FLORENCIE 2023 (doprava, ubytování, ceny, jídlo) | Průvodce

Průvodce pro Florencii, ve kterém se dozvíte vše potřebné před cestou do Florencie – doprava, letiště, MHD, ubytování, ceny, jídlo a kdy navštívit Florencii.

Florencie

Málokteré město je tak romantické a živé jako Florencie v Itálii. Ve Florencii se začala psát moderní éra. Nádherné památky a umění jsou to, co láká do Florencie každý rok miliony návštěvníků. Všichni chtějí vidět umění v Galerii Uffizi, katedrálu Duomo s největší cihlovou kopulí na světě a Michelangelovu sochu Davida. Co navštívit ve Florencii jsme si už řekli. Dnes si povíme více o dopravě, ubytování a dalších praktických informacích před cestou do Florencie.

Doprava do Florencie

Letecky do Florencie

Florencie a Toskánsko má velmi dobré spojení s řadou velkých evropských měst včetně Prahy, Berlína, Amsterdamu, Vídně, Londýna a dalších. Vybrat si můžete ze 3 letišť:

 • Letiště Pisa (PSA) – na mezinárodní letiště v Pise se dostanete z Prahy, Vídně, Budapešti, Krakova a spousty dalších evropských měst. Přímé lety jsou časté a zpáteční letenky se dají sehnat už od 25 € na různě dlouhé termíny.
 • Letiště Florencie (FLR) – na letiště ve Florencii doletíte z Vídně, Mnichova, Frankfurtu a dalších. Výběr je o něco menší a letenky bývají obecně dražší než v případě letenek do Pisy.
 • Letiště Bologna (BLQ) – na letiště Bologna létají pravidelné letecké linky z Prahy, Vídně, Vratislavi, Krakova, Norimberku, Berlína a dalších měst. Na výběr jsou různě dlouhé termíny a letenky jsou často za symbolické ceny.

Jak se dostat z letiště do centra Florencie?

1. Letiště Pisa (PSA)

Většina návštěvníků přiletí na letiště v Pise, ze kterého se potřebujete dostat na nádraží v Pise, kde nasednete na vlak do Florencie. Letiště leží asi 1,5 kilometru jižně od Pisy.

Letiště je malé, ale dostačující, pokud nepotřebujete extra služby a nevadí vám sedět občas na zemi (míst na sezení je tu méně). Letiště má jen 1 terminál a přilétají sem lety pro většinu Toskánska, takže bývá často přelidněné.

Z letiště se dostanete na nádraží v Pise automatizovaným vlakem Pisamover (bez řidiče). Modré automaty na lístky jsou přímo na letišti i centrálním nádraží Pisa Centrale, kam vás vlak odveze. Jednosměrná cesta vyjde na 5 € a trvá jen 5 minut.

Pisa doprava z letiště / Pisamover

Na nádraží v Pise si koupíte lístek do Florencie (cena necelých 10 €). Cesta trvá hodinu. Vystoupíte na nádraží Firenze Santa Maria Novella, které je nejvytíženějším nádražím ve Florencii a zároveň leží přímo u centra. Pokud máte ubytování v centru, pohodlně odtud dojdete pěšky.

2. Letiště Florencie (FLR)

Z letiště ve Florencii se do centra města dostanete jednoduše – nasednete na tramvaj T2 a za 15 minut jste u hlavního nádraží Firenze Santa Maria Novella. Lístek si můžete koupit v automatu (v hotovosti nebo kartou) a vyjde vás na 1,50 €.

3. Letiště Bologna (BLQ)

Letitě Bologna sice neleží v Toskánsku, ale má velmi dobré spojení s Florencií. Z letiště se nejpohodlněji dostanete přímým autobusem Appenino Shuttle. Cesta trvá 1 h 25 min a vyjde vás na 20 € (není to levné, ale při ceně letenek do Bologni se to i tak často vyplatí).

Autobusy staví hned před hlavním terminálem – asi 60 metrů směrem doleva na malém náměstí. Ve Florencii pak staví přímo u pevnosti Fortezza da Basso, na náměstí Piazzale Montelungo.

Doporučuju objednat lístky předem, ať pak na místě můžete jít rovnou na autobus. Stačí si pak jen vytisknout rezervaci, stáhnout do mobilu nebo opsat její číslo a ukázat při nástupu do autobusu. Pokud vám ujedete vybraný spoj, můžete jet dalším spojem.

Florencie autem

Auto představuje ideální možnost, jak prozkoumat okolí Florencie a vidět víc z Toskánska. Jaká je vzdálenost do Florencie z vybraných míst v Evropě?

 • Praha – 10 h 44 min; 1 044 km
 • Berlín – 12 h 45 min; 1 246 km
 • Vídeň – 8 h 35 min; 864 km
 • Bratislava – 9 h; 932 km
 • Budapešť – 9 h; 960 km

Pokud pojedete přes rakouský Innsbruck, čekají vás po cestě následující poplatky:

 • Dálniční známka pro Rakousko za 9,60 € na 10 dní (motorky 5,60 €).
 • Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi 10,50 €
 • Mýtné v Itálii vyjde cca na 8-9 € na 100 km. Do Florencie zaplatíte na mýtném od Brennerského průsmyku cca 33,10 € (cena platí v jednom směru). Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálniční známku pro Rakousko a platbu za Brennerský průsmyk je možné koupit online na jednom místě.

V případě, že jedete směrem od Vídně, neprojíždíte Brennerským průsmykem. Na druhou stranu zaplatíte více na mýtném. Mýtné si můžete spočítat tady. Do Florencie je mýtné kolem 38 €.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

TIP: Pokud to půjde, vyhněte se jízdě autem do centra Florencie. Nejen, že se dá historické centrum bez problémů prochodit pěšky, ale taky je řada míst autem nepřístupná a silnice jsou tu velmi úzké. Původně byly totiž určené pro koně. Navíc parkování v centru Florencie je skoro nemožné.

Půjčení auta ve Florencii

Plánujete si půjčit auto na místě? Je to velmi jednoduché. Na Discovercars.com vyplníte potřebné údaje a při převzetí se prokážete občanským průkazem. Součástí ceny je taky pojištění a storno zdarma. Auto si můžete vyzvednout hned na letišti.

Při výběru auta doporučuju vybírat menší auta. Řada ulic a silnic je v Toskánsku velmi úzkých a křivolakých, takže s větším autem byste mohli mít problém projet.

Doprava a MHD ve Florencii

Historické centrum Florencie se dá snadno projít pěšky. Mezi Galleria dell´Accademia a Piazzale Michelangelo, kdy obě místa leží na opačných krajích centra, je vzdálenost chůzí jen půl hodiny (a to jdete k Piazzale Michelangelo do kopce). Pokud ale budete mít ubytování mimo centrum v klidnější čtvrti, může se místní MHD hodit.

tramvaje ve Florencii

Florencie je dobře protkaná městskými autobusy a tramvajemi, které zajišťuje pro celé Toskánsko společnost Autolinee Toscane.

Lístek s platností 90 minut vás vyjde na 1,50 € (na palubě autobusu na 2,50 €), sada 10 lístků pak na 14 €. Děti do 4 let mají dopravu zdarma.

Lístky si koupíte jednoduše v automatech, prodejnách a pokladnách Autolinee Toscane, prodejnách Coop, prostřednictvím aplikace nebo jednoduše pošlete sms na číslo 488 01 05 (platí i pro ostatní města v Toskánsku) – lístek přes sms stojí 1,80 €.

Florencie ubytování

Centrum Florencie je hodně turistické a ceny za ubytování (především v sezóně) jsou vyšší. Na druhou stranu máte vše blízko. Mimo centrum zase zažijete místní autentickou atmosféru. Budete víc mezi místními, je tu klidněji a ceny za ubytování bývají nižší. Navíc často se dá pohodlně dojít do centra pěšky. Přikládám pár našich tipů na ubytování se skvělým poměrem cena/kvalita a dobrou výchozí polohou nebo spojením:

Hotel Bavaria leží v historickém centru Florencie. Má historické a prostorné pokoje, kdy některé mají namalované na stěnách fresky.

Hotel Aida je útulný hotel ve Florencii poblíž centra. V nabídce jsou pokoje pro dva i rodiny.

B&B Antiche Armonie sídlí v historické budově v docházkové vzdálenosti do centra a je velmi dobře dostupný z letiště ve Florencii. Výhodou je check-in přes kód, který obdržíte od hostitelky předem.

B&B Antiche Armonie má vzdušné pokoje zařízené v toskánském stylu

Kemp Firenze Camping in Town je ideální pro ty, kteří hledají ubytování v bungalovech nebo stanových chatkách, které mají vlastní koupelnu a posezení. Nechybí ani kompletní zázemí včetně bazénu a restaurace a dobré spojení do centra autobusem. Výhodou je příznivá cena.

B&B Casale dei Cenzo Acri leží jižně od Florencie v klidnější částí města, a přesto s dobrou dostupností do centra. Pokoje jsou útulné a zařízené v typickém toskánském stylu. Skvělá volba, pokud cestujete autem.

B&B Casale dei Cenzo Acri má velkou zahradu a neplacené parkoviště

Pozn.: Všechny tipy na ubytování najdete taky v mapě Florencie níže.

Florencie typické jídlo

Toskánská kuchyně je jedna z nejlepších v Itálii. Florenťané svůj den začínají se sladkým pečivem. Většinou croissantem a cappuccinem. Ve stoje u baru – díky tomu ušetříte pár drobných, protože je to levnější, než když si ke snídani sednete.

Z hlavních jídel můžete vyzkoušet obrovský florentský steak grilovaný na ohni. Pokud dáváte přednost těstovinám, pro Florencii jsou typické papardelle a jídlo z nich Papardelle al cinghiale s ragú z divokého prasete.

Starý chleba se v Toskánsku nevyhazuje. Připraví vám z něj výbornou a sytou polévku Pappa al pomodoro a přidají taky rajčata, bylinky, sezónní zeleninu a fazole. To samé Ribollita neboli dvakrát vařená polévka. Jeden den se uvaří jako zeleninová Minestrone a další den se zahustí bílým italským chlebem. Především v chladnějších měsících perfektně zahřeje.

Ribollita

Jako předkrm se podává křupavý toskánský chleba bruschetta s omáčkou, salsou nebo paštikou z kuřecích jater.

U zmrzliny si dejte pozor na barvu příchutě. Neměla by být moc výrazná, protože to pak znamená, že jí výrobce “dobarvuje” umělými barvivy. Gelato vzniklo právě tady, ve Florencii, takže ho musíte ochutnat, i kdyby jste tu byli uprostřed ledna.

Kde se najíst ve Florenci?

Ve Florencii se obecně najíte dobře. Málokdy šlápnete vedle. Dobré restaurace najdete i poblíž hlavních turistických bodů, ale chce to být trochu ostražitější. To samé platí i pro gelaterie. Níže přikládám pár našich tipů.

Restaurace a trattorie ve Florencii:

Jídlo do ruky:

 • Paniny Toscani
 • Pouliční foodtrucky s Paniny al lampredotto (sendvič s dršťkami)

Zmrzlina:

Rádi byste ochutnali od všeho něco? Zajděte na velký krytý trh Mercato Centrale nedaleko baziliky San Lorenzo. Dole si můžete nakoupit potraviny a nahoře je hotové jídlo, kde si můžete taky sednout. Součástí Mercato Centrale je taky venkovní trh San Lorenzo, kde je spousta stánků od karnevalových masek po kožené výrobky (zpracování kůže je pro Florencii typické).

Mercato Central Florencie
Mercato Centrale

Pozn.: Všechny tipy na restaurace najdete taky v mapě Florencie níže.

Ceny ve Florencii

Za jídlo v levné restauraci zaplatíte kolem 15 € a za večeři o 3 chodech pro dva kolem 60 €. Ceny základních potravin jsou následující:

 • Mléko 1 l – 1,31 €
 • Bílý chleba 500 g – 1,69 €
 • Vejce 12 ks – 3,48 €
 • Sýr 1 kg – 15,75 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 9,55 €
 • Banány 1 kg – 1,91 €
 • Brambory 1 kg – 1,49 €
 • Voda 1,5 l – 0,58 €

Kdy navštívit Florencii?

Počasí ve Florencii je v létě horké a v ulicích města občas až spalující. Naštěstí je ve městě plno krásných zahrad, kde se můžete zchladit ve stínu stromů – například zahrady Boboli nebo menší zahrady Bardini kousek vedle. Florencie je plná turistů téměř po celý rok.

Nejklidnějšími měsíci pro návštěvu jsou leden po svátku Tři králů, únor a březen (cca do poloviny března nebo do Velikonoc). V lednu jsou dny nejkratší – stmívá se tu už kolem 16:30. Na podzim je tu nejméně turistů v listopadu a začátkem prosince.

Teploty ve Florencii neklesají pod bod mrazu a zimy tu jsou mírné. Nejdeštivějšími měsíci jsou březen a listopad.

Dobrým kompromisem mezi počasím a počtem turistů je duben a září-říjen. Od května začíná ve Florencii hlavní sezóna. Rostou fronty do památek a muzeí a taky ceny za letenky a ubytování.

Jak si užít Florencii?

 • Projděte město po svých. Historické centrum Florencie není velké a dá se bez problémů projít pěšky.
 • Navštivte trattorii a dejte si typickou toskánskou kuchyni.
 • Vyberte si alespoň jeden kostel, katedrálu, baziliku a zajděte se podívat dovnitř. Pokud máte radši zdobnější interiéry, navštivte kostel Santa Maria Novella nebo kostel Santa Croce. Každý kostel je muzeem umění sám o sobě.
 • Užijte si výhled na Florencii – z kopule nebo zvonice Duomo, Piazzale Michelangelo nebo kostela San Miniato.
 • Ochutnejte florentské gelato. Florencie je totiž nejen kolébkou renesance, ale i gelata, které se odtud rozšířilo do zbytku Itálie.
 • Rezervujte si vstupenky předem do galerie Uffizi, galerie Accademia a Palazzo Pitti. Fronty bývají dlouhé. V sezóně je lepší rezervovat vstupenku i na jiná turisticky navštěvovaná místa (viz informace v článku o památkách ve Florencii).
 • Navštivte další města v Toskánsku – Pisa, Lucca, Siena, Arezzo, Pistoia. Přes půl hodiny vlakem to je do Bologny.

Výlety v okolí Florencie

Florencie je pověstná svou nádhernou přírodou. Pole slunečnic, vinice, olivovníky, cypřiše, zaoblené kopce s dalekými výhledy. Takhle vypadá toskánský venkov.

V jejím okolí je taky spousta krásných měst. Každé na vás dýchne jinou atmosférou. Každé je jiné. Lucca, Pistoia, Arezzo, Pisa, Siena. Všechna města jsou snadno dostupná vlakem nebo autobusem.

Florencie mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Florenci. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Florencii v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Florencie praktické informace

Měna: Euro (EUR)

Placení: Pro drobné nákupy a platby je menší mít u sebe hotovost, ale jinak na většině míst zaplatíte kartou. Ve městě je taky dostatek bankomatů, kde si můžete v případě potřeby hotovost vybrat.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. V Itálii se používají elektrické zásuvky typu C, F a L. Typy C a F jsou kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě. Mívají je taky hotely a jiná turistická místa. Zásuvky typu L se nacházejí především ve starších domech. Je lepší si přibalit redukci, ale v případě potřeby jí koupíte téměř v každém obchodě za pár desítek korun.

Jazyk: Úředním jazykem je italština. V turistických oblastech se ale bez problémů domluvíte taky dobře anglicky.

Bezpečnost: Florencie je obecně bezpečné město. Jako v každém turistickém městě i tady hrozí riziko kapesních krádeží, takže si své věci radši pořádně hlídejte a dobře schovejte. Zvlášť na místech s větší koncentrací lidí.

Rezervace vstupenek: na některá místa je lepší rezervovat vstupenku předem, protože na místě bývají dlouhé fronty nebo jsou lístky vyprodané i na několik dní dopředu:

NEJLEPŠÍ REZERVAČNÍ ZDROJE PRO NÁVŠTĚVU Florencie

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Pokud si plánujete půjčit auto v Toskánsku, doporučujeme Discovercars.com, která byla oceněná jako nejlepší autopůjčovna na světě. Spolupracuje hned s několika společnostmi a díky tomu získáte ty nejlepší ceny. Pojištění a storno zdarma je v ceně.


Toto byl cestovatelský průvodce a praktické tipy pro Florencii. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!


Další články o Itálii