Vatikánská muzea 2023: co vidět, vstup, vstupenky, otevírací doba

Vatikánská muzea jsou jedny z nejoblíbenějších muzeí na světě. V roce 2020 byly 5. nejnavštěvovanějším muzeem. V Evropě je přeskočil jen Louvre (první příčka na světě s téměř dvojitou návštěvností) a Tate Modern v Londýně. V tomto průvodci se dozvíte, odkud je vstup do Vatikánských muzeí, kde si rezervovat vstupenky, jaká je otevírací doba a především co vidět a nenechat si ujít ve Vatikánských muzeích.

Vatikánská muzea zajímavosti

Vatikánská muzea jsou veřejná muzea umění a soch v komplexu Vatikánu, která leží v bývalých křídlech Vatikánského paláce. Vypráví o vzestupu a pádu Římské říše, historii katolické církve a zrodu renesance.

Velkou část umění nashromáždil papež Julius II. Ten byl známý svými válečnými misemi, ze kterých se mu podařila nashromáždit obrovská sbírka. Nechal přestavět baziliku sv. Petra do dnešní podoby a v roce 1506 založil Vatikánská muzea.

Vatikánská muzea

Vstup

Vstup do Vatikánských muzeí se odvíjí podle toho, co plánujete navštívit jako první – Vatikánská muzea nebo baziliku sv. Petra.

 • Pokud baziliku sv. Petra, vstup do Vatikánu je od Svatopetrského náměstí. Před vstupem do baziliky vystojíte bezpečnostní kontrolu a po prohlídce baziliky se vydáte k Vatikánských muzeím (asi 15 min), kde vás čeká další bezpečnostní kontrola.
bazilika sv. Petra a Svatopetrské náměstí Vatikán
Vstup od baziliky sv. Petra
 • Raději byste navštívili jako první Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli? Vstup sem vede z ulice Viale Vaticano. Nejsnadněji se k muzeím dostanete červenou linkou A římského metra (s Roma Pass je doprava zdarma). Vystoupíte jako většina návštěvníků na stanici Ottaviano, odkud sledujete dav lidí k muzeím a po 10 minutách dojdete podél zdí ke vchodu (na začátku ulice už uvidíte ukazatele na zdi). Určitě to nepřehlédnete.

Nebo můžete vystoupit až na další zastávce Cipro. Časově jdete přibližně stejně z obou zastávek (10-15 minut), ale jednu výhodu zastávka Cipro má – dělají tu totiž výbornou pizzu, na kterou sem jezdí místní a fronty můžou být občas pěkně dlouhé. Vybrat si můžete mezi římským a neapolským těstem.

Vatikánská muzea vstup
Vstup do Vatikánských muzeí

Po vstupu vás opět čeká bezpečnostní kontrola do Vatikánských muzeí. Po prohlídce pak můžete přejít do baziliky sv. Petra, kde čekáte další frontu.

Dříve se dalo projít zkratkou přímo do baziliky a nemuset stát další bezpečnostní frontu, ale to už v dnešní době možné není, pokud nenavštěvujete Vatikánská muzea v rámci komentované prohlídky. Probíhají tu kontroly.

Vatikánská muzea

Otevírací doba

Otevírací doba Vatikánských muzeí se liší dle sezóny. V hlavní sezóně od 22. 4. 2022 do 29. 10. 2022 jsou muzea otevřená PO-ČT 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00), PÁ-SO 9:00-22:30 (poslední vstup 20:30) a poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30).

Mimo sezónu je otevírací doba o něco kratší: PO-SO 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00), poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30)

Kdy je zavřeno ve Vatikánu?

Zavřeno je všechny neděle kromě té poslední, kdy je vstup zdarma. Vatikánská muzea jsou zavřená taky o katolických svátcích:

 • 1. ledna
 • 6. ledna na Tři krále
 • 11. února na svátek nezávislosti Vatikánu
 • 19. března na den svatého Josefa, otce Ježíše
 • Velikonoční pondělí
 • 1. května na oslavu dělníků
 • 29. června na svátek svatého Petra a Pavla
 • 14. a 15. srpna na oslavy Nanebevzetí Panny Marie
 • 1. listopadu na svátek Všech svatých
 • 8. prosince na oslavu svátku Neposkvrněného početí
 • 25. a 26. prosince na oslavu k narození Ježíše Krista

Vstupenky a vstupné

Plné vstupné vás do Vatikánských muzeí vyjde na 17 € a snížené vstupné pro studenty 19-26 let na 8 €. Děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma.

Kde koupit vstupenky do Vatikánských muzeí? Lístky můžete koupit na místě, ale připravte se na dlouhé fronty, kterými jsou Vatikánská muzea proslulá. Denně sem zavítá až na 30 tisíc lidí.

Lístky doporučuji rezervovat předem online za dodatečný poplatek (navíc i s možností přeskočit frontu).

V sezóně objednávejte alespoň pár dní až týdnů předem, aby nebyly lístky vyprodané. Při koupi vstupenky si rezervujete konkrétní čas vstupu. Pokud tedy objednáte vstup do Vatikánských muzeí na 14:00, měli byste se dostavit v časovém rozmezí 13:45 až 14:15.

Dalším způsobem, jak nestát bezpečnostní kontrolu, je objednat si prohlídku s průvodcem, který vypíchne to nejdůležitější z obrovské sbírky, ve které je snadné se tak trochu ztratit.

Níže najdete oblíbené možnosti vstupenek do Vatikánských muzeí a Vatikánu:

Vatikánská muzea
socha Nile v Novém křídle (Braccio Nuovo)

Kdy navštívit Vatikánská muzea? 

Jedno je jisté – fronty do Vatikánských muzeí mohou být dlouhé. Víc jak hodinu a půl dlouhé stání v hlavní sezóně není nic neobvyklého (zvlášť poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma).

Fronta se táhne podél zdi a vidíte jí dřív než samotný vstup do muzeí. To samé na Svatopetrském náměstí, kdy se fronta vine kolem kolonády.

Kdy je tedy nejlepší doba pro návštěvu Vatikánských muzeí?

Listopad, leden, únor a březen do Velikonoc jsou nejklidnější měsíce s nejmenšími davy. Hlavní sezóna začíná ve Vatikánu po Velikonocích a především v letních měsících (červen, červenec, srpen) mohou být některé místnosti tak plné, že stojíte na místě (například Sixtinská kaple nebo Rafaelovy pokoje). Množství lidí nikdo nekoriguje a vevnitř je v teplých dnech teplo a těžký vzduch.

socha Julia Caesara ve Vatikánských muzeích

Co se týká denní doby, doporučuju navštívit muzea odpoledne po 14 hodině. Čím později odpoledne, tím méně lidí. Většina návštěvníků si totiž naplánuje návštěvu na ráno s tím, že tu nikdo nebude. Ráno taky dorazí skupiny s průvodcem.

Pokud plánujete navštívit jako první baziliku sv. Petra, můžete sem vyrazit hned na 7 h, kdy se otevírá. Takhle brzy ráno tu ještě fronty nebývají.

Vyberte si klidnější dny úterý, čtvrtek a pátek. Plno bývá v sobotu, pondělí a ve středu, kdy má papež mezi 12-13 h audienci na Svatopetrském náměstí (v zimě pak v sále nalevo od baziliky). Tisíce lidí se přijdou na papeže podívat a řada z nich si předtím nebo potom plánuje návštěvu baziliky sv. Petra a Vatikánských muzeí.

Za sebe bych nedoporučila návštěvu Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci. Vstup zdarma je sice lákavý, ale fronty mohou být několikahodinové. Pokud ale chcete ušetřit nějaké to euro, přijďte maximálně v 8 hodin a zařaďte se do fronty (muzea otevírají v 9 hodin).

Vatikánská muzea

Co vidět ve Vatikánských muzeích? 

Komplex Vatikánských muzeí sídlí v Palazzo Apostolico. Obrovský komplex s galeriemi, které jsou propojené několika kilometrovými chodbami. Doporučuju si na začátku u vstupu do Vatikánských muzeí vzít mapu, která vám hodně pomůže v orientaci, pokud máte vyhlídnutá určitá místa.

Návštěva vám zabere 2-3 hodiny času, ale počítejte s tím, že nemáte šanci si každé dílo pečlivě prohlédnout. Vatikánskými muzei se táhne jedna hlavní trasa vedoucí přes Sixtinskou kapli. Pokud byste se nezastavovali, zabere vám cesta do kaple půl hodiny. Vatikánská muzea se rozprostírají ve 2 patrech:

V prvním patře najdete:

 • Pinakotéka – sbírka významných obrazů
 • Pio-Clementine muzeum – galerie řeckých a římských soch
 • Chiaramonti muzeum – výstava římských soch
 • Egyptské muzeum – exponáty s asýrskými a egyptskými nálezy z doby před 2 tisíci let
 • Etruské muzeum – artefakty z doby Etrusků

Chiaramonti muzeum a Egyptské a Etruské muzeum jsou hodně specifické. Pokud vás tahle období až tak nezajímají, vynechala bych je. V druhém patře sídlí:

 • Galerie gobelínů – nádherné tapisérie tkané z vlny, hedvábí, zlatých a stříbrných nití
 • Galerie map – staré a neuvěřitelně přesně mapy Itálie a jejích provincií
 • Rafaelovy pokoje a apartmány Borgia – pokoje vyzdobené freskami, z nichž nejznámější je obraz Škola v Aténách

Jaká místa si nenechat ujít ve Vatikánských muzeích? Přikládám seznam TOP míst a proč je musíte vidět:

Pinacoteca (Pinakotéka, Obrazárna)

Pinakotéku by si neměl nechat ujít nikdo, kdo má vášeň pro obrazy velkých mistrů od středověku do 19. století. Těch tu najdete víc než 450 a jsou chronologicky vystavené v celkem 18 místnostech.

Jedním z nejlepších děl je Raphaelova Proměna, kterou namaloval těsně před smrtí (údajně zemřel na horečku po velkém množství sexu ve svých 37 letech). Je důležité o to víc, protože tvoří můstek mezi vrcholně renesanční a barokní malbou.

Pinakotéka Vatikán
Pinakotéka

Dalším významným dílem je nedokončený obraz Svatý Jeroným v divočině od Leonarda da Vinciho v pokoji č. 9. I přesto, že Da Vinci namaloval tisíce obrazů, dochovalo se jich jen 15 a jeden z nich najdete právě tady v Pinakotéce ve Vatikánských muzeích.

Jeho další díla můžete vidět například v kostele Santa Maria delle Grazie v Miláně, Louvru v Paříži, Galerii Uffizi ve Florencii, Národní galerii v Londýně nebo Gallerie dell´Accademia v Benátkách.

Pinakotéka leží mimo hlavní trasu. Jakmile vstoupíte do Vatikánských muzeí a sjedete po eskalátoru, jdete ven, kde už uvidíte značení. Doporučuju sem zajít jako první a pak se vrátit zpět na hlavní trasu.

Braccio Nuovo (Nové křídlo)

Braccio Nuovo bylo řadu let zavřené. Je to velkolepá galerie s 28 výklenky, které obsahují sochy císařů a římské repliky slavných řeckých soch. Busty na konzolách a polosloupech pak představují galerii slavných jmen z antiky.

Braccio Nuovo Vatican

Cortile della Pigna (Pinecone Courtyard, nádvoří Pinecone)

Cortile della Pigna je prvním nádvořím v muzeích, kde si můžete odpočinout a načerpat sílu na další umění. Kromě toho ale ukrývá hned několik významných míst.

Svůj název nese po obří borovicové šišce z bronzu, která byla kdysi fontánou. Pochází z 1. století před naším letopočtem a byla nalezená poblíž Pantheonu. Na obou stranách šišky jsou dva bronzoví pávi, kteří jsou kopiemi starověkých soch z vily císaře Hadriána v Tivoli. Originály uvidíte v křídle Braccio Nuovo. 

Pinecone Courtyard

Uprostřed nádvoří je umístěná nápadná bronzová socha Sfera con Sfera od sochaře Arnalda Pomodora. Tu tvoří menší koule uvnitř velké koule, které symbolizují vztah náboženského světa ke světu jako takovému. Sochař vytvořil i další verze této koule, které můžete vidět například v Trinity College v Dublinu nebo v kancelářích OSN v New Yorku.

Sfera con Sfera Vatikánská muzea

Další zajímavostí je obrovská busta prvního římského císaře Caesara Augusta, který byl císařem v době Krista.

Museo Pio Clementino (Pio-Clementine muzeum)

Muzeum Pio-Clementine nese název po 2 papežích (Klement XIV. a Pius VI.), kteří dohlíželi koncem 19. století na jeho založení. V muzeu jsou vystavené starověké řecké a římské sochy z celého světa.

Nejzajímavějším místem v Museo Pio Clementino je Sala Rotonda. Ta byla vytvořená po vzoru římského Pantheonu. Uprostřed stojí obrovská porfyrová nádrž ze Zlatého domu císaře Nera.

Když jí uvidíte na vlastní oči, budete překvapení, že byla vyrobená jen z jednoho kusu kamene v Egyptě a poté převezená do Říma. Porfyr je sám o sobě velmi pevný a těžký. Jeho fialová barva navíc v té době symbolizovala královské rodiny.

Nenechte si ujít taky pohled na mozaikovou podlahu, která byla kus po kusu převzatá ze starověkým lázní ve starém římském přístavu Ostia Antica a vypráví příběh z bitvy Kentaurů.

Pio Clementine museum / porfyrová nádrž / Vatikánská muzea

A jakou sochu musíte vidět v Museo Pio Clementino? Určitě jednu z nejznámějších a nejcennějších soch na světě Laocoon a jeho synové, která byla objevena poblíž kostela Santa Maria Maggiore (kousek od nádraží Termini) v roce 1506.

Údajně zdobila palác císaře Tita a po pádu Římské říše se na tisíciletí ztratila. Po objevení tlačil Michelangelo na její obnovu a naléhal na papeže Julia II., aby jí koupil. Stala se důvodem pro otevření Vatikánských muzeí a první uměleckým předmětem.

Taky Michelangelo z ní čerpal inspiraci při tvorbě svých fresek v Sixtinské kapli. Sochu uvidíte uprostřed osmiúhelníkové nádvoří z 18. století se 3 fontánami, stromy a lavičkami.

Laocoon Vatikánská muzea

Galleria degli Arazzi (Gobelínový sál)

Gobelínovým sálem budete procházet na hlavní trase do Sixtinské kaple. Každou tapisérii tady vyráběli roky z vlny, hedvábí, zlatých a stříbrných nití ti nejlepší tkalci z Flander. I kdyby vás tapisérie nezajímaly, udělejte si krátkou zastávku u tapisérie Vzkříšení Krista.

Ta je příkladem pohyblivé perspektivy, techniky, která je známá například z obrazu Mona Lisa. Její oči vás sledují, ať stojíte kdekoliv. A přesně tak je to u Ježíšových očí, ale s tím rozdílem, že vytvořit pohyblivou perspektivu u tapisérie je ještě o mnohem složitější.

Galleria delle Carte Geografiche (Galerie map)

Místo na první příčce mého žebříčku vzhledem k tomu, že jsem studovala geografii a zajímám se o vše s tím spojené :). Galerie map představuje největší sbírku geografických maleb znázorňujících Itálii a italské provincie.

Jsou podrobné a s ohledem na jejich stáří na 400 let taky neuvěřitelně přesné (údajně až na 80 %). Pozorně si je prohlédnete a na některých mapách zahlédnete taky mořské tvory nebo římského boha moře Neptuna. Na konci místnosti visí mapa Benátek, kterou můžete klidně využívat i dnes. Benátky se totiž za celá staletí téměř nezměnily.

Kromě map je galerie známá svým nádherným stropem s biblickými příběhy. Galerií map projdete v rámci hlavní trasy.

Galerie map Vatikánská muzea

Papežské apartmány

Papežské apartmány nemají nic do činění se soukromým apartmány současného papeže. Skládají se z apartmánů Borgia a Rafaelových pokojů.

Většina návštěvníků míří především do Rafaelových pokojů a snadno přehlédnou apartmány Borgia, což je velká škoda. Apartmány Borgia se nacházejí za Rafaelovými pokoji a jsou vyzdobené nádhernými freskami od Pinturicchia.

Aténská škola Raphael
Škola v Aténách

Rafaelovy pokoje byly dříve soukromými komnaty papeže Julia II. Ten nechal povolat Raphaela, aby vymaloval 4 místnosti freskami. Nejznámější je obraz Škola v Aténách (viz výše), který znázorňuje fiktivní setkání největších filozofů a myslitelů klasického starověku. Všechny zvěčnil na jednom plátně i přesto, že pocházejí z různých míst a různých okamžiků v čase.

Ústřední jsou postavy Aristotela a Platóna, který dostal jako poctu tvář Leonarda da Vinciho. Když se podíváte na obraze dolů, v popředí uvidíte sedící postavu zklíčeného muže.

A když se zadíváte ještě blíže, všimnete si, že má tvář Michelangela. V době, kdy pracoval Raphael na Škole v Aténách, totiž maloval Michelangelo fresky v Sixtinské kapli. Mrzutý Michelangelo a v té době populární Raphael, který zastiňoval svou zářivou osobností Michelangela, se neměli zrovna v lásce.

Točité schodiště

V některých zdrojích se uvádí mylná informace, že schodiště, které se nachází v samém závěru Vatikánských muzeí, navrhl známý architekt Donato Bramante. Tak to ale není.

Skutečné Bramantovo schodiště totiž není běžně ve Vatikánských muzeích k vidění. Slavné schodiště u východu z muzeí navrhl architekt Giuseppe Momo v roce 1932 a Bramantovým schodištěm se pouze inspiroval.

Jedná se o dvě točivá schodiště, z nichž jedno vede dolů a druhé nahoru (dnes je přístupné pouze schodiště směrem dolů).

Sixtinská kaple

Sixtinská kaple je pro spoustu lidí důvod, proč chtějí navštívit Vatikánská muzea. Tisíce lidí tu denně vzdává hold talentu Michelangela Buonarrotiho. Strop vyobrazující výjevy z knihy Genesis a freska Poslední soud za oltářem vyrazí svou nádherou dech téměř každému návštěvníkovi.

Sixtinské kapli jsem věnovala celý článek, kde se dozvíte další zajímavosti.

Sixtinská kaple Vatikán

Tipy před návštěvou

 • Ve Vatikánských muzeích je bufet, kde se můžete najíst, ale popravdě tu nevaří moc dobře. Doporučuju se najíst předem, protože tady strávíte hodně času a prohlídka může být vyčerpávající.
 • S tím souvisí další bod – vezměte si pohodlnou obuv. Hodně se tu nachodíte. Pokud byste obcházeli vše, trasa je dlouhá 7,5 kilometrů.
 • Ve Vatikánských muzeích není mnoho míst k odpočinku – lavičky jsou například na nádvoří Pinecone, v Galerii map nebo Sixtinské kapli.
 • Ve Vatikánských muzeích můžete fotit, ale bez blesku. V Sixtinské kapli je focení zakázané. 
 • Toalety jsou hned u vchodu i východu a na několika dalších místech v muzeu. 
 • Vhodně se oblečte. Klidně si vezměte džíny a tričko, ale zakryjte si kolena, ramena, břicho, příp. sundejte klobouk z hlavy. Někdy je kontrola mírnější a vpustí vás i v šortkách, ale pokud narazíte na přísnější kontrolu, dovnitř se nedostanete.
 • Vatikánská muzea jsou součástí Roma&Vatican Pass.

Rezervace vstupenek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple

Mapa Vatikánu

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Vatikánu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Vatikánských muzeích. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit v Římě na dopravě a vstupném?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Nejčastější dotazy na Vatikánská muzea

Kde je vstup do Vatikánských muzeí?

Viale Vaticano 51, Vatican City

Jak se dostanu do Vatikánských muzeí?

Metro – červená linka A → zastávka Cipro nebo Ottaviano

Jaká je otevírací doba Vatikánských muzeí? 

PO-ČT 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00) PÁ-SO 9:00-22:30 (poslední vstup 20:30) poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30); v zimě PO-SO 9:00-18:00 (poslední vstup 16:00) poslední NE v měsíci 9:00-14:00 (poslední vstup 12:30)

Kolik je vstupné do Vatikánských muzeí?

Plné vstupné 17 EUR, snížené vstupné 8 EUR (studenti 19 – 26 let); poplatek za online rezervaci

Musím si zarezervovat lístek do Vatikánských muzeí?

Nemusíte, ale je to vysoce doporučeno. V hlavní sezóně jsou lístky vyprodané i na týdny dopředu.

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Čtěte průvodce pro Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní výlet.

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *