30 tipů na památky a co navštívit v Benátkách (2024) + MAPA

co navštívit v benátkách

Plánujete, co vidět a jaké památky v Benátkách navštívit? Podívejte se na našich 25 tipů na nejlepší místa, co navštívit v Benátkách + 5 tipů, co navštívit v okolí Benátek.

Vstupné, otevírací dobu a další užitečné informace pro památky v Benátkách aktualizujeme několikrát ročně. Poslední aktualizace je vždy uvedena na začátku článku.

Benátky v Itálii

Benátky jsou téměř 300 tisícové město na severovýchodě Itálie. Jedno z nejoblíbenějších, kam ročně zavítá na 27,5 milionů turistů.

Víc jak 1000 let byly Benátky nezávislou říší, dokud nad nimi v roce 1757 nepřevzal moc Napoleon.

Mezi 13. a 18. století patřily Benátky k nejbohatším obchodním centrům v Evropě, proto i většina budov pochází z tohoto období. Ve 14. století dokonce ovládaly většinu Středomoří včetně Kréty, Zadaru a Kypru.

Město má natolik přísné zákony o historických památkách, že se jeho podoba po staletí téměř nezměnila. Benátky jsou doslova labyrintem úzkých uliček a zkratek, které nepobírají ani nejlepší aplikace s mapami. Stačí se tu jen procházet a nasávat zdejší atmosféru v zapadlých uličkách.

Benátky za jeden den

25 tipů na nejkrásnější místa, co navštívit v Benátkách

Benátky nejsou oblíbené pro nic za nic. Těch krásných míst, kam v Benátkách vyrazit, je tu požehnaně.

Monumentální baziliky a honosné paláce, které ukrývají dechberoucí umělecké sbírky, romantické kanály, po kterých se svezete gondolou nebo je přejdete po jednom z ikonických mostů, a spousta uliček, kde se můžete jen tak toulat.

Benátky jsou jedinečné. Mají svou specifickou atmosféru, kterou nikde jinde nenasajete.

Jak přeskočit fronty: Od jara do podzimu jsou Benátky plné turistů a na nejoblíbenějších památkách se tvoří dlouhé fronty. Z toho důvodu jsme si rezervovali vstupenky předem. Na místě jsme jen ukázali vstupenky v mobilu a rovnou mohli přejít dovnitř.

Jdeme na to: Jaké jsou nejkrásnější památky v Benátkách a jaká zajímavá místa stojí za to vidět?

1. Piazza San Marco

Začínáme v srdci Benátek. Tam, kde proudí největší davy turistů. V centru benátského veřejného a náboženského života.

Piazza San Marco je centrální náměstí Benátek, které je 180 metrů dlouhé a 70 metrů široké. Je to jediné náměstí v Benátkách. Ostatní “náměstí” nesou název piazzalles nebo campos.

Napoleon nazval Piazza San Marco přijímacím pokojem Evropy.

Piazza San Marco Benátky

Náměstí představuje nejnižší bod v Benátkách. Během Acqua Alta (Velká voda) je jako první zaplavené. Někdy je to jen větší louže, ale někdy je zaplavené celé náměstí. Dochází k tomu několikrát do roka díky přílivu Jaderského moře. Především na podzim (od listopadu) a v zimě.

Jakmile začne hladina stoupat, spustí se sirény, aby varovaly obyvatelstvo. Úřady poté umístí několik vyvýšených chodníků, aby mohli místní i turisté procházet.

he to zajímavá podívaná, ale zároveň smutná, protože tím dochází ke znehodnocení historického dědictví, které je zapsané na seznamu UNESCO.

Alta Acqua na Piazza San Marco
Alta Acqua na Piazza San Marco

Piazza San Marco obklopuje hned několik nejdůležitějších památek v Benátkách – bazilika svatého Marka, Dóžecí palác, Hodinová věž nebo Museo Correr.

Můžete si tu dát kávu v jedné ze dvou kaváren a jen se kochat. A nejsou to ledajaké kavárny. Jedna je údajně nejstarší na světě a druhá nejstarší doposud fungující kavárnou na světě.

bazilika svatého Marka v Benátkách

Pokud se chcete vyhnout davům a užít si zdejší atmosféru téměř pro sebe, vyrazte sem brzy ráno nebo naopak později večer, kdy je náměstí nádherně nasvícené. Benátky nejsou noční město. Většina barů a restaurací zavírá kolem 23 hodiny, takže město je relativně brzy večer o poznání vylidněnější.

kam v Benátkách / památky v Benátkách / náměstí svatého Marka v Benátkách

2. Bazilika svatého Marka (Basilica di San Marco)

Jedna z nejkrásnějších bazilik v celé Itálii. Bazilika svatého Marka dominuje náměstí Piazza San Marco.

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky

Je postavená z více než 500 mramorových sloupů ze 3. století a dostane vás třpytivými zlatými a muranskými barevnými skleněnými mozaikami o ploše 4000 metrů čtverečních, sochami, 5 byzantskými kopulemi nebo zlatým oltářem posetým drahokamy.

Právě pro její zdobnost a zlaté interiéry se jí přezdívá Chiesa d´Oro neboli Zlatý kostel.

Víte, jaký byl důvod výstavby baziliky? V roce 828 propašovali benátští obchodníci z Egypta tělo svatého Marka Evangelisty (jeden ze 12 apoštolů) kolem muslimských stráží a ukryli ho v sudu s vepřovým sádlem. Právě v bazilice poté tělo pochovali.

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky
Pohled na interiér baziliky svatého Marka od terasy u muzea
bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky
Zlatý oltář

Původně měla být bazilika prodloužením Dóžecího paláce. Bazilika San Marco byla později vypálená a v 11. století jí postavili Benátčané znovu. Po staletí byla upravována a renovována do současné podoby ve tvaru latinského kříže.

Upozornění: Nezapomeňte se vhodně obléct – v létě je potřeba zakrýt kolena a ramena. Dovnitř vás nepustí ani s větším batohem (dá se odložit v úschovně zavazadel na náměstí Piazzetta dei Leoncini nalevo od hlavního vstupu).

Vstupné a otevírací doba baziliky San Marco v Benátkách

Bazilika je otevřená v čase 9:30-17:15 (poslední vstup 16:45) a v neděli 14:00-17:00 (v zimě se zavírá v 16:00). Přijďte co nejdříve ráno – v sezóně a o víkendech klidně v 9 h ráno a zařaďte se do fronty. Později jsou fronty opravdu dlouhé. Navíc brzy ráno máte možnost si celé náměstí prohlédnout bez davů turistů.

Benátky za dva dny pohled z baziliky svatého Marka

Vstup do baziliky je za 3 €. Za dalších 5 € uvidíte Zlatý oltář a za 7 € se dostanete do Muzea di San Marco, odkud se pokocháte výhledem z terasy na náměstí a zblízka si prohlédnete mozaiky nebo původní bronzové koně svatého Marka (zajímavostí je, že jsou převážně z mědi). Ty přivezli Benátčané ze 4. křížové výpravy z Konstantinopole ve 4. století. Repliky koní jsou přímo na průčelí baziliky.

Děti do 6 let mají do všech částí baziliky vstup zdarma.

Jak přeskočit fronty do baziliky svatého Marka:

My jsme si zakupovali kombinované vstupenky předem hned na 9:30 – zahrnovaly baziliku, Zlatý oltář, muzeum a taky výhled z terasy. Šli jsme vstupem vlevo vyhrazeným pro rezervace předem, kde čekalo pouze pár lidí. Napravo odtud se pak nachází vstup pro ty, co rezervaci nemají – fronta byla už při otevírací době dlouhá až k Dóžecímu paláci.

Můžete se taky zúčastnit jedné z bohoslužeb – do baziliky v tom případě vstoupíte vchodem Porta dei Fiori z náměstí Piazzetta dei Leoncini.

3. Zvonice svatého Marka (Campanile di San Marco)

Zvonice svatého Marka je 98,6 metrů dlouhá věž, která je nejvyšší stavbou v Benátkách. Na jejím vrcholu je zlatá socha archanděla Gabriela. Zvonici tvoří 5 zvonů. Každý měl za Benátské republiky svůj účel:

 • Největší zvon Marangona zvonil na začátku a na konci dne,
 • Malefico je nejmenší a zazníval při popravě,
 • zvon Nona oznamoval poledne,
 • Trottnera svolával členy Maggior Consiglio,
 • a poslední zvon Mezzaterza oznamoval zasedání Senátu.
Zvonice svatého Marka Benátky

Původně byla Campanile di San Marco postavená jako maják pro námořníky. Dnes si z ní užijete nádherný výhled na město. Až na vyhlídkový ochoz vás vyveze pohodlný výtah s obsluhou.

Výhled z Campanile di San Marco je zpoplatněný 10 € (děti do 6 let mají vstup zdarma). Každých 30 minut je dovnitř vpuštěno pouze 30 lidí, proto je lepší rezervovat vstupenky předem. Na místě u vstupu pak půjdete vpravo. Vlevo čekají ti, co rezervaci nemají.

Otevírací doba zvonice je 9:45-19:00.

výhled ze zvonice svatého Marka,Benátky

Vstupenky na nejoblíbenější památky na Piazza San Marco, kde se tvoří dlouhé fronty:

 

4. Dóžecí palác (Palazzo Ducale)

Na náměstí svatého Marka zůstáváme. Popojdeme jen kousek od baziliky a stojíme před Dóžecím palácem.

Ten si můžete představit jako honosnou budovu, která je se svou směsicí gotického, byzantského a maurského stylu považována za mistrovské dílo benátské architektury.

Dóžecí palác sloužil v minulosti jako sídlo dóžete, vlády a taky jako vězení. Věznili tu například Cassanovu.

Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách

Vstupné a otevírací doba Dóžecího paláce

Vstupné činí 30 € a otevřeno je denně 9:00-19:00 (poslední vstup hodinu před). V zimě se zavírá v 18:00.

Jak přeskočit fronty do Dóžecího paláce:

Každý chce do Dóžecího paláce a fronty jsou dlouhé. Především v sezóně je rezervace předem nezbytností, abyste se vyhnuli dlouhým frontám (cena je stejná jako na místě). Vstupenky poté stačí ukázat v mobilu, nemusíte nic tisknout. Půjdete vyhrazeným vstupem pro vstupenky rezervované předem.

Součástí vstupenky je i vstup do Museo Correr a Národního archeologického muzea a do monumentálních místností Národní knihovny Marciana (za chvíli si povíme, zda stojí za návštěvu).

5. Most vzdechů

Pokud budete pokračovat kolem paláce po promenádě, uvidíte Most vzdechů (Ponte dei Sospiri). Ten spojoval věznici s výslechovými místnostmi v Dóžecím paláci.

Svůj název nese po vězních, kteří si na mostě povzdechli, že vidí nejspíš naposledy benátský kanál.

Mostem vzdechů projdete i v rámci prohlídky Dóžecího paláce.

Ponte dei Sospiri Benátky

6. Museo Correr

Museo Correr je nejslavnější muzeum v Benátkách, které zahrnuje předměty a umělecká díla spjatá s historií města, od jeho založení po sjednocení Itálie v 19. století včetně staré mapy Benátek.

Vstup máte zdarma spolu se vstupenkou do Dóžecího paláce. Ta navíc zahrnuje i vstup do Národního archeologického muzea s velkou sbírkou soch z mramoru a bronzu, a Národní knihovnu Marciana, jejíž hlavní sál zdobí umění od Veronese, Tintoretta a Tiziana.

Vstupenka do Dóžecího paláce, Museo Correr, Národního archeologického muzea a Národní knihovna Marciana vás vyjde na 30 €. Vyšší cena, ale stojí to za to, pokud chcete vidět nádherné prostory, umění, přiblížit si bohatou benátskou historii a užít si skvělý výhled na náměstí Piazza San Marco.

Ubytování v Benátkách 😴

Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

7. Torre dell´Orologio

Torre dell´Orologio je ohromující hodinová věž z 15. století na náměstí svatého Marka po levé straně od baziliky, kterou určitě nepřehlédnete.

kam v Benátkách / památky v Benátkách

Má výrazný modrý ciferník s římskými číslicemi a znameními zvěrokruhu ve zlaté barvě. V 19. století byly k hodinám přidány jedny z prvních digitálních hodin na světě. Nad nimi je okřídlený lev, symbol svatého Marka a na vrcholu věže každou hodinu zvoní dvě bronzové sochy pastýřů. Těm se pro jejich tmavou barvu říká Maurové.

Věž je orientovaná na jih náměstí směrem ke Canal Grande, aby jí viděli přijíždějící námořníci.

Pokud vám vyjde čas, zajděte se podívat dovnitř. Vstupné činí 15 € (snížené 12 €). Vstup si musíte rezervovat předem – vyberete si průvodce ve francouzštině, angličtině nebo italštině.

Otevírací doba je omezená – konkrétní den a čas si vyberete při rezervaci.

Čtěte: Jak se dostat z letiště Marco Polo do centra Benátek.

8. Teatro La Fenice

Teatro La Fenice je benátská opera v neoklasicistním stylu z 18. století, která za dob své největší slávy uváděla ty nejvýznamnější opery, jako je Verdiho La Traviata nebo Belliniho I Capuleti ed i Montecchi. Dojdete k ní za 5 minut od Piazza San Marco západním směrem.

La Fenice pochází od slova Fénix. A jak to známe u Fénixe, i v tomhle případě tahle opera vstala z popela po tom, co původní budova vyhořela.

Dnes si sem můžete zajít na operní, baletní nebo koncertní vystoupení. K dispozici je i prohlídka nádherných vnitřních prostor bez průvodce za vstupné 12 € nebo s průvodcem za 20 €.

Otevírací doba pro prohlídky interiérů je denně 9:30-18:00.

Čtěte: Perfektní itinerář pro 2 dny v Benátkách

9. Palazzo Contarini del Bovolo

Palazzo Contarini del Bovolo je gotický palác z 15. století, který je známý především pro své točivé schodiště. Právě proto se mu přezdívá bovolo neboli hlemýžď.

Schodiště je obklopené vrstvami lodžií z cihel a bílého istrijského kamene. Lodžie se směrem nahoru snižují a vytváří tak optický klam, že je schodiště vyšší než ve skutečnosti.

Nahoře najdete terasu s výhledem na město a ve druhém patře místnost s obrazy od Tintoretta.

Otevírací doba je denně od konce února 10:00-18:00 a v zimě 9:30-17:30 (poslední vstup vždy 30 minut před). Vstupenky za 9 € si můžete rezervovat předem. Děti do 11 let mají vstup zdarma, mládež do 26 let a senioři nad 65 let platí snížené vstupné 6 €.

10. Kostel svatého Zachariáše (Chiesa di San Zaccaria)

Východním směrem od Piazza San Marco stojí kostel svatého Zachariáše, který by vám určitě neměl uniknout. Je na něm totiž něco speciálního a navíc sem nezavítá moc turistů. Kostel působí zvenku docela nenápadně, ale v jeho kryptě se ukrývá tělo svatého Zachariáše a dalších 8 dóžů.

Krypta je zaplavená vodou z kanálů a hroby z ní vystupují jako malé ostrůvky. Má klenutý strop se sloupy, který vytváří zrcadlový efekt.

Chiesa di San Zaccaria Benátky

Kostel byl dvakrát přestavěný ve stylu severoevropské gotiky, která je pro Benátky netypická, a později v renesančním stylu. Téměř každá stěna je pokrytý mozaikami, malbami nebo freskami. Za vidění stojí taky sakristie s obrazy od Tintoretta a Tiepola.

Vstupné do kostela je zdarma, ale za kryptu a sakristii si připlatíte. Otevřeno je od pondělí do soboty 10:00-12:00 a 16:00-18:00 a v neděli jen odpoledne 16:00-18:00.

11. Plavba gondolou

Plavba gondolou může mnohým přijít jako turistická a drahá zábava. A mají pravdu. Na druhou stranu plavba gondolou k Benátkám prostě patří a navíc se dostanete do míst, která běžně nemáte možnost vidět.

plavba gondolou v Benátkách / Benátky za 2 dny

Nejvíc gondol najdete v blízkosti hlavních atrakcí. Přijde vám jich hodně? Je to jen zlomek toho, kolik gondol tu bývalo dříve. V 17. a 18. století bylo v benátských kanálech na 10 000 gondol. Dnes jich je necelých 300 a slouží primárně pro turistické účely.

Od 11. století byly gondoly hlavní formou dopravy a až do poloviny 20. století je Benátčané využívali denně. Sazby za plavbu reguluje město, takže není možné usmlouvat nižší cenu.

Benátky za jeden den / gondola, Benátky

Cena za 30 minutovou plavbu gondolou je přes den 80 € a večer po 19. hodině 120 €. Cena platí pro celou gondolu, tj. 6 lidí. Předem se dá koupit sdílená plavba gondolou za 30 € na osobu.

Na gondolu můžete nasednout v Benátkách na několika místech. Nejoblíbenější je promenáda Piazza San Marco. Počítejte ale s tím, že se na gondoly poblíž hlavních atrakcí stojí fronty a může chvíli trvat, než se na vás dostane.

Čtěte: Kompletní průvodce dopravou v Benátkách

12. Canal Grande

Nejznámější a největší kanál v Benátkách. Canal Grande je 4 km dlouhý a odděluje jednu polovinu Benátek od té druhé.

Kanál můžete překročit pomocí jednoho z mostů (viz další bod) nebo díky vaporetti (vodní autobusy), vodními taxíky, gondolami či traghetti (velké gondoly, trajekty převážně pro dělníky).

Benátky, Itálie

Za nás doporučuju zvolit vaporetto – linku 1 nebo 2. Ty vás provezou kolem nejznámějších památek v Benátkách – Palazzo Ca´d´Oro, Gallerie dell´Accademia, Palazzo Ca´Rezzonico, Santa Maria della Salute a další.

Nevýhodou je, že bývají často plné a z cesty pak moc nemáte. Svezli jsme se brzy ráno a ve vaporerettu byli jen s pár místními.

Ponte di Rialto Benátky

13. Most Rialto (Ponte di Rialto)

Nejznámější a nejstarší most před Canal Grande. A taky nejikoničtější a nejfotografovanější. To je most Rialto, kde se po většinu dne stojí fronta na fotku.

400 let starý most je jeden ze 4 mostů, které křižují slavný kanál. Do 19. století byly dokonce tyhle mosty jediným způsobem, jak jste mohli kanál přejít.

Ponte di Rialto Benátky

Most z istrijského kamene se skládá ze 3 paralelních schodišť – 2 jsou po krajích a centrální schodiště lemují obchůdky se suvenýry, muranským sklem a klenoty.

Most Rialto spojuje čtvrť San Marco s Dóžecím palácem a bazilikou svatého Marka s nejstarší čtvrtí v Benátkách San Paolo s tržištěm Rialto.

Ponte di Rialto Benátky

14. Trh Rialto

Když už jsem zmínila trh Rialto, řekneme si více i o něm.

K trhu dojdete ve směru od náměstí Piazza San Marco přes most Rialto a kolem kostela San Giacomo di Rialto (všimněte si výrazných hodin na průčelí). Právě po mostu nese tržiště svůj název.

Je to místo plné barevného ovoce, zeleniny a koření (část trhu zvaná erberia) ve spojení s vyhlášeným rybím trhem (část trhu zvaná pescaria). Kromě toho tu ale koupíte i další italské dobroty.

rybí trh v Benátkách

Trh tu existoval už na začátku 11. století, ale byl zničen požárem stejně jako čtvrť okolo. To je důvod, proč je většina staveb kolem trhu ze 16. století. Název Rialta pochází od slova rivolaltus, v překladu pevná půda, která není nikdy zaplavená.

Trh s čerstvými produkty je otevřený pondělí-sobota 7:30-13:00 a trh s rybami úterý-sobota 7:30-13:00.

Ubytování v Benátkách 😴

Camping Venezia Village

Ubytování v soukromí v bungalovech

Antico Panada

3* útulný hotel v centru starého města

15. Čtvrť Dorsoduro

Dorsoduro je jedním ze šesti sestieri, benátských městských obvodů, který přímo navazuje na most Ponte dell’Accademia. Nachází se mezi Velkým kanálem a kanálem Giudecca a představuje klidný kout jinak rušného města. Pokud chcete zažít autentické Benátky, zamiřte sem.

Dorsoduro Benátky

Nachází se tady Gallerie dell’Accademia, přední sbírka benátského umění, a Peggy Guggenheim Collection, jedna z nejlepších sbírek moderního umění v Itálii. Díky benátské univerzitě Ca’ Foscari vyzařuje čtvrť živou a mladistvou energii.

Celou čtvrť Dorsoduro lemuje kolem kanálu Giudecca upravená promenáda, která je narozdíl od promenády u Piazza San Marco daleko klidnější. Navíc jsou odtud krásné západy slunce.

Dorsoduro Benátky za jeden den

16. Bazilika Santa Maria della Salute

Bazilika Santa Maria della Salute je známá zkráceně jako La Salute. Barokní kostel který postavili na oslavu konce moru v roce 1631. Stavbu s osmibokým půdorysem ve tvaru koruny navrhl architekt Baldassare Longhen.

Vevnitř najdete sakristii s 12 Tizianovými díly nebo uměním od Tintoretta. Většina z nich znázorňuje téma moru.

bazilika la salute benátky

21. listopadu se koná svátek Uvedení Panny Marie, při kterém se nainstaluje improvizovaný most přes Canal Grande k bazilice. Ten symbolizuje osvobození Benátek od moru.

Vstupné do baziliky je zdarma. Navštívit jí můžete denně v časech 9:30-12:00 a 15:00-17:00.

Čtěte: Itinerář pro 1 den v Benátkách

17. Bazilika San Giorgio Maggiore

Bazilika San Giorgio Maggiore vás nejspíš zaujme svými 2 vzájemně propojenými fasádami. Ty symbolizují harmonické spojení renesančních křesťanských ideálů se starověkým římským chrámovým designem.

Bazilika zabírá téměř celý ostrůvek přímo naproti Palazzo Ducale. Právě proto se jedná o jedno z nejfotografovanějších míst. Gondoly vepředu a za nimi nádherná bazilika z bílého mramoru.

Bazilika San Giorgio Maggiore Benátky za 2 dny

A i vevnitř najdete hotové skvosty. Například obrazy Poslední večeře či Pohřeb Krista a pád Manny od Tintoretta nebo Madona trůnící se svatými od Sebastiana Ricciho.

Součástí baziliky je zvonice, která je téměř stejně vysoká jako ta na náměstí svatého Marka. Nahoru vás vyveze výtah, který se nachází spolu s pokladnou po levé straně baziliky (uvnitř). Za 8 € získáte skvělý výhled na náměstí San Marco a za dobré viditelnosti až na Alpy. Vstup do baziliky je zdarma.

Od dubna do října je bazilika San Giorgio Maggiore otevřená 9:00-19:00 a po zbytek roku 9:00-18:00.

Čtěte: Jak se dostat z letiště Marco Polo do Benátek

18. Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari

Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari je gotická bazilika s cihlovou fasádou, které se přezdívá zkráceně I Frari.

Je schovaná mezi úzkými dlážděnými uličkami, ale jakmile k ní přijdete, vyrazí vám svou velkolepostí dech. Je známá pro svou uměleckou sbírku zahrnující sochy a obrazy od umělců Donatella, Alessandra Vittorii, Tiziana, Bellliniho, Alvise a dalších.

bazilika I Frari Benátky

Bazilika je otevřená od pondělí do soboty v čase 9:00-18:00 a v neděli odpoledne 13:00-18:00, v hlavní sezóně až do 19:30. Poslední vstup je vždy půl hodiny před koncem otevírací doby.

Vstupné je 5 € (do 11 let zdarma, pro studenti 2 €, nad 65 let 3 €).

19. Scuola Grande di San Rocco

Za bazilikou I Frari stojí nejzajímavější z Velkých škol v Benátkách. Scuola Grande di San Rocco je nejzachovalejší ze 6 benátských bratrstev. Tahle bratrstva jsou náboženské instituce, které slouží pro poskytování charitativních služeb chudým.

Scuola Grande di San Rocco je zasvěcená svatému Roccovi ze 16. století, ochráncem před morem. Dnes jí navštěvují turisté kvůli jejím interiérům.

Scuola Grande di San Rocco benátky

Viděli jste Sixtinskou kapli ve Vatikánu? Tak přesně podobný význam má Scuola Grande di San Rocco pro Benátky. Přesně jako Michelangelo vyzdobil strop Sixtinské kaple, vyzdobil Tintoretto stěny a strop tady. Zabralo mu to 24 let a rozhodně to stojí za vidění, i když nejste fanoušky umění.

Otevřeno je denně 9:30-17:30 a vstupné je 10 €.

20. Židovské ghetto

Na severozápadě Benátek ve čtvrti Cannaregia se rozprostírá židovské ghetto. Bylo založené v 16. století a jen tak nejspíš prvním ghettem na světě. V té době tady mohli Židé vycházet jen přes den a v noci byli střežení.

Přes smutnou minulost je to dnes živá oblast plná restaurací, barů, obchůdků, muzeí a synagog. Turistů je tu o poznání méně než v centru Benátek.

Židovské ghetto Benátky

Ve zdejším Židovském muzeu (Museo Ebraico) si přiblížíte židovskou historii, umění a kulturu.

Otevřeno je denně kromě soboty 10:00-17:30 a ve čtvrtek až do 18:30. Vstupné činí 12 € včetně návštěvy dvou synagog.

Čtěte: Jak se dostat z letiště Treviso do Benátek

21. Bazilika svatého Jana a Pavla (Basilica dei Santi Giovanni e Paolo)

Bazilika svatého Jana a Pavla je největší kostel v Benátkách, který je tak trochu mimo hlavní vyšlapané trasy vedle benátské nemocnice na náměstí Campo Santi Giovanni e Paolo.

Stavba nese přezdívku Kostel lustrů vzhledem k počtu lustrů, které zdobí její interiéry. Kromě toho tu uvidíte hrobky 27 dóžat a několik významných obrazů od Belliniho, Veronese a Piazzetta.

Otevřeno je 9:00-18:00 a v neděli 12:00-18:00. Vstupné je jen 3,5 € (děti 1,5 €).

22. Knihkupectví Alta Acqua (Libreria Acqua Alta)

Cestou k bazilice to můžete vzít přes nevšední knihkupectví Acqua Alta. Je trochu schované, ale stojí za vidění. Knihy tu jsou uložené ve vanách, kánoích nebo dokonce v gondole, aby přežily Acqua Alta (velkou vodu v Benátkách).

Na zadní verandě je schodiště knih, po kterém můžete vyšlapat nahoru a podívat se na kanál za ním.

23. Kostel Nejsvětějšího Vykupitele (Chiesa del Santissimo Redentore)

Renesanční kostel Santissimo Redentore, zkráceně jen I Redentore není sice tak známý a leží trochu bokem mimo hlavní Benátky, ale stojí za vidění. Kostel najdete na ostrově Giudecca jižně od centra Benátek.

Kostel I Redentore navrhl architekt Palladio (stejně jako známější baziliku San Giorgio Maggiore) a symbolizuje poděkování Bohu, že zachránil město před morem. Po jeho smrti kostel dokončil Antonio da Ponte (architekt známého mostu Rialto).

kam v Benátkách / památky v Benátkách / bazilika I Redentore

Pro I Redentore je typická bílá mramorová fasáda v kombinaci s cihlovým exteriérem. Při návrhu se Palladio inspiroval starověkými chrámy. Uvnitř se skrývá sbírka obrazů od Veronese, Bassanose nebo Tintoretta.

Otevřeno je denně kromě neděle 10:00-16:45. Vstupné činí 3 € (děti do 11 let mají vstup zdarma a studenti platí sníženou sazbu 1,5 €).

24. Benátská loděnice (Arsenale di Venezia)

Arsenale di Venezia je místo, které bylo ještě před pár lety nepřístupné veřejnosti. Rozhodně stojí za vidění, pokud vás zajímá námořní tématika.

Arsenale di Venezia je byzantská loděnice z roku 1104. Rozlehlý areál, který tvoří doky, lodní továrny a přístaviště. Od toho název arsenale, který znamená v překladu loděnice. V současné době se tu koná řada akcí. Například Benátský filmový festival nebo ohňostroje během benátského karnevalu.

Arsenale di Venezia Benátky za 2 dny

Součástí komplexu je Námořní historické muzeum, které je nejvýznamnější v celé Itálii. Výstavní plocha je rozdělená do 5 podlaží a celkem 42 výstavních místností. Ve starobylé dílně vesel se pak nachází Pavilon lodí.

Pro aktuální informace se podívejte na oficiální stránky organizace La Biennale.

Arsenale di Venezia Benátky za 2 dny

25. Benátský karneval

Benátský karneval tu nemůže chybět. Je to jedna z prvních věcí, která přijde každému na mysli, když se řekne “Benátky”.

Věděli jste, že byli v určitých chvílích benátské historie masky zakázané? Důvod byl jednoduchý. Lidé se díky skryté identitě mohli oddávat činnostem, které církví nebyly schválené. A háčkování to nebylo ?. Masky ale zároveň umožňovaly na pár dní skrýt věk, sociální nebo ekonomické poměry. Všichni si byli rovni.

karneval v Benátkách

Benátskou masku si dnes pořídíte za pár euro v plastové verzi nebo za tisíce eur, kdy maska představuje dokonalé umělecké dílo. Benátský karneval probíhá v průběhu února 10 dní do Popelečné středy.

5 tipů na jednodenní výlety v okolí Benátek

1. Murano

Ostrov Murano je jen 1,5 km vzdálený od Benátek. Je to druhý největší ostrov v benátské laguně, který je proslulým svou sklářskou výrobou. Právě proto se mu přezdívá Ostrov skla. Při výrobě se tu stále používají staleté techniky, takže pozorovat skláře při výrobě je jedinečný zážitek.

Murano Benátky za 2 dny

Za návštěvu na ostrově Murano stojí jeden z nejstarších kostelů v laguně – kostel Santa Maria a San Donato a Muzeum skla s více než 4000 předměty a lustrem vážícím 300 kg.

Na ostrov Murano se dostanete několika linkami vodního autobusu – zde najdete mapu.

Murano Benátky za 2 dny

2. Burano

Ostrov Burano leží dál od Benátek – zhruba 45 minut jízdy vodním autobusem, ale rozhodně za tu cestu stojí a pokud vám to jen trochu vyjde, udělejte si sem výlet.

Burano je známý pro výrobu krajek, šikmou zvonici a ikonické barevné domy. Místní si dokonce nemůžou sami zvolit barvu fasády. Ta je jim přidělená podle bydliště. Dle legendy se domy natíraly výraznými barvami, aby námořníci ostrov našli lépe v mlhavém počasí.

Burano Benátky

Na prozkoumání ostrova vám budou bohatě stačit 1-2 hodinky. Dostanete sem linkou vaporetto č. 12 z Fondamenta Nuovo nebo č. 14 ze San Marco Zaccaria. Hned vedle ostrova Burano leží ostrov Torcello, který nemůžete vynechat, když jste tady.

Burano Benátky za 2 dny

3. Torcello

Když tu stojíte, zdá se až k nevíře, že byl ostrov Torcello dříve nejlidnatější a nejdůležitější ostrov v laguně. Po epidemii malárie tu zahynula spousta obyvatel a z původních 20 000 jich tu zbyla jen hrstka. Moc se poté přesunula do Benátek.

Torcello Benátky

Ostrov Torcello je jako návrat v čase. Ospalá venkovská atmosféra kontrastuje s živými Benátkami. Najdete tu několik obchůdků se suvenýry a Attilův trůn neboli starobylé křeslo z kamene, které dle legendy používal král Hunů Atila. Za vidění stojí ale především nejstarší stavba v Benátské laguně – katedrála Santa Maria Assunta s byzantskými mozaikami z 12. a 13. století. Můžete taky vystoupat na vrchol zvonice.

Na ostrov se dostanete stejnou linkou jako na ostrov Burano nebo z Burana vodním autobusem.

TIP: Všechna 3 místa (Murano, Burano, Torcello) můžete navštívit v rámci jednoho výletu.

4. Villa Pisani na Stra

Villa Pisani na Stra je rozlehlý barokní palác z 18. století, který postavili jako poctu majiteli Pisanimu (114. benátský dóže). Později vilu koupil Napoleon a poté rod Habsburků. Uvnitř paláce si můžete prohlédnout dosud zachovalou Napoleonovu ložnici a bohaté fresky.

Komplex zahrnuje 11 hektarů zahrad ve francouzském a benátském stylu, oranžérii, sochy, malý les, kavárnu a labyrint s rozhlednou uprostřed. Před palácem se rozprostírá bazén, ve kterém se zrcadlí samotná budova.

Villa Pisani na Stra

K paláci se dostanete za necelou hodinu přímou linkou 53E z Benátek (Piazzale Roma). Otevírací doba se liší dle období. O víkendu bývá otevřeno téměř celý den. V úterý a ve čtvrtek je palác přístupný v odpoledních hodinách a ve středu a v pátek naopak v ranních hodinách.

Vstupné je 8,50 € (snížené 3 €). V pondělí je zavřeno. Je lepší provést rezervaci předem.

5. Padova

Padova je město, které žije ve stínu slavnější Verony a především Benátek. To má ale i výhodu – není to tu hlava na hlavě a vy si můžete historickou část města v klidu prohlédnout. Leží jen půl hodinky od Benátek.

padova

Padova vznikla ještě dříve než Řím. Na konci první světové války byla navíc po Římě druhým nejbohatším městem v Itálii. Má bohaté umělecké a historické dědictví s četnými dochovanými památkami.

Pokochejte se bazilikou svatého Antonína, chrámem San Giusticia, náměstím Palazzo della Ragione s nádhernou středověkou radnicí, kaplí Scrovegni s freskami (prý první mistrovské dílo italské renesance) nebo botanickou zahradou University of Badua, která je nejstarší na světě.

padova

Kde se ubytovat v Benátkách

Ubytování v Benátkách

Pokud si chcete vychutnat atmosféru Benátek, ubytování ve starém městě je nejlepší volbou. Celá ostrovní část Benátek je skvěle propojená vaporettem a vodním taxi, takže se během chvilky dostanete na Piazzale Roma, odkud vyjíždí spoje na letiště a do míst v okolí Benátek.

 • Antico Panada: Cenově výhodný a útulný hotel přímo v centru u Piazza San Marco
 • Hotel Belle Arti: Tříhvězdičkový hotel v umělecké čtvrti Dorsoduro, která se nachází pár minut od Grand Canal a náměstí San Marco
 • Hotel Il Moro di Venezia: Levný, čistý hotel 5 minut od Piazzale Roma, s vlastní koupelnou a klimatizací

Ubytování v Benátkách 😴

Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

Ubytování v Mestre

Mestre je obydlená městská oblast v pevninské části Benátek – nachází se ještě před Piazzale Roma a na začátku Ponte della Libertà. Do Benátek na Piazzale Roma se pak snadno dostanete autobusem, tramvají nebo vlakem za pár minut.

Mestre je skvělou volbou pro ty, co cestují autem, chtějí rychlé spojení na letiště nebo hledají levnější ubytování v Benátkách. Nemá atmosféru Benátek s vodními kanály, ale poskytuje dobré zázemí.

 • Hilton Garden Inn Venice Mestre: Čtyřhvězdičkový a moderní hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, bazénem, wellness a výbornou kuchyní
 • Hotel Alverì: Tříhvězdičkový pohodlný hotel za výhodnou cenu a s parkováním zdarma
 • Camping Venezia Village: Moderní ubytování v samostatných bungalovech s lednicí a terasou, v komplexu se nachází taky bazén, dětské hřiště, restaurace a obchod
 • Hotel Delle Rose: Levný, ale čistý a příjemný hotel s dobrou dostupností na letiště i do Benátek

Ubytování v Benátkách 😴

Camping Venezia Village

Ubytování v soukromí v bungalovech

Antico Panada

3* útulný hotel v centru starého města

Tipy na nejlepší místa, co navštívit v Benátkách – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Benátek s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Benátkách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Praktické informace, jak si užít Benátky

Parkování

Parkování v Benátkách: Jaké jsou ceny, kde zaparkovat, aby bylo auto v bezpečí a jak se následně dostat do centra, se dozvíte v samostatném článku o parkování v Benátkách.

MHD a vaporetto v Benátkách

Vícedenní vstupenka na vaporetto a celou MHD – Pokud si chcete Benátky užít, bez vodního autobusu se neobejdete. Doporučuju projet se linkami 1 nebo 2, které vás vezmou kolem Canal Grande a hlavních bodů v Benátkách (linka 2 staví na méně zastávkách).

Jedna plavba stojí 9,50 €, proto se většinou vyplatí vícedenní vstupenky (24 hodin za 25 €, 48 hodin za 35 €, 78 hodin 45 €). Patří sem i neomezená jízda pro autobusy a tramvaje v Mestre a vodní linky na ostrovy v okolí (Burano, Murano, Torcello, Lido a další). Platí po zvolený počet hodin od první aktivace ve žlutém automatu (u zastávek).

Vaporetto 1 kousek od vlakového nádraží

Hledáte způsoby, jak se dostat z letiště do Benátek? Zde najdete tipy, jak se dostat do Benátek z letiště Marco Polo. Letíte na letiště Treviso? V tomto článku najdete způsoby, jak se dostat z letiště Treviso do Benátek.

Jak ušetřit v Benátkách

Venezia Unica City Pass – turistická karta, která v sobě zahrnuje vstup do celé řady památek a muzeí v Benátkách (Dóžecí palác, opera La Fenice, kostely, muzea) i městskou dopravu. Cena se liší dle toho, kolik památek si navolíte, kam všude plánujete využívat městskou dopravu a kolik je vám let.

Vstupenka do Piazzale Ducale – fronty do Dóžecího paláce bývají dlouhé. Právě proto je lepší koupit vstupenku předem, abyste neztráceli čas v dlouhé frontě. Vstupenka platí i pro Museo Correr, Národní archeologické muzeum a Národní knihovnu Marciana.

Upozornění: V roce 2024 byl zaveden poplatek za vstup do Benátek, který se vztahuje na vybrané dny (víkendy a období svátků od dubna do července). Více informací najdete v našem článku (odkaz se otevře v novém okně).

Toto bylo našich 33 tipů na nejkrásnější místa a památky, co navštívit v Benátkách. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

BENÁTKY: Inspirujte se itinerář pro 1 den v Benátkách. Připravili jsme taky itinerář a trasu pro 2 dny v Benátkách + volitelné varianty, pokud plánujete strávit v Benátkách více času.

V článku o parkování v Benátkách se dozvíte vše potřebné o parkování, pokud jedete autem. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro dopravu v Benátkách.

Od roku 2024 nově platí povinnost ve vybrané dny uhradit poplatek za vstup do Benátek.

Hledáte způsoby, jak se dostat z letiště do Benátek? Zde najdete tipy, jak se dostat do Benátek z letiště Marco Polo. Letíte na letiště Treviso? V tomto článku najdete způsoby, jak se dostat z letiště Treviso do Benátek.

VERONA: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně (včetně užitečných informací o vstupném a otevírací době). Součástí je taky průvodce s dalšími tipy (doprava, ubytování, jídlo, Verona Card). Itinerář Verona za jeden den vám pomůže naplánovat vaší trasu.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Co navštívit a vidět v Benátkách

Co navštívit v Benátkách?

Benátky mají nádherné památky a místa, která patří mezi nejkrásnější v Itálii. Známé náměstí Piazza San Marco se zdobenou bazilikou a Dóžecím palácem, kostely vás ohromí zvenku svou velkolepostí a uvnitř svým zdobeným interiérem nebo kouzelné uličky se skrytými zákoutími, kde máte stále co objevovat. V článku si ukážeme 33 míst, kam v Benátkách včetně mapy památek pro snadnější naplánování itineráře.

Kam v okolí Benátek?

Nejsou to jen Benátky, které můžete navštívit. V okolí jsou taky další zajímavosti, jako je sklářský ostrov Murano, barevný ostrov Burano nebo historické město Padova.

Na jak dlouho navštívit Benátky?

Benátky nejsou velké. Centrum se dá projít i za jeden, ale pokud si je plánujete víc užít a navštívit některé památky i zevnitř, doporučila bych 2-3 dny. Je tu spousta zákoutí a zajímavých míst, která stojí taky za vidění. Navíc si můžete udělat výlet i na okolní ostrovy Burano a Murano, který zabere cca půl dne.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *