Madrid: 25 tipů na památky, co navštívit v Madridu (2024) + mapa

co navštívit a vidět v madridu

Plánujete navštívit Madrid ve Španělsku a přemýšlíte, kam v Madridu vyrazit a co navštívit? Podívejte se na našich 25 tipů, co navštívit a vidět v Madridu, přehled vstupného a otevírací doby a kde koupit vstupenky na památky v Madridu.

Madrid

Madrid je se svými 3,3 miliony obyvatel největším a taky hlavním městem Španělska a pátým největším evropským městem.

Další statistiky říkají, že je Madrid po Barceloně druhým nejnavštěvovanějším městem ve Španělsku. Turisté láká svými světoznámými muzei, nádhernou architekturou a skvělým jídlem.

Madrid je živé a energické město, kde to podobně jako v Barceloně žije až do rána. Na druhou stranu je oproti Barceloně daleko autentičtější i v centru města, kde se opravdu hojně vyskytují taky místní.

Ubytování v Madridu 😴

ubytování madrid
Hostal Abadia Madrid

Levný a útulný penzion v centru

ubytování madrid
Hotel Ilunium Atrium

Moderní hotel s bazénem za skvělou cenu

madrid / gran vía

Co navštívit a vidět v Madridu? 25 tipů na památky a zajímavosti

Navštivte světoznámá muzea (Prado, Thyssen-Bornemisza, Museo Reina Sofía), projděte si nádherné parky, zajděte na tapas do La Latina, obdivujte honosnost Královského paláce nebo interiér katedrály Panny Marie Almudenské.

V Madridu je spousta památek a zajímavostí, co stojí za to vidět.

Podívejte se na nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Madridu:

1. Plaza Mayor

Plaza Mayor je hlavní madridské náměstí, které slouží výhradně pro pěší. Dlážděné náměstí bylo dříve tržištěm, jevištěm býčích zápasů, královských průvodů a taky popravištěm místních kacířů.

Je zcela obklopené třípatrovými obytnými budovami, které jsou krásně zdobené. Dovnitř se dostanete jedním z 9 vchodů.

Dnes se jedná o hodně turistické místo, které lemují kavárny a menší trhy

plaza mayor madrid
plaza mayor madrid

2. Trh San Miquel (Mercado de San Miquel)

Jen pár kroků od Plaza Mayor se nachází nejznámější trh v Madridu – Mercado de San Miguel, zastřešený trh sídlící v krásné secesní budově.

Právě tady vám totiž naservírují nejrůznější tapas dobroty, mořské plody, papírové kornouty plné masa a další pochoutky.

Mercado de San Miquel

Mercado de San Miguel otevírá denně v 10:00 a je otevřený až do pozdních nočních hodin. Navíc se sem můžete díky jeho centrální poloze vrátit kdykoliv během dne nebo svého pobytu v Madridu.

Mezi další oblíbené trhy v Madridu patří:

 • Mercado San Antón
 • Mercado de San Ildefonso
 • Mercado de San Fernando
 • Mercado de la Cebada

První dva trhy leží severně od centra, další dva jižně od centra. Potraviny místní nejčastěji nakupují na rozlehlém trhu Mercado de Maravillas, který leží dál od centra.

madrid / co navštívit a vidět v madridu

3. Královský palác v Madridu (Palacio Real de Madrid)

Palacio Real je největším královským palácem v západní Evropě a jedním z největších na světě. Je dokonce okázalejší než Versailles v Paříži nebo Schönbrunn ve Vídni.

Francouzsko-italský barokně-neoklasicistní palác, která vás ohromí svými italskými freskami, francouzskou tapisérií, španělským porcelánem, lustry, stříbrem, sbírkou hodinek, díly od Goyi, Caravaggia i Velázquéze a pozlaceným interiérem. Každý sál je majestátní, bohatě zdobený a jedinečný.

královský palác v madridu

Kromě nádherného interiéru ukrývá Královský palác největší sbírku hudebních nástrojů Stradivarius na světě. Přes nádvoří leží zbrojnice se zbraněmi patřícími různým španělským králům (jedna z nejlepších sbírek na světě).

Součástí prohlídky je taky královská lékárna se stovkami lahviček od léků, zdobenými skříňkami a věrnou rekonstrukcí laboratoře.

královský palác v madridu

Palacio Real je oficiálním sídlem královské rodiny. Ta ale ve skutečnosti žije v Palacio de la Zarzuela. Královský palác se tak využívá pro oficiální ceremonie a královské funkce.

Střídání stráží probíhá ve vybrané dny v týdnu – zkontrolujte aktuální časy na oficiálních stránkách.

královský palác madrid

Vstupné a otevírací doba Královského paláce v Madridu

Palác je otevřený denně v následujících časech – pondělí až sobota 10:00-18:00, v neděli 10:00-16:00 (poslední vstup vždy hodinu před). Vstup zdarma pro všechny od pondělí do čtvrtka v čase 16:00-18:00 – v závislosti na době mohou být dlouhé fronty na vstup.

Plné vstupné do Královského paláce je 14 € a snížené vstupné 7 € pro děti 5-16 let, studenty do 25 let a seniory nad 65 let. Děti do 5 let a ZTP mají vstup zdarma. Vstupenky mohou být vyprodané i týden dopředu – je lepší rezervovat s předstihem (viz níže).

Vstup do paláce se nachází na rohu náměstí Plaza de la Armería – z Plaza de Oriente se dejte doleva (nasměrují vás taky ukazatelé).

Jak přeskočit fronty do Královského paláce: Přijďte hned na otevírací dobu – palác je jednou z nejoblíbenějších památek v Madridu a fronty dovnitř bývají dlouhé. Zároveň si zarezervujte lístek předem, protože bývá vyprodáno i několik dní dopředu.

4. Zahrady Sabatini a Campo del Moro

Rádi byste si odpočinuli po návštěvě Královského paláce? Zamiřte do zahrad Sabatini nebo královského parku Campo del Moro.

Vstup do zahrad Sabatini se nachází po pravé straně od Plaza de Oriente. Zahrady nejsou rozlehlé, ale jsou tu stinná místa a lavičky. Druhý vstup se nachází z Cta. San Vicente, kde jsou schody a výtah. Dejte se o kousek níže a dojdete ke vstupu do Campo del Moro.

zahrada sabatiny madrid královský palác

Campo del Moro je perfektním místem pro odpočinek po návštěvě Královského paláce a katedrály. Jsou tu lavičky, stinná místa a krásné výhledy na palác. Můžete projít skrz celý park a vyjít na druhé straně pod katedrálou Panny Marie Almudenské. Navíc je tu daleko méně lidí než v zahradách Sabatini.

Otevřeno je denně v čase 10:00-20:00, mimo sezónu 10:00-18:00. Obě místa jsou přístupná zdarma.

campo del moro madrid
campo del moro madrid královský palác

5. Katedrála Panny Marie Almudenské

Katedrála Almudena architekta Francisco de Cubase je další španělskou katedrálou, jejíž výstavba trvala víc než století. Tou první je Gaudího katedrála Sagrada Familia v Barceloně, u které byla výstavba zahájená v roce 1882 a stále není dostavěná. Stavební práce na katedrále Almudena započaly o rok později a slavnostně byly dokončené v roce 1993.

katedrála panny marie almudenské madrid

Katedrála Panny Marie Almudenské patří k největším katedrálám na světě a je nejvýznamnější církevní stavbou v Madridu. 15. června 1993 jí vysvětil papež Jan Pavel II. a stala se tak první katedrálou vysvěcenou mimo Řím.

Zajímavostí je, že katedrály tvoří pomyslné srdce u většiny historických evropských měst. Například Duomo v Miláně, Duomo v Neapoli nebo bazilika svatého Marka v Benátkách. Katedrála Almudena leží na pomyslném okraji historického centra, přímo naproti Královskému paláci. To ale nic nemění na tom, že je to jedno z nejkrásnějších míst v Madridu.

katedrála panny marie almudenské madrid

Možná není uvnitř tak okázalá jako bazilika svatého Marka v Benátkách, ale její hravý strop plný živých barev, oltářní obraz z 15. století a obrovské varhany s 5000 píšťalami vás dostanou úplně stejně.

Součástí katedrály je taky muzeum s předměty o historii madridské diecéze a výhled z kopule na Královský palác, který sousedí s katedrálou.

Vstupné a otevírací doba katedrály Panny Marie Almudenské

Vstup do katedrály je zdarma, ale doporučuje se příspěvek na provoz ve výši alespoň 1 €. Otevřeno je denně v čase 10:00-20:00, v červenci a srpnu až do 21:00.

Za poplatek 7 € (snížené 5 € pro vybrané skupiny) můžete navštívit taky muzeum a užít si výhled z kopule.

katedrála panny marie almudenské madrid

6. Muzeum Prado (Museo del Prado)

Baví vás umění muzea Louvre nebo Vatikánských muzeí? Pak si nesmíte nechat ujít muzeum Prado, jedno z nejvýznamnějších muzeí umění na světě. Muzeum ukrývá neuvěřitelnou sbírku s téměř 11 000 díly, od maleb, fotografií, soch, dekorativních předmětů až po mince a medaile.

muzeum prado madrid
muzeum prado madrid

Právě tady se pokocháte tou nejlepší sbírkou evropských mistrů od španělských umělců (Francesco de Goya, Diego Velásquez a další) nebo italskými díly z období renesance (Rafaelo).

První patro je zasvěcené takovým umělcům, jako byl Rubens, Velázquez, Tiziano, Murillo, El Greco. Ve druhém patře uvidíte krásné ambity a dočasné výstavy. Poznámka: Uvnitř muzea platí zákaz focení.

muzeum prado fronta madrid
Fronty do muzea Prado bývají především v sezóně dlouhé.

Vstupé a otevírací doba muzea Prado

Muzeum Prado je otevřené denně v následujících časech – pondělí až sobota 10:00-20:00 a neděle a svátky 10:00-19:00. Pokud cestujete s rozpočtem, vždy 2 hodiny před koncem otevírací doby je vstup zdarma. Připravte se jen na to, že fronty jsou tu ještě delší než obvykle a díky tomu pak nebudete mít vevnitř tolik času, kolik je na prohlídku sbírky potřeba.

Vstupné do muzea Prado je 15 € a snížené vstupné 7,50 € pro seniory nad 65 let. Děti do 18 let, studenti do 25 let a osoby s průkazem ZTP mají vstup zdarma.

Jak přeskočit fronty do muzea Prado: Fronty do muzea Prado jsou opravdu dlouhé. Často se tu tvoří 2 fronty – nejprve fronta na vstupenky, která se vine podél budovy až dozadu za roh (a to i mimo sezónu na začátku března). Poté přejdete k samostatnému vstupu se vstupenkou, kde se tvoří bezpečnostní fronta – ta už naštěstí ubíhá rychle. Z toho důvodu je lepší rezervovat vstupenky předem a přijít hned na 10:00 nebo naopak později odpoledne.

muzeum prado madrid
Kostel nad muzeem Prado

7. Park El Retiro

Park El Retiro je zeleným srdcem Madridu a zároveň nejoblíbenějším parkem, který leží jen kousek od muzea Prado. Je to ideální odpočinkové místo po návštěvě muzeí umění v okolí.

el retiro park madrid

300 akrový park dříve sloužil výhradně pro královskou rodinu, ale později ho zpřístupnili veřejnosti. Můžete se tu jen tak procházet, plavit loďkou po jezeře El Estanque a o víkendu si prohlédnout umění od pouličních umělců.

Nebo zajděte k pomníku obětem teroristických bombových útoků v Madridu. Jedním z nejvyhledávanějších míst v parku El Retiro je skleněný palác Palacio de Cristal. Ten byl postavený dle skleněného paláce v Londýně. Dnes jsou tu vystavená díla z Muzea královny Sofie.

el retiro park madrid

Na severozápadním kraji parku stráží vstup Puerta de Alcalá, impozantní vítězný oblouk. Jedním z nejkrásnějších míst v parku El Retiro jsou zahrady Cecilio Rodríguez, které se nacházejí na jihovýchodě parku. Nádherně zahrady plné fontán, květin a volně se procházejících pávů. Nedaleko odtud můžete navštívit taky zahradou plnou růží.

Park El Retiro je otevřený denně v čase 06:00-22:00.

el retiro park madrid
el retiro park madrid
el retiro park madrid

8. Puerta del Sol

Puerta del Sol je centrální náměstí v Madridu, kde původně stála jedna z východních bran. Ta byla ozdobená sluncem, odkud nese náměstí název – v překladu Sluneční brána.

Na náměstí Puerta del Sol najdete hned několik významných bodů pro Madriďany. Přes hlavním vchodem budovy pošty Casa de Correos leží kamenná deska označující kilometr 0. Od toho místa se počítají všechny vzdálenosti v Madridu.

puerta sol madrid

I samotná budova stojí za povšimnutí. Zná jí totiž každý Madriďan, protože hodiny v její horní části slouží k televiznímu odpočítávání na Silvestra. Na nový rok je tradicí, že místní s každým zazvoněním na náměstí sní kuličku hroznového vína pro štěstí (celkem 12).

Přímo na náměstí taky stojí socha medvěda u jahodníku (El Oso y El Madrońo), který je symbolem Madridu od středověku a představuje madridský erb.

Projděte si taky uličky historického centra, které lemují historické domy s barevnými fasádami.

madrid historické centrum

9. Královská botanická zahrada

Královská botanická zahrada představuje ráj plný zeleně, kde si dokonale odpočinete. Leží jižně od muzea Prado, kde jí z druhé strany lemuje park El Retiro.

Zahrady zdobí víc než 5 000 druhů rostlin včetně bonsají a exotických dřevin, které se rozprostírají na 4 terasách a ve sklenících. Uprostřed zahrad se tyčí socha krále Carlose III., který se postaral o přesunutí zahrady z břehu řeky Manzanares.

královská botanická zahrada madrid

V botanické zahradě je spousta laviček, kde si můžete odpočinout, kavárna a toalety zdarma. Vstupné je 5 €, pro děti a studenty zdarma. Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00, v letní měsících déle.

královská botanická zahrada v madridu

10. Muzeum Thyssen-Bornemisza

Madrid je proslulý svým uměním. Dalším muzeem světové úrovně je muzeum Thyssen-Bornemisza. Svůj název nese po baronu Thyssen-Bornemisza de Kászon, kterému dříve budova patřila.

Muzeum se liší tím, že přináší širokou škálu uměleckých stylů – najdete tu jak anglickou a německou školu umělců (Hans Holbein, Hans Baldung Grien, Albrecht Dürer), tak velkou sbírku amerického abstraktního expresionismu a řadu impresionistických a post expresionistických děl (Monet, Renoir, Degas). Celou sbírku doplňují renesanční mistři (Tintoretto, Veronese, Rembrandt).

Vstupné do muzea Thyssen-Bornemisza je 13 € a snížené vstupné 9 € pro studenty do 25 let a seniory nad 65 let. Děti do 18 let a osoby s průkazem ZTP mají vstup zdarma.

Každé pondělí je vstup zdarma pro všechny. Není potřeba rezervace předem – v sezóně je lepší přijít hned ráno nebo naopak později odpoledne, pokud se chcete vyhnout davům.

Muzeum je otevřené denně v následujících časech – pondělí 12:00-16:00, úterý až neděle 10:00-19:00.

caixa forum madrid
Ve Zlatém trojúhelníku umění se nachází taky CaixaForum

11. Muzeum Královny Sofie (Museo Reina Sofía)

Museo Reina Sofía je nejlepší madridská galerie současného umění, kde původně sídlila veřejná nemocnice. Muzeum je součástí spolu s muzeem Prado a muzeem Thyssen-Bornemisza Zlatého trojúhelníku umění. Každé muzeum obsahuje jiné sbírky, které se navzájem doplňují.

muzeum reina sofía madrid

Museum Reina Sofía zahrnuje různé styly od kubismu, surrealismu a dalších uměleckých směrů 20. století včetně sochařství. Specializuje se především na španělské umělce (Picasso, Dalí, Miró), ale najdete tu taky další umělce mimo Španělsko (Braque, Kandinski).

reina sofía muzeum madrid

Tím nejslavnějším dílem je Picassovo Guernica, monumentální plátno, kde se Picasso inspiroval Hitlerovým bombardováním města Guernica.

Oblíbenou atrakcí je taky jízda proskleným výtahem, při které se vám rozevře výhled na přilehlé náměstí a střechy okolních domů.

Vstupné a otevírací doba muzea Reina Sofía

Kromě úterý je muzeum otevřené denně v čase 10:00-21:00 a v neděli v čase 10:00-14:30.

Vstupné do muzea Reina Sofía je 12 €, vstup zdarma pak pro děti do 18 let, studenty do 25 let, seniory nad 65 let a ZTP. Vstup zdarma mají všichni denně 2 hodiny před koncem otevírací doby, ale připravte se na fronty.

Jak přeskočit fronty do muzea Reina Sofía: Pokud si rezervujte vstupenky do muzea Reina Sofía předem, na místě jdete rovnou ke vstupu – nalevo je fronta na lístky, napravo vstup pro rezervace předem.

muzeum reina sofia madrid

12. Gran Vía

Gran Vía je nejznámější třídou v Madridu, kterou lemují nádherné budovy se zdobenými fasádami. Spojuje palác Cibeles a Španělské náměstí. Třída je oblíbeným místem pro nakupování, zábavu, kulturu a noční život. Doporučuji si jí projít ve dne i v noci.

gran vía madrid
gran vía madria

Pro jeden z nejlepších výhledů na Gran Vía si nenechte ujít vyhlídku z mrakodrapu Circulo Bellas Artes, který se nachází jen pár minut chůze od paláce Cibeles (po levé straně od paláce – mrakodrap ve stylu Art Deco).

Vyhlídka se nachází u baru s restaurací v 7. patře, která je otevřená až do pozdních hodin – pondělí až čtvrtek 10:00-01:00, pátek až sobota 10:00-02:00, neděle 10:00-01:00. Vstupné je 5,50 €, snížené 4 € pro děti, studenty a seniory (lístky si koupíte uvnitř v automatu). Děti do 6 let a ZTP mají vstup zdarma.

gran vía madrid

13. Plaza de España

Plaza de España se rozprostírá na samém závěru třídy Gran Vía. Jedná se s rozlohou 36 900 m2 o jedno z největších náměstí ve Španělsku.

Lemují ho budovy v Art Deco včetně ikonického hotelu RIU. Jsou tu restaurace, obchody, lavičky, dětské hřiště a uprostřed stojí Cervantesův pomník.

španělské náměstí madrid za 3 dny

14. Zajděte na tapas do La Latina

Typické jídlo v Madridu? Určitě tapas. Tou nejlepší oblastí na jídlo je La Latina, živá čtvrť s úzkými, klikatými uličkami, která se pyšní největší koncentrací tapas barů.

Oblíbeným zvykem místních je tapeo, okruh napříč tapas bary, kde místní jedí, popíjejí a stýkají se s přáteli.

Čtvrť La Latina je neuvěřitelně živá, zvlášť přes obědy a večeře kolem ulice Calle de la Cava Baja. Pokud si chcete užít klidnější atmosféru čtvrti, vydejte se k náměstí Plaza Paja s komunitní zahradou.

Každou neděli se jižně od stanice La Latina koná největší evropský bleší trh El Rastro. Tady najdete vše, od starožitností po oblečení. Je to živé místo plné autentické atmosféry, které ale bývá kolem oběda hodně zaneprázdněné. Trh otevírá už v 8:00 a je otevřený až do 15:00.

madrid za 3 dny / kam v madridu

15. Chrám Debod (Templo de Debod)

Kousek Egypta v Madridu. Přesně tak by se dal popsat Templo de Debod z 2. století před naším letopočtem. A jak se sem dostal? Chrám věnovala Madridu v roce 1968 egyptská vláda jako vyjádření poděkování za pomoc při záchraně klíčových egyptských památek, které byly ohrožené stoupající vodou Asuánské přehrady.

Madrid památky Templo de Debod

Templo de Debod leží jen kousek od Španělského náměstí. Nachází se v parku, kde místní rádi piknikují a užívají si výhled na město.

Pargue del Oeste, který navazuje na chrám Debod, je jedním z největších městských parků v Madridu. Je protkaný stezkami, lavičkami a zajímavostmi. Nachází se tu krásná růžová zahrada a lanová dráha.

☞ Inspirujte se itinerářem pro 3 dny v Madridu (+ mapa).

16. Flamenco show

Flamenco show je jednou z nejlepších věcí, co navštívit v Madridu. A nic na tom nemění fakt, že flamenco má vlastně původ v Andalusii, Murcii a Exremaduře.

Představení flamenca probíhá většinou hodinu a je zvykem, že si u něj dáte tapas a sangrii.

☞ Podívejte se na aktuální představení flamenca zde.

flamenco madrid

17. Palác Cibeles (Palacio de Cibeles)

Palác Cibeles je jednou z nejkrásnějších staveb v Madridu. Palác postavený v roce 1919 sloužil dříve jako sídlo pošty, dnes tu sídlí městská rada.

palác cibeles madrid

V 8. patře je restaurace s vyhlídkou na rušné náměstí Plaza de Cibeles přímo před budovou. Vyhlídka je přístupná kromě pondělí denně v časech 10:30-14:00 a 16:00-19:30. Plné vstupné je 3 €, pro děti, seniory a ZTP se slevou. Vstupenky si můžete rezervovat zde.

Náměstí Plaza de Cibeles před palácem dominuje slavná fontána, která představuje bohyni Kybelu, jak sedí na kočáru tažená lvy.

palác cibeles madrid

18. Churros

Churros jsou tradiční španělská a latinskoamerická pochoutka, která se stala populární po celém světě. Churros si můžete představit jako smažené těsto, zvenku zlatavé, uvnitř měkké, které si namáčíte v horké čokoládě. Alternativou je porras, které je velmi podobné churros, jen je těsto silnější.

Na skvělé churros zajděte do San Ginés Chocolatéria nebo do Chocolateria 1902, které se nacházejí v centru města.

☞ Zde jsou užitečné tipy a průvodce, jak si užít Madrid.

churros

19. Stadion Santiago Bernabéu

Návštěva stadionu Santiago Bernabéu je zážitek nejen pro fanoušky Real Madrid.

Real Madrid je s 11 evropskými poháry nejúspěšnějším evropským fotbalovým týmem. Samotný stadion je jedním z největších světových stadionů, který pojme až 80 000 lidí.

santiago bernabéu stadium

Stadion Santiago Bernabéu můžete navštívit v rámci zápasu Real Madrid nebo při prohlídce, kde navštívíte místní muzeum a nakouknete do zázemí týmu. Vstupenky na prohlídku stadionu můžete pořídit předem.

Stadion leží mimo centrum Madridu. Dostanete se sem asi za půl hodinky metrem nebo autobusem. Stanice metra Santiago Bernabeu se nachází pár metrů od stadionu.

20. Plaza de Toros de las Ventas

Plaza de Toros de Las Ventas, často jen zkráceně nazývaná Las Ventas, je nejznámější a největší býčí aréna ve Španělsku. Je to důležitá kulturní a architektonická památka, která hraje klíčovou roli ve španělském býčím zápasu, známém jako “corrida de toros”.

las ventas madrid / zajímavosti a památky v madridu

Plaza de Toros můžete navštívit dvěma způsoby. První možností je prohlídka arény včetně muzea, která je otevřená veřejnosti denně v čase 10:00-18:00.

Druhou možností je býčí zápas s vystoupením matadorů. Zápasy tu probíhají nejčastěji v neděli od března do poloviny října a během festivalu San Isidro v květnu a začátku června skoro denně.

Ubytování v Madridu 😴

ubytování madrid
Hostal RIU

4* hotel v centru se střešním barem

levné ubytování madrid
Vértice Roomspace

Levné, čisté ubytování na kraji města

21. Lavapiés

Lavapiés je živá multikulturní čtvrť rozprostírající se západně od muzea Reina Sofía a nádraží Atocha. Čtvrť je známá svými starobylými ulicemi, které jsou domovem pro komunity z celého světa.

Tady dokonale nasajete místní atmosféru. Navíc se tu nachází řada skvělých restaurací a taberen s autentickou kuchyní z celého světa. Pokud chcete zažít autentický a různorodý madridský život, nenechte si čtvrť Lavapiés ujít.

lavapies madrid

22. Park Madrid Rio

Hledáte únik od městského ruchu? Park Madrid Rio se rozprostírá podél řeky Manzanares jižně od centra. Je to oblíbené místo pro místní, kteří sem chodí na brusle, kolo nebo se jen projít a posedět v kavárně. Najdete tu taky dětské hřiště a moderní most Puente de Arganzuela, který je večer krásně osvětlený.

Nad parkem se přes řeku klene barokní most Puente de Toledo, jeden z nejhezčích mostů v Madridu.

parque madrid rio
parque madrid rio Puente de Arganzuela
parque madrid rio
Puente de Toledo co navštívit v madridu

23. Nádraží Atocha

Nádraží Atocha je jedním z nejkrásnějších nádraží, které jste nejspíš kdy viděli. Přímo na nádraží se totiž nachází botanická zahrada, která vám čekání na vlak zpříjemní.

Na druhou stranu botanická zahrada láká hodně holubů, tak je potřeba vybírat, kam si sednete. Není to Královská botanická zahrada, ale i tak je to pěkné místo pro krátkou návštěvu, pokud budete poblíž.

nádraží atocha madrid

24. Plaza de Colón

Plaza de Colón je dalším významným náměstím v Madridu, kterému dominují věže pokryté skleněnými panely.

Další zajímavostí je Kolumbův pomník z bílého mramoru na 17 metrovém podstavci, španělská vlajka o šířce 12 m a výšce 14 m a zahrada objevů s památník objevení Ameriky, který představují betonové konstrukce pokryté reliéfy a nápisy.

☞ Čtěte podrobného průvodce dopravou v Madridu.

plaza de colon madrid

Přímo u náměstí sídlí Národní archeologické muzeum, které vás dokonale seznámí s historií Španělska a Pyrenejského poloostrova. Nenechte si ujít slavnou bustu iberské ženy z 5. století – La Dama de Elche nebo prehistorické jeskynní malby v Altamire. Vstupné je jen 3 €.

Kde se ubytovat v Madridu?

 • Hotel RIU – ikonický hotel v centru města se střešní terasou, restaurací a výbornými službami
 • Hostal Abadia Madrid – 3* penzion za skvělou cenu přímo v centru, s klimatizací a vlastní koupelnou
 • Ilunion Atrium – moderní hotel s bazénem, restaurací a výbornou dostupností do centra
 • NYX Hotel Madrid by Leonardo Hotels – stylový 4* hotel s bazénem, restaurací a pár minut od stadionu Real Madrid
 • Vértice Roomspace – levný, moderní hotel na kraji města s restaurací a kousek od nádraží

Ubytování v Madridu 😴

ubytování madrid
Hostal Abadia Madrid

Levný a útulný penzion v centru

ubytování madrid
Hotel Ilunium Atrium

Moderní hotel s bazénem za skvělou cenu

Co navštívit a vidět v Madridu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit a vidět v Madridu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Madridu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak si užít Madrid

 • Spousta památek a zajímavostí se v Madridu nachází poblíž sebe a jsou snadno dostupné pěšky.
 • Muzea ze Zlatého trojúhelníku umění a Královský palác navštivte co nejdříve ráno, kdy tu nejsou velké davy. Kde to jde, rezervujte vstupenky předem.
 • Řada památek a muzeí nabízí časy, kdy se dovnitř dostanete zcela zdarma. Informace najdete výše u jednotlivých míst. V těchto časech je ale potřeba počítat s dlouhými frontami a že bude uvnitř plno,
 • V Madridu najdete rozeseté malé kovové budky – toalety, které jsou často přístupné zdarma nebo za drobný poplatek (většinou 20 centů).
 • Tapas, paella, churros s čokoládou a jamón ibérico jsou jen některé z delikates, které byste neměli v Madridu minout.
 • Madrid je známý svými tapas bary, kde si můžete vychutnat různé malé pokrmy v uvolněné atmosféře.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Madridu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Madridu

MADRID: Inspirujte se naším itinerářem pro 3 dny v Madridu. Zde jsou tipy a průvodce, jak si užít Madrid. Čtěte podrobného průvodce dopravou v Madridu.

BARCELONA: Podívejte se na tipy, co navštívit v Barceloně (vstupné, otevírací doba, fotografie, mapa) nebo si naplánujte svojí cestu pomocí itineráře pro Barcelonu za 3 dny. Pokud máte víc času, zde je itinerář pro 4 dny v Barceloně.

ŠPANĚLSKÁ MĚSTA: Valencie je dalším krásným městem ve Španělsku. Granada je historický skvost, kde se nachází světoznámý palác Alhambra. Sevilla vás uchvátí svou nádhernou architekturou a pevností Alcázar. Málaga má vše – bohatou historii i dlouhé písčité pláže.

ŠPANĚLSKO: V našem seznamu o nejkrásnějších místech Španělska přinášíme tipy, co navštívit ve Španělsku.

ŠPANĚLSKO: V našem seznamu o nejkrásnějších místech Španělska přinášíme tipy, co navštívit ve Španělsku.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Madridu

Jaké památky v Madridu navštívit?

Navštivte světoznámá muzea (Prado, Thyssen-Bornemisza, Museo Reina Sofía), projděte si královský park plný zajímavostí, zajděte na tapas do La Latina, obdivujte honosnost Královského paláce nebo interiér katedrály Panny Marie Almudenské.
V Madridu je spousta památek a zajímavostí, co stojí za to vidět. O všech zajímavých místech včetně praktických informací se dočtete v článku.

Je potřeba rezervace předem na památky v Madridu?

Abyste se na místě vyhnuli frontám, je lepší provést rezervaci do Museo del Prado, Museo Reina Sofía a Palacio Real de Madrid.

Kam za nejkrásnějšími výhledy na Madridu?

Z kopule katedrály Panny Marie Almudenské si užijete výhled na Královský palác i Madrid. Palacio de Cibeles patří mezi nejkrásnější stavby v Madridu a zároveň nabízí výhled na přilehlé okolí. Mrakodrap Circulo Bellas Artes je přesně to místo, odkud zažijete ikonický výhled na hlavní třídu Gran Vía.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *