Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa i města, co musíte v Itálii vidět a navštívit | Průvodce

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Co navštívit a kam v Itálii? Kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou? 26 tipů na nejkrásnější místa a města Itálie, která vás budou bavit.

S italskou krajinou je to jak na houpačce. Lány vinic s širokými výhledy, zpoza nich dramaticky vystupující vrcholky Alp a Apenin, které následně utnou nádherné, dlouhé pláže.

Jeden den se sluníte se zmrzlinou na pláži, další den si dáte pořádně do těla v horách a třetí den to završíte sklenkou vína s výhledem na toskánské kopce. Itálie je země nekonečných možností.

Pojďte se s námi podívat na nejkrásnější místa, co stojí za to vidět a navštívit v Itálii. Součástí jsou taky odkazy na další články, kde se o daných místech a městech dozvíte více informací.

Co navštívit a vidět v Itálii – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Itálie. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Co navštívit v Itálii a tipy na nejkrásnější místa

Kam do Itálie: Dolomity

Když jsme poprvé přijeli do Dolomit, naprosto jsme si je zamilovali. Představte si vápencem zbarvené skály v kombinaci s rozsáhlými zelenými loukami a lesy. Některé skalní útvary tvoří dokonalé panorama, některé vystupují z krajiny náhle a impozantně.

Velkolepé vrcholy střídají tyrkysově zbarvená jezera a svěží louky, kde se můžete hodiny procházet po nenáročných stezkách. Dolomity jsou pohořím pro každého, adrenalinové nadšence i rodiny s dětmi.

Passo Giau /jak se dostat do Dolomit - Dolomity autem
průsmyk Passo Giau

Navštivte ikonické štíty Tre Cime, nádherná jezera Lago di Braies, Lago di Sorapiss či Lago di Carezza, údolí Val Gardena nebo horské průsmyky Passo Sella, Passo Pordoi, Passo Giau nebo Passo Falzarego s četnými pozůstatky z válečných dob.

Více informací o Dolomitech: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Dolomitech. Vše o Dolomitech se dočtete v našem podrobném průvodci Dolomity. V článcích najdete odkazy na další místa v Dolomitech – Tre Cime, Lago di Braies a další.

Lago di Sorapiss

Kam do Itálie: Miláno – Lago di Como – Lago di Maggiore

Miláno

Miláno je hlavním městem Lombardie a představuje perfektní destinaci na prodloužený víkend.

Navštivte Duomo di Milano, jednu z nejkrásnějších katedrál na světě, ztraťte se v uličkách čtvrti Brera a užijte si procházku kolem kanálu Navigli Grande. V Miláně je tolik skvělých věcí, co tu můžete dělat.

Duomo di Milano památky v Lombardii
Duomo di Milano

Navíc má Milán ideální polohu pro objevování Lombardie. Nasedněte na vlak a vydejte se do krásných historických měst v okolí nebo k jezeru Lago di Como, o kterém si povíme za malou chvíli víc.

Jak se dostat do Milána: Miláno je snadno dostupné hodinovým letem z Prahy – denně si můžete vybrat z několika letů po celý rok.

co navštívit v Miláně / kam v Miláně / Miláno památky

Více informací o Miláně: Čtěte v předchozím článku, co navštívit v Miláně. Pro snadnější plánování výletu do Milána jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Miláně včetně mapy. Máte méně času? Podívejte se na itinerář pro Milán za 2 dny nebo na trasu pro 1 den v Miláně.

Lago di Como

Lago di Como jsme navštívili už před pár lety a určitě se sem ještě jednou chystáme i s dětmi.

Jezero Lago di Como je nádherné alpské jezero, ze kterého náhle a impozantně vystupují alpské vrcholky poskytující nádherné výhledy. Jezero je domovem honosných vil (včetně vily George Clooneyho), se zahradami plnými květin.

Svým tvarem připomíná obrácené písmeno Y a přímo v jeho srdci leží proslulé městečko Bellagio, kterému se přezdívá perla Lago di Como.

Pohled na Lago di Como z trajektu
Pohled na Lago di Como z trajektu

Městečko Bellagio určitě stojí za vidění, ale osobně doporučuju navštívit město římského původu Varenna. Má klidnější atmosféru a nás naprosto okouzlilo. Nasedněte na trajekt a vydejte se na plavbu po jezeře.

kam do Itálie - Varenna u Lago di Como
Varenna

Jak se dostat k Lago di Como: Kromě auta je Komské jezero dostupné taky veřejnou dopravou. Přímým letem z Prahy se dostanete na letiště v Bergamu, kde nasednete na vlak do městečka Lecco, které se nachází na cípu jezera. Odtud můžete nasednout na další vlak nebo trajekt podle toho, kam přesně máte namířeno.

☞ Více informací o Lago di Como: Čtěte v předchozím článku, co navštívit u Lago di Como.

Lago di Maggiore

Lago di Maggiore mnozí považují za jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Najdete ho hodinku severozápadním směrem od Milána.

Navštivte Borromejské ostrovy, které tvoří 3 ostrovy – Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori. Ostrov Isola Bella je známý svou zahradou se vzácnými exotickými rostlinami a nádhernými květinami. V přední části zahrady stojí starobylý barokní palác s uměleckými díly, tapiseriemi, sochami a mozaikovými jeskyněmi.

Pohled z promenády ve Stresa na Borromejské ostrovy, Laggo di Maggiore
Pohled z promenády ve Stresa na Borromejské ostrovy, Laggo di Maggiore

Ostrov Madre je největší z Borromejských ostrovů. Jeho plochu pokrývá botanický park v anglickém stylu, který tvoří rostliny přivezené ze vzdálených zemí a aklimatizované do zdejších podmínek.

Isola dei Pescatori je jediným trvale obydleným ostrovem, kde žije 50 lidí. Je to malý rybářský ostrov, což poznáte podle domů – ty mají velké balkony právě pro sušení nalovených ryb. Vesnici tvoří úzké, klikaté uličky, které ústí k promenádě s mnoha restauracemi s výhledem na jezero.

Ostrov Pescatori, Lago di Maggiore
Ostrov Pescatori, Lago di Maggiore

Jak se dostat k jezeru Maggiore: Jezero je snadno dostupné přímým vlakem z Milána.

Více informací o Lombardii: Podívejte se na nejkrásnější místa v Lombardii. Nenechte si ujít nádherné středověké město Bergamo nebo elegantní Milán. Pokud si chcete užít nádhernou přírodu, vydejte se k jezeru Lago di Como.

Kam do Itálie: Verona – Lago di Garda

Verona

Verona je město na severu Itálie známé díky Shakespearově Romeu a Julii. Je podobná Benátkám, ale bez kanálů a náporu turistů (i když turistů je tu taky hodně). Při své návštěvě nemůžete vynechat most Ponte Pietra, náměstí Piazza delle Erbe, baziliku di San Zeno Maggiore a Julietin dům s balkónem, kde se shlukuje nejvíc turistů.

Ponte Pietra Verona

Verona je ideální jednodenní tip na výlet, pokud trávíte dovolenou u jezera Lago di Garda, které je vzdálené jen půl hodinky autem.

Více informací o Veroně: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně (včetně užitečných informací o vstupném a otevírací době). Součástí je taky průvodce s dalšími tipy (doprava, ubytování, jídlo, Verona Card). Itinerář pro 1 den ve Veroně vám pomůže naplánovat trasu.

Památky ve Veroně / Arena di Verona

Lago di Garda

Vítejte u Lago di Garda v Itálii, alpského jezera s křišťálově čistou vodou, které lemují kouzelná městečka a impozantní alpské vrcholy.

Užijte si plavání v křišťálově čisté vodě nebo plavbu na trajektu, vydejte se po jedné z mnoha turistických nebo cyklistických stezek a nasajte kouzlo barevných městeček s malými přístavy, kde můžete rozjímat a pozorovat okolní cvrkot. Je tolik skvělých věcí, co dělat u Lago di Garda.

Pohled na jezero Garda z vyhlídky Punta Larici
Pohled na jezero Garda z vyhlídky Punta Larici

Za vidění stojí především městečko Sirmione, zřícenina římské vily Grotte di Catullo, vesnice Malcesine s kostelem Castello Scaligero nebo Riva del Garda a Castello di Arco kousek odtud. S dětmi si nenechte ujít známý park Gardaland na jihovýchodě jezera.

Více informací o Lago di Garda: Nejkrásnější místa, co navštívit u Lago di Garda.

Sirmione Lago di Garda
Pohled na Sirmione z hradu Scaliger

Ubytování Lago di Garda 😴

ubytování lago di garda
Hotel Leonardo da Vinci

All-inclusive resort s bazénem a soukromou pláží

ubytování v soukromí lago di garda
Residence Centro Vela

Moderní apartmány s restaurací a zázemím

Kam do Itálie: Kalábrie

Na úplném jihu Itálie najdete region Kalábrie, místo známé pro své nádherné pláže, dramatické útesy, skryté zátoky a zajímavé skalní útvary.

kalábrie itálie / kam v itálii

Co navštívit v Kalábrii? Například kostel Piedigrotta, město na skále Tropea, nejjižnější pobřeží Evropy Lungomare Falcomata, mys Capo Vaticano nebo nádhernou pláž Spiaggia dell´Arcomagno se skalním obloukem.

Jak se dostat do Kalábrie: Nejlepší variantou je auto, se kterým můžete prozkoumat celý region, krásné pláže a historické památky.

tropea kalábrie
Tropea

Kam do Itálie: Region Apulie (Puglia)

Region Apulia tvoří “patu” Itálie. Můžete si ho představit jako dlouhé pobřeží lemující Jaderské moře, s písčitými plážemi, bohatou historií a nedotčenou přírodou. Největším letoviskem je Bari, ze kterého si můžete udělat výlet lodí na Balkánský poloostrov.

puglia kam do itálie

Součástí regionu je národní park Gargano, který pokrývá téměř celý poloostrov Gargano. Pro celou oblast jsou typické krasové útvary, jeskyně, lomy. Jsou tu nádherné pláže i útesy. Za návštěvu stojí menší historická města Vieste nebo Peschici.

Co ještě vidět v regionu Apulie? Například městečko Alberobello s ikonickými domečky. Za vidění stojí taky další městečka regionu – Polignano, Monopoli nebo nádherné skalní útvary Torre Sant’Andrea.

Jak se dostat do Apulie: V sezóně od jara do podzimu je v nabídce několik přímých letů týdně z Prahy na Bari, ze kterého se dostanete snadno veřejnou dopravou nebo půjčeným autem po regionu.

alberobello
Alberobello

Kam do Itálie: Matera

Matera je jedním z nejzajímavějších a nejstarších měst v Itálii, známé především svými “Sassi”, jeskynními obydlími vytesanými do skalního masívu. Město se nachází v regionu Basilicata na jihu Itálie a je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie Matery sahá až do pravěku, díky čemuž patří mezi nejstarší nepřetržitě obydlená místa na světě. Sassi di Matera jsou známé svou unikátní architekturou, kde domy, kostely, kláštery a další struktury jsou vyhloubené přímo ve skále.

matera kam do itálie

Tuto oblast kdysi považovali za symbol národní hanby kvůli chudým životním podmínkám, dnes se jedná o populární turistickou destinaci, kde se natáčelo taky několik biblických filmů včetně “Umučení Krista” Mela Gibsona.

Jak se dostat do Matery: Matera je dostupná za hodinu autobusem z Bari.

Kam do Itálie: Padova – Benátky

Padova a Benátky jsou města v severní Itálii, která jsou ode sebe vzdálená necelou půl hodinku. Benátky jsou přeplněné turisty a Padova díky nim žije v ústraní.

Padova

Padova je město, které žije ve stínu slavnější Verony a především Benátek. To má ale i výhodu – není to tu hlava na hlavě a vy si můžete historickou část města v klidu prohlédnout. Pokud plánujete dovolenou v Benátkách, udělejte si do Padovy alespoň výlet. Budete nadšení.

padova severní itálie

Padova vznikla ještě dříve než Řím. Na konci první světové války byla navíc po Římě druhým nejbohatším městem v Itálii. Má bohaté umělecké a historické dědictví s četnými dochovanými památkami.

Pokochejte se bazilikou svatého Antonína, chrámem San Giusticia, náměstím Palazzo della Ragione s nádhernou středověkou radnicí, kaplí Scrovegni s freskami (prý první mistrovské dílo italské renesance), botanickou zahradou University of Badua, která je nejstarší na světě.

padova severní itálie zajímavosti

Benátky

Benátky jsou starobylé město postavené v laguně, plné historických památek, umění, malých obchůdků a restaurací. Jsou taky jedno z těch měst, které si víc užijete mimo sezónu, protože turistů je tu požehnaně.

Ale stojí to za to! Benátky jsou naprosto nádherné. Celé hodiny se můžete ztrácet ve zdejších uličkách a neustále objevovat nová a nová zákoutí.

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky
Pohled na interiér baziliky svatého Marka od terasy u muzea

Mezi 13. a 18. století patřily Benátky k nejbohatším obchodním centrům v Evropě, proto i většina budov pochází z tohoto období. Město má natolik přísné zákony o historických památkách, že se jeho podoba po staletí téměř nemění.

Benátky jsou doslova labyrintem úzkých uliček a zkratek, které nepobírají ani nejlepší aplikace s mapami. Stačí se tu jen procházet a kochat se v zapadlých koutech města. Město není velké, kdykoliv se můžete zeptat na cestu místních.

Benátky, Itálie

Projeďte se po Canal Grande a přejděte most Rialto. Pokochejte se jedním z nejslavnějších náměstí v Itálii – Piazza San Marco, které sám Napoleon nazval přijímacím pokojem Evropy. Nasajte umění v nádherných bazilikách nebo si udělejte výlet na ostrov skla Murano nebo malý ostrůvek Burano s ikonickými barevnými domky.

výhled ze zvonice svatého Marka,Benátky

Jak se dostat do Benátek: Přímým letem z Prahy jste na letišti Marco Polo nebo Treviso za něco málo přes hodinu. Z letišť se už snadno dostanete autobusem do Benátek za 30-60 minut.

Více informací o Benátkách: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy. Nebo si naplánujte svůj itinerář pro 2 dny v Benátkách (včetně mapy a odkazů na další články o Benátkách).

Kam do Itálie: Toskánsko – Florencie – Pisa

Toskánsko, jedna z nejznámějších a nejkrásnějších oblastí v Itálii. Region táhnoucí se od dominantních vrcholů Apuánských Alp, přes mírné kopce vinařské oblasti Chianti až k pobřežním plážím, moři a ostrovům.

Pienza Toskánsko Itálie

Toskánsko je dokonalá souhra mezi městem a středověkými vesnicemi. Olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice, které pohladí, stejně jako bohaté umělecké a architektonické dědictví. Vaše chuťové pohárky se zase zaradují u výborného vína a skvělého jídla.

Jak se dostat do Toskánska: Auto je nejlepší možnost, jak prozkoumat Toskánsko. Můžete využít taky přímé lety do Pisy, Florencie nebo Bologni, která jsou dobře propojená vlaky, popř. si můžete hned na letišti půjčit auto a prozkoumat Toskánsko po vlastní ose.

Více informací o Toskánsku: Zde je náš podrobný průvodce a nejkrásnější místa v Toskánsku (včetně mapy a užitečných informací). Nebo se inspirujte podrobným itinerářem pro 5-7 denní roadtrip po Toskánsku.

Chianti Toskánsko Itálie / co navštívit v Toskánsku

Ubytování v Toskánsku 😴

ubytování toskánsko
Vila Casa di Campagna

Nádherné ubytování s bazénem a výbornou kuchyní

ubytování toskánsko
Villa Gloria

Útulný hotel uprostřed vinic, s bazénem a restaurací

Florencie

Florencie je “hlavním městem” Toskánska. Renesanční město se známou katedrálou, kde se můžete hodiny a hodiny procházet zdejšími starými ulicemi. A nechávat se okouzlit.

Protože Florencie vás okouzlí. Památkami, atmosférou, uměním. Florencie je známá taky svým bohatým nočním životem a skvělými možnostmi k nakupování.

florencie

Více informací o Florencii: Zde je seznam nejkrásnějších míst ve Florencii. Nebo si naplánujte svůj itinerář pro 2 dny ve Florencii (včetně mapy a užitečných informací).

Pisa

Pisa, historické město známé pro své Náměstí zázraků, se světoznámou Šikmou věž, impozantní katedrálou a největším baptisteriem v Itálii.

Na návštěvu Pisy vám bude stačit jeden den, ale bude to den plný procházek křivolakými uličkami, výborné zmrzliny a výhledů ze Šikmé věže na celé město.

Více informací o Pise: Zde je náš podrobný průvodce pro Pisu v Itálii (nejkrásnější místa, doprava, jídlo a další užitečné tipy včetně mapy).

Kam do Itálie: Cinque Terre

Cinque Terre představuje pět rybářských vesnic zaklíněných do strmě terasovitých útesů podél úseků skalnatého pobřeží – Monterosso s krásnou pláží, bohatý noční život ve Verznazza, svahy vinic v Corniglia, barevné loďky a jeskyně v Manarola a středověký hrad v Riomaggiore.

Všechny vesnice mají domy v pastelových barvách a přístavy plné rybářských člunů. Je to oblast plná dramatickým výhledů, vinic i olivových hájů, kterou protínají stovky kilometrů turistických tras. Cinque Terre právem patří mezi nejkrásnější místa v Itálii.

cinque terre / co navštívit v okolí pisy v itálii

Vesnice jsou bohaté na zemědělství a rybolov, takže si tu pochutnáte u místního vína, oliv, sýrů, těstovin, mořský plodů a domácího chleba.

Na své si přijdou i ti, co vyhledávají pěší turistiku jako my. Nejznámější turistickou stezkou je 12 km dlouhá Sentiero Azzurro (Modrá cesta, trasa č. 2), která spojuje všech 5 vesnic. Stezka je zpoplatněná cenou 5-7 €.

Známá je taky trasa Sentiero Alto (Vysoká cesta, trasa č. 1) o celkové délce 35 km. Trasa není náročná a na rozdíl od Modré stezky tu potkáte méně turistů.

Jak se dostat na Cinque Terre: Auto je nejlepší možnost, jak prozkoumat celou oblast Cinque Terre. Vystačíte si ale i s veřejnou dopravou. Přímým letem z Prahy se dostanete na letiště v Pise, odkud jezdí několikrát denně vlaky do La Spezia (doba jízdy 1 hodiny). Z La Spezia se dostanete za půl hodinky regionálním vlakem nebo autobusem do vesnic v Cinque Terre.

Manarola

Kam do Itálie: region Emilia-Romagna a Bologna

Region Emilia-Romagna se rozprostírá kolem města Bologna. Je to jeden z nejbohatších regionů v Evropě, který je zároveň základnou pro výrobce aut, jako je Ferrari, Maserati, Ducati nebo Lamborghini.

Na své si tady přijdou všichni – horská turistika v Apeninách, vinice Langhirano, koupání u Jaderského moře nebo kultura a výborné jídlo v Boloni. V roce 2018 vyhlásilo Lonely Planet region Emilia-Romagna jako nejlepší místo k návštěvě v Evropě.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Bologna

Hlavním městem regionu je Bologna, která je proslulá svými věžemi a 38 km dlouhými podloubími, kde se zchladíte v horkých dnech.

Bologna má neuvěřitelně živou a uvolněnou atmosféru. Centrum je plné místních, kteří vyrazili na procházku, poslechnout si živou hudbu a posedět u vína. Oranžové fasády domů střídají impozantní kostely a skryté uličky ukrývají výborné taverny, kde vás pohostí vyhlášenou boloňskou kuchyní.

bologna za 2 dny / co vidět v bologni

Při své návštěvě si nenechte ujít Boloňskou univerzitu, která je nejstarší na světě, gotickou baziliku San Petronio a náměstí Piazza Maggiore nebo kanál La Piccola Venezia (Malé Benátky). V Boloni určitě musíte ochutnat Boloňské špagety, salám Mortadella, lasagne, tortellini nebo tagliatelle.

Jak se dostat do Bologni: Bologna má své vlastní letiště, kam létají z Prahy přímé lety především v sezóně od jara do podzimu.

Více informací o Bologni: Zde je seznam míst, co si nenechat ujít v Bologni. Nebo si naplánujte svůj itinerář pro 2 dny v Bologni (včetně mapy a užitečných informací).

bologna itálie / co navštívit v bologni

Kam do Itálie: San Marino

San Marino je malý vnitrozemní stát v Itálii, který snadno projdete za několik hodin. Můžete sem vyrazit na jednodenní výlet z nedalekého střediska Rimini.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

San Marino je zaklíněné v horách nedaleko Jaderského moře. Hlavní město San Marino je bludištěm kopcovitých středověkých ulic se spoustou kaváren a malých obchůdků.

Celé hlavní město San Marino je na seznamu památek UNESCO. Jeho dominantou je hora Monte Titano, ze které budete mít nádherný výhled na Itálii.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Jak se dostat do San Marino: Nejbližší letiště se nachází v letovisku Rimini. Do San Maria pak jezdí z Rimini autobusy. Jízdenku do San Marina si koupíte až v autobusu za pár euro. Jízdní řády Rimini – San Marino najdete tady.

Kam do Itálie: region Umbria

Pokud bych měla sestavit subjektivní žebříček pro nejkrásnější místa v Itálii, region Umbria by byl na předních příčkách. Umbria sousedí s Toskánskem, takže sem dorazí daleko méně turistů než do Florencie nebo Pisy. Ale to je velká škoda, protože Umbria je naprosto nádherná.

Navštivte hlavní město regionu Perugia a jeho středověké historické centrum postavené na skále, od Palazzo dei Priori, náměstí Piazza IV Novembre až po katedrálu San Lorenzo.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii
Piazza dei Priori

Většina lidí do regionu přijíždí do historického města Assisi. To je rodištěm svatého Františka a stalo se tak významným poutním místem. Dominantou města je bazilika svatého Františka z Assisi, která je taky na seznamu památek UNESCO.

Dalšími nádhernými městy jsou Spello, Todi, Orvieto, Gubbio nebo Spoleto. V Umbrii najdete taky vodopády Marmore, které jsou s výškou 165 m nejvyššími v Itálii.

Cascata delle Marmore

I milovníci hor a přírody si tady přijdou na své v národním parku Monti Sibillnini s nejvyšší horou Monte Vettore (2476 m). Je tu spousta značených turistických tras. Nádherná podívaná se vám naskytne od května do července, kdy tu jsou louky plné máku.

Kam do Itálie / co navštívit v Itálii / co vidět v Itálii

Jak se dostat do Umbrie: Auto je nejlepší možnost, jak prozkoumat tento krásný region. Nejbližší větší letiště se nachází v Římě, odkud jste v Umbrii za 1-2 hodiny podle toho, kam máte namířeno.

Jak se chránit při cestování: Cestovní pojištění zahrnuje nejen léčebné výlohy, ale pokryje taky situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu, takže se komplexně postará o Vaší bezpečnost na cestách. Zjistěte více o tom, co vše cestovní pojištění zahrnuje.

Kam do Itálie: Řím – Vatikán

Navštívit Řím je v Itálii téměř povinnost. Město, kde historie čiší z každého jeho koutu. Aby ne! Patří k nejstarším obydleným městům v Evropě. Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, fontána di Trevi, Andělský hrad a další místa, která patří k těm nejkrásnějším v celé Itálii i na světě.

Při návštěvě Říma nemůžete vynechat návštěvu Vatikánu – impozantní baziliku svatého Petra a Vatikánská muzea s nádherným interiérem Sixtinské kaple.

Vatikánská muzea
Galerie map je jedním z nejkrásnějších míst ve Vatikánských muzeích

Jak se dostat do Říma: Po celý rok je v nabídce z Prahy do Říma několik přímých letů denně.

Více informací o Římě: Zde je seznam toho nejlepšího, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma. V článcích najdete odkazy na další průvodce Římem (včetně map a užitečných informací).

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

ubytování řím
hu Roma Camping in Town

Klimatizované bungalovy s bazénem

Kam do Itálie: Neapol – Pompeje – Vesuv

Neapol

Neapol je považována za bránu na jih Itálie. Je to město, které vás okouzlí svými historickými poklady a především svým jídlem. Neapol je rodištěm pizzy. Tu tady rozhodně musíte vyzkoušet.

Kam do Itálie / nejkrásnější místa v Itálii / dovolená v Itálii

V Neapoli se nachází jedno z největších muzeí artefaktů římské a řecké kultury, Neapolská katedrála, hrady Castel Nuovo přímo před náměstím Piazza Municipio či Castel dell´Ovo nebo historické podzemí, kde se dozvíte, jak bylo město stavěno a měněno v průběhu let.

Neapol je trochu špinavá, ale na druhou straně je autentická. Buď si jí zamilujete nebo se sem už nebudete chtít vrátit.

Jak se dostat do Neapoli: Neapol má své vlastní letiště, kam najdete pravidelné lety z Prahy především v sezóně od jara do podzimu. Druhou možností je letět do Říma a z Říma jet do Neapoli vlakem – za hodinku jste na místě.

Více informací o Neapoli: Čtěte v předchozím článku, co navštívit v Neapoli.

Castel dell´Ovo

Pompeje

Starověké město Pompeje najdete na úpatí sopky Vesuv, která se zapříčinila o jeho zkázu v roce 79 našeho letopočtu. Díky své zachovalosti vám Pompeje poskytnou jednu z nejlepších lekcí o historii Itálie.

Kam do Itálie / nejkrásnější místa v Itálii / dovolená v Itálii

Pompeje představují ideální jednodenní výlet z Neapole. Na jejich nívštěvu si vyčleňte alespoň 2 hodiny. Nebo si k nim naplánujte túru na Vesuv – čeká vás strmější výstup, ale cesta je krátká (za půl hodinky jste nahoře).

Pompeje a Vesuv

Mezi Neapolí a Pompejemi leží další antické město, které taky zaniklo výbuchem Vesuvu – Herculaneum.

Jak se dostat do Pompejí: Z Neapole jezdí pravidelně vlaky do Pompejí. Více informací o cestování vlaky v Itálii najdete v našem předchozím článku.

Kam do Itálie / nejkrásnější místa v Itálii / dovolená v Itálii
Herculaneum

Kam do Itálie: pobřeží Amalfi

Mnozí považují pobřeží Amalfi za jednu z nejkrásnějších přírodních scén na světě. Představte si skalnaté útesy, zelené lesy a dramatickou mořskou krajinu, která tvoří kontrast k pastelovým domům uhnízděním ve skalách. Navštivte nádherná městečka Positano, Sorrento nebo Amalfi s katedrálou.

positano pobřeží amalfi

Jedním z hlavních lákadel je 50 km dlouhá vyhlídková silnice SS 163 Amalfitana, která lemuje pobřeží Amalfi od měst Sorrento po Amalfi. Je ale natolik populární, že je lepší se jí vyhnout od června do poloviny září nebo budete stát ve štrúdlu dalších aut a autobusů.

Jestli si chcete užít dechberoucí výhledy na pobřeží Amalfi, mým tipem je turistická trasa Cesta bohů (Sentiero degli Dei in Italian). Jedná se o 6,5 km dlouhou, středně náročnou trasu, která vede z Nocelle do Bomerano. Výhledy odtud jsou fantastické (viz níže).

☞ Cestování vlakem máme rádi, proto jsme sestavili 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem.

Sentiero degli Dei in Italian
výhled z Cesty bohů

Jak se dostat na pobřeží Amalfi: Na pobřeží Amalfi je nejlepší vyrazit autem, abyste ho mohli projet křížem krážem od Sorrenta až po samotné pobřeží Amalfi. Dobrou základnou je taky Neapol, ze které jezdí na pobřeží autobusy nebo můžete plout na lodi (cesta 1 h). Po pobřeží Amalfi se pak můžete pohybovat místnímu autobusy. Cesta ze Sorrenta do Positano trvá jen něco málo přes půl hodiny.

Kam do Itálie: Ostrov Capri

Capri je malý, hornatý ostrov, na který se dostanete lodí z města Sorrento na pobřeží Amalfi. Na ostrov si můžete udělat jednodenní výlet nebo tu klidně strávit celou dovolenou – je to nádherný ostrov, který poskytuje mnoho míst k objevování.

Kam do Itálie / Itálie nejkrásnější místa / ostrov Capri

Nenechte si ujít Fénické schody s parádním výhledem, stezku Sentiero dei Fortini Borbonici, skalní útvar Arco Naturale, jeskyně Grotta Verde nebo Blue Grotta s tyrkysovou vodou nebo vyhlídku Belvedere Tragara.

Pro nejlepší výhled na celý ostrov se nechte vyvézt kabinovou lanovkou na nejvyšší vrchol ostrova – Monte Solaro.

Kam do Itálie / Itálie nejkrásnější místa / ostrov Capri

Jak se dostat na ostrov Capri: Na Capri se nejsnadněji dostanete letecky přes Neapol a následně lodí na ostrov. Přímo z Neapole pak vyplouvají v pravidelných intervalech trajekty na ostrov. V cíli jste za necelou hodinu. Cena se pohybuje kolem 20 €.

Kam do Itálie: Sicílie

Sicílie je největším ostrovem ve Středomoří. Je domovem sopky Etna i dalších menších a stále aktivních sopek. Najdete tu starověké řecké a římské ruiny, stovky hradů, malebná města a nádherné pláže.

taormina sicílie
Taormina a v pozadí Etna

Co navštívit na Sicílii? Města Siracusa, Cefalú, Catania nebo Palermo, chrám Tempio di Concordio v Údolí chrámů, sopku Mt Etna, starověké divadlo v Taormině nebo Liparské ostrovy.

sicílie co navštívit a vidět v itálii
Scala dei Turchi

Jak se dostat na Sicílii: Na Sicílii se nejsnadněji dostanete leteckou dopravou do Palerma nebo Catanie. Na Sicílii si pak můžete půjčit auto a projet celý ostrov křížem krážem.

Kam do Itálie: Sardinie

Sardinie je druhý nevětší italský ostrov a zároveň místo, kterému se daří zachovat si svůj tradiční ráz. Ostrov je velmi oblíbený samotnými Italy, kteří Sardinii berou útokem v období svých srpnových siest.

Sardinie je dokonalou kombinací dlouhých písčitých pláží, historických míst a barevných pobřežních měst. Díky svému hornatému povrchu je rájem pro pěší turistiku. Objevit tu můžete největší písečné duny a jednu z nejhlubších roklí v Evropě.

sardinie kam do itálie

Jak se dostat na Sardinii: Sardinie je nejsnadněji dostupná letecky – z Prahy často přímé lety nebývají, ale lety s jedním přestupem vycházejí dobře časově i cenově.

Praktické informace před cestou do Itálie

Autem do Itálie

Pokud cestujete autem do Itálie, čekají vás po cestě tyto poplatky:

 • Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Platíte až za rakouské dálnice. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 11,50 € na 10 dní (motorky 4,60 €). Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku – 11 € (podle toho, kam jedete; většinou neplatíte, pokud jedete směrem od Vídně)
 • Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.
 • Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk můžete zaplatit jednoduše na jednom místě online. Na tomto odkaze najdete aktuální informace k dopravě v Itálii (mýtné, uzavírky apod.), ale dostatečné informací vám poskytnou taky Google mapy.

Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h. Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Pokud se například chystáte k Lago di Como (severozápad Itálie), trasa povede i přes Švýcarsko. Tady pak musíte přikoupit švýcarskou dálniční známku za 40 CHF (ušetříte za Brennerský průsmyk). Trasa přes Švýcarsko je ale spíš výjimkou.

toskánsko

ZTP zóny

Historická centra měst bývají často zónou s omezeným vjezdem. Poznáte to jednoduše podle značek, které o ZTL zóně informují. V tomto případě se pak na kraji centra nebo města nachází dostatek parkovišť s napojením na veřejnou dopravu.

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

Letecky do Itálie

Do Itálie létají nízkonákladové letecké společnosti (Ryanair, Volotea, Wizzair, easyJet), ale taky klasické aerolinky, jako je Smartwings.

Pokud jste ještě neletěli s nízkonákladovou leteckou společností, připravte se na to, že v základní ceně letenky bývá pouze menší batoh. Za příruční nebo odbavené zavazadlo si tak budete muset připlatit.

Každá letecká společnost má jiné limity, co se týče váhy a rozměrů – nejaktuálnější informace jsou vždy na stránkách letecké společnosti. Tradiční letecké společnosti mívají odbavené zavazadlo v ceně.

Tip: Letenky pro nízkonákladové lety doporučuji kupovat přímo na oficiálních stránkách. Naopak letenky od klasických aerolinek (Lufthansa, Smartwings apod.) mohou vyjít levněji přes letecké vyhledávače (Skyscanner, Kiwi apod.).

Výhodou vyhledávačů je, že vám umožní nakombinovat nízkonákladové i klasické aerolinky. Navolíte si parametry a v mžiku získáte obrovské množství kombinací. Samozřejmě o trochu dražší, než pokud byste si skládali lety sami, ale na druhou stranu vám to značné ušetří čas.

kam do itálie

Vlakem po Itálii

Itálie má skvělé, levné a husté vlakové spojení. Sepsali jsme samostatného průvodce pro cestování vlakem po Itálii. Zde je 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem (včetně mapy a užitečných informací).

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Itálie

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Itálii, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Redukce na zásuvky

V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech.

Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun. Obecně jsme na severu Itálie nikdy redukci nepotřebovali, ale směrem na jih občas ano.

Pokud máte dotaz k tomuto průvodci, co navštívit a vidět v Itálii, dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

UŽITEČNÉ TIPY: V tomto článku najdete více informací, jak probíhá cestování vlakem v Itálii. Zde je 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem (včetně mapy a užitečných informací).

ITALSKÁ MĚSTA: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy. Co navštívit v Neapoli se dozvíte v samostatném průvodci.

TOSKÁNSKO: Toskánsko je jednou z nejoblíbenějších částí Itálie. Při své návštěvě Toskánska nemůžete vynechat Florencii. Sestavte si svůj itinerář ze seznamu, co navštívit ve Florencii. Při návštěvě Toskánska si udělejte taky jednodenní výlet do Pisy.

LOMBARDIE: Milán je hlavním městem Lombardie, které je známé pro svojí nádhernou katedrálou. Jen kousek od Milána leží Lago di Como, krásné alpské jezero. Nebo se podívejte na 15 tipů, co vidět v Bergamu.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

VÍCE INSPIRACE: Vyrážíte k moři? Sestavili jsme seznam nejlepších letovisek v Chorvatsku nebo kam do Řecka k moři.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

2 názory na “Kam do Itálie? 26 tipů na nejkrásnější místa i města, co musíte v Itálii vidět a navštívit | Průvodce”

 1. Až budete opět v Bari (ono je to i skvělé výchozí místo pro další italská města v regionu), zkuste se na focacciu barese zastavit v tomhle pekařství, které funguje v odsvěcené kapli ze 13. století:
  https://www.jidlonacestach.cz/pekarna-fiore-bari/
  A na zmrzlinu například sem:
  https://www.jidlonacestach.cz/antica-gelateria-gentile/
  Z téhle zmrzlinárny je to pak jen kousek do uličky, kde se prodávají místní těstoviny orecchiette. Bari si jde gastronomicky hodně užít 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *