Florencie průvodce

FLORENCIE 2022 (doprava, ubytování, ceny, jídlo) | Průvodce

Průvodce pro Florencii, ve kterém se dozvíte vše potřebné před cestou do Florencie – doprava, letiště, MHD, ubytování, ceny, jídlo a kdy navštívit Florencii.

Aktualizováno 13. 7. 2022

Florencie

Málokteré město je tak romantické a živé jako Florencie v Itálii. Ve Florencii se začala psát moderní éra. Nádherné památky a umění jsou to, co láká do Florencie každý rok miliony návštěvníků. Všichni chtějí vidět umění v Galerii Uffizi, katedrálu Duomo s největší cihlovou kopulí na světě a Michelangelovu sochu Davida. Co navštívit ve Florencii jsme si už řekli. Dnes si povíme více o dopravě, ubytování a dalších praktických informacích před cestou do Florencie.

Doprava do Florencie

Letecky do Florencie

Z ČR se do Florencie dostanete snadno a často taky velmi levně leteckou dopravou. Vybrat si můžete ze 3 letišť:

 • Letiště Pisa (PSA) – na mezinárodní letiště v Pise se dostanete z Prahy, Vídně, Vratislavi a Krakova. Přímé lety jsou časté a letenky najdete i za pár set korun na různě dlouhé termíny.
 • Letiště Florencie (FLR) – na letiště ve Florencii doletíte pouze z Vídně. Málokdy se podaří najít letenky za výhodnou cenu.
 • Letiště Bologna (BLQ) – na letiště Bologna létají pravidelné letecké linky z Prahy, Vídně, Vratislavi, Krakova i Norimberku. Na výběr jsou různě dlouhé termíny a letenky jsou často za symbolické ceny.

Cesta přímého letu trvá na obě letiště necelé 2 hodiny. Letecké spoje najdete například na Kiwi.com nebo Skyscanner.com.

Jak se dostat z letiště do centra Florencie?

1. Letiště Pisa (PSA)

Většina návštěvníků přiletí na letiště v Pise, ze kterého se potřebujete dostat na nádraží v Pise, kde nasednete na vlak do Florencie. Letiště leží asi 1,5 kilometru jižně od Pisy. Je malé, ale dostačující, pokud nepotřebujete extra služby a nevadí vám sedět občas na zemi (míst na sezení je tu méně). Letiště má jen 1 terminál a přilétají sem lety pro většinu Toskánska, takže bývá často přelidněné.

Z letiště se dostanete na nádraží v Pise automatizovaným vlakem Pisamover (bez řidiče). Modré automaty na lístky jsou přímo na letišti i centrálním nádraží Pisa Centrale, kam vás vlak odveze. Jednosměrná cesta vyjde na 5 € a trvá jen 5 minut.

Pisa doprava z letiště / Pisamover

Na nádraží v Pise si koupíte lístek do Florencie (cena necelých 10 €). Cesta trvá hodinu. Vystoupíte na nádraží Firenze Santa Maria Novella, které je nejvytíženějším nádražím ve Florencii a zároveň leží přímo u centra. Pokud máte ubytování v centru, pohodlně odtud dojdete pěšky.

2. Letiště Florencie (FLR)

Z letiště ve Florencii se do centra města dostanete jednoduše – nasednete na tramvaj T2 a za 15 minut jste u hlavního nádraží Firenze Santa Maria Novella. Lístek si můžete koupit v automatu (v hotovosti nebo kartou) a vyjde vás na 1,50 €.

3. Letiště Bologna (BLQ)

Letitě Bologna sice neleží v Toskánsku, ale má velmi dobré spojení s Florencií. Z letiště se nejpohodlněji dostanete přímým autobusem Appenino Shuttle. Cesta trvá 1 h 25 min a vyjde vás na 20 € (není to levné, ale při ceně letenek do Bologni se to i tak často vyplatí). Autobusy staví hned před hlavním terminálem – asi 60 metrů směrem doleva na malém náměstí. Ve Florencii pak staví přímo u pevnosti Fortezza da Basso, na náměstí Piazzale Montelungo. Doporučuju objednat lístky předem, ať pak na místě můžete jít rovnou na autobus. Stačí si pak jen vytisknout rezervaci, stáhnout do mobilu nebo opsat její číslo a ukázat při nástupu do autobusu. Pokud vám ujedete vybraný spoj, můžete jet dalším spojem.

Florencie autem

Plánujete navštívit Florencii autem a poté projet celé Toskánsko? Z Prahy jste ve Florencii za necelých 12 hodin. Trasa vede po hlavních tazích přes Mnichov v Německu a Innsbruck v rakouských Alpách. Po cestě budete projíždět taky Dolomity a kolem Verony a Boloni. Jaké poplatky vás čekají po cestě?

 • Dálniční známka pro Rakousko za 9,60 € na 10 dní (motorky 5,60 EUR).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 10,50 €
 • Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Až do Florencie zaplatíte na mýtném cca 33 € (v jednom směru). Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk můžete zaplatit jednoduše na jednom místě online.

Pokud to půjde, vyhněte se jízdě autem do centra Florencie. Nejen, že se dá historické centrum bez problémů prochodit pěšky, ale taky je řada míst autem nepřístupná a silnice jsou tu velmi úzké, protože byly původně určené pro koně. Navíc parkování je tady skoro nemožné.

Doprava a MHD ve Florencii

Historické centrum Florencie se dá snadno projít pěšky. Mezi Galleria dell´Accademia a Piazzale Michelangelo, kdy obě místa leží na opačných krajích centra, je vzdálenost chůzí jen půl hodiny (a to jdete k Piazzale Michelangelo do kopce). Pokud ale budete mít ubytování mimo centrum v klidnější čtvrti, může se místní MHD hodit.

tramvaje ve Florencii

Florencie je dobře protkaná městskými autobusy a tramvajemi, které zajišťuje pro celé Toskánsko společnost Autolinee Toscane. Lístek s platností 90 minut vás vyjde na 1,50 € (na palubě autobusu na 2,50 €), sada 10 lístků pak na 14 €. Děti do 4 let mají dopravu zdarma. Lístky si koupíte jednoduše v automatech, prodejnách a pokladnách Autolinee Toscane, prodejnách Coop, prostřednictvím aplikace nebo jednoduše pošlete sms na číslo 488 01 05 (platí i pro ostatní města v Toskánsku) – lístek přes sms stojí 1,80 €.

Florencie ubytování

Centrum Florencie je hodně turistické a ceny za ubytování (především v sezóně) jsou vyšší. Na druhou stranu máte vše blízko. Mimo centrum zase zažijete místní autentickou atmosféru. Budete víc mezi místními, je tu klidněji a ceny za ubytování bývají nižší. Navíc často se dá pohodlně dojít do centra pěšky. Přikládám pár našich tipů na ubytování se skvělým poměrem cena/kvalita a dobrou výchozí polohou nebo spojením:

Hotel Gioia

Hotel Gioia má perfektní polohu pro objevování Florencie. Leží jen pár kroků od Galleria dell´Accademia a 5 minut od katedrály Duomo. Do čtvrt hodiny jste pěšky na nádraží. Pokoje jsou prostorné s vlastní koupelnou a výbornou snídaní. V nabídce mají jako pokoje pro páry, tak 3-4 lůžkové pokoje pro rodiny.

Hotel Bavaria

Hotel Bavaria má historické a prostorné pokoje s 2-4 lůžky. Některé pokoje mají dokonce fresky na stěnách. Vybrat si můžete mezi pokoji se sdílenou koupelnou či toaletou nebo s vlastní koupelnou. Hotel leží v historickém centru.

Hotel Aida

V hotelu Aida se můžete ubytovat v páru i jako čtyřčlenná rodina. Pokoje jsou menší, ale útulné a s vlastní koupelnou. Pěšky pohodlně dojdete až do centra. Na snídani je velký výběr a ve vnitrobloku je k dispozici parkování.

Hostel Plus Florence

Hostel Plus Florence leží jen 1 kilometr od katedrály ve Florencii a trhu Mercato Centrale a kousek od vlakového nádraží, odkud se snadno dostanete do dalších míst v Toskánsku (Pisa, Pistoia a další). I když se jedná o hostel, mají v nabídce 2-3 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou. Využít můžete i bazén, saunu, posilovnu, pračku a další služby. Moderní a útulné ubytování, odtud je parádní výhled na Florencii.

Kemp Firenze Camping in Town

Nenechte se zmást názvem. Tohle je jiné kempování než jako ho známe u nás. Ve Firenze Camping in Town se můžete ubytovat v bungalovech nebo v malých stanových chatkách. Součástí je i vlastní koupelna a posezení. Pokud hledáte levné ubytování nebo zázemí, kde najdete vše od venkovního bazénu po restaurace s italskou kuchyní, tak tady se vám bude líbit. Do centra se dostanete pohodlně autobusem.

B&B Casale dei Cento Acri

B&B Casale dei Cenzo Acri leží jižně od Florencie. Do města se dostanete za pár minut autem nebo autobusem. Ubytování ideální pro všechny, kteří hledají ubytování mimo centrum města v klidnější zóně. Pokoje jsou útulné a zařízené v typickém toskánském stylu. Součástí je velké neplacené parkoviště, zahrada s posezením a dětské hřiště.

Pozn.: Všechny tipy na ubytování najdete taky v mapě Florencie níže, abyste si mohli cestu snadněji naplánovat a přehledně vidět, jak daleko je ubytování od památek, restaurací a nádraží ve Florencii.

Florencie typické jídlo

Toskánská kuchyně je jedna z nejlepších v Itálii. Florenťané svůj den začínají se sladkým pečivem. Většinou croissantem a cappuccinem. Ve stoje u baru – díky tomu ušetříte pár drobných, protože je to levnější, než když si ke snídani sednete.

Z hlavních jídel můžete vyzkoušet obrovský florentský steak grilovaný na ohni. Pokud dáváte přednost těstovinám, pro Florencii jsou typické papardelle a jídlo z nich Papardelle al cinghiale s ragú z divokého prasete. Starý chleba se v Toskánsku nevyhazuje. Připraví vám z něj výbornou a sytou polévku Pappa al pomodoro a přidají taky rajčata, bylinky, sezónní zeleninu a fazole. To samé Ribollita neboli dvakrát vařená polévka. Jeden den se uvaří jako zeleninová Minestrone a další den se zahustí bílým italským chlebem. Především v chladnějších měsících perfektně zahřeje.

Ribollita

Jako předkrm se podává křupavý toskánský chleba bruschetta s omáčkou, salsou nebo paštikou z kuřecích jater.

U zmrzliny si dejte pozor na barvu příchutě. Neměla by být moc výrazná, protože to pak znamená, že jí výrobce “dobarvuje” umělými barvivy. Gelato vzniklo právě tady, ve Florencii, takže ho musíte ochutnat, i kdyby jste tu byli uprostřed ledna.

Kde se najíst ve Florenci?

Ve Florencii se obecně najíte dobře. Málokdy šlápnete vedle. Dobré restaurace najdete i poblíž hlavních turistických bodů, ale chce to být trochu ostražitější. To samé platí i pro gelaterie. Níže přikládám pár našich tipů.

Restaurace a trattorie ve Florencii:

Jídlo do ruky:

 • Paniny Toscani
 • Pouliční foodtrucky s Paniny al lampredotto (sendvič s dršťkami)

Zmrzlina:

Rádi byste ochutnali od všeho něco? Zajděte na velký krytý trh Mercato Centrale nedaleko baziliky San Lorenzo. Dole si můžete nakoupit potraviny a nahoře je hotové jídlo, kde si můžete taky sednout. Součástí Mercato Centrale je taky venkovní trh San Lorenzo, kde je spousta stánků od karnevalových masek po kožené výrobky (zpracování kůže je pro Florencii typické).

Mercato Central Florencie
Mercato Centrale

Pozn.: Všechny tipy na restaurace najdete taky v mapě Florencie níže.

Ceny ve Florencii

Ceny ve Florencii v Toskánsku jsou přibližně o 30 % vyšší než v Praze. Ještě výrazněji si připlatíte za mléko, vajíčka, sýr, maso, chleba. Jídlo v levné restauraci vás vyjde průměrně na 15 €. Za večeři pro dva o třech chodech v restauraci střední třídy pak dáte průměrně 60 €.

Kdy navštívit Florencii?

Počasí ve Florencii je v létě horké a v žáru města občas až spalující. Naštěstí je ve městě plno krásných zahrad, kde se můžete zchladit ve stínu stromů – například zahrady Boboli nebo menší zahrady Bardini kousek vedle. Florencie je plná turistů téměř po celý rok.

Nejklidnějšími měsíci pro návštěvu jsou leden po svátku Tři králů, únor a březen (cca do poloviny března nebo do Velikonoc). V lednu jsou dny nejkratší – stmívá se tu už kolem 16:30. Na podzim je tu nejméně turistů v listopadu a začátkem prosince.

Teploty ve Florencii neklesají pod bod mrazu a zimy tu jsou mírné. Nejdeštivějšími měsíci jsou březen a listopad.

Dobrým kompromisem mezi počasím a počtem turistů je duben a září-říjen. Od května začíná ve Florencii hlavní sezóna. Rostou fronty do památek a muzeí a taky ceny za letenky a ubytování.

Jak si užít Florencii?

 • Projděte město po svých. Historické centrum Florencie není velké a dá se bez problémů projít pěšky.
 • Navštivte trattorii a dejte si typickou toskánskou kuchyni.
 • Vyberte si alespoň jeden kostel, katedrálu, baziliku a zajděte se podívat dovnitř. Pokud máte radši zdobnější interiéry, navštivte kostel Santa Maria Novella nebo kostel Santa Croce. Každý kostel je muzeem umění sám o sobě.
 • Užijte si výhled na Florencii – z kopule nebo zvonice Duomo, Piazzale Michelangelo nebo kostela San Miniato.
 • Ochutnejte florentské gelato. Florencie je totiž nejen kolébkou renesance, ale i gelata, které se odtud rozšířilo do zbytku Itálie.
 • Rezervujte si vstupenky předem do galerie Uffizi, galerie Accademia a Palazzo Pitti. Fronty bývají dlouhé. V sezóně je lepší rezervovat vstupenku i na jiná turisticky navštěvovaná místa (viz informace v článku o památkách ve Florencii).
 • Navštivte další města v Toskánsku – Pisa, Lucca, Siena, Arezzo, Pistoia. Přes půl hodiny vlakem to je taky do Bologny.

Výlety v okolí Florencie

Florencie je pověstná svou nádhernou přírodou. Pole slunečnic, vinice, olivovníky, cypřiše, zaoblené kopce s dalekými výhledy. Takhle vypadá toskánský venkov. V jejím okolí je taky spousta krásných měst. Každé na vás dýchne jinou atmosférou. Každé je jiné. Lucca, Pistoia, Arezzo, Pisa, Siena. Všechna města jsou snadno dostupná vlakem nebo autobusem.

Florencie mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Florenci. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Florencii v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Florencie praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Kurz: 1 EUR = 24,51 Kč (k 7. 4. 2022)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Předem mrkněte, jaké poplatky si vaše banka účtuje a jaké jsou směnné kurzy, abyste neprodělali. Za nás můžeme doporučit kartu Svět od mBank. Je zdarma a má jedny z nejlepších kurzů.

Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. Většinou se ale bez problémů domluvíte taky dobře anglicky. Zvlášť v turistických oblastech.

Bezpečnost: Florencie je obecně bezpečné město. Jako v každém turistickém městě i tady hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte. Zvlášť na místech s větší koncentrací lidí.

Nezapomeňte před cestou na cestovní pojištění. Je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Na tomto odkazu získáte cestovní pojištění od Axa s 50 % slevou.

Rezervace vstupenek: na některá místa je lepší rezervovat vstupenku předem, protože na místě bývají dlouhé fronty nebo jsou lístky vyprodané i na několik dní dopředu:

Související články