TOSKÁNSKO 2024: 25 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit | Průvodce

Toskánsko co navštívit / nejkrásnější místa Toskánska

Od okouzlujících měst Florencie, Sieny a Pisy až po malebný venkov posetý středověkými vesnicemi nabízí Toskánsko v Itálii neobyčejnou kombinaci historie, umění, gastronomie a dechberoucí přírody. Pokud vás dostalo stejně jako nás, podívejte se na kompletního průvodce, kam v Toskánsku a tipy, co navštívit a vidět v Toskánsku.

Čím je Toskánsko tak výjimečné?

Toskánsko je jednou z nejznámějších oblastí v Itálii, která se táhne od dominantních vrcholů Apuánských Alp, přes mírné kopce vinařské oblasti Chianti až k pobřežním plážím, moři a ostrovům.

Pohled na Florencii z Piazzale Michelangelo
Pohled na Florencii z Piazzale Michelangelo

Venkov nabízí klidné útočiště, kde se čas jakoby zpomalil. Kam až oko dohlédne, táhnou se zvlněné vinice, na nichž se vyrábí některá z nejznámějších italských vín, jako jsou Chianti a Brunello di Montalcino. Olivové háje dávají vzácný extra panenský olivový olej a pole slunečnic a levandule vytvářejí pestrou mozaiku.

Toskánsko je rodištěm renesance a odkazem velkých osobností, jako byli Michelangelo, Leonardo da Vinci a Botticelli. Florencie je doslova muzeem renesance pod širým nebem.

Malá městečka jako San Gimignano, Volterra a Montepulciano lákají k procházkám úzkými dlážděnými uličkami, k prozkoumání starobylých věží a k objevování skrytých zákoutí na každém rohu.

Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Oko pohladí svým uměleckým a architektonickým dědictvím, chuťové pohárky se zaradují u zdejšího vína a skvělého jídla.

Více informací: O dalších krásných místech v Itálii si můžete přečíst tady: Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa a města v Itálii

Toskánsko: nejkrásnější města

1. Florencie

Florencie je hlavním městem Toskánska a určitě musí být na seznamu, co vidět v Toskánsku. Renesanční město se známou katedrálou, kde se můžete hodiny a hodiny procházet zdejšími starými ulicemi.

A nechávat se okouzlit. Protože Florencie vás okouzlí. Památkami, atmosférou, uměním. Florencie je známá taky svým bohatým nočním životem a skvělými možnostmi k nakupování.

florencie
katedrála Santa Maria del Fiore neboli Duomo

Symbolem Florencie je nádherná katedrála Santa Maria del Fiore. Její cihlovou kopuli jste možná už viděli na spoustě fotografií Florencie.

Pokud milujete umění, nenechte si ujít světoznámou galerii Uffizi, která zahrnuje mistrovská díla od Michelangela, Giotta, Da Vinciho a Zrození Venuše od Botticelliho.

florencie zahrady bardini
Galerie Uffizi je přední světovou galerií umění

Slavnou sochu Davida uvidíte v galerii Accademia. Procházejte se ve zdejších uličkách, vystoupejte na Giottovu zvonici pro fantastický výhled na červené střechy starého města a užijte si procházku kolem řeky Arno s ikonickým mostem Ponte Vecchio.

Více informací: Čtěte kompletního průvodce Florencií a naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit ve Florencii. Zde je podrobný itinerář pro 2 dny ve Florencii (včetně mapy a užitečných informací).

2. Pisa

Pisa se nachází jen hodinku cesty od Florencie. Město s ikonickou šikmou věž, které toho ale ukrývá daleko víc.

Projděte se po Piazza dei Miracoli, navštivte dechberoucí katedrálu s bohatě zdobenou křtitelnicí a ponořte se do živé atmosféry starého města.

A kdo ví, možná při svých toulkách městem natrefíte na další šikmou věž – je tu a není těžké jí najít. 🙂

Více informací: Čtěte našeho kompletního průvodce a co navštívit v Pise (+ mapa a užitečné tipy).

Pisa Itálie Toskánsko / Piazza dei Miracoli / Náměstí zázraků

3. Lucca

Lucca trochu zapadá mezi turisticky vyhledávanější města Pisa a Florencie. To ale neznamená, že by nemělo co nabídnout. Naopak patří mezi místa, co stojí za to navštívit v Toskánsku. Díky tomu, že je tu méně turistů, si zdejší toskánskou atmosféru vychutnáte o to víc.

Lucca, Toskánsko
Pohled z věže Guinigi

Staré město je jako labyrint úzkých uliček obklopených středověkými hradbami, kde se uchovává autentická a uvolněná atmosféra. Vystoupejte na impozantní věž Guinigi, na jejímž vrchu rostou cesmínové duby a užijte si pohled na město.

Nebo navštivte ohromující katedrálu v Lucce či si vychutnejte jídlo na Piazza dell’Amfiteatro, které stojí na místě původního amfiteátru.

Lucca představujte stejně jako Pisa perfektní jednodenní výlet.

Lucca Toskánsko

4. Siena – co navštívit v Toskánsku

Siena patří právem mezi nejkrásnější města Toskánska. Dle mnohých je tím nejkrásnějším středověkým městem vůbec. A taky srdcem Toskánska, protože leží přímo v jeho středu.

Siena Toskánsko

Středobodem Sieny je náměstí Piazza del Campo, nádherné náměstí proslulé svým charakteristickým tvarem mušle. Pokud jste fanoušky Bondovek, možná vám bude povědomé – objevilo se totiž při honičkách v Quantum of Solace. Na tomto náměstí se taky konají světoznámé koňské dostihy Palio, několik set let stará tradice.

Mezi nejkrásnější památky Sieny i celého Toskánska patří sienská katedrála se složitou fasádou a nádherným interiérem zdobeným freskami a sochami. Projděte si úzké, křivolaké uličky a ponořte se do středověké atmosféry města.

Siena Toskánsko - nejkrásnější města v Toskánsku

Prohlídka Sieny vám zabere jeden den. Všechna parkoviště se nacházejí na kraji centra, odkud je potřeba vyjít ještě do kopce. Pokud zaparkujete na tomto parkovišti, můžete se nechat do historického centra vyvézt eskalátory.

Doporučuji v Sieně přespat a užít si východ nebo západ slunce, kdy teplé světlo nádherně vytáhne barvy z červeno-oranžových domů v Sieně.

Pokud je vaší základnou Florencie, můžete do Sieny vyrazit se zajištěnou dopravou a poznat další městečka v okolí včetně San Gimignano.

Nebo spojte prohlídku Sieny a San Gimignano s návštěvou vinic Chianti a šikmé věže v Pise. Skvělý jednodenní výlet, při kterém navštívíte to nejlepší z Toskánska.

Ubytování Toskánsko 😴

ubytování siena toskánsko
Hotel Minerva – Siena

Útulný hotel s nádherným výhledem a parkováním

ubytování siena toskánsko
Hotel Moderno – Siena

Příjemný hotel ve střední cenové relaci

5. Monteriggioni

Monteriggioni, středověká vesnice, se nachází v kopcích nedaleko Sieny. Monteriggioni je proslulé svými impozantními hradbami a strážními věžemi, které tvoří dokonalé panorama.

Ztraťte se v úzkých uličkách a obdivujte středověkou architekturu a malebné domky, které lemují cestu. A především si užijte nádherný výhled, který se vám naskytne díky vyvýšené poloze Monteriggioni.

Velké placené parkoviště se nachází pod vesnicí. Odtud vás čeká jen pár minut, než se dostanete k bránám Monteriggioni. Na návštěvu vám budou stačí 1-2 hodiny.

Pokud je vaší základnou Florencie, můžete do Monteriggioni vyrazit se zajištěnou dopravou a poznat další městečka v okolí včetně Sieny a San Gimignano.

6. Montepulciano

V kopcích mezi vinicemi Val d’Orcia leží Montepulciano, městečko proslulé svou nádhernou renesanční architekturou a výborným vínem Vino Nobile.

Projděte si kouzelné uličky a objevte památky, jako jsou Palazzo Comunale (vystoupejte na věž pro nádherný výhled) a katedrála Santa Maria Assunta, které lemují náměstí Piazza Grande. Tady se každoročně koná závod Bravio delle Botti. Nenechte si ujít taky návštěvu pevnosti s botanickou zahradou nebo vyhlídku kousek od starého města.

Pokud jste milovníky vína, vydejte se na ochutnávku do jednoho z vinných sklepů.

Montepulciano Toskánsko

Cestou do Montepulciano určitě nepřehlédněte nádherný kostel San Biagio, ke kterému se dá dojít z centra.

Kolem městečka se nachází několik parkovišť. Pro nejsnadnější přístup k historickému centru zaparkujte na parkovišti P8. Pokud budete mít štěstí, najdete parkovací místa zdarma. Na výlet do Montepulciana si vyhraďte několik hodin.

Podrobný itinerář pro 5-7 denní roadtrip po Toskánsku.

7. Pienza

Pienza je dalším městečkem ve Val d’Orcia, které vás naprosto uchvátí. Historické centrum města je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pienza je známá jako “ideální město renesance”. Navrhl jí papež Pius II. jako vzor harmonického urbanismu.

Pienza Toskánsko Itálie
Pienza Toskánsko Itálie

Prozkoumejte náměstí Piazza Pio II, centrální náměstí obklopené nádhernými budovami, jako je Palazzo Piccolomini a katedrála Santa Maria Assunta. Ochutnejte místní sýr pecorino a projděte se po městském opevnění, ze kterého si užijete fantastické výhledy na Val d’Orcia.

V okolí se nachází pěší trasy, které vedou podél vinic ve stínu cypřišů. Nejhezčí trasa vede po Campi Elisi jihozápadně od města, kde se natáčelo několik scén z filmu Gladiátor.

Pienza Toskánsko Itálie

Pienza je malé městečko. I s procházkou vám nezabere víc než 2 hodiny. V okolí centra se nachází několik placených parkovišť, ale mohou být brzy plná, protože Pienza patří k nejoblíbenějším místům v Toskánsku.

8. Volterra – nejkrásnější města v Toskánsku

Volterra, další město na vrcholu kopce v Toskánsku, je známá svým starověkým etruským původem. Tady na vás doslova dýchne dávná historie, kterou nasajete v archeologickém parku, včetně římského divadla, etruských hrobek a etruské brány Porta all’Arco.

Středověký ráz Volterry dokreslují zachovalé hradby, úzké uličky a katedrála Santa Maria Assunta s křtitelnicí San Giovanni.

To vše jsou důvody, proč si Volterru vybrali tvůrci Twilight ságy pro jeden ze svých dílů.

Volterra nejkrásnější města v Toskánsku
Volterra / co navštívit v Toskánsku

Vyhraďte si na poznávání města alespoň pár hodin pro rychlou návštěvu, ale klidně celý den včetně prozkoumání archeologického parku. Je to krásné městečko a navíc snadno dostupné z Pisy, Florencie nebo Sieny. Nejbližší parkoviště se nachází u historického centra.

Volterra nejkrásnější města v Toskánsku

9. Arezzo

Arezzo se nachází na samém východě Toskánska a patří k větším městům v regionu.

Centrem města je náměstí Piazza Grande, velkolepé náměstí obklopené středověkými budovami a zdobené Vasariho lodžií. Giorgio Vasari byl známý renesanční umělec, který vymaloval kopuli florentské katedrály či Michelangelovu hrobku v bazilice Santa Croce ve Florencii. V Arezzo můžete navštívit Casa Vasari, které dnes slouží jako muzeum.

Na náměstí Piazza Grande se koná dvakrát ročně Saracenský souboj, během kterého probíhá rekonstrukce slavného rytířského turnaje.

Navštivte katedrálu San Donato s nádhernými vitrážemi nebo baziliku San Francesco s freskou Piera della Francesca “Legenda o pravém kříži”. Projděte se po ulici Corso Italia a pro nejlepší výhledy vystoupejte na hodinovou věž na Piazza Grande nebo se projděte po hradbách pevnosti Fortezza Medicea.

Přímo pod zdmi městského opevnění můžete zaparkovat na tomto bezplatném parkovišti. Pokud by bylo plno, kousek vedle se nachází placené parkoviště za velmi dobré ceny. Odtud se pak dostanete do centra po eskalátorech.

Na návštěvu Arezza si vyhraďte půl den až den podle toho, co vše máte v plánu vidět.

10. San Gimignano

Mezi Volterrou a Sienou najdete na kopci skvost Toskánska – San Gimignano. Městečko, které je díky svému jedinečnému historickému rázu památkou UNESCO. Nese přezdívku “Toskánský Manhattan”, protože se tu nachází 14 věží, které jsou dobře viditelné už z dálky. V minulosti bylo těchto věží daleko víc, protože věž tady symbolizovala moc a bohatství.

Pohled na San Gimignano z Torre Grossa
Pohled na San Gimignano z Torre Grossa

Vystoupejte přes 200 schodů na věž Torre Grossa, která je nejvyšší v San Gimignano a užijte si fantastický výhled na staré město. Projděte si uličky kolem náměstí Piazza del Duomo a Piazza della Cisterna.

Na Piazza della Cisterna se nachází Gelateria Dondoli, kde si dáte to nejlepší gelato v celém Toskánsku (gelaterie získala řadu ocenění).

Z Parco della Roca se vám naskytne nádherný výhled na okolní zvlněné kopce.

San Gimignano Toskánsko

San Gimignano patří mezi nejkrásnější místa v Toskánsku a určitě musí být v každém itineráři, co vidět a navštívit v Toskánsku. Připravte se ale na davy lidí, zvlášť v sezóně.

Na San Gimignano si vyčleňte alespoň půl dne. Městečko sice není velké, ale je tu toho hodně k vidění. V okolí se nachází tři hlavní parkoviště – uvidíte značení už při svém příjezdu. Parkoviště P1 je 10 minut od historického centra a je tak nejlevnější. Parkoviště P2 se nachází téměř u vstupní brány, ale je nejdražší a může být brzy plno.

Ubytování v Toskánsku 😴

ubytování toskánsko
Vila Casa di Campagna

Nádherné ubytování s bazénem a výbornou kuchyní

ubytování toskánsko
Villa Gloria

Útulný hotel uprostřed vinic, s bazénem a restaurací

11. Cortona

Cortona je etruské městečko rozprostřené na kopci nad údolím Val di Chiana. Srdcem Cortony je náměstí Piazza della Repubblica s Palazzo Comunale, kam můžete vystoupat až na vrchol hodinové věže. Od Piazza della Repubblica vede hlavní tepna Via Nazionale, pěší třída lemovaná obchůdky a restauracemi. Po ní dojdete na Piazza Garibaldi, otevřené náměstí s nádherným výhledem na Cortonu a údolí.

Piazza del Duomo je další náměstí s krásným výhledem. Můžete se jen procházet ve zdejších uličkách, některé jsou opravdu kouzelné.

Cortona Toskánsko
Cortona Toskánsko
Cortona Toskánsko

Kousek od centra Cortony se v nejvyšším bodě nachází pevnost Fortezza del Girifalco, kde se můžete projít po hradbách s výhledem do široké krajiny nebo navštívit krásnou baziliku Santa Margherita. K obou místům dojdete asi za 30 minut z centra nebo se tady dá zaparkovat na bezplatném parkovišti.

Pár minut jízdy od Cortony leží klášter Le Celle, klidné místo obklopené zelení a květinami. Klášter postavil svatý František z Assisi a po nějaký čas tu pobýval.

Na návštěvu Cortony a míst v okolí si vyhraďte cca půl dne. Parkoviště se nachází pod historickým centrem a jsou většinou zdarma. Odtud se dostanete po eskalátorech.

Klášter Le Celle Cortona Toskánsko
Klášter Le Celle

12. Pistoia

Pistoia je nedotčený klenot Toskánska, který najdete na půli cesty mezi městy Lucca a Florencie. Městečko s bohatou historií, kde je radost procházet se uličkami a objevovat nádhernou architekturu a skrytá náměstí.

Pistoia Toskánsko
Pistoia / nejkrásnější města v Toskánsku

Srdcem historického centra je náměstí Piazza del Duomo, kde se nachází velkolepá katedrála San Zeno s nádherným interiérem. Po její levé straně stojí zvonice, kam můžete vystoupat pro nejlepší výhled na město.

Pár minut od náměstí dojdete k Ospedale del Ceppo, historické nemocnici ze 13. století. Za drobný poplatek si můžete prohlédnout interiéry, ale stavba stojí za vidění sama o sobě i zvenčí.

Ospedale del Ceppo Toskánsko Itálie
Ospedale del Ceppo

Pistoia není velká, její návštěva vám zabere jen pár hodin. Placené parkoviště se nacházejí poblíž centra, dobrou volbou je Parcheggio Pertini.

Tip: Na výbornou toskánskou kuchyni zajděte do Locanda del Capitano del Popolo Pistoia, na rohu Piazza del Duomo.

13. Montecatini Terme

Jak už napovídá název, Montecatini Terme je lázeňské město, které leží na severu Toskánska. Projděte si zdejší nádherné lázně Parco delle Terme nebo se ponořte do léčivých vod a užijte si lázeňské procedury.

Pozemní lanovkou se dostanete přímo z města do starého města Montecatini Alto na vrcholu kopce s krásným historickým jádrem.

Montecatini Terme Toskánsko

14. Sorano

Sorano je starobylá vesnice na jihu Toskánska, kterou tu už za Etrusků vytesali do skály. Z toho důvodu se Soranu přezdívá “Matera Toskánska”.

Výhledy na Sorano z Via Cava
Výhledy na Sorano z Via Cava

Toulejte se úzkými dlážděnými uličkami, obdivujte kamenné domy a navštivte pevnost Orsini, impozantní stavbu, která nabízí panoramatický výhled na město a skalnaté údolí. Pevnost se nachází na jihu, kousek od bezplatného parkoviště.

Odtud se vydáte do kopce, po hlavní nebo si projděte kouzelné boční uličky (nádhera a nejsou přelidněné), až dojdete na sever Sorana k hradu Masso Leopoldino, další dominantě vesnice.

Sorano, Toskánsko Itálie
Sorano, Toskánsko Itálie

Rovnou z historického centra můžete vyrazit po značené trase Via Cava di San Rocco, ze které jsou nádherné výhledy na Sorano a okolní přírodu (viz první foto Sorana). Stezka je vytesaná do tufu, včetně skalních místností, takže procházíte mezi vysokými skalami.

Skalní obydlí podél Via Cava di San Rocco Sorano, Itálie
Skalní obydlí podél Via Cava di San Rocco

Ještě nedávno sloužily skalní místnosti jako zemědělské přístavky a stáje, protože tudy chodili farmáři s mulami a osly na pole. Projít celou trasu vám zabere cca 2-3 hodiny a je to jedna z nejlepších věcí, co dělat v Sorano.

Tip: V jedné z bočních uliček v centru Sorana se nachází Cantina L’Ottava Rima, rustikální autentická restaurace s toskánskou kuchyní.

Jak se chránit při cestování: Cestovní pojištění zahrnuje nejen léčebné výlohy, ale pokryje taky situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu, takže se komplexně postará o Vaší bezpečnost na cestách. Zjistěte více o tom, co vše cestovní pojištění zahrnuje.

15. Pitigliano

Pitigliano se nachází jen kousek od Sorano. Do obou vesnic zavítá až na jih Toskánska daleko míň turistů. Velká škoda, protože právě tady získáte pravý toskánský zážitek a načerpáte historii z období Etrusků.

Pitigliano je vesnice postavená na vulkanické skále, které svým vzezřením připomíná Chrámovu horu v Jeruzalémě. Právě proto se mu přezdívá “Malý Jeruzalém”.

Pitigliano Toskánsko Itálie
Pitigliano / co vidět v Toskánsku

Už cesta sem je panoramatická a nabízí krásné výhledy. Pro ještě lepší pohled na Pitigliano si zadejte souřadnice 42.63352011836821, 11.670796846291381 (viz foto výše). Je tu několik laviček a parkovat můžete kousek dál na parkovišti za hřbitovem (placené, ale dobrá cena).

Od parkoviště dojdete kolem vyhlídky až do centra asi za 10 minut. Centrum je kouzelný labyrint dlážděných uliček, malých náměstí a dechberoucích výhledů. Není velké a projdete ho asi za hodinu.

Pitigliano Toskánsko Itálie

Stejně jako v Soranu, i v Pitigliano najdete cestu vytesanou do tufu – jmenuje se Via Cava di Fratenuti a podrobný popis najdete na stránkách města.

16. Montemerano

Montemerano je typická toskánská vesnice na kopci, s kamenným domy a nádhernými výhledy. Nachází se na jihu Toskánska a není přeplněná jako jiné vesničky.

Historické centrum je opravdu maličké, ideální pro krátkou zastávku po cestě. Bezplatně parkoviště se nachází kousek od vstupní brány.

Montemerano Toskánsko

17. Livorno

Livorno je živé pobřežní město, které poskytuje skvělé zázemí pro dovolenou. Začněte prohlídkou historické čtvrti známé jako Venezia Nuova se sítí kanálů, malebných mostů a barevných budov. Navštivte historické pevnosti Fortezza Nuovo a Fortezza Vecchia a ochutnejte “cacciucco”, livornský rybí guláš.

Nejznámějším místem v Livorno je Terrazza Mascagni, terasa s výhledem na moře. Odtud můžete sledovat úžasné západy slunce.

Livorno Toskánsko - Západy slunce na Terrazza Mascagni, Livorno
Západy slunce na Terrazza Mascagni, Livorno

Livorno možná není tak fotogenické jako Siena, ale nabízí skvělou polohu pro poznávání severního Toskánska, pokud chcete bydlet poblíž moře. Z Livorna se dostanete snadno do měst Pisa, Florencie, Lucca nebo Volterra.

Toskánsko: nejkrásnější místa a příroda

18. Vinařská oblast Chianti

Oblast Chianti v italském Toskánsku je proslulá oblast známá svými kopci, vinicemi a nádhernou krajinou. Tady se vyrábí jedny z nejlepších italských vín, zejména ikonické Chianti Classico.

Chianti Toskánsko Itálie / co navštívit v Toskánsku

Můžete si prohlédnout vinice, ochutnat víno, seznámit se s procesem výroby vína a zároveň se kochat krajinou. Oblast je posetá kouzelnými středověkými vesnicemi, jako jsou Greve in Chianti a Radda in Chianti, kde se můžete procházet úzkými uličkami a ochutnat místní speciality.

Pokud je vaší základnou Florencie, můžete vyrazit na výlet se zajištěnou dopravou do vinic Chianti a navštívit města Siena, San Gimignano a Pisa. Skvělý jednodenní výlet, při kterém navštívíte to nejlepší z Toskánska.

Ubytování Toskánsko 😴

ubytování florencie
hu Firenze Camping in Town – Florencie

Bungalovy s vlastní koupelnou a parkováním

ubytování florencie
Art Hotel Museo – Prato

Moderní 4* hotel s bazénem a zázemím

19. Val d´Orcia

Chcete zažít to pravé Toskánsko, které bylo předlohou pro mnoho slavných malířů? Údolí Val d’Orcia se rozprostírá mezi městečky Montalcino a Montepulciano a od roku 2004 je zapsané na seznamu UNESCO.

Zvlněné kopce údolí Val d’Orcia pokrývají živé vinice, zlatavá pšeničná pole a ikonické cypřiše, které vytvářejí dokonalou scenérii jako z pohlednice. Právě tady ochutnáte jedny z nejlepších italských vín, včetně slavných Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano.

Napříč vinicemi jsou rozeseté středověké vesnice, které jako by zamrzly v čase. Pienza, Montalcino, Montepulciano s dlážděnými uličkami a starobylými pevnostmi, které si zachovaly svůj autentický ráz (o Pienza a Montepulcino se dočtete více nahoře).

Za krátkou návštěvu stojí taky Montefollonico, Monticchiello, Castiglione d’Orcia nebo San Quirico d’Orcia, kam zavítá daleko míň turistů. Každou z vesniček projdete za hodinku a bezplatné parkování se nachází většinou na kraji vesnice.

Monticchiello, Toskánsko
Monticchiello, Toskánsko

Stačí údolím projíždět autem a natrefíte na řadu odboček, které vedou kolem vinic k vyhlídkám, kapličkám a toskánským vilám. U zajímavých míst je většinou plocha k zaparkování.

Ve Val d’Orcia můžete strávit klidně celý den. Navštívit několik vesniček, ochutnat víno v jednom z vinařství nebo se procházet mezi vinicemi. Především na východ nebo západ slunce to tu nemá chybu.

20. Apuánské Alpy

Na úplném severu Toskánska se mezi městy Massa a Lucca rozprostírají Apuánské Alpy.

Je to malý horský hřeben s bílými mramorovými jeskyněmi. Zajímavostí je, že se zdejší mramor vyvážel i do Říma na honosné stavby a sochy. Pokud chcete nakouknout do zákulisí těžby mramoru a co se z něj vyrábí, navštivte Cava Museo Fantiscritti.

Apuánské Alpy Toskánsko

Jestli si chcete jen Apuánské Alpy projet autem a užít si nádherné výhledy (viz foto výše), jeďte po regionální silnici 59 (Strada Provinciale 59) severně od městečka Castelpoggio. Dostanete se až k vyhlídce, kde můžete zaparkovat. Odtud pak můžete jet ještě výš, ale nahoře je už cesta víc štěrkovitá – dá se ale dojet až nahoru pro ještě lepší výhledy a pak zase zpět dolů, protože cesta není průjezdná.

21. Národní park Toskánské ostrovy

Národní park Toskánské souostroví (Parco Nazionale dell’Arcipelago Toscano) je nádherný přírodní poklad, který se nachází u pobřeží Toskánska v Itálii. Park se skládá ze sedmi hlavních ostrovů a několika menších ostrůvků. Je největším mořským parkem v Evropě, kde můžete při troše štěstí zahlédnout i delfíny.

22. Ostrov Elba

Začněte prohlídkou největšího ostrova Elba, který se pyšní nádhernými plážemi, křišťálově čistou vodou a pobřežními městečky. Elba je po Sardinii a Sicílii třetím největším ostrovem Itálie.

Navštivte historické město Portoferraio, kde byl vyhnán Napoleon Bonaparte, a prohlédněte si starobylé Medicejské pevnosti, které se tyčí nad přístavem.

Milujete pěší turistiku? Vydejte se po stezkách, které vedou kolem nádherných vyhlídek, jako je například Monte Capanne, nejvyšší vrchol Elby. Na Monte Capanne se dostanete taky lanovkou.

Na ostrov Elba vyplouvají pravidelně trajekty z přístavu Piombino.

Monte Capanne, ostrov Elba
Monte Capanne, ostrov Elba

23. Ostrov Giglio

Ostrov Giglio je dalším ostrovem v Parco Nazionale dell’Arcipelago Toscano. Menší, převážně hornatý ostrov, kde si užijete nádherné pláže i turistické stezky napříč ostrovem.

Na ostrov se dostanete pravidelnou trajektovou dopravou z přístavu Porto Santo Stefano.

24. Termální prameny Saturnia

Saturnia je malá vesnice na jihu Toskánska. Největší atrakcí Saturnie je Cascate del Mulino, řada kaskádovitých horkých vodopádů, které jsou tvořeny termálními prameny. Ty jsou přístupné zcela zdarma. Pokud si chcete užít místo bez davů, přijďte brzy ráno. Více informací najdete zde.

Jen kousek odtud se nachází termální lázně s venkovními bazény a hotelem Terme di Saturnia, kde se můžete ubytovat.

Cascate del Mulino, Saturnia
Cascate del Mulino, Saturnia

Kam v Toskánsku k moři

Moře v Toskánsku se pyšní průzračnou vodou a na řadě míst nedotčenou pobřežní přírodou. Tím největším lákadlem je ostrov Elba, o kterém už byla řeč o pár řádků výš. Stejně tak ostrůvek Giglia nebo kterýkoliv jiný z Toskánských ostrovů.

To ale neznamená, že kolem pevniny Toskánska nenajdete krásné pláže – hned si nejkrásnější pláže v Toskánsku ukážeme:

Toskánsko nejkrásnější pláže

Pláže Scarlino (Grosseto): 11 km dlouhé pláže v okolí přímořského městečka Scarlino. Na severu se rozprostírá pláž Puntone, ideální pro rodiny s dětmi. Jižněji se pak pěšky dostane k bezplatné pláži Cala Martina, za níž se rozprostírá jedna z nejkrásnějších pláží Toskánska – Cala Violina.

Marina di Pisa – Tirrenia – Livorno: Přímořská letoviska na severu Toskánska, která leží poblíž Pisy a mají dobré spojení taky do Florencie. Z přístavu Livorno vyplouvají trajekty například na Korsiku a další ostrovy v okolí.

Pláž Marina di Pisa / kam do Toskánska k moři
Pláž Marina di Pisa / kam do Toskánska k moři

Pláž Marina di Alberese: Marina di Alberese se nachází v regionálním parku Maremma a nabízí nedotčenou a panenskou pláž s dunami, borovicovými lesy a pocitem klidu. Jedná se o chráněnou oblast, která je známá svými přírodními krásami a divokou přírodou.

Pláž Marina di Torre del Lago: Severně od Pisy leží dlouhá písčitá pláž Marina di Torre del Lago, která se táhne na jih až k městečku Vecchiano. Pláž je z velké části veřejná a bez služeb navíc.

Pláž Marina di Torre del Lago / kam do Toskánska k moři
Pláž Marina di Torre del Lago / kam do Toskánska k moři

Pláž Spiaggia della Feniglia: Spiaggia della Feniglia se nachází nedaleko Orbetella v regionu Maremma a představuje dlouhou písečnou pláž obklopenou bujným borovicovým lesem.

Castiglione della Pescaia: Toto oblíbené přímořské městečko je proslulé svými krásnými plážemi, včetně Spiaggia delle Rocchette a Spiaggia di Cala Violina. Zdejší pláže se vyznačují zlatavým pískem, průzračnou vodou a širokou nabídkou zařízení a služeb.

Kde se ubytovat v Toskánsku?

Ubytování v toskánské vile

Toskánská vila kombinuje to nejlepší, co Toskánsko nabízí – tradiční ubytování s lokální kuchyní a nádherné výhledy na zvlněné kopce, se sklenkou v ruce a zapadajícím sluncem za horizontem. Pokud chcete nasát to nejlepší z regionu, toskánská vila je perfektní volba.

Ubytování v Toskánsku 😴

ubytování toskánsko
Vila Casa di Campagna

Nádherné ubytování s bazénem a výbornou kuchyní

ubytování toskánsko
Villa Gloria

Útulný hotel uprostřed vinic, s bazénem a restaurací

Florencie

Florencie se nachází na samém okraji Toskánska. Poskytuje výborné zázemí a zároveň spojení s dalšími městy – z Florencie se snadno dostanete taky vlakem nebo autobusem po okolí (Siena, Pistoia, Pisa, Arezzo), popř. po hlavních tazích autem.

Ubytování Toskánsko 😴

ubytování florencie
hu Firenze Camping in Town – Florencie

Bungalovy s vlastní koupelnou a parkováním

ubytování florencie
Art Hotel Museo – Prato

Moderní 4* hotel s bazénem na kraji Florencie

Siena

Siena má perfektní polohu pro objevování středního Toskánska (Val d’Orcia, San Gimignano). Snadno se odtud dostanete na sever (Pisa, Florencie), stejně tak na jih Toskánska. Navíc samotné město je nádherné a stojí za 1-2 denní prohlídku.

 • Hotel Minerva: Ubytování s nádherným výhledem na kraji centra vč. parkování
 • Hotel Moderno: Příjemný hotel ve střední cenové relaci se zahradou a parkováním

Ubytování Toskánsko 😴

ubytování siena toskánsko
Hotel Minerva – Siena

Útulný hotel s nádherným výhledem a parkováním

ubytování siena toskánsko
Hotel Moderno – Siena

Příjemný hotel ve střední cenové relaci

Toskánsko doprava

Toskánsko je velmi dobře dostupné autem i letadlem. Má přímé letecké spojení s řadou velkých evropských měst, dobrý stav silnic a hustou síť vlakových a autobusových spojů.

Autem do Toskánska

Auto je ideální možnost, jak prozkoumat celé Toskánsko. Pokud si budete půjčovat auto na místě, doporučuju vybírat menší modely. Uličky a silnice jsou v Toskánsku na některých místech opravdu úzké a křivolaké.

Řada toskánských městeček a vesnic je uzavřená vnějšími hradbami a auto musíte nechat zaparkované na vyhrazených parkovištích na jejich kraji.

TIP: Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku vozů za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí. Rezervujte s předstihem, ať si zajistíte nejlepší výběr a cenu.

Trasa autem do Toskánska – poplatky

Pokud pojedete přes rakouský Innsbruck, čekají vás po cestě následující poplatky:

 • Dálniční známka pro Rakousko za 11,50 € na 10 dní (motorky 4,60 €).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 11 €
 • Mýtné v Itálii vyjde cca na 8-9 € na 100 km. Do Florencie zaplatíte na mýtném od Brennerského průsmyku cca 33,10 € nebo do Pisy 37 € (cena platí v jednom směru). Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě.

V případě, že jedete směrem od Vídně, neprojíždíte Brennerským průsmykem. Na druhou stranu zaplatíte více na mýtném. Mýtné si můžete spočítat tady. Do Florencie je mýtné kolem 38 €.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Na tomto odkaze pak najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.). Dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

Jaké jsou rychlostní limity na silnicích v Toskánsku?

Pokud není uvedeno jinak, platí: maximální rychlost na italských dálnicích je 110-130 km/h, na dvouproudových silnicích mimo město 70 km/h a v obci 50 km/h. Mimo město musíte mít rozsvícená světla.

Toskánsko

Toskánsko letecky

Toskánsko má velmi dobré přímé letecké spojení s řadou evropských měst včetně Prahy, Berlína, Vídně, Krakova nebo Amsterdamu. Zpáteční letenky u nízkonákladových leteckých společností začínají už od 30 €.

Toskánsko letiště

Toskánsko má velmi dobré spojení s řadou velkých evropských měst včetně Prahy, Berlína, Amsterdamu, Vídně, Londýna a dalších. Vybrat si můžete ze 3 letišť:

 • Letiště Pisa (PSA) – na mezinárodní letiště v Pise se dostanete z Prahy, Vídně, Budapešti, Krakova a spousty dalších evropských měst. Přímé lety jsou časté a zpáteční letenky se dají sehnat už od 25 € na různě dlouhé termíny.
 • Letiště Florencie (FLR) – na letiště ve Florencii doletíte z Vídně, Mnichova, Frankfurtu a dalších. Výběr je o něco menší a letenky bývají obecně dražší než v případě letenek do Pisy.
 • Letiště Bologna (BLQ) – na letiště Bologna létají pravidelné letecké linky z Prahy, Vídně, Vratislavi, Krakova, Norimberku, Berlína a dalších měst. Na výběr jsou různě dlouhé termíny a letenky jsou často za symbolické ceny. Odtud se do Florencie dostanete rychlíkem za 1,5 hodiny.

Pro více informací, jak se dostat z letiště, čtěte průvodce Florencií, kde popisuji jednotlivé trasy a možnosti.

Pokud přilétáte na letiště v Pise, na nádraží v Pise se dostanete pomocí automatizovaného vlaku Pisamover (bez řidiče, funguje například i v Benátkách). Modré automaty na lístky jsou přímo na letišti i centrálním nádraží Pisa Centrale, kam vás vlak odveze. Nebo si můžete lístek rezervovat předem.

Pisa doprava z letiště / Pisamover
Automaty pro nákup lístků z letiště v Pise do centra města

Jednosměrná cesta vyjde na 6,50 € a trvá jen 5 minut. Pisa mover je v provozu denně v čase 6:00-00:00.

Z nádraží v Pise se dostanete vlakem do Florencie (1 hod), Lucca (30 min) nebo přímořských měst (Torre del Lago, Viareggio). Z Florencie pak jezdí pravidelné vlakové spoje mezi Sienou (9,50 €; 1,5 hodiny) nebo Arezzo (8,70 €; 1 hodina).

Pisa Centrale - hlavní nádraží v Pise
Pisa Centrale – hlavní nádraží v Pise

Pokud plánujete po cestě navštívit Pisu a světoznámou Šikmou věž, podrobný popis trasy a dalších informací najdete v samostatném průvodci o Pise.

Letiště ve Florencii je malé a velmi dobře propojené s centrem Florencie – tramvaj T2 staví asi 100 metrů od terminálu. Lístek si koupíte v automatu na letišti a při nástupu ho musíte ověřit v malém žlutém turniketu.

Skvělou variantou je taky letiště v Bologni, které je díky půjčení auta nebo italským vlakům velmi snadno dostupné. Čtěte našeho podrobného průvodce pro letiště Bologna.

Jak se dopravovat po Toskánsku?

Pokud si plánujete půjčit v Toskánsku auto, můžete si ho vyzvednout hned na letišti. Rentalcars.com spolupracují s místními autopůjčovny, takže máte na výběr řadu míst, kde si auto můžete převzít.

Auto rezervujte s dostatečným předstihem (zvlášť v sezóně), abyste získali požadovaný model za nejlepší cenu.

Toskánsko má skvělé vlakové spojení. Kam se nedostanou vlaky, dostanou se autobusy. Vlakové spoje hledáme přes Trainline, kde vám vyjedou spoje od všech italských společností – nemusíte nic tisknout, stačí ukázat jízdenku v mobilu. Pokud rezervujete s předstihem, dosáhnete na lepší ceny. Čtěte více v našem průvodci cestováním vlakem po Itálii.

pisa toskánsko

Ceny v Toskánsku

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 15 € a za večeři o 3 chodech v restauraci střední třídy pro dva kolem 80 €. Ceny základních potravin jsou následující (uvedeno pro Florencii, v jiných částech Toskánska jsou většinou ceny o něco nižší):

 • Mléko 1 l – 1,46 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,96 €
 • Vejce 12 ks – 3,78 €
 • Sýr 1 kg – 17 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 11,45 €
 • Banány 1 kg – 1,78 €
 • Brambory 1 kg – 1,83 €
 • Voda 1,5 l – 0,57 €

Co ochutnat v Toskánsku?

Toskánské jídlo je rustikální, skromné, a přesto výborně dochucené. Zajděte do jedné z místních taveren nebo restaurací, kde vás pohostí tradiční kuchyní z lokálních zdrojů.

Toto jsou typická jídla, co ochutnat v Toskánsku:

 • Torta di ceci: Palačinky z cizrnové mouky
 • Fettunta: Italský opečený chléb potřebný olivovým olejem, česnekem a posypaný solí.
 • Bistecca alla Fiorentina: Jedná se o silný, šťavnatý T-bone steak, obvykle z dobytka plemene Chianina nebo Maremmana, dokonale ugrilovaný a ochucený pouze solí, pepřem a olivovým olejem.
 • Pappa al Pomodoro: Tato rustikální toskánská polévka se připravuje ze starého chleba, zralých rajčat, česneku, bazalky a olivového oleje.
 • Ribollita: Z chleba, zeleniny (např. kapusty, fazolí, mrkve a cibule) a olivového oleje se připravuje hustá a vydatná polévka ribollita, která je tradiční toskánskou polévkou. Obvykle se vaří pomalu, aby se chutě propojily.
 • Crostini Toscani: Jedná se o opečené plátky chleba s různými lahodnými pomazánkami, včetně paštiky z kuřecích jater (tzv. crostini di fegatini), toskánské klobásy nebo jednoduché polevy z čerstvých rajčat, bazalky a olivového oleje.
 • Sýr Pecorino: Toskánsko je proslulé sýrem pecorino, který se vyrábí z ovčího mléka. Vyzkoušejte různé druhy, například Pecorino Toscano, který má jemnou a krémovou chuť, nebo Pecorino di Pienza, robustnější a vyzrálejší sýr.
 • Lanýže: V Toskánsku rostou černé i bílé lanýže, které jsou v regionu velmi ceněné. Dopřejte si těstoviny s lanýžovou omáčkou nebo hoblované lanýže na krémovém rizotu.
 • Cantucci a Vin Santo: Na závěr jídla si dejte klasický toskánský dezert. Cantucci jsou mandlové sušenky, které se obvykle namáčejí do sladkého dezertního vína Vin Santo.
 • Mezi další oblíbené toskánské dezerty patří dort Castagnaccio z kaštanové mouky a sušenky Biscotti di Prato.

Dovolená v Toskánsku

V Toskánsku najdete ta nejkrásnější místa Itálie. Prozkoumat celé Toskánsko za pár dní je nemožné, proto je lepší zvolit určitou část Toskánska, kterou blíže prozkoumáte.

Můžete se například vydat na sever Toskánska přes Apuánské Alpy, kde leží známá města, jako je Pisa, Florencie, Lucca nebo Pistoia.

toskánsko

Srdce Toskánska zaujímá Siena, San Gimignano, Monteriggioni, Volterra nebo Arezzo.

Směrem na jih pak můžete obdivovat údolí Val d´Orcia, termální prameny Saturnia a městečka Montepulciano, Sorano nebo Pitigliano.

Toskánsko, Itálie: Jaké je počasí a kdy navštívit?

Oblíbeným obdobím pro návštěvu Toskánska je jaro (duben až červen) a podzim (září až říjen). V těchto měsících je počasí mírné, teploty se pohybují od 15 °C do 25 °C. Na jaře je krajina v plném květu a na podzim si můžete užít sklizeň vína.

Léto (červenec až srpen) je v Toskánsku hlavní turistickou sezónou. Počasí je horké a slunečné, teploty se pohybují od 25 °C do 35 °C. Počítejte s vyšším cenami a na řadě míst může být pěkně rušno.

Zima (prosinec až únor) je v Toskánsku mimo hlavní sezónu. Počasí je chladnější, teploty se pohybují v průměru mezi 5 °C a 15 °C. Některá turistická místa sice mohou mít kratší otevírací dobu nebo zavřeno, ale může to být skvělá doba pro poznávání měst. Toskánský venkov v zimě získává klidnou a pohodovou atmosféru.

Toskánsko mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Toskánska. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Toskánsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toskánsko praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. V turistických oblastech se většinou dobře domluvíte taky anglicky.

Bezpečnost: Toskánsko v Itálii je bezpečná oblast. Na turisticky navštěvovanějších místech hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Toskánska

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je v ceně.

toskánsko

Toto byla ta nejkrásnější místa, co navštívit v Toskánsku a praktické tipy pro návštěvu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Více informací o Itálii

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

NEAPOL: Neapol má jedno z nejstarších historických center na světě a spoustu dalších krásných míst, která stojí za vidění.

TOSKÁNSKO: Při své návštěvě Toskánska nemůžete vynechat Florencii. Podívejte se na nejkrásnější místa Florencie. Zde je podrobný itinerář pro 5-7 denní roadtrip po Toskánsku.

Pisa je dalším nádherným městem, které stojí za to vidět v Toskánsku.

LOMBARDIE: Milán je hlavním městem Lombardie, které je známé pro svojí nádhernou katedrálou. Jen kousek od Milána leží Lago di Como, krásné alpské jezero.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Toskánsku

Jaká jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Toskánsku?

Toskánsko je nádherná oblast v Itálii, která ukrývá spoustu krásných míst, co stojí za to vidět. Renesanční Florencii, Pisu se Šikmou věží a Náměstím zázraků, středověkou Sienu, jedinečné San Gimignano, termální prameny Saturnia, nádherné ostrovy, pláže i hory Apuánských Alp.

Proč navštívit Toskánsko?

Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice. Oko pohladí svým uměleckým a architektonickým dědictvím. Chuťové pohárky se zase zaradují u zdejšího vína a skvělého jídla.

Kdy navštívit Toskánsko?

Hlavní sezóna probíhá v Toskánsku v létě. Teploty jsou vysoké a na oblíbených místech je taky spousta turistů (Florencie, Pisa, Siena, San Gimignano a další). Zimy jsou v Toskánsku mírné a deštivé. Turistů je tu nejméně.
Nejlepším obdobím pro návštěvu Toskánska je březen až duben a zejména pak polovina září až říjen. Počasí je příjemně teplé a turistů je tu méně než během léta (stále jich je ale na některých místech dost).

4 názory na “TOSKÁNSKO 2024: 25 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit | Průvodce”

 1. Jiřina Šustrová

  Dobrý den,
  chystáme se do Toskánska obytným autem. Když se rozhodneme jet z kempu na kole po cyklostezce např. do Pisy, Grosseta atd. a potom jít na prohlídku města, jsou v těchto městech vyhrazena nějaká místa, kde bychom si kolo zamkli a nechali ho tam?

  1. Dobrý den,

   ráda bych poradila, ale s vlastním kolem v Toskánsku zkušenost nemáme. Jsou tu běžná stanoviště na půjčení kol, koloběžek nebo skútrů, ale nevybavuji si stojany pro vlastní kola, jak je to například v Kodani. Většinou jsme viděli samostatně stojící kola bez uzamčení, například jen opřená o dům nebo za keřem.

 2. Miroslav Tesař

  Dobrý den, chystáme se do severního Toskánska, ta vyhlídka v Alpách v bodě 20 je, prosím, přesně kde? Nemohu ji najít.
  Děkuji, moc hezky napsané informace.
  Miroslav Tesař

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *