Koloseum vstupenky

Koloseum Řím | Průvodce 2022

Jaká je pro Koloseum v Římě otevírací doba, vstupné nebo jak probíhá vstup? Tento průvodce vychází z vlastních zkušeností a oficiálních zdrojů pro rok 2022.

Aktualizováno 21. 3. 2022

Koloseum. Toužíme ho vidět všichni. My ho toužili vidět tak moc, že jsme sem při první návštěvě běželi ještě s batohy na zádech. A vyrazilo nám dech. I podruhé. Koloseum je jedno z těch míst, které velká očekávání dokonce předčí. Pokud nepočítám ten bordel okolo a milion pouličních prodejců se selfie tyčemi.

Koloseum

Koloseum je symbolem Říma s jeho 2000 let dlouhou historií. V roce 2018 ho navštívilo na 7,7 milionů lidí a stal se tak 5. nejnavštěvovanější památkou na světě.

Je to největší amfiteátr, který lidé postavili. Přežil vše od zemětřesení, přes požáry, války i nepokoje. Byl místem, kde se odehrávaly gladiátorské boje nebo boje se zvířaty. Koloseum bylo dokonce zaplaveno pro inscenaci námořních bitev.

Koloseum návštěva / Koloseum vstupné

Koloseum nebylo vždy Koloseum. Díky tomu, že ho postavil Vespasianus v roce 80 n. l., zakladatel Flaviánské dynastie, nesl amfiteátr název Flaviánský amfiteátr. Nad stavbou zůstává i v dnešní době rozum stát. Dokonalý příklad starověkého inženýrství s očíslovanými vstupními oblouky a sezením ve třech příkrých vrstvách, kdy v nejvyšší seděly děti a ženy. Koloseum pojmulo až 80 tisíc diváků, kterým poskytovala stín plátěná markýza. Pod arénou vznikla síť podzemních chodeb (hypogeum), která sloužila jako podzemní vchod pro gladiátory a ohrada pro zvířata.

Více než 500 let byl Flaviánský amfiteátr centrem zábavy Římanů. Vystavovali tady exotická zvířata, konaly se tady zápasy gladiátorů nebo popravy vězňů. Až ve středověku se název amfiteátru změnil na Koloseum. Důvod byl jednoduchý. Poblíž amfiteátru stála socha římského císaře Nera a Koloseum mělo odkazovat na kolosální velikost této sochy.

Možná vás udiví, kolik z Kolosea chybí. Z části to způsobilo nepoužívání a zemětřesení. Druhý důvod je ale zajímavější a překvapivější vzhledem k tomu, jak je stavba Kolosea v dnešní době cenná. Zdejší mramor byl totiž využívaný ke stavbě jiných věcí, například Vatikánu.

Koloseum Řím

Pokud vám zbyde čas, zajděte si ke Koloseu pozdě večer. Není tu téměř ani živáčka a je nádherně nasvícené.

Palatinův pahorek a Forum Romanum

Palatinův pahorek a Forum Romanum najdete hned naproti Koloseu. Všechna 3 místa můžete navštívit v rámci jedné vstupenky, a proto si řekneme něco málo i o nich, ať víte, že stojí za návštěvu.

Palatinův pahorek

Mýtické rodiště Říma. Palatinův pahorek, kde dle legendy v roce 753 př. n. l. Romulus založil město. Později tu vzniklo sídlo císařského paláce, bohatých patrijů a generálů celebrit. Slovo palác je odvozené od latinského názvu pro kopec neboli palatium.

Palatinův pahorek Řím

Palatinův pahorek, jak ho vidíme dnes, tvoří převážně ruiny z rozlehlého paláce císaře Domitiana. Na severovýchodě se vám naskytne z balkonu parádní výhled na Forum Romanum.

Forum Romanum

Rozsáhlé ruiny mezi Palatinovým pahorkem a Koloseum byly dříve středem veřejného dění v Římě. Forum Romanum tvoří areál velkých chrámů, soudů, úřadů a veřejných náměstí, z nichž několik budov se dodnes uchovalo ve skvělém stavu. Pokocháte se původním sídlem římského senátu, Titovým obloukem, pevností Knox, sloupy Saturnova chrámu nebo Caesarovým chrámem, kde byl Caesar po jeho vraždě v roce 44 př. n. l. spálen.

Kde leží Koloseum v Římě?

Koloseum tvoří dominantu malého náměstí Piazza del Colosseo v centru Říma. Forum Romanum s Palatinovým pahorkem najdete hned naproti. Mezi nimi se tyčí Konstantinův oblouk, který postavili v roce 315 jako památku na počest vítězství Konstantina I. Velikého v bitvě u Milvianského mostu.

Kde najdu Koloseum?

Koloseum je velmi dobře dostupné z hlavního nádraží Termini. Pěšky jsou tu za 20 minut. Doporučuju vzít to přes park Parco del Colle Oppio. Užijete si Koloseum z jiného pohledu a bez lidí V parku jsou navíc další pozůstatky antického období Říma. Je tu taky hodně pozůstatků v podobě odpadků, ale na to si brzy v Římě zvyknete. Prostě do uhlazeného Londýna má Řím hodně daleko.

Jak se dostat ke Koloseu MHD v Římě?

 • Metro – linka B → zastávka Colosseo
 • Bus – linky 75, 81, 175, 204, 673
 • Tramvaj – linka 3

Lístek na MHD koupíte jako u nás v trafikách, novinových stáncích nebo automatech a vyjde vás na 1,50 € (platnost 100 minut). Nebo si můžete vybrat mezi neomezeným cestování po několik dní:

 • 7 € – všechny spoje MHD s platností 24 hodin
 • 12,50 € – všechny spoje MHD s platností 48 hodin
 • 18 € – všechny spoje MHD s platností 72 hodin

Vstup

Na místě musíte být alespoň 15 minut předem. Bývá tu shon. Různé skupiny s průvodci a možná chvíli potrvá, než se zorientujete, tak přijďte klidně ještě dřív. Navíc vás ještě před vstupem čeká bezpečnostní kontrola.

Koloseum má celkem 3 vstupy. Vy půjdete vstupem, který se nazývá Sperone Valadier po architektovi, který navrhl tuto část Kolosea. Usnadním vám to – v současné době je to jediný otevřený vstup. Do Forum Romanum se pak dostanete kousek za Konstantinovým obloukem vpravo – Via di San Gregorio 30.

Před vstupem si připravte roušku, vstupenku (vytištěnou nebo v mobilu) a zelený COVID pas. Změří vám teplotu a zkontrolují věci, které máte při sobě. S sebou si můžete vzít menší batoh/kabelku a plastovou láhev na vodu.

Zakázané věci:

 • Velké batohy a kufry
 • Stativy (selfie tyče tolerují)
 • Tmavé a skleněné láhve
 • Alkohol
 • Spreje

Na návštěvu Kolosea si vyhraďte zhruba hodinku až dvě. Na přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek 2-3 hodiny. Dost se nachodíte, takže nezapomeňte na pohodlnou a pevnou obuv i v létě. Ale to platí pro celý Řím, pro který jsou typické nerovné dlážděné chodníky.

Otevírací doba

Otevírací doba se liší dle období. V letních měsících je otevřeno většinou v čase 8:30 – 19:00, ale teď v září se už otevírací doba zkrátila na 9:30 – 19:00. Jak se bude den krátit, bude se se západem slunce krátit i otevírací doba Kolosea (v zimě už v 16:30 s posledním vstupem v 15:30). Aktuální otevírací dobu si můžete věřit na oficiálních stránkách při rezervaci. Poslední vstup je vždy hodinu před. Zavřeno je 1.1. a 25.12.

Vstupné a lístky

Vstupenka pro Koloseum zahrnuje vstup do Forum Romanum a na Palatinův pahorek. Do každé památky máte vstup jen jednou. Forum Romanum a Palatinův pahorek tvoří jeden archeologický park s jedním vstupem.

Můžete si vybrat mezi 2 typy vstupenek. Dle toho se pak dělí výše vstupného.

Standardní vstupenka zahrnuje přístup do I. a II. úrovně Kolosea. Ceny vstupného pak jsou následující:

 • Plné vstupné 16 € + 2 € za online rezervaci
 • Snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 € + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma pro mladší 18 let + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma s Roma Pass + 2 € za online rezervaci

Poznámka ke snížené ceně pro občany EU 18-25 let: Při vstupu do Kolosea pouze prokážete svůj věk OP. Nemusíte být studentem a nepotřebujete ISIC kartu. Osobně jsem tuto informaci ověřovala přímo u pracovníků Kolosea 20.9.2021.

Už v rámci standardní vstupenky vidíte dostatek a většině turistů to stačí, ale pokud chcete vidět ještě víc, mrkněte po rozšířené vstupence Full Experience. S tou získáte vstup do všech 3 pater, arény a podzemí. Ceny vstupného pak vypadají takto:

 • Plné vstupné 22 € + 2 € za online rezervaci
 • Snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 € + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma pro mladší 18 let + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné pro držitele Roma Pass – součástí Roma Pass je pouze standardní vstupenka, ne rozšířená.

Rezervace vstupenek pro Koloseum

Pozn.: Vstupenky můžete stornovat zdarma do 24 hodin předem.

Kdy navštívit Koloseum?

Za nás je nejlepší vyrazit do Říma v zimě. Ceny letenek i ubytování jsou nejnižší a turistů je v celém Římě nejméně. Atmosféru Věčného města si tak vychutnáte daleko víc v klidu. Teploty v Římě málokdy klesnou pod bod mrazu. Navíc je tu často slunečno a v zimě si tu pak užijete teplot jako u nás na podzim. Největší okurková sezóna probíhá od druhého týdne v lednu do konce února (kolem Valentýna se počet turistů o něco zvýší).

Chcete teplejší počasí, ale menší davy? Zaleťte si do Říma od poloviny října do listopadu nebo od poloviny března do začátku května. Na jaře jen pozor na Velikonoce, kdy se Koloseum na Velký pátek zavírá dřív kvůli průvodu. Ve Velikonoční neděli a pondělí je sice otevřené, ale jsou zavřená Vatikánská muzea, takže do Kolosea zamíří mnohem víc turistů.

Koloseum Řím

Vyhnula bych se návštěvě Říma o prázdninách. Hlavně v srpnu, kdy je tu šílené horko. I samotní Italové v tomto období jezdí k moři nebo do hor. Navíc v Koloseu není moc míst, kde se před žhnoucím sluníčkem schováte. A pokud stejně vyrazíte v létě, nezapomeňte si opalovací krém s SPF, klobouk a šátek, kterým si můžete zakrýt ramena, až půjdete do Vatikánu. Vybírejte lehké, vzdušné oblečení z přírodních materiálů (například lnu, který parádně větrá).

Pitnou vodu si můžete načepovat přímo u stanice metra nebo u východu z Kolosea. V areálu najdete taky veřejné toalety a lavičky k odpočinku.

Co se týká nejlepší denní doby pro návštěvu Kolosea, nejméně turistů je tu brzy ráno a pak hodinku až dvě před uzavřením Kolosea. A pokud to spojíte s prostředkem pracovního týdne, užijete si Koloseum bez okolního shonu.

Koloseum Řím

Jak ušetřit na vstupném?

Momentálně existují 2 způsoby, jak ušetřit na vstupném do Kolosea. Dříve se nabízel ještě vstup zdarma první neděli v měsíci, ale ten je ministerstvem kultury dočasně pozastaven.

Navštivte Řím na jaře (většinou polovina března), kdy tu probíhá Týden kultury. Památky jsou přístupné zdarma včetně prostor, které běžně k vidění nebývají. Na druhou stranu spousta turistů chce ušetřit, takže je tu plno.

V Římě se dá ušetřit díky turistickým kartám Roma Pass. S těmi získáte vstupné zdarma do nejznámějších památek, jako je Koloseum, Andělský hrad nebo Kapitolská muzea a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je taky neomezené cestování po Římě a využívání informačních bodů, kam si můžete zajít nabýt telefon nebo na toaletu.

Roma Pass je v nabídce ve 3 variantách:

 • Roma Pass na 2 dny (32 €) – zdarma získáte vstup do první navštívené památky a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. K tomu můžete neomezeně cestovat po Římě po celou dobu platnosti karty.
 • Roma Pass na 3 dny (52 €) – za jednu cenu dostanete zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (př. Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 78 hodin navštívíte. K tomu navíc neomezená doprava po Římě.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card (113 €) – získáváte všechny výhody Roma Pass na 3 dny a k tomu vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 3 dny, který vás proveze kolem nejlepších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete dle potřeby vystoupit a zase nastoupit na další spoj).

Více o turistické kartě Roma Pass píšu v předchozím článku.

Koloseum Řím

Kde se najíst?

Po prohlídce Kolosea vám zaručeně vyhládne. Chodíte, kocháte se a 2-3 hodiny jsou najednou za vámi. Problém je, že oblast mezi Koloseem a Forum Romanum je natolik rozlehlá, že tu v bezprostřední blízkosti nejsou žádné restaurace. Ale pár tipů na dobré jídlo nedaleko Kolosea tu mám:

Všechny restaurací leží jen pár minut od Kolosea směrem ke Caracallovým lázním.

Restaurace nejblíž u Kolosea a nejvíc na očích bývají nejvíc turistické. S přemrštěnými cenami, které ale většinou neodpovídají tomu, co vám naservírují na talíř. Jakmile na vás někdo volá a láká vás dovnitř, vyhněte se restauraci obloukem. Zkuste zabrousit trochu víc za roh nebo jiným směrem, kde jedí místní. Pochutnáte si víc za méně peněz.

Co navštívit v okolí?

V okolí Kolosea se nachází řada míst, které rozhodně taky stojí za návštěvu. Za sebe můžu doporučit Caracallovy lázně (první fotografie níže), které nechal postavit Markus Aurelius v letech 212-216 a byly jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku. Na druhé fotografii pak vidíte Trajan´s Market (druhá fotografie), první římské nákupní centrum, které mělo 6 pater až se 150 různými obchody a byty.

Jedním z nejlepších muzeí umění jsou pak Kapitolská muzea, kde se pokocháte sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů úzce spjatých s historií Říma. Spolu s Vatikánskými muzei a galerií Borghese jsou Kapitolská muzea další místo, které musí navštívit všichni milovníci umění. A taky zdejší náměstí, které má dokonale oválný tvar a bylo navrženo Michelangelem. Navíc je odtud parádní výhled na Forum Romanum a Koloseum za ním.

Rezervace vstupenek pro Koloseum

Pozn.: Vstupenky můžete stornovat zdarma do 24 hodin předem.

Související články o Římě

Více průvodců

Scroll to Top