TOSKÁNSKO 2023: 22 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit | Průvodce

Itálie je jedna z našich srdcovek. Je to oblast, kde máte neustále co objevovat. To je taky důvod, proč řada Italů nemá potřebu vycestovat ze země. V Itálii najdete vše – hory, moře, kulturu i historii. Jednou z oblastí, která přesně tyhle čtyři atributy splňuje, je Toskánsko. Pokud vás dostalo stejně jako nás, podívejte se na kompletního průvodce, kam v Toskánsku a tipy, co navštívit a vidět v Toskánsku.

Čím je Toskánsko tak výjimečné

Toskánsko. Jedna z nejznámějších oblastí v Itálii. Region táhnoucí se od dominantních vrcholů Apuánských Alp, přes mírné kopce vinařské oblasti Chianti až k pobřežním plážím, moři a ostrovům.

Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice. Oko pohladí svým uměleckým a architektonickým dědictvím. Chuťové pohárky se zase zaradují u zdejšího vína a skvělého jídla.

O dalších krásných místech v Itálii si můžete přečíst tady: Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa a města v Itálii

Toskánsko: nejkrásnější města

Florencie

Florencie Toskánsko

Florencie je hlavním městem Toskánska. Florencie určitě musí být na seznamu, co vidět v Toskánsku. Renesanční město se známou katedrálou, kde se můžete hodiny a hodiny procházet zdejšími starými ulicemi.

A nechávat se okouzlit. Protože Florencie vás okouzlí. Památkami, atmosférou, uměním. Florencie je známá taky svým bohatým nočním životem a skvělými možnostmi k nakupování.

Toskánsko co navštívit
katedrála Santa Maria del Fiore neboli Duomo

Symbolem Florencie je nádherná katedrála Santa Maria del Fiore. Její cihlovou kopuli jste možná už viděli na spoustě fotografií Florencie.

Pokud milujete umění, nenechte si ujít světoznámou galerii Uffizi, která zahrnuje mistrovská díla od Michelangela, Giotta, Da Vinciho a Zrození Venuše od Botticelliho.

Toskánsko co navštívit
Galerie Uffizi je přední světovou galerií umění

Slavnou sochu Davida uvidíte v galerii Accademia. Florencie ale ukrývá daleko víc míst, co stojí za to navštívit. Více informací se dočtete v samostatném článku o Florencii.

Čtěte kompletního průvodce Florencii a naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit ve Florencii.

Pisa

Pisa Toskánsko / Kam v Toskánsku

Pisa, to není jen šikmá věž. Celé město vás dostane svou velkolepou architekturou a kouzelnými náměstími. V Pise si nenechte ujít výhled ze Šikmé věže (vstupenky se rezervují předem na konkrétní čas) a baptisterium s katedrálou na náměstí Campo dei Miracoli.

Za vidění stojí taky menší kostel Santa Maria della Spina, Rytířské náměstí nebo procházka kolem řeky Arno.

Čtěte kompletního průvodce a co navštívit v Pise.

Lucca

Lucca Toskánsko

Lucca trochu zapadá mezi turisticky vyhledávanějšími městy Pisa a Florencie. To ale neznamená, že by nemělo co nabídnout. Naopak patří mezi místa, co stojí za to navštívit v Toskánsku. Díky tomu, že je tu méně turistů, si zdejší toskánskou atmosféru vychutnáte o to víc.

Město obepínají dokonale zachovalé hradby ze 16. století s výhledem do okolí. Mezi nejkrásnější místa Luccy patří kostel San Michele in Foro, katedrála Duomo di San Martino na stejnojmenném náměstí nebo věž Guinigi, na jejímž vrchu rostou cesmínové duby.

Siena

Siena Toskánsko Itálie

Siena patří právem mezi nejkrásnější města Toskánska. Dle mnohých je tím nejkrásnějším středověkým městem vůbec. A taky srdcem Toskánska, protože leží přímo v jeho středu.

katedrála v Sieně / Toskánsko
katedrála v Sieně

Ikonické je zdejší náměstí Piazza il Campo, kde se dvakrát ročně konají světoznámé koňské dostihy Palio. Vidět jste ho mohli i při honičkách jedné z Bondovek – Quantum of Solace. Dalším náměstím, které rozhodně stojí za návštěvu, je kousek vzdálené Piazza del Duomo s dechberoucí katedrálou.

Monteriggioni

Nedaleko Sieny leží na kopci opevněné městečko Monteriggioni, které patří mezi nejkouzelnější místa v Toskánsku. Právě díky jeho poloze odtud budete mít krásný výhled do okolí.

Zdejší uličky jsou natolik úzké, že se sem autem nedostanete – placená parkoviště se nachází na kraji vesnice.

Montepulciano

Montepulciano Toskánsko

Montepulciano leží v kopcích. Mezi vinicemi. Je to starobylé město ze 7. století, takže milovníci historie si tady přijdou na své. Historická část města se rozprostírá kolem náměstí Piazza Grande s ikonickou katedrálou.

Cestou sem určitě nepřehlédněte nádherný kostel San Biagio. Dá se k němu dojít taky přímo z města za necelou půl hodinku.

Volterra

Volterra Toskánsko

Starobylé město Volterra možná poznávají ti, co viděli Twilight ságu ?. Děj se odehrával v historickém centru na náměstí Piazza dei Priori před krásnou katedrálou. Zamiřte i za katedrálu směrem na náměstí Piazza Dan Giovanni, kde uvidíte zdejší baptisterium.

Arezzo

Arezzo Toskánsko

Zamilovali jste si Florencii, ale davy vás nelákají? Navštivte Arezzo. Město, které vás dostane florentskou architekturou a toskánskou atmosférou s hrstkou turistů.

Hlavním lákadlem je náměstí Piazza Grande. Jen si tady sednete a obdivujete okolní budovy, které jsou bohatě ozdobené erby.

Nebo vylezte na vyhlídku na úplném vrcholu města a kochejte se vinicemi a zvlněnými kopci.

San Gimignano

San Gimignano Toskánsko

Mezi Volterrou a Sienou najdete na kopci skvost Toskánska – San Gimignano. Městečko, které je díky svému jedinečnému historickému rázu památkou UNESCO. Nese přezdívku Toskánský Manhattan, protože se tu nachází 14 věží, které jsou dobře viditelné už z dálky.

Hlavní jádro leží mezi náměstími Piazza della Cisterna a Piazza Duomo s románskou katedrálou. San Gimignano patří mezi nejkrásnější místa v Toskánsku a určitě musí být v každém itineráři, co vidět a navštívit v Toskánsku.

TIP: Pokud byste rádi nasáli atmosféru krásného San Gimignano, přímo na historickém náměstí se můžete ubytovat v hotelu Leon Bianco.

Cortona

Cortona Toskánsko

Cortona patří k nejstarším městům v Itálii – historické kořeny sahají až do 8. století před naším letopočtem, kdy oblast obývali Etruskové. Srdcem města je náměstí Piazza della Republica. Projít se můžete až na náměstí Piazza del Dumo, kde leží katedrála Duomo di Cathedral.

Kousek opodál pak stojí Basilica di Santa Margherita a jen kousek od ní pevnost Fortezza del Girifalco.

Pistoia

Pistoia Toskánsko

Město Pistoia najdete na půli cesty mezi městy Lucca a Florencie. Centrem města je historické jádro kolem náměstí Piazza del Duomo. Pokocháte se tady baptisteriem nebo katedrálou San Zeno ze 12. století.

Při bloumání ve starobylých uličkách kolem pak natrefíte na další kostely, baziliky a stavby dokládající historii tohoto města.

Sorano

Soráno Toskánsko Itálie

Sorano je starobylá vesnice, kterou najdete na jihu Toskánska. Město už za Etrusů vytesali do skály v útesu. Díky tomu se mu přezdívá Matera Toskánska (Pozn.: Matera je město na jižním cípu Itálie, kde ještě nedávno žili lidé v obydlích vyhloubených do skály). Dominantou města je hrad Fortezza Orsini.

Pitigliano

Pitigliano Toskánsko Itálie

Jen kousek od vesnice Sorano leží městečko Pitigliano. Skrytá perla Toskánska. Místo nezasažené davy turistů. S neopakovatelnou atmosférou, odkud sálá silná židovská historie. Postavili ho na vulkanické skále.

Stejně tak domy, díky čemuž dokonale zapadá do okolního rázu. Městečko svým vzezřením připomíná Chrámovu horu v Jeruzalémě, a proto se mu přezdívá “Malý Jeruzalém”.

Toskánsko: nejkrásnější místa a příroda

Vinařská oblast Chianti

Chianti Toskánsko Itálie / co navštívit v Toskánsku

To by nebylo Toskánsko, kdyby tu nebyl tip na světově proslulou vinařskou oblast, kde zažijete nádherné scenérie. Domy s červenými střechami, po kterých se linou popínavé květiny, kopce pokryté vinicemi a řada míst, kde můžete zdejší vína ochutnat.

Val d´Orcia

Val d´Orcia Toskánsko Itálie

Chcete zažít to pravé Toskánsko, které bylo předlohou pro mnoho slavných malířů? Zlatá pole pšenice a slunečnice, olivové háje, vinice, bohatá a živá příroda, kterou narušují jen stará horská města? Přesně tohle zažijete v údolí Val d´Orcia na jihu Toskánska.

Apuánské Alpy

Apuánské Alpy Toskánsko Itálie

Kdo už mě čte nějaký ten pátek, tak ví, že hory jsem si sem musela prosadit ?. A to i v oblasti, pro kterou je typická lehce zvlněná krajina. Apuánské Alpy najdete na úplném severu Toskánska mezi městy Massa a Lucca.

Je to malý horský hřeben, který vás dostane svými bílými mramorovými jeskyněmi. Zdejší mramor, který se zde těží a vyváží, využívali už za dob Říma pro honosné stavby a sochy.

Národní park Toskánské ostrovy

Kdo si myslel, že Toskánsko tvoří jen pevnina, teď možná bude překvapený. Součástí Toskánska je totiž taky Národní park Toskánské ostrovy (Arcipelago Toscano), který tvoří 7 hlavních ostrovů. Jedná se o největší mořský park v Evropě, kde můžete při troše štěstí zahlédnout i delfíny.

Národní park Toskánské ostrovy: ostrov Elba

Elba je po Sardinii a Sicílii třetím největším ostrovem Itálie. A taky jedním z nejvyhledávanějších.

Průzračně čistá voda, malebná zákoutí vytvářející malé i větší pláže a spousta vyhlídek, odkud zažijete krásné výhledy. Například z nejvyššího bodu ostrova – hory Moneta Capanne.

ostrov Elba Toskánsko Itálie

I proto byl ostrov vyhledávaný samotným Napoleonem, jehož stopy tu jsou taky znát. Historie ale sahá o poznání dál – až ke kmeni Ilvati a Etrusků. Na ostrov vyplouvají pravidelně trajekty z přístavu Piombino.

Národní park Toskánské ostrovy: ostrov Giglio

Ostrov Giglio je menší, převážně hornatý ostrov, který ale nadchne i milovníky koupání a potápění. Na své si tady přijdou taky vyznavači pěší turistiky. Vyrazit můžete třeba na nejvyšší vrchol – Poggio dell Pagana, ze kterého budete mít nádherný výhled.

Giglio Toskánsko Itálie

Na ostrov se dostanete pravidelnou trajektovou dopravou z přístavu Porto Santo Stefano.

Termální prameny Saturnia

Saturnia Toskánsko / co navštívit v Toskánsku

Termální prameny uprostřed přírody. Nedaleko vesničky Saturnia. Místo, kde si užijete dokonalou relaxaci v horké vodě z minerálního pramene, který tady tvoří kaskády a jezírka. A navíc volně přístupné a zcela zdarma.

Kam v Toskánsku k moři

Toskánské moře se pyšní průzračnou vodou a na řadě míst nedotčenou pobřežní přírodou. Tím největším lákadlem je ostrov Elba, o kterém už byla řeč o pár řádků výš. Stejně tak ostrůvek Giglia nebo kterýkoliv jiný z Toskánských ostrovů.

Toskánsko nejkrásnější pláže

Písečné pláže Scarlino (Grosseto)

11 km dlouhé pláže v okolí přímořského městečka Scarlino. Každý si tu najde tu “pravou”.

Na severu pláž Puntone, ideální pro rodiny s dětmi. Jižněji se pak pěšky dostane k bezplatné pláži Cala Martina, za níž se rozprostírá jedna z nejkrásnějších pláží téhle oblasti – Cala Violina.

Cala Violina / kam do Toskánska k moři
Cala Violina

Národní park Maremma

Chcete zažít nedotčenou přírodu, jen tak se brouzdat bílým pískem a užívat si klidu bez davů turistů, resortů a hotelů na každém kroku? Pak je pro vás národní park Maremma ideální volbou.

Přímo na pláž se dostanete pěšky nebo autem na placené parkoviště v Marina di Alberese.

Národní park Maremma Toskánsko

Marina di Pisa – Tirrenia – Livorno

Ideální oblast pro ty, kteří si chtějí užít koupání v moři a zároveň nasávat historii v podobě významných toskánských památek, protože jen kousek odtud leží historické město Pisa.

Vybrat si můžete mezi menšími přímořskými středisky Marina di Pisa či Tirrenia nebo přístav Livorno, ze kterého vyplouvají trajekty na celou řadu míst, jako je například Korsika. Jen kousek je odtud trajektem vzdálený nádherný ostrůvek Gorgona Scale.

Marina di Pisa / kam do Toskánska k moři
Marina di Pisa má veřejnou oblázkovou i soukromé písčité pláže.

Marina di Torre del Lago

Severně od Pisy leží dlouhá písčitá pláž Marina di Torre del Lago, která se táhne na jih až k městečku Vecchiano.

Tohle je za nás jedna z nejkrásnějších pláží v Toskánsku, kterou si zamilují všichni, co mají rádi divoké koupání a písek s jemnými dunami. Pláž je z velké části veřejná a bez služeb navíc.

Nejlepší výlety v Toskánsku

Toskánsko doprava

Toskánsko je velmi dobře dostupné autem i letadlem. Má přímé letecké spojení s řadou velkých evropských měst, dobrý stav silnic a hustou síť vlakových a autobusových spojů.

Autem do Toskánska

Auto je ideální možnost, jak prozkoumat celé Toskánsko. Pokud si budete půjčovat auto na místě, doporučuju vybírat menší modely. Uličky a silnice jsou v Toskánsku na některých místech opravdu úzké a křivolaké.

Některá městečka jsou dokonce uzavřená vnějšími hradbami a auto musíte nechat zaparkované na vyhrazených parkovištích dál od měst.

TIP: Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, doporučuji Discovercars.com, která byla oceněná jako nejlepší autopůjčovna na světě. Spolupracuje hned s několika společnostmi a díky tomu získáte ty nejlepší ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí. Podívejte se na nabídku vozů zde

Trasa autem do Toskánska – poplatky

Pokud pojedete přes rakouský Innsbruck, čekají vás po cestě následující poplatky:

 • Dálniční známka pro Rakousko za 9,90 € na 10 dní (motorky 5,80 €).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 11 €
 • Mýtné v Itálii vyjde cca na 8-9 € na 100 km. Do Florencie zaplatíte na mýtném od Brennerského průsmyku cca 33,10 € nebo do Pisy 37 € (cena platí v jednom směru). Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě.

V případě, že jedete směrem od Vídně, neprojíždíte Brennerským průsmykem. Na druhou stranu zaplatíte více na mýtném. Mýtné si můžete spočítat tady. Do Florencie je mýtné kolem 38 €.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Na tomto odkaze pak najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.). Dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Jaké jsou rychlostní limity na silnicích v Toskánsku?

Pokud není uvedeno jinak, platí: maximální rychlost na italských dálnicích je 110-130 km/h, na dvouproudových silnicích mimo město 70 km/h a v obci 50 km/h. Mimo město musíte mít rozsvícená světla.

Toskánsko

Toskánsko letecky

Toskánsko má velmi dobré přímé letecky spojení s řadou evropských měst včetně Prahy, Berlína, Vídně, Krakova nebo Amsterdamu. Zpáteční letenky u nízkonákladových leteckých společností začínají už od 25 €.

Toskánsko letiště

Hlavním letištěm pro Toskánsko je letiště v Pise. Druhým letištěm je letiště ve Florencii, ale to má krátkou přistávací dráhu. Ve Florencii tak mohou přistát jen některá letadla a počet spojů je proto omezenější než v případě letiště v Pise.

Letiště v Pise leží 1,5 kilometru jižně od města. Má jen jeden terminál a občas může být přelidněné.

Jak se dopravovat po Toskánsku?

Pokud si plánujete půjčit v Toskánsku auto, můžete si ho vyzvednout hned na letišti. Discovercars.com spolupracují s místními autopůjčovny, takže máte na výběr řadu míst, kde si auto můžete převzít.

Toskánsko má skvělé vlakové spojení. Kam se nedostanou vlaky, dostanou se autobusy. Vlakové spoje hledejte přes italské železnice Trenitalia nebo na Google mapách, které taky fungují velmi dobře.

Pokud přilétáte na letiště v Pise, na nádraží v Pise se dostanete pomocí automatizovaného vlaku Pisamover (bez řidiče, funguje například i v Benátkách). Modré automaty na lístky jsou přímo na letišti i centrálním nádraží Pisa Centrale, kam vás vlak odveze. Nebo si můžete lístek rezervovat předem.

Pisa doprava z letiště / Pisamover
Automaty pro nákup lístků z letiště v Pise do centra města

Jednosměrná cesta vyjde na 5 € a trvá jen 5 minut. Pisa mover je v provozu denně v čase 6:00-00:00.

Z nádraží v Pise se dostanete vlakem do Florencie (1 hod), Lucca (30 min) nebo přímořských měst (Torre del Lago, Viareggio). Z Florencie pak jezdí pravidelné vlakové spoje mezi Sienou (9,50 €; 1,5 hodiny) nebo Arezzo (8,70 €; 1 hodina).

Pisa Centrale – hlavní nádraží v Pise

Pokud plánujete po cestě navštívit Pisu a světoznámou Šikmou věž, podrobný popis trasy a dalších informací najdete v samostatném průvodci o Pise.

Letiště ve Florencii je malé a velmi dobře propojené s centrem Florencie – tramvaj T2 staví asi 100 metrů od terminálu. Lístek si koupíte v automatu na letišti a při nástupu ho musíte ověřit v malém žlutém turniketu.

Toskánsko ubytování

Už víme, co chceme v Toskánsku navštívit. Taky máme naplánovanou cestu. Teď zbývá jen vybrat, kde složíme hlavu. To se odvíjí dle toho, co plánujete v Toskánsku poznávat.

Pokud je vaším cílem prozkoumat Florencii a jen si udělat výlet do jednoho z okolních měst, jako je Pisa nebo Siena, je lepší vybrat ubytování v centru, odkud budete mít historické jádro Florencie na dosah.

Florencie ubytování

Florencie je “hlavní město” Toskánska a díky tomu má výborné spojení s řadou míst v Toskánsku. Vlakem se odtud dostanete na Šikmou věž v Pise nebo do měst Pistoia či Arezzo. Pokud vám zbyde čas, Bologna je odtud ani ne 40 minut cesty vlakem.

Hotel Paganini: Tento hotel je skvělou volbou pro ty, co přijíždějí autem. Přímo u hotelu se nachází zastávka tramvaje (10 minut do centra) a obchod. Ubytovat se můžete ve 2-4 lůžkových pokojích s vlastní koupelnou a snídaní v ceně.

Hotel Aida: Útulný hotel v docházkové vzdálenosti od centra. Pokoje (2-4 lůžkové) jsou čisté, pohodlné s vlastní koupelnou, TV a klimatizací. Snídaně v ceně. K dispozici zahrada, terasa a placené parkování.

Hotel Aida

B&B Antiche Armonie: Toto ubytování sídlí v historické budově v docházkové vzdálenosti do centra a je velmi dobře dostupné z letiště ve Florencii. Výhodou je check-in přes kód, který obdržíte od hostitelky předem. Útulné, rodinné ubytování v pokojích s vlastní koupelnou a balkónem.

B&B Antiche Armonie má vzdušné pokoje zařízené v toskánském stylu

Kemp Firenze Camping in Town je ideální pro ty, kteří hledají ubytování v bungalovech nebo stanových chatkách, které mají vlastní koupelnu a posezení. Nechybí ani kompletní zázemí včetně bazénu a restaurace a dobré spojení do centra autobusem. Výhodou je příznivá cena.

Siena ubytování

Každý, kdo jede do Toskánska, by měl mít Sienu na svém seznamu míst, kam v Toskánsku. Málokteré město je natolik krásné jako právě středověká Siena. Leží přímo v centru oblasti a všechna místa v okolí odtud budete mít blízko.

B&B Fonte Dei Tufi je ideální, pokud hledáte ubytování v klidné části Sieny, ale přesto chcete být za chvíli v historickém centru. B&B má velkou zahradu, venkovní posezení a prostorné pokoje.

Hotel Minerva je vítězem mezi hotely s nejkrásnějším výhledem na Sienu. Má útulné a prostorné pokoje, venkovní posezení s pohledem na město a prostorné parkoviště.

Hotel Minerva má jeden z nejhezčích výhledů na Sienu

Toskánsko ubytování na venkově

Na venkově v Toskánsku nasajete dokonale místní atmosféru. Mezi slunečnicovými poli, vinicemi a s výhledem na toskánskou zvlněnou krajinu, kde zažijete dlouhé západy slunce a uvidíte miliony hvězd na jasné obloze.

Ve vile Agriturismo Oliviera Winery & Hiking majitelé vše promysleli do posledního detailu. Pokoje zařízené ve venkovském stylu skvěle ladí s vinicemi Chianti v okolí, terasa s grilem, udržovaná zahrada a výborná kuchyně. Vila má skvělou výchozí pozici pro návštěvu Florencie, Sieny, San Gimignano a dalších míst v Toskánsku.

Agriturismo Oliviera Winery & Hiking leží uprostřed vicni Chianti

Vilu Casa di Campagna najdete přímo v srdci Toskánska jen pár minut od Sieny. Blízko to budete mít i do Florencie nebo městečka San Gimignano. Vybrat si můžete pokoje a studia pro páry, ale taky apartmány až pro 4 osoby. Útulné, s trámovými stropy a venkovským šmrncem. Parkování je pro hosty zdarma přímo u vily. V létě se můžete vykoupat ve venkovním bazénu. K dispozici je taky dětské hřiště, lehátka, slunečníky a gril. Součástí vily je i restaurace, kde vaří výbornou toskánskou kuchyni.

Toskánsko ubytování u moře

Hotel La Pace najdete v přímořském městečku Viareggio na severu Toskánska. Jen čtvrt hodinky od něj je vzdálené nádraží, odkud se můžete vydat do Florencie, Pisy nebo Luccy. Hotel leží přímo u písčité pláže a v blízkém okolí je dostatek restaurací, obchodů a dalších služeb.

Toskánsko ubytování u moře
Hotel La Pace leží kousek od písčité pláže

Apartmány La Residenza del Golfo jsou ideální volba, pokud hledáte ubytování v soukromí s kompletním vybavením včetně kuchyně, posezení a bezplatného parkoviště. Apartmány jsou prostorné a některé pojmou až 6 osob. Všechny mají výhled přímo na moře.

Toskánsko ubytování u moře
Apartmány La Residenza del Golfo jsou ideální pro ty, co hledají ubytování v soukromí

Pozn.: Všechny tipy na ubytování najdete taky v mapě Toskánska níže, abyste si mohli cestu snadněji naplánovat.

Ceny v Toskánsku

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 15 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 60 €. Ceny základních potravin jsou následující (uvedeno pro Florencii, v jiných částech Toskánska jsou většinou ceny o něco nižší):

 • Mléko 1 l – 1,31 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,69 €
 • Vejce 12 ks – 3,48 €
 • Sýr 1 kg – 15,75 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 9,55 €
 • Banány 1 kg – 1,91 €
 • Brambory 1 kg – 1,49 €
 • Voda 1,5 l – 0,58 €

Toskánsko jídlo

Italská kuchyně je pověstná. Každý region má ale svou specifickou kuchyni podle toho, co se pěstuje a jaký dobytek se chová v okolí.

Jinak tomu není ani u toskánské kuchyně, která je založená na olivovém oleji, rajčatech, česneku nebo například na kaštanech. Toskánské jídlo je rustikální, skromné, a přesto výborně dochucené.

Typickým předkrmem je paštika z kuřecích jater (Crostini), která se podává s dobrým pečivem. Pro Toskánsko je typická Fettunta, italský opečený chléb potřebný olivovým olejem, česnekem a posypaný solí.

Starý chléb se tady nevyhazuje. Udělají vám z něj Panzanellu – lehký salát s chlebem, rajčaty a další zeleninou nebo fazolovou či kapustovou polévku (Ribolita). Acquacotta je zeleninová polévka se sázeným vejcem.

V Itálii to bez těstovin nejde. I Toskánsko má své speciality – bramborové tortelli, špenátové a ricottové ravioly nebo Tagliatelle al tartufo s černými lanýži. Nejznámějším toskánský sýrem je Pecorino. Z pouličního jídla můžete vyzkoušet palačinku z cizrnové mouky Torta di ceci.

A jakou sladkou tečku na závěr? Mezi nejoblíbenější toskánské dezerty patří dort Castagnaccio z kaštanové mouky a sušenky Biscotti di Prato.

Dovolená v Toskánsku

V Toskánsku najdete ta nejkrásnější místa Itálie. Prozkoumat celé Toskánsko za pár dní je nemožné a je lepší si vybrat určitou částí Toskánska, kterou blíže prozkoumáte.

Můžete se například vydat na sever Toskánska přes Apuánské Alpy, kde leží známá města, jako je Pisa, Florencie, Lucca nebo Pistoia.

Srdce Toskánska zaujímá Siena, San Gimignano, Monteriggioni, Volterra nebo Arezzo.

Směrem na jih pak můžete obdivovat údolí Val d´Orcia, termální prameny Saturnia a městečka Montepulciano, Sorano nebo Pitigliano.

Kdy navštívit Toskánsko

Toskánsko je jednou z nejoblíbenějších oblastí v Itálii. V létě je tu spousta turistů a teploty jsou vysoké. Nejlepším obdobím pro návštěvu Toskánska je polovina září až říjen a březen až duben. Počasí je příjemně teplé a turistů je tu méně.

Zimy jsou v Toskánsku deštivé, mírné a teploty neklesají pod bod mrazu. Od listopadu do března jsou ceny za ubytování nejnižší. Navíc si ta nejkrásnější místa Toskánska užijete bez davů.

Toskánsko mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Toskánska. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Toskánsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toskánsko praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. V turistických oblastech se většinou dobře domluvíte taky anglicky.

Bezpečnost: Toskánsko v Itálii je bezpečná oblast. Na turisticky navštěvovanějších místech hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Toskánska

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, doporučujeme Discovercars.com, která byla oceněná jako nejlepší autopůjčovna na světě. Spolupracuje hned s několika společnostmi a díky tomu získáte ty nejlepší ceny. Pojištění a storno zdarma je v ceně.

Toto byla ta nejkrásnější místa, co navštívit v Toskánsku a praktické tipy pro návštěvu. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

NEAPOL: Neapol má jedno z nejstarších historických center na světě a spoustu dalších krásných míst, která stojí za vidění.

TOSKÁNSKO: Při své návštěvě Toskánska nemůžete vynechat Florencii. Podívejte se na nejkrásnější místa Florencie.

Pisa je dalším nádherným městem, které stojí za to vidět v Toskánsku.

LOMBARDIE: Milán je hlavním městem Lombardie, které je známé pro svojí nádhernou katedrálou. Jen kousek od Milána leží Lago di Como, krásné alpské jezero.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Toskánsku

Jaká jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Toskánsku?

Toskánsko je nádherná oblast v Itálii, která ukrývá spoustu krásných míst, co stojí za to vidět. Renesanční Florencii, Pisu se Šikmou věží a Náměstím zázraků, středověkou Sienu, jedinečné San Gimignano, termální prameny Saturnia, nádherné ostrovy, pláže i hory Apuánských Alp.

Proč navštívit Toskánsko?

Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice. Oko pohladí svým uměleckým a architektonickým dědictvím. Chuťové pohárky se zase zaradují u zdejšího vína a skvělého jídla.

Kdy navštívit Toskánsko?

Hlavní sezóna probíhá v Toskánsku v létě. Teploty jsou vysoké a na oblíbených místech je taky spousta turistů (Florencie, Pisa, Siena, San Gimignano a další). Zimy jsou v Toskánsku mírné a deštivé. Turistů je tu nejméně.
Nejlepším obdobím pro návštěvu Toskánska je březen až duben a zejména pak polovina září až říjen. Počasí je příjemně teplé a turistů je tu méně než během léta (stále jich je ale na některých místech dost).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *