Barcelona doprava: Kompletní průvodce pro metro a MHD v Barceloně

V tomto průvodci dopravou v Barceloně se podíváme na vše, co potřebujete vědět před svojí cestou – jak funguje metro a MHD v Barceloně, kolik stojí jízdenky a další užitečné tipy.

MHD A METRO V BARCELONĚ

BARCELONA DOPRAVA

Barcelona je velké město, které není snadné prochodit pěšky. Navíc je tady opravdu hodně k vidění a místa jsou rozesetá napříč městem.

S veřejnou dopravou se tak snadno dostanete do parku Güell, k plážím, na Montjuic, ke stadionu Camp Nou nebo na Tibidabo.

Aglomerace Barcelony je pro účely dopravy rozdělená do několika zón, ale pro vás jako turistu to neznamená žádné komplikace navíc. Celé město včetně letiště totiž spadá do zóny 1. Patří sem i sousední obce Montgat severně a Castelldefels jižně od města.

Rychlý průvodce pro Barcelonu

Kde je povinná nebo doporučená rezervace: Sagrada Familia (povinná rezervace), park Güell (bývá vyprodáno předem), Casa Batlló

Jak ušetřit za vstup do památek: Barcelona Pass umožňuje vstup zdarma do více než 35 míst v Barceloně. Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

Kde se ubytovat: Hotel Acta Voraport (hotel za skvělou cenu u moře), Motel One Barcelona-Ciutadella (výborný poměr ceny a kvality), Hotel Ronda House (levné ubytování v centru)

Jak se dopravovat po městě: Při pohybu po městě nejčastěji využijete metro a autobusy. Nejlepší způsob platby za dopravu je T-Casual, popř. karta HolaBCN, která umožňuje neomezené cestování po Barceloně včetně metra z letiště.

METRO V BARCELONĚ

Metro tvoří 10 barevně odlišených linek se značením tras L1-L12. Stanice metra jsou značené červeným M a dolů se dostanete schody a v některých případech taky výtahy.

Nástupiště jsou většinou oddělená, takže si předem musíte zkontrolovat, jakým směrem jedete. Metro je čisté, snadno se používá a jezdí pravidelně. Stanice jsou dobře značené včetně angličtiny.

Metro staví poblíž všech turistických bodů v Barceloně včetně Sagrada Familia, pláže Barceloneta, Vítězného oblouku a dalších míst. Bude tak nejspíš vaším nejčastějším způsobem přepravy v Barceloně.

Jak funguje metro v Barceloně?

Metro v Barceloně funguje na stejném principu jako v jiných městech – je tu dostatek automatů na jízdenky a čtečky, ve kterých si jízdenku následně označíte. Jízdenku nemusíte označovat při cestě ven – turnikety se sami automaticky rozevřou.  

Do kolika hodin jezdí metro v Barceloně?

Metro jezdí od pondělí do čtvrtka v čase 5:00-24:00, v pátek a v noci před státním svátkem do 2:00 a v sobotu nepřetržitě po celou noc.

Linky L9 Sud a L10 Sud jsou v provozu vždy bez výjimky v čase 5:00-24:00.

AUTOBUSY

Další oblíbenou možností jsou autobusy – v Barceloně máte na výběr z více než 100 autobusových linek včetně nočních spojů. Autobusy jsou červené a jasně značené číslem linky.

Autobusy křižují centrum, pobřeží a oblasti, kam se nedostanete metrem (například Montjuic). 

Autobusové zastávky jsou vybavené přehlednými mapami a elektronickými tabulemi s časy čekání.

Plaça d'Espanya Barcelona
Pohled na Plaça d’Espanya a po levé straně červený autobus č. 46 na letiště

Jak fungují autobusy v Barceloně?

Autobusy v Barceloně zastavují pouze na znamení. Pokud stojíte na zastávce, musíte na řidiče mávnout, jinak vám nezastaví. To platí taky pro výstup – u dveří jsou tlačítka STOP, která zmáčknete a řidič vám zastaví na nejbližší zastávce. 

U řidiče je čtečka pro platby za jednorázové jízdenky za 2,40 €, za které můžete zaplatit přiložením bezkontaktní karty. V autobuse jsou pak další turnikety, které slouží pro označení HolaBCN a dalších jízdenek, které jste zakoupili před nástupem do autobusu.

Do kolika hodin jezdí autobusy?

Autobusy jezdí nejčastěji v čase 5:00-24:00. Denní linky doplňují noční autobusy “NitBus”.

S turistickou kartou Hola Barcelona můžete neomezeně využívat hromadnou dopravu po celé Barceloně – karta platí pro metro, autobusy, tramvaje, vlaky, pozemní lanovku na Montjuic a dopravu z a na letiště. Karta je k dispozici na 48 až 120 hodin a aktivujete si jí jednoduše prvním použitím.

Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

TRAMVAJE

V různých částech města jezdí dva tramvajové systémy, Trambaix a Trambesòs.

Tramvaje jsou klidnější a pomalejší alternativou k metru a jsou dobrou volbou pro trasy podél třídy Diagonal. Na většina území Barcelony ale využijete spíše metro a autobusy. 

barcelona el born

PŘÍMĚSTSKÉ VLAKY FGC

Příměstské vlaky FGC (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya) obsluhují větší část metropolitní oblasti Barcelony. Provozují také některé linky, které fungují jako součást systému metra, například linky L6 a L7.

LANOVKY

Součástí dopravy v Barceloně jsou taky lanovky. Tou nejoblíbenější je pozemní lanovka na Montjuic, na kterou navazuje kabinová lanovka. Na pozemní lanovku platí běžné jízdné pro MHD v Barceloně, kabinová lanovka se platí zvlášť. 

K dolní stanici pozemní lanovky se dostanete ze stanice metra Paral-lel u Španělského náměstí. Lanovka je v provozu v následujících časech:

  • Od 30. 10. 2 023 do 31. 3. 2024: Pracovní dny, pondělí až pátek: od 7:30 do 20:00, soboty, neděle a svátky: od 9:00 do 20:00
  • Od 01.04.2024 do 27.10.2024: Pracovní dny, pondělí až pátek: od 7:30 do 22:00, soboty, neděle a svátky: od 9:00 do 22:00

Jízdenky na kabinovou lanovku si můžete koupit zde.

Barcelona Montjuic

Zvláštní ceník má taky lanovka na horu Tibidabo.

☞ Čtěte: Nejlepší hotely v Barceloně

KOLIK STOJÍ DOPRAVA V BARCELONĚ?

Vybrat si můžete z více možností, jak platit za MHD v Barceloně. Jízdenky a cestovní karty jsou platné pro metro, autobusy, tramvaje i příměstské vlaky.

Jednorázová jízdenka

Jednorázová jízdenka stojí 2,40 € a je platná 75 minut. Umožňuje přestupy, které ale nesmí být ve zpátečním směru. Pokud jedete metrem a chcete přestoupit, nesmíte opustit turnikety. Můžete ale opustit turnikety a následně jet autobusem. Jízdenku si můžete koupit v červeném automatu v metru.

Jednorázovou jízdenku můžete použít taky na autobus č. 46 z letiště. Pro ostatní způsoby dopravy z letiště neplatí.

T-Casual

Tato jízdenka nabízí 10 jízd za 11,35 € ve většině sítí veřejné dopravy v Barceloně (metro, autobusy, tramvaje, FGC a příměstské vlaky RENFE) v zóně 1. Jízdenka není vázaná na osobu, takže můžete T-Casual sdílet s ostatními (ale ne na stejné cestě).

Jízdenka má platnost 75 minut a umožňuje maximálně 3 přestupy (žádný nesmí být zpáteční).

Platí pro MHD v Barceloně kromě metra na letiště (linka L9S). T-Casual můžete použít z letiště na autobus č. 46 a vlaky RENFE.

Jízdenku si můžete koupit v červeném automatu v metru nebo u vchodu k nádraží na letišti.

☞ Podívejte se na popis a mapu trasy, jak strávit 4 dny v Barceloně.

T-Familiar

T-Familiar je karta pro více osob/rodinu, která platí pro 8 jízd během 30 po sobě jdoucích dnů. Nabízí stejné možnosti cestování jako T-Casual, ale mohou ji používat různé osoby současně.

T-Familiar stojí 10 €. Jedna jízdenka má platnost 75 minut a umožňuje maximálně 3 přestupy. Jízdenku můžete použít z letiště na autobus č. 46 a vlaky RENFE, neplatí pro metro L9S.

Hola Barcelona Travel Card

HolaBCN je skvělá volba pro ty, co plánují strávit v Barceloně alespoň 2 dny a využívat městskou dopravu častěji.

Karta umožňuje neomezené cestování po dobu 48 až 120 hodin a vztahuje se na celou síť veřejné dopravy včetně metra a vlaků na letiště. Na rozdíl od T-Casual a T-Familiar platí i pro metro z letiště.

Cena karty se liší dle doby, na kterou si kartu zakupujete – 48 hodin za 16,40 €, 72 h za 23,80 €, 96 h za 31 € a 120 h za 38,20 €. Na čím déle do Barcelony jedete, tím více se vám vyplatí.

Neplatí pro noční autobusy Nitbus, které jezdí od půlnoci do 5 hodin ráno.

☞ Alternativou je Barcelona Essentials Pass, která zahrnuje neomezenou dopravu zdarma včetně letiště a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

T-Dia

Karta T-Dia nabízí neomezené cestování po dobu 24 hodin od validace. Stojí 10,50 €, takže je ideální pro ty, co plánují cestovat často. Pokud ale budete v Barceloně alespoň 2 dny, více se vám vyplatí Hola BCN (viz výše).

Existují slevy na veřejnou dopravou v Barceloně?

Děti do 4 let cestují zdarma, ale pro starší děti už žádné slevy nejsou a musí platit plné jízdné. Slevy na jízdné bohužel neplatí taky pro studenty nebo seniory.

KDE KOUPIT JÍZDENKY NA MHD V BARCELONĚ?

Červené automaty na jízdenky: K dispozici na všech stanicích metra, stanicích FGC a některých tramvajových a autobusových zastávkách. Automaty podporují více jazyků a přijímají hotovost a platební karty.

Prodejny tabáku a novinové stánky: V těchto prodejnách se často prodávají jízdenky T-Casual a další standardní jízdenky.

Nákup online: Kartu Hola BCN! si můžete zakoupit online a vyzvednout si jí na letišti nebo ve stanicích metra a na nádraží. Stačí kliknout na “Online Collection” v levém dolním rohu a zadat číslo z rezervace. Poté se vám automaticky vytiskne HolaBCN.

Mobilní aplikace: Kromě nákupu jízdenek vám pomůže aplikace taky při plánování a poskytne informace v reálném čase. Více informací o aplikaci TMB zde.

barcelona barceloneta

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA BARCELONY?

Letiště Barcelona – El Prat je velmi snadno dostupné – na výběr máte metro, vlaky, autobusy a taxi. Sepsali jsme samostatného průvodce s tipy, jak se dostat z letiště do Barcelony.

PLAVBA LODÍ

Plavba lodí je díky poloze Barcelony u moře jednou z nejoblíbenějších aktivit. Můžete se vydat na plavbu katamaránem při západu slunce nebo si užít výhled z lodě na panorama Barcelony kdykoliv v průběhu dne.

PŮJČENÍ KOLA V BARCELONĚ

Půjčení kola v Barceloně je skvělý způsob, jak prozkoumat město. Vydejte se do Parc della Ciutadella nebo podél pobřeží, kolem kterého vede dlouhá, upravená stezka. Kromě toho má Barcelona rozsáhlou síť cyklostezek (carrils bici).

Stanoviště s koly najdete v turistických oblastech ve městě nebo u pobřeží. Na výběr je taky několik půjčoven kol – například:

Mnoho společností nabízí výlety s průvodcem na kole nebo elektrokole, které mohou být skvělým způsobem, jak si prohlédnout nejzajímavější místa města, a navíc se dozvědět spoustu zajímavostí od místního. Další zábavnou možností jsou prohlídky na segwayi.

Barcelona pláže

Toto byl náš průvodce a tipy pro dopravu a metro v Barceloně. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

VÍCE INFORMACÍ O BARCELONĚ

CO NAVŠTÍVIT V BARCELONĚ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Barcelonu. Podívejte se na popis a mapu trasy, jak strávit 4 dny v Barceloně.

V samostatném článku se dočtete o nejkrásnějších místech, co navštívit v Barceloně (fotografie, mapa, praktické informace). V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Barceloně s dětmi.

Připravili jsme taky samostatný článek, jak navštívit Sagrada Familia (zajímavosti, jak se vyhnout frontám, vstupné atd.)

BARCELONA PRŮVODCE: Podívejte se na našeho kompletního průvodce Barcelonou (doprava, MHD a další praktické tipy). Kde se ubytovat jsme sepsali v tipech na nejlepší ubytování v Barceloně (nejlepší oblasti a hotely). V dalším článku sdílíme tipy, jak ušetřit v Barceloně.

Shrnutí: Doprava a metro v Barceloně

Jaké jsou hlavní druhy veřejné dopravy v Barceloně?

Systém veřejné dopravy v Barceloně zahrnuje metro, autobusy, tramvaje, příměstské vlaky FGC (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya), příměstské vlaky RENFE Rodalies a lanovky na Montjuic a Tibidabo.

Jak se v Barceloně platí za veřejnou dopravu?

Za veřejnou dopravu můžete platit různými druhy jízdenek a cestovních karet, například T-Casual, Hola BCN!, T-Familiar nebo T-Dia. Jízdenky zakoupíte ve stanicích metra, v novinových stáncích a online.

Jaké jsou výhody Hola BCN?

Karta Hola BCN! umožňuje neomezené cestování metrem, autobusy, tramvajemi, FGC a vlaky RENFE v zóně 1, včetně cestování na letiště a z letiště. Platí 48 až 120 hodin podle toho, jakou kartu si zvolíte. Karta neplatí pro noční autobusy a Aerobús.

Do kolika hodin jezdí metro a autobusy v Barceloně?

Metro jezdí ve všední dny obvykle do půlnoci, v pátek do 2:00 a v sobotu jezdí celou noc. Autobusy mají různý jízdní řád, noční autobusy (NitBus) jezdí po uzavření metra.

Mohu používat jednu jízdenku pro různé druhy dopravy?

Ano, integrované jízdenky jako T-Casual nebo Hola BCN! umožňují používat metro, autobusy, tramvaje, FGC a vlaky RENFE s jedinou jízdenkou.

Jsou taxi v Barceloně drahé?

Ceny taxíků v Barcelony jsou považovány na evropské poměry za přiměřené. Za jízdu na letiště, noční služby a zavazadla se platí příplatky – informace najdete vyznačené v taxíku. Oficiální taxíky jsou oranžovočerné a uvidíte je takřka na každém rohu, takže nemusíte rezervovat předem.

Je metro a MHD v Barceloně bezpečné?

Ano, ale přesto si hlídejte své věci před kapsáři, zvlášť v přeplněných oblastech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *