Sixtinská kaple 2023: co vidět, fresky, vstup, lístky, otevírací doba

Asi nikde na světě nenajdete tak známý zdobený interiér, jako má právě Sixtinská kaple. V tomto průvodci se dozvíte vše o Sixtinské kapli – fresky a malby, vstup, kde si koupit vstupenky, jaká je otevírací doba a kdy navštívit Sixtinskou kapli.

Sixtinská kaple Vatikán

Sixtinská kaple zajímavosti

Sixtinská kaple byla postavená v letech 1473-1481 papežem Sixtem IV., který po sobě kapli pojmenoval. Od té doby až do současnosti se tu konají konkláve, tj. shromáždění kardinálů, kteří tady hlasují, kdo se stane příštím papežem.

Exteriér Sixtinské kaple není to, co táhne tolik návštěvníků. Naopak zvenku působí nenápadně a připomíná pevnost.

To, co láká denně na 20 000 lidí, jsou nádherné fresky nad stropem a malba nad oltářem. Kaple je dlouhá přes 40 m, široká 13 m a vysoká na 20 m.

Sixtinská kaple vpravo dole a za ní rozsáhlá Vatikánská muzea – pohled z baziliky sv. Petra

Fresky na stropě

Fresky na stropě od italského sochaře Michelangela jsou nejznámějšími malbami v Sixtinské kapli. Většina návštěvníků po příchodu do kaple automaticky obrátí hlavu vzhůru. Fresky zobrazují výjevy ze Starého zákona a jsou plné nahých mužských těl, která dle Michelangela představovala božství.

Celý strop působí, jakoby se otevíral do nebe. V jeho nejvyšším bodě se táhne centrální pás s 9 scénami z knihy Genesis, které jdou po sobě směrem od oltářní zdi chronologicky dle Bible. Každá scéna je orámována rámem, který vypadá jako skutečný, ne jen malovaný.

Sixtinská kaple strop

Původní strop byl v Sixtinské kapli modrý s hvězdami. Až v roce 1508 povolala papež Julius II. Michelangela z Florencie, aby namaloval strop jeho soukromé kaple, která slouží jak konkláve (volí se tady noví papežové).

Michelangelo nebyl úplně nadšený, protože byl sochař a s organizací malířského projektu takového rozsahu neměl tolik zkušeností. Navíc zrovna pracoval na hrobce Julia II. Před ním dostali nabídku na vymalování Sixtinské kaple Raphael a Bramante, ale oba odmítli.

Michelangelo začal pracovat na freskách ve svých 32 letech a dokončil je za pouhé 4 roky v roce 1512. Během tvorby se potýkal s řadou komplikací, které si často způsoboval svým vlastním ne zrovna vřelým chováním. Musel si postavit vlastní lešení, odmítl své asistenty a vše maloval vestoje, takže mu padaly do očí barevné pigmenty.

Navíc byl nucený pracovat velmi rychle právě kvůli technice freskové malby, kde se maluje na mokré omítce a malba tak musí být hotová dříve, než omítka zaschne. Freska totiž v italštině znamená svěží. Nejznámější freska na stropě Stvoření Adama byla proto hotová za pouhých 9 dní.

Za střešní fresky dostal Michelangelo zaplaceno 3000 dukátů, což se dnes rovná 80 000 dolarů.

Sixtinská kaple fresky na stropě

Poslední soud

V 61 letech byl Michelangelo povolán zpět do Vatikánu, aby namaloval Poslední soud na velkou stěnu za oltářem. Malba mu trvala 5 let a vyobrazuje příběh o Kristu, který odděloval, kdo vstoupí do nebe a kdo do pekla. Při malbě Michelangelo používal extrémně drahý pigment lapis lazuli z Afghánistánu.

Poslední soud Sixtinská kaple

Papežově ceremoniáři se nelíbilo množství nahoty na fresce a dokonce navrhl, že zeď patří spíš do nevěstince než do Sixtinské kaple. To rozčílilo Michelangela natolik, že ceremoniáře namaloval na pravé spodní straně jako soudce podsvětí s oslíma ušima a hadem omotaným kolem krku.

O rok později po Michelangelově smrti na popud papeže Pavla IV. italský malíř Daniele da Volterra mnoho z těchto postav zakryl pomocí přehozených šatů, jak to vidíme dnes.

Pokud se zadíváte na svatého Bartoloměje, který sedí na oblaku uprostřed malby, uvidíte, že drží nůž směrem ke Kristovi a zároveň drží i svou vlastní kůži. Nůž představuje zbraň, kterou byl umučen a tvář kůže není svatého Bartoloměje, ale samotného Michelangela.

Dle mnohých tím umělec ukazoval, jak se cítil po mnohá léta, kdy pracoval pro církev.

Obrazy Quattrocento

Michelangelovo fresky doslova zastínily malby od ostatních velkých umělců. Ty tu byli dokonce ještě dříve. Papež Sixtus IV. po dokončení Sixtinské kaple povolal 5 největších florentských umělců té doby, kteří byli známí jako mistři Quattrocentra (Botticelli, Perugino, Pinturicchio, Ghirlandaio, Rosselli).

Ti měli za úkol vymalovat stěny Sixtinské kaple do jejich poloviny. Na severní stěně se pokocháte freskami ze života Krista a jižní stěna vypráví život Mojžíše.

Sixtinská kaple Vatikán

Fresky Sixtinské kapli prošly na konci 20. století rozsáhlým restaurováním, které trvalo 14 let. Obnovu financovala japonská televizní společnost Nippon výměnou za autorská práva na fotografie do roku 2019. Právě proto v Sixtinské kapli panoval léta zákaz fotografování, který zůstal i nadále v platnosti.

Vstup

Vstup do Sixtinské kaple je přes Vatikánská muzea. Pokud byste se v muzeích nikde nezastavovali a šli přímo hlavní trasou, dojdete k Sixtinské kapli za cca půl hodiny. Nemůžete opustit Vatikánská muzea, aniž byste navštívili Sixtinskou kapli.

Do Sixtinské kaple se dostanete z ulice Viale Vaticano, která leží asi 10 minut od zastávek metra Ottaviano a Cipro (linka metra A; s Roma Pass je doprava zdarma). Přijdete ke zdím Vatikánu, kde už uvidíte značení na Vatikánská muzea.

Druhou možností je vstoupit do Vatikánu ze Svatopetrského náměstí přes baziliku sv. Petra. Po prohlídce baziliky pokračujete 15 minut ke vchodu do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple.

Svatopetrské náměstí Vatikán
vstup ze Svatopetrského náměstí
Vatikánská muzea vstup
přímý vstup pro Vatikánská muzea z Viale Vaticano

Otevírací doba

Otevírací doba do Sixtinské kaple se liší dle sezóny a shoduje se s otevírací dobou Vatikánských muzeí. V hlavní sezóně od 22. 4. 2022 do 29. 10. 2022 je Sixtinská kaple otevřená PO-ČT 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00), PÁ-SO 9:00-22:30 (poslední vstup 20:30) a poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30).

Mimo sezónu sem můžete zajít v časech PO-SO 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00) a poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30).

Kdy je Sixtinská kaple zavřená?

Zavřeno je všechny neděle kromě té poslední, kdy je vstup zdarma. Sixtinská kaple je zavřená taky o katolických svátcích:

 • 1. ledna
 • 6. ledna na Tři krále
 • 11. února na svátek nezávislosti Vatikánu
 • 19. března na den svatého Josefa, otce Ježíše
 • Velikonoční pondělí
 • 1. května na oslavu dělníků
 • 29. června na svátek svatého Petra a Pavla
 • 14. a 15. srpna na oslavy Nanebevzetí Panny Marie
 • 1. listopadu na svátek Všech svatých
 • 8. prosince na oslavu svátku Neposkvrněného početí
 • 25. a 26. prosince na oslavu k narození Ježíše Krista

Vstupenky a vstupné

Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Vstupné za návštěvu Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí je 17 € a snížené vstupné pro studenty 19-26 let 8 €. Děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma.

Kde koupit vstupenky do Sixtinské kaple? Lístek si musíte rezervovat předem online za dodatečný poplatek (navíc i s možností přeskočit frontu). Zvolíte si konkrétní čas, na který byste se poté měli dostavit (+- 15 minut). 

Zvolit si můžete taky prohlídku s průvodcem. V sezóně objednejte alespoň pár dní nebo i týdnů předem, aby nebyly vstupenky vyprodané.

Vstupenky si můžete zarezervovat zde:

Kdy navštívit Sixtinskou kapli?

Při návštěvě Vatikánských muzeí touží každý vidět Sixtinskou kapli. Někdy je to dokonce hlavní důvod, proč sem lidé vyrazí. Z toho plyne jediné: Je tu často plno a v sezóně se tu pohybujete šnečím tempem.

Fronty začínají už před vstupem a je jedno, zda zvolíte vstup přes baziliku sv. Petra nebo z ulice Viale Vaticano (oficiální vstup pro Vatikánská muzea). 

Kdy je tedy nejlepší doba pro návštěvu Sixtinské kaple? Listopad, leden, únor a březen do Velikonoc jsou nejklidnější měsíce s nejmenšími davy. Hlavní sezóna začíná ve Vatikánu po Velikonocích a především v letních měsících (červen, červenec, srpen) je tu nápor turistů největší. 

Co se týká denní doby, doporučuju navštívit Sixtinskou kapli po obědě. Čím později odpoledne, tím méně lidí. Většina návštěvníků si totiž naplánuje návštěvu na ráno s tím, že tu nikdo nebude. Ráno taky dorazí skupiny s průvodcem.

Pokud plánujete navštívit jako první baziliku sv. Petra, můžete sem vyrazit hned na 7 h, kdy se otevírá. Takhle brzy ráno tu ještě fronty nebývají.

Vyberte si klidnější dny úterý, čtvrtek a pátek. Plno bývá v sobotu, pondělí a ve středu, kdy má papež mezi 12-13 h audienci na Svatopetrském náměstí (v zimě pak v sále nalevo od baziliky).

Tisíce lidí se přijdou na papeže podívat a řada z nich si předtím nebo potom plánuje návštěvu baziliky sv. Petra a Vatikánských muzeí se Sixtinskou kaplí.

Nedoporučuji návštěvu Sixtinské kaple poslední neděli v měsíci. Vstup zdarma je sice lákavý, ale fronty mohou být několikahodinové. Pokud ale chcete ušetřit nějaké to euro, přijďte maximálně v 8 hodin a zařaďte se do fronty (muzea otevírají v 9 hodin).

Tipy před návštěvou

 • Ve Vatikánských muzeích je bufet, kde se můžete najíst, ale popravdě tu nevaří moc dobře. Doporučuju se najíst předem, protože tady strávíte hodně času a prohlídka může být vyčerpávající.
 • S tím souvisí další bod – vezměte si pohodlnou obuv. Hodně se tu nachodíte. Pokud byste obcházeli vše, trasa je dlouhá 7,5 kilometrů.
 • V Sixtinské kapli je focení zakázané. Ve Vatikánských muzeích fotit můžete, ale bez blesku.
 • Toalety jsou hned u vchodu i východu a na několika dalších místech v muzeu. 
 • Vhodně se oblečte. Klidně si vezměte džíny a tričko, ale zakryjte si kolena, ramena, břicho, příp. sundejte klobouk z hlavy. Někdy je kontrola mírnější a vpustí vás i v šortkách, ale pokud narazíte na přísnější kontrolu, dovnitř se nedostanete.
 • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou součástí Roma&Vatican Pass.

Mapa Vatikánu

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Vatikánu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Sixtinské kapli. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit v Římě na dopravě a vstupném?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Toto byly naše tipy, co vidět v Římě za 1 den. Jak se vám líbil itinerář Máte dotaz? Ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní výlet.

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

Nejčastější dotazy k Sixtinské kapli

Co je to Sixtinská kaple?

Sixtinská kaple je kaple ve Vatikánu známá pro své nádherné fresky uvnitř. Sixtinská kaple

Kde leží Sixtinská kaple?

Sixtinská kaple leží v Apoštolském paláci ve Vatikánu, který je oficiálním sídlem papeže.

Kdo vymaloval strop Sixtinské kaple?

Italský sochař Michelangelo Buonarroti

Kde je vstup do Sixtinské kaple?

Viale Vaticano 51, Vatican City

Jak se dostanu do Sixtinské kaple?

Metro – červená linka A → zastávka Cipro nebo Ottaviano

Jaká je otevírací doba Sixtinské kaple?

V hlavní sezóně je Sixtinská kaple otevřená PO-ČT 9:00-18:00, PÁ-SO 9:00-22:30 a poslední NE v měsíci 9:00-14:00. Mimo sezónu sem můžete zajít v časech PO-SO 9:00-18:00 a poslední NE v měsíci 9:00-14:00. Naposledy vás dovnitř pustí 2 hodiny před koncem otevírací doby (v neděli 1,5 hodiny před).

Kolik je vstupné do Sixtinské kaple?

Vstupné do Sixtinské kaple je součástí vstupného do Vatikánských muzeí – plné vstupné 17 EUR, snížené vstupné 8 EUR (studenti 19 – 26 let); poplatek za online rezervaci

Musím si zarezervovat lístek do Sixtinské kaple?

Ano. V sezóně může být vyprodáno i několik dní až týdnů dopředu.