26 tipů na nejlepší letoviska, kam do Chorvatska k moři (2023)

Chorvatsko moře / kam do Chorvatska

Když zavzpomínám na Chorvatsko, na mysli mi ihned přijde tyrkysové moře, skalnaté pobřeží a nedotčené hory. Spolu s dlouhou historií a výbornou kuchyní je to kombinace, kterou nabídne jen málo míst. Pokud vás čeká dovolená v Chorvatsku, připravili jsme pro snadnější plánování seznam na nejlepší letoviska a místa, kam do Chorvatska.

Už tolikrát jsem kolem sebe slyšela: “My jedeme jen do Chorvatska.” Chorvatsko je za nás jedna z nejkrásnějších zemí v Evropě. Navíc je tolik skvělých věcí, co dělat v Chorvatsku.

Moře a Chorvatsko, to je klasika, která nikdy neomrzí. Můžete ale vyrazit po turistických stezkách, odkud jsou fantastické výhledy nebo navštívit historická města, jako je Split, Trogir, Dubrovník.

Chorvatsko nabízí taky nádhernou přírodu. Plitvická jezera známé všichni, ale co například národní park Krka nebo Modrá jeskyně na ostrově Biševo (viz článek o Splitu).

V tomto článku si představíme jednotlivá letoviska a místa, kam do Chorvatska k moři – proč je navštívit, pro koho jsou ideální a jaké jsou popř. nevýhody. Na konci článku pak najdete mapu, kde jsou jednotlivá letoviska vyznačená pro snadnější plánování dovolené v Chorvatsku.

kam do Chorvatska

Nejlepší letoviska, kam do Chorvatska

Chorvatsko má po Norsku nejčlenitější pobřeží v Evropě. Celková délka pobřeží (pevnina a ostrovy) dosahuje 6278 km. Na takové délce se už najde pěkná řádka míst, kam v Chorvatsku k moři.

Chorvatské pobřeží můžeme rozdělit na 3 hlavní části, které si postupně rozebereme včetně tipů na konkrétní letoviska:

 • Istrie se nachází na samém severu Chorvatska. Je to oblast s krásnými skalnatým pobřežím, barevnými pobřežními městy a výborným jídlem.
 • Kvarner leží jižně od Istrie a představuje oblast chorvatského pobřeží, která je trochu přehlížená. A právě proto je ideální pro ty, co hledají místa, kde je klidněji.
 • Dalmácie zaujímá největší část chorvatského pobřeží. Táhne se od Zadaru až k regionu Konavle na jihu a má ty nejlepší pláže v celém Chorvatsku.

Kam do Chorvatska k moři: Istrie

Kam do Chorvatska k moři / Istrie

Istrie představuje poloostrov ve tvaru srdce na Severním Jadranu. Zvlněné kopce, města na kopcích, barevná pobřežní města, skalnaté pobřeží, vinice, olivové háje a především skvělé jídlo. Opravdu. Vaše chuťové pohárky si tady pochutnají nejvíc v celém Chorvatsku.

Řada lidí Istrii přirovnává k italskému Toskánsku a přezdívá jí “Toskánsko s barvami”. Istrie je dvojjazyčná. Názvy měst a značky jsou tu italsky i chorvatsky.

Kam na Istrii k moři: tipy na nejlepší letoviska v Chorvatsku

Pula

Pula je největší město na Istrii. Je úplně jiná než ostatní chorvatská letoviska. Možná vám chvilku potrvá, než si na ní zvyknete. Pula je směsicí římské, benátské, rakousko-uherské a socialistické architektury. Dominantou historické Puly je římské koloseum.

kam do Chorvatska k moři / Pula Chorvatsko

I přesto, že řada lidí zvolí pro dovolenou v Chorvatsku jiné letovisko, Pula není vůbec špatná volba. Její předností jsou skvělé pláže – oblázkové pláže se spoustou vybavení, divoké pláže poblíž přírodního parku Cape Kamenjak nebo písčitá pláž Medulin. Navíc je méně turistická a má nižší ceny.

Rovinj

kam do Chorvatska k moři

Rovinj je nejromantičtější město v Chorvatsku. Staré město na malém poloostrově s domy postavenými těsně u sebe, které stoupají přímo z moře. Za vidění stojí taky zdejší kostel sv. Eufemie a benátská architektura. Pobřežní kolonáda vede od starého města jižním směrem podél Lone Bay až k lesoparku Punta Corrente. Ještě víc na jih jsou další pláže – čím jižněji, tím méně lidí.

Rovinj je taky ideální místo pro potápění, protože se v okolních vodách nachází spousta vraků lodí.

Poreč

Poreč je menší městečko na západním pobřeží s dlouholetou historií, která sahá až do římského období. Eufraziova bazilika v Poreči je zapsaná na seznamu UNESCO.

Je to jedno z nejlépe organizovaných měst pro dovolenou v celém Chorvatsku – čisto, dostatek parkovacích míst, doprava plyne i ve vytíženějších časech. Riviéra vede od Červaru na severu k Zelené laguně na jih. Každý si tu najde to svoje místečko u moře. Dokonce i ti, co hledají písčité pláže.

Nejlepší All-inclusive resorty v Poreči:

Rabac

Na východním pobřeží Istrie leží typická turistická vesnice Rabac. Ideální místo pro ty, co hledají klidnější lokalitu s nádhernými oblázkovými plážemi, které patří k nejkrásnějším v Chorvatsku.

Dalšími známými letoviska jsou Vrsar nebo Novigrad, který nesmí uniknout žádnému milovníkovi ryb.

Nejlepší ubytování v Rabac:

Kam do Chorvatska: Kvarnerská riviéra

Kam do Chorvatska k moři / Kvarner

Kvarnerská riviéra je oblast mezi Istrií a Dalmácií, která se rozprostírá kolem města Rijeka. Kvarner potěší mírným klimatem, nedotčenou přírodou a letovisky, která nejsou přeplněná turisty.

Kvarnerská riviéra: tipy na nejlepší letoviska

Rijeka

Rijeka je významný chorvatský přístav. Křižovatka pozemních a námořních cest. I přesto, že se jedná o nejrušnější přístav na Jadranu, stojí jeho stará část díky své architektuře určitě za vidění. Stejně tak i Přírodovědné muzeum, kde se dozvíte víc o oceánografii, geologické historii Jadranu nebo se pokocháte botanickou zahradou.

Opatija

Kam do Chorvatska k moři / Opatija

Opatije je letovisko, kde máte pocit, že jste se ocitli na Francouzské riviéře. Během Rakouska-Uherska to bylo dokonce nejmódnější přímořské letovisko. Kulisu tvoří horský vápencový masiv Učka, který vás dostane kromě výhledů svými krasovými jevy. Je dobře dostupný po Poklon Pass, odkud můžete vyrazit na nejvyšší vrchol Vojak s rozhlednou (1401 m).

Crikvenica

Crikvenica Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Crikvenica sice nemá historické centrum jako jiná letoviska, ale má mírné podnebí, přes 1 míli dlouhou pláž a čistý vzduch, díky kterému tady hledají úlevu lidé s astmatem. Díky tomu patří mezi nejlepší letoviska, kam na dovolenou do Chorvatska.

Kde se ubytovat v Crikvenica: Hotel Miramare: Nový stylový hotel se skvělým poměrem ceny a kvality kousek od pláže

Ke Kvarnerské riviéře patří taky některé známé chorvatské ostrovy – Krk, Lošinj, Cres a Rab.

Ostrov Krk

ostrov Krk Chorvatsko / Kam do Chorvatska k moři na dovolenou

Krk je největším ostrovem Jaderského moře, který s pevninou spojuje působivý most. Je taky jedním z nejoblíbenějších, s krásnými plážemi a dobrým zázemím.

Ostrov Krk, to jsou románské kostely, zděné kláštery, vinice a rybářské vesnice. Najdete tu vynikající konobe, kde se prodávají místní speciality, jako jsou ručně vyráběné těstoviny šurlice nebo kvarnerské krevety.

Ostrov je protkaný turistickými stezkami, které vedou přes oslí stezky po úrodné zemědělské půdě i skalnatých svazích.

Ostrov Cres

Ostrov Cres je druhým největším ostrovem v Chorvatsku, který ale nepatří k těm nejvyhledávanějším. Pokud nepočítáme supa bělohlavého, který se tu hojně vyskytuje.

Pokud přemýšlíte, kam do Chorvatska a hledáte klidné místo s krásnými plážemi a nedotčenou přírodou, zapište si Cres na seznam, kam na dovolenou. Je navíc velmi dobře dostupný z pevniny i z jiných ostrovů.

ostrov Cres Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Hlavním letoviskem je město Cres, které díky benátské architektuře připomíná spíš italskou vesnici. Na ostrově Cres najdete taky jedny z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku – pláž Meli Beach s pozvolným vstupem do vody, která je přístupná jen pěšky z vesnice Ustrine nebo pláž St. John pod Lubenicí, která se umístila v žebříčku nejkrásnějších pláží světa.

Kde se ubytovat: Hotel Kimen – Annex: Hotel s kompletním zázemím (restaurace, bar, zábavný program, fitness, parkování zdarma) u oblázkové pláže v městečku Cres

Ostrov Rab

ostrov Rab Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Ostrov Rab je jedním z nejkouzelnějších a nejzelenějších ostrovů. Má mírné podnebí, borovicové lesy, řadu písčitých pláží a starobylé město Rab, pro které jsou typické červené střechy, z nich vystupují 4 zvonice. Díky své poloze si ze starého města užijete nádherné výhledy.

Kde se ubytovat na ostrově Rab: San Marino Sunny Resort by Valamar: Tříhvězdičkový resort s kompletním zázemím a polopenzí v ceně

Ostrov Lošinj – moře v Chorvatsku

Lošinj Chorvatsko / Kam do Chorvatska k moři
Mali Lošinj

Ostrovu Lošinj se přezdívá “ostrov vitality”. Jeho povrch je porostlý bujnou vegetací a hustými borovými lesy. Je oblíbený mezi kempaři a všemi, co milují krásnou, nenarušenou přírodu. Nejznámějším střediskem na ostrově Lošinj je Mali Lošinj. Historickou část letoviska Mali Lošinj tvoří impozantní domy námořních kapitánů z 19. století. Přístav mnozí považují za nejkrásnější na celém Jadranu.

Nejlepší ubytování na ostrově Lošinj:

 • Vitality Hotel Punta: Moderní hotel přímo u pláže ve Veli Lošinj
 • Hotel Aurora: Resort v krásné zátoce s kompletním zázemím čtyřhvězdičkového hotelu

Ostrov Pag

ostrov Pag Chorvatsko

Ostrov Pag je jiný než ostatní chorvatské ostrovy plné zeleně. Skalnatá měsíční krajina, kde se pasou ovce na divokém rozmarýnu, který roste na holých, světle růžových kopcích. Ostrov je známý svými solnými pánvemi v okolí města Pag a krajkářstvím, které je díky své jedinečnosti zapsané na seznamu UNESCO. Na pláži Zrćé se v létě konají festivaly elektronické hudby.

Kde se ubytovat na ostrově Pag:

 • Hotel Plaza – Moderní čtyřhvězdičkový hotel přímo u pláže
 • Hotel Pagus: All-Inclusive hotel vhodný i pro rodiny
 • Villa Ani – Čisté a kompletně vybavené apartmány s venkovním posezením a bazénem

Kam do Chorvatska: Dalmácie

Dalmácie je region táhnoucí se od Zadaru až na úplný jih Chorvatska. Tyrkysový Jadran, tisíce ostrovů, skryté zátoky, oblázkové pláže, hornaté vnitrozemí, zachovalá starobylá města. Dalmácie ve zkratce. Zdejší dlouhé pobřeží je důvodem, proč sem každoročně míří tolik turistů. Ukrývá totiž ty nejhezčí pláže za celé Chorvatsko.

Dalmácie je natolik rozlehlá, že se neoficiálně dělí na 3 podcelky:

 • Severní Dalmácie
 • Střední Dalmácie
 • Jižní Dalmácie

Severní Dalmácie: tipy na nejlepší letoviska v Chorvatsku

Paklenica Chorvatsko
NP Paklenica

Severní Dalmácii budou milovat všichni, co si chtějí užít nádhernou přírodu. Oblast je vstupní bránou do národního parku Paklenica, který se rozprostírá kolem krasového říčního kaňonu na jižních svazích hory Velebit. Nejzajímavější částí parku jsou právě 2 mohutné kaňony – Velka Paklenica a Mala Paklenica.

národní park krka chorvatsko
Národní park Krka

Součástí severní Dalmácie jsou taky národní parky Krka a Kornati. Národní park Krka tvoří soustava vodopádů, peřejí a kaskád na řekách Krka a Cikola, kde se můžete i vykoupat.

Národní park ostrovy Kornati představuje souostroví 140 ostrovů, které mají díky silnému severnímu větru Bura kamenitý povrch bez zeleně. Ostrovy jsou oblíbené mezi plachetnicemi.

Hledáte ubytování v soukromí v apartmánech nebo vile u moře? Podívejte se na nabídku ubytování v soukromí zde.

Zadar

Zadar je největším městem v severní Dalmácii, který leží na malém poloostrově. Stále je to místo, které není přeplněné turisty jako například Makarská. Je to perfektní základna pro objevování okolních ostrovů, horolezectví, rafting a pěší turistiku.

Zadar Chorvatsko

Ze Zadaru se dostanete na spoustu ostrovů v okolí, které jsou tady menší a klidnější (Ugljan, Dugi otok nebo například Iž).

Známé jsou jeho mořské varhany z podvodních trubic, kdy mořské vlny přehrávají hudbu procházející trubicemi. Další atrakcí je pomník Pozdrav slunci, který se skládá ze tří set vícevrstvých skleněných desek. Ty absorbují sluneční energie a za tmy předvádí nádhernou světelnou show.

Nejlepší hotely v Zadaru:

Šibenik

Šibenik je v posledních letech čím dál populárnější. Je to brána k národním parkům Krka a Kornati. Rozprostírá se kolem Šibenického zálivu, kam ústí nádherná krasová řeka Krka.

Šibenik Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Šibenik je město plné památek. Tou nejznámější je katedrála sv. Jakuba zapsaná na seznamu UNESCO. Šibenik je oblíbeným letoviskem, ale pro samotnou dovolenou a ubytování je o něco lepší 6 km vzdálené letovisko Solaris.

Kde se ubytovat v Šibeniku: Bellevue Superior City Hotel: Moderní hotel s kompletním zázemím a skvělým výhledem na staré město a pobřeží

Vodice

Pokud hledáte krásné pláže a noční život, Vodice jsou jedním z nejlepších míst, kam na dovolenou v Chorvatsku. Menší letovisko Vodice leží 11 km od Šibeniku. Je populární mezi mladšími ročníky, kteří hledají živější zázemí.

Primošten

Primošten je oblíbené letovisko mezi Šibenikem a Splitem. Historická část městečka se nachází na malém ostrůvku, který je spojený s pevninou. Primošten láká zajímavou architekturou, krásnými plážemi a křišťálově čistou vodou. Letovisko je uznávané po celém světě a každoročně se sem řada turistů ráda vrací, proto je jedním z nejlepších míst, kam jet do Chorvatska.

Střední Dalmácie: tipy na nejlepší letoviska v Chorvatsku

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je nejoblíbenější částí celého chorvatského pobřeží, které je tady členité s krásnými zátokami. Obdivovat můžete starobylé vesnice, historická města a dramatickou kulisu horského masivu Biokovo. Když se mluví o těch nejkrásnějších plážích, mluví se o plážích střední Dalmácie. Zejména Makarské riviéry. Pláže tvoří malé, bílé oblázky, které po staletí omývalo moře.

Split

Diokleciánův palác

Split je kulturním a ekonomickým centrem Dalmácie a 2. největší město v Chorvatsku. Zároveň je významným přístavem. Obdivovat můžete staré město, které se rozprostírá kolem 2000 let starého Diokleciánova paláce.

Split je skvělá základna pro trajektovou přepravu k větším ostrovům v okolí – Hvar, Brač, Korčula.

Čtěte našeho podrobného průvodce pro Split, Chorvatsko.

Trogir

Trogir je středověké město s krásnými barokními, renesančními a gotickými paláci, ulicemi typickými pro starogrécká města, románským kostelem svatého Vavřince, hradem Kamerlengo a promenádou. Rozprostírá se na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo, se kterými ho spojují dva mosty. Staré město nemá pláže. V docházkové vzdálenosti jich ale najdete dost.

Omišská riviéra

Kam do Chorvatska k moři

Omišská riviéra se rozprostírá kolem letoviska Omiš, které bylo ještě před lety docela přehlížené. Teď už je tomu ale jinak a pokud hledáte letovisko s písčitou pláží, mrkněte po Omiši. Kromě písčité pláže tu najdete řadu menších oblázkových pláží, kde si každý najde ten svůj koutek. Je to ideální místo i pro rodiny s malými dětmi.

Kde se ubytovat na Omišské riviéře: Hotel Saint Hildegard: Nový moderní hotel s venkovním bazénem a soukromou pláží

Makarská riviéra

Kdo by neznal Makarskou. Zdejší pláže jsou tu ty nejkrásnější z celého Chorvatska. Samotné letovisko Makarská je živé a tvoří ideální základnu k horám a ostrovům v okolí.

Na horský masiv Biokovo dojedete dokonce i autem. Já doporučuju vyrazit brzy ráno a dojít po turistické trase na jeden z vrcholů, než začne slunce pražit do zad. Je to nádhera. Nebo si užijte výhled z adrenalinové skleněné vyhlídky – Skywalk Bikovo.

Pláž Nugal mezi Makarskou a Tučepi
Pláž Nugal mezi Makarskou a Tučepi

Na druhou stranu v hlavní sezóně je to v Makarské hlava na hlavě, pláže jsou přeplněné a je problém s parkováním. Pokud hledáte klidná zákoutí, Makarská nebude tou nejlepší volbou. My jsme tady byli v červnu a bylo to tak akorát.

K Makarské riviéře patří letoviska jako Baška Voda, Baška Polje, Brela, Podgora, Živogošćé, Tučepi nebo Drvenik.

Čtěte našeho podrobného průvodce pro Makarskou riviéru, kde se dozvíte vše potřebné pro perfektní dovolenou.

Ostrov Hvar

Ostrov Hvar je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů. Je to místo plné nádherné nedotčené přírody s levandulovými poli a vinicemi, kde ve vzduchu voní divoké bylinky. Na ostrově je dobrá turistická infrastruktura, bohatá historie a noční život.

ostrov Hvar

Nejpopulárnějším je středisko Hvar, kde najdete naprosto vše k pohodové dovolené. Na druhou stranu je tu dráž. Dobrou alternativou je letovisko Jelsa, které má nádherné pláže, je klidnější a lacinější. Dalším letoviskem je Stari Grad, který sice nemá až tak krásné pláže, ale přesto je oblíbený. Jeho staré město tvoří tradiční kamenné domy s dlážděnými ulicemi a kostely.

Ostrov Brač

Kde je nejkrásnější pláž z celého Chorvatska? Ano, přesně tak. V letovisku Bol se rozprostírá nejznámější a nejkrásnější pláž s názvem Zlatni rat. Ta každoročně změní svůj tvar díky mořským vlnám a větru.

Pojďme si ale ukázat i tu odvrácenou stránku Zlatni rat – v sezóně je to tu hlava na hlavě a ceny jsou opravdu hodně nadsazené.

Zlatni Rat

Kromě této pláže tu najdete řadu jiných krásných pláží z malých, bílých oblázků nebo písčitých. A dokonce nejsou přeplněné a dají se najít zákoutí, která budete mít jen pro sebe. Brač je ideální pro všechny milovníky vodních sportů a je nejlepší destinací pro windsurfing.

Jižní Dalmácie: tipy na nejlepší letoviska

Jižní Dalmácie se táhne od poloostrova Pelješac až k Černé Hoře na jihu. Je tu natolik různorodá krajina, že jí nelze popsat pár slovy.

V červenci a srpnu tu často panují pořádná vedra. Na jaře a v červnu vám tu bude příjemně.

Pokud máte čas, vydejte se skrz jižní Dalmácii místo po hlavní pobřežní silnice po paralelní starověké Napoleonově cestě v horách. Naskytne se vám nádherný výhled.

Poloostrov Pelješac

Kam do Chorvatska k moři

Poloostrov Pelješac je známý především svými Stonskými hradbami, které jsou se svými 7 km po Velké čínské zdi druhým nejdelším dochovaným opevněním na světě. Pelješac je druhým největším poloostrovem po Istrii a představuje krásnou, starou a romantickou oblast, kde je klid i v sezóně. Najdete tu oblázkové pláže a písečné pláže Prapratno a Zuljana. Pro poloostrov jsou typické taky solné pánve.

Dubrovník

Kam do Chorvatska k moři

Dubrovník je největší město jižní Dalmácie, které je známé svým starým městem a 2 km dlouhými hradbami. Je to taky na jihu nejoblíbenější turistický cíl. A ještě víc po odvysílání seriálu Hra o trůny. Pokud to jde, nevybírejte si pro návštěvu Dubrovníku měsíce červenec a srpen. Počítejte taky s tím že v Dubrovníku je docela draze.

Moře je tu o něco chladnější. U pláží máte na výběr – najdete tu jako skalnaté, tak oblázkové i písčité pláže jako pláž Sunj.

Region Konavle

Cavtat

Opomíjený venkovský region Konavle, který najdete jižně od Dubrovníku. Je to ideální místo pro návštěvu Dubrovníku. A taky pro pěší turistiku. Pobřeží jsou tady skalnatá, ale i přesto se tady najdou krásné pláže. Třeba v turistickém letovisku Cavtat.

Ostrov Korčula – kam do Chorvatska

Kam do Chorvatska k moři

Ostrov Korčula pokrývají kopce s borovicovými lesy, vinicemi a olivovými háji. Hlavním letoviskem je Korčula s historickým centrem, kde se údajně narodil Marco Polo.

Kde se ubytovat na ostrově Korčula: Aminess Lume Hotel: Krásný moderní hotel na klidném místě, s venkovním bazénem a přímo u moře

Hledáte ubytování v soukromí v apartmánech nebo vile u moře? Podívejte se na nabídku ubytování v soukromí zde.

Chorvatsko letoviska – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejlepší letoviska a kam v Chorvatsku k moři. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byl náš podrobný průvodce, kam do Chorvatska k moři. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu Doviđenja!

Více informací o Chorvatsku

CHORVATSKO: Split je historické město s krásnými plážemi a kompletním zázemím. Podívejte se na průvodce Splitem.

Makarská riviéra má jedny z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku a je tu tolik skvělých věcí, co dělat na Makarské.

SLOVINSKO: Inspirujte se tipy na nejkrásnější místa, co navštívit ve Slovinsku.

ŘECKO: Nebo vás víc zaujalo Řecko? Kam k moři v Řecku sdílíme v dalším článku. Santorini je jedním z nejkrásnějších ostrovů v Řecku – v tomto průvodci pro Santorini najdete veškeré tipy, jak se sem dostat, co vidět, nejlepší pláže a další užitečné informace.

SLOVINSKO: Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit ve Slovinsku.

ITÁLIE: V Itálii je tolik krásných míst – ta nejkrásnější místa v Itálii jsme sepsali v samostatném článku.

ŠPANĚLSKO: Inspirujte se tipy na místa, co navštívit ve Španělsku. Od pláží, historických měst po nádhernou přírodu. Mallorca je jedním z nejkrásnějších ostrovů ve Španělsku – podívejte se na fotografie a tipy, co vidět na Mallorce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *