Průvodce pro dopravu v Madridu: letiště, jak se dostat, metro a další tipy

madrid doprava

Madrid, hlavní město Španělsko, je místo, které je snadné a příjemné prozkoumávat díky jeho rozsáhlé a efektivní síti veřejné dopravy. Co navštívit v Madridu už víme. Teď se podíváme, jak vypadá doprava a metro v Madridu, jak se dostat z letiště do centra a další praktické tipy.

Letecky do Madridu

Hlavním letištěm pro Madrid je letiště Adolfa Suáreze-Barajas, které se nachází na severovýchodním kraji města. Z Prahy se sem dostanete přímými lety za 3 hodiny.

Na trase Praha – Madrid operují následující letecké společnosti:

 • Iberia – tradiční španělská aerolinka spojuje Prahu s terminálem 4 a nabízí v sezóně až dva přímé lety denně.
 • Ryanair – nízkonákladová letecká společnost, která propojuje Prahu s terminálem 1 a často konkuruje svojí cenou.
 • Czech Airlines – předchozí aerolinky doplňuje Czech Airlines, která létá především v sezóně od dubna.

Zde najdete všechny lety do Madridu.

plaza mayor madrid

Letiště Adolfa Suárez-Barajas

Letiště Adolfa Suáreze Madrid-Barajas je hlavní mezinárodní letiště sloužící Madridu a důležitý dopravní uzel ve Španělsku. Najdete tu veškeré služby, které jsou pro velká a moderní letiště typická – dostatek restaurací, obchodů, salonky, půjčovny aut apod.

Letiště disponuje 4 terminály:

 • Terminály T1, T2 a T3: Tyto tři terminály jsou vzájemně propojené a slouží řadě mezinárodních a domácích letů (včetně Ryanair a Czech Airlines z Prahy).
 • Terminal T4: Nejnovější a moderní terminál otevřeli v roce 2006 jako základnu pro španělskou aerolinku Iberia a její partnery z aliance Oneworld.
 • Terminály propojuje bezplatný kyvadlový autobus – stačí sledovat ukazatele, které vás navedou k autobusové zastávce. Terminal T4 a jeho satelitní terminál T4S propojuje vlak.
madrid za 3 dny / kam v madridu

Jak se dostat z letiště Adolfa Suáreze-Barajas do centra Madridu?

Z letiště se dostanete nejsnadněji autobusem, metrem nebo samozřejmě taxi. Ve všech případech trvá cesta do centra 20-35 minut v závislosti na tom, z jakého terminálu jedete a kde budete vystupovat (nejdelší čas platí pro nádraží Atocha).

Autobus

Linka autobusu 203 staví přímo u příletové haly a odjíždí z terminálu T4 přes další terminály až do centra. Po cestě můžete vystoupit u stanice metra O’Donnell, na Plaza de Cibeles u paláce Cibeles nebo na nádraží Atocha.

Z Plaza de Cibeles a nádraží Atocha můžete jet zpět na letiště – autobusy odjíždějí z nádraží Atocha přes den v čase 6:00-23:30 a v noci z Plaza de Cibeles. Jezdí každých 15 minut od 6:00 do 23:30 a každých 35 minut od 23:30 do 6:00. Do centra se dostanete za 25-40 minut podle toho, kde vystupujete.

Na zastávkách hledejte značení autobusu “Airport Express”.

jak se dostat z letiště barajas do madridu

Jízdenka stojí 5 € a koupíte si jí přímo u řidiče (platba nejlépe v hotovosti). Autobusy jsou bezbariérové s místem pro odložení kufrů.

Zde najdete jízdní řády a více informací o Airport Express.

V závislosti na tom, kde jste ubytovaní, můžete využít ze všech terminálů taky autobusovou linku 200 – na této trase se nachází 20 minut od letiště například oblíbený hotel Ilunion Atrium.

Linka 200 jede do Avenida de América a jezdí po celý den v rozmezí 15-20 minut. Nejedná se o expresní linku, takže jízdné je jen 1,50 €.

jak se dostat z letiště Barajas do Madridu
Zastávky autobusů na letišti Barajas v Madridu

Metro

Metro je velmi oblíbeným způsobem, jak se dostat z letiště Barajas do Madridu. Linka 8 propojuje letiště se stanicí metra Nuevos Ministerios, kde můžete přesednout na jinou linku metra nebo příměstský vlak.

Časově počítejte 20 minut z T4 a 12 minut z T1, T2 a T3 (tyto terminály mají společnou stanici metra). Metro je v provozu od brzkého rána (kolem 6:00) do 1:30 a jezdí každých pár minut po celý den.

Cenově počítejte s cenou 4,5-5 € podle toho, jak daleko jedete. Sazby jsou stejné jako pro metro v Madridu, ale je potřeba připočítat 3 € jako příplatek za letiště. Ve stanicích metra jsou automaty, kde si můžete přímo zvolit jízdenku na letiště, popř. z letiště do vybrané stanice.

madrid čtvrť lavapies

Taxi

Oficiální taxíky v Madridu jsou bílé s červeným pruhem a staví hned před příletovou halou. V centru města jste za cca 20 minut, ale záleží na konečné stanici.

Cena za taxi je cca 30 € (pevná sazba pro všechny terminály). Taxi staví u nádraží Atocha (naproti autobusům), ale snadno je chytnete taky kdekoliv v centru města (stačí mávnout).

taxi madrid
Taxi jsou bílá s červeným pruhem

Vlaky

Příměstské vlaky Cercanías jsou poslední možností, jak se dostat z letiště do Madridu. Narozdíl od autobusu 203, metra a taxi staví jen u terminálu T4.

Přímo v centru můžete nasednout na linky C1 a C10. Cenově vychází vlaky nejlépe – z centra počítejte kolem 2,60 €.

Ubytování v Madridu 😴

ubytování madrid
Hostal Abadia Madrid

Levný a útulný penzion v centru

ubytování madrid
Hotel Ilunium Atrium

Moderní hotel s bazénem za skvělou cenu

Doprava v Madridu

Páteří madridské dopravy je metro, autobusy EMT a příměstské vlaky Cercanías. Metro a vlaky Cercanías využijete zejména na delší vzdálenosti, autobusy jsou skvělé v okolí centra nebo tam, kde metro nejezdí.

Metro

Metro v Madridu je klíčovým prvkem městské hromadné dopravy, které poskytuje efektivní a rychlý způsob cestování po městě.

Madridské metro se skládá z 13 linek (označených čísly 1 až 12 a speciální linkou R mezi stanicemi Ópera a Principe Pío) a 3 tramvajových linek Metro ligero. Spojuje centrum města s vnějšími čtvrtěmi a předměstími.

Ve většině stanic metra snadno přestoupíte na jiné linky nebo druhy dopravy. Každá stanice je jasně označená číslem a barvou, které odpovídají jednotlivým linkám, což usnadňuje orientaci. Metro je značené jednoduše “Metro” a je přístupné po schodech, v některých případech taky výtahem.

madrid doprava metro

Centrálními uzly madridského metra jsou stanice Sol a Atocha, kde se kříží několik důležitých linek a umožňují snadný přestup na vlaky a autobusy. Například stanice Sol je strategickým bodem v srdci města, odkud se můžete snadno dostat do mnoha turistických lokalit.

Důležitou linkou je linka č. 8, kterou se dostanete z letiště Adolfa Suáreze do stanice Nuevos Ministerios.

Metro v Madridu je v provozu od přibližně 6:00 do 1:30, s častými spoji během špičky a pravidelnými intervaly mimo špičku. I v nočních hodinách zajišťuje metro spojení, i když s nižší frekvencí.

Jízdenky na metro v Madridu

Pro cestování v metru potřebujete červenou bezkontaktní kartu Tarjeta Multi. Tu si koupíte jednoduše v automatu ve stanici metra – hledejte automaty s červenou samolepkou nad obrazovkou s nápisem “Tarjeta MULTI Disponible AQUÍ”. Karta stojí 2,50 € a platí až 10 let.

Není vázaná na osobu, takže jí může využívat více osob najednou – přiložíte kartu ke čtečce u turniketů, projdete a podáte jí spolucestujícími za vámi. Při výstupu z metra už nemusíte kartu přikládat ke čtečce – turnikety jsou otevřené.

metro madrid

Při koupi karty si rovnou přednabijete jízdenky – systém vás automaticky vybídne. Vložíte červenou kartu Tarjeta Multi a vyberete si, jakou jízdenku chcete nahrát. Automat bere platební karty i hotovost.

Můžete si koupit jednotlivé jízdenky za 1,50 €-2 € nebo balíček 10 jízdenek Metrobús za zvýhodněnou cenu 12,20 € (nyní koupíte do konce roku 2024 Metrobús s 50% slevou za 6,10 €). Jízdenky Metrobús se vztahují na metro i autobusy a platí v zóně A, kam spadá téměř celé město kromě letiště (za letiště je příplatek 3 €).

Zóny si můžete prohlédnout na mapě níže.

Pokud si zakupujete pouze jednotlivé jízdenky na metro, je potřeba rozlišovat, kolika stanicemi budete projíždět. Do 5 stanic je cena jízdenky 1,50 €, nad 5 stanic se cena jízdenky postupně zvyšuje až na 2 €. Při nákupu jízdenky zadáváte cílovou stanici, takže systém vám cenu automaticky vypočítá.

V nabídce je taky balíček 10 jízdenek “Metro Combinado”, který můžete využít na celou síť metra. Málokdo ho ale využije, protože na delší vzdálenosti je lepší příměstský vlak.

Děti do 4 let cestují zdarma.

Autobusy

Autobusová doprava v Madridu poskytuje pohodlný způsob, jak cestovat na krátké vzdálenosti, popř. vás zaveze do míst, kam metro nebo vlaky nejezdí.

Městské autobusy jsou nízkopodlažní a modré s nápisem dopravní společnosti EMT. Jsou moderní, čisté a často vybavené klimatizací. Autobusy zastavují na znamení – pro nástup mávněte na řidiče.

plaza de cibeles madrid
Plaza de Cibeles – autobus

Autobusy jezdí s vysokou četností, zejména ve špičce, kdy přijíždějí každých 5 minut na nejfrekventovanějších linkách. Provozní doba je obvykle od brzkého rána (kolem 6:00) do pozdní noci (do 23:30 nebo 0:00).

Existují také noční autobusy, známé jako “búhos” (v překladu sova), které zajišťují dopravu po ukončení provozu denních linek. Noční autobusy jsou značené N1 až N27 (celkem 27 linek) a vždy začínají nebo končí u paláce Cibeles. O víkendech a svátcích jezdí od 7:00 do 23:00 s menší četností.

Jízdenky na autobusy v Madridu

Existují 2 hlavní způsoby, jak platit za dopravu městskými autobusy v Madridu:

 • nákup jednotlivých jízdenek přímo u řidiče za 1,50 € – lze platit kartou i hotově (vrací max. do 5 €). Pro nákup těchto jízdenek nepotřebujete kartu Tarjeta Multi jako v případě metra.
 • jízdenka Metrobús na 10 jízd metrem a autobusy. Při nástupu stačí přiložit červenou kartu Tarjeta Multi ke čtečce a tím se vám odečte jedna jízdenka. Více informací o Metrobús najdete výše v části Jízdenky na metro v Madridu.

V autobuse neplatí jednotlivé jízdenky na metro. Děti do 4 let cestují zdarma.

Ubytování v Madridu 😴

ubytování madrid
Hostal RIU

4* hotel v centru se střešním barem

levné ubytování madrid
Vértice Roomspace

Levné, čisté ubytování na kraji města

Vlaky

Metro a autobusy doplňují příměstské vlaky Cercanías. Ty jsou značené C a číslo – například C1 (u metra je to E a číslo nebo jen číslo). Stanice vlaků jsou značené červenou ikonou obráceného písmene C.

Cercanías vám umožní se dostat snadno a rychle do různých částí Madridu a dokonce i měst v okolí. Na vlaky můžete přestoupit taky na některých stanicích metra.

Na příměstské vlaky Cercanías neplatí jízdenky pro metro a autobusy v Madridu. Jízdenky si koupíte zvlášť v pokladně, automatu nebo na webu španělských železnic Renfe.

gran via madrid za 3 dny

V rámci města stojí jednosměrná jízdenka na vlak 1,70 €. Pokud jedete dál, cena jízdného se zvyšuje s ohledem na počet zón, kterými projedete. Pokud plánujete vlaky využívat častěji, můžete si zakoupit “bonotren”, který platí na deset jízd.

Děti do 6 let cestují zdarma (maximálně 2 děti na 1 dospělou osobu). Pro děti do 14 let můžete využít slevu na jízdném.

Vlaky jsou v provozu denně od brzkého rána (dle linky vyjíždějí první spoje mezi 5:00-6:00) až do půlnoci. Jezdí v pravidelných intervalech 10-30 minut po celý den.

Podívejte se na podrobné informace pro vlaky Cercanías.

Tourist Travel Pass

Plánujete využívat městskou dopravu v Madridu často? Pak se vám možná vyplatí Tourist Travel Pass, který si nahrajete na bezkontaktní kartu Tarjeta Multi. Tourist Pass je v nabídce na 1, 2, 3, 4, 5 nebo 7 dní.

Funguje to jednoduše – ve stanicích metra nebo na nádraží (klidně hned na letišti) vyhledejte automat s nápisem Tarjeta Multi. Tady si zvolte možnosti jízdenek, kde vyhledejte Tourist Pass. Spolu s tím se vám automaticky připočte k ceně taky bezkontaktní karta Tarjeta Multi (2,50 € za kartu), na které budete mít Tourist Pass nahraný.

královský palác madrid

Tourist Travel Pass je v nabídce ve dvou verzích podle toho, jak daleko plánujete cestovat:

 • varianta A pro zónu A (+ zóny 0 a A pro příměstské vlaky)
 • varianta T pro všechny zóny

S variantou A získáte zdarma metro a autobusy v zóně A, metro na letiště (expresní autobusy 203 na letiště nejsou součástí), příměstské vlaky v zónách 0 a A a lehké železnice ML1. Cenově se pohybuje v rozmezí 10 € na 1 den až 42 € pro 7 dní.

S variantou T máte v ceně metro a autobusy ve všech zónách včetně metra a autobusů na letiště, příměstské vlaky ve všech zónách včetně linky do Toleda a lehké železnice. Součástí nejsou vysokorychlostní vlaky. Cenově se pohybuje v rozmezí 15 € na 1 den až 61 € pro 7 dní.

Děti nad 12 let platí plné jízdné, děti do 12 let mají slevu 50 €.

Při cestování pak jen přiložíte kartu ke čtečce a projdete turnikety v metru a vlacích, v autobusech přiložíte při nástupu.

Ve většině případů vás vyjdou lépe jednotlivé jízdenky nebo balíček po 10 jízdenkách. Pokud ale plánujete cestovat opravdu často nebo si nechcete neustále dobíjet kartu Tarjeta Multi, je to dobrá volba.

nádraží atocha
Nádraží Atocha

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce dopravou a metrem v Madridu a jak se dostat z letiště do centra. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Madridu

MADRID: Inspirujte se naším itinerářem pro 3 dny v Madridu nebo se podívejte na památky a zajímavosti, co navštívit v Madridu. Zde je průvodce a užitečné tipy, jak si užít Madrid.

BARCELONA: Podívejte se na tipy, co navštívit v Barceloně (vstupné, otevírací doba, fotografie, mapa) nebo si naplánujte svojí cestu pomocí itineráře pro Barcelonu za 3 dny. Pokud máte víc času, zde je itinerář pro 4 dny v Barceloně.

ŠPANĚLSKÁ MĚSTA: Valencie je dalším krásným městem ve Španělsku. Granada je historický skvost, kde se nachází světoznámý palác Alhambra. Sevilla vás uchvátí svou nádhernou architekturou a pevností Alcázar. Málaga má vše – bohatou historii i dlouhé písčité pláže.

ŠPANĚLSKO: V našem seznamu o nejkrásnějších místech Španělska přinášíme tipy, co navštívit ve Španělsku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *