Florencie bez cestovky: Užitečné tipy a průvodce pro Florencii (2024) – doprava, ceny, jídlo, počasí

florencie průvodce

Čeká vás dovolená ve Florencii? Čtěte kompletního průvodce pro Florencii, ve kterém se dozvíte vše potřebné před cestou do Florencie – doprava, letiště, MHD, ubytování, ceny, jídlo a kdy navštívit Florencii.

Florencie

Málokteré město je tak romantické a živé jako Florencie v Itálii. Ve Florencii se začala psát moderní éra.

Nádherné památky a umění jsou to, co láká do Florencie každý rok miliony návštěvníků. Všichni chtějí vidět umění v Galerii Uffizi, katedrálu Duomo s největší cihlovou kopulí na světě a Michelangelovu sochu Davida.

Co navštívit ve Florencii jsme si už řekli. Dnes si povíme více o dopravě, ubytování a dalších praktických informacích před cestou do Florencie.

florencie zahrady bardini

Doprava do Florencie

Letecky do Florencie

Florencie a Toskánsko má velmi dobré spojení s řadou velkých evropských měst včetně Prahy, Berlína, Amsterdamu, Vídně, Londýna a dalších. Vybrat si můžete ze 3 letišť:

 • Letiště Pisa (PSA) – na mezinárodní letiště v Pise se dostanete z Prahy, Vídně, Budapešti, Krakova a spousty dalších evropských měst.
 • Letiště Florencie (FLR) – na letiště ve Florencii doletíte z Vídně, Mnichova, Frankfurtu a dalších. Výběr je o něco menší a letenky bývají obecně dražší než v případě letenek do Pisy.
 • Letiště Bologna (BLQ) – na letiště Bologna létají pravidelné letecké linky z Prahy, Vídně, Vratislavi, Krakova, Norimberku, Berlína a dalších měst. Na výběr jsou různě dlouhé termíny a letenky často vycházejí velmi levně.

☞ Zde najdete všechny lety do Florencie.

santo spirito florencie

Jak se dostat z letiště do centra Florencie?

1. Letiště Pisa (PSA)

Většina návštěvníků přiletí na letiště v Pise, ze kterého se potřebujete dostat na nádraží v Pise, kde nasednete na vlak do Florencie. Letiště leží asi 1,5 kilometru jižně od Pisy.

Letiště je malé, ale dostačující, pokud nepotřebujete extra služby a nevadí vám sedět občas na zemi (míst na sezení je tu méně). Letiště má jen 1 terminál a přilétají sem lety pro většinu Toskánska, takže bývá často zaneprázdněné.

Z letiště se dostanete na nádraží v Pise automatizovaným vlakem Pisamover (bez řidiče). Modré automaty na lístky jsou přímo na letišti i centrálním nádraží Pisa Centrale, kam vás vlak odveze. Jednosměrná cesta vyjde na 6,50 € a trvá jen 5 minut.

katedrála santa maria del fiore florencie / co vidět ve florencii
Katedrála Santa Maria del Fiore ve Florencii

Na nádraží v Pise si koupíte lístek do Florencie (cena kolem 10 €). Cesta trvá hodinu. Vystoupíte na nádraží Firenze Santa Maria Novella, které je nejvytíženějším nádražím ve Florencii a zároveň leží přímo u centra. Pokud máte ubytování v centru, pohodlně odtud dojdete pěšky.

2. Letiště Florencie (FLR)

Z letiště ve Florencii se do centra města dostanete jednoduše – nasednete na tramvaj T2 a za 15 minut jste u hlavního nádraží Firenze Santa Maria Novella. Lístek si můžete koupit v novinovém stánku Tabacco nebo v automatu (v hotovosti nebo kartou) a vyjde vás na 1,70 €.

Ubytování Florencie 😴

ubytování florencie
hu Firenze Camping in Town

Bungalovy s vlastní koupelnou a parkováním

ubytování florencie
Art Hotel Museo

Moderní 4* hotel s bazénem na kraji Florencie

3. Letiště Bologna (BLQ)

Letitě Bologna sice neleží v Toskánsku, ale má velmi dobré spojení s Florencií. Z letiště se nejpohodlněji dostanete přímým autobusem Appenino Shuttle. Cesta trvá 1 h 25 min a vyjde vás na 20 € (pro všechny nad 10 let, pro děti 5-10 let za 8 €)

Autobusy staví hned před hlavním terminálem – asi 50 metrů směrem doleva na malém náměstí. Ve Florencii pak staví přímo u pevnosti Fortezza da Basso, na náměstí Piazzale Montelungo.

Doporučuju objednat lístky předem, ať pak na místě můžete jít rovnou na autobus. Stačí si pak jen vytisknout rezervaci, stáhnout do mobilu nebo opsat její číslo a ukázat při nástupu do autobusu. Pokud vám ujedete vybraný spoj, můžete jet dalším spojem. Při koupi lístku u řidiče stojí 25 €.

Druhou možností je jet jednokolejkou Marconi Express, popř. letištním autobusem na nádraží v Bologni a odtud rychlíkem do Florencie. Často tato možnost vychází rychleji. Zde najdete více informací o tom, jak se dostat z letiště G. Marconi do centra Bologni.

florencie za 2 dny

Florencie autem

Auto představuje ideální možnost, jak prozkoumat okolí Florencie a vidět víc z Toskánska. Jaká je vzdálenost do Florencie z vybraných míst v Evropě?

 • Praha – 10 h 44 min; 1 044 km
 • Berlín – 12 h 45 min; 1 246 km
 • Vídeň – 8 h 35 min; 864 km
 • Bratislava – 9 h; 932 km
 • Budapešť – 9 h; 960 km

Pokud pojedete přes rakouský Innsbruck, čekají vás po cestě následující poplatky:

 • Dálniční známka pro Rakousko za 11,50 € na 10 dní (motorky 4,60 €).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 11 €
 • Mýtné v Itálii vyjde cca na 8-9 € na 100 km. Do Florencie zaplatíte na mýtném od Brennerského průsmyku cca 33 € (cena platí v jednom směru). Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě.

V případě, že jedete směrem od Vídně, neprojíždíte Brennerským průsmykem. Na druhou stranu zaplatíte více na mýtném. Mýtné si můžete spočítat tady. Do Florencie je mýtné kolem 38 €.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

TIP: Pokud to půjde, vyhněte se jízdě autem do centra Florencie. Nejen, že se dá historické centrum bez problémů prochodit pěšky, ale taky je řada míst autem nepřístupná a silnice jsou tu velmi úzké – původně byly totiž určené pro koně. Navíc parkování v centru Florencie je skoro nemožné.

zahrady bardini florencie za 2 dny / co vidět ve florencii

Půjčení auta ve Florencii

Plánujete si půjčit auto na místě? Je to velmi jednoduché. Na Rentalcars.com vyplníte potřebné údaje a při převzetí se prokážete občanským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma. Auto si můžete vyzvednout hned na letišti.

Při výběru auta doporučuju vybírat menší auta. Řada ulic a silnic je v Toskánsku velmi úzkých a křivolakých, takže s větším autem byste mohli mít problém projet.

Doprava a MHD ve Florencii

Historické centrum Florencie se dá snadno projít pěšky. Mezi Galleria dell´Accademia a Piazzale Michelangelo, kdy obě místa leží na opačných krajích centra, je vzdálenost chůzí jen půl hodiny (a to jdete k Piazzale Michelangelo do kopce).

Pokud ale budete mít ubytování mimo centrum v klidnější čtvrti, může se místní MHD hodit.

florencie za 2 dny

Florencie je dobře protkaná městskými autobusy a tramvajemi, které zajišťuje pro celé Toskánsko společnost Autolinee Toscane. Tramvaje propojují především centru s předměstím a letištěm. Pro dopravu v okolí centra využijete především autobusy, nejčastěji autobusy C1 až C4 – minibusy, které projedou úzkými florentskými uličkami.

Lístek s platností 90 minut vás vyjde na 1,70 € (na palubě autobusu na3 € – ne vždy je řidiči mají!), sada 10 lístků pak na 15,50 €. Děti do 4 let mají dopravu zdarma.

Lístky si koupíte jednoduše v automatech, prodejnách a pokladnách Autolinee Toscane, novinových stáních Tobacco (narazíte na ně na každém kroku), prodejnách Coop (pokud se dají lístky koupit, je dané místo označeno nálepkou Autolinee Toscane). Na každé zastávce tramvaje najdete automat, kde si můžete lístek před nástupem taky koupit.

Další možností je taky platba přes sms, ale ta je možná pouze pro italská telefonní čísla.

Nastoupíte předními dveřmi a lístek si ověříte v turniketu.

☞ Plánujete prozkoumat celé Toskánsko? Zde je podrobný itinerář pro 5-7 denní roadtrip po Toskánsku.

Kde se ubytovat ve Florencii?

 • hu Firenze Camping in Town: Ubytování v bungalovech s koupelnou i parkováním zdarma, skvělá cena a dostupnost do centra
 • Art Hotel Museo: Moderní 4* hotel s bazénem na kraji Florencie
 • c-hotels Diplomat: Stylový hotel s výbornou dostupností pár minut od vlakového nádraží a centra
 • Plus Florence: Příjemné ubytování v soukromých nebo společných pokojích, bazén, fitness, střešní terasa

Ubytování Florencie 😴

ubytování florencie
hu Firenze Camping in Town

Bungalovy s vlastní koupelnou a parkováním

ubytování florencie
Art Hotel Museo

Moderní 4* hotel s bazénem na kraji Florencie

Co ochutnat ve Florencii?

Toskánská kuchyně je jedna z nejlepších v Itálii. Florenťané svůj den začínají sladkým pečivem. Většinou croissant a cappuccino. Ve stoje u baru – díky tomu ušetříte pár drobných, protože je to levnější, než když si ke snídani sednete.

Z hlavních jídel můžete vyzkoušet obrovský florentský steak grilovaný na ohni. Pokud dáváte přednost těstovinám, pro Florencii jsou typické papardelle a jídlo z nich Papardelle al cinghiale s ragú z divokého prasete.

Starý chleba se v Toskánsku nevyhazuje. Připraví vám z něj výbornou a sytou polévku Pappa al pomodoro a přidají taky rajčata, bylinky, sezónní zeleninu a fazole.

To samé Ribollita neboli dvakrát vařená polévka. Jeden den se uvaří jako zeleninová Minestrone a další den se zahustí bílým italským chlebem. Především v chladnějších měsících perfektně zahřeje.

Ribollita

Jako předkrm se podává křupavý toskánský chleba bruschetta s omáčkou, salsou nebo paštikou z kuřecích jater.

U zmrzliny si dejte pozor na barvu příchutě. Neměla by být moc výrazná, protože to pak znamená, že jí výrobce “dobarvuje” umělými barvivy. Gelato vzniklo právě tady, ve Florencii, takže ho musíte ochutnat, i kdybyste tu byli uprostřed ledna.

Kde se najíst ve Florenci?

Ve Florencii se obecně najíte dobře. Málokdy šlápnete vedle. Dobré restaurace najdete i poblíž hlavních turistických bodů, ale chce to být trochu ostražitější. To samé platí i pro gelaterie. Níže přikládám pár našich tipů.

Restaurace a trattorie ve Florencii:

Jídlo do ruky:

Zmrzlina:

Další tipy najdete v našem itineráři pro 2 dny ve Florencii.

růžová zahrada florencie

Rádi byste ochutnali od všeho něco? Zajděte na velký krytý trh Mercato Centrale nedaleko baziliky San Lorenzo. Tady si můžete nakoupit lokální potraviny i hotové pokrmy.

Součástí Mercato Centrale je taky venkovní trh, kde je spousta stánků od karnevalových masek po kožené výrobky (zpracování kůže je pro Florencii typické). Ale jak to tak bývá – celá oblast je hodně turistická.

ponte vecchio florencie

Ceny ve Florencii

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 15 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 80 €. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,46 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,96 €
 • Vejce 12 ks – 3,78 €
 • Sýr 1 kg – 17 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 11,45 €
 • Banány 1 kg – 1,78 €
 • Brambory 1 kg – 1,83 €
 • Voda 1,5 l – 0,57 €
galerie uffizi florencie za 2 dny

Jaké je počasí a kdy navštívit Florencii v Itálii?

Jaro (duben až červen): V tomto období je obvykle teplé a slunečné počasí. Vše krásně kvete a turistů postupně přibývá. V dubnu si nenechte ujít zahrady Bardini, kdy je zdejší pergola doslova obsypaná fialovými květy vistárie.

Léto (červenec a srpen): Jedná se o nejteplejší měsíce ve Florencii a zároveň o vrchol turistické sezóny. Florencie může být v tomto období poměrně horká a přeplněná, na druhou stranu se v tomto období koná mnoho festivalů a akcí.

Podzim (září až říjen): Teploty se začínají ochlazovat a letní davy lidí začínají řídnout. V této době se taky v oblasti Chianti sklízí hrozny, takže pokud milujete víno, podzim je pro vás ideální čas k návštěvě Florencie.

Zima (listopad až březen): V těchto měsících je nejchladněji a město navštěvuje méně turistů. Teploty jsou ale stále mírné a málokdy klesnou pod bod mrazu. V nejnavštěvovanějších památkách jsou kratší fronty a ubytování bývá levnější.

zahrady bardini florencie za 2 dny / co vidět ve florencii

Jak si užít Florencii?

 • Projděte město po svých. Historické centrum Florencie není velké a dá se bez problémů projít pěšky.
 • Navštivte trattorii a dejte si typickou toskánskou kuchyni.
 • Vyberte si alespoň jeden kostel, katedrálu, baziliku a zajděte se podívat dovnitř. Pokud máte radši zdobnější interiéry, navštivte kostel Santa Maria Novella nebo kostel Santa Croce. Každý kostel je muzeem umění sám o sobě.
 • Užijte si výhled na Florencii – z kopule nebo zvonice Duomo, Piazzale Michelangelo, zahrady Bardini nebo kostela San Miniato.
 • Ochutnejte florentské gelato. Florencie je totiž nejen kolébkou renesance, ale i gelata, které se odtud rozšířilo do zbytku Itálie.
 • Rezervujte si vstupenky předem do galerie Uffizi, galerie Accademia a Palazzo Pitti – fronty bývají dlouhé. V sezóně je lepší rezervovat vstupenku i na jiná turisticky navštěvovaná místa (viz informace v článku o památkách ve Florencii).
 • Navštivte další města v Toskánsku – Pisa, Lucca, Siena, Arezzo, Pistoia. Přes půl hodiny vlakem to je do Bologny.

Ubytování Florencie 😴

ubytování florencie
Plus Florence

Čisté ubytování s bazénem a kompletním zázemím

ubytování florencie
c-hotels Diplomat

Stylový 4* hotel pár minut od nádraží i centra

Výlety v okolí Florencie

Florencie je pověstná svou nádhernou přírodou. Pole slunečnic, vinice, olivovníky, cypřiše a zaoblené kopce s dalekými výhledy. Takhle vypadá pravý toskánský venkov.

V okolí Florencie se nachází spousta krásných měst, která jsou snadno dostupná. Každé na vás dýchne jinou atmosférou, každé je jiné. Nádherná Siena, podceňovaná Lucca nebo Pisa se svou šikmou věží, vyčleňte si alespoň jeden den na objevování okolí Florencie.

Všechna města jsou snadno dostupná vlakem nebo autobusem. Nebo si půjčte auto a všechna místa v Toskánsku pohodlně projeďte vlastním tempem.

Pisa Itálie Toskánsko / Piazza dei Miracoli / Náměstí zázraků

Florencie praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. V turistických oblastech se ale bez problémů domluvíte taky dobře anglicky.

Bezpečnost: Florencie je obecně bezpečné město. Jako v každém turistickém městě i tady hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte. Zvlášť na místech s větší koncentrací lidí.

Rezervace vstupenek: na některá místa je lepší rezervovat vstupenku předem, protože na místě bývají dlouhé fronty nebo jsou lístky vyprodané i na několik dní dopředu. Více informací najdete v našem itineráři pro 2 dny ve Florencii.

Florencie mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Florenci. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Florencii v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Florencie

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, kde mají nejširší nabídku vozů za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je v ceně.

Toto byl cestovatelský průvodce a praktické tipy pro Florencii. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Florencii a Itálii

TOSKÁNSKO: Podívejte se na tipy na nejkrásnější místa, co navštívit ve Florencii. Vytvořili jsme itinerář pro 2 dny ve Florencii (včetně mapy a užitečných informací). Pisa je dalším nádherným městem, které stojí za to vidět v Toskánsku.

Toskánsko je jednou z nejoblíbenějších částí Itálie. Zde je podrobný itinerář pro 5-7 denní roadtrip po Toskánsku.

Bologna se sice nenachází v Toskánsku, ale je z Florencie tak snadno dostupná, že by byla škoda si sem neudělat alespoň jednodenní výlet – zde je itinerář pro 2 dny v Bologni.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ITALSKÁ MĚSTA: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

V článku Co navštívit v Benátkách přinášíme tipy na nejkrásnější místa a další užitečné tipy. Vytvořili jsme taky itinerář pro 2 dny v Benátkách.

Neapol má jedno z nejstarších historických center na světě a spoustu dalších krásných míst, která stojí za vidění.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *