Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma 2024? Naše tipy + mapa

Řím jak se dostat z letiště do centra

Podrobný průvodce, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma – vlaky, autobusy, taxi, ceny, kde nastoupit a jak se dostat do centra v noci.

Letiště Fiumicino

Letiště Fiumicino je hlavním letištěm pro Řím, které obslouží přes 40 milionů pasažérů ročně. Má zkratku FCO a celý název zní Fiumicino International Airport Leonardo da Vinci.

Letiště se nachází 35 km jihozápadně od Říma, takže se sem nedostanete městskou dopravou.

Letiště Fiumicino má 3 terminály – terminál T1, terminál T3 a terminál T5. Nás budou zajímavat terminály 1 a 3 podle toho, kam přiletíte. Terminál 1 slouží pro evropské lety a terminál 3 pro mimoevropské lety.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma
Mapa letiště Fiumicino

Centrální nádraží Termini Station

Autobusy i vlaky vás ve většině případů zavezou na nádraží Termini Station, které je hlavním centrálním nádražím v Římě a důležitou spojnicí pro místní a dálkové spoje.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma
Centrální nádraží Termini

Přímo u nádraží je taky zastávka metra Termini, kde staví linky A a B. Z nádraží se zároveň snadno dostanete do historického centra města. Všechna významná místa, jako fontána di Trevi nebo Koloseum jsou v docházkové vzdálenosti (až na Vatikán, kam dojedete metrem přímo od nádraží Termini).

Nádraží Termini, Řím
Nádraží Termini, Řím

Vzhledem ke strategické poloze je v okolí dostatek hotelů, kde se můžete ubytovat. Přikládám několik tipů na ubytování s dobrým poměrem cena/kvalita poblíž nádraží Termini:

 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • Hotel Borromeo – útulné dobové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací (pro 2-4 osoby); pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra; krásná střešní terasa s posezením a lehátky
 • hu Roma Camping in Town – ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar
 • The Hive hotel – trendy hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací

Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma?

Letadlo přilétá na terminál 1, pokud přilétáte z Evropy (Praha, Londýn, Berlín a další) nebo na terminál 3, pokud přilétáte z mimoevropských měst (Dubaj, New York).

Orientace je relativně snadná, ale v porovnání s jinými letišti může být občas trochu složitější. Ale to si v Římě brzy zvyknete :).

Máte 4 možnosti, jak se dostat do města – taxi, soukromý transfer, vlak nebo autobus. Postupně si je teď rozebereme.

Taxi

Taxi je oblíbená možnost, jak se dostat z letiště do centra Říma. Taxíky stojí hned před hlavními vstupními dveřmi do terminálu 1 a do terminálu 3. Jejich výhodou je pohodlí.

Řím taxi
Taxi v Římě před nádražím Termini

Na druhou stranu jsou nejdražší – fixní sazby jsou 50 € za malý i velký taxík. Jeden kufr je zdarma a za každý další se platí navíc 1 €.

Pokud vás jede víc a hledáte nejjednodušší možnost, můžou být taxíky dobrou volbou. Cesta do centra trvá cca 45 minut – záleží na provozu.

Před terminálem jsou cedule, kde jsou vypsané aktuální informace k jízdě taxi v Římě a okolí. Oficiální taxíky jsou bílé a vypadají jako jiné běžné taxíky.

Soukromý transfer

Soukromý transfer je vůbec nejjednodušší možností, jak se dostat z letiště Fiumicino do Říma. Řidič na vás počká v příletové hale a zaveze vás, kam potřebujete.

To se hodí především u pozdních nebo brzkých letů, kdy si můžete rezervovat transfer předem a máte jistotu, že se do města dostanete.

Vlaky

Vlaky představují další možnost, jak se dostat z letiště do centra Říma. A taky tu nejrychlejší, protože přímou vlakovou linkou Leonardo Express jste na nádraží Termini za 32 minut. Vlaky jezdí každých 15-30 minut v čase 6:08-23:23 (z nádraží Termini zpět na letiště v čase 5:20-22:35).

Cena za jednosměrnou jízdu je 14 €. Děti do 4 let cestují zdarma.

Tip: Kupte si lístek předem a na místě už jen oskenujete kód (z mobilu nebo si můžete lístek vytisknout).

Vlak je taky tou nejjistější možností, pokud pospícháte. Nemusíte se bát, že by se vlak zpozdil vlivem husté dopravy.

Na druhou stranu strávíte na cestě k vlaku delší čas než v případě autobusu nebo taxi. Musíte přejít do další budovy, která je propojená s terminálem. Stačí sledovat ukazatele, ale i tak jsou vlaky víc z ruky než autobusy, které najdete rychleji.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma
Vlakové nádraží na letišti Fiumucino

Druhou možností jsou regionální vlaky FL1, které staví na několika stanicích v Římě – Trastevere, Ostiense, Tuscolana, Tiburtina. Cena za jednosměrný lístek je jen 8 €, ale na cestě strávíte přes hodinu (podle toho, kde vystupujete). Je to dobrá možnost, pokud byste byli například ubytovaní ve čtvrti Trastevere.

Regionální vlaky FL1 jezdí od 6 h do 22:30 (v neděli až do 23 h) – v pracovní dny každých 15 minut a o víkendech a svátcích každých 30 minut.

Kde koupit lístky na vlak z letiště Fiumicino do Říma?

Lístky na vlak si koupíte jednoduše v automatech (v příletovém terminálu a pak přímo na vlakovém nádraží jich je hned několik) nebo pak na přepážce. Přijímají taky karty. Na automatech je automaticky přednastavené nádraží Roma Termini, takže jen stačí zvolit datum a odjezd.

Na lístku uvidíte číslo nástupiště. Před nástupem si svůj lístek označíte v turniketu. Vlaky Leonardo Express poznáte jednoduše – jsou červenozelené a mají nápis Leonardo Express.

Tip: Kupte si lístek předem a na místě už jen oskenujete kód (z mobilu nebo si můžete lístek vytisknout).

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma
Automaty na prodej vlakových lístků

Autobusy

Autobusy představují nejlevnější způsob, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma. Jdete podle ukazatelů, které vás nasměrují až k autobusovým nástupištím na konci terminálu 3 – jakmile vyjdete ven, budou nástupiště pod stříškou po pravé straně. Z terminálu 1 stačí vyjít ven a dát se doprava podél terminálu 1 a následně terminálu 3.

Nástupiště autobusů najdete snadno stejně jako stanoviště pro taxíky.

Do centra Říma vyjíždí z letiště Fiumicino hned několik soukromých společností – název každé společnosti je napsaný přímo na autobusu. Z toho 3 přepravci tu mají taky své stánky, kde si můžete koupit lístek na místě. Kromě toho se odsud dostanete taky do okolí Fiumicina nebo na letiště Ciampino.

Tip: Nejspolehlivějším autobusovým přepravcem jsou autobusy od SIT Bus-Shuttle. Autobusy jsou v dobrém stavu a kvalita služeb je nejlepší. Autobusy SIT Bus-Shuttle je lepší rezervovat předem. V případě zpoždění můžete jet dalším spojem.

Na každém nástupišti je tabule s aktuálními odjezdy včetně názvu přepravní společnosti. Autobusy jezdí přibližně každých 40 minut až hodinu.

Cesta autobusem trvá kolem hodiny a vyjde na 6-7 € podle zvoleného přepravce. Autobusy jsou nejlevnější možností, ale zároveň nejdelší. Přepravních společností je hned několik – můžete si vybrat mezi Terravision, SIT Bus-Shuttle nebo například T.A.M.

Každý z nich pak na nádraží Termini staví jinde z/na letiště – tam, kde vystoupíte, následně taky nastoupíte. Místa najdete zanesená v mapě níže.

Autobusy Terravision

Autobusy Terravision na nástupišti před terminálem 3

Zvolit můžete například autobusy Terravision, které odjíždějí z nástupiště 14. Cena za jednosměrnou jízdu je 6 €. Autobusy Terravision jezdí přímo na nádraží Termini.

Autobusy Terravision jezdí z letiště do Říma v časech 6:05-20:25 a zpět z nádraží Termini na letiště 5:10-21:30.

Tip: Rezervujte si lístky na autobus online a na místě je jen ukažte v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším.

Autobusy SIT Bus-Shuttle – nejlepší dopravce pro cestu z letiště

Další možností je přepravce SIT Bus-Shuttle, který je nejspolehlivějším autobusovým dopravcem z letiště Fiumicino do centra Říma.

Autobusy SIT Bus-Shuttle na nástupišti před terminálem 3

Odjíždí z nástupiště 12 a staví na zastávce Aurelia, poblíž Vatikánu a následně na nádraží Termini. Zastávky jsou označené žlutou cedulí a většinou tu taky stojí pracovník v reflexní vestě – je to dobře značené.

Pokud se ubytujete v okolí Vatikánu, je to nejlepší možnost, jak se dostat na letiště Fiumicino, protože staví kousek odtud. Nejlepší ubytování poblíž Vatikánu a zastávky autobusu SIT Bus-Shuttle:

 • Orazio Palace Hotel: Velmi moderní a designový hotel s fantastickou střešní terasou a barem.
 • Trianon Borgo Pio Aparthotel: Ubytování v moderních apartmánech (pro páry i větší skupiny) s vlastním kuchyňským koutem a plným komfortem 4* hotelu.
 • Domus Alberico: Moderní, čistý a útulný penzion v klidné části, kde budete mít dostatek soukromí a zároveň v blízkosti vše potřebné.
 • Hotel Arcangelo: Elegantní 3* hotel se střešní zahradou a výhledem na baziliku svatého Petra. 
 • A Roma San Pietro Best BedLevný menší penzion mezi čtvrtěmi Borgo a Prati, jen kousek od Vatikánu a Andělského hradu.

Cena jízdného pro autobusy SIT Bus-Shuttle je 7 € a zpáteční 13 €. Pokud si koupíte rovnou zpáteční lístek, cesta zpět je otevřená a není limitovaná datem ani hodinou.

Autobusy jezdí z letiště do centra mezi 8:30-21:55. Zpět z centra na letiště pak v časech 4:45-20:00.

Kupte si jízdenky na dopravu v Římě:

Autobusy T.A.M.

Autobusy T.A.M. jezdí nepřetržitě přes den i noc. Přes den jezdí každou hodinu a brzy ráno a v noci každé 1-2 hodiny. Při cestě do Říma staví některé spoje taky na nádraží Ostiense a pak na nádraží Termini.

Cena za jednosměrnou jízdu je 6 € a za zpáteční 11 €. Lístky je možné koupit tady, ale musíte dodržet čas, který jste si rezervovali předem. Za 7 € pak můžete jet kterýmkokoliv spojem.

Kde koupit lístky na autobus z letiště Fiumicino do Říma?

Některé přepravní společnosti (př. Terravision) mají svůj stánek kousek od nástupišť, ale nejsou otevřené nonstop. Lístky si můžete koupit taky za příplatek na palubě autobusu.

Třetí možností je koupit si lístek na autobus online. Na místě už nic neřešíte a jdete rovnou k autobusu, kde jen ukážete lístek v mobilu.

Tip: Nejspolehlivějším autobusovým přepravcem jsou autobusy od SIT Bus-Shuttle. Autobusy jsou v dobrém stavu a kvalita služeb je nejlepší. Autobusy SIT Bus-Shuttle je lepší rezervovat předem. V případě zpoždění můžete jet dalším spojem.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma v noci?

Nejjednodušší možností je soukromý transfer, který vás zaveze přímo od hotelu až na letiště.

Pro noční spoje můžete využít taky autobusového přepravce T.A.M., který odjíždí z nástupiště 13. Jen pozor na to, že staví jako první na nádraží Ostiense a až pak na nádraží Termini. Na noční spoje je lepší rezervovat lístek předem.

Zpět na letiště Fiumicino pak jede autobus T.A.M. z nádraží Termini – viz jízdní řád.

Z regionálního autobusového nádraží u terminálu 1 pak v noci odjíždějí taky autobusy Cotral – lístky se dají koupit v trafice nebo na palubě autobusu. Autobusy Cotral následně jezdí taky z nádraží Termini na letiště – svůj spoj najdete po zadání údajů tady.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Rezervace dopravy z letiště Fiumicino do centra Říma (a naopak)

 

Více informací o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Vytvořili jsme podrobného průvodce Vatikánem, kde se dozvíte vše, co potřebujete před návštěvou vědět.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní výlet.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě.

Nejčastější dotazy: Jak se dostat z letiště do centra Říma

Kde leží letiště Fiumicino?

Letiště Fiumicino leží asi 35 km jihozápadně od Říma.

Jak dlouho trvá cesta z letiště Fiumicino do centra?

Cesta z letiště Fiumicino trvá na nádraží Termini v centru Říma asi 30-60 minut podle toho, jakou dopravu zvolíte.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma?

Existují 4 základní možnosti – taxi za fixní sazbu 50 €, soukromý transfer, autobusy za 6-7 € (podle přepravce) nebo vlak za 8-14 € (podle typu spoje). Podrobnosti k jednotlivým přepravám se dozvíte v článku.

14 názorů na “Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma 2024? Naše tipy + mapa”

 1. Dobrý den, na o terénu nabízejí také 7denni jizdenku za 24 eur. Nevíte na který dovršení prostředek ji lze využít a kde se da koupit?

  1. Dobrý den,

   více o jízdenkách jsem psala v tomto článku.

   Lístek platí pro veškerou dopravu v Římě – neplatí pro letiště Fiumicino. Jízdenku koupíte v turistických informacích, novinových stáncích, menších potravinách nebo v automatech v metru. Jízdenky se nedají koupit u řidiče.

 2. Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat letime na konci měsíce do Říma. Chceme vlakem z letiště, lístky bych si koupila dopředu. Ale co když se opozdí let a budu mít lístky na čas? Nebo jak to funguje u vlaku u toho rychlého? Omlouvam se za blby dotaz

 3. Dobrý den,
  příští týden letíme do Říma a máme ubytování nedaleko stanice metra B1 Libia. Vracíme se zpátky v neděli 5.11. brzy ráno. Odlet máme 6.40 a autobus nám jede z Termini ve 4.45 hod. Prosím o radu, jak se dostaneme ze zmiňované stanice Libia na Termini kolem čtvrté hodiny ranní? Děkuji.
  Martina

  1. Dobrý den Martino,

   v noci a brzy ráno jezdí noční autobusy. U vás se jedná o noční linku nMB1 – přikládám mapu, kde je vše krásně vyznačené.

   Jízdní řády by měly být na zastávce Libia, popř. dobře fungují taky Google mapy.

   Autobusy jezdí přibližně dvakrát až třikrát za hodinu a cesta trvá cca půl hodiny až na nádraží Termini.

 4. Dobrý den Zuzko, jedu sama s dětmi do Říma z letiště Fiumicino na adresu Via Posidonio, Prenestino Labicano, 00176 Řím. Poradíte mi nejlepší a pokud možno levnou dopravu? nemusíme dojet až na místo dopravou, nemáme problém jít část cesty pěšky. Děkuji za radu Monika

  1. Dobrý den Moniko,

   Zuzku neznám, tak odpovím za ní :).

   Na letiště Fiumicino nejezdí MHD v Římě, takže nejlevnější možností je v tomto případě kyvadlový autobus – jízdenky stojí od 6 € (viz informace k jednotlivým přepravcům v článku, děti do 5 let cestují zdarma). Cesta trvá asi hodinu a vystoupíte na nádraží Termini v centru. Odtud se na vaší adresu dostanete autobusy, tramvají nebo metrem. Pro aktuální spoje dobře poslouží maps.google.com, kde si zadáte, kam jedete a vyjedou vám nejbližší spoje.

   Děti do 10 let cestují v Římě zdarma, starší platí plné jízdné. Jízdenka s platností 100 minut stojí 1,50 € (lze jí koupit v trafikách nebo platit bezkontaktní kartou, ale platí, že na jednu kartu je pouze jeden cestující). Jízdenku můžete použít na všechny způsoby dopravy. Zde více informací o dopravě: https://smilingway.cz/35-tipu-jak-usetrit-v-rime-a-uzit-si-vecne-mesto-jako-rodily-ital/

   Pokud byste šli pěšky, je to z nádraží Termini 40 minut.

   Přeji krásnou dovolenou :).

   Blanka

 5. Dobrý den Blanko, potřebovala bych prosím poradit . Máme ubytování u moře v Interno al fico Hotel al mare. Zjistila jsem, že z letiště nám jede kyvadlová doprava – Aeroporto di Fiumicino a chci se zeptat, na jízdenku. Kupuje se až u řidiče nebo se dá koupit dopředu online s výběrem zastávky ,kde budu vystupovat ( měla by to být 9. zastávka). Děkuji Zuzka

  1. Dobrý den Zuzko,

   jedná se o přepravce Cotral, který propojuje oblasti podél pobřeží s letištěm. Jízdenky si můžete koupit na palubě u řidiče za fixní cenu 7 € nebo pak v trafice – na letišti Fiumicino je to trafika Titoli v terminálu 1 poblíž nástupiště Cotral – tady zaplatíte běžnou sazbu, ne zvýšenou jako u řidiče. Cenu si pak můžete spočítat na oficiálních stránkách: https://servizi.cotralspa.it/Orari
   Na webu si můžete taky vyhledat zastávku a podívat se na jízdní řády.

   1. Blanko, děkuji za odpověď. Zkoušela jsem hledat spoj k ubytování a našlo mi to spojení :
    Aeroporto (Terminal 1) # f10921 AutobusAeroporto di Fiumicino – Roma Cornelia # OS911DROMA | Capolinea Cornelia do zastávky FIUMICINO | Viale Coccia di Morto Via Acque Basse a pak 2km pěšky na ubytování. Na mapě jsem našla několik zastávek, které jsou blíž k ubytování, ale nevyhledalo mi to žádný spoj. Je to tak v pořádku nebo špatně hledám. Odkaz na cotralspa.it mi moc dobře nefungují,jde pouze sekce ORARI bus.
    Děkuji Zuzka

    1. Dobrý den Zuzko,

     ráda bych vám poradila, ale v této oblasti jsme nebyli, tak nemohu na 100 % poradit.
     Mně odkaz funguje dobře, ale z naší zkušenosti v jižní Itálii některé weby často nefungují/vypadávají, tak jedině zkusit později, zda vám to půjde. Zastávka se určitě nachází i poblíž vašeho ubytování na Via Patelle a autobusy tam jezdí. Po zadání údajů uvidíte spojení i na mapě. Rezervace předem tady nefunguje, ale spoje určitě jezdit budou. V Římě to často působí vše hodně zmatečně, ale nakonec to funguje dobře :).

     V oblasti Fiumicina jezdí taky veřejné autobusy – viz více informací zde včetně mapy.

     Zkoušela jsem se zeptat v hotelu, aby vám poradili přesně podle vašeho času příletu? Určitě budou vědět a rádi poradí, jak se k nim nejrychleji dostat.

     1. Dobrý den Blanko,

      moc děkuji za perfektní odkazy i s mapkou na bus. S tím už se poperu 🙂 .
      V hotelu je možnost transferu, ale nejdříve v dopoledních hodinách. Přílet by byl v pohodě, ale odlet máme v 6hod. ráno a tak brzo ráno nás odkazují na taxi.

     2. To jsem ráda a snad to pomůže :). Určitě se zorientujete raz dva a uvidíte, zda opravdu nic nejede takhle brzy ráno.

      Ať se dovolená vydaří :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *