Řím bez cestovky / Řím na vlastní pěst / Řím průvodce

35+ tipů, jak si užít Řím a cestování do Říma | PRŮVODCE

Tipy a triky, jak si užít Řím a cestování do Říma – doprava, levné letenky, jak se dostat do centra, ubytování, ceny v Římě, jídlo a restaurace a další zajímavosti, které se vám budou před cestou hodit.

Letecky, autem, vlakem nebo pěšky do Říma po vzoru prince Ládíka?

Zvolili jste poslední možnost? Pak máte můj velký obdiv (stejně jako Ladislav Zibura, který si to už střihl). A rovnou přeskočte k dalšímu bodu. Levněji než zadarmo vám už neporadím 😃. A pro ty línější z nás tu mám pár tipů:

Letecky do Říma aneb vzduchem jste tam v cuku letu

Nejrychlejší a nejlevnější. Pokud se nebojíte létat, LEŤTE. A když se bojíte, tak se to snažte překonat. V Římě na letišti se pak budete pochvalně plácat po ramenou, že jste to zvládli 😃.Taky jsem se bála. Ještě 2 roky zpět bych vám odpřisáhla, že do letadla nevlezu. Radši bych šla pěšky se Ziburou. Pak se ale něco zlomilo. To něco byly akční letenky od Ryanair (utáhli mě na prachy no 😃). A já letěla. Do Říma.

Jak na levné letenky do Říma?

Levné zpáteční letenky seženete z Prahy už od 9 stovek. Doba letu do Říma cca hodinku a tři čtvrtě.

Pokud jste flexibilní a netrváte na konkrétním dni, máte větší šanci najít levnější let – ty nejlepší ceny najdete uprostřed pracovního týdne. Dalším tipem je dát přednost jinému letišti než tomu pražskému. Jestli máte poblíž Vratislav v Polsku, letenky do Říma odtud seženete za sympatické ceny. A to nejen do Říma. Navíc je zdejší letiště moderní a přehledné. Do severských zemí se odtud dostanete kolikrát za hubičku.

Doprava z letiště v Římě do centra

V Římě jsou 2 letiště – Fiumicino (FCO) a Ciampino (CIA). Nízkonákladové aerolinky létají na Ciampino. Z obou letišť se dostanete do centra autobusem. Možností je i vlak, ale ten už vás nevyjde tak dobře. A vy budete potřebovat každé euro na to výborné italské gelato.

Z letiště Fiumicino je to do centra necelá hodina. Letiště Ciampino je krapet blíž – u hlavního nádraží Termini jste za 40 minut. Lístek na autobus z letiště do centra Říma si můžete zakoupit online. Autobus staví po levé straně pár metrů od příletové haly. Značené to není. Poznáte to podle hloučku zmatených turistů, kteří nebudou vědět, kde mají čekat.

Cestu autobusem bych nazvala zážitkovou jízdou. Na tu nezapomenete. A myslím, že v Itálii je jedno, s jakým řidičem pojedete. My z toho byli paf skoro jako z Kolosea 😃. Kombinace brzda plyn tady nabrala úplně jiných obrátek, zrcátko málem orval o tunel, kdo se pořádně nedržel, ten letěl. To vše s ledovým klidem. Řidiče. Nikoliv cestujících 😃.

doprava v Římě

Zpět se k oběma letištím dostanete od nádraží Termini. Autobusy staví z pravého boku nádraží (na obrázku po pravé straně). Značené to opět není. Až uvidíte 2 autobusy za sebou, jste správně – jeden autobus na letiště Fiumicino a druhý na letiště Ciampino.

Autem do Říma

Tahle varianta je určitě pohodlná. Jste svým pánem. Ale jaká je cena při cestě autem? Na cenu letenky se nedostanete, ani kdyby jste jeli na vzduch.

Jaké vás čekají poplatky na cestě do Říma autem?

 • Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Platíte až za ty rakouské. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,5 EUR na 10 dní (motorky 5,5 EUR).

Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.

 • Platba za projetí Brennerského průsmyku – 9,50 € (neplatí Moraváci)
 • Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Do Říma zaplatíte přes 50 €. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.
 • Co se týká pohonných hmot, určitě co nejvíce natankujte u nás a pak v Rakousku docucněte nádrž do plna. Nejdražší benzín/nafta je právě v Itálii.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h.

Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h a za vlhka pak 110 km/h, na silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.

Autobusem nebo vlakem do Říma

Milovníky vlaků teď zklamu – přímý spoj, kterým jste se dříve dostali do Říma z Vídně, zrušili. Nyní se dostanete vlakem jen s přestupy. V akci seženete i za 50 €, ale opravdu to chce vychytat.

Autobusy jezdí od Regiojetu – z Prahy jednosměrný lístek seženete za 2000 Kč a z Brna za 1700 Kč. Na cestě strávíte přes 20 hodin.

Cestování po Římě

Základní pravidlo u dopravy v Římě zní – buďte opatrní. Ta pověstná vášnivost a temperamentnost u Italů se na silnici ještě násobí. Chaos všude. Že jste na přechodu? To nikoho nezajímá. 12 bodů by u nás inkasovali raz dva.

MHD v Římě

Zastoupení tady má vše – metro, autobusy, tramvaje, trolejbusy. Spolehlivé je jen metro. Jinak se tu na jízdní řády moc nehraje. Ani je na zastávkách nenajdete.

doprava po Římě

Systém metra je v Římě jednoduchý – 3 linky A, B, C. Pokud se plánujete pohybovat v centru, zajímat vás budou jen linky A a B.

Mapa metra v Římě ke stažení.

Jízdenky po Římě

 • 1,50 € – metro v jednom směru a autobusové spoje s platností až 100 minut
 • 7 € – všechny spoje MHD s platností 24 hodin
 • 12,50 € – všechny spoje MHD s platností 48 hodin
 • 18 € – všechny spoje MHD s platností 72 hodin
 • 24 € – všechny spoje MHD s platností 1 týden

Veřejná doprava je zdarma pro děti mladší 10 let. Jízdenku koupíte jako u nás v trafikách, novinových stáncích nebo automatech.

Před jízdou si určitě nezapomeňte lístek označit. A to i ve vlaku. Vlakové lístky nemají vyznačené datum ani čas. Obecně se to v Itálii hodně hlídá.

Kromě MHD se tu svezete klasicky taxíkem (předražené) nebo Uberem.

Mrkněte na další tipy, jak ušetřit na dopravě a památkách v Římě.

Parkování v Římě

Řím je třetí nejrušnější město v Evropě. S jejich náturou už je asi předem jasné, že parkování tu bude pořádný oříšek. Pokud to jde, vyhněte se parkování v centru. Zaparkujete na kraji Říma a dojeďte do centra městskou dopravou.

V Římě najdete několik parkovacích zón, které jsou barevně odlišené:

 • modrá zóna – placené parkování. Krátkodobé parkování bývá levnější a až na výjimky se v neděli a o svátcích neplatí.
 • bílá zóna – zdarma, ale na max. 3 hodiny. Většinou se nachází v blízkosti hlavních nemocnic a v tarifních zónách města. Od časového limitu jsou osvobození pouze rezidenti s povolením.
 • žlutá zóna – zóna slouží pro invalidy a osoby se zdravotním postižením. 
 • růžová zóna – parkování zdarma pro těhotné a čerstvé matky v blízkosti ambulantních a nemocničních zařízení. 

Aktuální podrobné informace o parkování v centru Říma – počet parkovacích míst a cena.

Jak se dostat z Říma k moři?

Z Říma jste u moře za pár desítek minut. Pokud máte dostatek času, byla by škoda toho nevyužít. Počítejte s tím, že většina pláží kolem Říma je soukromá. Těmto plážím se říká “stabilimenti”. Za den zaplatíte 10 – 30 €. Co za to dostanete? Čistou pláž, lehátko, slunečník, šatnu, venkovní sprchu, dobrý přístup k vodě a toalety.

Sperlonga

Začneme hned tou nejlepší. Dojet sem vám zabere ze všech možností nejvíc času, ale bude to stát za to. Pláž získala ocenění pro kvalitu vody, čistotu a šetrnost k životnímu prostředí. Většinová část pláže je soukromá. Městečko Sperlonga s bílými domy samo o sobě stojí za návštěvu.

Jak na pláž Sperlonga z Říma? Nastoupíte na vlak ve stanici Termini a pojedete až do stanice Fondi-Sperlonga. Přímo do Sperlonga se dostanete autobusem.

Santa Marinella

Santa Marinella je městečko severně od Říma s pěknými písčitými plážemi. A to jak soukromými, tak i s volným přístupem.

Jak na pláž Santa Marinella z Říma? Do městečka se dostanete vlakem z hlavních stanic v Římě (Termini, Ostiense, Trastevere, San Pietro). Vybrat si můžete ze 2 až 3 spojů za hodinu. Na pláž dojdete za 5 minut od stanice.

z Říma k moři

Santa Severa

Městečko Santa Severa najdete taky severně od Říma, jen 1 stanici před Santa Marinella. Od pláže se pokocháte impozantním hradem.
Jak na pláž Santa Severa z Říma? Nasednete na stejný vlak, jako byste jeli do Santa Marinella. Vystoupíte ve stanici Santa Severa. K pláži je to 20 minut chůze.

Ostia Lido

Nejbližší (a taky nejvíc přelidněnou) možností smočit se po maratonů římskými památkami je pláž v Ostia Lido. Ručník si natáhnete i na veřejných prostorech. Pláž není tak krásná a voda tak čistá, jako u některých ostatních pláží, ale osvěžíte se.

Jak na pláž Ostia Lido z Říma? Vezmete si metro B do stanice Piramide. Ve stanici po vystoupení sledujete označení, které vás dovede k vlaku do Roma – Lido – po eskalátoru nahoru a doleva. Vystoupíte v Lido Centro.

Fregene

Letovisko Fregene leží severně od Ostie. Oblíbeným je hlavně u mladých, protože se tu nachází spousta barů a nočních klubů. Vyhlášený je bar Singita Miracle Beach Club, kde večer rozprostřou polštáře po celé pláži a při západu slunce zazní gong.

Jak na pláž ve Fregene z Říma? Vlakem z nádraží Termini pojedete na Fregene, kde vystoupíte ve stanici Maccarese – Fregene. Odtud se svezete místním autobusem, který jezdí v pravidelných čtvrthodinových intervalech.

Anzio

Anzio najdete jižně od Říma. Je sice krapet dál, ale cesta se vyplatí. Čisté pláže a voda získaly ocenění Bandiera Blu za kvalitu, čistotu a šetrnost k životnímu prostředí. Až vás nebude bavit válení se na pláži, prozkoumejte zříceninu starobylé vily císaře Nera.

Jak na pláž Anzio z Říma? Do Anzia se dostanete vlakem z nádraží Termini do stanice Anzio Colonia. Na několik pěkných pláží je to odtud už jen pár kroků. Chcete na pláži víc soukromí? Vystupte až v další stanici Nettuno.

Sebaudia

Městečko Sebaudia se nachází ještě jižněji od Anzio. Spojení sem z Říma není úplně ideální. To je důvod, proč nejsou pláže přeplněné.
Jak na pláž Sebaudia z Říma? Na nádraží Termini nasednete na vlak do Priverno-Fossanova a autobusem COTRAL pojedete do Sebaudia. Na pláž se dostanete po dřevěných schodech.

Ladispoli

Ladispoli je letovisko severně od Říma s dlouhou pláží.

Jak na pláž Ladispoli z Říma? Vezmete si vlak z většiny stanic v Římě do stanice Cerveteri-Ladispoli. U pláže jste za 10 minut.

Kde se ubytovat v Římě?

Skvělou možností pro sólo cestovatele nebo cestující ve dvou, kteří se rádi druží s ostatními cestovateli, jsou hostely. Postel v pokoji pro 4-6 osob vás na noc vyjde na 13 €. Pokud chcete víc soukromí, dáte za pokoj pro dva 45-50 €. V hlavní sezóně až dvakrát tolik.

Z hostelů můžeme doporučit hostel Yellow, kde platíte až na místě a zrušení rezervace je zdarma. Navíc mají i soukromé pokoje pro dva.

Výběr hotelů v centru je parádní. Najdete tu tříhvězdičkové i čtyřhvězdičkové hotely za ceny kolem 1600 – 1900 Kč. Čisté, moderní a s dobrou polohou. V dnešní době bych asi víc koukala po ubytování se zrušením zdarma.

Mým tipem je útulný hotel Domus Liberius přímo u baziliky Santa Maria Maggiore. Pokud si dobře pamatuju, na rohu mají skvělou zmrzlinu. My si večer sedli na schody k bazilice a nasávali zdejší atmosféru (Určitě se podívejte i dovnitř. Je to nádhera.). Je to kousek k nádraží Termini a i v centru jste za chvíli.

bazilika Santa Maria Maggiore

Dalším tipem je ubytování B&B kousek od Kolosea a Forum Romanum. To se hodí, až půjdete na večerní procházku ke Koloseu. Nádherně nasvícené Koloseum a téměř ani živáčka (podobně jako večerní Eiffelovka). Přes den jsme zdejší historii přes návaly turistů tak nenasáli, ale takhle večer…to byla jiná. Jinak ubytování opět se snídaní, moderní, čisté a se zrušením zdarma. O skvělé ceně ani nemluvím 😃.

A třetí tipem je levný, moderní a útulný pokoj s balkonem jen čtvrt hodinky od Pantheonu nebo náměstí Piazza Navona. Skvělá výchozí pozice pro objevování Říma. Hned přes řeku leží čtvrť Trastereve, kam určitě zajděte na jídlo.

Pantheon

Airbnb aneb ubytování u místních

Zkusit můžete i ubytování u místních. Za společné pokoje u místních zaplatíte od 13 € na noc. Celý byt vás pak vyjde od 40 €, ale chce to hledat. V Římě to mají často na “háku”, takže pokoj s plísní není až taková rarita 😃. Přes tento odkaz budete mít slevu na první ubytování.

Kdy jet do Říma?

Většina lidí plánuje poznání Říma na letní sezónu. My lobujeme navštívit Řím kdykoliv, jen ne v létě 😃.

Proč?

 • Ušetříte na letenkách – aerolinky většinou vypisují akční letenky po zbytek roku.
 • Ušetříte i na ubytování – v hlavní sezóně z vás vytáhnou až dvakrát tolik.
 • Nebudete se prodírat miliony turistů. V těch úzkých uličkách. V Římě bude u hlavních lákadel jako Colosseum nebo fontána di Trevi pořád hromada turistů. Mluvíme o Římě. Ale v porovnání s létem…
 • Nebudete se muset běžet převléct nebo do prvního krámu s oblečením, až vás nebudou chtít do Vatikánu pustit v šortkách nebo s odhalenými rameny.
 • V srpnu jsou v Itálii siesty a Italové se stahují ve velkým na Sicilii a Sardinii. Řada obchodů může být zavřená. Ne supermarkety.
 • Ty služby jsou mimo sezónu tak nějak lepší.
 • Nebudete zralí na sprchu, jen co vykročíte z pokoje. Jaké jsou průměrné teploty v Římě?
Průměrné teploty v Římě

Co navštívit v Římě?

co navštívit v Římě

Památkám v Římě jsem už zasvětila dva články, takže inspiraci můžete načerpat v nich:

Jak ušetřit na památkách a dopravě v Římě?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Roma Pass se nabízí ve 3 variantách:

 • Roma Pass 48 hodin – zdarma vstup do první navštívené památky (doporučuju vybrat jako první Koloseum, kde ušetříte nejvíc) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. Neomezené cestování po dobu 48 hodin v Římě k tomu.
 • Roma Pass 72 hodin – zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (př. Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 72 hodin navštívíte. I tady je součástí neomezené cestování po dobu platnosti karty.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card – získáváte výhody Roma Pass na 72 hodin a k tomu vstup zdarma do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 72 hodin, který vás proveze kolem největších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

O tom, zda se karta vyplatí i vám a podrobného průvodce jsem sepsala v tomto článku.

Kam v Římě na jídlo?

Neochutnat zdejší kuchyni by byl hřích. Pokud ale zamíříte do první restaurace někde poblíž hlavních turistických lákadel, můžete být trochu zklamaní a říkat si: ” To je jako ono?

Kam tedy v Římě na to tu skvělou vyhlášenou kuchyni? Vezmeme to po pořádku:

Jaké jsou v Itálii supermarkety?

Začněme tím nejzákladnějším – supermarkety a obchody s jídlem. Pokud chcete navštívit Řím levně, nakupujte co nejvíce tam – Lidl, LD Market, Penny Market, Eurospin, In Mercato.

Farmářské trhy

Farmářské trhy nemůžou v Římě chybět. Nakoupíte tu lokální suroviny a i se dobře najíte.

 • farmářský trh Mercato Testaccio – nejlepší z nejlepších. Pro některé nejen v Římě. Najdete ho 3 km jihozápadně od Colossea. Otevřeno je každý den kromě neděle od 7 do 15:30.
 • farmářský trh Mercato Centrale hledejte přímo na nádraží Termini. Otevřeno mají celoročně od 8 do půlnoci.
 • farmářský trh Campagna Amica najdete západně od Palatine Hill a Colossea. Hned naproti antickému sportovišti Circus Maximus. Zajít sem můžete ve středu a o víkendu od 8 do 15 h.
 • farmářský trh Campo de´Fiori na stejnojmenném náměstí, pokud hledáte něco víc v centru směrem na Vatikán. Otevřeno je každý den kromě neděle od 8 do 14 h.

Fast food po italsku

Pizza a paniny jsou tady nejčastější formou rychlého jídla. V případě pizzy to funguje tak, že jen ukážete rukama, jak velký kus chcete.

Slyšeli jste už o trapizzino? Jedná se o plněnou pizza kapsu. V Římě má několik poboček. Jedna z nich se nachází ve čtvrti Testaccio.

Kam v Římě na jídlo
Trapizzino

Vyhlášeným místem s pouličním jídlem je například PanDivino. Najdete ho 600 metrů od Pantheonu, když půjdete směrem na Vatikán. I studentská čtvrť Trastevere přes řeku je známá svým levným jídlem a trhy.

Restaurace v Římě

Typické italské jídlo hledejte mimo centrum. V turistických restauracích ho většinou nenajdete. Za to ho najdete určitě ve čtvrtích Testaccio a Garbatella. Jižně od Colossea. Tady to žije. Hemží se to tu nejen restauracemi, ale i bary a kulturními akcemi.

 • Al Ristoro degli Angeli s živou atmosférou a přátelským personálem. Vystavené tu jsou nejrůznější kuriozity z poloviny 20. století – starožitný trasporter pizzy nebo hračky Star Wars.
 • Casetta Rossa – restaurace v malém červeném domečku, která je zároveň i místem společenského dění. Řídí to tu skupina aktivistů. Koná se tady řada kulturních akcí a místní se tu schází během letních večerů a vysedávají na zahrádce. Mají jednoduché sezónní menu.
 • Flavio Al Velavevodetto najdete na úpatí hory Testaccio a přes silnici od rozpadajících se ruin prvního stadionu AS ROMA.
 • Trattoria Zampagna naproti bazilice Sv. Paula – cenově dostupná restaurace s velkými porcemi a starým římským jídlem.

Jak zapadnout mezi Italy?

 • Italové jsou milovníci kávy. Dávají si jí vždy PO jídle.
 • Cappuccino je dovoleno pouze do 11h k snídani.
 • Máte chuť na latté? Pak v Itálii dostanete hrnek horkého mléka. Aby jste dostali klasické latté, jak ho známe my, objednejte si latté macchiato.
 • Chcete ušetřit při pití espressa? Stoupněte si a vyjde vás na 1-2 €. Zůstaňte sedět a zaplatíte klidně 5 €
 • Zmrzlinu si neobjednáváte po kopečkách, ale podle velikosti kornoutu.
 • Vybírejte restauraci, kde není anglické menu.
 • Požádejte o “vino della casa”. Dostanete levné, ale dobré místní víno.
 • Obvyklá italská snídaně se skládá z kávy nebo cappuccina, cornetta (podobné croissantu) a pomerančového džusu. V Itálii nejsou na slané snídaně zvyklí.
 • Vyrážíte na večeři? Nedivte se, pokud bude spousta restaurací ještě v 18 nebo 19 h zavřených. V Itálii se večeří pozdě.
 • Zkuste “aperitivo”. Jedná se o takovou předvečeři podávanou mezi 18 – 20 h. Objednat si můžete pizzu, oříšky a jiné pochutiny spolu s Aperolem.
 • Dávat dýško v Itálii nebývá zvykem. Aspoň co se týká typických autentických restaurací mimo hlavní centrum, kam chodí místní. Místo toho vám bude automaticky naúčtované tzv. coperto. Jedná se o poplatek za servis a chleba, který bývá na stole. Na lístku poplatek hledejte pod názvem “servizio”.

Ceny v Římě

Jak vysoké jsou ceny jídla v Římě? Ceny v supermarketech jsou o něco vyšší než u nás.

Mléko 1 l1,27 €
Bílý chleba 0,5 kg
1,54 €
Vajíčka 12 ks
3,01 €
Kuřecí prsa 1 kg
8,39 €
Jablka 1 kg
1,88 €
Banány 1 kg
1,77 €
Rajčata 1 kg
2,04 €
Rýže 1 kg
2,01 €

Za rychlé jídlo (pizza, panini) zaplatíte asi 5-7 €. V restauraci vás jídlo vyjde průměrně na 25 € na osobu. V centru přibližně o 10 € víc. Coperto bývá většinou 3 €, ale pokud chcete ušetřit, chléb odmítněte.

Pitná voda je zdarma a pochází z hor mimo Řím. Načepujte si jí ve fontánách, kterým se říká nasoni. Zmáčknete otvor prsty zespoda a z vrchu se druhým otvorem můžete pohodlně napít. okolo hlavních náměstí.

Další tipy, jak si užít Řím ještě o něco víc

Typickým hodně neformálním pozdravem je ciao (něco jako naše čau nebo německé servus). V obchodech a starší lidi je lepší zdravit formálněji:

 • Biongiorno – Dobrý den
 • Buona Sera – Dobrý večer
 • Grazie – Děkuji
 • Gelato – Zmrzlina
 • V Itálii je obvyklé dávat 2-3 polibky na tvář.
 • Nebuďte zaskočení odpolední siestou, tzv. riposino. Obvykle bývá mezi 13-16 h v menších městech nebo menších obchodech.
 • Mějte u sebe hotovost, hlavně mince. V Římě vás pustí na záchod i v restauracích. Za drobný poplatek.
 • Když už jsem u toho WC, na velké části míst není WC s prkýnkem. Tak jen ať nejste překvapení 🙂.
 • Pozor na pouliční prodejce. Hlavně u Colossea. Jsou tak urputní, že máte chuť jim tu selfie tyč, kterou vám nabízejí, omlátit o obličej 😃.
 • Hlídejte si věci. Krade se všude. Jen v tom Římě se krade krapet víc.
 • Zvolte pořádnou obuv. Řím je typický svými nerovnými dlážděnými chodníky.

Související příspěvky o Římě


Na kolik vyjde doprava do Říma?

Nejlevněji vyjde letecká doprava. Zpáteční letenky do Říma pořídíte i za 9 stovek. Zjistěte více v podrobném průvodci, který vás provede nejen dopravou do Říma (letadlo, autobus, vlak, auto), ale taky parkováním v Římě a veřejnou dopravou.

Kam vyjet z Říma k moři?

Moře je od Říma co by kamenem dohodil. V článku zjistíte tipy na nejznámější plážová letoviska včetně popisu dopravního spojení z Říma.

Kde hledat v Římě levné ubytování?

Hostely, hotely, Airbnb, ale taky kempy přímo ve městě. Najdete tu vše. Čtěte více, jak se pohybují ceny ubytování a kde hledat ta nejlepší.

Kde se v Římě dobře najíst?

V Římě dokonale uspokojíte své chuťové pohárky. Ale ne všude. Tipy na supermarkety, farmářské trhy a restaurace, kde dostanete na talíř za málo peněz hodně muziky + informace, jak se pohybují ceny a italské stravovací zvyky, které se vám budou při stolování hodit. Čtěte více v článku.

Co plánujete v Římě navštívit? Vyrazíte s cestovkou, autem nebo letecky?

Šťastnou cestu a arrivederci!

4 názory na “35+ tipů, jak si užít Řím a cestování do Říma | PRŮVODCE”

 1. Dobrý den, ještě doporučení, vstupy do muzeí objednávejte min. jeden den dopředu (galerie Borghesse, Vatikánské muzeum, palatinské muzeum, Andělský hrad, i Kolosseum aj.), ještě lépe z domova před odjezdem, může se stát, že v době kdy přijdete k památce, tak vás nepustí dovnitř, protože mají plno a vám řeknou ať přijdete později a vám to nabourá program, vstupu do kostelů a bazilik jsou zdarma a bez problému s prohlídkami s výjimkou Basiliky sv. Petra ve Vatikánu. Nám se vyplatilo cestovat po Římě autobusy, jízdní řády neexistují, ale nikdy jsme nečekali déle než deset minut. Je třeba si dávat pozor na nástupní místo čísla autobusů, zastávka se jmenuje stejně, ale nastupuje se o padesát metrů dále. Podle počtu osob zvažte cestu z letiště taxíkem, mají jednotnou cenu po celém centru Říma (z Ciampone 30 euro) K ceně jídla, my jsme večeřeli od 10 (piza, těstoviny) do 25 (líčka, hovězí) eur na osobu, pivo 6 eur, aperol 6 – 10 eur

 2. Pozdvihnu či doplním pár věcí.

  Pokud nestíháte s obědem a dostanete se k němu až třeba v 15:00 tak už se těžko hledá restaurace která vás obslouží.

  Na autobusy opravdu není spoleh, v některých ani nejde označit lístek.

  Potkali jsme dále dost nefunkčních automatů na jízdenky, turnikety a zavřené vstupy do metra třeba jen kvůli nefunkčnímu eskalátoru.

  Záchody snad v 90% neměli prkýnko, když musíš tak si prostě musíš sednout přímo na mísu.

  Doporučujeme si plánovat vše alespoň den dopředu včetně rezervací (den předem většinou stačí) a otvíracích hodin.

  Moc chodců si tu na červenou na přechodu nehraje. Prostě nic nejede, tak jdu já a když už tak auto mě pustí.

  Docela často potkáte v Římě tekoucí hydrant. Je to pitná a docela dobrá voda tak doplňujte pitný režim.

  Téměř všude se dá platit kartou takže s hotovostí to nemusíte přehánět.

  Noste pořád u sebe potvrzení o covid očkování/testu, tzv. green pass. Chcou to po vás prakticky všude a někde i s občankou.

  To je asi tak vše. Pokud si na něco vzpomenu tak doplním.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top