Málaga: 22 tipů na výlety a co vidět v Málaze (2024) – průvodce a mapa

Málaga Španělsko

Málaga je úžasnou destinací pro cestovatele, kteří chtějí poznat to nejlepší ze španělské kultury. Od nádherných pláží až po bohatou historii a vynikající kuchyni – Málaga nabízí něco pro každého. Podívejte se na našeho průvodce s tipy na výlety a zajímavá místa, co vidět v Málaze.

Málaga je díky svému mírnému středomořskému klima perfektní destinací po celý rok. Kdykoliv sem pojedete, máte záruku, že vás čeká skvělá dovolená v Málaze ve Španělsku.

V létě si užijete odpočinek na dlouhých plážích a po zbytek roku můžete objevovat památky, zajímavá místa nebo vyrazit na výlety v okolí Málagy. Od Granady po bílé vesničky Andalusie, Málaga nabízí spoustu možností.

Dnes si ukážeme ty nejlepší věci a zajímavosti, co vidět v Málaze ve Španělsku pro sestavení perfektního itineráře. Přidáme taky tipyjak si návštěvu Málagy užít (doprava, parkování, MHD, jídlo, ubytování, mapa).

Málaga: Památky a zajímavosti, co vidět v Málaze

Alcazaba de Málaga

Pokud se chcete dozvědět více o historii Málagy, určitě se zajděte podívat do Alcazaby v Málaze.

Tato neuvěřitelná pevnost z 11. století je dechberoucím příkladem maurské architektury a jednou z nejlépe zachovalých pevností v Evropě. Je symbolem minulosti města i jeho bohaté historie.

Málaga Alcazaba / co navštívit v Malaze

Celá oblast byla v minulosti součástí Nasridského království, kdy ve Španělsku panovala islámská nadvláda.

Od kouzelných nádvoří, věží, hradeb až po zahrady je Alcazaba jedním z nejkrásnějších míst, co vidět v Málaze.

Na prohlídku si vyčleňte cca 1,5 hodiny.

Málaga Alcazaba / co navštívit v Malaze
Málaga Alcazaba / co navštívit v Malaze

Vstupné a otevírací doba do Alcazaby v Málaze

Vstupné do Alazaby v Malaze je jen 3,50 € (snížené 1,50 € pro studenty, ZTP a seniory nad 65 let). Pokud plánujete navštívit taky hrad Gibralfaro, kupte si kombinovanou vstupenku za 5,50 € (2,50 € snížená cena). Každou neděli je vstup do Alcazaby i hradu Gibralfaro po 14. hodině zdarma.

Vstupenky si můžete koupit jednoduše v automatu u vstupu do Alcazaby. Přes týden tu nebývají fronty, ale o víkendech (zvlášť v sezóně) ano.

Otevírací doba: Alcazaba je otevřená denně od dubna do konce října v čase 9:00-20:00 a od listopadu do konce března v čase 9:00-18:00. Poslední vstup je vždy 45 minut před koncem otevírací doby.

Nejlepší ubytování Málaga 😴

málaga ubytování
Hotel Sol Guadalmar

4* hotelový komplex s bazénem u moře

málaga ubytování
Soho Boutique Los Naranjos

Útulný 3* hotel kousek od pláže

Teatro Romano de Málaga

Teatro Romano de Málaga (Římské divadlo) je unikátní archeologické naleziště jen pár kroků od Alcazaby. Římské divadlo tu stojí už od 1. století před naším letopočtem a je tak nejstarší stavbou v Málaze, kde se můžete dozvědět více o římské kultuře.

Teatro Romano Málaga / zajímavá místa Málaga

Po dlouhá staletí bylo Teatro Romano zasypané hlínou. Až v polovině minulého století došlo k odhalení jeho ruin, které se podařilo zachovat i po tak dlouhé době ve výborném stavu.

Divadlo je přístupné zdarma. Když půjdete kousek za pevností Alcazaba, uvidíte ho v celé jeho kráse přímo z ulice.

Otevírací doba: Od úterý do soboty je otevřeno v čase 10:00-18:00 a v neděli a ve svátky je otevřeno v čase 10:00-16:00. V pondělí je zavřeno.

Castillo de Gibralfaro

Castillo de Gibralfaro představuje opevnění na kopci Monte Gibralfaro s fantastickým výhledem na Málagu.

Hrad tu stojí už od 9. století, kdy byl součástí maurské obrany. Dodnes se dochovaly především hradby, které můžete kolem dokola obejít. A ty výhledy rozhodně stojí za to – celou Málagu odtud budete mít jako na dlani.

výhled z Castillo de Gibralfaro Málaga
výhled z Castillo de Gibralfaro
výhled z Castillo de Gibralfaro Málaga
výhled z Castillo de Gibralfaro

Zřícenina hradu Gibralfaro se nachází nad pevností Alcazaba. Dostanete se sem asi za 35 minut chůzí do kopce nebo autobusem č. 35 od Parque de Málaga v centru města.

Zvlášť v létě si s sebou vezměte vodu navíc (v případě potřeby je nahoře občerstvení).

Vstupné a otevírací doba hradu Gibralfaro

Vstupné do hradu Gibralfaro je 3,50 € (snížené 1,50 € pro studenty, ZTP a seniory nad 65 let). Pokud plánujete navštívit taky pevnost Alcazaba, kupte si kombinovanou vstupenku za 5,50 € (2,50 € snížená cena). Každou neděli je vstup do Alcazaby i hradu Gibralfaro po 14:00 zdarma.

Otevírací doba: Hrad Gibralfaro je otevřený denně od dubna do konce října v čase 9:00-20:00 a od listopadu do konce března v čase 9:00-18:00. Poslední vstup je vždy 45 minut před koncem otevírací doby.

Museo Picasso Málaga

Pokud vás zajímá Picasso nebo dějiny umění, nenechte si ujít Museo Picasso Málaga. Picasso se totiž narodil právě tady, v Málaze a toto muzeum datuje jeho raná léta včetně obrazů, soch a rytin (sbírka více než 200 děl).

Vstupné: Vstupné do muzea Picasso je 12 € a snížené 10 € pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Děti do 16 let a ZTP s doprovodem mají vstup zdarma. Vstup zdarma mají všichni každou neděli po 17:00. Kliknutím sem si zakoupíte vstupenky.

Otevírací doba: Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-19:00, mimo sezónu 10:00-18:00.

Catedral de la Encarnación de Málaga

Catedral de la Encarnación de Málaga je impozantní goticko-renesanční katedrála v centru Málagy. Postavili jí na místě bývalé mešity a stavba trvala od 16. do 18. století, proto se na ní mísí víc stylů.

Catedral de la Encarnación de Málaga / katedrála Málaga památky

Katedrála je jedinečná tím, že má pouze jednu zvonici. Díky tomu jí místní přezdívají “La Manquita”, v překladu “jednoruká dáma”. Zvonice je vysoká 84 metrů a je druhou nejvyšší zvonicí ve Španělsku po La Giralda v Seville.

Catedral de la Encarnación de Málaga / katedrála Málaga památky
Catedral de la Encarnación de Málaga / katedrála Málaga památky
Catedral de la Encarnación de Málaga / katedrála Málaga památky

Vstupné a otevírací doba katedrály v Málaze

Vstupné: Vstupné do katedrály se liší podle toho, co chcete vidět. Můžete si zakoupit samotnou vstupenku do katedrály nebo pak kombinovanou vstupenky včetně střechy (popř. pouze vstup na střechu, který stojí stejně jako samotná vstupenka do katedrály).

Ceny jsou pak následující:

Plné vstupné je 10 € (15 € včetně střechy), 9 € pro seniory nad 65 let (13 € včetně střechy), 6 € pro mládež 13-17 let (9 € včetně střechy) a 7 € pro studenty do 25 let (10 € včetně střechy). Děti do 13 let mají vstup zdarma. Součástí je taky audioprůvodce v 7 jazycích.

Otevírací doba: Katedrála je otevřená od pondělí do pátku v čase 10:00-19:00, v sobotu 10:00-18:00 a v neděli 14:00-18:00. Poslední vstup je vždy 45 minut před koncem otevírací doby. Mimo sezónu je katedrála otevřená od pondělí do pátku v čase 10:00-18:30, v sobotu 10:00-18:00 a v neděli 14:00-18:00.

Projděte si taky uličky historického centra, které ukrývají skvělá muzea a krásné domy se spoustou obchodů a restaurací.

Málaga španělsko
Málaga španělsko

Parque de Málaga

Parque de Málaga je skvělým místem pro odpočinek a únik od ruchu města. Park se rozkládá na více než 250 akrech svěžích zahrad, jezírek a fontán.

Ideální místo pro procházku nebo piknik, zvlášť v teplých letních dnech.

Parque de Málaga leží přímo v centru města, kde lemuje hlavní třídu Passeo de los Curas.

Parque de Málaga Španělsko
Pohled z pevnosti Alcazaba na Parque de Málaga

Mercado Central de Atarazanas

Mercado Central de Atarazanas v Málaze je živé historické tržiště, které sídlí v krásně zrekonstruované budově s barevnými vitrážemi z 19. století.

Je to skvělé místo pro nákup ovoce, zeleniny, lokálních produktů, koření, suvenýrů a dalších věcí.

Trh je otevřený denně kromě neděle v čase 8:00-15:00.

vitráže v Mercado Central de Atarazanas Málaga
vitráže v Mercado Central de Atarazanas
Mercado Central de Atarazanas

Muelle Uno

Další zajímavosti, co navštívit v Málaze, je přístav Muelle Uno. Najdete tu obchodní centrum, spoustu restaurací, obchodů a především promenádu Palmeral de Las Sorpresas, která je lemovaná palmami.

promenáda Palmeral de Las Sorpresas
promenáda Palmeral de Las Sorpresas
promenáda Palmeral de Las Sorpresas Málaga
promenáda Palmeral de Las Sorpresas

Je to skvělé místo pro pozorování zapadajícího slunce nad Středozemním mořem nebo nasávání atmosféry pulzující Málagy ve Španělsku.

přístav Muelle Uno při západu slunce Málaga
přístav Muelle Uno při západu slunce

Pokud máte rádi umění, už při příchodu určitě nepřehlédnete obrovskou prosklenou kostku, která je pobočkou muzea současného umění Le Centre Pompidou v Paříži. Vstupenky získáte zde.

Hammam Al Ándalus Baños Árabes

Hammam Al Ándalus Baños Árabes jsou místem, kde si můžete odpočinout po dni stráveném prohlídkou památek, nebo jen uniknout ruchu velkoměsta.

Jedná se o autentické arabské lázně, kde si užijete tradiční parní lázně, peelingy a dokonce i masáže. Navíc obklopení úžasnou maurskou architekturou.

Arabské lázně si rezervujte na tomto odkazu.

Botanická zahrada La Concepción

Botanická zahrada La Concepción (Jardín Botánico La Concepción) je jedním z nejoblíbenějších míst v Málaze a není divu.

Tato neuvěřitelná zahrada je domovem více než 2000 druhů rostlin, stromů a květin z celého světa. Celá zahrada je protkaná stezkami vedoucími k jezírkům, mostům a tajným zákoutím.

Botanická zahrada La Concepción Málaga

Plné vstupné do botanické zahrady je 5,20 € a snížené 3,10 € (děti do 16 let, studenti do 26 let a senioři). Vstup zdarma mají všichni od října do března v neděli po 14. hodině a od dubna do konce září v neděli po 16:30.

Otevírací doba se liší podle sezóny – od dubna do konce září je otevřeno v čase 9:30-20:30 a od října do konce března v čase 9:30-17:30.

Nejlepší ubytování Málaga 😴

hotel málaga
Hotel Brö

Stylový hotel s bazénem a dobrou dostupností

hotel málaga
Hotel Zeus

Levné a čisté ubytování kousek od pláže

Soho

Čtvrť Soho v Málaze je jedním z nejmódnějších míst ve městě – živá čtvrť plná barevných nástěnných maleb, útulných kaváren a trendy barů. Nástěnné malby a graffiti tady ale nevznikly jen tak – jejich cílem bylo totiž zvýšit cestovní ruch.

Nemusíte ale ani do Soho. Už když se budete toulat uličkami Málagy, natrefíte na řadu pouličního umění.

Málaga Španělsko

Málaga pláže

Málaga je známá svým pobřežím, kde se nachází spousta nádherných pláží.

Moře v Málaze je krásné a křišťálově čisté. V létě má ideální teplotu pro plavání i potápění. Nebo si zarezervujte plavbu lodí, která patří k nejoblíbenějším aktivitám, co dělat v Málaze.

Pláž La Malagueta je jednou z nejoblíbenějších městských pláží v Málaze. Stinná stránka – je tu hodně turistů.

Další dobré pláže jsou Playa El Palo nebo Playa de Huelin s výhledem na přístav a kromě nich ještě několik menších pláží. Všechny mají poblíž dostatek restaurací a většinou taky alespoň základní zázemí.

Pláž La Malagueta Málaga, Španělsko

Tou nejoblíbenější pláží v Málaze je Playa de la Misericordia, která leží západně od centra města. Krásná, dlouhá pláž s čistou vodou a dobrým zázemím, kam chodí taky místní.

Kolem pláží se můžete občerstvit v plážových barech, kterým se říká Chiringuitos.

pláž Málaga, Španělsko
pláž Málaga, Španělsko

Nejlepší jednodenní výlety v okolí Málagy

Málaga leží v oblasti Andalusie, která patří k nejkrásnějším oblastem ve Španělsku i v celé Evropě. Andalusie je známá svými bíle natřenými domy se spoustou květin, které lemují úzké dlážděné uličky. Kromě toho ukrývá nádherná pohoří a nedotčenou přírodu pobřeží Cabo de Gata. Je tu tolik míst k objevování, že ani měsíc by nestačil.

Málaga má perfektní polohu a spojení s řadou nejkrásnějších měst a zajímavých míst v Andalusii a teď si ukážeme ty nejlepší z nich:

Marbella

Marbella je okouzlující destinace na pobřeží Costa del Sol, která je známá svým luxusním přístavem, špičkovými obchody a rušným nočním životem. Spolu s Málagou patří mezi nejoblíbenější přímořská letoviska na Costa del Sol.

Marbella

Marbella je proslulá svými plážemi a nádhernými uličkami lemovanými bíle natřenými domy (a spoustou barevných květin), kde se můžete hodiny procházet a objevovat skrytá zákoutí.

Jak se dostat do Marbelly z Málagy

Do Marbelly se dostanete za 45 minut z autobusového nádraží María Zambrano – autobusy Avanza jezdí každých 15-30 minut.

Cesta autem trvá taky 45 minut. Můžete jet po zpoplatněné dálnici AP-7 nebo nezpoplatněné A-7 (větší provoz než po AP-7). Poblíž centra je několik parkovacích garáží nebo můžete zaparkovat ve vzdálenějších čtvrtích a zbytek dojet městskou dopravou.

Vše o půjčení a řízení auta ve Španělsku najdete v našem podrobném průvodci.

Mijas

Mijas je okouzlující vesnice v kopcích na pobřeží Costa del Sol, téměř na půli cesty mezi Marbellou a Málagou.

Pokud by se vyhlašovala soutěž o nejkrásnější Pueblos Blancos (bílou vesnici v Andalusii), Mijas by se se svými kouzelnými uličkami umístila na předních příčkách.

A navíc výhled je odtud fantastický – od hor až ke Středozemnímu moři.

Mijas - tipy na výlety, co navštívit v okolí málagy

Jak se dostat do Mijas z Málagy

Do Mijas se z Málagy nejsnadněji dostanete autem. Cesta trvá jen půl hodiny a vede z části po AP-7, popř. A-7.

Pokud chcete jet veřejnou dopravou, nasedněte na příměstskou železnici C1 a jeďte do letoviska Benalmádena. Tady přesednete na autobus do Mijas. Cesta vám celkem zabere kolem 1,5 hodiny.

Castillo Monumento Colomares

Castillo Monumento Colomares je ikonická památka nedaleko Benalmádeny, kterou postavili na počest Kryštofa Kolumba. Je to skvělé místo k prozkoumání, s klikatými cestičkami, krásnými zahradami a výhledem do okolí.

Castillo Monumento Colomares / tipy na výlety Málaga

Stavba vypadá jako loď a vypráví Kolumbovo příběh. Kdo by řekl, že památník postavili až v 90. letech minulého století, že?

Benalmádena leží nedaleko Málagy. Kromě památníku Kryštofa Kolumba si můžete projít náměstí Plaza de España a okolní uličky, které lemují bíle natřené domy s barevnými okenicemi, navštívit podmořský svět nebo jeden z parků (Parque de la Paloma, Parque de la Batería).

Jak se dostat ke Castillo Monumento Colomares

Autem se k památníku dostanete za 30 minut.

Cesta je v tomto případě podobná jako v případě Mijas (viz předchozí tip na výlet), jen vystoupíte z autobusu dříve (zastávka Las Mimosas). Nebo můžete jet vlakem až do stanice Torremuelle a odtud asi půl hodiny pěšky.

Caminito del Rey

Caminito del Rey je velkolepá stezka, která patří k nejlepším věcem, co dělat v Málaze.

Stezka vede kolem skalních stěn s výhledem na kaskádovité vodopády a průrazně čistou vodu. Když budete mít štěstí, můžete zahlédnout taky divoká zvířata, jako jsou zdejší kozy a orly.

caminito del rey / co vidět v Andalusii
caminito del rey / co vidět v Andalusii

Jak se dostat na Caminito del Rey z Málagy

Na hlavním vlakovém nádraží nasednete na vlak do Estación de tren El Chorro (40-50 minut). Tady přesednete na kyvadlový autobus, který vás za 2,50 € doveze ke vstupu na stezku (cena za zpáteční jízdenku; platí se v hotovosti u řidiče).

Autobus vás zaveze asi 2 kilometry od stezky, odkud ještě půjdete pěšky k severnímu vstupu. U oficiálního vstupu vám dají helmu a pokyny. Poté vás čeká samotná stezka, která je jednosměrná.

Od vlaku si vyčleňte cca hodinu, než dojdete k hlavnímu vstupu do soutěsky.

Autem jste u Caminito del Rey za 50 minut. Na výběr jsou 3 parkoviště za poplatek 2 € na den.

Samotná stezka je naprosto bezpečná a extrémně populární. Vstupenky bývají vyprodané dopředu. Existuje dokonce řada organizovaných výletů, které zahrnují vstup a dopravu.

Granada

Granada je jedno z nejkrásnějších měst v Andalusii, které je proslulé svou úžasnou architekturou a maurským vlivem.

Navštivte Granadu a prohlédněte si nádherný palác Alhambra – jednu z nejúchvatnějších památek ve Španělsku. Tato památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO vám svým úchvatným islámským uměním a zahradami vyrazí dech.

Jak přeskočit fronty do Alhambry: Vstupenky do Alhambry bývají na místě beznadějně vyprodané – je lepší rezervovat vstupenky předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř.

Alhambra granada

Projděte se uličkami bývalé islámské čtvrti El Albaccín, která je dalším místem v Granadě zapsaným na seznamu UNESCO. Tady najdete jednu z nejlepších vyhlídek v celé Andalusii – Mirador Sant Nicolás s ikonickým výhledem na palác Alhambra.

Albaccín Granada

Jak se dostat do Granady z Málagy

Autem jste v Granadě za 1,5 hodiny. Co se týká parkování, podívejte se na náš článek o Granadě.

Další možností jsou přímé autobusy Alsa nebo Avanza, kterými se z autobusového nádraží v Málaze dostanete do Granady za necelé 2 hodiny.

Pokud dáváte přednost organizovanému výletu, tento výlet do Granady zahrnuje dopravu i vstupné do paláce Alhambra.

☞ Čtete podrobného průvodce a co navštívit v Granadě.

Córdoba

Córdoba je město plné kultury a historie v srdci Andalusie. Místo plné květin, historických památek, úžasné architektury a bohaté kultury je jedním z nejnavštěvovanějších měst v Andalusii.

Córdoba není velká a za jeden den projdete nejspíš to nejlepší, co nabízí.

cordóba mešita - výlety Málaga

Při návštěvě Córdoby se nemůžete nechat ujít majestátní mešitu-katedrálu (Mezquita-Catedral de Córdoba), která je ukázkou maurské architektury a zároveň symbolem smíření mezi křesťanstvím a islámem.

Mezi nejkrásnější památky Córdoby patří taky Alcázar de los Reyes Cristianos (v překladu Pevnost křesťanských králů), Římský most nebo Calleja de las Flores, malebná ulice plná květin.

Córdoba - výlety Málaga

Jak se dostat do Córdoby z Malagy

Na vlakové nádraží v Córdobě se dostanete z Málagy za hodinu. Autem za 1,5-2 hodiny.

Ronda

Ronda je jedno z nejstarších měst ve Španělsku, které se pyšní nádhernou krajinou a taky jedním z nejkrásnějších výhledů v Andalusii.

Ronda je známé svým impozantním mostem Puente Nuevo, který se klene přes hlubokou rokli a rozděluje staré město na dvě části.

Ronda - výlety Málaga

Celé město je doslova protkané památkami, kouzelnými uličkami a fantastickými výhledy do všech stran. Je snadné pochopit, proč je Ronda jedním z nejnavštěvovanějších i nejkrásnějších měst v Andalusii a celém Španělsku.

Jak se dostat do Rondy z Málagy

Ronda je nejsnadněji dostupná autem – z Málagy se sem dostanete za 1,5 hodiny.

Oblíbenou možností je taky organizovaný výlet z Málagy, který zahrnuje dopravu do Rondy a Setenil de las Bodegas (viz další tip) včetně vstupného do Plaza de Toros v Rondě.

Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas je jedinečná vesnice ležící nedaleko Rondy. Jako byste se vrátili v čase, když se procházíte úzkými, klikatými uličkami Setenil de las Bodegas, které lemují bíle omítnuté domy, částečně zabudované do skal.

Vesnice je známá především svými jeskynními obydlími, které jsou zasazené do skalních útesů. Nad nimi se nachází tradiční andaluské domy a kostely plné výklenků a točitých schodišť, která vedou do skrytých nádvoří.

Setenil de las Bodegas - výlety Málaga

Jak se dostat do Setenil de las Bodegas z Málagy

Vesnice Setenil de las Bodegas leží jen 20 minut autem od Rondy.

Sevilla

Sevilla sice leží trochu dál od Málagy, ale na druhou stranu je to jedno z nejkrásnějších měst v celém Španělsku. Pokud máte alespoň jeden volný den (nejlépe 2-3 dny), zařaďte Sevillu na svůj itinerář nejlepších výletů v okolí Málagy.

Objevte velkolepou sevillskou katedrálu se složitým gotickým designem a další památky, jako je Plaza de España, pevnost Real Alcázar, starou židovskou čtvrť Santa Cruz nebo vyhlídku Metropol Parasol.

výlety Málaga - sevilla
Španělské náměstí
Real Alcázar - výlety Málaga
Real Alcázar
Sevilla, výlety z Málagy
Metropol Parasol

Jak se dostat do Sevilly z Málagy

Sevilla je dobře dostupná autem (kolem 2 hodin podle toho, odkud vyjíždíte). Celou cestu jedete po hlavních tazích. Co se týká parkování v Seville, doporučuji kouknout na našeho průvodce Sevillou.

Další možností jsou přímé vlaky, se kterými budete v Seville za 2 hodiny.

☞ Čtěte našeho průvodce a tipy, co navštívit v Seville.

Nerja a Frigiliana

Nerja a Frigiliana jsou dvě nádherná města, která leží jen pár kilometrů od sebe. Každé vyzařuje jinou atmosféru a díky tomu představují perfektní jednodenní výlet z Málagy.

Nerja je okouzlující pobřežní městečko známé svými modrobílými budovami, zatímco Frigiliana je bíle omítnutá vesnice na svahu pohoří Sierra de Almijara.

Obě města nabízejí úchvatný výhled na Středozemní moře a malebné uličky lemované barevnými květinami. Ať už chcete odpočívat nebo poznávat – tato dvě města rozhodně stojí za návštěvu.

Nerja - jednodenní výlety z Málaga
Nerja
Frigiliana - výlety z Málaga
Frigiliana

Jak se sem dostat

Po dálnici A-7 jste autem v Nerja za 45 minut. Odtud je to jen pár minut do Frigiliana.

Další možností jsou autobusy Alsa, se kterými se dostanete do Nerjy za 45 minut (některé spoje jedou déle – až 1,5 hodiny).

Gibraltar

Gibraltar je jedním z nejunikátnějších míst v Evropě, kde si každý najde to své. Ať už jste milovníci přírody, historie, nebo se jen chcete dobře bavit, je tady spousta možností, co vidět a dělat. Malá britská kolonie Gibraltar nabízí zajímavou směsici kultur a úchvatné scenérie.

Jakmile dorazíte na Gibraltar, určitě si hned všimnete Gibraltarské skály. Je to ikonická dominanta regionu a domov magotů bezocasých, jediných volně žijících opic v Evropě.

Gibraltar / nejlepší tipy na výlety Málaga Španělsko
Gibraltar / nejlepší tipy na výlety Málaga Španělsko

Nahoru vyjedete lanovkou (nebo se dá jít pěšky – pak zaplatíte jen vstup do národního parku).

Jak se dostat na Gibraltar z Málagy

Cesta autobusem s jedním přestupem trvá z Málagy 2 hodiny a 45 minut. Rychlejší variantou je auto, se kterým jste v Gibraltaru za 1,5 hodiny.

Pokud dáváte přednost organizovanému výletu, tento výlet do Gibraltaru zahrnuje dopravu i vstup do nádherně nasvícené jeskyně St. Michael.

Málaga: co navštívit a vidět v Málaze – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Málaze ve Španělsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro Málagu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se ubytovat v Málaze?

 • Hotel Sol Guadalmar – přímo u pláže leží tento 4* hotel s kompletním zázemím (venkovní i kryté bazény, tenisový kurt, posilovna, střešní bar, restaurace), dobrá dostupnost do centra a na letiště
 • Hotel Brö – stylový hotel ideální pro páry s venkovním bazénem a dobrou dostupností do centra
 • Soho Boutique Los Naranjos – příjemný 3* hotel na kraji centra a jen 5 minut od pláže La Malagueta
 • Casual del Mar Málaga – útulný a čistý hotel se strategickou polohou – dobrá dostupnost na letiště, do centra i na pláž
 • Hotel Zeus – levný, ale čistý dvouhvězdičkový hotel s výbornou polohou kousek od nádraží, centra i pláže
 • Hotel Holiday Inn Express – moderní hotel poblíž letiště, který je ideální pro pozdní přílety nebo naopak brzké odlety
málaga ubytování
Hotel Sol Guadalmar

4* hotelový komplex s bazénem u moře

málaga ubytování
Soho Boutique Los Naranjos

Útulný 3* hotel kousek od pláže

hotel málaga
Hotel Brö

Stylový hotel s bazénem a dobrou dostupností

hotel málaga
Hotel Zeus

Levné a čisté ubytování kousek od pláže

Co ochutnat v Málaze?

Mezi typická jídla, která stojí za to ochutnat v Málaze, patří gazpacho, studená rajčatová polévka, espetos de sardinas, grilované sardinky na dřevěných špejlích, paella s mořskými plody nebo kuřecím masem a ajoblanco, osvěžující polévka z mandlí a česneku doplněná hroznem nebo melounem.

Málaga jídlo a kuchyně
Grilované sardinky “espetos de sardinas” jsou jedním z nejtypičtějších jídel v Malaze i Andalusii.

Jaká další andaluská jídla ochutnat v Málaze?

 • Pescaito frito – smažená ryby nebo korýši s citronem a někdy majonézou
 • Ensalada malagueña – salát z vařených brambor s jarní cibulkou, pomeranči, treskou a olivami
 • Porra antequerana – obdoba Salmojero z rajčat, chleba, česneku, vejce, šunky serrano nebo tuňáka; často se podává jako tapas
 • Campero – typický místní hamburger z kulatého pečiva s různými náplněmi. Každý místní si dá radši campero než hamburger.
 • Albóndijas en salsa de almendras – masové kuličky s mandlovou omáčkou, které si můžete dát s hranolkami nebo chlebem
 • Tortas locas nebo jen locas – koláčky z listového těsta a krémového pudinku s polevou z pomerančů a třešní

V Málaze je spousta skvělých restaurací, které můžete prozkoumat – od tapas barů po tradiční andaluské nebo španělské restaurace.

V centru města není tapas součástí ceny drinku, jak je tomu v jiných čtvrtích. Stojí kolem 2,20 €.

Ensalada malagueña
Ensalada malagueña

Jak se dostat do Málagy

Málaga je jedním z nejoblíbenějších přímořských letovisek ve Španělsku. Díky tomu má výborné spojení s ostatním městy ve Španělsku i v Evropě.

Málaga má své vlastní mezinárodní letiště (Aeropuerto de Málaga-Costa del Sol), které leží jihozápadně od centra. Sem se dostanete z řady evropských měst včetně Vídně, Berlína, Prahy, Norimberka, Milána a dalších.

Z Prahy trvá přímý let do Málagy 3 hodiny a 20 minut. Na výběr jsou tyto aerolinky:

 • Czech Airlines – Tradiční česká aerolinka, která létá po celý rok. V ceně letenky poskytuje taky příruční zavazadlo do 8 kg.
 • Eurowings – Německá nízkonákladová společnost, která létá především v sezóně a nabízí jiné časy než České aerolonie. V ceně základní letenky máte malé zavazadlo o maximální velikosti 40 x 30 x 25 cm – parametry splňuje například CabinZero (28 l).

Pokud vám nevyhovuje termín, zde můžete vyhledat lety s přestupem.

Jak se dostat z letiště do centra Málagy

Máte několik možností, jak se dostat z letiště do centra Málagy:

Vlak

Vlaková linka C1 spojuje letiště s centrem města a jezdí každých 20 minut až do půlnoci. Je to nejlevnější a nejrychlejší možnost, jak se dostat do města. Do stanice Málaga-Almadena v historickém centru trvá cesta jen 12 minut.

Platit můžete jednoduše bezkontaktní kartou (nebo mobilem), kterou přiložíte před odjezdem a po příjezdu k turniketu. Jízdenky se dají koupit taky v pokladnách a automatech Cercanías na nádraží.

Cena se liší podle toho, kolik zón projedete – do centra z letiště je to kolem 2,70 €.

Autobusy

Autobusy Airport Express Line jezdí každých cca 20 minut. Staví přímo u terminálu a zavezou vás do centra za 45 minut. Staví na více zastávkách než vlaky.

Cena jednosměrné jízdenky je 3 € a zaplatíte kartou nebo hotově při nástupu u řidiče.

Taxi nebo Uber

Taxi nebo Uber jsou další možností, jak se dostat z letiště do Málagy. Stanoviště taxi je přímo u příletů.

Málaga doprava (metro, autobusy)

Veřejná doprava v Málaze je skvělá – snadno se tu dopravíte autobusem, metrem nebo vlakem.

Nejoblíbenější jsou autobusy, které vás zavezou téměř do každého koutu Málagy. Jízdenka stojí 1,40 €. Zaplatit můžete hotově nebo kartou u řidiče (hotově max. do 5 €) nebo přiložit kartu k modrému turniketu v autobuse a tím se vám odečte automaticky cena jízdenky. Jízdenky jsou nepřestupní.

Mapu autobusových linek si můžete stáhnout zde.

Autobusy doplňují 2 linky metra, které vás během mžiku dopraví k pláži nebo na druhou stranu města. Obě linky metra se spojují ve stanicích El Perchel a Guadalmedina v centru města. Jízdenka stojí 1,35 € a nelze jí použít na autobusy.

Mapa metra v Malaze
Mapa metra v Malaze

Součástí veřejné dopravy jsou taky příměstské vlaky, které se skládají ze dvou linek C1 a C2. Linka C1 projíždí kolem pobřeží až k letišti a spojuje Málagu s dalšími přímořskými letovisky (ne s Marbellou).

Linka C2 spojuje město s provincií Málaga do vnitrozemí.

Mapa příměstských vlaků C1 a C2 Málaga
Mapa příměstských vlaků C1 a C2

Hlavní autobusové nádraží Estación de Autobuses de Málaga se nachází asi 15-20 minut od centra. Odtud vyjíždí dálkové i regionální spoje, pokud byste se chtěli vydat na výlet po okolí.

U autobusového nádraží se nachází taky hlavní vlakové nádraží María Zambrano, odkud se dostanete vlaky až do Madridu. Projíždí tudy obě příměstské železnice a ve stanici El Perchel staví obě linky metra.

Kolo

Město má taky rozsáhlou síť cyklostezek a systém sdílení kol, což ještě více usnadňuje poznávání oblasti. Všechny tyto možnosti jsou cenově dostupné a efektivní, takže se během svého pobytu v Málaze snadno dostanete, kam potřebujete.

Taxi

Veřejnou dopravu doplňují taxíky, které jsou bílé s modrým pruhem. Kromě taxi tu funguje taky Uber nebo Bolt. Ani jedna možnost se nevyplatí na krátké vzdálenosti, protože minimální jízdné je 6 €.

Půjčení auta v Málaze

Půjčení auta je jednou z nejoblíbenějších možností, jak svým vlastním tempem poznat okolí Málagy. Auto si můžete půjčit přímo na letišti nebo pak na několik místech ve městě.

Tip: Pokud si plánujete půjčit auto, doporučuji si ho rezervovat s dostatečným předstihem – zajistíte si tak nejlepší cenu a výběr. Navíc Andalusie je velmi populární a na poslední chvílí může být nabídka hodně omezená.

K půjčení auta ve Španělsku potřebujete řidičský průkaz z domovské země (občané mimo EU pak potřebují mezinárodní řidičský průkaz), pas a kreditní kartu.

☞ Vše o půjčení a řízení auta ve Španělsku najdete v našem podrobném průvodci.

Parkování

V samotném historickém centru je parkování pro nerezidenty zakázané. V rámci Málagy je lepší využít veřejnou dopravou a auto si půjčit na výlety v okolí Málagy.

Pro parkování je v Málaze k dispozici několik parkovacích garáží. Můžete zaparkovat taky na ulici – bezplatně na bíle vyznačených místech a za poplatek na modře vyznačených místech (max. na 2,5 hodiny, ale někdy dokonce jen na 30 minut). Pro informace o parkování můžete využít Parkopedia.

Praktické informace před návštěvou Málagy

 • Měna: Euro
 • Oficiální jazyk: Oficiálním jazykem je španělština, ale především v turistických oblastech se dorozumíte bez problémů anglicky.
 • Ceny: Málaga je o něco levnější než Madrid nebo Barcelona, ale především poblíž centra a turistických oblastí jsou ceny vyšší než v jiných částech Španělska.
 • Neformálním pozdravem je ve Španělsku hola. Základní španělské fráze:
  • Buenos días – Dobrý den
  • Buenas noches – Dobrý večer
  • Gracias – Děkuji
  • Helados – Zmrzlina
  • Por favor – Prosím
 • Bezpečnost: Málaga je bezpečná destinace. Ve městě je nízká kriminalita a turisté se jen zřídka stávají terčem trestné činnosti. Přesto je dobré dodržovat několik bezpečnostních tipů. Dbejte na to, abyste měli své cennosti vždy v bezpečí, nechoďte sami pozdě v noci a buďte ostražití.
 • Siesta: Jižní evropské země jsou známé siestami mezi 13 a 16 h. To se ale týká spíše období mimo sezónu nebo restaurací a obchodů, kam chodí především místní.

Kdy jet do Málagy?

Nikdy není špatný čas navštívit Málagu. Málaga ve Španělsku je díky svému mírnému středozemnímu klima perfektní destinací po celý rok. Od června do září si můžete užít opalování a koupání na zdejších plážích a kdykoliv v průběhu roku navštívit památky a zajímavosti v Málaze a Andalusii.

Počasí v Málaze je obvykle slunečné a mírné, průměrně teploty se pohybují od 10 °C do 25 °C. V letních měsících může být docela horko. Srážky jsou obecně vzácné, i když v jarních a podzimních měsících se může občas vyskytnout vydatnější déšť.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce Málagou s tipy, co vidět v Málaze. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Andalusii

ANDALUSIE: Andalusie je jednou z nejkrásnějších oblastí ve Španělsku – v našem průvodci Andalusií jsme sepsali tipy na nejkrásnější místa, co vidět v Andalusii.

GRANADA: Granada je historický skvost nedaleko Sevilly, kde se nachází světoznámý palác Alhambra. Čtěte našeho průvodce s tipy na zajímavosti a památky, co navštívit v Granadě.

SEVILLA: Inspirujte se našimi tipy, co vidět v Seville.

ŠPANĚLSKO: V našem seznamu o nejkrásnějších místech Španělska přinášíme tipy, co navštívit ve Španělsku.

V průvodci, jak na půjčení a řízení auta ve Španělsku sdílíme praktické tipy a užitečné odkazy, které se vám budou před cestou autem hodit.

☞ Čtěte ještě více tipů o cestování do Španělska.

Shrnutí: Průvodce a co vidět v Málaze

Co navštívit a vidět v Málaze?

Při návštěvě Málagy si nemůžete nechat ujít některé památky a zajímavá místa. Určitě si prohlédněte krásnou pevnost Alcazaba, působivé Picassovo muzeum a hrad Gibralfaro, odkud je nádherný výhled na město. Měli byste také prozkoumat Calle Larios – malebnou nákupní ulici se spoustou restaurací, kaváren a butiků. A nezapomeňte se projít po pláži La Malagueta, odkud je úžasný výhled na Středozemní moře.

Na jak dlouho navštívit Málagu?

Málaga je oblíbené přímořské středisko, kde můžete strávit i několik týdnů a pořád budete mít co dělat. Pokud chcete vidět to nejlepší z Málagy, za 2-3 dny navštívíte to nejlepší. Rádi byste si užili několik slunečných dnů na pláži nebo vyrazili za poznáním po Andalusii? Prodlužte si svůj pobyt na minimálně 7 dní.

Co ochutnat v Málaze?

V Málaze se podávají tradiční španělská jídla. Mezi typická jídla, která stojí za to ochutnat, patří gazpacho, studená rajčatová polévka, espetos de sardinas, grilované sardinky na dřevěných špejlích, paella s mořskými plody nebo kuřecím masem a ajoblanco, osvěžující polévka z mandlí a česneku.

Kde se ubytovat v Málaze?

Málaga nabízí širokou škálu možností ubytování, takže si snadno najdete to, co bude vyhovovat vašim potřebám i rozpočtu. Od luxusních hotelů na pobřeží až po útulné apartmány v centru města. Pokud toužíte po autentičtějším zážitku, zvažte ubytování v tradičních casa rural – ty se obvykle nacházejí v malých vesničkách poblíž Málagy a nabízejí nádherný výhled do krajiny. Přečtěte si konkrétní tipy na nejlepší hotely v Malaze v článku.

8 názorů na “Málaga: 22 tipů na výlety a co vidět v Málaze (2024) – průvodce a mapa”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *