Koloseum vstupenky

Koloseum v Římě | Průvodce (vstupenky, otevírací doba, tipy) pro rok 2021

Pokud hledáte, jaká je pro Koloseum v Římě otevírací doba, vstupné nebo jak probíhá rezervace, často se dozvíte zastaralé nebo neověřené informace. Tento průvodce vychází z oficiálních zdrojů a vlastních zkušeností pro rok 2021 a je pravidelně aktualizován.

Římské koloseum. Toužíme ho vidět všichni. Občas má člověk velké očekávání a pak, když na místo přijde naživo, je zklamaný. My ho toužili vidět tak moc, že jsme sem při první návštěvě běželi ještě s batohy na zádech. A vyrazilo nám dech. I podruhé. Koloseum je jedno z těch míst, které velká očekávání naplní nebo je i předčí.

Dech nám popravdě vyrazil i ten bordel okolo a milion pouličních prodejců se selfie tyčemi. To se na fotkách Kolosea už nevidí. Dobrou zprávou je, že se zdržují převážně u Kolosea (odpadky i prodejci) a ostatní části historického Říma už jsou upravenější.

Zajímavosti o Koloseu

Koloseum je symbolem Říma s téměř 2000 letou historií. V roce 2018 ho navštívilo na 7,7 milionů lidí a stal se tak 5. nejnavštěvovanější památkou na světě.

Stále je největším amfiteátrem, který kdy lidé postavili. Přežil zemětřesení, požáry, války i nepokoje. Odehrávaly se tady gladiátorské boje a boje se zvířaty. Nebo bylo zaplaveno pro falešné námořní bitvy.

Koloseum návštěva / Koloseum vstupné

Koloseum bylo původně známé jako Flaviánský amfiteátr, který postavil zakladatel Flaviánské dynastie, císař Vespasianus v roce 80 n. l. Stavba je dokonalým příkladem starověkého inženýrství, nad kterým zůstává rozum stát. Očíslované vstupní oblouky a sezení ve třech příkrých vrstvách (v nejvyšší části seděly ženy a děti). Pojme až 80 tisíc diváků. Nad hlavou poskytovala stín divákům plátěná markýza. Pod arénou vybudovali síť podzemních chodeb neboli hypogeum, která sloužila jako ohrada pro zvířata a podzemní vchod pro gladiátory z nedaleké školy gladiátorů.

Flaviánský amfiteátr byl více než 500 let centrem zábavy římského lidu – probíhali tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů nebo zápasy gladiátorů. Ve středověku se název amfiteátru změnil na Koloseum, aby odkazoval na kolosální sochu římského císaře Nera, která stála poblíž.

Možná vás překvapí, kolik z Kolosea chybí. Částečně je to způsobené z nepoužívání a zemětřesení, ale taky byl zdejší mramor využívaný k výrobě jiných věcí. Například ke stavbě Vatikánu.

Pokud vám zbyde čas, zajděte si ke Koloseu pozdě večer. Není tu téměř ani živáčka a je nádherně nasvícené.

Palatinův pahorek a Forum Romanum

Palatinův pahorek a Forum Romanum najdete hned naproti Koloseu. Všechna 3 místa můžete navštívit v rámci jedné vstupenky, a proto si řekneme něco málo i o nich, ať víte, že stojí za návštěvu.

Palatinův pahorek

Palatinův pahorek je mýtické rodiště Říma. Dle legendy tady Romulus založil město v roce 753 př. n. l. Později se stal sídlem císařského paláce, bohatých patrijů a generálů celebrit. Víte, odkud je odvozené slovo palác? Od latinského názvu pro kopec neboli palatium.

Palatinův pahorek, jak ho vidíme dnes, tvoří převážně ruiny z rozlehlého paláce císaře Domitiana. Na severovýchodě se vám naskytne z balkonu parádní výhled na Forum Romanum.

Forum Romanum

Forum Romanum představují rozsáhlé ruiny mezi Palatinovým pahorkem a Koloseem. V dobách starověkého Říma to tady žilo. Areál velkých chrámů, soudů, úřadů a hlučných veřejných náměstí. Několik budov se podařilo uchovat ve skvělém stavu. Můžete obdivovat původní sídlo římského senátu Curia, jeden z nejimpozantnějších triumfálních oblouků Říma, Titův oblouk, sloupy Saturnova chrámu, pevnosti Knox, kde se uchovávaly zásoby zlata a stříbra, Caesarův chrám, kde byl Caesar po jeho vraždě v Largo Argentina roku 44 př. n. l. spálen.

Kde leží Koloseum v Římě?

Koloseum tvoří dominantu malého náměstí Piazza del Colosseo v centru Říma. Forum Romanum s Palatinovým pahorkem najdete hned naproti. Mezi nimi se tyčí Konstantinův oblouk, který postavili v roce 315 jako památku na počest vítězství Konstantina I. Velikého v bitvě u Milvianského mostu.

Jak se dostat ke Koloseu?

Koloseum je velmi dobře dostupné z hlavního nádraží Termini. Pěšky jsou tu za 20 minut. Doporučuju vzít to přes park Parco del Colle Oppio. Užijete si Koloseum z jiného pohledu a bez lidí V parku jsou navíc další pozůstatky antického období Říma. Je tu taky hodně pozůstatků v podobě odpadků, ale na to si brzy v Římě zvyknete. Prostě do uhlazeného Londýna má Řím hodně daleko.

Jak se dostat ke Koloseu MHD v Římě?

 • Metro – linka B → zastávka Colosseo
 • Bus – linky 75, 81, 175, 204, 673
 • Tramvaj – linka 3

Lístek na MHD koupíte jako u nás v trafikách, novinových stáncích nebo automatech a vyjde vás na 1,50 € (platnost 100 minut). Nebo si můžete vybrat mezi neomezeným cestování po několik dní:

 • 7 € – všechny spoje MHD s platností 24 hodin
 • 12,50 € – všechny spoje MHD s platností 48 hodin
 • 18 € – všechny spoje MHD s platností 72 hodin

Jak probíhá návštěva Kolosea?

Na místě musíte být alespoň 15 minut předem. Bývá tu shon. Různé skupiny s průvodci a možná chvíli potrvá, než se zorientujete, tak přijďte klidně ještě dřív. Navíc vás ještě před vstupem čeká bezpečnostní kontrola.

Koloseum má celkem 3 vstupy. Vy půjdete vstupem, který se nazývá Sperone Valadier po architektovi, který navrhl tuto část Kolosea. Usnadním vám to – v současné době je to jediný otevřený vstup. Do Forum Romanum se pak dostanete kousek za Konstantinovým obloukem vpravo – Via di San Gregorio 30.

Před vstupem si připravte roušku, vstupenku (vytištěnou nebo v mobilu) a zelený COVID pas. Změří vám teplotu a zkontrolují věci, které máte při sobě. S sebou si můžete vzít menší batoh/kabelku a plastovou láhev na vodu.

Zakázané věci:

 • Velké batohy a kufry
 • Stativy (selfie tyče tolerují)
 • Tmavé a skleněné láhve
 • Alkohol
 • Spreje

Na návštěvu Kolosea si vyhraďte zhruba hodinku až dvě. Na přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek 2-3 hodiny. Dost se nachodíte, takže nezapomeňte na pohodlnou a pevnou obuv i v létě. Ale to platí pro celý Řím, pro který jsou typické nerovné dlážděné chodníky.

Jaká je otevírací doba římského Kolosea?

Otevírací doba se liší dle období. V letních měsících je otevřeno většinou v čase 8:30 – 19:00, ale teď v září se už otevírací doba zkrátila na 9:30 – 19:00. Jak se bude den krátit, bude se se západem slunce krátit i otevírací doba Kolosea (v zimě už v 16:30 s posledním vstupem v 15:30). Aktuální otevírací dobu si můžete věřit na oficiálních stránkách při rezervaci. Poslední vstup je vždy hodinu před. Zavřeno je 1.1. a 25.12.

Jaké je vstupné do Kolosea?

Vstupenka do Kolosea zahrnuje vstup do Forum Romanum a na Palatinův pahorek. Do každé památky máte vstup jen jednou. Forum Romanum a Palatinův pahorek tvoří jeden archeologický park s jedním vstupem.

Můžete si vybrat mezi 2 typy vstupenek. Dle toho se pak dělí výše vstupného.

Standardní vstupenka zahrnuje přístup do I. a II. úrovně Kolosea. Ceny vstupného pak jsou následující:

 • Plné vstupné 16 € + 2 € za online rezervaci
 • Snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 € + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma pro mladší 18 let + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma s Roma Pass + 2 € za online rezervaci

Poznámka ke snížené ceně pro občany EU 18-25 let: Při vstupu do Kolosea pouze prokážete svůj věk OP. Nemusíte být studentem a nepotřebujete ISIC kartu. Osobně jsem tuto informaci ještě ověřovala přímo u pracovníků Kolosea 20.9.2021.

Už v rámci standardní vstupenky vidíte dostatek a většině turistů to stačí, ale pokud chcete vidět ještě víc, mrkněte po rozšířené vstupence Full Experience. S tou získáte vstup do všech 3 pater, arény a podzemí. Ceny vstupného pak vypadají takto:

 • Plné vstupné 22 € + 2 € za online rezervaci
 • Snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 € + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma pro mladší 18 let + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné pro držitele Roma Pass – součástí Roma Pass je pouze standardní vstupenka, ne rozšířená.

Jak zarezervovat vstupenky do Kolosea?

V současné době platí, že si musíte své místo v Koloseu zarezervovat. Počet míst je omezený a neexistuje jiná možnost, jak návaly turistů zkorigovat. Rezervaci provádíte i u dětí, které mají vstupné zdarma. Poplatek za každou rezervaci je 2 €.

Čas si rezervujete jen u Kolosea. Do Forum Romanum a Palatinového pahorku si už čas rezervovat nemusíte. Na oběhnutí všech 3 památek máte 24 hodin.

Vstupenku objednáte na oficiálních stránkách Kolosea. Pozor, řada stránek působí dojmem oficiálních stránek, ale není to tak.

 1. Zvolíte datum a čas. Po zakoupení nemůžete přesunout vstupenku na jiný čas nebo termín, tak raději pořádně promyslete.

2. Objeví se nová tabulka, kde vyberete typ vstupenky. Můžete naráz objednat víc rezervací najednou. Sjedete v nabídce a potvrdíte.

3. Vyplníte své údaje. Pozor především na email, kam vám přijde vstupenka.

4. Potvrdíte platbu kartou a odsouhlasíte podmínky o ochraně osobních údajů.

Po zaplacení vám na email dorazí vstupenka, kterou si vytisknete nebo stáhnete do mobilu. Důležité je, aby byl dobře vidět čárový kód, který snímnete při vstupu do Kolosea. Vstupenku si vytisknou všichni, tj. i ti, co mají nárok na snížené vstupné nebo vstupné zdarma. Na místě pak pracovník ověří nárok na slevu na vstupném (OP, pas).

Druhou možností je objednat si vstupenku přes Getyourguide, kde najdete lístky na celou řadu atrakcí a památek po celém světě. Výhodou je, že máte za pár kliknutí hotovo a vše přehledně na jednom místě. V případě jakýchkoliv problémů je k dispozici fungující podpora. A kdo někdy něco řešil s Italy, ví, jak moc je fungující podpora důležitá 😃. Lístky můžete stornovat 24 hodin předem zdarma.

Kdy navštívit Koloseum?

Za nás je nejlepší vyrazit do Říma v zimě. Ceny letenek i ubytování jsou nejnižší a turistů je v celém Římě nejméně. Atmosféru Věčného města si tak vychutnáte daleko víc v klidu. Teploty v Římě málokdy klesnou pod bod mrazu. Navíc je tu často slunečno a v zimě si tu pak užijete teplot jako u nás na podzim. Největší okurková sezóna probíhá od druhého týdne v lednu do konce února (kolem Valentýna se počet turistů o něco zvýší).

Chcete teplejší počasí, ale menší davy? Zaleťte si do Říma od poloviny října do listopadu nebo od poloviny března do začátku května. Na jaře jen pozor na Velikonoce, kdy se Koloseum na Velký pátek zavírá dřív kvůli průvodu. Ve Velikonoční neděli a pondělí je sice otevřené, ale jsou zavřená Vatikánská muzea, takže do Kolosea zamíří mnohem víc turistů.

Vyhnula bych se návštěvě Říma o prázdninách. Hlavně v srpnu, kdy je tu šílené horko. I samotní Italové v tomto období jezdí k moři nebo do hor. Navíc v Koloseu není moc míst, kde se před žhnoucím sluníčkem schováte. A pokud stejně vyrazíte v létě, nezapomeňte si opalovací krém s SPF, klobouk a šátek, kterým si můžete zakrýt ramena, až půjdete do Vatikánu. Vybírejte lehké, vzdušné oblečení z přírodních materiálů (například lnu, který parádně větrá).

Pitnou vodu si můžete načepovat přímo u stanice metra nebo u východu z Kolosea. V areálu najdete taky veřejné toalety a lavičky k odpočinku.

Co se týká nejlepší denní doby pro návštěvu Kolosea, nejméně turistů je tu brzy ráno a pak hodinku až dvě před uzavřením Kolosea. A pokud to spojíte s prostředkem pracovního týdne, užijete si Koloseum bez okolního shonu.

Jak ušetřit na vstupném do Kolosea?

Momentálně existují 2 způsoby, jak ušetřit na vstupném do Kolosea. Dříve se nabízel ještě vstup zdarma první neděli v měsíci, ale ten je ministerstvem kultury dočasně pozastaven.

Navštivte Řím na jaře (většinou polovina března), kdy tu probíhá Týden kultury. Památky jsou přístupné zdarma včetně prostor, které běžně k vidění nebývají. Na druhou stranu spousta turistů chce ušetřit, takže je tu plno.

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Roma Pass se nabízí ve 3 variantách:

 • Roma Pass na 2 dny (32 €) – zdarma vstup do první navštívené památky (doporučuju vybrat jako první právě Koloseum, kde ušetříte nejvíc) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 2 dnů navštívíte. Neomezené cestování po dobu 2 dnů v Římě k tomu.
 • Roma Pass na 3 dny (52 €) – zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (př. Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 3 dnů navštívíte. I tady je součástí neomezené cestování po dobu platnosti karty.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card (113 €) – získáváte výhody Roma Pass na 3 dny a k tomu vstup zdarma do Vatikánu a jízdu vyhlídkovým autobusem po 3 dny, který vás proveze kolem největších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

Více o turistické kartě Roma Pass píšu v předchozím článku.

Kde se najíst v okolí Kolosea?

Po prohlídce Kolosea vám zaručeně vyhládne. Chodíte, kocháte se a 2-3 hodiny jsou najednou za vámi. Problém je, že oblast mezi Koloseem a Forum Romanum je natolik rozlehlá, že tu v bezprostřední blízkosti nejsou žádné restaurace. Ale pár tipů na dobré jídlo nedaleko Kolosea tu mám:

Všechny restaurací leží jen pár minut od Kolosea směrem ke Caracallovým lázním.

S restauracemi u Kolosea se to má stejně jako jinde na světě u hlavních atrakcí. Ty nejbližší a nejvíc na očích bývají nejvíc turistické. S přemrštěnými cenami a často s nabídkou, která neodpovídá lokální kuchyni. Jakmile na vás někdo volá a láká vás dovnitř, vyhněte se restauraci obloukem. Zkuste zabrousit trochu víc za roh, kde jedí místní. Pochutnáte si víc.

Co navštívit v okolí Kolosea?

V okolí Kolosea se nachází řada míst, které rozhodně taky stojí za návštěvu. Za sebe můžu doporučit Caracallovy lázně (první fotografie níže), které nechal postavit Markus Aurelius v letech 212-216 a byly jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku. Na druhé fotografii pak vidíte Trajan´s Market (druhá fotografie), první římské nákupní centrum, které mělo 6 pater až se 150 různými obchody a byty.

Jedním z nejlepších muzeí umění jsou pak Kapitolská muzea, kde se pokocháte sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů úzce spjatých s historií Říma. Spolu s Vatikánskými muzei a galerií Borghese jsou Kapitolská muzea další místo, které musí navštívit všichni milovníci umění. A taky zdejší náměstí, které má dokonale oválný tvar a bylo navrženo Michelangelem. Navíc je odtud parádní výhled na Forum Romanum a Koloseum za ním.

Související články o Římě

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top