Jak se dostat z letiště Marco Polo do centra Benátek? Naše tipy + mapa

jak se dostat z letiště Marco Polo do Benátek

Podrobný průvodce, jak se dostat z letiště Marco Polo do centra Benátek – autobusy, taxi, vodní taxi, vodní autobus, ceny a další užitečné tipy.

Letiště Benátky Marco Polo (VCE)

Letiště Benátky Marco Polo (VCE) je mezinárodní vstupní branou do Benátek v Itálii, které se nachází 13 kilometrů severně od centra. Letiště, pojmenované po slavném benátském cestovateli Marcu Polovi, patří k nejrušnějším v Itálii.

Letiště tvoří pouze jeden terminál, ale i tak tu bývá pěkně rušno. Terminál je rozdělený do tří úrovní, přičemž přízemí je určené pro přílety, první patro pro odlety a ve druhém patře se nachází občerstvení a salonky. Zde se můžete podívat na mapu letiště Marco Polo.

Na letišti působí řada nízkonákladových a standardních leteckých společností, které létají do mnoha evropských i světových destinací. Pokud letíte se společností Ryanair, většinu letů provozuje letiště Treviso.

Teď si povíme více k tomu, kde v Benátkách můžete vystoupit, abyste si udělali představu, která varianta spojení z letiště je pro vás nejvhodnější.

Kupte si jízdenky na dopravu z letiště v Benátkách zde:

Powered by GetYourGuide

Piazzale Roma

Piazzale Roma je vstupní bránou do Benátek. Právě sem přijíždějí autobusy nebo taxíky z letiště. Na Piazzale Roma se nachází taky parkovací garáže, kde musíte zaparkovat, pokud jedete autem – informace k parkování v Benátkách najdete v předchozím článku.

Piazzale Roma Benátky / Piazzale Roma - uprostřed zastávky pro autobusy ATVO
Piazzale Roma – uprostřed zastávky pro autobusy ATVO na letiště Marco Polo a Treviso
Piazzale Roma - pohled na cestu z Mestre
Piazzale Roma – pohled na cestu z Mestre
Piazzale Roma - cesta k vaporetto, vlakovému nádraží a do centra Benátek
Piazzale Roma – cesta k vaporetto, vlakovému nádraží a do centra Benátek

Piazzale Roma se nachází na západním okraji centrálních benátských čtvrtí – tzv. sestieri. Leží v blízkosti nádraží Santa Lucia a na konci Ponte della Libertà, hráze, která spojuje Benátky s pevninou. Piazzale Roma je hlavním autobusovým nádražím pro místní autobusové linky Actv, letištní autobusy ATVO a pro dálkovou autobusovou dopravu. Je to také místo, kde najdete hlavní stanoviště taxíků.

Do různých částí Benátek se pak z Piazzale Roma dostanete vodním autobusem (vaporetto), pěšky nebo vodním taxíkem.

Vaporetto na Piazzale Roma, Benátky
Vaporetto na Piazzale Roma, Benátky

Ubytování poblíž Piazzale Roma

V blízkosti Piazzale Roma se nachází řada hotelů, od levných po luxusnější s výhledem na kanál, které mají ideální polohu pro brzké odlety, pozdní přílety nebo pokud plánujete výlety po okolí Benátek.

  • Hotel Principe: Čtyřhvězdičkový hotel s terasou přímo u Grand Canal, 5 minut od Piazzale Roma a vším potřebným pro perfektní dovolenou
  • Hotel Il Moro di Venezia: Levný, čistý hotel 5 minut od Piazzale Roma, s vlastní koupelnou a klimatizací
  • Hotel Belle Arti: Tříhvězdičkový hotel v umělecké čtvrti Dorsoduro, která se nachází pár minut od Grand Canal a náměstí San Marco, na Piazzale Roma jste pěšky za 20 minut

Ubytování v Benátkách 😴

Camping Venezia Village

Ubytování v soukromí v bungalovech

Antico Panada

3* útulný hotel v centru starého města

Mestre

Mestre je obydlená městská oblast v pevninské části Benátek – nachází se ještě před Piazzale Roma a na začátku Ponte della Libertà. Pokud pojedete autobusem nebo taxíkem z letištěm, jako první projedete Mestre, poté přes dlouhou hráz Ponte della Libertà a vystoupíte na Piazzale Roma kousek za mostem.

Pokud se plánujete ubytovat v Mestre, můžete vystoupit taky zde. Do centra Benátek pak můžete dojíždět z Mestre městskou dopravou na Piazzale Roma (autobusy, tramvaj, vlak).

Mestre je zároveň dobrou variantou pro ty, kteří hledají levné ubytování v Benátkách nebo hotel s bazénem.

Ubytování v Mestre

  • Hilton Garden Inn Venice Mestre: Čtyřhvězdičkový a moderní hotel se skvělým poměrem ceny a kvality, bazénem, wellness a výbornou kuchyní
  • Hotel Garibaldi: Hotel ve střední cenové relaci v historické části Mestre a zastávkou do Benátek přímo naproti
  • Camping Venezia Village: Moderní ubytování v samostatných bungalovech s lednicí a terasou, v komplexu se nachází taky bazén, dětské hřiště, restaurace a obchod
  • Hotel Delle Rose: Levný, ale čistý a příjemný hotel s dobrou dostupností na letiště i do Benátek
  • Antica Villa GraziellaÚtulné a čisté ubytování ve dvouhvězdičkovém penzionu

Ubytování v Benátkách 😴

Hilton Garden Inn Venice Mestre

Moderní 4* hotel s parkováním a restaurací

Hotel Delle Rose

Levné, čisté ubytování s parkováním

Jak se dostat z letiště Benátky Marco Polo do centra Benátek?

Letiště Marco Polo používá podobné značení jako jiná letiště. Díky tomu se relativně snadno zorientujete, kam máte jít na autobus, taxi, vodní autobus nebo vodní taxi.

Vodní taxi

Vodní taxi nabízí nejpřímější a nejvyhlídkovější způsob, jak se dostat z letiště Marco Polo do Benátek. Vodní taxíky jsou motorové čluny, do kterých se pohodlně vejde až 10 osob a jejich zavazadla.

Na letišti jsou jasně označené cedule, které vás nasměrují k přístavišti vodních taxíků. To se nachází pár minut chůze od příletové haly. Službu vodního taxi si můžete objednat na letišti nebo rezervovat předem a řidič pak na vás počká v příletové hale.

Vodní taxi může být poměrně drahé, ale poskytuje přímou a malebnou cestu do Benátek. Je to obzvlášť dobrá volba, pokud cestujete ve skupině nebo máte hodně zavazadel. A navíc velmi oblíbená – taxíky brázdí Canal Grande v jednom kuse.

Další výhodou je, že pokud nejste ubytovaní u Piazzale Roma, díky taxíku nemusíte se zavazadly využívat přeplněné vaporetto. Zastaví vám pohodlně v centru tam, kde potřebujete.

Jízdné se pohybuje od 37 € za osobu. Cesta do Benátek trvá přibližně 40 minut v závislosti na tom, kde přesně máte ubytování. Jízdenky si můžete rezervovat zde.

Vodní autobusy

Alilaguna je veřejná dopravní společnost, která provozuje vodní autobusy mezi letištěm Marco Polo a různými místy v Benátkách. Pokud hledáte cenově příznivou variantu k vodnímu taxi, jsou vodní autobusy dobrá volba.

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že vodní autobusy bývají přeplněné, ve špičkách se nevejdete do prvního vodního autobusu a autobusy jedou narozdíl od vodních taxíků dlouho. Cesta většinou rozhodně nebývá tak scénická jako v případě vodního taxi.

Cena jízdenky se pohybuje kolem 17 EUR jednosměrně nebo 29 EUR zpátečně. Cesta trvá přibližně 75 minut v závislosti na lince a vaší konečné zastávce. Jízdenky lze zakoupit online nebo v přístavišti či na letišti.

Na výběr je modrá a oranžová trasa (do Benátek využijete nejvíc modrou trasu, která zahrnuje Marco Polo i Rialto). Popis tras najdete tady. Přístaviště se nachází pár minut od příletové haly.

ATVO Express Bus

ATVO Express Bus jsme využili my. Pokud chcete být na Piazzale Roma rychle a levně, je to nejlepší možnost, jak se dostat z letiště Marco Polo do centra Benátek. Zvlášť, pokud máte ubytování poblíž Piazzale Roma nebo v Mestre.

Cesta z letiště trvá přibližně 20 minut a jízdenky stojí 10 EUR jednosměrně nebo 18 EUR zpáteční (děti do 4 let cestují zdarma).

Kupujete si jízdenku na den, nikoliv na hodinu, tj. můžete jet kterýmkoliv spojem v daný den.

Autobusy ATVO z letiště Marco Polo do Benátek

Autobusy odjíždějí každých 20 minut. Z letiště Marco Polo do Benátek v časech 06:00-01:10 a z Benátek na letiště pak v čase 04:20-00:40, každý den v týdnu.

Autobusy jsou pohodlné, klimatizované včetně wifi a nabízí dostatek úložného prostoru pro zavazadla.

Kde si koupit jízdenku na ATVO Expresní autobus?

Pokud si budete kupovat jízdenku přes tento odkaz jako my, stačí jí před vstupem do autobusu ukázat pracovníkovi a můžete jít hned dovnitř. Jestli si budete kupovat jízdenku až na místě, musíte si jí ještě ověřit v automatu před nástupem.

Na výběr jsou dvě varianty – expresní autobus na Piazzale Roma nebo do Mestre. Podle toho, kde vystupujete, zvolíte vstupenku. Autobusy staví na zastávce hned za sebou.

Sledujte značení na letišti pro autobusy a ATVO autobusy, které vás navede před příletovou halu. Přejděte silnici kolem stanoviště taxíků, kde už uvidíte značení pro autobusy ATVO směrem doprava. Kousek odtud se nachází zastávky pro autobusy ATVO do Benátek – vše je značené.

Značení na autobusy na letišti Marco Polo, Benátky
Značení na autobusy na letišti Marco Polo, Benátky

Vystoupíte uprostřed Piazzale Roma – autobus vám zastaví na místě, kde se zároveň nachází zastávka ATVO autobusů. Odtud pak pojedete zpět na letiště Marco Polo nebo letiště Treviso.

Z náměstí Piazzale Roma můžete jet vaporettem (vodním autobusem), kterým se dostanete přesně na místo určení v Benátkách. Nebo se můžete ubytovat poblíž Piazzale Roma a jít pěšky.

Zastávka ATVO autobusů na Piazzale Roma Benátky
Zastávka ATVO autobusů na Piazzale Roma

Pokud pojedete do Mestre, autobus vám zastaví v centru na autobusovém nádraží. Odtud následně pojedete zase na letiště.

Veřejný autobus Actv

Actv je místní dopravní podnik v Benátkách, jehož autobusy jezdí na Piazzale Roma nebo do Mestre. Actv autobusy staví na letišti Marco Polo nalevo od expresních autobusů ATVO.

Jednosměrná jízdenka stojí 10 EUR, zpáteční jízdenka pak 18 EUR. Platí 75 minut a vztahuje se i na autobusy a tramvaje v rámci Mestre (neplatí pro vodní autobusy).

Nevýhodou je, že autobusy mohou být přeplněné a mají omezený prostor pro zavazadla. Jízdenky si můžete koupit v příletové hale a poté je ověřit při nástupu.

Taxi nebo soukromý transfer

Cena běžného taxi nebo soukromého transferu na Piazzale Roma se pohybuje mezi 40 a 50 EUR a trvá přibližně 15-20 minut. Stanoviště taxíků se nachází přímo před příletovou halou.

Kupte si jízdenky na dopravu z letiště v Benátkách zde:

Powered by GetYourGuide

Jak se dostat z letiště Marco Polo do centra Benátek: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, jak se dostat z letiště Benátky Marco Polo do centra Benátek. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Více informací o Benátkách

BENÁTKY: Podívejte se na podrobný seznam míst, co navštívit v Benátkách (včetně vstupného a dalších praktických informací). Pokud vás čeká jednodenní výlet do Benátek, při plánování vám pomůže itinerář pro jeden den v Benátkách. Máte víc času? Inspirujte se itinerářem pro 2 dny v Benátkách.

Od roku 2024 nově platí povinnost ve vybrané dny uhradit poplatek za vstup do Benátek.

Připravili jsme taky podrobného průvodce pro dopravu v Benátkách.

Zde najdete průvodce parkováním v Benátkách a užitečné tipy, jak se dostat z letiště Treviso do Benátek.

SEVERNÍ ITÁLIE: Inspirujte se seznamem pro nejkrásnější místa, co navštívit v severní Itálii včetně mapy. Zde je více než 30 tipů, co navštívit u Lago di Garda včetně dalších užitečných informací.

Čtěte ještě více tipů o cestování v Itálii.

Nejčastější dotazy: Jak se dostat z letiště do centra Benátek

Kde leží letiště Marco Polo v Benátkách?

Letiště Marco Polo leží asi 13 km severně od Benátek.

Jak dlouho trvá cesta z letiště Marco Polo do centra Benátek?

Cesta z letiště Marco Polo trvá na hlavní dopravní náměstí Piazzale Roma asi 20 minut v závislosti na toho, jakou dopravu zvolíte. Pokud zvolíte vodní taxi nebo vodní autobus, cesta je dlouhá 30-60 minut podle toho, kde se nachází vaše ubytování.

Jak se dostat z letiště Marco Polo do centra Benátek?

Existují 4 základní možnosti – taxi za sazbu 40-50 €, expresní autobus nebo městský autobus č. 5 za 10 €, vodní autobus za 17 € nebo vodní taxi od 37 € za osobu. Podrobnosti k jednotlivým přepravám se dozvíte v článku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *