SAGRADA FAMILIA 2023 – vstup, vstupenky, otevírací doba

Pokud se zeptáte Katalánců, jakou památku máte navštívit v Barceloně, jako první vám většina odpoví – Sagrada Familia. Baziliku ročně navštíví téměř 5 milionů lidí a pravidelně se tak umísťuje v desítce nejnavštěvovanějších památek v Evropě a dvacítce na světě. V tomto průvodci si povíme bližší informace o bazilice – zajímavosti, vstup a vstupenky do Sagrada Familia, jaká je otevírací doba, jak se sem dostat, proč navštívit Sagrada Familia a další užitečné tipy.

Sagrada Familia – základní informace

Vstupné do Sagrada Familia: dospělí 32,50 €, děti 11-17 let a studenti 31,20 €, senioři nad 65 let 27,30 €, děti do 11 let zdarma. Do Sagrada Familia mohou být fronty, takže je lepší rezervovat předem. Vstupenky získáte zde
Otevírací doba: listopad-únor 9:00-18:00, březen a říjen 9:00-19:00, duben-září 9:00-20:00, v neděli po celý rok otevírací doba až od 10:30
Adresa: C/ de Mallorca, 401
Jak se dostat k bazilice Sagrada Familia: stanice Sagrada Familia – linky metra L2 a L5

Bazilika Sagrada Familia v Barceloně 

Většina známých měst má svojí ikonu, kvůli které se sem sjíždějí turisté z celého světa. Londýn má Big Ben, Miláno Duomo, Amsterdam kanály, Pisa Šikmou věž a Barcelona chrám Sagrada Família.

Sagrada Família znamená v překladu Svatá rodina. Oficiální název baziliky zní Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família neboli Chrám smíření, zasvěcený Svaté rodině.

Bazilika Sagrada Família v Barceloně je monumentální, jedinečná a kontroverzní zároveň. Málokterá památka vzbuzuje tak silné emoce. Anglický spisovatel George Orwell jí označil za “ohavnou”, Salvador Dalí za “děsivou a jedlou krásu”. Krypta a fasáda Narození Páně jsou zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Bazilika byla původně pouze kostelem, ale v roce 2010, po dokončení zastřešení, kostel vysvětil papež Benedikt XVI. a zároveň Sagrada Família udělil titul Basilica minor. Ten v překladu znamená menší bazilika a papež ho uděluje významným kostelům.

Bazilika Sagrada Familia není sídlem biskupa. Tou je Barcelonská katedrála v Gotické čtvrti, která je tak jedinou katedrálou v Barceloně.

Sagrada Familia zajímavosti

Kdy se začala stavět Sagrada Família?

Stavba baziliky Sagrada Família začala už v roce 1882, kdy byl 19. března slavnostně položen první kámen. Původně měla být kopií významného kostela v italské obci Loreto (Santuario della Santa Casa), uvnitř kterého stojí Svatá chýše. Ta byla dle legendy domem Panny Marie přeneseným z Nazaretu.

S návrhem na stavbu kostela přišel José Maria Bocabella, zakladatel místní organizace Sdružení oddaných ze San José, který se rozhodl propagovat hodnoty křesťanské rodiny.

La Sagrada Familia Barcelona fasáda Umučení
fasáda Umučení

Kdo postavil Sagrada Familia?

Zakázku stavby Sagrada Família získal španělský architekt Francisco de Paula del Villar. Ten plánoval postavit kostel v novogotickém stylu, ale po neshodách s jedním z poradních architektů v roce 1883 rezignoval. Z jeho návrhu se tak zachovala pouze krypta, kde byl později pohřben Bocabella.

Zakázku poté převzal katalánský architekt Antoni Gaudí, který návrh kompletně přepracoval. Jeho záměrem bylo vytvořit stavbu, kterou na světě nikdy nikdo neviděl. Díky jedinečnému stylu katalánského modernismu se mu to podařilo.

Projekt vedle 43 let až do své smrti v 74 letech, kdy spadl po tramvaj a zraněním z pádu po pár dnech podlehl. Poté byl pochován v kryptě baziliky.

Bazilika měla být dokončená v roce 2026 ke 100. výročí Gaudího smrti. Tou dobou by to bylo s přestávkami neuvěřitelných 144 let od začátku její stavby. Pro představu – bazilika sv. Petra ve Vatikánu se stavěla 121 let.

Na rozdíl od řady náboženských staveb se bazilika Sagrada Família staví jen za pomocí darů a příspěvků. Po pandemii se ale nejspíš datum dokončení posune, protože práce po několik měsíců neprobíhaly a došlo ke zpoždění. Aktuální termín dokončení není zatím známý.

Co vidět v bazilice Sagrada Família?

Fasáda Sagrada Familia je neuvěřitelná. Najdete tu spoustu křesťanských symbolů, protože záměrem Gaudího bylo vybudoval poslední velkou svatyni křesťanství. Bazilika měla vyprávět příběh Ježíše a představovat obrovskou bibli.

Pro lepší představu, jak impozantní bazilika Sagrada Família je, si uvedeme několik čísel: baziliku tvoří 5 lodí, 18 věží a 3 fasády.

Zajímavosti Sagrada Família

Věže

Bazilika má 18 věží, které reprezentují 12 apoštolů, 4 evangelisty (Matouše, Marka, Lukáše a Jana), Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista. Věž Ježíše Krista bude vysoká 172,5 metrů a zakončená velkým křížem. Výšku zvolil Gaudí záměrně. Chtěl totiž, aby byla bazilika nejvyšší budovou v Barceloně, ale zároveň nebyla vyšší než kopec Montjüic.

Po jejím dokončení se stane Sagrada Familia nejvyšším kostelem na světe. Druhou nejvyšší věží je věž Panny Marie s výškou 138 m, na jejímž vrcholu je hvězda (viz obr).

Fasády

Sagrada Familia má 3 zcela odlišné a jedinečné fasády, kdy každá z nich symbolizuje jinou etapu života Ježíše Krista. Na východě (u parku s jezírkem, kde je momentálně hlavní vstup) je fasáda Narození Páně. Ta je nejzdobenější a nejvíc vystihuje Gaudího. Byla dokončená jako první a má 4 věže, které symbolizují apoštoly.

fasáda Narození Páně

Na západě (u druhého parku) je fasády Umučení (na úvodním obrázku), která je zasvěcená Ježíšově ukřižování a lidskému hříchu.

Třetí fasáda nese název fasáda Slávy a vypráví o Ježíšově slávě a cestě k Bohu. Zatím není dokončená, ale měla by být nejmonumentálnější. Když jsme viděli, jak dechberoucí jsou už dokončené fasády, nedokážeme si představit, jak monumentální může být fasáda Slávy po jejím dokončení. Jakmile budou práce hotové, bude tvořit fasády Slávy hlavní průčelí, protože nabízí přímý přístup do centrální lodi.

La Sagrada Familia Barcelona fasáda Slávy
fasáda Slávy ještě není dokončená

Dle studie města se zjistilo, že 80 % návštěvníků vůbec nevstoupí dovnitř baziliky. A to je obrovská škoda, protože interiér baziliky je stejně ohromující jako exteriér. Půdorys baziliky tvoří latinský kříž s 5 loděmi. Jakmile vstoupíte, budete si připadat jako v lese s množstvím sloupů různé šíře a výšky.

Kolem dokola jsou barevné vitráže v odstínech červené, modré, zelené a žluté, které především na večer propouští nádhernou paletu barev. Je to jako duha téměř na dosah ruky. Skleněné mozaiky mají ale svou funkci. Gaudí totiž chtěl, aby fungovaly jako majáky pro mořeplavce.

Když se podíváte nahoru, uvidíte apsidu, která přechází v hlavní a poté příčnou loď.

La Sagrada Familia Barcelona interiér

Co je na bazilice Sagrada Familia zajímavé?

Nejlépe to shrnuje Gaudího citát:


“Nic není uměním, pokud to nepochází z přírody.”

Antoni Gaudí

A přesně tím se řídil Gaudí při návrhu svých staveb. Žádná linie ani úhel není rovný, protože dle Gaudího v přírodě není nic rovného. Gaudí byl mistrovský inženýr, který věděl, že s přírodou není možné soupeřit. Je potřeba s ní souznít a z toho vycházel ve svých návrzích staveb.

strop

Od španělské občanské války probíhá stavba baziliky dle rekonstrukcí Gaudího návrhů. Během války byly totiž původní návrhy spolu s dílnou a částí baziliky zničené.

Zajímavostí je, že Gaudí požádal o povolení ke stavbě v roce 1885, ale neexistuje oficiální záznam, že bylo povolení uděleno. Povolení stavby tak získala bazilika až v roce 2019 za částku 4,6 milionů eur.

Kdy navštívit Sagrada Familia?

Nejmenší fronty bývají brzy ráno. Nejlepší čas pro návštěvu je tak v 9 hodin ráno, kdy se bazilika otevírá veřejnosti. V tento čas se taky opírá do fasády Narození Páně vycházející sluníčko. Pokud nestihnete navštívit baziliku hned ráno, doporučuju si zvolit čas návštěvy ve čtvrt nebo třičtvrtě – 10:15, 10:45, 13:15 apod., protože většina návštěvníků volí intuitivně celé časy nebo půl hodiny (11:00, 11:30, 13:00). Máte taky větší šanci, že uvnitř nebude přelidněno.

La Sagrada Familia Barcelona interiér
světlo během zlaté hodinky

Nejkrásnější světlo je ale naopak na večer během zlaté hodinky. Sluníčko se totiž opírá do vitráží a nádherně prosvěcuje interiér. Je to nádherná podívaná a nejlepší čas pro fotografování.

Jak se dostat k Sagrada Familia?

Sagrada Família stojí na Carrer de la Marina v oblíbené čtvrti Eixample a je v docházkové vzdálenosti od historického centra a dalších známých míst v Barceloně. Pěšky je odtud dobře dostupná Gotická čtvrť s katedrálou, Vítězný oblouk, nemocnice Sant Pau, Picassovo muzeum, La Pedrera nebo Casa Batlló.

Místní autobusy i metro staví přímo u baziliky. Více se o dopravě v Barceloně dozvíte v samostatném článku. Dostanete se sem linkami metra nebo autobusy:

 • Metro: fialová linka L2 nebo modrá linka L5 – stanice Sagrada Familia
 • Autobusy: 19, 33, 34, D50, H10, B24

Přímo u baziliky staví taky turistické autobusy Hop On, Hop Off. Zároveň pak nastoupíte na stejném místě dalším spojem, jakmile si baziliku prohlédnete.

bazilika brzy ráno

Vstup do Sagrada Familia

Vstup do baziliky probíhá z východu přes fasádu Narození Páně – u parku s menším jezírkem. Jakmile bude během následujících let dokončená fasáda Slávy na jihu, přemístí se hlavní vstup sem.

Dovnitř vás nepustí s jídlem, pitím a kloboukem na hlavě. Vzhledem k tomu, že budete procházet bezpečnostní kontrolou, neberte si ani velká zavazadla (na místě nejsou přihrádky pro uschování, jen u věží). Během mší pak musíte dodržovat zakrytá ramena a kolena.

Uvnitř baziliky můžete být, jak dlouho chcete. Procházet se a obdivovat interiér. Nebo si můžete jen sednout a nasávat atmosféru kostela.

Přemýšlíte, kolik času si vyhradit na návštěvu Sagrada Familia? To záleží, co vše chcete vidět. Pokud si chcete prohlédnout baziliku včetně věží, vyhraďte si klidně 2 hodiny. Exteriér i interiér mají spoustu detailů a návštěva věže pak zabere cca 30 minut.

Vstupenky do Sagrada Familia

Vstupné do Sagrada Familia: dospělí 32,50 €, děti 11-17 let a studenti 31,20 €, senioři nad 65 let 27,30 €, děti do 11 let mají vstup zdarma. Vstupenky získáte zde

Součástí vstupenky je taky audioprůvodce, kterého si stáhnete jednoduše přes odkaz v emailu. Nezapomeňte si vzít vlastní sluchátka. Audioprůvodce je k dispozici v 15 jazycích včetně angličtiny, španělštiny, němčiny nebo francouzštiny (ne čj).

Doporučuju rezervaci vstupenek online. Fronty tu můžou být i dvouhodinové a stává se, že jsou lístky na několik hodin dopředu vyprodané. Vstupenky vám dorazí jednoduše do emailu a na místě je jen oskenujete u vstupu. Pokud byste nakonec nemohli Sagrada Familia navštívit ve zvoleném termínu, můžete lístky stornovat do 24 hodin předem zdarma.

TIP: V sezóně rezervujte raději několik dní dopředu a ještě s větším předstihem před víkendy a svátky.

Při rezervaci vstupenky (nebo koupí na místě) si volíte konkrétní čas návštěvy. Je důležité čas dodržet nebo vám vstupenka propadne (pracovníci tolerují čtvrt hodinové zpoždění). Přijďte cca 15 minut předem nebo ještě dříve, pokud si jako první chcete prohlédnout exteriér.

Slevy

Pokud jste senior, student nebo dítě, získáváte automaticky slevu na vstupné do baziliky. Nezapomeňte si s sebou vzít potřebné doklady, které potvrdí nárok na slevu. Děti do 11 let a osoby se zdravotním postižením mají vstup zdarma. Až na přístup do věží je bazilika bezbariérová.

Kdy navštívit Sagrada Familia zdarma? Do baziliky se můžete podívat zdarma každou neděli nebo o svátcích během mezinárodních mší v 9 hodin ráno. Kapacita je omezená. Podmínkou je, že nesmíte rušit ostatní, tj. není možné uvnitř fotit ani se uvnitř procházet.

Druhou podmínkou je vhodné oblečení, které splňuje církevní standardy – kraťasy nebo sukně minimálně ke kolenům, zakrytá ramena a žádné klobouky.

Sagrada Familia je součástí turistické karty Barcelona Pass, o které jsem psala více v článku, jak ušetřit v Barceloně. Výhodou karty je, že za jednu cenu získáte vstup do více než 35 památek v Barceloně. Záleží, co vše plánujete v Barceloně navštívit. Pokud jen 1-2 památky, karta se vám nevyplatí. Při nabitějším programu ale můžete s kartou dobře ušetřit.

La Sagrada Familia Barcelona

Jak přeskočit fronty do Sagrada Familia?

V hlavní sezóně se kolem baziliky doslova vine fronta. A hlavní sezóna je v Barceloně dlouhá – trvá přibližně od května do října. Pokud vám to vyjde, přijďte brzy ráno, kdy se bazilika otevírá. Ráno tu ještě není tolik turistů.

Nejlepším tipem, jak přeskočit fronty do Sagrada Família, je objednat vstupenky předem. Lístky vám pak přijdou do emailu. Na místě je pak oskenujete o vstupu a po krátké bezpečnostní kontrole můžete jít hned dovnitř. Rezervace předem vám přinese velkou úsporu času, protože fronty v létě můžou být i dvou hodinové. Ve slunečné a horké Barceloně se to čekání pak zdá ještě delší.

Další výhodou rezervace předem je jistota, že se dovnitř dostanete na zvolený čas. Na místě mohou být vstupenky vyprodané i na několik hodin dopředu. Lístky můžete v případě potřeby stornovat 24 hodin předem zdarma.

Otevírací doba Sagrada Familia

Otevírací doba se liší dle období:

 • listopad-únor 9:00-18:00 (NE až od 10:30)
 • březen a říjen 9:00-19:00 (NE až od 10:30)
 • duben-září 9:00-20:00 (NE až od 10:30)
 • 25. a 26. prosince a 1. a 6. ledna 9:00-14:00

Naposledy vás dovnitř pustí 30 minut před koncem otevírací doby, ale doporučuju přijít určitě dřív. Za půl hodiny si nestihnete prohlédnout všechny detaily. 

Přístup na věže La Sagrada Familia

Bazilika má 18 věží. V roce 2022 jich ještě čeká 9 na dokončení. Přesto do dvou věží můžete vstoupit už teď. Jedná se o Betlémskou věž na fasádě Narození Páně s výhledem na moře a věž Boží muka na fasádě Umučení, odkud budete mít Barcelonu jako na dlani.

Záleží, co chcete vidět víc, ale o chlup lepší výhled je z fasády Narození Páně (Nativity Facade; na obrázku je výhled z fasády Umučení).

La Sagrada Familia Barcelona výhled

Fasády a tím pádem ani věže nejsou propojené. Musíte si vybrat jednu z věží a zaplatit speciální vstupné za přístup do věže. V ceně vstupného tak budete mít vstup do baziliky a vstup do jedné z věží (konkrétní věž si zvolíte při koupi vstupenky). Kombinovanou vstupenku si rezervujete předem.

Do věží se dostanete proskleným výtahem, kam se vejde jen 6 lidí. Zpět dolů pak sestoupíte po úzkém točivém schodišti o 300 schodech. Na věže mají zakázaný vstup malé děti do 6 let.

schody

Ubytování v okolí La Sagrada Familia

 • Motel One Barcelona-Ciutadella – jeden z nejlepších hotelů v Barceloně a navíc za dobrou cenu; strategická poloha u Vítězného oblouku a parku Ciutadella
 • Hotel Medicis – útulný hotel u secesní nemocnice Sant Pau a 5 minut od baziliky Sagrada Familia
 • Hotel ibis Styles má skvělý poměr ceny a kvality; ideální ubytování pro páry i rodiny s dětmi (rodinné pokoje i dětský koutek)

Mapa Barcelony

Pro snadnější plánování itineráře v Barceloně přikládám mapu s vyznačenými památkami: 

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu muzeí, památek a atrakcí, co navštívit a vidět v Barceloně. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, kam v Barceloně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Tipy, jak si užít Barcelonu

 • Rezervujte si vstupenky na nejnavštěvovanější místa. Fronty bývají v Barceloně opravdu dlouhé (i na kabinovou lanovku z přístavu můžete čekat přes hodinu) a některá místa můžou být vyprodaná dopředu. Například u parku Güell můžete vidět otáčející se turisty, kteří se dovnitř nedostanou.
 • Barcelona Card – oficiální barcelonská karta, se kterou můžete neomezeně cestovat po Barceloně, navštívit zdarma muzea nebo získat slevu do většiny památek. Délku platnosti (3, 4 nebo 5 dní) si můžete sami zvolit.
 • Barcelona Pass – turistická karta, se kterou získáte neomezený vstup do více než 35 památek v Barceloně. Volíte si počet dní nebo počet atrakcí.
 • Neomezené cestování po Barceloně – Barcelona je velké město a je těžké pojmout všechna místa pěšky. Doprava je tady efektivní a dostane vás všude, kam potřebujete. Vstupenka zahrnuje neomezenou dopravu včetně transferu z/na letiště.
 • Vyhlídkový autobus – jednoduchý a pohodlný způsob, jak se dostat k nejoblíbenějším místům v Barceloně. Autobus operuje na 2 trasách a díky tomu se dostane i ke vzdálenějším místům, jako je Camp Nou nebo park Güell.

Více informací o Barceloně

BARCELONA ITINERÁŘ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Barcelonu. V samostatném článku se dozvíte, co navštívit v Barceloně nebo jaké je vstupné do památek v Barceloně.

BARCELONA PRŮVODCE: Podívejte se na našeho kompletního průvodce Barcelonou (doprava, MHD a další praktické tipy). V tomto článku se dozvíte, jak ušetřit v Barceloně.

BARCELONA UBYTOVÁNÍ: Kde se ubytovat jsme sepsali v tipech na nejlepší ubytování v Barceloně (nejlepší oblasti a hotely).

BARCELONA S DĚTMI: V samostatném článku sdílíme tipy, co navštívit v Barceloně s dětmi.

ŠPANĚLSKO: V našem seznamu o nejkrásnějších místech Španělska přinášíme tipy, co navštívit ve Španělsku.

Nejčastější dotazy k bazilice Sagrada Familia

Kdy se začala stavět La Sagrada Familia?

Bazilika La Sagrada Família v Barceloně se začala stavět v roce 1882. Její stavba není stále dokončená. Předběžně se plánuje na rok 2026 ke 100. výročí architekta Gaudího. Po pandemii se ale nejspíš datum dokončení posune, protože práce po několik měsíců neprobíhaly a došlo ke zpoždění. Aktuální termín dokončení není zatím známý.

Co znamená La Sagrada Familia?

Sagrada Família znamená v překladu Svatá rodina. Oficiální název baziliky zní Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família, tj. v češtině pak Chrám smíření, zasvěcený Svaté rodině.

Kdo postavil baziliku La Sagrada Familia?

Baziliku Sagrada Familia původně navrhl španělský architekt Francisco de Paula del Villar, který pro neshody rok po začátku výstavby odstoupil. Projekt byl poté svěřen katalánskému architektovi Antoni Gaudímu, který stavbu baziliky vedl 43 let až do své smrti.

Jaké je vstupné do Sagrada Familia?

Vstupné se liší podle věku. Děti, senioři a studenti mají nárok na slevu. Aktuální výši vstupného a kdy je možné navštívit baziliku zdarma najdete v článku.

Jak se dostat k Sagrada Familia?

Bazilika leží ve čtvrti Eixample a je dobře dostupná za 20-30 minut chůzí z historického centra. Přímo u baziliky staví metro L2 a L5 a několik linek autobusů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *