1 den v Benátkách: Nejlepší itinerář, kam v Benátkách a jak si je užít!

Benátky / jeden den v Benátkách

Benátky, okouzlující město plující po laguně, s historickým půvabem, labyrintem kanálů a mistrovskými díly renesančního umění. Od okouzlujících projížděk na gondolách pod hvězdnou oblohou až po objevování skrytých uliček, Benátky patří k tomu nejlepšímu, co navštívit v severní Itálii. Dnes si ukážeme itinerář trasy, pokud plánujete strávit jeden den v Benátkách, Itálie.

Dají se navštívit Benátky za jeden den?

Ano, Benátky je možné projít za jeden den. Pokud ale chcete objevovat skrytá zákoutí a navštívit některé z památek, které patří k nejkrásnějším v celé Itálii, doporučuji v Benátkách přespat alespoň jeden až dva dny.

V pomalejším tempu si město užijete daleko víc nebo můžete navštívit další krásné ostrovy v okolí Benátek.

co navštívit v Benátkách

Benátky za jeden den – mapa trasy

Na mapě najdete vyznačenou trasu pro návštěvu Benátek za jeden den. Trasa je pěší a začíná u mostu Rialto. Sem dojdete za 15 minut od Piazzale Roma (pokud nejste ubytovaní v Benátkách). K mostu se dostanete taky vodním autobusem napříč Canal Grande (viz dále popis trasy včetně fotografií).

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Benátkách za jeden den. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která v itineráři pro jeden den v Benátkách v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BENÁTKÁCH ZA JEDEN DEN

JEDEN DEN V BENÁTKÁCH – ITINERÁŘ

7:00 – Projeďte se po Canal Grande

Začínáme brzy ráno, nejlépe v 7 hodin, dokud nejsou Benátky plné davů lidí. Ty se shlukují především mezi Piazza San Marco a Ponte di Rialto. Z toho důvodu náš itinerář pro jeden den v Benátkách začne tady.

My jsme strávili v Benátkách víc než jeden den, ale přesto jsme vycházeli každý den brzy ráno (kdo má malé děti, tak chápe 🙂). A každému to vřele doporučujeme. Ve městě je pouze pár turistů a vy si tak můžete vychutnat autentické Benátky. Procházíte se městem a sledujete místní, jak spěchají do práce nebo naopak sedí s novinami na vylidněném náměstí.

Benátky za jeden den

Pokud nejste ubytovaní v centru Benátek, nasedněte na vaporetto 2 (vodní autobus) a projeďte se po Canal Grande. Takhle ráno si užijete vaporetto jen s pár místními. Můžete se kochat nádhernými budovami a památkami, které lemují Canal Grande. A že je to nádherná podívaná!

Canal Grande je 4 kilometry dlouhý, hlavní kanál v Benátkách, kterým projíždí linky vodního autobusu 1 a 2. Začíná u Piazzale Roma a vede napříč Benátkami, takže se k němu dostanete téměř ze všech čtvrtí v Benátkách za pár minut.

Linka 1 staví na všech zastávkách podél Canal Grande. Doporučuji zvolit linku 2, která pár zastávek vynechává – vodní autobus pluje v pohodovém tempu, takže máte dostatek času vychutnat si plavbu napříč Canal Grande.

Canal Grande Benátky

Pokud přijíždíte do Benátek z okolí, zaparkujte poblíž Piazzale Roma a tady nasedněte na vaporetto. Piazzale Roma je hlavním dopravním uzlem v Benátkách, takže sem můžete přijet taky autobusem a vlakem.

Vaporetto jezdí ve dne i v noci, takže svůj 1 den v Benátkách můžete začít opravdu brzy ráno. Až uvidíte davy, které se sem nahrnou dopoledne, budete rádi, že jste si přivstali :).

Čtěte: Jak se dostat z letiště Marco Polo do Benátek

7:30 – Projděte se po Ponte di Rialto

Most Rialto je nejznámější a nejstarší most přes Canal Grande. Most je starý 400 let a vyrobený z istrijského kamene. Skládá se ze 3 paralelních schodišť – dvě jsou po krajích a centrální schodiště lemují obchůdky se suvenýry, muranským sklem a klenoty.

Ponte di Rialto Benátky

Most Rialto (Ponte de Rialto) jsme navštívili brzy ráno i během dne, kdy jsme se doslova prodírali davy lidí. Ráno mezi 7:00-8:00 tu budete jen s pár dalšími turisty. Můžete si tak užít pohled z mostu, aniž byste museli čekat ve frontě.

Ponte di Rialto Benátky

Od mostu Rialto pokračujeme na východ k Piazza San Marco – ukazatele vás nasměrují. Dostanete se na hlavní třídu, kde toho ale není až tolik k vidění.

Ponte di Rialto Benátky

Zaplujeme do úzkých bočních uliček, kde se přes den často musíte vyhýbat protijdoucím. Takhle ráno si ale uličky užijete téměř pro sebe, procházíte po mostech přes malebné kanály, až dojdete k vyhlášenému pekařství Farini (všechna místa najdete vyznačená v mapě).

Benátky za jeden den

Tady si můžete dát kávu a croissant, který tu mají s různými náplněmi (včetně krému a čokolády, mňam). Přes den mají v nabídce plátky pizzy, lasagne a další občerstvení, ideální pro rychlé jídlo po cestě. Otevírají už v 7:30.

Procházíme malebnými uličkami a dojdeme na Piazza San Marco, které se nachází od Ponte de Rialto jen čtvrt hodinky chůze i se zastávkou na snídani.

Ubytování v Benátkách 😴

Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

Benátky za jeden den

8:30 – Obdivujte Piazza San Marco

Piazza San Marco patří k nejkrásnějším náměstím v Itálii. Rozlehlé náměstí obklopené honosnými budovami, které se otevírá jako náruč do moře.

Dominantou náměstí je nádherně zdobená bazilika svatého Marka, která je nepřehlédnutelná. Na ní navazuje Dóžecí palác a proti nim se tyčí zvonice svatého Marka. Náměstí lemují stavby s podloubím, kde sídlí mimo jiné muzeum Correr a Národní archeologické muzeum.

Piazza San Marco Benátky
bazilika svatého Marka v Benátkách

Na Piazza San Marco je toho tolik k vidění, že si na něj vyčleňte klidně několik hodin.

Kolem náměstí vede upravená promenáda. Když projdete kolem Dóžecího paláce po promenádě na most, uvidíte nad kanálem Most vzdechů (Ponte dei Sospiri). Ten spojoval věznici s výslechovými místnostmi v Dóžecím paláci. Svůj název nese po vězních, kteří si podle legendy na mostě povzdechli, že vidí nejspíš naposledy benátský kanál.

Ponte dei Sospiri Benátky

Užijte si procházku po upravené promenádě s výhledem na baziliku La Salute a baziliku San Giorgio Maggiore v dáli, přímo naproti Piazza San Marco. S probouzejícím městem se probouzejí taky gondoliéři, kteří chystají své gondoly na nový den. Podél promenády se nachází taky krásná zahrada Giardini Reali, klidná oáza zeleně pryč od davů a stánků v okolí.

Benátky promenáda
 Giardini Reali Benátky za jeden den

Pokud plánujete navštívit jednu z památek, teď je ten nejlepší čas. Je kolem 9:00 ráno, takže máte čas si projít náměstí a promenádu, než se otevře bazilika a zvonice v 9:30. Dóžecí palác otevírá už v 9:00.

Nyní si povíme bližší informace o jednotlivých místech na Piazza San Marco, ať se můžete na svou návštěvu připravit.

Bazilika svatého Marka

Bazilika svatého Marka je postavená z více než 500 mramorových sloupů ze 3. století a dostane vás třpytivými zlatými a muranskými barevnými skleněnými mozaikami o ploše 4000 metrů čtverečních, sochami, 5 byzantskými kopulemi nebo zlatým oltářem posetým drahokamy.

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky

Právě pro její zdobnost a zlaté interiéry se jí přezdívá “Chiesa d´Oro” neboli “Zlatý kostel”. Nádherná podívaná, na kterou se tady stojí dlouhé fronty.

Samotnou baziliku projdete za pár desítek minut. Pokud plánujete navštívit taky Zlatý oltář, prohlédnout si bronzové koně z Konstantinopole a užít si pohled z terasy na celé Piazza San Marco, vyhraďte si alespoň hodinu. Udělali jsme celou prohlídku a určitě to stálo za to.

bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky
bazilika svatého Marka Piazza San Marco Benátky

Upozornění: Nezapomeňte se vhodně obléct – v létě zakrýt kolena a ramena. Jedná se o církevní stavbu, kam vás v nevhodném oblečení nepustí.

Vstupné a otevírací doba baziliky San Marco v Benátkách

Bazilika je otevřená v čase 9:30-17:15 (poslední vstup 16:45) a v neděli 14:00-17:00 (v zimě se zavírá v 16:00).

Vstup do baziliky je za 3 €. Za dalších 5 € uvidíte Zlatý oltář a za 7 € se dostanete do Museo di San Marco, odkud se pokocháte výhledem z terasy na náměstí a zblízka si prohlédnete mozaiky nebo původní bronzové koně svatého Marka (zajímavostí je, že jsou převážně z mědi).

Bronzové koně jsou jednou z největších zajímavostí na bazilice svatého Marka. Přivezli je totiž Benátčané ze 4. křížové výpravy z Konstantinopole ve 4. století. Repliky koní jsou umístěné přímo na průčelí baziliky.

Děti do 6 let mají do všech částí baziliky vstup zdarma.

Jak přeskočit fronty do baziliky svatého Marka:

My jsme si zakupovali kombinované vstupenky předem hned na 9:30 – zahrnovaly baziliku, Zlatý oltář, muzeum a taky výhled z terasy. Šli jsme vstupem vlevo vyhrazeným pro rezervace předem, kde čekalo pouze pár lidí. Napravo odtud se pak nachází vstup pro ty, co rezervaci nemají – fronta byla už při otevírací době dlouhá až k Dóžecímu paláci.

Dóžecí palác

Dóžecí palác je honosná budova, která je se svou směsicí gotického, byzantského a maurského stylu považována za mistrovské dílo benátské architektury.

Dóžecí palác sloužil v minulosti jako sídlo dóžete, vlády a taky jako vězení. Věznili tu například Cassanovu.

Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách

Uvnitř si prohlédnete nádherné nádvoří, bohatě zdobené místnosti, projdete se po Mostě vzdechů a navštívíte věznici. Pokud půjdete rychle, dá se Dóžecí palác projít za hodinu. Doporučuji si vyhradit cca 2 hodiny, ať si můžete prohlédnout všechny detaily a načerpat historii Dóžecího paláce a památek.

Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Dóžecí palác Benátky / Co navštívit v Benátkách
Vstupné a otevírací doba Dóžecího paláce

Vstupné do Dóžecího paláce činí 30 € a otevřeno je denně 9:00-19:00 (poslední vstup hodinu před). V zimě se zavírá v 18:00.

Jak přeskočit fronty do Dóžecího paláce:

Každý chce do Dóžecího paláce a fronty jsou dlouhé. Především v sezóně je rezervace předem nezbytností, abyste se vyhnuli dlouhým frontám (cena je stejná jako na místě). Vstupenky poté stačí ukázat v mobilu, nemusíte nic tisknout. Půjdete vyhrazeným vstupem pro vstupenky rezervované předem.

Součástí vstupenky je i vstup do Museo Correr a Národního archeologického muzea, které se taky nacházejí na Piazza San Marco.

Zvonice svatého Marka

Pro jeden z nejlepších výhledů na Benátky vystoupejte na zvonici svatého Marka (Campanile di San Marco), která je s výškou 98,6 metrů nejvyšší stavbou v Benátkách. Výrazná zvonice cihlové barvy se zdobeným vstupem, která vás během minuty vyveze výtahem až na vyhlídkový ochoz. Odtud se můžete pokochat Benátkami všemi směry.

Zvonice svatého Marka Benátky

Vstupné do zvonice svatého Marka: Výhled z Campanile di San Marco je zpoplatněný 10 € (děti do 6 let mají vstup zdarma). Každých 30 minut je dovnitř vpuštěno pouze 30 lidí, proto je lepší rezervovat vstupenky předem. Na místě u vstupu pak půjdete vpravo. Vlevo čekají ti, co rezervaci nemají.

Otevírací doba: Otevírací doba zvonice je 9:45-19:00.

výhled ze zvonice svatého Marka,Benátky

Vstupenky na nejoblíbenější památky na Piazza San Marco, kde se tvoří dlouhé fronty:

12:00 – Oběd

V okolí Piazza San Marco se nachází spousta restaurací a trattorií, kam můžete zajít na oběd. Některé jsou otevřené pouze přes oběd a znovu otevírají až večer. Nebo si kupte plátek pizzy či pastu do krabičky a pokračujte v objevování Benátek.

Benátky pizza

Přímo na náměstí Piazza San Marco můžete zajít na výbornou kávu a zákusek do vyhlášené kavárny Caffè Florian, která tu sídlí v nádherných prostorách už od 18. století. Pokud máte chuť na gelato, 5 minut od náměstí se nachází Venchi, kde mají výborné gelato a čokoládu.

Ubytování v Benátkách 😴

Camping Venezia Village

Ubytování v soukromí v bungalovech

Antico Panada

3* útulný hotel v centru starého města

14:00 – Užijte si výhled z Ponte dell’Accademia

Odkud zažijete nejkrásnější pohled na Canal Grande? Odpovědí je Ponte dell’Accademia. Tady se tvoří ty ikonické fotografie Canal Grande s barokní bazilikou La Salute.

K mostu se dostanete asi za 15 minut od Piazza San Marco. Můžete jít po hlavní třídě, která začíná za muzeem Correr. Nebo si udělejte menší zacházku kolem divadla La Fenice, které obklopují kouzelné uličky se skrytými náměstími a malebnými kanály. Tahle část Benátek se nám moc líbila a navíc tu nebyly davy lidí.

Druhou možností je nasednout na vaporetto 1 nebo 2 u Piazza San Marco a vystoupit na zastávce Accademia přímo u Ponte dell’Accademia.

Čtěte: Nejlepší itinerář pro 2 dny v Benátkách

14:30 – Vydejte se na plavbu gondolou

Ano, jízda gondolou není levná záležitost a někteří jí považují za turistickou. Na druhou stranu jsou to právě gondoliéři proplouvající v úzkých kanálech, kteří dělají Benátky Benátkami.

plavba gondolou v Benátkách / Benátky za jeden den

Cena za 30 minutovou plavbu gondolou je přes den 80 € a večer po 19. hodině 120 €. Cena platí pro celou gondolu, tj. 6 lidí. Předem se dá koupit sdílená plavba gondolou za 30 € na osobu. Sazby reguluje město, takže jsou ceny všude v Benátkách stejné. Navíc mají v sezóně gondoliéři tolik práce, že se na gondoly stojí fronty (především u Piazza San Marco).

Někteří gondoliéři proplouvají úzkými kanály, kde na gondoly čeká méně lidí. Máte větší šanci, že se dostanete rychle na řadu. Na gondolu můžete nasednout taky u Ponte dell’Accademia.

Čtěte: Kompletní průvodce dopravou v Benátkách

Benátky za jeden den / gondola, Benátky

16:30 – Objevujte uličky čtvrti Dorsoduro

Dorsoduro je jedním ze šesti sestieri, benátských městských obvodů, který přímo navazuje na most Ponte dell’Accademia. Nachází se mezi Velkým kanálem a kanálem Giudecca a představuje klidný kout jinak rušného města. Pokud chcete zažít autentické Benátky, zamiřte sem.

Dorsoduro Benátky

Nachází se zde Gallerie dell’Accademia, přední sbírka benátského umění, a Peggy Guggenheim Collection, jedna z nejlepších sbírek moderního umění v Itálii. Díky benátské univerzitě Ca’ Foscari vyzařuje čtvrť živou a mladistvou energii.

Benátky za jeden den

Ochutnejte benátské cicchetti ve vinárně Cantine Schiavi, která se nachází jen pár minut od Gallerie dell’Accademia. Tohle je jedna z nejtypičtějších věcí, co vyzkoušet v Benátkách. Velký výběr malého občerstvení, něco na způsob španělského tapas.

Na talíř si můžete vybrat různé cicchetti a k tomu si dát víno nebo spritz. Můžete si to sníst na zábradlí podél kanálu. Jen pozor na racky – viděli jsme na vlastní oči, jak kradou jídlo přímo z rukou.

Podobné občerstvení najdete taky ve čtvrti Santa Croce poblíž Piazzale Roma – Bacareto da Lele. Mají otevřeno od brzkého rána až do večera. Kromě cicchetti nabízí taky obložené housky. Nezní to nijak extra, ale jsou opravdu dobré a při takhle nabitém programu přijdou vhod.

Celou čtvrť Dorsoduro lemuje kolem kanálu Giudecca upravená promenáda, která je narozdíl od promenády u Piazza San Marco daleko klidnější. Při toulání uličkami natrefíte na řadu jednoduchých trattorií se skvělou benátskou kuchyní, kam chodí místní.

Dorsoduro Benátky za jeden den

Z Dorsoduro můžete pokračovat do sestieri San Polo, kterému dominuje impozantní gotická bazilika I Frari. Procházíte se uličkami a najednou se na nenápadném náměstí vyloupne taková nádhera.

bazilika I Frari Benátky

Bazilika je nádherná nejen zvenčí, ale taky zevnitř, kde ukrývá obrazy a sochy největších italských umělců.

bazilika I Frari Benátky / co navštívit v Benátkách

Zbytek dne můžete strávit touláním se v uličkách nebo nasednout na vaporetto a užít si ještě jeden pohled na Canal Grande při západu slunce.

Kde se ubytovat při návštěvě Benátek na jeden den

Pokud chcete nasát atmosféru Benátek, ubytujte se ve starém centru. Zde jsou nejlepší možnosti ubytování:

 • Antico Panada: Cenově výhodný a útulný hotel přímo v centru u Piazza San Marco
 • Hotel Belle Arti: Tříhvězdičkový hotel v umělecké čtvrti Dorsoduro, která se nachází pár minut od Grand Canal a náměstí San Marco
 • Hotel Il Moro di Venezia: Levný, čistý hotel 5 minut od Piazzale Roma, s vlastní koupelnou a klimatizací

Ubytování na předměstí v Mestre vás udrží bokem od ruchu Benátek a zároveň poskytuje výborné zázemí. Do Benátek se dostanete za pár minut autobusem, tramvají nebo vlakem (jízdenky za 1,50 € si můžete většinou koupit ve svém hotelu na recepci).

 • Hilton Garden Inn Venice Mestre: Čtyřhvězdičkový a moderní hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, bazénem, wellness a výbornou kuchyní
 • Hotel Alverì: Tříhvězdičkový pohodlný hotel za výhodnou cenu a s parkováním zdarma
 • Camping Venezia Village: Moderní ubytování v samostatných bungalovech s lednicí a terasou, v komplexu se nachází taky bazén, dětské hřiště, restaurace a obchod
 • Hotel Delle Rose: Levný, ale čistý a příjemný hotel s dobrou dostupností na letiště i do Benátek

Ubytování v Benátkách 😴

Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

Jak si užít Benátky za jeden den

 • Od roku 2024 nově platí povinnost ve vybrané dny uhradit poplatek za vstup do Benátek.
 • Vezměte si pohodlnou obuv. Uličky jsou úzké, čeká vás hodně schodů a místy nerovné povrchy.
 • Vyzkoušejte jídlo mimo hlavní turistické body. Ve skryté uličce nebo čtvrtích, kam zavítají především místní. Nejen, že ušetříte, ale taky si víc pochutnáte.
 • Léto nebo zima, italské gelato musíte vyzkoušet, i kdyby bylo lehce nad nulou. Nejlepší gelato dělají v centru města v SUSO, Gallonetto nebo Venchi.
 • Přivstaňte si na hlavní turistické body, jako je Ponte di Rialto a Piazza San Marco.
 • Nebo naopak projděte Benátky za tmy, kdy jsou nádherně nasvícené. Od plavby po Grand Canal po Piazza San Marco, večer se vše zahalí do hřejivých barev světel.
 • Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta Venezia Unica.

Toto bylo naše tipy, co vidět v Benátkách za jeden den. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

BENÁTKY: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Benátkách. Plánujete strávit v Benátkách více času? Zde je itinerář a mapa trasy pro 2 dny v Benátkách.

Od roku 2024 nově platí povinnost ve vybrané dny uhradit poplatek za vstup do Benátek.

V článku o parkování v Benátkách se dozvíte vše potřebné o parkování, pokud jedete autem. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro dopravu v Benátkách.

Hledáte způsoby, jak se dostat z letiště do Benátek? Zde najdete tipy, jak se dostat do Benátek z letiště Marco Polo. Letíte na letiště Treviso? V tomto článku najdete způsoby, jak se dostat z letiště Treviso do Benátek.

VERONA: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně (včetně užitečných informací o vstupném a otevírací době). Součástí je taky průvodce s dalšími tipy (doprava, ubytování, jídlo, Verona Card). Itinerář Verona za jeden den vám pomůže naplánovat vaší trasu.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

DOLOMITY: Jedno z nejkrásnějších pohoří na světě najdete na severu Itálie. Co navštívit v Dolomitech najdete v samostatném článku. V průvodci Dolomity sdílíme užitečné tipy, jak naplánovat svojí cestu do Dolomit.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *