27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně (2023) | Průvodce pro Milano

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Milano průvodce

Přemýšlíte, co navštívit v Miláně? Podívejte se na kompletního průvodce, který vám prozradí, jaké památky v Miláně vidět a další praktické informace o dopravě, ubytování, cenách, jídle a jiné užitečné tipy.

Obsah

Proč navštívit Miláno?

Pokud chcete zažít tu pravou italskou atmosféru, do Milána nejezděte. Naopak tu ucítíte švýcarský vliv, díky němuž se na rozdíl od Říma můžete spolehnout, že autobus v daný čas přijede.

Pokud ale chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální kousky v místních buticích nebo na bleších trzích či si udělat výlet k těm nejkrásnějším alpským jezerům, je pro vás Miláno tím pravým tipem na dovolenou.

Miláno je hlavní město Lombardie. Je tu živo a město má co nabídnout i těm, kteří historické památky tolik nevyhledávají.

Co navštívit v Milánu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Milána s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Miláně v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co navštívit a vidět v Milanu? Tipy na výlety a nejkrásnější místa

Miláno není město plné památek jako například Řím, Florencie nebo Neapol. Dá se v pohodě projít za 2-3 dny a další dny buď nasávat zdejší atmosféru nebo si udělat výlet v okolí Milána (taky si dáme pár tipů, protože to stojí za to).

Podívejte se na nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Miláně:

Katedrála Dumo a Piazza del Duomo

Katedrála Narození Panny Marie neboli Duomo je tím hlavním důvodem, kvůli kterému míří do Milána většina turistů. Patří k největším katedrálám na světě (pojme až 11 000 lidí) a její stavba trvala přes 600 let.

katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně
katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně

Ohromí vás (opravdu ohromí) svými obrazy, 3 500 sochami, 135 věžemi, 5 bronzovými dveřmi a vitrážovými okny.

Duomo tvoří dominantu náměstí Piazza del Duomo, které obklopují další krásné stavby (za malou chvíli si ukážeme víc).

katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně

V rámci návštěvy katedrály můžete vystoupat až na střechu. A není to jen tak ledajaká střecha. Nejspíš je to totiž ta nejhezčí střecha, na které se kdy projdete. Mezi nádhernými věžemi a navíc s výhledem na Milán.

To je jeden z nejlepších zážitků, které vám Miláno nabídne. A stojí za každé euro.

Jak navštívit Duomo v Miláně:

Duomo je náboženská stavba, kde je potřeba dodržovat Dress code – zahalená ramena a kolena. V rámci vstupného získáte vstup do katedrály, muzea Duomo, archeologického naleziště a na střechu.

Většina návštěvníků směřuje na střechu a do katedrály.

 • Cena: Plné vstupné do Duomo je 16,50 € a pro děti 6-17 let 9,50 €. S využitím výtahu je pak vstupné 22 € a pro děti 6-17 let 12 €. Děti do 5 let a ZTP s doprovodem mají vstup zdarma.
 • Vstupenky: Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky předem. Pokud plánujete navštívit pouze střechu bez katedrály, vstupenky jsou k dispozici na tomto odkazu.
 • Otevírací doba: 9:00-19:00 (poslední vstup 18:10)

Schody jsou užší, ale bez problémů schůdné. Pokud si připlatíte za výtah, čeká vás nahoře ještě několik schodů. Vstup do výtahu se nachází v zadní části katedrály.

katedrála v Miláně / Duomo / památky, co navštívit v Miláně

Jak přeskočit fronty do Duomo:

Duomo je nejnavštěvovanější památkou v Miláně a fronty tady mohou být dlouhé (i mimo sezónu). A to nejen na vstup do katedrály, ale taky při čekání na výtah nebo pak při vstupu na střechu.

 • Kupte si vstupenky online. Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky předem. Na místě jen oskenujete kód z mobilu (popř. si můžete vstupenku vytisknout). Rezervujete si pouze den, nikoliv konkrétní čas, takže můžete přijít kdykoliv během otevírací doby katedrály.
 • Přijďte brzy ráno. Nejlepším časem pro návštěvu je brzy ráno do 10:00, dokud se nenahrnuly největší davy. Menší fronty jsou taky v týdnu a mimo sezónu, kdy je v Miláně obecně méně návštěvníků.
 • Jděte pěšky. Pokud nemáte zdravotní omezení, doporučuji jít nahoru pěšky. Fronty na výtah jsou totiž o mnohem delší.

Galerie Vittorio Emanuele II

Galerie Vittorio Emaniele II je nejstarší, dosud fungující nákupní centrum v Itálii,, které leží nalevo od katedrály Duomo.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Luxus a přepych z tohoto místa doslova srší. Je centrem pro nejstarší butiky a restaurace ve městě, které jsou rozprostřené ve 4 patrech. I když neplánujete nakupovat, vyrazte se pokochat zdejší skleněnou kopulí a vnitřní architekturou.

Můžete si koupit lístek na střechu a užít si výhled na Milano.

Královský palác (Palazzo Reale di Milano)

Královský palác byl po staletí sídlem milánské vlády. Dnes je to kulturní centrum, kde se pokocháte celou řadou expozic a výstav, kterých je tu ročně víc než 1500. Bavit vás bude i velkolepý interiér s širokým schodištěm.

Palazzo Reale di Milano / památky v Miláně
 • Cena: Plné vstupné do Královského paláce v Miláně je 15 €, pro studenty 15-24 let 13 €, pro ZTP 10 €. Pokud navštěvujete Palazzo Reale di Milano s dětmi 6-14 let, vstupné pro dospělého je pak 10 € a pro děti 6 €.
 • Vstupenky: Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky předem.
 • Otevírací doba: Kromě pondělí je otevřeno denně v čase 10:00-19:30. Ve čtvrtek je prodloužená otevírací doba do 22:30.
 • Jak se dostat: Královský palác leží napravo od katedrály Duomo.

Museo del Novecento

A opět nepůjdeme daleko. Mezi Královským palácem a katedrálou Duomo můžete zajít do Museo del Novecento.

Muzeum zahrnuje na 400 děl umění z 20. století převážně od italských umělců. Najdete tu ale i mezinárodní umělce jako Warhol nebo Kosuth. Z muzea se vám navíc naskytne skvělý výhled na katedrálu Duomo.

 • Cena: Vstupné do Museo del Novecento je 5 € a snížené vstupné 3 € pro mládež 18-25 let, nad 65 let a ZTP s doprovodem. Děti do 18 let mají vstup zdarma.
 • Otevírací doba: Shodná s Palazzo Reale di Milano

Piazza Mercanti

Piazza Mercanti je historické náměstí nedaleko katedrály, které bylo dříve obchodním a vládním centrem města. Pokud chcete nasát středověkou atmosféru a pokochat se krásnými budovami, určitě sem vyrazte. Je tu méně rušno než na náměstí před katedrálou Duomo (a taky je tu méně holubů :).

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Kostel Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře od Leonardo da Vinci

Kostel Santa Marie delle Grazie je goticko-renezanční kostel, v němž se ukrývá jedno z největších uměleckých děl na světě – nástěnná malba Poslední večeře od Leonardo da Vinci z 15. století.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Jak navštívit Poslední večeři od Leonarda da Vinci:

 • Cena: Plné vstupné je 15 € a snížené 2 € (18-25 let).
 • Vstupenky: Kliknutím sem si rezervujete konkrétní termín a čas návštěvy. Uvnitř pak máte na prohlídku obrazu 15 minut.
 • Otevírací doba: Obraz si můžete přijít prohlédnout každý den od 8:30 do 19:00 (poslední vstup v 18:45).

Stejně jako se stojí fronty do Louvru na Monu Lisu, stojí se fronty do kostela na Poslední večeři. Malba už není v dobrém stavu, proto omezili limit návštěvníků na 1000 lidí denně. Především v sezóně je proto rezervace nutná.

Pokud jedete do Milána v pátek nebo o víkendu, rezervujte hned (i mimo sezónu). Vstupenky jsou vyprodané několik měsíců předem (volné termíny se vypisují 3-4 měsíce předem).

Jsou vstupenky na váš termín vyprodané? Další možností je prohlídka s průvodcem.

Hrad Sforza (Sforzesco)

Hrad Sforza je další krásnou památkou, co navštívit v Miláně. Hrad postavili v 15. století a patří k největším citadelám na světě. Na místě se v současnosti nachází na 12 muzeí včetně děl od da Vinciho a Michelangela.

hrad Sforzesco Milán / památky v Miláně
 • Cena: Areál hradu si projdete zdarma, ale do muzeí musíte zakoupit vstupenku za 5 € (snížená sazba 3 € pro mládež 18-25 let a nad 65 let). Vstup zdarma je každou první neděli v měsíci a každé první a třetí úterý v měsíci po 14. hodině.
 • Vstupenky: Vstupenku do hradu Sforza v Miláně si můžete zarezervovat předem online.
 • Otevírací doba: Areál je otevřený denně v čase 7:00-19:30. Muzea jsou otevřená od úterý do neděle v čase 10:00-17:30 (prodejna vstupenek zavírá v 16:30).

Park Sempione

Park Sempione (Parco Sempione) je největší park v Miláně, který ukrývá hrad Sforza, akvárium, Triennaler di Milanu (Muzeum designu a umění), věž Branca se skvělým výhledem na Milan, knihovnu a několik kaváren. Přesně na druhé straně parku od hradu Sforza se tyčí oblouk Arco della Pace.

Přemýšlíte, kam v Miláně zajít v teplých dnech? Určitě zajděte do parku Sempione a dejte si třeba piknik u jednoho z jezírek.

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore neboli skrytý klenot Milána. Místo, které vás doslova ohromí svými nádhernými a zachovalými freskami, které zdobí stěny a stopy. Mnoho z těchto fresek malovali umělci, kteří následovali učení Leonarda da Vinci.

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore, zdroj: Carlo Dell’Orto

Kostelu se přezdívá “milánská Sixtinská kaple”. Postavili jej v renesančním stylu v 16. století a původně sloužil jako ženský klášter benediktinů pro dcery vznešených rodin, které se rozhodly zasvětit svůj život Bohu.

Monumentální hřbitov (Cimitero Monumentale)

I přesto, že se jedná o hřbitov, představuje toto místo doslova muzeum pod širým nebem na 250 000 metrech čtverečních. Velká sbírka italských soch, řeckých chrámů, obelisků i malá verze Trajanova sloupu.

co vidět v Miláně / Milán zajímavosti
co vidět v Miláně / Milán zajímavosti

Jakmile projdete hlavním vchodem, dostanete se do “Síně slávy”, kde pohřbili stovky nejznámějších italských architektů, sportovců, herců, novinářů, hudebníků a dalších.

Mezi nejpůsobivější hrobky patří bílá sochařská věž představující život a smrt Krista, pyramida postavená pro rodinu Bruni a několik soch představujících Poslední večeři.

Mapu s vyznačenými místy najdete u hlavního vchodu. Hřbitov je otevřený kromě pondělí denně v čase 8:00-18:00.

Hlavní vlakové nádraží

Budova Hlavního nádraží v Miláně je ohromující zevnitř i zvenku. Zároveň se jedná o největší evropské vlakové nádraží. Pokud z něj budete cestovat, raději přijďte dřív, abyste včas našli svůj vlak.

co navštívit v Miláně / Kam v Miláně / Miláno průvodce

Čtvrť Brera

Brera je krásná renesanční čtvrť východně od parku Sempione. Poznáte jí podle dlážděných ulic, pastelových domů s barevnými okenicemi a živé atmosféry.

Můžete se jen procházet či posedět v některé z kaváren. Nebo se pokochat kostelem Santa Maria del Carmine.

čtvrť Brera Milan / co vidět v Miláně

Divadlo Teatro Alla Scala

Divadlo Teatro Alla Scala je světové proslulý operní dům, který je od svého založení v roce 1778 ústředním bodem Milána.

V opeře se objevila celá řada známých operních umělců z celého světa. Pokud si chcete prohlédnout interiér divadla La Scala včetně muzea a dočasné výstavy, můžete si zakoupit vstupenku předem.

Leonardo da Vinci Národní muzeum vědy a technologie

Národní muzeum vědy a technologie je největším muzeem vědy a technologie v Itálii. Najdete tady exponáty od dopravy, energie až po vynálezy Leonarda da Vinciho, kterému je muzeum zasvěcené.

Je to skvělý tip pro návštěvu s dětmi, protože zahrnuje spoustu interaktivních exponátů.

 • Cena: Vstupné je 10 € a snížené 7,50 € pro děti a mládež 3-26 let a seniory nad 65 let.
 • Vstupenky: Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky předem.
 • Otevírací doba: Muzeum je otevřené denně kromě pondělí v následujících časech: úterý až pátek 9:30-17:00 a o víkendu 9:30-18:30

Další technické muzeum zasvěcené Leonardu Da Vinci najdete na náměstí u opery La Scala. Na obou místech si určitě přijdou na své dospělí i děti. Vyberte podle toho, co máte po cestě. Lístek si můžete opět zarezervovat online.

Umělecká galerie Pinacoteca di Brera

Slavná umělecká galerie Pinacoteca di Brera zahrnuje jedny z největších děl od 13. do 20. století. Budova galerie je sama o sobě uměleckým dílem. Kromě sbírky se projdete krásnou zahradou plnou soch nebo si na vlastní oči prohlédnete, jak obrazy restaurují.

Umělecká galerie Pinacoteca di Brera Milán / muzea v Miláně
Umělecká galerie Pinacoteca di Brera Milán / muzea v Miláně
 • Cena: Vstupné do galerie Pinacoteca di Brera je 16,50 €, pro mládež 15-18 let a studenti 11,50 €, pro děti 6-14 let 6,50 € a osoby nad 65 let 14,50 €.
 • Vstupenky: Kliknutím sem si zarezervujete vstupenky.

Čtvrť Navigli a milánské kanály

Kousek Benátek v Miláně? Ano, i v Miláně najdete kanály. Přesně jsou tu dva – Navigli Grande a Navigli Pavese. Především kanál Navigli Grande byste si neměli nechat ujít.

památky v Miláně / co navštívit v Miláně

V letních měsících odtud vyplouvají v pravidelných hodinových intervalech lodě. Po cestě se pokocháte velkolepými vilami v obci Robecco Sul Naviglio nebo vesnicí Boffalora Sopra Ticino, farou Bernate Ticino či schodištěm Villa Clerici do Castelleto di Cuggiono.

Trasy jsou celkem tři. Kromě plavbu lodí tu můžete zažít i plavbu pravou benátskou gondolou.

Čvrť Navigli je mladá milánská čtvrť, kde to žije. Stačí se tu jen procházet, kochat se výlohami místních butiků nebo zajít na aperitivo a splynout mezi místní (o víkendech je to tu víc turistické).

Bazilika di Sant’Ambrogio

Bazilika di Sant’Ambrogio je jedním z nejstarších kostelů ve městě, který postavil ve 4. století patron Milána svatý Ambrož. Uvnitř ukrývá krásné fresky.

co navštívit v Miláně / Kam v Miláně / Miláno v Itálii
co navštívit v Miláně / Kam v Miláně / Miláno v Itálii
 • Cena: Vstup zdarma
 • Otevírací doba: Bazilika je pro návštěvy přístupná od pondělí do soboty v čase 10:00-12:00 a 14:30-19:00.

Stadion San Siro

Když jsem se ptala Péti, jaká místa mám zahrnout do Milána, jeho první odpovědí bylo “San Siro” (fotbalový fanoušek se nezapře).

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Stadion San Siro je jedním z největších stadionů v Evropě, domovem AC Milan i Inter Milan, který pojme 80 000 lidí. Zažít fotbalové utkání v Miláně je nezapomenutelný zážitek.

Stadion si můžete prohlédnout i během pravidelných prohlídek s audioprůvodcem.

Kostel San Bernardino alle Ossa

Kostel San Bernardino alle Ossa není velkolepý jako jiné milánské kostely, ale přesto z něj získáte jeden z nejsilnějších zážitků. Je známý svou malou boční kaplí, jejíž zdi zdobí lidské lebky a kosti.

Kostel najdete kousek od katedrály Duomo a vstupné je zdarma (přijímají dary).

Kostel San Bernardino alle Ossa Milán / co vidět v Miláně

Zahrady Guastalla

Zahrady Guastalla pocházejí už ze 16. století a patří tak k nejstarším zahradám v Miláně. Leží kousek od milánské univerzity a čtvrt hodiny od katedrály Duomo. Zahrady jsou volně přístupné.

Zahrady Guastalla Milán / co vidět v Miláně

Piazza Gae Aulenti

Opak klasického Milána? To je moderní náměstí Piazza Gae Aulenti, které otevřeli v roce 2012.

Náměstí lemují mrakodrapy, obchody, kavárny, občerstvení, kluby. Doporučuju sem zajít večer, kdy se fontány na náměstí rozsvítí barvami.

Piazza Gae Aulenti Milán

Co navštívit a výlety v okolí Milána

Bergamo

V Bergamu najdete jedno z letišť pro Milano. Do centra Bergama se dostanete za chvíli městskou hromadnou dopravou, takže by byla škoda si neprojít staré město neboli Città Alta. To totiž stojí určitě za to.

Co navštívit v okolí Milána
Bazilika Santa Maria Maggiore a kaple Colleoni

Benátské hradby ze 16. století, pevnost Rocca di Bergamo, katedrála Duomo di Bergamo, bazilika Santa Maria Maggiore a kostel Cappella Colleoni se složitou mramorovou fasádou.

Stačí se tu jen procházet úzkými uličkami s malými obchůdky a kochat se středověkou architekturou a výhledem z hradeb. Città Alta se dá v pohodě projít pěšky za pár hodin.

Čtěte více o Bergamu v samostatném článku.

Jezero Lago di Como

Jezero Lago di Como je nádherné alpské jezero, které je domovem spousty honosných vil (včetně vily George Clooneyho). Svým tvarem připomíná obrácené písmeno Y a právě v jeho srdci leží proslulé městečko Bellagio, kterému se přezdívá “perla Lago di Como”.

Městečko určitě stojí za vidění, ale osobně doporučuju navštívit město římského původu Varenna. Má klidnější atmosféru a taky vás určitě naprosto okouzlí jako nás.

Z milánského vlakové nádraží se dostanete do města Como na západním cípu jezera – lístek vás vyjde na 5 € a cesta trvá 40 minut. Lístky Milano – Lago di Como můžete koupit online.

Z města Como vyplouvají lodě do Bellagia i Varenny. Cesta trvá 2 hodiny a ty výhledy na jezero v sevření Alp jsou dechberoucí. Lístky na loď po Lago di Como si můžete objednat online.

Čtěte podrobného průvodce jezerem Lago di Como.

Jezero Lago di Maggiore

Jezero Lago di Maggiore mnozí považují za jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Najdete ho hodinku severozápadním směrem od Milána. Dostanete se sem pravidelnými vlakovými spoji z nádraží v Miláně.

co navštívit v okolí Milána

Kupte si lístek do městečka Arona (směr Domodossola), které je skvělým výchozím bodem pro objevování. Lístek z Milana k jezeru Lago di Maggiore vás vyjde na 6,40 €.

V Aroně se můžete pokochat jezerem v kombinaci se zasněženými vrcholky hor a dojít i na pěší zónu s výbornými restauracemi a bary.

Jen 5 minut lodí je vzdálená středověká pevnost Rocca Angera (Borromeo Castle), na kterou budete mít skvělý výhled už z Arony. Můžete obdivovat zdejší dobové fresky a největší muzeum hraček v Evropě i s výstavou.

Všechny lodní trajekty po jezeru Lago di Maggiore si můžete objednat předem online.

Od pevnosti se můžete lodí vrátit zpět do Arony nebo plout na ostrov Isola Bella (1 hod 20 min), který patří s ostrovy Isola Madre a Isola dei Pescatori mezi Borromejské ostrovy.

Ostrov Isola Bella je známý svou zahradou se vzácnými exotickými rostlinami a nádhernými květinami. V přední části zahrady stojí starobylý barokní palác s uměleckými díly, tapiseriemi, sochami a mozaikovými jeskyněmi.

Isola Bella / co navštívit v okolí Milána
Isola Bella

Z ostrova Isola Bella se dostanete za 25 minut na Isola Madre a za dalších 20 minut pak na ostrov Isola dei Pescatori. Všechny ostrovy stojí rozhodně za návštěvu.

Od jezera Isola Bella se pak vrátíte zpět do Milána přes město Stresa vlakem (lístek stojí 8,60 €), který jezdí i ve večerních hodinách.

Po cestě k Borromejským ostrovům můžete vystoupit u kláštera Santa Caterina del Sasso, který je zasazený přímo ve skále. Výhledy z jezera na klášter jsou parádní.

Kde se ubytovat v Miláně?

 • Hotel Flora: Toto ubytování leží v příjemné a klidné ulici jen 3 minuty od nádraží a pár kroků od stanice metra (4 zastávky k Duomo).
 • Hotel Palazzo delle Stelline: Tento hotel je umístěný v bývalém klášteře na kraji historického centra, hned vedle kostela Santa Maria delle Grazie s obrazem Poslední večeře. V docházkové vzdálenosti spousta památek (př. Duomo 15 minut chůze). Nádraží Cadorna pro vlakový spoj na letiště Malpensa je odtud ani ne 10 minut chůze.
 • Hotel Ritter: Tento hotel se nachází přímo na oblíbené ulici Corso Garibaldi. Za 10 minut dojdete na nádraží Garibaldi (pro vlak na letiště Malpensa), pár minut chůze je vzdálený hrad Sforza, Pinacoteca di Brera, park Sempione nebo 20 minut procházkou přes krásnou čtvrť Brera k Duomo.
 • Hotel Nuovo: Levný hotel jen 200 metrů od Duomo, který nabízí jednoduché, ale čisté a naprosto dostačující ubytování s dobrou dostupností na nádraží.
 • Acca Palace: Čtyřhvězdičkový udržitelný hotel za skvělou cenu a s výbornou dostupností do centra . metrem se dostanete na nádraží za 7 minut a za čtvrt hodiny k Duomo.
 • eco Hotel Milano: Ekologický a udržitelný hotel, který leží jen pár kroků od stanice metra. Má skvělý poměr ceny a kvality.

Pro více tipů a praktických informací, kde se ubytovat v Miláně, čtěte našeho průvodce ubytováním v Miláně (ubytování podle rozpočtu, spojení s letištěm a k památkám, mapa).

Jak se dostat do Milána?

Podrobný popis tras pro cestu do Milána autem najdete v článku o Lago di Como.

Letecky do Milána

Milán má velmi dobré spojení s řadou velkých evropských měst včetně Prahy, Berlína, Amsterdamu, Vídně, Londýna a dalších. Vybrat si můžete ze 3 letišť:

 • Letiště Bergamo (BGY) – letiště Bergamo leží severovýchodním směrem od Milána na kraji města Bergamo.
 • Letiště Malpensa (MXP) – letiště Malpensa leží severozápadním směrem od Milána.
 • Letiště Linate (LIN) – toto letiště leží nejblíž, na východě Milána

Jak se dostat z letiště v Bergamu do centra Milána?

Z letiště Bergamo Orio Al Serio se do Milana dostanete pravidelnou autobusovou dopravou za 10 €. Lístek letiště – Milano doporučuju koupit online, ať nemusíte na letišti hledat okénko pro prodej lístků.

Jakmile začnete vyplňovat datum, systém vám automaticky nabídne zpáteční lístek. Zadáte přibližný čas odjezdu, ale vůbec nevadí, pokud dorazíte později. Autobusy jezdí častěji dle počtu letů. Když se nevejdete do jednoho, můžete jet dalším.

Vystoupíte na centrálním nádraží Milano Centrale, kde pak budete i nastupovat, až pojedete zpět na letiště.

Jak se dostat z letiště Malpensa do centra Milána?

Z letiště Malpensa se dostanete pohodlně přímými autobusy za 10 €. Doporučuju objednat lístky předem. Na místě už nemusíte nic hledat, jen naskenujete kód a nasednete na autobus u východu.

Stejně jako u letiště Bergamo vystoupíte na nádraží Milano Centrale, odkud pak autobusy odjíždí zpět na letiště.

Nejrychlejší možností, jak se dostat z letiště Malpensa do centra Milána, je vlak Malpensa Express. Lístky stojí 13 €. Na výběr máte ze dvou linek – zvolte podle toho, kde se nachází vaše ubytování:

 • Linka z letiště Malpensa na nádraží Centrale přes nádraží Garibaldi – cesta trvá 54 minut (o pár minut méně na nádraží Garibaldi)
 • Linka z letiště Malpensa na nádraží Cadorna – cesta trvá 37 minut

Můžete zvolit taky taxi – jednotná sazba je 95 € (taxíky jsou bílé). V Miláně fuguje taky Uber.

Jak se dostat z letiště Linate do centra Milána?

Letiště Linate je nejblíž a dojezdové vzdálenosti jsou tak obvykle nejkratší. Přímo na letišti můžete nasednout na letištní autobus Airbus, kterým se dostanete na nádraží Centrale. Cesta trvá asi 25 minut.

Oblíbenou možností je taky místní autobus 73, který se staví přímo u Duomo (cesta trvá 1 hodinu).

Doprava a MHD po Miláně

V Milánu se můžete přepravovat metrem, tramvají nebo autobusy. Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem přepravy po městě je metro. To se dělí na 5 linek (2 z nich staví u katedrály Duomo).

Mapa metra v Miláně
Mapa metra v Miláně

Všechny typy dopravy využívají stejný systém jízdenek. Celá oblast Milána a jeho okolí je rozdělená do tarifních zón (podobně jako u Londýna).

Základní lístek stojí 2,20 € a získáte s ním 90 minutové neomezené cestování po tarifních zónách M1-M3 (zóny jsou barevně vyznačené na mapě metra výše). Děti do 14 let cestují zcela zdarma.

Kromě základního lístku jsou k dispozici taky jízdenky na delší období:

 • 1 den za 7,60 €
 • 3 dny za 13 €
 • karnet s 10 lístky za 19,50 €

Lístky si zakoupíte prostřednictvím aplikace ATM nebo na stanici metra.

Platba kartou za MHD v Miláně

Stejně jak v Londýně můžete platit v Miláně bezkontaktní platební kartou (Mastercard, Visa, Maestro, VPAY). Díky tomu zaplatíte jen to, co jste skutečně projeli. Zároveň si nemusíte kupovat papírové jízdenky nebo stahovat aplikaci.

Funguje to jednoduše:

 • Pro platby bezkontaktní platební kartou jsou určené oranžové turnikety. Ty najdete v autobusech i před vstupem do metra. Přidržíte kartu k oranžového turniketu a tím se zaznamená, odkud vyjíždíte.
 • Při výstupu kartu znovu přiložíte k oranžovému turniketu (jen u metra) a tím se odečte částka, kterou jste skutečně projeli. Kartu přiložte v metru vždy, i když má turniket volný výstup.
 • Bezkontaktně můžete v Miláně platit na všech linkách metra (i mimoměstských) a v autobusech 56, 70 a 73, které jsou vybavené bezkontaktními oranžovými turnikety.

Půjčení auta v Miláně

Plánujete si půjčit auto na místě? Je to velmi jednoduché. Na Rentalcars.com vyplníte potřebné údaje a při převzetí se prokážete občanským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma. Auto si můžete vyzvednout hned na letišti.

Ceny a jídlo v Miláně

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 20 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 80 €. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,43 €
 • Bílý chleba 500 g – 2,27 €
 • Vejce 12 ks – 3,53 €
 • Sýr 1 kg – 13,82 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 10,30 €
 • Banány 1 kg – 1,88 €
 • Voda 1,5 l – 0,47 €
 • Brambory 1 kg – 1,44 €

Co se týká jídla, zkuste panzerotti v pekárně Luiny kousek od katedrály Duomo. Těstem připomínají langoše a jsou plněné nasladko i naslano. Stojí kolem 3 €.

Nejlepší jídlo najdete v restauracích, kam chodí místní. Dál od hlavních památek, v zapadlých uličkách.

Z tradičních jídel určitě vyzkoušejte jejich rizoto Risotto alla Milanese, Cassöeula (vepřové maso se zeleninou), zeleninovou polévku Minestrone alla milanese, kotletu Costoletta alla Milanese. Další inspiraci najdete v průvodci Lombardií.

Fontány s pitnou vodou jsou po celém městě, takže si svou láhev dočepujete kdekoliv.

Kdy navštívit Miláno?

Nejideálnějšími měsíci k návštěvě jsou duben – květen a září – říjen. Je příjemně teplo a při procházení se městem vás nespaluje horké letní sluníčko.

V zimě je naopak v Miláně nejméně turistů. Letenky i ubytování jsou levnější.

Milán doprava

Praktické informace o Miláně

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. Řada Italů tady na severu navíc umí velmi dobře anglicky. Ještě se nám tady nestalo, že bychom měli problém se domluvit.

Bezpečnost: Milano je bezpečné město. V minulosti tomu ale až tak nebylo a na některých místech buďte i teď ostražitější. To platí pro centrální nádraží nebo kolem stadionu San Siro a v noci se vyhněte taky parku Sempione nebo částem, které nejsou dostatečně osvětlené.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Milána

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Lombardii, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Toto byl průvodce a tipy na památky, co navštívit v Miláně. Pokud máte dotaz nebo se chcete podělit o svůj zážitek z Milána, pište v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

LOMBARDIE: Pro více tipů a praktických informací, kde se ubytovat v Miláně, čtěte našeho průvodce ubytováním v Miláně (ubytování podle rozpočtu, spojení s letištěm a k památkám, mapa).

V Lombardii najdete kromě Milána další krásná místa. Jen kousek od Milána leží alpské jezero Lago di Como. Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

VERONA: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně (včetně užitečných informací o vstupném a otevírací době). Součástí je taky průvodce s dalšími tipy (doprava, ubytování, jídlo, Verona Card). Itinerář Verona za jeden den vám pomůže naplánovat vaší trasu.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Miláně

Proč navštívit Milán?

V Miláně nezažijete tu pravou italskou atmosféru. Naopak tu ucítíte švýcarský vliv.
Pokud ale chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální kousky v místních buticích nebo na bleších trzích či si udělat výlet k těm nejkrásnějším alpským jezerům, je pro vás Miláno tím pravým tipem na dovolenou.

Jaká jsou nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Miláně?

Duomo je místo, které si při návštěvě Milána nemůže nechat uniknout nikdo. Nádherná katedrála, která má střechu s fantastickým výhledem na město. Projděte si historické jádro, čtvrť Brera a zamiřte k hradu Sforza a parku Sempione s obloukem míru. Nebo se pokochejte nádhernými kostely a užijte si zápas na stadionu San Siro. Více tipů, co si nenechat ujít v Miláně, najdete v článku.

Na jak dlouho navštívit Milán?

Miláno není město plné památek jako například Řím, Florencie nebo Neapol. Dá se v pohodě projít za 2-3 dny a další dny buď nasávat zdejší atmosféru nebo si udělat výlet v okolí Milána (taky si dáme pár tipů, protože to stojí za to).

2 názory na “27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně (2023) | Průvodce pro Milano”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *