Kompletní průvodce dopravou v Benátkách, Itálie (2024)

Benátky doprava

Benátky v Itálii mají jeden z nejunikátnějších dopravních systémů na světě. Město se skládá z více než 100 ostrovů a je proslulé rozsáhlou sítí kanálů, které slouží jako hlavní způsob dopravy. Pokud plánujete cestu do Benátek, v tomto článku se dozvíte vše potřebné: jak vypadá doprava v Benátkách, jak funguje vodní autobus (vaporetto), kolik stojí jízdenky a další užitečné tipy.

Geografie Benátek

Pro snadnější pochopení dopravy v Benátkách si blíže představíme jejich geografii. Benátky se dělí na ostrovní a pevninskou část. Ty jsou spojené dlouhým mostem Ponte della Libertà.

Na pevninské části, která se nazývá Mestre, se nenacházejí žádné kanály. Můžete se tady dopravovat běžně autem, autobusem, tramvají i vlakem. Mestre se nachází jen pár minut od starého města Benátek a nabízí kompletní zázemí.

Z toho důvodu dává řada lidí přednost ubytování v Mestre a do Benátek dojíždějí městskou dopravou.

Zde najdete nejlepší ubytování v Mestre:

 • Hilton Garden Inn Venice Mestre: Čtyřhvězdičkový a moderní hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, bazénem, wellness a výbornou kuchyní
 • Hotel Alverì: Tříhvězdičkový pohodlný hotel za výhodnou cenu a s parkováním zdarma
 • Camping Venezia Village: Moderní ubytování v samostatných bungalovech s lednicí a terasou, v komplexu se nachází taky bazén, dětské hřiště, restaurace a obchod
 • Hotel Delle Rose: Levný, ale čistý a příjemný hotel s dobrou dostupností na letiště i do Benátek

Ubytování v Mestre 😴

ubytování benátky
Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

levné ubytování benátky
Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

Jakmile přejedete most, ocitnete se na Piazzale Roma. Tady končí autobusy, tramvaje i vlaky. Pokud přijíždíte autem, musíte zaparkovat na jednom z parkovišť nebo parkovacích garáží – více o parkování v Benátkách zde.

Odtud se můžete pohybovat vodním autobusem, vodním taxi nebo pěšky. Staré město Benátek je relativně malé – z jednoho konce na druhý přejdete za 1-2 hodiny. Přesto poskytuje plné zázemí – dostatek obchodů, restaurací a hotelů.

BENÁTKY DOPRAVA

JAK SE DOPRAVOVAT PO BENÁTKÁCH

Níže najdete způsoby, jak se dopravovat po Benátkách – od vodního autobusu, vodního taxi až po autobusy a tramvaje na předměstí Benátek. Povíme si taky další praktické informace včetně cen a jízdních řádů.

1. Vodní autobus (vaporetto)

Canal Grande, hlavní tepna Benátek, se vine středem města a rozděluje ho na dvě části. Tato ikonická vodní cesta slouží jako rušná dopravní tepna, posetá nádhernými paláci, historickými památkami a tradičními benátskými stavbami.

Oblíbeným dopravním prostředkem po Canal Grande je vaporetto, veřejný vodní autobus. Můžete naskočit na vaporetto a užít si jedinečný pohled na most Rialto, honosný Ca’ d’Oro a majestátní kostel Santa Maria della Salute.

vaporetto benátky
Vodní autobus v Benátkách

Vaporetto funguje podobně jako autobusy v jiných městech, ale místo toho jezdí po kanálech. Provozuje ho Actv, místní dopravní podnik. Vaporetto jezdí po různých trasách napříč městem, po Canal Grande jsou to linky 1 a 2 (linka 1 staví na všech zastávkách, linka 2 některé vynechává).

Zadní část vaporetta je krytá se sezením, v přední části se nachází několik nekrytých míst k sezení a uprostřed místa ke stání.

Nástupiště pro vaporetto Benátky
Nástupiště pro vaporetto

Kolik stojí vaporetto v Benátkách?

Jedna plavba stojí 9,50 € a platí 75 minut. Pokud plánujete využívat vaporetto intenzivněji, vyplatí se vám vícedenní jízdenky (24 hodin za 25 €, 48 hodin za 35 €, 78 hodin 45 €). Děti do 6 let cestují zdarma.

Jízdenky si můžete koupit přímo na zastávce vaporetta ve žlutém automatu, které umožňují taky platbu kartou. Platí po zvolený počet hodin od první aktivace v turniketu, který se nachází před stanovištěm.

Součástí vícedenních jízdenek je taky síť autobusů a tramvají v Mestre a Lido a vodní linky na ostrovy v okolí (Burano, Murano, Torcello, Lido a další). Neplatí pro lodě Alilaguna a trasy Actv č. 16, 19, 21 a Casinò.

Zde najdete mapu vodních autobusů v Benátkách. Mapy se nacházejí taky na většině stanovišť vodních autobusů včetně popisu jízdného a zastávek.

Jak funguje vaporetto?

Přijdete k nástupišti, kde si koupíte jízdenku, popř. už máte svojí celodenní jízdenku. Na tabuli uvidíte čísla vodních autobusů, časy příjezdů a písmeno nástupiště, kam připluje vaše vaporetto.

Každé nástupiště má informace pro konkrétní vaporetto, takže pokud nemůžete najít informace o své lince, přejděte k vedlejšímu nástupišti. Tady pak přiložíte k turniketu svojí jízdenku a přejdete na nástupiště, kde vyčkáte na vodní autobus. U linek 1 a 2 počítejte s tím, že se ve špičce nemusíte vejít do prvního spoje.

Jakmile přijede vodní autobus, pracovník otevře zábranu, aby mohli vystoupit cestující. Poté vyzve k nástupu.

Když je vaporetto plné a plánujete vystoupit na další zastávce, připravte se předem k výstupu. Někdy je to tak rychlé, že se skrz cestující nestihnete probojovat doprostřed vaporetta, kde se vystupuje.

Můžu si vzít zavazadla na vaporetto?

Ano, můžete. Jen myslete na to, že ve vytížených časech může být vaporetto přeplněné. To se týká především linky 1 a 2, které jsou v sezóně od dopoledne do pozdního odpoledne plné (někdy musíte počkat na další spoj).

Čtěte: Nejlepší itinerář pro 2 dny v Benátkách

2. Vodní taxi

Vodní taxíky jsou soukromá, luxusní forma dopravy. Tyto lodě fungují podobně jako taxíky v jiných městech, jsou ale podstatně dražší. Přesto se jedná o velmi oblíbenou možnost, jak se dopravovat po Benátkách, z letiště Marco Polo, do hotelu apod.

Zároveň je to skvělý způsob, jak si prohlédnout Grand Canal, protože vám ve výhledu nikdo nepřekáží a máte dostatek místa.

Taxíky poznáte na první pohled – elegantní motorové čluny s nápisem “water taxi”.

Vodní taxi mají jiná stanoviště než vaporetta – jsou značená “taxi”. Vodní taxi si můžete přivolat na těchto stanovištích, kterých je kolem Grand Canal na výběr dostatek, popř. prostřednictvím svého hotelu.

Canal Grande Benátky

3. Traghetto

Traghetta jsou větší gondoly, které místní obyvatelé používají k překonávání Velkého kanálu v místech, kde nejsou vhodné mosty. Jízda na traghettu obvykle stojí několik eur a zastávka je značená “Traghetto”.

Čtěte: Nejkrásnější místa v Benátkách

4. Gondola

Plavba gondolou je spíše zážitkem než formou dopravy v Benátkách.

V celých Benátkách se nachází necelých 300 gondol, které v dnešní době slouží primárně pro turistické účely.

plavba gondolou Benátky doprava

Na gondolu můžete nasednout v Benátkách na několika místech. Nejoblíbenější je promenáda Piazza San Marco. Počítejte ale s tím, že se na gondoly poblíž hlavních atrakcí stojí fronty a může chvíli trvat, než se na vás dostane.

Cena za 30 minutovou plavbu gondolou je přes den 80 € a večer po 19. hodině 120 €. Cena platí pro celou gondolu, tj. 6 lidí. Předem se dá koupit sdílená plavba gondolou za 30 € na osobu. Sazby za plavbu gondolou reguluje město.

plavba gondolou Benátky

5. Pěšky

Vzhledem k malé rozloze Benátek a jejich rozvržení je chůze jedním z nejlepších způsobů dopravy v Benátkách. Město je plné úzkých, klikatých chodníků a stovek mostů, které spojují jednotlivé ostrovy.

Tyto uličky a mosty jsou ideální pro procházky a ztracení se v bludišti, které připomíná kouzlo města. Objevte skryté kouty, místní obchůdky a živá náměstí, kde se scházejí místní obyvatelé.

Upozornění: Jízda na kole je v Benátkách zakázaná.

doprava Benátky

6. Autobusy a tramvaje

V Mestre je rozsáhlá autobusová síť, kterou provozuje společnost Actv. Ta provozuje městské linky v Mestre, Mestre s Benátkami a příměstské linky spojující Mestre s dalšími městy v benátské metropolitní oblasti. Některé autobusové linky spojují Mestre také s letištěm Marco Polo.

Tramvajová trať spojuje Mestre s Benátkami přes most Ponte della Libertà, který se klene přes Benátskou lagunu.

Lístek na autobus a tramvaj stojí 1,50 €. Můžete si ho koupit v pokladnách Actv, trafikách, online nebo v automatech na vybraných zastávkách. Lístek si při nástupu označte.

Pokud jste si zakoupili jízdenku na 24h, 48h nebo 72h, máte v ceně vodní autobusy v Benátkách i autobusy a tramvaj v Mestre. Zde najdete mapu autobusů a tramvají v Mestre.

jak se dopravovat po Benátkách

7. Vlak

Benátky mají své vlastní vlakové nádraží Venezia Santa Lucia, které je spojené s Piazzale Roma mostem. Nádraží se nachází na západním konci Velkého kanálu v Benátkách a umožňuje snadný přístup k vodním autobusům a vodním taxíkům.

Mestre má železniční stanici Venezia Mestre, která je jednou z hlavních stanic v Itálii. Zastavuje zde mnoho vysokorychlostních vlaků, které nabízejí spojení s městy jako Milán, Řím, Bologna a Terst.

Kromě autobusů a tramvají se z Mestre do Benátek dostanete taky vlakem. Spoje najdete na trenitalia.it. Jezdí každých pár minut a cesta trvá 10 minut za cenu 1,45 €. Jízdenku si koupíte na přepážce nebo v automatu.

Canal Grande Benátky

Čtěte: Itinerář pro 1 den v Benátkách

8. Auto

Auta nesmí do samotných Benátek, které se skládají z ostrovů propojených kanály. Autem můžete jet po Mestre a do Benátek až na Piazzale Roma, kde už ale musíte nechat vozidlo v jedné z parkovacích garáží. Další možností je zaparkovat na ostrově Tronchetto. Více se o parkování v Benátkách dočtete v předchozím článku.

DOPRAVA Z LETIŠTĚ DO BENÁTEK

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA

Benátky obsluhují 2 letiště – hlavní letiště Marco Polo a vzdálenější letiště Treviso, kde operuje především nízkonákladová společnost Ryanair.

Pro obě letiště jsme sepsali informace v samostatných článcích. Zde jsou možnosti, jak se dostat z letiště Marco Polo a tady najdete tipy, jak se dostat z letiště Treviso do Benátek.

Toto byl náš průvodce dopravou v Benátkách, Itálie. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Itálii

BENÁTKY: Inspirujte se tipy, co navštívit v Benátkách. Pokud vás čeká jednodenní výlet do Benátek, při plánování vám pomůže itinerář pro jeden den v Benátkách.

Máte víc času? Zde je itinerář, jak si užít 2 dny v Benátkách.

Od roku 2024 nově platí povinnost ve vybrané dny uhradit poplatek za vstup do Benátek.

V článku o parkování v Benátkách se dozvíte vše potřebné o parkování, pokud jedete autem.

Hledáte způsoby, jak se dostat z letiště do Benátek? Zde najdete tipy, jak se dostat do Benátek z letiště Marco Polo. Letíte na letiště Treviso? V tomto článku najdete způsoby, jak se dostat z letiště Treviso do Benátek.

VERONA: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit ve Veroně (včetně užitečných informací o vstupném a otevírací době). Součástí je taky průvodce s dalšími tipy (doprava, ubytování, jídlo, Verona Card). Itinerář Verona za jeden den vám pomůže naplánovat vaší trasu.

LAGO DI GARDA: Zde je seznam nejlepších věcí, co dělat u Lago di Garda.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii. Zamilovali jste si severní Itálii jako my? V tomto článku se můžete podívat na nekrásnější místa severní Itálie.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Shrnutí: Benátky doprava

Jak se dopravovat po Benátkách?

Benátky jsou jedinečné, protože jsou městem postaveným na vodě, takže v centru města nejezdí auta ani autobusy. Hlavní způsoby dopravy v Benátkách jsou pěší, vodní autobus (vaporetto), vodní taxi a gondola. Jízdní kola a auta se používají v oblastech, jako je Mestre na pevnině.

Jak funguje doprava vaporettem?

Vaporetto je benátská vodní autobusová doprava. Jezdí na různých trasách podél Velkého kanálu a na vnější ostrovy. Jízdenku si zakoupíte před nástupem a následně ověříte v turniketu.

Mohu vodním autobusem navštívit okolní ostrovy, například Murano a Burano?

Ano, na okolní ostrovy jezdí vaporetto. Cena jízdenky je stejná jako pro ostatní části Benátek.

Mohu v Benátkách řídit auto?

Ne, do historického centra Benátek není povoleno vjíždět motorovými vozidly. Pokud přijíždíte autem, musíte zaparkovat v některé z garáží v Mestre nebo na okraji města, například v garáži Tronchetto, a pak pokračovat pěšky nebo vodní dopravou.

Existují nějaké vícedenní cestovní karty pro turisty?

Ano, Actv nabízí turistické cestovní karty, které umožňují neomezené využívání dopravních služeb po stanovený počet dní. Existují také kombinované karty, jako je například Benátská karta, která nabízí dopravu, vstupy do muzeí a další služby.

Jak se dostanu z Mestre do Benátek?

Z Mestre do Benátek jezdí pravidelně vlaky, autobusy a tramvaj. Cesta vlakem trvá přibližně 10-15 minut. Jízdné vyjde ve všech případech na 1,50 €.

4 názory na “Kompletní průvodce dopravou v Benátkách, Itálie (2024)”

 1. Monika Mrázková

  Dobrý den, prosím můžete mi poradit, jak se nejlépe dostat z letiště na adresu Via Andrea Palladio,26 Benátky. Moc děkuji

 2. Dobrý den, po cestách do Říma a Lisabonu, které jsem díky vašim průvodcům hravě zvládla, mě lákají lednové Benátky. Předpokládám, že bude výrazně méně turistů. Fungují takto mimosezónně všechny možnosti dopravy nebo je nějaké omezení? Děkuji 🙂

  1. Zdravím Míšo,

   to je skvělé :). Máte na mysli vaporetta? Fungují i v zimě, protože jsou součástí hromadné dopravy v Benátkách. Mezi jednotlivými ostrovy není jiná možnost, jak se dostat. Narozdíl od léta budou ale daleko méně přeplněné a frekvence bude o něco nižší. Stále ale bude spojů dost, protože vaporetta využívají běžně taky místní. Tady se dají zkontrolovat jízdní řády, ale jsou vždy jen na pár dní dopředu.

   Doprava v Mestre (autobus, tramvaj) funguje běžně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *