památky starověkého Říma

14 tipů na památky starověkého Říma

Na památky starověkého Říma jsme se při první návštěvě Říma těšili nejvíc. A vlastně i při té druhé. Člověku při nich prostě vždy spadne slánka. Jak mohl někdo už v té době vytvořit něco tak impozantního, jako je Koloseum nebo Trajanovy trhy? Jak asi probíhal veřejný život ve Forum Romanum, který sledovala šlechta z Palatinova pahorku? O to zábavnější je objevování dlouhé historie Říma. 

Aktualizováno 25. 3. 2022

Pokud to máte podobně jako my, mrkněte na našich 14 tipů na památky starověkého Říma, které vás určitě budou bavit.

Které památky starověkého Říma stojí za návštěvu?

Všechny, ale tolik času nemáme, tak to zkrouhneme na ty nejzajímavější a nejvíce zachovalé, které vám přiblíží, jak se v Římě ve starověku žilo.

Koloseum

Koloseum toužíme vidět všichni. Kolos, u kterého má člověk tak velká očekávání, až se bojí, že bude naživo zklamaný. A nebyli jsme. Koloseum je jedno z těch míst, které velká očekávání naplní nebo je i předčí. Dech nám popravdě vyrazil i ten bordel okolo a milion pouličních prodejců se selfie tyčemi. To se na fotkách Kolosea už nevidí.

Koloseum návštěva / Koloseum vstupné

Koloseum bylo původně známé jako Flaviánský amfiteátr, který postavil zakladatel Flaviánské dynastie, císař Vespasianus v roce 80 n. l. Stavba je dokonalým příkladem starověkého inženýrství, nad kterým zůstává rozum stát. Očíslované vstupní oblouky a sezení ve třech příkrých vrstvách (v nejvyšší části seděly ženy a děti). Pojme až 80 tisíc diváků. Nad hlavou poskytovala stín divákům plátěná markýza. Pod arénou vybudovali síť podzemních chodeb neboli hypogeum, která sloužila jako ohrada pro zvířata a podzemní vchod pro gladiátory z nedaleké školy gladiátorů.

Flaviánský amfiteátr byl více než 500 let centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů a dokonce byl zaplaven pro falešné námořní bitvy. Ve středověku se název amfiteátru změnil na Koloseum, aby odkazoval na kolosální sochu římského císaře Nera, která stála poblíž.

Možná vás překvapí, kolik z Kolosea chybí. Částečně je to způsobené z nepoužívání a zemětřesení, ale taky byl zdejší mramor využívaný k výrobě jiných věcí. Například ke stavbě Vatikánu.

památky starověkého Říma

Pokud vám zbyde chvilka, omrkněte Koloseum večer, kdy je nádherně nasvícené.

Hned naproti Koloseu najdete Palatinův pahorek a Forum Romanum (obě místa tvoří jeden archeologický park a mají společný vstup). Všechna místa můžete navštívit v rámci jedné kombinované vstupenky. Rezervace předem je povinná.

Podrobného průvodce Koloseem najdete v mém předchozím článku: Koloseum v Římě | Průvodce (vstupenky, otevírací doba, tipy)

Palatinův pahorek

Palatinův pahorek je mýtické rodiště Říma. Dle legendy tady Romulus založil město v roce 753 př. n. l. Později se stal sídlem císařského paláce, bohatých patrijů a generálů celebrit. Víte, odkud je odvozené slovo palác? Od latinského názvu pro kopec neboli palatium.

památky starověkého Říma

Palatinův pahorek, jak ho vidíme dnes, tvoří převážně ruiny z rozlehlého paláce císaře Domitiana. Nenechte si ujít výhled na Forum Romanum z balkonu na severovýchodě Palatinu.

Forum Romanum

Forum Romanum představují rozsáhlé ruiny mezi Palatinovým pahorkem a Koloseem. V dobách starověkého Říma to tady žilo. Areál velkých chrámů, soudů, úřadů a hlučných veřejných náměstí. Několik budov se podařilo uchovat ve skvělém stavu. Můžete obdivovat Titův oblouk, původní sídlo římského senátu Curia, jeden z nejimpozantnějších triumfálních oblouků Říma, sloupy Saturnova chrámu, pevnosti Knox, kde se uchovávaly zásoby zlata a stříbra, Caesarův chrám, kde byl Caesar po jeho vraždě v Largo Argentina roku 44 př. n. l. spálen.

Přeskočte frontu a objednejte si vstupenku na Koloseum s Forum Romanum a Palatinův pahorek online s možností zrušení zdarma 24 hodin předem. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

Konstantinův oblouk

Konstantinův oblouk nepřehlédnete – nachází se mezi Koloseem a Palatinovým pahorkem. Postavili jej v roce 315 jako památku na počest vítězství Konstantina I. Velikého v bitvě u Milvianského mostu. Je volně přístupný.

památky starověkého Říma

TIP: Rádi byste ušetřili nějaké to euro na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Mrkněte na turistické karty Roma Pass a Roma and Vatican Pass, se kterými máte vstupy do řady památek zdarma včetně městské dopravy a jízdy vyhlídkovým autobusem. Srovnání obou karet najdete v mém předchozím článku >>>.

Circus Maximus

Circus Maximus je nejznámějším z římských sportovišť a největším stadionem, kde se odehrávaly především závody vozů. Areál pojmul až 300 000 diváků díky své délce 600 metrů na délku a 225 metrů na šířku. Nachází se mezi kopci Aventino a Palatine.

Z Circus Maximus moc nezůstalo. Zachovala se jen obrovská terasa. Parkem se můžete projít zdarma, ale k archeologickým vykopávkám se platí vstupné.

památky starověkého Říma
 • Kde leží? Vialle delle Terme di Caracalla
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka B → zastávka Circo Massimo
 • Jaká je otevírací doba? UT-NE 09:30-19:00 v létě, UT-NE 9:30-16:30 v zimě (konec října až březen)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 5 EUR, snížené vstupné 4 EUR (EU občané 18 – 25 let)
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Caracallovy lázně (Terme di Caracalla)

Caracallovy lázně nechal postavit ve 3. století Markus Aurelius a byly svého času jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku. Zahrnovaly bazény, tělocvičny, knihovny, galerie, obchody a zahrady. Pojmuly až 1600 lidí. I když nejsou dobře značené a často nevíte, na co se díváte, jsou natolik obrovské, že získáte dobrou představu o tom, jak gigantické původně musely být.

 • Kde leží? Vialle delle Terme di Caracalla
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka B → zastávka Circo Massimo, bus → linky 118, 160, 628
 • Jaká je otevírací doba? UT-NE 09:00-19:00 (liší se dle období – přesný čas si zarezervujete; poslední vstup hodinu před)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 8 EUR, snížené vstupné 2 EUR (EU občané 18 – 25 let)
 • Rezervace: ANO, dodatečný poplatek 2 € – rezervace do Caracallových lázní
 • Součástí Roma Pass: ANO

Trajanovo forum – Museo dei Fori Imperiali

Trajanovy trhy (Mercati di Traiano) na svazích kopce Quirinal byly dominantním středobodem Trajanova fóra ze začátku 2. století, které bylo poslední a nejokázalejší z císařských fór. Původně se předpokládalo, že se jednalo o starobylé nákupní centrum, ale vědci teď věří, že byly navrženy pro umístění správných úřadů fóra.

Ať už to bylo jakkoliv, samotná budova je obrovský kolos, který vás na živo ohromí svou velikostí i tím, jak zachovalá po staletí zůstala.

muzea v Římě
 • Kde leží? Via IV Novembre, 94
 • Jak se tam dostanu? Metro linka B → zastávka Colosseo nebo Cavour, bus – linky 40, 53, 60, 64, 70, 80, 85, 57, 117, 170, 175, 186, 271, 571, 810, H, N7, N8, N9, N15, N18 → zastávka Piazza Venezia
 • Jaká je otevírací doba? PO-NE 9:30-19:00
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 15 EUR, snížené vstupné 13 EUR (EU občané 18 – 24 let)
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Andělský hrad a Andělský most

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad (Castelo Sant´Agelo), které se přezdívá Hadriánova hrobka. Hadrián byl římský císař, který nechal pevnost postavit v roce 139 n. l. jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu. Následně ho opevnilo a převzalo papežství, které používalo kostel jako své útočiště.

památky starověkého Říma

Název hradu je odvozený na základě vize anděla, kterou tady měl papež Řehoř v roce 590. Dnes je Andělský hrad oblíbeným muzeem, kde se dozvíte více o dlouhé a bouřlivé historii a pokocháte honosnými papežskými byty.

Rezervovat vstupenky do Andělského hradu online

Od Andělského hradu pokračujte po Andělském mostě (Ponte Sant´Angelo), který vybudovali starověcí Římané, ale andělé tu jsou až od roku 1600. A právě andělé představují Křížovou cestu a 12 zastávek na cestě k ukřižování Ježíše Krista.

 • Kde leží? Lungo teverre Castello 50
 • Jak se tam dostanu? Bus – linky 23, 34, 49, 64, 87, 280, 492, 926, 990
 • Jaká je otevírací doba? UT-NE 9:00-19:30 (prodejna vstupenek zavírá v 18:30)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 15 EUR, snížené vstupné 7 EUR (EU občané 18 – 24 let)
 • Rezervace: O prázdninách a víkendech ANO – rezervace do Andělského hradu
 • Součástí Roma Pass: ANO

Pantheon

Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů. Známý je svou kopulí, která je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě. Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy. V horní částí kopule je otvor o průměru 9 metrů, kterým se kromě dveří dostává jediné denní světlo dovnitř kostela.

Pantheon je dokonce nejstarší budovou na světě, která se stále používá. Právě to asi zapříčinilo, že se uchoval v tak dobrém stavu do současnosti.

památky starověkého Říma
 • Kde leží? Piazza della Rotonda
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A → zastávka Barberini
 • Jaká je otevírací doba? PO-SO 8:30-19:30, NE 9:00-18:00, státní svátky 9:00-13:30 (Poslední vstup 15 minut předem)
 • Kolik je vstupné? ZDARMA
 • Rezervace: Od roku 2021 nově platí, že si musíte o víkendech a svátcích zarezervovat své místo minimálně den předem. Rezervace vstupenky do Pantheonu.

Sacra di Largo Argentina

Sacra di Largo Argentina představuje ruiny čtyř chrámů z období republikánů, kde Brutus a jeho spiklenci ubodali Julia Caesara k smrti v roce 44 př. n. l. Dnes je to místo kousek od rušného dopravního uzlu a domov kočičí rezervace, o kterou se tady stará místní organizace.

 • Kde leží? Largo di Torre Argentina
 • Jak se tam dostanu? Autobusy 40, 46, 62, 64, 70, 81, 87, 186, 492 a 810
 • Jaká je otevírací doba? Volně k vidění od zábradlí
 • Kolik je vstupné? ZDARMA

Diokleciánovy lázně

Diokleciánovy lázně, historické sídlo Národního římského muzea, leží v těsně blízkosti Palazzo Massimo. Ve 4. století bývaly největším a nejokázalejším lázeňským komplexem ve starověkém Římě, které pojmulo až 3000 lidí najednou. Údajně byly dokonce větší než Caracallovy lázně. Diokleciánovy lázně najdete hned vedle hlavního nádraží Termini.

muzea v Římě

V muzeu si můžete prohlédnout sbírku starověkých římských nápisů a psaných textů. Nenechte si ujít ani kostel Santa Maria degli Angeli, který navrhl Michelangelo, ale rok poté zemřel a baziliku dokončil jeho žák Jacopo Lo Duca. Venku se pak rozprostírá nádherný otevřený prostor Michelangelo Cloister neboli Michelangelův klášter. Ten už sice nepatří do starověkého Říma, ale je součástí komplexu a určitě stojí za vidění.

 • Kde leží? Via Enrico de Nicola, 78
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A nebo B → stanice Termini, autobus C2, H, 36, 38, 40, 64, 86, 90, 92, 105, 170, 175, 217, 310, 360, 714 a 910
 • Jaká je otevírací doba? UT-PA 14:00-19:45, SO-NE 10:30-19:45 (poslední vstup v 19:00)
 • Kolik je vstupné? 12 € (8 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci kombinované vstupenky pro Národní římské muzeum, 8 € (2 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci běžné vstupenky
 • Rezervace: Není nutná
 • Součástí Roma Pass: ANO

Bazilika Santa Maria Maggiore

Bazilika Santa Maria Maggiore je jednou ze čtyř papežských bazilik a zároveň patří mezi nejstarší baziliky v Římě. Najdete jí na místě zázračného sněžení na vrcholu kopce Esquiline. Podle legendy se papeži Liberiovi zjevila Panna Marie a řekla mu, aby postavil kostel na místě, kde další ráno najde sníh. Tou dobou bylo léto a pravděpodobnost tak byla téměř nulová. Přesto sníh napadl právě tady a bazilika byla postavená. Sněžení se připomíná vždy 5. května uvolněním tisíců bílých okvětních lístků. V bazilice bylo pohřbeno několik papežů a slavný umělec Gian Lorenzo Bernini. Interiér baziliky je vyzdobená mozaikami z 5. století, které vyobrazují 36 scén ze Starého zákona.

 • Kde leží? Piazza Santa Maria Maggiore
 • Jak se tam dostanu? Zastávka metra Termini
 • Jaká je otevírací doba? 7:00-18:45
 • Kolik je vstupné? Zdarma
 • Rezervace: Ne

Cesta Via Appia Antica

Antická cesta Via Appia Antica je stará přes 2000 let. V té době byla nejslavnější silnicí ve starověkém městě. Byla dlouhá 540 km a propojovala Řím s jižním jadranským přístavem Brindisi. Dnes jsou hlavní atrakcí katakomby, které leží pod ní.

Římské katakomby (Catacombe di Roma)

Katakomby jsou podzemní chodby, které se po staletí využívaly jako pohřebiště židovských, pohanských a raně křesťanských římských občanů od druhého do pátého století. Byly zde uloženy stovky tisíc lidí včetně desítek mučedníků a 16 papežů.

Největší a nejoblíbenější jsou katakomby San Callisto. Návštěvy tady stejně jako v ostatních katakombách probíhají s průvodcem. Ve 20 m dlouhých podzemních tunelech by se asi nechtěl nikdo ztratit. Za vidění stojí taky katakomby ze San Sebastiana, které obsahují několik podzemních mauzoleí a spoustu starověkých grafitů věnovaných svatému Petru a Pavlovi. Nedaleko odtud stojí bazilika San Sebastiano, která obsahuje jeden ze šípů použitých k zabití svatého Sebastiana.

 • KDE? U obou míst stejné: Via Appia Antica 110/126
 • JAK? Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine
 • Jaká je otevírací doba? Katakomby San Callisto PO-UT a CT-NE 9:00-12:00 a 14:00-17:00, katakomby San Sebastian PO-SO 10:00-17:00
 • Kolik je vstupné? U obou míst stejné: Plné vstupné 8 EUR, snížené vstupné 5 EUR (děti 7 – 16 let)

Památky starověkého Říma – MAPA

Většina památek starověkého Říma leží poblíž sebe – Caracallovy lázně, Circus Maximus, Koloseum, Forum Romanum, Palatinův pahorek, Trajanovo forum a další císařská fora, Pantheon i Andělský hrad. Pohodlně je projdete pěšky. Diokleciánovy lázně najdete asi 40 minut od Kolosea nebo Pantheonu. Hned vedle nádraží Termini. Ke katakombách si budete muset zajet dál, ale pokud vás zajímá římské podzemí, stojí to za to. V létě je tu navíc příjemný chládek.

TIP: Rádi byste ušetřili nějaké to euro na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Mrkněte na turistické karty Roma Pass a Roma and Vatican Pass, se kterými máte vstupy do řady památek zdarma včetně městské dopravy a jízdy vyhlídkovým autobusem. Srovnání obou karet najdete v mém předchozím článku >>>.


Související články o Římě

Více průvodců

Scroll to Top