Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa i města, co musíte v Itálii vidět a navštívit | Průvodce

Co navštívit a kam v Itálii? Kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou? 26 tipů na nejkrásnější místa a města Itálie, která vás budou bavit.

S italskou krajinou je to jak na houpačce. Lány vinic s širokými výhledy, zpoza nich dramaticky vystupující vrcholky Alp a Apenin, které pak utnou nádherné, dlouhé pláže. Jeden den se sluníte se zmrzkou na pláži, další den si dáte pořádně do těla v horách a třetí den to završíte sklenkou vína s výhledem na toskánské kopce.

Itálie je země nekonečných možností.

Co navštívit a vidět v Itálii: MAPA

Co navštívit v Itálii a tipy na nejkrásnější místa

Kam do Itálie: Dolomity

Dolomity jsou dle mnohých nejkrásnější pohoří, což je dáno především jejich výrazným rázem krajiny.

Velkolepé vrcholy a věže v kontrastu s horizontálními povrchy, jako jsou římsy, trhliny a náhorní plošiny. Díky vápenci světle zbarvené skály v kombinaci s rozsáhlými zelenými loukami a lesy. Některé skalní útvary tvoří dokonalé panorama, některé vystupují z krajiny náhle a výrazně.

průsmyk Passo Giau

Navštivte ikonické štíty Tre Cime, nádherná jezera Lago di Braies, Lago di Sorapiss či Lago di Carezza, údolí Val Gardena nebo horské průsmyky Passo Sella, Passo Pordoi, Passo Giau nebo Passo Falzarego s četnými pozůstatky z válečných dob.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Tre Cime
Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Alpe di Suisi

Těch míst je požehnaně. Jejich podrobný výčet najdete v mém průvodci Dolomity.

Autem nebo letecky do Dolomit?

Do Dolomit určitě doporučuju vyrazit autem – cesta z Prahy trvá 7 hodin a navíc máte možnost projet si všechny ty nádherné horské průsmyky.

Ubytování v Dolomitech

Kam do Itálie: Miláno – Lago di Como – Lago di Maggiore

Miláno

Pokud chcete zažít tu pravou italskou atmosféru, do Milána nejezděte. Naopak tu ucítíte švýcarský vliv, díky němuž se na rozdíl od Říma můžete spolehnout, že autobus v daný čas přijede 😃.

Pokud ale chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální kousky v místních buticích nebo na bleších trzích či si udělat výlet k těm nejkrásnějším alpským jezerům, je pro vás Miláno tím pravým tipem na dovolenou.

Více tipů k Milánu najdete v samostatném článku: 27 tipů, co navštívit a vidět v Miláně | Kompletní průvodce

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Lago di Como

Jezero Lago di Como je nádherné alpské jezero, které je domovem spousty honosných vil (včetně vily George Clooneyho). Svým tvarem připomíná obrácené písmeno Y a právě v jeho srdci leží proslulé městečko Bellagio, kterému se přezdívá “perla Lago di Como”.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Městečko určitě stojí za vidění, ale osobně doporučuju navštívit město římského původu Varenna. Má klidnější atmosféru a taky vás určitě naprosto okouzlí jako nás.

Bellagio
Varenna

Více tipů k jezeru Lago di Como najdete v samostatném článku: LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii?

Lago di Maggiore

Jezero Lago di Maggiore mnozí považují za jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Najdete ho hodinku severozápadním směrem od Milána.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Navštivte Borromejské ostrovy, které tvoří 3 ostrovy – Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori.

Ostrov Isola Bella je známý svou zahradou se vzácnými exotickými rostlinami a nádhernými květinami. V přední části zahrady stojí starobylý barokní palác s uměleckými díly, tapiseriemi, sochami a mozaikovými jeskyněmi.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Isola Bella

Ostrov Madre je největší z Borromejských ostrovů. Jeho plochu pokrývá botanický park v anglickém stylu, který tvoří rostliny přivezené ze vzdálených zemí a aklimatizované do zdejších podmínek.

Isola dei Pescatori je jediným trvale obydleným ostrovem, kde žije 50 lidí. Je to malý rybářský ostrov, což poznáte podle domů – ty mají velké balkony právě pro sušení nalovených ryb. Vesnici tvoří úzké, klikaté uličky, které ústí k promenádě s mnoha restauracemi s výhledem na jezero.

Další tipy, co navštívit v Lombardii: Kam v Lombardii? 31 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit | Průvodce (výlety, restaurace, ubytování)

Autem nebo letecky do Lombardie?

Do Lombardie se dostanete nejlépe nízkonákladovou leteckou společností (Ryanair) na letiště v Bergamu, odkud je to už jen kousek k jezerům i do Milána. Zpáteční letenky do Lombardie seženete už od 900 Kč. Autem vám z Prahy cesta potrvá kolem 9 hodin přes Švýcarsko.

Ubytování v Lombardii

Kam do Itálie: Verona – Lago di Garda

Verona

Verona je město na severu Itálie známé díky Shakespearově Romeu a Julii. Je podobná Benátkám, ale bez kanálů a náporu turistů. Při své návštěvě nemůžete vynechat most Ponte Scaligero, náměstí Piazza delle Erbe, baziliku di San Zeno Maggiore a Julietin dům s balkónem, kde se shlukuje nejvíc turistů.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Verona je ideální jednodenní tip na výlet, pokud trávíte dovolenou u jezera Lago di Garda, které je vzdálené jen půl hodinky.

Lago di Garda

Jezero Lago di Garda je největší italské jezero. Má vše – promenády ideální pro nenáročné procházky, čistou vodu s plážemi, dechberoucí horskou scenérii, stopy historie, stovky kilometrů turistických tras (zejména na západě v parku Garda bresciano) i cyklotrasu podél pobřeží.

Jižní pobřeží lemují pláže a směrem na sever jsou útesy strmější a kopce vyšší.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Za vidění stojí především městečko Sirmione, zřícenina římské vily Grotte di Catullo, vesnice Malcesine s kostelem Castello scaligero nebo Riva del Garda a Castello di Arco kousek odtud.

S dětmi si nenechte ujít známý park Gargaland na jihovýchodě jezera.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Malcesine

Autem nebo letecky do Verony a k Lago di Garda?

U Lagi di Garda jste z Prahy autem za 9,5 hodiny. Projíždět budete i Dolomity, takže si sem můžete udělat krátkou odbočku.

Nejbližší letiště je u Benátek, odkud se dostanete do Verony za 1 hodinku vlakem.

Ubytování ve Veroně a u Lago di Garda

Kam do Itálie: Padova – Benátky

Padova a Benátky jsou města v severní Itálii, která jsou ode sebe vzdálená necelou půl hodinku. Benátky jsou často doslova narvané turisty a je tu dost draze. Padova pak může být ideální základna. I ubytování je v Padově levnější.

Padova

Padova je město, které žije ve stínu slavnější Verony a především Benátek. To má ale i výhodu – není to tu hlava na hlavě a vy si můžete historickou část města v klidu prohlédnout. Pokud plánujete dovolenou v Benátkách, udělejte si do Padovy alespoň výlet. Budete nadšení.

Padova vznikla ještě dříve než Řím. Na konci první světové války byla navíc po Římě druhým nejbohatším městem v Itálii. Má bohaté umělecké a historické dědictví s četnými dochovanými památkami. Pokochejte se bazilikou svatého Antonína, chrámem San Giusticia, náměstím Palazzo della Ragione s nádhernou středověkou radnicí, kaplí Scrovegni s freskami (prý první mistrovské dílo italské renesance), botanickou zahradou University of Badua, která je nejstarší na světě.

Benátky

Benátky jsou starobylé město postavené v laguně, plné historických památek, umění, malých obchůdků a restaurací. Jsou taky jedno z těch měst, které si víc užijete mimo sezónu, protože turistů je tu požehnaně.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Burano

Mezi 13. a 18. století patřily Benátky k nejbohatším obchodním centrům v Evropě, proto i většina budov pochází z tohoto období. Město má natolik přísné zákony o historických památkách, že se jeho podoba po staletí téměř nemění.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Benátky jsou doslova labyrintem úzkých uliček a zkratek, které nepobírají ani nejlepší aplikace s mapami 😃. Stačí se tu jen procházet a kochat se v zapadlých koutech města. Město není velké, kdykoliv se můžete zeptat na cestu místních.

Projeďte se po Canal Grande a přejděte most Rialto. Pokochejte se jedním z nejslavnějších náměstí v Itálii – Piazza San Marco, které sám Napoleon nazval přijímacím pokojem Evropy. Nasajte umění v nádherných bazilikách nebo si udělejte výlet na ostrov skla Murano nebo malý ostrůvek Burano s ikonickými barevnými domky.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Canal Grande

Autem nebo letecky do Padovy a Benátek?

Zpáteční letenky z Prahy do Benátek se dají sehnat velmi levně. Autem trvá cesta něco přes 9 hodin z Prahy.

Ubytování v Padově a Benátkách

Kam do Itálie: Cinque Terre

Cinque Terre představuje pět rybářských vesnic zaklíněných do strmě terasovitých útesů podél úseků skalnatého pobřeží. Pro vesničky jsou typické pastelově malované domy a malé přístavy plné rybářských člunů. Je to oblast plná dramatickým výhledů, vinic i olivových hájů, kterou protínají stovky kilometrů turistických tras. Právem patří mezi nejkrásnější místa v Itálii.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Riomaggiore

Krásná pláž v Monterosso, Vernazza s bohatým nočním životem, svahy vinic v Corniglia, barevné loďky a jeskyně v Manarola, středověký hrad v Riomaggiore.

Vesnice jsou bohaté na zemědělství a rybolov, takže si tu pochutnáte 😉. Kavárny a trattorie s místním vínem, olivami, sýry, těstovinami, mořskými plody i domácím chlebem.

Manarola

Nejznámější turistickou stezkou je 12 km dlouhá Sentiero Azzurro (Modrá cesta, trasa č. 2), která spojuje všech 5 vesnic. Stezka je zpoplatněná cenou 7,50 € (získáte s ní další výhody – viz odkaz). Známá je taky trasa Sentiero Alto (Vysoká cesta, trasa č. 1) o celkové délce 35 km. Trasa není náročná a na rozdíl od Modré stezky tu potkáte méně turistů.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
pláž v Monterosso

Autem nebo letecky do Cinque Terre?

Do Cinque Terre doporučuju vyrazit autem, kterým jste tu z Prahy za 12 hodin. Autem se dostanete kamkoliv po pobřeží. Nejbližší letiště je minimálně 2,5 hodiny odtud.

Ubytování v Cinque Terre

Kam do Itálie: region Emilia-Romagna a Bologna

Region Emilia-Romagna se rozprostírá kolem města Bologna. Je to jeden z nejbohatších regionů v Evropě. Právě tady se nacházejí výrobci aut jako Ferrari, Maserati, Ducati nebo Lamborghini. Na své si tady přijdou všichni – horská turistika v Apeninách, vinice Langhirano, koupání u Jaderského moře nebo kultura a výborné jídlo v Boloni. V roce 2018 vyhlásilo Lonely Planet region Emilia-Romagna jako nejlepší místo k návštěvě v Evropě.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Apeniny
Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
vinice Langhirano
Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
hrad Vigoleno

Bologna

Hlavním městem regionu je Bologna, která je proslulá svými věžemi a 38 km dlouhými podloubími, kde se zchladíte v horkých dnech. Kvůli převaze cihlových budov v červené a oranžové barvě se jí přezdívá “Červená Bologna”.

Při své návštěvě si nenechte ujít Boloňskou univerzitu, která je nejstarší na světě, gotickou baziliku San Petronio a náměstí Piazza Maggiore nebo kanál La Piccola Venezia (Malé Benátky).

V Boloni určitě musíte ochutnat Boloňské špagety, salám Mortadella, lasagne, tortellini nebo tagliatelle.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Autem nebo letecky do regionu Emilia-Romagna a v Boloni?

Zpáteční letenky do Boloni seženete doslova za pár korun. Z Prahy ceny začínají na 500 Kč (s odbaveným zavazadlem pak 1800 Kč) a z Vídně od 600 Kč (s odbaveným zavazadlem pak od 2000 Kč). Let trvá 1 hodinu a čtvrt.

Autem jste v Boloni sice až za 10 hodin, ale zase díky němu můžete pohodlně projet celý region. Celá Itálie má ale skvělé a levné vlakové spojení, takže i bez auta to půjde docela dobře.

Ubytování v regionu Emilia-Romagna a v Boloni

Kam do Itálie: San Marino

San Marino je malý vnitrozemní stát v Itálii. Jen kousek odtud se nachází známé italské středisko Rimini, proto je San Marino ideální pro jednodenní výlet, až vás nebude bavit opalovačka u moře.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Má skvělou polohu v horách poblíž Jaderského moře. Hlavní město San Marino je bludištěm kopcovitých středověkých ulic se spoustou kaváren a malých obchodů.

Celé hlavní město San Marino je na Seznamu památek UNESCO. Jeho dominantou je hora Monte Titano, ze které budete mít nádherný výhled na Itálii.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Autem nebo letecky do San Marina?

Přímé lety do San Marina nejsou. Leťte do letoviska Rimini, kam se zpáteční letenky z Vídně do Rimini pohybují kolem 1000 Kč (2500 Kč s odbaveným zavazadlem).

Do San Maria jezdí z Rimini pravidelně autobusy. Jízdenku do San Marina si koupíte až v autobusu za pár euro. Jízdní řády Rimini – San Marino najdete tady.

Autem se do San Marina dostanete za 11 a půl hodiny.

Ubytování v San Marině

Booking.com

Kam do Itálie: Toskánsko – Florencie – Pisa

Toskánsko. Jedna z nejznámějších oblastí v Itálii. Region táhnoucí se od dominantních vrcholů Apuánských Alp, přes mírné kopce vinařské oblasti Chianti až k pobřežním plážím, moři a ostrovům.

Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice. Oko pohladí svým uměleckým a architektonickým dědictvím. Chuťové pohárky se zase zaradují u zdejšího vína a skvělého jídla.

Florencie

Florencie je “hlavním městem” Toskánska. Renesanční město se známou katedrálou, kde se můžete hodiny a hodiny procházet zdejšími starými ulicemi. A nechat se očarovat. Třeba obloukovým mostem Ponte Vecchio nebo náměstím Piazza della Signoria, které zdobí replika Michaelangelovy sochy Davida či Neptunova fontána.

Florencie je známá taky svým bohatým nočním životem a skvělými možnostmi k nákupování.

kam v Toskánsku

Pisa

Pisa, to není jen šikmá věž. Celé město vás dostane svou velkolepou architekturou a renesančními náměstími. Za vidění stojí náměstí Campo dei Miracoli s již zmíněnou šikmou věží, baptisteriem a katedrálou, ale taky menší kostel Santa Maria della Spina. Nadchne vás i hřbitov Camposanto, kde můžete obdivovat krásnou zahradu s freskami.

kam v Toskánsku

V Toskánsku je tolik krásných míst, že si vysloužilo samostatného průvodce:

Autem nebo letecky do Toskánska?

Auto je skvělá možnost, jak prozkoumat celé Toskánsko. V průvodci Toskánskem najdete mapu, kterou si můžete stáhnout do mobilu a propojit si jednotlivá místa, která stojí za vidění. Cesta do Toskánska vám zabere 10,5 hodiny.

Levné zpáteční letenky z Prahy do Pisy už od 1500 Kč a o něco dráž do Florencie.

Ubytování v Toskánsku

Kam do Itálie: region Umbria

Tohle je za mě jedno z nejkrásnějších míst v Itálii. Region Umbria sousedí s Toskánskem, ale na rozdíl od něj vás tu nečekají zástupy turistů jako ve Florencii nebo Pise. A přitom rozhodně stojí za vidění.

Jedním z nádherných měst je hlavní město regionu Perugia a jeho středověké historické centrum postavené na skále. Více o zdejším umění se dozvíte v jedné z nejkrásnějších budov města Palazzo dei Priori. Projděte si taky náměstí Piazza IV Novembre nebo se pokochejte katedrálou San Lorenzo.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Piazza dei Priori

Většina lidí do regionu přijede do historického města Assisi. To je rodištěm svatého Františka a stalo se tak významným poutním místem. Dominantou města je bazilika svatého Františka z Assisi, která je taky na seznamu památek UNESCO.

Dalšími nádhernými městy jsou Spello, Todi, Orvieto, Gubbio nebo Spoleto. V Umbrii najdete taky vodopády Marmore, které jsou s výškou 165 m nejvyššími v Itálii.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Orvieto
Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Marmore

I milovníci hor a přírody si tady přijdou na své v národním parku Monti Sibillnini s nejvyšší horou Monte Vettore (2476 m). Je tu spousta značených turistických tras. Nádherná podívaná se vám naskytne od května do července, kdy tu jsou louky plné máku.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Autem nebo letecky do regionu Umbria?

Přímé lety do Umbrie z Prahy nelétají. Pokud to ale máte blízko do Vídně, zpáteční letenky Vídeň – Perugia seženete už cca od 600 Kč s nízkonákladovou leteckou společností (s odbaveným zavazadlem kolem 2500 Kč). Let trvá necelou hodinu a půl.

Autem jste tu z Prahy za 12 a půl hodiny.

Ubytování v regionu Umbria?

Booking.com

Kam do Itálie: Řím – Vatikán

Navštívit Řím je v Itálii téměř povinnost 😃. Město, kde ta historie čiší z každého jeho koutu. Aby ne. Patří k nejstarším obydleným městům v Evropě. Koloseum, Forum romanum, Pantheon, fontána di Trevi, Andělský hrad a další místa, která patří k těm nejkrásnějším v celé Itálii.

Koloseum
Andělský hrad
Fontána di Trevi

Nenechte si ujít i výhled z dómu baziliky svatého Petra a Sixtinskou kapli s Vatikánskými muzei ve Vatikánu.

Svatopetrské náměstí

Pokud si chcete užít Řím víc v klidu bez stovky dalších turistů, vyrazte po méně známých místech: na antickou cestu Via Appia Antica, do čtvrti Flaminio za moderní architekturou, do podzemních chodbiček (katakomb) na kraji Říma nebo židovské čtvrti se skvělým jídlem (na jídlo vyrazte i do čtvrti Trastevere kousek od historického centra).

Teatro di Marcello

Římu jsem věnovala už několik článků, kde najdete před cestou vše potřebné:

Autem nebo letecky do Říma?

Levné zpáteční letenky Praha-Řím seženete už od 9 stovek. Pokud jste z východních Čech, doporučuju vyletět z letiště ve Vratislavi.

Ubytování v Římě

Kam do Itálie: Neapol – Pompeje – Vesuv

Neapol

Neapol je považována za bránu na jih Itálie. Je to město, které vás okouzlí svými historickými poklady a především svým jídlem. Neapol je rodištěm pizzy. Tu tady rozhodně musíte vyzkoušet.

V Neapoli se nachází jedno z největších muzeí artefaktů římské a řecké kultury, Neapolská katedrála, středověký hrad Castel Nuovo přímo před náměstím Piazza Municipio nebo historické podzemí, kde se dozvíte, jak bylo město stavěno a měněno v průběhu let.

Castel Nuovo

Pompeje

Starověké město Pompeje najdete na úpatí sopky Mt. Vesuv, která se zapříčinila o jeho zkázu v roce 79 n. l. Díky své zachovalosti vám Pompeje poskytnou jednu z nejlepších lekcí o historii Itálie.

Pompeje představují ideální jednodenní výlet z Neapole. Projdete je sami za 2 hodinky. Nebo si k nim naplánujte túru na Mt. Vesuv. Čeká vás strmější výstup, ale cesta je krátká – za půl hodinky jste nahoře.

Pompeje a Vesuv

Mezi Neapolí a Pompejemi leží další antické město, které taky zaniklo výbuchem Vesuvu – Herculaneum.

Herculaneum

Autem nebo letecky do Neapole?

Do Neapole se dají sehnat letenky u nízkonákladovek doslova za babku. Zpáteční letenky Vídeň-Neapol začínají na 600 Kč. Zpáteční letenky Praha-Neapol vychází taky dobře. Doba letu je hodina a půl.

Vlak Neapol Pompeje vás vyjde na necelá 3€.

Ubytování v Neapoli

Kam do Itálie: pobřeží Amalfi

Mnozí považují pobřeží Amalfi za jednu z nejkrásnějších přírodních scén na světě.

Skalnaté útesy, zelené lesy a dramatická mořská krajina. To v kontrastu k pastelovým domům padajícím k moři v městečku Positano. Projděte si i města Sorrento nebo Amalfi s nádhernou katedrálou.

Jedním z hlavních lákadel je 50 km dlouhá vyhlídková silnice SS 163 Amalfitana, která lemuje pobřeží Amalfi od měst Sorrento po Amalfi. Je ale natolik populární, že je lepší se jí vyhnout od června do poloviny září nebo budete stát ve štrúdlu dalších aut a autobusů.

Jestli si chcete užít dechberoucí výhledy na pobřeží Amalfi, mým tipem je turistická trasa Cesta bohů (Sentiero degli Dei in Italian). Je to 6,5 km dlouhá, středně náročná cesta, která vede z Nocelle do Bomerano. Je to jedna z nejkrásnějších turistických tras na světě.

Autem nebo letecky k pobřeží Amalfi?

Na pobřeží Amalfi je nejlepší vyrazit autem, abyste ho mohli projet křížem krážem od Sorrenta až po samotné pobřeží Amalfi. Cesta do Sorrenta, které je skvělou základnou a samo o sobě je nádherné, trvá 16 hodin z Prahy.

Ubytování na pobřeží Amalfi

Booking.com

Kam do Itálie: ostrov Capri

Capri je malý, hornatý ostrov, na který se dostanete jednoduše lodí z města Sorrento. Na ostrov si můžete udělat jednodenní výlet nebo tu klidně strávit celou dovolenou a objevovat zdejší krásná místa.

Faraglione

Fénické schody s parádním výhledem, stezka Sentiero dei Fortini Borbonici, jeskyně Grotta Verde, vyhlídka Belvedere Tragara, skalní útvar Arco Naturale, jeskyně Grotta Bianca nebo Blue Grotta s tyrkysově zelenou vodou, kam se dostanete pouze lodí. Pro krásný výhled na celý ostrov se nechte vyvézt kabinovou lanovkou na nejvyšší vrchol ostrova – Monte Solaro.

Blue Grotta

Autem nebo letecky na ostrov Capri?

Na Capri se nejsnadněji dostanete letecky přes Neapol a následně lodí na ostrov. Letenky do Neapole se dají sehnat už velmi levně přes nízkonákladové společnosti. Ještě víc ušetříte při letu z Vídně. Let trvá kolem hodiny a půl.

Přímo z Neapole pak vyplouvají v pravidelných intervalech trajekty na ostrov. V cíli jste za necelou hodinu. Cena se pohybuje kolem 20 €.

Ubytování na Capri

Kam do Itálie: Kalábrie

Na úplném jihu Itálie najdete region Kalábrie. Místo známé pro své pláže kolem Tyrhénského moře na západním pobřeží a Jónského moře na východním pobřeží, dramatickými útesy, zátokami a zajímavými skalními útvary.

Tropea
Capo Vaticano

Z krásných míst můžete navštívit kostel Cattolica di Stilo, kostel Piedigrotta, město na skále Tropea, nejjižnější pobřeží Evropy Lungomare Falcomata, národní parky Apromonte nebo Sila, mys Capo Vaticano nebo nádhernou pláž Spiaggia dell´arcomagno se skalním obloukem.

Národní park Pollino

Autem nebo letecky do Kalábrie?

Do Kalábrie je nejlepší zvolit leteckou dopravu. Z Prahy můžete letět na letiště Lamezia Terme. Zpáteční letenky Praha-Lamezia Terme seženete s odbaveným zavazadlem (váha do 23 kg + příruční zavazadlo) kolem 8 000 Kč se Smartwings. Pokud vám nevadí přestupovat na letišti v Bergamu u Milana, seženete letenky i o několik tisíc levněji a cesta vám potrvá kolem 5 – 6 hodin. Pořád budete v cíli rychleji než při cestě autem (kolem 20 hodin).

Ubytování v Kalábrii

Zájezdy do Kalábrie k moři

Kam do Itálie: region Apulie (Puglia)

Region Apulia tvoří “patu” Itálie. Dlouhé pobřeží lemující Jaderské moře. Místo s písčitými plážemi, bohatou historií a nedotčenou přírodou. Největším letoviskem je Bari, ze kterého si můžete udělat výlet lodí na Balkánský poloostrov.

Alberobello

Součástí regionu je národní park Gargano, který pokrývá téměř celý poloostrov Gargano. Pro celou oblast jsou typické krasové útvary, jeskyně, lomy. Jsou tu nádherné pláže i útesy. Za návštěvu stojí menší historická města Vieste nebo Peschici.

Gargano
Vieste

Hlavním tahounem regionu je městečko Alberobello s ikonickými domečky. Za vidění stojí i další městečka regionu – Polignano, Monopoli nebo nádherné skalní útvary Torre Sant’Andrea.

Polignano

Autem nebo letecky do Apulie?

Apulie leží na samém jihu Itálie. Cesta autem už něco trvá (17 h) a vzhledem k cenám italských dálnic i něco stojí (viz níže v sekci Praktické informace před cestou). Pokud ale plánujete roadtrip po Itálii nebo projet Apulii křížem krážem, je auto skvělá možnost. Nebo si půjčte auto na místě.

Pravidelné linky létají do hlavního letoviska Apulie – na Bari. Zpáteční letenky Praha-Bari seženete za opravdu fajn ceny od 1000 Kč.

Ubytování v Apulii

Kam do Itálie: Sicílie

Sicílie je největším ostrovem ve Středomoří. Je domovem sopky Mt Etna i dalších menších a stále aktivních sopek. Najdete tu starověké řecké a římské ruiny, stovky hradů, malebná města a nádherné pláže.

Cefalú

Navštivte města Siracusa, Cefalú, Catania nebo Palermo, chrám Tempio di Concordio v Údolí chrámů, vylezte na Mt Etna, starověké divadlo v Taormině nebo Liparské ostrovy.

Scala dei Turchi
starověké divadlo v Taormině
Liparské ostrovy

Autem nebo letecky na Sicílii?

Na Sicílii je lepší letět. Přímé linky létají z Vídně do Palerma. V cíli jste za 2 hodiny. Nejlevnější letenky najdete u Ryanair, a to včetně příplatku za 20 kg odbavené zavazadlo navíc, pokud vám nestačí příruční zavazadlo (10 kg).

Ubytování na Sicílii

Booking.com

Zájezdy na Sicílii

Kam do Itálie: Sardinie

Sardinie je druhý nevětší italský ostrov. Místo, kterému se daří zachovat si svůj tradiční ráz. Žádné vysoké betonové hotely. Ostrov je velmi oblíbený samotnými Italy, kteří Sardinii berou útokem v období svých srpnových siest.

Cala Gonone

Sardinie je dokonalou kombinací dlouhých písčitých pláží, historických míst a barevných pobřežních měst. Díky svému hornatému povrchu je rájem i pro pěší turistiku. Objevit tu můžete největší písečné duny a jednu z nejhlubších roklí v Evropě.

Cala Goloritze

Zajímavostí Sardinie jsou nuraghe, skalní stavby z doby bronzové a Nuragské civilizace.

Nuraghe
Cagliari

Autem nebo letecky na Sardinii?

Na Sardinii se nejlépe dostanete přímými lety z Prahy do měst Olbia na severovýchodě a Cagliari na úplném jihu za něco málo přes 2 hodiny. A to jak s nízkonákladovou leteckou společností (nejčastěji Volotea od 1500 Kč za zpáteční let do Cagliari) nebo s odbaveným zavazadlem (př. Smartwings).

Zpáteční letenky Praha-Cagliari

Ubytování na Sardinii

Zájezdy na Sardinii

Praktické informace před cestou do Itálie

Autem do Itálie

Cestujete do Itálie autem? Pak připočtěte k benzínu taky poplatky po cestě:

🚗 Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,5 EUR na 10 dní (motorky 5,5 EUR).

Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.

🚗 Platba za projetí Brennerského průsmyku – 9,50 € (neplatí Moraváci)

🚗 Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km.

Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Spočítat mýtné v Itálii >>

🚗 Co se týká pohonných hmot, určitě co nejvíce natankujte u nás a pak v Rakousku docucněte nádrž do plna. Nejdražší benzín/nafta je právě v Itálii.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h.

Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Pokud se například chystáte k Lago di Como (severozápad Itálie), trasa povede i přes Švýcarsko. Tady pak musíte přikoupit švýcarskou dálniční známku za 40 CHF (ušetříte za Brenner). Trasa přes Švýcarsko je ale spíš výjimkou.

Letecky do Itálie

Chystáte se do Itálie letecky a rádi byste ušetřili nějakou tu korunu na letenkách? Volte nízkonákladové letecké společnosti, jako Ryanair, Volotea, Wizzair.

Podmínkou je, že se musíte sbalit do příručního zavazadla. Každá letecká společnost má jiné limity, co se týče váhy i rozměrů. Nejčastěji létáme s Ryanair, kde jsou rozměry 55x40x20 cm a váha 10 kg. Řada společností má limity nižší – informace vždy najdete na stránkách letecké společnosti.

My raději cestujeme jen s batohem, který vám dovolí s sebou na palubu letadla.

Skvělý je například batoh Osprey Farpoint, který splňuje limity, vnitřkem vypadá jako kufr a v pohodě si ho můžete vzít i na túru.

Seznam, co si zabalit s sebou, si můžete stáhnout tady včetně dalších tipů k cestování.

Potřebujete si toho sbalit víc? Pak máte 2 možnosti: letět s klasickou leteckou společností, kde je odbavené zavazadlo už v ceně nebo si připlatit za odbavené zavazadlo u nízkonákladové společnosti (nejčastěji 20 kg).

Ano, letenky u nízkonákladové společnosti se tím výrazně prodraží, ale dle mojí zkušenosti vyjdou pořád levněji.

S klasickou leteckou společností zase při letu získáte extra služby – víc místa, jídlo apod. U nízkonákladovek se prostě šetří na všech leteckých frontách. Někde se ty nízké ceny za letenky musí vykompenzovat.

Mohlo by se hodit:

Kde hledat levné letenky?

Nejčastěji nakupujeme letenky přímo přes stránky dopravce. Pokud je ale o složitější kombinace, je na to super vyhledávač – například vyhledávač z české dílny Kiwi.com. V levém sloupečku si vyfiltrujete, co potřebujete (odbavené zavazadlo, počet přestupů apod.).

A pozor: Není jedno, u jakého vyhledávače si letenky objednáte. Ty ceny se liší. Porovnávala jsem je mezi sebou a Kiwi mi vycházel často nejlépe. Jeho výsledky využívá i Kayak nebo Momondo. Na druhou stranu v případě zrušení letenek a jiných změn vás čekají větší komplikace, než pokud objednáte napřímo.

Výhodou vyhledávačů je, že kombinují nízkonákladové i klasické letecké společnosti a nemusíte hledat na stránkách každého přepravce zvlášť. Na druhou stranu vás letenky vyjdou o něco dráž. A to především ty nízkonákladové. Ale je to jen pár korun a za ten ušetřený čas to stojí.

Naopak u klasických leteckých společností typu Lufthansa nebo Smartwings mohou letenky vyjít levněji právě přes vyhledávače.

Vlakem po Itálii

Itálie má skvělé, levné a husté vlakové spojení. Jednotlivé trasy včetně cen najdete na stránkách Trenitalia.

Redukce na zásuvky

Na některých místech Itálie budete potřebovat redukci, abyste mohli používat zásuvku. Na severu jsme jí nikdy nepotřebovali, ale směrem na jih už ano. Raději se na to nespoléháme a redukci neboli cestovní adaptér bereme vždycky.

Pokud jí ale zapomenete, bez problémů se dá koupit v supermarketu nebo jiných obchodech.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Pozn.: Ceny jsou platné k červnu 2021.

Šťastnou cestu a Arrivederci ✈🙂.

Další inspirace na cesty:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top