co dělat v Římě

Co dělat v Římě? 15 tipů na nejlepší aktivity (jídlo, umění, památky, výhledy)

Plánujete navštívit Řím a přemýšlíte nad nejlepšími aktivitami? Mrkněte na našich 15 tipů, co dělat v Římě. 

Aktualizováno 28. 3. 2022

15 tipů na nejlepší aktivity, co dělat v Římě

Projděte si starověký Řím

Nebyla by to návštěva Říma, kdyby jste nenavštívili místa starověkého Říma, kde to všechno začalo. Koloseum, Forum Romanum, Palatinův pahorek, Trajanovy trhy, Caracallovy lázně, Circus Maximus a další. Všechna tahle místa najdete většinou nedaleko sebe, takže je můžete obdivovat v rámci jedné procházky. V Caracallových lázních nebo Circus Maximus navíc dostanete 4D brýle, které vás vezmou o stovky let zpět. 

Hoďte minci do fontány di Trevi

Tradice říká, že pokud hodíte minci do fontány di Trevi (z pravé ruky přes levé rameno), jednou se do Říma vrátíte. Pokud tam hodíte 2 mince, potkáte lásku a 3 mince přinesou manželství. Hází se to tam hlava nehlava. My dostali mincí do hlavy 😃.

co dělat v Římě

Denně se prý hodí do fontány na 3000 €. Ročně až 1,4 milionů €. Peníze se sbírají 3x týdně, když je fontána pro veřejnost uzavřená – PO, ST, PÁ mezi 8 a 9 h ráno. Vše pak jde na místní charitu jako pomoc pro lidi bez domova a v nouzi. Takže i kdyby jste se už do Říma nevrátili, udělali jste aspoň dobrý skutek.

Ztraťte se v římských uličkách

Jde to tak snadno. Do návštěvy Říma jsem si myslela, že mám dobrý orientační smysl. Ztratili jsme se několikrát. Ale Řím je jedno z těch měst, kde se chcete ztratit. Objevujete neznámá místa, kouty, náměstíčka, kostely a narážíte v ranních hodinách na ten pravý život Římanů. Najednou vyjdete u Pantheonu, fontány di Trevi nebo nádherného kostela, který není na žádném ze seznamů, co navštívit.

Až pojedete z letiště do centra, možná vás napadne, že jste si Řím představovali trochu jinak. A ne v pozitivním smyslu slova. Historické centrum a některé čtvrti vám to ale bohatě vynahradí. Například čtvrť Trastevere na druhé straně řeky Tibery. Ta je vyhlášená svým skvělým jídlem. Můžete se tu jen toulat a obdivovat barevné domy kolem úzkých dlážděných uliček. Takhle si většina z nás představuje Řím.

Podívejte se na Řím z ptačí perspektivy

Řím je známý tím, že tu najdete Sedm římských pahorků a z řady z nich se pokocháte skvělým výhledem na Řím. Nejznámějším z nich je Palatinův pahorek, kam máte vstup v rámci vstupenky do Kolosea. Z Palatinu získáte skvělý výhled především na Forum Romanum a Koloseum za ním.

Pokud budete pokračovat od Španělských schodů vrchem směrem ke galerie Borghese (kam musí všichni milovníci umění), dojdete na kopec Pincio. Odtud se vám Řím krásně rozprostře. Vidíte římské střechy s dominantní kopulí baziliky svatého Petra. Výstup rozhodně není náročný a ten výhled za to stojí. Dojdete až k balkónu Pincio, odkud získáte nejlepší výhled na náměstí Piazza del Popolo.

Klíčová dírka ve dveřích do Villa del Priorato di Malta na kopci Aventine poskytuje dokonale zarámovaný pohled na baziliku Sv. Petra. Celý park s piniemi ale stojí za procházku nejen kvůli výhledu na Řím. Leží jihozápadně od Kolosea.

co dělat v Římě

Skvělý výhled na staré město si užijete z pahorku Gianicolo, který sice nepatří mezi Sedm římských pahorků, ale to mu neubírá na bodech. Najdete ho severozápadně od čtvrti Trastevere.

co dělat v Římě

Dalšími místy se skvělým výhledem jsou Andělský hrad nebo bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Do baziliky vyrazte klidně už před 7 h ráno, kdy se otevírá, abyste se vyhnuli dlouhým bezpečnostním frontám.

Vatikánská muzea, galerie Borghese, Národní římské muzeum nebo Kapitolská muzea? V Římě jich je 83. Při sepisování, co dělat v Římě, si návštěvu alespoň jednoho z muzeí nemůžete nechat ujít. To by bylo, aby jste si nevybrali. Pomůže vám v tom předchozí článek 10 tipů na nejlepší muzea v Římě.

Vatikánská muzea jsou jedny z největších muzeí na světě s více než 20 000 vystavenými díly. A to je jen zlomek, protože většina umění a děl k vidění není. Vatikánská muzea jsou 6. nejnavštěvovanějším muzeem umění na světě. Ohromí vás římskými sochami a mistrovskými díly renesančního umění.

Galerie Borghese vás dostane svými podlahovými mozaikami znázorňujícím gladiátory, starověkými sochami, egyptskými uměním, renesančními malbami od Rafaela a Tiziana nebo některými z nejslavnějších Berniniho soch.

Kapitolská muzea jsou umělecké galerie na jednom ze sedmi kopců Říma – Kapitolu. Muzea se rozprostírají kolem náměstí Piazza del Campidoglio, které bylo navrženo Michelangelem. V muzeích se pokocháte sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů, které jsou úzce spjaté s historií Říma.

co dělat v Římě

Národní římské muzeum má sbírku rozdělenou do čtyř sbírek. Všude si vystačíte s jednou vstupenkou a pokocháte se rozsáhlou sbírkou umění od sochařství po římské nápisy a psané texty.

Do všech muzeí je povinná nebo doporučená rezervace předem:

 • Galerie Borghese – jedna z nejlepších sbírek umění na světě láká spoustu návštěvníků, ale galerie se snaží zachovat omezené množství návštěv denně. Vstupenku si tak musíte zarezervovat předem.
 • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple – v současné situaci je potřeba provést rezervaci předem na konkrétní datum a čas.
 • Kapitolská muzea – rezervace není nutná, ale doporučuje se.
 • Národní římské muzeum – je lepší provést rezervaci předem.

Kochejte se stropem v Sixtinské kapli

Asi nejslavnější strop na světě. Strop, který je ozdobený Michelangelovými freskami z let 1508-1512. Do Sixtinské kaple máte vstup v rámci jedné vstupenky s Vatikánskými muzei, a i když je sbírka ve Vatikánských muzeích nádherná, Sixtinská kaple je podle nás zlatý hřeb.

co dělat v Římě

TIP: Rádi byste ušetřili na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Mrkněte na mé srovnání turistických karet Roma Pass a Rome&Vatican Pass, se kterými získáte vstup zdarma nebo snížené vstupné na více než 45 památek, neomezené cestování MHD, jízdu vyhlídkovým autobusem a další bonusy.

Projeďte se vyhlídkovým autobusem

Vyhlídkový autobus vás proveze všemi hlavními body v historickém centru Říma. Zastavuje poblíž velkých památek, jako je bazilika svatého Petra, Pantheon nebo Koloseum. Vstupenky vás vyjdou na 12 € za jeden okruh a 20 €, pokud chcete cestovat s vyhlídkovým autobusem celý den (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

Naučte se, jak se dělá pravá italská pizza

V Itálii jsem měla pizzu několikrát a častokrát stála za starou belu. Poprvé jsme si nechali nalákat do jedné z restaurací, odkud na nás volali na hlavní třídě (ne v Římě) a bylo to zklamání. Pochutnali jsme si stejně jako na Ristorante za 60 Kč z mrazáku 😃. Ani u nás vám ale všude nenaservírují výbornou svíčkovou. A není tomu jinak i v Římě. Naučte se, jak se dělá ta pravá italská pizza. Upečte si jí se sklenkou vína a pak si jí snězte. Nebo si jí dejte v nějaké útulné zapadlé restauraci, kam chodí místní.

Obdivujte neskutečný architekturu Pantheonu

Mně doslova spadla slánka, když jsem viděla, co už tehdy dokázali postavit. Neuvěřitelné. Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů. Známý je svou kopulí, která je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě. Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy. V horní částí kopule je otvor o průměru 9 metrů, kterým se kromě dveří dostává jediné denní světlo dovnitř kostela.

co dělat v Římě

Sbírka o velikosti 20 000 (a to je jen desetina celkové sbírky – většina není zpřístupněná veřejnosti). Není možné věnovat pozornost všemu, co uvidíte. A právě v tomhle je skvělá komentovaná prohlídka s průvodci (pokud rozumíte anglicky), kteří vědí o těch nejlepších dílech a poví vám zajímavé i zábavné informace.

co dělat v Římě

Zajeďte si k moři

Moře je od Říma co by kamenem dohodil. A navíc si můžete vybrat hned z několika možností. Počítejte s tím, že většina pláží kolem Říma je soukromá. Těmto plážím se říká “stabilimenti”. Za den zaplatíte 10 – 30 €. Co za to dostanete? Čistou pláž, lehátko, slunečník, šatnu, venkovní sprchu, dobrý přístup k vodě a toalety.

Nejbližší pláže v okolí Říma:

 • Santa Marinella – do městečka se dostanete vlakem z hlavních stanic v Římě (Termini, Ostiense, Trastevere, San Pietro). Vybrat si můžete ze 2 až 3 spojů za hodinu. Na pláž dojdete za 5 minut od stanice.
 • Santa Severa – nasednete na stejný vlak, jako byste jeli do Santa Marinella. Vystoupíte ve stanici Santa Severa (1 zastávka před Santa Marinella). K pláži je to 20 minut chůze.
Santa Severa
 • Ostia Lido – nejbližší pláž, ale na druhou stranu přelidněná a ne tak čistá jako ostatní. Vezmete si metro B do stanice Piramide. Ve stanici po vystoupení sledujete označení, které vás dovede k vlaku do Roma – Lido – po eskalátoru nahoru a doleva. Vystoupíte v Lido Centro.
 • Anzio – krapet dál, ale vynahradí vám to svou kvalitou a čistotou. Do Anzia se dostanete vlakem z nádraží Termini do stanice Anzio Colonia. Na několik pěkných pláží je to odtud už jen pár kroků. Chcete na pláži víc soukromí? Vystupte až v další stanici Nettuno.
 • Ladispoli – dlouhá pláž se snadným přístupem. Vezmete si vlak z většiny stanic v Římě do stanice Cerveteri-Ladispoli. U pláže jste za 10 minut.

Vzhůru do podzemí

Máte pro strach uděláno? Projděte si s průvodcem římské katakomby. A popravdě, sama bych se tu ztratit nechtěla. Já jsem ale strašpytel s bujnou fantazií 😃.

Katakomby jsou podzemní chodby, které se po staletí využívaly jako pohřebiště židovských, pohanských a raně křesťanských římských občanů od druhého do pátého století. Byly zde uloženy stovky tisíc lidí včetně desítek mučedníků a 16 papežů. Největší a nejoblíbenější jsou katakomby San Callisto. Za vidění stojí taky katakomby ze San Sebastiana, které obsahují několik podzemních mauzoleí a spoustu starověkých grafitů věnovaných svatému Petru a Pavlovi. Nedaleko odtud stojí bazilika San Sebastiano, která obsahuje jeden ze šípů použitých k zabití svatého Sebastiana.

Ochutnejte římskou kuchyni

Římská kuchyně je výborná, ale vybírejte pečlivě, abyste nebyli zklamaní. Doporučuju vyhnout se restauracím, kde na vás volají od dveří a leží poblíž hlavních turistických bodů. Ceny bývají přemrštěné a kvalita jídla tomu rozhodně neodpovídá. Občas stačí se jen vydat jiným směrem nebo o pár kroků dál.

Typickým rychlým občerstvením je v Římě pizza al taglio. Tu nejlepší, na kterou chodí místní, najdete za Vatikánskými muzei nedaleko stanice Cipro – Bonci Pizzarium. Chutnat vám ale bude i kdekoliv jinde. Dalším oblíbeným občerstvením je supplì – smažená kroketa plněná rýží a mozzarellou. Výborné dělají v Supplì Roma. Pokud hledáte něco víc v centru, zkuste pouliční občerstvení PanDivino. Najdete ho 600 metrů od Pantheonu, když půjdete směrem na Vatikán. 

Skvělé jídlo najdete v již umíněné čtvrti Trastevere, kde málokde šlápnete s výběrem restaurace vedle. Dalším tipem jsou čtvrti Celio, Testaccio a Garbatella jižně od Říma.

Tipy na restaurace jižně od Kolosea:

 • Li Rioni a Santiquattro, kde si dáte skvělou pizzu a další italské pokrmy. Otevřeno mají kromě úterý denně od 19:00.
 • Hostaria I Clementini si pochutnáte na pravé římské kuchyni. Otevřeno mají na oběd i večeři.
 • Pizzería di Sforza Piero, kde si můžete vzít plátek výborné pizzy s sebou. Otevřeno mají po celý den.
 • Flavio Al Velavevodetto najdete na úpatí hory Testaccio a přes silnici od rozpadajících se ruin prvního stadionu AS ROMA.
 • Al Ristoro degli Angeli s živou atmosférou a přátelským personálem. Vystavené tu jsou nejrůznější kuriozity z poloviny 20. století – starožitný trasporter pizzy nebo hračky Star Wars.

Když pojedete nakouknout do baziliky sv. Pavla za hradbami, skočte si na jídlo do Trattoria Zampagna. Cenově dostupná restaurace s velkými porcemi a starým římským jídlem.

A na závěr to chce sladkou tečku v podobě gelata. Na to jsou Italové právem pyšní. Výbornou zmrzlinu si dáte všude, ale pokud chcete něco extra, mám tu dva tipy:

Věděli jste, že jsou v Římě 4 papežské baziliky? Tou nejznámější je bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Důležité poutní místo a jeden z nejposvátnějších a největších chrámů katolické církve, kde papež předsedá v průběhu roku mnoha liturgiím.

Nedaleko nádraží Termini najdete působivou baziliku Santa Maria Maggiore. Je pokrytá mozaikami z 5. století, které vyobrazují 36 scén ze Starého zákona.

Lateránská bazilika je nejstarší církevní stavbou v Římě. V roce 896 z ní ale po silném zemětřesení téměř nic nezbylo a obnovy se dočkala až v 17.-18. století. Arcibazilika je domovem římské diecéze a techniky tak získává status nejvýznamnější římské církve.

Bazilika svatého Pavla za hradbami je druhou největší papežskou bazilikou v Římě. A další, které vás naprosto uchvátí svým interiérem. Na stěnách najdete medailony všech oficiálně uznaných papežů od sv. Pavla až po současnost. Právě nad hrobem apoštola sv. Pavla byla údajně bazilika postavena. Bazilika je už trochu z ruky. Dostanete se sem metrem B (stanice San Paola).

Info: Do všech církevních budov (ne jen do Vatikánu) se musíte vhodně obléct – mějte zakrytá kolena a ramena a sundejte pokrývku hlavy.

Kde se ubytovat v Římě?

Pokud hledáte ubytování v Římě, mrkněte na útulný hotel Domus Liberius přímo u baziliky Santa Maria Maggiore. Pokud si dobře pamatuju, na rohu mají skvělou zmrzlinu. Je to kousek k nádraží Termini a i v centru jste za chvíli. Dalším tipem je ubytování B&B kousek od Kolosea a Forum Romanum se snídaní, moderní, čisté a se zrušením zdarma. O skvělé ceně ani nemluvím. A třetí tipem je levný, moderní a útulný pokoj s balkonem jen čtvrt hodinky od Pantheonu nebo náměstí Piazza Navona. Skvělá výchozí pozice pro objevování Říma.

Jak ušetřit v Římě na dopravě a vstupném?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Roma Pass se nabízí ve 3 variantách:

 • Roma Pass 48 hodin – zdarma vstup do první navštívené památky (doporučuju vybrat jako první Koloseum, kde ušetříte nejvíc) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. Neomezené cestování po dobu 48 hodin v Římě k tomu.
 • Roma Pass 72 hodin – zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (př. Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 72 hodin navštívíte. I tady je součástí neomezené cestování po dobu platnosti karty.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card – získáváte výhody Roma Pass na 72 hodin a k tomu vstup zdarma do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 72 hodin, který vás proveze kolem největších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

O tom, zda se karta vyplatí i vám a podrobného průvodce jsem sepsala v tomto článku.

Kam si rezervovat v Římě vstupenky předem?

Na některá místa je povinné nebo doporučené rezervovat vstupenku předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Patří mezi ně:

 • Koloseum – nápor návštěvníků byl v Koloseu v posledních letech tak enormní, že zavedli povinnost zarezervovat vstupenku předem. V ceně máte i přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek.
 • Galerie Borghese – jedna z nejlepších sbírek umění na světě láká spoustu návštěvníků, ale galerie se snaží zachovat omezené množství návštěv denně. Vstupenku si tak musíte zarezervovat předem.
 • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple – v současné situaci je potřeba provést rezervaci předem na konkrétní datum a čas.
 • Kapitolská muzea – rezervace není nutná, ale doporučuje se.
 • Andělský hrad – rezervace je povinná o víkendech a svátcích.
 • Národní římské muzeum – je lepší provést rezervaci předem.

Užitečné odkazy


Související články o Římě

Více průvodců

Scroll to Top