Vatikánská muzea 2024: co vidět, vstup, vstupenky, otevírací doba

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea jsou jedny z nejoblíbenějších muzeí na světě. V roce 2020 byly 5. nejnavštěvovanějším muzeem. V Evropě je přeskočil jen Louvre (první příčka na světě s téměř dvojitou návštěvností) a Tate Modern v Londýně. V tomto průvodci se dozvíte, odkud je vstup do Vatikánských muzeí, kde si rezervovat vstupenky, jaká je otevírací doba a především co vidět a nenechat si ujít ve Vatikánských muzeích.

Vstupné, otevírací dobu a další užitečné informace pro Vatikánská muzea aktualizujeme několikrát ročně. Poslední aktualizace je vždy uvedena na začátku článku.

Rychlý přehled pro Vatikánská muzea

Vstupné pro Vatikánská muzea

Vstupné do Vatikánských muzeí se liší podle toho, zda si kupujete lístky na místě nebo s předstihem. Na místě jsou vstupenky levnější – plné vstupné je 20 € a snížené vstupné 8 € (děti nad 6 let a studenti do 26 let). Děti do 6 let a ZTP s invaliditou nad 74 % mají vstup zdarma.

My jsme si rezervovali vstupenky předem a doporučila bych to každému, kdo plánuje navštívit Vatikánská muzea – na místě jsme nečekali ani 5 minut včetně bezpečnostní kontroly.

Myslete taky na to, že v muzeích není tolik možností, kde si odpočinete a nachodíte toho opravdu dost. Z toho důvodu doporučuji přijít, dokud jste odpočatí, protože prohlídka může být opravdu únavná. Zvlášť, pokud jdete s dětmi.

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí?

Vatikánská muzea jsou svými frontami proslulá. Fronta se vine až za roh podél zdí a neustále proudí další davy od Svatopetrského náměstí.

Nejjednodušší možností, jak přeskočit fronty, je rezervovat vstupenky předem. Na místě jsou tři oddělené linie – fronta na lístky vlevo, uprostřed linie, pokud máte rezervaci, a napravo linie pro prohlídky s průvodcem.

Přijdete do prostřední linie, kde ukážete pracovníkovi vstupenky v mobilu. Ten oskenuje QR kód a rovnou můžete přejít dovnitř k bezpečnostní kontrole.

I v době největší fronty (viz foto výše) jsme s rezervací vůbec nečekali a rovnou šli dovnitř.

vatikánská muzea

Co dělat, pokud jsou vstupenky do Vatikánských muzeí vyprodané?

Velmi častá realita – vstupenky do Vatikánských muzeí mohou být vyprodané i týdny dopředu. V tomto případě doporučuji prohlídku s průvodcem. Na výběr jich je hned několik a termínů je k dispozici dost. Jedná se o čím dál oblíbenější možnost, jak navštívit Vatikánská muzea.

Další možností je vystát si frontu – přijďte před otevírací dobou, aby byla fronta co nejmenší.

Vatikánská muzea zajímavosti

Vatikánská muzea jsou veřejná muzea umění a soch v komplexu Vatikánu, která leží v bývalých křídlech Vatikánského paláce. Vypráví o vzestupu a pádu Římské říše, historii katolické církve a zrodu renesance.

Velkou část umění nashromáždil papež Julius II. Ten byl známý svými válečnými misemi, ze kterých se mu podařila nashromáždit obrovská sbírka. Nechal přestavět baziliku svatého Petra do dnešní podoby a v roce 1506 založil Vatikánská muzea.

Galerie map Vatikánská muzea

Vstup

Vstup do Vatikánských muzeí se odvíjí podle toho, co plánujete navštívit jako první – Vatikánská muzea nebo baziliku svatého Petra.

 • Pokud baziliku svatého Petra, vstup do Vatikánu je od Svatopetrského náměstí. Před vstupem do baziliky vystojíte bezpečnostní kontrolu a po prohlídce baziliky se vydáte doprava podél zdí k Vatikánských muzeím (asi 15 min), kde vás čeká další bezpečnostní kontrola.

Upozornění: Ve středu mívá papež audienci a bazilika se otevírá až mezi 12:30-13:00.

bazilika sv. Petra a Svatopetrské náměstí Vatikán
Vstup od baziliky svatého Petra
 • Raději byste navštívili jako první Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli? Vstup sem vede z ulice Viale Vaticano. Nejsnadněji se k muzeím dostanete červenou linkou A římského metra (s Roma Pass je doprava zdarma). Vystoupíte jako většina návštěvníků na stanici Ottaviano, odkud sledujete dav lidí k muzeím a po pár minutách dojdete podél zdí ke vchodu.

Nebo můžete vystoupit až na další zastávce Cipro. Časově jdete přibližně stejně z obou zastávek (10-15 minut), ale jednu výhodu zastávka Cipro má – dělají tu totiž výbornou pizzu, na kterou sem jezdí místní a fronty můžou být občas pěkně dlouhé. Vybrat si můžete mezi římským a neapolským těstem.

Po vstupu vás opět čeká bezpečnostní kontrola do Vatikánských muzeí. Po prohlídce pak můžete přejít do baziliky svatého Petra, kde čekáte další frontu.

Vatikánská muzea vstup / fronta do Vatikánských muzeí
Fronta k Vatikánským muzeím – vstup je až za rohem vlevo

Jak přeskočit frontu do Vatikánských muzeí

Na fotografii výše můžete vidět frontu na lístky – foceno v polovině dubna uprostřed týdne, kdy ještě v Římě nezačala největší sezóna. Fronta se točí až za roh, kde je vstup do Vatikánských muzeí (viz foto níže).

Jedinou možností, jak se frontě vyhnout, je koupit si vstupenky předem. Zaplatíte sice o pár euro víc, ale nebudete muset čekat hodiny na vstup do Vatikánských muzeí.

Vatikánská muzea vstup / jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí
Vstup do Vatikánských muzeí s rezervací půjdete prostředním vstupem a máte přednost před frontou zleva

Pokud budete mít vstupenky předem, půjdete prostřední frontou, která má vždy přednost před frontou na lístky. Automaticky se dostanete dovnitř, kde vystojíte bezpečnostní kontrolu a za pár minut jste uvnitř muzeí. Tady vyjdete schody, abyste se dostali ke vstupu do muzeí.

Měli jsme vstupenky rezervované předem a uvnitř jsme byli za 5 minut i s bezpečnostní kontrolou (a to bylo v muzeích opravdu plno).

Naopak ve frontě na lístky budete muset čekat. Jakmile projdou ti, co mají rezervaci předem, pracovník pustí dovnitř menší skupinku z těch, co rezervaci nemají. Potom opět zavře závoru a další pustí, až projdou ti, co mají rezervaci.

Pokud navštěvujete Vatikánská muzea s průvodcem, půjdete vstupem vpravo (viz předchozí fotografie).

Dříve se dalo projít zkratkou přímo do baziliky a nemuseli jste stát další bezpečnostní frontu. To už v dnešní době možné není, pokud nenavštěvujete Vatikánská muzea v rámci prohlídky s průvodcem (nemusí to platit vždy – zkontrolujte před rezervací).

Rychlý pohled ze schodů na vstup do Vatikánských muzeí a bezpečnostní kontrolu
Rychlý pohled ze schodů na vstup do Vatikánských muzeí a bezpečnostní kontrolu

Otevírací doba 2024

Vatikánská muzea jsou otevřená od pondělí do soboty v čase 8:00-19:00 (poslední vstup v 17:00). Od března je otevírací doba v hlavní sezóně v pátek a sobotu prodloužená až do 20:00 (poslední vstup v 18:00).

V neděli je zavřeno kromě poslední neděle v měsíci, kdy je otevřeno v čase 9:00-14:00 (poslední vstup ve 12:30).

Rafaelovy pokoje Vatikánská muzea
Rafaelovy pokoje

Kdy je zavřeno ve Vatikánu?

Zavřeno je všechny neděle kromě té poslední, kdy je vstup zdarma. Vatikánská muzea jsou zavřená taky o katolických svátcích:

 • 1. ledna
 • 6. ledna na Tři krále
 • 31. března a 1. dubna na Velikonoce
 • 1. května na oslavu dělníků
 • 29. června na svátek svatého Petra a Pavla
 • 14. a 15. srpna na oslavy Nanebevzetí Panny Marie
 • 1. listopadu na svátek Všech svatých
 • 25. a 26. prosince na oslavu k narození Ježíše Krista

Vstupenky a vstupné do Vatikánských muzeí 2024

Plné vstupné na místě vás do Vatikánských muzeí vyjde na 20 € a snížené vstupné na 8 € (děti nad 6 let a studenti do 26 let). Děti do 6 let a ZTP s invaliditou nad 74 % mají vstup zdarma.

Kde koupit vstupenky do Vatikánských muzeí? Lístky můžete koupit na místě, ale připravte se na dlouhé fronty, kterými jsou Vatikánská muzea proslulá – viz foto výše. Denně sem zavítá až 30 tisíc lidí a ve frontě strávíte až 3 hodiny. Vevnitř toho nachodíte opravdu hodně, takže doporučuji koupit vstupenky předem, ať můžete rovnou přejít do muzeí a nečekáte ve frontě.

Tip: Pokud si rezervujete vstupenky do Vatikánských muzeí předem, na místě přeskočíte frontu zleva a přejdete rovnou ke vstupu. Je to rychlé – za nás jsme byli za 5 minut vevnitř i s bezpečnostní kontrolou.

V sezóně objednávejte alespoň pár dní až týdnů předem, aby nebyly lístky vyprodané. Při koupi vstupenky si rezervujete konkrétní čas vstupu. Pokud tedy objednáte vstup do Vatikánských muzeí na 14:00, měli byste se dostavit v časovém rozmezí 13:45 až 14:15 (z naší zkušenosti vás ale pustí i dříve – na čas nekoukali).

Dalším způsobem, jak nestát bezpečnostní kontrolu, je objednat si prohlídku s průvodcem, který vypíchne to nejdůležitější z obrovské sbírky, ve které je snadné se tak trochu ztratit.

vatikánská muzea

Kdy navštívit Vatikánská muzea? 

Jedno je jisté – fronty do Vatikánských muzeí mohou být dlouhé. Víc jak hodinu a půl dlouhé stání v hlavní sezóně není nic neobvyklého (zvlášť poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma).

Fronta se táhne podél zdi a vidíte jí dřív než samotný vstup do muzeí. To samé na Svatopetrském náměstí, kdy se fronta vine kolem kolonády.

Kdy je tedy nejlepší doba pro návštěvu Vatikánských muzeí?

Listopad, leden, únor a březen do Velikonoc jsou nejklidnější měsíce s nejmenšími davy. Hlavní sezóna začíná ve Vatikánu po Velikonocích a především v letních měsících (červen, červenec, srpen) mohou být některé místnosti tak plné, že stojíte na místě (například Sixtinská kaple nebo Rafaelovy pokoje). Množství lidí nikdo nekoriguje a vevnitř je v teplých dnech teplo a těžký vzduch.

socha Julia Caesara ve Vatikánských muzeích

Co se týká denní doby, už neplatí, že později odpoledne je tady míň lidí. Byli jsme tu po 14. hodině a fronta byla šílená. Navíc od Svatopetrského náměstí proudily další davy k Vatikánským muzeím.

Pokud plánujete navštívit jako první baziliku svatého Petra, můžete sem vyrazit hned na 7 h, kdy se otevírá. Takhle brzy ráno tu ještě fronty nebývají.

Vyberte si klidnější dny úterý, čtvrtek a pátek. Plno bývá v sobotu, pondělí a ve středu, kdy má papež audienci na Svatopetrském náměstí (v zimě pak v sále nalevo od baziliky). Tisíce lidí se přijdou ráno na papeže podívat a řada z nich si předtím nebo potom plánuje návštěvu baziliky svatého Petra a Vatikánských muzeí. Bazilika svatého Petra je při audienci uzavřená až do cca 12:30.

Za sebe bych nedoporučila návštěvu Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci. Vstup zdarma je sice lákavý, ale fronty mohou být několikahodinové. Pokud ale chcete ušetřit nějaké to euro, přijďte maximálně v 8 hodin a zařaďte se do fronty (muzea otevírají v 9 hodin).

vatikánská muzea

Co vidět ve Vatikánských muzeích? 

Komplex Vatikánských muzeí sídlí v Palazzo Apostolico. Obrovský komplex s galeriemi, které jsou propojené několika kilometrovými chodbami. Doporučuju si na začátku u vstupu do Vatikánských muzeí vzít mapu, která vám hodně pomůže v orientaci, pokud máte vyhlídnutá určitá místa.

Návštěva vám zabere 2-3 hodiny času, ale počítejte s tím, že nemáte šanci si každé dílo pečlivě prohlédnout. Vatikánskými muzei se táhne jedna hlavní trasa vedoucí přes Sixtinskou kapli. Pokud byste se nezastavovali, zabere vám cesta do kaple půl hodiny. Vatikánská muzea se rozprostírají ve 2 patrech:

V prvním patře najdete:

 • Pinakotéka – sbírka významných obrazů
 • Pio-Clementine muzeum – galerie řeckých a římských soch
 • Chiaramonti muzeum – výstava římských soch
 • Egyptské muzeum – exponáty s asýrskými a egyptskými nálezy z doby před 2 tisíci let
 • Etruské muzeum – artefakty z doby Etrusků

Chiaramonti muzeum a Egyptské a Etruské muzeum jsou hodně specifické. Pokud vás tahle období až tak nezajímají, vynechala bych je.

V druhém patře sídlí:

 • Galerie gobelínů – nádherné tapisérie tkané z vlny, hedvábí, zlatých a stříbrných nití
 • Galerie map – staré a neuvěřitelně přesně mapy Itálie a jejích provincií
 • Rafaelovy pokoje a apartmány Borgia – pokoje vyzdobené freskami, z nichž nejznámější je obraz Škola v Aténách

Jaká místa si nenechat ujít ve Vatikánských muzeích? Přikládám seznam top míst a proč je musíte vidět:

Pinacoteca (Pinakotéka, Obrazárna)

Pinakotéku by si neměl nechat ujít nikdo, kdo má vášeň pro obrazy velkých mistrů od středověku do 19. století. Těch tu najdete víc než 450 a jsou chronologicky vystavené v celkem 18 místnostech.

Jedním z nejlepších děl je Raphaelova Proměna, kterou namaloval těsně před smrtí (údajně zemřel na horečku po velkém množství sexu ve svých 37 letech). Je důležité o to víc, protože tvoří můstek mezi vrcholně renesanční a barokní malbou.

Pinakotéka Vatikán
Pinakotéka

Dalším významným dílem je nedokončený obraz Svatý Jeroným v divočině od Leonarda da Vinciho v pokoji č. 9. I přesto, že Da Vinci namaloval tisíce obrazů, dochovalo se jich jen 15 a jeden z nich najdete právě tady v Pinakotéce ve Vatikánských muzeích.

Jeho další díla můžete vidět například v kostele Santa Maria delle Grazie v Miláně, Louvru v Paříži, Galerii Uffizi ve Florencii, Národní galerii v Londýně nebo Gallerie dell´Accademia v Benátkách.

Pinakotéka leží mimo hlavní trasu. Jakmile vstoupíte do Vatikánských muzeí a sjedete po eskalátoru, jdete ven, kde už uvidíte značení. Doporučuju sem zajít jako první a pak se vrátit zpět na hlavní trasu.

Braccio Nuovo (Nové křídlo)

Braccio Nuovo bylo řadu let zavřené. Je to velkolepá galerie s 28 výklenky, které obsahují sochy císařů a římské repliky slavných řeckých soch. Busty na konzolách a polosloupech pak představují galerii slavných jmen z antiky.

Braccio Nuovo Vatican

Cortile della Pigna (Pinecone Courtyard, nádvoří Pinecone)

Cortile della Pigna je prvním nádvořím v muzeích, kde si můžete odpočinout a načerpat sílu na další umění. Kromě toho ale ukrývá hned několik významných míst.

Svůj název nese po obří borovicové šišce z bronzu, která byla kdysi fontánou. Pochází z 1. století před naším letopočtem a byla nalezená poblíž Pantheonu. Na obou stranách šišky jsou dva bronzoví pávi, kteří jsou kopiemi starověkých soch z vily císaře Hadriána v Tivoli. Originály uvidíte v křídle Braccio Nuovo. 

Cortile della Pigna Vatikánská muzea

Uprostřed nádvoří je umístěná nápadná bronzová socha Sfera con Sfera od sochaře Arnalda Pomodora. Tu tvoří menší koule uvnitř velké koule, které symbolizují vztah náboženského světa ke světu jako takovému. Sochař vytvořil i další verze této koule, které můžete vidět například v Trinity College v Dublinu nebo v kancelářích OSN v New Yorku.

Sfera con Sfera Vatikánská muzea

Další zajímavostí je obrovská busta prvního římského císaře Caesara Augusta, který byl císařem v době Krista.

Museo Pio Clementino (Pio-Clementine muzeum)

Muzeum Pio-Clementine nese název po 2 papežích (Klement XIV. a Pius VI.), kteří dohlíželi koncem 19. století na jeho založení. V muzeu jsou vystavené starověké řecké a římské sochy z celého světa.

Nejzajímavějším místem v Museo Pio Clementino je Sala Rotonda. Ta byla vytvořená po vzoru římského Pantheonu. Uprostřed stojí obrovská porfyrová nádrž ze Zlatého domu císaře Nera.

Když jí uvidíte na vlastní oči, budete překvapení, že byla vyrobená jen z jednoho kusu kamene v Egyptě a poté převezená do Říma. Porfyr je sám o sobě velmi pevný a těžký. Jeho fialová barva navíc v té době symbolizovala královské rodiny.

Nenechte si ujít taky pohled na mozaikovou podlahu, která byla kus po kusu převzatá ze starověkým lázní ve starém římském přístavu Ostia Antica a vypráví příběh z bitvy Kentaurů.

Pio Clementine museum / porfyrová nádrž / Vatikánská muzea

A jakou sochu musíte vidět v Museo Pio Clementino? Určitě jednu z nejznámějších a nejcennějších soch na světě Laocoon a jeho synové, která byla objevena poblíž kostela Santa Maria Maggiore (kousek od nádraží Termini) v roce 1506.

Údajně zdobila palác císaře Tita a po pádu Římské říše se na tisíciletí ztratila. Po objevení tlačil Michelangelo na její obnovu a naléhal na papeže Julia II., aby jí koupil. Stala se důvodem pro otevření Vatikánských muzeí a první uměleckým předmětem.

Taky Michelangelo z ní čerpal inspiraci při tvorbě svých fresek v Sixtinské kapli. Sochu uvidíte uprostřed osmiúhelníkové nádvoří z 18. století se 3 fontánami, stromy a lavičkami.

Laocoon Vatikánská muzea

Galleria degli Arazzi (Gobelínový sál)

Gobelínovým sálem budete procházet na hlavní trase do Sixtinské kaple. Každou tapisérii tady vyráběli roky z vlny, hedvábí, zlatých a stříbrných nití ti nejlepší tkalci z Flander. I kdyby vás tapisérie nezajímaly, udělejte si krátkou zastávku u tapisérie Vzkříšení Krista.

Ta je příkladem pohyblivé perspektivy, techniky, která je známá například z obrazu Mona Lisa. Její oči vás sledují, ať stojíte kdekoliv. A přesně tak je to u Ježíšových očí, ale s tím rozdílem, že vytvořit pohyblivou perspektivu u tapisérie je ještě o mnohem složitější.

tapirésie Vzkříšení Krista Vatikánská muzea

Galleria delle Carte Geografiche (Galerie map)

Místo na první příčce mého žebříčku vzhledem k tomu, že jsem studovala geografii a zajímám se o vše s tím spojené :). Galerie map představuje největší sbírku geografických maleb znázorňujících Itálii a italské provincie.

Jsou podrobné a s ohledem na jejich stáří na 400 let taky neuvěřitelně přesné (údajně až na 80 %). Pozorně si je prohlédnete a na některých mapách zahlédnete taky mořské tvory nebo římského boha moře Neptuna. Na konci místnosti visí mapa Benátek, kterou můžete klidně využívat i dnes. Benátky se totiž za celá staletí téměř nezměnily.

Kromě map je galerie známá svým nádherným stropem s biblickými příběhy. Galerií map projdete v rámci hlavní trasy.

Galerie map Vatikánská muzea

Papežské apartmány

Papežské apartmány nemají nic do činění se soukromým apartmány současného papeže. Skládají se z apartmánů Borgia a Rafaelových pokojů.

Rafaelovy pokoje Vatikánská muzea

Většina návštěvníků míří především do Rafaelových pokojů a snadno přehlédnou apartmány Borgia, což je velká škoda. Apartmány Borgia se nacházejí za Rafaelovými pokoji a jsou vyzdobené nádhernými freskami od Pinturicchia.

Aténská škola Raphael
Škola v Aténách

Rafaelovy pokoje byly dříve soukromými komnaty papeže Julia II. Ten nechal povolat Raphaela, aby vymaloval 4 místnosti freskami. Nejznámější je obraz Škola v Aténách (viz výše), který znázorňuje fiktivní setkání největších filozofů a myslitelů klasického starověku. Všechny zvěčnil na jednom plátně i přesto, že pocházejí z různých míst a různých okamžiků v čase.

Ústřední jsou postavy Aristotela a Platóna, který dostal jako poctu tvář Leonarda da Vinciho. Když se podíváte na obraze dolů, v popředí uvidíte sedící postavu zklíčeného muže.

A když se zadíváte ještě blíže, všimnete si, že má tvář Michelangela. V době, kdy pracoval Raphael na Škole v Aténách, totiž maloval Michelangelo fresky v Sixtinské kapli. Mrzutý Michelangelo a v té době populární Raphael, který zastiňoval svou zářivou osobností Michelangela, se neměli zrovna v lásce.

Upozornění: Vstup do Papežských apartmánů můžete snadno minout – abyste je prošli, musíte poctivě projít celou trasu a ne jít zkratkou do Sixtinské kaple.

Točité schodiště

V některých zdrojích se uvádí mylná informace, že schodiště, které se nachází v samém závěru Vatikánských muzeí, navrhl známý architekt Donato Bramante. Tak to ale není.

Skutečné Bramantovo schodiště totiž není běžně ve Vatikánských muzeích k vidění. Slavné schodiště u východu z muzeí navrhl architekt Giuseppe Momo v roce 1932 a Bramantovým schodištěm se pouze inspiroval.

Jedná se o dvě točivá schodiště, z nichž jedno vede dolů a druhé nahoru (dnes je přístupné pouze schodiště směrem dolů).

Vatikánská muzea schodiště Bramante

Sixtinská kaple

Sixtinská kaple je pro spoustu lidí důvod, proč chtějí navštívit Vatikánská muzea. Tisíce lidí tu denně vzdává hold talentu Michelangela Buonarrotiho. Strop vyobrazující výjevy z knihy Genesis a freska Poslední soud za oltářem vyrazí svou nádherou dech téměř každému návštěvníkovi.

Sixtinské kapli jsem věnovala celý článek, kde se dozvíte další zajímavosti.

Sixtinská kaple Vatikán

Podívejte se na ještě více fotografií Vatikánských muzeí.

Tipy před návštěvou

 • Ve Vatikánských muzeích je bufet a kavárna, kde se můžete najíst, ale popravdě tu nevaří moc dobře. Doporučuju se najíst předem, protože tady strávíte hodně času a prohlídka může být vyčerpávající.
 • Pokud plánujete navštívit baziliku svatého Petra a Vatikánská muzea v jeden den, doporučuji se mezitím najíst ve čtvrti Borgo, která z jedné strany (kudy budete procházet) lemuje zdi Vatikánu. Najdete tu několik skvělých restaurací – na rychlé italské jídlo doporučuji Pastasciutta.
 • S tím souvisí další bod – vezměte si pohodlnou obuv. Hodně se tu nachodíte. Pokud byste obcházeli vše, trasa je dlouhá 7,5 kilometrů.
 • Ve Vatikánských muzeích není mnoho míst k odpočinku – lavičky jsou například na nádvoří Pinecone, v Galerii map nebo v Sixtinské kapli.
 • Ve Vatikánských muzeích můžete fotit, ale bez blesku. V Sixtinské kapli je focení zakázané. 
 • Toalety jsou hned u vchodu i východu a na několika dalších místech v muzeu. 
 • Vhodně se oblečte. Klidně si vezměte džíny a tričko, ale zakryjte si kolena, ramena, břicho, příp. sundejte klobouk z hlavy. Někdy je kontrola mírnější a vpustí vás i v šortkách, ale pokud narazíte na přísnější kontrolu, dovnitř se nedostanete.
 • Vatikánská muzea jsou součástí Roma&Vatican Pass.

Rezervace vstupenek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple

Powered by GetYourGuide

Mapa Vatikánu

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Vatikánu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Vatikánských muzeích. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak ušetřit v Římě na dopravě a vstupném?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst. Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Ubytování v Římě

 • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
 • Hotel Borromeo – 3* hotel s klimatizací a střešní terasou; pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra
 • The Hive hotel – 4* hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
 • hu Roma Camping in Town  ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar

Ubytování v Římě 😴

ubytování řím
Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

ubytování řím
Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Toto byl náš průvodce pro návštěvu Vatikánských muzeí. Máte dotazy? Rádi je zodpovíme v komentářích níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Čtěte průvodce pro Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku. Podívejte se na fotografie Vatikánských muzeí.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 3 dny. Máte jen jeden den? Itinerář pro Řím za 1 den vám pomůže naplánovat perfektní výlet.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

Nejčastější dotazy na Vatikánská muzea

Kde je vstup do Vatikánských muzeí?

Viale Vaticano 51, Vatican City

Jak se dostanu do Vatikánských muzeí?

Metro – červená linka A → zastávka Cipro nebo Ottaviano

Jaká je otevírací doba Vatikánských muzeí? 

Vatikánská muzea jsou otevřená od pondělí do soboty v čase 8:00-19:00 (poslední vstup v 17:00). Od března je otevírací doba v hlavní sezóně ve vybrané dny, v pátek a sobotu prodloužená až do 20:00 (poslední vstup v 18:00).
V neděli je zavřeno kromě poslední neděle v měsíci, kdy je otevřeno v čase 9:00-14:00 (poslední vstup ve 12:30).

Kolik je vstupné do Vatikánských muzeí?

Plné vstupné na místě vás do Vatikánských muzeí vyjde na 20 € a snížené vstupné na 8 € (děti nad 6 let a studenti do 26 let). Děti do 6 let a ZTP s invaliditou nad 74 % mají vstup zdarma. My jsme si rezervovali vstupenky předem a doporučila bych to každému, kdo plánuje navštívit Vatikánská muzea – na místě jsme nečekali ani 5 minut včetně bezpečnostní kontroly.

Musím si zarezervovat lístek do Vatikánských muzeí?

Nemusíte, ale je to vysoce doporučeno. V hlavní sezóně jsou lístky vyprodané i na týdny dopředu.

17 názorů na “Vatikánská muzea 2024: co vidět, vstup, vstupenky, otevírací doba”

 1. Dobrý den,
  nezadařilo se nám objednat vstup do Vatiknských muzeí pro 3 osoby v jeden čas. A tam máme 2 rezervace na 8:00 a jednu na 11:30. Co se s tím dá dělat? Můžeme třeba všichni od 11? (Píšete že občas pouští 30 minut předem…)
  Děkuji, Petr.

  1. Dobrý den Petře,

   to bohužel záleží na pracovníkovi, zda vás pustí – vstupenky ukazujete ještě venku před hlavním vstupem (pro vás prostřední linie).

   Osobně bych to udělala tak, že bych přišla na 8. hodinu, kdy ještě není ve Vatikánských muzeích až tak plno. Ty časové sloty mají pomoci kontrolovat množství lidí uvnitř. Brzy ráno je uvnitř méně lidí než kolem 11. hodiny, takže by mohl být pracovník shovívavější.

 2. Dobrý den chtěla bych se zeptat,když mám koupený Roma pass 72 a chci využít druhý vstup zdarma na Andělský hrad nikde mi nenabízí možnost zamluvit konkrétní den a hodinu. Prostě přijdu a půjdu dovnitř? Děkuji Slavka

 3. Zuzana Špringerová

  Dobrý den,
  ráda bych vám poděkovala za super stránky s užitečnými informacemi :-). Mám jednu otázku – chci koupit Roma pas+Omnia a nevím jak to použít při on line rezervaci na vstup do Vatikánu a do Kolosea. Když vše v rezervačním systému vyplním, tak to po chce rovnou kartu a nikde jsem nenašla možnost použití pasu. Moc děkuji Zuzka

  1. Dobrý den Zuzko,

   objednáváte přes odkazy v tomto článku: https://smilingway.cz/uzitecne-tipy-jak-usetrit-na-vstupnem-a-doprave-v-rime/? Odkazy pro Roma Pass a Omnia kartu jsou v tomto případě jiné. V článku je napsaný postup v části: Kam je potřeba provést rezervaci, i když mám Roma Pass?

   Roma Pass k rezervaci předem nepotřebujete. K Omnia kartě vám přijde odkaz pro objednání do emailu.

   Kdyby bylo něco nejasného, dejte vědět :).

 4. Ahoj Blanka, prosim o radu… ked si kupim online vstupenku do Vatikanskych muzei, mozem odtial ist rovno do baziliky sv. Petra? alebo si musim vystat radu na vstup do baziliky?
  este mam jednu otazku… odkaz na rezervaciu vstupu do kolosea, mesiac vopred ocervenie okienko s datumom, ale neponuka ziadny cas vstupu, ktory by som si vedela rezervovat ( s romapass). k dispozicii je volnych par terminov na den dva vopred, ale mesiac nie. mali by sme zaujem o datum 11.06.
  dakujem vopred za rady!

  1. Ahoj Soni,

   bohužel to nejde. Výstup z Vatikánských muzeí se nachází vedle vstupu do Vatikánských muzeí, protože při prohlídce uděláš smyčku, při které se přes Sixtinskou kapli vrátíš zase zpět. V rámci prohlídky se nedostaneš mimo Vatikánská muzea ven, pokud nepočítám nádvoří, která jsou součástí muzeí. Některé prohlídky s průvodcem chodily zkratkou, ale to není běžně možné.

   Po prohlídce Vatikánských muzeí vyjdeš opět ven z Vatikánu a odtud půjdeš podél zdí Vatikánu až na Svatopetrské náměstí, kde je vstup do baziliky svatého Petra. Určitě to poznáš taky podle lidí.

   S Roma Pass se rezervuje vstup tady.
   11.6. ještě není k dispozici, ale zítra by už měl být termín uvolněný.

 5. Silvia Dovrtělová

  Dobrý den,

  plánujeme s vydatnou pomocí vašeho blogu 🙂 cestu do Říma. Chtěla bych vás poprosit o radu. Není mi jasné, kolik času strávíme ve frontě do Vatikánských muzeí. Horko těžko jsme sehnali rezervace s lístky “prefered entrance” přes Get your guide na pátek 21. 4. v 18:30 hod. V kolik hodin máme vstoupit do hada návštěvníků vinoucího se kolem vatikánské zdi, abychom stihli vstup podle naší rezervace? Budeme se vinout hodinu nebo déle? Je tam zřejmě víc vstupů.
  Děkuji předem za odpověď a za vaše cenné příspěvky.
  Silva

  1. Dobrý den Silvo,

   Dobrá zpráva je, že žádný had vás nečeká, když máte rezervaci předem :). Přijdete ke vstupu do Vatikánských muzeí, kde je cedule, která dělí návštěvníky do dvou front – na ty, co nemají rezervaci (to je ta pověstná fronta kolem zdí Vatikánu) a na ty, co rezervaci mají.

   Vy půjdete prostřední frontou, kde si od vás pracovník oskenuje QR kód ze vstupenky a rovnou jdete ke vstupu. Můžete klidně přijít dřív – z naší zkušenosti vás pustí cca 30 minut předem bez problémů (možná i déle, ale to nemáme ozkoušené).
   Jakmile přijdete dovnitř, projdete bezpečnostní kontrolou (podobně jako na letišti, ale není tak přísná – věci si můžete vzít s sebou, pokud nemáte nadměrný batoh apod.).

   Celý proces zabere pár minut, možná trošku déle, pokud je největší letní sezóna.

   Jakmile projdete kontrolou, uvidíte schody s ukazatelem na “Tickets”. Dáte se po schodech a nahoře uvidíte po pravé straně automaty – tady jen oskenujete QR kód a automat vám vydá tištěnou vstupenku. Od automatů se otočíte doprava a uvidíte vstup do Vatikánských muzeí, kde oskenují kód ze vstupenky. A jste tam :). Nikde jinde už vstupenku neukazujete.

   Článek jsem zrovna dnes aktualizovala, ale nejspíš bude chvíli trvat, než se změna propíše. Veškeré info je aktuální, jen jsem dodala pár fotek se vstupem a interiérů.

   Kdyby něco, dejte vědět :).

  2. Neřešily jsme spolu Koloseum? Pokud ano – podařilo se vám objednat ty vstupenky s Roma Pass?

   Děkuji za info :).

 6. Dobry den,

  Skvely blog 🙂 prosim Vas pekne, mohla bych Vas poprosit o radu? Ideme do Rima na plne tri dny. Prosim, je nejaka kombinace vstupene kterou by ste nam odporucili prednostne nebo proste kupovat pamatku po panatce online a z”hotovo? 🙂 dekuji Vam moc za odpoved a prosim pokracujte v tom co delate :))

  1. Dobrý den Alžběto,

   to moc ráda slyším, děkuji :).

   Nevím, kdy jedete, ale pokud už teď v dubnu, tak co nejdříve objednat vstupenky do Kolosea (povinná rezervace, vstupenky se uvolňují měsíc před a jsou brzy pryč), Vatikánských muzeí a galerie Borghese (pokud plánujete, tak tady je omezený počet návštěvníků na každé 2 hodiny). U ostatních památek většinou není až tak nutné objednávat předem, ale někde se to hodí – přikládám článek, kde je u každé památky napsané, jak je to s rezervací: https://smilingway.cz/prehled-vstupneho-na-pamatky-v-rime/

   Ať se dovolená v Římě vydaří :).

   Blanka

 7. Jitka Slavíková

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jsou vatikánské zahrady v ceně vatikánských muzeí a stojí zo to si je projít? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jitka

  1. Dobrý den Jitko,

   Vatikánské zahrady nejsou automaticky zahrnuté v ceně Vatikánských muzeí. Můžete si je tam dodatečně přidat za poplatek. Dají se navštívit pouze minibusem (cca 45 minut jízdy) nebo pěšky s průvodcem (1,5 hodiny). Počet návštěvníků je do Vatikánských zahrad omezený. Pokud plánujete výstup i na kopuli baziliky sv. Petra, tak odtud budete mít na zahrady výhled.

   Ať se v Římě líbí,

   Blanka

 8. Dobrý den, dá se karta Omnia Card vyzdvihnout i na letišti Fiumicino? Přiletím totiž v pondělí odpoledne a první rezervaci mám na 9 ráno a to nestíhám městská infocentra. Díky moc za vaše podrobné materiály, pro prvoturisty do Říma je to učiněný poklad. Navíc jedu sólo, tak je příprava nutná.

  1. Dobrý den Míšo,

   to ráda slyším a moc děkujeme :).

   Co se týká karty Omnia, bohužel ne. Karta Omnia se dá vyzvednout pouze v centru města mezi 9-16 h. Jedinou možností je Roma Pass (ten se dá vyzvednout na letišti) a k tomu přikoupit Vatikánská muzea.

   Krásnou dovolenou v Římě,

   Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *