Jak na půjčení a řízení auta ve Španělsku (2024) – tipy a zkušenosti

půjčení a řízení auta ve španělsku

Silnice vedoucí podél skalnatého pobřeží, horské průsmyky napříč divokou přírodou a malebné vesničky rozeseté po celé zemi nabádají poznat Španělsko po vlastní ose. Jak na půjčení auta ve Španělsku, jaká je cena, poplatky a požadavky a na co připravit při řízení ve Španělsku? Vše si ukážeme v dnešním průvodci včetně užitečných tipů a odkazů, aby vaše půjčení auta ve Španělsku proběhlo hladce a snadno.

Jak si půjčit auto ve Španělsku?

Discovercars.com nebo jiná podobná služba je nejlepší způsob, jak si půjčit auto ve Španělsku. Na jednom místě najdete mezinárodní i lokální autopůjčovny a můžete si tak vyfiltrovat to nejlepší s ohledem na cenu a kvalitu. Díky pojištění a stornu zdarma vám odpadají dodatečné starosti.

Díky rezervaci předem získáte taky lepší cenu a možnost výběru. Auto si následně vyzvednete s číslem rezervace, dokladem totožnosti a řidičským průkazem.

S pracovníkem autopůjčovny doladíte poslední detaily nájemní smlouvy, zkontrolujete svůj vůz a můžete vyrazit.

Takhle probíhá ve zkratce půjčení auta ve Španělsku. Níže si celý postup podrobněji rozebereme, ať víte, jaké nástrahy vás mohou potkat, jaké pojištění zvolit apod.

V druhé části článku se podělíme o tipy, jak na řízení auta ve Španělsku a na co si dát pozor.

Jaké jsou požadavky pro půjčení auta ve Španělsku?

Požadavky na půjčení auta ve Španělsku jsou podobné jako v ostatních zemích. Za prvé budete potřebovat platný řidičský průkaz z vaší domovské země (mezinárodní řidičský průkaz, pokud nejste občany EU/EHP nebo pokud váš řidičský průkaz není v latince, popř. je bez fotografie).

Za druhé musíte být starší 21 let a vlastnit řidičský průkaz déle než jeden rok (některé autopůjčovny mohou vyžadovat 2 roky).

Za třetí budete potřebovat kreditní kartu na vaše jméno, a také doklad o pojištění a/nebo dodatečném pojištění, pokud je půjčovna vyžaduje.

A konečně, některé společnosti mohou vyžadovat další dokumenty, jako jsou kopie pasu.

Římský most v Segovii

Kolik stojí půjčení auta ve Španělsku?

Cena pronájmu auta ve Španělsku se liší v závislosti na typu auta, na jak dlouho ho potřebujete, a na dalších faktorech. Obecně lze říct, že auto si můžete pronajmout už od 25 € na den (se základním pojištěním), přičemž na delší dobu pronájmu vám autopůjčovna většinou poskytne slevy. V sezóně jsou ceny vyšší.

Pro snížení nákladů se vyplatí zvážit pronájem menších vozidel, jako jsou městské vozy nebo hatchbacky, které jsou cenově výhodnější než větší luxusní vozy nebo modely SUV.

Pokud je vám mezi 21-25 lety nebo jste naopak starší (nad 70 let, někdy nad 75 let), počítejte s příplatkem, který se liší podle autopůjčovny.

Většina půjčoven navíc vyžaduje, aby si zákazníci zakoupili pojištění a další doplňky, jako je GPS – ty zvyšují celkové náklady na pronájem vozu ve Španělsku.

Vždy se vyplatí poohlédnout se po nejlepší nabídce, která odpovídá vašemu rozpočtu a potřebám. Nakonec se před podpisem smlouvy o pronájmu ujistěte, že jste nepřehlédli žádné skryté poplatky.

Ceny pohonných hmot ve Španělsku

Ceny pohonných hmot ve Španělsku se mohou v jednotlivých regionech lišit. Od roku se ceny zvýšily a nyní se ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi drží v průměru.

Cena benzínu se pohybuje kolem 1,53 € za litr a cena nafty kolem 1,49 € za litr. Aktuální ceny benzínu a nafty si můžete zkontrolovat na tomto odkaze.

půjčení auta ve Španělsku
Díky autu se dostanete i do oblastí, kam byste se veřejnou dopravou nedostali – na fotce poušť Teruel

Postup při půjčení auta ve Španělsku

1. krok: Rezervace vozidla

Kde si rezervovat auto ve Španělsku?

Ve Španělsku je k dispozici mnoho různých společností, které nabízejí služby půjčoven aut. Mezi nejoblíbenější patří Europcar, Avis, Hertz a Sixt. Tyto společnosti mají obvykle pobočky ve všech velkých městech a na letištích, což usnadňuje rychlou rezervaci auta po příletu.

Tip: Pokud si plánujete půjčit auto, doporučuji si ho rezervovat s dostatečným předstihem – zajistíte si tak nejlepší cenu a výběr. Navíc Andalusie je velmi populární a na poslední chvílí může být nabídka hodně omezená.

Při rezervaci se taky podívejte na storno podmínky – a překontrolujte, zda je možné v případě potřeby zdarma stornovat rezervaci vozidla (většinou je to možné do 48 hodin před vyzvednutím vozidla).

Jak si rezervovat auto ve Španělsku?

Při rezervaci vozidla zadejte místo vyzvednutí (a místo vrácení, pokud se liší). Pokud budete auto vracet jinde, může vám autopůjčovna účtovat dodatečný poplatek (za převoz vozidla na původní místo). Neplatí to ale vždy.

Nyní se vám zobrazí všechna vozidla, která splňují kritéria. Ceny, které vidíte, zatím zahrnují pouze základní pojištění odpovědnosti za škodu a krádež.

Vyberte si požadovaný model auta. Doporučuji vybírat mezi menšími modely, pokud se neplánujete pohybovat pouze mezi velkými městy nebo nejedete do hor.

Při návštěvě španělských vesnic nebo při parkování budete za malé auto rádi. Místní silnice totiž často působí jako jednosměrky, i když nejsou. Dostanete se tak do situací, kdy budete muset například vycouvat, abyste uvolnili cestu protijedoucímu autu. Nebo na vás zbyde při parkování velmi úzké místo, kam se tak akorát vejdete s menším autem.

Dobrou zkušenost máme s hatchbacky – pohodlně se vám do nich vejdou zavazadla a prostorově jsou tak akorát.

Upozornění: Jakmile si vybere auto, podrobně si pročtěte všechny podmínky. Nenechte se zlákat cenou některých autopůjčoven – nízká cena totiž často bývá vykoupená skrytými poplatky nebo výjimkami. Čtěte důležité informace a podmínky.

půjčení auta ve Španělsku
Andalusie je známá svými bílými vesnicemi – na fotografii je vesnice Mijas

Půjčení auta ve Španělsku – pojištění

Standardní pojištění odpovědnosti za škodu je ze zákona součástí ceny. V ceně bývá taky pojištění CDW (Collision Damage Waiver), tj. pojištění pro případ poškození nebo krádeže. Toto pojištění je s vysokou spoluúčastí.

Co to znamená? Pokud byste na půjčeném autě něco poškrábali nebo měli nehodu, musíte uhradit výši škody (maximálně do výše spoluúčasti). 

Aby se půjčovna chránila, že tuto škodu opravdu uhradíte, na vaší kreditní kartě vám po dobu půjčení auta zablokuje částku, která odpovídá výši spoluúčasti. Jakmile auto v pořádku vrátíte, částku okamžitě uvolní.

Výše spoluúčasti se u každého modelu auta liší. Konkrétní částku najdete u každého auta. Tohle je částka, kterou vám autopůjčovna zablokuje po dobu zapůjčení auta – spoluúčast se pohybuje nejčastěji v rozmezí 800-2000 €.

Upozornění: K blokaci spoluúčasti potřebujete kreditní kartu na vaše jméno, nikoliv debetní kartu. Je to běžná praxe po celém světě. Kreditní karta je totiž méně riziková než platební karta – platební kartu získá každý, u kreditní karty je potřeba splnit konkrétní požadavky. Založení kreditní karty je dnes už naštěstí otázkou pár minut (karta dorazí obvykle do týdne domů).

A jak se můžete vy chránit při půjčení auta ve Španělsku?

Jednou z možností je přikoupení komplexního pojištění, které autopůjčovna nabízí. Pokud by se stalo něco s autem, autopůjčovna vám následně vrátí částku zpět.

Připojištění nabízí taky autopůjčovny. Můžete si ho sjednat na místě. Tato pojištění mají různá značení:

 • CDW (Collision Damage Waiver) – základní havarijní pojištění
 • FDW nebo FCDW (Full Damage Waiver) – plné havarijní pojištění bez pojištění podvozku a kol
 • Super CDW – plné havarijní pojištění včetně podvozku a kol

Další možností je poptat se v bance, zda vaše karta toto pojištění nenabízí.

☞ Čtěte našeho průvodce s tipy na nejkrásnější místa, co vidět v Andalusii.

Můžu si půjčit auto na místě?

Své auto si můžete půjčit taky bez předchozí rezervace. Ceny na místě za pronájem bývají vyšší než při při rezervaci předem. Myslete taky na to, abyste si na místě důkladně pročetli celé podmínky.

Existuje taky velká pravděpodobnost (především v sezóně), že nebude k dispozici auto, které jste si vyhlédli (například na vás zbydou pouze větší modely, i když jste si plánovali půjčit menší auto).

Pokud si plánujete půjčit auto s automatickou převodovkou, rezervujte určitě předem a s velkým předstihem. Podobných modelů je pouze omezený počet a bývají brzy rezervované.

půjčení a řízení auta ve španělsku

2. krok: Převzetí vozidla

Připravte si dokumenty a podepište nájemní smlouvu

Vyzvedněte si své auto na vybraném místě. Předložte potvrzení rezervace, průkaz totožnosti (pas nebo v rámci EU občanský průkaz) a řidičský průkaz.

Na základě vašeho potvrzení zhotoví autopůjčovna nájemní smlouvu a doplní vše, co je potřeba (další řidič, dodatečná pojištění apod.).

Pokud plánujete s půjčeným autem překročit hranice, informujte o tom pojišťovnu.

Zkontrolujte stav vozidla

Pracovník autopůjčovny vám poskytne formulář, kde bude zaznamenaný stav vozidla, počet najetých kilometrů a kolik paliva je v nádrži. Zkontrolujte si stav vozidla a pokud najdete další poškození, nafoťte je nebo nahrajte. Cokoliv, co nebude zdokumentováno, vám pak může být naúčtováno. Malé oděrky se ve Španělsku moc neřeší – tady je to naprosto běžné.

Překontrolujte světla (včetně mlhovek) a podívejte se, zda má auto 2 výstražné trojúhelníky v zavazadlovém prostoru, 2 žluté vesty ve vnitřní přihrádce u spolujezdce, rezervní pneumatiku, zvedák a nářadí, pokud bude potřeba vyměnit pneumatiku.

3. krok: Vrácení vozidla

Natankujte nádrž, jak bylo domluveno při rezervaci. Auto čistit nemusíte, pokud není nadměrně znečištěné.

Vraťte auto na smluveném místě a počkejte, až ho pracovník před vámi zkontroluje a potvrdí, že je vše v pořádku. Na vrácení auta si vyhraďte cca 30 minut.

půjčení auta ve Španělsku

Discovercars.com nebo jiná podobná služba je nejlepší způsob, jak si půjčit auto ve Španělsku. Na jednom místě najdete mezinárodní i lokální autopůjčovny a můžete si tak vyfiltrovat to nejlepší s ohledem na cenu a kvalitu. Díky pojištění a stornu zdarma vám odpadají dodatečné starosti.

Jak na řízení auta ve Španělsku?

Řízení ve Španělsku se příliš neliší od řízení v jiných zemích, nicméně existují určitá pravidla a předpisy, které byste měli znát, abyste si zajistili bezpečnou cestu.

Za prvé dodržujte rychlostní limity, které přísně kontroluje policie a národní garda.

 • 50-70 km/h pro města
 • 90 km/h mimo město
 • 120 km/h na dálnicích

Za druhé, španělští řidiči bývají na silnicích poměrně agresivní (ale dodržují dopravní předpisy). Některé silnice mohou mít nepřehledné uspořádání, tak dbejte zvýšené opatrnosti.

Silnice ve Španělsku jsou obecně kvalitní a dobře udržované. Hlavní dálnice bývají nejspolehlivější, s dobře označenými jízdními pruhy a jasně vyznačenými rychlostními limity. Vedlejší silnice mohou mít různé povrchy, od hladkých zpevněných až po klikaté horské cesty, ale obvykle jsou pro cestování bezpečné.

Hlavní tahy bývají volné a bez většího provozu. To neplatí o větších městech (Madrid, Barcelona, Sevilla apod.), kde je lepší zaparkovat na kraji města a do centra dojet městskou dopravou.

Možná vás překvapí, kolik aut ve Španělsku bude mít různé oděrky, potlučení nebo rozbité celé nárazníky. Je to běžná praxe podobně jako v Itálii.

Horské městečko Albarracín

Základní pravidla pro řízení auta ve Španělsku

 • Ve Španělsku se jezdí vpravo a levý pruh je rychlý pruh.
 • Všichni cestující musí mít po celou dobu jízdy ve vozidle zapnuté bezpečnostní pásy.
 • Jako řidič u sebe musíte mít řidičský průkaz, doklady o registraci vozidla a doklady o pojištění.
 • Používání mobilních telefonů během jízdy je zakázáno s výjimkou zařízení hands-free.
 • Řízení pod vlivem alkoholu nebo drog je nezákonné a s případným porušením jsou spojené přísné tresty.
 • Při jízdě na dálnicích, rychlostních silnicích a venkovských silnicích používejte ve dne i v noci potkávací světla.
 • Pokud není uvedeno jinak, máte přednost zprava.
 • Doporučuji si trasu načíst už před cestou, pokud nemáte dostatek mobilních dat. Španělsko nemá to nejlepší wifi pokrytí.
 • Dodržování silničních pravidel kontroluje národní garda, policie a fotoradary. Pokud vám přijde pokuta na autopůjčovnu, uhraďte jí co nejdříve (čím dříve zaplatíte, tím méně zaplatíte).

Platí se ve Španělsku mýtné?

Španělsko má po celé zemi několik zpoplatněných úseků silnic. Většinou se jedná o úseky, které vyžadují více údržby (například horské tunely). A většinu těchto úseků taky provozují různé společnosti.

Nezpoplatněné úseky dálnic se značí pouze A (autovías) a k tomu jedna nebo dvě číslice, a zpoplatněné úseky se značí AP (autopistas) a k tomu opět jedna nebo dvě číslice (například AP-7 nebo AP-46).

Při průjezdu mýtnou bránou musíte zaplatit poplatek, který se většinou pohybuje v rozmezí 5-30 € v závislosti na typu vozidla, délce cesty a společnosti. Zaplatíte kartou, hotově nebo pomocí elektronického systému Via-T.

Podívejte se na zpoplatněné úseky dálnic na této mapě:

Tip: Pokud byste se chtěli vyhnout placení mýtnému, vyberte v navigaci “Vyhnout se zpoplatněným úsekům”.

☞ Před cestou se ujistěte, že rozumíte španělským značkám. V základu jsou podobné, ale některé se mohou trochu lišit. Podívejte se na dopravní značení ve Španělsku.

Parkování ve Španělsku

Parkování ve Španělsku může být někdy náročné. To se týká velkých měst nebo hojně navštěvovaných oblastí.

Obecně platí, že ve většině hojně navštěvovaných měst je parkování v centru zakázané nebo omezené. Obvykle jsou tady umístěné značky označující, kde můžete a kde nemůžete parkovat. Pokud je to možné, snažte se při hledání místa k zaparkování vyhnout centru a zaparkovat někde dál, odkud se do centra dostanete snadno městskou dopravou.

V okolí španělských měst a vesnic je k dispozici spousta možností parkování. Některá z nich nabízejí bezplatné veřejné parkování na vyhrazených místech, zatímco jiná mohou být zpoplatněná na soukromých parkovištích nebo v garážích.

Pokud plánujete parkovat na ulici, dávejte pozor na barevné značení. Bílé pruhy znamenají parkování zdarma (v centru téměř nemožné), modré pruhy značí placené parkování, zelené pruhy jsou pro rezidenty a v případě žlutých pruhů platí zákaz parkování.

Placené parkování je zpoplatněné většinou v čase 8:00-18:00 a v neděli nebo o svátcích může být zdarma. Čtěte konkrétní informace na místních značkách a parkovacích automatech.

Pro vyhledání parkování doporučuji Parkopedia. Funguje skvěle. Dobře poslouží taky Google mapy, kde si můžete přečíst zkušenosti ostatních.

Toto byla naše tipy, jak si půjčit auto ve Španělsku a jak na řízení auta ve Španělsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Španělsku

ŠPANĚLSKO: V našem seznamu o nejkrásnějších místech Španělska přinášíme tipy, co navštívit ve Španělsku.

MADRID: Inspirujte se našimi tipy, co vidět v Madridu.

BARCELONA: Barcelona je spolu s Madridem nejnavštěvovanějším městem ve Španělsku. Podívejte se na tipy, co navštívit v Barceloně (vstupné, otevírací doba, fotografie, mapa) nebo si naplánujte svojí cestu pomocí itineráře pro Barcelonu za 3 dny.

VALENCIE: Valencie je dalším krásným městem ve Španělsku. Vytvořili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Valencie včetně tipů, co navštívit ve Valencii.

ANDALUSIE: Andalusie je neuvěřitelně krásná oblast na jihozápadě Španělska. V našem seznamu nejkrásnějších míst Andalusie jsme vypsali naše tipy, co vidět v Andalusii. Nejoblíbenějším přímořským letoviskem v Andalusii je Málaga s krásnými plážemi a spoustou možností, co dělat v Malaze.

SEVILLA: Podívejte se na podrobného průvodce a tipy, co vidět v Seville.

GRANADA: Granada je historický skvost v Andalusii, kde se nachází světoznámý palác Alhambra. Čtěte našeho průvodce s tipy na zajímavosti a památky, co navštívit v Granadě.

☞ Čtěte ještě více tipů o cestování do Španělska.

Shrnutí: Jak na půjčení a řízení auta ve Španělsku

Jak na půjčení auta ve Španělsku?

Discovercars.com nebo jiná podobná služba je nejlepší způsob, jak si půjčit auto ve Španělsku. Na jednom místě najdete mezinárodní i lokální autopůjčovny a můžete si tak vyfiltrovat to nejlepší s ohledem na cenu a kvalitu. Díky pojištění a stornu zdarma vám odpadají dodatečné starosti.

Co potřebuju pro půjčení auta ve Španělsku?

K půjčení auta ve Španělsku vám bude stačit věk nad 21 let, doklad totožnosti, potvrzení rezervace a řidičský průkaz (pro občany EU/EHP stačí běžný řidičský průkaz z jejich domovské země).
Podrobný postup, jak si půjčit auto ve Španělsku, najdete v našem průvodci.

Jak na řízení auta ve Španělsku?

Řízení ve Španělsku se příliš neliší od řízení v jiných zemích, nicméně existují určitá pravidla a předpisy, které byste měli znát, abyste si zajistili bezpečnou cestu. Španělští řidiči bývají na silnicích poměrně agresivní, tak dbejte zvýšené opatrnosti.
Silnice ve Španělsku jsou obecně kvalitní a dobře udržované. Hlavní dálnice bývají nejspolehlivější, s dobře označenými jízdními pruhy a jasně vyznačenými rychlostními limity. Vedlejší silnice mohou mít různé povrchy, od hladkých zpevněných až po klikaté horské cesty, ale obvykle jsou pro cestování bezpečné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *