CESTOVNÍ PRŮVODCE PRO RAKOUSKO

Objevte Rakousko, zemi, kde se snoubí malebná alpská krajina, bohatá kultura a historické skvosty ve Vídni a Salzburgu. Od zasněžených vrcholků Alp po malebné vinice a křišťálově čistá jezera.

CO NAVŠTÍVIT V RAKOUSKU?

Rakousko, s dechberoucí přírodou a bohatou historií, je jednou z nejlepších zemí k návštěvě v Evropě. Místní jsou přátelští a služby tu jsou na jedničku.

Je tu tolik možností, co můžete dělat – od návštěvy rakouských jezer po procházky napříč vinicemi.

NEJLEPŠÍ MÍSTA V RAKOUSKU

VÍDEŇ

RAKOUSKÉ ALPY

PRAKTICKÉ INFORMACE

Kdy navštívit Rakousko

Rakousko je krásné po celý rok, ale počasí se v průběhu roku mění, takže záleží na tom, co máte v plánu v Rakousku podniknout. Zde je přehled toho, co můžete očekávat v jednotlivých obdobích:

Jaro (březen až květen): Jaro je ideální doba pro návštěvu měst, jako je Vídeň a Salcburk, kdy se probouzejí zimní zahrady a parky. Je to skvělý čas pro pěší turistiku a cyklistiku v nižších nadmořských výškách. Teploty se pohybují od mírně chladnějších 10-15 °C v březnu až po příjemných 20-25 °C v květnu (v horách jsou teploty nižší).

Léto (červen až srpen): Léto je perfektní pro návštěvu alpských jezer, jako je Wolfgangsee nebo Wörthersee, kde můžete plavat, provozovat vodní sporty, nebo si jen tak lenošit na plážích. Horské oblasti jsou ideální pro turistiku, horskou cyklistiku a další outdoorové aktivity. Počasí je většinou teplé, s teplotami dosahujícími 25-30 °C (v horách nižšími). Letní měsíce jsou také časem festivalů, koncertů a kulturních akcí po celém Rakousku.

Podzim (září až listopad): Podzim je ideální pro turistiku, cyklistiku a prohlídky vinařství. Příroda se mění v nádhernou paletu barev, a turistické atrakce nejsou tak přelidněné. Teploty začínají v září kolem 20-25 °C a postupně klesají k 15-20 °C v listopadu (v horách jsou teploty nižší). Počasí je stále příjemné, ale s vyšší pravděpodobností srážek v pozdějších měsících.

Zima (prosinec až únor): Zima v Rakousku je synonymem pro lyžování, snowboarding a další zimní sporty v alpských střediscích, jako jsou St. Anton, Kitzbühel a Zell am See. Vánoční trhy v rakouských městech, jako je Vídeň, Salcburk a Innsbruck, lákají svou pohádkovou atmosférou. Zatímco ve vyšších nadmořských výškách panuje ideální lyžařské počasí s častým sněžením, ve městech bývá chladněji s teplotami okolo 0-5 °C, ale s menším množstvím sněhu.

Doprava v Rakousku

Veřejná doprava

Veřejná doprava v Rakousku je efektivní, pohodlná a cenově dostupná.

Rakouská železniční síť, provozovaná společností Österreichische Bundesbahnen (ÖBB), je jednou z nejrozvinutějších v Evropě a spojuje všechna hlavní města a regiony v zemi, včetně Vídně, Salcburku, Innsbrucku a Grazu. Vlaky jsou známé svou přesností, rychlostí a vysokou úrovní pohodlí, nabízející různé třídy cestování, včetně spojů Railjet a Nightjet pro dlouhé vzdálenosti.

Autobusová doprava také hraje klíčovou roli v rakouském systému veřejné dopravy, doplňuje vlakové spoje a poskytuje přístup k místům, která nejsou železnicí dostupná. Autobusové linky pokrývají celé Rakousko, včetně odlehlých alpských oblastí, a jsou oblíbené pro svou flexibilitu a frekvenci.

Kromě toho můžete využít taky lanovky a horské dráhy, které usnadňují přístup k turistickým atrakcím, jako jsou horské chaty, vyhlídky a lyžařská střediska.

Doprava v Rakousku klade velký důraz na ekologii a udržitelnost. Velká část rakouské železniční sítě je elektrifikována, což snižuje emise skleníkových plynů ve srovnání s dieselovými vlaky. V mnoha městských oblastech, včetně Vídně, jsou autobusy a veřejná vozidla poháněna alternativními palivy, jako je elektřina nebo bioplyn, což výrazně snižuje emise znečišťujících látek.

Rakouské města a obce aktivně podporují cyklistiku a chůzi jako udržitelné způsoby dopravy. Vídeň, Graz a další města mají rozsáhlé sítě cyklostezek a zóny s nízkou emisí, kde je doprava omezena na chodce a cyklisty.

Autem v Rakousku

Cestování autem po Rakousku je ideální způsob, jak na vlastní pěst prozkoumat zemi. Nabízí vám neomezenou svobodu objevovat skryté poklady a méně turistické lokality, které se nacházejí mimo hlavní trasy.

Silniční síť: Rakouská silniční síť je vysoce rozvinutá a zahrnuje moderní dálnice (Autobahnen) a menší silnice (Bundesstraßen), které vás zavedou do všech koutů země, od idylických alpských vesnic po historická města. Silnice v Alpách mohou být někdy úzké a klikaté, ale často se po nich cestuje s dechberoucími výhledy.

Poplatky: V Rakousku je nutné mít dálniční známku pro používání většiny dálnic a rychlostních silnic. Dálniční známky jsou k dispozici na různé období (např. 10 dní, 2 měsíce, rok) a koupíte si je na hranicích, na čerpacích stanicích nebo online. Pro některé tunely a horské průsmyky se vybírá dodatečné mýtné.

Maximální povolené rychlosti: Maximální povolená rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a ve městech a obydlených oblastech 50 km/h, pokud není stanoveno jinak.

Parkování: Ve větších městech jako Vídeň, Salcburk nebo Graz může být parkování výzvou, a města často provozují systémy parkovacích zón s placeným parkováním. Mnoho měst nabízí parkovací domy a placená parkoviště. V menších městech a vesnicích je obvykle parkování snazší a za menší poplatek, popř. zdarma.

Kultura a tradice v Rakousku

Kultura

Rakouská kultura je bohatá a rozmanitá, sahající hluboko do historie s otevřeným přístupem k novým vlivům a inovacím. Od dob Habsburské monarchie, která zanechala významný kulturní a architektonický odkaz, až po tradiční rakouské svátky a obřady, Rakousko pečuje o své kulturní dědictví pro budoucí generace. Jeho bohatou historii dokumentují mnohá archeologická naleziště, hradní komplexy, zámky a muzea po celé zemi.

Země je rodištěm významných postav literatury, hudby a vědy, včetně slavných hudebních skladatelů jako jsou Wolfgang Amadeus Mozart, narozený v Salcburku, Ludwig van Beethoven, který většinu svého života strávil ve Vídni, a Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy z Vídně.

Podpora umění a kultury je v Rakousku zřetelná na každém kroku, od světově proslulých hudebních festivalů, jako je Salcburský festival, přes divadelní produkce ve Vídeňské státní opeře, až po literární večery a výstavy v uměleckých galeriích a muzeích, jako je Albertina nebo Muzeum historie umění ve Vídni.

Tradice a slavnosti

Rakousko je domovem mnoha tradičních slavností a festivalů, které odrážejí jeho kulturní rozmanitost a historické tradice.

Jednou z nejvýznamnějších tradic jsou vánoční trhy (Weihnachtsmarkt), které se konají v mnoha městech a obcích po celém Rakousku. Tyto trhy přinášejí do městských center pohádkovou atmosféru, nabízejí různé řemeslné výrobky, tradiční vánoční ozdoby, svíčky a speciality, jako jsou vánoční perníky, svařené víno a pečené kaštany.

Další významnou tradicí je slavnost “Fasching” nebo karneval před postním obdobím, který se v Rakousku slaví s velkou pompou, zejména v alpských regionech, jako je Tyrolsko. Tato oslava je charakteristická maskovacími průvody, bály v maskách a různými lidovými zvyky, které sahají hluboko do minulosti.

Mezi nejznámější patří “Perchtenlauf”, průvod maskovaných postav, které mají za úkol odehnat zimní duchy a přivítat jaro.

Typická jídla v Rakousku

Rakouská kuchyně je známá svou bohatostí a rozmanitostí, ovlivněná dlouhou historií a geografickou polohou uprostřed Evropy, kde se prolínají vlivy mnoha kultur. Každý region v Rakousku nabízí své specifické chutě a speciality, od tradičních vídeňských pokrmů po selská jídla alpských oblastí.

Mezi typické a oblíbené pokrmy, které můžete v Rakousku ochutnat, patří:

  • Wiener Schnitzel – tenký plátek telecího masa obalený v trojobalu a smažený dozlatova, podávaný tradičně s bramborovým salátem.
  • Tafelspitz – vařené hovězí s kořenovou zeleninou, servírované s různými přílohami, jako jsou křenová omáčka a bramborové placky.
  • Kaiserschmarrn – roztrhané palačinky s rozinkami, cukrem a přelité ovocnou marmeládou
  • Apfelstrudel – jablkový závin s hrozinkami a skořicí, podávaný teplý s vanilkovou omáčkou nebo šlehačkou.
  • Knödel – knedlíky, které mohou být sladké nebo slané, například plněné sýrem, švestkami nebo masem.
  • Gulasch – hovězí dušené na cibuli s paprikou, podobné maďarskému guláši, ale s typickým rakouským zpracováním a podávané často s knedlíky.

Rakouská kuchyně klade důraz na čerstvé a kvalitní suroviny, včetně sezónní zeleniny, kvalitního masa, ryb z místních jezer a řek, a používá řadu tradičních postupů, které jejím pokrmům dodávají charakteristickou chuť.

Pitná voda v Rakousku je obecně bezpečná k pití přímo z kohoutku díky vysokým standardům čistoty a kvality. Co se týče spropitného, v Rakousku je zvykem zaokrouhlovat účet nebo nechat malé spropitné (obvykle kolem 10%) jako poděkování za dobrý servis.

☞ Podívat se na všechny destinace.