Andalusie: 25 tipů, co vidět v Andalusii (průvodce a mapa)

Andalusie Španělsko / nejkrásnější místa, co navštívit v Andalusii

Prozkoumejte Andalusii, krásný španělský region známý svou úchvatnou krajinou a živou kulturou. Objevte nejkrásnější místa Andalusie, od starobylých měst po malebné pláže. Podívejte se na našeho kompletního průvodce s tipy na zajímavosti, co navštívit a vidět v Andalusii, a vytvořte si svůj itinerář pro návštěvu Andalusie.

Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa a zajímavosti, co vidět a co dělat v Andalusii ve Španělsku pro sestavení itineráře. Přidáme taky tipyjak si návštěvu Andalusie užít (doprava, parkování, jídlo, ubytování, mapa).

Nejkrásnější místa, co vidět v Andalusii

Andalusie je neuvěřitelně krásná a rozmanitá oblast na jihozápadě Španělska. Je domovem velkolepých hor i nádherných pláží lemujících Středozemní moře. Navštivte jedno z historických měst včetně Sevilly, Granady, Córdoby, Rondy nebo Cádiz. Nenechte si ujít ani nádherné Pueblos Blancos, bílé vesničky rozeseté po venkově. Je jich na výběr tolik a jedna je krásnější než druhá.

Pojďme se podívat, jaká jsou nejkrásnější místa a zajímavosti, co stojí za to vidět a navštívit v Andalusii:

1. Granada a palác Alhambra – nejkrásnější památky Andalusie

Pokud plánujete výlet do Granady, rozhodně by ve vašem itineráři neměla chybět návštěva Alhambry. Tento maurský palác je jednou z nejznámějších památek v Andalusii a je opředen historií a architektonickou krásou.

granada alhambra
Alhambra

Při procházce palácem se přenesete zpět v čase, obklopení úchvatnými zahradami a složitou arabskou kaligrafií. Určitě si vyhraďte čas na prohlídku různých částí paláce, například paláce Nasrid a zahrad Generalife.

Vstupenky do Alhambry bývají na místě beznadějně vyprodané – je lepší rezervovat vstupenky předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř.

granada alhambra
Alhambra

Granada ale ukrývá spoustu dalších krásných míst, co stojí za to přidat do itineráře, co vidět v Andalusii. Jedním z těch míst je El Albaicín. Úžasná čtvrť na svazích pohoří Sierra Nevada se spletitými dlážděnými uličkami lemovanými bíle omítnutými domy a maurskými stavbami. Odtud se vám naskytnou ty nejkrásnější výhledy na palác Alhambra.

☞ Čtěte našeho podrobného průvodce a co navštívit v Granadě.

2. Sierra Nevada – největší pohoří Andalusie

Sierra Nevada je pohoří, které lemuje město Granada a poskytuje dechberoucí panorama pro palác Alhambra při pohledu z vyhlídky Mirador de San Nicolás v Granadě (jedna z nejkrásnějších vyhlídek v Andalusii).

Pohled z vyhlídky San Nicolás na palác Alhambra a za ním Sierra Nevada
Pohled z vyhlídky San Nicolás na palác Alhambra a za ním Sierra Nevada

Pokud milujete přírodu, Sierra Nevadu zařaďte do svého itineráře míst, co navštívit v Andalusii. Zasněžené vrcholky, svěží údolí a hluboké lesy můžete prozkoumávat při jedné z mnoha aktivit – od pěší turistiky přes jízdu na koni až po paragliding.

Celé pohoří je protkané vodopády, roklemi i kamennými horskými chatami. Pokud vystoupáte na nejvyšší vrchol Mulhacén nebo Pico Veleta, užijete si za jasného počasí výhled až do Afriky.

sierra nevada / příroda a hory v andalusii

3. Montefrio

Návštěva Montefria je jako návrat do historie. Tato malebná vesnička na vrcholku kopce v andaluské provincii Granada vyzařuje šarm díky svým dlážděným uličkám, bělostným budovám a nádherným výhledům na okolní krajinu.

Montefrio z Mirador del Paseo
Montefrio z Mirador del Paseo

Poloha na vrcholu kopce poskytuje taky fantastické výhledy na další vesnice a vzdálená pohoří – ideální pro ty, kteří se chtějí pokochat nádhernými scenériemi.

Tip: Pro ikonický výhled na Montefrio s kostelem Castillo de Montefrío na jeho vrcholu zadejte do Google map “Mirador del Paseo”.

4. Frigiliana – nejkrásnější Pueblos Blancos

Frigiliana je jednou z nejkrásnějších bílých vesnic v Andalusii. Rozkládá se v kopcích Axarquia nedaleko Málagy. Procházejte se malebnými dlážděnými uličkami, které lemují bíle natřené domy, nebo vyrazte po jedné z okolních turistických tras, které vás provedou kolem jeskyní a vodopádů.

frigiliana pueblos blancos Andalusie

Frigiliana představuje dobrou základnu pro prozkoumávání centrální části Andalusie. I když je malá, je tu spousta možností, co můžete dělat, a navíc je to autem jen pár minut k moři.

5. Nerja

Jen pár kilometrů jižně od Frigiliany leží Nerja, přímořské město s živou atmosférou. Ideální místo pro odpočinkový pobyt i dovolenou plnou dobrodružství.

Město je obklopené krásnou přírodou. Pobřeží lemují menší písčité pláže oddělené skalnatými útesy a z druhé strany se rozprostírají hory plné bujných lesů, které jsou protkané turistickými trasami.

Balcón de Europa Nerja
Balcón de Europa

Pro skvělý výhled ale nemusíte daleko – přímo v centu města se totiž nachází upravená vyhlídka Balcón de Europa.

Jednou z nejlepších věcí, co dělat v Andalusii, je rozsáhlý jeskynní komplex Cueva de Nerja.

Další místem, které patří mezi nejlepší místa, co vidět v Andalusii, je Cueva de Nerja, rozsáhlý jeskynní komplex.

6. Sevilla – nejkrásnější města Andalusie

Sevilla je krásné andaluské město s mnoha zajímavostmi. Od úchvatné architektury přes rušný noční život až po bohaté kulturní dědictví.

Jedním z nejkrásnějších míst v Seville je Real Alcázar, velkolepý palác z 11. století, který je považovaný za jeden z nejlepších příkladů maurské architektury v Evropě. Najdete v něm krásné zahrady, kouzelná nádvoří a řadu zdobených místností.

sevilla real alcazar
Real Alcázar v Seville

Dalším místem, které si ve městě musíte prohlédnout, je sevillská katedrála s renezanční zvonicí La Giralda, která je 3. největší katedrálou v Evropě. Kousek odtud se rozprostírá bývala židovská čtvrť Santa Cruz, labyrint úzkých uliček a barevných domů se spoustou malých obchůdků a restaurací.

Plaza de España

Žádný výlet do Sevilly by nebyl úplný bez návštěvy náměstí Plaza de España. Rozlehlé náměstí je doslova vyšperkované díky azulejos, keramickým dlaždicím typickým pro andaluskou architekturu.

Metropol Parasol

A odkud si užít jeden z nejlepších výhledů na Sevillu? Určitě z moderní vyhlídky Metropol Parasol, která je otevřená do pozdních nočních hodin.

☞ Čtěte našeho průvodce a tipy, co navštívit v Seville.

Nejlepší ubytování v Seville 😴

ubytování sevilla
Hotel Don Paco

3* hotel v centru se střešním bazénem

ubytování sevilla
Catalonia Santa Justa

Stylový hotel s bazénem a výbornou polohou

7. Córdoba – město květin

Córdoba leží v srdci španělské Andalusie. Město plné květin, historických památek, úžasné architektury a bohaté kultury je jedním z nejnavštěvovanějších měst v Andalusii. Córdoba není velká a za jeden den projdete nejspíš to nejlepší, co nabízí.

cordóba mešita
Mešita v Córdobě

Córdoba je bývalým hlavním městem rozsáhlého muslimského chalífátu, který existoval ve středověku, a proto zde najdete spoustu starobylých památek. Například majestátní mešitu-katedrálu (Mezquita-Catedral de Córdoba), která je dechberoucí ukázkou maurské architektury a zároveň symbolem smíření mezi křesťanstvím a islámem.

cordóba

Svojí návštěvu můžete začít na náměstí Plaza de la Corredera, které lemují budovy v zářivých odstínech s podloubím, restauracemi a obchody, a odtud se vydat po těch nejkrásnějších místech Córdoby – Alcázar de los Reyes Cristianos (v překladu Pevnost křesťanských králů), Římský most nebo Calleja de las Flores, malebnou ulicí plnou květin.

8. Priego de Córdoba

Priego de Córdoba je místem, kde se zastavil čas. Od barokních kostelů po malebná náměstíčka – je tu nespočet míst, která vás vrátí v čase. V noci město ožívá zábavou, od tradičních vystoupení flamenca až po živé bary a kavárny.

Priego de Cordóba / co vidět v Andalusii

Priego de Córdoba je díky své pohodové atmosféře, přátelským místním obyvatelům a zvlněným olivovým hájům jedním z nejlepších míst, co vidět v Andalusii.

Nachází na půli cesty mezi Córdobou a Granadou a má perfektní polohu pro prozkoumávání Andalusie.

Priego de Cordóba / co vidět v Andalusii

9. Málaga

Málaga je město plné šarmu, energie a historie. Od úchvatné architektury až po rušné ulice je ideálním místem pro každého, kdo hledá nezapomenutelné zážitky.

Nachází se na jednom z nejkrásnějších španělských pobřeží Costa del Sol a díky tomu si tu užijete zlatavé pláže a teplé podnebí.

Málaga z hradu Gibralfaro
Málaga z hradu Gibralfaro

Ochutnejte místní kuchyni a navštivte dechberoucí památky, jako je Římské divadlo, pevnost Alcazaba nebo kopec Gibralfaro s hradem a fantastickým výhledem.

Kromě toho nabízí Málaga bohatou kulturu a živou atmosféru od rušných trhů po rušný noční život.

Málaga je skvělou základnou pro poznávání Andalusie – má přímé spojení s ostatními městy, jako je Sevilla či Granada a můžete odtud podniknout řadu výletů (včetně Caminito Del Rey).

☞ Podívejte se na našeho kompletního průvodce a tipy, co vidět v Malaze.

Nejlepší ubytování Málaga 😴

málaga ubytování
Hotel Sol Guadalmar

4* hotelový komplex s bazénem u moře

málaga ubytování
Soho Boutique Los Naranjos

Útulný 3* hotel kousek od pláže

Málaga z hradu Gibralfaro
Málaga z hradu Gibralfaro

10. Mijas – nejkrásnější místa, co navštívit v Andalusii

Mijas se nachází na půli cesty mezi Málagou a Marbellou (viz další tip, co navštívit v Andalusii). Mijas si můžete představit jako labyrint klikatých uliček, bíle natřených domů a barevných květin.

mijas / co vidět v Andalusii

Kouzelné městečko a perfektní jednodenní výlet, kde se můžete hodiny procházet a objevovat nová a nová zákoutí nebo si pochutnat na tradiční andaluské kuchyni v jedné z restaurací.

11. Marbella

Marbella je živé přímořské letovisko na pobřeží Costa del Sol. Je ideálním místem pro lidi, kteří si chtějí odpočinout na slunci, prozkoumat okolí nebo si užít rušný noční život. V tomto městě si každý najde něco pro sebe.

Stejně jako Málaga má výbornou polohu pro objevování okolí, takže během pobytu v Marbelle můžete snadno prozkoumat další části Andalusie (například nedalekou Rondu).

Přístav v Marbelle
Přístav v Marbelle

Ať už se chcete slunit a odpočívat na jedné z nedotčených pláží Marbelly, nebo prozkoumávat její malebné dlážděné uličky, je zde spousta možností, co dělat a vidět.

Historické centrum se rozprostírá kolem náměstí Plaza de los Naranjos, od kterého se vinou úzké uličky lemované bíle natřenými domy s barevnými květináči.

12. Ronda – nejkrásnější města Andalusie

Ronda je historické město rozprostřené na skalách, které je známé především díky mostu Puente Nuevo. Ten se klene přes hlubokou soutěsku El Tajo a pomyslně rozděluje historické centrum na dvě části. Můžete sejít níž k mostu a užít si výhled na most i vodopád z jiné perspektivy (a překvapivě tu není tolik lidí).

ronda / nejkrásnější místa v Andalusii ve Španělsku
Puente Nuevo / co navštívit v Andalusii

Nedaleko odtud se nachází další most Puente Viejo, kam zavítá daleko míň turistů. Rozhodně ale stojí za vidění. Celé město je doslova protkané památkami, kouzelnými uličkami a fantastickými výhledy do všech stran. Je snadné pochopit, proč je Ronda jedním z nejnavštěvovanějších i nejkrásnějších měst v Andalusii a celém Španělsku.

13. Setenil de las Bodegas

Jako byste se vrátili v čase, když se procházíte úzkými, klikatými uličkami Setenil de las Bodegas, které lemují bíle omítnuté domy, částečně zabudované do skal. Vesnice je známá především svými jeskynními obydlími, které jsou zasazené do skalních útesů. Nad nimi se nachází tradiční andaluské domy a kostely plné výklenků a točitých schodišť, která vedou do skrytých nádvoří.

Setenil de las Bodegas
Setenil de las Bodegas / co vidět v Andalusii

Setenil de las Bodegas je skvělým místem k prozkoumání, pokud hledáte něco trochu mimo vyšlapané cesty. Můžete se seznámit s historií a kulturou města, pokochat se úchvatnou architekturou a ochutnat vynikající regionální pokrmy, jako je migas (druh chlebového pokrmu) nebo gazpacho (studená rajčatová polévka).

14. Olvera

Olvera by měl navštívit každý, kdo chce poznat to nejlepší z andaluské kultury. Už z dálky jí jednoznačně poznáte podle kostela a hradu, které se tyčí vysoko nad okolními domy a tvoří dokonalé panorama. Blízkost Olvery k Seville a dalším okolním městům z ní dělá ideální cíl jednodenních výletů.

olvera / co vidět v Andalusii

15. Caminito Del Rey

Caminito del Rey představuje nezapomenutelný zážitek. Stezka dechberoucích výhledů, která se vine soutěskou El Chorro. Nachází se v provincii Málaga a je jedním z nejoblíbenějších denních výletů z Málagy.

caminito del rey / co vidět v Andalusii

Samotná stezka je naprosto bezpečná a vhodná i pro děti (vstup povolen až nad 8 let). Stezka vede kolem skalních stěn s výhledem na kaskádovité vodopády a průrazně čistou vodu. Když budete mít štěstí, můžete zahlédnout taky divoká zvířata, jako jsou zdejší kozy a orly.

Caminito Del Rey je extrémně populární a vstupenky můžou být vyprodané předem. Existuje dokonce řada organizovaných výletů, které zahrnují vstup a dopravu.

☞ Inspirujte se našimi tipy na perfektní výlety z Málagy.

16. Zahara de la Sierra

Zahara de la Sierra je idylické městečko nedaleko Rondy. Jeho poloha vysoko na vrcholu kopce poskytuje nádherné výhledy do údolí pod ním a na národní park Sierra de Grazalema.

zahara de la sierra / co vidět v Andalusii

Můžete se toulat uličkami, které lemují bíle natřené domy a skalní převisy a užívat si poklidnou atmosféru. Jeden z nejlepších výhledů si užijete z vrcholu hradních zdí, odkud budete mít jako na dlani nedalekou přehradu Embalse de Zahara-el Gastor s panorama hor za ní.

17. Sierra de Grazalema – hory v Andalusii

Sierra de Grazalema je nádherné skalnaté pohoří, které je povinnou zastávkou pro každého milovníka přírody. Ohromující horské vrcholky, svěží zelená údolí a nekonečná obloha vás okouzlí hned po příjezdu.

sierra de grazalema

Ale není to jen krásná příroda plná vodopádů, jezírek a jeskyní, co vás okouzlí. Navštivte taky jednu z malebných vesnic, jako je Zahara de la Sierra (viz výše) a vesnice Grazalema, které patří mezi památky národního významu.

Ze Zahara de la Sierra do vesnice Grazalema vede horský průsmyk Puerto de las Palomas s nádhernými výhledy do okolí. Jsou tu odpočívadla, odkud můžete vyrazit po jedné z turistických stezek.

18. Ubrique

Ubrique je malé, ale živé městečko v pohoří Sierra de Grazalema. Malebné dlážděné uličky, bělostné budovy a spousta turistických stezek v okolí dělají z Ubrique jedno z nejlepších míst k návštěvě v Andalusii.

Ubrique

19. Júzcar – šmoulí vesnice

Júzcar doslova rozbíjí kulturu bílých vesnic v Andalusii. Díky svým modře natřeným domům se proslavil jako první “šmoulí vesnice” na světě. Celou vesnici v roce 2011 natřeli na modro v rámci propagační kampaně k uvedení filmu Šmoulové společnosti Sony Pictures.

Júzcar Andalusie

Přestože propagace po šesti měsících skončila, obyvatelé vesnice si odhlasovali, že si své domy ponechají modré díky nově nabyté slávě a přínosu pro cestovní ruch. Můžete se projít dlážděnými uličkami lemovanými jasně modrými domy s terakotovými střechami nebo se zúčasnit každoročního šmoulího festivalu.

20. Cádiz

Cádiz je nádherné španělské pobřežní město, které si zaslouží být na vašem itineráři míst, co navštívit v Andalusii. Díky zlatavým plážím, bohaté kultuře a dechberoucím památkám si tu každý najde něco pro sebe. Nachází se na jihozápadním okraji Andalusie a dostanete se sem po moderním mostě.

Cádiz Španělsko Andalusie

Prozkoumejte starou čtvrť El Pópulo, projděte se po pláži La Caleta s výhledem na hrad Santa Catalina nebo si pochutnejte na tradiční kuchyni založené na mořských plodech.

Pro jeden z nejlepších výhledů na Cádiz navštivte historickou rozhlednu Torre Tavira, odkud budete mít celé město jako na dlani včetně velkolepé barokní katedrály, která se svými zvonicemi a výraznou kopulí převyšuje okolní domy.

21. Arcos de la Frontera

Arcos de la Frontera je malebné městečko plné šarmu, které se nachází na vrcholu kopce v provincii Cádiz. Díky svým úzkým dlážděným uličkám, krásným výhledům a bohaté historii by mělo být na seznamu každého, kdo jede kolem.

Arcos de la Frontera / co navštívit v Andalusii

Arcos je známý svými bělostnými domy a starobylými kostely, které lemují hlavní náměstí Palaza del Cabildo, odkud je fantastický výhled do širokého okolí.

Arcos de la Frontera / co navštívit v Andalusii

Najdete tu také spoustu skvělého jídla – od tapas barů až po andaluské restaurace. Kromě toho se Arcos nachází v dostatečné blízkosti nádherných pláží na pobřeží Costa de la Luz, takže je ideálním místem pro jednodenní výlet.

22. Mirador del Estrecho

V celé Andalusii najdete nespočet vyhlídek. Mirador del Estrecho je jednou z nejznámějších. Nachází se u hlavního tahu do přístavního města Tarifa.

Z upravené vyhlídky se za jasného počasí pokocháte fantastickým výhledem na protilehlou Afriku. Přímo u vyhlídky se nachází taky občerstvení.

23. Pláž Bolonia – nejkrásnější pláž v Andalusii

Díky bílému písku, křišťálově čisté vodě a nádherné přírodě patří pláž Bolonia k nejkrásnějším plážím v zemi. Kromě koupání a odpočinku u moře můžete taky prozkoumat nedaleké římské ruiny Baelo Claudia, duny a stezky.

Bolonia pláž / co navštívit v Andalusii
Bolonia pláž / co navštívit v Andalusii

Vstup na pláž je zdarma, ale přesto je skvěle udržovaná a čistá. Pláž Bolonia se rozprostírá podél menšího letoviska El Lentiscal mezi Cádiz a Tarifa. Parkoviště je u pláže a v okolí je dostatek restaurací.

Archeologické naleziště Baleo Claudia
Archeologické naleziště Baleo Claudia

24. Cabo de Gata – nejkrásnější příroda v Andalusii

Cabo de Gata je úchvatná přírodní rezervace na východě Andalusie. Je to nedotčená svatyně pláží, ostrovů a skalnatých zátok. Její členité útesy poskytují nádherný výhled na pobřeží a křišťálově čistá voda je ideální pro šnorchlování a potápění. Najdete tu taky spoustu turistických stezek, po kterých můžete prozkoumat vzácnou faunu a flóru.

Cabo de Gata / co navštívit v Andalusii

Návštěva Cabo de Gata je jako návrat v čase – oblast zůstává věrná své rustikální kráse, bez turistických pastí a moderní zástavby. Díky své pozoruhodné biologické rozmanitosti vyhlásili oblast biosférickou rezervací UNESCO.

25. Mojácar

Mojácar je jedním z nejkrásnějších pobřežních měst ve Španělsku a je snadné pochopit proč. Se svými nádhernými plážemi, malebnými dlážděnými uličkami a zářivě bílými domy na pozadí tmavě modrého moře je ideálním místem pro dovolenou.

MOjácar / co navštívit v Andalusii

Město se dá rozdělit na dvě části – staré město, které se rozprostírá víc ve vnitrozemí obklopené horami, a novější část podél pobřeží. Díky starému město patří Mojácar k nejkrásnějším městům s tradiční architekturou v Andalusii.

TOP 10 Andalusie

Máte omezený čas a chcete vidět jen to nejlepší, co Andalusie nabízí? Inspirujte se naším seznamem TOP 10 nejkrásnějších míst, co vidět v Andalusii:

 1. Sevilla
 2. Granada
 3. Cordóba
 4. Ronda
 5. Nerja
 6. Costa del Sol
 7. Cabo de Gata
 8. Frigiliana
 9. Pláž Bolonia
 10. Mijas

Nejkrásnější místa, co navštívit v Andalusii – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavá místa, co navštívit v Andalusii ve Španělsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci Andalusie. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak se dostat do Andalusie?

Letecky do Andalusie

Do Andalusie se nejsnáze dostanete letecky na jedno z mezinárodních letišť v regionu, například do Málagy nebo Sevilly. Odtud se můžete vydat vlakem, autobusem nebo pronajatým autem za poznáním.

Z Prahy má nejlepší spojení Málaga – přímý let trvá 3 hodiny a 20 minut. Na výběr jsou tyto aerolinky:

 • Czech Airlines – Tradiční česká aerolinka, která létá po celý rok. V ceně letenky poskytuje taky příruční zavazadlo do 8 kg.
 • Eurowings – Německá nízkonákladová společnost, která létá především v sezóně a nabízí jiné časy než České aerolonie. V ceně základní letenky máte malé zavazadlo o maximální velikosti 40 x 30 x 25 cm – parametry splňuje například CabinZero (28 l).

Pokud vám nevyhovuje termín, zde můžete vyhledat lety s přestupem.

Autem do Andalusie

V Andalusii se řídí vpravo a předjíždí vlevo jako ve většině Evropy. Některé úseky dálnic jsou zpoplatněné mýtným.

Co se týká Andalusie, zpoplatněný úsek vás čeká mezi Málagou a Marbellou (vedle ní vede nezpoplatněná dálnice, ale je o mnohem rušnější) nebo část dálnice při cestě z Málagy do Córdoby, popř. Granady. Tady se můžete podívat, kde všude jsou zpoplatněné dálnice ve Španělsku.

Poznáte to taky podle značení – nezpoplatněné úseky dálnic se značí pouze A a k tomu jedna nebo dvě číslice, a zpoplatněné úseky se značí AP a k tomu opět jedna nebo dvě číslice (například AP-7 nebo AP-46).

Mýtné zaplatíte klasicky v mýtné bráně – hotově nebo kartou, popř. můžete platit elektronickým systémem Via-T.

Aktuální ceny benzínu a nafty si můžete zkontrolovat na tomto odkaze.

Mojácar

Jak se pohybovat po Andalusii?

Po Andalusii se nejlépe pohybujete autobusem, vlakem nebo autem. Region má rozsáhlou síť silnic, díky nimž je cestování po silnici snadné a pohodlné.

Vlaky a autobusy

Vlakové spoje hledejte na webu španělských železnic Renfe. Jízdenky si můžete koupit online nebo na nádraží.

Kromě toho je k dispozici také řada meziměstských autobusů, pokud plánujete cestovat mezi velkými městy Andalusie. Národní autobusové společnosti, jako je Alsa nebo Avanza, spojují ještě více malých měst a obcí než železnice.

Místní autobusové linky bývají levnější než vlaky, i když cesta trvá většinou déle. Jízdenky si koupíte na nádraží nebo online.

Půjčení auta v Andalusii

Půjčení auta je jednou z nejoblíbenějších možností, jak poznat Andalusii bez cestovky a vytvořit si itinerář, který bude přesně odpovídat vašemu tempu a potřebám.

K půjčení auta ve Španělsku potřebujete řidičský průkaz z domovské země (občané mimo EU pak potřebují mezinárodní řidičský průkaz), pas a kreditní kartu.

Tip: Pokud si plánujete půjčit auto, doporučuji si ho rezervovat s dostatečným předstihem – zajistíte si tak nejlepší cenu a výběr. Navíc Andalusie je velmi populární a na poslední chvílí může být nabídka hodně omezená.

Parkování v Andalusii

Parkování v Andalusii může být ošemetné. Než se pokusíte zaparkovat, je důležité znát místní zákony a předpisy a také uspořádání jednotlivých měst a obcí. Obecně platí, že ve většině oblastí městských center je parkování zakázáno a obvykle jsou tady umístěné značky označující, kde můžete a kde nemůžete parkovat. Pokud je to možné, snažte se při hledání místa k zaparkování vyhnout rušným silnicím, protože ty mají často omezený přístup.

V okolí andaluských měst a městeček je k dispozici spousta možností parkování. Některá z nich nabízejí bezplatné veřejné parkování na vyhrazených místech, zatímco jiná mohou být zpoplatněná na soukromých parkovištích nebo v garážích.

Pro hledání parkování se nám nejlépe osvědčila Parkopedia. Dobrou volbou jsou taky bezplatná parkoviště v okrajových částech měst, odkud se do centra dostanete městskou dopravou.

Park Santa María v Seville
Park Santa María v Seville

Kde se ubytovat v Andalusii?

Zde je několik tipů, kde se ubytovat v Andalusii:

 • Hotely – Andalusie nabízí mnoho možností ubytování pro všechny rozpočty, od pětihvězdičkových luxusních hotelů až po cenově dostupné rodinné penziony. Před rezervací si nezapomeňte udělat průzkum na internetu, abyste přesně věděli, do jakého hotelu jdete.
 • Hostely – Pokud hledáte ekonomický způsob cestování po Andalusii, je skvělou volbou ubytování v hostelech. Většina hostelů má soukromé i sdílené pokoje, které bývají vybavené kuchyňkou nebo společenskými prostory pro setkávání.
 • Apartmány – Pokud hledáte při cestování více domácí prostředí, pak je pro vás vhodnou volbou ubytování v apartmánu. Ty jsou často plně zařízené a vybavené moderním vybavením, jako je Wi-Fi a klimatizace. Navíc budete mít v případě potřeby vlastní prostor a soukromí.
 • Vily – Pokud cestujete ve skupině nebo s rodinou, je další skvělou možností pronájem vily v Andalusii. Užijete si veškerý luxus hotelu, ale budete mít volnost a vlastní prostor – navíc budete mít pravděpodobně nádherný panoramatický výhled.

Andalusie je extrémně populární. Rezervaci proveďte včas, protože oblíbená místa mohou být rychle obsazená.

Co ochutnat v Andalusii? Jaké je typické jídlo?

Mezi nejtypičtější andaluské pokrmy patří Gazpacho (studená rajčatová polévka), Salmorejo (hustší verze Gazpacha), Jamón Serrano (sušená šunka) a Pescaíto Frito (smažená ryba).

Ochutnat můžete také širokou škálu tapas, jako jsou croquetas, patatas bravas a tortilla Española.

Pokud si chcete pochutnat na sladkém, nic se nevyrovná El Almendrado de Málaga, dortu z mandlí.

co ochutnat v Andalusii ve Španělsku
Grilované sardinky “espetos de sardinas” jsou jedním z nejtypičtějších jídel v Andalusii.

Mezi tradiční andaluské speciality patří boquerones en vinagre (ančovičky naložené v octě) nebo huevos rotos (smažená vejce podávaná s brambory).

V místní stravě hrají důležitou roli mořské plody, ale hojně jsou zastoupeny i další bílkoviny, například vepřové, jehněčí a hovězí maso. Běžně se používá taky zelenina, jako jsou brambory, papriky, lilky, artyčoky, cibule a houby.

Nebo vyzkoušejte grilované sardinky na špízu. Na plážích můžete vidět, jak je místní připravují ve starých loďkách.

A jaké pití si dát k jídlu? Nejlepší volbou je sklenka dobrého sherry nebo tradičního andaluského vermutu.

Dobrou chuť!

Praktické tipy pro návštěvu Andalusie

Jakým jazykem se mluví v Andalusii?

Celkově je španělština hlavním jazykem, kterým se v Andalusii mluví, ale čas od času jsou slyšet i jiné jazyky (katalánština nebo valencijština a menšiny používají také své vlastní jazyky, například aragonštinu, galicijštinu a okcitánštinu)

Angličtina je mezi mladšími generacemi stále oblíbenější, protože se používá na mnoha turistických místech v celém regionu.

Kdy jet do Andalusie?

Nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Andalusie je léto, kdy se zlatavé pláže začínají plnit místními i turisty. Na druhou stranu mohou teploty vystoupat až k 35-40 °C a pokud máte v plánu objevovat památky a města, můžou být teploty až úmorné.

Na jaře a na podzim hojně kvetou divoké květiny a teploty jsou příjemné. Je to ideální roční období pro dlouhé procházky olivovými háji a vinicemi, ochutnávku vynikajících španělských jídel v místních restauracích a prohlídku historických měst, jako je Granada a Sevilla.

Zimy jsou dalším skvělým obdobím pro návštěvu Andalusie. Fronty jsou menší, ceny nižší a denní teploty se pohybují kolem příjemných 15 °C.

Celkově je počasí v Andalusii po celý rok příjemné a teplé bez většího množství srážek.

Jak platit v Andalusii?

V Andalusii se platí eurem. Nejběžnějším způsobem platby je hotovost, kterou lze použít prakticky všude. Na mnoha místech přijímají taky kreditní a debetní karty, nejrozšířenější jsou karty Visa a Mastercard.

Je dobré mít u sebe vždy nějakou hotovost a drobné. Například taxi v některých městech nepřijímají karty a ne všechny parkovací automaty jsou vybavené možností platby kartou. Drobné se hodí taky pro nákup jízdenek v městských autobusech.

Je Andalusie bezpečná?

Andalusie je obecně považována za bezpečnou destinaci s relativně nízkou úrovní kriminality ve srovnání s jinými částmi Evropy. Přesto dejte na svůj zdravý rozum a buďte ostražití, abyste zůstali v bezpečí. Neberte si s sebou cennosti a větší částky peněz.

Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Doporučuji si taky vytvořit kopii cestovního pasu nebo občanského průkazu, kterou budete mít oddělenou od dokladů. Pokud by došlo k nejhoršímu a ztratily se vám doklady, stále budete mít něco v ruce.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce s tipy, co navštívit a vidět v Andalusii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Andalusii

GRANADA: Granada je historický skvost nedaleko Sevilly, kde se nachází světoznámý palác Alhambra. Čtěte našeho průvodce s tipy na zajímavosti a památky, co navštívit v Granadě.

SEVILLA: Inspirujte se našimi tipy, co vidět v Seville.

MÁLAGA: Málaga je jedním z nejoblíbenějších přímořských středisek v Andalusii – sepsali jsme podrobného průvodce pro Málagu s tipy, co vidět, dělat a praktickými informacemi před cestou do Málagy.

ŠPANĚLSKO: V našem seznamu o nejkrásnějších místech Španělska přinášíme tipy, co navštívit ve Španělsku.

MALLORCA: Mallorca patří k nejkrásnějším ostrovům ve Španělsku, kde je tolik dechberoucích míst, co navštívit na Mallorce.

☞ Čtěte ještě více tipů o cestování do Španělska.

Shrnutí: Zajímavosti, co navštívit v Andalusii

Proč navštívit Andalusii ve Španělsku?

Andalusie je neuvěřitelně krásná a rozmanitá oblast díky své jedinečné kombinaci sluncem zalitého podnebí, bohatého kulturního dědictví a rozmanité krajiny. Ať už hledáte útěk na pláž, historii, kulturu nebo skvělé jídlo a pití, Andalusie má každému co nabídnout. Její pláže patří k nejlepším v Evropě a nabízí spoustu aktivit, jako je potápění, plachtění a rybaření. Města se pyšní dechberoucí architekturou včetně maurských paláců, katedrál a památek. Najdete tu taky řadu skvělých restaurací, které podávají tradiční pokrmy, jako jsou tapas a paella.

Jaká jsou nejkrásnější místa v Andalusii a jaké tipy na výlety v Andalusii doporučujete?

Navštivte jedno z historických měst včetně Sevilly, Granady, Córdoby, Rondy nebo Cádiz. Nenechte si ujít ani nádherné Pueblos Blancos, bílé vesničky rozeseté po venkově. Je jich na výběr tolik a jedna je krásnější než druhá. Milujete přírodu? Sierra de Grazalema a Sierra Nevada jsou doslova protkané turistickými trasami, které vás provedou místy s nedotčenou přírodou a nejlepšími výhledy.

Jaké je typické jídlo v Andalusii?

Andaluská kuchyně je jedinečná a rozmanitá a kombinuje tradiční recepty s moderními vlivy. Mezi oblíbená jídla patří gazpacho (studená rajčatová polévka), salmorejo (hustší verze gazpacha), frituras malagueñas (smažené ryby z Malagy) a coquinas al ajillo (škeble vařené na česneku a olivovém oleji). V místní stravě hrají důležitou roli mořské plody, ale hojně jsou zastoupeny i další bílkoviny, například vepřové, jehněčí a hovězí maso. Běžně se používá taky zelenina, jako jsou brambory, papriky, lilky, artyčoky, cibule a houby.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *