15 minut).

Pokud jako první plánujete prohlídku Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, můžete jet metrem linkou A do zastávky Ottaviano, odkud je to ke vstupu jen pár minut.

vstup Vatikánská muzea a Sixtinská kaple
Vstup do Vatikánských muzeí

Vstupné pro Vatikánská muzea

Vstupné do Vatikánských muzeí se liší podle toho, zda si kupujete lístky na místě nebo s předstihem. Vstupenky zakoupené na místě jsou levnější – plné vstupné je 17 € a snížené vstupné 8 € (děti nad 6 let a studenti do 26 let). Děti do 6 let mají vstup zdarma.

V předprodeji zaplatíte sice víc, ale na druhou stranu nebudete čekat v dlouhé frontě. Budete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Dlouhé čekání ve frontě má další nevýhodu – vevnitř toho nachodíte opravdu hodně a je dobré, abyste dorazili odpočatí a ne unavení z dlouhého čekání.

Upozornění: Vstupenky do Vatikánských muzeí zahrnují vstup do Sixtinské kaple.

Podívejte se na aktuální dostupnost vstupenek do Vatikánských muzeí:

Powered by GetYourGuide

Otevírací doba Vatikánských muzeí

Vatikánská muzea jsou otevřená od pondělí do soboty v čase 8:00-19:00 (poslední vstup v 17:00). Od března je otevírací doba v hlavní sezóně v pátek a sobotu prodloužená až do 20:00 (poslední vstup v 18:00).

V neděli je zavřeno kromě poslední neděle v měsíci, kdy je otevřeno v čase 9:00-14:00 (poslední vstup ve 12:30).

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí?

Vatikánská muzea jsou svými frontami proslulá. Fronta se vine až za roh podél zdí a neustále proudí další davy od Piazza San Pietro.

fronta na lístky do Vatikánských muzeí v dubnu uprostřed týdne - vstup je až za rohem vlevo.
Fronta na lístky do Vatikánských muzeí v dubnu uprostřed týdne – vstup je až za rohem vlevo.

Rezervací vstupenek předem celou frontu přeskočíte. Půjdete prostředním vchodem (na místě je značení, které vás navede), kde ukážete pracovníkovi rezervaci. Vevnitř projdete bezpečnostní kontrolou (podobně jako na letišti, ale méně přísná).

I v době největší fronty (viz foto výše) jsme s rezervací vůbec nečekali a rovnou šli dovnitř.

Co dělat, pokud jsou vstupenky do Vatikánských muzeí vyprodané?

Častá realita od března do října – vstupenky jsou vyprodané na několik týdnů dopředu. Pokud je to váš případ, doporučuji nejprve zkontrolovat aktuální dostupnost tady.

Nenašli jste volný termín? V tomto případě doporučuji prohlídku s průvodcem. Na výběr jich je hned několik a termínů je k dispozici dost. Jedná se o čím dál oblíbenější možnost, jak navštívit Vatikánská muzea.

Další možností je vystát si frontu – přijďte před otevírací dobou, aby byla fronta co nejmenší.

Sixtinská kaple

Když se podíváte z kopule baziliky svatého Petra, nejspíš ani Sixtinskou kapli zvenku nepoznáte. Má tak nenápadný interiér, že doslova zapadá mezi ostatní budovy.

Ale uvnitř…to je jiný šálek kávy. Nejspíš neexistuje krásnější interiér, než má právě Sixtinská kaple. Aby ne, když se na něm podílela spousta velkých renesančních umělců včetně Sandra Botticelliho, Pietra Perugina, Pinturicchia a Domenica Ghirlandaia.

Nejznámější jsou fresky Michelangela Buonarrotiho. Jakmile přijdete do kaple, máte tendenci otočit hlavu vzhůru na strop, kde Michelangelovy fresky vyobrazují devět epizod z knihy Genesis. Kromě stropů namaloval Michelangelo o pár desítek let později své ikonické dílo Poslední soud, které uvidíte na oltářní stěně.

Poslední soud Sixtinská kaple
Poslední soud, Sixtinská kaple
Sixtinská kaple Vatikán

Kromě nádherného interiéru má Sixtinská kaple taky historický význam. Právě tady se totiž konají papežská konkláve, což jsou zasedání kolegia kardinálů, na nichž se volí nový papež. Díky této dlouholeté tradici je kaple důležitým místem náboženského a politického života římskokatolické církve.

☞ Více zajímavostí o Sixtinské kapli se dočtete v předchozím článku.

Praktické informace pro návštěvu Sixtinské kaple

Sixtinskou kapli navštívíte v rámci prohlídky Vatikánských muzeí. Nelze jí navštívit zvlášť (ani sem nevede pro návštěvníky samostatný vstup). Sixtinská kaple se nachází na hlavní trase a nemůžete jí při prohlídce Vatikánských muzeí minout. Všude jsou informační tabule, které vás navádějí.

Existuje dokonce zkratka, při které přeskočíte Rafaelovy pokoje a přejdete rovnou do Sixtinské kaple. Řada lidí si nechá kvůli Sixtinské kapli Rafaelovy místnosti ujít, ale to by byla velká škoda, protože jsou nádherné.

Že přicházíte do Sixtinské kaple, poznáte bezpečně podle ještě většího množství lidí, kteří se tu shlukují. Pracovníci vás navádějí, abyste se nezastavovali a pokračovali směrem k východu. Pokud se chcete kochat interiérem Sixtinské kaple déle, můžete přejít doprostřed kaple nebo si sednout na jednu z laviček podél zdí (pokud budete nějaká volná).

Vzhledem k tomu, že je Sixtinská kaple součástí Vatikánských muzeí, je její otevírací doba shodná s muzei. Neplatíte nic navíc – v rámci jedné vstupenky můžete navštívit Vatikánská muzea i Sixtinskou kapli.

Vstupenky bývají vyprodané týdny dopředu. Na výběr je řada prohlídek a občas to můžete působit až zmatečně. Přikládám několik našich tipů:

Zde můžete rezervovat klasické vstupenky bez průvodce. Pokud byste se rádi dozvěděli zajímavá fakta, tato prohlídka je nejlepší.

Vatikánské zahrady – nejkrásnější místa ve Vatikánu

Řím má spoustu nádherných zahrad, které jsou plné pomerančovníků, cypřišů a římských borovic. Vatikánské zahrady jsou podle mnohých ty nejkrásnější. A proč jsou tak speciální?

Zahrady pocházejí ze 13. století a v průběhu historie sloužily jako místo odpočinku a rozjímání mnoha papežů. Oáza stromů, květin a exotických rostlin, která je doslova prošpikovaná mistrovskými uměleckými a architektonickými díly včetně fontán, soch, pomníků a grott.

Jak navštívit Vatikánské zahrady?

Vatikánské zahrady jsou otevřené kromě neděle denně v čase 9:00-18:00. Po zahradách jezdí minibus, který vás během 45 minut proveze Vatikánskými zahradami. Není možné se tu volně procházet bez průvodce.

Vstupenku do Vatikánských zahrad si koupíte spolu se vstupenkou do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Stačí zvolit možnost, která zahrnuje Vatikánské zahrady a do emailu vám poté přijdou veškeré instrukce.

Rome & Vatican Pass – turistická karta pro Vatikán a Řím

Rome & Vatican Pass je oblíbená turistická karta, která zahrnuje vstup do Vatikánu a většiny památek v Římě a stejně tak neomezenou dopravu v Římě (neplatí pro letištní autobusy a vlaky).

Podle toho, co vše plánujete ve Vatikánu a v Římě navštívit, vám může Rome&Vatican Pass přinést úsporu. V případě, že plánujete navštívit jen pár míst, karta pro vás nebude vhodná volba.

Více informací: O Rome&Vatican Pass se dočtete v předchozím článku.

Toto byl náš průvodce pro návštěvu Vatikánu. Máte dotazy? Rádi je zodpovíme v komentářích níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Vatikánu a Římě

VATIKÁN: Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku. Máme vytvořeného taky podrobného průvodce pro Vatikánská muzea nebo se podívejte na naše fotografie Vatikánských muzeí.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Čtěte průvodce pro Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní výlet.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

19 názorů na “Jak navštívit Vatikán v roce 2024: vše, co potřebujete vědět”

 1. Dobrý den, Blani,
  předem díky za Váš podrobný popis, který nám k první návštěvě určitě pomůže! 🙂
  Mám otázku – nestihla jsem vstupenku do vatikánských muzeí, navíc máme vstupenku na audienci, tak se chci zeptat, zda je možné ráno koupit jen vstupenku do muzea, skočit si na audienci a pak se vrátit do muzea? Nebo je nutné ihned po koupi vstoupit?

  Děkuji za odpověď 🙂
  Marie

  1. Dobrý den Marie,

   bohužel to možné není. Prodejna vstupenek do Vatikánských muzeí se nachází až uvnitř – nejprve je potřeba projít bezpečnostní kontrolou a poté teprve přejdete uvnitř k nákupu vstupenky. Se vstupenkou pak vyjdete menší schody a rovnou procházíte turnikety. Jakmile projdete muzei, tak vyjdete jiným vchodem, než jste vstoupila.

 2. Dobrý den Blanko, ráda bych se zeptala na vstup do Vatikánských muzeí. Jsme 2 dospělí + 2 letá dcera. Dcera má vstup zdarma, ale není potřeba zaplatit rezervační poplatek? Pokud koupím 2 plné vstupy, může s námi dcera rovnou dovnitř, i když nebude mít vstupenku/zaplacen rezervační poplatek?
  Co se týká kočárku – po muzeích není asi problém, ale co kaple a bazilika? Lze ho někde dát do odkládací skříňky?
  Moc děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den Dášo,

   dcera nepotřebuje do Vatikánských muzeí vstupenku. To platí pro všechny děti do 7 let.

   Co se týká kočárku, tak záleží, kdy muzea plánujete navštívit. My jsme trasu neabsolvovali s kočárkem, takže nemůžu říct vlastní zkušenost, ale z toho, co jsem viděla, záleží hodně na tom, jak budou muzea přeplněná. V sezóně je to tu opravdu hlava na hlavě a občas se musíte i bez kočárku trochu probojovat. Málokde se dá snadno projet. Navíc ostatní koukají po umění a často si nevšimnou, že například jedete s kočárkem.
   Z toho důvodu bych rezervovala vstupenky hned na první čas nebo naopak pozdě odpoledne, abyste s kočárkem lépe projeli. Dá se jít standardní trasa, kde tu a tam poponesete kočárek nebo je pak vyznačená speciální trasa s výtahy. Do Sixtinské kaple můžete taky s kočárkem, jen sem vedou schody. Určitě je taky lepší zvolit jen nějaké lehké golfky, popř. nosítko.

   U baziliky svatého Petra by se oficiálně měli kočárky odkládat do šatny, ale spíš záleží na pracovníkovi. Samotná bazilika je rozlehlá a pokud nepůjdete do krypty, tak se tu s dítětem dá krásně projít.

 3. Dobrý den,
  do Říma se chystám na konci Srpna poprvé. Už mám vše zaplacené , domluvené, jen zbývají památky. Mám v plánu koupit si obě karty na 72 hodin. Článek o kartách jsem přečetla, ale i tak mi asi uniká jedna věc; Omnia karta je mimo jiné i skip the line karta, jak jsem pochopila. Platí to i o Roma Passu? Rezervaci na Koloseum atd si na Vaši řadu udělám, jde mi hlavně o ty fronty. Nesnáším fronty! 🙂 Na různých webech jsem našla samostatně “skip the line” k různým památkám. Mohu se i tedy v tomto spolehnout na Roma Pass nebo mám raději zakoupit i přeskakování front?
  Moc Vám děkuji za odpověď i za super, přínosné články!
  Přeji hezký den
  Adéla

  1. Dobrý den Adélo,

   předně moc děkujeme. 🙂 Co se týká přeskakování front, záleží přímo na konkrétní památce. Někde se píše, že je to skip the line, ale to je ve finále i se standardní vstupenkou. Roma Pass slouží především pro úsporu a není koncipovaná jako skip the line. Na druhou stranu u Kolosea fronty přeskočíte se standardní rezervací předem, protože půjdete rovnou k bezpečnostní kontrole (je to značené).

   Kam ještě plánujete Roma Pass využít? Dobré je i druhý vstup využít na hodně navštěvované místo a rezervovat předem – postup jsem sepsala v článku o Roma Pass.

   Sama nemám ráda fronty, chápu. 🙂 Popravdě u Říma je to trochu těžké, protože je tu opravdu hodně turistů. Z toho důvodu je dobré taky plánovat oblíbená místa hned na otevírací dobu nebo naopak později odpoledne. Nejhorší časy jsou cca 10:30-15:00. Ale vždy záleží, protože i začátkem června, v hlavní sezóně, občas počet turistů trochu klesne a pak zase za pár dní je to zpět.

   Kdyby cokoliv, dejte vědět. Ať se v Římě líbí!

   1. Děkuji moc za odpověď!
    Roma Pass plánuji použít buď na Andělský hrad nebo na Galerii Borghese. Itinerář stále sestavuji, než to zakoupím. Výhoda je, že pojedu sama, tak mám o starost méně 😅
    Plán je (prozatím), že bych byla na Petrském náměstí již na sedmou, pak bazilika, muzea, Sixtinská kaple. Tady bych měla otázku k zahradám – platí Pass i zde? Píšete, že se musí přiobjednat, ale nenašla jsem cenu, ani zda je to v rámci Vatican&Roma pass (ale dost možná jsem to přehlédla 🙄).
    A poté bych šla na Andělský hrad (cca 15:00?), svezla se do Trastevere na véču. Dá se to stihnout? Je to dobrá volba? Nebo byste raději doporučila galerii?
    Omlouvám se za přehršel otázek, ale je to pro mě výzva týden sama v cizím městě, tak chci být připravená.
    Hned po příjezdu pojedu pro karty k Lateranské katedrále a pokud nebude mít let/autobus/vesmír zpoždění, mám zaplacenou noční projížďku Římem pro představu, co kde je a hlavně vidět to v noci.. 🤍 Ubytování mám vážněaly kousek od Termini v nějakém hostelu, takže tu bude všude kousek.
    Ještě jednou děkuji za Vaši práci a články! Dalo mi to hrozně moc 😊

 4. Hezky den, 

  jaká je prosím přibližně časová náročnost Baziliky Sv. Petra v brzkých ranních hodinách všedního dne? Máme zakoupené vstupenky do Vatikánských muzeí na 8h, tak jestli je možné to stihnout ještě před vstupem do muzeí. Děkuji 

  1. Pěkný den Simono,

   stihnout se to určitě dá, ale záleží, co vše chcete vidět. Pokud pouze baziliku, tak ta se dá svižnějším tempem projít za 30-40 minut. Kopule je tou dobou ještě zavřená. Z baziliky je pak jen potřeba počítat s cestou k Vatikánským muzeím. Ten se totiž nachází jinde a přes baziliku se tam nedostanete, i když některé zdroje stále uvádějí, že ano. Když vyjdete z baziliky, dáte se doleva (s bazilikou za zády) a půjdete stále podél zdí, dokud nedojdete ke vstupu do muzeí (nelze to přehlédnout). Časově na přesun asi 15 minut. Pokud přijdete o pár minut později, tak vás taky pustí.

  1. Dobrý den Marie,

   podle našich informací není CK, která by dělala zájezdy jen do Vatikánu. Většinou jsou spojené výlety s Římem nebo dokonce dalšími místy, jako je například Florencie.

 5. Dobrý den,
  mohu se prosím zeptat zda je možné se do Vatikánu dostat bez jakékoliv vstupenky? pouze se procházet venku a navštívit třeba jen baziliku sv. Petra?
  Děkuji

  1. Dobrý den,

   bohužel není možné navštívit Vatikán za zdmi – musela byste mít zakoupenou vstupenku do Vatikánských zahrad, kde probíhá prohlídka většinou malým autobusem. Volně se můžete procházet pouze na Svatopetrském náměstí, které je volně otevřené. Odtud je pak vstup do baziliky svatého Petra.

 6. Blanko dobrý den. Moc pěkné a přehledné stránky. Na Vaše doporučení mám kartu ROMA and Vatican Pass . V Římě budeme 12.5.2023
  Mám rezervaci do Colosea na určitou hodinu. Nemám však vstupenku. To jen půjdu ke vchodu , předložím rezervaci + platnou kartu a budu vpuštěn přednostně ????
  Ještě jednou moc děkujeme za vaše užitečné stránky…

  1. Dobrý den Petře,

   předně moc děkuji, to mě těší.

   Co se týká dotazu: Do Kolosea je povinná rezervace pro všechny, takže tady nejsou potřeba skip-the-line vstupenky. Jakmile přijdete ke Koloseu, uvidíte dva vstupy, kde stojí zaměstnanci. Nalevo jdou skupiny s průvodcem a napravo jednotlivci (je to vyznačené). Tady přijdete k pracovníkovi, ukážete mu rezervaci vstupu na konkrétní čas a kartu Roma Pass, na základě které prokážete nárok na vstup zdarma. To samé pak taky ve Forum Romanum (pokud půjdete), ale tady nemusíte přijít na konkrétní čas.

   Dříve se do Kolosea tvořily velké fronty. Dnes je stále hodně lidí v okolí Kolosea, navíc teď probíhají vedle Kolosea stavební práce, ale přímo na vstup do Kolosea se fronty netvoří. Je pouze omezený počet vstupenek a tou povinnou rezervací online se to hodně zjednodušilo a urychlilo. Na místě si už žádnou vstupenku nevyzvedáváte.

   Přeji krásnou dovolenou v Římě.

   Blanka

 7. Dobrý den Blanko, je nějaká souvislost mezi Vatikan pass a návštěvou Baziliky sv. Petra… přednostní vstup nebo je nutné koupit prohlídku s průvodcem. Děkuji za odpověď. Hana

  1. Dobrý den Hani,

   bohužel karta umožňuje přednostní vstup pouze pro Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí, ne do baziliky svatého Petra. Jediné možnosti, jak se vyhnout frontám, jsou brzký příchod nebo prohlídka s průvodcem.

   Přeji pěkný pobyt v Římě.

   Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *