BARCELONA: Průvodce a tipy (2023)

Průvodce a tipy pro město Barcelona, kde se dozvíte odpovědi na nejčastější dotazy k cestování a dovolené v Barceloně.

Naši průvodci Barcelonou

Co je to Barcelona?

Barcelona je hlavní město autonomní oblasti Katalánsko a se svými 1,7 miliony obyvatel druhé největší město ve Španělsku. Je známá pro originální architekturu, slunečné počasí, dobrý přístup k moři, skvělé jídlo a věhlasný fotbalový klub FC Barcelona.

Kde leží Barcelona?

Barcelona leží na východě Španělska nedaleko francouzských hranic. Z jihu jí ovívá Středozemní moře a 2 hodiny severně je vzdálené pohoří Pyreneje. Díky své poloze je pro mnoho návštěvníků snadněji dostupná než hlavní město Španělska Madrid.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Barcelony. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro město Barcelona. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak se mluví v Barceloně?

Barcelona je hlavním městem autonomní oblasti Katalánsko, která má svůj vlastní jazyk i kulturu. Oficiálními jazyky v Barceloně jsou tak katalánština a španělština. V turistických oblastech se většinou domluvíte bez problémů anglicky, i když někdy spíše lámavou angličtinou za použití rukou a nohou.

Co je typické pro Barcelonu?

Vřelost a živost místních lidí je něco, co je pro Barcelonu typické. S malými dětmi vás tady všude přivítají s otevřenou náručí. Místní děti chodí s rodiči všude, takže i pozdě večer uvidíte děti na ulicích, zatímco rodiče sedí na večeři s příteli.

Barcelona je známá pro svou jedinečnou architekturou. Nejznámějšími katalánským architektem byl Antoni Gaudí, který navrhl chrám Sagrada Familia, park Güell, Casa Batlló a spoustu dalších staveb napříč Barcelonou. Najdete tu ale taky stopy dalších tvůrců, o kterých se dočtete více v článku, kam v Barceloně.

Kdy je nejlepší jet do Barcelony?

Barcelona je ideální destinací pro dovolenou nebo eurovíkend po celý rok, protože tu panuje mírné středomořské klima. Největší sezóna probíhá v červnu a červenci.

Nejlepší čas k návštěvě je jaro a podzim, kdy jsou teploty příjemné a turistů je tu o něco méně (pořád ale mluvíme o Barceloně, kde to turisty žije po celý rok).

Pokud chcete ušetřit, vyrazte do Barcelony od listopadu do února (vyjma Vánoc), kdy bývají letenky nejčastěji v akci a ceny ubytování v Barceloně jsou nižší.

město Barcelona průvodce a tipy

Jak se dostat z letiště do centra Barcelony?

Jsou 4 základní možnosti, jak se dostat z letiště do Barcelony:

 • kyvadlový autobuse Aerobús, který vyjíždí od obou terminálů každých 5-20 minut. Po cestě nestaví, takže jste v centru za půl hodiny. Děti do 4 let cestují s autobusy Aerobús zdarma. Starší děti už pak cestují za plné jízdné bez nároku na slevu – jednosměrný lístek stojí 5,90 € a zpáteční 10,20 €. Lístky si můžete koupit předem online (na místě pak jen ukážete lístky v mobilu) nebo na letišti v automatu a u řidiče na letišti. Autobusy i automaty jsou světlemodré s nápisem Aerobús.
 • autobus TMB č. 46 – červený autobus s nápisem TMB integrovaného dopravního systému Barcelony staví u terminálu T2 a následně T1. Nejedná se o přímý spoj, takže cesta trvá výrazně déle než u autobusů Aerobús. Na autobus se vztahuje karta T-Casual (neplatí Hola BCN). Děti do 4 let cestují zdarma, starší děti platí plné jízdné.
 • metrem TMB – z letiště vyjíždí oranžová linka L9S, kterou se dostanete na Španělské náměstí za 20 minut. Děti do 4 let cestují zdarma, starší děti a dospělí platí za jednu cestu 5,15 €. Lístek na metro si můžete koupit přímo v automatu na letišti, kde si vyberete speciální jízdenku “letiště”. Pokud máte kartu Hola BCN (pro neomezené využívání dopravy v Barceloně), metro z letiště je v ceně. Více o kartě Hola BCN.
 • příměstským vlakem RENFE, který sice nejezdí tak často, ale na druhou stranu je rychlý a pohodlný. Na vlak se vztahují karty Hola BCN i T-Casual.
Automaty k nákupu lístků a jízdenky T-Casual

Jak se dopravovat po Barceloně?

Barcelona se dá z velké části prochodit pěšky. Kam se nedostanete pěšky, můžete využít metro nebo autobus. Metro tvoří 12 barevně odlišených linek se značením tras L1-L12. Stanice metra jsou značené červeným M.

Další oblíbenou možností jsou autobusy – v Barceloně máte na výběr z více než 100 autobusových linek včetně nočních spojů (noční spoje provozuje většinou soukromá společnost a platí se zvláštní jízdné). Využít můžete taky tramvaje, příměstské vlaky nebo lanovky (některé lanovky mají zvláštní jízdné).

město Barcelona průvodce a tipy / metro v Barceloně
značení metra

Děti do 4 let cestují zdarma, ale pro starší děti už žádné slevy nejsou a musí platit plné jízdné. Vybrat si můžete ze 4 možností, jak platit za MHD v Barceloně:

 • Jednorázová jízdenka za 2,40 € – neplatí pro metro z letiště (linka L9S). Jízdenku si můžete koupit v červeném automatu v metru (viz foto výše).
 • Jízdenka T-Casual na 10 jízd za 11,35 € – 1 jízda má platnost 75 minut a maximálně 3 přestupy (žádný nesmí být zpáteční). Platí pro MHD v Barceloně kromě metra na letiště (linka L9S). Jízdenku si můžete koupit v červeném automatu v metru nebo u vchodu k nádraží na letišti.
 • T-familiar na 8 jízd za 10 € – na jízdenku může cestovat celá rodina najednou v jeden čas; 1 jízda má platnost 75 minut a maximálně můžou být 3 přestupy (žádný nesmí být zpáteční). Platí pro MHD v Barceloně kromě metra na letiště (linka L9S).
 • Hola BCN je karta, která vám umožňuje neomezeně cestovat po předem vybraný počet dní. Na rozdíl od T-Casual a T-familiar platí i pro metro z letiště. Cena karty se liší dle platnosti – 48 hodin za 16,40 €, 72 h za 23,80 €, 96 h za 31 € a 120 h za 38,20 €.
 • Barcelona Card, která zahrnuje vstup zdarma do víc jak 25 míst v Barceloně a taky neomezené cestování po Barceloně s kartou Hola BCN. Více o Hola BCN a Barcelona Card v mém předchozím článku.
město Barcelona průvodce a tipy / metro v Barceloně
stanice metra v Barceloně

Kde se ubytovat v Barceloně?

Pokud chcete mít většinu atrakcí v docházkové vzdálenosti, doporučuju ubytovat se ve starém centru kolem La Rambla, v elegantní čtvrti Eixample nebo kolem čtvrti El Born, která leží kousek od městských pláží. Přikládám několik tipů se skvělým poměrem cena/kvalita:

 • Motel One Barcelona-Ciutadella – jeden z nejlepších hotelů v Barceloně a navíc za dobrou cenu; strategická poloha u Vítězného oblouku a parku Ciutadella
 • Residencia Universitaria Campus del Mar – apartmány včetně kuchyňského koutu kousek od pláže La Barcelonata
 • Hotel River – levný hotel kousek od La Rambla
 • Hotel Ronda House – útulný a moderní hotel s dobrou kvalitou služeb a jen 10 minut od La Rambla
 • Hotel Medicis – útulný hotel u secesní nemocnice Sant Pau a 5 minut od baziliky Sagrada Familia
 • Hotel ibis Styles má skvělý poměr ceny a kvality; ideální ubytování pro páry a rodiny s dětmi (rodinné pokoje i dětský koutek)
 • Hotel Acta Voraport – moderní a nově zařízený hotel kousek od pláže Bogatell
 • Hotel Arya Stadium – čistý a moderně zařízený hotel s venkovním bazénem kousek od stadionu Camp Nou

Pro ubytování v Barceloně jsem sepsala podrobného průvodce s tipy na nejlepší oblasti a hotely v Barceloně.

Ubytování přes Airbnb je na vlastní riziko – v Barceloně místními odsuzované, protože zvyšuje ceny nájmů. Podle posledních zpráv se město chystá k výrazné regulaci.

město Barcelona průvodce a tipy

Co musíte vidět v Barceloně?

Sagrada Familia a park Güell jsou na seznamu téměř každého, kdo plánuje cestu do Barcelony. A určitě stojí za to. Přesto se tu najde spousta dalších míst, co musíte vidět v Barceloně.

Modernistické budovy La Pedrera, Casa Batlló nebo Casa Vicens od Gaudího, model španělské vesnice Poble Espanyol, Picassovo muzeum, čtvrť Barri Gotic s Barcelonskou katedrálou a mnohem víc.

Inspiraci na nejkrásnější místa a co navštívit v Barceloně najdete v těchto článcích:

Součástí článků jsou taky informace o vstupném, otevírací době a jak se tam dostat + přehledná mapa s trasami.

Barcelona je plná turistů téměř po celý rok (nejklidněji je v lednu a únoru). Na nejoblíbenější místa proudí davy a tvoří se tu dlouhé fronty (Sagrada Familia, park Güell, Casa Batlló).

Pokud nechcete čekat ve frontách nebo riskovat, že na vás nezbyde lístek (u parku Güell nic neobvyklého), rezervujte si vstupenky předem. Na místě jen ukážete mobil se vstupenkou, popř. oskenujete a jdete dál. Vstupenky můžete stornovat do 24 hodin předem.

Informace k rezervaci vstupenek najdete v článcích, co navštívit Barceloně.

Rádi byste ušetřili v Barceloně na vstupném do památek? Podívejte se na možnosti, jak ušetřit v Barceloně.

Jsou v Barceloně pláže?

Pokud plánujete spojit koupání v moři a poznávání památek, je pro vás Barceloně ideální destinací. Barcelona má skvělé městské pláže, které jsou přístupné zdarma. Některé možná nejsou nejčistší a s tím nejbělejším pískem, ale obecně jsou na dobré úrovni.

I když není počasí na koupání, můžete se kolem pláží projít po promenádě (k dispozici jsou taky stanoviště půjčoven kol). Nejsnadněji je dostupná pláž La Barcelonata, která je taky nejnavštěvovanější.

Pro rodiny s dětmi jsou ideální o kousek vzdálenější pláže Nova Icària nebo Bogatell, kde je méně lidí a písek je jemnější.

město Barcelona průvodce a tipy
Pláž Bogatell

Co si dát k jídlu v Barceloně?

Paella a tacos patří mezi typická jídla, co ochutnat v Barceloně. Po Barceloně je rozesetých spousta skvělých autentických restaurací a tacos barů. Lepší volbou jsou podniky v zapadlejších uličkách, kam chodí místní. Pokud si chcete opravdu pochutnat (a taky ušetřit, protože ceny jsou tady dost nadsazené), obloukem se vyhněte restauracím na La Rambla.

Jako dezert vyzkoušejte churros (i když pro místní je churros svačina a nikdy ne dezert). Jedná se o smažené tyčinky z kynutého těsta obalené cukrem, které namáčíte do čokolády.

Churros je oblíbená svačina v Barceloně i v Madridu

Co dělat večer v Barceloně?

Vyrazte do víru velkoměsta, kdy Barcelona po odpolední siestě ožívá. Večer je perfektní čas pro setkání s přáteli u večeře, která se tady podává až mezi 21-23 hodinou. Některé restaurace tak mají pozdě odpoledne a na večer zavřeno. Znovu otevírají mezi 18-20 hodinou, takže raději zkontrolujte předem otevírací dobu. V turističtějších oblastech bývá otevřeno po celou dobu a není problém objednat si večeři dříve.

Nebo se projděte kolem památek, které jsou večer nádherně nasvícené. Taková Sagrada Familia nebo Casa Batlló mají večer své kouzlo. Některá místa můžete navštívit taky v rámci večerní prohlídky s večeří. Pozdní prohlídky nabízí například Casa Milà – La Pedrera. Večer se taky konají oblíbené flamenco show nebo světelná a zvuková show Magické fontány na úpatí kopce Montjüic.

Večerní procházku kolem moře si nenecháme ujít nikdy. A to nejen v Barceloně. Připravte se ale na to, že na plážích Barcelony to žije i večer. V písku posedávají místní i turisté, hrají volejbal nebo se prochází po promenádě.

Posledním tipem, co dělat večer v Barceloně, je vyrazit za těmi nejlepšími výhledy na město. Na Tibidabo? Montjüic? Do parku Guëll? I když mají všechna místa skvělý výhled na Barcelonu, mým tipem jsou Bunkers del Carmel. Jedná se o bývalé bunkry, které se využívaly během španělské občanské války. Jsou oblíbené mezi mladými Katalánci i turisty, kteří se tu na večer shlukují, popíjejí nebo piknikují.

Bunkers del Carmel

Kam s dětmi v Barceloně?

Barcelona s dětmi je perfektní nápad, protože je tu spousta míst, které budou děti milovat. Od barevného parku Güell po akvárium s největším mořským tunelem v Evropě, kde kolem vás plavou žraloci, rejnoci nebo měsíční ryby. Více se dočtete v podrobném článku, kam v Barceloně s dětmi.

Je Barcelona bezpečná?

Barcelona je bezpečné město. Na co si dejte pozor v Barceloně, jsou drobné krádeže. Ty jsou tady časté především na pěší třídě La Rambla, večer ve čtvrti El Raval nebo ve veřejné dopravě. Kapesní zloději se mohou vydávat za turisty nebo zkoušet jiné triky, jak vás okrást. Buďte ostražití a cennosti si držte u sebe.

Jaké zásuvky se používají v Barceloně?

V Barceloně jsou jako u většiny ostatních států v Evropě zásuvky typu E s napětím 230 V.

Nejběžnější automaty (ATM) v Barceloně

Jak můžu platit v Barceloně? Hotovost, bankomaty, spropitné

Španělsko je součástí Evropské Unie a místní měnou je euro (€). V Barceloně můžete běžně platit kartou. Problém může být u menších prodejců nebo na trzích, kde je lepší mít s sebou hotovost.

Vyplatí se vybírat peníze v bankomatech a ne ve směnárnách. Bankomaty jsou po celém městě včetně letiště. Před cestou si jen raději zkontrolujte poplatky za výběry v cizině a jaké má vaše banka kurzy. 

Co se týká spropitného, někdy může být součástí ceny, ale není to pravidlem. Pokud jste spokojení se službami, dává se cca 10 % z útraty. 

Články o Barceloně

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *