Kam do Chorvatska k moři? 26 tipů na nejlepší letoviska + tipy na ubytování

Čeká vás dovolená v Chorvatsku a přemýšlíte, jaká letoviska jsou nejlepší? Podívejte se na 26 tipů, kam do Chorvatska k moři.

Už tolikrát jsem kolem sebe slyšela: “My jedeme jen do Chorvatska.” Jen? Nikdy nechápu. Chorvatsko je jedna z nejkrásnějších zemí v Evropě a na své si tady přijdou milovníci moře, horalové i ti, co chtějí nasát historii. Dnes si ukážeme, kam do Chorvatska k moři na dovolenou.

Pravdou je, že Chorvatsko je a bude jednou z nejlepších zemí, kam k moři v Evropě. Ať už vyrazíte na sever do Istrie, na Omišskou riviéru nebo až na jih k Dubrovníku, bude se vám tady líbit. Aspoň nám se líbilo všude ?.

Z Chorvatska se mi do paměti zaryly 4 vzpomínky: nádherný výhled ze zdejších hor, malé osamělé pláže jen kousek od přeplněných pláží, výborné ryby (a víno !) a cesta s obrovským melounem z Omiše do Nemiry v rozbitých žabkách ?. Pojďme na to, ať si můžete vytvořit svoje vzpomínky.

Kam do Chorvatska k moři na dovolenou?

Chorvatsko má po Norsku nejčlenitější pobřeží v Evropě. Celková délka pobřeží (pevnina a ostrovy) dosahuje 6278 km. Na takové délce se už najde pěkná řádka míst, kam můžete vyrazit do Chorvatska k moři.

Chorvatské pobřeží můžeme rozdělit na 3 hlavní části, které si postupně rozebereme včetně tipů na konkrétní letoviska:

  • Istrie se nachází na samém severu Chorvatska a je pro nás Čechy a Moraváky nejblíž. Je to oblast s krásnými skalnatými pobřežími, barevnými pobřežními městy a skvělým jídlem.
  • Kvarner leží jižně od Istrie a představuje oblast chorvatského pobřeží, která je trochu přehlížená. A právě proto je ideální pro ty, co hledají místa, kde to není hlava na hlavě.
  • Dalmácie zaujímá největší část chorvatského pobřeží. Táhne se od Zadaru až k regionu Konavle na jihu a má ty nejlepší pláže v celém Chorvatsku.

Kam do Chorvatska k moři: Istrie

Kam do Chorvatska k moři / Istrie

Istrie představuje poloostrov ve tvaru srdce na Severním Jadranu. Zvlněné kopce, města na kopcích, barevná pobřežní města, skalnaté pobřeží, vinice, olivové háje a především skvělé jídlo. Opravdu. Vaše chuťové pohárky si tady pochutnají nejvíc v celém Chorvatsku.

Řada lidí Istrii přirovnává k italskému Toskánsku a přezdívá jí “Toskánsko s barvami”. Istrie je dvojjazyčná. Názvy měst a značky jsou tu italsky i chorvatsky. Pro nás Čechy a Moraváky je Istrie spolu s oblastí Kvarner nejbližší pobřežní částí Chorvatska. Z Prahy jste tu za 8 hodin, z Brna pak dokonce za necelých 7 hodin.

Kam na Istrii k moři: tipy na nejlepší letoviska

Pula

Pula je největší město na Istrii. Je úplně jiná než ostatní chorvatská letoviska. Možná vám chvilku potrvá, než si na ní zvyknete. Pula je směsicí římské, benátské, rakousko-uherské a socialistické architektury. Dominantou historické Puly je římské koloseum.

kam do Chorvatska k moři / Pula Chorvatsko

I přesto, že řada lidí zvolí pro dovolenou v Chorvatsku jiné letovisko, Pula není vůbec špatná volba. Její předností jsou skvělé pláže – oblázkové pláže se spoustou vybavení, divoké pláže poblíž přírodního parku Cape Kamenjak nebo písčitá pláž Medulin. Navíc je méně turistická a má nižší ceny.

Rovinj

kam do Chorvatska k moři

Rovinj je nejromantičtější město v Chorvatsku. Staré město na malém poloostrově s domy postavenými těsně u sebe, které stoupají přímo z moře. Za vidění stojí taky zdejší kostel sv. Eufemie a benátská architektura. Pobřežní kolonáda vede od starého města jižním směrem podél Lone Bay až k lesoparku Punta Corrente. Ještě víc na jih jsou další pláže – čím jižněji, tím méně lidí.

Rovinj je taky ideální místo pro potápění, protože se v okolních vodách nachází spousta vraků lodí.

Poreč

Poreč je menší městečko na západním pobřeží s dlouholetou historií, která sahá až do římského období. Eufraziova bazilika v Poreči je zapsaná na seznamu UNESCO.

Je to jedno z nejlépe organizovaných měst pro dovolenou v celém Chorvatsku – čisto, dostatek parkovacích míst, doprava plyne i ve vytíženějších časech. Riviéra vede od Červaru na severu k Zelené laguně na jih. Každý si tu najde to svoje místečko u moře. Dokonce i ti, co hledají písčité pláže.

Rabac

Na východním pobřeží Istrie leží typická turistická vesnice Rabac. Ideální místo pro rodiny s malými dětmi a starší ročníky, kteří chtějí dobré zázemí a neplánují výletovat po okolí. K vesnici totiž vede klikatá, horská silnička, kterou jedinou se dostanete po pevnině pryč. Co tu ale funguje velmi dobře, jsou plavby lodí.

V létě tu bývá přeplněno. Zdejší oblázkové pláže patří totiž k nejkrásnějším v celém Chorvatsku. Vyrazte sem v červnu nebo v září a užijete si je téměř pro sebe.

Dalšími známými letoviska jsou Vrsar nebo Novigrad, který nesmí uniknout žádnému milovníkovi ryb.

Kam do Chorvatska k moři: Kvarnerská riviéra

Kam do Chorvatska k moři / Kvarner

Kvarnerská riviéra je oblast mezi Istrií a Dalmácií, která se rozprostírá kolem města Rijeka. Kvarner potěší mírným klimatem, nedotčenou přírodou a letovisky, která nejsou přeplněná turisty.

Kvarnerská riviéra: tipy na nejlepší letoviska

Rijeka

Rijeka je významný chorvatský přístav. Křižovatka pozemních a námořních cest. I přesto, že se jedná o nejrušnější přístav na Jadranu, stojí jeho stará část díky své architektuře určitě za vidění. Stejně tak i Přírodovědné muzeum, kde se dozvíte víc o oceánografii, geologické historii Jadranu nebo se pokocháte botanickou zahradou.

Opatija

Kam do Chorvatska k moři / Opatija

Opatije je letovisko, kde máte pocit, že jste se ocitli na Francouzské riviéře. Během Rakouska-Uherska to bylo dokonce nejmódnější přímořské letovisko. Kulisu tvoří horský vápencový masiv Učka, který vás dostane kromě výhledů svými krasovými jevy. Je dobře dostupný po Poklon Pass, odkud můžete vyrazit na nejvyšší vrchol Vojak s rozhlednou (1401 m).

Crikvenica

Crikvenica Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Crikvenica sice nemá historické centrum jako jiná letoviska, ale má mírné podnebí, přes 1 míli dlouhou pláž a čistý vzduch, díky kterému tady hledají úlevu lidé s astmatem. Pro dovolenou je Crikvenica určitě skvělou volbou i svojí snadnou dostupností z ČR (kolem 7,5 – 8 hodin).

Ke Kvarnerské riviéře patří taky některé známé chorvatské ostrovy – Krk, Lošinj, Cres a Rab.

Ostrov Krk

ostrov Krk Chorvatsko / Kam do Chorvatska k moři na dovolenou

Krk je největším ostrovem Jaderského moře, který s pevninou spojuje působivý most. Ostrov Krk, to jsou románské kostely, zděné kláštery, vinice a rybářské vesnice. Najdete tu vynikající konobe, kde se prodávají místní speciality, jako jsou ručně vyráběné těstoviny šurlice nebo kvarnerské krevety. Ostrov je protkaný turistickými stezkami, které vedou přes oslí stezky po úrodné zemědělské půdě i skalnatých svazích.

Ostrov Cres

Ostrov Cres je druhým největším ostrovem v Chorvatsku, který ale nepatří k těm nejvyhledávanějším. Pokud nepočítáme supa bělohlavého, který se tu hojně vyskytuje. Hledáte klidné místo s krásnými plážemi a nenarušenou přírodou? Pak pro vás bude ostrov Cres ideální. Je navíc velmi dobře dostupný z pevniny i z jiných ostrovů.

ostrov Cres Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Hlavním letoviskem je město Cres, které díky benátské architektuře připomíná spíš italskou vesnici. Na ostrově Cres najdete taky jedny z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku – pláž Meli Beach s pozvolným vstupem do vody, která je přístupná jen pěšky z vesnice Ustrine nebo pláž St. John pod Lubenicí, která se umístila v žebříčku nejkrásnějších pláží světa.

Ostrov Rab

ostrov Rab Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Ostrov Rab je jedním z nejkouzelnějších a nejzelenějších ostrovů. Má mírné podnebí, borovicové lesy, řadu písčitých pláží a starobylé město Rab, pro které jsou typické červené střechy, z nich vystupují 4 zvonice. Díky své poloze si ze starého města užijete nádherné výhledy.

Ostrov Lošinj

Lošinj Chorvatsko / Kam do Chorvatska k moři
Mali Lošinj

Ostrovu Lošinj se přezdívá “ostrov vitality”. Jeho povrch je porostlý bujnou vegetací a hustými borovými lesy. Je oblíbený mezi kempaři a všemi, co milují krásnou, nenarušenou přírodu. Nejznámějším střediskem na ostrově Lošinj je Mali Lošinj. Historickou část letoviska Mali Lošinj tvoří impozantní domy námořních kapitánů z 19. století. Přístav mnozí považují za nejkrásnější na celém Jadranu.

Ostrov Pag

ostrov Pag Chorvatsko

Ostrov Pag je jiný než ostatní chorvatské ostrovy plné zeleně. Skalnatá měsíční krajina, kde se pasou ovce na divokém rozmarýnu, který roste na holých, světle růžových kopcích. Ostrov je známý svými solnými pánvemi v okolí města Pag a krajkářstvím, které je díky své jedinečnosti zapsané na seznamu UNESCO. Na pláži Zrćé se v létě konají festivaly elektronické hudby.

Kam do Chorvatska k moři: Dalmácie

Dalmácie je region táhnoucí se od Zadaru až na úplný jih Chorvatska. Tyrkysový Jadran, tisíce ostrovů, skryté zátoky, oblázkové pláže, hornaté vnitrozemí, zachovalá starobylá města. Dalmácie ve zkratce. Zdejší dlouhé pobřeží je důvodem, proč sem každoročně míří tolik turistů. Ukrývá totiž ty nejhezčí pláže za celé Chorvatsko.

Dalmácie je natolik rozlehlá, že se neoficiálně dělí na 3 podcelky:

  • Severní Dalmácie
  • Střední Dalmácie
  • Jižní Dalmácie

Severní Dalmácie: tipy na nejlepší letoviska

Paklenica Chorvatsko
NP Paklenica

Severní Dalmácii budou milovat všichni, co si chtějí užít nádhernou přírodu. Oblast je vstupní bránou do národního parku Paklenica, který se rozprostírá kolem krasového říčního kaňonu na jižních svazích hory Velebit. Nejzajímavější částí parku jsou právě 2 mohutné kaňony – Velka Paklenica a Mala Paklenica.

Národní park Krka

Součástí severní Dalmácie jsou taky národní parky Krka a Kornati. Národní park Krka tvoří soustava vodopádů, peřejí a kaskád na řekách Krka a Cikola, kde se můžete i vykoupat. Národní park ostrovy Kornati představuje souostroví 140 ostrovů, které mají díky silnému severnímu větru Bura kamenitý povrch bez zeleně. Ostrovy jsou oblíbené mezi plachetnicemi.

Zadar

Zadar je největším městem v severní Dalmácii, který leží na malém poloostrově. Stále je to místo, které není přeplněné turisty jako například Makarská. Je to perfektní základna pro objevování okolních ostrovů, horolezectví, rafting a pěší turistiku.

Zadar Chorvatsko

Ze Zadaru se dostanete na spoustu ostrovů v okolí, které jsou tady menší a klidnější (Ugljan, Dugi otok nebo například Iž).

Známé jsou jeho mořské varhany z podvodních trubic, kdy mořské vlny přehrávají hudbu procházející trubicemi. Další atrakcí je pomník Pozdrav slunci, který se skládá ze tří set vícevrstvých skleněných desek. Ty absorbují sluneční energie a za tmy předvádí nádhernou světelnou show.

Šibenik

Šibenik je v posledních letech čím dál populárnější. Je to brána k národním parkům Krka a Kornati. Rozprostírá se kolem Šibenického zálivu, kam ústí nádherná krasová řeka Krka.

Šibenik Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Šibenik je město plné památek. Tou nejznámější je katedrála sv. Jakuba zapsaná na seznamu UNESCO. Šibenik je oblíbeným letoviskem, ale pro samotnou dovolenou a ubytování je o něco lepší 6 km vzdálené letovisko Solaris.

Vodice

Vodice je kouzelné městečko plné nočního života a krásných pláží. Tohle malé letovisko leží 11 km od Šibeniku. Je populární mezi mladšími ročníky, kteří hledají živější zázemí.

Primošten

Primošten je oblíbené letovisko mezi Šibenikem a Splitem. Historická část městečka se nachází na malém ostrůvku, který je spojený s pevninou. Primošten láká zajímavou architekturou, krásnými plážemi a křišťálově čistou vodou. Letovisko je uznávané po celém světě a každoročně se sem řada turistů ráda vrací.

Střední Dalmácie: tipy na nejlepší letoviska

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je nejoblíbenější částí celého chorvatského pobřeží, které je tady členité s krásnými zátokami. Obdivovat můžete starobylé vesnice, historická města a dramatickou kulisu horského masivu Biokovo. Když se mluví o těch nejkrásnějších plážích, mluví se o plážích střední Dalmácie. Zejména Makarské riviéry. Pláže tvoří malé, bílé oblázky, které po staletí omývalo moře.

Split

Split Chorvatsko

Split je kulturním a ekonomickým centrem Dalmácie a 2. největší město v Chorvatsku. Zároveň je významným přístavem. Obdivovat můžete staré město, které se rozprostírá kolem 2000 let starého Diokleciánova paláce. Split je skvělá základna pro trajektovou přepravu k větším ostrovům v okolí – Hvar, Brač, Korčula.

Trogir

Trogir je středověké město s krásnými barokními, renesančními a gotickými paláci, ulicemi typickými pro starogrécká města, románským kostelem svatého Vavřince, hradem Kamerlengo a promenádou. Rozprostírá se na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo, se kterými ho spojují dva mosty. Staré město nemá pláže. V docházkové vzdálenosti jich ale najdete dost.

Omišská riviéra

Kam do Chorvatska k moři

Omišská riviéra se rozprostírá kolem letoviska Omiš, které bylo ještě před lety docela přehlížené. Teď už je tomu ale jinak a pokud hledáte letovisko s písčitou pláží, mrkněte po Omiši. Kromě písčité pláže tu najdete řadu menších oblázkových pláží, kde si každý najde ten svůj koutek. Je to ideální místo i pro rodiny s malými dětmi.

Makarská riviéra

Kdo by neznal Makarskou. Zdejší pláže jsou ty nejkrásnější z celého Chorvatska. Samotné letovisko Makarská je živé a tvoří ideální základnu k horám a ostrovům v okolí. Na horský masiv Biokovo dojedete dokonce i autem. Já doporučuju vyrazit brzy ráno a dojít po turistické trase na jeden z vrcholů, než začne slunce pražit do zad. Je to nádhera. Nebo si užijte výhled z adrenalinové skleněné vyhlídky – Skywalk Bikovo.

Na druhou stranu v hlavní sezóně je to v Makarské hlava na hlavě, pláže jsou přeplněné a je problém s parkováním. Pokud hledáte klidná zákoutí, Makarská nebude tou nejlepší volbou.

K Makarské riviéře patří letoviska jako Baška Voda, Baška Polje, Brela, Podgora, Živogošćé, Tučepi nebo Drvenik.

Ostrov Hvar

Ostrov Hvar je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů. Je to místo plné nádherné nedotčené přírody s levandulovými poli a vinicemi, kde ve vzduchu voní divoké bylinky. Na ostrově je dobrá turistická infrastruktura, bohatá historie a noční život.

ostrov Hvar

Nejpopulárnějším je středisko Hvar, kde najdete naprosto vše k pohodové dovolené. Na druhou stranu je tu dráž. Dobrou alternativou je letovisko Jelsa, které má nádherné pláže, je klidnější a lacinější. Dalším letoviskem je Stari Grad, který sice nemá až tak krásné pláže, ale přesto je oblíbený. Jeho staré město tvoří tradiční kamenné domy s dlážděnými ulicemi a kostely.

Ostrov Brač

Kde je nejkrásnější pláž z celého Chorvatska? Ano, přesně tak. V letovisku Bol se rozprostírá nejznámější a nejkrásnější pláž s názvem Zlatni Rat. Ta každoročně změní svůj tvar díky mořským vlnám a větru.

Zlatni Rat

Kromě této pláže tu najdete řadu jiných krásných pláží z malých, bílých oblázků nebo písčitých. A dokonce nejsou přeplněné a dají se najít zákoutí, která budete mít jen pro sebe. Brač je ideální pro všechny milovníky vodních sportů a je nejlepší destinací pro windsurfing.

Jižní Dalmácie: tipy na nejlepší letoviska

Jižní Dalmácie se táhne od poloostrova Pelješac až k Černé Hoře na jihu. Je tu natolik různorodá krajina, že jí nelze popsat pár slovy.

V červenci a srpnu tu často panují pořádná vedra. Na jaře a v červnu vám tu bude příjemně.

Pokud máte čas, vydejte se skrz jižní Dalmácii místo po hlavní pobřežní silnice po paralelní starověké Napoleonově cestě v horách. Naskytne se vám nádherný výhled.

Poloostrov Pelješac

Kam do Chorvatska k moři

Poloostrov Pelješac je známý především svými Stonskými hradbami, které jsou se svými 7 km po Velké čínské zdi druhým nejdelším dochovaným opevněním na světě. Pelješac je druhým největším poloostrovem po Istrii a představuje krásnou, starou a romantickou oblast, kde je klid i v sezóně. Najdete tu oblázkové pláže a písečné pláže Prapratno a Zuljana. Pro poloostrov jsou typické taky solné pánve.

Dubrovník

Kam do Chorvatska k moři

Dubrovník je největší město jižní Dalmácie, které je známé svým starým městem a 2 km dlouhými hradbami. Je to taky na jihu nejoblíbenější turistický cíl. A ještě víc po odvysílání seriálu Hra o trůny. Pokud to jde, nevybírejte si pro návštěvu Dubrovníku měsíce červenec a srpen. Počítejte taky s tím že v Dubrovníku je docela draze.

Moře je tu o něco chladnější. U pláží máte na výběr – najdete tu jako skalnaté, tak oblázkové i písčité pláže jako pláž Sunj.

Region Konavle

Cavtat

Opomíjený venkovský region Konavle, který najdete jižně od Dubrovníku. Je to ideální místo pro návštěvu Dubrovníku. A taky pro pěší turistiku. Pobřeží jsou tady skalnatá, ale i přesto se tady najdou krásné pláže. Třeba v turistickém letovisku Cavtat.

Ostrov Korčula

Kam do Chorvatska k moři

Ostrov Korčula pokrývají kopce s borovicovými lesy, vinicemi a olivovými háji. Hlavním letoviskem je Korčula s historickým centrem, kde se údajně narodil Marco Polo.

Kam do Chorvatska k moři: MAPA


Šťastnou cestu a Doviđenja ?‍♀️?‍♂️!

Související články