Barcelona je proslulá svou ikonickou bazilikou Sagrada Familia od Antoni Gaudího a nádhernými písečnými plážemi, které se táhnou podél katalánského pobřeží. Od návštěvy památek UNESCO až po procházky po pobřeží, Barcelona patří k tomu nejlepšímu, co navštívit ve Španělsku. Tento itinerář pro 4 dny v Barceloně přináší ty nejkrásnější památky a zajímavosti, kam v Barceloně.
Co najdete v tomto článku?
- Dá se navštívit Barcelona za 4 dny
- Barcelona za 4 dny – mapa trasy
- Co navštívit v Barceloně za 4 dny
- Co navštívit, pokud máte v Barceloně více než 4 dny
- Ubytování
- Doprava
- Jak si užít Barcelonu na 4 dny
- Více informací o Barceloně
- Shrnutí: Kam v Barceloně za 4 dny
Dá se navštívit Barcelona za 4 dny?
Za 4 dny stihnete hodně – nejznámější Gaudího díla, procházky po písčitých plážích nebo dechberoucí výhledy z Montjuic.
Barcelona toho ale nabízí mnohem víc a klidně tu můžete strávit měsíc a stále budete mít co objevovat. Je to jedno z měst, kam se můžete neustále vracet a užívat si uvolněnou atmosféru na La Barceloneta, výborné tapas v zapadlých barech nebo návštěvu krásných zahrad plných květin a skrytých zákoutí.
Barcelona za 4 dny – mapa trasy
Na mapě najdete vyznačenou trasu, kam v Barceloně za čtyři dny. Trasa se dá prochodit z velké části pěšky, takže kromě návštěvy památek zažijete i tu pravou místní atmosféru.
Začínáme u ikonické baziliky Sagrada Familia, která je považovaná za dominantu Barcelony. Postupně navštívíme více Gaudího památek, středověké čtvrti i krásné pláže. V rámci itineráře můžete využít taky jízdu veřejnou dopravou (metro, autobus).
Pro čtvrtý den jsme vytvořili dvě varianty – navštivte ikonickou horu Tibidabo nebo se vydejte na výlet do kláštera Montserrat. V článku si ukážeme, jak na to.
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Barceloně za čtyři dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro čtyři dny v Barceloně, Španělsko. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY
ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 1. DEN
Ráno: Bazilika Sagrada Familia
Každý touží vidět baziliku Sagrada Familia naživo. Nádherný, monumentální chrám, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.
Symbol Barcelony, který se staví už více než 140 let. A ještě pár let se stavět bude – poslední odhad se předpokládal v roce 2026, ale nejspíš se díky pandemii a dalším okolnostem protáhne dokončení chrámu až do roku 2040.
A čím vás bazilika Sagrada Familia ohromí?
Prohlédněte si složité fasády, kde se Gaudí nechal inspirovat secesními a gotickými vlivy a ohromující interiér, osvětlený barevným světlem proudícím skrze vitráže. Je to nádhera a návštěva stojí za každé euro.
Sagrada Familia je jedním z nejoblíbenějších míst v Barceloně. Vstupenky si musíte koupit předem, na místě se neprodávají. Zvolte si čas, kdy je bazilika klidnější, a vyhnete se davům.
Jak navštívit baziliku Sagrada Familia
Vstupenky si kupte online – nejsou dostupné na místě. Po zaplacení obdržíte QR kód, který naskenujete u vstupu. Na výběr máte dva typy vstupenek:
- Pouze bazilika – ideální, pokud si chcete vychutnat jedinečnou atmosféru interiéru.
- Bazilika + věž – zahrnuje přístup na věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Barcelonu.
Nejlepší čas pro návštěvu je ráno, kdy tu je méně turistů a fronty jsou minimální.
Jakmile přijdete k bazilice, uvidíte vyznačené vstupy pro jednotlivce a skupiny. Zařadíte se do fronty, kde pracovníkovi ukážete vstupenku (stačí v mobilu). Poté vás čeká rychlá bezpečnostní kontrola a můžete jít k bazilice – nejprve si pohlédnete zblízka fasády a poté přejdete do interiéru.
Před bazilikou se nachází menší park s jezírkem a lavičkami. Po levé straně od hlavního vstupu do baziliky uvidíte vstup do metra.
Dopoledne: Vítězný oblouk
Od baziliky Sagrada Familia se projděte k Vítěznému oblouku (Arc de Triomf), který byl postavený pro světovou výstavu v Barceloně v roce 1888. Stal se ale natolik populární, že dnes patří k jedné z dominant Barcelony.
Vítězný oblouk je příkladem moderní renesanční architektury s použitím červených cihel – což je odkaz na středověké maurské řemeslo – a je zdoben čtyřmi vlysy.
Na těchto vlysech je Barcelona zobrazena jako žena vítající národy, která předává medaile účastníkům výstavy a představuje prolínání hospodářského a kulturního růstu města. Kromě toho je oblouk zdoben štíty 49 španělských provincií a na vrcholu je umístěn znak Barcelony.
K Vítěznému oblouku se dostanete asi za 25 minut chůze nebo můžete nasednout na metro a vystoupit pár minut od památky.
Za Vítězným obloukem vede upravená promenáda lemovaná lavičkami, která vás zavede k Parc de la Ciutadella.
Dopoledne: Parc de la Ciutadella
V Barceloně najdete více parků, ale Parc de la Ciutadella je rozhodně tím nejoblíbenějším. Msto plné zeleně a historie, které je z centra snadno dostupné.
Jakmile vejdete do parku, doporučuji se vydat doleva – dojdete k nádherné Neptunově kašně s jezírkem. Po celém parku jsou rozeseté další krásné budovy a příjemná zákoutí. Je to skvělé místo pro odpočinek po prohlídce baziliky Sagrada Familia.
Park je taky oblíbeným místem místních, kteří zde běhají nebo venčí své psi. O Česku se říká, že jsou národem pejskařů. Ve skutečnosti se ale mezi evropskými zeměmi nenachází ani v top 5 v přepočtu počtu psů na obyvatele – prvenství drží právě Španělé a Katalánci, které uvidíte venčit své mazlíčky na každém kroku.
Upozornění: Moc se o tom nemluví, ale v parku uvidíte přespávat ve stanech relativně hodně bezdomovců. Nemusíte mít ale strach – nikdo vás obtěžovat nebude a je tu klid.
V parku se nachází taky toaleta – malá kovová budka s poplatkem 50 centů za použití.
Ubytování v Barceloně
Kde se ubytovat v Barceloně pro jednotlivce, páry i rodiny
Odpoledne: El Born – kam v Barceloně
S parkem Ciutadella sousedí čtvrť El Born, středověká čtvrť známá svým nočním životem. Tato oblast patřila k mým oblíbeným, s kouzelnými uličkami a živou atmosférou.
Projděte si uličky kolem baziliky Santa Maria del Mar, navštivte skvělá muzea (muzeum Moco, Picassovo muzeum, Muzeum čokolády) nebo Centrum kultury a historie, kde se nacházejí vykopávky Barcelony z 18. století (vstup zdarma).
Kam na jídlo ve čtvrti El Born?
El Born je známá pro své restaurace, tapas bar a koktejlové bary. Tady málokdy šlápnete vedle. Zde je několik našich tipů:
- Puertecillo Born – vyhlášená restaurace s mořskými plody v autentickém prostředí
- CAJÚ gelato – nejlepší gelato v okolí se sympatickým majitelem
- La Pizza Del Born – výborná pizza a empanadas za skvělé ceny
Večer: La Barceloneta
Na čtvrť El Born navazuje La Barceloneta, slavná barcelonská čtvrť lemující pobřeží. V La Barcelonetě si můžete vychutnat malebnou procházku po pláži při západu slunce a den zakončit výbornou večeří s mořskými plody.
Když vám vyjde čas, doporučuji sem zajít taky na východ slunce, které vychází přímo nad horizontem. Lidé tu cvičí jógu, na moři jsou rybářské loďky, kolem vás pobíhají ranní běžci….perfektní začátek dne.
Kam na jídlo v okolí La Barceloneta?
Pro španělskou kuchyni zkuste restauraci Salamanca nebo Tapa Tapa s výhledem na pláž. Mořské plody vám čerstvě připraví v Casa Marina Picufi.
Na výborné tapas zajděte do La Bombeta, Cal Chusco, Bar Jai-Ca nebo La Cova Fumada. Pokud si chcete užít hamburger, tortillu nebo jinou mezinárodní kuchyni, zkuste Surf House Barcelona s výhledem na moře. La Malandrina je vyhlášená pro svou argentinskou kuchyni.
Všechny tipy najdete v mapě na začátku článku.
CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY
ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 2. DEN
Ráno: Casa Batlló nebo Casa Milà
Druhý den v Barceloně začínáme procházkou po Passeig de Gràcia, významné nákupní třídě v Barceloně, kterou lemují stromy a nádherné budovy s vyhlášenými butiky a restauracemi.
Třída prochází čtvrtí Eixample, která je zase zcela jiná než El Born či Barri Gotic – ulice jsou široké a vzdušné.
Pokud vám čas dovolí, zajděte do El Nacional Barcelona – stylové a vyhlášené místo, kde se nachází několik restaurací a barů. Otevřeno mají od poledne až do noci (přesnou polohu jsme vyznačili v mapě).
Můžete vyrazit od Katalánského náměstí, které je ústředním náměstím v Barceloně. Náměstí je velmi populární, ale vlastně tu toho moc k vidění není kromě fontány, obrovského množství lidí a holubů. 🙂
Tip: Cestujte zdarma po Barceloně s oficiální kartou Hola BCN.
Casa Batlló
Casa Batlló je první zajímavostí na Passeig de Gràcia, ke které dojdete asi za 10 minut od Katalánského náměstí nebo se můžete svézt metrem.
Casa Batlló je úžasnou ukázkou modernismu a Gaudího jedinečného stylu, která je nyní zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Jakmile se přiblížíte, už z dálky vás zaujme její fasáda připomínající barevného draka.
Moc se mi líbil také interiér, kde se promítá Gaudího smysl pro detail, organické tvary a inovativní využití prostoru a světla.
V rámci prohlídky vystoupáte až na střechu, která představuje hřbet draka. S prémiovou vstupenkou si užijete taky 10D promítání, které je zážitkem samo o sobě.
Praktické informace pro návštěvu Casa Batlló
Vstupenky do Casa Batlló je určitě lepší zakoupit předem online, což vám zajistí výraznou úsporu i možnost vybrat si konkrétní čas návštěvy. Na místě jsou vstupenky dražší a oblíbené časy rychle mizí.
Pokud chcete ještě intenzivnější zážitek, doporučuji Premium vstupenku, která zahrnuje přednostní vstup bez čekání, exkluzivní zážitky s virtuální realitou a přístup do salonku Gaudí Dôme.
Casa Milà
Pokračujete dál od Casa Batlló a za necelých 10 minut dojdete přes ulici ke Casa Milà, další památce UNESCO v Barceloně.
Casa Milà je dalším z mistrovských architektonických děl Gaudího. Byla dokončena v roce 1912 a představuje vrchol modernismu, Gaudího osobitého pojetí secese, a je proslulá svou jedinečnou kamennou fasádou a točitými železnými balkony.
Exteriér budovy připomíná zvlněné tvary přírodní krajiny, což jí vyneslo přezdívku “La Pedrera”, která v překladu znamená “kamenolom”.
Střecha s proslulými komíny a větracími věžemi vypadá jako krajina abstraktních skulptur. Navíc si odtud užijete panoramatický výhled na město.
Tip: Rezervujte online
Rezervace online vám nejen ušetří pár eur, ale také zaručí vstup v preferovaném čase. Rezervujte vstupenky zde a ušetřete.
U vstupu stojí pracovník, kde ukážete vstupenky a můžete jít dovnitř.
Casa Milà je otevřená až do večerních hodin, kdy se můžete zajít podívat do La Pedrera na světelnou show, užít si výhledy na večerní Barcelonu a sklenku cava (španělské šumivé víno).
Dopoledne: Barri Gotic
Po prohlídce Casa Batlló a Casa Milà se vydáme do Gotické čtvrti (Barri Gotic), nejstarší části města. Tato oblast je labyrintem úzkých středověkých uliček plných historie.
K nejvýznamnějším památkám patří barcelonská katedrála s působivou gotickou fasádou (vstupné 9 € pro všechny nad 12 let) a náměstí Plaça del Rei, středověké veřejné náměstí.
Navštivte Plaça de Sant Felip Neri, malé náměstí, které je zjizvené bombami z občanské války nebo dlážděné náměstí Plaça Reial.
Kousek od katedrály najdete trochu ukrytou nástěnnou malbu El mural del petó (Kiss of Freedom). Nástěnná malba vznikla v roce 2014 ke 300. výročí katalánské kapitulace ve Španělské válce o dědictví.
Na první pohled vidíte polibek, ale určitě si prohlédněte malbu zblízka. Tvoří jí totiž spousta malých čtverečků, které posílali místní lidi. Úkolem bylo ztvárnit, co pro Katalánce znamená svoboda.
Tip: S turistickou kartou Hola Barcelona můžete neomezeně využívat hromadnou dopravu po celé Barceloně – karta platí pro metro, autobusy, tramvaje, vlaky, pozemní lanovku na Montjuic a dopravu z a na letiště. Karta je k dispozici na 48 až 120 hodin a aktivujete si jí jednoduše prvním použitím.
Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.
Odpoledne: La Rambla
Po prohlídce Barri Gotic se projděte po La Rambla, rušné pěší třídě lemované stromy. Tento slavný bulvár je známý svými pouličními umělci, trhy a živou atmosférou.
Tím nejlepším na La Rambla je tržnice Mercado de La Boqueria, místo s obrovskou nabídkou lokálních surovin i občerstvení.
Co se týká samotné La Rambla, my jsme tady moc času nestrávili, protože Barcelona nabízí o mnohem zajímavější místa. Celou třídu lemují stánky s cetkami a všude je obrovské množství turistů, takže si pečlivě hlídejte věci před kapesními zloději. Za nás tu chyběla ta správná atmosféra. Navíc na místní tu téměř nenatrefíte.
Odpoledne: Rambla De Mar
Od La Rambla pokračujeme směrem k moři kolem impozantního památku Kryštofa Kolumba.
Stačí přejít rušnou silnici a ocitnete se na Rambla De Mar, nábřežní promenádě s výhledem na přístav Port Vell. Ideální místo pro večerní procházku nebo posezení na lavičce, kde si můžete vychutnat mořský vánek a živou atmosféru noční Barcelony.
Navíc tady uniknete davům na La Rambla. Lidí je tu stále dost, takže to má příjemnou, živou a uvolněnou atmosféru.
Více informací: Zde je podrobný průvodce, jak se dostat z letiště El Prat do centra Barcelony.
Večer: Akvárium Barcelona
Pokud máte stále dost času, kousek odtud se nachází oblíbené akvárium, které je otevřené až do večerních hodin. Jedná se o jedno z největších a nejkomplexnějším mořských akvárii na světě, které je proslulé svými expozicemi Středozemního moře.
Hlavní atrakcí je Oceanárium, průhledný tunel dlouhý přes 80 metrů, kde můžete procházet a pozorovat nejrůznější mořské druhy, včetně žraloků, rejnoků a hejn ryb.
Tip: Pokud chcete ušetřit a vyhnout se frontám na místě, rezervujte si vstupenky předem.
Večer: El Raval
Na výborné jídlo nebo koktejl se můžete přemístit do čtvrti El Raval, která se nachází na druhou stranu od La Rambla, pár minut od nábřeží.
V minulosti byla El Raval považovaná za nejméně bezpečnou oblast v Barceloně. V současnosti tomu už tak není, i když tu potkáte nejvíce bezdomovců v porovnání s jinými čtvrtěmi. To je ale dáno především tím, že kostel svatého Augustina, ústřední bod čtvrti, poskytujete denně jídlo chudým.
CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY
ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 3. DEN
Ráno: Park Güell
Třetí den začneme v parku Güell, dalším mistrovském díle Antoniho Gaudího. Tento veřejný park je proslulý svými jedinečnými architektonickými prvky a nádhernými mozaikami.
Z hlavní terasy, obklopené dlouhou zvlněnou lavičkou pokrytou trencadís (forma mozaiky vytvořená z rozbitých střepů dlaždic), si užijete fantastický výhled na město a moře.
Při návštěvě si nenechte ujít Sala Hipóstila (dórský chrám), hadí lavičku a barevnou sochu draka u vchodu. Celý park je ale naprosto nádherný a určitě bychom jeho návštěvu doporučili každému, kdo bude v Barceloně. Stojí za to a vstupné není v porovnání s jinými památkami v Barceloně vysoké.
Park Güell je jedním z nejoblíbenějších míst v Barceloně. Do Monumentální zóny je počet návštěvníků omezen, proto doporučuji zakoupit vstupenky předem. Zvolíte si čas, kdy je park klidnější, a vyhnete se davům.
Praktické informace po návštěvu parku Güell
Rezervujte si vstupenky předem, ať máte jistotu, že se dostanete dovnitř. Na místě je počet lístků omezený, takže se někteří dovnitř nedostanou. Nejlepší časy jsou brzy ráno nebo naopak později odpoledne, kdy je tu nejméně lidí a vy se nebudete prodírat davy lidí. Při rezervaci si volíte konkrétní čas, na který se musíte dostavit (máte rezervu půl hodiny).
Jak se dostat do parku Güell
Park Güell leží mimo centrum Barcelony. Z centra počítejte alespoň 30 minut, než se dostanete ke vstupní bráně.
- Metro:
- Stanice Lesseps (doporučuji): Po vystoupení z metra jděte směrem na Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntaya, kde najdete eskalátory. Ke vchodu dojdete za 15–20 minut.
- Stanice Vallcarca: Z metra se vydáte po dlouhé ulici Baixada de la Glòria vzhůru do kopce, kde si cestu můžete zkrátit po eskalátorech (často bývají mimo provoz).
- Autobus: Autobusy 24 a 92 zastavují poblíž parku Güell. Autobus 24 jezdí z náměstí Plaça Catalunya po vyhlídkové trase. V blízkosti parku zastavují také autobusy H6 a D40.
Rezervujte vstupenky do parku Güell
Rezervujte si vstupenky předem, protože počet míst je omezený a na místě už často lístky nejsou k dispozici.
Nejlepší doba pro návštěvu je buď brzy ráno, nebo později odpoledne, kdy je park nejklidnější. Rezervací si zvolíte přesný čas vstupu a máte 30 minut rezervu na příchod.
Poledne: Recinte Modernista de Sant Pau
Komplex Recinte Modernista de Sant Pau v Barceloně je úžasným příkladem katalánské moderny a jedním z největších architektonických komplexů v tomto stylu na světě.
Původně byl postavený na začátku 19. století jako nemocniční komplex a jako nemocnice sloužil až do roku 2009.
Dnes je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO a je proslulý svými bohatě zdobenými pavilony zasazenými do svěžích zahrad, z nichž každý má jedinečné vzory, barevné mozaiky a složité sochy odrážející secesní styl.
Jak se dostat: Recinte Modernista de San Pau se nachází asi půl hodiny chůze od parku Güell a jen 10 minut od Sagrada Familia. Kousek od parku můžete nasednout taky na autobusy H6 nebo D40, které staví nedaleko nemocnice.
Rezervujte si vstupenky zde a na místě přejděte rovnou ke vstupu (po pravé straně za vstupní bránou).
Kde se najíst v okolí Recinte Modernista de Sant Pau
Přímo na rohu u nemocnice Sant Pau se nachází výborná restaurace Brutal58 s autentickou venezuelskou kuchyní. Když půjdete kousek dál, je tu útulná kavárna se zákusky a dortíky.
Na druhou stranu od památky dojdete k BelleBuòn (je trochu bokem v boční uličce), jedné z nejlepších italských restaurací v Barceloně.
Tip: Barcelona City Pass zahrnuje vyhlídkovou jízdu autobusem a vstup do baziliky Sagrada Familia a parku Güell.
Odpoledne: Španělské náměstí – kam v Barceloně
Španělské náměstí (Plaça d’Espanya) je rušné náměstí a důležitý dopravní uzel v Barceloně, které bylo vybudováno pro Mezinárodní výstavu v roce 1929. Jeho dominantou jsou velké benátské věže, které slouží jako vstupní brána na výstaviště na kopci Montjuïc.
Uprostřed náměstí se nachází monumentální kašna, kterou navrhl Josep Maria Jujol, spolupracovník Antoniho Gaudího.
Náměstí obklopuje několik impozantních budov, včetně bývalé býčí arény Arenas de Barcelona, kde dnes sídlí nákupní centrum.
Po schodech vyjeďte až do vrchního patra, kde se nachází panoramatické terasa s výhledem na Plaça d’Espanya a město. Je to zdarma a výhledy jsou parádní. Dá se jet taky výtahem zvenčí (poplatek 1 €).
Více informací: Máte v Barceloně méně času? Zde je itinerář pro 3 dny v Barceloně.
Odpoledne a večer: Montjuïc
Den zakončete na Montjuicu, širokém kopci s výhledem na městský přístav. Ten se tyčí přímo nad Španělským náměstím za benátskými věžemi, odkud jako první uvidíte monumentální budovu muzea zasvěcenému národnímu umění Katalánska.
Pod muzeem se nachází Magická fontána, která je ale kvůli nedostatku vody od roku 2023 mimo provoz (stále platí v roce 2025).
Celý kopec je pokrytý udržovanými zahradami a olympijským zázemím (z olympijských her v roce 1992), které je perfektní pro odpočinek a procházky. Dominantou je hrad Montjuic, odkud je nádherný výhled na přístav.
Pokud máte rádi současné umění, nenechte si ujít návštěvu Fundació Joan Miró.
Jak se dostat na Montjuïc
Montjuïc je rozsáhlé místo, a toho důvodu je dobré si předem promyslet, co plánujete navštívit.
Celou oblastí projíždí linka autobusu 150:
- Zastávka Estadi Olímpic – pro návštěvu olympijského parku.
- Zastávka Castell – pro přístup k hradu Montjuïc.
- Nástupní zastávka ze Španělského náměstí se nachází před levou benátskou věží (při pohledu směrem k Montjuïcu).
Lanovka na Montjuic
Lanovka je velmi oblíbenou alternativou, jak se dostat na Monjuic. Ty výhledy jsou nádherné. Na výběr je historická lanovka z přístavu nebo moderní kabinová lanovka Telefèric de Montjuïc.
- Historická lanovka Telefèric del Puerto propojuje pláž La Barceloneta (přesné místo zde) s horní stanicí Telefèric del Puerto – Estació Miramar, která se nachází u vyhlídky Mirador de Miramar.
- Nevyveze vás až k hradu – od horní stanice vás ještě čeká asi 25 minutové stoupání, které ale vede přes krásně upravené zahrady s výhledem na přístav.
- Vyhněte se špičce přes den, kdy jsou na lanovku nejdelší fronty.
- Moderní kabinová lanovka Telefèric de Montjuïc – k této lanovce se dostanete ze stanice metra Para-lel (staví tu linky metra L2 a L3). V metru pak sledujte zelené značení k pozemní lanovce (můžete použít Hola BCN nebo běžnou jízdenku).
- Pozemní lanovkou se dostanete k dolní stanici kabinové lanovky, kde si už musíte zakoupit jízdenky za speciální jízdné. Odměnou vám budou nádherné výhledy na město.
- Tato lanovka vs vyveze až k hradu Montjuic.
Pokud přemýšlíte, kterou lanovkou zvolit, doporučila bych moderní kabinovou lanovku. Nejsou tu tak velké fronty (narozdíl od té historické v přístavu) a výhledy jsou taky dechberoucí.
CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY
ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 4. DEN
1. varianta: Tibidabo
Čtvrtý den našeho barcelonského výletu vyrazíme na Tibidabo, horu s nádherným výhledem na město.
Na nejvyšším bodě Tibidabo se nachází kostel Sagrat Cor, na jehož vrcholu se tyčí socha Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Kostel samotný je nádherný, ale co teprve ty výhledy z terasy, odkud si užijete nejlepší výhled na Barcelonu.
Kousek od kostela se rozprostírá zábavný park, který se proslavil poté, co se objevil ve filmu Woodyho Allena “Vicky Cristina Barcelona”.
Spolu s návštěvou zábavného parku si vyčleňte na návštěvu Tibidabo alespoň půl dne.
Jak se dostat na Tibidabo
- Tramvaj a lanovka (tramvaj v rekonstrukci)
- Historická modrá tramvaj vyjíždí z Avinguda Tibidabo (jízdenka 5,5 €) a doveze vás na Plaça del Doctor Andreu, kde začíná lanovka (7,7 €). Alternativně je možné jít pěšky od konečné metra L7 (asi 15 minut) nebo využít autobusy. Lanovka vás za pár minut doveze na vrchol.
- Kyvadlový autobus T2A
- Z centra jezdí autobus T2A, zdarma při zakoupení vstupenky do zábavního parku Tibidabo.
- Veřejná doprava
- Jeďte vlakem S1 nebo S2 do stanice Peu del Funicular, přestupte na lanovku do Vallvidrera Superior a odtud pokračujte autobusem 111 na Tibidabo. Pro tuto variantu využijete jízdenky T10 nebo kartu Hola BCN s neomezeným cestováním.
Podrobný popis tras najdete zde.
Ubytování v Barceloně
Kde se ubytovat v Barceloně pro jednotlivce, páry i rodiny
2. varianta: Montserrat
Montserrat, drsné pohoří nedaleko Barcelony, je zvláštní svým výrazným pilovitým profilem, podle něhož se jmenuje – Montserrat v katalánštině doslova znamená “zubatá hora”.
Pohoří je zároveň významným duchovním místem. Mezi skalami je zaklíněný benediktinský klášter Santa Maria de Montserrat, jehož součástí je bazilika, kde se nachází socha Černé Madony. Ta přitahuje poutníky a návštěvníky z celého světa.
V bazilice vystupuje taky Escolania de Montserrat, jeden z nejstarších chlapeckých sborů v Evropě, obvykle v odpoledních hodinách.
Podle toho, co chcete vidět, se liší cena vstupného – zde na oficiálním webu najdete všechny typy vstupenek. Doporučuji rezervaci předem, ať máte jistotu, že se dostanete dovnitř.
Před klášterem je volné prostranství, kde se můžete procházet a užívat si daleké výhledy. Je tu kavárna, restaurace i hotely, pokud byste tu chtěli strávit víc času.
Od kláštera můžete vystoupat dál po jedné z turistických stezek, od nenáročných procházek až po náročnější túry. Ze stezek je nádherný výhled na klášter, okolní údolí a za jasného počasí i na Barcelonu. Díky tomu můžete v okolí kláštera strávit klidně celý den.
Lanovky na Montserrat
U kláštera se nachází taky stanice lanové dráhy, odkud vyjíždí dvě lanovky:
- Funicular de Sant Joan vás zaveze k vyhlídce, odkud je jeden z nejlepších výhledů na Montserrat. Dá se jít taky pěšky (cca 30 minut).
- Funicular de la Santa Cova – velmi krátká trasa (2 minuty), která překoná největší převýšení ke Svaté jeskyni (Santa Cova). Od horní stanice lanovky ještě musíte vystoupat kousek ke Svaté jeskyni, kde byla údajně spatřena Panna Marie Montserratská. Na její památku byla vestavěná kaple do hory. Místo stojí za vidění především pro věřící – výhledy jsou lepší u první lanovky.
Jak se dostat na Montserrat z Barcelony
Vlak FGC
Nejběžnější a nejhezčí způsob, jak se dostat na Montserrat, je jet linkou R5 (směr Manrese) z barcelonského nádraží Plaça Espanya. Hledejte značení pro linku vlaku R5, kde uvidíte stánek s názvem Montserrat. Tady si koupíte jízdenky podle toho, zda plánujete vyjet ke klášteru lanovkou nebo zubačkou (viz dále).
Cesta vlakem na úpatí Montserrat trvá 1 hodinu a vlak jezdí jednou za hodinu. Vystoupit můžete na jedné ze dvou stanic:
- zastávka Aeri de Montserrat, odkud se můžete nechat vyvézt kabinovou lanovkou asi za 5 minut až ke klášteru. Dolní stanice lanovky se nachází přímo u nádraží. Zde najdete aktuální ceník a více informací.
- zastávka Monistrol de Montserrat se nachází za zastávkou Aeri de Montserrat – odtud se ke klášteru dostanete ozubnicovou železnicí (Cremallera de Montserrat). Cesta nahoru trvá 20 minut. Dolní stanice lanovky se nachází v malé vesnici Monistrol de Montserrat, kde jsou kouzelné uličky, několik restaurací a obchod.
Dají se zakoupit jízdenky na každé místo zvlášť, ale pokud plánujete všechna místa, vyplatí se vstupenka na vše. Zde na oficiálním webu najdete všechny druhy balíčků, které se dají koupit online.
Výlet se zajištěnou dopravou
V Barceloně je k dispozici řada výletů s průvodcem, které zahrnují dopravu a často spojují návštěvu Montserratu s dalšími místními zajímavostmi.
Tato prohlídka zahrnuje dopravu autobusem z Barcelony. Ten vás zaveze až ke klášteru. V rámci této prohlídky máte zajištěnou dopravu autobusem z Barcelony, který staví u dolní stanice ozubnicové železnice – tou se dostanete nahoru ke klášteru (zubačka je taky v ceně).
Auto
Další možností je jet k Montserrat autem. Nabízí flexibilitu, ale postrádá jedinečný zážitek z lanovky nebo ozubnicové železnice. Parkoviště se nachází kousek pod klášterem a je placené.
Více informací: Plánujete si půjčit auto v Barceloně a prozkoumat okolí? Sepsali jsme podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta ve Španělsku.
Večer: Port Olímpic
Ať už plánujete navštívit Tibidabo nebo Montserrat, zakončete svůj pobyt v Barceloně v Port Olímpic, přístavu postaveném pro olympijské hry v roce 1992.
Port Olímpic je proslulý svou moderní architekturou, včetně pozoruhodných dvou věží a ikonické sochy “Peix d’Or” od Franka Gehryho, která připomíná třpytivou rybu.
Více informací: Čtěte průvodce, co navštívit v Barceloně, kde najdete podrobné informace o vstupném, otevírací době a jak se k památkám dostat.
Co navštívit, pokud máte v Barceloně více než 4 dny?
Palau de la Música Catalana
Palau de la Música Catalana v Barceloně je jednou z nejvýznamnějších modernistických staveb ve městě, která je zároveň na seznamu světového dědictví UNESCO.
Koncertní síň, kterou navrhl katalánský architekt Lluís Domènech i Montaner, je ohromující svými složitými detaily, barevnými mozaikami a detailními sochami.
Rezervace – máte na výběr 2 typy vstupenek:
- Vstupenku s audioprůvodcem, díky které si můžete sál prohlédnout svým vlastním tempem.
- Prohlídka s průvodcem je o trochu dražší, ale v tomto případě se určitě vyplatí, protože se díky ní dostanete do exkluzivních prostor, kam je běžně přístup zakázaný.
Casa Vicens – kam v Barceloně
Casa Vicens, první významné dílo Antoni Gaudího, je skvělým příkladem rané architektury katalánského génia.
Barevná keramika, železo a cihly se zde prolínají s orientálními a středomořskými vlivy. Geometrické tvary a květinové motivy zdobí nejen fasádu, ale i interiér, kde každý detail odráží Gaudího inspiraci přírodou.
Pro mě osobně je Casa Vicens jednou z nejoblíbenějších staveb v Barceloně – díky svému klidu a autentické atmosféře.
Jak se dostat: Nejbližší stanice metra je Fontana (linka L3), odkud se vydáte lehce do kopce. Po 5 minutách odbočíte doleva, kde se nachází po pravé straně Casa Vicens.
Pokud hledáte levnější alternativu, která vás ale stejně ohromí, Casa Vicens by na vašem seznamu rozhodně neměla chybět!
Tip: Při rezervaci předem jsou vstupenky levnější.
Poble Espanyol
Poble Espanyol je jedinečný skanzen a architektonické muzeum, které vás vezme na cestu napříč celým Španělskem.
Během procházky se ocitnete v kouzelných uličkách, které vás přenesou do různých španělských regionů – od malebných bílých domků Andalusie až po románské kostely.
- Jak se dostat do Poble Espanyol: Nachází se na úpatí kopce Montjuïc, asi 10 minut chůze od Španělského náměstí (linka metra L1, L3). Ke vchodu vás také zaveze autobus č. 150 ze Španělského náměstí.
- Jaká je otevírací doba: Pondělí: 10:00–20:00, úterý až neděle: 10:00–00:00
- Kolik je vstupné do Poble Espanyol: Plné vstupné pro všechny nad 13 let: 13,50 €. Online jsou vstupenky levnější – rezervujte zde.
Ubytování v Barceloně
- Hotel Acta Voraport – moderní a nově zařízený hotel s bazénem, kousek od pláže i metra
- Motel One Barcelona-Ciutadella – jeden z nejlepších hotelů v Barceloně a navíc za dobrou cenu; strategická poloha u Vítězného oblouku a parku Ciutadella
- Leonardo Royal Hotel – stylový hotel se střešním bazénem za výbornou cenu a s dobrou dostupností na letiště
- Hotel Ronda House – útulný a moderní hotel s dobrou kvalitou služeb v centru města
- Hotel ibis Styles má skvělý poměr ceny a kvality; ideální ubytování pro páry i rodiny s dětmi (rodinné pokoje i dětský koutek)
Ubytování v Barceloně
Doprava v Barceloně
S turistickou kartou Hola Barcelona získáte neomezenou dopravu zdarma po celé Barceloně – platí pro metro, autobusy, tramvaje, vlaky, pozemní lanovku na Montjuic a dopravu z letiště. Karta je k dispozici na 48 až 120 hodin a aktivujete si jí jednoduše prvním použitím.
Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.
Více informací: Sepsali jsme podrobného průvodce pro dopravu v Barceloně. V článku Jak se dostat z letiště El Prat do centra Barcelony najdete podrobný přehled pro jednotlivé druhy dopravy (čas, cena, kde staví apod.).
Jak si užít Barcelonu na 4 dny
- Spousta míst se nachází v centru města a jsou snadno dostupná. Pro vzdálenější místa využijte metro nebo autobusy, podél pláží tramvaje – doprava je bezpečná a spolehlivá.
- Cestujte neomezeně veřejnou dopravou s kartou Hola BCN, která zahrnuje metro z letiště, autobusy, vlaky a pozemní lanovky.
- Barcelona je velká, ale z části se dá prochodit pěšky – objevíte různé čtvrti, kdy každá má zcela jinou atmosféru.
- Rezervujte si vstupenky na nejoblíbenější památky v Barceloně včas. Barcelona je extrémně populární a vstupenky mohou být vyprodané nebo se na místě tvoří dlouhé fronty. S Barcelonou City Pass si můžete rezervovat hlavní vstupy na jednom místě.
- Dávejte si pozor na věci před kapsáři – především na La Rambla, u Sagrada Familia a dalších podobně exponovaných míst.
- Zajděte na paellu, mořské plody nebo do tapas baru. Ty nejlepší místa jsou trochu skrytá za rohem a stojí se tu fronty, ale stojí to za to.
- Plánujete navštívit více placených památek, muzeí a atrakcí? Pořiďte si turistickou kartu – na výběr je Barcelona Pass, Barcelona Explorer Pass nebo Barcelona Card. Více informací najdete v samostatném článku, jak ušetřit v Barceloně.
Máte dotaz k našemu itineráři, kam v Barceloně za čtyři dny? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Barceloně
CO NAVŠTÍVIT V BARCELONĚ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Barcelonu. V samostatném článku se dočtete o nejkrásnějších místech, co navštívit v Barceloně (fotografie, mapa, praktické informace). V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Barceloně s dětmi.
Připravili jsme taky samostatný článek, jak navštívit Sagrada Familia (zajímavosti, jak se vyhnout frontám, vstupné atd.)
BARCELONA PRŮVODCE: Zde je podrobný průvodce dopravou v Barceloně a jak se dostat z letiště do Barcelony. Kde se ubytovat jsme sepsali v tipech na nejlepší ubytování v Barceloně (nejlepší oblasti a hotely). V dalším článku sdílíme tipy, jak ušetřit v Barceloně.
Shrnutí: Kam v Barceloně za 4 dny
Na prohlídku hlavních zajímavostí v Barceloně potřebujete cca 3-4 dny. Pokud jste si naplánovali 4 denní výlet do Barcelony, můžete čtvrtý den využít pro výlet dál od centra – navštívit ikonickou horu Tibidabo nebo klášter zaklíněný mezi skalami pohoří Montserrat. V článku si ukážeme, jak na to.
Čtyři dny poskytují dostatek času k tomu, abyste navštívili všechny hlavní atrakce ve městě. K místům, které musíte vidět, patří bazilika Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló, Barri Gotic, La Barceloneta či Vítězný oblouk. V itineráři si ukážeme další místa, která rozhodně stojí za vidění.
Barcelona je jedno z nejpopulárnějších měst na světě. Na některé atrakce se tvoří dlouhé fronty nebo je takřka nemožné získat vstupenku na místě – jedná se především o baziliku Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló nebo historickou lanovku na Montjuic.
Vydejte se na Tibidabo, které se nachází na kraji Barcelony. Z kostela si užijete dechberoucí výhled na celé město a zalesněné kopce. Hned vedle se nachází historický zábavný park, kde můžete navštívit různé atrakce včetně ikonického ruského kola. Nebo nasedněte na vlak/autobus, který vás zaveze až na úpatí pohoří Montserrat. To je známý svým klášterem zaklíněným v horách a nádhernými výhledy do dalekého okolí.
Dobrý den . Mám dotaz k jízdence T- familar . Znamená to že jednu kartičku mohou na jedno odkliknutí při vstupu do metra užít spolu současně dvě dospělé osoby? Tj že na jednu kartu jedou dvě osoby ?
děkuji
Dobrý den,
přesně tak. Ještě přikládám k doplnění pro T-familiar: Vstupenky pro více osob lze použít se svými společníky, pokud cestujete společně. Aby bylo možné správně sdílet T-familiar pro více osob, musí počet ověření odpovídat počtu lidí cestujících společně. V metru byste měli zůstat spolu po celou dobu cesty, od vstupní stanice až po opuštění prostor metra. V autobusech se můžete jednou na palubě oddělit, ale osoba, která nese průkaz, musí být poslední, kdo z autobusu vystoupí.