Sixtinská kaple 2024: co vidět, fresky, vstup, lístky, otevírací doba

Sixtinská kaple

Asi nikde na světě nenajdete tak známý zdobený interiér, jako má právě Sixtinská kaple. V tomto průvodci se dozvíte vše o Sixtinské kapli – fresky a malby, vstup, kde si koupit vstupenky, jaká je otevírací doba a kdy navštívit Sixtinskou kapli.

Vstupné, otevírací dobu a další užitečné informace pro Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli aktualizujeme několikrát ročně. Poslední aktualizace je vždy uvedena na začátku článku.

Sixtinská kaple Vatikán

Sixtinská kaple – rychlý přehled

Kde se nachází Sixtinská kaple?

Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Abyste jí mohli navštívit, musíte projít Vatikánská muzea (minimálně kratší trasu bez 2. patra – nedoporučuji, protože byste vynechali nádherné Rafaelovy místnosti). Sixtinská kaple na muzea přímo navazuje, nelze jí navštívit zvlášť.

Vstupné do Sixtinské kaple

Vstupné do Sixtinské kaple se liší podle toho, zda si kupujete lístky na místě nebo s předstihem. Na místě jsou vstupenky levnější – plné vstupné je 20 € a snížené vstupné 8 € (děti nad 6 let a studenti do 26 let). Děti do 6 let a ZTP s invaliditou nad 74 % mají vstup zdarma.

V předprodeji zaplatíte sice víc, ale na druhou stranu nebudete čekat ve frontě a budete mít jistotu, že se dostanete dovnitř.

Součástí vstupenky je návštěva Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, hned dvou z nejoblíbenějších míst ve Vatikánu a Římě.

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple?

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou svými frontami proslulá.

Nejjednodušší možností, jak přeskočit fronty, je rezervovat vstupenky předem. Na místě jsou tři oddělené linie – fronta na lístky vlevo, uprostřed linie, pokud máte rezervaci, a napravo linie pro prohlídky s průvodcem.

I v době největší fronty (viz foto výše) jsme s rezervací vůbec nečekali a rovnou šli dovnitř.

Co dělat, pokud jsou vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple vyprodané?

Velmi častá realita – vstupenky do Vatikánských muzeí mohou být vyprodané i týdny dopředu. V tomto případě doporučuji prohlídku s průvodcem. Na výběr jich je hned několik a termínů je k dispozici dost. Jedná se o čím dál oblíbenější možnost, jak navštívit Sixtinskou kapli.

Další možností je vystát si frontu – přijďte před otevírací dobou, aby byla fronta co nejmenší.

Sixtinská kaple zajímavosti

Sixtinská kaple byla postavená v letech 1473-1481 papežem Sixtem IV., který po sobě kapli pojmenoval. Od té doby až do současnosti se tu konají konkláve, tj. shromáždění kardinálů, kteří tady hlasují, kdo se stane příštím papežem.

Exteriér Sixtinské kaple není to, co táhne tolik návštěvníků. Naopak zvenku působí nenápadně a připomíná pevnost.

To, co láká denně na 20 000 lidí, jsou nádherné fresky nad stropem a malba nad oltářem. Kaple je dlouhá přes 40 m, široká 13 m a vysoká na 20 m.

Sixtinská kaple vpravo dole a za ní rozsáhlá Vatikánská muzea – pohled z baziliky svatého Petra

Fresky na stropě

Fresky na stropě od italského sochaře Michelangela jsou nejznámějšími malbami v Sixtinské kapli. Většina návštěvníků po příchodu do kaple automaticky obrátí hlavu vzhůru. Fresky zobrazují výjevy ze Starého zákona a jsou plné nahých mužských těl, která dle Michelangela představovala božství.

Celý strop působí, jakoby se otevíral do nebe. V jeho nejvyšším bodě se táhne centrální pás s 9 scénami z knihy Genesis, které jdou po sobě směrem od oltářní zdi chronologicky dle Bible. Každá scéna je orámována rámem, který vypadá jako skutečný, ne jen malovaný.

Sixtinská kaple strop

Původní strop byl v Sixtinské kapli modrý s hvězdami. Až v roce 1508 povolala papež Julius II. Michelangela z Florencie, aby namaloval strop jeho soukromé kaple, která slouží jak konkláve (volí se tady noví papežové).

Michelangelo nebyl úplně nadšený, protože byl sochař a s organizací malířského projektu takového rozsahu neměl tolik zkušeností. Navíc zrovna pracoval na hrobce Julia II. Před ním dostali nabídku na vymalování Sixtinské kaple Raphael a Bramante, ale oba odmítli.

Michelangelo začal pracovat na freskách ve svých 32 letech a dokončil je za pouhé 4 roky v roce 1512. Během tvorby se potýkal s řadou komplikací, které si často způsoboval svým vlastním ne zrovna vřelým chováním. Musel si postavit vlastní lešení, odmítl své asistenty a vše maloval vestoje, takže mu padaly do očí barevné pigmenty.

Navíc byl nucený pracovat velmi rychle právě kvůli technice freskové malby, kde se maluje na mokré omítce a malba tak musí být hotová dříve, než omítka zaschne. Freska totiž v italštině znamená svěží. Nejznámější freska na stropě Stvoření Adama byla proto hotová za pouhých 9 dní.

Za střešní fresky dostal Michelangelo zaplaceno 3000 dukátů, což se dnes rovná 80 000 dolarů.

Sixtinská kaple fresky na stropě

Poslední soud

V 61 letech byl Michelangelo povolán zpět do Vatikánu, aby namaloval Poslední soud na velkou stěnu za oltářem. Malba mu trvala 5 let a vyobrazuje příběh o Kristu, který odděloval, kdo vstoupí do nebe a kdo do pekla. Při malbě Michelangelo používal extrémně drahý pigment lapis lazuli z Afghánistánu.

Poslední soud Sixtinská kaple

Papežově ceremoniáři se nelíbilo množství nahoty na fresce a dokonce navrhl, že zeď patří spíš do nevěstince než do Sixtinské kaple. To rozčílilo Michelangela natolik, že ceremoniáře namaloval na pravé spodní straně jako soudce podsvětí s oslíma ušima a hadem omotaným kolem krku.

O rok později po Michelangelově smrti na popud papeže Pavla IV. italský malíř Daniele da Volterra mnoho z těchto postav zakryl pomocí přehozených šatů, jak to vidíme dnes.

Pokud se zadíváte na svatého Bartoloměje, který sedí na oblaku uprostřed malby, uvidíte, že drží nůž směrem ke Kristovi a zároveň drží i svou vlastní kůži. Nůž představuje zbraň, kterou byl umučen a tvář kůže není svatého Bartoloměje, ale samotného Michelangela.

Dle mnohých tím umělec ukazoval, jak se cítil po mnohá léta, kdy pracoval pro církev.

Obrazy Quattrocento

Michelangelovo fresky doslova zastínily malby od ostatních velkých umělců. Ty tu byli dokonce ještě dříve. Papež Sixtus IV. po dokončení Sixtinské kaple povolal 5 největších florentských umělců té doby, kteří byli známí jako mistři Quattrocentra (Botticelli, Perugino, Pinturicchio, Ghirlandaio, Rosselli).

Ti měli za úkol vymalovat stěny Sixtinské kaple do jejich poloviny. Na severní stěně se pokocháte freskami ze života Krista a jižní stěna vypráví život Mojžíše.

Sixtinská kaple Vatikán

Fresky Sixtinské kapli prošly na konci 20. století rozsáhlým restaurováním, které trvalo 14 let. Obnovu financovala japonská televizní společnost Nippon výměnou za autorská práva na fotografie do roku 2019. Právě proto v Sixtinské kapli panoval léta zákaz fotografování, který zůstal i nadále v platnosti.

Vstup

Vstup do Sixtinské kaple vede přes Vatikánská muzea. Pokud byste se v muzeích nikde nezastavovali a šli přímo hlavní trasou, dojdete k Sixtinské kapli za cca půl hodiny. Nemůžete opustit Vatikánská muzea, aniž byste navštívili Sixtinskou kapli.

Do Sixtinské kaple se dostanete z ulice Viale Vaticano, která leží asi 10 minut od zastávek metra Ottaviano a Cipro (linka metra A; s Roma Pass je doprava zdarma). Přijdete ke zdím Vatikánu, kde už uvidíte značení na Vatikánská muzea.

Druhou možností je vstoupit do Vatikánu ze Svatopetrského náměstí přes baziliku svatého Petra. Po prohlídce baziliky pokračujete 15 minut podél zdí Vatikánu ke vchodu do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple.

Upozornění: Ve středu mívá papež audienci a bazilika se otevírá až mezi 12:30-13:00.

Svatopetrské náměstí Vatikán / Řím
vstup ze Svatopetrského náměstí
vstup Vatikánská muzea a Sixtinská kaple
přímý vstup pro Vatikánská muzea z Viale Vaticano

Otevírací doba 2024

Otevírací doba do Sixtinské kaple se liší dle sezóny a shoduje se s otevírací dobou Vatikánských muzeí.

Vatikánská muzea jsou otevřená od pondělí do soboty v čase 8:00-19:00 (poslední vstup v 17:00). Od března je otevírací doba v hlavní sezóně v pátek a sobotu prodloužená až do 20:00 (poslední vstup v 18:00).

V neděli je zavřeno kromě poslední neděle v měsíci, kdy je otevřeno v čase 9:00-14:00 (poslední vstup ve 12:30).

Kdy je Sixtinská kaple zavřená?

Zavřeno je všechny neděle kromě té poslední, kdy je vstup zdarma. Sixtinská kaple je zavřená taky o katolických svátcích:

 • 1. ledna
 • 6. ledna na Tři krále
 • 31. března a 1. dubna na Velikonoce
 • 1. května na oslavu dělníků
 • 29. června na svátek svatého Petra a Pavla
 • 14. a 15. srpna na oslavy Nanebevzetí Panny Marie
 • 1. listopadu na svátek Všech svatých
 • 25. a 26. prosince na oslavu k narození Ježíše Krista

Vstupenky a vstupné do Sixtinské kaple 2024

Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Vstupné za návštěvu Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí je 20 € a snížené vstupné 8 € (pro děti 6-18 let a studenty 19-26 let). Děti do 6 let a ZTP s invaliditou nad 74 % mají vstup zdarma.

Kde koupit vstupenky do Sixtinské kaple? Lístky můžete koupit na místě, ale připravte se na dlouhé fronty, kterými jsou Vatikánská muzea a Sixtinská kaple proslulá – viz foto výše. Denně sem zavítá až 30 tisíc lidí.

Lístky doporučuji rezervovat předem online za dodatečný poplatek (navíc s možností přeskočit frontu).

V sezóně objednávejte alespoň pár dní až týdnů předem, aby nebyly lístky vyprodané.

Zvolit si můžete taky prohlídku s průvodcem

Vstupenky si můžete rezervovat zde:

Powered by GetYourGuide

Kdy navštívit Sixtinskou kapli?

Při návštěvě Vatikánských muzeí touží každý vidět Sixtinskou kapli. Někdy je to dokonce hlavní důvod, proč sem lidé vyrazí. Z toho plyne jediné: Je tu často plno a v sezóně se tu pohybujete šnečím tempem.

Fronty začínají už před vstupem a je jedno, zda zvolíte vstup přes baziliku svatého Petra nebo z ulice Viale Vaticano (oficiální vstup pro Vatikánská muzea). 

Kdy je tedy nejlepší doba pro návštěvu Sixtinské kaple? Listopad, leden, únor a březen do Velikonoc jsou nejklidnější měsíce s nejmenšími davy. Hlavní sezóna začíná ve Vatikánu po Velikonocích a především v letních měsících (červen, červenec, srpen) je tu nápor turistů největší. 

Co se týká denní doby, doporučuju navštívit Sixtinskou kapli co nejdříve po otevírací době. Pokud máte rezervaci předem, můžete přijít klidně odpoledne a čekat nebudete, ale vevnitř bude hodně lidí. Brzy ráno máte větší šanci na klidnější prohlídku (a lepší vzduch v létě). 

Pokud plánujete navštívit jako první baziliku svatého Petra, můžete sem vyrazit hned na 7 h, kdy se otevírá. Takhle brzy ráno tu ještě fronty nebývají.

Vyberte si klidnější dny úterý, čtvrtek a pátek. Plno bývá v sobotu, pondělí a ve středu, kdy má papež mezi 12-13 h audienci na Svatopetrském náměstí (v zimě pak v sále nalevo od baziliky).

Tisíce lidí se přijdou na papeže podívat a řada z nich si předtím nebo potom plánuje návštěvu baziliky svatého Petra a Vatikánských muzeí se Sixtinskou kaplí.

Nedoporučuji návštěvu Sixtinské kaple poslední neděli v měsíci. Vstup zdarma je sice lákavý, ale fronty mohou být několikahodinové. Pokud chcete ušetřit se vstupným zdarma, přijďte maximálně v 8 hodin a zařaďte se do fronty (muzea otevírají v 9 hodin).

Tipy před návštěvou

 • Ve Vatikánských muzeích je bufet, kde se můžete najíst, ale popravdě tu nevaří moc dobře. Doporučuju se najíst předem, protože tady strávíte hodně času a prohlídka může být vyčerpávající.
 • S tím souvisí další bod – vezměte si pohodlnou obuv. Hodně se tu nachodíte. Pokud byste obcházeli vše, trasa je dlouhá 7,5 kilometrů.
 • V Sixtinské kapli je focení zakázané. Ve Vatikánských muzeích fotit můžete, ale bez blesku. Je to přísně hlídané.
 • Toalety jsou hned u vchodu i východu a na několika dalších místech v muzeu. 
 • Vhodně se oblečte. Klidně si vezměte džíny a tričko, ale zakryjte si kolena, ramena, břicho, příp. sundejte klobouk z hlavy. Někdy je kontrola mírnější a vpustí vás i v šortkách, ale pokud narazíte na přísnější kontrolu, dovnitř se nedostanete.
 • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou součástí Roma&Vatican Pass.

Mapa Vatikánu

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Vatikánu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Sixtinské kapli. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit v Římě na dopravě a vstupném?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Toto byly naše tipy pro návštěvu Sixtinské kaple. Máte dotazy? Rádi je zodpovíme v komentářích níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. V dalším článku si můžete prohlédnout 25 fotografií interiérů Vatikánských muzeí.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní výlet.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

Nejčastější dotazy k Sixtinské kapli

Co je to Sixtinská kaple?

Sixtinská kaple je kaple ve Vatikánu známá pro své nádherné fresky uvnitř. Sixtinská kaple

Kde leží Sixtinská kaple?

Sixtinská kaple leží v Apoštolském paláci ve Vatikánu, který je oficiálním sídlem papeže.

Kdo vymaloval strop Sixtinské kaple?

Italský sochař Michelangelo Buonarroti

Kde je vstup do Sixtinské kaple?

Viale Vaticano 51, Vatican City

Jak se dostanu do Sixtinské kaple?

Metro – červená linka A → zastávka Cipro nebo Ottaviano

Jaká je otevírací doba Sixtinské kaple?

Otevírací doba do Sixtinské kaple se liší dle sezóny a shoduje se s otevírací dobou Vatikánských muzeí.
Vatikánská muzea jsou otevřená od pondělí do soboty v čase 8:00-19:00 (poslední vstup v 17:00). Od března je otevírací doba v hlavní sezóně v pátek a sobotu prodloužená až do 20:00 (poslední vstup v 18:00).
V neděli je zavřeno kromě poslední neděle v měsíci, kdy je otevřeno v čase 9:00-14:00 (poslední vstup ve 12:30).

Kolik je vstupné do Sixtinské kaple?

Vstupné do Sixtinské kaple je součástí vstupného do Vatikánských muzeí – plné vstupné 20 €, snížené vstupné 8 € (pro děti nad 6 let a studenty 19 – 25 let včetně); poplatek za online rezervaci

Musím si zarezervovat lístek do Sixtinské kaple?

Nemusíte, ale v sezóně může být vyprodáno i několik dní až týdnů dopředu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *