15 nejlepších tipů, co dělat v Římě (památky, aktivity, výhledy)

co dělat v Římě

Plánujete navštívit Řím a přemýšlíte nad nejlepšími aktivitami? Podívejte se na našich 15 tipů, co dělat v Římě. 

15 tipů na nejlepší aktivity, co dělat v Římě

Projděte si starověký Řím

Nebyla by to návštěva Říma, kdyby jste nenavštívili místa starověkého Říma, kde to všechno začalo. Koloseum, Forum Romanum, Palatinův pahorek, Trajanovy trhy, Caracallovy lázně, Circus Maximus a další.

Všechna tahle místa najdete většinou nedaleko sebe, takže je můžete obdivovat v rámci jedné procházky. V Caracallových lázních nebo Circus Maximus navíc dostanete 4D brýle, které vás vezmou o stovky let zpět. 

TIP: Vstupenky do Kolosea je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř – na místě je počet vstupenek omezený. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

nejlepší muzea v Římě / Andělský hrad
Andělský hrad
Koloseum Řím

Hoďte minci do fontány di Trevi

Tradice říká, že pokud hodíte minci do fontány di Trevi (z pravé ruky přes levé rameno), jednou se do Říma vrátíte. Pokud tam hodíte 2 mince, potkáte lásku a 3 mince přinesou manželství. Hází se to tam hlava nehlava. My jsme dokonce dostali mincí do hlavy :).

co dělat v Římě

Denně se prý hodí do fontány na 3000 €. Ročně až 1,4 milionů €. Peníze se sbírají 3x týdně, když je fontána pro veřejnost uzavřená – pondělí, středa a pátek mezi 8 a 9 h ráno.

Vše pak jde na místní charitu jako pomoc pro lidi bez domova a v nouzi. Takže i kdyby jste se už do Říma nevrátili, udělali jste aspoň dobrý skutek.

Ztraťte se v římských uličkách

Jde to tak snadno. Do návštěvy Říma jsem si myslela, že mám dobrý orientační smysl. Ztratili jsme se několikrát. Ale Řím je jedno z těch měst, kde se chcete ztratit.

Objevujete neznámá místa, kouty, náměstíčka, kostely a narážíte v ranních hodinách na ten pravý život Římanů. Najednou vyjdete u Pantheonu, fontány di Trevi nebo nádherného kostela, který není na žádném ze seznamů, co navštívit.

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA: Soukromý transfer z letiště je nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Říma. Nejoblíbenějším způsobem transferu jsou autobusy – na výběr je několik přepravců, z nichž jsou nejspolehlivější autobusy přepravce SIT Bus-Shuttle. Staví u Vatikánu a na nádraží Termini. Na místě jen ukážete jízdenku v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším. Třetí a nejrychlejší možností jsou vlaky Leonardo Express.

Až pojedete z letiště do centra, možná vás napadne, že jste si Řím představovali trochu jinak. A ne v pozitivním smyslu slova. Historické centrum a některé čtvrti vám to ale bohatě vynahradí.

Například čtvrť Trastevere na druhé straně řeky Tibery. Ta je vyhlášená svým skvělým jídlem. Můžete se tu jen toulat a obdivovat barevné domy kolem úzkých dlážděných uliček.

Takhle si většina z nás představuje Řím.

Trastevere / Co dělat v Římě
Trastevere / Co dělat v Římě

Podívejte se na Řím z ptačí perspektivy

Řím je známý tím, že tu najdete Sedm římských pahorků a z řady z nich se pokocháte skvělým výhledem na Řím.

Nejznámějším z nich je Palatinův pahorek, kam máte vstup v rámci vstupenky do Kolosea. Z Palatinu získáte skvělý výhled především na Forum Romanum a Koloseum za ním.

památky starověkého Říma - Palatinův pahorek
výhled z Palatinova pahorku na Forum Romanum

Pokud budete pokračovat od Španělských schodů vrchem směrem ke galerie Borghese (kam musí všichni milovníci umění), dojdete na kopec Pincio. Odtud se vám Řím krásně rozprostře. Vidíte římské střechy s dominantní kopulí baziliky svatého Petra.

Výstup rozhodně není náročný a ten výhled za to stojí. Dojdete až k balkónu Pincio, odkud získáte nejlepší výhled na náměstí Piazza del Popolo.

Klíčová dírka ve dveřích do Villa del Priorato di Malta na kopci Aventine poskytuje dokonale zarámovaný pohled na baziliku svatého Petra. Celý park s piniemi ale stojí za procházku nejen kvůli výhledu na Řím. Leží jihozápadně od Kolosea.

co dělat v Římě

Skvělý výhled na staré město si užijete z pahorku Gianicolo, který sice nepatří mezi Sedm římských pahorků, ale to mu neubírá na bodech. Za dobré viditelnosti uvidíte krásně panorama pohoří Apeniny za Římem. Najdete ho severozápadně od čtvrti Trastevere.

výhled z pahorku Gianicolo

Dalšími místy se skvělým výhledem jsou Andělský hrad nebo bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Do baziliky vyrazte klidně už před 7 h ráno, kdy se otevírá, abyste se vyhnuli dlouhým bezpečnostním frontám.

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
hu Roma Camping in Town

Klimatizované bungalovy s bazénem

ubytování řím
Hotel Hive

4* hotel s výbornou dostupností a bazénem

Vatikánská muzea, galerie Borghese, Národní římské muzeum nebo Kapitolská muzea? V Římě jich je 83. Při sepisování, co dělat v Římě, si návštěvu alespoň jednoho z muzeí nemůžete nechat ujít. To by bylo, aby jste si nevybrali. Pomůže vám v tom předchozí článek 10 tipů na nejlepší muzea v Římě.

Vatikánská muzea jsou jedny z největších muzeí na světě s více než 20 000 vystavenými díly. A to je jen zlomek, protože většina umění a děl k vidění není. Vatikánská muzea jsou 6. nejnavštěvovanějším muzeem umění na světě. Ohromí vás římskými sochami a mistrovskými díly renesančního umění.

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple: Frontu můžete přeskočit rezervací lístků do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online. Na místě pak půjdete prostředním vstupem pro ty, co si rezervovali vstupenku předem.

co dělat v Římě
Galerie map ve Vatikánských muzeích

Galerie Borghese vás dostane svými podlahovými mozaikami znázorňujícím gladiátory, starověkými sochami, egyptskými uměním, renesančními malbami od Rafaela a Tiziana nebo některými z nejslavnějších Berniniho soch.

galerie Borghese / co dělat v Římě
galerie Borghese

Kapitolská muzea jsou umělecké galerie na jednom ze sedmi kopců Říma – Kapitolu. Muzea se rozprostírají kolem náměstí Piazza del Campidoglio, které bylo navrženo Michelangelem. V muzeích se pokocháte sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů, které jsou úzce spjaté s historií Říma.

Piazza del Campidoglio od Michelangela

Národní římské muzeum má sbírku rozdělenou do čtyř sbírek. Všude si vystačíte s jednou vstupenkou a pokocháte se rozsáhlou sbírkou umění od sochařství po římské nápisy a psané texty.

Do všech muzeí je povinná nebo doporučená rezervace předem:

 • Galerie Borghese – jedna z nejlepších sbírek umění na světě láká spoustu návštěvníků, ale galerie se snaží zachovat omezené množství návštěv denně. Vstupenku si tak musíte alespoň pár týdnů předem zarezervovat.
 • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple – v současné situaci je vzhledem k několikahodinovým frontám lepší provést rezervaci předem na konkrétní datum a čas.

Kochejte se stropem v Sixtinské kapli

Asi nejslavnější strop na světě. Strop, který je ozdobený Michelangelovými freskami z let 1508-1512. Do Sixtinské kaple máte vstup v rámci jedné vstupenky s Vatikánskými muzei, a i když je sbírka ve Vatikánských muzeích nádherná, Sixtinská kaple je podle nás zlatý hřeb.

Upozornění: Vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple bývají vyprodané několik dní i týdnů dopředu. Přeskočte frontu a objednejte si lístky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online.

co dělat v Římě

Projeďte se vyhlídkovým autobusem

Vyhlídkový autobus vás proveze všemi hlavními body v historickém centru Říma. Zastavuje poblíž velkých památek, jako je bazilika svatého Petra, Pantheon nebo Koloseum.

Naučte se, jak se dělá pravá italská pizza

V Itálii jsem měla pizzu několikrát a častokrát nestála za nic. Poprvé jsme si nechali nalákat do jedné z restaurací, odkud na nás volali na hlavní třídě (ne v Římě) a bylo to zklamání. Pochutnali jsme si stejně jako na pizze z mrazáku. Ani u nás vám ale všude nenaservírují výbornou svíčkovou. A není tomu jinak i v Římě.

Naučte se, jak se dělá ta pravá italská pizza. Upečte si jí se sklenkou vína a pak si jí snězte. Nebo si jí dejte v nějaké útulné zapadlé restauraci, kam chodí místní.

Obdivujte neskutečný architekturu Pantheonu

My jsme byli doslova v úžasu, když jsme viděli, co už tehdy dokázali postavit. Neuvěřitelné. Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů.

Známý je svou kopulí, která je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě. Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy.

V horní částí kopule je otvor o průměru 9 metrů, kterým se kromě dveří dostává jediné denní světlo dovnitř kostela.

co dělat v Římě
Pantheon v Římě

Sbírka o velikosti 20 000 (a to je jen desetina celkové sbírky – většina není zpřístupněná veřejnosti). Není možné věnovat pozornost všemu, co uvidíte.

A právě v tomhle je skvělá komentovaná prohlídka s průvodci (pokud rozumíte anglicky), kteří vědí o těch nejlepších dílech a poví vám zajímavé i zábavné informace.

co dělat v Římě

Čtěte našeho podrobného průvodce pro Vatikán.

Zajeďte si k moři

Moře je od Říma co by kamenem dohodil. A navíc si můžete vybrat hned z několika možností. Počítejte s tím, že většina pláží kolem Říma je soukromá. Těmto plážím se říká “stabilimenti”.

Za den zaplatíte 10 – 30 €. Co za to dostanete? Čistou pláž, lehátko, slunečník, šatnu, venkovní sprchu, dobrý přístup k vodě a toalety.

Nejbližší pláže v okolí Říma:

 • Santa Marinella – do městečka se dostanete vlakem z hlavních stanic v Římě (Termini, Ostiense, Trastevere, San Pietro). Vybrat si můžete ze 2 až 3 spojů za hodinu. Na pláž dojdete za 5 minut od stanice.
 • Santa Severa – nasednete na stejný vlak, jako byste jeli do Santa Marinella. Vystoupíte ve stanici Santa Severa (1 zastávka před Santa Marinella). K pláži je to 20 minut chůze.
 • Ostia Lido – nejbližší pláž, ale na druhou stranu přelidněná a ne tak čistá jako ostatní. Vezmete si metro B do stanice Piramide. Ve stanici po vystoupení sledujete označení, které vás dovede k vlaku do Roma – Lido – po eskalátoru nahoru a doleva. Vystoupíte v Lido Centro.
 • Anzio – krapet dál, ale vynahradí vám to svou kvalitou a čistotou. Do Anzia se dostanete vlakem z nádraží Termini do stanice Anzio Colonia. Na několik pěkných pláží je to odtud už jen pár kroků. Chcete na pláži víc soukromí? Vystupte až v další stanici Nettuno.
 • Ladispoli – dlouhá pláž se snadným přístupem. Vezmete si vlak z většiny stanic v Římě do stanice Cerveteri-Ladispoli. U pláže jste za 10 minut.
Pláž ve Sperlonga řím
Pláž ve Sperlonga
anzio řím
Anzio nedaleko Říma

Vzhůru do podzemí

Máte pro strach uděláno? Projděte si s průvodcem římské katakomby. A popravdě, sama bych se tu ztratit nechtěla.

co dělat v Římě / katakomby v Římě

Katakomby jsou podzemní chodby, které se po staletí využívaly jako pohřebiště židovských, pohanských a raně křesťanských římských občanů od druhého do pátého století. Byly zde uloženy stovky tisíc lidí včetně desítek mučedníků a 16 papežů.

Největší a nejoblíbenější jsou katakomby San Callisto. Za vidění stojí taky katakomby ze San Sebastiana, které obsahují několik podzemních mauzoleí a spoustu starověkých grafitů věnovaných svatému Petru a Pavlovi.

Nedaleko odtud stojí bazilika San Sebastiano, která obsahuje jeden ze šípů použitých k zabití svatého Sebastiana.

Ochutnejte římskou kuchyni

Římská kuchyně je výborná, ale vybírejte pečlivě, abyste nebyli zklamaní. Doporučuju vyhnout se restauracím, kde na vás volají od dveří a leží poblíž hlavních turistických bodů. Ceny bývají vysoké a kvalita jídla tomu rozhodně neodpovídá. Občas stačí se jen vydat jiným směrem nebo o pár kroků dál.

Typickým rychlým občerstvením je v Římě pizza al taglio. Tu nejlepší, na kterou chodí místní, najdete za Vatikánskými muzei nedaleko stanice Cipro – Bonci Pizzarium. Chutnat vám ale bude i kdekoliv jinde.

Dalším oblíbeným občerstvením je supplì – smažená kroketa plněná rýží a mozzarellou. Výborné dělají v Supplì Roma. Pokud hledáte něco víc v centru, zkuste pouliční občerstvení PanDivino. Najdete ho 600 metrů od Pantheonu, když půjdete směrem na Vatikán. 

Skvělé jídlo najdete v již umíněné čtvrti Trastevere, kde málokde šlápnete s výběrem restaurace vedle. Dalším tipem jsou čtvrti Celio, Testaccio a Garbatella jižně od Říma.

Cacio e Pepe
Typické římské jídlo Cacio e Pepe

Tipy na restaurace jižně od Kolosea:

 • Li Rioni a Santiquattro, kde si dáte skvělou pizzu a další italské pokrmy. Otevřeno mají kromě úterý denně od 19:00.
 • Hostaria I Clementini si pochutnáte na pravé římské kuchyni. Otevřeno mají na oběd i večeři.
 • Pizzería di Sforza Piero, kde si můžete vzít plátek výborné pizzy s sebou. Otevřeno mají po celý den.
 • Flavio Al Velavevodetto najdete na úpatí hory Testaccio a přes silnici od rozpadajících se ruin prvního stadionu AS ROMA.
 • Al Ristoro degli Angeli s živou atmosférou a přátelským personálem. Vystavené tu jsou nejrůznější kuriozity z poloviny 20. století – starožitný trasporter pizzy nebo hračky Star Wars.

Když pojedete nakouknout do baziliky svatého Pavla za hradbami, skočte si na jídlo do Trattoria Zampagna. Cenově dostupná restaurace s velkými porcemi a starým římským jídlem.

A na závěr to chce sladkou tečku v podobě gelata. Na to jsou Italové právem pyšní. Výbornou zmrzlinu si dáte všude, ale pokud chcete něco extra, mám tu dva tipy:

Věděli jste, že jsou v Římě 4 papežské baziliky? Tou nejznámější je bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Důležité poutní místo a jeden z nejposvátnějších a největších chrámů katolické církve, kde papež předsedá v průběhu roku mnoha liturgiím.

bazilika svatého Petra ve Vatikánu

Nedaleko nádraží Termini najdete působivou baziliku Santa Maria Maggiore. Je pokrytá mozaikami z 5. století, které vyobrazují 36 scén ze Starého zákona.

bazilika Santa Maria Maggiore

Lateránská bazilika je nejstarší církevní stavbou v Římě. V roce 896 z ní ale po silném zemětřesení téměř nic nezbylo a obnovy se dočkala až v 17.-18. století. Arcibazilika je domovem římské diecéze a techniky tak získává status nejvýznamnější římské církve.

Bazilika svatého Pavla za hradbami je druhou největší papežskou bazilikou v Římě. A další, které vás naprosto uchvátí svým interiérem. Na stěnách najdete medailony všech oficiálně uznaných papežů od svatého Pavla až po současnost.

Právě nad hrobem apoštola svatého Pavla byla údajně bazilika postavena. Bazilika je už trochu z ruky. Dostanete se sem metrem B (stanice San Paola).

Do všech církevních budov (ne jen do Vatikánu) se musíte vhodně obléct – mějte zakrytá kolena a ramena a sundejte pokrývku hlavy.

Kde se ubytovat v Římě?

 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • Hotel Borromeo – 3* hotel s klimatizací a střešní terasou; pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra
 • Hive hotel – 4* hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
 • hu Roma Camping in Town  ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

ubytování řím
Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

Jak ušetřit v Římě na dopravě a vstupném?

V Římě se dá ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst.

Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Roma Pass se nabízí ve 3 variantách:

 • Roma Pass 48 hodin – zdarma vstup do první navštívené památky (doporučuju vybrat jako první Koloseum, kde ušetříte nejvíc) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. Neomezené cestování po dobu 48 hodin v Římě k tomu.
 • Roma Pass 72 hodin – zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (například Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 72 hodin navštívíte. I tady je součástí neomezené cestování po dobu platnosti karty.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card – získáváte výhody Roma Pass na 72 hodin a k tomu vstup zdarma do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 72 hodin, který vás proveze kolem největších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

O tom, zda se karta vyplatí i vám a podrobného průvodce jsem sepsala v tomto článku.

Kam si rezervovat v Římě vstupenky předem?

Na některá místa je povinné nebo doporučené rezervovat vstupenku předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Patří mezi ně:

 • Koloseum – doporučuje se zarezervovat vstupenku předem – na místě je počet vstupenek omezený a nemáte jistotu, že se dovnitř dostanete. V ceně máte i přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek.
 • Galerie Borghese – jedna z nejlepších sbírek umění na světě láká spoustu návštěvníků, ale galerie se snaží zachovat omezené množství návštěv denně. Vstupenku si tak musíte zarezervovat předem.
 • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple – v současné situaci je lepší vzhledem k dlouhým frontám provést rezervaci předem na konkrétní datum a čas.
Powered by GetYourGuide

Toto byly naše tipy, co dělat v Římě. Máte dotaz? Ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Vytvořili jsme podrobného průvodce Vatikánem, kde se dozvíte vše, co potřebujete před návštěvou vědět.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní jednodenní výlet.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *