jak ušetřit v Římě

Užitečné tipy, jak ušetřit na vstupném a dopravě v Římě 2021

Roma Pass a Omnia Vatican and Rome Card jsou skvělé tipy, díky kterým můžete ušetřit při své návštěvě Říma nemalou částku za památky a městskou hromadnou dopravu. Jakou kartu si vyberete vy?

Možná se vám protáčejí panenky při propočítávání vstupného na památky, které prostě musíte v Římě navštívit. Ani se vám nedivím. Měli jsme to úplně stejně. Chtěli jsme vidět úplně všechno.

Ale jak to udělat, aby zbylo i na tu výbornou italskou zmrzlinu, o které všichni tak mluví? Italské gelato je povinnost stejně jako návštěva Kolosea. My si jí dávali i v listopadu 😃.

Jedním ze způsobů, jak ušetřit v Římě, jsou turistické karty Roma Pass a Vatican and Rome Card. A v tomhle článku se jim podíváme blíž na zoubek.

Jak ušetřit v Římě: karta Roma Pass

Roma Pass je šikovná bezkontaktní karta, na základě které získáte vstup zdarma nebo slevu na vstupné do více jak 45 památek a muzeí v Římě. Zdarma navštívíte ty nejznámější památky, jako je Koloseum, Forum Romanum nebo Andělský hrad. S kartou navíc neomezeně cestujete římskou MHD.

Roma Pass koupíte ve dvou variantách:

1. varianta: ROMA PASS na 72 hodin

S Roma Pass 72h získáváte vstup zdarma do dvou vybraných památek a snížené vstupné do více než 45 míst po dobu 72 hodin. Čas začíná odbývat od první aktivace, kam se počítá vstup do první památky nebo první jízda MHD.

Jaká je cena Roma Pass 72 hodin pro rok 2021?

Za Roma Pass zaplatíte v roce 2021 52 €.

Jaké jsou výhody Roma Pass 72h?

Zdarma vstup do 2 muzeí nebo architektonických lokalit. Vybrat si můžete z těch nejznámějších míst, jako je Koloseum, Forum Romanum, Andělský hrad, Římské muzeum, Galerie Borghese a další. Nespadá sem Vatikán, ale o tom si povíme víc za chvíli. Vstup zdarma se vztahuje na první 2 památky, které navštívíte. Doporučuju vybírat mezi těmi dražšími, ať s Roma Pass ušetříte co nejvíc.

Zvláštním případem jsou kombinované vstupenky. S jednou vstupenkou můžete navštívit hned několik míst a přesto se to odečítá jako 1 vstup. Patří sem:

 • Koloseum + Forum Romanum + Palatinův pahorek (bez muzea)
 • Villa Torlonia muzem: Casina delle Civette a Casino Nobile
 • Národní muzeum Říma: Crypta Balbi, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Diokleciánovy lázně
 • Galleria Nazionale d´Arte Antica: :Palazzo Barberini a Palazzo Corsini

Upozornění: Na některých místech je nutné provést rezervaci předem online. Z těch nejznámějších sem patří Koloseum, Forum Romanum, Palatinův pahorek (jedna rezervace na všechny 3 místa – popis o kousek níže) nebo Galerie Borghese.

Jakmile vyčerpáte dva vstupy zdarma, získáte na ostatní památky snížené vstupné. Přijdete do pokladny, předložíte kartu a koupíte si vstupenku za sníženu sazbu, kde může být sleva až 50 %. Snížené vstupné se týká i aktuálně probíhajících výstav, akcí a služeb v Římě. Porovnání plného a sníženého vstupného přehledně na jednom místě najdete tady: přehled vstupného na památky v Římě (v aj).

Velkou výhodou je i využívání městské hromadné dopravy zdarma po dobu platnosti karty. Co vše sem patří?

 • autobusy, tramvaje
 • metro A, B, B1, C
 • vlaky na území Říma na tratích Roma – Lido, Roma Flaminio Piazza del Popolo Viterbo, Roma Giardinetti
 • autobusová linka 720 mezi letištěm Ciampino a zastávkou Laurentina, kde je možné dále navázat na metro B
 • autobusová linka 520 mezi letištěm Ciampino od/do terminálu autobusů Subaugusta, který se nachází přímo před stanici metra, nebo zastávkou Cinecittà.

Pozor: pokud se svezete speciálním spojením tpl ATAC, nevztahuje se na něj karta Roma Pass. To platí i pro VŠECHNY spoje od/do letiště Fiumicino.

Netradičním bonusem je využívání zdarma informačních bodů P.STOP, kde najdete podzemní veřejné toalety, WIFI nebo automaty s vodou. Kdo cestuje do měst, tak asi ví, že tohle dokáže hodně přispět k psychické i fyzické pohodě 😃.

2. varianta: ROMA PASS na 48 hodin

S Roma Pass 48h získáváte vstup zdarma do jedné vybrané památky a snížené vstupné do celé řady dalších míst po dobu 48 hodin. Čas začíná odbývat od první aktivace, kam se počítá vstup do první památky nebo první jízda MHD.

Jaká je cena Roma Pass 48 hodin pro rok 2021?

Za Roma Pass zaplatíte v roce 2021 32 €.

Jaké jsou výhody s Roma Pass 48h?

Výhody jsou totožné jako u Roma Pass 72h s jedním rozdílem: vstupné zcela zdarma je v tomto případe pouze do jednoho muzea nebo památky. Doporučuju využít vstup zdarma pro Koloseum, kde ušetříte nejvíc. V jedné vstupence máte navíc i přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek (bez muzea). V ostatních památkách pak už jen vždy ukážete kartu a získáte vstup se sníženým vstupným, které bývá nižší i o víc než 50 %.

Kde koupit Roma Pass?

Nejjednodušší je objednat si kartu Roma Pass online. Stačí vám k tomu platební karta. Můžete si objednat až 4 karty najednou. Kartu/karty si pak vyzvednete min. po 24hodinách na turistických informacích v Římě (o kousek níže se dozvíte kde).

Dalšími variantami je telefonické objednání na 0039 060608 nebo v Římě v muzeích a místech, které jsou zahrnuté v Roma Pass nebo v turistických informacích (tady nepřijímají hotovost).

Kde si vyzvednout Roma Pass?

Kartu si vyzvednete v turistických informacích, které najdete hned na několika místech:

 • letiště Ciampino – otevírací doba 8:30 – 18:00 (sem létají nízkonákladové letecké společnosti, např. Ryanair)
 • letiště Fiumicino – otevírací doba 8:00 – 20:45
 • Andělský hrad (kousek od Vatikánu) – otevírací doba 8:30 – 18:00 do 24. 3. a 9:30 – 19:00 do 27. 10.
 • vlakové nádraží Termini – otevírací doba 8:00 – 6:45
 • na vybraných vlakových nádražích společnosti Trenitalia
 • na pokladnách vybraných stanic metra – otevírací doba 7:00 – 20:00 od pondělí do soboty a 8:00 – 20:00 v neděli
 • …a dalších místech.

Spolu s kartou Roma Pass obdržíte i podrobnou mapu Říma.

Jak ušetřit v Římě: Rome & Vatican Pass

Rome & Vatican Pass je spojení dvou turistických karet – Roma Pass a Omnia Card. V ruce tak budete mít 2 karty, kdy Omnia Card použijete pro vstup zdarma do Vatikánu a Roma Pass pro všechny ostatní výhody. Z toho vyplývá, že na rozdíl od samotné Roma Pass zahrnuje Rome&Vatican Pass daleko víc výhod, o kterých si povíme za malou chvíli.

Jaké jsou výhody Rome & Vatican Pass?

Hlavní výhodou oproti Roma Pass je vstup zdarma do Vatikánu. Pokud chcete obdivovat umění ve Vatikánských muzeích, Sixtinskou kapli nebo si užít výhled z baziliky sv. Petra, bude pro vás lepší volbou Rome&Vatican Pass. Bez karty vás vstup do Vatikánu vyjde až na 58 €.

Kromě vstupu do Vatikánu zůstává zdarma vstup do 2 muzeí nebo architektonických lokalit. I v tomhle případě si můžete vybrat z těch nejkrásnějších památek v Římě – Koloseum, Forum Romanum, Andělský hrad, Římské muzeum, Kapitolská muzea, galerie Borghese a další.

Kdo někdy viděl fronty do Vatikánu nebo Kolosea, ocení i přednostní vstup do nejrušnějších římských atrakcí, jako je bazilika sv. Petra (v současné době bývá vzhledem k okolnostem omezeno).

Po 3 dny si užijete neomezenou jízdu ve vyhlídkovém autobusu, která běžně stojí 32 €. Autobus vás proveze po nejznámějších památkách a k dispozici máte taky průvodce v několika jazycích. Více informací o vyhlídkovém autobusu si ještě povíme.

Součástí Rome&Vatican Pass je i neomezené využívání městské hromadné dopravy po Římě (ušetříte 18 €), které se vztahuje na všechny druhy dopravy až na dopravu od/do letiště Fiumicino. Většina z nás ale nejspíš přiletí na letiště Ciampino, kde nasednete na autobusové spoje 520 nebo 720 a odtud se necháte svézt na přestup do metra (druhou možností jsou spoje od tpl ATAC, které vás sice dovezou až do centra, ale jsou dražší a od soukromé společnosti, takže nespadají pod Roma Pass).

Shrnutí: s Rome&Vatican Pass získáte 2 karty: Omnia Card, kterou ukážete při vstupu do Vatikánu a Roma Pass, kterou se prokazujete na všech ostatních místech. Roma Pass předložíte u vstupu dvou památek, které jste si vybrali pro vstup zdarma. Jakmile tyhle dva vstupy zdarma vyčerpáte, přijdete u každé další památky do pokladny, kde Roma Pass předložíte a získáte tak vstupenku za sníženou sazbu (sleva je někdy i 50 %). Snížené vstupné se týká i aktuálně probíhajících výstav, akcí a služeb v Římě. Porovnání plného a sníženého vstupného najdete přehledně na jednom místě tady: přehled vstupného na památky v Římě (v aj).

Pro snadnější plánování a orientaci získáte s kartou i detailního průvodce a mapu Říma. I v tomhle případě máte možnost využívat zdarma informační body P.STOP s podzemními toaletami, WIFI a automaty s vodou.

Platnost karty je 72 hodin od první aktivace (vstup do památky nebo MHD). Kartu můžete aktivovat až do jednoho roku od nákupu.

Jaká je cena Rome & Vatican Pass pro rok 2021?

OMNIA karta vás vyjde na 113 € a pro děti 6 – 9 let 80 €.

Jak koupit kartu Rome & Vatican Pass?

Nejjednodušší variantou je objednat si Rome&Vatican Pass online. Do emailu vám poté přijde potvrzení s veškerými pokyny a kartu si pak vyzvednete zdarma přímo v Římě na jednom z těchto míst:

 • O.R.P. – Piazza Pio XII 9 (bazilika sv. Petra – Vatikán) – otevírací doba:  PO – NE 09:00 – 16:00
 • O.R.P. – Piazza di Porta S.Giovanni 6 (Lateránská bazilika) – otevírací doba:  PO – NE 09:00 – 16:00
 • O.R.P. – Largo Argentina, Via dei Cestari 21 (směrem k Pantheonu) – otevírací doba:  PO – PÁ 09:00 – 17:00
 • O.R.P. – Clivo Argentario (Cancer Tullianum – odbočíte doleva za Forum Romanum) – otevírací doba:  PO – NE 09:00 – 16:00

Většina z nás asi jako první směřuje ke Koloseu – tady si kartu vyzvednete hned za Forum Romanum. Od Kolosea se dáte směrem nahoru. Po levé straně obcházíte Forum Romanum a hned za ním odbočíte doleva. Přikládám odkaz na Google mapy.

Upozornění: Při vyplňování údajů budete zadávat termín návštěvy Říma. Pokud ho ještě nevíte, nic se neděje. Dejte přibližný. Termín se zadává je kvůli informativním účelům – pokud by došlo k nějaké změně, pracovníci z Rome&Vatican Pass vás informují (to se týká i Roma Pass).

Vyhlídkový autobus Hop On Hop Off v Římě

Vyhlídkový autobus staví v Římě na 12 zastávkách, jako je například Koloseum, bazilika sv. Petra nebo Piazza Navona.

Odjezdy

 • První okružní cesta začíná v 09:00 z nádraží Termini nebo v 09:30 od baziliky sv. Petra.
 • Naposledy je možné nasednout na vyhlídkový bus v 18:30 od nádraží Termini a 18:45 od baziliky sv. Petra.
 • Autobusy jezdí každých 10 – 15 minut.

V jakém jazyce je průvodce k dispozici?  Asi nikdo nečeká češtinu, že 😃. Pokud ale šprechtíte v angličtině, španělštině, němčině, italštině, francouzštině, japonštině a ruštině, máte vyhráno.

Vyplatí se karta Roma Pass nebo Rome&Vatican Pass?

Nám se vyplatila, ale záleží, co vše plánujete navštívit. Uvedeme si jednoduchý příklad na Roma Pass na 72 hodin (3 dny), která vyjde na 52 €. S kartou máte zdarma vstup do 2 vybraných památek. Jedou z nich bude určitě Koloseum spolu s Forum Romanum a Palatinovým pahorkem (16 €). Odtud je to jen kousek ke Kapitolským muzeím (12 €).

Tím jsme vyčerpali 2 vstupy zdarma a odteď máte vše za snížené vstupné. Už jsme ušetřili 30 € za památky a 18 € za MHD na 3 dny. Okoukneme místa zdarma, jako je Fontána di Trevi a Pantheon a jen tak bloumáme v uličkách.

Další den vyrazíme směr Španělské schody, Piazza del Popolo až do galerie Borghese, kde zaplatíme snížené vstupné a ušetříme 6,50 €. Odteď se už karta Roma Pass začíná vyplácet a přitom jsme navštívili zatím jen 3 placené památky. Projdeme si zahrady kolem galerie Borghese, pokocháme výhledem na Řím a pokračujeme k Andělskému hradu, kde ušetříme na vstupném s kartou dalších 6 €. A zbytek dne se jen tak touláme v uličkách a pochutnáváme na jídle ve čtvrti Trastevere za řekou.

Poslední den vyrazíme jižně od Kolosea do Caracallových lázní a římské arény Circus Maximus, kde ušetříme celkem 7 €.

I v pohodovém tempu se dá s kartou Roma Pass 72h výrazně ušetřit, takže za nás jí určitě můžeme doporučit.

Vyplatí se turistická karta dětem do 18 let?

Děti do 18 let mají vstup do většiny památek a muzeí v Římě zdarma. Děti do 10 let v doprovodu dospělé osoby mají zároveň zdarma i cestování městskou dopravou po Římě. Turistická karta pro děti pak nepřinese takovou úsporu jako v případě dospělých. Jen pozor na to, že i když mají děti vstup zdarma, musíte do památek na některé místa provést i tak rezervaci (většinou za poplatek 2 €). To se týká Kolosea, Caracallových lázní, Vatikánských muzeí nebo galerie Borghese – kde všude a jak na to najdete v předchozím článku.

Jakou kartu si vybrat? Roma Pass nebo Roma Pass včetně Omnia Card (Rome&Vatican Pass)?

Přemýšlíte, kterou z karet při své návštěvě Říma využijete víc? To záleží, zda plánujete navštívit Vatikán. Pokud se do Vatikánu nechystáte, kupte si samostatně Roma Pass. Pokud si ale plánujete užít Řím se vším všudy – neřešit dopravu z místa na místo, navštívit Vatikán a prohlédnout si historické centrum z vyhlídkového autobusu, bude pro vás ideální OMNIA karta.

Při rozhodování vám pomůže přehledná tabulka, která porovnává hlavní výhody karet:

Je potřeba rezervace u Kolosea, pokud budu mít Roma Pass nebo OMNIA Card?

Ano, před návštěvou Kolosea musíte provést rezervaci. Zakoupíte si Roma Pass nebo OMNIA Vatican and Roma Card. Na oficiálních stránkách Kolosea si pak koupíte vstupenku online za dodatečný poplatek 2 € (poplatek platí pro všechny vstupenky, ať máte nebo nemáte Roma Pass). Vyberete si datum, konkrétní čas, vyplníte své údaje, zaplatíte a vstupenky vám přijdou do emailu. Odtud si je vytisknete nebo stáhnete do mobilu. Při vstupu pak oskenujete čárový kód a můžete vyrazit za poznáním.

Podrobný návod ke Koloseu najdete v mém předchozím článku: Koloseum v Římě | Průvodce (vstupenky, otevírací doba, tipy)

Je potřeba rezervace do Vatikánu, pokud budu mít OMNIA Card?

Ano, ale je to jednoduché. Instrukce, jak na to, najdete přímo v potvrzovacím emailu po zakoupení karty OMNIA (Rome and Vatican Pass).

Komu se turistické karty vyplatí?

Nejste student ani dítě – většina míst nabízí vstupné zdarma pro děti do 18 let a snížené vstupné pro studenty. Je dobré si předem zkontrolovat, jak na tom jsou památky a muzea, která plánujete navštívit.

Jste v Římě poprvé a plánujete navštívit víc památek – pokud je vaším cílem především nasávat zdejší atmosféru, procházet se starými uličkami a navštívit jen minimum památek, karta vám úsporu nepřinese.

Shrnutí

S Roma Pass získáte získáte vstup zdarma nebo snížené vstupné do více než 45 památek a muzeí v Římě včetně neomezeného cestování MHD po Římě a dalších výhod. Rome&Vatican Pass vám kromě toho umožňuje navíc vstup zdarma do Vatikánu a neomezené cestování vyhlídkovým autobusem po 3 dny.

Související články


NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY


Jak ušetřit v Římě na vstupném do památek a veřejné dopravě?

Odpovědí jsou turistické karty Roma Pass a Omnia Card, které mohou vaší peněžence přinést značnou úsporu. Čtěte více o turistických kartách v Římě.

Jaké jsou výhody a cena Roma Pass?

S Roma Pass získáte zdarma vstup do nejznámějších památek Říma a slevu na celou řadu ostatních míst, výstav, akcí a služeb v Římě. Ceny za Roma Pass se liší dle doby, na kterou si kartu zakupujete. Čtěte více o všech výhodách a ceně za Roma Pass.

Jaké jsou výhody Omnia Card?

Omnia karta v sobě snoubí výhody Roma Pass a k tomu navíc získáte vstup zdarma do Vatikánu. Přečtěte si kompletního průvodce turistickými kartami v Římě.

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
5 1 vote
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
13 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Libuše
7 hodin před

Dobrý den, mám prosím dotaz, píšete, že děti a studenti maji většinou vstup do památek zdarma, ale u RP&VP jsem viděla cenu dětí 6-9let 80eur, jak to nejlépe udělat? Děkuji za odpověď

Martina
9 dní před

Dobrý den, jde někde zjistit kde všude se musí platit vstupné ve Vatikánu? Další co mě zajímá jestli si já můžu vybrat které 2 vstupy chci mí na Roma pass zadarmo nebo jsou to první 2 2 vstupy uskutečněné na kartu a zda se Koloseum+Foro Roma a Palatino počítají jako jeden vstup, když jde koupit na ně jedna vstupenka.
Děkuji za odpověď

Monika
1 měsíc před

Karta roma pass je zajímavá, ale vyznat se na jejich stránkách je šílené, osobně absolutně nechápu jak poznat u které památky je vstup zdarma a u které je snížené vstupné. Někde jsem četla, že s touto kartou platím částky jako lidé do 25,99 let, ale z webu to přímo nevyplývá. Navíc někde píšou rovnou volný vstup někde vůbec nic. Někde dokonce že se jedná o vstup do více muzeí, alenení tam info, jestli mám do všech slevu nebo vstup zdarma. Snažím se propočítat, jestli se mi karta vyplatí, ale nedokážu se v těch slevách vyznat, nevíte náhodou jak to se slevami je?

Monika
1 měsíc před
Reply to  Blanka

Zdravím Blanko, mě už nějaký ten pátek je více jak 25 let, proto řeším vstupné. Ceny vstupů jsou dost vysoké a tak řeším právě slevu v podobě Roma Pass. Jenže nechápu jak přesně chápat slevu do dalších památek. Na webu Roma Pass je sice seznam památek, kde mohu uplatnit slevu, ale někde je uvedeno volný vstup, někde je sleva, ale někde není uvedeno nic a nedaří se mi dopátrat jakou částku pak u památek budu hradit. Někde (mimo jejich oficiální web) jsem četla, že se účtuje cena jako pro osoby ve věku do 25,99 let (a s Roma Pass nevadí, že jsem starší 26 let), ale na webu jsem to nevyčetla (nebo jsem se v jejich ujednání ztratila a nějak to přehlédla) a napadlo mě, že se zkusím zeptat Vás, jestli třeba nevíte jak se účtuje vstup do 2. resp. 3. památky/muzea. 

Monika
1 měsíc před
Reply to  Blanka

Přesně tohle jsem potřebovala a nepodařilo se mi to najít. Moc děkuji za pomoc, teď už se mi to podaří naplánovat 🙂

Ivana Tichá
19 dní před
Reply to  Blanka

Dobrý den, v přehledu vstupného máte u Villa Borghese 13eur. Platí se tedy vstupné nebo ne?

Scroll to Top