Řím bez cestovky: 35+ tipů, jak si užít Řím a cestování do Říma 2024 – průvodce

Řím bez cestovky / Řím na vlastní pěst / Řím průvodce

Tipy a triky, jak si užít Řím a cestování do Říma – doprava, jak se dostat do centra, ubytování, ceny v Římě, jídlo a restaurace a další zajímavosti, které se vám budou před cestou hodit.

Doprava do Říma

Základní pravidlo u dopravy v Římě zní – buďte opatrní. Ta pověstná vášnivost a temperament u Italů se na silnici ještě násobí. Chaos všude. Že jste na přechodu? To nikoho nezajímá.

Doprava z letiště v Římě do centra

V Římě jsou 2 letiště – Fiumicino (FCO) a Ciampino (CIA). Z obou letišť se dostanete do centra autobusem. Možností je i vlak, který je rychlejší, ale dražší.

Z letiště Fiumicino je to do centra necelá hodina. Letiště Ciampino je krapet blíž – u hlavního nádraží Termini jste za 40 minut. Čtěte podrobného průvodce, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra.

Zpět se k oběma letištím dostanete nejsnadněji od nádraží Termini. Autobusy staví z levé nebo pravé strany nádraží (záleží na přepravci). Hned za sebou staví autobusy z letiště Fiumicino a letiště Ciampino.

Tip: Nejspolehlivějším autobusovým přepravcem jsou autobusy od SIT Bus-Shuttle. Autobusy jsou v dobrém stavu a kvalita služeb je nejlepší. Autobusy SIT Bus-Shuttle je lepší rezervovat předem. V případě zpoždění můžete jet dalším spojem.

Nádraží Termini, Řím
Nádraží Termini, Řím

Doprava v Římě

V Římě se můžete dopravovat díky metru, autobusům, tramvajím a na některých místech taky vlakům. Spolehlivé je jen metro. Metro jezdí v čase 5:30-23:30 a v pátek a sobotu až do 01:30. Autobusy pak můžete využít v čase 5:30-00:00. Mezi půlnocí a 5:30 pak jezdí noční autobusy.

Autobusy v Římě
Autobusy v Římě
tramvaj v Římě
tramvaj v Římě
značení metra v Římě
značení metra v Římě

Systém metra je v Římě jednoduchý – 3 linky A, B, C. Pokud se plánujete pohybovat v centru, zajímat vás budou jen linky A a B. Obě linky se kříží u hlavního nádraží Termini.

Červenou linku A využijete například k fontáně di Trevi, Španělským schodům nebo do Vatikánu. Modrou linkou B se dostanete ke Koloseu a do starého Říma. Mapu metra v Římě si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Jízdenky po Římě

 • 1,50 € – metro v jednom směru a autobusové spoje s platností až 100 minut (u metra platí pouze tehdy, když neopustíte turnikety)
 • 7 € – všechny spoje MHD s platností 24 hodin
 • 12,50 € – všechny spoje MHD s platností 48 hodin
 • 18 € – všechny spoje MHD s platností 72 hodin
 • 24 € – všechny spoje MHD s platností 1 týden
 • Neomezená doprava zdarma s Roma Pass

Veřejná doprava je zdarma pro děti mladší 10 let. Starší děti už potřebují běžnou jízdenku.

Jízdenku koupíte v trafikách, novinových stáncích, menších potravinách nebo v automatech v metru. Pozor: Jízdenky se nedají koupit u řidiče. Na to je třeba myslet hlavně v noci, kdy jezdí jen noční autobusy.

Před jízdou si lístek označte. V autobusech a tramvajích označíte lístek při nástupu v malých žlutých automatech. Řidiči ho ukazovat nemusíte.

Od března 2023 můžete nově platit za dopravu v Římě svojí bezkontaktní kartou (popř. chytrým telefonem nebo hodinkami). Pokud jste už takhle platili v jiném městě, funguje to naprosto stejně. Při nástupu přiložíte kartu ke čtečce a počkáte, až se rozsvítí zeleně. Tím se vám odečte běžná cena jízdenky – žádnou jízdenku kupovat nemusíte.

Pokud budete přestupovat, vždy znovu bezkontaktní kartu přiložíte ke čtečce (i kdyby ještě neuplynulo 100 minut, na které jízdenky platí – znova se vám do 100 minut částka odečítat nebude). V některých stanicích metra bude potřeba přiložit kartu i při výstupu, abyste mohli projít turnikety.

Aby vše dobře fungovalo, musíte používat pouze jednu kartu na jednu osobu a neměnit způsoby placení v rámci jedné jízdy (karta, mobil, hodinky).

Podívejte se na další tipy, jak ušetřit na dopravě a památkách v Římě.

Parkování v Římě

Řím je třetí nejrušnější město v Evropě. S jejich náturou už je asi předem jasné, že parkování tu bude pořádný oříšek. Pokud to jde, vyhněte se parkování v centru. Zaparkujte na kraji Říma a dojeďte do centra městskou dopravou.

V Římě najdete několik parkovacích zón, které jsou barevně odlišené:

 • modrá zóna – placené parkování. Krátkodobé parkování bývá levnější a až na výjimky se v neděli a o svátcích neplatí.
 • bílá zóna – zdarma, ale na max. 3 hodiny. Většinou se nachází v blízkosti hlavních nemocnic a v tarifních zónách města. Od časového limitu jsou osvobození pouze rezidenti s povolením.
 • žlutá zóna – zóna slouží pro invalidy a osoby se zdravotním postižením. 
 • růžová zóna – parkování zdarma pro těhotné a čerstvé matky v blízkosti ambulantních a nemocničních zařízení. 

Aktuální podrobné informace o parkování v centru Říma – počet parkovacích míst a cena.

řím bez cestovky

Kde se ubytovat v Římě?

Pokud jedete do Říma poprvé, nejlepším místem pro ubytování je oblast mezi Vatikánem na západě a hlavním nádražím Termini na východě.

Budete to mít blízko ke všem hlavním památkám, jako je Koloseum, Pantheon, Španělské schody, fontána di Trevi nebo už zmíněný Vatikán. Historické centrum Říma se dá bez problémů projít pěšky.

Můžete jen tak bloudit ve zdejších úzkých uličkách a vždycky narazíte na nějaký klenot. Navíc je centrum kompaktní a jakmile si ho párkrát projdete, relativně brzy se tu vyznáte.

Tipy na nejlepší ubytování v Římě:

 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • Hotel Borromeo – 3* hotel s klimatizací a střešní terasou; pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra
 • Hive hotel – 4* hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
 • hu Roma Camping in Town  ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

ubytování řím
Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

Kdy jet do Říma?

Většina lidí plánuje poznání Říma na letní sezónu. Za sebe můžeme doporučit navštívit Říma mimo sezónu, protože v sezóně se tu tvoří opravdu dlouhé fronty.

Duben – květen a září – říjen

Jaro a podzim v Římě nabízí příjemnější teploty, s průměrnými hodnotami kolem 20°C. Na jaře vše krásně kvete, na podzim příroda halí Řím do teplých barev.

V Římě se jedná o hlavní sezónu, kdy už od dubna můžete u nejoblíbenějších památek očekávat dlouhé fronty a vyprodané vstupenky na dny i týdny dopředu.

andělský hrad řím bez cestovky

Červen – srpen

Léto v Římě je horké a slunečné, s teplotami často přesahujícími 30°C. A ve městě se teploty zdají ještě vyšší. Po městě jsou rozmístěné fontány s pitnou vodou. U nejpopulárnějších památek, jako je Koloseum a Vatikánská muzea, očekávejte dlouhé fronty.

Prohlídky je lepší naplánovat na brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste se vyhnuli největšímu vedru a davům.

V srpnu probíhají v Itálii siesty, takže některé menší obchody mohou být zavřené.

Listopad – březen

Toto období je ideální pro ty, kteří se chtějí vyhnout největším davům nebo cestují s rozpočtem. Ubytování i letenky bývají nejlevnější a fronty nejmenší.

Zimní měsíce jsou v Římě mírné, s teplotami obvykle mezi 8 a 15°C. Může pršet, ale sníh je v Římě velmi vzácný.

forum romanum řím

Co navštívit v Římě?

Řím je doslova obsypaný krásnými místy a zajímavosti, které stojí za to vidět. Na toto téma jsme sepsali už několik článků, kde najdete inspiraci i praktické tipy.

co navštívit v Římě

Jak ušetřit na památkách a dopravě v Římě?

V Římě se dá ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon.

Roma Pass se nabízí ve 3 variantách:

 • Roma Pass 48 hodin – zdarma vstup do první navštívené památky (doporučuju vybrat jako první Koloseum, kde ušetříte nejvíc) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. Neomezené cestování po dobu 48 hodin v Římě k tomu.
 • Roma Pass 72 hodin – zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (například Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 72 hodin navštívíte. I tady je součástí neomezené cestování po dobu platnosti karty.
 • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card – získáváte výhody Roma Pass na 72 hodin a k tomu vstup zdarma do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 72 hodin, který vás proveze kolem největších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

Více informací najdete v naší podrobné recenzi.

vatikánská muzea

Kam v Římě na jídlo?

Pokud hledáte tu nejautentičtější římskou kuchyni, zamiřte mimo centrum. Nejlépe přes řeku od centra do čtvrti Trastevere, kde se vaří skvěle snad v každé restauraci. Navíc za ceny bez turistické přirážky.

Dalšími skvělými oblastmi, kam chodí na jídlo místní, jsou čtvrti Testaccio a Garbatella jižně od Kolosea.

Pitná voda je zdarma a pochází z hor mimo Řím. Načepujte si jí ve fontánách, kterým se říká nasoni. Zmáčknete otvor prsty zespoda a z vrchu se druhým otvorem můžete pohodlně napít.

Co ochutnat v Římě?

Římská kuchyně je známá svou jednoduchostí a kvalitními surovinami a bohatou historií. Zde je několik typických jídel, které byste si při návštěvě Říma rozhodně neměli nechat ujít:

 • Cacio e Pepe – pecorino romano sýr, černý pepř a těstoviny, obvykle tonnarelli nebo spaghetti. Jde o dokonalý příklad římské kulinářské filozofie “méně je někdy více”.
 • Carbonara – další klasikou římské kuchyně je carbonara. Pravá carbonara se v Římě připravuje s guanciale (uzeným vepřovým líčkem), vajíčky, pecorino romano sýrem a černým pepřem.
 • Amatriciana – těstoviny bucatini připravené s guanciale, pecorino sýrem a rajčatovou omáčkou.
 • Supplì – smažené rýžové kuličky plněné rajčatovou rýží, mozzarellou a někdy i masovou ragú
 • Artičoky – v Římě najdete artičoky připravované dvěma tradičními způsoby: „Carciofi alla romana“ (artičoky vařené s bylinkami a olivovým olejem) a „Carciofi alla giudia“ (artičoky smažené do křupava).
 • Pizza al taglio – Pizza al taglio je typická římská pizza, kterou koupíte na kusy. Má tenké a křupavé těsto a nabízí se s různými druhy oblohy. Ideální pro rychlý oběd nebo svačinu během prozkoumávání města.
 • Gelato – návštěva Říma není kompletní bez pravého italského gelata.
Cacio e Pepe řím
Cacio e Pepe – co ochutnat v Římě

Obchody v Římě

V Římě si bez problémů nakoupíte v supermarketech Lidl, LD Market, Coop, Penny Market, Eurospin, In Mercato.

Farmářské trhy

Farmářské trhy nemůžou v Římě chybět. Nakoupíte tu lokální suroviny a zároveň se dobře najíte. Mezi nejoblíbenější trhy patří:

 • farmářský trh Mercato Testaccio – nejlepší z nejlepších. Pro některé nejen v Římě. Najdete ho 3 km jihozápadně od Kolosea. Otevřeno je každý den kromě neděle od 7 do 15:30.
 • farmářský trh Mercato Centrale hledejte přímo na nádraží Termini. Otevřeno mají celoročně od 8 do půlnoci.
 • farmářský trh Campagna Amica najdete západně od Palatinova pahorku a Kolosea. Hned naproti antickému sportovišti Circus Maximus. Zajít sem můžete ve středu a o víkendu od 8 do 15 h.
 • farmářský trh Campo de´Fiori na stejnojmenném náměstí, pokud hledáte něco víc v centru směrem na Vatikán. Otevřeno je každý den kromě neděle od 8 do 14 h.

Fast food po italsku

Pizza a paniny jsou v Římě nejčastější formou rychlého jídla. V případě pizzy to funguje tak, že jen ukážete rukama, jak velký kus chcete.

Slyšeli jste už o trapizzino? Jedná se o plněnou pizza kapsu. V Římě má několik poboček. Jedna z nich se nachází ve čtvrti Testaccio.

Kam v Římě na jídlo
Trapizzino

Vyhlášeným místem s pouličním jídlem je například PanDivino. Najdete ho 600 metrů od Pantheonu, když půjdete směrem na Vatikán.

Jak zapadnout při jídle mezi Italy?

 • Italové jsou milovníci kávy. Dávají si jí vždy po jídle.
 • Cappuccino je dovoleno pouze do 11h k snídani.
 • Máte chuť na latté? Pak v Itálii dostanete hrnek horkého mléka. Aby jste dostali klasické latté, jak ho známe my, objednejte si latté macchiato.
 • Chcete ušetřit při pití espressa? Stoupněte si a vyjde vás na 1-2 €. Zůstaňte sedět a zaplatíte klidně 5 €
 • Zmrzlinu si neobjednáváte po kopečkách, ale podle velikosti kornoutu.
 • Vybírejte restauraci, kde není anglické menu.
 • Požádejte o “vino della casa”. Dostanete levné, ale dobré místní víno.
 • Obvyklá italská snídaně se skládá z kávy nebo cappuccina, cornetta (podobné croissantu) a pomerančového džusu. V Itálii nejsou na slané snídaně zvyklí.
 • Vyrážíte na večeři? Nedivte se, pokud bude spousta restaurací ještě mezi 18-19 hodinou zavřených. V Itálii se večeří pozdě.
 • Zkuste “aperitivo”. Jedná se o takovou předvečeři podávanou mezi 18 – 20 h. Objednat si můžete pizzu, oříšky a jiné pochutiny spolu s Aperolem.
 • Dávat dýško v Itálii nebývá zvykem. Aspoň co se týká typických autentických restaurací mimo hlavní centrum, kam chodí místní. Místo toho vám bude automaticky naúčtované tzv. coperto. Jedná se o poplatek za servis a chleba, který bývá na stole. Na lístku poplatek hledejte pod názvem servizio.
koloseum v římě

Ceny v Římě

Jak vysoké jsou ceny jídla v Římě? Níže přikládám ceny vybraných potravin:

 • Mléko 1 l – 1,56 €
 • Bílý chleba 0,5 kg – 1,76 €
 • Vajíčka 12 ks – 3,62 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 10,66 €
 • Jablka 1 kg – 2,09 €
 • Banány 1 kg – 1,89 €
 • Rajčata 1 kg – 2,40 €
 • Rýže 1 kg – 2,58 €

Za pizzu zaplatíte asi 5-7 €. V restauraci vás jídlo vyjde průměrně na 35-40 € na osobu. V centru pak o pár euro víc.

K jídlu se automaticky účtuje coperto – služba stolování, která je standardní součástí italské kultury. Většinou se pohybuje v rozmezí 1-3 €, v luxusních restauracích může být vyšší.

řím bez cestovky

Jak se dostat z Říma k moři?

Z Říma jste u moře za pár desítek minut. Pokud máte dostatek času, byla by škoda toho nevyužít, i když zdejší pláže nepatří k těm nejkrásnějším v Itálii. Navíc se k moři dostanete za cenu běžné jízdenky, kterou používáte taky ve městě (například pláž v Lido).

Počítejte s tím, že většina pláží kolem Říma je soukromá. Těmto plážím se říká stabilimenti. Za den zaplatíte 10 – 30 €. V ceně získáte čistou pláž, lehátko, slunečník, šatnu, venkovní sprchu, dobrý přístup k vodě a toalety.

Sperlonga

Začneme hned tou nejlepší. Dojet sem vám zabere ze všech možností nejvíc času, ale bude to stát za to. Pláž získala ocenění pro kvalitu vody, čistotu a šetrnost k životnímu prostředí. Většinová část pláže je soukromá. Městečko Sperlonga s bílými domy samo o sobě stojí za návštěvu.

Jak na pláž Sperlonga z Říma? Nastoupíte na vlak ve stanici Termini a pojedete až do stanice Fondi-Sperlonga. Přímo do Sperlonga se dostanete autobusem.

sperlonga kam z říma k moři

Santa Severa

Městečko Santa Severa najdete taky severně od Říma, jen 1 stanici před Santa Marinella. Od pláže se pokocháte impozantním hradem.
Jak na pláž Santa Severa z Říma? Nasednete na stejný vlak, jako byste jeli do Santa Marinella. Vystoupíte ve stanici Santa Severa. K pláži je to 20 minut chůze.

Ostia Lido

Nejbližší (a taky nejvíc přelidněnou) možností je pláž v Ostia Lido. Jsou tu veřejné i soukromé pláže.

Po cestě můžete navštívit Ostia Antica, archeologické naleziště na kraji města. Není tu stín, tak je dobré naplánovat návštěvu hned na otevírací dobu.

Jak na pláž Ostia Lido z Říma? Vezmete si metro B do stanice Piramide. Ve stanici po vystoupení sledujete označení, které vás dovede k vlaku do Roma – Lido – po eskalátoru nahoru a doleva. Vystoupíte v Lido Centro.

kam z říma k moři ostia antica
Archeologické naleziště Ostia Antica

Santa Marinella

Santa Marinella je městečko severně od Říma s pěknými písčitými plážemi. Veřejnými i soukromými.

Jak na pláž Santa Marinella z Říma? Do městečka se dostanete vlakem z hlavních stanic v Římě (Termini, Ostiense, Trastevere, San Pietro). Vybrat si můžete ze 2 až 3 spojů za hodinu. Na pláž dojdete za 5 minut od stanice.

santa marinella kam z říma k moři

Fregene

Letovisko Fregene leží severně od Ostie. Oblíbeným je hlavně u mladých, protože se tu nachází spousta barů a nočních klubů. Vyhlášený je bar Singita Miracle Beach Club, kde večer rozprostřou polštáře po celé pláži a při západu slunce zazní gong.

Jak na pláž ve Fregene z Říma? Vlakem z nádraží Termini pojedete na Fregene, kde vystoupíte ve stanici Maccarese – Fregene. Odtud se svezete místním autobusem, který jezdí v pravidelných čtvrthodinových intervalech.

Anzio

Anzio najdete jižně od Říma. Je sice krapet dál, ale cesta se vyplatí. Čisté pláže a voda získaly ocenění Bandiera Blu za kvalitu, čistotu a šetrnost k životnímu prostředí. Až vás nebude bavit relaxování na pláži, prozkoumejte zříceninu starobylé vily císaře Nera.

Jak na pláž Anzio z Říma? Do Anzia se dostanete vlakem z nádraží Termini do stanice Anzio Colonia. Na několik pěkných pláží je to odtud už jen pár kroků. Chcete na pláži víc soukromí? Vystupte až v další stanici Nettuno.

kam z říma k moři anzio

Sebaudia

Městečko Sebaudia se nachází ještě jižněji od Anzio. Spojení sem z Říma není úplně ideální. To je důvod, proč nejsou zdejší pláže přeplněné.
Jak na pláž Sebaudia z Říma? Na nádraží Termini nasednete na vlak do Priverno-Fossanova a autobusem COTRAL pojedete do Sebaudia. Na pláž se dostanete po dřevěných schodech.

Ladispoli

Ladispoli je letovisko severně od Říma s dlouhou pláží.

Jak na pláž Ladispoli z Říma? Vezmete si vlak z většiny stanic v Římě do stanice Cerveteri-Ladispoli. U pláže jste za 10 minut.

Další tipy, jak si užít Řím ještě o něco víc

Typickým hodně neformálním pozdravem je ciao (něco jako naše čau nebo německé servus). V obchodech a starší lidi je lepší zdravit formálněji:

 • Biongiorno – Dobrý den
 • Buona Sera – Dobrý večer
 • Grazie – Děkuji
 • Gelato – Zmrzlina
 • V Itálii je obvyklé dávat 2-3 polibky na tvář.
 • Nebuďte zaskočení odpolední siestou, tzv. riposino. Obvykle bývá mezi 13-16 h v menších městech nebo menších obchodech.
 • Mějte u sebe hotovost, hlavně mince. V Římě vás pustí na záchod i v restauracích. Za drobný poplatek.
 • Když už jsem u toho WC, na velké části míst není WC s prkýnkem.
 • Pozor na pouliční prodejce. Hlavně u Kolosea, kde se vám budou snažit prodat vstupenky za vyšší cenu.
 • Hlídejte si věci. Krade se všude. Jen v tom Římě se krade krapet víc.
 • Zvolte pevnou obuv. Řím je typický svými nerovnými dlážděnými chodníky.

Mapa Říma

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Říma. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Římě. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy, jak si užít cestování do Říma. Máte dotaz? Ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Vytvořili jsme podrobného průvodce Vatikánem, kde se dozvíte vše, co potřebujete před návštěvou vědět.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Pak se vám bude hodit itinerář pro Řím za jeden den.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

Nejčastější dotazy: Cestování do Říma

Jak se dopravovat po Římě?

Doprava v Římě se nijak neliší od ostatních velkých měst v Evropě. Jen je často hlučnější a špinavější. Zjistěte více v podrobném průvodci, který vás provede nejen dopravou do Říma (letadlo, autobus, vlak, auto), ale taky parkováním v Římě a veřejnou dopravou.

Kam vyjet z Říma k moři?

Stačí jen pár desítek minut a jste u moře. V článku zjistíte tipy na nejznámější plážová letoviska včetně popisu, jak se dostat z Říma k moři.

Kde se v Římě dobře najíst?

V Římě si přijde na své každý milovník dobrého jídla. V článku sdílíme tipy, kam v Římě na jídlo + informace, jak se pohybují ceny a italské stravovací zvyky, které se vám budou při stolování hodit. Čtěte více v článku.

14 názorů na “Řím bez cestovky: 35+ tipů, jak si užít Řím a cestování do Říma 2024 – průvodce”

 1. dobrý den Blanko, mám rezervaci Roma passu na 48 h ,v aplikaci je uvedeno místo setkání na letišti Ciampio…musím opravdu jen na tom letišti nebo mohu třeba na
  Turistické informace Minghetti? Přiletíme v noci a kartu chceme vyzvednout další den …a nechce se nám z centra kde bydlíme zase na letiště….a ještě ke všemu přiletím na FCO a museli bychom na Ciampio.

  děkuji za odpověď Šárka 🙂

  1. Dobrý den Šárko,

   to je divné, protože na letišti Ciampino se právě vyzvedává málokdy. 🙂 To spíš budě nějaký technický šotek, protože ať objednáte kdekoliv, vyzvednutí je možné vždy na více místech včetně tur.informací Minghetti na Via del Corso. Většina lidí přiletí na Fiumicino, tak vyzvedne tady nebo pak v centru. Ale určitě nebude problém vyzvednout i jinde – stačí přinést rezervaci s OP.

   Ať se v Římě líbí. 🙂

 2. Ahojte, máte super stránky! Jsem rád, že jsem na ně narazil
  Prosím, jak je to v Římě s pohybem metrem, pokud bych si do něj chtěl přibrat kolo?

  1. Ahoj Dane,

   moc děkujeme, to nás těší :).

   Metro je v Římě stejné jako například v Praze, jen špinavější :). Bývá ale docela plné, zvlášť poblíž centra a Vatikánu. Pokud by bylo potřeba, přikládám odkaz na stránky městské dopravy v Římě: https://www.atac.roma.it/

 3. Ahoj díky za skvělé podrobné informace vybrali jsme 3 denní trip + 1 den k mori moc nám to pomohlo. Taxi stojí už 50E, ale v noci z letiště ideál. Vlak na letiště Leonardo Express u 4 lidi nabídl slevu 10E za osobu. Lístky se koupí pohodlne v automatu jen pozor je tam více společnosti. Vatikánská muzea začátkem května hlava na hlavě! S průvodcem se člověk dostane kdykoliv jen si připlatí. Bydlení v apartmánu přes Booking hned u nádraží bylo ok, jen je tam trochu tmavo a binec, cítili jsme se ale bezpecne, dělají skvělý kebab. Všechny památky až na výjimky pěšky denně 12-15km.

 4. Dobrý den, chápu dobře, že karta na 72h. platí např. od pondělí 17h. do čtvrtka 17h.
  Někde jsem četla, že do středy.
  Děkuji

  1. Dobrý den,

   karta Roma Pass 72 hodin platí po 72 hodin od první aktivace (prvního vstupu do památky nebo prvního použití v MHD). V tomto případě tedy do čtvrtka, do středy by platila Roma Pass 48 hodin.

 5. Dobrý večer, chystáme se do Říma v květnu chci se zeptat mám dvě deti do 25 let jestli se vyplatí kupovat 48h, nebo 72 h karty a jaká je jich cena???
  A kolik stojí ty patrový turisticky autobusy po Řimu.

 6. Dobrý den, ještě doporučení, vstupy do muzeí objednávejte min. jeden den dopředu (galerie Borghesse, Vatikánské muzeum, palatinské muzeum, Andělský hrad, i Kolosseum aj.), ještě lépe z domova před odjezdem, může se stát, že v době kdy přijdete k památce, tak vás nepustí dovnitř, protože mají plno a vám řeknou ať přijdete později a vám to nabourá program, vstupu do kostelů a bazilik jsou zdarma a bez problému s prohlídkami s výjimkou Basiliky sv. Petra ve Vatikánu. Nám se vyplatilo cestovat po Římě autobusy, jízdní řády neexistují, ale nikdy jsme nečekali déle než deset minut. Je třeba si dávat pozor na nástupní místo čísla autobusů, zastávka se jmenuje stejně, ale nastupuje se o padesát metrů dále. Podle počtu osob zvažte cestu z letiště taxíkem, mají jednotnou cenu po celém centru Říma (z Ciampone 30 euro) K ceně jídla, my jsme večeřeli od 10 (piza, těstoviny) do 25 (líčka, hovězí) eur na osobu, pivo 6 eur, aperol 6 – 10 eur

 7. Pozdvihnu či doplním pár věcí.

  Pokud nestíháte s obědem a dostanete se k němu až třeba v 15:00 tak už se těžko hledá restaurace která vás obslouží.

  Na autobusy opravdu není spoleh, v některých ani nejde označit lístek.

  Potkali jsme dále dost nefunkčních automatů na jízdenky, turnikety a zavřené vstupy do metra třeba jen kvůli nefunkčnímu eskalátoru.

  Záchody snad v 90% neměli prkýnko, když musíš tak si prostě musíš sednout přímo na mísu.

  Doporučujeme si plánovat vše alespoň den dopředu včetně rezervací (den předem většinou stačí) a otvíracích hodin.

  Moc chodců si tu na červenou na přechodu nehraje. Prostě nic nejede, tak jdu já a když už tak auto mě pustí.

  Docela často potkáte v Římě tekoucí hydrant. Je to pitná a docela dobrá voda tak doplňujte pitný režim.

  Téměř všude se dá platit kartou takže s hotovostí to nemusíte přehánět.

  Noste pořád u sebe potvrzení o covid očkování/testu, tzv. green pass. Chcou to po vás prakticky všude a někde i s občankou.

  To je asi tak vše. Pokud si na něco vzpomenu tak doplním.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *