Wörthersee, Rakousko: 14 tipů na výlety, kam u Wörthersee (+ mapa)

wörthersee rakousko

Wörthersee je nádherné jezero s tyrkysovou barvou, které obklopují hory nedaleko Villachu v Korutanech. Podívejte se s námi na nejlepší výlety a co vidět u Wörthersee v Rakousku.

Užijte si koupání v teplé vodě, vydejte se na Pyramidenkogel pro dechberoucí výhled nebo navštivte makaky v rezervaci nedaleko Wörthersee.

Tento průvodce přináší nejlepší tipy, jak si užít perfektní dovolenou u jezera – tipy na výlety a co navštívit v okolí Wörthersee, jaké jídlo ochutnat, koupání, kde se ubytovat a další užitečné informace.

Wörthersee, Rakousko: výlety a co vidět

1. Koupání u Wörthersee

Wörthersee je jedním z nejlepších jezer v Rakousku pro letní rekreaci. Průměrná teplota vody Wörthersee dosahuje v létě 25 °C. Navíc je voda křišťálově čistá a doslova láká ke koupání. Ideální pro plavání, windsurfing, vodní lyžování a další vodní sporty. 

wörthersee korutany jezera

Pláže v okolí jezera jsou většinou placené nebo soukromé. Placené pláže poskytují opravdu vše pro celodenní pobyt u vody – jsou travnaté s dostatkem stinných míst a dobrým přístupem do vody. Na větších plážích si můžete půjčit taky loďku nebo šlapadlo a projet se po jezeře.

Upravené pláže vhodné i pro rodiny s dětmi najdete například ve Velden, Schiefling, Krumpendorf, Pörtschach am Wörthersee, Reifnitz a především v Klagenfurt, která je u Wörthersee nejoblíbenější.

Řada hotelů a apartmánů podél jezera má své vlastní, soukromé pláže nebo plážové kluby.

2. Plavba lodí po Wörthersee

Vydejte se na plavbu lodí po jezeře Wörthersee, která propojuje všechna hlavní místa v okolí jezera. Plavby po jezeře Wörthersee provozuje společnost Wörthersee Schifffahrt, jejíž flotila zahrnuje mimo jiné Thalii, jednu z nejstarších lodí na jezeře nebo inovativní solární elektrický člun Maria Wörth.

wörthersee jezera v korutanech rakousko

Během plavby se vám otevřou nádherné výhledy na okolní krajinu Korutan – od alpských kopců přes zelené lesy až po malebné vesničky na břehu jezera.

Zde jsou přístaviště v okolí jezera Wörthersee:

plavba lodí po wörthersee

Lodě vyplouvají denně od dubna do konce října. Na výběr je několik typů jízdenek – od jednorázových po celodenní a týdenní jízdenky. Po předložení karty Wörthersee Plus Card získáte 50 % slevu na celodenní jízdenku (místo 20 € zaplatíte jen 10 €).

Slevu na jízdném mají taky senioři nad 65 let, děti ve věku nad 6 let (do 6 let zdarma) a osoby se zdravotním postižením.

Aktuální ceník a jízdní řády zjistíte na oficiálních stránkách společnosti Wörthersee Schifffahrt.

Ubytování Wörthersee 😴

Tato ubytování zahrnují Wörthersee Plus Card, se kterou získáte vstup zdarma nebo slevu na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s letáčkem, co vše karta zahrnuje. Karta platí od začátku dubna do začátku listopadu.

worthersee ubytování
Hotel Rösch

3* hotel s parkováním, wellness a restaurací

worthersee ubytování
Seepark Wörthersee Resort

4* resort s rozsáhlým wellness i restaurací

3. Promenáda ve Velden

Okolí Wörthersee je krásně upravené. Můžete se procházet kolem promenády, kterou lemují barevné květiny, lavičky a zakotvené lodě. Jedna z nejkrásnějších promenád se nachází ve Velden. S restauracemi, parkem i dětským hřištěm.

wörthersee rakousko co dělat
wörthersee rakousko co dělat

Krásné promenády jako stvořené pro nenáročné procházky najdete taky v Reifnitz, Pörtschach am Wörthersee, Krumpendorf a samozřejmě v Klagenfurt, které je hlavním městem u Wörthersee.

promenáda u wörthersee rakousko

4. Park Minimundus

Minimundus je park miniatur, kde si můžete prohlédnout přes 160 miniatur slavných památek z celého světa – od Eiffelovy věže až po Taj Mahal. Ty jsou rozmístěné v krásném, upraveném parku ve městě Klagenfurt na břehu jezera Wörthersee. 

park minimundus klagenfurt korutany / korutanská jezera
park minimundus klagenfurt korutany / korutanská jezera

Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u parku. Park Minimundus není součástí Kärnten Card. 

5. Klagenfurt

Park Minimundus se nachází ve městě Klagenfurt, kterým budeme pokračovat teď. Klagenfurt je největším městem u jezera a jedním z největších v Korutanech. Nachází se na východním břehu jezera a lemuje ho krásná promenáda a oblíbená pláž.

Když tu budete, navštivte taky staré město v centru, které je známé svou fontánou draka chrlícího vodu. Okolní ulice lemují historické domy s barevnými fasádami a klagenfurtská katedrála s prostorným náměstím.

klagenfurt wörthersee

6. Pyramidenkogel

V seznamu nejlepších výletů, kam v okolí Wörthersee, nemůže Pyramidenkogel chybět. Jedná se totiž o nejvyšší dřevěnou rozhlednu na světě, ze které si užijete dechberoucí výhledy na jezero i okolní hory.

pyramidenkogel wörthersee
worthersee rakousko

Pyramidenkogel stojí ve výšce 920 metrů na jihu jezera Wörthersee. Až k rozhledně se dostanete autem – je tu velké parkoviště. Na vyhlídkovou plošinu rozhledny se pak dostanete výtahem nebo po schodech. Dolů můžete sjet skluzavkou (za příplatek). 

Je tu taky restaurace a menší expozice zaměřená na stavbu rozhledny. Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době. Pyramidenkogel je součástí Kärnten Card, s Wörthersee Plus Card získáte 20 % slevu na vstupném.

7. Maria Wörth

Maria Wörth je malebná obec na jižním břehu Wörthersee, která je známá především svými dvěma nádhernými románskými kostely – kostelem svatého Primuse a Feliciána a Zimním kostelem (Winterkirche). Tyto kostely stojí na návrší na poloostrově, který se táhne přímo do jezera.

Už když připlouváte lodí, je to krásný pohled. Pokud si chcete užít zvláštní atmosféru místa, navštivte Maria Wörth v podvečer nebo brzy ráno, kdy tu není tolik lidí.

maria wörth wörthersee

8. Tierpark Rosegg

Plánujete dovolenou u Wörthersee s dětmi? Pak si nenechte ujít návštěvu Tierpark v Rosegg, jen pár minut od Velden. Ten je unikátní svou polohou – zvířata se prochází v okolí hradní zříceniny, která je protkaná stezkami a lavičkami, kde si užijete pěkné výhledy na zvířata i okolí.

Součástí zvířecího parku je taky restaurace a dětské hřiště. Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy, kam v Korutanech.

9. Pevnost Landskron a Affenberg

Landskron je impozantní pevnost s nádherným výhledem, která se nachází jen 20 minut od Velden am Wörther See. Jednou z hlavních atrakcí pevnosti je sokolnická show, kde můžete vidět ukázky lovu s dravými ptáky.

landskron burg wörthersee
pevnost landskron korutany

Jen kousek odtud se nachází Affenberg, jedna z největších zajímavostí v KorutanechAffenberg znamená v překladu “Opičí hora”, kde můžete pozorovat více než 150 makaků japonských ve volné přírodě. Prohlídka probíhá s průvodcem, od kterého se dozvíte více zajímavostí.

affenberg korutany rakousko

10. Villach

Villach je jedním z největších měst v Korutanech. Poskytuje perfektní zázemí a zároveň má zachovalé historické jádro, které je ideální pro nenáročnou procházku. Užijte si pohled na barevné fasády starých domů nebo si zajděte na něco dobrého do některé z restaurací.

villach korutany

Villach se nachází jen čtvrt hodinky od Velden am Wörther See na západním břehu jezera. Na kraji města můžete navštívit termální lázně KärntenTherme. Ideální místo pro deštivé dny, se spoustou vodních atrakcí a rozsáhlým wellness. 

Ubytování Wörthersee 😴

ubytování wörthersee
Falkensteiner Schlosshotel Velden

Luxusní hotel s pláží, wellness a polopenzí

ubytování wörthersee
ibis Wörthersee

Levné, moderní ubytování kousek od jezera

11. Přírodní park Dobrač

Kam za pěší turistikou v okolí jezera Wörthersee? Přírodní park Dobrač je sázka na jistotu. Snadno tu strávíte celý den.

Skrz přírodní park se velmi snadno dostanete po vysokohorské silnici Villacher Alpenstrasse. Ta je zpoplatněná, pokud nevlastníte Kärnten Card, se kterou je vjezd zdarma.

dobratsch přírodní park korutany

Villacher Alpenstraße je dlouhá přibližně 16,5 kilometru a dostane vás až do výše 1 732 metrů, kde se nachází parkoviště. Od parkoviště pak můžete pokračovat až na vrchol Dobratsch s panoramatickou restaurací a terasou (cesta trvá cca 1,5 hod).

Kolem vysokohorské silnice se nacházejí další parkoviště – například k alpské botanické zahradě nebo nové vyhlídce Rote Wand. Zde najdete více informací o Villacher Alpenstraße.

dobratsch přírodní park

12. Faaker See

Rádi byste navštívili další krásné jezero v Korutanech? Faaker See se nachází jen kousek od Wörthersee – autem jste tu za čtvrt hodinky, na kole za necelou hodinu.

Faaker See je jedním z nejmenších korutanských jezer – díky tomu tady voda v létě dosahuje až 27 stupňů Celsia.

faaker see korutany jezera
faaker see korutany jezera

Pokud se plánujete ve Faaker See vykoupat, jedna z nejkrásnějších pláží se nachází v Drobollach. Navíc je vstup zcela zdarma, zpoplatněné je pouze parkování. Oblíbená je taky pláž ve Faak am See na jihu jezera.

Chcete si užít nejlepší výhled na jezero? Vydejte se k Hochhinauf – Taborhöhe. Cesta je krátká, je tu lanový park různých obtížností, občerstvení a především vyhlídka na Faaker See. 

☞ Čtěte o dalších krásných jezerech v Korutanech.

faaker see korutany jezera
Výhled z Hochhinauf – Taborhöhe

13. Hrad Hochosterwitz

Hrad Hochosterwitz patří mezi nejznámější hrady v Rakousku. Tyčí se na vápencovém kopci ve výšce 160 metrů nad okolní krajinou, asi 20 minut severovýchodně od Klagenfurtu.

Hrad má skvěle zachovalou středověkou architekturu, která sahá až do 9. století. Legenda říká, že hrad nikdy nebyl dobyt díky jeho strategické poloze a obranným mechanismům. K hradu budete procházet mnoha branami, kdy každá brána má své unikátní obranné prvky.

Hochosterwitz hrad korutany

Od parkoviště se můžete nechat vyvézt taky výtahem, ale přijdete pak o procházku obrannými branami. 

Hrad Hochosterwitz je otevřený od dubna do konce října. Otevírací doba se liší dle období. Podívejte se na oficiální stránky pro aktuální informace o vstupném a otevírací době. Bezplatné parkoviště se nachází na úpatí hradu. S Wörthersee Plus Card získáte 2 € slevu na vstupném.

14. Tscheppaschlucht

Soutěska Tscheppa je jednou z nejkrásnějších soutěsek v Korutanech. Voda tu burácí mezi strmými a rozeklanými skalami a vytváří úžasné kaskády a vodopády. 

Celou soutěsku si můžete projít po udržované, středně náročné stezce, kterou z části tvoří kovové a dřevěné mosty, žebříky a schody. Ta nejzajímavější část vás čeká v okolí Čertova mostu, odkud je nejlepší výhled na zdejší vodopády.

Skrz celou soutěsku projdete asi za 2 hodiny. Dojdete až k restauraci Deutscher Peter, odkud jezdí v sezóně autobus zpět na parkoviště, popř. se dá jít stejnou trasou zpět. 

Stezka je místy trochu strmá a po dešti kluzká, takže může být hůře schůdná pro malé děti a psy (i když mají vstup povolen). Vstupné je 10 € (včetně autobusu zpět na parkoviště), s Korutanskou kartou je vstup zdarma. Soutěska Tscheppa je otevřená od začátku května do konce října denně v čase 8:30-17:00.

Tscheppaschlucht korutany rakousko

Na začátku stezky se nachází placené parkoviště (4 € v roce 2023) – značení uvidíte kousek za vesnicí Unterloibl po pravé straně. Doporučuji před cestou zkontrolovat oficiální stránky pro bližší informace o jízdních řádech autobusů, které vás dovezou zpět na parkoviště.

Kde se ubytovat u jezera Wörthersee

Tato ubytování zahrnují Wörthersee Plus Card, se kterou získáte zdarma vstup nebo slevy na atrakce v okolí. Využijte zdarma jízdy vlakem v celých Korutanech nebo slevy na Pyramidenkogel, lesní lanové parky či muzea a galerie v okolí. Při pobytu alespoň na 3 dny získáte taky vstup zdarma na jednu z veřejných pláží. Konkrétní slevy uvidíte při svém příjezdu po stažení aplikace Wörthersee Plus Card. 

Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s informací, co vše karta zahrnuje. Karta platí od začátku dubna do začátku listopadu.

Ubytování Wörthersee 😴

Tato ubytování zahrnují Wörthersee Plus Card, se kterou získáte vstup zdarma nebo slevu na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s letáčkem, co vše karta zahrnuje. Karta platí od začátku dubna do začátku listopadu.

worthersee ubytování
Hotel Rösch

3* hotel s parkováním, wellness a restaurací

worthersee ubytování
Seepark Wörthersee Resort

4* resort s rozsáhlým wellness i restaurací

Tipy na výlety a co vidět u jezera Wörthersee – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu jezera Wörthersee, Rakousko. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Wörthersee. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Doprava u Wörthersee

Kromě plavby lodí po Wörthersee (viz výše) funguje v okolí jezera taky autobusová a vlaková doprava. Snadno se tak i bez auta dostanete, kam potřebujete.

Kolem celého severního břehu vede železnice, která staví ve všech obcích na této trase (Velden, Pörtschach, Klagenfurt, Krumpendorf a další). Mezi nejvzdálenějšími městy Velden na západě jezera a Klagenfurt na východě jezera trvá cesta vlakem jen 20-25 minut. Spolu s kartou Wörthersee Plus Card můžete cestovat vlaky v celých Korutanech zdarma – kartu získáte automaticky po přihlášení na recepci hotelu.

Vlaky pak doplňují autobusy Postbus – především podél jižního břehu jezera, kde vlaky nefungují.

Pro vyhledání spojů doporučuji ÖBB Scotty, kde si můžete na jednom místě vyhledat vlakové i autobusové spoje a zároveň si koupit jízdenky.

přístaviště maria worth

Auto je další možnost, jak se pohodlně pohybovat po okolí jezera. Kolem celého pobřeží vede regionální silnice, ze které budete mít krásné výhledy na jezero.

V okolí jezera je dostatek parkovišť, která jsou často bezplatná nebo jsou zpoplatněná pouze v sezóně (většinou max. 4 € na den).

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími jezery v Rakousku.

Co ochutnat u jezera Wörthersee, Rakousko?

Wörthersee je proslulé svou vydatnou a tradiční kuchyní, která je z velké části ovlivněna alpským prostředím a bohatstvím jezera. Zde jsou typická jídla, která můžete při návštěvě Wörthersee ochutnat:

  • Sladkovodní ryby: Jezero Wörthersee je domovem několika druhů ryb, včetně kaprů, štik a pstruhů. Tyto ryby jsou často připravované na grilu nebo pečené. Nenechte si ujít Steckerlfisch, grilovanou rybu na špejli.
  • Kärntner Nudel: Speciální jídlo z Korutan, které si můžete představit jako plněné taštičky podobné raviolám. Plnění se může lišit, ale tradiční náplně zahrnují směsi z masa, sýra nebo špenátu.
  • Kärntner Kasnudeln: Další typická specialita Korutan, představující taštičky z těsta plněné sýrem, bramborami a bylinkami (především máta a petržel).
  • Vídeňský řízek: Vídeňský řízek z telecího masa je populární nejen ve Vídni, ale najdete ho na jídelním lístku po celém Rakousku, včetně oblasti Wörthersee.
  • Kaiserschmarrn: Dezert v podobě natrhané palačinky s rozinkami a moučkovým cukrem. Obvykle se podává s ovocnými kompoty, jako je švestkový nebo jablečný.
  • Sýry a uzeniny: Navštivte korutanské alpské pastviny, kde můžete ochutnat regionální sýry a kvalitní uzeniny.
Kaiserschmarrn, co ochutnat u Wolfgangsee
Kaiserschmarrn, co ochutnat u Wörthersee

Toto byl náš průvodce pro jezero Wörthersee a tipy na výlety a co navštívit v okolí. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku

KORUTANY: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, kam v Korutanech nebo si užijte dovolenou u jednoho z jezer v Korutanech.

RAKOUSKÉ ALPY: Podívejte se na nejlepší oblasti, kam v rakouských Alpách včetně tipů na výlety a turistické trasy v okolí. Tipy na nejkrásnější místa rakouských Alp píšeme v samostatném článku.

Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či národního parku Vysoké Taury. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo krásné jezero Achensee.

Zde je podrobný průvodce a co navštívit v okolí Zell am See. Láká vás další rakouské jezero? Sepsali jsme průvodce pro Wolfgangsee v Solné komoře.

RAKOUSKO: Zde jsou nejkrásnější místa v Rakousku. Plánujete návštěvu rakouských jezer? Podívejte se na nejkrásnější jezera v Rakousku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *