Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma? Naše tipy + mapa

Podrobný průvodce, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma – vlaky, autobusy, taxi, ceny, kde nastoupit a jak se dostat do centra v noci.

Letiště Fiumicino

Letiště Fiumicino je hlavním letištěm pro Řím, které obslouží přes 40 milionů pasažérů ročně. Má zkratku FCO a celý název zní Fiumicino International Airport Leonardo da Vinci.

Letiště se nachází 35 km jihozápadně od Říma, takže se sem nedostanete městskou dopravou.

Letiště Fiumicino má 3 terminály – terminál T1, terminál T3 a terminál T5. Nás budou zajímavat terminály 1 a 3 podle toho, kam přiletíte. Terminál 1 slouží pro evropské lety a terminál 3 pro mimoevropské lety.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma
Mapa letiště Fiumicino

Centrální nádraží Termini Station

Autobusy i vlaky vás ve většině případů zavezou na nádraží Termini Station, které je hlavním centrálním nádražím v Římě a důležitou spojnicí pro místní a dálkové spoje.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma
Centrální nádraží Termini

Přímo u nádraží je taky zastávka metra Termini, kde staví linky A a B. Z nádraží se zároveň snadno dostanete do historického centra města. Všechna významná místa, jako fontána di Trevi nebo Koloseum jsou v docházkové vzdálenosti (až na Vatikán, kam dojedete metrem přímo od nádraží Termini).

Vzhledem ke strategické poloze je v okolí dostatek hotelů, kde se můžete ubytovat. Přikládám několik tipů na ubytování s dobrým poměrem cena/kvalita poblíž nádraží Termini:

  • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
  • Hotel Borromeo – útulné dobové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací (pro 2-4 osoby); pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra; krásná střešní terasa s posezením a lehátky
  • Hotel California – 2-4 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací; v docházkové vzdálenosti od hlavního nádraží i historického centra
  • Hotel Nord Nuova Roma leží u rušné ulice, ale má dvojitá okna, která zamezí největšímu hluku; střešní terasa na večerní posezení; pohodlné postele a celkově moc příjemné pokoje
  • The Hive hotel – trendy hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma?

Letadlo přilétá na terminál 1, pokud přilétáte z Evropy (Praha, Londýn, Berlín a další) nebo na terminál 3, pokud přilétáte z mimoevropských měst (Dubaj, New York). Máte 3 možnosti, jak se dostat do města – taxi, vlak nebo autobus. Každý způsob dopravy má své pro a proti. Postupně si je teď rozebereme.

Taxi

Taxi je oblíbená možnost, jak se dostat z letiště do centra Říma. Taxíky stojí hned před hlavními vstupními dveřmi do terminálu 1 a do terminálu 3. Jejich výhodou je pohodlí.

Na druhou stranu jsou nejdražší – fixní sazby jsou 48 €. Jeden kufr je zdarma a za každý další se platí navíc 1 €.

Pokud vás jede víc a hledáte nejjednodušší možnost, můžou být taxíky dobrou volbou. Cesta do centra trvá cca 45 minut – záleží na provozu.

Řím taxi
Taxi v Římě před nádražím Termini

Před terminálem jsou cedule, kde jsou vypsané aktuální informace k jízdě taxi v Římě a okolí. Oficiální taxíky jsou bílé a vypadají jako jiné běžné taxíky.

Vlaky

Vlaky představují další možnost, jak se dostat z letiště do centra Říma. A taky tu nejrychlejší, protože přímou vlakovou linkou Leonardo Express jste na nádraží Termini za 32 minut. Vlaky jezdí každých 15-30 minut v čase 6:23-23:23 (z nádraží Termini zpět na letiště v čase 5:20-22:35).

Cena za jednosměrnou jízdu je 14 €. Děti do 4 let cestují zdarma.

Vlak je taky tou nejjistější možností, pokud pospícháte. Nemusíte se bát, že by se vlak zpozdil vlivem husté dopravy.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma
Vlakové nádraží na letišti Fiumucino

Druhou možností jsou regionální vlaky FL1, které staví na několika stanicích v Římě – Trastevere, Ostiense, Tuscolana, Tiburtina. Cena za jednosměrný lístek je jen 8 €, ale na cestě strávíte přes hodinu (podle toho, kde vystupujete). Je to dobrá možnost, pokud byste byli například ubytovaní ve čtvrti Trastevere.

Regionální vlaky FL1 jezdí od 6 h do 22:30 (v neděli až do 23 h) – v pracovní dny každých 15 minut a o víkendech a svátcích každých 30 minut.

Na vlakové nádraží se dostanete jednoduše. Stačí sledovat ukazatele na vlak přímo v příletové hale. Ty vás po chvíli nasměrují po eskalátoru dolů. Po té vyjedete po dalším eskalátoru nahoru a dojdete do vlakové haly. Odtud se dostanete nejen do Říma, ale taky do okolních a vzdálenějších měst v Itálii.

Kde koupit lístky na vlak z letiště Fiumicino do Říma?

Lístky na vlak si koupíte jednoduše v automatech (na vlakovém nádraží je jich hned několik) nebo pak na přepážce. Přijímají taky karty. Na automatech je automaticky přednastavené nádraží Roma Termini, takže jen stačí zvolit datum a odjezd.

Na lístku uvidíte číslo nástupiště. Před nástupem si svůj lístek označíte v turniketu. Vlaky Leonardo Express poznáte jednoduše – jsou červenozelené a mají nápis Leonardo Express.

Lístky na vlak si můžete koupit taky online na stránkách italského přepravce Trenitalia, ale musíte si je vytisknout, abyste si je mohli označit v turniketu před nástupem.

Automaty na prodej vlakových lístků, zdroj: Captain Raju

Autobusy

Autobusy představují nejlevnější způsob, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma. Jdete podle ukazatelů, které vás nasměřují až k autobusovým nástupištím na konci terminálu 3 – jakmile vyjdete ven, budou nástupiště pod stříškou po pravé straně. Z terminálu 1 stačí vyjít ven a dát se doprava podél terminálu 1 a následně terminálu 3.

Do centra Říma vyjíždí z letiště Fiumicino hned několik soukromých společností – název každé společnosti je napsaný přímo na autobusu. Z toho 3 přepravci tu mají taky své stánky, kde si můžete koupit lístek na místě. Kromě toho se odsud dostanete taky do okolí Fiumicina nebo na letiště Ciampino.

Na každém nástupišti je tabule s aktuálními odjezdy včetně názvu přepravní společnosti. Autobusy jezdí přibližně každých 40 minut až hodinu.

Cesta autobusem trvá kolem hodiny a vyjde na 6-7 € podle zvoleného přepravce. Autobusy jsou nejlevnější možností, ale zároveň nejdelší. Přepravních společností je hned několik – můžete si vybrat mezi Terravision, SIT Bus-Shuttle nebo například T.A.M.

Každý z nich pak na nádraží Termini staví jinde z/na letiště – tam, kde vystoupíte, následně taky nastoupíte. Místa najdete zanesená v mapě níže.

Autobusy Terravision

Autobusy Terravision na nástupišti před terminálem 3

Zvolit můžete například autobusy Terravision, které odjíždějí z nástupiště 14. Cena za jednosměrnou jízdu je 6 €. Autobusy Terravision jezdí přímo na nádraží Termini.

Tip: Lístky na autobus si můžete koupit online a na místě je jen ukážete v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším.

Autobusy Terravision jezdí z letiště do Říma v časech 6:05-20:25 a zpět z nádraží Termini na letiště 5:10-21:30.

Autobusy SIT Bus-Shuttle

Autobusy SIT Bus-Shuttle na nástupišti před terminálem 3

Další možností je přepravce SIT Bus-Shuttle z nástupiště 12, který staví na zastávce Aurelia, poblíž Vatikánu a následně na nádraží Termini. Zastávky jsou označené žlutou cedulí a většinou tu taky stojí pracovník v reflexní vestě – je to dobře značené.

Cena jízdného je v tomto případě 7 € a zpáteční 13 €. Pokud si koupíte rovnou zpáteční lístek, cesta zpět je otevřená a není limitovaná datem ani hodinou. Lístky si opět můžete koupit online a na místě je jen ukázat v mobilu.

Autobusy jezdí z letiště do centra mezi 8:30-21:55. Zpět z centra na letiště pak v časech 4:45-20:00.

Autobusy T.A.M.

Autobusy T.A.M. jezdí nepřetržitě přes den i noc. Přes den jezdí každou hodinu a brzy ráno a v noci každé 1-2 hodiny. Při cestě do Říma staví některé spoje taky na nádraží Ostiense a pak na nádraží Termini.

Cena za jednosměrnou jízdu je 6 € a za zpáteční 11 €. Lístky je možné koupit tady

Kde koupit lístky na autobus z letiště Fiumicino do Říma?

Některé přepravní společnosti (př. Terravision) mají svůj stánek kousek od nástupišť, ale nejsou otevřené nonstop. Lístky si můžete koupit taky za příplatek na palubě autobusu.

Třetí možností je koupit si lístek na autobus online. Na místě už nic neřešíte a jdete rovnou k autobusu, kde jen ukážete lístek v mobilu.

Tip: Nejspolehlivějším autobusovým přepravcem jsou autobusy od SIT Bus-Shuttle. Autobusy jsou v dobrém stavu a kvalita služeb je nejlepší. Lístek vyjde na 7 € a zpáteční na 13 €. Autobusy SIT Bus-Shuttle je lepší rezervovat předem. V případě zpoždění můžete jet dalším spojem.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma v noci?

Pro noční spoje můžete využít autobusového přepravce T.A.M., který odjíždí z nástupiště 13. Jen pozor na to, že staví jako první na nádraží Ostiense a až pak na nádraží Termini. Na noční spoje je lepší rezervovat lístek předem.

Zpět na letiště Fiumicino pak jede autobus T.A.M. z nádraží Termini – viz jízdní řád.

Z regionálního autobusového nádraží u terminálu 1 pak v noci odjíždějí taky autobusy Cotral – lístky se dají koupit v trafice nebo na palubě autobusu. Autobusy Cotral následně jezdí taky z nádraží Termini na letiště – svůj spoj najdete po zadání údajů tady.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Více informací o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní výlet.

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě.

Nejčastější dotazy: Jak se dostat z letiště do centra Říma

Kde leží letiště Fiumicino?

Letiště Fiumicino leží asi 35 km jihozápadně od Říma.

Jak dlouho trvá cesta z letiště Fiumicino do centra?

Cesta z letiště Fiumicino trvá na nádraží Termini v centru Říma asi 30-60 minut podle toho, jakou dopravu zvolíte.

Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma?

Existují 3 základní možnosti – taxi za fixní sazbu 48 €, autobusy za 6-7 € (podle přepravce) nebo vlak za 8-14 € (podle typu spoje). Podrobnosti k jednotlivým přepravám se dozvíte v článku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *