35+ tipů, jak ušetřit v Římě a užít si Věčné město jako rodilý Ital

35+ tipů, jak ušetřit v Římě a užít si Věčné město jako rodilý Ital
 • Post Category:ITÁLIE / Z CEST
 • Post last modified:28 června, 2020

Přehled vstupného na památky v Římě bychom měli. Ale co další tipy, jak například ušetřit v Římě při dopravě z letiště nebo kam v Římě na jídlo? Připravte se na pořádnou nálož :).

Letecky, autem, vlakem nebo pěšky do Říma po vzoru prince Ládíka?

Zvolili jste poslední možnost? Pak máte můj velký obdiv (stejně jako Ladislav Zibura, který si to už střihl). A rovnou přeskočte k dalšímu bodu. Levněji než zadarmo vám už neporadím 🙂.

A pro ty línější z nás tu mám pár tipů:

Vzduchem jste tam v cuku letu

Nejrychlejší a nejlevnější. Pokud se nebojíte létat, LEŤTE.

A když se bojíte, tak to překonejte 🙂. Taky jsem se bála (a vlastně pořád je mojí nejoblíbenější částí letu přistání). Ještě 2 roky zpět bych vám odpřisáhla, že do letadla nevlezu. Radši bych šla pěšky se Ziburou. Pak se ale něco zlomilo. To něco byly akční letenky od Ryanair (utáhli mě na prachy no). A já letěla. Do Říma.

Jak na levné letenky do Říma?

Nejlevněji se do Říma dostanete s nízkonákladovou společností Ryanair.

Zpáteční letenky seženete na zimu 2020 i za cenu oběda v lepší restauraci. Z Norimberka vás zpáteční lety vyjdou na 500 Kč a z Prahy se ty levnější pohybují kolem 8 – 9 stovek. Vybrat si můžete z kratších i delších termínů. V obou případech je doba letu do Říma cca hodinku a tři čtvrtě.

jak na levné letenky do Říma

Letiště v Norimberku

Ano, většina z vás dá asi přednost Praze. Pokud máte ale Norimberk poblíž, určitě o letišti tam pouvažujte. Častokrát tam najdete letenky od Ryanair za hodně sympatické ceny 🙂. Nejen do Říma.

Navíc letiště je malé a budete se tu cítit příjemně. Neztratíte se. My odtud letěli vůbec poprvé, aniž bychom předem věděli, jak to na letišti probíhá. A zvládli jsme to bez problémů.

Nejspíš pojedete do Norimberka autem. Kde ho nechat, abyste neplatili majlant za letištní parkování? V klidu auto zaparkujte v okrajové čtvrti Ziegelstein na parkovišti na rohu mezi ulicemi Otto-Lilienthal Straße a Rathsbergstraße. Na sever od stanice metra, která je znázorněná na mapě níže.

Parkoviště si představte jako plac hlíny s výmoly. Proto je bezplatné. Půlka aut na tomhle parkovišti bude mít českou SPZetku. A půlka těhle aut čeká na své majitele, až přiletí z dovolené.

Nasednete na metro U2 a pojedete jednu stanici směr Flughafen (v překladu letiště – pro ty, co jsou na tom s němčinou jako já 🙂). Vylezete přímo před letištěm. Lístek si zakoupíte venku v automatu (v Ziegelstein jděte až k druhé stanici metra přes silnici. U té první automat není). Cena lístku je 1,80 €.

Nejvýhodnější doprava z letiště Řím Fiumicino a Řím Ciampino do centra

V Římě jsou 2 letiště – Fiumicino (FCO) a Ciampino (CIA). Nízkonákladové aerolinky létají na Ciampino. Z obou letišť se dostanete do centra autobusem Terravision.

Možností je i vlak, ale ten už vás nevyjde tak dobře. A vy budete potřebovat každé euro. Jakmile ochutnáte italskou zmrzku, neskončíte u jedné 🙂.

Z letiště Fiumicino je to do centra necelá hodina za 5,80 €. Letiště Ciampino je krapet blíž – u hlavního nádraží Termini jste za 40 minut a o 5 € lehčí.

Lístek na autobus z letiště do centra Říma si můžete zakoupit online. Autobus staví po levé straně pár metrů od příletové haly. Značené to není. Poznáte to podle hloučku zmatených turistů, kteří nebudou vědět, kde mají čekat 🙂.

Cestu autobusem bych nazvala zážitkovou jízdou. Na tu nezapomenete. A myslím, že v Itálii je jedno, s jakým řidičem pojedete. Prostě řidič jel jako prase. Doslova. Kombinace brzda plyn tady nabrala úplně jiných obrátek, zrcátko málem orval o tunel, kdo se pořádně nedržel, ten letěl. To vše s ledovým klidem. Řidiče. Nikoliv cestujících 🙂.

doprava v Římě

Zpět se k oběma letištím dostanete od nádraží Termini. Autobusy staví z pravého boku nádraží. Značené to opět není. Prostě za sebou budou stát dva autobusy – jeden na letiště Fiumicino a druhý na letiště Ciampino.

Autem do Říma

Tahle varianta je určitě pohodlná. Jste svým pánem. Ale jaká je cena při cestě autem? No na cenu letenky se nedostanete, ani kdyby jste jeli na vzduch.

Jaké vás čekají poplatky na cestě do Říma autem?

💲 Rakouská dálniční známka – 9,40 € na 10 dní
💲 Část dálnice A 10 Tauern – Katschberg (Tauernské tunely mezi Salzburgem a Villachem) – 11,50 € – v případě, že jedete přes Vídeň.
💲 Část dálnice A 13 Insbruck- Brenner (Brennerský průsmyk) – 9,50 €
💲 Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Do Říma zaplatíte na mýtném něco přes 50 €.

Suma sumárum jsme se dostali na pěknou sumičku za poplatky jen při cestě tam.

Levnější variantou je pak spolujízda, kde vás cesta vyjde jen na 1200 Kč (při troše štěstí).

Nočním vlakem do Říma

Ano, i vlakem se dá. Čekat vás bude 1 přestup ve Vídni.

vlakem do Říma

Jako výchozí bod vezmeme Prahu. Odtud nasednete na vlak na Vídeň. Lístek u Českých drah se pohybuje většinou kolem 8 stovek. Doporučuju hledat dopředu. Můžete se dostat i na polovic.

Cesta trvá cca 4 hodiny. Raději si nechte časovou rezervu (známe ty výluky) – vlaky jezdí v různých časech, tak to nebude problém. No a pokud přijedete na čas, využijete hodin navíc k prozkoumávání Vídně. Nebo si dáte sacher. Nebo schnitzel, pokud nejste na sladký.

Do Říma odjíždí přímý spoj v pravidelném čase 19:23 a na místě je další den v 9:22. Základní sazba vás vyjde na 39,90 € (listopad 2019), ale v akci můžete natrefit i na cenu 29 €.

Na noční vlak Vídeň Řím si kupte lístek předem na oficiálních stránkách rakouských drah.

Další možností, jak se levně dostat vlakem do Říma, je spojit vlak s autobusem. V Praze nasednete na Student Agency, který vás sveze do Vídně i za 299 Kč (listopad 2019). Odpadne vám rvačka o akční cenu jako v případě Českých drah.

Stejně jako České dráhy, i žlutý bus vás vyhodí u nádraží Wien Hauptbahnhof. Odtud vyjíždí i noční vlak do Říma.

Noční vlak do Říma
Nádraží Wien Hauptbahnhof

Autobusem do Říma

autobusem do Říma

Tahle varianta je bezkonkurenčně NEJDELŠÍ. Vlak jí sice slušně šlape na paty, ale přece jen – cesta vlakem je vždycky větším zážitkem než cesta autobusem po dálnicích.

Jednosměrná jízdenka vás s Regiojetem z Brna vyjde na 1000 – 1500 Kč (přímý bus do Říma z Prahy nejezdí). Vyplatí se sledovat ceny už několik týdnů předem a vychytat akční ceny.

Shrnutí na závěr: LEŤTE. Ušetříte. Peníze i čas.

Doprava po Římě

Základní pravidlo u dopravy v Římě zní – buďte opatrní. Ta pověstná vášnivost a temperamentnost u Italů se na silnici ještě násobí. Chaos všude. Že jste na přechodu? To nikoho nezajímá. No česká dopravka by si tady nakapsovala 🙂.

MHD v Římě

Zastoupení tady má vše – metro, autobusy, tramvaje, trolejbusy. Spolehlivé je jen metro. Jinak se tu na jízdní řády moc nehraje. Ani je na zastávkách nenajdete.

Doprava v Římě

Systém metra je v Římě jednoduchý – 3 linky A, B, C. Pokud se plánujete pohybovat v centru, zajímat vás budou jen linky A a B.

Mapa metra v Římě ke stažení.

Jízdenky po Římě

 • 1,50 € – metro v jednom směru a autobusové spoje s platností až 100 minut
 • 7 € – všechny spoje MHD s platností 24 hodin
 • 12,50 € – všechny spoje MHD s platností 48 hodin
 • 18 € – všechny spoje MHD s platností 24 hodin
 • 24 € – všechny spoje MHD s pltností 1 týden

Veřejná doprava je zdarma pro děti mladší 10 let. Jízdenku koupíte jako u nás v trafikách, novinových stáncích nebo automatech.

Před jízdou si určitě nezapomeňte lístek označit. A to i ve vlaku. Vlakové lístky nemají vyznačené datum ani čas. Obecně se to v Itálii hodně hlídá.

Kromě MHD se tu svezete klasicky taxíkem (předražené) nebo Uberem.

Mrkněte na další tipy, jak ušetřit na dopravě a památkách v Římě.

Parkování v Římě

Řím je třetí nejrušnější město v Evropě. S jejich náturou už je asi předem jasné, že parkování tu bude pořádný oříšek.

Rada zní: pokud to jde, vyhněte se parkování v centru. Zaparkujete na kraji Říma a dojeďte do centra městskou dopravou.

V Římě najdete několik parkovacích zón, které jsou barevně odlišené:

 • modrá zóna – placené parkování. Krátkodobé parkování bývá levnější a až na výjimky se v neděli a o svátcích neplatí.
 • bílá zóna – zdarma, ale na max. 3 hodiny. Většinou se nachází v blízkosti hlavních nemocnic a v tarifních zónách města. Od časového limitu jsou osvobození pouze rezidenti s povolením.
 • žlutá zóna – zóna slouží pro invalidy a osoby se zdravotním postižením. 
 • růžová zóna – parkování zdarma pro těhotné a čerstvé matky v blízkosti ambulantních a nemocničních zařízení. 

Aktuální podrobné informace o parkování v centru Říma – počet parkovacích míst a cena.

Jak se dostat z Říma k moři?

z Říma k moři

Jestli plánujete navštívit Řím v létě, osvěžení v moři určitě bodne. Navíc je to jen kousek.

Počítejte s tím, že většina pláží kolem Říma je soukromá. Těmto plážím se říká “stabilimenti”. Za den zaplatíte 10 – 30 €. Co za to dostanete? Čistou pláž, lehátko, slunečník, šatnu, venkovní sprchu, dobrý přístup k vodě a toalety.

Sperlonga

Začneme hned tou nejlepší. Jakýpak copak. Dojet sem vám zabere ze všech možností nejvíc času, ale bude to stát za to. Pláž získala ocenění pro kvalitu vody, čistotu a šetrnost k životnímu prostředí. Většinová část pláže je soukromá. Městečko Sperlonga s bílými domy samo o sobě stojí za návštěvu.

🏖 Jak na pláž z Říma? Nastoupíte na vlak ve stanici Termini a pojedete až do stanice Fondi-Sperlonga. Přímo do Sperlonga se dostanete autobusem.

Santa Marinella

Santa Marinella je městečko severně od Říma s pěknými písčitými plážemi. A to jak soukromými, tak i s volným přístupem.
🏖 Jak na pláž z Říma? Do městečka se dostanete vlakem z hlavních stanic v Římě (Termini, Ostiense, Trastevere, San Pietro). Vybrat si můžete ze 2 až 3 spojů za hodinu. Na pláž dojdete za 5 minut od stanice.

z Říma k moři

Santa Severa

Městečko Santa Severa najdete také severně od Říma, jen 1 stanici před Santa Marinella. Od pláže se pokocháte impozantním hradem.
🏖 Jak na pláž z Říma? Nasednete na stejný vlak, jako byste jeli do Santa Marinella. Vystoupíte ve stanici Santa Severa. K pláži je to 20 minut chůze.

Ostia Lido

Nejbližší (a taky nejvíc přelidněnou) možností smočit se po maratonů římskými památkami je pláž v Ostia Lido. Ručník si natáhnete i na veřejných prostorech. Pláž není tak krásná a voda tak čistá, jako u některých ostatních pláží, ale osvěžíte se. A o tom to je :).
🏖 Jak na pláž z Říma? Vezmete si metro B do stanice Piramide. Ve stanici po vystoupení sledujete označení, které vás dovede k vlaku do Roma – Lido – po eskalátoru nahoru a doleva. Vystoupíte v Lido Centro.

Fregene

Letovisko Fregene leží severně od Ostie. Oblíbeným je hlavně u mladých, protože se tu nachází spousta barů a nočních klubů. Vyhlášený je bar Singita Miracle Beach Club, kde večer rozprostřou polštáře po celé pláži a při západu slunce zazní gong.
🏖 Jak na pláž z Říma? Vlakem z nádraží Termini pojedete na Fregene, kde vystoupíte ve stanici Maccarese – Fregene. Odtud se svezete místním autobusem, který jezdí v pravidelných čtvrthodinových intervalech.

Anzio

Anzio najdete jižně od Říma. Je sice krapet dál, ale cesta se vyplatí. Čisté pláže a voda získaly ocenění Bandiera Blu za kvalitu, čistotu a šetrnost k životnímu prostředí. Až vás nebude bavit válení se na pláži, prozkoumejte zříceninu starobylé vily císaře Nera.
🏖 Jak na pláž z Říma? Do Anzia se dostanete vlakem z nádraží Termini do stanice Anzio Colonia. Na několik pěkných pláží je to odtud už jen pár kroků. Chcete na pláži víc soukromí? Vystupte až v další stanici Nettuno.

Sebaudia

Městečko Sebaudia se nachází ještě jižněji od Anzio. Spojení sem z Říma není úplně ideální. To je důvod, proč nejsou pláže přeplněné.
🏖 Jak na pláž z Říma? Na nádraží Termini nasednete na vlak do Priverno-Fossanova a autobusem COTRAL pojedete do Sebaudia. Na pláž se dostanete po dřevěných schodech.

Ladispoli

Ladispoli je letovisko severně od Říma s dlouhou pláží.
🏖 Jak na pláž z Říma? Vezmete si vlak z většiny stanic v Římě do stanice Cerveteri-Ladispoli. U pláže jste za 10 minut.

Kde hledat v Římě levné ubytování?

Kdo hledá, ten najde. To platí i v případě ubytování.

Hostely

Cena v hostelech se pohybuje do cca 13 € za noc na pokoji o 4-6 lůžkách. Chcete víc soukromí? Pak si připlatíte – 45-50 € za pokoj pro 2 osoby na noc. V hlavní sezóně dvakrát tolik.

Oblíbeným hostelem je hostel Yellow.

Hotely

Dvouhvězdičkové hotely tu seženete i za 38 € pro 2 na noc. Hledejte přes booking.com.

Airbnb

Za společné pokoje zaplatíte cca 13 € na noc. Celý apartmán vás vyjde na 40 €.

My byli ubytovaní přes Airbnb v malém bytečku. Kousek od hlavního nádraží Termini. To bylo super. Vyšel nás v přepočtu na cca 9 stovek.

Zaregistrujte se na Airbnb přes můj odkaz a získejte slevu na první ubytování ve výši 375 Kč.

Kempy v Římě

Kempy nejsou v metropolích nejvyhledávanějšími možnostmi, ale osobně mi to přijde jako jedna z nejlepších možností. Pro milovníky přírody je to skvělá volba.

jak ušetřit v Římě

Ale nenechte se zmást. Tyhle kempy nevypadají jako ty, které známe – plac volné trávy pro postavení stanu s ohništěm uprostřed, kde je největším kulturním zážitkem odhánění mušek při opékání buřta a výhled na rybník – a máme tak rádi (aspoň já mám 🙂).

Římské kempy se dají svým vybavením a službami přirovnat spíš k luxusnějším hotelům. Ale s lepšími cenami.

⛺ Camping Village Roma

Kemp Village Roma se nachází ze všech kempů nejblíž historickému centru Říma. Leží 15 minut jízdy od Vatikánu.

Co nabízí? Soukromé ubytování většinou ve formě bungalovů a apartmánů s vlastní koupelnou a klimatizací, nový venkovní bazén s barem a vířivkou (a to chcete po celodenním ťapání v horkých uličkách Říma), supermarket, hospodu, restauraci, infopoint, prádelnu, směnárnu, wifi.

Jak do kempu z Říma? První možností je nasednout na metro A do stanice Cornelia, odkud se do kempu dostanete krátkou jízdou busem. Druhou možností je kyvadlová doprava od Vatikánu.

Do kempu se dostanete pohodlně i z obou letišť.

Podívejte se na ubytování na bookingu. Mimo sezónu se dají vychytat ceny už za 550 Kč za celý bungalov pro dva. V sezóně už je to dvakrát tolik, ale za ty služby je to pořád hezká cena.

⛺ Camping Village Flaminio

Kemp Village Flaminio je další kemp s pětihvězdičkovými službami nedaleko centra Říma. Ostatní kempy už jsou dál. Leží ve starém parku Veio.

Stan si rozložíte na jednom ze 200 stinných míst s elektrickými přípojkami. Kromě stanů se ubytujete v bungalovech, pokojích, apartmánech apod. – nabídku mají širokou.

Co nabízí? Bazén s barem, restauraci, koupelny, make-up místnosti se zrcadly a sezením, prádelny, velké sprchy, v zimě vyhřívané podlahovým topením.

Jak do kempu z Říma? Z historického centra nasednete ve stanici Flaminio na trolejbus směr Montebello. Vystoupíte ve stanici Due Ponti (zastávka na znamení).

Ceny za ubytování se hodně liší podle typu ubytování, které si vyberete. Pokud si ubytování přinesete sami, vyjde vás v sezóně pro dva a stan na 33 €.

Chcete ušetřit při své návštěvě Říma a plánujete tu strávit víc dní? Hledejte ubytování mimo centrum a na venkově. Naopak pokud jedete objevovat Řím jen na rychlo (1-2 dny), najděte si ubytování blíž centru. Nejlépe poblíž nádraží Termini pro nejpohodlnější přesun po Římě, na letiště apod.

Kdy jet do Říma?

Většina turistů automaticky plánuje poznání Říma v letní sezóně. Proč je ale dobrý jet do Říma mimo sezónu? Řím v zimě není vůbec špatná volba.

🌴 Ušetříte na letenkách – aerolinky většinou vypisují akční letenky po zbytek roku.
🌴 Ušetříte i na ubytování – v hlavní sezóně z vás vytáhnou až dvakrát tolik.
🌴 Nebudete se prodírat miliony turistů. V těch úzkých uličkách. V Římě bude u hlavních lákadel jako Colosseum nebo fontána di Trevi pořád hromada turistů. Mluvíme o Římě. Ale v porovnání s létem…
🌴 Nebudete se muset běžet převléct nebo do prvního krámu s oblečením, až vás nebudou chtít do Vatikánu pustit v šortkách nebo s odhalenými rameny.
🌴 V srpnu jsou v Itálii siesty a Italové se stahují ve velkým na Sicilii a Sardinii (těm se v srpnu taky vyhněte 🙂). Řada obchodů je zavřená. Ne supermarkety.
🌴 Ty služby jsou mimo sezónu tak nějak lepší.
🌴 Nebudete zralí na sprchu, jen co vykročíte z pokoje. Jaké jsou průměrné teploty v Římě?

Průměrné teploty v Římě

Kdo se chce dobrovolně pařit? Já jsem hotová v létě i u nás, natož v Římě. Raději prchám do hor – už jste viděli Grossglocknerskou vysokohorskou silnici nebo jezero Obersee? Na Řím si v tu chvíli ani nevzpomenete, to mi věřte 🙂.

Kam v Římě na jídlo?

Jaké jsou v Itálii supermarkety?

Začněme tím nejzákladnějším – supermarkety a obchody s jídlem. Pokud chcete navštívit Řím levně, nakupujte co nejvíce tam – Lidl, LD Market, Penny Market, Eurospin, In Mercato.

Farmářské trhy

Farmářské trhy nemůžou v Římě chybět. Nakoupíte tu lokální suroviny a i se dobře najíte.

🚜 farmářský trh Mercato Testaccio – nejlepší z nejlepších. Pro některé nejen v Římě. Najdete ho 3 km jihozápadně od Colossea. Otevřeno je každý den kromě neděle od 7 do 15:30.

Farmářský trh Mercato Testaccio
Farmářský trh Mercato Testaccio


🚜 farmářský trh Mercato Centrale hledejte přímo na nádraží Termini. Otevřeno mají celoročně od 8 do půlnoci.
🚜 farmářský trh Campagna Amica najdete západně od Palatine Hill a Colossea. Hned naproti antickému sportovišti Circus Maximus. Zajít sem můžete ve středu a o víkendu od 8 do 15 h.
🚜 farmářský trh Campo de´Fiori na stejnojmenném náměstí, pokud hledáte něco víc v centru směrem na Vatikán. Otevřeno je každý den kromě neděle od 8 do 14 h.

Fast food po italsku

Pizza a paniny jsou tady nejčastější formou rychlého jídla. V případě pizzy to funguje tak, že jen ukážete rukama, jak velký kus chcete.

Slyšeli jste už o trapizzino? Jedná se o plněnou pizza kapsu. V Říměněkolik poboček. Jedna z nich se nachází ve čtvrti Testaccio.

Kam v Římě na jídlo
Trapizzino

Vyhlášeným místem s pouličním jídlem je například PanDivino. Najdete ho 600 metrů od Pantheonu, když půjdete směrem na Vatikán.

I studentská čtvrť Trastevere přes řeku je známá svým levným jídlem a trhy.

Trastevere Rome / Řím
čtvrť Trastevere

Restaurace v Římě

Typické italské jídlo hledejte mimo centrum. V turistických restauracích ho většinou nenajdete. Za to ho najdete určitě ve čtvrtích Testaccio a Garbatella. Jižně od Colossea. Tady to žije. Hemží se to tu nejen restauracemi, ale i bary a kulturními akcemi.
🍕 Al Ristoro degli Angeli s živou atmosférou a přátelským personálem. Vystavené tu jsou nejrůznější kuriozity z poloviny 20. století – starožitný trasporter pizzy nebo hračky Star Wars.
🍕 Casetta Rossa – restaurace v malém červeném domečku, která je zároveň i místem společenského dění. Řídí to tu skupina aktivistů. Koná se tady řada kulturních akcí a místní se tu schází během letních večerů a vysedávají na zahrádce. Mají jednoduché sezónní menu.
🍕 Flavio Al Velavevodetto najdete na úpatí hory Testaccio a přes silnici od rozpadajících se ruin prvního stadionu AS ROMA.
🍕 Trattoria Zampagna naproti bazilice Sv. Paula – cenově dostupná restaurace s velkými porcemi a starým římským jídlem.

Ještě odbočím k bazilice Sv. Paula neboli bazilice Sv. Pavla za Hradbami, kterou jsem zmínila výše. Pokud se vám nechce stát šílená fronta do Vatikánu a přece jen byste rádi viděli něco podobného, navštivte tuhle baziliku. Po bazilice Sv. Petra se jedná o druhý nejvyšší kostel v Římě.

Jak zapadnout mezi Italy?

🍕 Italové jsou milovníci kávy. Dávají si jí vždy PO jídle.
🍕 Cappuccino je dovoleno pouze do 11h k snídani.
🍕 Máte chuť na latté? Pak v Itálii dostanete hrnek horkého mléka. Aby jste dostali klasické latté, jak ho známe my, objednejte si latté macchiato.
🍕 Chcete ušetřit při pití espressa? Stoupněte si a vyjde vás na 1-2 €. Zůstaňte sedět a zaplatíte klidně 5 €
🍕 Zmrzlinu si neobjednáváte po kopečkách, ale podle velikosti kornoutu.
🍕 Vybírejte restauraci, kde není anglické menu.
🍕 Požádejte o “vino della casa”. Dostanete levné, ale dobré místní víno.
🍕 Obvyklá italská snídaně se skládá z kávy nebo cappuccina, cornetta (podobné croissantu) a pomerančového džusu. V Itálii nejsou na slané snídaně zvyklí.
🍕 Vyrážíte na večeři? Nedivte se, pokud bude spousta restaurací ještě v 18 nebo 19 h zavřených. V Itálii se večeří pozdě.
🍕 Zkuste “aperitivo”. Jedná se o takovou předvečeři podávanou mezi 18 – 20 h. Objednat si můžete pizzu, oříšky a jiné pochutiny spolu s Aperolem.
🍕 Dávat dýško v Itálii nebývá zvykem. Aspoň co se týká typických autentických restaurací mimo hlavní centrum, kam chodí místní. Místo toho vám bude automaticky naúčtované tzv. coperto. Jedná se o poplatek za servis a chleba, který bývá na stole. Na lístku poplatek hledejte pod názvem “servizio”.

Ceny v Římě

Jak vysoké jsou ceny jídla v Římě? Ceny v supermarketech jsou o něco vyšší než u nás.

Mléko 1 l1,27 €
Bílý chleba 0,5 kg
1,54 €
Vajíčka 12 ks
3,01 €
Kuřecí prsa 1 kg
8,39 €
Jablka 1 kg
1,88 €
Banány 1 kg
1,77 €
Rajčata 1 kg
2,04 €
Rýže 1 kg
2,01 €

Za rychlé jídlo (pizza, panini) zaplatíte asi 5-7 €. V restauraci vás jídlo vyjde průměrně na 25 € na osobu. V centru přibližně o 10 € víc. Coperto bývá většinou 3 €, ale pokud chcete ušetřit, chléb odmítněte.

Pitná voda je zdarma – načepujte si jí ve fontánách okolo hlavních náměstí.

Další tipy, jak si užít Řím ještě o něco víc

🌴 Typickým hodně neformálním pozdravem je ciao (něco jako naše čau nebo německé servus). V obchodech a starší lidi je lepší zdravit formálněji:

 • Biongiorno – Dobrý den
 • Buona Sera – Dobrý večer
 • A grazie – děkuji taky nezaškodí 🙂.
 • Gelato – zmrzlina…tohle se vám bude určitě hodit 🙂.

🌴 V Itálii je obvyklé dávat 2-3 polibky na tvář.
🌴 Nebuďte zaskočení odpolední siestou, tzv. riposino. Obvykle bývá mezi 13-16 h v menších městech nebo menších obchodech.
🌴 Mějte u sebe hotovost, hlavně mince. V Římě vás pustí na záchod i v restauracích. Za drobný poplatek.
🌴 Když už jsem u toho WC, na velké části míst není WC s prkýnkem. Tak jen ať nejste překvapení 🙂.
🌴 Pozor na pouliční prodejce. Hlavně u Colossea. Jsou tak neodbytní, že máte chuť jim tu selfie tyč, kterou vám nabízejí, omlátit o obličej 🙂. A to jsem jinak klidný člověk. Chápu, že chtějí prodat, ale někdy už to bylo opravdu přes čáru.
🌴 Hlídejte si věci. Krade se všude. Jen v tom Římě se krade krapet víc.
🌴 Zvolte pořádnou obuv. Řím je typický svými nerovnými dlážděnými chodníky.

Bonusový tip, jak ušetřit na všech cestách (nejen do Říma)

Cestujete rádi a často? Pak se vám bude hodit studnice na tipy, jak levně objevovat světTravel Bible.

jak ušetřit na cestách

Proč si koupit Travel Bibli? Protože získáte 500 stran doslova nabušených praktickými informacemi a detailními návody:

 • jak získat dost peněz na cestování,
 • jak na levné letenky krok za krokem,
 • jak ušetřit na cestách,
 • jak si na cestách přivydělat,
 • a spousta dalšího.

Já už mám doma Travel Bibli docela dlouho a stále se k ní před cestami vracím. Není to kniha, kterou si jednou přečtete a založíte do knihovny. Líbí se mi, že není plná omáčky (tu já ráda, ale jen na talíři 😀) a rady jsou konkrétní a pro mě cenné. A mé konto ještě cennější 😀.

A abyste se přesvědčili, že vám nenabízím zajíce v pytli, mrkněte na ukázku z Travel Bible.


CO VYUŽÍVÁME NA CESTÁCH?


Cestovní pojištění od AXA ASSISTANCE s 50 % slevou

Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti :). S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku.

Platební karta a appka zdarma od Revolut

Dříve jsme si směňovali peníze na pobočce banky. No pěkně jsme na tom prodělávali :D. Proto jsme pak hledali výhodnější alternativu a nejlépe nám z toho vyšlo Revolut. V poslední době si tady účet zakládají skoro všichni, tak to asi nejlíp nevyšlo jenom nám :).

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost. Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

Bojíte se zatím vycestovat sami, ale nechcete klasickou poznávačku s cestovkou?

Mrkněte na zájezdy od “cestovky” Rady na cestu. Možná to bude to pravé cestovatelské i pro vás. Žádná masa lidí ve zběsilém tempu následující paní s deštníkem. Naopak. Pohodový výlet s partou lidí, kde vás provedou zkušení cestovatelé.

728x90.jpg

UŽITEČNÉ ODKAZY


Naše osvědčené zdroje, které se můžou hodit i vám před vycestováním na vlastní pěst.

 • Omio.com – populární vyhledávač, který pracuje s celou řadou velkých společností. Na jednom místě najdete letecké, vlakové i autobusové spoje. Během mžiku tak porovnáte, jaká přeprava se nejvíc vyplatí a kolik času vám cesta zabere. 

 • Azair.cz – vyhledávač nízkonákladových letenek, který využijete především pro lety v Evropě.
 • Skyscanner.com – jeden z největších celosvětových vyhledávačů, díky němuž snadno nakombinujete lety do všech koutů světa.
 • Kiwi.com – vyhledávač z české dílny, který ale dosáhl celosvětové úrovně. Výhodou je interaktivní mapa, díky které si snadno naplánujete své dobrodružství + za zmínku stojí taky služba Nomad.
 • Regiojet.cz – Kdo by neznal autobusy Žlutý. Jízdenky za fajn ceny a občas vystřelí i nějakou pěknou akci. Mrknout můžete i na letenky a zájezdy.
 • Flixbus.cz – zelená konkurence Studenta. Operuje ve 28 zemích. Za zmínku stojí jejich Interflix – tiket, se kterým za 99 € získáte v ceně 5 cest. Co třeba projet skandinávské země jen za 2500 tisíce?

 • Interrail.eu – vyhledávač vlakových spojů, který spolupracuje s největšími vlakovými přepravci. Pokud chcete prožít dovolenou vlakem, mrkněte na Global Pass, díky němž můžete cestovat po určité dny Evropou zcela neomezeně.

Další variantou je One Country Pass umožňující cestování zdarma po konkrétní zemi.


 • Booking.com – nejrozšířenější a nejznámější portál s ubytováním. Najdete tu vše – hotely, penziony, apartmány, hostely, kempy. Navíc za fajn ceny.

Ubytování si můžete zarezervovat přes cashback portál Plná Peněženka a získat část peněz zpět.

 • Airbnb.cz – kouzlo Airbnb tkví v tom, že sdružuje nabídky na ubytování přímo od lidí – od volných pokojů v bytě po celé volné domy.

Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování ve výši 647 Kč.

 • Trustedhousesitters.com – oblíbený portál, kde díky hlídání domácích mazlíčků během nepřítomnosti majitelů získáte parádní ubytování zcela zdarma.
 • Couchsurfing – skvělá možnost, jak se ubytovat zcela zdarma. Doslova přespíte u někoho na gauči. A často ještě k tomu získáte skvělého průvodce.
 • Hostelworld – jeden z nejrozsáhlejších portálů s nabídkou hostelů. Hostel už dnes není jen pro sólocestovatele. Najdete tu i luxusnější ubytování ve stylu hotelů, soukromé pokoje pro rodiny apod.

 • Tripadvisor.cz – web, který vám prozradí vše o daném místě – od dopravy, přes ubytování, aktivity až po restaurace. I vy se můžete podílet na tvorbě stránek a předávat své zkušenosti dál.

 • Viator.com – hledáte místo, kde si na jednom místě zarezervujete lístky na památky, aktivity a speciální tour? Pak jste našli :).


NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY


Na kolik vyjde doprava do Říma?

Nejlevněji vyjde letecká doprava. Zpáteční letenky do Říma pořídíte i za 6-8 stovek. Zjistěte více v podrobném průvodci, který vás provede nejen dopravou do Říma (letadlo, autobus, vlak, auto), ale taky parkováním v Římě a veřejnou dopravou.

Kam vyjet z Říma k moři?

Moře je od Říma co by kamenem dohodil. V článku zjistíte tipy na nejznámější plážová letoviska včetně popisu dopravního spojení z Říma.

Kde hledat v Římě levné ubytování?

Hostely, hotely, Airbnb, ale taky kempy přímo ve městě. Najdete tu vše. Čtěte více, jak se pohybují ceny ubytování a kde hledat ta nejlepší.

Kde se v Římě dobře najíst?

V Římě dokonale uspokojíte své chuťové pohárky. Ale ne všude. Tipy na supermarkety, farmářské trhy a restaurace, kde dostanete na talíř za málo peněz hodně muziky + informace, jak se pohybují ceny a italské stravovací zvyky, které se vám budou při stolování hodit. Čtěte více v článku.

Další inspirace na cesty:

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments