14 tipů na památky starověkého Říma (2024) + mapa

památky starověkého Říma

Na památky starověkého Říma jsme se při první návštěvě Říma těšili nejvíc. A vlastně i při té druhé.

Člověku při pohledu na ně žasne. Jak mohl někdo už v té době vytvořit něco tak impozantního, jako je Koloseum nebo Trajanovy trhy? Jak asi probíhal veřejný život ve Forum Romanum, který sledovala šlechta z Palatinova pahorku? O to zábavnější je objevování dlouhé historie Říma. 

Pokud to máte podobně jako my, podívejte se na našich 14 tipů na památky starověkého Říma.

Jak si užít návštěvu Říma

Pokud nechcete strávit čekáním hodiny, rezervujte si vstupenky na nejoblíbenější místa předem – u památek níže najdete konkrétní tipy a odkazy, jak si vstupenky rezervovat.

Rezervujte si ubytování poblíž nádraží Termini, odkud se dostanete na letiště a zároveň jste jen kousek od centra Říma. Mezi nejlepší hotely poblíž nádraží Termini patří:

 • Hotel Borromeo – útulné dobové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací (pro 2-4 osoby); pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra; krásná střešní terasa s posezením a lehátky
 • The Hive hotel – trendy hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • hu Roma Camping in Town  ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA: Soukromý transfer z letiště je nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Říma. Nejoblíbenějším způsobem transferu jsou autobusy – na výběr je několik přepravců, z nichž jsou nejspolehlivější autobusy přepravce SIT Bus-Shuttle. Staví u Vatikánu a na nádraží Termini. Na místě jen ukážete jízdenku v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším. Třetí a nejrychlejší možností jsou vlaky Leonardo Express.

Které památky starověkého Říma stojí za návštěvu?

Všechny, ale tolik času nemáme, tak si tady ukážeme ty nejzajímavější a nejvíce zachovalé, které vám přiblíží, jak se v Římě ve starověku žilo.

Koloseum

Koloseum toužíme vidět všichni. Impozantní stavba, u kterého má člověk tak velká očekávání, až se bojí, že bude naživo zklamaný.

A nebyli jsme. Koloseum je jedno z těch míst, které velká očekávání naplní nebo je i předčí.

Dech nám popravdě vyrazily i odpadky okolo a spousta pouličních prodejců se selfie tyčemi. To se na fotkách Kolosea už nevidí.

Koloseum Řím

Koloseum bylo původně známé jako Flaviánský amfiteátr, který postavil zakladatel Flaviánské dynastie, císař Vespasianus v roce 80 našeho letopočtu.

Stavba je dokonalým příkladem starověkého inženýrství. Očíslované vstupní oblouky a sezení ve třech příkrých vrstvách (v nejvyšší části seděly ženy a děti). Koloseum pojmulo až 80 tisíc diváků. Nad hlavou poskytovala stín divákům plátěná markýza.

Pod arénou vybudovali síť podzemních chodeb neboli hypogeum, která sloužila jako ohrada pro zvířata a podzemní vchod pro gladiátory z nedaleké školy gladiátorů.

Flaviánský amfiteátr byl více než 500 let centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů a dokonce byl zaplaven pro falešné námořní bitvy. Ve středověku se název amfiteátru změnil na Koloseum, aby odkazoval na kolosální sochu římského císaře Nera, která stála poblíž.

Možná vás překvapí, kolik z Kolosea chybí. Částečně je to způsobené z nepoužívání a zemětřesení, ale taky byl zdejší mramor využívaný k výrobě jiných staveb. Například ke stavbě Vatikánu.

památky starověkého Říma

Pokud vám zbyde chvilka, zajděte ke Koloseum taky večer, kdy je nádherně nasvícené.

 • Vstupné do Kolosea (včetně Forum Romanum a Palatinova pahorku): plné vstupné 16 €, snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 €, vstupné zdarma s Roma Pass + 2 € za online rezervaci; vždy je poplatek 2 € za online rezervaci
 • Vstup zdarma pro všechny první neděli v měsíci – rezervace předem není možná
 • Součástí Roma Pass: Ano (více informací, kde rezervovat s Roma Pass najdete tady)
 • Rezervace předem: Není nutná, ale na místě je k dispozici pouze omezený počet vstupenek.
 • Otevírací doba: 2. ledna-28. února 9:00-15:30, 1. března-25. března 9:00-17:30, 26. března-31. srpna 9:00-19:15, 1. září-30. září 9:00-19:00, 1. října-28. října 9:00-18:30, 29. října-31. prosince 9:00-16:30
 • Jak se dostat ke Koloseu: metro linka B – zastávka Colosseo, autobus – linky 75, 81, 175, 204, 673, tramvaj – linka 3

Upozornění: Děti do 18 let a ZTP s doprovodem mají vstup zdarma a vyzvednou si vstupenky na místě v pokladnách v Koloseu nebo Forum Romanum.

Hned naproti Koloseu najdete Palatinův pahorek a Forum Romanum (obě místa tvoří jeden archeologický park a mají společný vstup). V rámci vstupenky do Kolosea můžete navštívit taky Forum Romanum a Palatinův pahorek. Další úžasné památky starověkého Říma.

TIP: Vstupenky do Kolosea je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

Pro více informací čtěte náš předchozí článek o Koloseu v Římě.

Palatinův pahorek

Palatinův pahorek je mýtické rodiště Říma. Dle legendy tady Romulus založil město v roce 753 před naším letopočtem. Později se stal sídlem císařského paláce, bohatých patrijů a generálů celebrit. Víte, odkud je odvozené slovo palác? Od latinského názvu pro kopec neboli palatium.

památky starověkého Říma - Palatinův pahorek

Palatinův pahorek, jak ho vidíme dnes, tvoří převážně ruiny z rozlehlého paláce císaře Domitiana. Z balkonu na severovýchodě Palatinu je skvělý výhled na Forum Romanum.

památky starověkého Říma - Palatinův pahorek
památky starověkého Říma - Palatinův pahorek

Forum Romanum

Forum Romanum představují rozsáhlé ruiny mezi Palatinovým pahorkem a Koloseem. V dobách starověkého Říma to tady žilo. Areál velkých chrámů, soudů, úřadů a hlučných veřejných náměstí. Několik budov se podařilo uchovat ve skvělém stavu.

památky starověkého Říma - Forum Romanum

Můžete obdivovat Titův oblouk, původní sídlo římského senátu Curia, jeden z nejimpozantnějších triumfálních oblouků Říma, sloupy Saturnova chrámu, pevnosti Knox, kde se uchovávaly zásoby zlata a stříbra, Caesarův chrám, kde byl Caesar po jeho vraždě v Largo Argentina roku 44 před naším letopočtem spálen.

Forum Romanum památky starověkého Říma

TIP: Vstupenky do Kolosea je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

Vstupenku si pak můžete vytisknout nebo jí jednoduše oskenovat z mobilu při vstupu. U Kolosea půjdete vstupem vpravo vyhrazeným pro jednotlivce.

Konstantinův oblouk

Konstantinův oblouk nepřehlédnete – nachází se mezi Koloseem a Palatinovým pahorkem. Postavili jej v roce 315 jako památku na počest vítězství Konstantina I. Velikého v bitvě u Milvianského mostu. Je volně přístupný.

Konstantinův oblouk - památky starověkého Říma
Konstantinův oblouk – pohled z Kolosea

Rádi byste ušetřili na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Podívejte se na turistické karty Roma Pass a Roma and Vatican Pass, se kterými máte vstupy do řady památek zdarma včetně městské dopravy a jízdy vyhlídkovým autobusem. Srovnání obou karet najdete v mém předchozím článku.

Circus Maximus

Circus Maximus je známé římské sportoviště, kde se odehrávaly především závody vozů. Areál má rozlohu 600 metrů na délku a 225 metrů na šířku, takže svého času pojmul až 300 000 diváků. Circus Maximus sousedí s Palatinovým pahorkem a z druhé strany se nachází kopec Aventino.

Circus Maximus a po pravé straně Palatinův pahorek
Circus Maximus a po pravé straně Palatinův pahorek

Z Circus Maximus moc nezůstalo. Zachovala se jen obrovská terasa. Parkem se můžete projít zdarma, ale k archeologickým vykopávkám se platí vstupné.

 • Vstupné: Plné vstupné 5 €, snížené vstupné 4 € (EU občané 18 – 25 let)
 • Otevírací doba: úterý-neděle 09:30-19:00 v létě, úterý-neděle 9:30-16:30 v zimě (konec října až březen)
 • Jak se dostat k Circus Maximus? Metro – linka B → zastávka Circo Massimo nebo 15 minut pěšky od Kolosea (za Konstantinovým obloukem rovně)
 • Rezervace: Ne
 • Součástí Roma Pass: Ano

Caracallovy lázně (Terme di Caracalla)

Caracallovy lázně nechal postavit ve 3. století Markus Aurelius. Ve starověku se jednalo o jeden z největších a nejzajímavějších termálních komplexů. Lázně zahrnovaly bazény, tělocvičny, knihovny, galerie, obchody a zahrady. Pojmuly až 1600 lidí.

I když nejsou dobře značené a často nevíte, na co se díváte, jsou natolik obrovské, že získáte dobrou představu o tom, jak gigantické původně musely být.

Caracallovy lázně památky starověkého Říma
 • Vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 2 € (EU občané 18 – 25 let)
 • Vstup zdarma pro všechny první neděli v měsíci – rezervace předem není možná
 • Otevírací doba: úterý-neděle 09:00-19:00 (liší se dle období – přesný čas si zarezervujete; poslední vstup hodinu před)
 • Jak se dostat: Metro – linka B → zastávka Circo Massimo, bus → linky 118, 160, 628 nebo 15 minut pěšky od Circus Maximus
 • Rezervace: Není povinná, ale je možné rezervovat za dodatečný poplatek 2 € – rezervace do Caracallových lázní
 • Součástí Roma Pass: Ano

Ubytování v Římě 😴

Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Trajanovo forum – Museo dei Fori Imperiali

Trajanovy trhy (Mercati di Traiano) na svazích kopce Quirinal byly dominantním středobodem Trajanova fóra ze začátku 2. století, které bylo poslední a nejokázalejší z císařských fór.

Původně se předpokládalo, že se jednalo o starobylé nákupní centrum, ale vědci teď věří, že byly navrženy pro umístění správných úřadů fóra.

muzea v Římě

Ať už to bylo jakkoliv, samotná budova je obrovský kolos, který vás na živo ohromí svou velikostí i tím, jak zachovalá po staletí zůstala. Nádherná stavba, která by si zasloužila víc pozornosti. Navíc leží jen pár minut od Kolosea.

Trajanovy trhy památky starověkého Říma
 • Vstupné: plné vstupné 16 €, snížené vstupné 12 € (EU občané 18 – 24 let)
 • Otevírací doba: Denně 9:30-19:00
 • Jak se tam dostat: Metro linka B → zastávka Colosseo nebo Cavour, bus – linky 40, 53, 60, 64, 70, 80, 85, 57, 117, 170, 175, 186, 271, 571, 810, H, N7, N8, N9, N15, N18 → zastávka Piazza Venezia
 • Rezervace: Ne
 • Součástí Roma Pass: Ano

Andělský hrad a Andělský most

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad (Castelo Sant´Angelo), které se přezdívá Hadriánova hrobka. Hadrián byl římský císař, který nechal pevnost postavit v roce 139 našeho letopočtu jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu.

Papežství ho poté převzalo, opevnilo a používalo kostel jako své útočiště.

Andělský hrad Řím

Název hradu je odvozený na základě vize anděla, kterou tady měl papež Řehoř v roce 590. Dnes je Andělský hrad oblíbeným muzeem, kde se dozvíte více o dlouhé a bouřlivé historii a pokocháte honosnými papežskými byty.

Andělský hrad Řím

Od Andělského hradu pokračujte po Andělském mostě (Ponte Sant´Angelo), který vybudovali starověcí Římané, ale andělé tu jsou až od roku 1600. A právě andělé představují Křížovou cestu a 12 zastávek na cestě k ukřižování Ježíše Krista.

 • Vstupné do Andělského hradu: plné vstupné 16 €, snížené vstupné 3 € (EU občané 18 – 24 let); první neděli v měsíci vstup pro všechny zdarma (rezervace není potřeba)
 • Otevírací doba: úterý-neděle 9:00-19:30 (prodejna vstupenek zavírá v 18:30)
 • Jak se dostat k Andělskému hradu: Autobus – linky 23, 34, 49, 64, 87, 280, 492, 926, 990
 • Rezervace: O prázdninách a víkendech se doporučuje rezervovat předem (poplatek za rezervaci 1 €). Doporučuji rezervovat kdykoliv v sezóně od dubna do října – už v dubnu tu jsou fronty.
 • Součástí Roma Pass: Ano

Pantheon

Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů. Známý je svou kopulí, která je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě.

Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy.

V horní částí kopule je otvor o průměru 9 metrů, kterým se kromě dveří dostává jediné denní světlo dovnitř kostela.

památky starověkého Říma / Pantheon

Pantheon je dokonce nejstarší budovou na světě, která se stále používá. Právě to asi zapříčinilo, že se uchoval v tak dobrém stavu do současnosti.

Pantheon v Římě
Pantheon v Římě
 • Kde leží? Piazza della Rotonda
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A → zastávka Barberini
 • Jaká je otevírací doba? Pondělí-sobota 8:30-19:30, neděle 9:00-18:00, státní svátky 9:00-13:30 (Poslední vstup 15 minut předem)
 • Kolik je vstupné? Od 3. 7. 2023 je vstup do Pantheonu zpoplatněný. Vstupné je 5 € a snížené vstupné 2 € pro mladé 18-25 let. Vstup zdarma první neděli v měsíci. Rezervace je možná zde.

Sacra di Largo Argentina

Sacra di Largo Argentina představuje ruiny čtyř chrámů z období republikánů, kde Brutus a jeho spiklenci ubodali Julia Caesara k smrti v roce 44 před naším letopočtem. Dnes je to místo kousek od rušného dopravního uzlu a domov kočičí rezervace, o kterou se tady stará místní organizace.

 • Kde leží? Largo di Torre Argentina
 • Jak se tam dostanu? Autobusy 40, 46, 62, 64, 70, 81, 87, 186, 492 a 810
 • Jaká je otevírací doba? Volně k vidění od zábradlí
 • Kolik je vstupné? Zdarma

Ubytování v Římě 😴

hu Roma Camping in Town

Klimatizované bungalovy s bazénem

Hotel Hive

4* hotel s výbornou dostupností a bazénem

Diokleciánovy lázně

Diokleciánovy lázně, historické sídlo Národního římského muzea, leží v těsně blízkosti Palazzo Massimo. Ve 4. století bývaly největším a nejokázalejším lázeňským komplexem ve starověkém Římě, které pojmulo až 3000 lidí najednou.

Údajně byly dokonce větší než Caracallovy lázně. Diokleciánovy lázně najdete hned vedle hlavního nádraží Termini.

Diokleciánovy lázně památky starověkého Říma

V muzeu si můžete prohlédnout sbírku starověkých římských nápisů a psaných textů. Nenechte si ujít ani kostel Santa Maria degli Angeli, který navrhl Michelangelo, ale rok poté zemřel a baziliku dokončil jeho žák Jacopo Lo Duca.

Venku se pak rozprostírá nádherný otevřený prostor Michelangelo Cloister neboli Michelangelův klášter. Ten už sice nepatří do starověkého Říma, ale je součástí komplexu a určitě stojí za vidění.

Diokleciánovy lázně památky starověkého Říma
 • Kde leží? Via Enrico de Nicola, 78
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A nebo B → stanice Termini, autobus C2, H, 36, 38, 40, 64, 86, 90, 92, 105, 170, 175, 217, 310, 360, 714 a 910
 • Jaká je otevírací doba? Úterý-pátek 14:00-19:45, sobota-neděle 10:30-19:45 (poslední vstup v 19:00)
 • Kolik je vstupné? 12 € (8 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci kombinované vstupenky pro Národní římské muzeum, 8 € (2 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci běžné vstupenky
 • Vstup zdarma pro všechny první neděli v měsíci – rezervace předem není možná
 • Rezervace: není nutná
 • Součástí Roma Pass: Ano

Bazilika Santa Maria Maggiore

Bazilika Santa Maria Maggiore je jednou ze čtyř papežských bazilik a zároveň patří mezi nejstarší baziliky v Římě. Najdete jí na místě zázračného sněžení na vrcholu kopce Esquiline.

Podle legendy se papeži Liberiovi zjevila Panna Marie a řekla mu, aby postavil kostel na místě, kde další ráno najde sníh. Tou dobou bylo léto a pravděpodobnost tak byla téměř nulová. Přesto sníh napadl právě tady a bazilika byla postavená.

Sněžení se připomíná vždy 5. května uvolněním tisíců bílých okvětních lístků.

bazilika Santa Maria Maggiore Řím

V bazilice bylo pohřbeno několik papežů a slavný umělec Gian Lorenzo Bernini. Interiér baziliky je vyzdobená mozaikami z 5. století, které vyobrazují 36 scén ze Starého zákona.

bazilika Santa Maria Maggiore Řím
 • Kde leží? Piazza Santa Maria Maggiore
 • Jak se tam dostanu? Zastávka metra Termini
 • Jaká je otevírací doba? 7:00-18:45
 • Kolik je vstupné? Zdarma
 • Rezervace: Ne

Cesta Via Appia Antica

Antická cesta Via Appia Antica je stará přes 2000 let. V té době byla nejslavnější silnicí ve starověkém městě. Byla dlouhá 540 km a propojovala Řím s jižním jadranským přístavem Brindisi. Dnes jsou hlavní atrakcí katakomby, které leží pod ní.

Via Appia Antica

Římské katakomby (Catacombe di Roma)

Katakomby jsou podzemní chodby, které se po staletí využívaly jako pohřebiště židovských, pohanských a raně křesťanských římských občanů od druhého do pátého století. Byly zde uloženy stovky tisíc lidí včetně desítek mučedníků a 16 papežů.

katakomby San Callisto / katakomby v Římě
katakomby San Callisto

Největší a nejoblíbenější jsou katakomby San Callisto. Návštěvy tady stejně jako v ostatních katakombách probíhají s průvodcem. Ve 20 m dlouhých podzemních tunelech by se asi nechtěl nikdo ztratit.

Za vidění stojí taky katakomby ze San Sebastiana, které obsahují několik podzemních mauzoleí a spoustu starověkých grafitů věnovaných svatému Petru a Pavlovi.

Nedaleko odtud stojí bazilika San Sebastiano, která obsahuje jeden ze šípů použitých k zabití svatého Sebastiana.

 • Kde? U obou míst stejné: Via Appia Antica 110/126
 • Jak? Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine
 • Jaká je otevírací doba? Katakomby San Callisto pondělí-úterý a čtvrtek-neděle 9:00-12:00 a 14:00-17:00, katakomby San Sebastian pondělí-sobota 10:00-17:00
 • Kolik je vstupné? U obou míst stejné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7 – 16 let)

Rezervace vstupenek

Powered by GetYourGuide

Památky starověkého Říma – MAPA

Většina památek starověkého Říma leží poblíž sebe – Caracallovy lázně, Circus Maximus, Koloseum, Forum Romanum, Palatinův pahorek, Trajanovo forum a další císařská fora, Pantheon i Andělský hrad. Pohodlně je projdete pěšky.

Diokleciánovy lázně najdete asi 40 minut od Kolosea nebo Pantheonu. Hned vedle nádraží Termini. Ke katakombách si budete muset zajet dál, ale pokud vás zajímá římské podzemí, stojí to za to. V létě je tu navíc příjemný chládek.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu muzeí, památek a atrakcí, co navštívit a vidět v Římě. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Římě. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se ubytovat v Římě

 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • Hotel Borromeo – 3* hotel s klimatizací a střešní terasou; pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra
 • Hive hotel – 4* hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
 • hu Roma Camping in Town  ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar

Ubytování v Římě 😴

Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Toto byly naše tipy na památky starověkého Říma. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro nejlepší muzea v Římě.

Vytvořili jsme podrobného průvodce Vatikánem, kde se dozvíte vše, co potřebujete před návštěvou vědět.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 1 den nebo Řím za 3 dny.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

15 názorů na “14 tipů na památky starověkého Říma (2024) + mapa”

 1. Ahoj Markéto,

  jedeme do Říma 10.-15.5.2024 koupili jsme si Rome & Vatican Pass. Do Vatikánu jsme si zarezervovali vstupy bez problému, ale do Kolosea se mi to nedaří. Můžeš mi napsat kde si mužů zarezervovat termín a hodinu návštěvy Kolosea.

  Děkuji

  Michal

 2. Dobrý den, chci se zeptat, má senior nad 65 let nějaké slevy? My jedeme v červnu, dočetla jsem se , že první neděli v měsíci jsou nějaké památky zdarma. Když počítám, tak mi přijde, že Roma Pass se mi úplně nevyplatí. Vychází nám tam, neděle a pondělí. Děkuji za odpověď. Markéta

 3. Dobrý den Blanko,
  Vaše stránky jsou úplně super, měl bych jeden dotaz: Jak je to s uplatněním Roma passu při prohlídce Colosea s průvodcem. Nikde jsem o tom nenašel zmínku, spíše se mi zdá, že se na to nevztahuje. Normální prohlídky jsou ale do konce roku obsazené.
  Děkuji za odpověď.
  Mirek

  1. Dobrý den Mirku,

   předně moc děkuju :).

   Co se týká Roma Pass, tak to píšete správně – na prohlídky s průvodcem se nevztahuje. Vstupenky do Kolosea se vypisují měsíc předem, nejsou vypsané do konce roku (šedé políčko znamená, že ještě není uvolněný termín).
   Zrovna se uvolnily termíny s Roma Pass: https://ecm.coopculture.it/index.php?option=com_snapp&view=event&id=7D8772B8-1D4C-5766-0483-016CAFC55142&catalogid=577EE60C-C16D-67DA-4942-017C7D6D0AED&lang=it

 4. Mirka K. (ještě k tomu Andělskému hradu):

  Pokud by byla potřeba rezervace (někde píšete, že o víkendu už nutné, někde obecně, že není potřeba), nedaří se mi na stránkách Andělského hradu zadat, že máme Roma Pass. 🙁 Nezkoušela jste to, prosím?

  Děkuji!
  Mirka K.

 5. Dobrý den,

  nejprve vám chci poděkovat za úžasné stránky! 🙂

  Je opravdu nutné dělat si rezervaci do Andělského hradu? Máme rezeraci do Vatikánských muzeí na sobotu od 17:00 a rádi bychom se cestou tam v klidu prošli a mimo jiné se zastavili na Andělském hradu (máme Roma Pass). Ale lepší by bylo nespěchat na další konkrétní čas.

  Předem děkuji za odpověď a mějte se krásně!
  Mirka K.

  1. Dobrý den Mirko,

   nejprve moc děkuji :).

   Děkuji za dotaz – upravila jsem to, ať je to jasné a aktuální. Rezervace není nutná, ale doporučuje se. Pokud budete chtít rezervovat předem, s Roma Pass rezervujete zde. Nevybíráte si konkrétní čas. Záleží, v kolik přijdete. Počítám tak mezi 14-15 hodinou – podle mých zkušeností tu ještě kolem 14. hodiny byly v týdnu v dubnu fronty.

   Mějte se hezky a ať se dovolená v Římě vydaří :).

   Blanka

 6. Dobrý den, už jsem se někde ptala, ale nemůžu najít, u kterého článku, máte jich tolik a tak detailních, že jsem se ztratila 🙂 Dá se Omnia Card vyzdvihnout i na letišti Fiumicino nebo jen v infocentrech přímo u památek? A je momentálně nějaké covid opatření v Itálii nebo je tam zcela bezrouškovo a nemusím mít sebou žádné potvrzení a vybavení? Děkuji moc, výlet se mi valem blíží, tak ještě honem hledám. A u vás je to prostě nejobsáhlejší a nejaktuálnější. Skoro se až divím, že za to nechcete nějaké příspěvky, za tu práci, co si s tím dáváte.

  1. Dobrý den Míšo,

   překopíruju odpověď sem: Co se týká karty Omnia, bohužel ne. Karta Omnia se dá vyzvednout pouze v centru města mezi 9-16 h. Jedinou možností je Roma Pass (ten se dá vyzvednout na letišti) a k tomu přikoupit Vatikánská muzea.

   Covid opatření: žádná nejsou. Nošení masek je doporučováno, ale nikdo je nenosí. Podobně jako u nás. Přikládám odkaz na stránky českého MZV, kam se vždycky díváme pro aktuální informace o daném státu: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/italie/cestovani/covid_19.html

   Moc děkuji, jsem ráda, že naše zkušenosti pomáhají zase dál. Stránky podpoří i podobný komentář, jako jste napsala :).

   Ať se dovolená v Římě vydaří co nejlépe :).

   Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *