Kam ve Španělsku? 33 nejkrásnějších míst, co navštívit ve Španělsku (+ mapa)

kam ve Španělsku

Co navštívit a kam ve Španělsku? Kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou? Zde je 33 tipů na nejkrásnější místa a města Španělska, která vás budou bavit.

Přiložíme také mapu pro snadnější sestavení itineráře Španělska.

S krajinou Španělska je to jako na cestě za pokladem. Slunné pláže Costa del Sol se střídají s malebnými vesničkami Andalusie, které následně přechází do rozlehlých olivových hájů a dramatických pohoří Sierra Nevada.

Jeden den se procházíte živými ulicemi Barcelony, další den objevujete historické památky v Granadě a třetí den relaxujete na pláži s osvěžující sangrií.

Pojďte se s námi podívat na nejkrásnější místa, která stojí za to vidět a navštívit ve Španělsku. Součástí jsou také odkazy na další články, kde se o daných místech a městech dozvíte více informací.

Co navštívit a vidět ve Španělsku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa a zajímavosti, co navštívit ve Španělsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Španělsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejkrásnější místa, co navštívit ve Španělsku

Je tolik skvělých věcí, co můžete dělat ve Španělsku. Od nádherných pláží se zlatavým pískem na Costa Brava nebo Costa del Sol po svěží horské masivy rozeseté po celé zemi. Španělsko je taky domovem mnoha krásných měst a vesnic. Každé je jiné a každé je naprosto unikátní a ohromí vás svojí velkolepou architekturou.

Pojďme se podívat na to, co musíte ve Španělsku vidět a zažít:

1. Madrid – kam ve Španělsku

Madrid je se svými 3,3 miliony obyvatel největším a taky hlavním městem Španělska a pátým největším evropským městem.

Další statistiky říkají, že je Madrid po Barceloně druhým nejnavštěvovanějším městem ve Španělsku. Turisté láká svými světoznámými muzei, nádhernou architekturou a skvělým jídlem.

Ubytování v Madridu 😴

Hostal Abadia Madrid

Levný a útulný penzion v centru

Hotel Ilunium Atrium

Moderní hotel s bazénem za skvělou cenu

královský palác v madridu

Madrid je živé a energické město, kde to podobně jako v Barceloně žije až do rána.

Navštivte světoznámá muzea (Prado, Thyssen-Bornemisza, Museo Reina Sofía), projděte si královský park plný zajímavostí, zajděte na tapas do La Latina, obdivujte honosnost Královského paláce nebo interiér katedrály Panny Marie Almudenské.

Jak se dostat do Madridu

Přímé lety z Prahy do Madridu létají po celý rok. Časově počítejte s letem přes 3 hodiny. Nejvíce letů nabízí španělská aerolinka Iberia. Tu doplňují Czech Airlines a v sezóně španělská nízkonákladová aerolinka Vueling.

Více informací: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Madridu (včetně mapy a užitečných informací o dopravě, jídle apod.). Sepsali jsme taky itinerář, jak si užít 3 dny v Madridu.

2. Toledo

Toledo je krásné město s bohatým historickým dědictvím. Jeho starobylé hradby, úzké křivolaké uličky a barevné budovy rozhodně stojí za vidění.

Mezi nejkrásnější místa Toleda patří úchvatná toledská katedrála (Santa Iglesia Catedral Primada de Toledo), která byla postavena v 15. století. Dalším top místem je Alcázar de Toledo, impozantní pevnost postavená králem Karlem V. v 16. století.

Toledo z vyhlídky Mirador del Valle / nejkrásnější města ve Španělsku
Toledo z vyhlídky Mirador del Valle / nejkrásnější města ve Španělsku

Toledo je taky domovem úžasných muzeí a v jeho okolí se nachází spousta vyhlídek. Přejděte most Puerta de Alcántara přes řeku Tajo a užijte si pohled na staré město, které je rozprostřené na vyvýšenině.

Odkud zažít nejlepší výhled na Toledo? Celé město budete mít jako na dlani z vyhlídky Mirador del Valle. Večer se odtud pokocháte pohledem na krásně nasvícené město.

Jak se dostat do Toleda: Toledo je snadno dostupné z Madridu – každou hodinu vyjíždí rychlík z nádraží Atocha. Cesta trvá půl hodiny.

3. Královský komplex El Escorial

Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial je ikonický klášterní komplex zapsaný na seznamu UNESCO, který se nachází nedaleko Madridu.

Byl postavený na konci 16. století na objednávku španělského krále Filipa II. a od té doby se stal symbolem španělské kultury a historie.

El Escorial / nejkrásnější místa ve Španělsku
El Escorial / nejkrásnější místa ve Španělsku

Skládá se ze dvou částí: samotného kláštera a paláce, které měly sloužit jako útočiště krále Filipa II. a jeho nástupců.

Během návštěvy si prohlédnete rozsáhlý areál s nádvořími, křížovými chodbami, kaplemi, zahradami a dalšími památkami. Nejoblíbenějšími památkami v areálu jsou Královský panteon, kde je kromě několika dalších španělských panovníků pohřben i Filip II; bazilika San Lorenzo el Real, renesanční kostel, a Královská knihovna, která obsahuje působivou sbírku knih a rukopisů.

Jak se dostat: Do královského komplexu El Escorial se nejsnadněji dostanete z Madridu, odkud jezdí několikrát denně regionální autobus č. 661. Za hodinku jste v cíli.

4. Barcelona – kam ve Španělsku

Od Olympijských her v roce 1992 se z Barcelony stalo nádherné kosmopolitní město, které je staré 2500 let. Každoročně se otevírají nová místa a atrakce, která činí z Barcelony ideální město, kam se můžete neustále vracet a získávat nové zážitky.

Ubytování v Barceloně 😴

ubytování barcelona
Hotel Acta Voraport

Ubytování s bazénem kousek od pláže

ubytování barcelona
Motel One Barcelona

Skvělý poměr ceny a kvality v centru města

barceloneta

A i když se město potýká s nadměrnou turistikou, zamilujete si ho. Historie Barcelony tu čiší z každého koutu. Ať už v podobě uliček v Gotické čtvrti nebo staveb, do kterých se propsal rukopis Gaudího z 19. a 20. století (Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló a další).

Více informací: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Barceloně (včetně mapy a užitečných informací o dopravě, jídle apod.). Sepsali jsme taky itinerář pro 3 dny v Barceloně. Máte více času? Zde je itinerář pro 4 dny v Barceloně.

Parc de la Ciutadella / co navštívit v Barceloně

5. Girona

Girona je krásné město na severovýchodě Španělska. Je známé svou středověkou architekturou, ke které patří gotická katedrála v Gironě a arabské lázně. Jednou z nejmalebnějších částí města je židovská čtvrť neboli El Call, plná úzkých dlážděných uliček, které lemují obchůdky a restaurace.

Pohled na Gironu z Pont de les Peixateries Velles / kam ve Španělsku
Pohled na Gironu z Pont de les Peixateries Velles / kam ve Španělsku

Nebo navštivte Parc de la Devesa, kde si můžete odpočinout v přírodě a užít si výhled na řeku Onyar. Z červeného kovového mostu Pont de les Peixateries Velles pak zažijete ikonický pohled na barevné domy Girony.

Jak se dostat do Girony: Girona je snadno dostupná z Barcelony za 40 minut rychlíkem z hlavního nádraží Barcelona-Sants.

6. Montserrat

Montserrat je hora v Katalánsku a oblíbený jednodenní výlet z Barcelony. Je to jedno z nejznámějších míst v zemi, známé svými rozeklanými vrcholky, které sahají až do výšky 4051 metrů.

Na Montserratu se nachází benediktinský klášter Santa María de Montserrat, který je poutním místem už od roku 1025.

montserrat španělsko
Montserrat / co navštívit ve Španělsku

Obdivujte nádhernou přírodu, navštivte opatství s muzeem a pokochejte se dechberoucím výhledem na okolí Barcelony.

Jak se dostat na Montserrat: Montserrat je snadno dostupný z Barcelony – přímým vlakem se sem dostanete za cca hodinku. Podrobný popis trasy najdete v našem itineráři pro 4 dny v Barceloně.

Auto je nejlepší možnost, jak prozkoumat Španělsko na vlastní pěst. Vzhledem k tomu, jak je Španělsko oblíbené, rezervujte si auto s dostatečným předstihem. Zajistíte si tak největší výběr za nejlepší ceny.

7. Valencie

Valencie je město ležící na východě Španělska u Středozemního moře. Je to jedno z nejvýznamnějších měst ve Španělsku, kde najdete celou řadu skvělých atrakcí, neuvěřitelnou architekturu a bohatou historii.

Mezi nejkrásnější místa, která ve Valencii navštívit, patří katedrála La Seu, náměstí Plaça de la Verge nebo nádherná budova staré burzy Llotja de la Seda.

Torres de Serranos Valencie

Jihovýchodně od jádra města uvidíte dokonalý kontrast k historickým stavbám v centru – nachází se tu totiž svého druhů největší vědecký park s futuristickými budovami a spoustou zeleně, kde sídlí obrovské akvárium a muzeum vědy.

Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit ve Valencii (včetně mapy, praktických informací o dopravě, jídle a ubytování).

Město umění a vědy Valencie / co navštívit ve Valencii

8. Kanárské ostrovy – nejkrásnější ostrovy ve Španělsku

Kanárské ostrovy, okouzlující španělské souostroví u pobřeží severozápadní Afriky, se mohou pochlubit svou různorodostí, od nádherných pláží na Tenerife a Gran Canarii až po měsíční terén sopečných polí na Lanzarote. Díky tomu si tady každý najde to své, ať už hledáte odpočinek u moře, nebo dobrodružné výlety v drsném terénu.

kam ve španělsku - kanárské ostrovy

Užijte si výbornou kuchyni, která je založená na kombinaci tradičních španělských receptů s africkými a latinskoamerickými vlivy. Vydejte se do jednoho ze čtyř národních parků a řady chráněných oblastí. V národním parku Teide na Tenerife, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází hora Teide, nejvyšší vrchol Španělska a skvělá ukázka sopečné krajiny.

Díky mírným teplotám a hojnému slunečnímu svitu jsou Kanárské ostrovy ideální destinací po celý rok.

kam ve španělsku - kanárské ostrovy

Jak se dostat na Kanárské ostrovy

Z Prahy se na Kanárské ostrovy dostanete přímými lety po celý rok. Smartwings letá na Fuerteventuru, Czech Airlines na Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria. V ceně základní letenky máte příruční zavazadlo o hmotnosti 8 kg.

Konečná doba letu se liší podle toho, na jaký ostrov letíte, ale ve všech případech počítejte kolem 5 hodin letu.

9. Alicante – kam ve Španělsku

Alicante, živé přístavní město na jihovýchodním pobřeží Costa Blanca ve Španělsku, nabízí skvělou kombinaci historie, kultury a středomořské krásy.

Alicante je proslulé svými krásnými plážemi, jako je například pláž Postiguet, která se nachází přímo v centru města a nabízí zlatavý písek a průzračnou vodu. Projděte si staré město s úzkými uličkami a barevnými domy nebo vystoupejte k hradu Santa Bárbara, odkud si užijete nejlepší výhled na město.

alicante španělsko

Město je zároveň skvělým výchozím bodem pro poznávání pobřeží Costa Blanca, které je známé svými malebnými vesničkami, skrytými zátokami a rušnými letovisky.

Jak se dostat do Alicante

Přímé lety Praha- Alicante jsou k dispozici v hlavní sezóně od dubna do října. Na výběr je německá aerolinka Eurowings a britská aerolinka EasyJet. V obou případech se jedná o nízkonákladové letecké společnosti, které se cenou téměř neliší a v ceně základní letenky získáte pouze malý batoh/kabelku.

10. Costa del Sol

Costa del Sol v Andalusii, v překladu “Sluneční pobřeží”, se nachází na jižním pobřeží pevninského Španělska v provincii Malaga. Tato oblast má jedny z nejúžasnějších pláží ve Španělsku a ročně tady svítí více než 300 dní slunce. I díky tomu se Costa del Sol stalo jednou z nejoblíbenějších španělských prázdninových destinací.

Costa del Sol Španělsko
Costa del Sol

Každý si tady najde to svoje – od bílých písečných pláží přes malebné rybářské vesničky a přímořská letoviska až po fantastické výhledy na hory z maurských hradů.

Costa del Sol je taky domovem rušného nočního života a skvělé kuchyně s širokou nabídkou restaurací, které podávají tradiční andaluská jídla i pokrmy mezinárodní kuchyně.

Jak se dostat na Costa del Sol

Na Costa del Sol se dostanete z letiště Málaga – z Prahy trvá přímý let 3 hodiny a 20 minut. Na výběr jsou aerolinky Czech Airlines, která létá po celý rok a Eurowings, která létá především v sezóně.

11. Peniscola

Peniscola je historické pobřežní město v provincii Castellon. Nachází se cca 50 km od Valencie.

Dominantou města je impozantní hrad postavený papežem Benediktem XIII. v roce 1394 a staré městské hradby, které tu stojí dodnes.

Staré město Peniscola / co vidět ve Španělsku
Staré město Peniscola / co vidět ve Španělsku

Stará čtvrť Peniscola zahrnuje úzké dlážděné uličky lemované charakteristickými bílými domy, které dotvářejí jedinečnou atmosféru tradiční rybářské vesnice.

Jak se dostat: Peniscola leží asi 1,5 hodiny severovýchodně od Valencie. Nejsnadněji je dostupná autem.

12. Albarracín

Albarracín je krásné městečko, která se nachází v provincii Teruel ve španělské Aragonii. Albarracín se rozprostírá na vrcholu kopce a je obklopený strmými horami, díky kterým vypadá jako z pohádky.

Je proslulé svými úchvatnými výhledy a neuvěřitelnou architekturou. Právě tahle kombinace mu několik let přinesla první příčku v žebříčku nejkrásnějších vesnic ve Španělsku.

Pohled na Albarracín z pevnosti nad starým městem / nejkrásnější místa ve Španělsku
Pohled na Albarracín z pevnosti nad starým městem / nejkrásnější místa ve Španělsku

Projděte si celé staré město, z jedné strany na druhou. Zabere vám to jen pár hodin. Odtud pak můžete vystoupat až k pevnosti, kterou uvidíte vysoko nad městem už při svém příjezdu. Právě tady se pořizují ty ikonické fotografie starého města zasazeného v okolních skalnatých horách.

Jak se dostat: Albarracín leží na půli cesty mezi Valencií a Madridem. Vzhledem k odlehlejší poloze v horách je nejsnadněji dostupný autem.

13. Poušť Teruel

V poušti Teruel získáte pocit, že jste se přesunuli do oblasti Grand Canyonu ve Spojených státech. Nachází se v regionu Aragonsko mezi vesnicí Albarracín a krásným městem Teruel.

Poušť Teruel / co navštívit ve Španělsku
Poušť Teruel / kam ve Španělsku

Poušť Teruel tvoří jedinečná krajina erodovaných hor a kaňonů. Tu vytvořilo dávné moře, které tady před miliony let vyschlo a zanechalo po sobě velkolepé skalní útvary spolu se zkamenělinami a dalšími důkazy o svém průchodu.

Nachází se tady řada archeologických nalezišť včetně jeskynních maleb z období paleolitu, které se podařilo v suchém podnebí dobře uchovat.

Jak se dostat: Poušť Teruel leží jen půl hodinky autem od městečka Albarracín, takže můžete obě místa spojit do jednoho výletu.

14. Segovia

Segovia je okouzlující starobylé město ve španělském regionu Kastilie a León, které leží jen hodinku severozápadně od Madridu. Segovia je známá svými starými městskými hradbami, impozantním římským akvaduktem a hradem Alcázar de Segovia, což jí povyšuje mezi nejkrásnější místa k návštěvě ve Španělsku.

Jak se dostat: Segovia leží jen hodinku rychlíkem z Madridu.

Římský viadukt v Segovia / co navštívit ve Španělsku
Římský viadukt v Segovia / co navštívit ve Španělsku

15. Bilbao

Bilbao leží v severním Španělsku podél řeky Nervión. Je to krásné město známé svou živou kulturou, uměleckými muzei a ohromujícím Guggenheimovým muzeem, které navrhl Frank Gehry.

Guggenheimovo muzeum Bilbao
Guggenheimovo muzeum Bilbao

Projděte si staré městské jádro Casco Viejo s úzkými dlážděnými uličkami, které lemuje tradiční baskická architektura. V okolí města se nachází taky několik krásných pláží s vyhlídkami a přístavem.

Jak se dostat: Bilbao leží na severu Španělska poblíž francouzských hranic. Pokud nejedete vlastním autem a hledáte přímý let, podívejte se na aerolinku Vueling. Ta nabízí několik letů týdně v sezóně od července do konce října. Po zbytek roku jsou možné pouze lety s přestupem.

16. Burgos – co navštívit ve Španělsku

Na severu Španělska, nedaleko města Bilbao, leží Burgos. Město plné kultury, historie a umění, jehož celé historické centrum je na seznamu světového dědictví UNESCO.

A i když tady najdete spoustu zajímavostí, klášterů, kostelů a paláců, tou nejkrásnější památkou je katedrála Santa Maria de Burgos, která pochází z roku 1221 a je dokonalým příkladem gotické architektury. Projděte si její okolní uličky, které lemují pastelové domy.

Katedrála v Burgos / co navštívit ve Španělsku
Katedrála v Burgos / kam ve Španělsku

A odkud si užít ten nejlepší výhled na Burgos? Od katedrály sledujte značení směrem k hradu, které vás zavede na vyhlídku Mirador Del Castillo. Nebo vystoupejte až k hradu, odkud výhledy taky stojí za to.

Jak se dostat: Burgos leží severně od Madridu. Přímým vlakem se sem dostanete za 1,5-2 hodiny.

17. Asturské pobřeží

Asturias je jednou z nejlepších oblastí ve Španělsku, kterou stojí za to navštívit díky nádherné přírodě, živé kultuře a nepřebernému množství aktivit.

Asturské pobřeží se rozprostírá podél Biskajského zálivu. Je známé svými nádhernými plážemi a členitým pobřežím a také skvělými místy pro surfování. Nedaleké hory poskytují panorama s fantastickými výhledy. Podle Greenpeace se jedná o jedno z nejzachovalejších pobřeží ve Španělsku.

Pobřeží Asturias / co navštívit ve Španělsku
Pobřeží Asturias / co navštívit ve Španělsku

Pobřeží lemuje osmnáct rybářských vesniček a přes dvě stě pláží, kde se můžete koupat, rybařit, plachtit nebo se věnovat windsurfingu či kitesurfingu. A až vás omrzí vodní radovánky, vyrazte za turistikou po okolních kopcích nebo objevujte tradiční architekturu v okolních vesnicích.

Jak se dostat: Asturias se rozprostírá na severu Španělska. Celou oblast obsluhuje menší regionální letiště, kam létají místní aerolinky. Auto je nejlepší možnost, jak si projet celé pobřeží Asturias.

Více informací: Plánujete si půjčit auto ve Španělsku? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta ve Španělsku.

18. Národní park Los Picos de Europa

Národní park Los Picos de Europa se nachází v severní části Španělska a rozkládá se na území tří autonomních oblastí – Asturie, Kantábrie a Kastilie a Leónu. Je to velkolepá krajina se strmými vrcholy a hlubokými údolími, plná svěží zeleně a divoké zvěře.

Los Picos de Europa / kam ve Španělsku
Los Picos de Europa

Jedním z nejlepších důvodů, proč navštívit národní park Los Picos de Europa, jsou jeho neuvěřitelné scenérie. Takový pohled jen tak někde nenajdete. Ať už se budete jen kochat výhledy z okénka auta, nebo se vydáte na pěší túru po jedné z turistických stezek různých obtížností.

Jak se dostat: Národní park Los Picos de Europa se rozprostírá na severu Španělska. Auto je nejlepší způsob, jak celý park prozkoumat.

19. Salamanka

Město Salamanca se nachází v západní části Španělska, přibližně 90 km západně od Madridu.

Jednou z hlavních atrakcí Salamanky je její nádherné staré město, které je od roku 1988 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve starém městě se nachází řada krásně zachovalých kostelů starých stovky let a malebné dlážděné uličky lemované tradičními obchůdky a restauracemi.

salamanka kam ve Španělsku
Salamanka

Nenechte si ují náměstí Plaza Mayor – ikonické náměstí z 18. století obklopené budovami v renesančním stylu, a goticko-barokní katedrálu, která vyčnívá vysoko nad panorama města.

Jak se dostat: Salamanka se nachází východě od Madridu, od kterého je dostupná za 2,5-3 hodiny přímým vlakem.

20. Sevilla – nejkrásnější místa ve Španělsku

Sevilla je hlavní město Andalusie na jihu Španělska. Je to krásné město plné historie a kultury – kdysi zde pobývali Kryštof Kolumbus a Ferdinand Magellan. Mezi nejkrásnější památky Sevilly patří katedrála La Giralda (největší gotická katedrála na světě) a Reales Alcazares (starý maurský palác z 10. století).

sevilla alcazar

Nenechte si ujít taky Setas de Sevilla, ultramoderní stavbu ve tvaru houby, která tvoří dokonalý kontrast s historickými budovami v okolí.

Sevilla toho nabízí ale mnohem víc včetně výborné kuchyně. V teplých dnech můžete navštívit jeden z parků a zahrad, nejoblíbenějším je park Maria Luisa plný nádherných budov, fontán a vodopádů.

Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Seville (včetně mapy a praktických informací).

Metropol Parasol / co navštívit v Seville

21. Granada – kam ve Španělsku

Dalším španělským městem, které musíte navštívit, je Granada. Palác Alhambra patří k nejkrásnějším památkám na světě zapsaným na seznamu UNESCO a doslova vás očaruje, až se budete procházet po pevnosti, palácích a nádvořích (vezměte si pohodlné boty, nachodíte toho opravdu hodně).

kam ve španělsku - granada
Granada

Nám učarovala čtvrť Albaicín, kde se můžete procházet labyrintem úzkých kamenných uliček, které lemují bílé domy ověšené barevnými květinami. Můžete dojít až na vyhlídku Mirador de San Nicolás, odkud je perfektní výhled na pevnost Alhambra a zalesněné kopce.

Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Granadě (včetně mapy a praktických informací).

22. Andalusie

Andalusie je nejjižnější autonomní společenství ve Španělsku a je známá svou neuvěřitelnou krásou. Andalusii můžete prozkoumávat kdykoliv v průběhu roku. Pořád tu budete mít co dělat a objevovat.

V Andalusii se nachází dechberoucí pohoří, jako je Sierra Nevada v Granadě, a také nádherné pláže podél pobřeží Středozemního moře.

Cádiz

Navštivte jedno z historických měst včetně Sevilly, Granady, Córdoby, Rondy, Cádiz nebo Antequera. Nenechte si ujít ani nádherné bílé vesničky rozeseté po venkově. Je jich na výběr tolik a jedna je krásnější než druhá. Mým tipem je Frigiliana, Osuna, Mijas, Arcos de la Frontera a Montefrio.

Pohodovou dovolenou u vody zažijete v přímořských letoviscích Malaga, Marbella nebo Mojacar se starým městem vysoko na kopci a dlouhou písčitou pláží.

Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Andalusii (včetně mapy a praktických informací).

23. Santiago de Compostela

O poutním místě Santiago de Compostela jste už možná slyšeli v souvislosti se Svatojakubskou cestou, která končí právě tady u katedrály Santiago de Compostela (ta je na seznamu UNESCO).

Santiago de Compostela
Santiago de Compostela

Santiago de Compostela leží v severozápadní části Španělska a je jedním z nejnavštěvovanějších měst v zemi. Staré jádro tvoří labyrint uliček lemovaných kostely a zdobenými budovami, kde je radost se procházet.

Jak se dostat: Santiago de Compostela je nejzápadněji položené ze všech zmíněných měst ve Španělsku. Nejlepší možností, jak se sem dostat, je letět do Madridu a odtud vlakem do Santiago de Compostela (3-4 hodiny podle spoje).

24. Faro de Fisterra

Faro de Fisterra představuje symbolické místo konce světa. Když tu stojíte, máte pocit, že je odtud jen oceán a nic jiného. Podle legendy se prý dostane těm, kteří ho navštíví, štěstí a bohatství. Možná proto je tak oblíbený a jezdí sem celé autobusové zájezdy. 🙂

Faro de Fisterra španělsko
Faro de Fisterra

Dominantou Faro de Fisterra je historické maják, který je od svého postavení v 18. století důležitým majákem pro námořníky. Okolí majáku tvoří rozeklané útesy, pláže a skalnaté zátoky. Poblíž Faro de Fisterra můžete navštívit kouzelnou vesničku Fisterra.

Jak se dostat: Faro de Fisterra je nejzápadněji položené místo ve Španělsku. Nejsnadněji se sem dostanete autem.

25. Ronda – kam ve Španělsku

Ronda je úžasné staré španělské město ležící v Andalusii. Mnozí jí považují za jedno z nejmalebnějších a nejromantičtějších měst ve Španělsku. Ronda je doslova zaklíněná mezi nádhernou přírodu, olivové háje, citrusové sady a svěží vinice.

Rondu nejlépe poznáte, když se budete procházet dlážděnými uličkami a obdivovat starobylé památky a nádherné výhledy.

Puente Nuevo Ronda
Puente Nuevo Ronda

Mezi nejkrásnější památky patří Puente Nuevo (Nový most), který se klene přes obrovskou soutěsku mezi dvěma útesy, Plaza de Toros (Býčí kruh) – kde se dodnes konají býčí zápasy, Palacio Mondragon – palác z 18. století, v němž sídlí muzeum, a La Mina, systém starobylých podzemních tunelů.

Jak se dostat do Rondy

Ronda je nejsnadněji dostupná autem z Málagy (1,5 hodiny), kam létají přímé lety z Prahy (aerolinky Czech Airlines, Eurowings).

Oblíbenou možností je taky organizovaný výlet z Málagy, který zahrnuje dopravu do Rondy a Setenil de las Bodegas (viz další tip) včetně vstupného do Plaza de Toros v Rondě.

26. Córdoba

Španělská Córdoba se nachází v jižní části země, na západě leží Sevilla a na východě Granada. Je to historické město plné maurské architektury i dalších památek z její pestré minulosti. Kdysi bylo jedním z nejvýznamnějších evropských měst a kulturních center.

Córdoba
Mešita v Córdobě

Navštivte Alcázar de los Reyes Cristianos (v překladu Pevnost křesťanských králů), mešitu Mezquita-Catedral de Córdoba a Římský most.

Srdcem Córdoby je rozlehlé náměstí ze 17. století Plaza de la Corredera, které lemují budovy v zářivých odstínech s podloubím, restauracemi a obchody.

Jak se dostat: Na vlakové nádraží v Córdobě se dostanete z Málagy za hodinu. Autem za 1,5-2 hodiny.

27. Cabo de Gata

Cabo de Gata je přírodní rezervace na jihovýchodním pobřeží Španělska v provincii Almería. Jedná se o izolovanou oblast s dramatickou krajinou a nádhernými mořskými scenériemi. Díky své jedinečné biologické rozmanitosti a přírodním krásám byla tato oblast vyhlášena organizací UNESCO biosférickou rezervací.

Cabo de Gata Španělsko
Cabo de Gata

Hlavním lákadlem Cabo de Gata je jeho divoká a drsná krása. Zdejší pláže jsou jedny z nejnedotčenějších a nejkrásnějších v celé Evropě s průzračnou vodou plnou mořského života. Prozkoumávat můžete víc než 18 km pobřeží včetně skrytých zátok, strmých útesů, sopečných skal a tyrkysových lagun.

Jak se dostat: Cabo de Gata se rozprostírá východně od Málagy, kam létají přímé lety z Prahy. Z Málagy je nejlépe dostupné autem podél pobřeží (2,5 hodiny).

28. Jeskyně Altamira

Jeskyně Altamira se nachází v Kantábrii. Je světově proslulá svými velkolepými paleolitickými jeskynními malbami, které pocházejí z období starší doby kamenné mezi 18 000 a 14 000 lety před naším letopočtem. Nejznámější malbou je “polychromovaný strop”, který zobrazuje pasoucí se stádo divokých bizonů.

Malby v jeskyni Altamira
Malby v jeskyni Altamira

Jeskyně byla znovuobjevena v roce 1879 amatérským španělským archeologem Marcelinem Sanzem de Sautuola. Od té doby byla v roce 1985 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

V rámci prohlídky navštívíte muzeum, které je věrnou kopií jeskyně Altamira. Původní jeskyně je veřejnosti nepřístupná.

Jak se dostat: Jeskyně Altamira se nachází 1,5 hodiny autem od Bilbao (směrem k pobřeží Asturias).

29. Caminito Del Rey – kam ve Španělsku

Caminito Del Rey je epická turistická trasa poblíž Malagy v Andalusii. Španělský básník a dramatik Federico García Lorca ji proslavil jako “El Caminito del Rey” (Královská stezka). Stezka vede podél strmých stěn rokle zvané El Chorro a nabízí fantastické výhledy na skalnaté soutěsky, hluboké kaňony, zalesněné rokle a průzračnou vodu.

Caminito del Rey Španělsko
Caminito Del Rey

Nejpůsobivější částí stezky je 1 km dlouhý úsek, který visí přímo nad soutěskou El Chorro ve výšce 100 metrů nad řekou. Caminito Del Rey byla považována za jednu z nejnebezpečnějších turistických stezek v Evropě kvůli prudkým srázům a strmým skalám.

V posledních letech ale prošla rozsáhlými bezpečnostními úpravami a nyní je naprosto bezpečná. A právem patří k tomu nejlepšímu, co navštívit ve Španělsku.

Jak se dostat na Caminito del Rey

Caminito del Rey je oblíbený jednodenní výlet z Málagy a Costa del Sol. Z Málagy vyjíždí několik vlakových spojů denně do El Chorro (40-50 minut). Tady přesednete na kyvadlový autobus, který vás za 2,50 € doveze ke vstupu na stezku (cena za zpáteční jízdenku; platí se v hotovosti u řidiče).

Autobus vás zaveze asi 2 kilometry od stezky, odkud ještě půjdete pěšky k severnímu vstupu. U oficiálního vstupu vám dají helmu a pokyny. Poté vás čeká samotná stezka, která je jednosměrná.

Od vlaku si vyčleňte cca hodinu, než dojdete k hlavnímu vstupu do soutěsky.

Autem jste u Caminito del Rey z Málagy za 50 minut. Na výběr jsou 3 parkoviště za poplatek 2 € na den.

Samotná stezka je naprosto bezpečná a extrémně populární. Vstupenky bývají vyprodané dopředu. Existuje dokonce řada organizovaných výletů, které zahrnují vstup a dopravu.

30. Zaragoza

Zaragoza je město v autonomní oblasti Aragonie na severovýchodě Španělska. Je známá svou jedinečnou směsicí římské a maurské architektury a živými kulturními památkami. Zaragoza je doslova zaklíněná mezi nádhernou přírodu pohoří Pyreneje.

Zaragoza Španělsko
Zaragoza

Vstupte do starého města skrz kamennou bránu Puerta del Carmen a projděte se přes malebná náměstí až k řece Elbro, kde leží katedrála La Seo a kousek opodál Basílica del Pilar s barevnými kopulemi. Mimo centrum si nenechte ujít návštěvu památky UNESCO, maurského paláce Aljafería, kde dnes sídlí aragonský parlament.

Jak se dostat: Zaragoza leží na půli cesty mezi Barcelonou a Madridem. Z obou měst se sem dostanete vlakem za 1,5 hodiny.

31. Pyreneje

Pyreneje jsou jednou z nejúžasnějších a nejrozmanitějších oblastí, kam ve Španělsku. Nachází se na severu země podél hranice s Francií. V Pyrenejích si užijete fantastické výhledy a spoustu outdoorových aktivit, od svěžích údolí až po vysoké vrcholy.

Pyreneje jsou ideální pro jízdu na horském kole, skialpinismus, túry na sněžnicích nebo prostě jen pěší poznávání hor.

Národní park Ordesa je na seznamu UNESCO, Pyreneje
Národní park Ordesa je na seznamu UNESCO, Pyreneje

K nejlepším místům, která stojí za to navštívit, patří národní park Ordesa s velkolepými skalními útvary známými jako “tosca”, přírodní rezervace Posets-Maladeta, která zahrnuje jak nížinné, tak vysokohorské oblasti, Monte Perdido s mnoha ledovcovými jezery a Barrancs de Boí, úžasná soutěska plná vodopádů.

Jak se dostat: Pyreneje lemují španělsko-francouzské hranice. Auto je nejlepší možnost, jak poznat co nejvíce z pohoří a národního parku Ordesa.

32. Costa Brava

Costa Brava je krásné pobřeží na severovýchodě Španělska. Táhne se od Blanes po Portbou a je proslulé svými malebnými plážemi, úchvatnými vrcholky útesů a křišťálově čistou vodou.

costa brava španělsko
Costa Brava

Na Costa Brava můžete provozovat vodní sporty, šnorchlovat, objevovat historické památky, ochutnávat vynikající kuchyni či objevovat krásné zátoky. Navíc tu panuje po celý rok mírné klima. Díky tomu všemu je Costa Brava jednou z nejnavštěvovanějších oblastí ve Španělsku.

Jak se dostat: Costa Brava se rozprostírá severně od Barcelony, ze které je taky nejsnadněji dostupná. Přímo na Španělském náměstí můžete nasednout na vlak, který vás zaveze do měst podél pobřeží. Čas se liší podle toho, do jakého letoviska jedete – od 30 minut do cca 2 hodin. Nejsevernější letoviska je lepší navštívit autem.

33. Mallorca – nejkrásnější ostrovy ve Španělsku

Mallorca (nebo taky Majorca) je největším z Baleárských ostrovů ve Španělsku a je oblíbenou prázdninovou destinací, která každoročně láká miliony návštěvníků.

Užijte si odpočinek na krásných plážích, potápění či vodní sporty. Nebo se vydejte po jedné z turistických stezek napříč rozmanitou krajinou.

A co vyrazit po stopách dřívější historie, která je ovlivněná římskými, maurskými a křesťanskými vlivy? Den můžete zakončit v tradiční restauraci, kde vás pohostí lokální kuchyní. Nebo v baru se živou atmosférou.

Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit na Mallorce (včetně mapy a praktických informací).

Co ochutnat ve Španělsku?

  • Paella: Tradiční rýžový pokrm připravovaný z kuřecího masa, králíka a šneků, ochucený šafránem a kořením. Nejoblíbenější verzí je paella s mořskými plody.
  • Tapas: V barech po celém Španělsku se podává nekonečné množství druhů tapas; od oliv a uzenin až po smažené kalamáry nebo plněné papriky.
  • Jamón Ibérico: Jeden z nejlepších druhů sušené šunky na světě, která je vyrobená z iberských prasat a má bohatou a jemnou chuť.
  • Tortilla Española: Tradiční španělská omeleta připravovaná z vajec, brambor a cibule. Často se podává jako tapa nebo hlavní jídlo.

Co pít ve Španělsku?

  • Cerveza (Pivo): Španělé milují pivo a najdete zde širokou nabídku místních značek.
  • Vino (Víno): Španělsko je známé svými vynikajícími víny. Nezapomeňte ochutnat červené víno z oblasti Rioja nebo cava, šumivé víno z Katalánska.
  • Sangria: Osvěžující směs vína, brandy, ovoce a někdy i sody. Ideální pro teplé dny.
  • Tinto de Verano: Jednodušší a méně sladká verze sangrie, připravovaná z červeného vína a citronové limonády.
co ochutnat ve Španělsku

Jak se dopravovat po Španělsku?

Vlaky a autobusy

Doprava po Španělsku je poměrně snadná, protože se do mnoha destinací dostanete díky rozsáhlé síti vlaků, autobusů a trajektů.

Vlaky

Síť španělských vlaků Renfe je hlavním způsobem dálkové dopravy v zemi a spojuje většinu velkých měst. K dispozici je několik různých typů vlakových spojů, od regionálních až po vysokorychlostní vlaky AVE, které dosahují rychlosti až 300 km/h (a jsou tak jedny z nejrychlejších vlaků v Evropě). Na většinu tras je možné zakoupit jízdenky online.

Autobusy

Dalším oblíbeným způsobem poznávání země je cestování autobusem, přičemž národní autobusové společnosti, jako je Alsa nebo Avanza, spojují ještě více malých měst a obcí než železnice. Místní autobusové linky bývají levnější než vlaky, i když cesta trvá většinou déle. Jízdenky si koupíte na nádraží nebo online.

Na Omio.com pak najdete autobusové a vlakové spoje na jednom místě (především spoje na delší vzdálenosti).

Pro ty, kteří chtějí prozkoumat španělské pobřežní ostrovy, jsou k dispozici trajekty z mnoha měst na pevnině.

Městečko ve skalách Setenil de Las Bodegas
Městečko ve skalách Setenil de Las Bodegas

Půjčení auta ve Španělsku

Raději byste poznali Španělsko po vlastní ose? Půjčení auta je jednou z nejoblíbenějších možností, jak prozkoumat nejkrásnější místa ve Španělsku a objevit kouty země, kam byste se s veřejnou dopravou nedostali.

Půjčení auta je jednoduché. Základním pravidlem je rezervovat s dostatečným předstihem (zvlášť, pokud chcete auto s automatickou převodovkou). Stačí vyplnit údaje a při převzetí se prokázat občanským průkazem a řidičským průkazem (z domovské země u občanů EU/EHP). Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma.

Více informací: Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta ve Španělsku.

Šmoulí městečko Juzcar Španělsko
Šmoulí městečko Juzcar

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, památky a zajímavosti, co navštívit a vidět ve Španělsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Španělsku

MADRID: Inspirujte se nejlepšími místy, co vidět v Madridu.

BARCELONA: Barcelona je spolu s Madridem nejnavštěvovanějším městem ve Španělsku. Zde jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Barceloně (vstupné, otevírací doba, fotografie, mapa) nebo si naplánujte svojí cestu pomocí itineráře pro Barcelonu za 3 dny.

VALENCIE: Valencie je dalším krásným městem ve Španělsku – zde je podrobný průvodce včetně tipy, co navštívit ve Valencii.

ANDALUSIE: Andalusie je jednou z nejkrásnějších oblastí ve Španělsku – v tomto článku jsme sepsali tipy na nejkrásnější místa, co vidět v Andalusii. Nejoblíbenějším přímořským střediskem Andalusie je Málaga.

Granada je historický skvost, kde se nachází světoznámý palác Alhambra. Nebo navštivte Sevillu, jedno z nejkrásnějších měst ve Španělsku.

MALLORCA: Zde jsou nejkrásnější místa na Mallorce a tipy, co navštívit v Palma de Mallorca.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *