Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa i města, co musíte v Itálii vidět a navštívit | Průvodce

co navštívit a vidět v Itálii / nejkrásnější místa a města Itálie

Co navštívit a kam v Itálii? Kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou? 26 tipů na nejkrásnější místa a města Itálie, která vás budou bavit.

S italskou krajinou je to jak na houpačce. Lány vinic s širokými výhledy, zpoza nich dramaticky vystupující vrcholky Alp a Apenin, které následně utnou nádherné, dlouhé pláže.

Jeden den se sluníte se zmrzlinou na pláži, další den si dáte pořádně do těla v horách a třetí den to završíte sklenkou vína s výhledem na toskánské kopce. Itálie je země nekonečných možností.

Co navštívit a vidět v Itálii – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Itálie. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co navštívit v Itálii a tipy na nejkrásnější místa

Kam do Itálie: Dolomity

Když jsme poprvé přijeli do Dolomit, naprosto jsme se zamilovali. Dolomity jsou dle mnohých nejkrásnější pohoří, což je dáno především jejich výrazným rázem krajiny. Velkolepé vrcholy a věže v kontrastu s horizontálními povrchy, jako jsou římsy, trhliny a náhorní plošiny.

Díky vápenci světle zbarvené skály v kombinaci s rozsáhlými zelenými loukami a lesy. Některé skalní útvary tvoří dokonalé panorama, některé vystupují z krajiny náhle a výrazně.

Passo Giau /jak se dostat do Dolomit - Dolomity autem
průsmyk Passo Giau

Navštivte ikonické štíty Tre Cime, nádherná jezera Lago di Braies, Lago di Sorapiss či Lago di Carezza, údolí Val Gardena nebo horské průsmyky Passo Sella, Passo Pordoi, Passo Giau nebo Passo Falzarego s četnými pozůstatky z válečných dob.

Lago di Sorapiss

Vše o Dolomitech se dočtete v našem podrobném průvodci Dolomity.

Kam do Itálie: Miláno – Lago di Como – Lago di Maggiore

Miláno

Miláno je hlavním městem Lombardie a představuje perfektní destinaci na prodloužený víkend.

Duomo di Milano památky v Lombardii
Duomo di Milano

Navštivte Duomo di Milano, jednu z nejkrásnějších katedrál na světě, ztraťte se v uličkách čtvrti Brera a užijte si procházku kolem kanálu Navigli Grande. V Miláně je tolik skvělých věcí, co tu můžete dělat.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Čtěte v předchozím článku, co navštívit v Miláně. Pro snadnější plánování výletu do Milána jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Miláně včetně mapy. Máte méně času? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

Lago di Como

Lago di Como jsme navštívili už před pár lety a určitě se sem ještě jednou chystáme i s dětmi.

Jezero Lago di Como je nádherné alpské jezero, které je domovem spousty honosných vil (včetně vily George Clooneyho). Svým tvarem připomíná obrácené písmeno Y a právě v jeho srdci leží proslulé městečko Bellagio, kterému se přezdívá perla Lago di Como.

Pohled na Lago di Como z trajektu
Pohled na Lago di Como z trajektu

Městečko Bellagio určitě stojí za vidění, ale osobně doporučuju navštívit město římského původu Varenna. Má klidnější atmosféru a taky vás určitě naprosto okouzlí jako nás.

kam do Itálie - Varenna u Lago di Como
Varenna

Čtěte v předchozím článku, co navštívit u Lago di Como.

Lago di Maggiore

Jezero Lago di Maggiore mnozí považují za jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Najdete ho hodinku severozápadním směrem od Milána.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Navštivte Borromejské ostrovy, které tvoří 3 ostrovy – Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori. Ostrov Isola Bella je známý svou zahradou se vzácnými exotickými rostlinami a nádhernými květinami. V přední části zahrady stojí starobylý barokní palác s uměleckými díly, tapiseriemi, sochami a mozaikovými jeskyněmi.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Isola Bella

Ostrov Madre je největší z Borromejských ostrovů. Jeho plochu pokrývá botanický park v anglickém stylu, který tvoří rostliny přivezené ze vzdálených zemí a aklimatizované do zdejších podmínek.

Isola dei Pescatori je jediným trvale obydleným ostrovem, kde žije 50 lidí. Je to malý rybářský ostrov, což poznáte podle domů – ty mají velké balkony právě pro sušení nalovených ryb. Vesnici tvoří úzké, klikaté uličky, které ústí k promenádě s mnoha restauracemi s výhledem na jezero.

Související články:

Kam do Itálie: Verona – Lago di Garda

Verona

Verona je město na severu Itálie známé díky Shakespearově Romeu a Julii. Je podobná Benátkám, ale bez kanálů a náporu turistů. Při své návštěvě nemůžete vynechat most Ponte Pietra, náměstí Piazza delle Erbe, baziliku di San Zeno Maggiore a Julietin dům s balkónem, kde se shlukuje nejvíc turistů.

Verona je ideální jednodenní tip na výlet, pokud trávíte dovolenou u jezera Lago di Garda, které je vzdálené jen půl hodinky.

Arena di Verona / co navštívit ve Veroně

Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně (včetně užitečných informací o vstupném a otevírací době). Součástí je taky průvodce s dalšími tipy (doprava, ubytování, jídlo, Verona Card). Itinerář Verona za jeden den vám pomůže naplánovat vaší trasu.

Lago di Garda

Vítejte u Lago di Garda v Itálii, alpského jezera s křišťálově čistou vodou, které lemují kouzelná městečka a impozantní alpské vrcholy.

Užijte si plavání v křišťálově čisté vodě nebo plavbu na trajektu, vydejte se po jedné z mnoha turistických nebo cyklistických stezek a nasajte kouzlo barevných městeček s malými přístavy, kde můžete rozjímat a pozorovat okolní cvrkot. Je tolik skvělých věcí, co dělat u Lago di Garda.

Pohled na jezero Garda z vyhlídky Punta Larici
Pohled na jezero Garda z vyhlídky Punta Larici

Za vidění stojí především městečko Sirmione, zřícenina římské vily Grotte di Catullo, vesnice Malcesine s kostelem Castello Scaligero nebo Riva del Garda a Castello di Arco kousek odtud. Těch míst je ale opravdu celá řada – čtěte více tipů, co navštívit u Lago di Garda v samostatném článku.

S dětmi si nenechte ujít známý park Gardaland na jihovýchodě jezera.

Čtěte: Nejkrásnější místa, co navštívit u Lago di Garda.

Sirmione Lago di Garda
Pohled na Sirmione z hradu Scaliger

Kam do Itálie: Padova – Benátky

Padova a Benátky jsou města v severní Itálii, která jsou ode sebe vzdálená necelou půl hodinku. Benátky jsou často doslova narvané turisty a Padova díky nim žije v ústraní.

Padova

Padova je město, které žije ve stínu slavnější Verony a především Benátek. To má ale i výhodu – není to tu hlava na hlavě a vy si můžete historickou část města v klidu prohlédnout. Pokud plánujete dovolenou v Benátkách, udělejte si do Padovy alespoň výlet. Budete nadšení.

Padova vznikla ještě dříve než Řím. Na konci první světové války byla navíc po Římě druhým nejbohatším městem v Itálii. Má bohaté umělecké a historické dědictví s četnými dochovanými památkami.

Pokochejte se bazilikou svatého Antonína, chrámem San Giusticia, náměstím Palazzo della Ragione s nádhernou středověkou radnicí, kaplí Scrovegni s freskami (prý první mistrovské dílo italské renesance), botanickou zahradou University of Badua, která je nejstarší na světě.

Benátky

Benátky jsou starobylé město postavené v laguně, plné historických památek, umění, malých obchůdků a restaurací. Jsou taky jedno z těch měst, které si víc užijete mimo sezónu, protože turistů je tu požehnaně.

Ale stojí to za to! Benátky jsou naprosto nádherné. Celé hodiny se můžete ztrácet ve zdejších uličkách a neustále objevovat nová a nová zákoutí.

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky
Pohled na interiér baziliky svatého Marka od terasy u muzea

Mezi 13. a 18. století patřily Benátky k nejbohatším obchodním centrům v Evropě, proto i většina budov pochází z tohoto období. Město má natolik přísné zákony o historických památkách, že se jeho podoba po staletí téměř nemění.

Benátky jsou doslova labyrintem úzkých uliček a zkratek, které nepobírají ani nejlepší aplikace s mapami. Stačí se tu jen procházet a kochat se v zapadlých koutech města. Město není velké, kdykoliv se můžete zeptat na cestu místních.

Benátky, Itálie

Projeďte se po Canal Grande a přejděte most Rialto. Pokochejte se jedním z nejslavnějších náměstí v Itálii – Piazza San Marco, které sám Napoleon nazval přijímacím pokojem Evropy. Nasajte umění v nádherných bazilikách nebo si udělejte výlet na ostrov skla Murano nebo malý ostrůvek Burano s ikonickými barevnými domky.

V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

Kam do Itálie: Cinque Terre

Cinque Terre představuje pět rybářských vesnic zaklíněných do strmě terasovitých útesů podél úseků skalnatého pobřeží. Monterosso s krásnou pláží, bohatý noční život ve Verznazza, svahy vinic v Corniglia, barevné loďky a jeskyně v Manarola a středověký hrad v Riomaggiore.

Všechny vesnice mají domy v pastelových barvách a přístavy plné rybářských člunů. Je to oblast plná dramatickým výhledů, vinic i olivových hájů, kterou protínají stovky kilometrů turistických tras. Cinque Terre právem patří mezi nejkrásnější místa v Itálii.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Vesnice jsou bohaté na zemědělství a rybolov, takže si tu pochutnáte u místního vína, oliv, sýrů, těstovin, mořský plodů a domácího chleba.

Na své si přijdou i ti, co vyhledávají pěší turistiku jako my. Nejznámější turistickou stezkou je 12 km dlouhá Sentiero Azzurro (Modrá cesta, trasa č. 2), která spojuje všech 5 vesnic. Stezka je zpoplatněná cenou 5-7 € (získáte s ní další výhody – viz odkaz).

Známá je taky trasa Sentiero Alto (Vysoká cesta, trasa č. 1) o celkové délce 35 km. Trasa není náročná a na rozdíl od Modré stezky tu potkáte méně turistů.

Manarola

Kam do Itálie: region Emilia-Romagna a Bologna

Region Emilia-Romagna se rozprostírá kolem města Bologna. Je to jeden z nejbohatších regionů v Evropě. Právě tady se nacházejí výrobci aut jako Ferrari, Maserati, Ducati nebo Lamborghini.

Na své si tady přijdou všichni – horská turistika v Apeninách, vinice Langhirano, koupání u Jaderského moře nebo kultura a výborné jídlo v Boloni. V roce 2018 vyhlásilo Lonely Planet region Emilia-Romagna jako nejlepší místo k návštěvě v Evropě.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Apeniny

Bologna

Hlavním městem regionu je Bologna, která je proslulá svými věžemi a 38 km dlouhými podloubími, kde se zchladíte v horkých dnech. Kvůli převaze cihlových budov v červené a oranžové barvě se jí přezdívá Červená Bologna.

Při své návštěvě si nenechte ujít Boloňskou univerzitu, která je nejstarší na světě, gotickou baziliku San Petronio a náměstí Piazza Maggiore nebo kanál La Piccola Venezia (Malé Benátky). V Boloni určitě musíte ochutnat Boloňské špagety, salám Mortadella, lasagne, tortellini nebo tagliatelle.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Kam do Itálie: San Marino

San Marino je malý vnitrozemní stát v Itálii. Jen kousek odtud se nachází známé italské středisko Rimini, proto je San Marino ideální pro jednodenní výlet.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Má skvělou polohu v horách poblíž Jaderského moře. Hlavní město San Marino je bludištěm kopcovitých středověkých ulic se spoustou kaváren a malých obchodů.

Celé hlavní město San Marino je na seznamu památek UNESCO. Jeho dominantou je hora Monte Titano, ze které budete mít nádherný výhled na Itálii.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Přímé lety do San Marina nejsou. Můžete letět do letoviska Rimini. Do San Maria pak jezdí z Rimini autobusy. Jízdenku do San Marina si koupíte až v autobusu za pár euro. Jízdní řády Rimini – San Marino najdete tady.

Kam do Itálie: Toskánsko – Florencie – Pisa

Toskánsko. Jedna z nejznámějších oblastí v Itálii. Region táhnoucí se od dominantních vrcholů Apuánských Alp, přes mírné kopce vinařské oblasti Chianti až k pobřežním plážím, moři a ostrovům.

Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice. Oko pohladí svým uměleckým a architektonickým dědictvím. Chuťové pohárky se zase zaradují u zdejšího vína a skvělého jídla.

Florencie

Florencie je “hlavním městem” Toskánska. Renesanční město se známou katedrálou, kde se můžete hodiny a hodiny procházet zdejšími starými ulicemi. A nechávat se okouzlit.

Protože Florencie vás okouzlí. Památkami, atmosférou, uměním. Florencie je známá taky svým bohatým nočním životem a skvělými možnostmi k nakupování.

Toskánsko co navštívit
katedrála Santa Maria del Fiore neboli Duomo

Pisa

Pisa, nádherné historické město, kde spatříte Náměstí zázraků, světoznámou Šikmou věž, katedrálu, největší baptisterium v Itálii a další krásná místa, co navštívit v Pise.

Na návštěvu Pisy vám bude stačit jeden den, ale bude to den plný procházek křivolakými uličkami, výborné zmrzliny a výhledů ze Šikmé věže na celé město.

Pisa Itálie Toskánsko / Piazza dei Miracoli / Náměstí zázraků

Auto je skvělá možnost, jak prozkoumat celé Toskánsko. V průvodci Toskánskem najdete mapu, kterou si můžete stáhnout do mobilu a propojit si jednotlivá místa, která stojí za vidění.

Letecky se dostanete velmi dobře do Pisy (odtud je to necelá hodina vlakem do Florencie) nebo pak do Florencie, kam je ale letů méně a letenky bývají dražší.

Související články:

Kam do Itálie: region Umbria

Pokud bych měla sestavit subjektivní žebříček pro nejkrásnější místa v Itálii, region Umbria by byl na předních příčkách. Umbria sousedí s Toskánskem, takže sem dorazí daleko méně turistů než do Florencie nebo Pisy. A přitom je Umbria nádherná.

Jedním z nádherných měst je hlavní město regionu Perugia a jeho středověké historické centrum postavené na skále. Více o zdejším umění se dozvíte v jedné z nejkrásnějších budov města Palazzo dei Priori. Projděte si taky náměstí Piazza IV Novembre nebo se pokochejte katedrálou San Lorenzo.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Piazza dei Priori

Většina lidí do regionu přijede do historického města Assisi. To je rodištěm svatého Františka a stalo se tak významným poutním místem. Dominantou města je bazilika svatého Františka z Assisi, která je taky na seznamu památek UNESCO.

Dalšími nádhernými městy jsou Spello, Todi, Orvieto, Gubbio nebo Spoleto. V Umbrii najdete taky vodopády Marmore, které jsou s výškou 165 m nejvyššími v Itálii.

Orvieto
Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Marmore

I milovníci hor a přírody si tady přijdou na své v národním parku Monti Sibillnini s nejvyšší horou Monte Vettore (2476 m). Je tu spousta značených turistických tras. Nádherná podívaná se vám naskytne od května do července, kdy tu jsou louky plné máku.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Kam do Itálie: Řím – Vatikán

Navštívit Řím je v Itálii téměř povinnost. Město, kde ta historie čiší z každého jeho koutu. Aby ne! Patří k nejstarším obydleným městům v Evropě. Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, fontána di Trevi, Andělský hrad a další místa, která patří k těm nejkrásnějším v celé Itálii.

Při návštěvě Říma nemůžete vynechat návštěvu Vatikánu – impozantní baziliku sv. Petra a Vatikánská muzea s nádherným interiérem Sixtinské kaple.

Vatikánská muzea
Galerie map je jedním z nejkrásnějších míst ve Vatikánských muzeích

Související články:

Kam do Itálie: Neapol – Pompeje – Vesuv

Neapol

Neapol je považována za bránu na jih Itálie. Je to město, které vás okouzlí svými historickými poklady a především svým jídlem. Neapol je rodištěm pizzy. Tu tady rozhodně musíte vyzkoušet.

Kam do Itálie / nejkrásnější místa v Itálii / dovolená v Itálii

V Neapoli se nachází jedno z největších muzeí artefaktů římské a řecké kultury, Neapolská katedrála, hrady Castel Nuovo přímo před náměstím Piazza Municipio či Castel dell´Ovo nebo historické podzemí, kde se dozvíte, jak bylo město stavěno a měněno v průběhu let.

Castel dell´Ovo

Čtěte v předchozím článku, co navštívit v Neapoli.

Pompeje

Starověké město Pompeje najdete na úpatí sopky Mt. Vesuv, která se zapříčinila o jeho zkázu v roce 79 n. l. Díky své zachovalosti vám Pompeje poskytnou jednu z nejlepších lekcí o historii Itálie.

Kam do Itálie / nejkrásnější místa v Itálii / dovolená v Itálii

Pompeje představují ideální jednodenní výlet z Neapole. Projdete je sami za 2 hodinky. Nebo si k nim naplánujte túru na Mt. Vesuv. Čeká vás strmější výstup, ale cesta je krátká – za půl hodinky jste nahoře.

Pompeje a Vesuv

Mezi Neapolí a Pompejemi leží další antické město, které taky zaniklo výbuchem Vesuvu – Herculaneum.

Kam do Itálie / nejkrásnější místa v Itálii / dovolená v Itálii
Herculaneum

Neapol je lehce a levně dostupná leteckou dopravou. Z Neapole pak jezdí pravidelně vlaky do Pompejí.

Související články:

Kam do Itálie: pobřeží Amalfi

Mnozí považují pobřeží Amalfi za jednu z nejkrásnějších přírodních scén na světě. Skalnaté útesy, zelené lesy a dramatická mořská krajina. To v kontrastu k pastelovým domům padajícím k moři v městečku Positano. Projděte si i města Sorrento nebo Amalfi s nádhernou katedrálou.

Jedním z hlavních lákadel je 50 km dlouhá vyhlídková silnice SS 163 Amalfitana, která lemuje pobřeží Amalfi od měst Sorrento po Amalfi. Je ale natolik populární, že je lepší se jí vyhnout od června do poloviny září nebo budete stát ve štrúdlu dalších aut a autobusů.

Jestli si chcete užít dechberoucí výhledy na pobřeží Amalfi, mým tipem je turistická trasa Cesta bohů (Sentiero degli Dei in Italian). Je to 6,5 km dlouhá, středně náročná cesta, která vede z Nocelle do Bomerano. Výhledy odtud jsou dechberoucí.

výhled z Cesty bohů

Na pobřeží Amalfi je nejlepší vyrazit autem, abyste ho mohli projet křížem krážem od Sorrenta až po samotné pobřeží Amalfi.

Do Sorrenta se dostanete snadno taky z Neapole, kam můžete přiletět. Z Neapole pak jezdí autobusy (cesta 1 h 20 min) nebo lodě (cesta 1 h). Po pobřeží Amalfi se pak můžete pohybovat místnímu autobusy. Cesta ze Sorrenta do Positano trvá jen něco málo přes půl hodiny.

Kam do Itálie: ostrov Capri

Capri je malý, hornatý ostrov, na který se dostanete jednoduše lodí z města Sorrento. Na ostrov si můžete udělat jednodenní výlet nebo tu klidně strávit celou dovolenou a objevovat zdejší krásná místa.

Kam do Itálie / Itálie nejkrásnější místa / ostrov Capri

Co vidět na ostrově Capri? Fénické schody s parádním výhledem, stezka Sentiero dei Fortini Borbonici, jeskyně Grotta Verde, vyhlídka Belvedere Tragara, skalní útvar Arco Naturale, jeskyně Grotta Bianca nebo Blue Grotta s tyrkysově zelenou vodou, kam se dostanete pouze lodí. Pro krásný výhled na celý ostrov se nechte vyvézt kabinovou lanovkou na nejvyšší vrchol ostrova – Monte Solaro.

Kam do Itálie / Itálie nejkrásnější místa / ostrov Capri

Na Capri se nejsnadněji dostanete letecky přes Neapol a následně lodí na ostrov. Přímo z Neapole pak vyplouvají v pravidelných intervalech trajekty na ostrov. V cíli jste za necelou hodinu. Cena se pohybuje kolem 20 €.

Kam do Itálie: Kalábrie

Na úplném jihu Itálie najdete region Kalábrie. Místo známé pro své pláže kolem Tyrhénského moře na západním pobřeží a pláže Jónského moře na východním pobřeží, dramatickými útesy, zátokami a zajímavými skalními útvary.

Co navštívit v Kalábrii? Například kostel Cattolica di Stilo, kostel Piedigrotta, město na skále Tropea, nejjižnější pobřeží Evropy Lungomare Falcomata, národní parky Apromonte nebo Sila, mys Capo Vaticano nebo nádhernou pláž Spiaggia dell´arcomagno se skalním obloukem.

Národní park Pollino

Kam do Itálie: region Apulie (Puglia)

Region Apulia tvoří “patu” Itálie. Dlouhé pobřeží lemující Jaderské moře. Místo s písčitými plážemi, bohatou historií a nedotčenou přírodou. Největším letoviskem je Bari, ze kterého si můžete udělat výlet lodí na Balkánský poloostrov.

Součástí regionu je národní park Gargano, který pokrývá téměř celý poloostrov Gargano. Pro celou oblast jsou typické krasové útvary, jeskyně, lomy. Jsou tu nádherné pláže i útesy. Za návštěvu stojí menší historická města Vieste nebo Peschici.

Gargano Itálie
Gargano
Vieste

Co ještě vidět v regionu Apulie? Například městečko Alberobello s ikonickými domečky. Za vidění stojí i další městečka regionu – Polignano, Monopoli nebo nádherné skalní útvary Torre Sant’Andrea.

Alberobello

Kam do Itálie: Sicílie

Sicílie je největším ostrovem ve Středomoří. Je domovem sopky Etna i dalších menších a stále aktivních sopek. Najdete tu starověké řecké a římské ruiny, stovky hradů, malebná města a nádherné pláže.

starověké divadlo v Taormině

Co navštívit na Sicílii? Města Siracusa, Cefalú, Catania nebo Palermo, chrám Tempio di Concordio v Údolí chrámů, sopku Mt Etna, starověké divadlo v Taormině nebo Liparské ostrovy.

Scala dei Turchi

Na Sicílii se nejsnadněji dostanete leteckou dopravou do Palerma nebo Catanie. Na Sicílii si pak můžete půjčit auto přímo na letišti nebo se po ostrově pohybovat vlaky a autobusy.

Kam do Itálie: Sardinie

Sardinie je druhý nevětší italský ostrov. Místo, kterému se daří zachovat si svůj tradiční ráz. Žádné vysoké betonové hotely. Ostrov je velmi oblíbený samotnými Italy, kteří Sardinii berou útokem v období svých srpnových siest.

Cala Gonone

Sardinie je dokonalou kombinací dlouhých písčitých pláží, historických míst a barevných pobřežních měst. Díky svému hornatému povrchu je rájem i pro pěší turistiku. Objevit tu můžete největší písečné duny a jednu z nejhlubších roklí v Evropě.

Zajímavostí Sardinie jsou nuraghe, skalní stavby z doby bronzové a Nuragské civilizace.

Praktické informace před cestou do Itálie

Autem do Itálie

Pokud cestujete autem do Itálie, čekají vás tyto poplatky:

 • Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Platíte až za rakouské dálnice. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,90 € na 10 dní (motorky 5,80 €). Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku – 11 € (podle toho, kam jedete; většinou neplatíte, pokud jedete směrem od Vídně)
 • Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.
 • Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk můžete zaplatit jednoduše na jednom místě online. Na tomto odkaze najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.), ale dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h. Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Pokud se například chystáte k Lago di Como (severozápad Itálie), trasa povede i přes Švýcarsko. Tady pak musíte přikoupit švýcarskou dálniční známku za 40 CHF (ušetříte za Brennerský průsmyk). Trasa přes Švýcarsko je ale spíš výjimkou.

Letecky do Itálie

Do Itálie létají nízkonákladové letecké společnosti (Ryanair, Volotea, Wizzair, easyJet), ale taky klasické aerolinky, jako je Smartwings.

Pokud jste ještě neletěli s nízkonákladovou leteckou společností, připravte se na to, že služby nejsou na tak dobré úrovni jako u tradičních aerolinek. V ceně máte často jen menší batoh (př. Ryanair) nebo příruční zavazadlo (větší kufr nebo menší kufr 7-10 kg). Za odbavené zavazadlo (velký kufr 20-23 kg) jsou poplatky navíc.

Každá letecká společnost má jiné limity, co se týče váhy a rozměrů – informace jsou vždy na stránkách letecké společnosti. Doporučuju vždy kontrolovat přímo na oficiálních stránkách, kde jsou informace opravdu aktuální.

Tradiční letecké společnosti mívají odbavené zavazadlo v ceně.

Letenky můžete koupit přímo na stránkách přepravce. Doporučuju především pro nízkonákladové lety. Naopak letenky od klasických aerolinek (Lufthansa, Smartwings apod.) mohou vyjít levněji přes letecké vyhledávače (Skyscanner, Kiwi apod.).

Výhodou vyhledávačů je, že vám umožní nakombinovat nízkonákladové i klasické aerolinky. Navolíte si parametry a během pár sekund získáte obrovské množství kombinací. Samozřejmě o trochu dražší, než pokud byste si skládali lety sami, ale s tím se za ten ušetřený čas počítá.

Na druhou stranu v případě zrušení letenek a jiných změn vás čekají větší komplikace, než pokud objednáte napřímo.

Vlakem po Itálii

Itálie má skvělé, levné a husté vlakové spojení. Jednotlivé trasy včetně cen najdete na stránkách Trenitalia. Kam se nedostanete vlakem, dostanete se autobusem.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Itálie

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Itálii, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Redukce na zásuvky

V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech.

Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun. Obecně jsme jí na severu Itálie nikdy nepotřebovali, ale směrem na jih občas ano.

Pokud máte dotaz k tomuto průvodci, co navštívit a vidět v Itálii, dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

NEAPOL: Co navštívit v Neapoli se dozvíte v samostatném průvodci.

TOSKÁNSKO: Toskánsko je jednou z nejoblíbenějších částí Itálie. Při své návštěvě Toskánska nemůžete vynechat Florencii. Sestavte si svůj itinerář ze seznamu, co navštívit ve Florencii.

Pisa je dalším nádherným městem, které stojí za to vidět v Toskánsku.

LOMBARDIE: Milán je hlavním městem Lombardie, které je známé pro svojí nádhernou katedrálou. Jen kousek od Milána leží Lago di Como, krásné alpské jezero. Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

VÍCE INSPIRACE: Vyrážíte k moři? Sestavili jsme seznam nejlepších letovisek v Chorvatsku nebo kam do Řecka k moři.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

2 názory na “Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa i města, co musíte v Itálii vidět a navštívit | Průvodce”

 1. Až budete opět v Bari (ono je to i skvělé výchozí místo pro další italská města v regionu), zkuste se na focacciu barese zastavit v tomhle pekařství, které funguje v odsvěcené kapli ze 13. století:
  https://www.jidlonacestach.cz/pekarna-fiore-bari/
  A na zmrzlinu například sem:
  https://www.jidlonacestach.cz/antica-gelateria-gentile/
  Z téhle zmrzlinárny je to pak jen kousek do uličky, kde se prodávají místní těstoviny orecchiette. Bari si jde gastronomicky hodně užít 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *