Užitečné tipy, jak ušetřit na vstupném a dopravě v Římě 2024

jak ušetřit v Římě

Roma Pass a Omnia Vatican and Rome Card jsou skvělé tipy, díky kterým můžete ušetřit při své návštěvě Říma nemalou částku za památky a městskou hromadnou dopravu. Jakou kartu si vyberete vy?

Možná se vám protáčejí panenky při propočítávání vstupného na památky, které prostě musíte v Římě navštívit. Ani se vám nedivím. Měli jsme to úplně stejně. Chtěli jsme vidět úplně všechno.

Ale jak to udělat, aby zbylo i na tu výbornou italskou zmrzlinu, o které všichni tak mluví? Italské gelato je povinnost stejně jako návštěva Kolosea.

Jedním ze způsobů, jak ušetřit v Římě, jsou turistické karty Roma Pass a Vatican and Rome Card. A v tomhle článku se jim podíváme blíž na zoubek.

Doporučuji nejprve zkontrolovat ceny vstupného z předchozího článku a poté porovnat s cenou jednotlivých karet.

Jak ušetřit v Římě: karta Roma Pass

Roma Pass je šikovná bezkontaktní karta, na základě které získáte vstup zdarma nebo slevu na vstupné do více jak 45 památek a muzeí v Římě. Zdarma navštívíte ty nejznámější památky, jako je Koloseum, Forum Romanum nebo Andělský hrad. S kartou navíc neomezeně cestujete římskou MHD.

Roma Pass koupíte ve dvou variantách:

1. varianta: ROMA PASS na 72 hodin

S Roma Pass 72h získáváte vstup zdarma do dvou vybraných památek a snížené vstupné do více než 45 míst po dobu 72 hodin. Čas začíná odbývat od první aktivace, kam se počítá vstup do první památky nebo první jízda MHD.

Jaká je cena Roma Pass 72 hodin pro rok 2024?

Za Roma Pass zaplatíte v roce 2024 53 €.

Jaké jsou výhody Roma Pass 72h?

Zdarma vstup do 2 muzeí nebo architektonických lokalit. Vybrat si můžete z těch nejznámějších míst, jako je Koloseum, Forum Romanum, Andělský hrad, Římské muzeum, Galerie Borghese a další. Nepatří sem Vatikán, ale o tom si povíme víc za chvíli. Vstup zdarma se vztahuje na první 2 památky, které navštívíte. Doporučuju vybírat mezi těmi dražšími, ať s Roma Pass ušetříte co nejvíc.

Zvláštním případem jsou kombinované vstupenky. S jednou vstupenkou můžete navštívit hned několik míst a přesto se odečítá jen 1 vstup. Patří sem:

 • Koloseum + Forum Romanum + Palatinův pahorek (bez muzea)
 • Villa Torlonia muzem: Casina delle Civette a Casino Nobile
 • Národní muzeum Říma: Crypta Balbi, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Diokleciánovy lázně
 • Galleria Nazionale d´Arte Antica: Palazzo Barberini a Palazzo Corsini

Jakmile vyčerpáte dva vstupy zdarma, získáte na ostatní památky snížené vstupné. Přijdete do pokladny, předložíte kartu a koupíte si vstupenku za sníženu sazbu, kde může být sleva až 50 %. Snížené vstupné se týká i aktuálně probíhajících výstav, akcí a služeb v Římě. Porovnání plného a sníženého vstupného přehledně na jednom místě najdete tady: přehled vstupného na památky v Římě (v aj).

Velkou výhodou je i využívání městské hromadné dopravy zdarma po dobu platnosti karty. Co vše sem patří?

 • autobusy, tramvaje
 • metro A, B, B1, C
 • vlaky na území Říma na tratích Roma – Lido, Roma Flaminio Piazza del Popolo Viterbo, Roma Giardinetti, tj. s Roma Pass si můžete zajet například k moři
 • autobusová linka 720 mezi letištěm Ciampino a zastávkou Laurentina, kde je možné dále navázat na metro B
 • autobusová linka 520 mezi letištěm Ciampino od/do terminálu autobusů Subaugusta, který se nachází přímo před stanici metra, nebo zastávkou Cinecittà.

Pozor: pokud se svezete speciálním spojením tpl ATAC, nevztahuje se na něj karta Roma Pass. To platí i pro VŠECHNY spoje od/do letiště Fiumicino.

Netradičním bonusem je využívání zdarma informačních bodů P.STOP, kde najdete podzemní veřejné toalety, WIFI nebo automaty s vodou.

P.STOP

2. varianta: ROMA PASS na 48 hodin

S Roma Pass 48h získáváte vstup zdarma do jedné vybrané památky a snížené vstupné do celé řady dalších míst po dobu 48 hodin. Čas začíná odbývat od první aktivace, kam se počítá vstup do první památky nebo první jízda MHD.

Jaká je cena Roma Pass 48 hodin pro rok 2024?

Za Roma Pass zaplatíte v roce 2024 33 €.

Jaké jsou výhody s Roma Pass 48h?

Výhody jsou totožné jako u Roma Pass 72h s jedním rozdílem: vstupné zcela zdarma je v tomto případe pouze do jednoho muzea nebo památky. Doporučuju využít vstup zdarma pro Koloseum, kde ušetříte nejvíc. V jedné vstupence máte navíc i přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek (bez muzea). V ostatních památkách pak už jen vždy ukážete kartu a získáte vstup se sníženým vstupným, které bývá nižší i o víc než 50 %.

Jaké památky, muzea a atrakce jsou zahrnuté v Roma Pass?

Roma Pass zahrnuje vstup do více než 45 míst v Římě včetně:

 • Koloseum, Forum Romanum a Palatinův pahorek (všechna místa na 1 vstupenku)
 • Trajanovy trhy
 • Andělský hrad
 • Kapitolská muzea
 • Galerie Borghese
 • Caracallovy lázně
 • Circus Maximus
 • Římské národní muzeum: Crypta Balbi, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Diokleciánovy lázně (všechna místa na 1 vstupenku – na návštěvu máte týden)
 • MAXXI
 • …a mnoho dalších

Kam je potřeba provést rezervaci, i když mám Roma Pass?

V současné situaci je potřeba provést rezervaci na několik míst – níže je postup pro ty nejnavštěvovanější, pokud máte Roma Pass. Ať už kartu máte nebo ne, rezervujte vždy s předstihem aspoň 10 dní. Hlavně v těch případech, kdy plánujete návštěvu Říma na víkend, v období svátků nebo v hlavní sezóně od dubna.

Před koupí Roma Pass si na níže uvedených odkazech zkontrolujte, zda je termín volný.

 • Koloseum – povinná rezervace pro všechny – na tomto odkaze vyberete datum a čas. Rezervační poplatek je 2 €.
 • Galerie Borghese – rezervujte zde nebo pošlete email na [email protected], kde uvedete počet osob, věk, datum a jaká hodina by vám přibližně vyhovovala. V sezóně rezervujte několik týdnů předem. (Odkaz platí pouze pro vstup zdarma, ne snížené vstupné).
 • Mausoleo di Augusto – na odkaze romapass.vivaticket.it zvolte v pravém rohu “PRENOTA” a vyberte den a čas návštěvy. (Odkaz platí pouze pro vstup zdarma, pro snížené vstupné je potřeba koupit vstupenky až na místě).
 • Andělský hrad – rezervace není povinná, ale především v sezóně od dubna jí doporučuji (tvoří se fronty až na Andělský most) – pro Andělský hrad rezervujte s Roma Pass zde. (Odkaz platí pouze pro vstup zdarma, pro snížené vstupné je potřeba koupit vstupenky až na místě).
 • Kapitolská muzea (rezervace není nutná, ale doporučuje se) – na stránkách romapass.vivaticket.it kliknete v pravém rohu na “BUY” a vyberete datum a čas návštěvy. (Odkaz platí pouze pro vstup zdarma, pro snížené vstupné je potřeba koupit vstupenky až na místě).

Kde koupit Roma Pass?

Nejjednodušší je objednat si kartu Roma Pass online. Stačí vám k tomu platební karta. Kartu/karty si pak vyzvednete min. po 24 hodinách v turistických informacích v Římě (o kousek níže se dozvíte kde – platí pouze pro koupi z odkazu výše). Přes tento odkaz máte navíc zrušení rezervace do 24 hodin předem zdarma.

Upozornění: Kartu Roma Pass nabízí více prodejců, ale ne všichni umožňují vyzvednutí například na letišti. Při objednání Roma Pass přes odkaz výše si můžete kartu vyzvednout hned na letišti a dalších místech v Římě.

Kde si vyzvednout Roma Pass?

Kartu si vyzvednete v turistických informacích, které najdete hned na několika místech:

 • Turistické informace Fori Imperiali, Visitor Center Via dei Fori Imperiali 9:30 -19:00, v červenci a srpnu 9:30-20:00 (5 minut od Kolosea směrem k Piazza Venezia po pravé straně)
 • Turistické informace Minghetti, Via Marco Minghetti 9:30 -19:00 (informační stánek v centru na rohu s ulicí Via del Corso)
 • Turistické informace na nádraží Termini 10:00-18:00 (na nástupištích v hale)
 • Turistické informace Caste Sant’Angelo (Andělský hrad) od dubna do konce října 09:30 -19:00, po zbytek roku 8:30-18:00 (informační stánek nalevo od Andělského hradu)
 • Turistické informace na letišti Fiumicino – přílety terminál T3 denně 8:30-20:00 (mimořádně zavřeno v období 20.-25. března)
 • Turistické informace na letišti Ciampino – přílety denně 8:30-18:00
 • Pokladny ATAC ve vybraných stanicích metra

Všechna místa jsou dobře značená, určitě je nepřehlédnete. Spolu s kartou Roma Pass obdržíte i podrobnou mapu Říma.

Jak ušetřit v Římě: Rome & Vatican Pass

Rome & Vatican Pass je spojení dvou turistických karet – Roma Pass a Omnia Card. V ruce tak budete mít 2 karty, kdy Omnia Card použijete pro vstup zdarma do Vatikánu a Roma Pass pro všechny ostatní výhody. Z toho vyplývá, že na rozdíl od samotné Roma Pass zahrnuje Rome&Vatican Pass daleko víc výhod, o kterých si povíme za malou chvíli.

Jaké jsou výhody Rome & Vatican Pass?

Hlavní výhodou oproti Roma Pass je vstup zdarma do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Dalšími místy, kam máte vstup zdarma s kartou Rome&Vatican Pass, jsou Lateránská bazilika, Carcer Tullianum a Santa Maria in Via Lata. S kartou získáte taky audioprůvodce do baziliky svatého Petra.

Kromě vstupu do Vatikánu zůstává zdarma vstup do 2 muzeí nebo architektonických lokalit. I v tomhle případě si můžete vybrat z těch nejkrásnějších památek v Římě – Koloseum, Forum Romanum, Andělský hrad, Římské muzeum, Kapitolská muzea, galerie Borghese a další.

Kdo někdy viděl fronty do Vatikánu, ocení i přednostní vstup (půjdete prostředním vchodem, který je vyhrazený pro rezervace předem).

Po 3 dny si užijete neomezenou jízdu ve vyhlídkovém autobusu, která běžně stojí 46 €. Autobus vás proveze po nejznámějších památkách a k dispozici máte taky průvodce v několika jazycích. Více informací o vyhlídkovém autobusu si ještě povíme.

Součástí Rome&Vatican Pass je i neomezené využívání městské hromadné dopravy po Římě (ušetříte 18 €), které se vztahuje na všechny druhy dopravy až na dopravu od/do letiště Fiumicino. Pokud přilétáte na letiště Ciampino, můžete díky Roma Pass ušetřit za dopravu už z letiště do centra – nasednete na autobusové spoje 520 nebo 720 a odtud se necháte svézt na přestup do metra.

Využívání městské dopravy platí po 72 hodin od aktivace Roma Pass (nikoliv Omnia Card), takže můžete karty použít nezávisle na sobě.

Shrnutí: s Rome&Vatican Pass získáte 2 karty: Omnia Card, kterou ukážete při vstupu do Vatikánu a Roma Pass, kterou se prokazujete na všech ostatních místech. Roma Pass předložíte u vstupu dvou památek, které jste si vybrali pro vstup zdarma. Jakmile tyhle dva vstupy zdarma vyčerpáte, přijdete u každé další památky do pokladny, kde Roma Pass předložíte a získáte tak vstupenku za sníženou sazbu (sleva je někdy i 50 %).

Snížené vstupné se týká i aktuálně probíhajících výstav, akcí a služeb v Římě. Porovnání plného a sníženého vstupného najdete přehledně na jednom místě tady: přehled vstupného na památky v Římě (v aj).

Pro snadnější plánování a orientaci získáte s kartou i detailního průvodce a mapu Říma. I v tomhle případě máte možnost využívat zdarma informační body P.STOP s podzemními toaletami, WIFI a automaty s vodou.

Platnost každé karty je 72 hodin/3 dny od první aktivace (vstup do památky nebo MHD). Kartu můžete aktivovat až do jednoho roku od nákupu. Získáte dvě karty, které jsou na sobě nezávislé, tj. můžete je aktivovat v různé časy.

Příklad: Jste v Římě na 5 dní. Roma Pass si aktivujete první den a platí vám pro prvních 72 hodin. Omnia kartu se rozhodnete aktivovat až třetí den, tj. bude vám platit od třetího do pátého dne. Jen pak pozor na to, že od třetího do pátého dne už nemáte zdarma MHD.

Jaká je cena Rome & Vatican Pass pro rok 2024?

OMNIA karta vás vyjde na 149 € a pro děti 5 – 15 let 69 €. V průběhu roku probíhají různé slevy, kdy se dají karty koupit výhodněji.

Jak koupit kartu Rome & Vatican Pass?

Nejjednodušší variantou je objednat si Rome&Vatican Pass online. Do emailu vám poté přijde potvrzení s veškerými pokyny a kartu si pak vyzvednete zdarma přímo v Římě na jednom z těchto míst:

 • O.R.P. – Piazza Pio XII 9 (bazilika svatého Petra – Vatikán) – otevírací doba:  denně 09:00-16:00, zavřeno o státních svátcích
 • O.R.P. – Piazza di Porta S.Giovanni 6 (Lateránská bazilika) – otevírací doba:  pondělí až sobota 09:00-16:00, zavřeno o státních svátcích

Pokud jako první směřujete k bazilice svatého Petra, můžete si Omnia kartu vyzvednout na kraji Svatopetrského náměstí po levé straně – hledejte nápis Opera Romana Pellegrinaggi.

Na jednom místě obdržíte Omnia kartu i Roma Pass.

Upozornění: Při vyplňování údajů budete zadávat termín návštěvy Říma. Pokud ho ještě nevíte, nic se neděje. Dejte přibližný. Termín se zadává je kvůli informativním účelům – pokud by došlo k nějaké změně, pracovníci z Rome&Vatican Pass vás informují (to se týká i Roma Pass).

Vyhlídkový autobus Hop On Hop Off v Římě

V ceně karty Rome&Vatican Pass máte vyhlídkový autobus. Ten staví v Římě na 12 zastávkách, jako je například Koloseum, bazilika svatého Petra nebo Piazza Navona.

Odjezdy

 • První okružní cesta začíná v 09:00 z nádraží Termini nebo v 09:30 od baziliky svatého Petra.
 • Naposledy je možné nasednout na vyhlídkový bus v 18:00 od nádraží Termini
 • Autobusy jezdí každých 8 – 15 minut podle sezóny

V jakém jazyce je průvodce k dispozici? Angličtina, španělština, němčina, italština, francouzština, japonština a ruština.

Vyplatí se karta Roma Pass nebo Rome&Vatican Pass?

Nám se vyplatila, ale záleží, co vše plánujete navštívit. Uvedeme si jednoduchý příklad na Roma Pass na 72 hodin (3 dny), která vyjde na 53 €. S kartou máte zdarma vstup do 2 vybraných památek. Jednou z nich bude určitě Koloseum spolu s Forum Romanum a Palatinovým pahorkem (16 €). Odtud je to jen kousek ke Kapitolským muzeím (13 €).

Tím jsme vyčerpali 2 vstupy zdarma a odteď máte vše za snížené vstupné. Už jsme ušetřili 31 € za památky a 18 € za MHD na 3 dny. Okoukneme místa zdarma, jako je Fontána di Trevi a Pantheon a jen tak bloumáme v uličkách.

Další den vyrazíme směr Španělské schody, Piazza del Popolo až do galerie Borghese, kde zaplatíme snížené vstupné a ušetříme 6,50 €. Odteď se už karta Roma Pass začíná vyplácet a přitom jsme navštívili zatím jen 3 placené památky. Projdeme si zahrady kolem galerie Borghese, pokocháme výhledem na Řím a pokračujeme k Andělskému hradu, kde ušetříme na vstupném s kartou dalších 6 €. A zbytek dne se jen tak touláme v uličkách a pochutnáváme na jídle ve čtvrti Trastevere za řekou.

Poslední den vyrazíme jižně od Kolosea do Caracallových lázní a římské arény Circus Maximus, kde ušetříme celkem 7 €.

I v pohodovém tempu se dá s kartou Roma Pass 72h výrazně ušetřit, takže za nás jí určitě můžeme doporučit.

Vyplatí se turistická karta dětem do 18 let?

Děti do 18 let mají vstup do většiny památek a muzeí v Římě zdarma. Děti do 10 let v doprovodu dospělé osoby mají zároveň zdarma i cestování městskou dopravou po Římě. Turistická karta pro děti pak nepřinese takovou úsporu jako v případě dospělých.

Jen pozor na to, že i když mají děti vstup zdarma, musíte do památek na některé místa provést i tak rezervaci (většinou za poplatek 2 €). To se týká Kolosea, Caracallových lázní, Vatikánských muzeí nebo galerie Borghese – kde všude a jak na to najdete v předchozím článku.

Jakou kartu si vybrat? Roma Pass nebo Roma Pass včetně Omnia Card (Rome&Vatican Pass)?

Přemýšlíte, kterou z karet při své návštěvě Říma využijete víc? To záleží, zda plánujete navštívit Vatikán. Pokud se do Vatikánu nechystáte, kupte si samostatně Roma Pass.

Pokud si ale plánujete užít Řím se vším všudy – neřešit dopravu z místa na místo, navštívit Vatikán a prohlédnout si historické centrum z vyhlídkového autobusu, bude pro vás ideální OMNIA karta.

Při rozhodování vám pomůže přehledná tabulka, která porovnává hlavní výhody karet:

Je potřeba rezervace u Kolosea, pokud budu mít Roma Pass nebo OMNIA Card?

Ano, před návštěvou Kolosea musíte provést rezervaci. Zakoupíte si Roma Pass nebo OMNIA Vatican and Roma Card.

Na tomto odkaze si pak koupíte vstupenku online za rezervační poplatek 2 € (poplatek platí pro všechny vstupenky, ať máte nebo nemáte Roma Pass). Vyberete si datum, konkrétní čas, v nové tabulce sjedete až dolů, kde zvolíte vstupenku pro držitele Roma Pass. Doporučuji provést rezervaci co nejdříve.

Vyplníte své údaje, zaplatíte a vstupenky vám přijdou do emailu. Odtud si je vytisknete nebo stáhnete do mobilu. Při vstupu pak oskenujete čárový kód a můžete vyrazit za poznáním.

Podrobný návod ke Koloseu najdete v mém předchozím článku: Koloseum v Římě.

Je potřeba rezervace do Vatikánu, pokud budu mít OMNIA Card?

Ano, ale je to jednoduché. Instrukce, jak na to, najdete přímo v potvrzovacím emailu po zakoupení karty OMNIA (Rome and Vatican Pass).

Komu se turistické karty vyplatí?

Nejste student ani dítě – většina míst nabízí vstupné zdarma pro děti do 18 let a snížené vstupné pro studenty. Je dobré si předem zkontrolovat, jak na tom jsou památky a muzea, která plánujete navštívit.

Jste v Římě poprvé a plánujete navštívit víc památek – pokud je vaším cílem především nasávat zdejší atmosféru, procházet se starými uličkami a navštívit jen minimum památek, karta vám úsporu nepřinese.

Shrnutí

S Roma Pass získáte získáte vstup zdarma nebo snížené vstupné do více než 45 památek a muzeí v Římě včetně neomezeného cestování MHD po Římě a dalších výhod. Rome&Vatican Pass vám kromě toho umožňuje navíc vstup zdarma do Vatikánu a neomezené cestování vyhlídkovým autobusem po 3 dny.

Kam si rezervovat v Římě vstupenky předem?

Nevyplatí se vám ani jedna z turistických karet? Na některá místa je povinné nebo doporučené rezervovat vstupenku předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Patří mezi ně:

 • Koloseum – je lepší zarezervovat vstupenku předem, protože na místě je počet vstupenek omezený. V ceně máte i přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek.
 • Galerie Borghese – jedna z nejlepších sbírek umění na světě láká spoustu návštěvníků, ale galerie se snaží zachovat omezené množství návštěv denně. Vstupenku si tak musíte zarezervovat předem.
 • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple – vzhledem k dlouhým frontám je lepší provést rezervaci předem na konkrétní datum a čas.
 • Andělský hrad – o prázdninách a víkendech se doporučuje rezervovat předem (poplatek za rezervaci 1 €). Doporučuji rezervovat kdykoliv v sezóně od dubna do října – už v dubnu tu jsou fronty

Vstupenky na nejoblíbenější památky v Římě:

Powered by GetYourGuide

Toto byly naše tipy, jak ušetřit v Římě. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Vytvořili jsme podrobného průvodce Vatikánem, kde se dozvíte vše, co potřebujete před návštěvou vědět.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Podívejte se na itinerář pro Řím za 1 den.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

Nejčastější dotazy: Jak ušetřit v Římě

Jak ušetřit v Římě na vstupném do památek a veřejné dopravě?

Odpovědí jsou turistické karty Roma Pass a Omnia Card, které mohou vaší peněžence přinést značnou úsporu. Čtěte více o turistických kartách v Římě.

Jaké jsou výhody a cena Roma Pass?

S Roma Pass získáte zdarma vstup do nejznámějších památek Říma a slevu na celou řadu ostatních míst, výstav, akcí a služeb v Římě. Ceny za Roma Pass se liší dle doby, na kterou si kartu zakupujete. Čtěte více o všech výhodách a ceně za Roma Pass.

Jaké jsou výhody Omnia Card?

Omnia karta v sobě snoubí výhody Roma Pass a k tomu navíc získáte vstup zdarma do Vatikánu. Přečtěte si kompletního průvodce turistickými kartami v Římě.

113 názorů na “Užitečné tipy, jak ušetřit na vstupném a dopravě v Římě 2024”

 1. Dobrý den, prosím o vysvětlení:
  Chystáme se Říma na 5 dní. Chceme zakoupit Rome Vatican Pass. Nejdříve by jsme si aktivovali Roma Pass (využili by jsme čt-so) a od neděle do pondělí by jsme využili kartu Omnia (Vatikán a vyhlídkový autobus). Máme celou dobu MHD zdarma? Nebo karta Omnia nemá veřejnou dopravu zdarma?

  Dále se chci zeptat, tuto kartu chceme koupit i dětem 15 a 13 let, vyhlídkový autobus nemají děti zdarma, že?

  1. Dobrý den Hani,

   veřejnou dopravu zahrnuje pouze Roma Pass. V ceně Omnia je pouze vyhlídkový autobus, který ale jezdí po celý den a staví u všech hlavních bodů. Vyhlídkový autobus děti zdarma nemají.

 2. Dobrý den, plánuji výlet na 4 dny. Já a dvě děti 14 a 17. Jaká kombinace pasů se vyplatí, když bychom chtěli navštívit jak antiku, tak Vatikán. Stačí pro mě jen jedna Omnia card 72h? Chápu to debře, že zahrnuje vše co Roma pass a k tomu Vatican? Jak je to s cenou dopravy pro větší děti když by neměly žádné karty? Moc děkuji za radu.

  1. Dobrý den,

   máte pravdu, pro děti je lepší kartu nekupovat, protože až na Vatikán mají téměř všude vstup zdarma. Na druhou stranu může být problém s termíny, protože v Římě už začíná hlavní sezóna a Vatikánská muzea bývají dopředu vyprodaná. S kartou Omnia si pak budete rezervovat vstupenky do Vatikánu jinde než děti (pro rezervaci s kartou Omnia je jiný odkaz a mohou být jiné termíny), takže by mohl být problém najít termíny ve stejný čas. Z toho důvodu by možná bylo lepší pořídit jen Roma Pass pro římské památky pro sebe a Vatikán objednat s dětmi najednou.

   Co se týká dopravy, tak děti už platí plné jízdné – v tomto článku jsem o dopravě a typu jízdenek psala více.

 3. Dobrý den ,při plánované cestě do Říma o prázdninách plánujeme s kartou omnia výlet do Vatikánu. Kde nejlépe rezervovat a jak je možné dlouho dopředu?A musí mít kartu dítě 15 let ,aby mělo vstup zdarma?
  Děkuji moc za radu

  1. Dobrý den Markéto,

   myslím, že jsem toto právě řešila s někým z vašeho okruhu – komentář před vámi, tak mrkněte. Pokud by vás ještě k tomu něco napadlo, dejte vědět.

   Blanka

 4. Dobrý den s kartou omnia plánujeme ještě prohlídku Vatikánu. Tam též provedu rezervaci až 30dní předem? A na jakém odkazu? Musí si kartu zakoupit i dcera 15 let,aby měla vstup zdarma?
  Děkuji moc za odpověd

  1. K Vatikánu vám přijde odkaz přímo do emailu po zakoupení karty se všemi informacemi. Co se týká dcery, tak se dělá i dětská verze Omnia Card, ale záleží na tom, zda by se vám vyplatila. Většinu římských památek totiž bude mít zdarma a do Vatikánu snížené vstupné. Možná se vyplatí pro dceru koupit vstupenku zvlášť, ale neznám přesný itinerář.

 5. Dobrý den ,plánuji cestu do Říma v červenci a koupit omnia kartu.Dívala jsem se na rez. system do Kolosea a je možné že je již vyprodáno?rezervaci kromě měsice května pár dní nelze provést.
  Děkuji za odpověd

 6. Dobrý den,
  prosím o radu – budeme v Římě trávit týden od 19.května a plánujeme navštívit také Vatikánská muzea. Uvažujeme o koupi Roma Pass + Omnia Card, která umožňuje vstup zdarma. Jak je to ale s termínem? Mám koupí karty nějakou garanci, že v požadovaném termínu vstupenky získám? Na stránkách muzea, jsem už žádné volné vstupenky neviděl.
  moc děkuji

  1. Dobrý den Ivano,

   ano, společnost Opera Romana Pellegrinaggi garantuje po zakoupení karty vstup do Vatikánských muzeí. Pokud byste si nakonec kartu rozmysleli, tady jsou volné vstupenky k dispozici.

 7. Dobrý den,
  pokud mám Roma Pass kartu, mám automaticky vstup bez čekání? Vím, že je to tak u Kolosea, ale jestli jsou přednostní vstupy i na ostatních památkách? A Roma Pass jsem si objednávala k použití na Koloseum 27.4., nevíte, jestli bych si ji mohla vyzvednout o den dřív např. kvůli MHD?
  Děkuji.

  1. Dobrý den Alice,

   s Roma Pass přeskočíte frontu na lístky u památek, kde využijete vstup zdarma nebo kde budete mít udělanou rezervaci předem – ta se dá udělat tady. Můžete si jí vyzvednout už o den dříve (klidně hned na letišti nebo nádraží Termini) – Roma Pass pak začne platit prvním použitím v MHD.

 8. Dobrý den,

  předně děkuji za úžasnou stránku a vaše rady! 🙂

  Když má člověk koupený Roma Pass, ale na stránkách Kolosea už jsou všechny naše termíny obsazené (nejde vybrat žádný den ani čas), tak máme asi smůlu, což? 🙁 Už jsou jen vstupenky přes GetYourGuide.

  Děkuji za odpověď!
  Mirka

 9. Dobrý den,
  rádi bychom si předem objednali Vatican&Rome pass a hned první den večer navštívili první placené památky. Do Říma se ale dostaneme až kolem 16:00 kdy zavírají pobočky, kde se dají karty vyzvednout.
  Je možné, aby karty za nás vyzvednul někdo jiný? Máte případně jinou radu?

  Děkuji

  1. Dobrý den Filipe,

   pokud by karty vyzvedával někdo jiný, musí být zároveň uvedený pro vyzvednutí i při objednávání. Nově jsou otevřené k vyzvednutí pouze 2 pobočky: pobočka u Lateránské baziliky PO-SO 9:00-13:00 a na Svatopetrském náměstí denně 9:00-16:00. Je to upravené v článku.

   Druhou možností je zakoupit samostatný Roma Pass (ten se dá vyzvednout hned na letišti) a k tomu dokoupit to, co jste plánovali navštívit přes Omnia Card.

   Blanka

 10. Dobrý den, stále zvažuji koupi Roma pass. Jedeme do Říma poprvé, celkem na 4 dny a chceme hlavně chodit a vidět Vatikán a Koloseum. Do kolosea mám rezarvaci za 2 Eur – je však možné, pokud bych nakonec Roma pass nekupila, dokoupit vstupenku na místě a nebo dokoupit online k již provedené rezervaci? Zároveň bych se chtěla zeptat, zda má smysl kupovat 16 letému synovi Roma pass a nebo se spíše vyplatí kupovat na MHD jednotlivé lístky. Pro jeho věkovou kategorii jsem nenašla žádnou informaci k MHD. Moc vám děkuji za odpovědi. Stránky jsou super a těším se, že je plně využijeme při naší návštěvě Říma.

  1. Dobrý den Stáňo,

   vstupenky do Kolosea nebude možné stornovat ani přesunout, takže pokud neplánujete dokoupit Roma Pass, propadne vám. Jedině jim můžete zkusit napsat, ale nejsem si jistá výsledkem – z mé zkušenosti jsou trochu skoupí na odpovědi. Vstupenky se musí rezervovat předem online, na místě to není možné.

   Synovi se Roma Pass nevyplatí, protože má téměř všude nulové nebo minimální vstupné. V Římě mají zdarma dopravu děti do 10 let a pak už není žádná úleva. Přikládám, jaké jsou možnosti jízdenek:
   1,50 € – metro v jednom směru a autobusové spoje s platností až 100 minut (u metra nemůžete přestupovat)
   7 € – všechny spoje MHD s platností 24 hodin
   12,50 € – všechny spoje MHD s platností 48 hodin
   18 € – všechny spoje MHD s platností 72 hodin
   24 € – všechny spoje MHD s platností 1 týden

   Moc děkuji za pochvalu :). Kdyby vás něco napadlo, jsem k dispozici.

   Blanka

 11. Dobrý den,
  předem děkuji za naprosto skvěle zpracované články, které mi opravdu moc pomohly.
  Jediné, v čem ještě tápu, je vyzvednutí karty Roma Pass – lze ji pořídit ve stanici metra Anagnina?
  Děkuji, Zuzka

  1. Dobrý den Zuzko,

   děkuji, to moc ráda slyším :).

   Ano, ve stanici metra Anagnina si jí vyzvednete v pokladně dopravce ATAC. Tipuji, že přiletíte na letiště Ciampino, když pak jedete přes tuto stanici – na letišti Ciampino můžete Roma Pass vyzvednout přímo v turistických informacích při příletu.

   Přeji krásnou dovolenou,

   Blanka

 12. Dobrý den, chystáme se do Říma v dubnu. Chci se zeptat, když uplatním vstup na Roma Pass zdarma do Colosea a zarezervuji si vstup online tak, jak popisujete na oficiálních stránkách Colosea, budu čekat při vstupu ve frontě? Všude nabízejí “skip-the-line” nebo “priority access” online vstupenky, ale na druhou stranu, když do Colosea musí být rezervace vždy online, tak jaký je potom rozdíl?? POkud si vstupenku pouze rezervuji, tak si ji pak musím vyzvednout na místě? Nebo je možné získat ji online i na Roma Pass a frotám se vyhnout?
  Předem moc díky za odpověď

  1. Dobrý den,

   Nejsem si jistá, zda jsem pochopila dotaz správně, tak mě kdyžtak opravte :). Vstupenky do Kolosea se vždy kupují/rezervují předem – není je možné koupit na místě. Na místě už nic nevyzvedáváte a jdete rovnou ke vstupu. Na stránkách Kolosea – https://www.coopculture.it/en/poi/colosseum/ – si koupíte vstupenku (zvolíte datum a následně vyberete vstupenku pro držitele Roma Pass). Vstupenka vám dorazí do emailu. Je úplně stejná, jako kdybyste si jí kupovali bez Roma Pass. Ke vstupu pak přijdete se vstupenkou a s Roma Pass (abyste prokázali nárok na vstup zdarma).

 13. Dobrý den,
  předem děkuji za přehledný článek a chtěla jsem se jen ujistit, případně poradit, ať na něco nezapomeneme. Do Říma letíme 27.12-31.12.22, konkrétně na letiště Fiumicino. Chápu to tak, že s dopravou do centra, resp. s cenou, mi karta nepomůže, zde si budeme muset dopravu zajistit a uhradit. Nemáte teda tip, jak se nejlépe dostat do centra? 🙂 Dále máme v plánu koupit kartu 48hod. Roma pass a díky ní dost ušetřit. Lze tedy kartu vyzvednout na již zmiňovaném letišti? Konkrétní seznam památek, které bychom chtěli navštívit si ještě upřesníme, ale určitě se zde řadí i Koloseum, fontána di Trevi..rozhodli jsme se celkem na poslední chvíli, proto nyní nasávám co nejvíce informací :D. Nějaké tipy, na co si dát ještě pozor? 🙂 Moc děkuji!

  1. Pěkný den Radko,

   ano, je to tak – na dopravu z letiště Fiumicino se bohužel Roma Pass nevztahuje a dopravu si tak musíte zajistit zvlášť – https://smilingway.cz/letiste-fiumicino-centrum-rima/. Na letišti jsou turistické informace, kde si můžete kartu vyzvednout. Co se týká tipů, tak je jich docela dost. Přikládám odkaz na články o Římě, kde jsem je všechny sepsala – https://smilingway.cz/tag/rim/.

   Přeji krásnou dovolenou v Římě :).

 14. dobrý den,
  poprosil bych o radu,
  budeme v římě od 16 do 19.10,
  koupil jsem pro partu 6lidí karty roma pass 72hod od 17.10, přišlo mi potvrzení do jejich appky, jsou tedy všechny na mé jméno, lze je vyzvednout na letišti toho 16.10 kolem 13hod a nebude problém s jménem ?
  čas se začne počítat od prvního použití třeba v metru ? nebo odd převzetí ?

  1. Dobrý den,

   ano, čas se počítá od prvního použití, tj. první jízdou metrem nebo prvního vstupu do památky. Jméno se zadává pro ověření totožnosti, aby karty předali skutečně tomu, kdo je kupoval. Při převzetí vás poprosí o OP.
   Nevím, na jaké letiště přilétáte, ale na obou není problém vyzvednout Roma Pass kolem poledne.
   Letiště Ciampino – mezinárodní přílety denně od 8:30 do 18:00
   Letiště Fiumicino (Da Vinci) – mezinárodní přílety terminál T3 denně od 8:30 do 18:00

   Ať se v Římě líbí celé skupině :).

 15. Kristýna Vlčková

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně vstupů zdarma první neděli v měsíci na římské památky. Na které památky se toto vztahuje a jak prosím využít? Je nutná rezervace nebo stačí na památku přijít a všichni jsou vpuštěni? Jedná se mi hlavně o Caracallovy lázně, Pantheon, Palazzo Venezia a Andělský hrad. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,

   lístky zdarma se předem neobjednávají – stačí přijít a vstup máte zdarma. Na navštěvovanějších místech je jen potřeba počítat s frontou. Přikládám informace k místům, které jste vypsala:
   Caracallovy lázně – rezervace zdarma se předem neprovádí
   Pantheon – vstup zdarma vždy, ale návštěva o víkendu a svátích se musí rezervovat minimálně den předem na tomto odkazu: https://pantheon.cultura.gov.it/en/
   Palazzo Venezia – není potřeba rezervace
   Andělský hrad – rezervace se předem neprovádí, ale je lepší přijít brzy nebo naopak později odpoledne, protože tu mohou být fronty, když je vstup zdarma

 16. Ahoj mohla bych se zeptat, jak si mám zarezervovat vstup do Andělského hradu? Mám totiž Roma pass, kde je již vstup do hradu zahrnut. Ale když si chci zarezervovat vstup na určitý den a hodinu, tak nikde na stránkách nevidím, jak tam zadat, že mám Roma pass, abych nemusela nic platit na víc.

  Děkuji za odpověď,
  Péťa

  1. Ahoj Péto,

   do Andělského hradu se s Roma Pass vstup předem rezervovat nemusí. Na místě jen ukážeš Roma Pass a pustí tě dál.

   Blanka

 17. Dobrý den,
  prosím o radu. V říjnu jedeme na prodloužený víkend do Říma, máme objednaný Roma Pass.
  Máme v plánu se podívat mimo jiné i do Pantheonu a mám několik otázek:
  Je vstup zdarma i v sobotu? A pokud ne, kolik je vstupné?
  Platí na Pantheon případně sleva s Roma Passem?
  Je nutné rezervovat předem vstup on-line (i v případě vstupu zdarma nebo jen v případě placeného vstupného?) a jak? Našla jsem možnosti koupit vstupenku s audio guide, ale to nechceme, rádi bychom jen vstup…
  Děkuji
  Irena

  1. Dobrý den,

   nemáte na mysli kopuli v bazilice sv. Petra ve Vatikánu? Sixtinská kaple kopuli nemá. Je možné vystoupat do kopule v bazilice sv. Petra, ale za vstup do kopule se platí až na místě v bazilice. Není potřeba kupovat vstupenky předem. Co se týká katakomb ve Vatikánu, návštěvu si můžete zarezervovat tady: http://www.scavi.va/content/scavi/en.html.

   Přeji pěknou dovolenou v Římě :).

   Blanka

 18. Dobrý den,
  nerozumím přesně jedné věci a už jsem se v tom dost zamotala.
  Pořídili jsme si s přítelem Roma Pass na 72 hodin. Volný termín do Kolosea byl 22.9., v rezervaci na oficiálních stránkách jsou možnosti – plný lístek, zlevněný a rezervace vstupu pro držitele Roma Pass.
  Přítel dal jen tu rezervaci. Jak využít přesně možnosti vstupu zdarma? Musí to být první věc co navštívíme? A koupil vůbec správnou možnost lístku ať máme koloseum zdarma?
  Děkuji

  1. Dobrý den,

   Přesně tak. Pokud chcete vstup do Kolosea zdarma, dáte rezervaci vstupu pro držitele Roma Pass, kde si zarezervujete konkrétní čas. Platíte jen rezervační poplatek 2€ za osobu a nic víc není potřeba. Na místě pak půjdete vstupem vyhrazeným přímo pro držitele Roma Pass – je to vyznačené. S Roma Pass 72h jsou zdarma 2 místa, která jako první navštívíte, takže Koloseum (včetně Palatinova pahorku a Forum Romanum) můžete navštívit jako první nebo klidně až jako druhý.

   Ať se v Římě líbí :).

   Blanka

   1. Děkuji moc za rychlou odpověď 🙂
    Mám ještě jednu otázku. V Římě budeme od 17.9., volné místo bylo až 22.9. Lze si lístky vyzvednout dříve do Kolosea, ať to máme jako první vyzvednuté, tím pádem zadarmo? A předešlé dny chodit po jiných památkách v rámci Rome Pass?
    Doufám, že to vysvětluji dobře tak jak to myslím.

    1. Roma Pass platí jen 72 hodin od prvního ověření a vstup je zdarma do prvních 2 míst, která fyzicky navštívíte. Na kartu napíšete své jméno a datum, odkdy je karta platná a od té chvíle se vám odečítá čas 72 hodin. První 2 památky, které navštívíte fyzicky, máte zdarma a u dalších máte nárok na slevu.
     Lístky do Kolosea si nevyzvedáváte. Mělo vám dorazit potvrzení rezervace – nedorazilo? V Římě si jen vyzvednete Roma Pass a jakmile půjdete na první 2 místa, automaticky se vám odečtou 2 vstupy zdarma, takže správně by Koloseum mělo být za snížené vstupné 11 € a ne zdarma. Je lepší si naplánovat jako první místa, kde je vstupné vyšší, takže jedině zvolit něco jiného než Koloseum. Snad to dobře vysvětluji :).

 19. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jedeme s přítelkyní na týden do Říma a jsme oba studenti. Vyplatí se i tak zakoupení Omnia pasu.?

 20. Dobrý den,
  Chystáme se na 3 dny do Říma a uvažujeme o koupi Omnia card pro dva dospělé, ale máme 3 děti (11, 11, 15) a chci se zeptat zda i oni mohou zdarma jet vyhlídkovým autobusem?

  1. Dobrý den Jani,

   Omnia karta je i ve verzi pro děti ve věku 6-17 let za sníženou cenu 59 €. S ní pak můžou jet bez problémů i vyhlídkovým autobusem.

   Přeji krásnou dovolenou :).

   Blanka

 21. Dobrý den,

  plánuji cestu do Říma a určitě budu kupovat Roma Pass. Na webu jsem našla, že nejlepší je kupovat vstupenky napřímo přes coopculture.it, kde se při koupi rovnou nabízí možnost pro ty, co mají Roma Pass. Jak ale uplatnit slevu, pokud budu vstupenky kupovat dopředu přes jiný portál např. getyourguide.com, to se mi vyhledat nepodařilo. Na těchto stránkách nikde nevidím možnost využití slevy/vstupu zdarma (pokud je to první/druhá památka) při objednávání, načítá se vždy plná cena. Nevíte, jak by se dala sleva na těchto stránkách uplatnit?

  Do Říma pojedu ještě se sestrou, která ještě není plnoletá, tudíž je pro ni Roma Pass zbytečný. Pokud já budu využívat vchod pro držitele Roma Passu a jí dopředu online koupím lístek zdarma pouze za rezervační poplatek, znamená to, že ona si bude muset frontu vystát a já ne? Nebo ji pustí se mnou přes vchod držitelů Roma passu i tak?

  Předem moc děkuji za odpověď. 🙂

  1. Dobrý den,

   vstupenky je s Roma Pass nutné rezervovat přes coopculture.it. Dovnitř vás určitě pustí stejným vchodem, když sestra není plnoletá. Jen se prokáže OP a rezervací vstupenky. Běžně takto pouští celé rodiny, kdy dospělí mívají Roma Pass.

   Ať se dovolená se sestrou vydaří :).

   Blanka

 22. Dobrý den, na této stránce (https://www.tickets-rome.com/borghese-gallery/) jsem koupila lístky do Borghese Gallery. Všude se píše, že je potřeba mít lístky zarezervovány dopředu, ale tuto možnost jsem na stránce nenašla. Vyhodilo to na mě 21 euro za jeden lístek. Lístky jsem koupila, zajímalo by mě, jestli lze při vstupu do Gallerie nějak zahrnout Roma Pass. Protože opět tato možnost při koupi není k dispozici. Děkuji.

  1. Dobrý den,

   ráda bych poradila, ale s touto stránkou nemám žádnou zkušenost. Nejedná se o oficiální stránky galerie Borghese ani Říma a nevím, zda se jedná o oficiálního partnera (jako je například Get Your Guide). Nevidím ani recenze jiných zákazníků. Vy už máte Roma Pass zakoupený a chcete na něj uplatnit vstup zdarma do galerie? Pokud ano, doporučuju stornovat lístek na uvedené stránce a postupovat podle mého článku, kde je postup rezervace do galerie Borghese: https://smilingway.cz/uzitecne-tipy-jak-usetrit-na-vstupnem-a-doprave-v-rime/. Pokud by byl nějaký problém, napište kdyžtak na můj email [email protected] a koukneme na to :).

   Blanka

 23. Dobrý den,
  od 31.5. letíme na 5 dní do Říma. Zakoupili jsme Roma Pass a vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinske kaple zvlášť, protože vyhlídkovým autobusem jezdit nebudeme a tudíž se nám nevyplatí RomeAVatican. Jen se chci zeptat, první vstup využijeme samozřejmě na Koloseum. Kam se vyplatí využít druhý vstup zdarma? Na katakomby RomaPass neplatí, jestli to z diskuzí chápu správně? Je někde souhrn, kde se RomaPass dá uplatnit a kde ne? Děkuji mnohokrát.

 24. Hezký den,
  jedeme dva dospělí na tři celé dny do Říma. Chtěli bychom vidět Vatikán + Koloseum a po městě se pohybovat MHD. Jinak nejsme úplně památkoví, nepotřebujeme vidět nic dalšího “zevnitř”. Vyplatí se koupit Rome & Vatican Pass nebo je lepší si koupit vstupné zvlášť + vícedenní jízdné na MHD?

  A další dotaz, pokud si koupíme samostatné vstupné předem, máme také přednostní právo nebo musíme čekat ve frontě? Nevíte? 🙂

  Děkuji!

  1. Hezký den,

   pokud máte v plánu jen Vatikán a Koloseum, je lepší si koupit vstupenky zvlášť. Co se týká koupě vstupenek předem, tak do Kolosea je rezervace předem povinná a pak vás čeká při vstupu bezpečnostní kontrola. U Vatikánu doporučuju rezervovat taky předem, protože ty fronty na lístky jsou už teď opravdu na dlouho. S rezervací předem přeskočíte frontu na lístky, protože budete mít jiný vstup, kde vystojíte jen krátkou bezpečnostní kontrolu. Jakmile přijdete dovnitř, na přepážce si vyměníte rezervaci na vstupenku. Zabere to jen pár minut.

   Ať se v Římě líbí :).

 25. Dobrý den,
  prosím jaké jsou momentálně ceny taxi v Římě? máme ubytování celkem z ruky, ale velmi pěkné. Je možně, že budeme potřebovat se někdy dopravit taxikem. Nikde nemůžu najít kolik to alespoň přibližně stojí?

  Děkuji

  1. Dobrý den,

   taxi v Římě je docela drahé a řidiči nemají moc dobrou pověst. Oficiální taxíky musí být bílé a na střeše mají nápis taxi. Pokud to tak nemají, může se jednat o neoprávněné taxikáře, kteří si účtují víc, než by měli. Taxi si můžete zavolat přes tel. 060609 (+39 předvolba), aplikaci Chiama Taxi Utente nebo hotelovou službu. Ceny jsou následující:

   Počáteční fixní poplatek

   Fixní poplatek z místa odjezdu ve všední dny (od 6:00 do 22:00) 3,00 EUR
   Fixní poplatek z místa odjezdu neděle a svátky (od 6:00 do 22:00) 5,00 EUR
   Fixní poplatek z místa odjezdu v noci (od 22:00 do 6:00) € 7,00

   Jízdné, které se připočítá k počátečnímu fixnímu poplatku:

   Tarif T1 1,14 €/km, pokud jízdné na taxametru nepřesáhne 11 €,
   Tarif T2 1,35 €/km, pokud jízdné přesáhne na taxametru 11 € a zároveň nepřesáhne 13 €,
   Tarif T3 1,66 €/km, pokud jízdné přesáhne na taxametru 13 €.

   Přeji krásnou dovolenou :).

 26. Dobrý den,chystám se s přítelem na 3 dny do Říma a jsem velice zmatená z těch vstupů.Prosím o radu, slyšela jsem že nějakou neděli jsou někam vstupy zdarma.je to tak?v neděli v brzkých ranních hodinách bychom chteli do Kolosea a v sobotu do Sixtinské kaple.chceme chodit všude pěšky.Vyplatí se nám tedy Roma pass?
  Dekuji moc za odpověď Lucie

  1. Dobrý den Luci,

   ohledně vstupů mám článek tady. Jsou tam i informaci, kdy a kam se dá jít zdarma. Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí jsou zdarma poslední neděli v měsíci. Koloseum je vždy placené. Sixtinská kaple ale není součástí Roma Pass. Nevím, co vše máte v plánu navštívit, ale pokud především Koloseum a Vatikán + chodit pěšky, tak v tomhle případě se Roma Pass nevyplatí.

   Krásnou dovolenou,

   Blanka

  2. Má někdo prosím zkušenost s Omnia card použitou v metru ? Chtěli bychom jí použít již na letišti Fiumicino a metrem dojet přímo k Vatikánu..Budu rád i za jiné rady ohledně dopravy z letiště..
   Děkuji za radu Víťa

   1. Ahoj Víťo, přímo od letiště Fiumincino se nedá využít Omnia Card, protože letiště nespadá do Říma. Nejlevnější možností je nasednout před terminálem T1 přílety na autobus společnosti Cotral – místo odjezdů je značené Regional Bus Stop. Cesta trvá asi hodinu a půl do zastávky Cornelia, kde můžete nasednout na linku metra A, kterou se za pár minut dostanete k Vatikánu (tady už platí Omnia Card). Za cestu autobusem Cotral je poplatek 3,50 €. Lístek prodávají v trafice v terminálu 1 přílety kousek od zastávky.

 27. Dobrý den,
  poprvé navštívím Řím v termínu 07.-011. 2022 (4 noci). A přiletíme na letiště Flumicino.
  Částečně mám něco nastudované, ale dobrá rada nad zlato.
  Mužete mi doporučit nějaké ubytování pro 2 normální turisty, v okolí hlavního nádraží ?!
  A jak se tam dostanu z výše uvedeného letiště…
  Diky Pavel

 28. Petra Vachtfaitlová

  Dobrý den, obracím se na Vás také s dotazem. Všude se zmiňují výhody 2 a 3-denního Roma Passu, ale co je výhodné v případě, že budeme v Římě 5 celých dní a chtěli bychom si památky rozložit v klidu do všech 5 dní? Kupovat oba dva Roma Passy (myslím 3+2) a navázat je na sebe mi přijde již neekonomické.
  Děkuji, pěkný den.

  1. Dobrý den,

   máte pravdu, zvýhodněná karta nebo jiné slevy na 5 dní pro Řím není. Přikládám příklad, jak bych postupovala já: na první 3 dny bych využila Roma Pass a naplánovala návštěvu starověkého Říma, kde je vše poblíž a součástí Roma Pass (Koloseum, Forum Romanum, Palatinův pahorek, Trajanovy trhy, Caracallovy lázně atd.) a muzea, které jsou taky součástí Roma Pass (např. Kapitolská muzea, Andělský hrad, galerii Borghese apod). Čtvrtý den bych navštívila Vatikán a na 5. den si nechala místa, kde je vstup zdarma – Pantheon, bazilika Santa Maria Maggiore, Lateránská bazilika, prošla se po Španělských schodech, zašla k fontáně di Trevi, do čtvrti Trastevere.

   Snad jsem trochu pomohla. Ať se dovolená v Římě vydaří :).

   Pěkný den i Vám.

   Blanka

  2. Ještě mě napadl jeden tip: V době platnosti Roma Pass si můžete koupit kombinovanou vstupenku do Národního muzea Říma, na kterou můžete navštívit Crypta Balbi, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo a Diokleciánovy lázně. Na návštěvu všech míst máte týden od nákupu a nevadí, že je navštívíte, až když bude po platnosti Roma Pass.

 29. Dobrý den, prosím, vyplatí se Roma Pass pro děti ve věku 12 a 14 let, vzhledem k tomu, že bychom chtěli kartou využít i MHD?
  Nebo se vyplatí platit jízdné zvlášť, protože určitě budeme chodit pěšky + půjčení kola? Děkuji

  1. Dobrý den,

   pro děti bych Roma Pass nedoporučovala. Děti do 18 let mají zdarma vstup do státních památek a muzeí (například Andělský hrad, Caracallovy lázně nebo Koloseum, kde zaplatíte jen 2 € na osobu za rezervaci vstupenky) a do městských muzeí a památek snížené vstupné (př. Kapitolská muzea, Trajanovy trhy). Do Vatikánských muzeí pak mají snížené vstupné ve výši 8 €.

   Na MHD se dá koupit vícedenní lístek nebo pak lístky samostatně. Bohužel v Římě není zvýhodněné vstupné pro větší děti, takže by platili stejnou částku jako dospělí, ale pořád se to vyplatí víc než Roma Pass.

   Přeji krásnou dovolenou celé rodině :).

   Blanka

 30. Dobry den,
  Chystáme se opakovaně do Říma a Vatikánu, ovšem tentokrát uz to chceme vzit důkladněji a projit si památky i “zevnitř” – tedy využít vic vstupu v rámci Roma Passu.
  Budeme zde i poslední nedeli v měsíci – tudíž pokud stále plati to, co bylo, měli bychom se dostat do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple zadarmo, proto nema smysl kupovat kombinaci s Vatikanskou kartou…To, co však nemuzu nikde zjistit je, jakým způsobem se dá dostat do katakomb, na misto pochování bývalých papežů? Do baziliky, pokud se nepletu, je vstup zdarma, v nedeli zdarma tedy i zmíněna muzea, proto mě zajímá kdy a jak se dostat zvlášť do katakomb… predem moc dekuji za pomoc.

  1. Dobrý den,

   katakomby bohužel nejsou součástí Roma Pass, takže se na ně nevztahuje sleva. Vstupné je 8 €. Nachází se na kraji Říma, tak na ně aspoň využijete dopravu zdarma.

   Ať se výlet do Říma vydaří :).

   Blanka

 31. Dobrý den,

  máme Roma pass a rezervovaný čas na určitý den do Kolosea na 16:15 (trochu jsme zaspali s rezervací). Nevíte prosím, zda je potřeba jít u kombinované vstupenky (Koloseum/Forum Romanum/Pallatin) prvně do Kolosea na rezervovaný čas nebo by bylo možné jít prvně na Forum Romanum? A do Kolosea na rezervovaný čas až poté.

  Předem moc děkuji 😉

  Jirka

  1. Dobrý den Jirko,

   čas se kontroluje jen u Kolosea. Do Forum Romanum a Palatinu můžete jít klidně dřív. Později odpoledne bývá méně turistů, tak snad se zadaří a budete mít aspoň Koloseum víc pro sebe :).

   Ať se v Římě líbí.

 32. Dobrý den,
  chystáme se s přítelem do Říma a přemýšlíme nad Roma Pass. Chtěla bych se jen zeptat, zda snížená cena pro cizince z EU do 25 let by pro mě platila i přesto, že už nejsem student?
  Jde mi o to, jestli se vyplatí kupovat Roma Pass pro oba, nebo jen pro přítele, který už má 25 pryč.:-) Děkuji.

  1. Dobrý den Nicole,

   Do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple je snížené vstupné pro studenty do 25 let, ale do Kolosea stačí splnit věk a nemusíte být student. Máte v plánu ještě jiná místa?

   1. Moc děkuji za odpověď.
    Z Říma se chystáme navštívit jen Koloseum a Andělský hrad. Pak samozřejmě Vatikán, ale tam určitě budeme kupovat vstupenky zvlášť pro oba.

 33. Dobrý den,
  prosím o radu, chystáme se v březnu s přítelkyní do Říma, a chtěli bychom navštívit spoustu památek, takže Roma Pass je už teď jistá volba, ale k tomu chceme navštívit i Vatikán (muzea a Sixtínskou kapli) ale nebudeme využívat vyhlídkové jízdy po městě (chceme chodit po centru pěšky, a běžnou dopravu budeme mít v Roma Pass). Protože aktuální cena Roma Pass je 53euro a Omnia 129euro, rozdíl je 76euro. Přitom samostatně kupovaný vstup do Vatikánu (muzea a Sixtínská kaple) je za 31euro, takže mi připadá výhodnější koupit jen Roma Pass a samostatně vstup do Vatikánu. Má otázka je, jestli kromě vstupu do Vatikánu a vyhlídkové jízdy po městě nabízí Omnia ještě něco navíc? Nějaká rada?
  Moc děkuji,
  s pozdravem
  Ondra.

  1. Dobrý den Ondro,

   pokud se neplánujete svézt vyhlídkovým autobusem, tak bych sáhla po Roma Pass a dokoupila vstupenku do Vatikánských muzeí samostatně. Přesně, jak píšete. Omnio má pak navíc audioprůvodce pro baziliku sv. Petra nebo Lateránské baziliky a pár dalších aktivit, ale bez vyhl. autobusu to už výhodně nevyjde.

   Ať se v Římě líbí :).

 34. Dobrý den,
  tento pátek chceme navštívit v Římě Andělský hrad. Jestli to dobře chápu, tak rezervaci nepotřebuji když jdu v týdnu? Znamená to, že dojdu na místo a tam u pokladny ukážu Rome pass 72 a mám to jako druhý vstup rovnou zdarma?
  Trochu se bojím, že tam příjdem a nikam se nedostanem, proto ty asi hloupé otázky… 🙂

  1. Dobrý den,

   ano, přesně tak :). Pokud navštívíte Andělský hrad jako první nebo druhé místo, automaticky se vám odečte vstup zdarma. Rezervace je nepovinná.

   Ať se v Římě líbí :).

   1. Dobrý večer, prosím, našla jsem informaci z roku 2020, že poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Nevíte jestli to ještě platí?

    Děkuji předem Hanks

     1. Děkuji, věříme, že bude, pokud nám to nezkazí nečekaná vládní opatření :-).
      Oficiální stránky Vatikánu nabízí na poslední neděli v měsíci pouze prohlídku s průvodcem, což vychází skoro stejně jako v pracovní den bez průvodce :-(.

 35. Dobrý den, v neděli odlétáme z letiště Rome FCO do Vídně v brzkých ranních hodinách. Nechají nás čekat na letišti přes noc? Budeme tam asi od půlnoci ale letíme až ráno před 8hod.

  1. Dobrý večer Doubravko, v současné situaci to nelze říct na 100 %, ale neměl by být problém, protože letiště je otevřené celou noc. Bezpečnostní kontrola otevírá až ve 4 h ráno, takže do té doby můžete zůstat před v hale. Sami tam určitě nebudete, ale pohodlně se nevyspíte, pokud nevadí. Taky jsme takhle spali přímo na zemi, když nám to odlétalo brzy ráno, a dalo se to :).

 36. Ještě jednou dobrý den, nakonec jsem koupila Roma Pass a chci si koupit vstupenky do Vatikánu, jednak do Sixtinské kaple a jednak do baziliky Sv. Petra. Nemohu najít odkaz na nákup vstupenek, stále mi někdo nabízí Vatikán tour s průvodcem, a kde si mohu zaregistrovat čas vstupu. Děkuji

 37. Dobrý den, pokud si koupím Roma Pass a Omnia pass, mám volný vstup do Vatikánu a do dalších dvou památek? Předpokládám, že návštěva Vatikánu se nepočítá do 2 volných vstupů, takže mohu jít nejdříve do Vatikánu a zůstanou mi 2 volné vstupy.

 38. Ahoj, mám dotaz k rezervacím – řeším variantu Roma Pass + Omnia Card, vyplatí se nám. Ale moc nechápu, jak rezervuji konkrétní termín / čas návštěvy, když si koupím slevové karty. Každé místo, kde rezervuji konkrétní čas vstupu po mě rovnou chce platit a neptá se na žádné slevové karty. Jak to tedy funguje?
  Jde mi hlavně o rezervaci Colosea a Vatikánu. Díky za info.

  1. Ahoj Jirko, rezervace u Kolosea – na odkaze níže zadáš termín a čas a objeví se ti nová tabulka, kde sjedeš úplně dolů (tam uvidíš ENTRANCE RESERVATION FOR ROMA PASS HOLDERS za 2 € – částku bohužel musí zaplatit všichni, je to rezervační poplatek). U Vatikánu ti pak přijdou instrukce v emailu, jakmile máš kartu zakoupenou. Zatím to podle tohoto postupu všichni zarezervovali bez problémů, takže to bude určitě raz dva :). Ať se v Římě líbí :).

   1. Dobry den,
    Tak to skusam, ale po vyberu datumu a casu sa mi nezobrazuje ziadna tabulka kde by som mohol zvolit ENTRANCE RESERVATION FOR ROMA PASS HOLDERS. Tak neviem co robim zle.
    diky
    Tomas

    1. Dobrý den Tomáši, nešla vám provést rezervace podle mého postupu v článku? Teď jsem to zkoušela a mělo by to fungovat, tak možná měli včera nějakou chybu. Přikládám postup z článku výše: Koloseum – na stránkách ecm.coopculture.it vyberete datum a čas, potvrdíte a v nové tabulce sjedete v nabídce až dolu, kde kliknete na rezervaci pro držitele Roma Pass. Rezervace je nutná pro všechny, tj. i děti, které mají vstup zdarma. Rezervační poplatek je vždy 2 €.

 39. Dobrý den, v rámci jakéhokoliv passu upřednostňujete nejprve návštěvu kolosea. Proč? Když chci ušetřit, navštívím nejprve památku, do které je dražší vstup. Díky za odpověď

  1. Dobrý deň,
   Možno blbý dotaz, ale chcem si to radšej overiť… Keď mám Rome pass a teraz som si rezervovala aj čas návštevy – to znamená, že mám lístky s preskočením fronty alebo mám klasické lístky?

   Vopred ďakujem za odpoveď.

   Straková

   1. Dobrý den,

    pokusím se odpovědět co nejpřesněji, protože nevím, kam máte zarezervované lístky. Na některých místech je rezervace povinná, ať už Roma Pass máte nebo ne, takže není možné “přeskočit frontu”, protože všichni mají koupené lístky na konkrétní čas. Čeká vás jen bezpečnostní kontrola.

    Ať se v Římě líbí :).

 40. Dobrý den, mám prosím dotaz, píšete, že děti a studenti maji většinou vstup do památek zdarma, ale u RP&VP jsem viděla cenu dětí 6-9let 80eur, jak to nejlépe udělat? Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, ceny se nově změnily, tak jsem je poupravila – pro dospělého stojí Rome&Vatican Pass 129 € a pro děti 59 €. Co se týká karty pro děti, tak dle mého názoru se nevyplatí. Děti mají do většiny památek v Římě do 18 let vstup zdarma a MHD do 10 let v doprovodu dospělé osoby taky, takže karta nemůže přinést úsporu jako u dospělých. Jen je potřeba provést rezervaci do některých míst, i když mají vstup zdarma (většinou za dodatečný poplatek 2 €). To se týká hlavně Kolosea, Caracallových lázní, galerie Borghese a Vatikánských muzeí a o víkendech do Pantheonu a Andělského hradu. Více informací pak tady: https://smilingway.cz/prehled-vstupneho-na-pamatky-v-rime/.

   Kdyby bylo něco nejasného, dejte vědět.

   Ať se v Římě líbí :), Blanka

 41. Dobrý den, jde někde zjistit kde všude se musí platit vstupné ve Vatikánu? Další co mě zajímá jestli si já můžu vybrat které 2 vstupy chci mí na Roma pass zadarmo nebo jsou to první 2 2 vstupy uskutečněné na kartu a zda se Koloseum+Foro Roma a Palatino počítají jako jeden vstup, když jde koupit na ně jedna vstupenka.
  Děkuji za odpověď

 42. Karta roma pass je zajímavá, ale vyznat se na jejich stránkách je šílené, osobně absolutně nechápu jak poznat u které památky je vstup zdarma a u které je snížené vstupné. Někde jsem četla, že s touto kartou platím částky jako lidé do 25,99 let, ale z webu to přímo nevyplývá. Navíc někde píšou rovnou volný vstup někde vůbec nic. Někde dokonce že se jedná o vstup do více muzeí, alenení tam info, jestli mám do všech slevu nebo vstup zdarma. Snažím se propočítat, jestli se mi karta vyplatí, ale nedokážu se v těch slevách vyznat, nevíte náhodou jak to se slevami je?

   1. Zdravím Blanko, mě už nějaký ten pátek je více jak 25 let, proto řeším vstupné. Ceny vstupů jsou dost vysoké a tak řeším právě slevu v podobě Roma Pass. Jenže nechápu jak přesně chápat slevu do dalších památek. Na webu Roma Pass je sice seznam památek, kde mohu uplatnit slevu, ale někde je uvedeno volný vstup, někde je sleva, ale někde není uvedeno nic a nedaří se mi dopátrat jakou částku pak u památek budu hradit. Někde (mimo jejich oficiální web) jsem četla, že se účtuje cena jako pro osoby ve věku do 25,99 let (a s Roma Pass nevadí, že jsem starší 26 let), ale na webu jsem to nevyčetla (nebo jsem se v jejich ujednání ztratila a nějak to přehlédla) a napadlo mě, že se zkusím zeptat Vás, jestli třeba nevíte jak se účtuje vstup do 2. resp. 3. památky/muzea. 

    1. Máte pravdu, občas je těžké se v tom vyznat :). Pokud máte Roma Pass na 48 hodin, budete mít vstup do jedné památky zdarma (určitě doporučuju Koloseum, kde je v ceně jednoho lístku i Forum Romanum a Palatinův pahorek) a na každou další památku snížené vstupné – spočítat si to můžete podle tohoto přehledu (doplnila jsem do do článku – je v aj). Plus k tomu máte navíc dopravu po městě. U Roma Pass na 72 hodin to funguje stejně, jen máte zdarma vstup do 2 památek.

     Snad jsem aspoň trochu pomohla. Ať se v Římě líbí :).

     1. Ještě doplním, kam je vstup zcela zdarma, aniž byste potřebovala Roma Pass: Accademia Nazionale di San Luca, Museo Carlo Bilotti a Villa Borghese, Museo della Repubblica Romana e della memoria garibaldina, Museo delle Mura, Museo di Casal de ‘Pazzi, Museo di Scultura Antica Giovanni Barracco „Museo Napoleonico, Museo Pietro Canonica a Villa Borghese, Villa di Massenzio.

     2. Přesně tohle jsem potřebovala a nepodařilo se mi to najít. Moc děkuji za pomoc, teď už se mi to podaří naplánovat 🙂

     3. Dobrý den, v přehledu vstupného máte u Villa Borghese 13eur. Platí se tedy vstupné nebo ne?

     4. Dobrý den,

      ano, vstupné se platí, pokud nemáte Roma Pass. Pokud turistickou kartu máte, je to pak jiné – buď je vstup zcela zdarma nebo snížený (viz vysvětlení v článku).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *