Řím za 3 dny / Řím na 3 dny

ŘÍM ZA 3 DNY: tipy, co v Římě vidět a jak si ho užít!

Plánujete navštívit Řím za 3 dny? Mrkněte na průvodce nejkrásnějšími místy, která musíte v Římě navštívit. 

Aktualizováno 1. 4. 2022

Dá se stihnout Řím za 3 dny?

Ano, historické centrum obejdete i za jeden den. Není velké, ale musíte počítat s tím, že se nepodíváte dovnitř památek. Pokud chcete navštívit Vatikán, Koloseum a další TOP místa v Římě, musíte si vynahradit alespoň 3 dny. Nestihnete všechno, ale uvidíte toho hodně. Navíc já osobně už po víc jak 3 dnech většinou trochu ztrácím elán na objevování dalších a dalších památek, takže navštívit Řím na 3 dny mi přijde jako dobrý kompromis.

Řím je jedno z těch měst, kam klidně můžete vyrazit víckrát a pořád budete mít co objevovat. Letenky jsou tam doslova za hubičku, takže si můžete užít Věčné město častěji. Stojí to za to.

Mapa trasy, co vidět v Římě za 3 dny

Co navštívit a vidět v Římě za 3 dny?

Řím za 3 dny: STAROVĚKÝ ŘÍM

První den zasvětíme převážně starověkému Římu. Je to nejstarší část města, kde to vše začalo. A proto tady začneme symbolicky i my.

Piazza Venezia

V srdci Říma leží Piazza Venezia. Doprava tady dost houstne, tak se raději třikrát rozhlédněte, než přejdete. Italové na silnicích…to stojí za to. U nás v ČR by za chvíli nasbírali všech 12 bodů 😃.

Řím za 3 dny

Na náměstí najdete Palazzo Venezia, které je v současnosti muzeem umění. V minulosti bylo ale sídlem Mussoliniho, který na zdejším balkóně vyhlásil v roce 1940 válku.

Dominantou náměstí je impozantní budova Complessso Vittoriano postavená na konci 90. let 19. století jako pocta Viktoru Emanuelovi II., prvnímu králi sjednocené Itálie. Římané jí nechvalně přezdívají Šlehačkový dort nebo Psací stroj. A i když nemá s antickým Římem společného co by se za nehet vešlo, určitě stojí za vidění. Budova je známá taky tím, že je v ní uložená hrobka neznámého vojáka. Tu v současnosti hlídají dva vojáci a střeží tak dva věčné plameny.

Řím za 3 dny

Piazza Campidoglio

Půjdete dál kolem památníku, který budete mít po levé straně, až dojdete na náměstí Campidoglio. Na malém, dokonale oválném náměstí najdete radnici a Kapitolská muzea, ve kterých se pokocháte sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů úzce spjatých s historií Říma. Vstupenka vás vyjde na 11,50 € a časově si vyhraďte 1-2 hodiny. Spolu s Vatikánskými muzei a galerií Borghese jsou Kapitolská muzea další místo, které musí navštívit všichni milovníci umění a historie.

Řím za 3 dny

Náměstí leží na kopci Kapitolu a díky tomu jsou odtud nejlepší výhledy na starověký Řím – především na Forum Romanum a Koloseum v dáli. Starý Římané měli na Piazza svůj chrám, později Michelangelo náměstí přepracoval do současné podoby. Uprostřed náměstí stojí jezdecká socha od císaře Marka Aurellia. Kopie. Originál najdete v Kapitolských muzeích. Když sem zavítáte v sobotu, možná bude mít štěstí vidět novomanžele.

Via dei Fori Imperiali

Od Piazza Campidoglio pokračujete po jedné z nejznámějších ulic Via dei Fori Imperiali. Po levé straně se pokocháte císařskými fóry. Ty si císaři zřizovali, aby tady vedli své státní záležitosti. Najdete tu fórum Trajan, Augustus a Nerva. Na pravé straně pak Caesarovo fórum a hned za ním římské fórum Forum Romanum, kde se odehrával ve starověkém Římě náboženský a veřejný život.

Řím za 3 dny

A přicházíme ke Koloseu.

Koloseum

Koloseum toužíme vidět všichni. Při první návštěvě Říma jsme sem běželi hned po příjezdu ještě s batohy na zádech. A vyrazilo nám dech. Je to opravdu zážitek.

Řím za 3 dny

Dech nám popravdě vyrazil i ten bordel okolo a milion pouličních prodejců se selfie tyčemi. To se na fotkách Kolosea už nevidí. Dobrou zprávou je, že se zdržují převážně u Kolosea a ostatní části historického Říma už jsou upravenější.

Koloseum je symbolem Říma s téměř 2000 letou historií. Každoročně ho navštíví víc než 6 milionů lidí. Je známé taky jako Flaviánský amfiteátr. Koloseum pojme až 80 tisíc diváků. Více než 500 let bylo centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů.

Řím za 3 dny

Možná vás překvapí, kolik z Kolosea chybí. Částečně je to způsobené z nepoužívání a zemětřesení, ale taky byl zdejší mramor využívaný k výrobě jiných věcí. Například ke stavbě Vatikánu.

Řím za 3 dny

Forum Romanum a Palatinův pahorek

Přímo naproti Koloseu najdete Forum Romanum a Palatinův pahorek. Vstupné je v ceně spolu s Koloseem a byla by škoda toho nevyužít. Dozvíte se spoustu dalších informací o starodávném Římě. Obě místa mají společný vstup, tak se pak ujistěte, že jste navštívili vše, co jste chtěli. Už se nebudete moct vrátit.

Prohlídka Kolosea, Forum Romanum a Palatinova pahorku

Do Kolosea si musíte lístek zarezervovat předem. Lístek je kombinovaný a máte v ceně i přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek. Ty tvoří jeden archeologický park. Na Palatinův pahorek vede krátký výstup, ale získáte parádní výhled na Forum Romanum, Koloseum a další části Říma.

Přeskočte frontu a objednejte si vstupenku na Koloseum s Forum Romanum a Palatinův pahorek online s možností zrušení zdarma 24 hodin předem. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

Řím za 3 dny
Výhled z Palatinova pahorku

Prohlídka všech tří částí vám zabere zhruba 2-3 hodiny. Pokud jste nenavštívili Kapitolská muzea, bude nejspíš kolem oběda. S restauracemi v Římě se to má stejně jako jinde na světě u hlavních atrakcí. Ty nejbližší a nejvíc na očích bývají nejvíc turistické. S přemrštěnými cenami a často s nabídkou, která neodpovídá lokální kuchyni. Zkuste zabrousit trochu víc za roh, kde jedí místní. Pochutnáte si víc.

Po jídle máte ještě dost času navštívit další místa v okolí Kolosea. Za sebe můžu doporučit Caracallovy lázně (první 2 fotografie níže), které nechal postavit Markus Aurelius v letech 212-216 a byly jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku. Nebo Trajan´s Market (3. fotografie), první římské nákupní centrum, které mělo 6 pater až se 150 různými obchody a byty. Jedním z nejlepších muzeí umění jsou pak Kapitolská muzea.

Pokud hledáte ubytování v Římě, mrkněte na útulný hotel Domus Liberius přímo u baziliky Santa Maria Maggiore. Pokud si dobře pamatuju, na rohu mají skvělou zmrzlinu. Je to kousek k nádraží Termini a i v centru jste za chvíli. Dalším tipem je ubytování B&B kousek od Kolosea a Forum Romanum se snídaní, moderní, čisté a se zrušením zdarma. O skvělé ceně ani nemluvím. A třetí tipem je levný, moderní a útulný pokoj s balkonem jen čtvrt hodinky od Pantheonu nebo náměstí Piazza Navona. Skvělá výchozí pozice pro objevování Říma.

Řím za 3 dny: VATIKÁN

Další den zasvětíme Vatikánu. Ve Vatikánu je toho tolik k vidění, že byste v Římě museli strávit mnohem víc času. Pokud plánujete Řím na 3 dny, stihnete ve Vatikánu aspoň to nejzákladnější – baziliku sv. Petra, Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli. Neplánujte si Vatikán na neděli, protože byste neviděli nic. Otevřeno je jedinou neděli a to tu poslední v měsíci v dopoledních hodinách.

Bazilika svatého Petra

Do Vatikánu se dostanete zdarma. Stejně tak do baziliky sv. Petra. Otevírá už v 7 ráno a to je přesně čas, kdy sem vyrazte. Před vstupem vás totiž čeká bezpečnostní kontrola a jen o pár hodin později už byste při ní vzhledem k počtu návštěvníků mohli vystát pěkný důlek. Navíc bez davů si největší kostel v Římě víc užijete. Do baziliky se dostanete ze Svatopetrského náměstí, kde staví metro ve stanici Ottaviano (je to pak 15 minut chůze). Pokud byste se chystali jako první navštívit Vatikánská muzea, vystupte na stanici Ottaviano nebo Cipro – vstup pro Vatikánská muzea je jiný, ne přes Svatopetrské náměstí.

Bazilika svatého Petra je důležitým poutním místem a jedním z nejposvátnějších a největších chrámů katolické církve, které navrhli D. Bramante, Michelangelo, C. Maderno a Gl. Bernini. Je to místo, kde papež předsedá v průběhu roku mnoha liturgiím. Zajímavostí je, že byla bazilika sv. Petra postavená na starší bazilice v letech 1506-1628. Do té doby byla největší Lateránská bazilika.

Bazilika je sama o sobě sice zdarma, ale platí se za kopuli, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Svatopetrské náměstí a celý Řím. Rozhodně stojí za vyšlápnutí všech 551 schodů (občas v dost stísněných prostorech) a poplatek 8 €. Druhou variantou je vyjet část schodů výtahem a víc jak polovinu pak dojít pěšky (10 €).

Výhled z baziliky svatého Petra

Od baziliky pak pokračujete do Vatikánských muzeí, která se otevírají v 9 ráno. Je to čtvrt hodinka cesty od baziliky. Vstupenky se objednávají online. Nebo mrkněte po kartě Rome&Vatican Pass, která v sobě zahrnuje vstupné do Vatikánských muzeí.

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple

Vatikánská muzea jsou jedny z největších muzeí na světě s více než 20 000 vystavenými díly. A to je jen zlomek, protože většina umění a děl k vidění není. Vatikánská muzea jsou 6. nejnavštěvovanějším muzeem umění na světě. Ohromí vás římskými sochami a mistrovskými díly renesančního umění. Až projdete Vatikánská muzea, dostanete se do Sixtinské kaple s freskami a stropem od Michelangela. V úplném závěru se pak pokocháte točivým schodištěm Bramante.

A půl dne je za námi. Sbírka ve Vatikánských muzeích je tak rozsáhlá, že tu v pohodě strávíte 2-3 hodiny.

Přeskočte frontu a objednejte si lístky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online. Skvělým zážitkem je prohlídka Vatikánu v noci.

Andělský hrad a Andělský most

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad (Castelo Sant´Agelo), které se přezdívá Hadriánova hrobka. Hadrián byl římský císař, který nechal pevnost postavit jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu. Za úžasným výhledem můžete vystoupat až na střechu.

Od Andělského hradu pokračujte po Andělském mostě (Ponte Sant´Angelo), který vybudovali starověcí Římané, ale andělé tu jsou až od roku 1600. A právě andělé představují Křížovou cestu a 12 zastávek na cestě k ukřižování Ježíše Krista.

Rezervovat vstupenky do Andělského hradu online


TIP: 
Rádi byste ušetřili na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše?Mrkněte na mé srovnání turistických karet Roma Pass a Rome&Vatican Pass, se kterými získáte vstup zdarma nebo snížené vstupné na více než 45 památek, neomezené cestování MHD, jízdu vyhlídkovým autobusem a další bonusy.

Piazza Navona

Od mostu vyrazte ulicí Via Dei Coronari, která patří k nejmalebnějším v Římě. My si sem zašli na večeři do restaurace Quelli de’ Coronari. Malá, rustikální restaurace, kde jsme byli jen se samými Italy. Ulice vás dovede až na náměstí Piazza Navona s Berniniho Fontánou čtyř řek. Na fontáně si všimnete 4 říčních bohů, kteří symbolizují největší řeky 4 hlavních kontinentů. Berniniho nejznámější fontánou je fontána di Trevi, ale náměstí je maličké a je tam doslova narváno.

Naproti tomu Piazza Navona je nádherné náměstí, kde můžete nasávat atmosféru daleko víc v klidu. Kromě fontány náměstí dominuje taky kostel Sant’Agnese in Agone, kam můžete nakouknout zdarma (otevřeno je až do 19:00 kromě pondělí). Na jižní straně náměstí sídlí jedna z částí Římského muzea, které zahrnuje historii Říma od středověku až po 19. století.

Řím za 3 dny: FONTÁNA DI TREVI – GALERIE BORGHESE – PANTHEON

A máme tady poslední den. A opět bych doporučila přivstat si. Řím je natolik navštěvované město, že je těžké některé památky navštívit, aniž by vám na záda dýchal dav lidí. Příkladem je fontána di Trevi.

Fontána di Trevi

A proto sem vyrazíme hned ráno. To je totiž jediný “běžný” čas, kdy tu nepotkáte zástupy turistů. Byli jsme u fontány v listopadu pozdě večer a bylo tu narváno. Byli jsme tu ráno a měli jsme jí téměř pro sebe. V současné době jsou ale celkově evropská města méně zavalená turisty, takže i když si přispíte, neměla by to tu být hlava na hlavě.

A jaký je důvod, že je tu většinou tak plno? Zdejší náměstí je totiž malinké. Většinu z něj zabírá samotná fontána. To jí dává ještě větší dojem monumentálnosti. Máte pocit, že stojíte na divadelním pódiu a sledujete úžasné představení.

Fontána di Trevi symbolizuje hojnost a zdraví, které přináší voda. Pozadí sochy tvoří Palazzo Poli, kde dnes sídlí Národní institut pro grafiku.

Tradice říká, že pokud tam hodíte minci (z pravé ruky přes levé rameno), jednou se do Říma vrátíte. Pokud tam hodíte 2 mince, potkáte lásku a 3 mince přinesou manželství.

Denně se prý hodí do fontány na 3000 €. Ročně až 1,4 milionů €. Peníze se sbírají 3x týdně, když je fontána pro veřejnost uzavřená – PO, ST, PÁ mezi 8 a 9 h ráno. Vše pak jde na místní charitu jako pomoc pro lidi bez domova a v nouzi. Takže i kdyby jste se už do Říma nevrátili, udělali jste aspoň dobrý skutek.

Španělské schody

Od fontány di Trevi pokračujeme ke Španělským schodům, které jsou odtud asi 10 minut chůze spletitými římskými uličkami, kde se ztratíte raz dva. Ale krásně ztratíte. Objevujete neznámá místa, kouty, náměstíčka, kostely a narážíte v ranních hodinách na ten pravý život Římanů.

Španělské schody jsou jedny z nejznámějších schodů. A taky nejširším schodištěm v Evropě. Poprvé v nás nezanechali tak silný dojem, za což asi mohli prodejci pobíhající po schodech. Podruhé jsme ale už atmosféru nasáli mnohem lépe.

Španělské schody mají nepravidelný tvar motýla a pocházejí z 18. století. Hledáte nějakou hlubší symboliku jako v případě fontány di Trevi? Pak vás asi zklamu. Španělské schody byly postavené za jediným účelem – propojit zdejší kostel s náměstím pod ním. Svůj název pak nesou po Španělském velvyslanectví, které tady sídlilo od 16. století.

Přímo pod schody se můžete pokochat barokní fontánou Barcaccia.

Španělské schody byly dříve obsypané lidmi doslova jako hrozny. Občas jste měli až problém projít. Něco jako u baziliky Sacré-Coeur v Paříži. Na to město zareagovalo tím, že tady zakázalo posedávat, popíjet a jíst, aby se památka zachovala. Spousta lidí se domnívá, že jsou nyní Španělské schody uzavřené. Ale tak to není. Určitě sem vyrazte.

Vystoupejte po schodech směrem ke kostelu. A kochejte se výhledem na Řím. Odtud se dáte doleva. Pokračujeme k parku Borghese. Tomu se přezdívá Zelené plíce Říma. Po pár set metrech se cesta rozdvojí a vy odbočíte doprava na kopec Pincio (je to v místě, kde je po vaší levé straně terasa s výhledem).

Vyhlídka Pincio a galerie Borghese

Na kopci se vám Řím krásně rozprostře. Vidíte římské střechy s dominantní kopulí baziliky svatého Petra. Výstup rozhodně není náročný a ten výhled za to stojí. Dojdete až k balkónu Pincio, odkud získáte nejlepší výhled na náměstí Piazza del Popolo.

Za vámi se rozprostírá rozlehlý pak Villa Borghese. Je to jeden z nejkrásnějších parků, kam Římané chodí za zábavou, odpočinout si nebo se jen tak procházet. Najdete tu kolotoče, půjčovnu kol, kavárny a taky galerii Borghese. Ta ukrývá jednu z nejlepších sbírek umění na světě v oblasti sochařství, malby a architektury. Dovnitř vpouští jen omezené množství turistů, takže tu není narváno. Na rozdíl od Vatikánských muzeí, kam vejde denně 30 000 návštěvníků.

A čím vás galerie Borghese dostane? Svými podlahovými mozaikami znázorňujícím gladiátory, starověkými sochami, egyptskými uměním, renesančními malbami od Rafaela a Tiziana nebo některými z nejslavnějších Berniniho soch.

Vstupenky musíte zarezervovat předem, ale stojí to za to.

Piazza del Popolo

Od galerie se můžete přes park vrátit na Piazza del Popolo nebo si cestu zkrátit MHD a vyrazit směr Pantheon.

Pro ty, co se dají pěšky přes Piazza del Popolo, si něco málo k náměstí povíme. Piazza del Popolo je rozlehlé náměstí, kde rozhodně nechytnete stísněný pocit jako na náměstí u fontány di Trevi.

Uprostřed náměstí vyčnívá egyptský obelisk s původními hieroglyfy. Jeden z nejstarších a největších v Římě. Možná vás teď napadlo, jak se sem dostal. První římský císař Augustus ho sem přivezl z Egypta jako svou válečnou trofej. Po staletí stál na Circus Maximus ve starověkém Římě a až na konci roku 1500 obelisk přesunuli na Piazza del Popolo.

Od náměstí můžete pokračovat po jedné z nejrušnějších římských ulic Via del Corso. Z té pak odbočíte doprava a asi po 20 minutách od Piazza del Popolo jste u Pantheonu.

Pantheon

U dechberoucí památky, která vás dostane vždy, když jí uvidíte. Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů. Známý je svou kopulí, která je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě. Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy. V horní částí kopule je otvor o průměru 9 metrů, kterým se kromě dveří dostává jediné denní světlo dovnitř kostela.

Campo dei Fiori

Od Pantheonu pokračujeme k Largo Argentina. To je to místo, kde ubodali Caesara v roce 45 př. n. l. Dnes vás kromě ruin možná zaujme i množství koček, které tady mezi římskými pozůstatky žije. Stará se o ně místní organizace.

Largo Argentina je jen krátká zastávka při cestě ke Campo dei Fiori. Krásnému náměstí z dob renezance a baroka, které dříve sloužilo jako trh a pro popravy. Popravy zrušili, vyhlášený trh zůstal. Je to dokonce jediný venkovní krytý trh v Římě. Můžete si tady koupit čerstvé potraviny včetně lokálního olivového oleje nebo sýrů. Mají tady i suvenýry, ale počítejte s přirážkou.

Čtvrť Trastevere

A jako poslední zastávku tu máme čtvrť Trastevere, kam se dostanete po mostě Ponte Sisto. Ta je vyhlášená svým skvělým jídlem. Zároveň je to jedna z nejkrásnějších čtvrtí, kde se můžete jen toulat a obdivovat barevné domy kolem úzkých dlážděných uliček. Takhle si většina z nás představuje Řím. A sami uvidíte, že některé čtvrti (ne v historickém Římě) mají do téhle představy hodně daleko.


Info: Do všech církevních budov (ne jen do Vatikánu) se musíte vhodně obléct – mějte zakrytá kolena a ramena a sundejte pokrývku hlavy.

Jak ušetřit v Římě za vstupné do památek a dopravu?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Roma Pass se nabízí ve 3 variantách:

 • Roma Pass 48 hodin – zdarma vstup do první navštívené památky (doporučuju vybrat jako první Koloseum, kde ušetříte nejvíc) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. Neomezené cestování po dobu 48 hodin v Římě k tomu.
 • Roma Pass 72 hodin – zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (př. Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 72 hodin navštívíte. I tady je součástí neomezené cestování po dobu platnosti karty.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card – získáváte výhody Roma Pass na 72 hodin a k tomu vstup zdarma do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 72 hodin, který vás proveze kolem největších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

O tom, zda se karta vyplatí i vám a podrobného průvodce jsem sepsala v tomto článku.

Vyplatí se Roma Pass?

Nám se vyplatila, ale záleží, co vše plánujete navštívit. Uvedeme si jednoduchý příklad na Roma Pass na 72 hodin (3 dny), která vyjde na 52 €. S kartou máte zdarma vstup do 2 vybraných památek. Jedou z nich bude určitě Koloseum spolu s Forum Romanum a Palatinovým pahorkem (16 €). Odtud je to jen kousek ke Kapitolským muzeím (12 €).

Tím jsme vyčerpali 2 vstupy zdarma a odteď máte vše za snížené vstupné. Už jsme ušetřili 30 € za památky a 18 € za MHD na 3 dny. Okoukneme místa zdarma, jako je Fontána di Trevi a Pantheon a jen tak bloumáme v uličkách.

Další den vyrazíme směr Španělské schody, Piazza del Popolo až do galerie Borghese, kde zaplatíme snížené vstupné a ušetříme 6,50 €. Odteď se už karta Roma Pass začíná vyplácet a přitom jsme navštívili zatím jen 3 placené památky. Projdeme si zahrady kolem galerie Borghese, pokocháme výhledem na Řím a pokračujeme k Andělskému hradu, kde ušetříme na vstupném s kartou dalších 6 €. A zbytek dne se jen tak touláme v uličkách a pochutnáváme na jídle ve čtvrti Trastevere za řekou.

Poslední den vyrazíme jižně od Kolosea do Caracallových lázní a římské arény Circus Maximus, kde ušetříme celkem 7 €.

I v pohodovém tempu se dá s kartou Roma Pass 72h ušetřit, takže za nás jí určitě můžeme doporučit.

Více o turistické kartě Roma Pass píšu v předchozím článku.

Nejlepší výlety v Římě a okolí

Související články o Římě

Více průvodců

12 názorů na “ŘÍM ZA 3 DNY: tipy, co v Římě vidět a jak si ho užít!”

 1. Dobrý den. Dá se Roma Pass využít jako památku do Vatikanského muzea a Sixtinské kaple? Chtěli bychom jednu památku využít na Koloseum a druhou právě do Vatikanského muzea. Děkuju

 2. Parádní průvodce. Aspoň jsem věděl, co mám dnes dělat. To značení v Římě je ale hrozné. Za 2 dny, co tu budu se dá stihnout málo, ale aspoň něco. Bydlím v Ostii u moře za parádní cenu a už jsem se i vykoupal v moři. 😀 to ale začátkem května nedoporučuji.

  1. To ráda slyším, že průvodce pomohl při plánování cesty. Máte pravdu, v Římě podobné věci moc neřeší. V květnu bude mít asi voda do kafíčka daleko, že :).

 3. Ahoj, mám na vás obrovskou prosbu. Jedeme do Říma, a aktuálně řeším rezervaci památek na Roma pass. Snažím se objednat vstup do andělského hradu a nelze mi nikam zadat to, že mám Roma pass. Chce to po mě plnou výši vstupu. Můžete prosím poradít?

  Když mi přišel Roma pass do mailu, musím si ho přes to vyzvednout fyzicky nebo stačí ten v mobilu? Předem děkuji moc nám to pomůže.

  1. Ahoj,

   s Roma Pass není nutná rezervace předem do nutného Andělského hradu. Nejde to nikde zadat jako například u Kolosea. Na místě jen ukážete kartu. Roma Pass využívá hodně návštěvníků, takže jsou zvyklí.

   Roma Pass by se měl vyzvedávat fyzicky na jednom z informačních bodů v Římě. Jedno je kousek od Kolosea.

   Krásnou dovolenou v Římě :).

 4. Dobrý den Blanko,
  chystáme se s dcerou do Říma letos 21. března, ale jsem poněkud zmatená a proto bych Vás chtěla poprosit o ujasnění či radu. Kupily jsme si Roma Pass 72 hodin(podle informací za stránek získáváme vstup zdarma do dvou vybraných památek a snížené vstupné do více než 45 míst po dobu 72 hodin. Čas začíná odbývat od první aktivace, kam se počítá vstup do první památky nebo první jízda MHD) a chtěly bychom jako první navštívit Koloseum, Forum Romanum a Pallatin, ale nevím, zda si musíme vstupenky koupit nebo jen předložíme Roma Pass, protože jsem se dočetla, že vstup na tyto památky je omezený, takže by se měly dopředu zarezervovat, a když je chci rezervovat, automaticky se mi objeví cena, kterou musím zaplatit, aby rezervace fungovala? Tak jak na to, prosím?
  Děkuji za Vaši odpověď.
  Naďa

  1. Dobrý den Naďo,

   máte pravdu, rezervace jsou teď v Koloseu povinné. S Roma Pass si rezervujete vstupenku tady: https://ecm.coopculture.it/index.php?option=com_snapp&view=event&id=3793660E-5E3F-9172-2F89-016CB3FAD609&catalogid=B79E95CA-090E-FDA8-2364-017448FF0FA0&lang=en. Tady vyplníte datum a čas a objeví se nová tabulka, kde sjedete až úplně dolů a vyberete vstupenku pro držitele Roma Pass s poplatkem 2 € (poplatek za online zpracování se platí vždy).

   Ať se v Římě líbí :). Blanka

  1. Dobrý den Veroniko,

   dříve to tak bylo, ale v současné situaci je to trochu složitější. Tím, že jsou na většině míst omezené kapacity, musí se často provádět rezervace předem. Například dříve do Kolosea mohlo několik tisíc lidí a dnes je to jen pár set. S tou rezervací ale vlastně přednostní vstup de facto máte, protože nebudete čekat frontu na lístek. Někde vás čeká ale bezpečnostní kontrola (Vatikán, Koloseum), ale ta byla vždycky. Jen teď ukazujete i potvrzení o očkování nebo o negativním testu, měří se teplota apod. Rezervace je povinná do Kolosea, Vatikánu, galerie Borghese. Klidně dejte vědět konkrétní místa, která vás zajímají. Víc o kartách píšu v tomto článku včetně rezervace: https://smilingway.cz/uzitecne-tipy-jak-usetrit-na-vstupnem-a-doprave-v-rime/.

   Ať se v Římě líbí :), Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to Top