Korutanská jezera: 5 tipů na nejkrásnější jezera v Korutanech (+ mapa)

jezera v korutanech v rakousku

Korutany představují jednu z nejkrásnějších oblastí v Rakousku. Od křišťálově čistých jezer po impozantní alpské štíty, tady si přijde na své každý milovník dechberoucí přírody. Zde je seznam nejkrásnějších jezer v Korutanech.

Součástí článku jsou taky praktické informace o koupání, teplotě jezer a co dělat v okolí korutanských jezer.

1. Wörthersee

Wörthersee je jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších jezer v Rakousku. Zároveň se jedná o největší jezero v Korutanech díky jeho délce 16,5 kilometrů a šířce až 1,5 kilometru.

worthersee rakousko

Koupání u Wörthersee

Wörthersee je velmi populární pro koupání díky své teplé vodě, která v letních měsících dosahuje teplot kolem 25 stupňů Celsia. Ideální pro plavání, windsurfing, vodní lyžování a další vodní sporty. 

Pláže v okolí jezera jsou většinou placené nebo soukromé. Placené pláže poskytují opravdu vše pro celodenní pobyt u vody – jsou travnaté s dostatkem stinných míst a dobrým přístupem do vody. 

wörthersee korutany jezera

Pokud cestujete s dětmi, podívejte se na pláže ve Velden, Schiefling, Pörtschach am Wörthersee, Reifnitz a především Klagenfurt, která je u Wörthersee nejoblíbenější.

Řada hotelů a apartmánů podél jezera má své vlastní, soukromé pláže.

Až si užijete koupání, vydejte se na procházku po krásně upravených promenádách. Ty se nacházejí ve Velden, Klagenfurt, Reifnitz nebo Pörtschach am Wörthersee. 

wörthersee jezera v korutanech rakousko

Výlety v okolí Wörthersee

Okolí Wörthersee je kopcovité, s ukrytými vyhlídkami v lesích a kilometry turistických stezek. Z některých míst, jako je rozhledna Pyramidenkogel, je výhled až na vysoké alpské štíty. Rozhledna je navíc velmi snadno dostupná – až nahoru se dostanete autem. Je tu taky občerstvení a menší expozice zaměřená na stavbu rozhledny. Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

pyramidenkogel wörthersee

Na západním břehu můžete navštívit Velden am Wörtherse, kosmopolitní letovisko s živou atmosférou, luxusními hotely a kasinem.

Na východním břehu leží Klagenfurt, hlavní město Korutan plné historie a krásné architektury. Když tu budete, nenechte si ujít návštěvu Minimundusu, parku miniatur, kde si můžete prohlédnout přes 150 miniatur slavných památek z celého světa. Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

park minimundus klagenfurt korutany / korutanská jezera

Pokud máte rádi golf, v okolí se nachází hned několik golfových hřišť. 

Pro nejlepší výhled na Korutany se vydejte do přírodního parku Dobrač jihozápadně od Villachu. Oblastí vede vysokohorská silnice Villacher Alpenstraße, ze které si užijete nádherné výhledy na okolí až do Slovinska na Julské Alpy a Karawanky.

Od parkoviště pak můžete pokračovat až na vrchol Dobratsch, kde se nachází panoramatická restaurace s terasou. Zde najdete více informací o Villacher Alpenstraße.

dobratsch přírodní park korutany

Wörthersee Plus Card

Wörthersee Plus Card je celoroční slevová karta, se kterou získáte vstupy zdarma a slevy na atrakce v okolí. Atrakce se liší podle toho, zda navštěvujete Wörthersee v létě nebo v zimě. 

Kartu získáte automaticky při svém příjezdu a platí od pobytu na 1 noc. 

Karta platí pro 3 regiony – Wörthersee, Klagenfurt a Střední Korutany. Slevy se vztahují na dopravu, vyhlídkovou věž Pyramidenkogel, lesní lanové parky či muzea a galerie v okolí. Při pobytu alespoň na 3 dny získáte taky vstup zdarma na jednu z veřejných pláží. Konkrétní slevy uvidíte při svém příjezdu po stažení aplikace Wörthersee Plus Card. 

☞ Zde je podrobný průvodce pro jezero Wörthersee.

Ubytování Wörthersee 😴

Tato ubytování zahrnují Wörthersee Plus Card, se kterou získáte vstup zdarma nebo slevu na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s letáčkem, co vše karta zahrnuje. Karta platí od začátku dubna do začátku listopadu.

worthersee ubytování
Hotel Rösch

3* hotel s parkováním, wellness a restaurací

worthersee ubytování
Seepark Wörthersee Resort

4* resort s rozsáhlým wellness i restaurací

2. Ossiacher See

Ossiacher See je dalším korutanským jezerem, které je třetím největším v okolí. Nachází se nedaleko Villachu, takže poskytuje perfektní zázemí. 

Koupání u Ossiacher See

Ossiacher See je oblíbené pro koupání díky své čisté a teplé vodě, která v letních měsících dosahuje teploty kolem 25 stupňů Celsia. Podél jezera se nachází několik placených koupališť, které poskytují dobré služby, včetně půjčoven vodního vybavení, občerstvení a vyžití pro děti. Navíc koupaliště jsou relativně levná v porovnání s jinými rakouskými jezery. 

ossiacher see rakousko korutany jezera

Krásná je pláž v Ossiach, kde je taky tobogán a kousek odtud lanový park a krásně zrekonstruovaný klášter. Přímo na druhé straně jezera se nachází městečko Bodensdorf, kde najdete skvělou bezplatnou pláž – s občerstvením, vyžitím pro děti i toaletami. 

Kromě veřejných pláží nabízí řada hotelů a apartmánů své soukromé pláže. 

Kromě plavání se můžete u Ossiacher See věnovat taky plachtění, windsurfingu, vodnímu lyžování a dalším vodním sportům. Stačí se zeptat v místě ubytování, kde najdete nejbližší půjčovnu s vybavením. 

ossiacher see jezera v korutanech
ossiacher see rakousko korutany

Výlety v okolí Ossiacher See

Při návštěvě Ossiacher See si nenechte ujít návštěvu Burg Landskron, impozantní pevnosti s nádherným výhledem na jezero a okolí. Jednou z hlavních atrakcí pevnosti je sokolnická show, kde můžete vidět ukázky lovu s dravými ptáky.

pevnost landskon jezera v korutanech
pevnost landskon jezera v korutanech
Výhled z pevnosti Landskron

Kousek odtud se nachází Affenberg, v překladu “Opičí hora”, kde můžete pozorovat více než 150 makaků japonských ve volné přírodě. Prohlídka probíhá s průvodcem, od kterého se dozvíte více zajímavostí a pochopíte, proč celá oblast Affenberg – pevnost Landskron vyhrála titul nejkrásnějšího místa v Rakousku.

affenberg korutany

Hned za městečkem Sattendorf leží krásné vodopády Finsterbach.

Projděte si taky historické jádro městečka Villach nebo se vydejte za pěší turistikou a cyklistikou po zdejší přírodě. Kabinovou lanovkou se můžete nechat vyvézt na vrchol Gerlitzen, v zimě oblíbeného lyžařského střediska. Je tu vyhlídková plošina, zážitkový park a spousta stezek v okolí. 

V případě nepříznivého počasí se nachází na kraji Villachu termální lázně KärntenTherme – ideální místo pro celé rodiny, kde si užijete vodní atrakce i wellness. 

Všechny tipy na výlety a pláže najdete v mapě na konci článku. 

gerlitzen alps ossiacher see
Gerlitzen Alpe u Ossiacher See

Erlebniscard

Erlebniscard je turistická karta pro region Villach – Ossiacger See – Faaker See. Tuto kartu získáte automaticky zdarma při pobytu v partnerském ubytování.

S kartou můžete využívat regionální vlaky v Korutanech (ne rychlovlaky a dálkové vlaky), letní autobusy v regionu nebo autobus do přírodního parku Dobratsch z Villachu. Součástí je taky vstup do termálních lázní KärntenTherme, lezecká dráha nebo například citrusová zahrada u Faaker See. Součástí nejsou vstupy na lanovky a veřejná koupaliště v okolí. 

Ubytování Ossiacher See 😴

ubytování korutany jezera
Landhaus Marmorata

Moderní apartmány se zahradou

ubytování korutany jezera
Seeblick-Appartements Ossiach

Apartmány se zahradou a soukromou pláží

3. Faaker See

Faaker See je dalším oblíbeným jezerem v Korutanech. Leží nedaleko Villachu kousek od Wörthersee a Ossiacher See, nedaleko hranic se Slovinskem a Itálií. Má tak perfektní polohu pro prozkoumávání Korutan i Julských Alp ve Slovinsku. 

Koupání u Faaker See

Faaker See je jedním z nejmenších korutanských jezer – díky tomu tady voda v létě dosahuje až 27 stupňů Celsia.

faaker see korutany jezera

Okolí jezera je často nepřístupné z důvodu soukromých pozemků, ale přesto se tady nachází několik pěkných pláží. Ty nabízí vše potřebné pro celodenní pobyt u vody – šatny, sprchy, toalety a občerstvení. 

Jedna z nejkrásnějších pláží u Faaker See se nachází v Drobollach. Navíc je vstup zcela zdarma, zpoplatněné je pouze parkování. Oblíbená je taky pláž ve Faak am See na jihu jezera. Kousek odtud se rozprostírá několik kempů vedle sebe se soukromou pláží. Další možností je hotel nebo apartmán s vlastní soukromou pláží.

faaker see korutany jezera

Výlety v okolí Faaker See

Pro jeden z nejlepších výhledů na jezero navštivte Burgarena Finkenstein se zřícenou hradu. Tady se pořádají v průběhu roku různé koncerty, ale kdykoliv sem můžete zajít na jídlo nebo jen něco dobrého ke kávě. Parkoviště se nachází asi 5 minut pod zříceninou. 

faaker see korutany jezera

Od Faaker See můžete snadno navštívit všechny předchozí tipy na výlety u jezer Wörthersee i Ossiacher See. Projděte si historické uličky Villachu, projeďte se po vysokohorské silnici Villacher Alpenstraße nebo si užijte výhled z rozhledny Pyramidenkogel. S dětmi můžete navštívit zvířecí park v Rosegg nebo se vydat za makaky do Affenberg. 

Pokud si chcete užít ten opravdu nejlepší výhled na jezero, vydejte se k Hochhinauf – Taborhöhe. Cesta je krátká, je tu lanový park různých obtížností, občerstvení a především vyhlídka na Faaker See. 

faaker see korutany jezera
Výhled z Hochhinauf – Taborhöhe

Erlebniscard

Erlebniscard je turistická karta pro region Villach – Ossiacger See – Faaker See – viz informace u Ossiacher See.

Ubytování Faaker See 😴

ubytování faaker see korutany jezera
Karawanken Lodge

Pokoje a apartmány se zahradou

ubytování faaker see korutany jezera
Bergbude

Útulný penzion s výbornými snídaněmi

4. Millstätter See

Millstätter See je druhé nejhlubší jezero v Korutanech díky jeho hloubce, která dosahuje přibližně 141 metrů. Jezero má dlouhý, úzký tvar a jeho břehy obklopují zalesněné kopce, které vytváří dokonalý kontrast k azurové barvě jezera. 

Millstätter See jezera v korutanech

Koupání u Millstätter See

Teplota vody v Millstätter See se v létě pohybuje obvykle v rozmezí od 20 do 25 stupňů Celsia. Jezero je ideální pro koupání, jachting i windsurfing. 

Břehy Millstätter See lemují malebná městečka a vesnice. Nejznámějším je Millstatt s klášterem, a Seeboden, kde se pravidelně konají různé akce. 

Pláže v okolí jezera jsou převážně placené nebo privátní. Skvělou pláž najdete například v Millstatt, se skluzavkami a půjčovnou paddleboardů. Kousek od pláže musíte navštívit kavárnu Kap 4613, která je plovoucí a má tvar částečně prosklené pyramidy. 

Millstätter See jezera v korutanech

Pěkně upravené pláže s občerstvením a travnatou plochou jsou taky v Seeboden a Döbriach. Pokud cestujete s dětmi, pláž v Seeboden je vhodnější. 

Celý severní břeh lemuje cyklostezka, ze které si můžete udělat přestávku na jednom z odpočívadel. Jsou tu taky menší parkoviště (často na první hodinu zdarma). 

Pokud máte raději klid, vydejte se na jižní břeh jezera, který je hůř přístupný než severní břeh. Tady se rozprostírá pláž ve Spittal, kam se nejsnadněji dostanete lodí. 

Millstätter See jezera v korutanech

Výlety v okolí Millstätter See

Okolí jezera je protkané turistickými stezkami. Jedna z nejoblíbenějších tras vede k bráně Granattor. Jde o bránu, která je vytvořená z obrovských skalních bloků. Název “Granattor” odkazuje na granáty, což jsou drahokamy, které se v Korutanech vyskytují.

K bráně se nejsnadněji dostanete od horské chaty Lammersdorfer Hütte. Až k chatě se dá dojet autem po zpoplatněné silnici Lammersdorfer Almstraße (8 € v roce 2024). Od chaty ke Granattor pak počítejte s cestou něco přes 1 hodinu.

Krásný výhled je taky z vrcholu Jufenkreuz, který se nachází asi 20 minut od Lammersdorfer Hütte – vydáte se na druhou stranu než ke Granattor.

granattor Millstätter See jezera v korutanech
Pohled od vyhlídky Granattor

Nebo navštivte hrad Sommeregg, s příjemnou restaurací a pěkným výhledem do okolí. 

Jižně od jezera se nachází vrchol Goldeck, na který se dostanete kabinovou lanovkou. Skvělé místo pro lyžování i pěší turistiku. Nahoru se dostanete taky po zpoplatněné vysokohorské silnici Goldeck Panoramastrasse. Silnice je otevřená od poloviny května do cca konce října (mění se podle aktuálních podmínek). Vjezd je součástí Kärnten Card, bez karty 6 € na osobu.

Millstätter See Inclusive Card

Při ubytování u jezera získáte automaticky kartu Millstätter See Inclusive Card. S tou můžete využívat zdarma regionální vlaky v celých Korutanech, získáte vstupy zdarma na koupaliště v okolí jezera a zpoplatněné silnice (Lammersdorfer Almstraße, Millstätter Almstraße, Tschiernock) a slevy na atrakce v okolí. 

Ubytování Millstätter See 😴

ubytování korutany jezera
Gasthof-Pension Reidnwirt

Levné ubytování poblíž jezera

ubytování korutany jezera
Hotel Nikolasch

4* hotel se soukromou pláží

5. Weissensee

Weissensee se nachází západně od Villachu, nedaleko Millstätter See. Je úzké, dlouhé a zaklíněné v horské krajině. 

Jezero je známé svou výbornou kvalitou vody, která je dokonce považována za pitnou. Je tak čistá, že si tu budete chvílemi připadat jako u Karibiku. 

Weissensee jezera v korutanech

Přímo kolem jezera nevede hlavní silnice, jak je tomu u jiných rakouských jezer. Díky tomu je tu větší klid – zvlášť na východě jezera. 

Koupání u Weissensee

Weissensee nabízí vynikající podmínky pro koupání v teplých letních měsících, kdy teplota vody může dosahovat až 25 stupňů Celsia. Většina hotelů podél jezera má své vlastní soukromé pláže. Pokud sem jedete pouze na výlet a chcete se vykoupat, v okolí jezera jsou místa, kudy se k vodě dostanete. 

Weissensee jezera v korutanech

Celý severní břeh lemuje turistická stezka, která vede k několika malým zátokám s křišťálově čistou vodou. Jsou tu taky lehátka a lavičky. 

Oblíbené koupaliště se nachází v Seecamping Müller, který je zpřístupněný taky veřejnosti. 

V okolí si můžete půjčit šlapadla nebo se svézt lodí po jezeře. 

Weissensee jezera v korutanech

Výlety v okolí Weissensee

Hlavní vesnicí u jezera je Techendorf, která je taky skvělým výchozím bodem pro poznávání jezera. Východní část jezera je hodně zalesněná a protkaná turistickými stezkami, ze kterých se dostanete taky k jezeru.

Západní část je vhodná pro nenáročné procházky a jízdu na kole. Okolní hory nabízí různé traily pro horská kola. 

Weissensee jezera v korutanech

Při návštěvě jezera si nenechte ujít sedačkovou lanovku z Weissensee, odkud budete mít celé jezero jako na dlani. Od horní stanice lanovky můžete vyrazit k horské chatě Naggler Alm, vydat se po jedné z turistických stezek různých obtížností nebo sjet tříkolkou zpět dolů. 

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Korutanech.

6. Klopeiner See

Klopeiner See je jedním z nejteplejších alpských jezer v Rakousku a nachází se v jižní části spolkové země Korutany. Má oválný tvar a v porovnání s jinými jezery v okolí je relativně malé – délka okolo 1,8 kilometru a šířka 800 metrů. Přesto poskytuje perfektní zázemí, možnost vodních sportů a koupání v čisté vodě. 

Koupání u Klopeiner See

V létě může teplota vody v Klopeiner See dosahovat až 29 stupňů Celsia. Většina pláží v okolí jezera je soukromá nebo placená. Jsou upravené, s travnatou plochou, vyžitím pro děti a občerstvením. 

Pokud nemáte přístup k soukromé pláži v hotelu, můžete využít například pláž Sportstrandbad Süd na jihu jezera. V okolí se nachází ale spousta dalších pláží, které najdete v každém městečku nebo vesnici. 

Kolem Klopeiner See vede taky krásná jezerní promenáda. 

klopeiner see jezera v korutanech

Výlety v okolí Klopeiner See

Pokud cestujete s dětmi, nenechte si ujít návštěvu lesního parku Walderlebniswelt v Sankt Kanzian. Jsou tu venkovní i vnitřní atrakce, kde se děti zabaví na dlouhé hodiny. Nebo navštivte zvířecí park u Turnersee, kde jsou různá zvířátka včetně papoušků. 

Okolí Klopeiner See je protkané nenáročnými turistickými stezkami i cyklostezkami. Pro nejlepší výhled na jezero vystoupejte k vyhlídce na vrcholu Kitzelberg. Ta se nachází na západní straně jezera a je dobře dostupná po kamenité cestě asi za 45 minut z parkoviště. 

klopeiner see jezera v korutanech

Pokud vyhledáte vysokohorskou turistiku nebo traily pro horská kola, necelou půlhodinu autem od jezera se nachází středisko Petzen s lanovkou. 

Hledáte nenáročný výlet poblíž Klopeiner See? Vydejte se k vodopádu Wildensteiner. Parkoviště se nachází asi čtvrt hodinky od jezera, odkud vás čeká asi 15-20 minutová cesta k vodopádu. Je tu taky restaurace a dětské hřiště. 

Aktiv Card Südkärnten

Klopeiner See se nachází v oblasti jižních Korutan, kde při svém příjezdu získáte Aktiv Card Südkärnten, se kterou můžete neomezeně cestovat regionálními vlaky. Aktuální slevy najdete v brožuře, kterou obdržíte na začátku pobytu. 

Ubytování Klopeiner See 😴

ubytování klopeiner see korutany rakousko
Fishery Steffan

Moderní ubytování v soukromí + restaurace

ubytování klopeiner see korutany rakousko
Pension Helios 

3* penzion se soukromou pláží

Korutanská jezera na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na výlety, koupání a pláže v okolí jezer v Korutanech v Rakousku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o korutanských jezerech. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit v Korutanech: Kärnten Card

Kärnten Card je hlavní turistická karta pro region Korutany. Za jednu cenu získáte zdarma vstupy nebo slevy na více jak 100 atrakcí v okolí. 

Zde jsou některé z atrakcí, které jsou součástí Kärnten Card: 

  • poplatky za vysokohorské silnice (Goldeck Panoramastrasse, Villacher Alpenstrasse, Malta Hochalmstrasse, Nockalmstrasse)
  • lanovky (Bad Kleinkirchheimer Bergbahnen, Panoramabahn Turracher Höhe, Hochgebirgsbahnen Ankogel, Panoramabahn Kreuzeck, Bergbahnen Gerlitzen Alpe, Bergbahn Dreiländereck, Goldeck Bergbahnen, Bergbahnen Heiligenblut – Schareck, Kabinenbahn Petzen, Katschberg, Mölltaler Gletscher)
  • rozhledna Pyramidenkogel 
  • soutěsky Groppensteinschlucht, Raggaschlucht, Tscheppaschlucht
  • vybrané bazény v Korutanech (neplatí pro veřejné pláže u korutanských jezer)
  • vybrané zoo a zvířecí parky v Korutanech

Po zakoupení karty si stáhnete aplikaci, ve které pak budete mít Kärnten Card uloženou. Ceny začínají na 57 € – liší se podle toho, na jak dlouho si kartu kupujete a zda jedete do Korutan v hlavní nebo vedlejší sezóně. Zde najdete více informací o Kärnten Card.

faaker see korutany
Faaker See v Korutanech

Toto byly naše tipy na nejkrásnější jezera v Korutanech. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku

KORUTANY: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, kam v Korutanech. Zde je podrobný průvodce pro jezero Wörthersee.

RAKOUSKO: Zde jsou nejkrásnější místa v Rakousku. Plánujete návštěvu rakouských jezer? Vytvořili jsme seznam nejkrásnějších jezer v Rakousku včetně praktických informací a mapy.

VÍDEŇ: Podívejte se na tipy, co navštívit ve Vídni (včetně vstupného a otevírací doby) a itinerář, jak strávit 3 dny ve Vídni. V článku Vídeň s dětmi sdílíme tipy, jak si užít Vídeň celá rodina.

RAKOUSKÉ ALPY: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v rakouských Alpách (turistické trasy, výlety).

Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či k jezeru Wolfgangsee. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo oblíbené letovisko Zell am See.

Pokud si chcete užít nádherné nedotčené přírody, podívejte se, co navštívit ve Vysokých Taurách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *