27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně (2024) | Průvodce pro Milano

Milán co navštívit

Přemýšlíte, co navštívit v Miláně? Podívejte se na kompletního průvodce, který vám prozradí, jaké památky v Miláně vidět a další praktické informace o ubytování, cenách, jídle a jiné užitečné tipy.

Obsah
 1. Proč navštívit Miláno?
 2. Nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Milánu
 3. Co navštívit a výlety v okolí Milána
 4. Kde se ubytovat v Miláně
 5. Co navštívit v Milánu – mapa
 6. Půjčení auta v Miláně
 7. Ceny a jídlo v Miláně
 8. Jaké jídlo vyzkoušet v Miláně?
 9. Kdy navštívit Miláno?
 10. Praktické informace o Miláně
 11. Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Milána
 12. Více informací o Itálii
 13. Shrnutí: Co navštívit a vidět v Miláně

Proč navštívit Miláno?

Miláno je jiné než ostatní italská města, která leží jižněji odtud. V Miláně se mísí typicky italská atmosféra s moderním západem. Díky tomu se můžete na rozdíl od Říma spolehnout, že autobus v daný čas přijede.

Milán je dokonalou směsicí historie a moderny. Je hlavním městem Lombardie a město má co nabídnout i těm, kteří historické památky tolik nevyhledávají.

Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální kousky v místních buticích nebo si udělat výlet k těm nejkrásnějším alpským jezerům, je pro vás Miláno tím pravým tipem na dovolenou.

Rychlý průvodce pro Miláno

Kde je povinná nebo doporučená rezervace: Duomo di Milano (dlouhé fronty), Da Vinciho Poslední večeře (nutná rezervace týdny až měsíce předem)

Kde se ubytovat: Hotel AMEDIA (moderní hotel za dobrou cenu), Hotel Ritter (klidný hotel v centru), B&B Hotel Milano Ornato (levné ubytování s dobrou dostupností)

Jak se dostat z letiště do centra: Nejoblíbenějším způsobem přepravy z letiště Malpensa nebo Bergamo jsou klimatizované autobusy (s wifi, sedadlem a prostorem pro kufry ve spodní části autobusu). Další možností jsou taxi a z letiště Malpensa vlaky Malpensa Express.

Jak se dopravovat po městě: Při pohybu po městě nejčastěji využijete metro, autobusy a tramvaje. Nejlepší způsob platby za dopravu je bezkontaktní karta, popř. vícedenní jízdenka.

Nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Milánu

Miláno není město plné památek jako například Řím nebo Florencie. Přesto rozhodně stojí za vidění. Na prohlídku si vyčleňte alespoň 2-3 dny, protože Milán vás bude bavit svými kontrasty, nádhernými památkami a mrakodrapy v Porto Nuova.

Podívejte se na nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Miláně:

Katedrála Duomo a Piazza del Duomo

Katedrála Narození Panny Marie neboli Duomo je tím hlavním důvodem, kvůli kterému míří do Milána většina turistů. Patří k největším katedrálám na světě (pojme až 11 000 lidí) a její stavba trvala přes 600 let.

katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně

Ohromí vás (opravdu ohromí) svými obrazy, 3 500 sochami, 135 věžemi, 5 bronzovými dveřmi a vitrážovými okny.

Duomo tvoří dominantu náměstí Piazza del Duomo, které obklopují další krásné stavby (za malou chvíli si ukážeme víc).

katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně

V rámci návštěvy katedrály můžete vystoupat až na střechu. A není to jen tak ledajaká střecha. Nejspíš je to totiž ta nejhezčí střecha, na které se kdy projdete. Mezi nádhernými věžemi a navíc s výhledem na Milán.

Tohle byl náš nejlepší zážitek v Miláně. A stál za každé euro!

katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně

Jak navštívit Duomo v Miláně

Duomo di Milano je náboženská stavba, kam je třeba vstupovat s úctou a dodržovat zahalená ramena a kolena a sundat pokrývku hlavy. Záleží na pracovníkovi, zda vás pustí, i když pravidla nedodržíte.

Na výběr je několik typů vstupenek, jak navštívit Duomo di Milano. Nejoblíbenější je kombinovaná vstupenka, která zahrnuje vstup do katedrály, na terasy, do archeologického naleziště a muzea Duomo.

Plné vstupné je v tomto případě 20 € a pro děti 6-17 let 10 €. S využitím výtahu je pak vstupné 25 € a pro děti 6-17 let 12,50 €. Děti do 5 let a ZTP s doprovodem mají vstup zdarma.

Katedrála je otevřená denně v čase 9:00-19:00 (poslední vstup v 18:10).

Duomo patří k nejnavštěvovanějším památkám v Miláně a fronty jsou dlouhé. Z toho důvodu jsme si rezervovali vstupenky předem. Na místě jsme nečekali frontu a rovnou přešli ke vstupu, který se nachází na levé straně katedrály (je to vstup na terasy, odkud následně sejdete do katedrály).

katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně

Galerie Vittorio Emanuele II

Galerie Vittorio Emanuele II je nejstarší, dosud fungující nákupní centrum v Itálii, které leží nalevo od katedrály Duomo.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Luxus a přepych z tohoto místa doslova srší. Je centrem pro nejstarší butiky a restaurace ve městě, které jsou rozprostřené ve 4 patrech. I když neplánujete nakupovat, vyrazte se pokochat zdejší skleněnou kopulí a vnitřní architekturou.

Galerie je průchozí a přístupná 24/7.

Královský palác (Palazzo Reale di Milano)

Královský palác byl po staletí sídlem milánské vlády. Dnes je to kulturní centrum, kde se pokocháte celou řadou expozic a výstav, kterých je tu ročně víc než 1500. Bavit vás bude i velkolepý interiér s širokým schodištěm.

V Královském paláci se nachází taky muzeum Duomo, které máte v ceně spolu s kombinovanou vstupenkou do katedrály Duomo di Milano.

Palazzo Reale di Milano / památky v Miláně
 • Cena: Plné vstupné do Královského paláce v Miláně je 15 €, pro studenty 15-24 let 13 €, pro ZTP 10 €. Pokud navštěvujete Palazzo Reale di Milano s dětmi 6-14 let, vstupné pro dospělého je pak 10 € a pro děti 6 €.
 • Vstupenky: Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky předem.
 • Otevírací doba: Kromě pondělí je otevřeno denně v čase 10:00-19:30. Ve čtvrtek je prodloužená otevírací doba do 22:30.
 • Jak se dostat: Královský palác leží napravo od katedrály Duomo.

Čtěte: Itinerář pro Miláno za 2 dny

Museo del Novecento

A opět nepůjdeme daleko. Mezi Královským palácem a katedrálou Duomo můžete zajít do Museo del Novecento.

Muzeum zahrnuje na 400 děl umění z 20. století převážně od italských umělců. Najdete tu ale i mezinárodní umělce jako Warhol nebo Kosuth.

A co víc, z muzea se vám navíc naskytne skvělý výhled na katedrálu Duomo.

 • Cena: Vstupné do Museo del Novecento je 5 € a snížené vstupné 3 € pro mládež 18-25 let, nad 65 let a ZTP s doprovodem. Děti do 18 let mají vstup zdarma.
 • Otevírací doba: Shodná s Palazzo Reale di Milano
Piazza del Duomo
Piazza del Duomo

Piazza Mercanti

Piazza Mercanti je historické náměstí nedaleko katedrály, které bylo dříve obchodním a vládním centrem města.

Pokud chcete nasát středověkou atmosféru a pokochat se krásnými budovami, určitě sem vyrazte. Je malinko schované, ale v tom tkví jeho kouzlo.

Piazza Mercanti Miláno

Poslední večeře od Leonardo da Vinci

Nástěnná malba Poslední večeře od Leonardo da Vinci z 15. století je jedním z největších uměleckých děl na světě. Nachází se po levé straně od kostela Santa Maria delle Grazie.

Poslední večeře Leonardo da Vinci

Jak navštívit Poslední večeři od Leonarda da Vinci:

Plné vstupné je 15 € a snížené 2 € pro mládež 18-25 let. Vstupenku si musíte rezervovat předem na konkrétní den a čas. A to s dostatečným předstihem, protože vstupenky jsou vyprodané i týdny a měsíce dopředu.

Volné termíny se vypisují 3-4 měsíce předem. Pokud jsou vstupenky vyprodané, další možností je prohlídka s průvodcem.

Obraz si můžete přijít prohlédnout každý den od 8:30 do 19:00 (poslední vstup v 18:45). Uvnitř pak máte na prohlídku obrazu 15 minut – malba už není v dobrém stavu, proto omezili limit návštěvníků na 1000 lidí denně.

Když tu budete, nenechte si ujít návštěvu kostela Santa Maria delle Grazie. Vstup je zdarma.

kostel Santa Maria delle Grazie Milan

Hrad Sforza (Sforzesco)

Hrad Sforza patří mezi nejkrásnější památky v Miláně. Hrad postavili v 15. století a patří k největším citadelám na světě. Hostí různé sbírky včetně umění, starožitného nábytku a hudebních nástrojů. Vrcholem je Michelangelova nedokončená socha Rondaniniho Pieta.

Můžete se zdarma procházet komplexem nebo za drobný poplatek navštívit muzeum.

hrad Sforza Milán

Vstupné a otevírací doba Castello Sforzesco

Areál hradu si projdete zdarma, ale do muzeí musíte zakoupit vstupenku za 5 € (snížená sazba 3 € pro mládež 18-25 let a nad 65 let). Vstup zdarma je každou první neděli v měsíci a každé první a třetí úterý v měsíci po 14. hodině. Vstupenky stačí koupit na místě, netvoří se tu dlouhé fronty.

Areál je otevřený denně v čase 7:00-19:30. Muzea jsou otevřená od úterý do neděle v čase 10:00-17:30 (prodejna vstupenek zavírá v 16:30).

Čtěte: Itinerář pro Miláno za 3 dny

Park Sempione a Arco della Pace

Za hradem Sforza se rozprostírá největší park v Miláně – park Sempione. Je tu dostatek laviček, jezírka, toalety i občerstvení. Ideální místo pro odpočinek.

park Sempione Milán

Kromě toho tu sídlí Muzeum designu a umění, věž Branca s výhledem na Milán a akvárium.

Park Sempione je otevřený v letní sezóně denně v čase 6:30-21:00. Mimo sezónu může být otevírací doba zkrácena.

Na druhé straně parku se majestátně tyčí impozantní oblouk Arco della Pace. Bez zastávky sem dojdete asi za čtvrt hodiny chůze od hradu Sforza.

Arco della Pace Milán

Biblioteca Ambrosiana

Máte rádi krásné umění? Nenechte si ujít Biblioteca Ambrosiana v centru města, jen kousek od Duomo. Uvnitř se můžete pokochat díly od Leonarda da Vinciho či Tiziana, která jsou umístěná v nádherných prostorách a stojí za vidění sama o sobě.

Plné vstupné do Biblioteca Ambrosiana je 15 €, pro studenty a mládež 15-18 let 10 €, děti 6-14 let 5 € a seniory 13 €. Vstupenky získáte kliknutím zde.

Galerie je otevřená denně kromě středy v čase 10:00-18:00.

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore je skrytým klenotem Milána. Zvenku se tváří nenápadně, ale uvnitř ukrývá nádherné a zachovalé fresky, které zdobí stěny a stopy. Mnoho z těchto fresek malovali umělci, kteří následovali učení Leonarda da Vinci.

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore

Kostelu se přezdívá “milánská Sixtinská kaple”. Původně sloužil jako ženský klášter benediktinů pro dcery vznešených rodin, které se rozhodly zasvětit svůj život Bohu.

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore
 • Cena: Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore je přístupný zdarma.
 • Otevírací doba: Kostel je otevřený denně kromě pondělí v čase 10:00-17:00.

Monumentální hřbitov (Cimitero Monumentale)

Možná jste se teď podivili, že je jedním z tipů hřbitov v Miláně. Cimitero Monumentale je doslova muzeem pod širým nebem na 250 000 metrech čtverečních.

A možná to bude místo, které vás při návštěvě Milána překvapí nejvíce. Velká sbírka italských soch, řeckých chrámů, obelisků i malá verze Trajanova sloupu.

Cimitero Monumentale di Milano

Jakmile projdete hlavním vchodem, dostanete se do “Síně slávy”, kde pohřbili stovky nejznámějších italských architektů, sportovců, herců, novinářů, hudebníků a dalších.

Cimitero Monumentale di Milano

Všichni návštěvníci se zde chovají s úctou a respektem a jen se v tichosti hřbitovem procházejí.

Cimitero Monumentale di Milano

Mapu s vyznačenými zajímavostmi najdete u hlavního vchodu. Hřbitov je otevřený denně kromě pondělí v čase 8:00-17:30 a v neděli do 18:00.

Čtěte: Itinerář pro Miláno za 1 den

Hlavní vlakové nádraží

Budova Milano Centrale je hlavním vlakovým nádražím v Miláně. Zároveň se jedná o největší evropské vlakové nádraží, které zaujme zvenčí i zevnitř. Pokud odtud budete cestovat, dorazte s předstihem, ať se stihněte zorientovat.

Milano Centrale

Čtvrť Brera

Miláno má několik opravdu krásných čtvrtí. Brera je ale nejkouzelnější. Nachází se nedaleko Duomo a poznáte jí podle dlážděných ulic, pastelových domů s barevnými okenicemi a živé atmosféry.

Můžete se jen procházet či posedět v některé z kaváren.

Brera Milan

La Scala

La Scala představuje světové proslulý operní dům, který je od svého založení v roce 1778 ústředním bodem Milána.

V opeře se objevila celá řada známých operních umělců z celého světa. Krásný interiér La Scala si můžete prohlédnout při večerním představení nebo během běžné prohlídky.

Naproti divadlu se nachází menší park se sochou Leonarda da Vinci uprostřed.

Leonardo da Vinci Národní muzeum vědy a technologie

Národní muzeum vědy a technologie je největším muzeem vědy a technologie v Itálii. Najdete tady exponáty od dopravy, energie až po vynálezy Leonarda da Vinciho, kterému je muzeum zasvěcené.

Je to skvělý tip pro návštěvu s dětmi, protože zahrnuje spoustu interaktivních exponátů. Na své si ale přijdou i dospělí, protože je tu toho k vidění opravdu hodně se spoustou zajímavých informací.

Vstupné a otevírací doba

Plné vstupné je 10 € a snížené 7,50 € pro děti a mládež 3-26 let a seniory nad 65 let. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí v následujících časech: úterý až pátek 9:30-17:00 a o víkendu 9:30-18:30

Ubytování v Miláně 😴

milán ubytování
B&B Hotel Milano Ornato

Levný a pohodlný hotel s dobrou dostupností

milán ubytování
Hotel Ritter

Klidný 3* hotel v centru, jen 5 minut od metra

Umělecká galerie Pinacoteca di Brera

Slavná umělecká galerie Pinacoteca di Brera zahrnuje jedny z největších děl od 13. do 20. století. Budova galerie je sama o sobě uměleckým dílem. Kromě sbírky se projdete krásnou zahradou plnou soch nebo si na vlastní oči prohlédnete, jak obrazy restaurují.

Umělecká galerie Pinacoteca di Brera Milán / muzea v Miláně

Vstupné a otevírací doba Pinacoteca di Brera

Plné vstupné do galerie je 16,50 €, snížené vstupné 11,50 € pro mládež 15-18 let a studenty, 6,50 € pro děti 6-14 let a 14,50 € pro seniory nad 65 let.

Každou první neděli v měsíci je vstup zdarma – rezervace je povinná předem zde.

Pinacoteca di Brera je otevřená od úterý do neděle v čase 8:30-19:15.

Botanická zahrada Brera

Botanická zahrada Brera představuje dokonalou oázu zeleně v rušném centru Milána. Projděte se mezi rostlinami, v arboretu stromů nebo si vychutnejte chvíli klidu na jedné z laviček.

botanická zahrada Brera Milan

Vstup do botanické zahrady je zdarma. Najdete tu menší posezení a toalety zdarma. Otevřeno je denně kromě neděle v čase 10:00-18:00 (mimo sezónu může být otevírací doba zkrácená).

Čtvrť Navigli

Kousek Benátek v Miláně? Ano, i v Miláně najdete kanály. Přesně tu jsou dva – Navigli Grande a Navigli Pavese. Především kanál Navigli Grande byste si neměli nechat ujít.

Čtvrť Navigli bývala kdysi soustavou kanálů navržených Leonardem da Vincim. Dnes se jedná o jednu z nejživějších milánských čtvrtí, kam rádi chodí místní i turisté.

Kolem Navigli Grande vystavují umělci své obrazy, najdete tu spoustu barů, restaurací a vintage obchůdků.

Navigli Grande Milan

Vyzkoušejte tradiční milánská jídla, jako je risotto alla Milanese nebo osso buco. Většina lepších restaurací otevírá kolem 19. hodiny. Pokud dorazíte dříve, zajděte na aperitivo, menší občerstvení s pitím.

Navigli Grande Milan

Bazilika di Sant’Ambrogio

Bazilika di Sant’Ambrogio je jedním z nejstarších kostelů ve městě, který postavil ve 4. století patron Milána – svatý Ambrož. Zaujme už zvenčí svým exteriérem z červených cihel. Uvnitř pak ukrývá krásné fresky.

 Bazilika svatého Ambrože Milán
 Bazilika svatého Ambrože Milán
 • Cena: Vstup zdarma
 • Otevírací doba: Bazilika je pro návštěvy přístupná od pondělí do soboty v čase 7:30-12:30 a 14:30:19:00 a v neděli 8:00-13:00 a 15:00-20:00.

Stadion San Siro

Pokud jste fotbalový fanda jako Péťa, stadion San Siro by měl být určitě na vašem seznamu, co navštívit v Miláně.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Stadion San Siro je jedním z největších stadionů v Evropě, domovem AC Milan i Inter Milan. Pojme až 80 000 lidí. Zažít fotbalové utkání v Miláně je nezapomenutelný zážitek.

Stadion můžete navštívit taky během denní prohlídky – při ní se projdete slavným tunelem, prohlédnete šatny, hřiště a tiskovou místnost a navštívíte muzeum, kde se dozvíte více o místních týmech.

Kostel San Bernardino alle Ossa

Kostel San Bernardino alle Ossa není velkolepý jako jiné milánské kostely, ale přesto z něj získáte jeden z nejsilnějších zážitků. Je známý svou malou boční kaplí, jejíž zdi zdobí lidské lebky a kosti.

Kostel najdete kousek od katedrály Duomo a vstupné je zdarma (přijímají dary).

Kostel San Bernardino alle Ossa Milán / co vidět v Miláně

Zahrady Indro Montanelli

Zahrady a park Indro Montanelli se rozprostírá mezi nádražím Milano Centrale a historickým centrem Milána.

Ukrývají přírodovědné muzeum, palác Dugnani a řadu stezek s posezením. Kromě toho je tu několik občerstvení, kam můžete zajít na jídlo nebo na kávu.

Přímo naproti přírodovědnému muzeu uvidíte výraznou bránu Arco di Portaluppi. Pokud máte rádi krásnou architekturu, doporučuji projít bránou a pokračovat kolem krásných budov, které se ve čtvrti Porta Venezia nacházejí.

Arco di Portaluppi Milan

O něco dál můžete navštívit Villa Necchi Campiglio, designovou vilu z 30. let minulého století.

Villa Reale a Corso Buenos Aires

Dalším zajímavým místem ve čtvrti Porta Venezia je Villa Reale, kde sídlí muzeum moderního umění. Za ním se rozprostírá krásná klidná zahrada.

Villa Reale Milan

Celou čtvrtí Porta Venezia se vine rušná třída Corso Buenos Aires, kterou lemují obchody, restaurace a historické stavby.

Porta Venezia Milan

Piazza Gae Aulenti

Jako kontrast k historickému centru Milána slouží Porta Nuova. Tato moderní čtvrť je ztělesněním moderního Milána – mrakodrapy, luxusní byty a firemní kanceláře, které definují Milán jako italské město budoucnosti. Vstupem do Porta Nuova je náměstí Piazza Gae Aulenti.

Porta Nuova Milán

Můžete posedět v trávě, zajít na výbornou zmrzlinu do Venchi a prohlédnout si zajímavou architekturu včetně Bosco Verticale, udržitelné bytové stavby se spoustou zeleně.

Porta Nuova Milán Bosco Verticale

Colonne di San Lorenzo

Máte rádi antický Řím? Pokud máte chuť, asi 10 minut od baziliky svatého Ambrože se nachází Colonne di San Lorenzo. Jedná se o řadu starověkých římských sloupů, které pocházejí z konce 2. století. Kdysi lemovaly hlavní cestu římského Mediolana (starověký název Milána).

Ubytování v Miláně 😴

ubytování milán
Hotel AMEDIA

Nový 4* hotel s dobrou dostupností do centra

ubytování milán
Hotel San Siro

Moderní hotel u stadionu San Siro

Co navštívit a výlety v okolí Milána

Bergamo

Bergamo leží nedaleko Milána v Lombardii. Právě díky Milánu je Bergamo spoustou turistů přehlížené. A i když se těší v posledních letech čím dál většímu zájmu, stále se jedná o autentické město, které vás doslova nadchne svojí přátelskou a vřelou atmosférou.

Bergamo je známé svým labyrintem středověkých uliček v Città Alta a živou atmosférou v Città Bassa.

Co navštívit v okolí Milána
Bazilika Santa Maria Maggiore a kaple Colleoni

V Bergamu je toho spousta k vidění – benátské hradby ze 16. století, pevnost Rocca di Bergamo, katedrála Duomo di Bergamo, bazilika Santa Maria Maggiore či kostel Cappella Colleoni se složitou mramorovou fasádou.

Stačí se tu jen procházet úzkými uličkami s malými obchůdky a kochat se středověkou architekturou a výhledem z hradeb. Città Alta se dá v pohodě projít pěšky za pár hodin.

Čtěte více o Bergamu v samostatném článku.

Jezero Lago di Como

Jezero Lago di Como je nádherné alpské jezero, které je známé svými fjordy. Nenechte si ujít návštěvu jedné z vyhlídek, odkud se vám otevře dechberoucí výhled na jezero nebo navštivte jednu z nádherných honosných vil, které jsou plné květin a zeleně.

Svým tvarem připomíná jezero obrácené písmeno Y a právě v jeho srdci leží proslulé městečko Bellagio, kterému se přezdívá “perla Lago di Como”.

Městečko určitě stojí za vidění, ale osobně doporučuju navštívit město římského původu Varenna. Má klidnější atmosféru a taky vás určitě naprosto okouzlí jako nás.

Z milánského vlakové nádraží se dostanete do města Como na západním cípu jezera – lístek vás vyjde na 5 € a cesta trvá 40 minut. Lístky Milano – Lago di Como můžete koupit online.

Z města Como vyplouvají lodě do Bellagia i Varenny. Cesta trvá 2 hodiny a ty výhledy na jezero v sevření Alp jsou dechberoucí. Lístky na loď po Lago di Como si můžete objednat online.

Čtěte podrobného průvodce jezerem Lago di Como.

Jezero Lago di Maggiore

Jezero Lago di Maggiore mnozí považují za jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Najdete ho hodinku severozápadním směrem od Milána. Dostanete se sem pravidelnými vlakovými spoji z nádraží v Miláně.

co navštívit v okolí Milána

Kupte si lístek do městečka Arona (směr Domodossola), které je skvělým výchozím bodem pro objevování. Lístek z Milana k jezeru Lago di Maggiore vás vyjde na 6,40 €.

V Aroně se můžete pokochat jezerem v kombinaci se zasněženými vrcholky hor a dojít i na pěší zónu s výbornými restauracemi a bary.

Jen 5 minut lodí je vzdálená středověká pevnost Rocca Angera (Borromeo Castle), na kterou budete mít skvělý výhled už z Arony. Můžete obdivovat zdejší dobové fresky a největší muzeum hraček v Evropě i s výstavou.

Všechny lodní trajekty po jezeru Lago di Maggiore si můžete objednat předem online.

Od pevnosti se můžete lodí vrátit zpět do Arony nebo plout na ostrov Isola Bella (1 hod 20 min), který patří s ostrovy Isola Madre a Isola dei Pescatori mezi Borromejské ostrovy.

Ostrov Isola Bella je známý svou zahradou se vzácnými exotickými rostlinami a nádhernými květinami. V přední části zahrady stojí starobylý barokní palác s uměleckými díly, tapiseriemi, sochami a mozaikovými jeskyněmi.

Isola Bella / co navštívit v okolí Milána
Isola Bella

Z ostrova Isola Bella se dostanete za 25 minut na Isola Madre a za dalších 20 minut pak na ostrov Isola dei Pescatori. Všechny ostrovy stojí rozhodně za návštěvu.

Od jezera Isola Bella se pak vrátíte zpět do Milána přes město Stresa vlakem (lístek stojí 8,60 €), který jezdí i ve večerních hodinách.

Po cestě k Borromejským ostrovům můžete vystoupit u kláštera Santa Caterina del Sasso, který je zasazený přímo ve skále. Výhledy z jezera na klášter jsou parádní.

Kde se ubytovat v Miláně

 • B&B Hotel Milano Ornato: Levný, pohodlný hotel kousek od stanice tramvaje, s parkováním a recepcí 24/7
 • Hotel Ritter: Klidný hotel na kraji centra, odkud pohodlně dojdete k hradu Sforza, Duomo nebo čtvrti Brera, stanice metra 5 minut, recepce 24/7
 • B&B Hotel Milano San Siro: Příjemný hotel přímo u stadionu San Siro s parkováním a pár minut od stanice metra
 • Hotel AMEDIA: Nový 4* hotel s dobrou dostupností do centra a možností parkování

Ubytování v Miláně 😴

milán ubytování
B&B Hotel Milano Ornato

Levný a pohodlný hotel s dobrou dostupností

milán ubytování
Hotel Ritter

Klidný 3* hotel v centru, jen 5 minut od metra

Více informací: Pro více tipů a praktických informací, kde se ubytovat v Miláně, čtěte našeho průvodce ubytováním v Miláně (ubytování podle rozpočtu, spojení s letištěm a k památkám, mapa).

Co navštívit v Milánu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Milána s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Miláně v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Půjčení auta v Miláně

Plánujete si půjčit auto na místě? Je to velmi jednoduché. Na Rentalcars.com vyplníte potřebné údaje a při převzetí se prokážete občanským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma. Auto si můžete vyzvednout hned na letišti.

Ceny a jídlo v Miláně

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 20 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 80 €. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,43 €
 • Bílý chleba 500 g – 2,27 €
 • Vejce 12 ks – 3,53 €
 • Sýr 1 kg – 13,82 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 10,30 €
 • Banány 1 kg – 1,88 €
 • Voda 1,5 l – 0,47 €
 • Brambory 1 kg – 1,44 €

Co se týká jídla, zkuste panzerotti v pekárně Luiny kousek od katedrály Duomo. Těstem připomínají langoše a jsou plněné nasladko i naslano. Stojí kolem 3 €.

Nejlepší jídlo najdete v restauracích, kam chodí místní. Dál od hlavních památek, v zapadlých uličkách. Tradiční kuchyni ochutnáte v trattoriích.

Vyhlášenou oblastí na jídlo je Chinatown. Ta se nachází jen pár minut chůze od Arco della Pace. Můžete se svézt taky oranžovou linkou tramvaje 10, která celou oblastí projíždí a staví u Arco della Pace i v Chinatown. Projděte si především Via Paolo Sarpi, která je hlavní pěší třídou Čínské čtvrti.

A nemůžu zapomenout na trh v Milano Centrale, kde si můžete dát od všeho něco.

Několik tipů na skvělé restaurace najdete v mapě.

Porta Nuova Milán Bosco Verticale

Jaké jídlo vyzkoušet v Miláně?

Pokud jedete do Milána, určitě si chcete pochutnat na tradiční milánské kuchyni. Zde je zkrácený seznam jídel, která můžete ochutnat:

 • Risotto alla Milanese: Toto krémové rizoto se šafránem je ikonickým milánským pokrmem, který je pro turisty často nejoblíbenější.
 • Ossobuco: Vyzkoušejte tuto křehkou dušenou telecí kýtu, která se často kombinuje s rizotem alla Milanese.
 • Cotoletta alla Milanese: Křupavý telecí řízek osmažený dozlatova
 • Panettone: Sladké nadýchané pečivo plněné rozinkami a kandovanou citrusovou kůrou, které je spojené zejména s obdobím Vánoc, ale některé cukrárny ho nabízí po celý rok.
 • Pizzoccheri: Vydatný pokrm z pohankových těstovin, brambor, sýra a zeleniny z nedaleké oblasti Valtellina
 • Mondeghili: Milánské masové kuličky, které jsou vyrobené ze zbytků masa (především hovězího) a následně osmažené
Risotto alla Milanese a Ossobuco
Risotto alla Milanese a Ossobuco

Většina milánských restaurací má otevřeno přes oběd a znovu otevírá až po 19. hodině (vyjma turistických oblastí). Mezitím si můžete dát aperitivo, které nabízí mnoho barů a kaváren. Jedná se o občerstvení a drobné pokrmy ke koktejlu nebo jinému nápoji.

Oblíbeným koktejlem je Negroni, který je složený s ginu, Campari a sladkého vermutu.

Další inspiraci najdete v průvodci Lombardií.

Zelené fontány s pitnou vodou jsou po celém městě, takže si svou láhev dočepujete kdekoliv.

Brera Milan

Kdy navštívit Miláno?

Obecně je jaro a podzim nejlepší období pro návštěvu Milána. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že v Miláně probíhá hlavní sezóna a některá místa mohou být přeplněná. Zde je krátký přehled, co můžete očekávat v Miláně v průběhu roku:

Jaro (duben až červen): Příjemné počasí s rozkvetlými květinami a zelení je ideální pro prohlídku památek a venkovní aktivity. Zároveň se jedná o hlavní turistickou sezónu, takže počítejte s většími davy lidí a vyššími cenami, zejména kolem Velikonoc.

Léto (červenec a srpen): V létě se v Miláně koná nejvíce akcí a festivalů. Dny jsou dlouhé pro poznávání města a večerní aperitiv. Na druhou stranu může být horko a vlhko, teploty občas přesahují 30 °C.

Vzhledem k tomu, že srpen je pro Italy tradičním prázdninovým měsícem, mohou být některé místní podniky a restaurace zavřené, ale hlavní atrakce zůstávají otevřené.

Podzim (září až listopad): Podzim se vyznačuje teplými, ale příjemnými teplotami, které jsou ideální pro objevování města (listopad už může být trochu deštivý). V tomto období se taky koná milánský týden módy.

Zima (prosinec až březen): V zimě je v Miláně nejméně turistů, což znamená méně přeplněné památky a nižší ceny ubytování a letenek. Město je během Vánoc krásně vyzdobené. Pokud máte rádi operu a divadlo, v prosinci začíná operní sezóna v La Scale.
Počasí je chladné, mlhavé a někdy sychravé. Sněhová nadílka je spíše výjimečná.

Pokud patříte mezi milovníky módy, zvažte návštěvu během některého z milánských týdnů módy, které se konají na přelomu února a března (podzimní a zimní kolekce) a září a října (jarní a letní kolekce).

Miláno průvodce

Praktické informace o Miláně

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár euro.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. Řada Italů tady na severu navíc umí velmi dobře anglicky. Ještě se nám tady nestalo, že bychom měli problém se domluvit.

Bezpečnost: Milano je bezpečné město. V minulosti tomu ale až tak nebylo a na některých místech buďte i teď ostražitější. To platí pro centrální nádraží nebo kolem stadionu San Siro a v noci se vyhněte taky parku Sempione nebo částem, které nejsou dostatečně osvětlené.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Milána

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Lombardii, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Toto byl průvodce a tipy na památky, co navštívit v Miláně. Pokud máte dotaz nebo se chcete podělit o svůj zážitek z Milána, pište v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

MILÁN: Pro snadnější plánování výletu do Milána jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Miláně včetně mapy. Máte méně času? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

Zde je průvodce dopravou v Miláně. Pro více tipů a praktických informací, kde se ubytovat v Miláně, čtěte našeho průvodce ubytováním v Miláně (ubytování podle rozpočtu, spojení s letištěm a k památkám, mapa). Praktické tipy pro návštěvu Duomo di Milano jsme sepsali v samostatném průvodci.

LOMBARDIE: V Lombardii najdete kromě Milána další krásná místa. Jen kousek od Milána leží alpské jezero Lago di Como. Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Miláně

Proč navštívit Milán?

Miláno je živé, kosmopolitní město, které je známé svým kontrastem moderny a historie.
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální kousky v místních buticích nebo si udělat výlet k těm nejkrásnějším alpským jezerům, je pro vás Miláno tím pravým tipem na dovolenou.

Jaká jsou nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Miláně?

Duomo je místo, které si při návštěvě Milána nemůžete nechat uniknout. Nádherná katedrála, která má střechu s fantastickým výhledem na město. Projděte si historické jádro, čtvrť Brera a zamiřte k hradu Sforza a parku Sempione s obloukem míru. Nebo se pokochejte nádhernými kostely a užijte si zápas na stadionu San Siro. Více tipů, co si nenechat ujít v Miláně, najdete v článku.

Na jak dlouho navštívit Milán?

Miláno není město plné památek jako například Řím, Florencie nebo Neapol. Dá se v pohodě projít za 2-3 dny a další dny buď nasávat zdejší atmosféru nebo si udělat výlet v okolí Milána (taky si dáme pár tipů, protože to stojí za to).

2 názory na “27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně (2024) | Průvodce pro Milano”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *