Boloňa za 2 dny: Co vidět v Bologni a jak si jí užít (+ mapa a užitečné tipy)

bologna za 2 dny / co vidět v bologni itálie

Bologna je podle mnohých skrytým klenotem Itálie. Město neobjevené zahraničními turisty, které žije v ústraní nedaleké Florencie a Benátek. Pokud vás Bologna láká, vytvořili jsme itinerář, co vidět v Bologni za 2 dny a jak dokonale nasát atmosféru města.

Bologna má neuvěřitelně živou a uvolněnou atmosféru. Centrum je plné místních, kteří vyrazili na procházku, poslechnout si živou hudbu a posedět u vína. Oranžové fasády domů střídají impozantní kostely a skryté uličky ukrývají výborné taverny, kde vás pohostí vyhlášenou boloňskou kuchyní.

Dá se navštívit Bologna za 2 dny?

Centrum Bologni se dá projít i za jeden den. Pokud byste ale rádi navštívili zdejší muzea, udělali si výlet ke svatyni Madonna di San Luca nebo více nasáli atmosféru města, dva dny v Bologni jsou ideální.

Město je kompaktní, samotné centrum je relativně malé a na památky se nestojí hodinové fronty, které by vás zdržovaly při prohlídce.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Bologna za dva dny – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu pro návštěvu Bologni za dva dny. Trasa je z velké části pěší a vede kolem hlavních boloňských památek, přes portiky zapsané na seznamu UNESCO a v blízkosti výborných trattorií.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Bologni za dva dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v itineráři pro dva dny v Bologni v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BOLOGNI ZA DVA DNY

BOLOGNA ZA 2 DNY – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

9:00 Užijte si pohled na La Piccola Venezia

Kousek Benátek v Bologni? La Piccole Venezia znamená v překladu “Malé Benátky”. Jedná se o malebnou část města, která získala své pojmenování díky kanálům, které byly kdysi viditelné v mnoha částech města, podobně jako v Benátkách. Většina boloňských kanálů je už dnes zakrytá, ale v La Piccola Venezia můžete stále vidět některé z těchto vodních cest.

la piccola venezia bologna

Nejznámějším místem v La Piccola Venezia je Finestrella di Via Piella – malé okénko, které odhaluje pohled na Canale delle Moline, obklopený starými budovami, který připomíná scény typické pro Benátky.

Sice tu nepotkáte tolik lidí jako v centru, ale čtvrť je malá a snadno se zaplní turisty. Na pohled z okénka se stojí delší fronta, tak je lepší přijít hned ráno a užít si nerušený výhled bez davů za zády.

Ubytování Boloňa 😴

ubytování bologna
The Social Hub

Moderní hotel s bazénem kousek od centra

ubytování bologna
Hotel Cosmopolitan Bologna

4* hotel na kraji města, parkování zdarma

10:00 Katedrála svatého Petra

Po procházce uličkami v okolí boloňských kanálů se vydáme na Via dell’Indipendenza, hlavní nákupní třídu, přímo na které se nachází katedrála svatého Petra (Cattedrale Metropolitana di San Pietro).

Na první pohled je trochu skrytá mezi ostatními budovami, ale na ten druhý vás okamžitě zaujme svou barokní fasádou z červených cihel.

Jedná se o důležitou duchovní stavbou v regionu, protože je sídlem boloňského arcibiskupa. Uvnitř je bohatě zdobená, s uměleckými díly včetně fresek a přístupné krypty. Vstup do katedrály je zdarma.

bologna itálie / co navštívit v bologni

10:30 Navštivte Piazza Maggiore

Popojdeme jen pár kroků od katedrály a dostáváme se na prostorné náměstí Piazza Maggiore, které je středobodem města už od 13. století.

Toto velkolepé náměstí obklopuje několik významných historických budov, včetně Basilica di San Petronio, Palazzo dei Notai, Palazzo d’Accursio a Palazzo del Podestà.

bologna za 2 dny / co vidět v bologni
bologna itálie / co navštívit v bologni / piazza maggiore bologna

Fontána Neptuna

Jednou z největších zajímavostí na Piazza Maggiore je Fontana del Nettuno (fontána Neptuna), která se nachází na sousedním náměstí Piazza del Nettuno (ve skutečnosti na sebe tato náměstí bezprostředně navazují a působí jako jeden celek).

bologna itálie / co navštívit v bologni / piazza maggiore bologna

Fontána je známá svým velkolepým sochařským ztvárněním Neptuna, římského boha moří. Ten je zobrazený s roztaženými pažemi, z nichž jedna drží trojzubec, což symbolizuje jeho moc nad vodami.

Socha je umístěna na vysokém podstavci obklopeném čtyřmi cheruby a dalšími mýtickými bytostmi, které představují různé aspekty mořského života a vodních toků.

bologna itálie / co navštívit v bologni

10:45 Bazilika svatého Petronia

Basilica di San Petronio je jedním z dominantních prvků náměstí. Tato bazilika ze 14. století, zasvěcená patronu města svatému Petroniu, je pátý největší kostel na světě. Interiér baziliky je spíše strohý, s gotickými klenbami a bohatě zdobeným hlavním oltářem.

bologna itálie / co navštívit v bologni / bazilika svatého petronia bologna

Vstup je zdarma a stejně jako v jiných církevních stavbách zde platí dress code – zakrytá ramena a kolena (kontrolují to). Dovnitř se mohou tvořit fronty, ale ubíhají rychle.

bologna itálie / co navštívit v bologni

11:15 Palazzo Comunale a Torre dell’Orologio

Kam zajít za jedním z nejlepších výhledů na město? Vystoupejte na hodinovou věž v Palazzo Comunale, radnici ze 14. století.

Bologna je známá svými červenými střechami a věžemi, které při pohledu z ptačí perspektivy vytváří nádherné panorama. Z Torre dell’Orologio se vám rozevře pohled na celé náměstí Piazza Maggiore.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Na většinu míst v Bologni není nutné rezervovat vstupenky předem. To ale neplatí o Torre dell’Orologio. Během naší návštěvy bylo zcela vyprodáno, takže určitě rezervujte předem.

Vstup do věže se nachází ve 2. patře (schody nebo výtah). Na věž se dostanete ve 3 časových slotech za hodinu. Na odkaze výše najdete více informací, vstupné a otevírací dobu.

bologna itálie / co navštívit v bologni

12:00 Oběd

Je čas oběda a dobrou zprávou je, že v okolí Piazza Maggiore najdete spousta míst, kam můžete zajít na jídlo. Jedním z nejoblíbenějších je Mercato di Mezzo, kde se nachází několik menších občerstvení. Otevřeno je denně od 9:00 až do půlnoci.

Mercato di Mezzo se nachází v Il Quadrilatero, malé čtvrti středověkých uliček, které jsou doslova obsypané obchody a restauracemi. Na jednu stranu je to tu turistické, ale rádi sem chodí taky místní.

bologna itálie / co navštívit v bologni

14:00 Le due Torri

Žádná návštěva Bologni se neobejde bez prohlídky Le due Torri, dvou ikonických věží, které se nachází jen pár minut chůze od Piazza Maggiore.

A nejedná se jen tak o ledajaké věže.

bologna itálie / co navštívit v bologni le due torri asinelli

Torre degli Asinelli měří asi 97 metrů a je nejvyšší věží v Bologni. Běžně se jedná o nejoblíbenější panoramatický bod ve městě, kam se dostanete po zdolání téměř 500 schodů. Momentálně je ale věž nepřístupná z důvodu stavebních prací (platné pro květen 2024). Pro aktuální termíny otevření můžete sledovat oficiální stránky.

le due torri bologna

Torre Garisenda je výrazně nižší, dosahuje výšky přibližně 48 metrů. Původně byla ale vyšší, kolem 60 metrů. Kvůli nestabilnímu základu a subsidenčním pohybům došlo k jejímu výraznému naklonění a později k záměrnému snížení výšky z bezpečnostních důvodů.

Dvě věže zároveň symbolizují období, kdy město Bologna mělo více než 100 věží, které sloužily pro obranu a jako statusové symboly bohatých rodin.

bologna itálie / co navštívit v bologni

15:00 Piazza Santo Stefano

Od Le Due Torii dorazíme za pár minut na Piazza Santo Stefano, jedno z nejkrásnějších náměstí v Bologni.

Centrálním bodem náměstí je komplex Santo Stefano, známý taky jako Sedm kostelů (Sette Chiese). Komplex zahrnuje několik církevních budov a kaplí, které byly postupně spojovány a rozšiřovány od raně křesťanských dob až po středověk.

piazza santo stefano bologna

Kostel můžete navštívit zcela zdarma. Po odpolední pauze se otevírá veřejnosti ve 14:30.

Nebo si sedněte do kavárny či restaurace, které obklopují náměstí, a vychutnejte si pohled na historické budovy.

bologna itálie / co navštívit v bologni

16:00 Objevte boloňské portiky

Portiky jsou jedním z charakteristických prvků v Bologni – dosahují délky více než 40 kilometrů a jsou tak nejrozsáhlejší sítí krytých chodníků na světě. Od roku 2021 si díky tomu vysloužily zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Portiky vybudovali v Bologni už ve středověku. Cílem bylo zvýšit obytný prostor v hustě osídlených městských oblastech. Stavby se rozšířily ven z prvního patra budov, zatímco přízemí nechali otevřené, aby poskytovalo krytí pro chodce.

bologna portikus

Portiky se různí svým stylem, od jednoduchých dřevěných sloupků a arkád v některých starších částech města až po vysoké, elegantní arkády zdobené v renesančním nebo barokním stylu v novějších oblastech. Některé jsou docela obyčejné a trochu zanedbané, portiky více v centru jsou naopak zachovalejší a zdobnější.

☞ Čtěte: Památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni.

17:00 Navštivte knihovnu v paláci Archiginnasio

Poslední památkou prvního dne našeho 2-denního itineráře v Bologni je nádherná knihovna v historické budově Archiginnasio (Biblioteca Comunale dell’Archiginnasio). Ta byla dříve hlavní budovou Boloňské univerzity.

Je to trochu skryté místo, které se nachází jen pár kroků od Piazza Maggiore a snadno k němu dojdete taky při svém objevování uliček v centru města.

bologna itálie / co navštívit v bologni

Architektura knihovny a celého paláce je typickým příkladem renesančního stylu, s bohatě zdobenými arkádami a freskami.

Nádvoří můžete navštívit zcela zdarma, dovnitř pak nakouknete za drobný poplatek 3 €. Otevřeno je denně kromě neděle v čase 9:00-19:00, v sobotu zavírají o hodinu dříve. Krásné místo, které stojí alespoň za krátkou návštěvu.

palác archiginnasio bologna
bologna itálie / co navštívit v bologni / palác a knihovna archiginnasio

17:30 Večeře

Zakončete svůj den v Bologni večeří v trattorii, kde ochutnáte tradiční kuchyni v příjemném rustikálním prostředí. Zde je několik našich tipů, které jsme vyznačili taky v mapě na začátku článku.

 • Osteria dell’Orsa
 • Trattoria del Tempo Buono
 • La Prosciutteria
 • Osteria Al 15
 • Osteria Le Sette Chiese
bologna itálie / co navštívit v bologni

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BOLOGNI ZA DVA DNY

BOLOGNA ZA 2 DNY – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

Ráno a dopoledne: Santuario Madonna di San Luca

Hned ráno se vydáme k Santuario Madonna di San Luca. V tuto dobu je tu méně lidí a pokud navštěvujete Boloňu v létě, vyhnete se odpolednímu parného sluníčku.

Hlavním účelem svatyně bylo chránit ikonu Panny Marie, kterou údajně přivezli z Byzance ve 12. století a místní jí považovali za zázračnou.

Santuario Madonna di San Luca bologna

Budova je významná svým barokním architektonickým stylem, s výraznou kupolí a dlouhou arkádovou chodbou, která vede až k bazilice. Tato chodba, Portico di San Luca, je jedním z nejdelších arkádových průchodů na světě a měří skoro 4 kilometry. Arkády původně postavili, aby chránily poutníky před nepříznivým počasím během jejich cesty na kopec.

Santuario Madonna di San Luca je otevřená denně v čase 7:00-19:00. Vstup je zdarma. Zde najdete aktuální informace o otevírací době.

Jak se dostat k Santuario Madonna di San Luca

 • pěšky skrz Portico di San Luca – cca 5 km výstup přes portiky z centra města. Časově počítejte kolem 1,5 hodiny.
 • autobusem č. 20 z centra Bologni na zastávku Villa Spada, kde přesednete na autobus č. 58, který vás zaveze až ke svatyni. Zde najdete jízdní řád pro linku 58.
 • autem na bezplatné parkoviště kousek od svatyně. Ideální pro krátkou návštěvu na večer.
 • turistický vláček z centra Bologni, který staví přímo na Piazza Maggiore – většinou po levé straně od baziliky.

Ubytování Boloňa 😴

ubytování bologna itálie
Savhotel

4* hotel se střešní terasou a výbornou kuchyní

ubytování bologna itálie
Combo Bologna

Levné, čisté ubytování kousek od nádraží

Odpoledne – varianta 1: Muzea v Bologni

Po ranním výšlapu ke svatyni si užijte pohodové odpoledne v Boloni. Můžete navštívit jedno z muzeí, jako je MAMbo s moderním uměním, Pinacoteca Nazionale di Bologna s tradičními sbírkami umění nebo Museo Civico Archeologico s archeologickými artefakty.

Pokud vás lákají prestižní značky, na kraji města se nachází Museo Ducati, severně pak Museo Ferruccio Lamborghini, kde se zase dozvíte více o automobilové značce Lamborghini.

Nebo se jen brouzdejte uličkami města, objevujte skrytá náměstí a hledejte to nejlepší italské gelato. Zde je několik našich tipů na nejlepší gelaterie:

 • Cremeria Cavour
 • Venchi kousek od Piazza Maggiore
 • Cremeria Santo Stefano
 • Gelateria Gianni pro zajímavé příchutě

Odpoledne – varianta 2: Modena

Rádi byste objevili více z regionu Emilia-Romagna? Nasedněte na vlak a už za 20 minut vystupte v Modeně.

Modena je mnohem menší než Bologna, ale přesto ukrývá nádherné historické centrum, které je zapsané na seznamu UNESCO. Nenechte si ujít prohlídku Duomo (zdarma) nebo výstup na věž, ze které budete mít Modenu jako na dlani.

☞ V našem předchozím článku najdete podrobného průvodce pro letiště Bologna.

modena

Modena je taky domovem značek Ferrari a Maserati. Kousek od nádraží se nachází Museo Enzo Ferrari, moderní prosklená budova s expozicí o Enzo Ferrarim, kterou navrhl český architekt Jan Kaplický.

Kde se ubytovat při návštěvě Bologni na 2 dny?

 • The Social Hub: Moderní hotel s bazénem, posilovnou a restaurací kousek od nádraží a centra
 • Combo Bologna: Levné, ale čisté ubytování kousek od nádraží, vhodné pro jednotlivce, páry i rodiny
 • Hotel Cosmopolitan Bologna: 4* hotel na kraji Bologni, parkování zdarma
 • Savhotel: Elegantní hotel se střešní terasou, výbornou kuchyní i wellness

Ubytování Boloňa 😴

ubytování bologna
The Social Hub

Moderní hotel s bazénem kousek od centra

ubytování bologna
Hotel Cosmopolitan Bologna

4* hotel na kraji města, parkování zdarma

Jak si užít Bolognu na 2 dny

 • Vezměte si pohodlnou obuv, zvlášť pokud plánujete návštěvu Santuario Madonna di San Luca. Navíc podlaha pod některými portiky bývá trochu kluzká.
 • Vyzkoušejte boloňskou kuchyni, která je vyhlášená a často se dovnitř restaurací stojí fronty. Několik tipů na výborné trattorie najdete přímo v článku.
 • Léto nebo zima, italské gelato musíte vyzkoušet, i kdyby bylo lehce nad nulou. Nejlepší gelato dělají v centru města v Cremeria Cavour, ve Venchi kousek od Piazza Maggiore, Cremeria Santo Stefano na kraji centra. Nebo zajděte do Gelateria Gianni pro zajímavé příchutě.
 • Rezervujte si vstupenky na hodinovou věž a užijte si pohled na červené střechy Bologni.
 • Projděte si Bolognu večer, kdy je náměstí Piazza Maggiore krásně nasvícené.
 • Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta Bologna Welcome Card.
bologna itálie

Toto bylo naše tipy, co vidět v Bologni za dva dny. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Více informací o Itálii

BOLOGNA: Inspirujte se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Bologni. V našem předchozím článku najdete podrobného průvodce pro letiště Bologna.

SEVERNÍ ITÁLIE: Zde je itinerář a mapa trasy pro 2 dny v Benátkách. Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně. Nebo si užijte nádhernou dovolenou u Lago di Garda.

TOSKÁNSKO: Florencie se nachází jen půl hodiny od Bologni – zde jsou nejkrásnější místa ve Florencii. Plánujete prozkoumat celé Toskánsko? Sepsali jsme naše tipy, co navštívit v Toskánsku včetně mapy. Zde je podrobný itinerář pro 5-7 denní roadtrip po Toskánsku.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *