CESTOVNÍ PRŮVODCE PRO ŠPANĚLSKO

Objevte Španělsko, zemi, kde se prolínají úchvatné pláže, horské masivy, živá kultura a nádherné památky. Od nádherných pláží se zlatavým pískem na Costa del Sol po Gaudího tvorbu v Barceloně.

španělsko průvodce

CO NAVŠTÍVIT VE ŠPANĚLSKU?

Ať už hledáte dobrodružství, nebo si jen chcete odpočinout u oceánu, Španělsko je ideální destinace.
Se zlatými plážemi Kanárských ostrovů, divokým pobřežím na Asturias, nespoutanými Pyrenejemi a nádhernou architekturou v Barceloně, Madridu a dalších městech napříč celou zemí.

NEJLEPŠÍ MÍSTA VE ŠPANĚLSKU

BARCELONA

MADRID

ANDALUSIE

Od bílých vesniček zaklíněných v horách, velkolepých horských masivů až po písčité pláže lemující Středozemní moře – v Andalusii si každý najde to své!

PRAKTICKÉ INFORMACE

Kdy navštívit Španělsko

Španělsko je ideální destinací po celý rok. Nejlepší doba tak závisí na tom, co plánujete ve Španělsku dělat:

Jaro (březen až květen): Jaro je nejlepší období roku pro většinu Španělska, od venkovních aktivit po prohlídku památek. Počasí je příjemné, s mírnými teplotami a kvetoucí krajinou. Města jako Madrid, Sevilla a Barcelona jsou na jaře obzvláště krásná. Na jaře se také koná slavná sevillská slavnost Feria de Abril.

Léto (červen až srpen): Léto je vrcholem turistické sezóny, zejména v pobřežních oblastech a na ostrovech (např. Ibiza a Mallorca). Počasí může být velmi horké, zejména na jihu, například v Andalusii. Plážové destinace jsou přeplněné, ale je to skvělé období pro opalování, vodní sporty a užívání si rušného nočního života. Severní oblasti, jako je Galicie nebo Baskicko, jsou chladnější.

Podzim (září až listopad): Toto období je ideální pro ty, kteří dávají přednost menšímu počtu lidí, ale stále si chtějí užít pěkného počasí. Je to skvělé období pro návštěvu vinic, zejména v oblasti Rioja, a pro venkovní aktivity, jako je pěší turistika. Ve městech, jako je Barcelona a Valencie, panují příjemné teploty.

Zima (prosinec až únor): V zimě si můžete užít lyžování v Pyrenejích nebo v pohoří Sierra Nevada. Pokud chcete vyrazit za teplem, vydejte se na Kanárské ostrovy. Připravte se však na kratší dny a chladnější počasí, zejména na severu.

Doprava ve Španělsku

Veřejná doprava

Cestování po Španělsku je pohodlné a efektivní díky rozsáhlému a dobře propojenému dopravnímu systému zahrnujícímu vlaky, autobusy a trajekty.

Páteří dálkové dopravy ve Španělsku je síť vlaků Renfe, která spojuje řadu velkých měst po celé zemi. Tato síť zahrnuje řadu vlakových spojů, včetně regionálních a ultrarychlých vlaků AVE. Tyto vysokorychlostní vlaky, které dosahují rychlosti až 300 km/h, patří k nejrychlejším v Evropě. Většina vlakových linek nabízí možnost nákupu jízdenek online. Zde najdete vlakové spoje ve Španělsku.

Alternativní a oblíbenou metodou cestování po Španělsku jsou autobusy, které nabízejí národní poskytovatelé jako Alsa a Avanza. Tyto autobusy zajíždějí i do menších měst a vesnic, které jsou mimo dosah železniční sítě. Cesty autobusem jsou obecně ekonomičtější než vlakem, ale bývají delší. Jízdenky na ně pořídíte jak na nádražích, tak online. Zde najdete autobusové spoje do Španělska a ve Španělsku.

Pro spojení pevninské části Španělska s ostrovy nebo mezi ostrovy navzájem můžete využít trajekty. Na tomto odkazu si můžete vyhledat veškeré trajekty.

Autem do Španělska

Španělská silniční síť je dobře udržovaná a dálnice (autopistas) jsou zpoplatněné. Cena mýtného se ve Španělsku pohybuje v průměru kolem 8-9 EUR na 100 km. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou – na každé platební bráně jsou zobrazeny symboly označující přijímané způsoby platby.

Maximální povolená rychlost na španělských dálnicích je 120 km/h, za deště se snižuje na 110 km/h. Na běžných silnicích je limit 90 km/h a v obcích je to obvykle 50 km/h.

Zvažujete-li pronájem místního vozu ve Španělsku, doporučujeme rezervovat si ho s dostatečným předstihem. V oblastech s úzkými a klikatými silnicemi, jaké se nacházejí v mnoha venkovských a horských oblastech, může být výhodné zvolit menší model vozu. S menšími vozidly se lépe manévruje a lépe se s nimi parkuje, zejména proto, že parkovací místa se mohou rychle zaplnit. Více o řízení ve Španělsku najdete v našem průvodci Jak na půjčení a řízení auta ve Španělsku.

Kultura a tradice ve Španělsku

Kultura

Španělská města připomínají živá muzea, z nichž každé vypráví svůj vlastní příběh prostřednictvím různých architektonických stylů. Od gotických a modernistických staveb v Barceloně po maurské vlivy v Granadě – každé španělské město má svůj jedinečný příběh. Návštěva proslulých muzeí, jako je Prado v Madridu nebo Guggenheimovo muzeum v Bilbau, vám umožní nahlédnout do bohatého přínosu Španělska pro svět umění.

Španělsko s hlubokými uměleckými kořeny nabízí živou operní scénu. Zážitek z představení v madridském Teatro Real je nezapomenutelný.

Ve městech, jako je Madrid a Barcelona, hraje významnou roli také móda. I bez nakupování je v ulicích cítit vliv módy, od bezvadně oblečených místních obyvatel až po umělecky vyzdobené výlohy.

Tradice a slavnosti

Rodina je pro španělský život stěžejní, což se projevuje společným stolováním a slavnostními oslavami. Španělsko je převážně katolická země a je známé množstvím kostelů a náboženských slavností.

V Barceloně zažijete jedinečné slavnosti, jako je La Mercè, nebo ve Valencii festival Fallas s velkolepými ohňostroji a podobiznami. Tradiční náboženské slavnosti se hojně konají i v menších městech.

Typická jídla ve Španělsku

Španělská kuchyně je stejně rozmanitá jako její regiony. Každá oblast se může pochlubit svými vlastními specialitami, jako jsou mořské plody v Galicii, gazpacho v Andalusii a vydatná dušená jídla v centrálních regionech.

Mezi typické a oblíbené pokrmy, které můžete ve Španělsku ochutnat, patří:

Paella: Tento kultovní pokrm z rýže pochází z Valencie a často obsahuje mořské plody, maso a zeleninu.
Tapas: Všude ve Španělsku si pochutnávají na malých pokrmech. Vyzkoušejte patatas bravas, jamón ibérico a tortilla española.
Mořské plody: V pobřežních oblastech, zejména v Galicii a Baskicku, se podávají vynikající pokrmy z mořských plodů, jako je pulpo a la gallega (chobotnice) nebo bacalao al pil pil.
Maso a sýry: Španělsko je proslulé uzeninami jako chorizo a sýry jako Manchego. Nenechte si ujít ani jamón ibérico z regionů, jako je Extremadura.
Dezerty a sladkosti: Jako dezert si vychutnejte churros s čokoládou, turrón (nugát) nebo crema catalana. Ochutnat musíte také španělskou zmrzlinu s různými příchutěmi.

  • Základem španělské kuchyně jsou čerstvé sezónní suroviny.
  • K jídlu si dejte místní vína, která často skvěle doplňují regionální pokrmy.
  • Objevování místních trhů je skvělý způsob, jak se ponořit do regionálních potravin a surovin.
  • Typickým španělským zážitkem je vychutnávání café solo (espressa) v baru.
  • Ve Španělsku se cappuccino a další mléčné kávy obvykle pijí ráno.
  • Mnoho restaurací zahrnuje do účtu poplatek za obsluhu, ale spropitné sice není povinné, ale za výjimečné služby se cení (obvykle kolem 5-10 % z účtu).

☞ Podívat se na všechny destinace.