Toskánsko itinerář, kam v Toskánsku na 5-7 denní roadtrip (+ mapa)

Toskánsko itinerář: 5-7 denní roadtrip po Toskánsku (+ mapa)

Vydejte se s námi na roadtrip Toskánskem a objevte oblast se zelenými pahorky, vinicemi, půvabnými vesnicemi a renesančními městy. Tento pěti až sedmi-denní itinerář jsme navrhli tak, aby vám pomohl objevit ta nejkrásnější místa, kam v Toskánsku.

Je tolik skvělých věcí, co dělat v Toskánsku, takže je téměř nemožné zahrnout vše do jednoho itineráře. V tomto článku si ukážeme několik variant v závislosti na tom, kolik času plánujete v Toskánsku strávit. Pokud jste už v Toskánsku byli, tento článek s nejkrásnějšími místy v Toskánsku vám pomůže najít další inspiraci, co navštívit v jedné z nejkrásnějších oblastí na světě.

Jak naplánovat 5-7 denní itinerář Toskánska

V tohoto článku si ukážeme tři vzorové itineráře, jak můžete pojmout návštěvu Toskánska. První itinerář je zaměřený na to nejlepší, co můžete v Toskánsku vidět – od dechberoucí Florencie a Sieny, po nádhernou krajinou ve Val d’Orcia až po středověké vesničky a termální prameny v Saturnia.

Toskánsko je rozlehlé a dostat se ze severu na jih zabere dost času. Další itinerář je proto zaměřený pouze na severní Toskánsko rozprostírající se mezi Florencií, Pisou a Sienou. V třetím itineráři se naopak seznámíme s jižním Toskánskem.

Itineráře si můžete libovolně upravit dle svých představ – každý den máte na výběr několik možností, jak můžete strávit den. Cílem je přiblížit vám, kde se co nachází, co můžete navštívit v okolí a dle toho si vybrat místa, která vás zaujmou.

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla.

Itinerář, kam v Toskánsku na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu roadtripu po Toskánsku v Itálii. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v itineráři pro Toskánsko. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

ITINERÁŘ 1: TO NEJLEPŠÍ Z TOSKÁNSKA

7 DENNÍ ROADTRIP PO TOSKÁNSKU

 • Den 1: Florencie
 • Den 2: Lucca a Pisa
 • Den 3: San Gimignano a SentierElsa
 • Den 4: Siena a Monteriggioni
 • Den 5: Val d’Orcia – Pienza – Montepulciano
 • Den 6: Saturnia a Pitigliano
 • Den 7: Přímořské Toskánsko

Den 1: Florencie

Florencie je hlavním městem Toskánska a taky jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Okouzlující, elegantní, plná historie, umění a nádherných výhledů.

Začněte svou návštěvou brzy ráno u katedrály Santa Maria del Fiore, kdy je nejlepší čas pro výstup na kopuli, ze které si užijete pohled na město (nutná rezervace předem – bývá vyprodáno týdny dopředu).

katedrála santa maria del fiore florencie / co vidět ve florencii

Poté si projděte úzké uličky, které se klikatí všemi směry, navštivte středověké náměstí Piazza della Signoria a přejděte netradiční most Ponte Vecchio. Zamiřte do Santo Spirito napravo od mostu a užijte si autentickou atmosféru. Pro nejlepší výhled na západ slunce zamiřte do zahrad Bardini (placené) nebo Piazzale Michelangelo (zdarma).

florencie za 2 dny

☞ Více informací najdete v našem 2-denním itineráři pro návštěvu Florencie. I když je itinerář na 2 dny, poskytne základní přehled, kde co leží, kam stojí za to jít, kde se najíst nebo kam na nejlepší gelato.

Kde se ubytovat ve Florencii

Pokud cestujete veřejnou dopravou, nejlepší ubytování je poblíž nádraží Santa Maria Novella nebo v centru, které je od nádraží jen pár minut chůze.

Při cestě autem zvolte ubytování mimo centrum, kam je vjezd omezený (ZTL zóna).

Ubytování Florencie 😴

ubytování florencie
hu Firenze Camping in Town

Bungalovy s vlastní koupelnou a parkováním

ubytování florencie
Art Hotel Museo

Moderní 4* hotel s bazénem na kraji Florencie

Den 2: Lucca a Pisa

Lucca (skrytý klenot, kam v Toskánsku)

Druhý den začneme ve městě Lucca. Pokud má Toskánsko nějaký skrytý klenot, je to právě Lucca. Město má podobnou atmosféru jako například Bologna – živé, autentické a hojně navštěvované Italy.

Lucca Toskánsko

Projděte se po zachovalých hradbách nebo vystoupejte na věž Torre Guinigi, která je unikátní svými stromy na vrchu. Užijte si procházku ve spletitých uličkách, které vás zavedou na nádherné náměstí Piazza dell’Anfiteatro nebo k impozantní katedrále.

V Lucce najdete řadu výborných trattorií s toskánskou kuchyní. Pokud hledáte dobrou pizzu do ruky, zkuste Dante & Gentucca.

Lucca, Toskánsko
Pohled z věže Guinigi

Pisa

Užijte si v Lucce většinu dne a později odpoledne se přemístěte do Pisy. Ta se nachází jen půl hodiny autem nebo vlakem.

Lucca má podle nás krásnější historické centrum, proto bychom doporučili strávit v Pise jen pár hodin ke konci dne. Navíc v tuto dobu budou největší davy pryč.

Pisa Itálie Toskánsko / Piazza dei Miracoli / Náměstí zázraků

Dominantou Pisy je Piazza del Duomo, nádherný komplex se zdobenou šikmou věží, dechberoucí katedrálou, křtitelnicí a hřbitovem. Zapadající slunce zahaluje památky do zlatavých odstínů a vy si můžete užít výhled z věže i návštěvu katedrály se zdobenou křitelnicí. Všechny památky jsou otevřené až do 20:00, takže máte dostatek času k jejich návštěvě.

☞ Sepsali jsme samostatného průvodce, co navštívit v Pise. Součástí je taky mapa, podrobné informace k návštěvě památek a tipy na restaurace.

Alternativa: Pokud přilétáte do Pisy a půjčujete si auto na místě, prohoďte první dva dny tohoto itineráře – jako první navštivte Pisu a Luccu a až poté se přemístěte do Florencie.

Den 3: San Gimignano a SentierElsa

Máme za sebou dva nabité dny v Toskánsku. Třetí den proto bude uvolněnější. Nejlépe u bazénu u toskánské vily, kde si můžete vychutnat výbornou lokální kuchyni.

SentierElsa

Máte chuť na procházku v krásné přírodě? Vydejte se po stezce Elsa, která se nachází mezi San Gimignano a Sienou. Trasa je dlouhá 2 km v jednom směru a vede lesem kolem řeky s nádherně tyrkysovou barvou vody a vodopádem Diborrato.

sentier elsa toskánsko roadtrip

Nezapomeňte na plavky (a boty do vody), abyste se mohli zchladit po cestě. Vzhledem k nenáročnosti trasy tu bývá v sezóně často plno, zvlášť o víkendu.

Tip: Pokud si plánujete půjčit auto, doporučuji si ho rezervovat s dostatečným předstihem – zajistíte si tak nejlepší cenu a výběr. Navíc Toskánsko je velmi populární a na poslední chvílí může být nabídka hodně omezená.

San Gimignano – kam v Toskánsku

Užijte si podvečer v San Gimignano, nádherném městečku zapsaném na seznamu UNESCO. Nese přezdívku “Toskánský Manhattan”, protože se tu nachází 14 věží, které jsou dobře viditelné už z dálky.

Vystoupejte přes 200 schodů na věž Torre Grossa a pokochejte se fantastickým výhledem na město. Projděte si uličky kolem náměstí Piazza del Duomo a Piazza della Cisterna, kde se nachází Gelateria Dondoli, dle ocenění nejlepší gelaterie na světě.

Pohled na San Gimignano z Torre Grossa
Pohled na San Gimignano z Torre Grossa

San Gimignano bývá v sezóně přeplněné. Později odpoledne už budou největší davy pryč a na večer se příjemně vylidní. Užijte si jeho klidnou atmosféru a procházku kouzelnými středověkými uličkami. Západ slunce můžete sledovat z Parco della Rocca, kde je vyhlídka, posezení i dětské hřiště.

San Gimignano Toskánsko

Poznámka: Centrum San Gimignano je pro auta nepřístupné. V okolí se nachází několik placených parkovišť – parkoviště P1 je 15 minut od historického centra (do kopce) a je tak nejlevnější. Parkoviště P3 je dražší, ale na druhou stranu je s centrem propojené výtahem.

Kde se ubytovat v Toskánsku

Ubytování níže poskytují perfektní základnu pro prozkoumání Toskánska. Obklopené zelení, s výbornou kuchyní a milým personálem. Součástí je taky bazén, kde se můžete zchladit v teplých dnech.

Ubytování v Toskánsku 😴

ubytování toskánsko
Vila Casa di Campagna

Nádherné ubytování s bazénem a výbornou kuchyní

ubytování toskánsko
Villa Gloria

Útulný hotel uprostřed vinic, s bazénem a restaurací

Den 4: Siena a Monteriggioni

Pokud se zeptáte místních, co si nenechat ujít v Toskánsku, většina vám odvětí Sienu. Siena je nádherné město, kde je toho hodně k vidění. Snadno tu strávíte 2 celé dny, ale i za pár hodin stihnete projít její krásné centrum.

Siena je taky stejně jako Pisa a Florencie hodně turistická, proto doporučuji vyrazit co nejdříve ráno. Zaparkujte na tomto parkovišti (placené cca 2 €/hod) a nechte se vyvézt krytým eskalátorem (zdarma) až do historického centra.

Siena Toskánsko

Během chvíle překonáte převýšení a ocitnete se u Duomo di Siena. Katedrála otevírá až v 10:30, proto se tu můžete zastavit při cestě zpět na parkoviště. Duomo je známé svou mramorovou fasádou ze slonovinového mramoru a bohatě zdobeným interiérem, včetně podlahy s intarzovaným mramorem, který vypráví biblické příběhy.

Siena Toskánsko - nejkrásnější města v Toskánsku

Jen pár kroků od Duomo se nachází Piazza del Campo, slavné středověké náměstí ve tvaru mušle. Nejlepší výhled na Sienu se vám naskytne z tohoto místa nebo pak z pevnosti o kousek výš.

Kde se ubytovat v Sieně

Siena poskytuje plné zázemí města – je tu dostatek restaurací a obchodů. Na kraji centra mimo ZTL zónu se nachází dostatek hotelů s parkováním, odkud se snadno dostanete k památkám. Navíc z některých hotelů si užijete nádherný výhled na staré město.

Ubytování Toskánsko 😴

ubytování siena toskánsko
Hotel Minerva – Siena

Útulný hotel s nádherným výhledem a parkováním

ubytování siena toskánsko
Hotel Moderno – Siena

Příjemný hotel ve střední cenové relaci

Monteriggioni

Pokud máte ještě čas a chuť objevovat další kouzelná městečka, v blízkosti Sieny se nachází Monteriggioni.

Monteriggioni, středověká vesnice rozprostřená na kopci, je proslulá svými impozantními hradbami a strážními věžemi, které tvoří dokonalé panorama. Projděte se po hradbách a užijte si středověkou atmosféru vesnice.

Velké placené parkoviště se nachází pod vesnicí. Odtud vás čeká jen pár minut, než se dostanete k bránám Monteriggioni. Na návštěvu vám budou stačí 1-2 hodiny.

Alternativa: Pokud vás tíží čas, spojte návštěvu San Gimignano a Sieny do jednoho dne a naopak vynechejte SentierElsa a Monteriggioni.

Den 5: Val d’Orcia – Pienza – Montepulciano

Chcete zažít to pravé Toskánsko, které bylo předlohou pro mnoho slavných malířů? Údolí Val d’Orcia se rozprostírá mezi městečky Montalcino a Montepulciano a od roku 2004 je zapsané na seznamu UNESCO. Pokud jste ubytovaní v okolí Sieny, autem jste tu asi za hodinu.

Zvlněné kopce údolí Val d’Orcia pokrývají živé vinice, zlatavá pšeničná pole a ikonické cypřiše, které vytvářejí dokonalou scenérii jako z pohlednice. Právě tady ochutnáte jedny z nejlepších italských vín, včetně slavných Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano.

Monticchiello, Toskánsko
Monticchiello, Toskánsko

Právě podobná místa v Toskánsku jsou důvodem, proč je lepší mít vlastní auto nebo si půjčit auto na místě. Stačí údolím projíždět a natrefíte na řadu odboček, které vedou kolem vinic k vyhlídkám, kapličkám a toskánským vilám. U zajímavých míst je většinou plocha k zaparkování.

Pienza

Pienza, nádherné městečko ve Val d’Orcia, nás naprosto uchvátila svým historickým centrem zapsaným na seznamu UNESCO. Navíc se jedná o “ideální město renesance”, které nechal navrhnout papež Pius II. jako vzor harmonického urbanismu.

Při návštěvě si nenechte ujít ochutnávku místního sýru pecorino a procházku po městském opevnění, ze kterého si užijete fantastické výhledy na Val d’Orcia.

Pienza Toskánsko Itálie

V okolí se nachází pěší trasy, které vedou podél vinic ve stínu cypřišů. Nejhezčí trasa vede po Campi Elisi jihozápadně od města, kde se natáčelo několik scén z filmu Gladiátor.

Pienza je malé městečko, i s procházkou vám nezabere víc než 2 hodiny. V okolí centra se nachází několik placených parkovišť.

Pokud chcete ochutnat pravou kuchyni v okolí Pienta, navštivte tuto osterii. Útulné prostředí a výborné jídlo.

Pienza Toskánsko Itálie

Montepulciano

V kopcích mezi vinicemi Val d’Orcia leží Montepulciano, městečko proslulé svou nádhernou renesanční architekturou a výborným vínem Vino Nobile.

Projděte si kouzelné uličky a objevte památky, jako jsou Palazzo Comunale (vystoupejte na věž pro nádherný výhled) a katedrála Santa Maria Assunta. Pro další výhled doporučuji tuto vyhlídku kousek od starého města.

Cestou do Montepulciano určitě nepřehlédněte kostel San Biagio, ke kterému se dá dojít z centra.

Kolem městečka se nachází několik parkovišť. Pro nejsnadnější přístup k historickému centru zaparkujte na parkovišti P8. Pokud budete mít štěstí, najdete parkovací místa zdarma. Na výlet do Montepulciana si vyhraďte minimálně 2 hodiny.

Montepulciano Toskánsko

Val d’Orcia

Ve Val d’Orcia můžete strávit klidně celý den. Navštívit několik vesniček, ochutnat víno v jednom z vinařství nebo se procházet mezi vinicemi. Především na východ nebo západ slunce to tu nemá chybu.

Za krátkou návštěvu stojí taky Montefollonico, Monticchiello, Castiglione d’Orcia nebo San Quirico d’Orcia, kam zavítá daleko míň turistů – všechny tipy najdete vyznačené taky v mapě na začátku článku. Každou z vesniček projdete za hodinku a bezplatné parkování se většinou nachází na kraji vesnice.

Ubytování Toskánsko 😴

ubytování toskánsko
Certosa di Pontignano Residenza d’Epoca

Nádherné ubytování v bývalém klášteře, výborná kuchyně

ubytování toskánsko
Bosco Della Spina

Nekonečný bazén, toskánská kuchyně, krásný výhled

Den 6: Saturnia a Pitigliano

Saturnia

Přemísťujeme se na úplný jih Toskánska, kde navštívíme termální prameny Cascate del Mulino v malé vesnici Saturnia. Jedná se o kaskádovité horké vodopády, které tvoří termální prameny.

Místo je velmi populární a navíc přístupné zcela zdarma, tak je dobré přijet co nejdříve ráno, klidně s východem slunce. Dokonalý klid a nádherně modrá barva vody zážitek brzy ráno ještě povýší.

saturnia toskánsko

Praktické tipy: Parkování se nachází 5 minut od pramenů – při cestě k pramenům odbočíte doprava (placené za 2,5 €/hod v čase 8:00-20:00). Je tu taky občerstvení a k dispozici skříňky na uložení věcí. Vezměte si drobné a boty do vody kvůli kamínkům.

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla.

Montemerano

Jen pár minut jízdy autem od termálních pramenů Saturnia se nachází Montemerano, typická toskánská vesnice na kopci, s kamenným domy a nádhernými výhledy.

Historické centrum je opravdu maličké, ideální pro krátkou zastávku po cestě nebo na oběd, protože tu najdete několik lokálních trattorií. Bezplatně parkoviště se nachází kousek od vstupní brány.

Montemerano Toskánsko

Pitigliano (skrytý klenot, kam v Toskánsku)

Pitigliano se nachází jen půl hodinky autem od Saturnia nebo Montemerano. Tohle místo si nemůžete na jihu Toskánska nechat ujít. Navíc sem zamíří daleko méně turistů než do Sieny či San Gimignano.

Pitigliano je dechberoucí místo, vesnice postavená na vulkanické skále, která svým vzezřením připomíná Chrámovou horu v Jeruzalémě. Právě proto se mu přezdívá “Malý Jeruzalém”.

Pitigliano Toskánsko Itálie

Už cesta sem je panoramatická a nabízí krásné výhledy. Pro ještě lepší pohled na Pitigliano si zadejte souřadnice 42.63352011836821, 11.670796846291381. Je tu několik laviček a parkovat můžete kousek dál na parkovišti za hřbitovem (placené, ale dobrá cena).

Pitigliano Toskánsko Itálie

Od parkoviště dojdete kolem vyhlídky až do centra asi za 10 minut. Projděte si dlážděné uličky, které vás zavedou na malá náměstí a vyhlídky s dalšími výhledy na město a okolí.

Pitigliano není velké – dá se projít za 2 hodiny.

Sorano

Alternativou je Sorano, vzdálené jen pár minut od Pitigliano. Nádherné město z období Etrusků (stejně jaké Pitigliano), které vytesali do skály. Z toho důvodu se mu přezdívá “Matera Toskánska”.

Samotné město stojí určitě za vidění, s jeho starými ulicemi a domy, kde se propsal pořádný kus historie.

Sorano, Toskánsko Itálie

Pokud tu budete, doporučuji si projít stezku Via Cava di San Rocco, ze které jsou nádherné výhledy na Sorano a okolní přírodu. Stezka je vytesaná do tufu, včetně skalních místností, takže procházíte mezi vysokými skalami.

Skalní obydlí podél Via Cava di San Rocco Sorano, Itálie
Skalní obydlí podél Via Cava di San Rocco

Je to příjemná změna po prohlídce toskánských vesnice a městeček. Stezka je krátká a není okružní, takže se musíte vrátit stejnou cestou zpět. Je tu několik parkovacích míst.

Výhledy na Sorano z Via Cava
Výhledy na Sorano z Via Cava

Kde se ubytovat v okolí Saturnia a Pitigliano

Poblíž pramenů Saturnia se nachází Agroturismo a hotely, odkud do budete mít k termálním pramenů jen kousek. Zároveň se snadno dostanete i k ostatním místům v okolí, jako je Pitigliano nebo Montemerano.

Ubytování jižní Toskánsko 😴

ubytování toskánsko
Agriturismo Le Cascatelle – Saturnia

Výborná kuchyně, vlastní pláž, parkování

ubytování toskánsko
B&B 8380 Saturnia Terme – Saturnia

Dobrá cena, parkování, klidné prostředí

Den 7: Přímořské Toskánsko

Po nabitém programu přijde odpočinek u moře víc než vhod. Zde je několik pláží poblíž jižního Toskánska:

Pláže Scarlino: 11 km dlouhé pláže poblíž městečka Scarlino. Na severu se rozprostírá pláž Puntone, ideální pro rodiny s dětmi. Jižněji se pak pěšky dostane k bezplatné pláži Cala Martina, za níž se rozprostírá jedna z nejkrásnějších pláží Toskánska – Cala Violina.

pláž toskánsko

Pláž Spiaggia della Feniglia: Spiaggia della Feniglia se nachází nedaleko Orbetella a představuje dlouhou písečnou pláž obklopenou bujným borovicovým lesem. Pláž je bezplatná, s placeným parkovištěm pár minut od pláže.

Castiglione della Pescaia: Toto oblíbené přímořské městečko je proslulé svými krásnými plážemi, včetně Spiaggia delle Rocchette a Spiaggia di Cala Violina. Zdejší pláže se vyznačují zlatavým pískem, průzračnou vodou a širokou nabídkou zařízení a služeb.

Livorno

Na severu Toskánska se nachází přímořské letovisko Livorno. Není tak kouzelné jako Florencie nebo Siena, ale západ slunce odtud stojí za to. Slunce zapadající za horizont můžete sledovat z prostorné a upravené promenády Terrazza Mascagni. Je tu menší akvárium, placené parkoviště a několik restaurací v okolí.

Livorno Toskánsko - Západy slunce na Terrazza Mascagni, Livorno
Západy slunce na Terrazza Mascagni, Livorno

ITINERÁŘ 2: SEVER TOSKÁNSKA

5-7 DENNÍ ROADTRIP PO TOSKÁNSKU

 • Den 1: Florencie
 • Den 2: Vinařská oblast Chianti
 • Den 3: Siena
 • Den 4: Monteriggioni a SentierElsa
 • Den 5: San Gimignano a Volterra
 • Den 6: Pisa a Lucca
 • Den 7: Montecatini Terme a Pistoia

Den 1: Florencie

Florencie je klenot Itálie. Nádherné město plné renesančního umění, kde se můžete hodiny procházet a stále objevovat nová a nová místa. Od rozsáhlých sbírek umění, středověkých uliček až po fantastické výhledy na město.

baptisterium florencie za 2 dny
Mozaika v křtitelnici komplexu katedrály Santa Maria del Fiore

Ve Florencii snadno strávíte dva i více dní. Zároveň představuje dobrou základnu pro poznávání okolí, pokud byste rádi zůstali ve větším městě, kde máte vše při ruce.

☞ O Florencii jsme sepsali již několik článků – zde je 2 denní itinerář ve Florencii nebo se inspirujte, co navštívit ve Florencii. Více informací o dopravě a jak si město užít najdete v průvodci Florencií.

Doporučené ubytování poblíž Florencie

 • hu Firenze Camping in Town: Ubytování v bungalovech s koupelnou i parkováním zdarma, skvělá cena a dostupnost do centra i po severu Toskánska
 • Art Hotel Museo: Moderní 4* hotel s bazénem na kraji Florencie, většina míst dostupná do hodiny jízdy

Den 2: Vinařská oblast Chianti

Vydejte se z Florencie po regionální silnici 222 směr Siena, ze které se můžete kochat toskánskou přírodou. Obecně je v Toskánsku lepší volit právě místní a regionální silnice, které poskytují lepší výhledy než hlavní tahy.

Chianti je proslulá oblast známá svou malebnou krajinou se zaoblenými kopci a vinicemi, kde jsou rozesetá vinařství. Tady se vyrábí jedny z nejlepších italských vín, zejména ikonické Chianti Classico.

Chianti Toskánsko Itálie / co navštívit v Toskánsku

Navštivte La Fattoria di Montemaggio, klidné vinařství, kde vás majitel Francesco pohostí a seznámí s procesem výroby vína.

Projděte si taky středověké vesničky, jako jsou Greve in Chianti a Radda in Chianti a ochutnejte místní speciality.

Pokud je vaší základnou Florencie, můžete vyrazit na výlet se zajištěnou dopravou do vinic Chianti, který zahrnuje taky návštěvu Sieny, San Gimignano a Pisy. Je to nabitý výlet, při kterém navštívíte to nejlepší z Toskánska.

chianti toskánsko itinerář / kam v toskánsku
Vinice poblíž Radda in Chianti

Den 3: Siena

Další den navštívíme klenot Toskánska, který leží v samém srdci regionu – Siena je jedním z nejkrásnějších měst v Itálii.

Středobodem Sieny je náměstí Piazza del Campo, nádherné náměstí proslulé svým tvarem mušle, které se objevilo taky při honičkách v jedné z Bondovek. Nenechte su ujít návštěvu Duomo se složitou fasádou a nádherným interiérem zdobeným freskami a sochami. Projděte si úzké, křivolaké uličky a ponořte se do středověké atmosféry města.

siena kam v toskánsku itinerář
Piazza del Campo v Sieně

Všechna parkoviště se nacházejí na kraji centra, odkud je potřeba vyjít ještě do kopce. Pokud zaparkujete na tomto parkovišti, můžete se nechat do historického centra vyvézt eskalátory.

Doporučuji ve městě přespat a užít si východ nebo západ slunce, kdy se teplé světlo opře do červeno-oranžových fasád domů v Sieně.

Doporučené ubytování v Sieně

 • Hotel Minerva: Útulný hotel s parkováním a nádherným výhledem na Sienu
 • Hotel Moderno: Příjemné ubytování ve střední cenové relaci

Den 4: Monteriggioni a SentierElsa

Máme za sebou několik nabitých dní, proto strávíme čtvrtý den klidněji.

SentierElsa

Začněte den procházkou v krásné přírodě. Vydejte se po stezce Elsa, která je nenáročná a vede lesem kolem řeky s nádherně tyrkysovou barvou vody.

sentier elsa toskánsko roadtrip

Trasa je dlouhá 2 km v jednom směru. Po cestě se můžete vykoupat – je lepší přibalit boty do vody. Vzhledem k nenáročnosti trasy tu bývá v sezóně často plno, zvlášť o víkendu.

Monteriggioni

Zakončete den v Monteriggioni, půvabné vesnici obehnané zachovalým středověkým opevněním. Prohlídka vám nezabere moc času, ale vesnice má své kouzlo a určitě stojí za vidění, pokud jste v okolí.

Doporučuji se za drobný poplatek projít po hradbách (součástí je i muzeum) a zajít do osterie s venkovním posezením na jídlo. Perfektní zakončení dne.

monteriggioni kam v toskánsku

Velké placené parkoviště se nachází pod vesnicí. Odtud vás čeká jen pár minut, než se dostanete k bránám Monteriggioni. Na návštěvu vám budou stačí 1-2 hodiny.

Alternativa: Pokud vás tíží čas a na návštěvu Toskánska máte jen 5 dní, prohlídku Chianti spojte s návštěvou Sieny a vynechejte Monteriggioni a SentierElsa. Jsou to krásná místa, ale nutně nepatří k tomu, co musíte v Toskánsku navštívit.

Ubytování Toskánsko 😴

ubytování toskánsko
Relais Santa Chiara Hotel

4* hotel kousek od San Gimignano, bazén, výborné jídlo

ubytování toskánsko
Agrihotel Il Palagetto

Vynikající kuchyně, výhled na Volterru, bazén s posezením

Den 5: San Gimignano a Volterra

San Gimignano

Mezi Volterrou a Sienou najdete na kopci skvost Toskánska – San Gimignano, městečko, které je díky svému jedinečnému historickému rázu památkou UNESCO.

Nese přezdívku “Toskánský Manhattan”, protože se tu nachází 14 věží, které jsou dobře viditelné už z dálky. V minulosti bylo těchto věží daleko víc, protože věž tady symbolizovala moc a bohatství.

san gimignano toskánsko itinerář

Na úpatí San Gimignano najdete několik placených parkovišť – P1 je nejlevnější (15 minut chůze do kopce), P2 je nejbližší, ale nejdražší. Stejně drahé je taky P3, ze kterého se dostanete do starého města výtahem.

Volterra – kam v Toskánsku

Odpoledne se přemístíme do Volterry, která nabízí klidnější atmosféru než San Gimignano. Nádherné městečko na vrcholu kopce, známé svým starověkým etruským původem. Tady na vás doslova dýchne dávná historie, kterou nasajete v archeologickém parku, včetně římského divadla, etruských hrobek a etruské brány Porta all’Arco.

Volterra nejkrásnější města v Toskánsku

Středověký ráz Volterry dokreslují zachovalé hradby, úzké uličky a katedrála Santa Maria Assunta s křtitelnicí San Giovanni.

Parkovací garáž se nachází u historického centra.

Rezervujte si auto s předstihem pro zajištění nejlepší ceny a výběru. Navíc Toskánsko je velmi populární a na poslední chvílí může být nabídka hodně omezená.

Volterra nejkrásnější města v Toskánsku

Den 6: Pisa a Lucca

Pisa

Začněte den v Pise na Piazza del Duomo. Tady se nachází komplex staveb se zdobenými fasádami a běloskvoucí fasádou – od impozantní katedrály po šikmou věž, na kterou můžete vystoupat.

☞ Sepsali jsme samostatného průvodce, co navštívit v Pise. Součástí je taky mapa, podrobné informace k návštěvě památek a tipy na restaurace.

Campo Santo Pisa / Pisa Itálie Toskánsko

Lucca

Na oběd se přemístěte do městečka Lucca, které se nachází nedaleko. Má krásnější historické centrum než Pisa a zachovalé městské hradby. Navíc není Lucca tak turistická – často tu potkáte především Italy a nasajete autentickou atmosféru.

V Lucce snadno strávíte několik hodin, klidně i celý den.

lucca Basilica di San Frediano
Basilica di San Frediano, Lucca

Den 7: Montecatini Terme a Pistoia

Montecatini Terme

Jak už napovídá název, Montecatini Terme je lázeňské město, které leží jen půl hodinky autem od Luccy. Projděte si zdejší lázně Parco delle Terme, s honosnými budovami a nádhernými výhledy do okolí.

Nenechte si ujít zubačku, která vede přímo z města do Montecatini Alto na vrcholu kopce s krásným historickým jádrem.

montecatini alto toskánsko roadtrip
Montecatini Alto

Pistoia

Zakončete svůj den a celý pobyt v Toskánsku v městečku Pistoia, nedoceněném klenotu Toskánska.

Srdcem historického centra je náměstí Piazza del Duomo, kde se nachází velkolepá katedrála San Zeno s nádherným interiérem. Po její levé straně stojí zvonice, kam můžete vystoupat pro nejlepší výhled na město. Kousek odtud můžete navštívit historickou nemocnici Ospedale del Ceppo.

Pistoia není velká, její návštěva vám zabere jen pár hodin. Placené parkoviště se nacházejí poblíž centra, dobrou volbou je Parcheggio Pertini.

pistoia

ITINERÁŘ 3: JIH TOSKÁNSKA

5-6 DENNÍ ROADTRIP PO TOSKÁNSKU

 • Den 1: Siena
 • Den 2: Crete Senesi – Montepulciano
 • Den 3: Val d’Orcia – Pienza – Montalcino
 • Den 4: Terme San Filippo – Sorano
 • Den 5: Saturnia – Pitigliano
 • Den 6: Regionální park Maremma – Monte Argentario

Den 1: Siena

O Sieně už jsme toho v tomto článku napsali hodně. Leží v samém srdci regionu, takže jí snadno můžete zahrnout do itineráře pro severní i jižní Toskánsko.

V Sieně je toho hodně k vidění, proto jí v tomto itineráři vyčleníme celý den. Pokud si chcete užít nejlepší výhled na město, zůstaňte na západ slunce.

Den 2: Crete Senesi – Montepulciano

Ráno opouštíme Sienu a zamíříme na toskánský venkov. Naším prvním cílem je Crete Senesi, nádherná oblast s cypřiši a zaoblenými kopci, po kterých jsou rozesetá lokální vinařství. Po cestě je několik zastávek, kde se můžete zastavit, projít se po okolí a pokochat okolím.

crete senesi toskánsko roadtrip

Poté zamíříme do Montepulciana, středověkého městečka vysoko na kopci, ze kterého se vám naskytne perfektní výhled do okolí. Užijte si zdejší atmosféru, zajděte na oběd a projděte si historické jádro.

Po cestě si můžete udělat krátkou zastávku v kouzelné vesničce Montefollonico. Její návštěva vám zabere maximálně hodinku.

Ubytování Toskánsko 😴

ubytování toskánsko
Certosa di Pontignano Residenza d’Epoca

Nádherné ubytování v bývalém klášteře, výborná kuchyně

ubytování toskánsko
Bosco Della Spina

Nekonečný bazén, toskánská kuchyně, krásný výhled

Den 3: Val d’Orcia – Pienza – Montalcino

Máme tu třetí den a naším cílem je Val d’Orcia, nádherná oblast zapsaná na seznamu UNESCO. Val d’Orcia projedete snadno autem nebo na kole, tu a tam se můžete zastavit a užít si výhled na toskánskou přírodu.

Poté zamiřte do Pienza, renesančního městečka, které vám svojí krásou vyrazí dech. Projděte se po hradbách s výhledem do dáli.

Pienza Toskánsko Itálie

Posledním místem v našem nabitém itineráři pro třetí den je Montalcino.

Montalcino si zachovalo svůj středověký charakter s úzkými uličkami a historickými budovami. Můžete navštívit pevnost Fortezza di Montalcino, která nabízí úžasný výhled na okolní krajinu.

montalcino toskánsko roadtrop / itinerář pro toskánsko

Městečko je celosvětově proslulé díky svému výjimečnému víně Brunello di Montalcino, které je považováno za jedno z nejlepších a nejdražších italských vín. Město a okolí nabízí mnoho vinařství, kde si můžete vychutnat prohlídky a degustace.

Nedaleko odtud se nachází opatství Sant’Antimo – krásné místo pro krátkou návštěvu po cestě.

☞ Pokud jedete vlastním autem, pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla.

opatství Sant'Antimo
Opatství Sant’Antimo

Den 4: Terme San Filippo a Sorano

Uprostřed lesů a zeleně se nachází Terme San Filippo, lázeňské místo známé svými termálními prameny bohatými na vápník, které vytvářejí přírodní vápencové bazény a kaskády. Místo je přístupné zcela zdarma.

Terme San Filippo toskánsko

Poté zamíříme do Sorana, středověkého města vytesaného do tufu, díky čemuž nese přezdívku”Matera Toskánska”. S jeho úzkými uličkami, strmými skalami a starobylými domy je Sorano úžasným místem pro návštěvu v jižním Toskánsku.

Sorano, Toskánsko Itálie

Den 5: Termální prameny Saturnia a Pitigliano

O obou místech najdete více informací v prvním itineráři, který zahrnuje to nejlepší z Toskánska.

Termální prameny Saturnia

Ve vesničce Saturnia se nachází termální prameny, s blankytně modrou a průzračně čistou vodou, kde se můžete zdarma vykoupat ve vodě o teplotě kolem 37 stupňů Celsia.

saturnia toskánsko

Místo je přístupné zcela zdarma, 5 minut odtud se nachází placené parkoviště a občerstvení.

Jen pár minut autem od termálních pramenů se nachází Montemerano, malebná vesnice se zachovalým středověkým centrem. Její návštěva vám zabere necelou hodinku.

Pitigliano

Odpoledne zamiřte do městečka Pitigliano, obklopeného hlubokými roklemi a dramatickými útesy z vulkanického tufu. Pitigliano je známé jako “La piccola Gerusalemme” neboli Malý Jeruzalém, díky své bohaté historii židovské komunity a zachovalé synagoze.

pitigliano toskánsko

Alternativa: Pokud máte méně času, vyberte si návštěvu pouze jednoho z termálních míst – Terme San Filippo nebo prameny v Saturnia a k tomu přidejte návštěvu Pitigliano nebo Sorano.

Ubytování jižní Toskánsko 😴

ubytování toskánsko
Agriturismo Le Cascatelle – Saturnia

Výborná kuchyně, vlastní pláž, parkování

ubytování toskánsko
B&B 8380 Saturnia Terme – Saturnia

Dobrá cena, parkování, klidné prostředí

Den 6: Regionální park Maremma a Monte Argentario

Regionální park Maremma

Poslední den v našem itineráři zamíříme k moři. Marina di Alberese se nachází v regionálním parku Maremma a nabízí nedotčenou a panenskou pláž s dunami, borovicovými lesy a pocitem klidu. Jedná se o chráněnou oblast, která je známá svými přírodními krásami a divokou přírodou.

Tip: Pokud si plánujete půjčit auto, doporučuji si ho rezervovat s dostatečným předstihem – zajistíte si tak nejlepší cenu a výběr. Navíc Toskánsko je velmi populární a na poslední chvílí může být nabídka hodně omezená.

Poloostrov Monte Argentario

Nebo se vydejte na poloostrov Monte Argentario, kde si užijete jedny z nejkrásnějších západů slunce v Toskánsku. S výhledem na dramatické útesy obklopené zelení to nemá chybu.

monte argentario / toskánsko itinerář

Jeďte severně směrem na přístav Porto Santo Stefano, kam můžete skočit na výborné mořské plody. Odtud zamiřte po panoramatické cestě podél pobřeží. Je tu několik možností, kde můžete zastavit, jen se pokochat nebo se vydat po stezce až k vyhlídkám a zátokám s oblázkovými plážemi (je to značené). Perfektní zakončení nabitého itineráře v Toskánsku.

Celý ostrov se dá objet – bez zastávek vám zabere objížďka asi 1,5 hodiny. Parkoviště jsou mimo přístav většinou zdarma.

Alternativa: Pokud máte na Toskánsko je 5 dní, návštěvu poloostrova vynechejte. Je to krásné místo, ale není to typické Toskánsko.

monte argentario porto santo stefano / toskánsko itinerář
Porto Santo Stefano / Itinerář pro Toskánsko

Jak si užít Toskánsko

 • Jeďte po regionálních silnicích, které jsou sice mnohdy úzké a klikaté, ale na druhou stranu vás provedou nádhernou toskánskou přírodou.
 • Nejpopulárnější místa navštivte brzy ráno nebo naopak pozdě odpoledne, kdy největší davy odejdou. San Gimignano, Pienza nebo Montepulciano pak mají zcela jinou atmosféru.
 • Pokud nemáte vlastní auto, doporučuji si ho půjčit na místě, ať můžete projet místa, jako je Val d’Orcia, středověké vesničky nebo termály Saturnia. Pro zajištění nejlepší ceny a dostupnosti je dobré rezervovat co nejdříve.
 • Užijte si ubytování v toskánské vile nebo Agriturismo na venkově. Tady vás nejlépe pohostí lokální kuchyní, výborným vínem a navíc s výhledem na zvlněnou krajinou Toskánska. Často mají taky bazén, kde se můžete osvěžit. Několik tipů na nejlepší agriturismo nebo toskánské vily přinášíme taky v článku.
toskánsko itinerář

Toto byly naše návrhy itinerářů, kam se vydat v Toskánsku na 5-7 denní roadtrip. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii. V tomto článku najdete více informací, jak probíhá cestování vlakem v Itálii. Zde je 5 vzorových itinerářů, kam v Itálii vlakem (včetně mapy a užitečných informací).

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

BENÁTKY: V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy.

NEAPOL: Neapol má jedno z nejstarších historických center na světě a spoustu dalších krásných míst, která stojí za vidění.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

toskánsko

Nejčastější dotazy: Toskánsko itinerář, kam v Toskánsku na 5-7 denní roadtrip

Jaký typ auta je nejlepší pronajmout pro roadtrip v Toskánsku?

Pro pohodlnou jízdu po toskánských silnicích doporučuji menší až středně velké auto, které se lépe hodí pro úzké venkovské cesty a městská parkoviště.

Kam v Toskánsku a co si nenechat ujít v itineráři pro Toskánsko?

Určitě byste měli navštívit Florencii, srdce renesančního umění a architektury. Dále nevynechejte Sienou s jejím fascinujícím historickým centrem, Pisu pro slavnou šikmou věž a malebná městečka jako San Gimignano, Volterra a Montepulciano. Pro milovníky přírody je nezapomenutelným zážitkem také jízda přes krajinu Chianti, známou svými vinicemi a olivovými háji, Val d’Orcia nebo termální prameny v Saturnia.

Kdy nejlépe jet na roadtrip po Toskánsku?

Nejlepší doba pro roadtrip po Toskánsku je od května do června a poté od září do října. V těchto měsících je počasí ideální, s teplotami, které nejsou příliš vysoké, a je tu méně turistů než během hlavní letní sezóny. Navíc krajinu zdobí kvetoucí květiny na jaře a zlaté barvy vinných rév na podzim, což přidává k zážitku z Toskánska další rozměr.

Pokud jedete do Toskánska v létě, poohlídněte se po ubytování s bazénem, ať se můžete v horkých dnech zchladit. Na výběr jsou rustikální Agriturismo i moderní resorty s plným zázemím.

Jaké je počasí v Toskánsku?

Počasí v Toskánsku je během jarních a podzimních měsíců obvykle mírné s teplými dny a chladnějšími večery. Může občas pršet, zejména na jaře, ale deště bývají spíše krátké a nejsou příliš časté. V létě teploty mohou stoupat výrazněji, takže pokud plánujete roadtrip v tomto období, připravte se na horké a suché dny. Na druhou stranu máte záminku pro ochutnávku těch nejlepších gelaterií v Toskánsku.

Na co si dát pozor při řízení po Toskánsku?

Řízení po Toskánsku je obecně bezpečné, ale buďte opatrní na úzkých venkovských silnicích.
V některých městských a venkovských oblastech existují zóny s omezeným provozem (ZTL), které jsou otevřené pouze pro místní obyvatele nebo dopravu s povolením.
V mnoha historických městských centrech je parkování omezené nebo zpoplatněné. Doporučuji využívat hlídaná parkoviště na okrajích měst a do centra se vydat pěšky nebo veřejnou dopravou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *