ŘÍM ZA 3 DNY: tipy, co v Římě vidět a jak si ho užít!

Řím za 3 dny / Řím na 3 dny

Plánujete navštívit Řím za 3 dny? Podívejte se na průvodce nejkrásnějšími místy, která musíte v Římě navštívit. 

Dá se stihnout Řím za 3 dny?

Ano, historické centrum obejdete i za jeden den. Není velké, ale musíte počítat s tím, že se nepodíváte dovnitř památek.

Pokud chcete navštívit Vatikán, Koloseum a další TOP místa v Římě, musíte si vynahradit alespoň 3 dny. Nestihnete všechno, ale uvidíte toho hodně. Navíc já osobně už po víc jak 3 dnech většinou trochu ztrácím elán na objevování dalších a dalších památek, takže navštívit Řím na 3 dny mi přijde jako dobrý kompromis.

Řím je jedno z těch měst, kam klidně můžete vyrazit víckrát a pořád budete mít co objevovat.

Jak si užít Řím

Řím je nádherné město a láká návštěvníky z celého světa. Už v dubnu tu jsou na některých místech opravdu šílené fronty.

Pokud nechcete strávit čekáním hodiny, rezervujte si vstupenky na nejoblíbenější místa předem – u památek níže najdete konkrétní tipy a odkazy, jak si vstupenky rezervovat.

Z nejoblíbenějších míst se jedná především o Vatikánská muzea, baziliku svatého Petra, Koloseum, Andělský hrad, Pantheon, galerii Borghese a fontánu di Trevi.

Rezervujte si ubytování poblíž nádraží Termini, odkud se dostanete na letiště a zároveň jste jen kousek od centra Říma. Mezi nejlepší hotely poblíž nádraží Termini patří:

 • Hotel Borromeo – útulné dobové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací (pro 2-4 osoby); pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra; krásná střešní terasa s posezením a lehátky
 • The Hive hotel – trendy hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
 • hu Roma Camping in Town –ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar
 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid

Mapa trasy, co vidět v Římě za 3 dny

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu itineráře pro Řím za 3 dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Co navštívit a vidět v Římě za 3 dny?

Řím za 3 dny: STAROVĚKÝ ŘÍM

První den zasvětíme převážně starověkému Římu. Je to nejstarší část města, kde to vše začalo. A proto tady začneme symbolicky i my.

Piazza Venezia

V srdci Říma leží Piazza Venezia. Doprava tady dost houstne, tak se raději třikrát rozhlédněte, než přejdete. Italové na silnicích…to stojí za to. V jiných státech by hned byli bez řidičského průkazu. 🙂

Piazza Venezia Řím / Řím za 3 dny
Piazza Venezia z Complesso Vittoriano

Na náměstí najdete Palazzo Venezia, které je v současnosti muzeem umění. V minulosti bylo ale sídlem Mussoliniho, který na zdejším balkóně vyhlásil v roce 1940 válku.

Dominantou náměstí je impozantní budova Complessso Vittoriano postavená na konci 90. let 19. století jako pocta Viktoru Emanuelovi II., prvnímu králi sjednocené Itálie.

Římané jí nechvalně přezdívají Šlehačkový dort nebo Psací stroj. A i když nemá s antickým Římem nic společného, určitě stojí za vidění.

Budova je známá taky tím, že je v ní uložená hrobka neznámého vojáka. Tu v současnosti hlídají dva vojáci a střeží tak dva věčné plameny.

Piazza Venezia Řím / Řím za 3 dny

Piazza Campidoglio

Půjdete dál kolem památníku, který budete mít po levé straně, dokud neuvidíte pozvolně stoupající schody k náměstí Campidoglio. Na malém, dokonale oválném náměstí najdete radnici a Kapitolská muzea, ve kterých se pokocháte sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů úzce spjatých s historií Říma.

Vstupenka vás vyjde na 13 € a časově si vyhraďte 1-2 hodiny. Spolu s Vatikánskými muzei a galerií Borghese jsou Kapitolská muzea další místo, které musí navštívit všichni milovníci umění a historie.

náměstí Campidoglio
Náměstí Campidoglio je trochu ukryté, ale stojí za odbočku.

Náměstí leží na kopci Kapitolu a díky tomu jsou odtud nejlepší výhledy na starověký Řím – především na Forum Romanum a Koloseum v dáli. Starý Římané měli na Piazza svůj chrám, později Michelangelo náměstí přepracoval do současné podoby.

Uprostřed náměstí stojí jezdecká socha od císaře Marka Aurellia. Kopie. Originál najdete v Kapitolských muzeích. Když sem zavítáte v sobotu, možná bude mít štěstí vidět novomanžele.

náměstí Campidoglio

Pokud byste rádi navštívili nádhernou baziliku, před odbočením k náměstí Campidoglio uvidíte po levé straně strmé schody, na vrchu kterých stojí nenápadná bazilika Santa Maria in Aracoeli.

Je to jeden ze skrytých klenotů v Římě. Zvenku je bazilika sice nenápadná, ale nenechte se zmýlit, protože uvnitř je nádherně zdobená.

bazilika Santa Maria in Aracoeli řím za 3 dny

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA: Soukromý transfer z letiště je nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Říma. Nejoblíbenějším způsobem transferu jsou autobusy – na výběr je několik přepravců, z nichž jsou nejspolehlivější autobusy přepravce SIT Bus-Shuttle. Staví u Vatikánu a na nádraží Termini. Na místě jen ukážete jízdenku v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším. Třetí a nejrychlejší možností jsou vlaky Leonardo Express.

Via dei Fori Imperiali

Od Piazza Campidoglio pokračujete po jedné z nejznámějších ulic Via dei Fori Imperiali – dá se projít skrz náměstí po levé straně mezi budovy, odkud se dostanete nad Forum Romanum. Pokračujete pár set metrů a dojdete na už zmíněnou Via dei Fori Imperiali.

Po levé straně se pokocháte císařskými fóry. Ty si císaři zřizovali, aby tady vedli své státní záležitosti. Najdete tu fórum Trajan, Augustus a Nerva. Na pravé straně pak Caesarovo fórum a hned za ním římské fórum Forum Romanum, kde se odehrával ve starověkém Římě náboženský a veřejný život.

Via dei Fori Imperiali Řím za 3 dny
Via dei Fori Imperiali

A přicházíme ke Koloseu.

Koloseum

Koloseum toužíme vidět všichni. Při první návštěvě Říma jsme sem běželi hned po příjezdu ještě s batohy na zádech. A vyrazilo nám dech. Je to opravdu zážitek.

Koloseum Řím
Řím za 3 dny / Koloseum

Dech nám popravdě vyrazily i ty odpadky okolo a spousta pouličních prodejců se selfie tyčemi. To se na fotkách Kolosea už nevidí. Dobrou zprávou je, že se zdržují převážně u Kolosea a ostatní části historického Říma už jsou upravenější.

TIP: Vstupenky do Kolosea je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

Koloseum je symbolem Říma s téměř 2000 letou historií. Každoročně ho navštíví víc než 6 milionů lidí. Je známé taky jako Flaviánský amfiteátr. Koloseum pojme až 80 tisíc diváků.

Více než 500 let bylo centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů.

Možná vás překvapí, kolik z Kolosea chybí. Částečně je to způsobené z nepoužívání a zemětřesení, ale taky byl zdejší mramor využívaný k výrobě jiných věcí. Například ke stavbě Vatikánu.

výhled na Konstantinův oblouk z Kolosea
výhled na Konstantinův oblouk z Kolosea

Co dělat, pokud jsou vstupenky do Kolosea vyprodané?

Naprosto běžná věc v Římě – vstupenky do Kolosea a dalších míst mohou být vyprodané týdny dopředu. Zkontrolujte aktuální dostupnost tady.

Pokud není k dispozici volný termín, můžete zkusit štěstí na místě (je k dispozici omezený počet vstupenek) nebo další možností je prohlídka s průvodcem. Čím dál oblíbenější možnost, jak navštívit Koloseum, protože průvodce vám pomůže se rychle zorientovat. Zde najdete všechny možnosti, jak navštívit Koloseum.

Upozornění: Rezervovat předem nemusí od května 2023 ti, co mají vstup zdarma – děti do 18 let a ZTP s doprovodem. Vstupenky si vyzvednou na pokladnách.

Vstup zdarma mají taky všichni bez rozdílu věku první neděli v měsíci – rezervace předem není možná a počet vstupenek je stále omezený, tak je lepší přijít co nejdříve.

Forum Romanum a Palatinův pahorek

Přímo naproti Koloseu najdete Forum Romanum a Palatinův pahorek. Vstupné je v ceně spolu s Koloseem a byla by škoda toho nevyužít. Dozvíte se spoustu dalších informací o starodávném Římě.

Obě místa mají společný vstup, tak se pak ujistěte, že jste navštívili vše, co jste chtěli. Už se nebudete moct vrátit.

památky starověkého Říma - Forum Romanum
Forum Romanum
památky starověkého Říma - Palatinův pahorek
výhled z Palatinova pahorku na Forum Romanum
Prohlídka Kolosea, Forum Romanum a Palatinova pahorku

TIP: Vstupenky do Kolosea je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu.

Lístek je kombinovaný a máte v ceně i přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek. Ty tvoří jeden archeologický park. Na Palatinův pahorek vede krátký výstup, ale získáte skvělý výhled na Forum Romanum, Koloseum a další části Říma.

Výhled z Palatinova pahorku

Prohlídka všech tří částí vám zabere zhruba 2-3 hodiny. Pokud jste nenavštívili Kapitolská muzea, bude nejspíš kolem oběda. S restauracemi v Římě se to má stejně jako jinde na světě u hlavních atrakcí.

Ty nejbližší a nejvíc na očích bývají nejvíc turistické. S přemrštěnými cenami a často s nabídkou, která neodpovídá lokální kuchyni. Zkuste zabrousit trochu víc za roh, kde jedí místní. Pochutnáte si víc.

Po jídle máte ještě dost času navštívit další místa v okolí Kolosea. Za sebe můžu doporučit Caracallovy lázně (první 2 fotografie níže), které nechal postavit Markus Aurelius v letech 212-216 a byly jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku.

Nebo Trajanův trh (3. fotografie), první římské nákupní centrum, které mělo 6 pater až se 150 různými obchody a byty. Jedním z nejlepších muzeí umění jsou pak Kapitolská muzea.

Trajanovy trhy leží jen kousek od Kolosea / Řím za 3 dny
Trajanovy trhy leží jen kousek od Kolosea
Caracallovy lázně památky starověkého Říma
Caracallovy lázně

Nebo se vyjdete na kopec Aventin, který je jedním ze 7 římských pahorků a nachází se za Koloseem směrem k Circus Maximus. Z Aventinu je krásný výhled na Řím a jsou tady pěkné zahrady s pomerančovníky Giardino degli Aranci. Více o Aventinu najdete v samostatném článku, co navštívit v Římě.

Řím za 3 dny: VATIKÁN

Další den zasvětíme Vatikánu. Ve Vatikánu je toho tolik k vidění, že byste v Římě museli strávit mnohem víc času. Pokud plánujete Řím na 3 dny, stihnete ve Vatikánu aspoň to nejzákladnější – baziliku svatého Petra, Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli.

Neplánujte si Vatikán na neděli, protože byste neviděli nic. Otevřeno je jedinou neděli a to tu poslední v měsíci v dopoledních hodinách.

Podrobné informace k Vatikánu se dozvíte v našem průvodci Vatikánem.

Bazilika svatého Petra

Do baziliky svatého Petra se dostanete zdarma. Otevírá už v 7 ráno a to je přesně čas, kdy sem vyrazte. Před vstupem vás totiž čeká bezpečnostní kontrola a jen o pár hodin později už byste při ní vzhledem k počtu návštěvníků mohli vystát pěkný důlek. Navíc bez davů si největší kostel v Římě víc užijete.

Svatopetrské náměstí Vatikán / Řím
Fronta do baziliky svatého Petra se už v období oběda vině kolem celého náměstí.

Upozornění: Ve středu mívá papež audienci a bazilika se otevírá až mezi 12:30-13:00. Pokud plánujete vidět papeže, zarezervujte si místo tady.

Do baziliky se dostanete ze Svatopetrského náměstí, kde staví metro ve stanici Ottaviano (je to pak 15 minut chůze). Pokud byste se chystali jako první navštívit Vatikánská muzea, vystupte na stanici Ottaviano nebo Cipro – vstup pro Vatikánská muzea je jiný, ne přes Svatopetrské náměstí.

Bazilika svatého Petra je důležitým poutním místem a jedním z nejposvátnějších a největších chrámů katolické církve, které navrhli D. Bramante, Michelangelo, C. Maderno a Gl. Bernini. Je to místo, kde papež předsedá v průběhu roku mnoha liturgiím.

Zajímavostí je, že byla bazilika svatého Petra postavená na starší bazilice v letech 1506-1628. Do té doby byla největší Lateránská bazilika.

bazilika sv. Petra Vatikán
bazilika sv. Petra Vatikán

Bazilika je sama o sobě sice zdarma, ale platí se za kopuli, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Svatopetrské náměstí a celý Řím. Kiosek se nachází po pravé straně kousek za vstupem do baziliky.

Rozhodně stojí za vyšlápnutí všech 551 schodů (v druhé části v dost stísněných prostorech) a poplatek 8 €. Druhou variantou je vyjet část schodů výtahem a víc jak polovinu pak dojít pěšky (10 €).

Cestou nahoru si prohlédnete nádherné mozaiky, které zdobí vnitřek kopule. V první úrovni se nachází vstup na střechu, kde uvidíte zblízka sochy apoštolů. Odtud pak stoupáte po úzkém schodišti do kopule.

Výhled z baziliky svatého Petra

Od baziliky pak pokračujete podél zdí Vatikánu do Vatikánských muzeí, která se otevírají v 9 ráno. Je to čtvrt hodinka cesty od baziliky. Vstupenky je lepší objednat online, abyste se na místě vyhnuli několikahodinové frontě. Nebo mrkněte po kartě Rome&Vatican Pass, která v sobě zahrnuje vstupné do Vatikánských muzeí.

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple

Vatikánská muzea jsou jedny z největších muzeí na světě s více než 20 000 vystavenými díly. A to je jen zlomek, protože většina umění a děl k vidění není. Vatikánská muzea jsou 6. nejnavštěvovanějším muzeem umění na světě. Ohromí vás římskými sochami a mistrovskými díly renesančního umění.

Až projdete Vatikánská muzea, dostanete se do Sixtinské kaple s freskami a stropem od Michelangela. V úplném závěru se pak pokocháte točivým schodištěm, které je inspirované Bramantovým schodištěm.

co dělat v Římě
Galerie map ve Vatikánských muzeích
Michelangelova freska v Sixtinské kapli
Řím za 3 dny / točité schodiště v závěru Vatikánských muzeí
Točité schodiště v závěru Vatikánských muzeí

A půl dne je za námi. Sbírka ve Vatikánských muzeích je tak rozsáhlá, že tu v pohodě strávíte 2-3 hodiny. Počítejte taky s tím, že v sezóně od dubna do října tu bude dost lidí.

Vatikánská muzea fronty / Řím za 3 dny
Fronty na lístky do Vatikánských muzeí v dubnu uprostřed týdne – vstup je až za rohem vlevo.

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple: Frontu můžete přeskočit objednáním lístků do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online. Na místě pak půjdete prostředním vstupem pro ty, co si rezervovali vstupenku předem.

Uvnitř projdete bezpečnostní kontrolou, vyjdete schody a po pravé straně uvidíte automaty, kde oskenujete kód z rezervace, a vyjedou vám lístky. Nám celý proces zabral asi 5 minut a ušetřili jsme si tak hodiny ve frontě.

Andělský hrad a Andělský most

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad (Castelo Sant´Agelo), které se přezdívá Hadriánova hrobka. Hadrián byl římský císař, který nechal pevnost postavit jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu. Za úžasným výhledem můžete vystoupat až na střechu.

nejlepší muzea v Římě / Andělský hrad
Andělský hrad a Andělský most přes řeku Tiberu

Od Andělského hradu pokračujte po Andělském mostě (Ponte Sant´Angelo), který vybudovali starověcí Římané, ale andělé tu jsou až od roku 1600. A právě andělé představují Křížovou cestu a 12 zastávek na cestě k ukřižování Ježíše Krista.

Andělský hrad je přístupný zdarma pro všechny každou první neděli v měsíci – rezervace předem není možná.

TIP: Rádi byste ušetřili na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Podívejte se na mé srovnání turistických karet Roma Pass a Rome&Vatican Pass, se kterými získáte vstup zdarma nebo snížené vstupné na více než 45 památek, neomezené cestování MHD, jízdu vyhlídkovým autobusem a další bonusy.

Piazza Navona

Od mostu vyrazte ulicí Via Dei Coronari, která patří k nejmalebnějším v Římě. My si sem zašli na večeři do restaurace Quelli de’ Coronari. Malá, rustikální restaurace, kde jsme byli jen se samými Italy.

Ulice vás dovede až na náměstí Piazza Navona s Berniniho Neptunovo fontánou čtyř řek. Na fontáně si všimnete 4 říčních bohů, kteří symbolizují největší řeky 4 hlavních kontinentů. Berniniho nejznámější fontánou je fontána di Trevi, ale náměstí je maličké a je tam doslova narváno.

Naproti tomu Piazza Navona je nádherné náměstí, kde můžete nasávat atmosféru daleko víc v klidu. Kromě fontány náměstí dominuje taky kostel Sant’Agnese in Agone, kam můžete nakouknout zdarma (otevřeno je až do 19:00 kromě pondělí).

Na jižní straně náměstí sídlí jedna z částí Římského muzea, které zahrnuje historii Říma od středověku až po 19. století.

Řím za 3 dny: FONTÁNA DI TREVI – GALERIE BORGHESE – PANTHEON

Máme tady poslední den. A opět dooporučuju přivstat si. Řím je natolik navštěvované město, že je těžké některé památky navštívit, aniž by vám na záda dýchal dav lidí. Příkladem je fontána di Trevi.

Fontána di Trevi

A proto sem vyrazíme hned ráno. To je totiž jediný “běžný” čas, kdy tu nepotkáte zástupy turistů. Byli jsme u fontány v listopadu pozdě večer a bylo tu doslova narváno. Byli jsme tu brzy ráno a měli jsme jí téměř pro sebe.

A jaký je důvod, že je tu většinou tak plno? Zdejší náměstí je totiž malinké. Většinu z něj zabírá samotná fontána. To jí dává ještě větší dojem monumentálnosti. Máte pocit, že stojíte na divadelním pódiu a sledujete úžasné představení.

Fontána di Trevi symbolizuje hojnost a zdraví, které přináší voda. Pozadí sochy tvoří Palazzo Poli, kde dnes sídlí Národní institut pro grafiku.

Tradice říká, že pokud tam hodíte minci (z pravé ruky přes levé rameno), jednou se do Říma vrátíte. Pokud tam hodíte 2 mince, potkáte lásku a 3 mince přinesou manželství.

Denně se prý hodí do fontány na 3000 €. Ročně až 1,4 milionů eur. Peníze se sbírají 3x týdně, když je fontána pro veřejnost uzavřená – v pondělí, středu a v pátek mezi 8 a 9 h ráno. Vše pak jde na místní charitu jako pomoc pro lidi bez domova a v nouzi. Takže i kdyby jste se už do Říma nevrátili, udělali jste aspoň dobrý skutek.

U fontány di Trevi si odskočte na výbornou zmrzlinu :).

Španělské schody

Od fontány di Trevi pokračujeme ke Španělským schodům, které jsou odtud asi 10 minut chůze spletitými římskými uličkami, kde se ztratíte raz dva. Ale krásně ztratíte. Objevujete neznámá místa, kouty, náměstíčka, kostely a narážíte v ranních hodinách na ten pravý život Římanů.

Španělské schody jsou jedny z nejznámějších schodů. A taky nejširším schodištěm v Evropě. Poprvé v nás nezanechali tak silný dojem, za což asi mohli prodejci pobíhající po schodech. Podruhé jsme ale už atmosféru nasáli mnohem lépe.

Španělské schody mají nepravidelný tvar motýla a pocházejí z 18. století. Hledáte nějakou hlubší symboliku jako v případě fontány di Trevi? Pak vás asi zklamu. Španělské schody byly postavené za jediným účelem – propojit zdejší kostel s náměstím pod ním. Svůj název pak nesou po Španělském velvyslanectví, které tady sídlilo od 16. století.

Přímo pod schody se můžete pokochat barokní fontánou Barcaccia.

Španělské schody byly dříve obsypané lidmi doslova jako hrozny. Občas jste měli až problém projít. Něco jako u baziliky Sacré-Coeur v Paříži. Na to město zareagovalo tím, že tady zakázalo posedávat, popíjet a jíst, aby se památka zachovala.

Spousta lidí se domnívá, že jsou nyní Španělské schody uzavřené. Ale tak to není. Určitě sem vyrazte.

Vystoupejte po schodech směrem ke kostelu. A kochejte se výhledem na Řím. Odtud se dáte doleva. Pokračujeme k parku Borghese. Tomu se přezdívá Zelené plíce Říma. Po pár set metrech se cesta rozdvojí a vy odbočíte doprava na kopec Pincio (je to v místě, kde je po vaší levé straně terasa s výhledem).

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

ubytování řím
Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Vyhlídka Pincio a galerie Borghese

Na kopci se vám Řím krásně rozprostře. Vidíte římské střechy s dominantní kopulí baziliky svatého Petra. Výstup rozhodně není náročný a ten výhled za to stojí. Dojdete až k balkónu Pincio, odkud získáte nejlepší výhled na náměstí Piazza del Popolo.

Za vámi se rozprostírá rozlehlý pak Villa Borghese. Je to jeden z nejkrásnějších parků, kam Římané chodí za zábavou, odpočinout si nebo se jen tak procházet. Najdete tu kolotoče, půjčovnu kol, kavárny a taky galerii Borghese. Ta ukrývá jednu z nejlepších sbírek umění na světě v oblasti sochařství, malby a architektury.

Dovnitř vpouští jen omezené množství turistů, takže tu není plno. Na rozdíl od Vatikánských muzeí, kam vejde denně 30 000 návštěvníků.

galerie Borghese / co dělat v Římě

A čím vás galerie Borghese dostane? Svými podlahovými mozaikami znázorňujícím gladiátory, starověkými sochami, egyptskými uměním, renesančními malbami od Rafaela a Tiziana nebo některými z nejslavnějších Berniniho soch. Vstupenky musíte zarezervovat předem, ale stojí to za to (rezervujte s dostatečným předstihem – bývá vyprodáno dlouho předem). Rezervace předem je nutná i první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma.

Piazza del Popolo

Od galerie se můžete přes park vrátit na Piazza del Popolo nebo si cestu zkrátit MHD a vyrazit směr Pantheon. Pro ty, co se dají pěšky přes Piazza del Popolo, si něco málo k náměstí povíme.

Piazza del Popolo je rozlehlé náměstí, kde rozhodně nechytnete stísněný pocit jako na náměstí u fontány di Trevi.

Piazza del Popolo / Řím za 3 dny

Uprostřed náměstí vyčnívá egyptský obelisk s původními hieroglyfy. Jeden z nejstarších a největších v Římě. Možná vás teď napadlo, jak se sem dostal. První římský císař Augustus ho sem přivezl z Egypta jako svou válečnou trofej.

Po staletí stál na Circus Maximus ve starověkém Římě a až na konci roku 1500 obelisk přesunuli na Piazza del Popolo.

Od náměstí můžete pokračovat po jedné z nejrušnějších římských ulic Via del Corso. Z té pak odbočíte doprava a asi po 20 minutách od Piazza del Popolo jste u Pantheonu.

Pantheon

U dechberoucí památky, která vás dostane vždy, když jí uvidíte. Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů.

Známý je svou kopulí, která je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě. Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy.

V horní částí kopule je otvor o průměru 9 metrů, kterým se kromě dveří dostává jediné denní světlo dovnitř kostela.

Upozornění: Pantheon je nově od 3. 7. 2023 zpoplatněný – 5 € a 2 € pro mladé 18-25 let.

Pantheon Řím / řím za 3 dny
Pantheon v Římě

Campo dei Fiori

Od Pantheonu pokračujeme k Largo Argentina. To je to místo, kde ubodali Caesara v roce 45 před naším letopočtem. Dnes vás kromě ruin možná zaujme i množství koček, které tady mezi římskými pozůstatky žije. Stará se o ně místní organizace.

Largo Argentina Řím za 3 dny

Largo Argentina je jen krátká zastávka při cestě ke Campo dei Fiori. Krásnému náměstí z dob renezance a baroka, které dříve sloužilo jako trh a pro popravy. Popravy zrušili, vyhlášený trh zůstal. Je to dokonce jediný venkovní krytý trh v Římě.

Můžete si tady koupit čerstvé potraviny včetně lokálního olivového oleje nebo sýrů. Mají tady i suvenýry, ale počítejte s přirážkou.

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA: Soukromý transfer z letiště je nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Říma. Nejoblíbenějším způsobem transferu jsou autobusy – na výběr je několik přepravců, z nichž jsou nejspolehlivější autobusy přepravce SIT Bus-Shuttle. Staví u Vatikánu a na nádraží Termini. Na místě jen ukážete jízdenku v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším. Třetí a nejrychlejší možností jsou vlaky Leonardo Express.

Čtvrť Trastevere

A jako poslední zastávku tu máme čtvrť Trastevere, kam se dostanete po mostě Ponte Sisto. Ta je vyhlášená svým skvělým jídlem. Zároveň je to jedna z nejkrásnějších čtvrtí, kde se můžete jen toulat a obdivovat barevné domy kolem úzkých dlážděných uliček.

Takhle si většina z nás představuje Řím. A sami uvidíte, že některé čtvrti (ne v historickém Římě) mají do téhle představy hodně daleko.

Poznámka: Do všech církevních budov (ne jen do Vatikánu) se musíte vhodně obléct – mějte zakrytá kolena a ramena a sundejte pokrývku hlavy.

Řím za 3 dny: Ubytování

Mé doporučení je ubytovat se poblíž nádraží Termini, kam přijedete z letiště Fiumincino nebo Ciampino. Je tu několik pěkných hotelů, v okolí řada dobrých restaurací, obchody s potravinami (Coop), dobré spojení metrem do celého Říma a pěšky jste za pár minut v centru.

Tipy na nejlepší ubytování v Římě:

 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • Hotel Borromeo – 3* hotel s klimatizací a střešní terasou; pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra
 • The Hive hotel – 4* hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
 • hu Roma Camping in Town  ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

ubytování řím
Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Jak ušetřit v Římě za vstupné do památek a dopravu?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst.

Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Roma Pass se nabízí ve 3 variantách:

 • Roma Pass 48 hodin – zdarma vstup do první navštívené památky (doporučuju vybrat jako první Koloseum, kde ušetříte nejvíc) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. Neomezené cestování po dobu 48 hodin v Římě k tomu.
 • Roma Pass 72 hodin – zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (například Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 72 hodin navštívíte. I tady je součástí neomezené cestování po dobu platnosti karty.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card – získáváte výhody Roma Pass na 72 hodin a k tomu vstup zdarma do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 72 hodin, který vás proveze kolem největších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

O tom, zda se karta vyplatí i vám a podrobného průvodce jsem sepsala v tomto článku.

Vyplatí se Roma Pass?

Nám se vyplatila, ale záleží, co vše plánujete navštívit. Uvedeme si jednoduchý příklad na Roma Pass na 72 hodin (3 dny), která vyjde na 52 €. S kartou máte zdarma vstup do 2 vybraných památek. Jedou z nich bude určitě Koloseum spolu s Forum Romanum a Palatinovým pahorkem (16 €). Odtud je to jen kousek ke Kapitolským muzeím (13 €).

Tím jsme vyčerpali 2 vstupy zdarma a odteď máte vše za snížené vstupné. Už jsme ušetřili 30 € za památky a 18 € za MHD na 3 dny. Okoukneme místa zdarma, jako je Fontána di Trevi a Pantheon a jen tak bloumáme v uličkách.

Další den vyrazíme směr Španělské schody, Piazza del Popolo až do galerie Borghese, kde zaplatíme snížené vstupné a ušetříme 6,50 €. Odteď se už karta Roma Pass začíná vyplácet a přitom jsme navštívili zatím jen 3 placené památky.

Projdeme si zahrady kolem galerie Borghese, pokocháme výhledem na Řím a pokračujeme k Andělskému hradu, kde ušetříme na vstupném s kartou dalších 6 €. A zbytek dne se jen tak touláme v uličkách a pochutnáváme na jídle ve čtvrti Trastevere za řekou.

Poslední den vyrazíme jižně od Kolosea do Caracallových lázní a římské arény Circus Maximus, kde ušetříme celkem 7 €.

I v pohodovém tempu se dá s kartou Roma Pass 72h ušetřit, takže za nás jí určitě můžeme doporučit.

Více o turistické kartě Roma Pass píšu v předchozím článku.

Rezervace vstupenek

Powered by GetYourGuide

Toto byly naše tipy, co vidět v Římě za 3 dny. Jak se vám líbil itinerář? Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Vše, co potřebujete vědět před návštěvou Vatikánu, najdete pod tímto odkazem.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku. Inspirujte se našimi fotografiemi interiérů Vatikánských muzeí.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 1 den.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

83 názorů na “ŘÍM ZA 3 DNY: tipy, co v Římě vidět a jak si ho užít!”

 1. Andrea Jedličková

  dobrý den, už poněkolikáté čerpám insporaci pro cestování z vašic-h stránek :). Teď nás čeká Řím. Našla jsem různé informace o vstupném do Kolosea pro věk 18-25 let, je nutné být student nebo stačí podmínka věku? Děkuji za informaci. Chystáme se v červenci, takže rezervace až měsíc předem, jak jsem se dočetla. Andrea Jedličková

  1. Dobrý den Andreo,

   to moc rádi slyšíme a děkujeme. 🙂

   Podmínkou je pouze věk 18-25 let, tj. není potřeba statut studenta a stačí ukázat OP. Ověřovala jsem to osobně taky u pracovníků v Koloseu, kteří to potvrdili.
   Určitě je lepší udělat rezervaci co nejdříve dopředu.

   Ať se výlet vydaří!

 2. Zdravím Vás, moc děkuji za informace, jsou bomba a pomůžou. Chci se prosím zeptat pro nás je asi lepší koupit Vatikán a Roma Pass na 48 hodin, než omnia Pass. Chci to zakoupit na odkaze, který máte v textu, přes getyourguide.com. Nemohu ale nikde dohledat, kde passy vyzvedneme, je tam jen místo setkání zde: Piazza Papa Pio XII, 9/11, 00193 Roma RM, Italy a to je asi už ten vstup ne?
  Ještě jsem se chtěla informovat, když je v pasu přeskočení fronty, to musím taky někde rezervovat? Jinak na koloseum už máme rezervaci na vstup za 2e. Ale né nic o přeskočení fronty. Děkuji :)))

  1. Dobrý den Domi,

   když kliknete na odkaz pro koupi a přejdete do části Místo setkání, rozevře se Vám nové okno, kde jsou nahoře vypsaná všechna místa pro vyzvednutí. Uvádím je taky v článku zde. Pokud už máte rezervaci předem, tak automaticky přeskočíte frontu na lístky. U Kolosea jdou všichni stejným vstupem přes bezpečnostní kontrolu a až uvnitř se rozdělí podle toho, zda mají už rezervaci (jdete rovnou k prohlídce) nebo případně přejdou do fronty na lístky.

   Ať se v Římě líbí. 🙂

 3. Dobrý den, vaše webová stránka je super,moc mi pomohla. Měla jsem obavu cestovat sama s rodinou, když naše AJ není na komunikativní úrovni, ale s vaším webem si myslím to zvládneme. Mám jen dotaz. Mladší dcera, 6 let, nepotřebuje lístek na MHD ani vstupenky že? Ale starší 12 let bude potřebovat lístek na MHD, ale vstupenky ne že? Kde si online mohu zakoupit týdenní lístek? My dospělí si zakoupíme asi OMNIA Card, ale v Římě budeme týden, po 72 hodinách budeme muset dokoupit lístek na MHD taky. Můžu tedy ten odkaz na online lístky? A ještě dotaz, sice zjišťují vše potřebné už nyní, ale letíme až od 7.12 do 14.12., můžu se tedy ještě zeptat, jak je to se mši ve Vatikánu na 2.adventni neděli? Děkuji

  1. Dobrý den,

   to jsme moc rádi a určitě to zvládnete. 🙂 Navíc Řím není tak velký a na podobný výlet je ideální.

   Co se týká městské dopravy – ano, mladší nepotřebuje jízdenku, starší ano. S těmi online nákupy jízdenek je to trochu horší – oficiálním webem je atac.rome.it, ale věčně nefungují. Podařilo se mi na web konečně dostat a zde je odkaz na online nákup jízdenek – https://romaflex.atac.roma.it/

   Co se týká Omnia karty – při vyzvednutí získáte 2 karty a je jen na vás, kdy si je aktivujete. Jako první si například můžete aktivovat Roma Pass, se kterým navštívíte římské památky a máte v ceně MHD. Za další 3 dny si můžete aktivovat kartu Omnia, se kterou získáte Vatikánská muzea a 3 dny jízdu ve vyhlídkovém autobusu. Autobus tak můžete využít místo městské dopravy, protože staví poblíž všech hlavních bodů.

   Co se týká mše, informace bývají jen krátce dopředu (teď například duben-květen). Zde pak najdete více informací a aktuality.

   Kdyby něco, klidně se ptejte. 🙂

 4. Dobrý den Blanko,
  klobouk dolů, tak skvělý soubor informací, jaký poskytujete, jsem ještě nikde neviděl.
  Aktuálně mám prosbu o radu.
  Poměrně narychlo jsme se rozhodli vyrazit za dva týdny do Říma. Nedošlo nám, že bude na všech atraktivnějších místech třeba rezervace dopředu. Galerii Borghese asi oželíme, ale Sixtinskou kapli ne. Rezervace jsou prakticky vyčerpány, alespoň já nemohu na žádnou v termínech pro nás vhodných narazit. Neporadíte? Pokud bychom šli bez rezervace – jak brzy před otevíračkou je třeba být na místě, aby měl člověk jistotu, že se dostane dovnitř?
  Díky předem za odpověď a ať se daří
  Petr

  1. Dobrý den Petře,

   to moc rádi slyšíme a děkujeme.

   To je pravda. Tento rok mi to přijde s vyprodanými vstupenkami předem snad ještě horší než loni, kdy se v dubnu ještě sehnat dalo. Na většině portálů je nabídka podobná, takže pokud se nedaří sehnat dobrý termín, nebude k dispozici ani jinde (alespoň u oficiálních prodejců).

   Vatikánská muzea mají nově otevřeno o hodinu dříve a popravdě nemám zkušenost, jak se tu tvoří takhle brzy ráno fronty při změně otevírací doby. Dříve se otevíralo na 9:00, kdy bylo potřeba přijít cca hodinu předem (v sezóně od dubna). Kapacita v muzeích není omezená, ale je lepší přijít dřív, abyste se vyhnuli dlouhé frontě na vstupenky.

 5. Dobrý den, prosím o informaci, jak se nejlépe dostat večer z letiště Fiumicino do blízkosti Tiburtina, a pak zpět v brzkých ranních hodinách. Děkuji. Hana

 6. Dobrý den, chystáme se do Říma od 22.3.2024 a program plánujeme podle Vašeho webu. Zdá se nám to, že na 3 dny to jsou skvělé vybrané památky. Potřeboval bych ale poradit, jak udělat rezervaci vstupenek a přeskočení front. Zaplatil jsem Roma pass na 72 hodin, abych měl první dvě návštěvy zdarma, ale když chci udělat rezervaci např. Koloseum, stále to po mě chce další platby. Můžete mi poradit co s tím? Děkuji za Vaší pomoc.

 7. Dobrý den, Váš web je skvělý. Plánujeme koupit Roma nebo rovnou Omnia card, ještě nejsem rozhodnutá, každopádně je možné při využití vstupu zdarma do Kolosea na Roma pass někde nějak dokoupit i prohlídku podzemí/ areny? Vím, že na Roma pass je to jen ten základní vstup, ale zda lze někde dokoupit i rozšíření? moc děkuji

  1. Dobrý den Báro,

   předně moc děkujeme. 🙂

   Bohužel se rozšíření koupit nedá, s Roma Pass je v ceně pouze standardní vstupenka bez možnosti dokupu podzemí.

 8. Dobrý den, prosím o radu. Z důvodu změny letového řádu musíme posunout návštěvu Říma o den dříve. Na původní první celý pobytový den máme rezervaci do Kolosea s využitím Roma pass 72 hodin zdarma. Je možně nějak tuto rezervaci změnit na předchozí den? Pokud ne, tak lze první den využít Andělský hrad zdarma, žádný jiný vstup nevyužít a hned druhý den mít ještě zdarma Koloseum? Děkuji za odpověď a super stránky, ze kterých jsem čerpala, abychom si pobyt užili.

  1. Dobrý den,

   předně moc děkuji, to mě těší, že stránky pomohly. 🙂

   Co se týká změny termínu pro Koloseum, tak to bohužel možné není. Určitě je možné využít první vstup zdarma pro Andělský hrad a druhý den vstup zdarma pro Koloseum – podmínkou je, že tyto vstupy musí následovat po sobě.

   Další možností je navštívit Andělský hrad a na odpoledne si naplánovat například Forum Romanum a Palatinův pahorek. V rámci vstupenky do Kolosea máte 24 hodinový vstup do všech 3 míst, tj. Forum a Palatin můžete klidně navštívit den předtím a další den navštívit Koloseum v čas, který jste si rezervovali. Důležité je dodržet to 24 hodinové okno a už je jedno, zda to bude před nebo po návštěvě Kolosea – 24 hodin se počítá od prvního vstupu do Fora+Palatinu nebo do Kolosea.

   Snad jsem alespoň trochu pomohla. Přeji krásný pobyt a ať se vše ostatní vydaří dle plánu. 🙂

 9. Dobrý den, chtěla jsem se informovat. V sobotu 3. 2. 2024 letíme do Říma. Z letiště pojedeme regionálním vlakem na nádraží Trastevere – lístky koupíme taky v automatech, nebo jsou na letišti nějaké pokladny? Poté z nádraží Trastevere pojedeme autobusem – lístky se dají zaplatit u řidiče, nebo bude na vlakovém nádraží automat? Děkuji za Vaše stránky, našli jsme zde hodně cenných informací. Pěkný den.

  1. Dobrý den Soni,

   lístky na vlak můžete koupit v automatu. Na letišti jsou i pokladny, ale často nejsou v provozu. Jakmile přijdete na nádraží na letišti, červené automaty Trenitalia jsou přímo uprostřed haly.

   Co se týká koupě lístků na autobus: U řidiče se lístky nekupují. Můžete v automatu, trafikách, turistických informacích, pokladnách ATAC nebo menších obchodech, které to mají většinou dobře vyznačené. Bohužel nevím, jak je to teď na nádraží Trastevere, protože dříve bylo trochu problém najít automat. Pokud si budete kupovat papírový lístek, v autobuse jsou žluté turnikety, kde si lístek označíte (revizoři chodí často). Nejjednodušší možností je ale platba bezkontaktní kartou – stačí přiložit kartu k turniketu, na kterém je napsáno Tap & Go (není to ten žlutý) a odečte se vám stejná částka jako při koupi papírové jízdenky. Platí, že jedna karta = jeden cestující.

 10. Dobrý den.
  Díky moc za velmi užitečné informace.
  Mohl bych se zeptat jsme 65+. Chystáme se v březnu do Říma. Je pro nás výhodné koupit si Roma pas nebo máme seniorské slevy a nevyplatí se. A jak s jízdenkami na veřejnou dopravu.
  Díky
  Jan

  1. Dobrý den Jane,

   bohužel žádné úlevy pro 65+ v Římě nejsou a to ani na veřejnou dopravu. Záleží, co vše máte v plánu navštívit, ale Roma Pass se vám nejspíš vyplatí.

   Přeji pěknou dovolenou v Římě.

 11. Ahoj,
  super web, hodně mi pomohl při plánování. Jen ještě dotaz. Letíme na konci listopadu, budeme mít Roma Pass na 72 h. Jak je to se vstupem do Pantheonu, který je od léta zpoplatněn? Je v rámci Roma Pass, pokud ne, jde nakoupit i přednostní vstup na čas, tak jako tomu je u Colosea?
  Díky.

 12. Dobrý den,
  mám dotaz ohledně volného vstupu do Kolosea. Půjdu se 14 letou dcerou a píše se, že od května není nutná rezervace pro volné vstupenky. Na oficiálních stránkách se mi možnost rezervace volného vstupu ani nezobrazuje. Znamená to tedy, že si koupím jen jednu vstupenku pro sebe a v každém případě dají dceři na pokladně vstupenku volnou? Mám strach, že si ji objednám a pro dceru tam již třeba nebude k dispozici.
  Děkuji mnohokrát.
  S pozdravem Simona

  1. Dobrý den Simono,

   ano, přesně tak. Podrobněji se o tom rozepisuji zde: https://smilingway.cz/koloseum-v-rime/
   Volné vstupenky pro děti jsou a zpětnou vazbu mám i od ostatních, kteří Koloseum navštívili v posledních měsících s dětmi. U vstupu u bezpečnostní kontroly ukážete svou rezervaci a pracovník automaticky pustí i dceru. Uvnitř jsou pak pokladny, kde můžete vstupenku pro dceru pořídit.

 13. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, jestli jsou do nějakých památek slevy pro důchodce nad 65 let. Děkuji moc

  1. Dobrý den,

   bohužel jsou slevy v Římě především pro studenty nebo mladé. To platí i pro Koloseum, Andělský hrad, Vatikánská muzea nebo například galerii Borghese.

   Přeji krásný pobyt v Římě.

 14. Dobrý den, chystáme se 2.11. na 4 dny do Říma a chceme využít váš úžasný itinerář, kde je vše, co chceme vidět. Mám na vás prosbu, ubytování máme asi 13km od letiště Fiumicino, kousek od parku Madonnetta. Jak se prosím dostaneme z letiště do ubytování a pak z ubytování do centra a jak dlouho to trvá časově? A ještě prosím, kde si koupíme lístky na MHD na 72h? Děkuji moc Lenka

  1. Dobrý den Leni,

   časově to popravdě moc dobře nevychází. Nejprve se budete muset dostat z letiště Fiumicino do pobřežního městečka Ostia – sem jezdí autobusy Cotral – jízdní řády najdete zde. Poté v Ostia přesednete na autobus 4, který zastavuje taky ve vaší oblasti, kde máte ubytování. Z Ostia už platí jízdenka na 72 hodin, na autobusy Cotral ne. Jízdenku si můžete koupit v trafice. Časově počítejte něco přes hodinu z letiště na ubytování.

   Z ubytování do Říma pak jezdí autobusy 709, které vás dovezou asi za půl hodiny na zastávku metra B1. Pokud pojedete až do centra, počítejte cca 1-1,5 hodiny s cestou autobus a následně metro.

   1. Dobry den, chtěl jsem se zeptat jestli vstupenka do Collosea s využitím Roma Card bude přednostní a jakým způsobem získám vstupenku zdarma pro děti. Budu si pro ne muset vystat frontu

    1. Dobrý den Viktore,

     karta Roma Pass vám umožňuje přeskočit fronty na místě, ale stále je potřeba vystát bezpečnostní kontrolu. Podle toho, kdy do Kolosea jedete a v jaký čas ho navštěvujete, nemusí být fronta žádná. Nejhorší časy jsou kolem dopoledne až brzkého odpoledne. Pro děti získáte vstupenku na pokladnách uvnitř Kolosea.

     1. Dekuji za odpoved. Rad bych se jeste zeptal na Roma Pass. Nevite jestli je u nej omezeny pocet a je mozne se se vyproda? dekuji

 15. Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jakým způsobem se nejlépe a včas dostat na letiště z centra (např. z nadraží Termini v neděli 1.10.2023, když odlet je v 6:00, tak abychom tam cca ve 4:00-4:30 byli. Dívala jsem se na různé možnosti, ale vše, co jsem objevila, je v provozu až později, zbývá tedy už jen taxi? Díky moc, Petra

  1. Dobrý den Petro,

   takže potřebujete odjezd cca kolem 3. hodiny ráno z nádraží Termini, že? A z jakého letiště letíte? Fiumicino? Noční spoje pro letiště Fiumicino najdete v tomto článku – část Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma v noci? téměř na konci článku. Platí to i pro spoje z centra na letiště.

   Kdyby bylo něco nejasného, dejte vědět :).

   1. Dobrý den Blanko, děkuji moc za odpověď. Dívala jsem na autobusy i vlaky a vypadá to, že tak brzy ráno v neděli na Fiumicino jezdí jen autobusy T.A.M. a snad i taxi. Tak to nějak vymyslíme. Děkuji a mějte se krásně 🙂

 16. Dobrý den, Blanko,
  chtěla bych vás požádat o informaci k objednávání vstupenek s Roma Passem. Plánuji zakoupit variantu na 48 hodin, využít vstup zdarma na Koloseum + Forum Romanum + Palatin – přes váš odkaz dojdu k rezervaci vstupenek, vyberu variantu s Roma Passem pro dvě osoby 2 krát za 2E, celkem tedy zaplatím 4E a to je opravdu celé? Dále jsem vás chtěla požádat o odkaz na rezervaci vstupenek na Kapitolská muzea s RP, tento odkaz asi nefunguje https://romapass.vivaticket.it/en/tour/i-marmi-torlonia/2550.

  Moc děkuji.
  Lenka

 17. Ivana Petrušková

  Dobrý den, Blanko,
  děkuji za tento přehled užitečných informací a chci se Vás zeptat, kde je nejvhodnější v Římě parkovat. Pojedeme autem na letiště vyzvednout dceru a rádi bychom toho využili k prohlídce města. Děkuji, Ivana

  1. Dobrý den, Ivano,

   samotné historické centrum a některé přilehlé čtvrti leží v ZTL zóně – více informací zde: https://romamobilita.it/en/services/limited-traffic-zones
   Pro parkování doporučuji využít Parclick, kde najdete na mapě vyznačená všechna parkoviště a parkovací garáže včetně cen, adres a informací, zda se nachází v zóně ZTL. Je to přehledně zpracované a můžete si tak vybrat parkoviště poblíž míst, které plánujete v Římě navštívit. Odkaz zde: https://parclick.com/search?q=Romeow%20Cat%20Bistrot&df=2023-07-21%2B10:00&dt=2023-07-21%2B12:00&ft=1

 18. Dobrý den, moc děkujeme za naprosto božsky zpracované informace včetně prokliků na vstupy a mapy! Řím na tři dny nás čeká v září a z článku použijeme snad vše! Jsem nadšená. 🙂 Perfektní.

  1. Dobrý den Jani,

   paráda, to moc ráda slyším, že naše zkušenosti pomáhají dál :).

   Kdyby bylo něco nejasné, dejte vědět. A především přejeme krásnou dovolenou v Římě :).

 19. Dobrý den, na konci srpna letím s rodiči do Říma. Máme 3 dny takže mám v plánu využít váš itinerář. Jen mám dotaz, mám v pláno koupit Roma pass 72 hodin pro všechny. Využít vstup zdarma na Koloseum a Kapitolské muzea. Vatikán koupím zvlášť. Ale jak je to u ostatních památek co máte v itineráři. Dá se tam koupit vstup předem se sníženým vstupným když budeme mít ten pass? Jedná se mi o andělský hrad, galerie Borghese a Pantheon, to je vlastně vše, podle článku kromě Vatikánu je jen 5 placených míst jestli čtu správně. Děkuju za rady David

  1. Dobrý den Davide,

   přikládám přehled vstupného na památky v Římě: https://smilingway.cz/prehled-vstupneho-na-pamatky-v-rime/
   Pokud budete na Andělský hrad uplatňovat pouze slevu a ne vstup zdarma, vstupenky je potřeba koupit až na místě. To platí i pro jiná místa, protože rezervační systémy většiny památek v Římě neumí pracovat se sníženým vstupným (až na Koloseum).

   Problém je pak u galerie Borghese, kde je omezený počet lidí a musí se rezervovat vstupenky předem. V tomto případě pak pošlete email na [email protected], kde uvedete počet osob do galerie Borghese, věk, datum a jaká hodina by vám přibližně vyhovovala. Rezervujte raději 2 týdny dopředu, klidně i déle – stornovat můžete kdykoliv.

 20. Dobrý den, chystám se s dcerou (16let) na tři dny do Říma. Vaše rady jsou super, určitě je využiji. Chci se jen zeptat, zda je výhodné také dceři pořídit Roma pass 72 hodin ? Četla jsem někde, že snad do 18 let jsou někde vstupy zdarma ? děkuji mockrát za radu

 21. Dobrý den, mohla bych poprosit o radu jak se z letiště FIU nejlépe dostala na ubytování na adrese Via Cortina D’Ampezzo 200, Cassia? A dále z ubytování do centra?
  Předem velice děkuji za radu.
  Sabina

  1. Dobrý den Sabino,

   ubytování se nachází na úplném předměstí Říma, daleko od letiště a na poměry Říma i relativně daleko od centra – bude potřeba několikrát přestoupit. Nejjednodušší možností je nastoupit na letišti na autobus SIT Shuttle a vystoupit na zastávce Aurelia. Od zastávky je to 10 minut k autobusové zastávce Tardini, kde staví autobus 446, který jede téměř k ubytování. Cesta celkem cca 1,5 hodiny (záleží taky na čase, v kolik přiletíte – v pozdějších časech to bude lehce přes 2 hodiny).

   Do centra pak nasednete zase na autobus 446, vystoupíte za 30 minut na zastávce Tardini, kousek od které staví metro, kterým se dostanete za chvilku do Vatikánu nebo za pár dalších zastávek do centra. Cesta z ubytování do centra/k Vatikánu cca 1 hodina.

   Tím, že je ubytování dost z ruky, se ty kombinace spojů během dne mění – můžete využít taky vlaky, ale časově to bude přibližně nastejno. Doporučuji využít Google mapy, kde zadáte adresu ubytování a vyjedou vám aktuální spoje.

   O autobusu SIT Shuttle píšu víc taky tady: https://smilingway.cz/letiste-fiumicino-centrum-rima/

 22. Dobrý den,
  chystáme se do Říma koncem srpna 2023.
  Platí ještě nějaká omezení spojená s COVID-19? Roušky v dopravě, předložení nějakých certifikátů, roušky při vstupu do kostelů, muzeí apod.?????
  Děkuji za odpověď.
  Neskonalý obdiv k uváděným informacím…. hrozně pomůžou a usnadní cestování… děkuji i za to.

 23. Dobrý deň ideme do Ríma a kupujeme si kartu Roma pass – jeden dotaz tu musí mať každá dospela osoba svoju vlastnú – lebo nechápem tejto časti článku – Nám se vyplatila, ale záleží, co vše plánujete navštívit. Uvedeme si jednoduchý příklad na Roma Pass na 72 hodin (3 dny), která vyjde na 52 €. S kartou máte zdarma vstup do 2 vybraných památek. Jedou z nich bude určitě Koloseum spolu s Forum Romanum a Palatinovým pahorkem (16 €). Odtud je to jen kousek ke Kapitolským muzeím (12 €).

  Tím jsme vyčerpali 2 vstupy zdarma a odteď máte vše za snížené vstupné. Už jsme ušetřili 30 € za památky a 18 € za MHD na 3 dny. Okoukneme místa zdarma, jako je Fontána di Trevi a Pantheon a jen tak bloumáme v uličkách.
  Ako ste mohli ušetriť 30 EUR keď karta stojí 52 nejako mi to nesedí mám kúpiť 2 karty pre 2 dospelé osoby alebo 1 ďakujem za odpoved

 24. Vážená Blanko,
  prosím vás o radu. Zajímá nás toto : pokud si kopíme Roma Pass 72 hod. a chtěli bychom navštívit Forum Romanum , vila Borghese a Andělskéhý hrad bez předchozí rezervace on -line. Mohu tomu rozumět i tam , že když si koupíme Roma Pass 72 hod. , není nutná on – line rezervace do těchto památek na konretní den a hodinu? Děkuji za odpovědˇ.
  Blanka

  1. Dobrý den Blanko,

   účelem Roma Pass je především úspora. Řím je tak populární, že na některá místa musí být rezervace předem – z vašeho itineráře se to týká Forum Romanum (to je součástí vstupenky do Kolosea) a Villa Borghese.

   Forum Romanum je součástí vstupenky do Kolosea a není možné koupit samostatný vstup jen do Forum Romanum. Na místě se vstupenky koupit nedají, musíte je rezervovat předem, ať už máte Roma Pass nebo ne. Koloseum se rezervuje na konkrétní hodinu, do Forum Romanum pak můžete jít v kteroukoliv hodinu chcete. Do Kolosea jít nemusíte, ale byla by to škoda, protože se nachází naproti Forum Romanum.

   Villa Borghese má pouze omezený počet návštěvníků, které pouští dovnitř, takže bez rezervace předem taky nepouštějí.

   Jak na rezervaci do obou míst najdete v tomto článku – https://smilingway.cz/uzitecne-tipy-jak-usetrit-na-vstupnem-a-doprave-v-rime/
   Je v něm přímo odstavec, jak rezervovat do Kolosea i Villa Borghese.

   V případě Andělského hradu stačí ukázat Roma Pass při vstupu.

   Pokud by bylo cokoliv nejasného, dejte vědět.

   Blanka

 25. Dobrý den,
  prosím Vás nevíte, zda je možné prohlédnout si Vatikánské zahrady volně bez průvodce, anebo je jedinou možností, jak je navštívit, zakoupit si jízdenku turistickým busem (vláčkem)? Viděla jsem společnou vstupenku do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a zahrad. Děkuji, Kristýna.

  1. Dobrý den,

   Vatikánské zahrady je možné navštívit autobusem (nesmí se vystupovat; prohlídka je cca na 45 minut) nebo při pěší prohlídce s průvodcem. Denně sem pustí pouze omezený počet návštěvníků.

 26. Dobrý den, Blanko,
  chystáme se do Itálie fandit dcerám na závody a na zpáteční cestě jsme si zabookovali 3 dny v Římě. Našla jsem Váš web a díky moc za neskutečné množství užitečných informací.
  Nicméně řeším, jak se dostat do Kolosea, kde právě v ty dny, kdy máme být v Římě, tak je rezervace již “červená”, poslední je 7.9. dopoledne a pak až o týden později. Poradíte? My se do Říma dostaneme busem z Aquilei cca v 11,40.
  V plánu mám koupit si Roma Pass 72 nebo Roma/Vatican Pass. Odlítáme v sobotu ráno. Moc děkuji za rady a pomoc.
  Majka

  1. Dobrý den Majko,

   nevím o ničem, že by měla být v Koloseum nějaká akce a ani nic neuvádějí v oficiálních zdrojích. Poptala jsem a jakmile dostanu odpověď, dám Vám vědět :).

   Blanka

 27. Ahoj, v červenci pojedu do Říma. Chtěl jsem se zeptat, zda se Roma pass vyplatí v případě, že jsem student?? Platný ISIC 18-25 let.

  Díky,
  Richard

 28. Dobrý den,

  Blani prosím Vás ráda bych se zeptala – chtěli jsme si rezervovat kombo vstup Coloseum + Forum Romanum, bohužel mi moc nesedí čas u vstupu. Na 08.06.2022 je volno na prohlídku Colosea již v 13.30 ale do Forum Romanum se člověk dostane až v 16.30. Máte zkušenost, že se dá vyčkat na lístek na Forum Romanum na místě? Případně koupit fast entrance a přijít v jiný (našem případě dřívější) čas? Byla jsem v Římě v létě 2022 – covid v plném proudu a vstupenky na místě na Forum Romanum např. vůbec nešly koupit. A druhá věc Green passu odpovídá naše tečka? Děkuji moc za odpověď.
  S pozdravem,

  Kristýna K.

  1. Dobrý den Kristýno,

   vstupenky se rezervují jen do Kolosea. Se vstupenkou do Kolosea máte automaticky v ceně i vstup do Forum Romanum a Palatinova pahorku – obě místa pak musíte navštívit do 24 hodin od Kolosea, ale čas si už předem nerezervujete. Na místě se lístky neprodávají.

   Ano, aplikace platí v celé EU.

   Přeji pěkný výlet :).

   Blanka

 29. Dobrý den,
  mám dotaz ohledně dopravy z letiště Fiumicino. Nazpět nám to z Říma letí 6:40 ráno, první spoj je až 4:40AM, to bychom let nemuseli stihnout a navíc nemáme na danou noc ubytování, nevíte o nějaké další možnosti transferu na letiště cca kolem půlnoci? Poslední bus jede kolem deváté večer.
  Děkuji

  1. Dobrý den Simono,

   v noci se dostanete na obě letiště v Římě autobusy Cotral. Staví na vlakovém nádraží Tiburtina nebo o 10 min později na Termini – po pravé straně nádraží, když máte autobusové nádraží za zády a budovu nádraží před vámi. Lístek se dá koupit u řidiče za 7 €. Spoje vyjíždí například v 00:30 nebo 01:30, ale raději ověřte pro váš den odletu. Cesta trvá 45 minut. Odkaz na autobusy Cotral: https://servizi.cotralspa.it/PercorsiTariffe
   Zadáte výchozí stanici Roma Termini a konečnou stanici Terminal T1-T2 (Fiumicino).

   1. Dobrý den.
    Hledal jsem na uvedeném odkazu bus Cotral z letiště Fiumicino do centra okolo 23:30, ale bez úspěchu. První jede až v 01:45. Je to tak prosím? Děkuji.

    Jinak velké díky za informace na tomto webu.
    Martin

    1. Dobrý den Martine,

     ano, je to tak. O hodinu dříve pak jede v neděli nebo ve svátky.

     Místo autobusů Cotral se dají pro noční spoje využít autobusy TAM.

     Děkujeme a ať se v Římě líbí :),

     Blanka

 30. Ahoj, fantastický web, moc děkuju, že jste ho vytvořili. Omlouvám se, jestli sem ten dotaz úplně nepatří, ale nevíte, zda se stále vyžadují, resp. začátkem července budou vyžadovat covid passy pro vstup do památek? Já se tedy chystám do Říma s dětmi od 30.6. do 4.7., takže na Řím mám přesně čisté 3 dny, moc ráda využiju Vaše rady. Chtěla jsem si udělat nějaké on-line rezervace dopředu, koupit Roma pass, ale abych pak nenarazila na restrikce, s nimiž nepočítám.

  1. Ahoj Martino,

   předně moc děkujeme :). Co se týká dotazu, tak do Itálie je potřeba základní Green Pass nebo antigenní test – viz jejich vyjádření:
   Od 1. května, bez ohledu na zemi vstupu do Itálie, bude cestující povinen předložit dopravci (a komukoli odpovědnému za kontrolu) zelený certifikát COVID-19 nebo jiný ekvivalentní certifikát , který musí obsahovat jednu z následujících podmínky :

   dokončení základní očkovací série nebo booster dávky podle očkovacích plánů zemí propuštění vakcínami schválenými Evropskou lékařskou agenturou (platnost primární série 9 měsíců a booster dávka bez předem stanoveného limitu)
   zotavení z infekce SARS-CoV-2 ( platnost 180 dnů od pozitivního výtěru )
   zotavení po podání první dávky vakcíny nebo na konci základní očkovací série nebo po podání příslušné posilovací dávky
   rychlý test na antigen nebo molekulární výtěr do 48 nebo 72 hodin před vstupem do Itálie.

   Předložení zeleného pasu nebo antigenního testu a nošení roušek stále platí ve Vatikánu.

   V dnešní době je těžké předpokládat dopředu, ale osobně čekám spíš rozvolňování pravidel. Situace je nyní v Itálii pod kontrolou. Aktuální informace vypisuje taky MZV: https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html.

   Přeji krásnou dovolenou v Římě :).

 31. Dobrý den. Dá se Roma Pass využít jako památku do Vatikanského muzea a Sixtinské kaple? Chtěli bychom jednu památku využít na Koloseum a druhou právě do Vatikanského muzea. Děkuju

 32. Parádní průvodce. Aspoň jsem věděl, co mám dnes dělat. To značení v Římě je ale hrozné. Za 2 dny, co tu budu se dá stihnout málo, ale aspoň něco. Bydlím v Ostii u moře za parádní cenu a už jsem se i vykoupal v moři. 😀 to ale začátkem května nedoporučuji.

  1. To ráda slyším, že průvodce pomohl při plánování cesty. Máte pravdu, v Římě podobné věci moc neřeší. V květnu bude mít asi voda do kafíčka daleko, že :).

 33. Ahoj, mám na vás obrovskou prosbu. Jedeme do Říma, a aktuálně řeším rezervaci památek na Roma pass. Snažím se objednat vstup do andělského hradu a nelze mi nikam zadat to, že mám Roma pass. Chce to po mě plnou výši vstupu. Můžete prosím poradít?

  Když mi přišel Roma pass do mailu, musím si ho přes to vyzvednout fyzicky nebo stačí ten v mobilu? Předem děkuji moc nám to pomůže.

  1. Ahoj,

   s Roma Pass není nutná rezervace předem do nutného Andělského hradu. Nejde to nikde zadat jako například u Kolosea. Na místě jen ukážete kartu. Roma Pass využívá hodně návštěvníků, takže jsou zvyklí.

   Roma Pass by se měl vyzvedávat fyzicky na jednom z informačních bodů v Římě. Jedno je kousek od Kolosea.

   Krásnou dovolenou v Římě :).

 34. Dobrý den Blanko,
  chystáme se s dcerou do Říma letos 21. března, ale jsem poněkud zmatená a proto bych Vás chtěla poprosit o ujasnění či radu. Kupily jsme si Roma Pass 72 hodin(podle informací za stránek získáváme vstup zdarma do dvou vybraných památek a snížené vstupné do více než 45 míst po dobu 72 hodin. Čas začíná odbývat od první aktivace, kam se počítá vstup do první památky nebo první jízda MHD) a chtěly bychom jako první navštívit Koloseum, Forum Romanum a Pallatin, ale nevím, zda si musíme vstupenky koupit nebo jen předložíme Roma Pass, protože jsem se dočetla, že vstup na tyto památky je omezený, takže by se měly dopředu zarezervovat, a když je chci rezervovat, automaticky se mi objeví cena, kterou musím zaplatit, aby rezervace fungovala? Tak jak na to, prosím?
  Děkuji za Vaši odpověď.
  Naďa

  1. Dobrý den Naďo,

   máte pravdu, rezervace jsou teď v Koloseu povinné. S Roma Pass si rezervujete vstupenku tady: https://ecm.coopculture.it/index.php?option=com_snapp&view=event&id=3793660E-5E3F-9172-2F89-016CB3FAD609&catalogid=B79E95CA-090E-FDA8-2364-017448FF0FA0&lang=en. Tady vyplníte datum a čas a objeví se nová tabulka, kde sjedete až úplně dolů a vyberete vstupenku pro držitele Roma Pass s poplatkem 2 € (poplatek za online zpracování se platí vždy).

   Ať se v Římě líbí :). Blanka

  1. Dobrý den Veroniko,

   dříve to tak bylo, ale v současné situaci je to trochu složitější. Tím, že jsou na většině míst omezené kapacity, musí se často provádět rezervace předem. Například dříve do Kolosea mohlo několik tisíc lidí a dnes je to jen pár set. S tou rezervací ale vlastně přednostní vstup de facto máte, protože nebudete čekat frontu na lístek. Někde vás čeká ale bezpečnostní kontrola (Vatikán, Koloseum), ale ta byla vždycky. Jen teď ukazujete i potvrzení o očkování nebo o negativním testu, měří se teplota apod. Rezervace je povinná do Kolosea, Vatikánu, galerie Borghese. Klidně dejte vědět konkrétní místa, která vás zajímají. Víc o kartách píšu v tomto článku včetně rezervace: https://smilingway.cz/uzitecne-tipy-jak-usetrit-na-vstupnem-a-doprave-v-rime/.

   Ať se v Římě líbí :), Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *