27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně | Kompletní průvodce pro Milano 2022

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Milano průvodce

Přemýšlíte, co navštívit v Miláně? Mrkněte na kompletního průvodce, který vám prozradí, jaké památky v Miláně vidět a další praktické informace o dopravě, ubytování, cenách, jídle a jiné užitečné tipy.

Aktualizováno 14. 7. 2022

Proč navštívit Miláno?

Pokud chcete zažít tu pravou italskou atmosféru, do Milána nejezděte. Naopak tu ucítíte švýcarský vliv, díky němuž se na rozdíl od Říma můžete spolehnout, že autobus v daný čas přijede ?.

Pokud ale chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální kousky v místních buticích nebo na bleších trzích či si udělat výlet k těm nejkrásnějším alpským jezerům, je pro vás Miláno tím pravým tipem na dovolenou.

Miláno je hlavní město Lombardie. Je tu živo a město má co nabídnout i těm, kteří historické památky tolik nevyhledávají.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Kdy navštívit Miláno?

Nejideálnějšími měsíci k návštěvě jsou duben – květen a září – říjen. Je příjemně teplo a při procházení se městem vás nespaluje horké letní sluníčko. Za nás můžu doporučit návštěvu Milána v zimě. Je tu sice chladněji než v Římě, kde zima spíš připomíná chladnější podzim, ale vykompenzuje to méně turistů, levné letenky i ubytování.

Co navštívit a vidět v Milanu? Tipy na výlety a nejkrásnější místa

Miláno není město plné památek, jako například Řím, Florencie nebo Neapol. Dá se v pohodě projít za 2-3 dny a další dny buď nasávat zdejší atmosféru nebo si udělat výlet v okolí Milána (taky si dáme pár tipů, protože to stojí za to). Mrkněte na naše tipy, co navštívit v Miláně.

Katedrála Dumo a Piazza del Duomo

Co si budeme povídat. Kvůli katedrále Duomo sem míří většina turistů. Patří k největším katedrálám na světě (pojme až 11 000 lidí) a její stavba trvala přes 600 let. Ohromí vás (opravdu ohromí) svými obrazy, 3 500 sochami, 135 věžemi, 5 bronzovými dveřmi a vitrážovými okny.

Určitě si zaplaťte vstupenku na střechu. Ani ne tak kvůli výhledu (i když i ten stojí za to), ale spíš proto, že na hezčí střeše se asi v životě neprojdete. Procházet se mezi těmi nádhernými věžemi je prostě zážitek.

Fronty na vstupenky jsou často dlouhé. Doporučuju koupit vstupenku na katedrálu Duomo. Při vstupu jen oskenujete QR kód z mobilu.

Galerie Vittorio Emanuele II

Galerie Vittorio Emaniele II je nejstarší, dosud fungující nákupní centrum v Itálii,, které leží nalevo od katedrály Duomo. Luxus a přepych z tohoto místa doslova srší. Je centrem pro nejstarší butiky a restaurace ve městě, které jsou rozprostřené ve 4 patrech. I když neplánujete nakupovat, vyrazte se pokochat zdejší skleněnou kopulí a vnitřní architekturou. Můžete si koupit lístek na střechu a užít si výhled na Milano.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Královský palác (Palazzo Reale di Milano)

Královský palác byl po staletí sídlem milánské vlády. Dnes je to kulturní centrum, kde se pokocháte celou řadou expozic a výstav, kterých je tu ročně víc než 1500. Bavit vás bude i velkolepý interiér s širokým schodištěm. Královský palác leží napravo od katedrály Duomo. Plné vstupné do Královského paláce v Miláně je 14 € a snížené 12 €.

Museo del Novecento

A opět nepůjdeme daleko. Mezi Královským palácem a katedrálou Duomo můžete zajít do Museo del Novecento. Muzeum zahrnuje na 400 děl umění z 20. století převážně od italských umělců. Najdete tu ale i mezinárodní umělce jako Warhol nebo Kosuth. Z muzea se vám navíc naskytne skvělý výhled na katedrálu Duomo. Vstupné do Museo del Novecento je 5 € (snížená sazba 3 €).

Piazza Mercanti

Piazza Mercanti je historické náměstí nedaleko katedrály, které bylo dříve obchodním a vládním centrem města. Pokud chcete nasát středověkou atmosféru a pokochat se krásnými budovami, určitě sem vyrazte. Je tu méně rušno než na náměstí před katedrálou Duomo (a taky je tu méně holubů ?).

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Kostel Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře od Leonardo da Vinci

Kostel Santa Marie delle Grazie je goticko-renezanční kostel, v němž se ukrývá jedno z největších uměleckých děl na světě – nástěnná malba Poslední večeře od Leonardo da Vinci z 15. století.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Vstup do samotného kostel je zdarma. Platí se ale za možnost vidět obraz Poslední večeře – 15 € (snížená sazba 2 € pro 18-25 let). Malba už není v dobrém stavu, proto omezili limit návštěvníků na 1000 lidí denně. Rezervace vstupenky na da Vinciho Poslední večeři předem online je především v hlavní sezóně nutná a to klidně několik měsíců předem (můžete rezervovat až 3-4 měsíce předem). Mimo sezónu najdete tu a tam volný termín, pokud nehledáte na poslední chvíli. A pokud ano, existují ještě prohlídky s průvodcem.

Hrad Sforza (Sforzesco)

Hrad Sforza je dalším nezapomenutelným tipem, co navštívit v Miláně. Hrad postavili v 15. století a patří k největším citadelám na světě. Na místě se v současnosti nachází na 12 muzeí včetně děl od da Vinciho a Michelangela. Areál hradu si projdete zdarma, ale do muzeí musíte zakoupit vstupenku za 5 € (snížená sazba 3 €). Vstupenku do hradu Sforza v Miláně si můžete zarezervovat předem online.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Park Sempione

Park Sempione (Parco Sempione) je největší park v Miláně, který ukrývá hrad Sforza, akvárium, Triennaler di Milanu (Muzeum designu a umění), věž Branca se skvělým výhledem na Milan, knihovnu a několik kaváren. Přesně na druhé straně parku od hradu Sforza se tyčí oblouk Arco della Pace. Přemýšlíte, kam v Miláně zajít v teplých dnech? Určitě zajděte do parku Sempione a dejte si třeba piknik u jednoho z jezírek.

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore neboli skrytý klenot Milána. Místo, které vás doslova ohromí svými nádhernými a zachovalými freskami, které zdobí stěny a stopy. Mnoho z těchto fresek malovali umělci, kteří následovali učení Leonarda da Vinci.

Kostelu se přezdívá “milánská Sixtinská kaple”. Postavili jej v renesančním stylu v 16. století a původně sloužil jako ženský klášter benediktinů, pro dcery vznešených rodin, které se rozhodly zasvětit svůj život Bohu. Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore je přístupný zdarma.

Zdroj: Carlo Dell’Orto

Monumentální hřbitov (Cimitero Monumentale)

I přesto, že se jedná o hřbitov, představuje toto místo doslova muzeum pod širým nebem na 250 000 metrech čtverečních. Velká sbírka italských soch, řeckých chrámů, obelisků i malá verze Trajanova sloupu.

Jakmile projdete hlavním vchodem, dostanete se do “Síně slávy”, kde pohřbili stovky nejznámějších italských architektů, sportovců, herců, novinářů, hudebníků a dalších. Mezi nejpůsobivější hrobky patří bílá sochařská věž představující život a smrt Krista, pyramida postavená pro rodinu Bruni a několik soch představujících Poslední večeři. Mapu s vyznačenými místy najdete u hlavního vchodu.

Hlavní vlakové nádraží

Budova Hlavního nádraží v Miláně je ohromující zevnitř i zvenku. Zároveň se jedná o největší evropské vlakové nádraží. Pokud z něj budete cestovat, raději přijďte dřív, abyste včas našli svůj vlak.

co navštívit v Miláně / Kam v Miláně / Miláno průvodce

Čtvrť Brera

Brera je krásná renesanční čtvrť východně od parku Sempione. Poznáte jí podle dlážděných ulic, pastelových domů s barevnými okenicemi a živé atmosféry. Můžete se jen procházet či posedět v některé z kaváren. Nebo se pokochat kostelem Santa Maria del Carmine.

Divadlo Teatro Alla Scala

Divadlo Teatro Alla Scala je světové proslulý operní dům, který je od svého založení v roce 1778 ústředním bodem Milána. V opeře se objevila celá řada známých operních umělců z celého světa. Pokud si chcete prohlédnout interiér divadla La Scala včetně muzea a dočasné výstavy, můžete si zakoupit vstupenku předem za 13,50 €.

Leonardo da Vinci Národní muzeum vědy a technologie

Národní muzeum vědy a technologie je největším muzeem vědy a technologie v Itálii. Najdete tady exponáty od dopravy, energie až po vynálezy Leonarda da Vinciho, kterému je muzeum zasvěcené. Je to skvělý tip i pro návštěvu s dětmi, protože zahrnuje spoustu interaktivních exponátů. Vstupné je 10,5 € a snížené 7,90 € pro děti a mládež 3-26 let a seniory nad 65 let. Vstupenky do Muzea vědy a technologie můžete objednat online.

Pokud si objednáte vstupenky do Muzea vědy a technologie online, přeskočíte na místě frontu. Vstupenka se dá v případě potřeby stornovat zdarma 24 hodin předem.

Další technické muzeum zasvěcené Leonardu Da Vinci najdete na náměstí u opery La Scala. Na obou místech si určitě přijdou na své dospělí i děti. Vyberte podle toho, co máte po cestě. Lístek si můžete opět zarezervovat jednoduše online.

Umělecká galerie Pinacoteca di Brera

Slavná umělecká galerie Pinacoteca di Brera zahrnuje jedny z největších děl od 13. do 20. století. Budova galerie je sama o sobě uměleckým dílem. Kromě sbírky se projdete krásnou zahradou plnou soch nebo si na vlastní oči prohlédnete, jak obrazy restaurují. Vstupné do galerie Pinacoteda di Brera je 16,50 €. Vstupenky si můžete zarezervovat předem.

Čtvrť Navigli a milánské kanály

Kousek Benátek v Miláně? Ano, i v Miláně najdete kanály. Přesně jsou tu dva – Navigli Grande a Navigli Pavese. Především kanál Navigli Grande byste si neměli nechat ujít.

památky v Miláně / co navštívit v Miláně
Navigli Grande

V letních měsících odtud vyplouvají v pravidelných hodinových intervalech lodě. Po cestě se pokocháte velkolepými vilami v obci Robecco Sul Naviglio nebo vesnicí Boffalora Sopra Ticino, farou Bernate Ticino či schodištěm Villa Clerici do Castelleto di Cuggiono. Trasy jsou celkem tři. Kromě plavbu lodí tu můžete zažít i plavbu pravou benátskou gondolou.

Čvrť Navigli je mladá milánská čtvrť, kde to žije. Stačí se tu jen procházet, kochat se výlohami místních butiků nebo zajít na aperitivo a splynout mezi místní (o víkendech je to tu víc turistické).

Bazilika di Sant’Ambrogio

Bazilika di Sant’Ambrogio je jedním z nejstarších kostelů ve městě, který postavil ve 4. století patron Milána sv. Ambrož. Stojí za návštěvu především kvůli své krásné architektuře a freskám. Je přístupná zdarma.

co navštívit v Miláně / Kam v Miláně / Miláno v Itálii

Stadion San Siro

Když jsem se ptala Péti, jaká místa mám zahrnout do Milána, jeho první odpovědí bylo “San Siro” ?. Pokud jste fotbalový fanoušek, budete to mít asi stejně. Stadion San Siro je jedním z největších stadionů v Evropě, domovem AC Milan i Inter Milan, který pojme 80 000 lidí. Zažít fotbalové utkání v Miláně je nezapomenutelný zážitek. Stadion si můžete prohlédnout i během pravidelných prohlídek s audioprůvodcem.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Kostel San Bernardino alle Ossa

Kostel San Bernardino alle Ossa není velkolepý jako jiné milánské kostely, ale přesto z něj získáte jeden z nejsilnějších zážitků. Je známý svou malou boční kaplí, jejíž zdi zdobí lidské lebky a kosti. Kostel najdete kousek od katedrály Duomo a vstupné je zdarma (přijímají dary).

Zdroj: Einaz80

Zahrady Guastalla

Zahrady Guastalla jsou jedny z nejstarších zahrad v Miláně z již 16. století. Leží kousek od milánské univerzity a čtvrt hodiny od katedrály Duomo. Zahrady jsou volně přístupné.

Piazza Gae Aulenti

Opak klasického Milána? To je moderní náměstí Piazza Gae Aulenti, které otevřeli v roce 2012. Náměstí lemují mrakodrapy, obchody, kavárny, občerstvení, kluby. Doporučuju sem zajít večer, kdy se fontány na náměstí rozsvítí různými barvami.

co navštívit v Miláně / Kam v Miláně / Miláno v Itálii

Co navštívit a výlety v okolí Milána

Bergamo

V Bergamu najdete jedno z letišť pro Milano. Pokud poletíte s Ryanair (a ve většině případů ano), přiletíte právě do Bergama. Do centra Bergama se dostanete za chvíli městskou hromadnou dopravou, takže by byla škoda si sem nezajet projít staré město neboli Città Alta. To totiž stojí určitě za to. Benátské hradby ze 16. století, pevnost Rocca di Bergamo, katedrála Duomo di Bergamo, bazilika Santa Maria Maggiore a kostel Cappella Colleoni se složitou mramorovou fasádou.

Stačí se tu jen procházet úzkými uličkami s malými obchůdky a kochat se středověkou architekturou a výhledem z hradeb. Città Alta se dá v pohodě projít pěšky za pár hodin.

Jezero Lago di Como

Jezero Lago di Como je nádherné alpské jezero, které je domovem spousty honosných vil (včetně vily George Clooneyho). Svým tvarem připomíná obrácené písmeno Y a právě v jeho srdci leží proslulé městečko Bellagio, kterému se přezdívá “perla Lago di Como”.

Městečko určitě stojí za vidění, ale osobně doporučuju navštívit město římského původu Varenna. Má klidnější atmosféru a taky vás určitě naprosto okouzlí jako nás.

Z milánského vlakové nádraží se dostanete do města Como na západním cípu jezera – lístek vás vyjde na 4,80 € a cesta trvá hodinu. Lístky Milano – Lago di Como můžete koupit online. Odtud vyplouvají lodě do Bellagia i Varenny. Cesta trvá 2 hodiny a ty výhledy na jezero v sevření Alp jsou dechberoucí. Lístky na loď po Lago di Como si můžete objednat online.

Více tipů k jezeru Lago di Como najdete v samostatném článku: LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii?

Jezero Lago di Maggiore

Jezero Lago di Maggiore mnozí považují za jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Najdete ho hodinku severozápadním směrem od Milána. Dostanete se sem pravidelnými vlakovými spoji z nádraží v Miláně. Kupte si lístek do městečka Arona (směr Domodossola), které je skvělým výchozím bodem pro objevování. Lístek z Milana k jezeru Lago di Maggiore vás vyjde na 6,10 €.

V Aroně se můžete pokochat jezerem v kombinaci se zasněženými vrcholky hor a dojít i na pěší zónu s výbornými restauracemi a bary.

Jen 5 minut lodí je vzdálená středověká pevnost Rocca Angera (Borromeo Castle), na kterou budete mít skvělý výhled už z Arony. Můžete obdivovat zdejší dobové fresky a největší muzeum hraček v Evropě i s výstavou.

Všechny lodní trajekty po jezeru Lago di Maggiore si můžete objednat předem online.

Od pevnosti se můžete lodí vrátit zpět do Arony nebo plout na ostrov Isola Bella (1 hod 20 min), který patří s ostrovy Isola Madre a Isola dei Pescatori mezi Borromejské ostrovy. Ostrov Isola Bella je známý svou zahradou se vzácnými exotickými rostlinami a nádhernými květinami. V přední části zahrady stojí starobylý barokní palác s uměleckými díly, tapiseriemi, sochami a mozaikovými jeskyněmi.

Isola Bella

Z ostrova Isola Bella se dostanete za 25 minut na Isola Madre a za dalších 20 minut pak na ostrov Isola dei Pescatori. Všechny ostrovy stojí rozhodně za návštěvu. Od jezera Isola Bella se pak vrátíte zpět do Milána přes město Stresa vlakem (lístek stojí 9,90 €), který jezdí i ve večerních hodinách.

Po cestě k Borromejským ostrovům můžete vystoupit u kláštera Santa Caterina del Sasso, který je zasazený přímo ve skále. Výhledy z jezera na klášter jsou parádní.

Co ještě navštívit v okolí Milána se dozvíte v článku: Kam v Lombardii? 31 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit | Průvodce (výlety, restaurace, ubytování)

Co navštívit v Milánu: MAPA včetně ubytování

Interaktivní mapa se všemi zajímavými body, co navštívit v Miláně a jeho okolí. Naplánujte si díky ní svůj itinerář na jednotlivé dny nebo si mapu stáhněte do mobilu.

Jak se dostat do Milána?

Milán je dobře dostupný autem i letecky. Chcete raději vyrazit autem? Na cestu včetně poplatků po cestě mrkněte v článku o jezeru Lago di Como, které je od Milána co by kamenem dohodil.

Letecky do Milána

Pokud letíte do Milána, přiletíte na jedno ze 2 letišť – letiště Bergamo (BGY) nebo letiště Malpensa (MXP). Na letiště Bergamo létá nízkonákladová letecká společnost Ryanair a na letiště Malpensa nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air a easyJet.

Levné zpáteční letenky seženete z Prahy už od 800 Kč, ale s pobytem v Miláně na 2-3 dny se nejčastěji pohybují kolem 1000 Kč. Ještě lacinější lety pak seženete z Brna nebo polské Vratislavi (už od 600 Kč). Doba letu je 1 hodina 20 minut na letiště v Bergamu i na letiště Malpensa.

Jak se dostat z letiště v Bergamu do centra Milána?

Letiště Bergamo leží severovýchodním směrem od Milána na kraji města Bergamo. Z letiště Bergamo Orio Al Serio se do Milana dostanete pravidelnou autobusovou dopravou za 10 €. Lístek letiště – Milano doporučuju koupit online, ať nemusíte na letišti hledat okýnko pro prodej lístků. Kupte si rovnou dva pro den příjezdu i pro den odjezdu, ať na to pak nemusíte myslet. Jakmile začnete vyplňovat datum, systém vám automaticky nabídne zpáteční lístek. Zadáte přibližný čas odjezdu, ale vůbec nevadí, pokud dorazíte později. Autobusy jezdí častěji dle počtu letů, a když se nevejdete do jednoho, pojedete dalším. Není to problém ve většině evropských měst.

Vystoupíte na centrálním nádraží Milano Centrale, kde pak budete i nastupovat, až pojedete zpět na letiště. Je tu prostor pro shuttle busy z letišť v okolí Milána.

Jak se dostat z letiště Malpensa do centra Milána?

Letiště Malpensa leží severozápadním směrem od Milána, kam se dostanete pohodlně přímými autobusy za 10 €. Doporučuju objednat lístky předem. Na místě už nemusíte nic hledat, jen naskenujete kód a nasednete na autobus u východu. Stejně jako u letiště Bergamo vystoupíte na nádraží Milano Centrale, odkud pak autobusy odjíždí zpět na letiště.

Doprava a MHD po Miláně

V Milánu se můžete přepravovat metrem, tramvají nebo autobusy. Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem přepravy po městě je metro. To se dělí na 4 linky a hned 2 z nich staví u katedrály Duomo.

doprava v Miláně

Všechny typy dopravy využívají stejný systém jízdenek. Celá oblast Milána a jeho okolí je rozdělená do tarifních zón (podobně jako u Londýna). Základní lístek si můžete koupit za 2 € a získáte s ním 90 minutové neomezené cestování po tarifních zónách M1-M3. Sem patří celé Miláno i 21 přilehlých obcí. Děti do 14 let cestují zcela zdarma.

Kromě základního lístku si můžete zakoupit i lístky na delší období:

  • 1 den za 7 €
  • 3 dny za 12 €
  • brožura s 10 lístky za 18 €

Lístky si zakoupíte prostřednictvím aplikace ATM nebo na stanici metra.

Platba kartou za MHD v Miláně

Stejně jak v Londýně nebo jiných městech umožňuje systém MHD v Miláně platit za dopravu bezkontaktní platební kartou (Mastercard, Visa, Amex). Díky tomu zaplatíte jen to, co jste skutečně projeli a nemusíte si kupovat papírové jízdenky nebo stahovat aplikaci. Funguje to jednoduše:

  • Pro platby bezkontaktní platební kartou jsou určené oranžové turnikety. Ty najdete v autobusech i před vstupem do metra. Přidržíte kartu u oranžového turniketu a tím se zaznamená, odkud vyjíždíte.
  • Při výstupu kartu znovu přiložíte k oranžovému turniketu (jen u metra) a tím se odečte částka, kterou jste skutečně projeli. Kartu přiložte v metru vždy, i když má turniket volný výstup.
  • Bezkontaktně můžete v Miláně platit na všech linkách metra (i mimoměstských) a v autobusech 56, 70 a 73, které jsou vybavené bezkontaktními oranžovými turnikety.

Půjčení auta v Miláně

Pokud plánujete poznat širší okolí Milána, můžete si půjčit na místě auto (klidně hned na letišti) přes Rentalcars.com, což je jedna z největších a nejlevnějších půjčoven aut na světě. Seženete od sedanů přes kombíky až po velká SUV.

Ubytování v Miláně

Miláno je s více jak 3 miliony obyvatel druhým nejlidnatějším městem v Itálii s rozlohou 181 km2. A i když má velmi dobře a hustě rozvinutou městskou veřejnou dopravu, je lepší zvolit ubytování poblíž centra, abyste nestrávili přejížděním hodně času.

Nejlepšími čtvrtěmi pro ubytování jsou Brera, San Babila nebo San Lorenzo. Jestli hledáte víc noční zábavy, bude se vám líbit ve čtvrti Navigli, která se rozprostírá podél zdejšího kanálu.

Tipy na nejlepší ubytování v Miláně:

Pár minut od centra leží moderní a čistý hotel Milano Castello, kde si můžete dát ráno snídani na zahradě. Druhým tipem je hotel Milano, jen 5 minut od katedrály Duomo. Snídani máte stejně jako v prvním případě v ceně a nahoře se můžete pokochat výhledem z terasy. Pokud hledáte něco opravdu levného, mrkněte na hotel Bogart u parku Sempione. Má dobrou polohu i služby.

Ceny a jídlo v Miláně

Ceny v Miláně jsou přibližně o 50 % vyšší než v Praze. Zhruba o tuto částku zaplatíte víc u většiny běžných potravin, jako je mléko, ovoce, zelenina, sýr. Ještě dráž vás vyjde pečivo nebo vajíčka. Naopak voda je dokonce o něco levnější než u nás. Laciněji nakoupíte v supermarketech typu Lidl, Penny Market a Eurospin.

V levnější restauraci zaplatíte za oběd kolem 15 €, za vodu 1,33 €, za domácí pivo 5 €. Večeře v restauraci se pak pohybuje v rozmezí 25 – 40 €.

Nebo zkuste pouliční občerstvení, které je tady skvělé – plátek pizzy vás vyjde na cca 6 €. Skvělé jsou panzerotti v pekárně Luiny kousek od katedrály Duomo. Těstem připomínají langoše a jsou plněné nasladko i naslano. Stojí 2,70 €. Nejlepší jídlo najdete v restauracích, kam chodí místní. Dál od hlavních památek v zapadlých uličkách.

Z tradičních jídel určitě vyzkoušejte jejich rizoto Risotto alla Milanese, Cassöeula (vepřové maso se zeleninou), zeleninovou polévku Minestrone alla milanese, kotletu Costoletta alla Milanese.

Fontány s pitnou vodou jsou po celém městě, takže si svou láhev dočepujete kdekoliv.

Praktické informace o Miláně

Měna: Euro (EUR)

Kurz: 1 EUR = 24,51 Kč (k 7. 4. 2022)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Předem mrkněte, jaké poplatky si vaše banka účtuje a jaké jsou směnné kurzy, abyste neprodělali. Za nás můžeme doporučit kartu Svět od mBank. Je zdarma a má jedny z nejlepších kurzů.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. Elektrické zásuvky v severní Itálii bývají většinou bez problémů kompatibilní s našimi českými. Problém může být jen ve starších domech, kde možná budete potřebovat redukci.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. Řada Italů tady na severu navíc umí velmi dobře anglicky. Ještě se nám tady nestalo, že bychom měli problém se domluvit.

Bezpečnost: Milano je bezpečné město. V minulosti tomu ale až tak nebylo a na některých místech buďte i teď ostražitější. To platí pro centrální nádraží nebo kolem stadionu San Siro a v noci se vyhněte taky parku Sempione nebo částem, které nejsou dostatečně osvětlené.

Určitě nezapomeňte před cestou na cestovní pojištění. Je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Na tomto odkazu získáte cestovní pojištění od Axa s 50 % slevou.

Pozn.: Všechny uvedené ceny platí k dubnu 2022.


Šťastnou cestu ?‍♀️?‍♂️!

Další články o Itálii

2 názory na “27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně | Kompletní průvodce pro Milano 2022”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *