Toskánsko / Kam v Toskánsku / co navštívit v Toskánsku / Toskánsko průvodce

Kam v Toskánsku? 22 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit | Průvodce (výlety, ubytování)

Itálie je jedna z našich srdcovek. Je to oblast, kde máte neustále co objevovat. To je taky důvod, proč řada Italů nemá potřebu vycestovat ze země. V Itálii najdete vše – hory, moře, kulturu i historii. Jednou z oblastí, která přesně tyhle čtyři atributy splňuje, je Toskánsko. Pokud vás dostalo stejně jako nás, mrkněte na kompletního průvodce, kam v Toskánsku a tipy, co navštívit.

Čím je Toskánsko tak výjimečné?

Toskánsko. Jedna z nejznámějších oblastí v Itálii. Region táhnoucí se od dominantních vrcholů Apuánských Alp, přes mírné kopce vinařské oblasti Chianti až k pobřežním plážím, moři a ostrovům. Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice. Oko pohladí svým uměleckým a architektonickým dědictvím. Chuťové pohárky se zase zaradují u zdejšího vína a skvělého jídla.

Toskánsko / Kam v Toskánsku / co navštívit v Toskánsku / Toskánsko průvodce

O dalších krásných místech v Itálii si můžete přečíst tady:

Kam v Toskánsku: NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA

Florencie

Florencie je “hlavním městem” Toskánska. Renesanční město se známou katedrálou, kde se můžete hodiny a hodiny procházet zdejšími starými ulicemi. A nechat se očarovat. Třeba obloukovým mostem Ponte Vecchio nebo náměstím Piazza della Signoria, které zdobí replika Michaelangelovy sochy Davida či Neptunova fontána. Florencie je známá taky svým bohatým nočním životem a skvělými možnostmi k nakupování.

Co navštívit ve Florencii:

Hledáte perfektní základnu pro objevování Florencie, Sieny, San Gimignano, Voltery i moře? V Monteoliveto leží venkovský dům Casale Gregoriano s bazénem a zahradou. Navíc tu dělají výborné snídaně a parkování je zdarma.

Pisa

Pisa, to není jen šikmá věž. Celé město vás dostane svou velkolepou architekturou a renesančními náměstími. V Pise si nenechte ujít výhled ze Šikmé věže a baptisterium s katedrálou na náměstí Campo dei Miracoli. Za vidění stojí taky menší kostel Santa Maria della Spina. Nadchne vás i hřbitov Camposanto, kde můžete obdivovat krásnou zahradu s freskami.

Přeskočit dlouhé fronty a zarezervovat lístek na Šikmou věž.

kam v Toskánsku / Toskánsko

Lucca

Lucca trochu zapadá mezi turisticky vyhledávanějšími městy Pisa a Florencie. Ale to neznamená, že by nemělo co nabídnout. Naopak. Díky tomu, že se vám na paty nebude lepit taková masa turistů, si zdejší toskánskou atmosféru vychutnáte o to víc.

Město obepínají dokonale zachovalé hradby ze 16. století, z nichž se můžete pokochat okolím. Mezi zdejší dominanty patří kostel San Michele in Foro, katedrála Duomo di San Martino na stejnojmenném náměstí nebo věž Guinigi, na jejímž vrchu rostou cesmínové duby.

Siena

Siena patří právem mezi nejkrásnější města Toskánska. Dle mnohých je tím nejkrásnějším středověkým městem vůbec. A taky srdcem Toskánska, protože leží přímo v jeho středu.

kam v Toskánsku

Ikonické je zdejší náměstí Piazza il Campo, kde se dvakrát ročně konají světoznámé koňské dostihy Palio. Vidět jste ho mohli i při honičkách jedné z Bondovek – Quantum of Solace. Dalším náměstím, které rozhodně stojí za návštěvu, je kousek vzdálené Piazza del Duomo s dechberoucí katedrálou.

kam v Toskánsku

V docházkové vzdálenosti od centra leží typický toskánský penzion Villa Tuscany Siena.

Monteriggioni

Nedaleko Sieny leží na kopci opevněné městečko Monteriggioni. Právě díky jeho poloze odtud budete mít krásný výhled do okolí. Zdejší uličky jsou natolik úzké, že se sem autem nedostanete – placená parkoviště se nachází na kraji vesnice.

Montepulciano

Montepulciano leží v kopcích. Mezi vinicemi. Je to starobylé město ze 7. století, takže milovníci historie si tady přijdou na své. Historická část města se rozprostírá kolem náměstí Piazza Grande s ikonickou katedrálou. Cestou sem určitě nepřehlédnete nádherný kostel San Biagio (na fotce vpravo – dá se sem dojít přímo z města za necelou půl hodinku).

Volterra

Starobylé město Volterra možná poznávají ti, co viděli Twilight ságu 🙂. Děj se odehrával v historickém centru na náměstí Piazza dei Priori před krásnou katedrálou. Zamiřte i za katedrálu směr náměstí Piazza Dan Giovanni, kde najdete zdejší baptisterium.

kam v Toskánsku

Arezzo

Zamilovali jste si Florencii, ale davy vás nelákají? Navštivte Arezzo. Město, které vás dostane florentskou architekturou a toskánskou atmosférou s hrstkou turistů. Hlavním lákadlem je náměstí Piazza Grande. Jen si tady sednete a obdivujete okolní budovy, které jsou bohatě ozdobené erby. Nebo vylezte na vyhlídku na úplném vrcholu města a kochejte se vinicemi a zvlněnými kopci.

San Gimignano

Mezi Volterrou a Sienou najdete na kopci skvost Toskánska – San Gimignano. Městečko, které je díky svému jedinečnému historickému rázu památkou UNESCO. Nese přezdívku Toskánský Manhattan, protože se tu nachází 14 věží, které jsou dobře viditelné už z dálky. Hlavní jádro leží mezi náměstími Piazza della Cisterna a Piazza Duomo s románskou katedrálou.

Přímo v historickém centru se můžete ubytovat v hotelu Leon Bianco, odkud budete mít nádherné náměstí stále na dohled. Pokoje jsou dobové a útulné a ráno vás pohostí skvělou snídaní.

Cortona

Cortona patří k nejstarším městům v Itálii – historické kořeny sahají až do 8. století před naším letopočtem, kdy oblast obývali Etruskové. Srdcem města je náměstí Piazza della Republica. Projít se můžete až na náměstí Piazza del Dumo, kde leží katedrála Duomo di Cathedral. Kousek opodál pak stojí Basilica di Santa Margherita a jen kousek od ní pevnost Fortezza del Girifalco.

Pistoia

Město Pistoia najdete na půli cesty mezi městy Lucca a Florencie. Centrem města je historické jádro kolem náměstí Piazza del Duomo. Pokocháte se tady baptisteriem nebo katedrálou San Zeno ze 12. století. Při bloumání ve starobylých uličkách kolem pak natrefíte na další kostely, baziliky a stavby dokládající historii tohoto města.

Sorano

Sorano je starobylá vesnice, kterou najdete na jihu Toskánska. Město už za Etrusů vytesali do skály v útesu. Díky tomu se mu přezdívá “Matera Toskánska” (Matera je město na jižním cípu Itálie, kde ještě nedávno žili lidé v obydlích vyhloubených do skály). Dominantou města je hrad Fortezza Orsini.

Pitigliano

Jen kousek od vesnice Sorano leží městečko Pitigliano. Skrytá perla Toskánska. Místo nezasažené davy turistů. S neopakovatelnou atmosférou, odkud sálá silná židovská historie. Postavili ho na vulkanické skále. Stejně tak domy, díky čemuž dokonale zapadá do okolního rázu. Městečko svým vzezřením připomíná Chrámovu horu v Jeruzalémě, a proto se mu přezdívá “Malý Jeruzalém”.

Kam v Toskánsku: NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA A PŘÍRODA

Vinařská oblast Chianti

To by nebylo Toskánsko, kdyby tu nebyl tip na světově proslulou vinařskou oblast, kde zažijete nádherné scenérie. Domy s červenými střechami, po kterých se linou popínavé květiny, kopce pokryté vinicemi a řada míst, kde můžete zdejší vína ochutnat.

Val d´Orcia

Chcete zažít to pravé Toskánsko, které bylo předlohou pro mnoho slavných malířů? Zlatá pole pšenice a slunečnice, olivové háje, vinice, bohatá a živá příroda, kterou narušují jen stará horská města. Přesně tohle zažijete v údolí Val d´Orcia na jihu Toskánska.

Apuánské Alpy

Kdo už mě čte nějaký ten pátek, tak ví, že hory jsem si sem musela prosadit 😃. A to i v oblasti, pro kterou je typická lehce zvlněná krajina. Apuánské Alpy najdete na úplném severu Toskánska mezi městy Massa a Lucca. Je to malý horský hřeben, který vás dostane svými bílými mramorovými jeskyněmi. Zdejší mramor, který se zde těží a vyváží, využívali již za dob Říma pro honosné stavby a sochy.

Dalším místem, které vás bude bavit, je botanická zahrada Orto Botanico delle Alpi Apuane – Pietro Pellegrini. Ze stezky vedoucí zahradou budete mít nádherné výhledy na Apuánské Alpy. Nejlepším obdobím pro návštěvu je červen, kdy to tu kvete o sto šest.

Národní park Toskánské ostrovy

Kdo si myslel, že Toskánsko tvoří jen pevnina, teď možná bude překvapený. Součástí Toskánska je totiž taky Národní park Toskánské ostrovy (Arcipelago Toscano), který tvoří 7 hlavních ostrovů. Jedná se o největší mořský park v Evropě, kde můžete při troše štěstí zahlédnout i delfíny.

Národní park Toskánské ostrovy: ostrov Elba

Elba je po Sardinii a Sicílii třetím největším ostrovem Itálie. A taky jedním z nejvyhledávanějších. Průzračně čistá voda, malebná zákoutí vytvářející malé i větší pláže a spousta vyhlídek, odkud zažijete krásné výhledy. Například z nejvyššího bodu ostrova – hory Moneta Capanne. I proto byl ostrov vyhledávaný samotným Napoleonem, jehož stopy tu jsou taky znát. Historie ale sahá o poznání dál – až ke kmeni Ilvati a Etrusků. Na ostrov vyplouvají pravidelně trajekty z přístavu Piombino.

Národní park Toskánské ostrovy: ostrov Giglio

Ostrov Giglio je menší, převážně hornatý ostrov, který ale nadchne i milovníky koupání a potápění. Na své si tady přijdou taky vyznavači pěší turistiky. Vyrazit můžete třeba na nejvyšší vrchol – Poggio dell Pagana, ze kterého budete mít nádherný výhled.

Na ostrov se dostanete pravidelnou trajektovou dopravou z přístavu Porto Santo Stefano.

Termální prameny Saturnia

Termální prameny uprostřed přírody. Nedaleko vesničky Saturnia. Místo, kde si užijete dokonalou relaxaci v horké vodě z minerálního pramene, který tady tvoří kaskády a jezírka. A navíc volně přístupné a zcela zdarma.

Kam v Toskánsku k moři

Až nasajete historii regionu a vysajete všechno víno, zamiřte ke zdejšímu moři, které se pyšní průzračnou vodou a na řadě míst nedotčenou pobřežní přírodou. Tím největším lákadlem je ostrov Elba, o kterém už byla řeč o pár řádků výš. Stejně tak ostrůvek Giglia nebo kterýkoliv jiný z Toskánských ostrovů.

Kde má Toskánsko ty nejkrásnější pláže?

Písečné pláže Scarlino (Grosseto)

11 km dlouhé pláže v okolí přímořského městečka Scarlino. Každý si tu najde tu “pravou”. Na severu pláž Puntone, ideální pro rodiny s dětmi. Jižněji se pak pěšky dostane k bezplatné pláži Cala Martina, za níž se rozprostírá jedna z nejkrásnějších pláží téhle oblasti – Cala Violina.

Cala Violina

Národní park Maremma

Chcete zažít nedotčenou přírodu, jen tak se brouzdat bílým pískem a užívat si klidu bez davů turistů, resortů a hotelů na každém kroku? Pak je pro vás národní park Maremma ideální volbou. Přímo na pláž se dostanete pěšky nebo autem na placené parkoviště v Marina di Alberese.

Marina di Pisa – Tirrenia – Livorno

Ideální oblast pro ty, kteří si chtějí užít koupačku v moři a zároveň nasávat historii v podobě významných toskánských památek (pár kilometrů od šikmé věže v Pise). Vybrat si můžete mezi menšími přímořskými středisky Marina di Pisa nebo Tirrenia nebo přístav Livorno, ze kterého vyplouvají trajekty na celou řadu míst, jako je například Korsika. Jen kousek je odtud trajektem vzdálený nádherný ostrůvek Gorgona Scale.

Marina di Pisa
Livorno

Dovolená v Toskánsku

Po výčtu míst, kam v Toskánsku (který zdaleka nebyl konečný) vám asi už došlo, že na bližší prozkoumání celého Toskánska vám pár dní stačit nebude. Pokud nechcete strávit valnou část dovolené v autě, je lepší si vybrat jen určitou část Toskánska. Ve výběru destinace vám pomůže i mapa, díky které si můžete místa libovolně propojit a stáhnout do mobilu.

Můžete se například vydat na sever Toskánska přes Apuánské Alpy, kde leží známá města, jako je Pisa, Florencie, Lucca nebo Pistoia. Srdce Toskánska zaujímá Siena, San Gimignano, Monteriggioni, Volterra nebo Arezzo. Směrem na jih pak můžete obdivovat údolí Val d´Orcia, termální prameny Saturnia a městečka Montepulciano, Sorano nebo Pitigliano.

Do Toskánska autem nebo letecky?

Obě varianty mají své výhody. Možná si říkáte, že na cestě autem strávíte věčnost, ale záleží, kam v Toskánsku přesně vyrážíte. A taky jak to pojmete. My máme rádi roadtripy, takže menší odbočky a zastávky po cestě jsou pro nás běžné.

Cestou do Toskánska si například můžete udělat zastávku v rakouském Innsbrucku a pokochat se zdejšími barevnými domy v kontrastu se zasněženými Alpami.

Innsbruck

Více informací o rakouských Alpách (otevře se v novém okně):

Nebo co navštívit Dolomity, které jsou díky své kráse zapsané na seznamu UNESCO? Stačí sjet před Bolzanem sjezdem Chiasa – Val Gardena a můžete začít objevovat – klidně z pohodlí auta: údolí Val Gardena nebo Val di Funes s ikonickými kostelíky. Jen kousek odtud jsou známé průsmyky Passo Sella nebo Passo Pordoi s výhledem na nejvyšší vrchol Dolomit – Marmoladu. Průsmyky jsou zdarma a dostane se díky nim během mžiku do úplně jiného světa.

Passo Pordoi a vrchol Marmolada

Nebo pokračujte dál a zastavte se v romantické Veroně či Boloni, která je známá svými věžemi a červenými střechami.

Více informací o Dolomitech (otevře se v novém okně):

Že chcete víc času na prozkoumávání Toskánska? V tomhle případě je zase ideální letadlo. Jste tu v cuku letu a při troše snahy se dají najít i levné letenky.

Jak se dopravovat po Toskánsku bez vlastního auta?

První možností je půjčit si auto přes půjčovnu. Auto si můžete půjčit hned na letišti – vše potřebné vyplníte online. Je to raz dva.

Další možností jsou vlaky. Vlakové spoje najdete na Trenitalia. Z Florencie se dostanete pravidelně do měst, jako je Pisa (8,70 €, 1 hodina), Lucca (7,90 €, 1,5 hodiny), Siena (9,50 €, 1,5 hodiny) nebo Arezzo (8,70 €, 1 hodina)

Frčíme autem do Toskánska

Jako vstupní bod si vezmeme Florencii, která se nachází na samém severu Toskánska. Jak se nejrychleji dostat do Florencie autem, záleží, odkud pojedete – směrem od Prahy nebo od Brna:

Florencie autem z Prahy

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 10,5 hodin (cca 1 030 km). Z Prahy se dáte na Rozvadov směrem na Mnichov. Mnichov objedete po obchvatu 99 a budete sledovat směrovatele na Salzburg. U Rosenheimu odbočíte na 93 směrem na Innsbruck v Rakousku. Z Innsbrucku se dáte po dálnici A13 na Brennerský průsmyk na hranici s Itálií. A13 se v Itálii změní na A22 a ta vás povede kolem Bolzana, Verony až do Boloni. Odtud je to už jen cca 1,5 hodiny po A1 až do Florencie.

Florencie autem z Brna

Pro Moraváky je lepší zvolit trasu přes Vídeň. Z Vídně pokračujete po dálnici A2 směr Štýrský Hradec (Graz) a Villach až na hraniční přejezd Arnoldstein. V Itálii pokračujete na Udine, Benátky, kolem Boloni a po A1 do Florencie. Cesta vám zabere necelých 10 hodin (980 km).

Jaké poplatky vás čekají při cestě do Toskánska autem?

  • Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Platíte až za ty rakouské. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,5 EUR na 10 dní (motorky 5,5 EUR). Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.
  • Platba za projetí Brennerského průsmyku – 9,50 € (neplatí Moraváci)
  • Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Do Florencie zaplatíte od Brennerského průsmyku 32 € (v roce 2021). Moraváci pak přes Villach zaplatí o něco víc – 37,7 €. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.
  • Co se týká pohonných hmot, určitě co nejvíce natankujte u nás a pak v Rakousku docucněte nádrž do plna. Nejdražší benzín/nafta je právě v Itálii.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h. Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Kde najít levné letenky do Toskánska?

Levné zpáteční letenky seženete z Prahy už za cca 2 tisíce. Někdy se zadaří i levněji, v sezóně si naopak budete muset připlatit. Pokud jste flexibilní a netrváte na konkrétním dni, máte větší šanci najít levnější let. Vyhledávačů je celá řada. Například Kiwi.com z české dílny, který patří k těm největším na světě. Zadáte si odkud kam a vyberete dle ceny konkrétní termín odjezdu a návratu:

Přímý let vám zabere 1 hodinu 40 minut. Letiště se nachází na kraji Florencie.

Jak se dostat z letiště ve Florencii do centra?

Do centra se dostanete pohodlně přímým letištním autobusem, který jezdí každou půlhodinu a v jednom směru stojí 6 €. V centru jste za necelou půl hodinku.

Levné zpáteční letenky seženete taky z Prahy do Pisy. Dokonce ještě levněji. Pisa je navíc kousek od moře, tak až oběhnete památky, můžete se zajet vykoupat.

Ubytování v Toskánsku

Už víme, co chceme v Toskánsku navštívit. Taky máme naplánovanou cestu. Už zbývá jen vybrat, kde složíme hlavu. A to se odvíjí dle toho, co plánujete v Toskánsku poznávat. Pokud je vaším cílem prozkoumat Florencii a jen si udělat výlet do jednoho z okolních měst, jako je Pisa nebo Siena, je lepší vybrat ubytování v centru, odkud budete mít historické jádro Florencie na dosah.

Jestli jste autem a plánujete projet Toskánsko křížem krážem, je lepší zvolit ubytování někde na venkově, kde jsou ty ceny pro vaší peněženku příznivější. Navíc v typické toskánské vile s výhledem na vinice a zvlněné kopce tu zdejší atmosféru nasajete dokonale.

Kde se ubytovat v Toskánsku?

Ubytování ve Florencii: San Lorenzo Church

Útulný, kompletně vybavený byt, kam se vměstná i čtyřčlenná rodina. V srdci Florencie. Vstřícný majitel jako bonus.

⭐ Hodnocení: 9,6

💳 Cena od 1860 Kč na noc pro dva

Ubytování ve Florencii: B&B La Signoria Di Firenze

B&B hotel v centru Florencie s pohodlnými postelemi a snídaněmi ve formě bufetu. 5 minut od ikonického mostu Ponte Vecchio.

⭐ Hodnocení: 9,4

💳 Cena od 2900 Kč na noc pro dva

Ubytování v Pise: Harmony House Prestige

B&B hotel v Pise, kde se báječně vyspíte. Ráno vám připraví snídani, abyste mohli vyrazit co nejdříve po historické Pise. Až vše prozkoumáte, můžete si udělat výlet do Florencie, Luccy nebo klidně k moři.

⭐ Hodnocení: 9,1

💳 Cena od 2450 Kč na noc pro dva

Ubytování v srdci Toskánska: Casa Di Campagna In Toscana

Venkovský dům, odkud se vám nebude chtít. Bazén, gril, skvělé snídaně a výhledy do krásné toskánské přírody. Nedaleko Sieny a Monteriggioni, hodinku do Florencie.

⭐ Hodnocení: 9,4

💳 Cena od 2400 Kč na noc pro dva

Ubytování na jihu Toskánska: Guest House il Borgo di Sempronio

Ubytování v rustikálním toskánském stylu. Nedaleko termálních pramenů Saturnia a nádherných městeček Pitigliano a Sorano. Nebo si udělejte jednodenní výlet k moři, kde budete za hodinku.

⭐ Hodnocení: 9,2

💳 Cena od 2040 Kč na noc pro dva

Ceny v Toskánsku

Ceny jídla se v Toskánsku pohybují v průměru o 42 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, maso, mléko. Ceny v restauracích jsou zhruba dvakrát vyšší než v ČR.


Co plánujete v Toskánsku navštívit?

Šťastnou cestu a arrivederci 💚✈.

Další inspirace na cesty

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top