4 dny v Barceloně: Itinerář trasy, kam v Barceloně (+ mapa)

barcelona za 4 dny / kam v barceloně

Barcelona je proslulá svou ikonickou bazilikou Sagrada Familia od Antoni Gaudího a nádhernými písečnými plážemi, které se táhnou podél katalánského pobřeží. Od návštěvy památek UNESCO až po procházky po pobřeží, Barcelona patří k tomu nejlepšímu, co navštívit ve Španělsku. Tento itinerář pro 4 dny v Barceloně přináší ty nejkrásnější památky a zajímavosti, kam v Barceloně.

Obsah
 1. Dá se navštívit Barcelona za 4 dny?
 2. Barcelona za 4 dny – mapa trasy
 3. CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY
 4. ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 1. DEN
 5. CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY
 6. ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 2. DEN
 7. CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY
 8. ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 3. DEN
 9. CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY
 10. ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 4. DEN
 11. Co navštívit, pokud máte v Barceloně více než 4 dny?
 12. Ubytování v Barceloně
 13. Jak se dostat do Barcelony?
 14. Jak se dopravovat po Barceloně?
 15. Jak si užít Barcelonu na 4 dny
 16. Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Barcelony
 17. Více informací o Barceloně
 18. Shrnutí: Kam v Barceloně za 4 dny

Dá se navštívit Barcelona za 4 dny?

Za 4 dny stihnete hodně – nejznámější Gaudího díla, procházky po písčitých plážích nebo dechberoucí výhledy z Montjuic.

Barcelona toho ale nabízí mnohem víc a klidně tu můžete strávit měsíc a stále budete mít co objevovat. Je to jedno z měst, kam se můžete neustále vracet a užívat si uvolněnou atmosféru na La Barceloneta, výborné tapas v zapadlých barech nebo návštěvu krásných zahrad plných květin a skrytých zákoutí.

Rychlý průvodce pro Barcelonu

Kde je povinná nebo doporučená rezervace: Sagrada Familia (povinná rezervace), park Güell (bývá vyprodáno předem), Casa Batlló

Jak ušetřit za vstup do památek: Barcelona Pass umožňuje vstup zdarma do více než 35 míst v Barceloně. Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

Kde se ubytovat: Hotel Acta Voraport (hotel s bazénem za skvělou cenu u moře), Motel One Barcelona-Ciutadella (výborný poměr ceny a kvality), Hotel Ronda House (levné ubytování v centru)

Jak se dopravovat po městě: Při pohybu po městě nejčastěji využijete metro a autobusy. Nejlepší způsob platby za dopravu je T-Casual, popř. karta HolaBCN, která umožňuje neomezené cestování po Barceloně včetně metra z letiště.

Barcelona za 4 dny – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu, kam v Barceloně za čtyři dny. Trasa se dá prochodit z velké části pěšky, takže kromě návštěvy památek zažijete i tu pravou místní atmosféru.

Začínáme u ikonické baziliky Sagrada Familia, která je považovaná za dominantu Barcelony. Postupně navštívíme více Gaudího památek, středověké čtvrti i krásné pláže. V rámci itineráře můžete využít taky jízdu veřejnou dopravou (metro, autobus).

Pro čtvrtý den jsme vytvořili dvě varianty – navštivte ikonickou horu Tibidabo nebo se vydejte na výlet do kláštera Montserrat. V článku si ukážeme, jak na to.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Barceloně za čtyři dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro čtyři dny v Barceloně, Španělsko. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY

ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

Ráno: Bazilika Sagrada Familia

Každý touží vidět baziliku Sagrada Familia naživo. Nádherný, monumentální chrám, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Symbol Barcelony, který se staví už více než 140 let. A ještě pár let se stavět bude – poslední odhad se předpokládal v roce 2026, ale nejspíš se díky pandemii a dalším okolnostem protáhne dokončení chrámu až do roku 2040.

sagrada familia barcelona / 4 dny v barceloně / kam v barceloně

A čím vás bazilika Sagrada Familia ohromí? Prohlédněte si složité fasády, kde se Gaudí nechal inspirovat secesními a gotickými vlivy a ohromující interiér, osvětlený barevným světlem proudícím skrze vitráže. Je to nádhera a návštěva stojí za každé euro.

sagrada familia barcelona

Jak navštívit baziliku Sagrada Familia

Vstupenky do baziliky Sagrada Familia si musíte rezervovat předem. Na místě nejsou pokladny, kde byste si je mohli zakoupit. Rezervujete si konkrétní časový slot, ale klidně můžete dorazit o něco dříve.

Po zakoupení vám přijde odkaz se vstupenkami, popř. si je můžete vytisknout. U vstupu pak ukážete vstupenky pracovníkovi, který to stojí.

Zařadíte se do fronty podle toho, zda jste jednotlivec nebo plánujete návštěvu s průvodcem. Poté vystojíte bezpečnostní frontu, která se podobá letištní, ale není tak přísná.

Doporučuji si naplánovat prohlídku na ráno – je tu méně turistů a fronty jsou minimální. Prohlídku fasád i vnitřních prostor si užijete daleko víc v klidu než odpoledne, kdy se sem nahrnou velké davy.

Před bazilikou se nachází menší park s jezírkem a lavičkami. Po levé straně od hlavního vstupu do baziliky uvidíte vstup do metra.

sagrada familia barcelona / 4 dny v barceloně / kam v barceloně

Dopoledne: Vítězný oblouk

Od baziliky Sagrada Familia se projděte k Vítěznému oblouku (Arc de Triomf), který byl postavený pro světovou výstavu v Barceloně v roce 1888. Stal se ale natolik populární, že dnes patří k jedné z dominant Barcelony.

Vítězný oblouk je příkladem moderní renesanční architektury s použitím červených cihel – což je odkaz na středověké maurské řemeslo – a je zdoben čtyřmi vlysy. Na těchto vlysech je Barcelona zobrazena jako žena vítající národy, která předává medaile účastníkům výstavy a představuje prolínání hospodářského a kulturního růstu města.

Vítězný oblouk Barcelona

Kromě toho je oblouk zdoben štíty 49 španělských provincií a na vrcholu je umístěn znak Barcelony.

Pěšky se sem dostanete asi za 25 minut nebo můžete nasednout na metro a vystoupit pár minut od památky.

Za Vítězným obloukem vede upravená promenáda lemovaná lavičkami, která vás zavede k Parc de la Ciutadella.

vítězný oblouk barcelona / 4 dny v barceloně / kam v barceloně

Dopoledne: Parc de la Ciutadella

V Barceloně najdete více parků, ale Parc de la Ciutadella je rozhodně tím nejoblíbenějším. Msto plné zeleně a historie, které je z centra snadno dostupné.

Jakmile vejdete do parku, doporučuji se vydat doleva – dojdete ke krásné Neptunově kašně s jezírkem. Po celém parku jsou rozeseté další krásné budovy a příjemná zákoutí. Je to skvělé místo pro odpočinek po prohlídce baziliky Sagrada Familia.

parc de la ciutadella / 4 dny v barceloně / kam v barceloně

Park je taky oblíbeným místem místních, kteří zde běhají nebo venčí své psi. O Čechách se říká, že jsou národem pejskařů. Ve skutečnosti se ale mezi evropskými zeměmi nenachází ani v top 5 v přepočtu počtu psů na obyvatele – prvenství drží právě Španělé a Katalánci, které uvidíte venčit své mazlíčky na každém kroku.

Upozornění: Moc se o tom nemluví, ale v parku uvidíte přespávat ve stanech relativně hodně bezdomovců. Nemusíte mít ale strach – nikdo vás obtěžovat nebude a je tu klid.

V parku se nachází taky toaleta – malá kovová budka s poplatkem 50 centů za použití.

Ubytování v Barceloně 😴

ubytování barcelona
Hotel Acta Voraport

Ubytování s bazénem kousek od pláže

ubytování barcelona
Motel One Barcelona

Skvělý poměr ceny a kvality v centru města

Odpoledne: El Born – kam v Barceloně

S parkem Ciutadella sousedí čtvrť El Born, živá a módní čtvrť známá svým nočním životem a kulturní scénou.

El Born je ideálním místem pro poznání středověké minulosti Barcelony s úzkými uličkami, řemeslnými obchůdky a Picassovým muzeem.

Projděte si uličky kolem baziliky Santa Maria del Mar, navštivte skvělá muzea (muzeum Moco, Picassovo muzeum, Muzeum čokolády) nebo Centrum kultury a historie, kde se nacházejí vykopávky Barcelony z 18. století (vstup zdarma).

el born barcelona

Kam na jídlo ve čtvrti El Born?

El Born je známá pro své restaurace, tapas bar a koktejlové bary. Tady málokdy šlápnete vedle. Zde je několik našich tipů:

 • Puertecillo Born – vyhlášená restaurace s mořskými plody v autentickém prostředí
 • CAJÚ gelato – nejlepší gelato v okolí se sympatickým majitelem
 • La Pizza Del Born – výborná pizza a empanadas za skvělé ceny

Večer: La Barceloneta

Na čtvrť El Born navazuje La Barceloneta, slavná barcelonská čtvrť lemující pobřeží. V La Barcelonetě si můžete vychutnat malebnou procházku po pláži při západu slunce a den zakončit výbornou večeří s mořskými plody.

la barceloneta

Když vám vyjde čas, doporučuji sem zajít taky na východ slunce, které vychází přímo nad horizontem. Lidé tu cvičí jógu, na moři jsou rybářské loďky, kolem vás pobíhají ranní běžci….perfektní začátek dne.

la barceloneta barcelona
la barceloneta barcelona

Kam na jídlo v okolí La Barceloneta?

V okolí La Barceloneta je spousta možností, kam zajít na jídlo. Pro španělskou kuchyni zkuste restauraci Salamanca, Barceloneta nebo Tapa Tapa s výhledem na pláž. Mořské plody vám čerstvě připraví v Casa Marina Picufi.

Na výborné tapas zajděte do La Bombeta, Cal Chusco, Bar Jai-Ca nebo La Cova Fumada. Pokud si chcete užít hamburger, tortillu nebo jinou mezinárodní kuchyni, zkuste Surf House Barcelona s výhledem na moře. La Malandrina je vyhlášená pro svou argentinskou kuchyni.

Všechny tipy najdete v mapě na začátku článku.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY

ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

Ráno: Casa Batlló nebo Casa Milà

Druhý den v Barceloně začínáme procházkou po Passeig de Gràcia, významné nákupní třídě v Barceloně, kterou lemují stromy a nádherné budovy s vyhlášenými butiky a restauracemi.

Třída prochází čtvrtí Eixample, která je zase zcela jiná než El Born či Barri Gotic – ulice jsou široké a vzdušné.

eixample barcelona / taxi barcelona

Pokud vám čas dovolí, zajděte do El Nacional Barcelona – stylové a vyhlášené místo, kde se nachází několik restaurací a barů. Otevřeno mají od poledne až do noci (přesnou polohu jsme vyznačili v mapě).

Můžete vyrazit od Katalánského náměstí, které je ústředním náměstím v Barceloně. Náměstí je velmi populární, ale vlastně tu toho moc k vidění není kromě fontány, obrovského množství lidí a holubů. 🙂

katalánské náměstí barcelona

Casa Batlló

Casa Batlló je první zajímavostí na Passeig de Gràcia, ke které dojdete asi za 10 minut od Katalánského náměstí, popř. se můžete svézt metrem.

Casa Batlló je úžasnou ukázkou Gaudího jedinečného stylu, která je nyní zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Budova byla původně postavena v roce 1877, v roce 1903 ji koupila rodina Batlló, která pak Gaudího pověřila její přestavbou. Výsledkem je úžasná ukázka modernismu, jejíž fasáda připomíná barevného draka.

casa batllo barcelona / kam v barceloně za 4 dny

Návrh odráží legendu o svatém Jiřím (Sant Jordi), patronovi Katalánska, který je známý tím, že zabil draka. Exteriér budovy tvoří trencadís (lomené keramické dlaždice), které jí dodávají živý, strukturovaný vzhled.

Na exteriér navazuje interiér budovy, kde se promítá Gaudího smysl pro detail, organické tvary a inovativní využití prostoru a světla. V rámci prohlídky vystoupáte až na střechu, která představuje hřbet draka.

Praktické informace pro návštěvu Casa Batlló

Casa Batlló patří mezi nejoblíbenější památky v Barceloně a fronty tu jsou dlouhé. Dovnitř vás pustí přesně na čas – vše je rozdělené dle turniketů a opravdu se to dodržuje. Lidé, co nemají vstupenku, musejí počkat.

Doporučuji určitě koupit vstupenku dopředu, protože ušetříte a zároveň se dostanete dovnitř hned. Když půjdete hned ráno, uvnitř si můžete dům prohlédnout jen s pár dalšími. Dopoledne se nahrnou davy lidí a na střeše už pak může být trochu přeplněno. Konkrétní čas si zvolíte při rezervaci.

Casa Milà

Pokračujete dál od Casa Batlló a za necelých 10 minut dojdete přes ulici ke Casa Milà, další památce UNESCO v Barceloně.

Casa Milà, obecně známá jako La Pedrera, je dalším z mistrovských architektonických děl Gaudího. Byla dokončena v roce 1912 a představuje vrchol modernismu, Gaudího osobitého pojetí secese, a je proslulá svou jedinečnou kamennou fasádou a točitými železnými balkony.

casa mila

Casa Milà se vymyká tradiční architektuře a vyznačuje se samonosnou kamennou fasádou, kroucenými balkony a okny z tepaného železa a absencí nosných zdí. Exteriér budovy připomíná zvlněné tvary přírodní krajiny, což jí vyneslo přezdívku “La Pedrera”, která v překladu znamená “kamenolom”.

Střecha s proslulými komíny a větracími věžemi vypadá jako krajina abstraktních skulptur. Navíc si odtud užijete panoramatický výhled na město.

casa mila la pedrera barcelona
Praktické informace pro návštěvu Casa Milà

Casa Milà patří k nejoblíbenějším památkám v Barceloně, kde se mohou tvořit fronty. Pokud si rezervujete vstupenky předem, na místě přeskočíte frontu a zároveň ušetříte (na místě jsou vstupenky dražší).

U vstupu stojí pracovník/pracovnice, kde ukážete vstupenky a můžete jít dovnitř.

Casa Milà je otevřená až do večerních hodin, kdy se můžete zajít podívat do La Pedrera na světelnou show, výhledy na večerní Barcelonu a sklenku cava (španělské šumivé víno).

Powered by GetYourGuide

Dopoledne: Barri Gotic

Po prohlídce Casa Batlló a Casa Milà se vydejte do Gotické čtvrti (Barri Gotic), nejstarší části města. Tato oblast je labyrintem úzkých středověkých uliček plných historie.

K nejvýznamnějším památkám patří barcelonská katedrála s působivou gotickou fasádou (vstupné 9 € pro všechny nad 12 let) a náměstí Plaça del Rei, středověké veřejné náměstí. Navštivte Plaça de Sant Felip Neri, malé náměstí, které je zjizvené bombami z občanské války nebo dlážděné náměstí Plaça Reial.

barcelonská katedrála / kam v barceloně za 4 dny

Kousek od katedrály najdete trochu ukrytou nástěnnou malbu El mural del petó (Kiss of Freedom). Nástěnná malba vznikla v roce 2014 ke 300. výročí katalánské kapitulace ve Španělské válce o dědictví.

Na první pohled vidíte polibek, ale určitě si prohlédněte malbu zblízka. Tvoří jí totiž spousta malých čtverečků, které posílali místní lidi. Úkolem bylo ztvárnit, co pro Katalánce znamená svoboda.

 El mural del petó barcelona

S turistickou kartou Hola Barcelona můžete neomezeně využívat hromadnou dopravu po celé Barceloně – karta platí pro metro, autobusy, tramvaje, vlaky, pozemní lanovku na Montjuic a dopravu z a na letiště. Karta je k dispozici na 48 až 120 hodin a aktivujete si jí jednoduše prvním použitím.

Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

Odpoledne: La Rambla

Po prohlídce Barri Gotic se projděte po La Rambla, rušné pěší třídě lemované stromy. Tento slavný bulvár je známý svými pouličními umělci, trhy a živou atmosférou. Tím nejlepším na La Rambla je tržnice Mercado de La Boqueria, místo s obrovskou nabídkou lokálních surovin i občerstvení.

la rambla barcelona

Co se týká samotné La Rambla, my jsme tady moc času nestrávili, protože Barcelona nabízí o mnohem zajímavější místa. Celou třídu lemují stánky s cetkami a všude je obrovské množství turistů, takže si pečlivě hlídejte věci před kapesními zloději. Za nás tu chyběla ta správná atmosféra. Navíc na místní tu téměř nenatrefíte.

Odpoledne: Rambla De Mar

Od La Rambla pokračujeme směrem k moři kolem impozantního památku Kryštofa Kolumba. Stačí přejít rušnou silnici a ocitnete se na Rambla De Mar, nábřežní promenádě s výhledem na přístav Port Vell. Ideální místo pro večerní procházku nebo posezení na lavičce, kde si můžete vychutnat mořský vánek a živou atmosféru noční Barcelony.

rambla de mar

Navíc tady uniknete davům na La Rambla. Lidí je tu stále dost, takže to má příjemnou, živou a uvolněnou atmosféru.

Více informací: Zde je podrobný průvodce, jak se dostat z letiště El Prat do centra Barcelony.

rambla de mar barcelona

Večer: Akvárium Barcelona

Pokud máte stále dost času, kousek odtud se nachází oblíbené akvárium, které je otevřené až do večerních hodin. Jedná se o jedno z největších a nejkomplexnějším mořských akvárii na světě, které je proslulé svými expozicemi Středozemního moře.

Hlavní atrakcí je Oceanárium, průhledný tunel dlouhý přes 80 metrů, kde můžete procházet a pozorovat nejrůznější mořské druhy, včetně žraloků, rejnoků a hejn ryb.

Akvárium v Barceloně patří mezi nejoblíbenější atrakce v Barceloně a tvoří se tu fronty – rezervujte si vstupenku předem.

akvárium Barcelona / co navštívit v Barceloně

Večer: El Raval

Na výborné jídlo nebo koktejl se můžete přemístit do čtvrti El Raval, která se nachází na druhou stranu od La Rambla, pár minut od nábřeží.

V minulosti byla El Raval považovaná za nejméně bezpečnou oblast v Barceloně. V současnosti tomu už tak není, i když tu potkáte nejvíce bezdomovců v porovnání s jinými čtvrtěmi. To je ale dáno především tím, že kostel svatého Augustina, ústřední bod čtvrti, poskytujete denně jídlo chudým.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY

ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 3. DEN

Ráno: Park Güell

Třetí den začneme v parku Güell, dalším mistrovském díle Antoniho Gaudího. Tento veřejný park je proslulý svými jedinečnými architektonickými prvky a nádhernými mozaikami.

Z hlavní terasy, obklopené dlouhou zvlněnou lavičkou pokrytou trencadís (forma mozaiky vytvořená z rozbitých střepů dlaždic), si užijete fantastický výhled na město a moře.

Při návštěvě si nenechte ujít Sala Hipóstila (dórský chrám), hadí lavičku a barevnou sochu draka u vchodu.

park Güell Barcelona

Praktické informace po návštěvu parku Güell

Rezervujte si vstupenky předem, ať máte jistotu, že se dostanete dovnitř. Na místě je počet lístků omezený, takže se někteří dovnitř nedostanou. Nejlepší časy jsou brzy ráno nebo naopak později odpoledne, kdy je tu nejméně lidí a vy se nebudete prodírat davy lidí. Při rezervaci si volíte konkrétní čas, na který se musíte dostavit (máte rezervu půl hodiny).

park Güell Barcelona / co navštívit v Barceloně
Jak se dostat do parku Güell

Park Güell se nachází mimo centrum – z centra počítejte alespoň 30 minut na cestu do parku. Nasedněte na linku metra L3 – vystoupit můžete ve stanici metra Lesseps nebo ve stanici metra Vallcarca.

Doporučuji zvolit stanici metra Lesseps, odkud vystoupíte směr na Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntaya, kde se nachází eskalátory. Odtud se dostanete k vchodu do parku asi za 15-20 minut. Schody na Baixada de la Glòria u zastávky Vallcarca jsou nyní mimo provoz.

Autobusy 24 a 92 zastavují poblíž parku Güell. Autobus 24 jezdí z náměstí Plaça Catalunya po vyhlídkové trase. V blízkosti parku zastavují také autobusy H6 a D40.

Barcelona City Pass zahrnuje nejoblíbenější památky v Barceloně, včetně baziliky Sagrada Familia a parku Güell.

Poledne: Recinte Modernista de Sant Pau

Komplex Recinte Modernista de Sant Pau v Barceloně je úžasným příkladem katalánské moderny a jedním z největších architektonických komplexů v tomto stylu na světě. Původně byl postavený na začátku 19. století jako nemocniční komplex a jako nemocnice sloužil až do roku 2009. Poté prošel významnou rekonstrukcí a stal se muzeem a kulturním centrem.

Recinte Modernista de Sant Pau Barcelona památky

Dnes je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO a je proslulý svými bohatě zdobenými pavilony zasazenými do svěžích zahrad, z nichž každý má jedinečné vzory, barevné mozaiky a složité sochy odrážející secesní styl.

Recinte Modernista de San Pau se nachází asi půl hodiny chůze od parku Güell a jen 10 minut od Sagrada Familia. Kousek od parku můžete nasednout taky na autobusy H6 nebo D40, které staví nedaleko nemocnice.

Rezervujte si vstupenky zde a na místě přejděte rovnou ke vstupu (po pravé straně za vstupní bránou).

Recinte Modernista de Sant Pau Barcelona památky

Kde se najíst v okolí Recinte Modernista de Sant Pau

Přímo na rohu u nemocnice Sant Pau se nachází výborná restaurace Brutal58 s autentickou venezuelskou kuchyní. Když půjdete kousek dál, je tu útulná kavárna se zákusky a dortíky.

Na druhou stranu od památky dojdete k BelleBuòn (je trochu bokem v boční uličce), jedné z nejlepších italských restaurací v Barceloně.

Odpoledne: Španělské náměstí – kam v Barceloně

Španělské náměstí (Plaça d’Espanya) je rušné náměstí a důležitý dopravní uzel v Barceloně, které bylo vybudováno pro Mezinárodní výstavu v roce 1929. Jeho dominantou jsou velké benátské věže, které slouží jako vstupní brána na výstaviště na kopci Montjuïc.

Uprostřed náměstí se nachází monumentální kašna, kterou navrhl Josep Maria Jujol, spolupracovník Antoniho Gaudího.

Španělské náměstí (Plaça d'Espanya) barcelona

Náměstí obklopuje několik impozantních budov, včetně bývalé býčí arény Arenas de Barcelona, kde dnes sídlí nákupní centrum.

Po schodech vyjeďte až do vrchního patra, kde se nachází panoramatické terasa s výhledem na Plaça d’Espanya a město. Je to zdarma a výhledy jsou parádní. Dá se jet taky výtahem zvenčí (poplatek 1 €).

Více informací: Máte v Barceloně méně času? Zde je itinerář pro 3 dny v Barceloně.

španělské náměstí barcelona
barcelona arenas de barcelona

Odpoledne a večer: Montjuïc

Den zakončete na Montjuicu, širokém kopci s výhledem na městský přístav. Ten se tyčí přímo nad Španělským náměstím za benátskými věžemi, odkud jako první uvidíte monumentální budovu muzea zasvěcenému národnímu umění Katalánska.

Pod muzeem se nachází Magická fontána, která je ale kvůli nedostatku vody od roku 2023 mimo provoz.

muzeum katalánská montjuic barcelona

Celý kopec je pokrytý četnými zahradami a olympijským zázemím (z olympijských her v roce 1992), které je perfektní pro odpočinek a procházky. Dominantou je hrad Montjuic, odkud je nádherný výhled na přístav.

Pokud máte rádi současné umění, nenechte si ujít návštěvu Fundació Joan Miró.

pevnost montjuic barcelona

Jak se dostat na Montjuïc

Montjuïc je rozsáhlé místo. Klidně tu strávíte celý den a stále budete mít co dělat – procházet se v zahradách, navštívit některé z muzeí nebo si užívat výhled z lanovky a seznámit se s historií hradu. Z toho důvodu je dobré si předem promyslet, co plánujete navštívit.

Muzeum katalánského náměstí je snadno dostupné za pár minut chůze ze Španělské náměstí. Autobus č. 150 vás vyveze ještě výš k olympijskému parku (zastávka Estadi Olímpic) nebo až k hradu Montjuïc (zastávka Castell). Pokud vyjíždíte ze Španělského náměstí, zastávka se nachází před levou benátskou věží (při pohledu na Montjuic).

montjuic barcelona
Lanovka na Montjuic

Oblíbenou možností je nechat se vyvézt nahoru lanovkou. Na výběr je historická lanovka z přístavu nebo moderní kabinová lanovka Telefèric de Montjuïc.

 • Historická lanovka Telefèric del Puerto propojuje pláž La Barceloneta (přesné místo zde) s horní stanicí Telefèric del Puerto – Estació Miramar, která se nachází u vyhlídky Mirador de Miramar. Nevyveze vás až k hradu – od horní stanice vás ještě čeká asi 25 minutové stoupání, které ale vede přes krásně upravené zahrady s výhledem na přístav. Vyhněte se špičce přes den, kdy jsou na lanovku nejdelší fronty.
 • Moderní kabinová lanovka Telefèric de Montjuïc – k této lanovce se dostanete ze stanice metra Para-lel (staví tu linky L2 a L3). V metru pak sledujte zelené značení k pozemní lanovce, kde platí stejný tarif jako pro ostatní MHD v Barceloně. Pozemní lanovkou se dostanete k dolní stanici kabinové lanovky, kde si už musíte zakoupit jízdenky za speciální jízdné. Odměnou vám budou nádherné výhledy na město. Kabinovou lanovkou se pak dostanete až k hradu Montjuic.

Pokud přemýšlíte, kterou lanovkou zvolit, doporučila bych moderní kabinovou lanovku. Nejsou tu tak velké fronty (narozdíl od té historické v přístavu) a výhledy jsou taky dechberoucí.

kabinová lanovka na Montjuïc Barcelona

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BARCELONĚ ZA 4 DNY

ČTYŘI DNY V BARCELONĚ – ITINERÁŘ PRO 4. DEN

1. varianta: Tibidabo

Čtvrtý den našeho barcelonského výletu vyrazíme na Tibidabo, horu s nádherným výhledem na město a jedinečnou kombinací historie, přírody a zábavy.

Na nejvyšším bodě Tibidabo se nachází kostel Sagrat Cor, na jehož vrcholu se tyčí socha Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Kostel samotný je nádherný, ale co teprve ty výhledy ze střechy, odkud si užijete pohled na celé město a okolní kopcovitou krajinu pokrytou hustými lesy.

Chrám Nejsvětějšího srdce na vrcholu Tibidabo, Barcelona
Výhled z chrámu Nejsvětějšího srdce na vrcholu Tibidabo, Barcelona
Výhled z chrámu Nejsvětějšího srdce na vrcholu Tibidabo, Barcelona

Kousek od kostela se rozprostírá zábavný park, který se proslavil poté, co se objevil ve filmu Woodyho Allena “Vicky Cristina Barcelona”. Park založený v roce 1889 nabízí jedinečnou atmosféru z přelomu století a mísí historické atrakce s moderními. Navíc si z některých atrakcí užijete nádherné výhledy na okolí.

Spolu s návštěvou zábavného parku si vyčleňte na návštěvu Tibidabo alespoň půl dne.

zábavný park Tibidabo Barcelona

Jak se dostat na Tibidabo

 • Historická tramvaj a lanovka – momentálně v rekonstrukci: Nejoblíbenější možností je historická modrá tramvaj, která vyjíždí z Avinguda Tibidabo (tramvaj stojí 5,5 €). Sem se dostanete linkou metra L9. Tramvaj vás doveze na Plaça del Doctor Andreu, kde se nachází dolní stanice lanovky. Místo tramvaje můžete jít taky pěšky – od konečné metra L9 je to asi 15 minut, popř. jezdí autobusy. Lanovka vás poté za pár minut doveze až na vrchol Tibidabo (cena 12 €), popř. můžete jít pěšky (necelá hodinka po zpevněných nebo vyšlapaných stezkách do kopce s několika vyhlídkami na město).
 • Autobus a lanovka: Z centra města jezdí taky kyvadlový autobus T2A – jízdenka je zdarma se vstupenkou do zábavného parku.
 • Veřejná doprava a lanovka: Pokud chcete jet výhradně barcelonskou MHD, jeďte příměstským vlakem S1 nebo S2 do stanice Peu del Funicular, kde nasednete na lanovkou do Vallvidrera Superior. Od horní stanice lanovky jezdí autobus 111 až na Tibidabo. Na cestu můžete klasické jízdenky T10 nebo kartu Hola BCN, která umožňuje neomezené cestování po Barceloně.

Podrobný popis tras najdete zde.

Ubytování v Barceloně 😴

ubytování barcelona
Leonardo Royal Hotel

Ubytování se střešním bazénem za výhodnou cenu

ubytování barcelona
Hotel Ronda House

Levné a útulné ubytování v centru města

2. varianta: Montserrat

Montserrat, drsné pohoří nedaleko Barcelony, je zvláštní svým výrazným pilovitým profilem, podle něhož se jmenuje – Montserrat v katalánštině doslova znamená “zubatá hora”.

Pohoří je zároveň významným duchovním místem. Mezi skalami je zaklíněný benediktinský klášter Santa Maria de Montserrat, jehož součástí je bazilika, kde se nachází socha Černé Madony. Ta přitahuje poutníky a návštěvníky z celého světa.

V bazilice vystupuje taky Escolania de Montserrat, jeden z nejstarších chlapeckých sborů v Evropě, obvykle v odpoledních hodinách.

montserrat barcelona

Podle toho, co chcete vidět, se liší cena vstupného – zde na oficiálním webu najdete všechny typy vstupenek. Doporučuji rezervaci předem, ať máte jistotu, že se dostanete dovnitř.

Před klášterem je volné prostranství, kde se můžete procházet a užívat si daleké výhledy. Je tu kavárna, restaurace i hotely, pokud byste tu chtěli strávit víc času.

Od kláštera můžete vystoupat dál po jedné z turistických stezek, od nenáročných procházek až po náročnější túry. Ze stezek je nádherný výhled na klášter, okolní údolí a za jasného počasí i na Barcelonu. Díky tomu můžete v okolí kláštera strávit klidně celý den.

montserrat barcelona

Lanovky na Montserrat

U kláštera se nachází taky stanice lanové dráhy, odkud vyjíždí dvě lanovky:

 • Funicular de Sant Joan vás zaveze k vyhlídce, odkud je jeden z nejlepších výhledů na Montserrat. Dá se jít taky pěšky (cca 30 minut).
 • Funicular de la Santa Cova – velmi krátká trasa (2 minuty), která překoná největší převýšení ke Svaté jeskyni (Santa Cova). Od horní stanice lanovky ještě musíte vystoupat kousek ke Svaté jeskyni, kde byla údajně spatřena Panna Marie Montserratská. Na její památku byla vestavěná kaple do hory. Místo stojí za vidění především pro věřící – výhledy jsou lepší u první lanovky.
montserrat barcelona

Jak se dostat na Montserrat z Barcelony

Vlak FGC

Nejběžnější a nejhezčí způsob, jak se dostat na Montserrat, je jet linkou R5 (směr Manrese) z barcelonského nádraží Plaça Espanya. Hledejte značení pro linku vlaku R5, kde uvidíte stánek s názvem Montserrat. Tady si koupíte jízdenky podle toho, zda plánujete vyjet ke klášteru lanovkou nebo zubačkou (viz dále).

Cesta vlakem na úpatí Montserrat trvá 1 hodinu a vlak jezdí jednou za hodinu. Vystoupit můžete na jedné ze dvou stanic:

 • zastávka Aeri de Montserrat, odkud se můžete nechat vyvézt kabinovou lanovkou asi za 5 minut až ke klášteru. Dolní stanice lanovky se nachází přímo u nádraží. Zde najdete aktuální ceník a více informací.
 • zastávka Monistrol de Montserrat se nachází za zastávkou Aeri de Montserrat – odtud se ke klášteru dostanete ozubnicovou železnicí (Cremallera de Montserrat). Cesta nahoru trvá 20 minut. Dolní stanice lanovky se nachází v malé vesnici Monistrol de Montserrat, kde jsou kouzelné uličky, několik restaurací a obchod.

Dají se zakoupit jízdenky na každé místo zvlášť, ale pokud plánujete všechna místa, vyplatí se vstupenka na vše. Zde na oficiálním webu najdete všechny druhy balíčků, které se dají koupit online.

montserrat barcelona
Výlet se zajištěnou dopravou

V Barceloně je k dispozici řada výletů s průvodcem, které zahrnují dopravu a často spojují návštěvu Montserratu s dalšími místními zajímavostmi.

Tato prohlídka zahrnuje dopravu autobusem z Barcelony. Ten vás zaveze až ke klášteru. V rámci této prohlídky máte zajištěnou dopravu autobusem z Barcelony, který staví u dolní stanice ozubnicové železnice – tou se dostanete nahoru ke klášteru (zubačka je taky v ceně).

Auto

Další možností je jet k Montserrat autem. Nabízí flexibilitu, ale postrádá jedinečný zážitek z lanovky nebo ozubnicové železnice. Parkoviště se nachází kousek pod klášterem a je placené.

Powered by GetYourGuide

Večer: Port Olímpic

Ať už plánujete navštívit Tibidabo nebo Montserrat, zakončete svůj pobyt v Barceloně v Port Olímpic, přístavu postaveném pro olympijské hry v roce 1992. Přístav je zaklíněný mezi plážemi Barceloneta a Nova Icària a večer se mění na živou pobřežní promenádu.

park olympic barcelona

Port Olímpic je proslulý svou moderní architekturou, včetně pozoruhodných dvou věží a ikonické sochy “Peix d’Or” od Franka Gehryho, která připomíná třpytivou rybu a stala se dominantou oblasti.

Přes den je to ideální místo pro nenáročné procházky a opalování na nedalekých plážích. Večer si užijte výborné jídlo a živou atmosféru moderního přístavu.

Více informací: Čtěte podrobného průvodce, co navštívit v Barceloně (vstupné, otevírací doba, jak se dostat).

park olympic

Co navštívit, pokud máte v Barceloně více než 4 dny?

Palau de la Música Catalana

Palau de la Música Catalana v Barceloně je jednou z nejvýznamnějších modernistických staveb ve městě, která je zároveň na seznamu světového dědictví UNESCO.

Koncertní síň, kterou navrhl katalánský architekt Lluís Domènech i Montaner, je ohromující už zvenčí svými složitými detaily, barevnými mozaikami a detailními sochami. Stejně úchvatný je i interiér s honosnou výzdobou a vitrážovým světlíkem v koncertním sále.

Palau de la Música Catalana Barcelona

Jaká je otevírací doba: Palau de la Música Catalana funguje jako koncertní sál, takže je otevírací doba pro prohlídky omezená v čase 9:00-15:30.

Kolik je vstupné do Palau de la Música Catalana: Plné vstupné stojí 18 €. Rezervujte vstupenky s audioprůvodcem zde. Druhou možností je prohlídka s průvodcem, kterou si užijí i ti, kteří dávají přednost prohlídkám bez průvodce. S průvodcem se totiž dostanete do míst, kam je běžně vstup zakázán.

Palau de la Música Catalana barcelona

Casa Vicens – kam v Barceloně

Casa Vicens bylo naše oblíbené místo v Barceloně, které se naprosto liší od ostatních Gaudího děl. Casa Vicens kombinuje maurské, novogotické a tradiční katalánské architektonické prvky.

Fasádu budovy zdobí zářivé keramické obklady, které vás zaujmou už z dálky i přesto, že se stavba nachází v nenápadné uličce mimo centrum města. Interiér nás ohromil svými složitými detaily, s tesařským a železářským uměním a obklady.

casa vicens barcelona

Jak se dostat: Nejbližší stanice metra je Fontana (linka L3), odkud se vydáte lehce do kopce. Po 5 minutách odbočíte doleva, kde se nachází po pravé straně Casa Vicens.

Jaká je otevírací doba: duben-říjen denně 10:00-20:00, listopad-březen v pondělí 10:00-15:00 a od úterý do neděle 10:00-19:00

Kolik je vstupné do Casa Vicens: Při rezervaci předem jsou vstupenky levnější (plné vstupné 18 €) – rezervujte vstupenky do Casa Vicens.

casa vicens

Poble Espanyol

Poble Espanyol na úpatí Montjuïc je jedinečným architektonickým muzeem pod širým nebem, které bylo vytvořeno pro mezinárodní výstavu v roce 1929.

Komplex tvoří více než 100 replik budov z různých oblastí Španělska v reálném měřítku, které jsou rozmístěné v ulicích a na náměstích tak, aby napodobovaly skutečnou vesnici. Při procházce Poble Espanyol si tak užijete neuvěřitelnou architektonickou rozmanitost Španělska, od andaluských teras a valencijských ulic až po středověkou architekturu severu.

 Poble Espanyol Barcelona / co navštívit v Barceloně

Kromě toho je Poble Espanyol živým kulturním prostorem. Nachází se tu řada řemeslných obchůdků, kde se řemeslníci věnují tradičním řemeslům, jako je foukání skla a výroba keramiky. Jsou tu restaurace, konají se tu různé kulturní akce, festivaly a koncerty.

Jak se dostat do Poble Espanyol: Poble Espanyol se nachází na úpatí kopce Montjuïc, asi 10 minut chůze od Španělského náměstí (linky metra L1 a L3). Přímo ke vchodu se dostanete taky autobusem (linka 150 jede od Španělského náměstí).

Jaká je otevírací doba: Poble Espanyol je otevřený v pondělí v čase 10:00-20:00 a od úterý do neděle v čase 10:00-00:00.

Kolik je vstupné do Poble Espanyol: Plné vstupné je 13,50 € pro všechny nad 13 let – na místě jsou vstupenky dražší. Rezervujte si vstupenky zde.

Ubytování v Barceloně

 • Hotel Acta Voraport – moderní a nově zařízený hotel s bazénem, kousek od pláže i metra
 • Motel One Barcelona-Ciutadella – jeden z nejlepších hotelů v Barceloně a navíc za dobrou cenu; strategická poloha u Vítězného oblouku a parku Ciutadella
 • Leonardo Royal Hotel – stylový hotel se střešním bazénem za výbornou cenu a s dobrou dostupností na letiště
 • Hotel Ronda House – útulný a moderní hotel s dobrou kvalitou služeb v centru města
 • Hotel ibis Styles má skvělý poměr ceny a kvality; ideální ubytování pro páry i rodiny s dětmi (rodinné pokoje i dětský koutek)

Ubytování v Barceloně 😴

ubytování barcelona
Hotel Acta Voraport

Ubytování s bazénem kousek od pláže

ubytování barcelona
Motel One Barcelona

Skvělý poměr ceny a kvality v centru města

Jak se dostat do Barcelony?

Do Barcelony se dostanete přímými lety z Prahy za cca 2,5 hodiny. Na této trase operují především aerolinky Vueling a Eurowings. Služby na obou aerolinkám jsou srovnatelné.

Vueling – Španělská nízkonákladové společnost, která létá na trase Praha-Barcelona nejčastěji. V sezóně máte na výběr minimálně ze dvou časů denně, v zimě létá alespoň jednou denně. V ceně základní letenky je malé zavazadlo o maximální velikosti 35x20x20 cm (malý batoh).

Eurowings – Německá nízkonákladová společnost, která létá méně často, ale nabízí jiné časy pro ty, kterým nevyhovují časy letů od Vueling. V ceně základní letenky máte malé zavazadlo o maximální velikosti 40 x 30 x 25 cm – parametry splňuje například CabinZero (28 l).

Jak se dopravovat po Barceloně?

Doprava v Barceloně se nijak neliší od dopravy v jiných evropských městech. Je spolehlivá, moderní a pohodlná. Sepsali jsme podrobného průvodce pro dopravu v Barceloně, kde se dozvíte vše potřebné.

Pro cestu z letiště do Barcelony můžete využít metro, vlaky, expresní autobusy i běžné autobusy TMB. V článku Jak se dostat z letiště El Prat do centra Barcelony najdete podrobný přehled pro jednotlivé druhy dopravy (čas, cena, kde staví apod.).

S turistickou kartou Hola Barcelona můžete neomezeně využívat hromadnou dopravu po celé Barceloně – karta platí pro metro, autobusy, tramvaje, vlaky, pozemní lanovku na Montjuic a dopravu z a na letiště. Karta je k dispozici na 48 až 120 hodin a aktivujete si jí jednoduše prvním použitím.

Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

Jak si užít Barcelonu na 4 dny

 • Spousta míst se nachází v centru města a jsou snadno dostupná. Pro vzdálenější místa využijte metro nebo autobusy, podél pláží tramvaje – doprava je bezpečná a spolehlivá.
 • Cestujte neomezeně veřejnou dopravou s kartou Hola BCN, která zahrnuje metro z letiště, autobusy, vlaky a pozemní lanovky.
 • Barcelona je velká, ale z části se dá prochodit pěšky – objevíte různé čtvrti, kdy každá má zcela jinou atmosféru.
 • Rezervujte si vstupenky na nejoblíbenější památky v Barceloně včas. Barcelona je extrémně populární a vstupenky mohou být vyprodané nebo se na místě tvoří dlouhé fronty.
 • Dávejte si pozor na věci před kapsáři – především na La Rambla, u Sagrada Familia a dalších podobně exponovaných míst.
 • Zajděte na paellu, mořské plody nebo do tapas baru. Ty nejlepší místa jsou trochu skrytá za rohem a stojí se tu fronty, ale stojí to za to.
 • Plánujete navštívit více placených památek, muzeí a atrakcí? Pořiďte si turistickou kartu – na výběr je Barcelona Pass, Barcelona Explorer Pass nebo Barcelona Card. Více informací najdete v samostatném článku, jak ušetřit v Barceloně.
la barceloneta pláž barcelona

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Barcelony

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše, od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Ubytování v Barceloně 😴

ubytování barcelona
Leonardo Royal Hotel

Ubytování se střešním bazénem za výhodnou cenu

ubytování barcelona
Hotel Ronda House

Levné a útulné ubytování v centru města

Máte dotaz k našemu itineráři, kam v Barceloně za čtyři dny? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Barceloně

CO NAVŠTÍVIT V BARCELONĚ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Barcelonu. V samostatném článku se dočtete o nejkrásnějších místech, co navštívit v Barceloně (fotografie, mapa, praktické informace). V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Barceloně s dětmi.

Připravili jsme taky samostatný článek, jak navštívit Sagrada Familia (zajímavosti, jak se vyhnout frontám, vstupné atd.)

BARCELONA PRŮVODCE: Zde je podrobný průvodce dopravou v Barceloně a jak se dostat z letiště do Barcelony. Kde se ubytovat jsme sepsali v tipech na nejlepší ubytování v Barceloně (nejlepší oblasti a hotely). V dalším článku sdílíme tipy, jak ušetřit v Barceloně.

Shrnutí: Kam v Barceloně za 4 dny

Na kolik dní navštívit Barcelonu? Jsou 4 dny dostačující?

Na prohlídku hlavních zajímavostí v Barceloně potřebujete cca 3-4 dny. Pokud jste si naplánovali 4 denní výlet do Barcelony, můžete čtvrtý den využít pro výlet dál od centra – navštívit ikonickou horu Tibidabo nebo klášter zaklíněný mezi skalami pohoří Montserrat. V článku si ukážeme, jak na to.

Co navštívit a vidět v Barceloně za 4 dny?

Čtyři dny poskytují dostatek času k tomu, abyste navštívili všechny hlavní atrakce ve městě. K místům, které musíte vidět, patří bazilika Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló, Barri Gotic, La Barceloneta či Vítězný oblouk. V itineráři si ukážeme další místa, která rozhodně stojí za vidění.

Musím si rezervovat vstupenky předem?

Barcelona je jedno z nejpopulárnějších měst na světě. Na některé atrakce se tvoří dlouhé fronty nebo je takřka nemožné získat vstupenku na místě – jedná se především o baziliku Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló nebo historickou lanovku na Montjuic.

Jaké jsou nejlepší jednodenní výlety v Barceloně a okolí?

Vydejte se na Tibidabo, které se nachází na kraji Barcelony. Z kostela si užijete dechberoucí výhled na celé město a zalesněné kopce. Hned vedle se nachází historický zábavný park, kde můžete navštívit různé atrakce včetně ikonického ruského kola. Nebo nasedněte na vlak/autobus, který vás zaveze až na úpatí pohoří Montserrat. To je známý svým klášterem zaklíněným v horách a nádhernými výhledy do dalekého okolí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *