27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně | Kompletní průvodce pro Milano 2021

Miláno průvodce / kam v Miláně

Přemýšlíte, co navštívit v Miláně? Mrkněte na kompletního průvodce, který vám prozradí nejen, jaké památky v Miláně vidět. Dozvíte se vše o dopravě, ubytování, cenách, jídle a další tipy a triky.

Proč navštívit Miláno?

Pokud chcete zažít tu pravou italskou atmosféru, do Milána nejezděte. Naopak tu ucítíte švýcarský vliv, díky němuž se na rozdíl od Říma můžete spolehnout, že autobus v daný čas přijede 😃.

Pokud ale chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální kousky v místních buticích nebo na bleších trzích či si udělat výlet k těm nejkrásnějším alpským jezerům, je pro vás Miláno tím pravým tipem na dovolenou.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Kdy navštívit Miláno?

Nejideálnějšími měsíci k návštěvě jsou duben – květen a září – říjen. Je příjemně teplo a při procházení se městem vás nespaluje horké letní sluníčko. Pokud vám nevadí chladnější zima (Miláno leží na kraji italských Alp), vyrazte do Milána v zimních měsících. Turistů je tu o dost méně a ceny ubytování i letenek jsou nižší.

Co navštívit v Milánu: MAPA včetně ubytování

Interaktivní mapa se všemi zajímavými body, co navštívit v Miláně a jeho okolí. Naplánujte si díky ní svůj itinerář na jednotlivé dny nebo si mapu stáhněte do mobilu.

Co navštívit a vidět v Milanu? Tipy na výlety a nejkrásnější místa

Miláno není město plné památek, jako například Řím, Florencie nebo Neapol. Dá se v pohodě projít za 2-3 dny a další dny buď nasávat zdejší atmosféru nebo si udělat výlet v okolí Milána (taky vám dám pár tipů, protože stojí za to 😉). Mrkněte na naše tipy, co navštívit v Miláně.

Katedrála Dumo a Piazza del Duomo

Katedrála Duomo s přilehlým náměstím je hlavní lákadlem města.

Aby ne.

Patří k největším katedrálám na světě (pojme až 11 000 lidí) a její stavba trvala přes 600 let. Ohromí vás (opravdu ohromí) svými obrazy, 3 500 sochami, 135 věžemi, 5 bronzovými dveřmi a vitrážovými okny.

A taky výhledem, pokud si zaplatíte vstupenku na střechu. Ta vás vyjde na 14 € (7 € děti 6-18 let), pokud pojedete výtahem. Po schodech zaplatíte 10 € (5 € děti). Samotná katedrála bez výhledu ze střechy stojí jen 5 € (snížená cena 2 €), ale ten výhled ze střechy za to vyšší vstupné stojí.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky
Piazza del Duomo

Ve frontě na vstupenky můžete strávit i hodinu, proto je lepší rezervovat místo na katedrálu Duomo předem.

Piazza Mercanti

Piazza Mercanti je historické náměstí nedaleko katedrály, které bylo dříve obchodním a vládním centrem města. Pokud chcete nasát středověkou atmosféru a pokochat se krásnými budovami, určitě sem vyrazte. Je tu méně rušno než na náměstí před katedrálou Duomo (a taky je tu méně holubů 😃).

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Galerie Vittorio Emanuele II

Galerie Vittorio Emaniele II je nejstarší, dosud fungující nákupní centrum v Itálii. Luxus a přepych z tohoto místa doslova srší. Je centrem pro nejstarší butiky a restaurace ve městě, které jsou rozprostřené ve 4 patrech.

I když neplánujete nakupovat, vyrazte se pokochat zdejší skleněnou kopulí a vnitřní architekturou. Můžete si koupit lístek na střechu a užít si výhled na Milano.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky
co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Kostel Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře od Leonardo da Vinci

Kostel Santa Marie delle Grazie je goticko-renezanční kostel, v němž se ukrývá jedno z největších uměleckých děl na světě – nástěnná malba Poslední večeře od Leonardo da Vinci z 15. století.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Vstup do samotného kostel je zdarma. Platí se ale za možnost vidět obraz Poslední večeře – 15 € (snížená sazba 2 € pro 18-25 let).

Malba už není v dobrém stavu, proto omezili limit návštěvníků na 1000 lidí denně. Rezervace vstupenky na da Vinciho Poslední večeři předem online je především v hlavní sezóně nutná a to klidně několik měsíců předem (můžete rezervovat až 3-4 měsíce předem).

Museo del Novecento

Museo del Novecento je muzeum zahrnující na 400 děl umění z 20. století převážně od italských umělců. Najdete tu ale i mezinárodní umělce jako Warhol, Kosuth a další.

Zdroj: Museo del Novecento

Z muzea se vám navíc naskytne skvělý výhled na katedrálu Duomo, která je v bezprostřední blízkosti.

Vstupné do Museo del Novecento je 10 € (snížená sazba 8 €).

Hrad Sforza (Sforzesco)

Hrad Sforza je dalším nezapomenutelným tipem, co navštívit v Miláně. Hrad postavili v 15. století a patří k největším citadelám na světě.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Na místě se v současnosti nachází na 12 muzeí včetně děl od da Vinciho a Michelangela. Areál hradu si projdete zdarma, ale do muzeí musíte zakoupit vstupenku za 5 € (snížená sazba 3 €).

Vstupenku do hradu Sforza v Miláně si můžete zarezervovat předem online.

Park Sempione

Park Sempione (Parco Sempione) je největší park v Miláně, který ukrývá hrad Sforza, akvárium, Triennaler di Milanu (Muzeum designu a umění), věž Branca se skvělým výhledem na Milan, knihovnu a několik kaváren. Přesně na druhé straně parku od hradu Sforza se tyčí oblouk Arco della Pace.

Přemýšlíte, kam v Miláně zajít v teplých dnech? Určitě zajděte do parku Sempione a dejte si třeba piknik u jednoho z jezírek.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore

Kostel San Marurizio al Monastero Maggiore neboli skrytý klenot Milána. Místo, které vás doslova ohromí svými nádhernými a zachovalými freskami, které zdobí stěny a stopy. Mnoho z těchto fresek malovali umělci, kteří následovali učení Leonarda da Vinci.

Zdroj: Carlo Dell’Orto

Kostelu se přezdívá “milánská Sixtinská kaple“. Postavili jej v renesančním stylu v 16. století a původně sloužil jako ženský klášter benediktinů, pro dcery vznešených rodin, které se rozhodly zasvětit svůj život Bohu.

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore je přístupný zdarma.

Monumentální hřbitov (Cimitero Monumentale)

I přesto, že se jedná o hřbitov, představuje toto místo doslova muzeum pod širým nebem na 250 000 metrech čtverečních. Velká sbírka italských soch, řeckých chrámů, obelisků i malá verze Trajanova sloupu.

Jakmile projdete hlavním vchodem, dostanete se do “Síně slávy“, kde pohřbili stovky nejznámějších italských architektů, sportovců, herců, novinářů, hudebníků a dalších.

Mezi nejpůsobivější hrobky patří bílá sochařská věž představující život a smrt Krista, pyramida postavená pro rodinu Bruni a několik soch představujících Poslední večeři. Mapu s vyznačenými místy najdete u hlavního vchodu.

Hlavní vlakové nádraží

Budova Hlavního nádraží v Miláně je ohromující zevnitř i zvenku. Zároveň se jedná o největší evropské vlakové nádraží. Pokud z něj budete cestovat, raději přijďte dřív, abyste včas našli svůj vlak.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Čtvrť Brera

Brera je krásná renesanční čtvrť, která baví dlážděnými ulicemi a živou atmosférou. Můžete se jen procházet nebo posedět v některé z kaváren.

Divadlo Teatro Alla Scala

Divadlo Teatro Alla Scala je světové proslulý operní dům, který je od svého založení v roce 1778 ústředním bodem Milána. V opeře se objevila celá řada známých operních umělců z celého světa.

Zdroj: Zairon

Královský palác (Palazzo Reale di Milano)

Královský palác byl po staletí sídlem milánské vlády. Dnes je to kulturní centrum, kde se pokocháte celou řadou expozic a výstav, kterých je tu ročně víc než 1500. Zaujme vás ale taky svým velkolepým interiérem s širokým schodištěm.

Zdroj: manuel pagani – Mm4mm

Leonardo da Vinci Národní muzeum vědy a technologie

Národní muzeum vědy a technologie je největším muzeem vědy a technologie v Itálii. Najdete tady exponáty od dopravy, energie až po vynálezy Leonarda da Vinciho, kterému je muzeum zasvěcené. Je to skvělý tip i pro návštěvu s dětmi, protože tu najdete spoustu interaktivních exponátů.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Vstupné je 10 € a snížené 7,50 € pro děti a mládež 3-26 let a seniory nad 65 let. Vstupenky do Muzea vědy a technologie můžete objednat online.

Umělecká galerie Pinacoteca di Brera

Slavná umělecká galerie Pinacoteca di Brera zahrnuje jedny z největších děl od 13. do 20. století. Budova galerie je sama o sobě uměleckým dílem. Kromě sbírky se projdete krásnou zahradou plnou soch nebo si na vlastní oči prohlédnete, jak obrazy restaurují.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Vstupné do galerie Pinacoteda di Brera je 15 €.

Čtvrť Navigli a milánské kanály

Kousek Benátek v Miláně? Ano, i v Miláně najdete kanály. Přesně jsou tu dva – Navigli Grande a Navigli Pavese. Především kanál Navigli Grande byste si neměli nechat ujít.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky
Navigli Grande

V letních měsících odtud vyplouvají v pravidelných hodinových intervalech lodě. Po cestě se pokocháte velkolepými vilami v obci Robecco Sul Naviglio nebo vesnicí Boffalora Sopra Ticino, farou Bernate Ticino či schodištěm Villa Clerici do Castelleto di Cuggiono. Trasy jsou celkem tři.

Kromě plavbu lodí tu můžete zažít i plavbu pravou benátskou gondolou.

Čvrť Navigli je mladá milánská čtvrť, kde to žije. Stačí se tu jen procházet, kochat se výlohami místních butiků nebo zajít na aperitivo a splynout mezi místní (o víkendech je to tu víc turistické).

Bazilika di Sant’Ambrogio

Bazilika di Sant’Ambrogio je jedním z nejstarších kostelů ve městě, který postavil ve 4. století patron Milána sv. Ambrož. Stojí za návštěvu především kvůli své krásné architektuře a freskám.

Je přístupná zdarma.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Stadion San Siro

Když jsem se ptala Péti, jaká místa mám zahrnout do Milána, jeho první odpovědí bylo “San Siro” 😃. Pokud jste fotbalový fanoušek, budete to mít asi stejně.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Stadion San Siro je jedním z největších stadionů v Evropě, domovem AC Milan i Inter Milan, který pojme 80 000 lidí. Zažít fotbalové utkání v Miláně je nezapomenutelný zážitek.

Stadion si můžete prohlédnout i během pravidelných prohlídek s audioprůvodcem.

Kostel San Bernardino alle Ossa

Kostel San Bernardino alle Ossa není velkolepý jako jiné milánské kostely, ale přesto z něj získáte jeden z nejsilnějších zážitků. Je známý svou malou boční kaplí, jejíž zdi zdobí lidské lebky a kosti.

Zdroj: Einaz80

Kostel najdete kousek od katedrály Duomo a vstupné je zdarma (přijímají dary).

Zahrady Guastalla

Zahrady Guastalla jsou jedny z nejstarších zahrad v Miláně z již 16. století. Leží kousek od milánské univerzity a čtvrt hodiny od katedrály Duomo.

Zahrady jsou volně přístupné.

Zdroj: Marco Bonavoglia

Piazza Gae Aulenti

Opak klasického Milána? To je moderní náměstí Piazza Gae Aulenti, které otevřeli v roce 2012. Náměstí lemují mrakodrapy, obchody, kavárny, občerstvení, kluby. Doporučuju sem zajít večer, kdy se fontány na náměstí rozsvítí různými barvami.

Co navštívit a výlety v okolí Milána

Bergamo

V Bergamu najdete jedno z letišť pro Milano. Pokud poletíte s Ryanair (a ve většině případů ano), přiletíte právě do Bergama.

Do centra Bergama se dostanete za chvíli městskou hromadnou dopravou, takže by byla škoda si sem nezajet projít staré město neboli Città Alta. To totiž stojí určitě za to. Benátské hradby ze 16. století, pevnost Rocca di Bergamo, katedrála Duomo di Bergamo, bazilika Santa Maria Maggiore a kostel Cappella Colleoni se složitou mramorovou fasádou.

Stačí se tu jen procházet úzkými uličkami s malými obchůdky a kochat se středověkou architekturou a výhledem z hradeb. Città Alta se dá v pohodě projít pěšky za pár hodin.

Jezero Lago di Como

Jezero Lago di Como je nádherné alpské jezero, které je domovem spousty honosných vil (včetně vily George Clooneyho). Svým tvarem připomíná obrácené písmeno Y a právě v jeho srdci leží proslulé městečko Bellagio, kterému se přezdívá “perla Lago di Como”.

Městečko určitě stojí za vidění, ale osobně doporučuju navštívit město římského původu Varenna. Má klidnější atmosféru a taky vás určitě naprosto okouzlí jako nás.

Bellagio
Varenna

Z milánského vlakové nádraží se dostanete do města Como na západním cípu jezera – lístek vás vyjde na 4,80 € a cesta trvá hodinu. Lístky Milano – Lago di Como můžete koupit online. Odtud vyplouvají lodě do Bellagia i Varenny. Cesta trvá 2 hodiny a ty výhledy na jezero v sevření Alp jsou dechberoucí. Lístky na loď po Lago di Como si můžete objednat online.

Nebo si vyšlápněte na vrchol Monte Palanzone. Je to krásná hřebenová celodenní trasa, kde se i po cestě pokocháte na několika místech nádhernými výhledy.

Monte Palanzone (zdroj: Luca Casartelli)

Více tipů k jezeru Lago di Como najdete v samostatném článku: LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii?

Jezero Lago di Maggiore

Jezero Lago di Maggiore mnozí považují za jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Najdete ho hodinku severozápadním směrem od Milána. Dostanete se sem pravidelnými vlakovými spoji z nádraží v Miláně. Kupte si lístek do městečka Arona (směr Domodossola), které je skvělým výchozím bodem pro objevování. Lístek z Milana k jezeru Lago di Maggiore vás vyjde na 6,10 €.

V Aroně se můžete pokochat jezerem v kombinaci se zasněženými vrcholky hor a dojít i na pěší zónu s výbornými restauracemi a bary.

Jen 5 minut lodí je vzdálená středověká pevnost Rocca Angera (Borromeo Castle), na kterou budete mít skvělý výhled už z Arony. Můžete obdivovat zdejší dobové fresky a největší muzeum hraček v Evropě i s výstavou.

Všechny lodní trajekty po jezeru Lago di Maggiore si můžete objednat předem online.

Rocca Angera

Od pevnosti se můžete lodí vrátit zpět do Arony nebo plout na ostrov Isola Bella (1 hod 20 min), který patří s ostrovy Isola Madre a Isola dei Pescatori mezi Borromejské ostrovy.

Ostrov Isola Bella je známý svou zahradou se vzácnými exotickými rostlinami a nádhernými květinami. V přední části zahrady stojí starobylý barokní palác s uměleckými díly, tapiseriemi, sochami a mozaikovými jeskyněmi.

Isola Bella

Z ostrova Isola Bella se dostanete za 25 minut na Isola Madre a za dalších 20 minut pak na ostrov Isola dei Pescatori. Všechny ostrovy stojí rozhodně za návštěvu.

Od jezera Isola Bella se pak vrátíte zpět do Milána přes město Stresa vlakem (lístek stojí 9,90 €), který jezdí i ve večerních hodinách.

Po cestě k Borromejským ostrovům můžete vystoupit u kláštera Santa Caterina del Sasso, který je zasazený přímo ve skále. Výhledy z jezera na klášter jsou parádní.

Santa Caterina del Sasso

Jak se dostat do Milána?

Pokud přemýšlíte, zda vyrazit do Milána autem nebo letecky, určitě volte leteckou dopravu.

Chcete raději vyrazit autem? Na cestu včetně poplatků po cestě mrkněte v článku o jezeru Lago di Como, které je od Milána co by kamenem dohodil.

Letecky do Milána

Levné zpáteční letenky seženete z Prahy už od 898 Kč. Doba letu je 1 hodina 20 minut na letiště v Bergamu. Termíny jsou různě dlouhé a je z čeho vybírat, pokud plánujete v Milanu kratší dovolenou nebo tu chcete strávit víc dní a pořádně prozkoumat Lombardii.

Ještě lacinější lety pak seženete z Brna nebo polské Vratislavi (už od 600 Kč).

Pokud jste flexibilní a netrváte na konkrétním dni, máte větší šanci najít levnější let. Vyhledávačů je celá řada. Já můžu doporučit Kiwi.com z české dílny, který patří k těm největším na světě. Zadáte si odkud kam a vyberete dle ceny konkrétní termín odjezdu a návratu:

Jak se dostat z letiště v Bergamu do centra Milána?

Z letiště Bergamo Orio Al Serio se do Milana dostanete pravidelnou autobusovou dopravou. Vybrat si můžete mezi přepravci Terravision a easyBus, ale v podstatě je to jedno, protože zpáteční lístek vás vyjde u obou přepravců na podobnou cenu 8 €.

My máme zkušenost s Terravision, kde při koupi lístků online stačí jen stáhnout vstupenky do telefonu a ukázat u autobusu. I když nestihnete spoj, který jste si zarezervovali, lístek vám automaticky platí pro další spoj.

Pokud si chcete koupit lístek až na místě, tak hned v příletové hale jsou okénka, kde si lístek zakoupíte. Určitě to nepřehlédnete. Spoje jezdí každou chvíli – cca po půl hodině. Cesta trvá necelou hodinku.

Doprava a MHD po Miláně

V Milánu se můžete přepravovat metrem, tramvají nebo autobusy. Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem přepravy po městě je metro. To se dělí na 4 linky a hned 2 z nich staví u katedrály Duomo.

Všechny typy dopravy využívají stejný systém jízdenek. Celá oblast Milána a jeho okolí je rozdělená do tarifních zón (podobně jako u Londýna).

Základní lístek si můžete koupit za 2 € a získáte s ním 90 minutové neomezené cestování po tarifních zónách M1-M3. Sem patří celé Miláno i 21 přilehlých obcí. Děti do 14 let cestují zcela zdarma.

Kromě základního lístku si můžete zakoupit i lístky na delší období:

  • 1 den za 7 €
  • 3 dny za 12 €
  • brožura s 10 lístky za 18 €

Lístky si zakoupíte prostřednictvím aplikace ATM nebo na stanici metra.

Ubytování v Miláně

Nejvýhodnější nabídky najdete na největším vyhledávači Booking.com.

Jeho výhodou je záruka, že vaše peníze nezmizí do nesprávné peněženky, ale Booking.com vám za ně naopak ručí. 

My využíváme program Genius: 

  • při 2 realizovaných pobytech získáte 10 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)
  • při 5 realizovaných pobytech získáte 15 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)

To už dokáže hodit pěknou slevu 🙂.

Kde se ubytovat v centru Milána?

Hotel Milano Castello

Hotel se zahradou a wifi zdarma. Plně vybavené pokoje (některé i s vířivkou) s vlastní koupelnou a skvělou snídaní v ceně. Pár minut od centra.

Penzion Serendipity Rooms

Pokoje s kávovarem, ledničkou, vlastní koupelnou a klimatizací. 10 minut od katedrály Duomo.

B&B Hotel Milano

Nový a moderní B&B hotel 5 minut od katedrály Duomo. Pokoje s vlastní koupelnou, klimatizací a snídaní. Terasa s výhledem.

Hostel Ostello Bello

Barevný a kompletně vybavený hostel se skvělou atmosférou. Můžete si sami ukuchtit nebo přikoupit snídaně a večeře.

Ceny a jídlo v Miláně

Ceny v Miláně jsou přibližně o 50 % vyšší než v Praze. Zhruba o tuto částku zaplatíte víc u většiny běžných potravin, jako je mléko, ovoce, zelenina, sýr. Ještě dráž vás vyjde pečivo nebo vajíčka. Naopak voda je dokonce o něco levnější než u nás. Laciněji nakoupíte v supermarketech typu Lidl, Penny Market a Eurospin.

V levnější restauraci zaplatíte za oběd kolem 15 €, za vodu 1,33 €, za domácí pivo 5 €. Večeře v restauraci se pak pohybuje v rozmezí 25 – 40 €.

Nebo zkuste pouliční občerstvení, které je tady skvělé – plátek pizzy nebo paniny vás vyjdou na 5-7 €. Určitě zkuste vyhlášené panzerotti v pekárně Luiny kousek od katedrály Duomo. Těstem připomíná langoše a je plněné na sladko i na slano. Vyjde vás na 2,70 €.

Nejlepší jídlo najdete v restauracích, kam chodí místní. Dál od hlavních památek v zapadlých uličkách.

Z tradičních jídel určitě vyzkoušejte jejich rizoto Risotto alla Milanese, Cassöeula (vepřové maso se zeleninou), zeleninovou polévku Minestrone alla milanese, kotletu Costoletta alla Milanese.

Fontány s pitnou vodou jsou po celém městě, takže si svou láhev dočepujete kdekoliv.

Jak zůstat v Miláně v bezpečí?

Milano je velmi bezpečné město. Stejně jako v jiných městech si musíte dávat pozor na kapsáře, zejména kolem Hlavního vlakového nádraží a náměstí Piazza Duca D’Aosta. V noci se vyhněte i parku Sempione.

Určitě nezapomeňte před cestou na cestovní pojištění. Je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Na tomto odkazu získáte cestovní pojištění od Axa s 50 % slevou.


Pozn.: Všechny uvedené ceny platí k červnu 2021.

Další články o Itálii

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top