33 tipů na památky a co navštívit v Benátkách + MAPA

Plánujete, co vidět a jaké památky v Benátkách navštívit? Podívejte se na našich 28 tipů na nejlepší místa, co navštívit v Benátkách + 5 tipů, co navštívit v okolí Benátek.

Aktualizováno 26. 8. 2022

Benátky v Itálii

Benátky jsou téměř 300 tisícové město na severovýchodě Itálie. Jedno z nejoblíbenějších, kam ročně zavítá na 27,5 milionů turistů.

Víc jak 1000 let byly Benátky nezávislou říší, dokud nad nimi v roce 1757 nepřevzal moc Napoleon.

Mezi 13. a 18. století patřily Benátky k nejbohatším obchodním centrům v Evropě, proto i většina budov pochází z tohoto období. Ve 14. století dokonce ovládaly většinu Středomoří včetně Kréty, Zadaru a Kypru.

Město má natolik přísné zákony o historických památkách, že se jeho podoba po staletí téměř nezměnila. Benátky jsou doslova labyrintem úzkých uliček a zkratek, které nepobírají ani nejlepší aplikace s mapami. Stačí se tu jen procházet a nasávat zdejší atmosféru v zapadlých uličkách.

28 tipů na nejkrásnější místa, co navštívit v Benátkách

Benátky nejsou oblíbené pro nic za nic. Těch krásných míst, kam v Benátkách vyrazit, je tu požehnaně. Monumentální baziliky a honosné paláce, které ukrývají dechberoucí umělecké sbírky, romantické kanály, po kterých se svezete gondolou nebo je přejdete po jednom z ikonických mostů, a spousta uliček, kde se můžete jen tak toulat.

Benátky jsou jedinečné. Mají svou specifickou atmosféru, kterou nikde jinde nenasajete.

Jdeme na to: Jaké jsou nejkrásnější památky v Benátkách a jaká zajímavá místa stojí za to vidět?

Piazza San Marco

Začínáme v srdci Benátek. Tam, kde proudí největší davy turistů. V centru benátského veřejného a náboženského života. Piazza San Marco je centrální náměstí Benátek, které je 180 metrů dlouhé a 70 metrů široké. Je to jediné náměstí v Benátkách. Ostatní “náměstí” nesou název piazzalles nebo campos.

Piazza San Marco Benátky
Piazza San Marco, Benátky

Napoleon nazval Piazza San Marco přijímacím pokojem Evropy.

Náměstí představuje nejnižší bod v Benátkách. Během Acqua Alta (Velká voda) je jako první zaplavené. Někdy je to jen větší louže, ale někdy je zaplavené celé náměstí. Dochází k tomu několikrát do roka díky přílivu Jaderského moře. Především na podzim (od listopadu) a v zimě.

Jakmile začne hladina stoupat, spustí se sirény, aby varovaly obyvatelstvo. Úřady poté umístí několik vyvýšených chodníků, aby mohli místní i turisté procházet. Je to zajímavá podívaná, ale zároveň smutná, protože tím dochází ke znehodnocení historického dědictví, které je zapsané na seznamu UNESCO.

Alta Acqua na Piazza San Marco
Alta Acqua na Piazza San Marco

Piazza San Marco obklopuje hned několik nejdůležitějších památek v Benátkách – bazilika svatého Marka, Dóžecí palác, Hodinová věž nebo Museo Correr. Můžete si tu dát kávu v jedné ze dvou kaváren a jen se kochat. A nejsou to ledajaké kavárny. Jedna je údajně nejstarší na světě a druhá nejstarší doposud fungující kavárnou na světě.

kam v Benátkách / památky v Benátkách / náměstí svatého Marka

Pokud se chcete vyhnout davům a užít si zdejší atmosféru téměř pro sebe, vyrazte sem brzy ráno nebo naopak později večer, kdy je náměstí nádherně nasvícené. Benátky nejsou noční město. Většina barů a restaurací zavírá kolem 23 hodiny, takže město je relativně brzy večer o poznání vylidněnější.

kam v Benátkách / památky v Benátkách / náměstí svatého Marka v Benátkách

Bazilika svatého Marka

Jedna z nejkrásnějších bazilik v celé Itálii. Bazilika svatého Marka dominuje náměstí Piazza San Marco. Je postavená z více než 500 mramorových sloupů ze 3. století a dostane vás třpytivými zlatými a muranskými barevnými skleněnými mozaikami o ploše 4000 metrů čtverečních, sochami, 5 byzantskými kopulemi nebo zlatým oltářem posetým drahokamy.

kam v Benátkách / památky v Benátkách / bazilika svatého Marka v Benátkách

Právě pro její zdobnost a zlaté interiéry se jí přezdívá Chiesa d´Oro neboli Zlatý kostel.

Víte, jaký byl důvod výstavby baziliky? V roce 828 propašovali benátští obchodníci z Egypta tělo svatého Marka Evangelisty (jeden ze 12 apoštolů) kolem muslimských stráží a ukryli ho v sudu s vepřovým sádlem. Právě v bazilice poté tělo pochovali.

Vstupné a otevírací doba baziliky San Marco v Benátkách

Původně měla být bazilika prodloužením Dóžecího paláce. Bazilika San Marco byla později vypálená a v 11. století jí postavili Benátčané znovu. Po staletí byla upravována a renovována do současné podoby ve tvaru latinského kříže. Momentálně tu probíhá částečná rekonstrukce, ale i tak můžete baziliku bez problémů navštívit.

Bazilika je otevřená v čase 9:30-17:15 (poslední vstup 16:45) a v neděli 14:00-17:00 (v zimě se zavírá v 16:00). Přijďte co nejdříve ráno – v sezóně a o víkendech klidně v 9 h ráno a zařaďte se do fronty. Později jsou fronty opravdu dlouhé. Navíc brzy ráno máte možnost si celé náměstí prohlédnout bez davů turistů.

Vstup do baziliky je za 3 €. Za 7 € se dostanete do Muzea di San Marco, odkud se pokocháte výhledem z terasy na náměstí a zblízka si prohlédnete mozaiky nebo původní bronzové koně svatého Marka (zajímavostí je, že jsou převážně z mědi). Ty přivezli Benátčané ze 4. křížové výpravy z Konstantinopole ve 4. století. Repliky koní jsou přímo na průčelí baziliky.

Zlatý oltář uvidíte za 5 € a výhled ze zvonice si užijete za 10 €. Vstupenky by se měly dát koupit i online za poplatek, ale za nás to nikdy nefungovalo. Děti do 6 let mají do všech částí baziliky vstup zdarma.

Můžete se taky zúčastnit jedné z bohoslužeb – do baziliky v tom případě vstoupíte vchodem Porta dei Fiori z náměstí Piazzetta dei Leoncini.

Tip: Nezapomeňte se vhodně obléct. V létě zakrytá kolena a ramena. Jedná se o církevní stavbu, kam je potřeba vstupovat s úctou a respektem. To platí i pro ostatní církevní stavby ve městě. Kontroly jsou tady opravdu přísné a dovnitř vás nepustí ani s batohem (dá se odložit v úschovně zavazadel na náměstí Piazzetta dei Leoncini nalevo od hlavního vstupu).

Zvonice svatého Marka (Campanile di San Marco)

Zvonice svatého Marka je 98,6 metrů dlouhá věž, která je nejvyšší stavbou v Benátkách. Na jejím vrcholu je zlatá socha archanděla Gabriela. Zvonici tvoří 5 zvonů. Každý měl za Benátské republiky svůj účel:

  • Největší zvon Marangona zvonil na začátku a na konci dne,
  • Malefico je nejmenší a zazníval při popravě,
  • zvon Nona oznamoval poledne,
  • Trottnera svolával členy Maggior Consiglio,
  • a poslední zvon Mezzaterza oznamoval zasedání Senátu.
Campanile di San Marco

Původně byla Campanile di San Marco postavená jako maják pro námořníky. Dnes si z ní užijete nádherný výhled na město.

Výhled z Campanile di San Marco je zpoplatněný 10 € (děti do 6 let mají vstup zdarma). Otevírací doba zvonice je 9:30-21:15 (poslední vstup 20:45).

Dóžecí palác (Palazzo Ducale)

Na náměstí svatého Marka zůstáváme. Popojdeme jen kousek od baziliky a stojíme před Dóžecím palácem. Honosnou budovou, která je se svou směsicí gotického, byzantského a maurského stylu považována za mistrovské dílo benátské architektury.

Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách

Dóžecí palác sloužil v minulosti jako sídlo dóžete, vlády a taky jako vězení. Věznili tu například Cassanovu. Z paláce se vám navíc naskytne parádní výhled na Canal Grande.

Každý chce dovnitř a fronty jsou dlouhé. Ale stojí to za to a lístky se dají koupit pohodlně předem. Vstupné činí 28 € a otevřeno je denně 9:00-19:00 (poslední vstup hodinu před).

Fronty do Palazzo Ducale bývají dlouhé. Doporučuju rezervovat vstupenku předem a na místě jít rovnou dovnitř.

Součástí vstupenky je i vstup do Museo Correr a Národního archeologického muzea a do monumentálních místností Národní knihovny Marciana (za chvíli si povíme, zda stojí za návštěvu).

Pokud budete pokračovat kolem paláce po promenádě, uvidíte Most vzdechů (Ponte dei Sospiri). Ten spojoval věznici s výslechovými místnostmi v Dóžecím paláci. Svůj název nese po vězních, kteří si na mostě povzdechli, že vidí nejspíš naposledy benátský kanál. Mostem vzdechů projdete i v rámci prohlídky paláce.

Most vzdechů (Ponte dei Sospiri)

Museo Correr

Museo Correr je nejslavnější muzeum v Benátkách, které zahrnuje předměty a umělecká díla spjatá s historií města od jeho založení po sjednocení Itálie v 19. století včetně staré mapy Benátek.

Vstup máte zdarma spolu se vstupenkou do Dóžecího paláce. Ta navíc zahrnuje i vstup do Národního archeologického muzea s velkou sbírkou soch z mramoru a bronzu, a Národní knihovnu Marciana, jejíž hlavní sál zdobí umění od Veronese, Tintoretta a Tiziana.

Kombinovaná vstupenka do Dóžecího paláce, Museo Correr, Národního archeologického muzea a Národní knihovna Marciana vás vyjde na 28 €. Vyšší cena, ale stojí to za to, pokud chcete vidět nádherné prostory, umění, přiblížit si bohatou benátskou historii a užít si skvělý výhled na náměstí Piazza San Marco.

Torre dell´Orologio

Torre dell´Orologio je ohromující hodinová věž z 15. století na náměstí svatého Marka po levé straně od baziliky, kterou určitě nepřehlédnete. Její modrý ciferník s římskými číslicemi a znameními zvěrokruhu ve zlaté barvě. V 19. století byly k hodinám přidány jedny z prvních digitálních hodin na světě. Nad nimi je okřídlený lev, symbol svatého Marka a na vrcholu věže každou hodinu zvoní dvě bronzové sochy pastýřů. Těm se pro jejich tmavou barvu říká Maurové. Věž je orientovaná na jih náměstí směrem ke Canal Grande, aby jí viděli přijíždějící námořníci.

kam v Benátkách / památky v Benátkách

Pokud vám vyjde čas, zajděte se podívat dovnitř. Prohlídky probíhají ve čtvrtek v 15 hodin. Vstupné činí 13 € (snížené 8 €). Vstup si musíte rezervovat předem – vyberete si průvodce ve francouzštině, angličtině nebo italštině.

Teatro La Fenice

Teatro La Fenice je benátská opera v neoklasicistním stylu z 18. století, která za dob své největší slávy uváděla ty nejvýznamnější opery, jako je Verdiho La Traviata nebo Belliniho I Capuleti ed i Montecchi. Dojdete k ní za 5 minut od Piazza San Marco západním směrem.

Teatro La Fenice

La Fenice pochází od slova Fénix. A jak to známe u Fénixe, i v tomhle případě tahle opera vstala z popela po tom, co původní budova vyhořela.

Dnes si sem můžete zajít na operní, baletní nebo koncertní vystoupení. K dispozici je i prohlídka nádherných vnitřních prostor bez průvodce za vstupné 13 € nebo s průvodcem za 20 €. Otevírací doba pro prohlídky interiérů je denně 9:30-18:00.

Palazzo Contarini del Bovolo

Palazzo Contarini del Bovolo je gotický palác z 15. století, který je známý především pro své točivé schodiště. Právě proto se mu přezdívá bovolo neboli hlemýžď. Schodiště je obklopené vrstvami lodžií z cihel a bílého istrijského kamene. Lodžie se směrem nahoru snižují a vytváří tak optický klam, že je schodiště vyšší než ve skutečnosti. Nahoře najdete terasu s výhledem na město a ve druhém patře místnost s obrazy od Tintoretta.

Otevírací doba je denně 10:00-17:30. Vstupenky za 8 € si rezervujete předem.

Kostel svatého Zachariáše (Chiesa di San Zaccaria)

Východním směrem od Piazza San Marco stojí kostel svatého Zachariáše, který by vám určitě neměl uniknout. Je na něm totiž něco speciálního a navíc sem nezavítá moc turistů. Kostel působí zvenku docela nenápadně, ale v jeho kryptě se ukrývá tělo svatého Zachariáše a dalších 8 dóžů. Krypta je zaplavená vodou z kanálů a hroby z ní vystupují jako malé ostrůvky. Má klenutý strop se sloupy, který vytváří zrcadlový efekt.

Kostel byl dvakrát přestavěný ve stylu severoevropské gotiky, která je pro Benátky netypická, a později v renesančním stylu. Téměř každá stěna je pokrytý mozaikami, malbami nebo freskami. Za vidění stojí taky sakristie s obrazy od Tintoretta a Tiepola.

interiér Chiesa di San Zaccaria

Vstupné do kostela je zdarma, ale za kryptu a sakristii si připlatíte. Otevřeno je od pondělí do soboty 10:00-12:00 a 16:00-18:00 a v neděli jen odpoledne 16:00-18:00.

Plavba gondolou

Plavba gondolou může mnohým přijít jako turistická a drahá zábava. A mají pravdu. Na druhou stranu se dostanete do míst, která běžně nemáte možnost vidět.

Nejvíc gondol najdete v blízkosti hlavních atrakcí. Přijde vám jich hodně? Je to jen zlomek toho, kolik gondol tu bývalo dříve. V 17. a 18. století bylo v benátských kanálech na 10 000 gondol. Dnes jich je na 400 a slouží primárně pro turistické účely.

Od 11. století byly gondoly hlavní formou dopravy a až do poloviny 20. století je Benátčané využívali denně. Sazby za plavbu reguluje město.

Cena za 30 minutovou plavbu gondolou je přes den 80 € a večer po 18 hodině 100 € za 35 minut. Cena platí pro celou gondolu, tj. 6 lidí. Pokud chcete mít gondolu jen pro sebe, online se dá koupit lístek s výraznější slevou. Předem se dá koupit i sdílená jízda gondolou za 30 € na osobu.

Canal Grande

Nejznámější a největší kanál v Benátkách. Canal Grande je 4 km dlouhý a odděluje jednu polovinu Benátek od té druhé.

kam v Benátkách / památky v Benátkách / Grand Canale v Benátkách

Kanál můžete překročit pomocí jednoho z mostů (viz další bod) nebo díky vaporetti (vodní autobusy) či traghetti (velké gondoly, trajekty převážně pro dělníky). Za nás doporučuju zvolit vaporetti – linku 1 nebo 2. Ty vás provezou kolem nejznámějších památek v Benátkách – Palazzo Ca´d´Oro, Gallerie dell´Accademia, Palazzo Ca´Rezzonico, Santa Maria della Salute a další. Uvidíte Benátky z úplně jiného úhlu a určitě to stojí za to.

Most Rialto (Ponte de Rialto)

Nejznámější a nejstarší most před Canal Grande. A taky nejikoničtější a nejfotografovanější. To je most Rialto, kde se po většinu dne stojí fronta na fotku. 400 let starý most je jeden ze 4 mostů, které křižují slavný kanál. Do 19. století byly dokonce tyhle mosty jediným způsobem, jak jste mohli kanál přejít. Most z istrijského kamene se skládá ze 3 paralelních schodišť – 2 jsou po krajích a centrální schodiště lemují obchůdky se suvenýry, muranským sklem a klenoty.

kam v Benátkách / památky v Benátkách / most Rialto

Most Rialto spojuje čtvrť San Marco s Dóžecím palácem a bazilikou svatého Marka s nejstarší čtvrtí v Benátkách San Paolo s tržištěm Rialto.

Trh Rialto

Když už jsem zmínila trh Rialto, řekneme si více i o něm.

K trhu dojdete ve směru od náměstí Piazza San Marco přes most Rialto a kolem kostela San Giacomo di Rialto (všimněte si výrazných hodin na průčelí). Právě po mostu nese tržiště svůj název. Je to místo plné barevného ovoce, zeleniny a koření (část trhu zvaná erberia) ve spojení s vyhlášeným rybím trhem (část trhu zvaná pescaria). Kromě toho tu ale koupíte i další italské dobroty.

rybí trh v Benátkách

Trh tu existoval už na začátku 11. století, ale byl zničen požárem stejně jako čtvrť okolo. To je důvod, proč je většina staveb kolem trhu ze 16. století. Název Rialta pochází od slova rivolaltus, v překladu pevná půda, která není nikdy zaplavená.

Trh s čerstvými produkty je otevřený PO-SO 7:30-13:00 a trh s rybami ÚT-SO 7:30-13:00.

Mezinárodní umělecká galerie Ca´Pesaro

Rádi byste se pokochali sbírkou umění z 19. a 20. století od Klimta, Chagalla, Kandinského, Moora nebo Matisse? Všechny umělce najdete v barokním paláci Ca´Pesaro (první patro). Palác je sám o sobě uměleckým dílem benátského baroka. Skvěle ho uvidíte z vaporetta po Grand Canal.

Kromě těchto umělců vás dostanou i krásné barokní fresky a olejomalby od Bambiniho, Pittoniho, Crosata nebo Trevisaniho. Nebo obrovské foyer kolem typické benátské studny.

V druhém patře se konají dočasné výstavy a ve třetím patře sídlí Muzeum orientálního umění s tradičními čínskými a japonskými předměty včetně pár islámských.

Vstupné vás vyjde na 14 € (snížené 11,50 €).Otevírací doba je ÚT-NE 10:00-18:00 (poslední vstup 17:00). Vstupenky rezervujete online.

Palazzo Ca´Rezzonico

Jeden z mála paláců, který je zpřístupněný veřejnosti najdete ve čtvrti Dorsoduro na břehu Canal Grande. Palazzo Ca´Rezzonico byl postaven v 17. století podle návrhu Baldassare Longhena. Je to jeden z nejpůsobivějších paláců, který je sice menší než Dóžecí palác, ale některé pokoje jsou ještě krásnější. Dnes tu sídlí Muzeum Benátek 18. století (Settecento Veneziano).

kam v Benátkách / památky v Benátkách

Vstupné je 10 € (snížené 7,50 €) a zavítat sem můžete od úterý do neděle v čase 10:00-18:00 (poslední vstup hodinu předem). Vstupenky je možné rezervovat předem.

Gallerie dell´Accademia

Milujete umění? To si pak nenechte ujít jedno z nejlepších benátských muzeí Gallerie dell´Accademia, které sídlí v barokním komplexu Santa Maria della Caritá. Pokocháte se tu díly ze 14. až 18. století od nejvýznamnějších benátských umělců, jako byl Giovanni, Bellini, Titian. Kromě toho tu spatříte mimo jiné i díla od dalších italských velikánů, jako byl Da Vinci.

Gallerie dell´Accademia Benátky

Umění se rozprostírá ve 3 propojených budovách do 2 pater. Vyhraďte si 2-3 hodinky. Vstupné do Gallerie dell´Accademia je 12 € a pro mládež 18-25 let 2 €. Otevřeno je v pondělí 8:15-14:00 a od úterý do neděle 8:15-19:15.

Kolekce Peggy Guggenheim

Pokračujte východně od galerie a dojdete k další sbírce umění. Tentokrát se jedná o moderní umění v Kolekci Peggy Guggenheim, pobočce Guggenheimova muzea v New Yorku. Pokocháte se tu díly od největších umělců, jako byl Picasso, Ernst, Dali, Kandinsky, Pollock, ale i těch méně známých lidových umělců se zajímavou tvorbou.

Otevřeno je denně kromě úterý 10:00-18:00. Vstupné na místě činí 16 €, studenti 9 € a děti do 10 let mají vstup zdarma. Při online rezervaci je poplatek pro každého 1,50 €, ale přesto je lepší rezervovat vstupenku předem. Některé časy můžou být i mimo sezónu předem vyprodané.

Bazilika Santa Maria della Salute

Bazilika Santa Maria della Salute je známá zkráceně jako La Salute. Barokní kostel který postavili na oslavu konce moru v roce 1631. Stavbu s osmibokým půdorysem ve tvaru koruny navrhl architekt Baldassare Longhen. Vevnitř najdete sakristii s 12 Tizianovými díly nebo uměním od Tintoretta. Většina z nich znázorňuje téma moru.

kam v Benátkách / památky v Benátkách / bazilika La Salute

21. listopadu se koná svátek Uvedení Panny Marie, při kterém se nainstaluje improvizovaný most přes Canal Grande k bazilice. Ten symbolizuje osvobození Benátek od moru.

Vstupné do baziliky je zdarma. Navštívit jí můžete denně v časech 9:30-12:00 a 15:00-17:00.

Bazilika San Giorgio Maggiore

Bazilika San Giorgio Maggiore vás nejspíš zaujme svými 2 vzájemně propojenými fasádami. Ty symbolizují harmonické spojení renesančních křesťanských ideálů se starověkým římským chrámovým designem. Bazilika zabírá téměř celý ostrůvek přímo naproti Palazzo Ducale. Právě proto se jedná o jedno z nejfotografovanějších míst. Gondoly vepředu a za nimi nádherná bazilika z bílého mramoru.

kam v Benátkách / památky v Benátkách

A i vevnitř najdete hotové skvosty. Například obrazy Poslední večeře či Pohřeb Krista a pád Manny od Tintoretta nebo Madona trůnící se svatými od Sebastiana Ricciho.

Za bazilikou stojí zvonice, která je téměř stejně vysoká jako ta na náměstí svatého Marka. Nahoru vás vyveze výtah. Za 6 € získáte skvělý výhled na náměstí San Marco a za dobré viditelnosti až na Alpy. Vstup do baziliky je zdarma.

Od dubna do října je bazilika San Giorgio Maggiore otevřená 9:00-19:00 a po zbytek roku 8:30-18:00.

Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari

Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari je gotická bazilika s cihlovou fasádou, které se přezdívá zkráceně I Frari. Tváří se nenápadně, ale vevnitř ukrývá bohatě zdobené interiéry, které vyrazí dech. Je známá pro svou uměleckou sbírku zahrnující sochy a obrazy od umělců Donatella, Alessandra Vittorii, Tiziana, Bellliniho, Alvise a dalších.

Benátky Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari
Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari Venice

Bazilika je otevřená od pondělí do čtvrtka v čase 9:00-19:30, v pátek do 23:00, v sobotu do 18:00 a v neděli odpoledne 13:00-18:00. Poslední vstup je vždy půl hodiny před koncem otevírací doby. Vstupné je 5 € (do 11 let zdarma, pro studenti 2 €, nad 65 let 3 €).

Scuola Grande di San Rocco

Za bazilikou I Frari stojí nejzajímavější z Velkých škol v Benátkách. Scuola Grande di San Rocco je nejzachovalejší ze 6 benátských bratrstev. Tahle bratrstva jsou náboženské instituce, které slouží pro poskytování charitativních služeb chudým. Scuola Grande di San Rocco je zasvěcená svatému Roccovi ze 16. století, ochráncem před morem. Dnes jí navštěvují turisté kvůli jejím interiérům.

Scuola Grande di San Rocco

Otevřeno je denně 9:30-17:30 a vstupné je 10 €.

Viděli jste Sixtinskou kapli ve Vatikánu? Tak přesně podobný význam má Scuola Grande di San Rocco pro Benátky. Přesně jako Michelangelo vyzdobil strop Sixtinské kaple, vyzdobil Tintoretto stěny a strop tady. Zabralo mu to 24 let a rozhodně to stojí za vidění, i když nejste fanoušky umění.

Scuola Grande di San Rocco Benátky
Scuola Grande di San Marco nalevo a vpravo bazilika Santi Giovanni e Paolo

Židovské ghetto

Na severozápadě Benátek ve čtvrti Cannaregia se rozprostírá židovské ghetto. Bylo založené v 16. století a jen tak nejspíš prvním ghettem na světě. V té době tady mohli Židé vycházet jen přes den a v noci byli střežení.

Přes smutnou minulost je to dnes živá oblast plná restaurací, barů, obchůdků, muzeí a synagog. Turistů je tu o poznání méně než v centru Benátek.

Židovské ghetto Benátky

Ve zdejším Židovském muzeu (Museo Ebraico) si přiblížíte židovskou historii, umění a kulturu.

Otevřeno je denně kromě soboty 10:00-17:30 a ve čtvrtek až do 18:30. Vstupné činí 12 € včetně návštěvy dvou synagog.

Bazilika svatého Jana a Pavla (Basilica dei Santi Giovanni e Paolo)

Bazilika svatého Jana a Pavla je největší kostel v Benátkách, který je tak trochu mimo hlavní vyšlapané trasy vedle benátské nemocnice na náměstí Campo Santi Giovanni e Paolo. Stavba nese přezdívku Kostel lustrů vzhledem k počtu lustrů, které zdobí její interiéry. Kromě toho tu uvidíte hrobky 27 dóžat a několik významných obrazů od Belliniho, Veronese a Piazzetta. Otevřeno je 9:00-18:00 a v neděli 12:00-18:00. Vstupné je jen 3,5 € (děti 1,5 €).

kam v Benátkách / památky v Benátkách

Knihkupectví Alta Acqua (Libreria Acqua Alta)

Cestou k bazilice to můžete vzít přes nevšední knihkupectví Acqua Alta. Je trochu schované, ale stojí za vidění. Knihy tu jsou uložené ve vanách, kánoích nebo dokonce v gondole, aby přežily Acqua Alta (velkou vodu v Benátkách).

Na zadní verandě je schodiště knih, po kterém můžete vyšlapat nahoru a podívat se na kanál za ním.

Benátky Acqua Alta

Kostel Nejsvětějšího Vykupitele (Chiesa del Santissimo Redentore)

Renesanční kostel Santissimo Redentore, zkráceně jen I Redentore není sice tak známý a leží trochu bokem mimo hlavní Benátky, ale stojí za vidění. Kostel najdete na ostrově Giudecca jižně od centra Benátek.

Kostel I Redentore navrhl architekt Palladio (stejně jako známější baziliku San Giorgio Maggiore) a symbolizuje poděkování Bohu, že zachránil město před morem. Po jeho smrti kostel dokončil Antonio da Ponte (architekt známého mostu Rialto).

kam v Benátkách / památky v Benátkách / bazilika I Redentore

Pro I Redentore je typická bílá mramorová fasáda v kombinaci s cihlovým exteriérem. Při návrhu se Palladio inspiroval starověkými chrámy. Uvnitř se skrývá sbírka obrazů od Veronese, Bassanose nebo Tintoretta.

Otevřeno je denně kromě neděle 10:00-16:45. Vstupné činí 3 € (děti do 11 let mají vstup zdarma a studenti platí sníženou sazbu 1,5 €).

Casa dei Tre Oci

Když už budete na ostrově Giudecca, nenechte si ujít novogotický palác ze začátku 20. století Casa dei Tre Oci. Název Tre Oci znamená v překladu tři oči podle 3 velkých oken, která směřují přes kanál Giudecca směrem k San Marco.

Dříve byla stavba domovem fotografa Mario de Maria. Dnes tu sídlí muzeum s jeho fotografiemi a taky současnou fotografií. Zajít si můžete na lekce fotografování nebo workshopy pro dospělé i děti.

Plné vstupné je 10 €. Otevřeno je kromě úterý 11:00-19:00 (ve středu do 17:00).

Benátská loděnice (Arsenale di Venezia)

Arsenale di Venezia je místo, které bylo ještě před pár lety nepřístupné veřejnosti. Rozhodně stojí za vidění, pokud vás zajímá námořní tématika.

Arsenale di Venezia je byzantská loděnice z roku 1104. Rozlehlý areál, který tvoří doky, lodní továrny a přístaviště. Od toho název arsenale, který znamená v překladu loděnice. V současné době se tu koná řada akcí. Například Benátský filmový festival nebo ohňostroje během benátského karnevalu.

Arsenale di Venezia
Arsenale di Venezia

Součástí komplexu je Námořní historické muzeum, které je nejvýznamnější v celé Itálii. Výstavní plocha je rozdělená do 5 podlaží a celkem 42 výstavních místností. Ve starobylé dílně vesel se pak nachází Pavilon lodí.

Pro aktuální informace se podívejte na oficiální stránky organice La Biennale.

Benátský karneval

Benátský karneval tu nemůže chybět. Je to jedna z prvních věcí, která přijde každému na mysli, když se řekne “Benátky”.

Věděli jste, že byli v určitých chvílích benátské historie masky zakázané? Důvod byl jednoduchý. Lidé se díky skryté identitě mohli oddávat činnostem, které církví nebyly schválené. A háčkování to nebylo ?. Masky ale zároveň umožňovaly na pár dní skrýt věk, sociální nebo ekonomické poměry. Všichni si byli rovni.

karneval v Benátkách

Benátskou masku si dnes pořídíte za pár euro v plastové verzi nebo za tisíce eur, kdy maska představuje dokonalé umělecké dílo. Benátský karneval probíhá v průběhu února 10 dní do Popelečné středy.

5 tipů, kam v okolí Benátek

Murano

Ostrov Murano je jen 1,5 km vzdálený od Benátek. Je to druhý největší ostrov v benátské laguně, který je proslulým svou sklářskou výrobou. Právě proto se mu přezdívá Ostrov skla. Při výrobě se tu stále používají staleté techniky, takže pozorovat skláře při výrobě je jedinečný zážitek.

Murano

Za návštěvu na ostrově Murano stojí jeden z nejstarších kostelů v laguně – kostel Santa Maria a San Donato a Muzeum skla s více než 4000 předměty a lustrem vážícím 300 kg.

Murano

Na ostrov Murano se dostanete linkami vodního autobusu č. 4.1, 4.2, DM a LN.

Burano

Ostrov Burano leží dál od Benátek – zhruba 45 minut jízdy vodním autobusem, ale rozhodně za tu cestu stojí a pokud vám to jen trochu vyjde, udělejte si sem výlet.

Burano

Burano je známý pro výrobu krajek, šikmou zvonici a ikonické barevné domy. Místní si dokonce nemůžou sami zvolit barvu fasády. Ta je jim přidělená podle bydliště. Dle legendy se domy natíraly výraznými barvami, aby námořníci ostrov našli lépe v mlhavém počasí.

Na prozkoumání ostrova vám budou bohatě stačit 1-2 hodinky. Dostanete sem linkou LN z Fondamenta Nuovo nebo San Zaccaria. Hned vedle ostrova Burano leží ostrov Torcello, který nemůžete vynechat, když jste tady.

Torcello

Když tu stojíte, zdá se až k nevíře, že byl ostrov Torcello dříve nejlidnatější a nejdůležitější ostrov v laguně. Po epidemii malárie tu zahynula spousta obyvatel a z původních 20 000 jich tu zbyla jen hrstka. Moc se poté přesunula do Benátek.

Torcello

Ostrov Torcello je jako návrat v čase. Ospalá venkovská atmosféra kontrastuje s živými Benátkami. Najdete tu několik obchůdků se suvenýry a Attilův trůn neboli starobylé křeslo z kamene, které dle legendy používal král Hunů Atila. Za vidění stojí ale především nejstarší stavba v Benátské laguně – katedrála Santa Maria Assunta s byzantskými mozaikami z 12. a 13. století. Můžete taky vystoupat na vrchol zvonice.

Na ostrov se dostanete stejnou linkou jako na ostrov Burano nebo z Burana vodním autobusem.

Zarezervujte si výlet na všechny 3 ostrovy (Murano, Burano, Torcello) za 1 cenu.

Villa Pisani na Stra

Villa Pisani na Stra je rozlehlý barokní palác z 18. století, který postavili jako poctu majiteli Pisanimu (114. benátský dóže). Později vilu koupil Napoleon a poté rod Habsburků. Uvnitř paláce si můžete prohlédnout dosud zachovalou Napoleonovu ložnici a bohaté fresky. Komplex zahrnuje 11 hektarů zahrad ve francouzském a benátském stylu, oranžérii, sochy, malý les, kavárnu a labyrint s rozhlednou uprostřed. Před palácem se rozprostírá bazén, ve kterém se zrcadlí samotná budova.

Villa Pisani na Stra

K paláci se dostanete za necelou hodinu přímou linkou 53E z Benátek (Piazzale Roma). Otevírací doba se liší dle období. O víkendu bývá otevřeno téměř celý den. V úterý a ve čtvrtek je palác přístupný v odpoledních hodinách a ve středu a v pátek naopak v ranních hodinách. Vstupné je 8,50 € (snížené 3 €). V pondělí je zavřeno. Je lepší provést rezervaci předem.

Padova

Padova je město, které žije ve stínu slavnější Verony a především Benátek. To má ale i výhodu – není to tu hlava na hlavě a vy si můžete historickou část města v klidu prohlédnout. Leží jen půl hodinky od Benátek.

Padova
bazilika svatého Antonína
Padova

Padova vznikla ještě dříve než Řím. Na konci první světové války byla navíc po Římě druhým nejbohatším městem v Itálii. Má bohaté umělecké a historické dědictví s četnými dochovanými památkami. Pokochejte se bazilikou svatého Antonína, chrámem San Giusticia, náměstím Palazzo della Ragione s nádhernou středověkou radnicí, kaplí Scrovegni s freskami (prý první mistrovské dílo italské renesance) nebo botanickou zahradou University of Badua, která je nejstarší na světě.

Kaple Scrovegni Padova
Kaple Scrovegni je prý první mistrovské dílo italské renesance

Tipy na nejlepší místa a co navštívit v Benátkách: MAPA

Kam si rezervovat vstupenku předem?

Některá místa vyžadují rezervaci předem, někde zase bývá brzy vyprodáno nebo vystojíte ve frontě pěknou dobu. Níže najdete místa v Benátkách, kam si zarezervovat vstupenku předem:

Nejlepší hotely v Benátkách

  • Hotel Al Malcanton leží schovaný v kouzelné uličce v klidné čtvrti na půli cesty mezi nádražím na Piazzale Roma a náměstím San Marco. Je to skvělá lokalita pro každého, kdo si chce vychutnat autentické Benátky bez davů turistů. Pokoje jsou zařízené ve zdobeném benátském stylu s vlastní koupelnou, personál je milý a snídaně výborné.
Pokoje v benátském stylu v hotelu Al Malcanton
  • Penzion Il Lato Azzurro je ideální pro ty, co si chtějí udělat v Benátkách pohodovou dovolenou. Penzion totiž neleží přímo v centru, ale najdete ho na klidném ostrově San´t Erasmo jen pár kroků od moře, kde se dá večer sedět na trávě nebo procházet kolem. Ideální místo i pro rodiny s dětmi. Nedaleko ubytování je menší lokální prodejna a na druhou stranu pak zastávka vodního autobusu – linkou 13 jste za necelou půl hodinku v Benátkách nebo ještě dřív na ostrově Murano. Je tu zahrada, pokoje jsou čisté, útulné a s vlastní koupelnou.
  • Hotel Bel Sito e Berlino leží v centrální čtvrti San Marco, odkud to budete mít blízko k nejznámějším místům v Benátkách. Hotel stojí na menším náměstí přímo naproti nádhernému kostelu Santa Maria del Giglio a některé pokoje mají výhled přímo na náměstí. Pokoje jsou zařízené v benátském stylu s vlastní koupelnou.
Hotel Bel Sito na malém náměstí naproti baroknímu kostelu
  • Hotel Garibaldi najdete na předměstí Benátek – ve čtvrti Mestre, odkud se dostanete do centra Benátek autobusem. Zastávka je jen pár metrů od hotelu (lístky vám prodají na recepci) a za 1,50 € se dostanete linkou 2 až na Piazzale Roma na kraji Benátek – odtud můžete jít pěšky nebo vodním autobusem. Pokoje jsou 2-4 lůžkové včetně vlastní koupelny. Mají tu výborné snídaně. Parkování za příplatek.

Praktické informace, jak si užít Benátky

Parkování v Benátkách: Jaké jsou ceny, kde zaparkovat, aby bylo auto v bezpečí a jak se následně dostat do centra, se dozvíte v samostatném článku o parkování v Benátkách.

Vícedenní vstupenka na vaporetto a celou MHD – Pokud si chcete Benátky užít, bez vodního autobusu se neobejdete. Doporučuju projet se linkami 1 nebo 2, které vás vezmou kolem Canal Grande a hlavních bodů v Benátkách (linka 2 staví na méně zastávkách). Jedna plavba stojí 7,50 €, proto se většinou vyplatí vícedenní vstupenky (24 hodin za 23 €, 48 hodin za 33 €, 78 hodin 43 €). Patří sem i neomezená jízda pro autobusy a tramvaje v Mestre a vodní linky na ostrovy v okolí (Burano, Murano, Torcello, Lido a další). Platí po zvolený počet hodin od první aktivace ve žlutém automatu (u zastávek).

vaporetto

Venezia Unica City Pass – turistická karta, která v sobě zahrnuje vstup do celé řady památek a muzeí v Benátkách (Dóžecí palác, opera La Fenice, kostely, muzea) i městskou dopravu. Cena se liší dle toho, kolik památek si navolíte, kam všude plánujete využívat městskou dopravu a kolik je vám let.

Vstupenka do Piazzale Ducale – fronty do Dóžecího paláce bývají dlouhé. Právě proto je lepší koupit vstupenku předem, abyste na místě nevystáli důlek. Vstupenka platí i pro Museo Correr, Národní archeologické muzeum a Národní knihovnu Marciana.

Jízdenka z letiště – máte několik možností, jak se dostat z obou letišť do centra Benátek. Některé jsou ale zdlouhavé (staví na každé zastávce) nebo naopak dost drahé. Nejlepší možností je přímý express, který staví u letištního terminálu a pak až v Mestre (předměstí Benátek) a na Piazzale Roma (hlavní autobusové nádraží, kde nasednete na vaporetto). Cenově vychází lépe nebo nastejno s tím rozdílem, že jste v cíli dvakrát rychleji.


Toto bylo našich 33 tipů, kam v Benátkách vyrazit a jaké památky patří k těm nejkrásnějším.

Šťastnou cestu!

Více článků o Benátkách

Více průvodců

Nejčastější dotazy

Co navštívit v Benátkách?

Benátky mají nádherné památky a místa, která patří mezi nejkrásnější v Itálii. Známé náměstí Piazza San Marco se zdobenou bazilikou a Dóžecím palácem, kostely vás ohromí zvenku svou velkolepostí a uvnitř svým zdobeným interiérem nebo kouzelné uličky se skrytými zákoutími, kde máte stále co objevovat. V článku si ukážeme 33 míst, kam v Benátkách včetně mapy památek pro snadnější naplánování itineráře.

Kam v okolí Benátek?

Nejsou to jen Benátky, které můžete navštívit. V okolí jsou taky další zajímavosti, jako je sklářský ostrov Murano, barevný ostrov Burano nebo historické město Padova.

Jak dlouho být v Benátkách?

Benátky nejsou velké. Centrum se dá projít i za jeden, ale pokud si je plánujete víc užít a navštívit některé památky i zevnitř, doporučila bych 2-3 dny. Je tu spousta zákoutí a zajímavých míst, která stojí taky za vidění. Navíc si můžete udělat výlet i na okolní ostrovy Burano a Murano, který zabere cca půl dne.