Koloseum Řím 2023: vstup, vstupenky, zajímavosti

Jaká je pro Koloseum v Římě otevírací doba, vstupné nebo jak probíhá vstup? Tento průvodce vychází z vlastních zkušeností a oficiálních zdrojů pro rok 2023.

Koloseum. Toužíme ho vidět všichni. My ho toužili vidět tak moc, že jsme sem při první návštěvě běželi ještě s batohy na zádech. A byli jsme ohromení. I podruhé.

Koloseum je jedno z těch míst, které velká očekávání dokonce předčí. Pokud nepočítám ty odpadky okolo a spoustu pouličních prodejců se selfie tyčemi.

Koloseum – základní informace

 • Vstupné do Kolosea: plné vstupné 16 €, snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 €, vstupné zdarma pro mladší 18 let + 2 € za online rezervaci, vstupné zdarma s Roma Pass + 2 € za online rezervaci; vždy je poplatek 2 € za online rezervaci
 • Otevírací doba: 2. ledna – 28. února 9:00-16:30, 1. března – 26. března 9:00-17:30, 27. března – 31. srpna 9:00-19:15, 1. září – 30. září 9:00-19:00, 1. října – 30. října 9:00-18:30, 31. října – 31. prosince 9:00-16:30
 • Jak se dostat ke Koloseu: metro linka B – zastávka Colosseo, autobus – linky 75, 81, 175, 204, 673, tramvaj – linka 3

Pokud si rezervujete vstupenky do Kolosea na tomto odkaze, přeskočíte frontu. Vstupenku si pak můžete vytisknout nebo jí jednoduše oskenovat z mobilu při vstupu. V případě potřeby se dají vstupenky stornovat 24 hodin předem. U Kolosea půjdete vstupem vyhrazeným pro jednotlivce s označením Ticket Holder and Roma Pass. Další možností je prohlídka Kolosea s průvodcem.

Koloseum zajímavosti

Koloseum je symbolem Říma s jeho 2000 let dlouhou historií. V roce 2018 ho navštívilo na 7,7 milionů lidí a stal se tak 5. nejnavštěvovanější památkou na světě.

Je to největší amfiteátr, který lidé postavili. Přežil zemětřesení, požáry, války a nepokoje. Byl místem, kde se odehrávaly gladiátorské boje nebo boje se zvířaty. Koloseum bylo dokonce zaplaveno pro inscenaci námořních bitev.

Koloseum v Římě vstup

Zajímavostí je, že Koloseum nebylo vždy Koloseum. V roce 80 n. l. ho nechal postavil Vespasianus, který byl zakladatel Flaviánské dynastie. Díky tomu dostal amfiteátr název Flaviánský amfiteátr.

ad stavbou zůstává i v dnešní době rozum stát. Koloseum v Římě je dokonalý příklad starověkého inženýrství – má očíslované vstupní oblouky a sezení ve třech příkrých vrstvách, kdy v nejvyšší části seděly děti a ženy.

Koloseum pojmulo až 80 tisíc diváků, kterým poskytovala stín plátěná markýza. Pod arénou vznikla síť podzemních chodeb (hypogeum), která sloužila jako podzemní vchod pro gladiátory a ohrada pro zvířata.

Koloseum Řím

Více než 500 let byl Flaviánský amfiteátr centrem zábavy Římanů. Vystavovali tady exotická zvířata, konaly se tady zápasy gladiátorů nebo popravy vězňů.

Až ve středověku se název amfiteátru změnil na Koloseum. Důvod byl jednoduchý. Poblíž amfiteátru stála socha římského císaře Nera a Koloseum mělo odkazovat na kolosální velikost této sochy.

Možná vás udiví, kolik z Kolosea chybí. Z části to způsobilo nepoužívání a zemětřesení.

Druhý důvod je ale zajímavější a překvapivější vzhledem k tomu, jak je stavba Kolosea v dnešní době cenná. Zdejší mramor byl totiž využívaný ke stavbě jiných staveb, například Vatikánu.

Tip: Pokud vám zbyde čas, zajděte si ke Koloseu pozdě večer. Byli jsme překvapení, jak málo lidí tu bylo. Koloseum je večer nádherně nasvícené a vyzařuje zase jinou atmosféru než ve dne.

Koloseum v noci

Palatinův pahorek a Forum Romanum

Palatinův pahorek a Forum Romanum najdete hned naproti Koloseu. Všechna 3 místa můžete navštívit v rámci jedné vstupenky.

Palatinův pahorek

Palatinův pahorek je mýtické rodiště Říma. Tady dle legendy v roce 753 př. n. l. Romulus založil město. Později tu vzniklo sídlo císařského paláce, bohatých patrijů a generálů celebrit.

Slovo palác je odvozené od latinského názvu pro kopec neboli palatium.

Palatinův pahorek, jak ho vidíme dnes, tvoří převážně ruiny z rozlehlého paláce císaře Domitiana. Na severovýchodě se vám naskytne z balkonu skvělý výhled na Forum Romanum.

Palatinův pahorek Řím
Palatinův pahorek Řím
Palatinův pahorek Řím
výhled z Palatinova pahorku na Forum Romanum

Forum Romanum

Forum Romanum představuje rozsáhlé ruiny mezi Palatinovým pahorkem a Koloseem. Dříve se jednalo o střed veřejného dění v Římě.

Ruiny tvoří areál velkých chrámů, soudů, úřadů a veřejných náměstí, z nichž několik budov se dodnes uchovalo ve skvělém stavu. Pokocháte se původním sídlem římského senátu, Titovým obloukem, pevností Knox, sloupy Saturnova chrámu nebo Caesarovým chrámem, kde byl Caesar po jeho vraždě v roce 44 př. n. l. spálen.

Forum Romanum a Palatinův pahorek určitě stojí za návštěvu.

Forum Romanum Řím
Forum Romanum Řím
Forum Romanum Řím

Kde leží Koloseum v Římě?

Koloseum tvoří dominantu malého náměstí Piazza del Colosseo v centru Říma. Forum Romanum s Palatinovým pahorkem najdete hned naproti. Mezi nimi se tyčí Konstantinův oblouk, který postavili v roce 315 jako památku na počest vítězství Konstantina I. Velikého v bitvě u Milvianského mostu.

Jak se dostat ke Koloseu v Římě?

Koloseum je velmi dobře dostupné z hlavního nádraží Termini. Pěšky jste tu do 20 minut. Pokud půjdete přes park Parco del Colle Oppio, užijete si Koloseum z jiného pohledu a bez lidí

Koloseum v Římě
Pohled z parku na Koloseum

V parku jsou navíc další pozůstatky antického období Říma. Je tu taky hodně pozůstatků v podobě odpadků, ale na to si brzy v Římě zvyknete. Řím má do uhlazeného Dubaje hodně daleko.

 • Metro linka B – zastávka Colosseo
 • Autobus – linky 75, 81, 175, 204, 673
 • Tramvaj – linka 3

Lístek na MHD koupíte v trafikách, novinových stáncích nebo automatech. Vyjde vás na 1,50 € (platnost 100 minut, popř. si můžete rovnou koupit balíček po 10 lístkách za 15 €). Další variantou je koupit celodenní vstupenky s neomezeným cestováním po Římě:

 • 7 € – všechny spoje MHD s platností 24 hodin
 • 12,50 € – všechny spoje MHD s platností 48 hodin
 • 18 € – všechny spoje MHD s platností 72 hodin

Pozn.: Platí vždy od první validace.

Vstup

U Kolosea musíte být alespoň 15 minut předem. Bývá tu shon. Mísí se tu jednotlivci a různé skupiny s průvodci, takže je lepší vyhradit si pár minut, než se zorientujete. Navíc vás ještě před vstupem čeká bezpečnostní kontrola.

Dovnitř vás pustí v čas, který jste si zvolili v rezervaci. To neplatí pro Forum Romanum a Palatinův pahorek, kam můžete jít před nebo až po návštěvě Kolosea – sem si konkrétní čas nerezervujete.

Koloseum má celkem 3 vstupy. Vy půjdete vstupem pro jednotlivce – vše je značené. Do Forum Romanum a Palatinova pahorku se pak dostanete kousek za Konstantinovým obloukem vpravo – Via di San Gregorio 30.

Před vstupem si připravte vstupenku (vytištěnou nebo v mobilu), kterou naskenujete před vstupem. Zároveň vás čeká bezpečnostní kontrola. S sebou si můžete vzít menší batoh/kabelku a plastovou láhev na vodu.

Co si nesmíte vzít do Kolosea:

 • Velké batohy a kufry
 • Stativy (selfie tyče tolerují)
 • Tmavé a skleněné láhve
 • Alkohol
 • Sprej

Na návštěvu Kolosea si vyhraďte zhruba hodinku až dvě. Na přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek 2-3 hodiny. Dost se nachodíte, takže nezapomeňte na pohodlnou a pevnou obuv i v létě. Ale to platí pro celý Řím, pro který jsou typické nerovné dlážděné chodníky.

Koloseum Řím vstup

Otevírací doba

Otevírací doba Kolosea v Římě se liší dle období. Aktuální otevírací dobu uvidíte při rezervaci vstupenky online – rezervace předem je povinná. Poslední vstup do Kolosea je vždy hodinu před. Zavřeno je 1.1. a 25.12.

Otevírací doba Kolosea:

 • 2. ledna – 28. února 9:00-16:30
 • 1. března – 26. března 9:00-17:30
 • 27. března – 31. srpna 9:00-19:15
 • 1. září – 30. září 9:00-19:00
 • 1. října – 30. října 9:00-18:30
 • 31. října – 31. prosince 9:00-16:30

Vstupné a lístky

Vstupenky do Kolosea se musí rezervovat předem. Na místě jsou sice pokladny, ale slouží pouze pro informace. Bez předchozí rezervace se dovnitř nedostanete.

Vstupenka pro Koloseum zahrnuje taky vstup do Forum Romanum a na Palatinův pahorek. Do každé památky máte vstup jen jednou. Forum Romanum a Palatinův pahorek tvoří jeden archeologický park s jedním vstupem.

Můžete si vybrat mezi 2 typy vstupenek. Podle toho se pak odvíjí výše vstupného.

Standardní vstupenka zahrnuje přístup do I. a II. úrovně Kolosea. Ceny vstupného pak jsou následující:

 • Plné vstupné 16 € + 2 € za online rezervaci
 • Snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 € + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma pro mladší 18 let + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma s Roma Pass + 2 € za online rezervaci

Poznámka ke snížené ceně pro občany EU 18-25 let: Při vstupu do Kolosea pouze prokážete svůj věk OP. Nemusíte být studentem a nepotřebujete ISIC kartu. Osobně jsem tuto informaci ověřovala přímo u pracovníků Kolosea.

Už v rámci standardní vstupenky vidíte dostatek a většině turistů to stačí. Pokud chcete vidět ještě víc, podívejte se po rozšířené vstupence Full Experience. S tou získáte vstup do všech 3 pater, arény a podzemí. Ceny vstupného pak vypadají takto:

 • Plné vstupné 22 € + 2 € za online rezervaci
 • Snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 € + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné zdarma pro mladší 18 let + 2 € za online rezervaci
 • Vstupné pro držitele Roma Pass – součástí Roma Pass je pouze standardní vstupenka, ne rozšířená.
Koloseum Řím

Rezervace vstupenek pro Koloseum

Pokud si rezervujete vstupenky do Kolosea na tomto odkaze, přeskočíte frontu. Vstupenku si pak můžete vytisknout nebo jí jednoduše oskenovat z mobilu při vstupu.

V případě potřeby se dají vstupenky stornovat 24 hodin předem. U Kolosea půjdete vstupem vyhrazeným pro jednotlivce s označením Ticket Holder and Roma Pass.

Další možností je prohlídka Kolosea s průvodcem.

Kdy navštívit Koloseum?

Doporučuju vyrazit do Říma v zimě – od druhého týdne v lednu do konce února (kolem Valentýna se počet turistů o něco zvýší). Ceny letenek i ubytování jsou nejnižší a turistů je v celém Římě nejméně. Atmosféru Věčného města si tak vychutnáte daleko víc v klidu.

Teploty v Římě málokdy klesnou pod bod mrazu. Navíc je tu často slunečno a v zimě si tu pak užijete teplot jako u nás na podzim.

Chcete teplejší počasí, ale menší davy? Zaleťte si do Říma od poloviny října do listopadu nebo od poloviny března do začátku května.

Na jaře jen pozor na Velikonoce, kdy se Koloseum na Velký pátek zavírá dřív kvůli průvodu. Ve Velikonoční neděli a pondělí je sice otevřené, ale jsou zavřená Vatikánská muzea, takže do Kolosea zamíří mnohem víc turistů.

Koloseum a Konstantinův oblouk Řím
Koloseum a Konstantinův oblouk

Nedoporučuji návštěvu Říma o prázdninách. Hlavně v srpnu, kdy stoupají teploty v Římě opravdu vysoko. I samotní Italové v tomto období jezdí k moři nebo do hor. Navíc v Koloseu není moc míst, kde se před žhnoucím sluníčkem schováte.

Pokud plánujete návštěvu Kolosea v létě, nezapomeňte si opalovací krém s SPF, klobouk a šátek, kterým si můžete zakrýt ramena, až půjdete do Vatikánu. Vybírejte lehké, vzdušné oblečení z přírodních materiálů (například lnu, který parádně větrá).

Pokud to půjde, naplánujte si návštěvu na brzy ráno nebo naopak k večeru, kdy není takové teplo.

Pitnou vodu si můžete načepovat přímo u stanice metra, u východu z Kolosea nebo na několika dalších místech včetně Forum Romanum a Palanitova pahorku. V areálu najdete taky veřejné toalety a lavičky k odpočinku.

Co se týká nejlepší denní doby pro návštěvu Kolosea, nejméně turistů je tu brzy ráno a pak hodinku až dvě před uzavřením Kolosea. Nejlépe uprostřed pracovního týdne.

Koloseum v Římě vstupné, zajímavosti

Jak ušetřit na vstupném?

Momentálně existují 2 způsoby, jak ušetřit na vstupném do Kolosea. Dříve se nabízel ještě vstup zdarma první neděli v měsíci, ale ten je ministerstvem kultury dočasně pozastaven.

Navštivte Řím na jaře (většinou polovina března), kdy tu probíhá Týden kultury. Památky jsou přístupné zdarma včetně prostor, které běžně k vidění nebývají. Na druhou stranu spousta turistů chce ušetřit, takže je tu plno.

V Římě se dá ušetřit díky turistickým kartám Roma Pass. S těmi získáte vstupné zdarma do nejznámějších památek, jako je Koloseum, Andělský hrad nebo Kapitolská muzea a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je taky neomezené cestování po Římě a využívání informačních bodů, kam si můžete zajít nabýt telefon nebo na toaletu.

Roma Pass je v nabídce ve 3 variantách:

 • Roma Pass na 2 dny (33 €) – zdarma získáte vstup do první navštívené památky a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. K tomu můžete neomezeně cestovat po Římě po celou dobu platnosti karty.
 • Roma Pass na 3 dny (53 €) – za jednu cenu dostanete zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (př. Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 78 hodin navštívíte. K tomu navíc neomezená doprava po Římě.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card (129 €) – získáváte všechny výhody Roma Pass na 3 dny a k tomu vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 3 dny, který vás proveze kolem nejlepších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete dle potřeby vystoupit a zase nastoupit na další spoj).

Více informací se dozvíte v předchozím článku o turistické kartě Roma Pass.

Koloseum v Římě zajímavosti

Kde se najíst?

Po prohlídce Kolosea vám zaručeně vyhládne. Chodíte, kocháte se a 2-3 hodiny jsou najednou za vámi. Problém je, že areál Kolosea a Forum Romanum je natolik rozlehlá, že tu v bezprostřední blízkosti nejsou žádné restaurace. Ale pár tipů na dobré jídlo nedaleko Kolosea tu mám:

 • Li Rioni a Santiquattro, kde si dáte skvělou pizzu a další italské pokrmy. Otevřeno mají kromě úterý denně od 19:00.
 • V Hostaria I Clementini si pochutnáte na pravé římské kuchyni. Otevřeno mají na oběd i večeři.
 • Pizzería di Sforza Piero je ideální místo, pokud si chcete vzít jen plátek pizzy do ruky. Otevřeno mají po celý den.

Všechny restaurací leží jen pár minut od Kolosea směrem ke Caracallovým lázním.

Restaurace nejblíž u Kolosea a nejvíc na očích bývají hodně turistické. S přemrštěnými cenami, které ale většinou neodpovídají tomu, co vám naservírují na talíř. Jakmile na vás někdo volá a láká vás dovnitř, restauraci se vyhněte.

Zkuste zabrousit trochu víc za roh nebo jiným směrem, kde jedí místní. Pochutnáte si víc za méně peněz a ještě podpoříte místní restauratéry.

Co navštívit v okolí?

V okolí Kolosea se nachází řada míst, které rozhodně taky stojí za návštěvu. Za sebe můžu doporučit Caracallovy lázně (první fotografie níže), které nechal postavit Markus Aurelius v letech 212-216 a byly jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku.

Na druhé fotografii pak vidíte Trajanovy trhy (druhá fotografie), první římské nákupní centrum, které mělo 6 pater a 150 různých obchodů a bytů.

Caracallovy lázně
Trajanovy trhy

Jedním z nejlepších muzeí umění jsou pak Kapitolská muzea, kde se pokocháte sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů úzce spjatých s historií Říma. Spolu s Vatikánskými muzei a galerií Borghese jsou Kapitolská muzea další místo, které musí navštívit všichni milovníci umění.

A taky zdejší náměstí, které má dokonale oválný tvar a bylo navrženo Michelangelem. Navíc je odtud skvělý výhled na Forum Romanum a Koloseum za ním.

Rezervace vstupenek pro Koloseum

Vstupenky do Kolosea se musí rezervovat předem. Na místě jsou sice pokladny, ale slouží pouze pro informace. Bez předchozí rezervace se dovnitř nedostanete. Vstupenku si pak můžete vytisknout nebo jí jednoduše oskenovat z mobilu při vstupu. Při objednání přes odkaz výše se dají vstupenky v případě potřeby stornovat 24 hodin předem. U Kolosea pak půjdete vstupem vyhrazeným pro jednotlivce s označením Ticket Holder and Roma Pass.

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní výlet.

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.