BENÁTKY ZA 2 DNY: perfektní itinerář a tipy, co vidět v Benátkách

Benátky za 2 dny

Plánujete navštívit Benátky za 2 dny? Podívejte se na průvodce nejkrásnějšími místy, která musíte v Benátkách navštívit. 

Benátky v Itálii, město s nadčasovým půvabem, jsou proslulé spletitou sítí kanálů a mostů. Architektonické skvosty, jako je most Rialto a bazilika svatého Marka, spolu s bohatou historií přitahují turisty po celém světě.

Užijte si jízdu na gondole, ochutnejte tradiční kuchyní a nasajte romantické kouzlo Benátek v našem itineráři pro Benátky za 2 dny.

Dají se navštívit Benátky za 2 dny?

Benátky je možné navštívit za dva dny, ale je dobré si určit priority, protože je tady toho hodně k vidění. Za dva dny můžete navštívit hlavní památky, jako je náměstí svatého Marka, Dóžecí palác, most Rialto a projet se na gondole po slavných kanálech. Prozkoumáte taky jedinečné benátské čtvrti a s trochou plánování si stihnete udělat výlet na nedaleké ostrovy Burano a Murano.

Benátky za dva dny pohled z baziliky svatého Marka

Benátky za dva dny – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačené trasy pro návštěvu Benátek na dva dny. Trasa pro první den je pěší a začíná u mostu Rialto. Sem dojdete za 15 minut od Piazzale Roma (pokud jste ubytovaní v Mestre nebo okolí). K mostu se dostanete taky vodním autobusem napříč Canal Grande (viz dále popis trasy včetně fotografií).

Trasa pro druhý den začíná na stanovišti vaporetta Fondamente Nove, odkud vyplouvají vaporetta na nejkrásnější ostrovy v okolí. Itinerář na odpoledne je pak volný a nabízí několik variant podle vašich zájmů.

Podrobný popis tras včetně fotografií najdete dále v článku.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Benátkách za dva dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která v itineráři pro 2 dny v Benátkách v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BENÁTKÁCH ZA DVA DNY

BENÁTKY ZA 2 DNY – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

7:00 – Projeďte se po Canal Grande

Začínáme brzy ráno, dokud Benátky nezaplaví davy lidí. My jsme vycházeli do benátských uliček v 7 ráno a vřele to doporučujeme každému, kdo si chce vychutnat autentické Benátky.

Ve městě je jen pár turistů a vy tak můžete sledovat místní v jejich přirozeném prostředí. Jak sedí na vylidněném náměstí a čtou si noviny, pospíchají do práce, uklízejí ulice nebo převážejí věci na lodích.

Benátky za jeden den

Nasedněte na vaporetto 1 nebo 2 (vodní autobus) a projeďte se po Canal Grande. Je to perfektní úvod do Benátek. Uděláte si představu, jak Benátky vypadají a kde co leží.

Canal Grande je 4 kilometry dlouhý, hlavní kanál, který lemují nádherné budovy. Vítr na lodi vás příjemně chladí, zatímco si užíváte jízdu na vaporettu jen s pár místními. Už dopoledne se totiž vaporetto na Canal Grande zaplní turisty a o příjemné vyjížďce nemůže být řeč.

Vaporetto 1 kousek od vlakového nádraží

Obě linky vodního autobusu 1 a 2 vedou podél Canal Grande s tím rozdílem, že linka 2 tady staví na méně zastávkách. Když to šlo, volili jsme linku 2, protože loď jede v pohodovém tempu. Tak akorát, abyste si jízdu vychutnali a prohlédli okolí. Linka 1 staví na všech zastávkách a cesta už pak byla trochu zdlouhavá.

Canal Grande Benátky
Pohled na Canal Grande z mostu Rialto

Vaporetto jezdí ve dne i v noci, takže svůj první den v Benátkách můžete začít opravdu brzy ráno. Až uvidíte davy, které se sem nahrnou dopoledne, budete rádi, že jste si přivstali.

Ubytování v Benátkách 😴

ubytování benátky
Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

levné ubytování benátky
Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

7:30 – Projděte se po Ponte di Rialto

Most Rialto je nejznámější most přes Canal Grande. A taky nejstarší – stojí tady už 400 let a v minulosti byl jedinou možností, jak se dostat z jedné strany Canal Grande na druhou. Ponte di Rialto je vyrobený z istrijského kamene. Skládá se ze 3 paralelních schodišť – dvě jsou po krajích a centrální schodiště lemují obchůdky se suvenýry, muranským sklem a klenoty.

Ponte di Rialto Benátky

Most Rialto (Ponte de Rialto) jsme navštívili brzy ráno i během dne, kdy jsme se doslova prodírali davy lidí. Ráno mezi 7:00-8:00 tu budete jen s pár dalšími turisty. Můžete si tak užít pohled z mostu, aniž byste museli čekat ve frontě.

Ponte di Rialto Benátky
Ponte di Rialto Benátky

U Ponte di Rialto můžete nasednout opět na vaporetto 1 nebo 2 až na Piazza San Marco. Pokud máte náladu na trochu chůze v úzkých benátských uličkách, teď je ten nejlepší čas. Takhle ráno si je užijete téměř pro sebe.

Vydejte se od Ponte di Rialto podle ukazatelů na Piazza San Marco, které odtud leží jen pár minut chůze. Odbočte z hlavní ulice do bočních uliček, kde procházíte po mostech přes malebné kanály. Máte chuť na něco dobrého nebo si chcete dát snídani ve městě? Zastavte se v pekařství Farini, ke kterému vede jen malá odbočka.

Benátky za jeden den

Tady si můžete dát kávu a croissant, který tu mají s různými náplněmi (včetně krému a čokolády, mňam). Přes den mají v nabídce plátky pizzy, lasagne a další občerstvení, ideální pro rychlé jídlo po cestě. Otevírají už v 7:30.

Benátky za jeden den

8:30 – Obdivujte Piazza San Marco

Přicházíme na jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě – Piazza San Marco. Rozlehlé náměstí obklopené honosnými budovami, které se otevírá jako náruč do moře.

Na Piazza San Marco je toho tolik k vidění, že si na něj vyčleňte klidně několik hodin.

Dominantou náměstí je nádherně zdobená bazilika svatého Marka, která je nepřehlédnutelná. Na ní navazuje Dóžecí palác a proti nim se tyčí zvonice svatého Marka. Náměstí lemují stavby s podloubím, kde sídlí mimo jiné muzeum Correr a Národní archeologické muzeum.

Pokud plánujete navštívit jednu z památek, teď je ten nejlepší čas. Je kolem 8:30-9:00 ráno, takže máte čas si projít náměstí a promenádu, než se otevře bazilika a zvonice v 9:30. Dóžecí palác otevírá už v 9:00.

Nyní si povíme bližší informace o jednotlivých místech na Piazza San Marco, ať se můžete na svou návštěvu připravit.

Piazza San Marco Benátky
bazilika svatého Marka v Benátkách

Torre dell´Orologio

Podívejte se nalevo od baziliky a uvidíte Torre dell´Orologio, ohromující hodinovou věž z 15. století. S modrým ciferníkem s římskými číslicemi a znameními zvěrokruhu ve zlaté barvě.

V 19. století byly k hodinám přidány jedny z prvních digitálních hodin na světě. Nad nimi je okřídlený lev, symbol svatého Marka a na vrcholu věže každou hodinu zvoní dvě bronzové sochy pastýřů. Těm se pro jejich tmavou barvu říká “Maurové”.

Věž je orientovaná na jih náměstí směrem ke Canal Grande, aby jí viděli přijíždějící námořníci.

Riva degli Schiavoni

Podél náměstí Piazza San Marco vede upravená promenáda. Když projdete kolem Dóžecího paláce po promenádě na most, uvidíte nad kanálem Most vzdechů (Ponte dei Sospiri). Ten spojoval věznici s výslechovými místnostmi v Dóžecím paláci. Svůj název nese po vězních, kteří si podle legendy na mostě povzdechli, že vidí nejspíš naposledy benátský kanál.

Ponte dei Sospiri Benátky

Užijte si procházku po upravené promenádě s výhledem na baziliku La Salute a baziliku San Giorgio Maggiore v dáli, přímo naproti Piazza San Marco. S probouzejícím městem se probouzejí taky gondoliéři, kteří chystají své gondoly na nový den.

Benátky promenáda

Na druhé strany promenády leží trochu ukrytá zahrada Giardini Reali, klidná oáza zeleně pryč od davů a stánků v okolí.

 Giardini Reali Benátky za jeden den

Bazilika svatého Marka

Bazilika svatého Marka je postavená z více než 500 mramorových sloupů ze 3. století a dostane vás třpytivými zlatými a muranskými barevnými skleněnými mozaikami o ploše 4000 metrů čtverečních, sochami, 5 byzantskými kopulemi nebo zlatým oltářem posetým drahokamy.

Tohle je asi ta nejkrásnější bazilika, jakou jsem kdy viděla. I proto se tu na vstup stojí dlouhé fronty (za chvíli si povíme, jak tyto fronty přeskočit).

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky

Právě pro její zdobnost a zlaté interiéry se jí přezdívá “Chiesa d´Oro” neboli “Zlatý kostel”.

Samotnou baziliku projdete za pár desítek minut. Pokud plánujete navštívit taky Zlatý oltář, prohlédnout si bronzové koně z Konstantinopole a užít si pohled z terasy na celé Piazza San Marco, kupte si kombinovanou vstupenku. Udělali jsme celou prohlídku a určitě to stálo za to.

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky
Pohled na interiér baziliky svatého Marka od terasy u muzea
bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky
Zlatý oltář

Upozornění: Vhodně se oblečte – v létě zakrytá kolena a ramena. Jedná se o církevní stavbu, kam vás v nevhodném oblečení nepustí.

Vstupné a otevírací doba baziliky San Marco v Benátkách

Bazilika je otevřená v čase 9:30-17:15 (poslední vstup 16:45) a v neděli 14:00-17:00 (v zimě se zavírá v 16:00).

Vstup do baziliky je placený za 3 €. Za dalších 5 € uvidíte Zlatý oltář a za 7 € se dostanete do Museo di San Marco, odkud se pokocháte výhledem z terasy na náměstí a zblízka si prohlédnete mozaiky nebo původní bronzové koně svatého Marka (zajímavostí je, že jsou převážně z mědi).

Bronzové koně jsou jednou z největších zajímavostí na bazilice svatého Marka. Přivezli je totiž Benátčané ze 4. křížové výpravy z Konstantinopole ve 4. století. Repliky koní jsou umístěné přímo na průčelí baziliky.

Děti do 6 let mají do všech částí baziliky vstup zdarma.

Jak přeskočit fronty do baziliky svatého Marka:

My jsme si zakupovali kombinované vstupenky předem hned na 9:30 – zahrnovaly baziliku, Zlatý oltář, muzeum a taky výhled z terasy. Šli jsme vstupem vlevo vyhrazeným pro rezervace předem, kde čekalo pouze pár lidí. Napravo odtud se pak nachází vstup pro ty, co rezervaci nemají – fronta byla už při otevírací době dlouhá až k Dóžecímu paláci.

Dóžecí palác

Dóžecí palác je honosná budova po pravé straně baziliky svatého Marka. Díky její směsici gotického, byzantského a maurského stylu je považována za mistrovské dílo benátské architektury.

Dóžecí palác sloužil v minulosti jako sídlo dóžete, vlády a taky jako vězení, kde věznili například Cassanovu.

Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách

Uvnitř si prohlédnete nádherné nádvoří, bohatě zdobené místnosti, projdete se po Mostě vzdechů a navštívíte věznici. Pokud půjdete rychle, dá se Dóžecí palác projít za hodinu. Doporučuji si vyhradit cca 2 hodiny, ať si můžete prohlédnout všechny detaily a načerpat historii Dóžecího paláce a památek.

Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Vstupné a otevírací doba Dóžecího paláce

Vstupné do Dóžecího paláce stojí 30 € a otevřeno je denně 9:00-19:00 (poslední vstup hodinu před). V zimě se zavírá v 18:00.

Jak přeskočit fronty do Dóžecího paláce:

Každý chce do Dóžecího paláce a fronty jsou dlouhé. Především v sezóně je rezervace předem nezbytností, abyste se vyhnuli dlouhým frontám (cena je stejná jako na místě). Vstupenky poté stačí ukázat v mobilu, nemusíte nic tisknout. Půjdete vyhrazeným vstupem pro vstupenky rezervované předem.

Součástí vstupenky je i vstup do Museo Correr a Národního archeologického muzea, které se taky nacházejí na Piazza San Marco.

Zvonice svatého Marka

Pro jeden z nejlepších výhledů na Benátky vystoupejte na zvonici svatého Marka (Campanile di San Marco), která je s výškou 98,6 metrů nejvyšší stavbou v Benátkách. Výrazná zvonice cihlové barvy se zdobeným vstupem, která vás během minuty vyveze výtahem až na vyhlídkový ochoz. Odtud se můžete pokochat Benátkami všemi směry.

Zvonice svatého Marka Benátky

Vstupné do zvonice svatého Marka: Výhled z Campanile di San Marco je zpoplatněný 10 € (děti do 6 let mají vstup zdarma). Každých 30 minut je dovnitř vpuštěno pouze 30 lidí, proto je lepší rezervovat vstupenky předem. Na místě u vstupu pak půjdete vpravo. Vlevo čekají ti, co rezervaci nemají.

Otevírací doba: Otevírací doba zvonice je 9:45-19:00.

výhled ze zvonice svatého Marka,Benátky

Vstupenky na nejoblíbenější památky na Piazza San Marco, kde se tvoří dlouhé fronty:

 

12:00 Oběd – Benátky za 2 dny

V okolí Piazza San Marco se nachází spousta restaurací a trattorií, kam můžete zajít na oběd. Některé jsou otevřené pouze přes oběd a znovu otevírají až večer.

Když půjdete za baziliku svatého Marka, tak ani ne 5 minut odtud se nachází oblíbená restaurace Rossopomodoro, kde dělají výbornou neapolskou pizzu. Mají otevřeno až do pozdních hodin.

Nebo si kupte plátek pizzy či pastu do krabičky a pokračujte v objevování Benátek.

Benátky pizza

Přímo na náměstí Piazza San Marco můžete zajít na výbornou kávu a zákusek do vyhlášené kavárny Caffè Florian, která tu sídlí v nádherných prostorách už od 18. století. Pokud máte chuť na gelato, 5 minut od náměstí se nachází Venchi, kde mají výborné gelato a čokoládu.

Čtěte: Itinerář pro 1 den v Benátkách

14:00 Navštivte Palazzo Contarini del Bovolo nebo divadlo La Fenice

V blízkosti Piazza San Marco se nachází dvě úžasné památky – Palazzo Contarini del Bovolo a divadlo La Fenice. Obě leží při cestě k mostu Ponte dell’Accademia, kam se vydáme poté.

Palazzo Contarini del Bovolo

Palazzo Contarini del Bovolo není nejznámější památkou v Benátkách. Určitě je ale jednou z nejzajímavějších. Má nádherné točité schodiště, které je obklopené vrstvami lodžií z cihel a bílého istrijského kamene. Lodžie se směrem nahoru snižují a vytváří tak optický klam, že je schodiště vyšší než ve skutečnosti.

Užijte si ze schodiště výhled na oranžové střechy benátských domů a pokochejte se obrazy od Tintoretta uvnitř paláce.

Palazzo Contarini del Bovolo se nachází jen 5 minut od Piazza San Marco. Otevírací doba je denně od konce února 10:00-18:00 a v zimě 9:30-17:30 (poslední vstup vždy 30 minut před). Vstupenky za 9 € si můžete rezervovat předem.

Teatro La Fenice

Teatro La Fenice je benátská opera v neoklasicistním stylu z 18. století, která za dob své největší slávy uváděla ty nejvýznamnější opery, jako je Verdiho La Traviata nebo Belliniho I Capuleti ed i Montecchi. Dojdete k ní za 5 minut od Piazza San Marco západním směrem.

La Fenice pochází od slova “Fénix”. A jak to známe u Fénixe, i v tomhle případě tahle opera vstala z popela po tom, co původní budova vyhořela.

Překrásné prostory divadla si můžete projít v rámci prohlídky bez průvodce za vstupné 13,50 € nebo s průvodcem za 20 €. Otevírací doba pro prohlídky interiérů je denně 9:30-18:00.

Čtěte: Jak se dostat z letiště Marco Polo do Benátek

15:30 – Užijte si výhled z Ponte dell’Accademia

Od divadla La Fenice se proplétáme úzkými kanály a malebnými uličkami, kde překvapivě nebývá tolik lidí. Tohle byla naše oblíbená část Benátek.

Procházíme přes otevřená náměstí, až dojdeme k dřevěnému mostu Ponte dell’Accademia. Odtud si užijete nejlepší výhled na Canal Grande.

Benátky, Itálie

16:30 – Vydejte se na plavbu gondolou

Co je víc typické pro Benátky, než je plavba gondolou? Pokud vás gondola láká, tady u Ponte dell’Accademia můžete na gondolu nasednout a užít si půl hodinovou plavbu po Canal Grande.

Nejvíc gondol se nachází u Piazza San Marco, které se nachází 2 zastávky vaporettem odtud. Bývají tu ale největší fronty a gondoliéři se musí vyrovnat s velkými vlnami od projíždějících lodí. Plavba gondolou nám uvnitř Canal Grande nebo mezi úzkými kanály přišla malebnější.

plavba gondolou v Benátkách / Benátky za 2 dny

Cena za 30 minutovou plavbu gondolou je přes den 80 € a večer po 19. hodině 120 €. Cena platí pro celou gondolu, tj. 6 lidí. Předem se dá koupit sdílená plavba gondolou za 30 € na osobu. Sazby reguluje město, takže jsou ceny všude v Benátkách stejné. Navíc mají v sezóně gondoliéři tolik práce, že se na gondoly stojí fronty.

Benátky za jeden den / gondola, Benátky

17:30 – Objevujte uličky čtvrti Dorsoduro

Dorsoduro je jedním ze šesti sestieri, benátských městských obvodů, který přímo navazuje na most Ponte dell’Accademia. Nachází se mezi Velkým kanálem a kanálem Giudecca a představuje klidný kout jinak rušného města. Pokud chcete zažít autentické Benátky, zamiřte sem.

Dorsoduro Benátky

Nachází se tady Gallerie dell’Accademia, přední sbírka benátského umění, a Peggy Guggenheim Collection, jedna z nejlepších sbírek moderního umění v Itálii. Díky benátské univerzitě Ca’ Foscari vyzařuje čtvrť živou a mladistvou energii.

Benátky za jeden den

Jen pár minut od Gallerie dell’Accademia se nachází vinárna Cantine Schiavi s výborným benátským cicchetti. Tohle je jedna z nejtypičtějších věcí, co vyzkoušet v Benátkách. Velký výběr malého občerstvení, něco na způsob španělského tapas.

Na talíř si můžete vybrat různé cicchetti a k tomu si dát víno nebo spritz. Můžete si to sníst na zábradlí podél kanálu. Jen pozor na racky, ať vám neukradnou jídlo přímo z talíře.

Celou čtvrť Dorsoduro lemuje kolem kanálu Giudecca upravená promenáda, která je narozdíl od promenády u Piazza San Marco daleko klidnější. Navíc jsou odtud krásné západy slunce.

Dorsoduro Benátky za jeden den

Při toulání uličkami čtvrti Dorsoduro natrefíte na řadu jednoduchých trattorií se skvělou benátskou kuchyní, kam chodí místní.

Čtěte: Jak se dostat z letiště Treviso do Benátek

BENÁTKY ZA DVA DNY – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

8:00 Plavba na Burano – Murano – Torcello

Burano

Burano, malý ostrov v benátské laguně, je proslulý pestrobarevnými rybářskými domky, šikmou zvonicí a staletou tradicí krajkářství. Je to živá a malebná destinace, která nabízí jiný nádech benátského života mimo hlavní turistické oblasti.

Burano Benátky

Místní si dokonce nemůžou sami zvolit barvu fasády. Ta je jim přidělená podle bydliště. Dle legendy se domy natíraly výraznými barvami, aby námořníci ostrov našli lépe v mlhavém počasí.

Ve zdejších barevných uličkách se můžete procházet celé hodiny. Je to zase něco zcela jiného než Benátky. Pokud byste si z těchto tří ostrovů měli zvolit pouze jeden, musí to být určitě Burano.

Burano Benátky za 2 dny

Torcello

Hned vedle Burana se nachází malý ostrov Torcello.

Ostrov Torcello je jako návrat v čase. Ospalá venkovská atmosféra kontrastuje s živými Benátkami. Najdete tu několik obchůdků se suvenýry a Attilův trůn neboli starobylé křeslo z kamene, které dle legendy používal král Hunů Atila.

Torcello Benátky

Za vidění stojí ale především nejstarší stavba v Benátské laguně – katedrála Santa Maria Assunta s byzantskými mozaikami z 12. a 13. století. Můžete taky vystoupat na vrchol zvonice.

Když tu stojíte, zdá se až k nevíře, že byl ostrov Torcello dříve nejlidnatější a nejdůležitější ostrov v laguně. Po epidemii malárie tu zahynula spousta obyvatel a z původních 20 000 jich tu zbyla jen hrstka.

Na ostrov se dostanete stejnou linkou jako na ostrov Burano nebo z Burana vodním autobusem.

Ubytování v Benátkách 😴

ubytování benátky
Camping Venezia Village

Ubytování v soukromí v bungalovech

ubytování benátky
Antico Panada

3* útulný hotel v centru starého města

Murano

Ostrov Murano je jen 1,5 km vzdálený od Benátek. Je to druhý největší ostrov v benátské laguně, který je proslulým svou sklářskou výrobou. Právě proto se mu přezdívá “Ostrov skla”. Při výrobě se tu stále používají staleté techniky, takže pozorovat skláře při výrobě je jedinečný zážitek. A sklářství je tu patrné z každého koutu ostrova.

Murano Benátky za 2 dny

Za návštěvu na ostrově Murano stojí jeden z nejstarších kostelů v laguně – kostel Santa Maria a San Donato a Muzeum skla s více než 4000 předměty a lustrem vážícím 300 kg.

Murano Benátky za 2 dny
Jak se dostat na ostrov Burano-Murano-Torcello

Z hlavního benátského ostrova je nejčastějším výchozím bodem zastávka Fondamente Nove, kde nasednete na vaporetto. Linku zvolíte podle toho, který ostrov plánujete navštívit.

Murano leží nejblíž – necelou čtvrt hodinu plavby. Dostanete se sem linkami 4.1, 12 nebo 13.

Burano a Torcello leží asi 40-45 minut od zastávky Fondamente Nove. Dostanete se se linkou 12 a po cestě míjíte několik dalších ostrovů včetně ostrova Murano.

TIP: Všechna 3 místa (Murano, Burano, Torcello) můžete navštívit v rámci jednoho výletu.

Kolik času si vyhradit

To záleží na tom, zda plánujete navštívit pouze jeden z ostrovů nebo všechny. Pokud je vaším cílem ostrov Burano, naplánujete si výlet od rána do poledne, s obědem pak do brzkého odpoledne.

Plánujete navštívit všechny ostrovy? Vyhraďte si na ně celý den.

Doporučuji vyrazit brzy ráno, abyste si užili plavbu ve vaporettu bez davů turistů. Později se navíc nahrnou davy lidí a ostrůvky se rychle zaplní.

Čtěte: Nejkrásnější místa Lago di Garda

14:00 Volitelný program – 5 variant itineráře

Pokud jste navštívili pouze ostrov Burano, zbylo vám celé odpoledne pro prozkoumání dalších částí Benátek. Zde je několik návrhů, jak si užít druhý den v Benátkách:

1. Varianta: Bazilika San Giorgio Maggiore

Při procházkách kolem Piazza San Marco jste si určitě všimli baziliky San Giorgio Maggiore, která se nachází přímo naproti. Na malém ostrůvku, kde jí ze všech stran ovívá Jaderské moře.

Bazilika je jedinečná svými 2 vzájemně propojenými fasádami. Ty symbolizují harmonické spojení renesančních křesťanských ideálů se starověkým římským chrámovým designem.

Bazilika San Giorgio Maggiore Benátky za 2 dny

Uvnitř ukrývá obrazy od Tintoretta a vstup do zvonice, ze které si užijete další nádherný výhled na Benátky a lagunu. Na vyhlídkovou plošinu vás vyveze výtah. Vstup do baziliky je zdarma, za zvonici se platí 8 €.

Od dubna do října je bazilika San Giorgio Maggiore otevřená 9:00-19:00 a po zbytek roku 9:00-18:00. Na návštěvu baziliky a okolí si vyčleňte 2 hodiny. Můžete posedět před bazilikou a užít si výhled na Benátky.

K bazilice se dostanete za pár minut od náměstí Piazza San Marco – vaporetto 2 směrem na ostrov Lido.

2. varianta: Benátská loděnice (Arsenale di Venezia)

Arsenale di Venezia je místo, které bylo ještě před pár lety nepřístupné veřejnosti. Rozhodně stojí za vidění, pokud vás zajímá námořní tématika.

Arsenale di Venezia je byzantská loděnice z roku 1104. Rozlehlý areál, který tvoří doky, lodní továrny a přístaviště. Od toho název arsenale, který znamená v překladu “loděnice”.

Arsenale di Venezia Benátky za 2 dny
Arsenale di Venezia Benátky za 2 dny

Součástí komplexu je Námořní historické muzeum, které je nejvýznamnější v celé Itálii. Výstavní plocha je rozdělená do 5 podlaží a celkem 42 výstavních místností. Ve starobylé dílně vesel se pak nachází Pavilon lodí.

Pro aktuální informace se podívejte na oficiální stránky organizace La Biennale. Na prohlídku si vyhraďte alespoň 2 hodiny.

Benátská loděnice se nachází asi 20 minut chůze od Piazza San Marco. Většinu cestu můžete jít po promenádě nebo se proplétat starými uličkami. Dostanete se sem taky linkou vaporetto – 1, 4.1 a 4.2.

Čtěte: 1 den ve Veroně

3. varianta: Bazilika La Salute a muzea umění

Barokní bazilika La Salute se nachází na samém výběžku Canal Grande ve čtvrti Dorsoduro. Má osmiboký půdorys ve tvaru koruny a uvnitř najdete sakristii s 12 Tizianovými díly nebo uměním od Tintoretta.

bazilika la salute benátky

Vstup do baziliky je zdarma. Navštívit jí můžete denně v časech 9:30-12:00 a 15:00-17:00. Přímo u baziliky staví vaporetto 1.

Nedaleko baziliky La Salute se nachází Gallerie dell’Accademia s přední sbírkou benátského umění, a Peggy Guggenheim Collection, jednou z nejlepších sbírek moderního umění v Itálii.

4. varianta: Cannaregio

První den jsme navštívili čtvrť Dorsoduro, která je jednou z nejautentičtějších čtvrtí v Benátkách. Další je Cannaregio – čím dále od Canal Grande půjdete, tím více místní bude. Užijte si pohled na každodenní život Benátčanů a projděte se klidnými uličkami a kanály, které lemují historické budovy včetně nádherného kostela Madonna dell’Orto.

Cannaregio Benátky za 2 dny

V Cannaregiu se nachází židovské ghetto, nejstarší na světě, s pěti historickými synagogami a Židovským muzeem. Ochutnejte tradiční benátskou kuchyni v místní restauraci – v Paradiso Perduto určitě nešlápnete vedle (otevírají až na večeři, v úterý a ve středu mají zavřeno).

Do Cannaregio se dostanete snadno – při cestě z ostrova Burano vystoupíte opět na zastávce Fondamente Nove a odtud se vydáte severozápadním směrem.

5. varianta: San Polo

San Polo, nejmenší ze šesti benátských čtvrtí (sestieri), je půvabná a živá oblast v centru Benátek. V San Polu se nachází řada historických kostelů, včetně baziliky Santa Maria Gloriosa dei Frari s díly Tiziana a kostela San Rocco s mistrovskými díly Tintoretta.

Benátky za 2 dny

Vstupní bránou je Piazzale Roma nebo most Rialto, který propojuje čtvrti San Marco a právě San Polo. Kousek od mostu se nachází trh Rialto, který je jedním z nejznámějších benátských trhů a je plný prodejců čerstvých produktů, mořských plodů a benátských specialit. Je to pastva pro smysly a nabízí autentický kousek benátského života.

Benátky za 2 dny

Procházejte se malebnými uličkami, které se spojují do otevřených náměstí (campi) a vychutnejte si jídlo v jedné z mnoha restaurací, kaváren a tradičních vináren bacari.

Vyzkoušejte Bacareto da Lele, kde nabízí tradiční ciccheti. Mají otevřeno od brzkého rána až do večera. Kromě cicchetti nabízí taky obložené housky. Nezní to nijak extra, ale jsou opravdu dobré a při takhle nabitém programu přijdou vhod.

Kde se ubytovat v Benátkách

Pokud chcete nasát atmosféru Benátek, ubytujte se ve starém centru. Zde jsou nejlepší možnosti ubytování:

 • Antico Panada: Cenově výhodný a útulný hotel přímo v centru u Piazza San Marco
 • Hotel Belle Arti: Tříhvězdičkový hotel v umělecké čtvrti Dorsoduro, která se nachází pár minut od Grand Canal a náměstí San Marco
 • Hotel Il Moro di Venezia: Levný, čistý hotel 5 minut od Piazzale Roma, s vlastní koupelnou a klimatizací

Ubytování na předměstí v Mestre vás udrží bokem od ruchu Benátek a zároveň poskytuje výborné zázemí. Do Benátek se dostanete za pár minut autobusem, tramvají nebo vlakem (jízdenky za 1,50 € si můžete většinou koupit ve svém hotelu na recepci).

 • Hilton Garden Inn Venice Mestre: Čtyřhvězdičkový a moderní hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, bazénem, wellness a výbornou kuchyní
 • Hotel Alverì: Tříhvězdičkový pohodlný hotel za výhodnou cenu a s parkováním zdarma
 • Camping Venezia Village: Moderní ubytování v samostatných bungalovech s lednicí a terasou, v komplexu se nachází taky bazén, dětské hřiště, restaurace a obchod
 • Hotel Delle Rose: Levný, ale čistý a příjemný hotel s dobrou dostupností na letiště i do Benátek

Ubytování v Benátkách 😴

ubytování benátky
Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

levné ubytování benátky
Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

Jak si užít Benátky za dva dny

 • Od roku 2024 nově platí povinnost ve vybrané dny uhradit poplatek za vstup do Benátek.
 • Vezměte si pohodlnou obuv. Uličky jsou úzké, čeká vás hodně schodů a místy nerovné povrchy.
 • Zde je mapa vodních autobusů ke stažení. Mapy se nachází taky na většině stanovišť pro vaporetta.
 • Vyzkoušejte jídlo mimo hlavní turistické body. Ve skryté uličce nebo čtvrtích, kam zavítají především místní. Nejen, že ušetříte, ale taky si víc pochutnáte.
 • Léto nebo zima, italské gelato musíte vyzkoušet. Nejlepší gelato dělají v centru města v SUSO, Gallonetto nebo Venchi. Skvělé gelaterie ale najdete taky v okolních čtvrtích.
 • Přivstaňte si na hlavní turistické body, jako je Ponte di Rialto a Piazza San Marco.
 • Nebo naopak projděte Benátky za tmy, kdy jsou nádherně nasvícené. Od plavby po Grand Canal po Piazza San Marco, večer se vše zahalí do hřejivých barev světel.
 • Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta Venezia Unica.

Toto bylo naše tipy, co vidět v Benátkách za dva dny. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

BENÁTKY: Inspirujte se tipy, co navštívit v Benátkách. Pokud vás čeká jednodenní výlet do Benátek, při plánování vám pomůže itinerář pro jeden den v Benátkách.

Od roku 2024 nově platí povinnost ve vybrané dny uhradit poplatek za vstup do Benátek.

V článku o parkování v Benátkách se dozvíte vše potřebné o parkování, pokud jedete autem. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro dopravu v Benátkách.

Hledáte způsoby, jak se dostat z letiště do Benátek? Zde najdete tipy, jak se dostat do Benátek z letiště Marco Polo. Letíte na letiště Treviso? V tomto článku najdete způsoby, jak se dostat z letiště Treviso do Benátek.

VERONA: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně (včetně užitečných informací o vstupném a otevírací době). Součástí je taky průvodce s dalšími tipy (doprava, ubytování, jídlo, Verona Card). Itinerář Verona za jeden den vám pomůže naplánovat vaší trasu.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Perfektní itinerář pro Benátky za 2 dny

Na kolik dní navštívit Benátky?

Benátky nejsou velké – dají se projít i za jeden den, ale za tak krátký čas stihnete pouze pár míst. Obecně se doporučuje strávit v Benátkách alespoň dva až čtyři dny, abyste si plně vychutnali jedinečnou krásu města.

Jaká místa vidět v Benátkách za 2 dny?

Mezi místa, která musíte v Benátkách navštívit, patří náměstí svatého Marka, Dóžecí palác, bazilika svatého Marka, most Rialto, Velký kanál a ostrov Burano.

Jak se dopravovat po Benátkách?

Po Benátkách se nejlépe pohybujete pěšky nebo vaporettem (veřejný vodní autobus). Centrum města není přístupné pro auta. Jízdenka na vaporetto stojí 9,50 € s platností 75 minut. Lepší variantou je celodenní jízdenka z možností neomezeného cestování po Benátkách (včetně autobusů a tramvaje do Mestre).

Je nutné si předem rezervovat vstupenky na atrakce v Benátkách?

Ano, na některé hlavní atrakce, jako je Dóžecí palác a bazilika svatého Marka, se doporučuje předem si rezervovat vstupenky, zejména v hlavní turistické sezóně. Můžete si tak ušetřit značnou dobu čekání.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *