24 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit ve Valencii (2024)

Valencie Španělsko

Valencie ve Španělsku je město s nádhernými plážemi, živou kulturou a vynikajícím jídlem. Valencie není přeplněná turisty, naopak je plná dechberoucích míst a skvělé atmosféry. Podívejte se na našeho průvodce s tipy na zajímavosti a památky, co navštívit ve Valencii.

Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa a památky, co navštívit a vidět ve Valencii pro sestavení itineráře na 1 nebo 2 dny ve Valencii. Přidáme taky tipyjak si návštěvu Valencie ve Španělsku užít (doprava, parkování, MHD, jídlo, ubytování, mapa).

Památky a zajímavosti, co navštívit ve Valencii

Valencie ve Španělsku je město jako žádné jiné – historie se tu snoubí s modernou, pomerančovníky zdobí náměstí a zdejší zmrzlina má příchuť gazpacha nebo černého pudinku.

Projděte si historické jádro Ciutat Vella a objevte ta nejkrásnější místa Valencie včetně valencijské katedrály nebo pozůstatků městského opevnění. Navštivte jedinečný komplex futuristických budov, který stál třikrát víc než byl původní rozpočet, nebo se brouzdejte v měkkém písku valencijských pláží.

Pojďme se podívat na nejkrásnější místa a památky, co navštívit ve Valencii:

1. Zahrady Turia (Jardí del Túria)

Netradičně začneme parkem. Jardí del Túria ale není jen tak ledajaký park. Jedná se totiž o 7 km dlouhý pás zeleně, který prochází téměř celou Valencií. Nic podobného nikde jinde na světě neuvidíte, protože zelenou oázu vytvořilo město v bývalém korytu řeky Túria. Ta byla před lety odkloněna mimo město kvůli rozsáhlým záplavám.

zahrady Túria Valencie

Park představuje nekonečné možnosti volnočasových i sportovních aktivit – tady se místní procházejí, běhají, jezdí na kole nebo jen relaxují pod palmou. Nechybí tu skatepark, hřiště pro atletiku a rugby, růžová zahrada, jezírka a velký Gulliverův park (má tvar obří postavy Gullivera z Gulliverových cest se schody a skluzavkami).

Zahrady překlenuje několik mostů včetně Pont de les Flors, který je doslova obsypaný květinami.

zahrady Túria Valencie / co navštívit ve valencii

Na Jardí del Túria navazuje několik dalších zahrad včetně valencijské zoo (o které si ještě povíme). Na jižním okraji se nachází Město umění a vědy.

Nejlepší ubytování ve Valencii 😴
ubytování valencie
Hotel Valencia Center

Skvělý poměr ceny a kvality

ubytování valencie
Vincci Lys

Stylový hotel v centru města

2. Město umění a vědy

Pokud hledáte ve Valencii jedinečný zážitek, zvažte návštěvu Města umění a vědy (Ciutat de les Arts i les Ciències), kde si budete připadat jako v jiném světě. Rozsáhlý komplex se vyznačuje jednou z nejinovativnějších architektur ve Španělsku, za kterou stojí architekt Santiago Calatrava.

Tohle je definitivně číslo jedna na seznamu, co navštívit ve Valencii.

Město umění a vědy Valencie / co navštívit ve Valencii

Nachází se tady řada neuvěřitelných atrakcí včetně opery, planetária a oceanária, interaktivní muzeum vědy a divadlo IMAX. Vizuálně jedinečné místo, kde každá atrakce nabízí něco zvláštního, co nikde jinde nenajdete.

Město umění a vědy Valencie / co navštívit ve Valencii
Město umění a vědy Valencie / co navštívit ve Valencii

Ať už jste fanouškem vědy, vášnivým filmovým divákem nebo rádi fotíte futuristickou architekturu, určitě sem zamiřte.

Doporučuji sem zajít taky na večer, kdy je vše nádherně nasvícené (viz úvodní foto).

A co si nenechat ujít ve Městě umění a vědy?

3. Muzeum vědy (Museu de les Ciències)

Muzeum vědy je skvělým místem především pro rodiny s dětmi. Jednotlivé výstavy (stálé i dočasné) jsou hodně interaktivní a vizuální a nechybí tu ani dětský koutek.

Muzeum vědy Valencie / Město vědy a umění ve Valencii

Vstupné: Plné vstupné je 9 € pro všechny nad 13 let a snížené 6,90 € (děti 4-12 let, senioři nad 65 let, ZTP).

Otevírací doba: Otevírací doba se liší podle období. V největší sezóně (polovina června-polovina září) je otevřeno 10:00-21:00. Na jaře a na podzim je otevírací doba zkrácená do 19:00 a v zimě většinou do 17:00 (o víkendech a v okolí Vánoc až do 20:00). Podívejte se na aktuální otevírací dobu zde.

Jak se sem dostat: Tramvajová linka 10 nebo autobusové linky 13, 15, 24, 25, 35 nebo 95.

Součástí Valencia Tourist Card: Ano, sleva 10 % s VTC.

4. Oceanogràfic València

Oceanogràfic València je úžasný mořský park, který patří k největším oceanáriím v Evropě.

Oceanárium je tematicky rozdělené – Arktida s obřími bloky ledu v gigantickém iglů, kde žijte velryba beluga, tropické vody s murénami, žraloky, želvami a klauny, Antarktida s tučňáky, Tichý a Atlantský oceán s šedými žraloky a rejnoky, delfinárum, krokodýly, akvárium s medúzami a spousta dalších akvárií s více jak 500 druhy mořských živočichů z celého světa.

Úžasné místo, které si při návštěvě Valencii nechá ujít málokdo.

Město umění a vědy Valencie / co navštívit ve Valencii

Můžete prozkoumat podmořské prostředí prostřednictvím interaktivních výstav a workshopů nebo prostě jen pozorovat mořské tvory v jejich přirozeném prostředí.

V průběhu dne se v různých časech koná také několik představení, kde můžete sledovat delfíny předvádějící různé triky nebo lachtany hrající si se svými trenéry.

Město umění a vědy oceánárium Valencie / co navštívit ve Valencii
Město umění a vědy oceánárium Valencie / co navštívit ve Valencii

Vstupné je jedno z nejvyšších ve Valencii, ale určitě to stojí za to. Strávíte tu klidně půl dne a pořád budete mít co objevovat.

Vstupné: Vstupné se liší podle toho, zda se jedná o hlavní nebo vedlejší sezónu – ceny se pohybují v rozmezí 34,70 € – 40,50 €. Snížené vstupné je pak v rozmezí 25,75 € – 30 € (děti 4-12 let, senioři nad 65 let, ZTP).

Jak přeskočit fronty do Oceanogràfic València: Rezervujte si vstupenky předem a na místě přeskočte frontu – stačí ukázat potvrzení rezervace u vstupu (v mobilu nebo vytištěné).Vstupenka platí na celý den.

Otevírací doba: Oceánárium otevírá po celý rok vždy od 10:00 a bývá otevřeno minimálně do 18:00, na jaře a na podzim až do 20:00. Od poloviny července do konce srpna je otevírací doba 10:00-21:00.

Jak se sem dostat: Tramvajová linka 10 nebo autobusové linky 13, 15, 24, 25, 35 nebo 95.

Součástí Valencia Tourist Card: Ano, sleva 10 % s VTC.

5. Umbracle

Umbracle představuje oázu zeleně ve Městě vědy a umění. Obrovská zahrada s otevřeným přístupem a spoustou středomořských rostlin a stromů, kde si můžete sednout na lavičku a relaxovat. Vstup je zdarma.

Město umění a vědy Valencie / co navštívit ve Valencii

6. Centrální tržiště (Mercat Central)

Mercat Central patří k největším a nejstarším trhům ve Španělsku i v celé Evropě. Rušný trh v centru města je součástí Valencie už více než 100 let.

Právě sem chodí místní i turisté pro čerstvé ovoce, zeleninu, ryby, maso, sýry, koření, ořechy, mořské plody a další dobroty.

Mercal Central / co navštívit ve Valencii

A i když nebudete mít chuť na nic dobrého, zajděte se sem podívat alespoň na budovu. Modernistická stavba vyzdobená dlaždicemi vás zaujme už z dálky.

Otevírací doba: Mercat Central je otevřený denně kromě neděle v čase 7:30-15:00.

Jak se sem dostat: Mercal Central leží ve starém městě Ciutat Vella a je snadno dostupný pěšky. Kousek odtud staví autobusy 7, 27, 73.

Mercal Central / co navštívit ve Valencii

7. Hedvábná burza (Llotja de la Seda)

Llotja de la Seda je jednou z nejvýznamnějších civilních gotických budov v celé Evropě. Byla postavená na přelomu 15. a 16. století a sloužila jako obchodní burza pro obchodníky s hedvábím.

Od roku 1996 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, což podtrhuje její význam v rámci španělského kulturního dědictví. Budova je přístupná návštěvníkům a stále se využívá pro veřejné akce, jako jsou koncerty, konference a veletrhy.

Llotja de la Seda valencie / památky ve Valencii
Llotja de la Seda valencie / památky ve Valencii

V rámci prohlídky navštívíte hlavní sál s bohatě zdobenými kroucenými sloupy, Pavilon konzulátu, který byl sídlem prvního obchodního tribunálu ve Španělsku i krásnou zahrada s pomerančovníky.

Vstupné: Plné vstupné je pouze 2 € a snížené vstupné 1 € pro skupiny, studenty, důchodce a velké rodiny. V neděli a ve svátky je vstup zdarma.

Další možností je kombinovaná vstupenka spolu s kostelem San Nicolas, kterému se přezdívá “malá Sixtinská kaple” (víc o něm za chvíli), a kostelem Santos Juanes, který má nádherné fresky a nachází se přímo naproti burze.

Otevírací doba: Llotja de la Seda je otevřená od pondělí do soboty v čase 10:00-19:00 a v neděli a ve svátky v čase 10:00-14:00.

Jak se sem dostat: Llotja de la Seda leží v historickém centru přímo naproti centrální tržišti.

Součástí Valencia Tourist Card: Ano, vstup zdarma s VTC

8. Plaça de la Mare de Déu (Plaça de la Virgen)

Plaça de la Mare de Déu je významné veřejné náměstí v centru města. Existuje už od 14. století, kdy původně sloužilo jako otevřené tržiště. Náměstí prošlo v průběhu času mnoha změnami a dnes je jedním z nejoblíbenějších míst Valencie.

Plaça de la Mare de Déu (Plaça de la Virgen) / co vidět ve Valencii

Je obklopené gotickou a barokní architekturou s fontánou uprostřed a nachází se na něm řada významných památek včetně katedrály Valencie a baziliky la Mare de Déu dels Desemparats. Na náměstí se také pravidelně konají kulturní akce, například koncerty a festivaly.

Plaça de la Mare de Déu nese název po patronce Valencie Mare de Déu, které byla zasvěcená bazilika včele náměstí. Barokní stavbu s růžovou fasádou a kopulí z modrých dekorativních dlaždic poznáte na první pohled. Dle legendy byla bazilika postavená jako vyjádření vděčnosti místních za konec moru v 17. století.

Podívejte se taky za baziliku, kde je menší náměstí Plaza Décimo Junio Bruto s Archeologickým muzeem.

Plaza Décimo Junio Bruto za bazilikou la Mare de Déu dels Desemparats
Valencie Madridské náměstí / co navštívit ve Valencii

9. Madridské náměstí (Plaça de la Reina)

Plaça de la Reina je jedním z nejkrásnějších náměstí, co navštívit ve Valencii. Rušné náměstí obklopené krásnými budovami, kde vystupují pouliční umělci.

Dejte si horkou čokoládu v jedné z kaváren nebo ochutnejte tradiční španělskou kuchyni a pozorujte přitom živé náměstí, které je domovem valencijské katedrály.

Ve středu Plaça de la Reina je malý park plný květin a pomerančovníků, kde si můžete odpočinout ve stínu stromů.

10. Katedrála Valencie – nejkrásnější místa, co navštívit ve Valencii

Katedrála Valencie je mateřskou základnou křesťanské církve ve Valencii. Leží mezi náměstími Plaça de la Mare de Déu a Plaça de la Reine a patří mezi památky, co si nenechat ve Valencii ujít.

katedrála Valencie / nejkrásnější místa ve Valencii

Byla postavená mezi 13. až 16. století. Díky tomu se na katedrále mísí několik stylů od gotického po prvky románského a baroka. Uvnitř ukrývá běloskvoucí interiér se zlatými detaily a krásnými freskami.

Podle legendy je v katedrále uchován Svatý kalich, který Kristus použil při Poslední večeři. Najdete ho v kapli Santo Caliz. Nenechte si ujít taky renesanční fresky hlavního oltáře, které byly objeveny teprve před pár lety. Představují 12 apoštolů, kteří hrají na hudební nástroje. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších obrazových děl španělské renesance.

co navštívit ve valencii španělsko

Součástí katedrály je taky muzeum, které na 3 patrech zahrnuje sbírku obrazů, soch, sborové knihy a kodexy, archeologické exponáty a další.

Vstupné: Plné vstupné do katedrály je 9 € a snížené 6 € (důchodci, ZTP, studenti a děti 8-17 let). Děti do 8 let mají vstup zdarma.

Součástí vstupného je taky audioprůvodce v 9 jazycích (angličtina, němčina, valencijština, španělština, portugalština, italština, francouzština, ruština a japonština).

Vstupenka platí pro katedrálu i muzeum.

Otevírací doba: Otevírací doba katedrály se v jednotlivých měsících roku liší – doporučuji jí předem zkontrolovat na oficiálních stránkách.

Jak se sem dostat: Katedrála je srdcem čtvrti Le Seu ve starém městě. Vstup vede z náměstí Plaça de la Reine.

Součástí Valencia Tourist Card: Ano, s VTC získáte slevu 10 % na vstupné.

Nejlepší ubytování ve Valencii 😴
valencie ubytování
NH Ciudad de Valencia

Levný 3 * hotel s dobrou dostupností

valencie ubytování
Hotel Malcom and Barret

Útulné ubytování s kompletním zázemím

11. Zvonice Miguelete

Jakmile dorazíte ke katedrále, nejspíš si hned všimnete osmiboké zvonice. Její název je Miguelete po hlavním zvonu archanděla Michaela (zvonů je uvnitř celkem 11). Zvonice je vysoká 51 metrů a má 4 patra. Původně stála samostatně a později jí připojili ke katedrále.

Zvonice Miguelete Valencie

Pokud vystoupáte 207 schodů po točitém schodišti, dostanete se na venkovní terasu, kde si užijete nádherný výhled na Veronu.

co navštívit ve valencii španělsko / zvonice valencie

Vstupné: Plné vstupné do zvonice Miguelete je 2,50 € a snížené vstupné 1,50 € (důchodci, ZTP, studenti a děti 8-17 let). Děti do 8 let mají vstup zdarma.

Otevírací doba: Otevírací doba se liší podle období:

 • Od března do konce listopadu je otevřeno od pondělí do pátku v čase 10:00-18:45 a o víkendu v časech 10:00-14:30 a 15:30-18:45.
 • Od prosince do konce února je otevřeno od pondělí do pátku v čase 10:00-18:45, v sobotu v časech 10:00-14:30 a 15:30-18:45 a v neděli v časech 10:00-13:30 a 17:30-18:45.

Jak sem sem dostat: Zvonice Miquelete je součástí katedrály a leží na náměstí Plaça de la Reine ve starém městě.

Součástí Valencia Tourist Card: Ne

12. Národní muzeum keramiky a přepychového umění “González Martí”

Národní muzeum keramiky a přepychového umění “González Martí” (Museo Nacional de Cerámica y Artes Suntuarias González Martí) se nachází kousek od Madridského náměstí.

co navštívit ve valencii španělsko

Sídlí v nádherné budově, která na třech patrech ukrývá různé sbírky keramiky a jiných uměleckých předmětů (včetně krásného kočáru). Podle mého názoru ale stojí za vidění především kvůli bohatě zdobeným interiérům, které se dají přirovnat k honosným interiérům královských paláců.

co navštívit ve valencii španělsko

Vstupné: Plné vstupné je pouze 3 €. Vstup zdarma mají děti a mládež do 18, let, studenti do 26 let, důchodci nad 65 let a ZTP s doprovodem. Vstup zdarma pak mají všichni bez rozdílu věku v sobotu po 16:00 a každou neděli po celý den.

Otevírací doba: Muzeum je otevřené od úterý do soboty v čase 10:00-14:00 a 16:00-20:00 a v neděli a svátky v čase 10:00-14:00.

Jak se sem dostat: Muzeum leží v centru Valencie ve čtvrti Le Seu. Kousek odtud staví autobusy 4, 6 nebo 31.

Součástí Valencia Tourist Card: Ano, sleva 50 % s VTC

13. Kostel svatého Mikuláše

Kostel svatého Mikuláše (Sant Nicolau de Bari i Sant Pere Màrtir) působí zvenku nenápadně, ale jakmile vstoupíte dovnitř, naprosto vás ohromí svými neuvěřitelnými freskami. Aby ne, když se mu přezdívá Sixtinská kaple ve Valencii.

co navštívit ve valencii španělsko / Sant Nicolau de Bari i Sant Pere Màrtir

Vstupné: Plné vstupné je 10 € a snížené 7 € (studenti, děti nad 12 let, důchodci, ZTP).

Další možností je kombinovaná vstupenka spolu s burzou hedvábí a kostelem Santos Juanes, který má nádherné fresky a nachází se přímo naproti burze.

Otevírací doba: Kostel je otevřený v hlavní sezóně (červenec-září) od úterý do pátku v čase 10:30-20:30, v sobotu 10:00-19:30 a v neděli 13:00-20:30. Po zbytek roku je pak otevřeno od úterý do pátku v čase 10:30-19:00, v sobotu 10:00-18:30 a v neděli 10:30-19:00.

Jak se sem dostat: Kostel svatého Mikuláše ve Valencii leží pár minut od historického centra, na kraji čtvrti Le Seu a určitě stojí za pár minut chůze navíc. Krásnější kostel nejspíš ve Valencii nenajdete.

Součástí Valencia Tourist Card: Ano, s Valencia Tourist Card je cena 8 €.

14. Torres de Serranos

Torres de Serranos představuje mohutnou bránu do starého města, která je obklopená mohutnými pětibokými věžemi z kamene. Brána byla postavená ve 14. století jako součást městských hradeb. Po několik staletí dokonce sloužila jako vězení pro šlechtice a rytíře.

Torres de Serranos Valencie

Za drobný poplatek můžete vystoupat na terasu a užít si výhled na meandr řeky Turie a staré město.

Vstupné: Plné vstupné je 2 € a snížené vstupné 1 € (děti 7-12 let, důchodci nad 65 let, ZTP). V neděli a ve svátcích je vstup zdarma.

Otevírací doba: Torres de Serranos je otevřená od úterý do soboty v čase 10:00-19:00 (s pauzou mezi 1400-15:00) a v neděli a svátky v čase 10:00-14:00.

Jak se sem dostat: Torres de Serranos je snadno dostupná z historického centra – stojí na jeho severním okraji. Zastávka autobusu je pár metrů od památky.

Součástí Valencia Tourist Card: Ano

15. Plaça de l’Ajuntament

Pokud hledáte srdce a duši Valencie, pak byste rozhodně měli navštívit náměstí Plaça de l’Ajuntament. Toto krásné veřejné náměstí je ústředním místem setkávání už od svého vybudování před téměř 200 lety. Nachází se v centru města a je obklopeno majestátními starými budovami včetně radnice a budovy pošty.

Valencie Plaça de l'Ajuntament / co navštívit ve Valencii
Radnice na Plaça de l'Ajuntament Valencie
Radnice na Plaça de l’Ajuntament

Každý rok je centrem konání Fallas, slavností zapsaných na seznamu UNESCO. Jedná se o oslavu jara, která je plná barev, průvodů, výborného jídla a ohňostrojů. Každá čtvrť vyrábí svojí barevnou sochu, která se spálí v závěrečný den festivalu.

16. Plaça de Bous de València

Slavná býčí aréna, která zaujímá díky svému průměru 52 metrů téměř celé náměstí. Neoklasicistní stavba byla postavená v 19. století na základě inspirace Kolosea v Římě. Je vysoká téměř 13 m a má 4 různě zdobené úrovně s celkem 384 oblouky.

Plaza de Toros Valencia

Býčí zápasy se tu dnes už naštěstí běžně nekonají. Pokud ale chcete vidět více z tradice Španělska, můžete se přijít podívat na býčí zápasy během svátků Fallas nebo červencového veletrhu.

Mimo toto období můžete navštívit Plaza de Toros Valencia v rámci běžně prohlídky. Vedle se nachází taky menší muzeum věnované býčím zápasům.

Vstupné: Běžné vstupné na prohlídku je 2 € (snížené 1 €). V sobotu, neděli a ve svátcích je vstup zdarma. Informace k Fallas najdete tady.

Otevírací doba pro prohlídky: Od úterý do soboty je otevřeno v čase 10:00-19:00 a v neděli a ve svátky v čase 10:00-14:00. Poslední vstup je cca 45 minut před koncem otevírací doby.

Jak se sem dostat: Býčí aréna se nachází ve čtvrti Sant Francesc na jihu starého města – tady budete nejspíš vystupovat při cestě z letiště. Hned vedle stojí impozantní secesní budova hlavního nádraží ve Valencii.

Součástí Valencia Tourist Card: Ne

Pokud máte rádi zajímavou architekturu, jen 2 minuty od Plaza de Toros Valencia se nachází Casa Judia. Stavba ve stylu Art Deco není pro veřejnost přístupná zevnitř, ale je minimálně zajímavá na pohled (i když by potřebovala trochu víc péče). .

 Casa Judia valencie

17. Porta de la Mar

Porta de la Mar je pro místní jednou z nejvýznamnějších staveb ve Valencii. Symbolizuje totiž památník obětem španělské občanské války.

Brána se nachází na kraji Ciutat Vella a jedná se o repliku bývalé městské brány.

Porta de la Mar valencie

18. Mercat Colón

A máme tady další trh sídlící v modernistické budově – Mercat Colón zasazený mezi nádherné domy v luxusní čtvrti L’Eixample. Prodejci čerstvého ovoce a zeleniny, řemeslníci ručně vyrábějící šperky a především spousta restaurací a kaváren. Ať už hledáte suvenýry nebo něco dobrého k jídlu, Mercat Colón určitě musíte navštívit.

Valencie Mercat Colon
Mercat Colon Valencie

Otevírací doba: Mercat de Colón je otevřený denně – od neděle do čtvrtka v čase 7:30-2:00 a od pátku do soboty v čase 7:30-3:00.

Jak se sem dostat: Trh je dobře dostupný ze starého města pěšky. Autobusové linky 13 a 40 staví pár kroků od tržiště.

19. Torres de Quart

S Torres de Serranos je Torres de Quart jedinou zachovanou bránou ze středověkých hradeb. Skládá se ze dvou výrazných věží v pozdně gotickém stylu, které vám možná na první pohled připomenou Castel Nuovo v Neapoli, podle jehož vzoru byly postavené.

torres de Quart barcelona

Torres de Quart sloužil pro obranu města a několik staletí taky jako věznice. Důležitou roli sehrál při zastavení nájezdu Neapolských vojsk během boje za nezávislost proti Francouzům. Jizvy od dělových koulí jsou dodnes viditelné.

Vstupné: Vstupné je 2 € a snížené 1 € pro děti nad 7 let, studenty a důchodce. Vstup zdarma v neděli a o svátcích.

Otevírací doba pro prohlídky: Od úterý do soboty je otevřeno v čase 10:00-19:00 a v neděli a ve svátky v čase 10:00-14:00.

Jak se sem dostat: Torres de Quart se nachází na západním okraji Ciutat Vella. Poblíž staví autobusy 21, C1 nebo 73.

Součástí Valencia Tourist Card: Ne

20. Bioparc Valencia

Ve Valencii najdete taky jednu z nejkrásnějších zoo v Evropě. Možná tu nejkrásnější vůbec. Upravené stezky, mosty, vodopády, kameny, dřevo. Vše je dokonale sladěné pomocí přírodních materiálů.

Tím nejlepším jsou ale velké výběhy. Nachází se tu pouze několik výběhů, kde můžete pozorovat, jak spolu žije několik druhů zvířat v rámci jednoho výběhu. Přesně jako ve volné přírodě.

Bioparc Valencia

Vstupné: Plné vstupné (13-64 let) je 26,90 €, pro děti 4-12 let 21€ a seniory nad 65 let 20 €.

Otevírací doba: Otevírací doba se liší podle období. Doporučuji předem kouknout, jaký program se koná v den vaší návštěvy.

Jak se sem dostat: Nejbližší stanice metra Nou d’Octubre (linky 3, 5, 9) je 10 minut chůze.

Valencia Tourist Card: Ano, sleva 10 % s VTC.

21. Čtvrť El Carmen

Čtvrť El Carmen se nachází v Ciutat Vella, v samém srdci Valencie. Je domovem zbytků středověkého opevnění a spousty barevných uliček s ještě barevnějším pouličním uměním. Můžete se tu jen tak procházet a objevovat nová a nová zákoutí.

El Carmen leží kousek od katedrály Valencie.

El Carmen Valencie
El Carmen Valencie
Portal de Valldigna ve čtvrti El Carmen

22. Pláže

Valencie má několik kilometrů dlouhé pláže s jemným, bílým pískem a pozvolným vstupem do moře. Pláže lemuje upravená promenáda s lavičkami, kde si můžete odpočinout pod stínem palem. Nebo si užijte romantickou večerní plavbu podél pobřeží.

valencie pláž

V okolí nechybí kompletní zázemí a dostatek restaurací, kaváren a barů. Dostanete se sem snadno z centra města pomocí metra, tramvají i autobusů.

23. Čtvrť El Cabanyal

El Cabanyl tvoří kontrast k jiným čtvrtím ve Valencii. Stará rybářská čtvrť s barevnými fasádami, dlaždicemi a tou správnou atmosférou, která vás v mžiku přenese do Latinské Ametiky. El Cabanyal lemuje pláž Malvarrosa.

Čtvrť El Cabanyal valencie

24. Mirador del Pujol

Z vyhlídky Mirador del Pujol zažijete jeden z nejkrásnějších západů slunce v okolí Valencie. Sedněte si k místním a sledujte, jak se teplé světlo rozlévá nad lagunou v přírodním parku Albufera.

Dostanete se sem autobusem za necelou hodinu. Pro aktuální spoje doporučuji využít Google mapy.

Mirador del Pujol valencie

Kde se ubytovat ve Valencii?

 • Vincci Lys – krásný designový hotel v samém centru města s velmi přátelským personálem a pohodlnými pokoji
 • Hotel Valencia Center – hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, s venkovním bazénem a výbornou dostupností
 • NH Ciudad de Valencia – příjemný hotel ve střední cenové relaci v klidné lokalitě, a přesto kousek od hlavních bodů ve Valencii
 • Hotel Malcom and Barret – jeden z nejlepších 3* hotelů ve Valencii s útulným interiérem a milým personálem
 • Valenciaflats Ciudad de las Ciencias – čisté a moderně vybavené apartmány pár kroků od Města umění a vědy s výbornou restaurací v přízemí
ubytování valencie
Hotel Valencia Center

Skvělý poměr ceny a kvality

ubytování valencie
Vincci Lys

Stylový hotel v centru města

valencie ubytování
NH Ciudad de Valencia

Levný 3 * hotel s dobrou dostupností

valencie ubytování
Hotel Malcom and Barret

Útulné ubytování s kompletním zázemím

Co navštívit a vidět ve Valencii – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit ve Valencii ve Španělsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Valencii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit ve Valencii?

Podobně jako jiná větší města, taky Valencie má svojí turistickou kartu Valencia Tourist Card. Karta zahrnuje neomezenou dopravu po městě včetně metra z letiště. Kromě toho získáte vstup zdarma do většiny muzeí a vybraných památek.

Tady se můžete podívat, co vše karta zahrnuje. Podrobně jsem to rozepsala taky u jednotlivých památek a muzeí výše, takže si hned můžete udělat představu, zda je pro vás karta dobrá volba.

Jaká je cena za Valencia Tourist Card?

 • VTC na 24 hodin – 15 €
 • VTC na 48 hodin – 20 €
 • VTC na 72 hodin – 25 €

Jak Valencia Tourist Card funguje?

 • Zvolíte si Valencia Tourist Card na 24, 48, nebo 72 hodin.
 • Do emailu vám přijde potvrzení, se kterým si pak kartu ve Valencii vyzvednete. Karta se dá vyzvednout hned na letišti v automatu, kde jen oskenujete QR kód z potvrzení.
 • Pro vstupu do památky nebo muzea stačí ukázat kartu pro uplatnění vstupu zdarma nebo slevy na vstupném.

Co ochutnat ve Valencii?

Valencie je domovem nejtradičnějších španělských pokrmů a nápojů, z nichž mnohé jsou známé už po staletí.

Mezi speciality, které musíte ve Valencii ochutnat, patří paella, valencijský rýžový pokrm s mořskými plody nebo zeleninou, horchata de chufa, sladký a osvěžující nápoj z tygřích ořechů, a fideuá, druh paelly, který nahrazuje rýži nudlemi.

Mezi další oblíbené pokrmy patří esgarrat (míchaná vejce vařená s rajčaty a paprikou), zarangollo (míchaná vejce s cuketou), alboronía (vepřové maso dušené v rajčatové omáčce) a carajillos (kávový likér).

Ze sladkých pochoutek vyzkoušejte buñuelos (smažené koblihy s cukrem), arròs amb llet (rýžový nákyp) a carques de almendras (mandlové koláčky).

Nezapomeňte si k jídlu vybrat místní víno, například červené Monastrell nebo bílé Macabeo.

Pokud chcete vyzkoušet skutečně tradiční paellu, zajděte do La Pepica kousek od pláže. Už Ernest Hemingway věděl, že paella je tady jedna z nejlepších.

V centru doporučuji tradiční restauraci La Riuá, která je nádherně zdobená dlaždicemi a keramickými talíři. Najdete jí kousek od Madridského náměstí.

Nebo si užijte jedinečnou flamenco show s výbornou středozemní večeří a pitím v ceně.

Ve Valencii je spousta cukráren, pekáren a kaváren. Skvělá alternativa, pokud nemáte objednané snídaně k ubytování. Ideálním místem pro snídaně je taky centrální tržnice (Mercat Central), kde si můžete koupit pečivo, ovocné šťávy, čerstvé ovoce, oříšky a další lokální dobroty.

Máte rádi nevšední chutě? Zajděte na zmrzlinu do Heladeria Linares na Plaça de la Reina, kde kromě klasických příchutí můžete vyzkoušet spoustu originálních chutí včetně černého pudinku, gazpacha nebo Red Bullu. Nezní to vábně, uznávám, ale to nic nemění na tom, že jsou příchutě výborné.

Jak se dostat do Valencie?

Valencie je třetí největší město Španělska. Díky tomu má výborné spojení s ostatními městy ve Španělsku i v Evropě. Snadno se sem dostanete autem, vlakem a letecky.

Letenky do Valencie

Z Prahy trvá přímý let do Valencie 2 hodiny a 45 minut. Na výběr jsou 2 aerolinky, které létají přímé lety na trase Praha-Valencie:

 • Czech Airlines – Tradiční česká aerolinka, která poskytujte v ceně letenky taky příruční zavazadlo do 8 kg.
 • Eurowings – Německá nízkonákladová společnost, která má v ceně základní letenky máte malé zavazadlo o maximální velikosti 40 x 30 x 25 cm – parametry splňuje například CabinZero (28 l).

Přímé lety nejsou v nabídce pro celý rok. Pokud vám nevyhovuje termín, zde můžete vyhledat lety s přestupem.

Další možností jsou lety do Madridu nebo Barcelony, které mají s Valencií dobré vlakové spojení.

Letiště a jak se dostat do centra Valencie

Valencie má své vlastní mezinárodní letiště (Aeropuerto de Valencie), které leží na severozápadním kraji města. Nejjednodušší možností, jak se dostat z letiště ve Valencii do centra, je metro. Na terminálu sledujte ukazatele na metro (linky 3 a 5), kterým se dostanete do centra za 20 minut.

Dobře funguje taky autobus 150, který staví před odletovou halou terminálu 1. Jezdí přibližně každou půl hodinu a cesta do centra trvá 45 minut.

Hlavní nádraží a vlaky

Hlavní vlakové nádraží València Nord leží na kraji starého města Ciutat Vella, takže se odtud dostanete pěšky k většině památek. Sídlí v secesní budově a patří k nejkrásnějším nádražním budovám na světě.

Přímo před nádražím se nachází jedna z nejvytíženějších stanic metra Xàtiva, kde se kříží hned tři linky metra 3, 5 a 9 (linky 3 a 5 směřují na letiště).

Pokud si plánujete udělat výlet v okolí Valencie, vlaky jsou nejlepší možností, jak poznat více ze Španělska. Vlakové spoje hledejte na webu španělských železnic Renfe. Jízdenky si můžete koupit online (a vychytat tak nejlepší cenu) nebo na nádraží.

Z Valencie se dostanete přímým vlakem do Barcelony (3,5h) nebo Madridu (2h).

Síť vlaků doplňují autobusy (př. Edetania pro místní spoje nebo alsa pro delší vzdálenosti).

Doprava ve Valencii

Doprava ve Valencii funguje přesně tak, jak má. Hustá síť metra, tramvají a autobusů vás dostane prakticky kamkoliv. Spoje jsou perfektně značené pomocí informačních tabulí a map.

Metro a tramvaje – Metrovalencia

Šest linek metra (1, 2, 3, 5, 7, 9) doplňují čtyři linky tramvají (4, 6, 8, 10). Vše je číselně a barevně odlišeno. Na mapu metra a tramvají ve Valencii a okolí si můžete podívat na tomto odkaze.

Metro je v provozu mezi 4:00-23:30 (5:00-00:30 o víkendech). Je značené bílým m v červeném kolečku.

Cena za dopravu ve Valencii se liší podle toho, v jakých zónách se pohybujete. Samotné město spadá do zóny A, kam patří všechny památky, zoo na kraji města nebo pobřeží s plážemi. Zóna B zahrnuje okrajové čtvrti nebo obce, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti Valencie. Letiště spadá do zóny C (značené +).

K Městu umění a vědy se dostanete linkou 10, na pláž Cabanyl tramvají 4 nebo 6, na pláž La Malvarrosa jezdí tramvaj 8. Nejbližší stanice metra k historickému centru jsou Àngel Guimerà, Xàtiva nebo Colón.

Podle toho, v jakých zónách se pohybujete, se liší cena za jízdné:

 • Jednorázová jízdenka v jedné zóně – 1,50 €
 • Jednorázová jízdenka ve dvou zónách – 2,80 €
 • Jednorázová jízdenka ve všech zónách – 4,80 € (sem patří cesta z letiště do centra Valencie)

Jednorázové jízdenky si taky můžete zakoupit po balíčku 10 kusů za zvýhodněnou cenu – 8 až 20 € podle toho, kolika zónami plánujete projíždět. Při koupi chtějte “bonometro”.

Ceny za celodenní jízdenky jsou pak následující:

 • Jízdenka SUMA T1 na 24h ve dvou zónách – 4 €
 • Jízdenka SUMA T1+ na 24h ve všech zónách – 8 €
 • Jízdenka SUMA T2 na 48h ve dvou zónách – 6,70 €
 • Jízdenka SUMA T2+ na 48h ve všech zónách – 10 €
 • Jízdenka SUMA T3 na 72h ve dvou zónách – 9,70 €
 • Jízdenka SUMA T3+ na 72h ve všech zónách – 12 €

Jízdenky si můžete koupit ve stanicích metra, na zastávkách tramvají, v prodejních sítích ATMV, v trafikách nebo na pokladnách a v automatech na nádražích RENFE.

Autobusy

Červené autobusy ve Valencii provozuje městská dopravní společnost EMT. Mají velmi hustou síť, která spojuje všechny městské části i některá malá města v okolí Valencie.

Autobusy jezdí od 4:00 do 22:30. Jízdenky zakoupíte u řidiče a stojí 1,50 € pro jednu jízdu. Na zastávkách nejsou automaty na jízdenky. Mezi 22:30 a 2:30 (o víkendech až do 3:30) pak jezdí noční autobusy CorreNIT.

Pro plánování autobusových spojů můžete využít aplikaci EMT.

Aby vám autobus zastavil, musíte natáhnout ruku pro znamení. Nastoupíte u řidiče a před výstupem zmáčknete “stop” u zadních dveří.

Autobusy EMT ve Valencii / doprava ve Valencii
Autobusy EMT ve Valencii

Dvoupatrové vyhlídkové autobusy

Příjemnou možností, jak se pohybovat po městě, jsou dvoupatrové vyhlídkové autobusy. Projíždějí kolem hlavních bodů ve Valencii. Kdykoliv můžete nastoupit a zase vystoupit. Jezdí často a v pravidelných intervalech.

Taxi

Veřejnou dopravu doplňují taxíky, které jsou ve Valencii cenově dostupné a bezpečné. Pro přivolání taxi funguje dobře aplikace Cabify. Nebo na ně můžete jednoduše mávnout na ulici – jsou bílé a nahoře svítí zeleně, pokud jsou volné (svítí oranžově, pokud jsou obsazené). Ve Valencii nefunguje Uber.

Kolo

Valencie je převážně rovinatá a kolo je tak jedním z nejoblíbenějších způsobů dopravy. Po městě je dostatek cyklostezek a dokovacích stanic. Kolo si můžete půjčit přes Valenbisi. Tady se zaregistrujete, zvolíte tarif a poté obdržíte kód s heslem, které zadáte při půjčení kola.

Půjčení auta ve Valencii

Půjčení auta je jednou z nejoblíbenějších možností, jak svým vlastním tempem poznat okolí Valencie, které je úžasné jako zbytek Španělska.

Doporučuji porovnat nabídky autopůjčoven a získat tak nejlepší služby za nejnižší cenu. Jen pozor na to, že se ceny mezi jednotlivými autopůjčovnami mohou lišit. Z naší zkušenosti nabízí nejlepší ceny a nejširší nabídku Rentalcars.com.

K půjčení auta ve Španělsku potřebujete řidičský průkaz z domovské země (občané mimo EU pak potřebují mezinárodní řidičský průkaz), pas a kreditní kartu.

V průvodci, jak na půjčení a řízení auta ve Španělsku sdílíme praktické tipy a užitečné odkazy, které se vám budou před cestou autem hodit.

Ceny ve Valencii

I když se o Valencii traduje, že je drahá, není to tak. Ceny jsou na přibližně stejné úrovně jako u jiných větších měst (Málaga, Sevilla). Pokud jste byli v Barceloně nebo v Madridu, nejspíš vás potěší, že je Valencie lacinější.

Ano, i ve Valencii můžete najít místa, kde se platí vysoké vstupné. To je ale spíše výjimkou. Navíc tato místa za vysoké vstupné opravdu stojí (př. Oceanogràfic). Většina památek a muzeí nabízí oproti jiným evropským městům výrazně nižší (a někdy taky nulové) vstupné.

Jídlo v levné restauraci vás vyjde kolem 12 € a za tříchodové menu pro dva v restaurace střední třídy zaplatíte kolem 45 €. Průměrné ceny základních surovin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,07 €
 • Chleba (0,5 kg) – 0,93 €
 • Rýže 1 kg – 1,29 €
 • Sýr 1 kg – 10,47 €
 • Voda 1,5 l – 0,57 €
 • Víno (střední kategorie) – 5 €

Praktické informace před návštěvou Valencie

 • Měna: Euro
 • Oficiální jazyk: Oficiálním jazykem ve Valencii je valencijština a španělština. Nedá se tu plně spoléhat na angličtinu (především tam, kam chodí víc místní než turisté nebo pokud budete ubytovaní v menším penzionu). Místní jsou ale přátelští a mají snahu se s vámi dorozumět, i když anglicky mluvit nebudou.
 • Neformálním pozdravem je ve Španělsku hola. Základní španělské fráze:
  • Buenos días – Dobrý den
  • Buenas noches – Dobrý večer
  • Gracias – Děkuji
  • Helados – Zmrzlina
  • Por favor – Prosím
 • Bezpečnost: Valencie je jedním z nejbezpečnějších měst ve Španělsku. V turistických oblastech (staré město, Město umění a vědy, pláže, MHD), buďte ostražití před kapsáři.
 • Siesta: Jižní evropské země jsou známé siestami mezi 13 a 16 h. To se ale týká spíše období mimo sezónu nebo restaurací a obchodů, kam chodí především místní.

Kdy navštívit Valencii?

Počasí ve Valencii je téměř po celý rok slunečné a teplé. I v zimě tu panují příjemné teploty kolem 15 °C. Zima, jaro a podzim jsou ideálním obdobím pro návštěvu Valencie. Teploty jsou příjemné, ceny jsou nižší a turistů je tu tak akorát.

Hlavní sezóna začíná ve Valencii v květnu a trvá do září. Pro někoho mohou být nevýhodou vysoké teploty (někdy až ke 40 °C), ale na druhou stranu jsou letní měsíce ideální pro koupání v moři. Pokud se chcete vyhnout největším davům turistů, červen a září jsou ideální měsíce pro návštěvu Valencie ve Španělsku.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce s tipy, co navštívit ve Valencii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Španělsku

ŠPANĚLSKO: Seznam nejkrásnějších míst ve Španělsku jsme sepsali v samostatném článku.

V průvodci, jak na půjčení a řízení auta ve Španělsku sdílíme praktické tipy a užitečné odkazy, které se vám budou před cestou autem hodit.

MADRID: Inspirujte se našimi tipy, co vidět v Madridu.

BARCELONA: Barcelona je spolu s Madridem nejnavštěvovanějším městem ve Španělsku. Podívejte se na tipy, co navštívit v Barceloně (vstupné, otevírací doba, fotografie, mapa) nebo si naplánujte svojí cestu pomocí itineráře pro Barcelonu za 3 dny.

GRANADA: Granada je historický skvost, kde se nachází světoznámý palác Alhambra. Čtěte našeho průvodce s tipy na zajímavosti a památky, co navštívit v Granadě.

SEVILLA: Sevilla je jedním z nejkrásnějších měst ve Španělsku – tady jsou průvodce a tipy, co navštívit v Seville.

ANDALUSIE: Andalusie je jednou z nejkrásnějších oblastí ve Španělsku – v našem průvodci Andalusií jsme sepsali tipy na nejkrásnější místa, co vidět v Andalusii. Nejoblíbenějším přímořským střediskem Andalusie je Málaga.

Čtěte ještě více tipů o cestování do Španělska.

Shrnutí pro průvodce a co navštívit ve Valencii

Co navštívit a vidět ve Valencii?

Projděte se labyrintem uliček starého města, které je protkané náměstími s fontánami, krásnými kostely a pouličním uměním. Nenechte si ujít návštěvu futuristického komplexu Město umění a vědy, kvůli kterému se proslavila Valencie po celém světě. A až si budete chtít trochu odpočinout od shonu města, zamiřte na jednu ze zdejších pláží, které obklopují restaurace a upravená promenáda.

Na jak dlouho navštívit Valencii?

Doporučuji si vyhradit na návštěvu Valencie alespoň 2 dny nebo i více dní, pokud plánujete strávit nějaký čas na pláži, popř. si udělat výlet po okolí.

Co ochutnat ve Valencii?

Mezi speciality, které musíte ve Valencii ochutnat, patří paella, valencijský rýžový pokrm s mořskými plody nebo zeleninou, horchata de chufa, sladký a osvěžující nápoj z tygřích ořechů, a fideuá, druh paelly, který nahrazuje rýži nudlemi. Další tipy najdete v článku. Stejně jako tip, kde ochutnat zmrzlinu s příchutí Red Bull.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *