TOSKÁNSKO: 22 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit | Průvodce 2022

Itálie je jedna z našich srdcovek. Je to oblast, kde máte neustále co objevovat. To je taky důvod, proč řada Italů nemá potřebu vycestovat ze země. V Itálii najdete vše – hory, moře, kulturu i historii. Jednou z oblastí, která přesně tyhle čtyři atributy splňuje, je Toskánsko. Pokud vás dostalo stejně jako nás, mrkněte na kompletního průvodce, kam v Toskánsku a tipy, co navštívit.

Aktualizováno 13. 4. 2022

Čím je Toskánsko tak výjimečné?

Toskánsko. Jedna z nejznámějších oblastí v Itálii. Region táhnoucí se od dominantních vrcholů Apuánských Alp, přes mírné kopce vinařské oblasti Chianti až k pobřežním plážím, moři a ostrovům. Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice. Oko pohladí svým uměleckým a architektonickým dědictvím. Chuťové pohárky se zase zaradují u zdejšího vína a skvělého jídla.

Toskánsko / Kam v Toskánsku / co navštívit v Toskánsku / Toskánsko průvodce

O dalších krásných místech v Itálii si můžete přečíst tady: Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa a města v Itálii

Kam v Toskánsku: NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA

Florencie

Florencie Toskánsko

Florencie je “hlavním městem” Toskánska. Renesanční město se známou katedrálou, kde se můžete hodiny a hodiny procházet zdejšími starými ulicemi. A nechávat se okouzlit. Protože Florencie vás okouzlí. Památkami, atmosférou, uměním. Florencie je známá taky svým bohatým nočním životem a skvělými možnostmi k nakupování.

Co navštívit ve Florencii:

Pisa

Pisa Toskánsko / Kam v Toskánsku

Pisa, to není jen šikmá věž. Celé město vás dostane svou velkolepou architekturou a kouzelnými náměstími. V Pise si nenechte ujít výhled ze Šikmé věže (vstupenky se rezervují předem na konkrétní čas) a baptisterium s katedrálou na náměstí Campo dei Miracoli. Za vidění stojí taky menší kostel Santa Maria della Spina, Rytířské náměstí nebo procházka kolem řeky Arno.

Lucca

Lucca trochu zapadá mezi turisticky vyhledávanějšími městy Pisa a Florencie. To ale neznamená, že by nemělo co nabídnout. Naopak. Díky tomu, že se vám na paty nebude lepit taková masa turistů, si zdejší toskánskou atmosféru vychutnáte o to víc.

Město obepínají dokonale zachovalé hradby ze 16. století, z nichž se můžete pokochat okolím. Mezi zdejší dominanty patří kostel San Michele in Foro, katedrála Duomo di San Martino na stejnojmenném náměstí nebo věž Guinigi, na jejímž vrchu rostou cesmínové duby.

Siena

Siena Toskánsko Itálie

Siena patří právem mezi nejkrásnější města Toskánska. Dle mnohých je tím nejkrásnějším středověkým městem vůbec. A taky srdcem Toskánska, protože leží přímo v jeho středu.

Ikonické je zdejší náměstí Piazza il Campo, kde se dvakrát ročně konají světoznámé koňské dostihy Palio. Vidět jste ho mohli i při honičkách jedné z Bondovek – Quantum of Solace. Dalším náměstím, které rozhodně stojí za návštěvu, je kousek vzdálené Piazza del Duomo s dechberoucí katedrálou.

kam v Toskánsku

Monteriggioni

Nedaleko Sieny leží na kopci opevněné městečko Monteriggioni. Právě díky jeho poloze odtud budete mít krásný výhled do okolí. Zdejší uličky jsou natolik úzké, že se sem autem nedostanete – placená parkoviště se nachází na kraji vesnice.

Montepulciano

Montepulciano Toskánsko

Montepulciano leží v kopcích. Mezi vinicemi. Je to starobylé město ze 7. století, takže milovníci historie si tady přijdou na své. Historická část města se rozprostírá kolem náměstí Piazza Grande s ikonickou katedrálou. Cestou sem určitě nepřehlédnete nádherný kostel San Biagio. Dá se k němu dojít taky přímo z města za necelou půl hodinku.

Volterra

kam v Toskánsku

Starobylé město Volterra možná poznávají ti, co viděli Twilight ságu 🙂. Děj se odehrával v historickém centru na náměstí Piazza dei Priori před krásnou katedrálou. Zamiřte i za katedrálu směrem na náměstí Piazza Dan Giovanni, kde uvidíte zdejší baptisterium.

Arezzo

Zamilovali jste si Florencii, ale davy vás nelákají? Navštivte Arezzo. Město, které vás dostane florentskou architekturou a toskánskou atmosférou s hrstkou turistů. Hlavním lákadlem je náměstí Piazza Grande. Jen si tady sednete a obdivujete okolní budovy, které jsou bohatě ozdobené erby. Nebo vylezte na vyhlídku na úplném vrcholu města a kochejte se vinicemi a zvlněnými kopci.

San Gimignano

Mezi Volterrou a Sienou najdete na kopci skvost Toskánska – San Gimignano. Městečko, které je díky svému jedinečnému historickému rázu památkou UNESCO. Nese přezdívku Toskánský Manhattan, protože se tu nachází 14 věží, které jsou dobře viditelné už z dálky. Hlavní jádro leží mezi náměstími Piazza della Cisterna a Piazza Duomo s románskou katedrálou.

Přímo v historickém centru se můžete ubytovat v hotelu Leon Bianco, odkud budete mít nádherné náměstí stále na dohled. Pokoje jsou dobové a útulné a ráno vás pohostí skvělou snídaní.

Cortona

Cortona patří k nejstarším městům v Itálii – historické kořeny sahají až do 8. století před naším letopočtem, kdy oblast obývali Etruskové. Srdcem města je náměstí Piazza della Republica. Projít se můžete až na náměstí Piazza del Dumo, kde leží katedrála Duomo di Cathedral. Kousek opodál pak stojí Basilica di Santa Margherita a jen kousek od ní pevnost Fortezza del Girifalco.

Pistoia

Město Pistoia najdete na půli cesty mezi městy Lucca a Florencie. Centrem města je historické jádro kolem náměstí Piazza del Duomo. Pokocháte se tady baptisteriem nebo katedrálou San Zeno ze 12. století. Při bloumání ve starobylých uličkách kolem pak natrefíte na další kostely, baziliky a stavby dokládající historii tohoto města.

Sorano

Soráno Toskánsko Itálie

Sorano je starobylá vesnice, kterou najdete na jihu Toskánska. Město už za Etrusů vytesali do skály v útesu. Díky tomu se mu přezdívá “Matera Toskánska” (Matera je město na jižním cípu Itálie, kde ještě nedávno žili lidé v obydlích vyhloubených do skály). Dominantou města je hrad Fortezza Orsini.

Pitigliano

Pitigliano Toskánsko Itálie

Jen kousek od vesnice Sorano leží městečko Pitigliano. Skrytá perla Toskánska. Místo nezasažené davy turistů. S neopakovatelnou atmosférou, odkud sálá silná židovská historie. Postavili ho na vulkanické skále. Stejně tak domy, díky čemuž dokonale zapadá do okolního rázu. Městečko svým vzezřením připomíná Chrámovu horu v Jeruzalémě, a proto se mu přezdívá “Malý Jeruzalém”.

Kam v Toskánsku: NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA A PŘÍRODA

Vinařská oblast Chianti

Chianti Toskánsko Itálie

To by nebylo Toskánsko, kdyby tu nebyl tip na světově proslulou vinařskou oblast, kde zažijete nádherné scenérie. Domy s červenými střechami, po kterých se linou popínavé květiny, kopce pokryté vinicemi a řada míst, kde můžete zdejší vína ochutnat.

Val d´Orcia

Val d´Orcia Toskánsko Itálie

Chcete zažít to pravé Toskánsko, které bylo předlohou pro mnoho slavných malířů? Zlatá pole pšenice a slunečnice, olivové háje, vinice, bohatá a živá příroda, kterou narušují jen stará horská města? Přesně tohle zažijete v údolí Val d´Orcia na jihu Toskánska.

Apuánské Alpy

Apuánské Alpy Toskánsko Itálie

Kdo už mě čte nějaký ten pátek, tak ví, že hory jsem si sem musela prosadit 😃. A to i v oblasti, pro kterou je typická lehce zvlněná krajina. Apuánské Alpy najdete na úplném severu Toskánska mezi městy Massa a Lucca. Je to malý horský hřeben, který vás dostane svými bílými mramorovými jeskyněmi. Zdejší mramor, který se zde těží a vyváží, využívali už za dob Říma pro honosné stavby a sochy.

Národní park Toskánské ostrovy

Kdo si myslel, že Toskánsko tvoří jen pevnina, teď možná bude překvapený. Součástí Toskánska je totiž taky Národní park Toskánské ostrovy (Arcipelago Toscano), který tvoří 7 hlavních ostrovů. Jedná se o největší mořský park v Evropě, kde můžete při troše štěstí zahlédnout i delfíny.

Národní park Toskánské ostrovy: ostrov Elba

Elba je po Sardinii a Sicílii třetím největším ostrovem Itálie. A taky jedním z nejvyhledávanějších. Průzračně čistá voda, malebná zákoutí vytvářející malé i větší pláže a spousta vyhlídek, odkud zažijete krásné výhledy. Například z nejvyššího bodu ostrova – hory Moneta Capanne. I proto byl ostrov vyhledávaný samotným Napoleonem, jehož stopy tu jsou taky znát. Historie ale sahá o poznání dál – až ke kmeni Ilvati a Etrusků. Na ostrov vyplouvají pravidelně trajekty z přístavu Piombino.

ostrov Elba Toskánsko Itálie

Národní park Toskánské ostrovy: ostrov Giglio

Ostrov Giglio je menší, převážně hornatý ostrov, který ale nadchne i milovníky koupání a potápění. Na své si tady přijdou taky vyznavači pěší turistiky. Vyrazit můžete třeba na nejvyšší vrchol – Poggio dell Pagana, ze kterého budete mít nádherný výhled.

Na ostrov se dostanete pravidelnou trajektovou dopravou z přístavu Porto Santo Stefano.

Giglio Toskánsko Itálie

Termální prameny Saturnia

Termální prameny uprostřed přírody. Nedaleko vesničky Saturnia. Místo, kde si užijete dokonalou relaxaci v horké vodě z minerálního pramene, který tady tvoří kaskády a jezírka. A navíc volně přístupné a zcela zdarma.

Kam v Toskánsku k moři

Až nasajete historii regionu a vysajete všechno víno, zamiřte ke zdejšímu moři, které se pyšní průzračnou vodou a na řadě míst nedotčenou pobřežní přírodou. Tím největším lákadlem je ostrov Elba, o kterém už byla řeč o pár řádků výš. Stejně tak ostrůvek Giglia nebo kterýkoliv jiný z Toskánských ostrovů.

Toskánsko nejkrásnější pláže

Písečné pláže Scarlino (Grosseto)

11 km dlouhé pláže v okolí přímořského městečka Scarlino. Každý si tu najde tu “pravou”. Na severu pláž Puntone, ideální pro rodiny s dětmi. Jižněji se pak pěšky dostane k bezplatné pláži Cala Martina, za níž se rozprostírá jedna z nejkrásnějších pláží téhle oblasti – Cala Violina.

Cala Violina

Národní park Maremma

Chcete zažít nedotčenou přírodu, jen tak se brouzdat bílým pískem a užívat si klidu bez davů turistů, resortů a hotelů na každém kroku? Pak je pro vás národní park Maremma ideální volbou. Přímo na pláž se dostanete pěšky nebo autem na placené parkoviště v Marina di Alberese.

Marina di Pisa – Tirrenia – Livorno

Ideální oblast pro ty, kteří si chtějí užít koupání v moři a zároveň nasávat historii v podobě významných toskánských památek, protože jen kousek odtud leží historické město Pisa. Vybrat si můžete mezi menšími přímořskými středisky Marina di Pisa či Tirrenia nebo přístav Livorno, ze kterého vyplouvají trajekty na celou řadu míst, jako je například Korsika. Jen kousek je odtud trajektem vzdálený nádherný ostrůvek Gorgona Scale.

Marina di Pisa má veřejnou oblázkovou i soukromé písčité pláže.

Marina di Torre del Lago

Severně od Pisy leží dlouhá písčitá pláž Marina di Torre del Lago, která se táhne na jih až k městečku Vecchiano. Tohle je za nás jedna z nejkrásnějších pláží v Toskánsku, kterou si zamilují všichni, co mají rádi divoké koupání a písek s jemnými dunami. Pláž je z velké části veřejná a bez služeb navíc.

Nejlepší výlety v Toskánsku

Toskánsko doprava: Autem nebo letecky?

Obě varianty mají své výhody. Možná si říkáte, že na cestě autem strávíte věčnost, ale záleží, kam v Toskánsku přesně vyrážíte. A taky jak to pojmete. My máme rádi roadtripy, takže menší odbočky a zastávky po cestě jsou pro nás běžné.

Cestou do Toskánska si například můžete udělat zastávku v rakouském Innsbrucku v Tyrolsku a pokochat se zdejšími barevnými domy v kontrastu se zasněženými Alpami. O rakouských Alpách jsem psala několik článků, kde můžete načerpat inspiraci. Trasa vede taky kolem nádherných Dolomitů, které jsou dokonce na seznamu UNESCO. Tipy na nejkrásnější místa najdete v článku o Dolomitech.

Lago di Sorapis v Dolomitech

Pokud nemáte své auto, nezoufejte. Můžete letět do Pisy (bývají často velmi levné letenky) a odtud vyrazit vlakem po Toskánsku. Vlakové spojení je v Itálii skvělé a kam se nedostanou vlaky, dostanou se autobusy. Vlakové spoje najdete na Trenitalia. Z Florencie se dostanete pravidelně do měst, jako je Pisa (8,70 €, 1 hodina), Lucca (7,90 €, 1,5 hodiny), Siena (9,50 €, 1,5 hodiny) nebo Arezzo (8,70 €, 1 hodina). Druhou možností je půjčit si auto přes půjčovnu. Auto si můžete půjčit hned na letišti – vše potřebné vyplníte online. Je to raz dva. Problém nejsou ani autosedačky pro děti.

Autem do Toskánska

Jako vstupní bod si vezmeme Florencii, která se nachází na samém severu Toskánska. Jak se nejrychleji dostat do Florencie autem, záleží, odkud pojedete – směrem od Prahy nebo od Brna:

Toskánsko autem

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 11,5 hodin (cca 1 044 km). Z Prahy pojedete na Plzeň (hraniční přejezd Rozvadov) a v Německu směrem na Mnichov. Mnichov objedete po obchvatu 99, ze kterého sjedete na Salzburg. Až do Salzburgu ale nepojedete. U Rosenheimu odbočíte na 93 směrem na Innsbruck v Rakousku. Z Innsbrucku se dáte po dálnici A13 na Brennerský průsmyk na hranici s Itálií. A13 se v Itálii změní na A22 a ta vás povede kolem Bolzana, Verony až do Boloni. Odtud je to už jen cca 1,5 hodiny po A1 až do Florencie.

Pro Moraváky je lepší zvolit trasu přes Vídeň. Z Vídně pokračujete po dálnici A2 směr Štýrský Hradec (Graz) a Villach až na hraniční přejezd Arnoldstein. V Itálii pokračujete na Udine, Benátky, kolem Boloni a po A1 do Florencie. Cesta vám zabere cca 10,50 hodiny (990 km).

Toskánsko autem – poplatky

  • Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Platíte až za rakouské dálnice. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,60 € na 10 dní (motorky 5,60 €). Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.
  • Platba za projetí Brennerského průsmyku – 10,50 € (neplatí Moraváci)
  • Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Do Florencie zaplatíte od Brennerského průsmyku 33,10 €. Moraváci pak přes Villach zaplatí o něco víc – 38,70 €. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.
  • Co se týká pohonných hmot, ty jsou v dnešní době drahé samozřejmě všude, ale přece jen se dá trochu ušetřit, pokud natankujete u nás a následně dotankujete plnou v Rakousku. V Itálii je benzín v současné době přibližně na stejné úrovni jako u nás (dříve býval benzín/nafta výrazně dražší), v Rakousku je nejlevnější, ale naopak v Německu zaplatíte nejvíc. Na aktuální ceny benzínu/nafty se můžete podívat tady.

Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h. Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk můžete zaplatit jednoduše na jednom místě online. Na tomto odkaze najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.), ale dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Toskánsko letecky

Levné zpáteční letenky seženete z Prahy do Pisy už za pár set korun (z Pisy jste ve Florencii vlakem za necelou hodinu). Do Florencie vychází letenky dráž. Přímý let trvá kolem hodiny a půl. Pokud jste flexibilní a netrváte na konkrétním dni, máte větší šanci najít levnější let. Vyhledávačů je celá řada. Například Kiwi.com z české dílny, který patří k těm největším na světě. Zadáte si odkud kam a vyberete dle ceny konkrétní termín odjezdu a návratu.

V Toskánsku si pak můžete půjčit auto (klidně hned na letišti) přes Rentalcars.com, což je jedna z největších a nejlevnějších půjčoven aut na světě. Seženete od sedanů přes kombíky až po velká SUV.

Toskánsko ubytování

Už víme, co chceme v Toskánsku navštívit. Taky máme naplánovanou cestu. Teď zbývá jen vybrat, kde složíme hlavu. To se odvíjí dle toho, co plánujete v Toskánsku poznávat. Pokud je vaším cílem prozkoumat Florencii a jen si udělat výlet do jednoho z okolních měst, jako je Pisa nebo Siena, je lepší vybrat ubytování v centru, odkud budete mít historické jádro Florencie na dosah.

Florencie ubytování

Florencie je “hlavní město” Toskánska a díky tomu má výborné spojení s řadou míst v Toskánsku. Vlakem se odtud dostanete na Šikmou věž v Pise nebo do měst Pistoia či Arezzo. Pokud vám zbyde čas, Bologna je odtud ani ne 40 minut cesty vlakem.

Hotel Aida

V hotelu Aida se můžete ubytovat v páru i jako čtyřčlenná rodina. Pokoje jsou menší, ale útulné a s vlastní koupelnou. Pěšky pohodlně dojdete až do centra. Na snídani je velký výběr a ve vnitrobloku je k dispozici parkování.

Hostel Plus Florence

Hostel Plus Florence leží jen 1 kilometr od katedrály ve Florencii a kousek od vlakového nádraží, odkud se snadno dostanete do dalších míst v Toskánsku (Pisa, Pistoia a další). I když se jedná o hostel, mají v nabídce 2-3 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou. Využít můžete i bazén, saunu, posilovnu, pračku a další služby. Moderní a útulné ubytování, odtud je parádní výhled na Florencii.

Kemp Firenze Camping in Town

Nenechte se zmást názvem. Tohle je jiné kempování než jako ho známe u nás. Ve Firenze Camping in Town se můžete ubytovat v bungalovech nebo v malých stanových chatkách. Součástí je i vlastní koupelna a posezení. Pokud hledáte levné ubytování nebo zázemí, kde najdete vše od venkovního bazénu po restaurace s italskou kuchyní, tak tady se vám bude líbit. Do centra se dostanete pohodlně autobusem.

B&B Casale dei Cento Acri

B&B Casale dei Cenzo Acri leží jižně od Florencie. Do města se dostanete za pár minut autem nebo autobusem. Ubytování ideální pro všechny, kteří hledají ubytování mimo centrum města v klidnější zóně. Pokoje jsou útulné a zařízené v typickém toskánském stylu. Součástí je velké neplacené parkoviště, zahrada s posezením a dětské hřiště.

Siena ubytování

Každý, kdo jede do Toskánska, by měl mít Sienu na svém seznamu míst, kam v Toskánsku. Málokteré město je natolik krásné jako právě středověká Siena. Leží přímo v centru oblasti a všechna místa v okolí odtud budete mít blízko.

Hotel Duomo

Hotel Duomo leží v historickém centru Sieny, odkud to máte jen pár kroků ke katedrále a náměstí Piazza del Campo. Hotel sídlí v historické budově a je odtud krásný výhled na Duomo a okolí Sieny (některé pokoje mají i balkon). Pokoje jsou 2-4 lůžkové s pohodlnými postelemi včetně vlastní koupelny.

Villa Tuscany Siena

Villa Tuscany Siena je kouzelný a levný penzion na kraji Sieny, kde vás ráno pohostí výbornými koláčky. Do centra se dostanete za pár minut autem nebo autobusem, popř. můžete vyrazit i pěšky (cesta vede asi 45 minut do kopce). V okolí je několik dobrých restaurací a u pensionu bezplatná parkovací místa. V nabídce jsou 2-4 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou.

Toskánsko ubytování na venkově

Na venkově v Toskánsku nasajete dokonale místní atmosféru. Mezi slunečnicovými poli, vinicemi a s výhledem na toskánskou zvlněnou krajinu, kde zažijete dlouhé západy slunce a uvidíte miliony hvězd na jasné obloze.

Toskánská vila Casa di Campagna

Vilu Casa di Campagna najdete přímo v srdci Toskánska jen pár minut od Sieny. Blízko to budete mít i do Florencie nebo městečka San Gimignano. Vybrat si můžete pokoje a studia pro páry, ale taky apartmány až pro 4 osoby. Útulné, s trámovými stropy a venkovským šmrncem. Parkování je pro hosty zdarma přímo u vily. V létě se můžete vykoupat ve venkovním bazénu. K dispozici je taky dětské hřiště, lehátka, slunečníky a gril. Součástí vily je i restaurace, kde vaří výbornou toskánskou kuchyni.

Toskánská vila Agriturismo La Meria

Venkovskou usedlost Agriturismo La Meria najdete na jihu Toskánska. Ideální základna pro návštěvu městeček Pitigliano a Sorano a taky termálních pramenů Saturnia. V nabídce jsou pokoje pro 2-4 osoby. Jednoduché a skromné, ale čisté. Součástí usedlosti je venkovní bazén i parkování. Navíc tu výborně vaří, jak už bývá zvykem na podobných místech. A i když možná není ubytování promyšlené do posledního detailu jako předchozí tip, výhled odtud je dechberoucí.

Toskánská vila Agriturismo Oliviera Winery & Hiking

Ve vile Agriturismo Oliviera Winery & Hiking majitelé vše promysleli do posledního detailu. Pokoje zařízené ve venkovském stylu skvěle ladí s vinicemi Chianti v okolí, terasa s grilem, udržovaná zahrada a výborná kuchyně. Vila má skvělou výchozí pozici pro návštěvu Florencie, Sieny, San Gimignano a dalších míst v Toskánsku.

Toskánská vila Il Casale Del Cotone

Nádherná vila Il Casale Del Cotone nedaleko San Gimignano. Na kopci mezi olivovníky a vinicemi. Součástí komplexu je taky venkovní bazén, posezení, bezplatné parkování a restaurace s místní kuchyní. Vybrat si můžete mezi pokoji a apartmány pro 2-4 osoby. Ubytování je útulné, čisté a zařízené ve venkovském stylu.

Toskánsko ubytování u moře

Hotel La Pace

Hotel La Pace najdete v přímořském městečku Viareggio na severu Toskánska. Jen čtvrt hodinky od něj je vzdálené nádraží, odkud se můžete vydat do Florencie, Pisy nebo Luccy. Hotel leží přímo u písčité pláže a v blízkém okolí je dostatek restaurací, obchodů a dalších služeb.

Apartmány La Residenza del Golfo

Apartmány La Residenza del Golfo jsou ideální volba, pokud hledáte ubytování v soukromí s kompletním vybavením včetně kuchyně, posezení a bezplatného parkoviště. Apartmány jsou prostorné a některé pojmou až 6 osob. Všechny mají výhled přímo na moře.

Pozn.: Všechny tipy na ubytování najdete taky v mapě Toskánska níže, abyste si mohli cestu snadněji naplánovat.

Ceny v Toskánsku

Ceny jídla se v Toskánsku pohybují v průměru o 42 % výš než v Praze. Ještě více si připlatíte za chleba, vajíčka, maso, mléko. Ceny v restauracích jsou zhruba dvakrát vyšší než v ČR.

Toskánsko jídlo

Italská kuchyně je pověstná. Každý region má ale svou specifickou kuchyni podle toho, co se pěstuje a jaký dobytek se chová v okolí. Jinak tomu není ani u toskánské kuchyně, která je založená na olivovém oleji, rajčatech, česneku nebo například na kaštanech. Toskánské jídlo je rustikální, skromné, a přesto výborně dochucené.

Typickým předkrmem je paštika z kuřecích jater (Crostini), která se podává s dobrým pečivem. Pro Toskánsko je typická Fettunta, italský opečený chléb potřebný olivovým olejem, česnekem a posypaný solí. Starý chléb se tady nevyhazuje. Udělají vám z něj Panzanellu – lehký salát s chlebem, rajčaty a další zeleninou nebo fazolovou či kapustovou polévku (Ribolita). Acquacotta je zeleninová polévka se sázeným vejcem.

V Itálii to bez těstovin nejde. I Toskánsko má své speciality – bramborové tortelli, špenátové a ricottové ravioly nebo Tagliatelle al tartufo s černými lanýži. Nejznámějším toskánský sýrem je Pecorino. Z pouličního jídla můžete vyzkoušet palačinku z cizrnové mouky Torta di ceci.

A jakou sladkou tečku na závěr? Mezi nejoblíbenější toskánské dezerty patří dort Castagnaccio z kaštanové mouky a sušenky Biscotti di Prato.

Dovolená v Toskánsku

Po výčtu míst, kam v Toskánsku (který zdaleka nebyl konečný) vám asi už došlo, že na bližší prozkoumání celého Toskánska vám pár dní stačit nebude. Pokud nechcete strávit valnou část dovolené v autě, je lepší si vybrat jen určitou část Toskánska. Ve výběru destinace vám pomůže i mapa, díky které si můžete místa libovolně propojit a stáhnout do mobilu.

Můžete se například vydat na sever Toskánska přes Apuánské Alpy, kde leží známá města, jako je Pisa, Florencie, Lucca nebo Pistoia. Srdce Toskánska zaujímá Siena, San Gimignano, Monteriggioni, Volterra nebo Arezzo. Směrem na jih pak můžete obdivovat údolí Val d´Orcia, termální prameny Saturnia a městečka Montepulciano, Sorano nebo Pitigliano.

Toskánsko mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Toskánska. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Toskánsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toskánsko praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Kurz: 1 EUR = 24,51 Kč (k 7. 4. 2022)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Předem mrkněte, jaké poplatky si vaše banka účtuje a jaké jsou směnné kurzy, abyste neprodělali. Za nás můžeme doporučit kartu Svět od mBank. Je zdarma a má jedny z nejlepších kurzů.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. Většinou se ale bez problémů domluvíte taky dobře anglicky. Zvlášť v turistických oblastech.

Bezpečnost: Toskánsko je bezpečná oblast. Na turisticky navštěvovanějších místech hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte.

Nezapomeňte před cestou na cestovní pojištění. Je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Na tomto odkazu získáte cestovní pojištění od Axa s 50 % slevou.


Šťastnou cestu a ARRIVEDERCI 🙋‍♀️🙋‍♂️!

Další články o Itálii