14 tipů na památky starověkého Říma + mapa (2023)

památky starověkého Říma

Na památky starověkého Říma jsme se při první návštěvě Říma těšili nejvíc. A vlastně i při té druhé.

Člověku při pohledu na ně žasne. Jak mohl někdo už v té době vytvořit něco tak impozantního, jako je Koloseum nebo Trajanovy trhy? Jak asi probíhal veřejný život ve Forum Romanum, který sledovala šlechta z Palatinova pahorku? O to zábavnější je objevování dlouhé historie Říma. 

Pokud to máte podobně jako my, podívejte se na našich 14 tipů na památky starověkého Říma.

Které památky starověkého Říma stojí za návštěvu?

Všechny, ale tolik času nemáme, tak si tady ukážeme ty nejzajímavější a nejvíce zachovalé, které vám přiblíží, jak se v Římě ve starověku žilo.

Koloseum

Koloseum toužíme vidět všichni. Impozantní stavba, u kterého má člověk tak velká očekávání, až se bojí, že bude naživo zklamaný.

A nebyli jsme. Koloseum je jedno z těch míst, které velká očekávání naplní nebo je i předčí.

Dech nám popravdě vyrazily i odpadky okolo a spousta pouličních prodejců se selfie tyčemi. To se na fotkách Kolosea už nevidí.

Koloseum Řím

Koloseum bylo původně známé jako Flaviánský amfiteátr, který postavil zakladatel Flaviánské dynastie, císař Vespasianus v roce 80 n. l.

Stavba je dokonalým příkladem starověkého inženýrství. Očíslované vstupní oblouky a sezení ve třech příkrých vrstvách (v nejvyšší části seděly ženy a děti). Koloseum pojmulo až 80 tisíc diváků. Nad hlavou poskytovala stín divákům plátěná markýza.

Pod arénou vybudovali síť podzemních chodeb neboli hypogeum, která sloužila jako ohrada pro zvířata a podzemní vchod pro gladiátory z nedaleké školy gladiátorů.

Flaviánský amfiteátr byl více než 500 let centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů a dokonce byl zaplaven pro falešné námořní bitvy. Ve středověku se název amfiteátru změnil na Koloseum, aby odkazoval na kolosální sochu římského císaře Nera, která stála poblíž.

Možná vás překvapí, kolik z Kolosea chybí. Částečně je to způsobené z nepoužívání a zemětřesení, ale taky byl zdejší mramor využívaný k výrobě jiných staveb. Například ke stavbě Vatikánu.

památky starověkého Říma

Pokud vám zbyde chvilka, zajděte ke Koloseum taky večer, kdy je nádherně nasvícené.

 • Vstupné do Kolosea (včetně Forum Romanum a Palatinova pahorku): plné vstupné 16 €, snížené vstupné pro občany EU 18-25 let 2 €, vstupné zdarma pro mladší 18 let + 2 € za online rezervaci, vstupné zdarma s Roma Pass + 2 € za online rezervaci; vždy je poplatek 2 € za online rezervaci
 • Součástí Roma Pass: Ano
 • Rezervace předem: Ano
 • Otevírací doba: 2. ledna – 28. února 9:00-16:30, 1. března – 26. března 9:00-17:30, 27. března – 31. srpna 9:00-19:15, 1. září – 30. září 9:00-19:00, 1. října – 30. října 9:00-18:30, 31. října – 31. prosince 9:00-16:30
 • Jak se dostat ke Koloseu: metro linka B – zastávka Colosseo, autobus – linky 75, 81, 175, 204, 673, tramvaj – linka 3

Hned naproti Koloseu najdete Palatinův pahorek a Forum Romanum (obě místa tvoří jeden archeologický park a mají společný vstup). V rámci vstupenky do Kolosea můžete navštívit taky Forum Romanum a Palatinův pahorek. Další úžasné památky starověkého Říma.

Vstupenku do Kolosea si musíte koupit předem. Bez ní vás dovnitř nepustí. Řada návštěvníků na to zapomene a na místě se pak do Kolosea nedostanou. Navíc v sezóně, o víkendech nebo obdobích svátků můžou být vstupenky do Kolosea předem vyprodané.

Pro více informací čtěte náš předchozí článek o Koloseu v Římě.

Palatinův pahorek

Palatinův pahorek je mýtické rodiště Říma. Dle legendy tady Romulus založil město v roce 753 př. n. l. Později se stal sídlem císařského paláce, bohatých patrijů a generálů celebrit. Víte, odkud je odvozené slovo palác? Od latinského názvu pro kopec neboli palatium.

památky starověkého Říma - Palatinův pahorek

Palatinův pahorek, jak ho vidíme dnes, tvoří převážně ruiny z rozlehlého paláce císaře Domitiana. Z balkonu na severovýchodě Palatinu je skvělý výhled na Forum Romanum.

památky starověkého Říma - Palatinův pahorek
památky starověkého Říma - Palatinův pahorek

Forum Romanum

Forum Romanum představují rozsáhlé ruiny mezi Palatinovým pahorkem a Koloseem. V dobách starověkého Říma to tady žilo. Areál velkých chrámů, soudů, úřadů a hlučných veřejných náměstí. Několik budov se podařilo uchovat ve skvělém stavu.

Můžete obdivovat Titův oblouk, původní sídlo římského senátu Curia, jeden z nejimpozantnějších triumfálních oblouků Říma, sloupy Saturnova chrámu, pevnosti Knox, kde se uchovávaly zásoby zlata a stříbra, Caesarův chrám, kde byl Caesar po jeho vraždě v Largo Argentina roku 44 př. n. l. spálen.

Forum Romanum památky starověkého Říma
památky starověkého Říma - Forum Romanum

Vstupenky do Kolosea, Forum Romanum a Palatinova pahorku si musíte rezervovat předem. Není možné koupit vstupenky až na místě. Pokud si rezervujete vstupenky do Kolosea na tomto odkaze, přeskočíte frontu.

Vstupenku si pak můžete vytisknout nebo jí jednoduše oskenovat z mobilu při vstupu. V případě potřeby se dají vstupenky stornovat 24 hodin předem. U Kolosea půjdete vstupem vyhrazeným pro jednotlivce s označením Ticket Holder and Roma Pass. Další možností je prohlídka Kolosea s průvodcem.

Konstantinův oblouk

Konstantinův oblouk nepřehlédnete – nachází se mezi Koloseem a Palatinovým pahorkem. Postavili jej v roce 315 jako památku na počest vítězství Konstantina I. Velikého v bitvě u Milvianského mostu. Je volně přístupný.

Konstantinův oblouk - památky starověkého Říma
Konstantinův oblouk – pohled z Kolosea

TIP: Rádi byste ušetřili na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Podívejte se na turistické karty Roma Pass a Roma and Vatican Pass, se kterými máte vstupy do řady památek zdarma včetně městské dopravy a jízdy vyhlídkovým autobusem. Srovnání obou karet najdete v mém předchozím článku.

Circus Maximus

Circus Maximus je známé římské sportoviště, kde se odehrávaly především závody vozů. Areál má rozlohu 600 metrů na délku a 225 metrů na šířku, takže svého času pojmul až 300 000 diváků. Circus Maximus sousedí s Palatinovým pahorkem a z druhé strany se nachází kopec Aventino.

Circus Maximus a po pravé straně Palatinův pahorek
Circus Maximus a po pravé straně Palatinův pahorek

Z Circus Maximus moc nezůstalo. Zachovala se jen obrovská terasa. Parkem se můžete projít zdarma, ale k archeologickým vykopávkám se platí vstupné.

 • Vstupné: Plné vstupné 5 €, snížené vstupné 4 € (EU občané 18 – 25 let)
 • Otevírací doba: ÚT-NE 09:30-19:00 v létě, ÚT-NE 9:30-16:30 v zimě (konec října až březen)
 • Jak se dostat k Circus Maximus? Metro – linka B → zastávka Circo Massimo nebo 15 minut pěšky od Kolosea (za Konstantinovým obloukem rovně)
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Caracallovy lázně (Terme di Caracalla)

Caracallovy lázně nechal postavit ve 3. století Markus Aurelius. Ve starověku se jednalo o jeden z největších a nejzajímavějších termálních komplexů. Lázně zahrnovaly bazény, tělocvičny, knihovny, galerie, obchody a zahrady. Pojmuly až 1600 lidí.

I když nejsou dobře značené a často nevíte, na co se díváte, jsou natolik obrovské, že získáte dobrou představu o tom, jak gigantické původně musely být.

Caracallovy lázně památky starověkého Říma
 • Vstupné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 2 € (EU občané 18 – 25 let)
 • Otevírací doba: ÚT-NE 09:00-19:00 (liší se dle období – přesný čas si zarezervujete; poslední vstup hodinu před)
 • Jak se dostat: Metro – linka B → zastávka Circo Massimo, bus → linky 118, 160, 628 nebo 15 minut pěšky od Circus Maximus
 • Rezervace: Není povinná, ale je možné rezervovat za dodatečný poplatek 2 € – rezervace do Caracallových lázní
 • Součástí Roma Pass: ANO

Trajanovo forum – Museo dei Fori Imperiali

Trajanovy trhy (Mercati di Traiano) na svazích kopce Quirinal byly dominantním středobodem Trajanova fóra ze začátku 2. století, které bylo poslední a nejokázalejší z císařských fór.

Původně se předpokládalo, že se jednalo o starobylé nákupní centrum, ale vědci teď věří, že byly navrženy pro umístění správných úřadů fóra.

muzea v Římě

Ať už to bylo jakkoliv, samotná budova je obrovský kolos, který vás na živo ohromí svou velikostí i tím, jak zachovalá po staletí zůstala. Nádherná stavba, která by si zasloužila víc pozornosti. Navíc leží jen pár minut od Kolosea.

Trajanovy trhy památky starověkého Říma
 • Vstupné: plné vstupné 15 €, snížené vstupné 13 € (EU občané 18 – 24 let)
 • Otevírací doba: PO-NE 9:30-19:00
 • Jak se tam dostat: Metro linka B → zastávka Colosseo nebo Cavour, bus – linky 40, 53, 60, 64, 70, 80, 85, 57, 117, 170, 175, 186, 271, 571, 810, H, N7, N8, N9, N15, N18 → zastávka Piazza Venezia
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Andělský hrad a Andělský most

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad (Castelo Sant´Angelo), které se přezdívá Hadriánova hrobka. Hadrián byl římský císař, který nechal pevnost postavit v roce 139 n. l. jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu.

Papežství ho poté převzalo, opevnilo a používalo kostel jako své útočiště.

Andělský hrad Řím

Název hradu je odvozený na základě vize anděla, kterou tady měl papež Řehoř v roce 590. Dnes je Andělský hrad oblíbeným muzeem, kde se dozvíte více o dlouhé a bouřlivé historii a pokocháte honosnými papežskými byty.

Andělský hrad Řím

Od Andělského hradu pokračujte po Andělském mostě (Ponte Sant´Angelo), který vybudovali starověcí Římané, ale andělé tu jsou až od roku 1600. A právě andělé představují Křížovou cestu a 12 zastávek na cestě k ukřižování Ježíše Krista.

 • Vstupné do Andělského hradu: plné vstupné 13 €, snížené vstupné 3 € (EU občané 18 – 24 let); od října do března první neděli v měsíci zdarma
 • Otevírací doba: ÚT-NE 9:00-19:30 (prodejna vstupenek zavírá v 18:30)
 • Jak se dostat k Andělskému hradu: Autobus – linky 23, 34, 49, 64, 87, 280, 492, 926, 990
 • Rezervace: O prázdninách a víkendech ANO – rezervace do Andělského hradu
 • Součástí Roma Pass: ANO

Pantheon

Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů. Známý je svou kopulí, která je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě.

Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy.

V horní částí kopule je otvor o průměru 9 metrů, kterým se kromě dveří dostává jediné denní světlo dovnitř kostela.

památky starověkého Říma / Pantheon

Pantheon je dokonce nejstarší budovou na světě, která se stále používá. Právě to asi zapříčinilo, že se uchoval v tak dobrém stavu do současnosti.

Pantheon v Římě
Pantheon v Římě
 • Kde leží? Piazza della Rotonda
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A → zastávka Barberini
 • Jaká je otevírací doba? PO-SO 8:30-19:30, NE 9:00-18:00, státní svátky 9:00-13:30 (Poslední vstup 15 minut předem)
 • Kolik je vstupné? Zdarma
 • Rezervace: Od roku 2021 nově platí, že si musíte o víkendech a svátcích zarezervovat své místo minimálně den předem. Rezervace vstupenky do Pantheonu.

Sacra di Largo Argentina

Sacra di Largo Argentina představuje ruiny čtyř chrámů z období republikánů, kde Brutus a jeho spiklenci ubodali Julia Caesara k smrti v roce 44 př. n. l. Dnes je to místo kousek od rušného dopravního uzlu a domov kočičí rezervace, o kterou se tady stará místní organizace.

 • Kde leží? Largo di Torre Argentina
 • Jak se tam dostanu? Autobusy 40, 46, 62, 64, 70, 81, 87, 186, 492 a 810
 • Jaká je otevírací doba? Volně k vidění od zábradlí
 • Kolik je vstupné? ZDARMA

Diokleciánovy lázně

Diokleciánovy lázně, historické sídlo Národního římského muzea, leží v těsně blízkosti Palazzo Massimo. Ve 4. století bývaly největším a nejokázalejším lázeňským komplexem ve starověkém Římě, které pojmulo až 3000 lidí najednou.

Údajně byly dokonce větší než Caracallovy lázně. Diokleciánovy lázně najdete hned vedle hlavního nádraží Termini.

Diokleciánovy lázně památky starověkého Říma

V muzeu si můžete prohlédnout sbírku starověkých římských nápisů a psaných textů. Nenechte si ujít ani kostel Santa Maria degli Angeli, který navrhl Michelangelo, ale rok poté zemřel a baziliku dokončil jeho žák Jacopo Lo Duca.

Venku se pak rozprostírá nádherný otevřený prostor Michelangelo Cloister neboli Michelangelův klášter. Ten už sice nepatří do starověkého Říma, ale je součástí komplexu a určitě stojí za vidění.

Diokleciánovy lázně památky starověkého Říma
 • Kde leží? Via Enrico de Nicola, 78
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A nebo B → stanice Termini, autobus C2, H, 36, 38, 40, 64, 86, 90, 92, 105, 170, 175, 217, 310, 360, 714 a 910
 • Jaká je otevírací doba? UT-PA 14:00-19:45, SO-NE 10:30-19:45 (poslední vstup v 19:00)
 • Kolik je vstupné? 12 € (8 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci kombinované vstupenky pro Národní římské muzeum, 8 € (2 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci běžné vstupenky
 • Rezervace: není nutná
 • Součástí Roma Pass: ANO

Bazilika Santa Maria Maggiore

Bazilika Santa Maria Maggiore je jednou ze čtyř papežských bazilik a zároveň patří mezi nejstarší baziliky v Římě. Najdete jí na místě zázračného sněžení na vrcholu kopce Esquiline.

Podle legendy se papeži Liberiovi zjevila Panna Marie a řekla mu, aby postavil kostel na místě, kde další ráno najde sníh. Tou dobou bylo léto a pravděpodobnost tak byla téměř nulová. Přesto sníh napadl právě tady a bazilika byla postavená.

Sněžení se připomíná vždy 5. května uvolněním tisíců bílých okvětních lístků.

bazilika Santa Maria Maggiore Řím

V bazilice bylo pohřbeno několik papežů a slavný umělec Gian Lorenzo Bernini. Interiér baziliky je vyzdobená mozaikami z 5. století, které vyobrazují 36 scén ze Starého zákona.

bazilika Santa Maria Maggiore Řím
 • Kde leží? Piazza Santa Maria Maggiore
 • Jak se tam dostanu? Zastávka metra Termini
 • Jaká je otevírací doba? 7:00-18:45
 • Kolik je vstupné? Zdarma
 • Rezervace: Ne

Cesta Via Appia Antica

Antická cesta Via Appia Antica je stará přes 2000 let. V té době byla nejslavnější silnicí ve starověkém městě. Byla dlouhá 540 km a propojovala Řím s jižním jadranským přístavem Brindisi. Dnes jsou hlavní atrakcí katakomby, které leží pod ní.

Via Appia Antica

Římské katakomby (Catacombe di Roma)

Katakomby jsou podzemní chodby, které se po staletí využívaly jako pohřebiště židovských, pohanských a raně křesťanských římských občanů od druhého do pátého století. Byly zde uloženy stovky tisíc lidí včetně desítek mučedníků a 16 papežů.

katakomby San Callisto / katakomby v Římě
katakomby San Callisto

Největší a nejoblíbenější jsou katakomby San Callisto. Návštěvy tady stejně jako v ostatních katakombách probíhají s průvodcem. Ve 20 m dlouhých podzemních tunelech by se asi nechtěl nikdo ztratit.

Za vidění stojí taky katakomby ze San Sebastiana, které obsahují několik podzemních mauzoleí a spoustu starověkých grafitů věnovaných svatému Petru a Pavlovi.

Nedaleko odtud stojí bazilika San Sebastiano, která obsahuje jeden ze šípů použitých k zabití svatého Sebastiana.

 • KDE? U obou míst stejné: Via Appia Antica 110/126
 • JAK? Metro – linka A (z nádraží Termini train station) → zastávka Piazza San Giovanni in Lateran – poté přesednout na bus 218 (směr Ardeatine) → zastávka Fosse Ardeatine
 • Jaká je otevírací doba? Katakomby San Callisto PO-ÚT a ČT-NE 9:00-12:00 a 14:00-17:00, katakomby San Sebastian PO-SO 10:00-17:00
 • Kolik je vstupné? U obou míst stejné: Plné vstupné 8 €, snížené vstupné 5 € (děti 7 – 16 let)

Památky starověkého Říma – MAPA

Většina památek starověkého Říma leží poblíž sebe – Caracallovy lázně, Circus Maximus, Koloseum, Forum Romanum, Palatinův pahorek, Trajanovo forum a další císařská fora, Pantheon i Andělský hrad. Pohodlně je projdete pěšky.

Diokleciánovy lázně najdete asi 40 minut od Kolosea nebo Pantheonu. Hned vedle nádraží Termini. Ke katakombách si budete muset zajet dál, ale pokud vás zajímá římské podzemí, stojí to za to. V létě je tu navíc příjemný chládek.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu muzeí, památek a atrakcí, co navštívit a vidět v Římě. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Římě. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

TIP: Rádi byste ušetřili na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Podívejte se na turistické karty Roma Pass a Roma and Vatican Pass, se kterými máte vstupy do řady památek zdarma včetně městské dopravy a jízdy vyhlídkovým autobusem. Srovnání obou karet najdete v mém předchozím článku.

Rezervace vstupenek

Toto byly naše tipy na památky starověkého Říma. Máte dotaz? Ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro nejlepší muzea v Římě.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 1 den nebo Řím za 3 dny.

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.