Jak navštívit Sagrada Familia v Barceloně (2024) – praktické tipy z naší návštěvy

sagrada familia barcelona

Vydejte se na cestu po vznosných věžích a složitých fasádách chrámu Sagrada Familia, nedokončeného mistrovského díla Antoni Gaudího v centru Barcelony. Tento průvodce zahrnuje praktické informace a tipy pro návštěvu Sagrada Familia (vstup, vstupenky, zajímavosti, otevírací doba, jak se dostat a další).

Pokud se zeptáte Katalánců, jakou památku máte navštívit v Barceloně, jako první vám většina odpoví – Sagrada Familia. Baziliku ročně navštíví téměř 5 milionů lidí a pravidelně se tak umísťuje v desítce nejnavštěvovanějších památek v Evropě a dvacítce na světě.

V tomto článku se zaměříme na vše, co potřebujete před návštěvou Sagrada Familia vědět, včetně praktických informací o vstupném, otevírací době a jak se dostat do baziliky.

Rychlý přehled pro Sagrada Familia

bazilika sagrada familia barcelona

Bazilika Sagrada Familia v Barceloně 

Bazilika Sagrada Família v Barceloně je monumentální, jedinečná a kontroverzní zároveň. Málokterá památka vzbuzuje tak silné emoce.

Anglický spisovatel George Orwell jí označil za “ohavnou”, Salvador Dalí za “děsivou a jedlou krásu”.

Ať už na ní máte jakýkoliv názor, faktem zůstává, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek na světě. To dokládá taky skutečnost, že krypta a fasáda Narození Páně jsou zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Název baziliky znamená v překladu “Svatá rodina”. Oficiální název pak zní “Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família” neboli “Chrám smíření, zasvěcený Svaté rodině”.

fasáda narození páně bazilika sagrada familia barcelona

Sagrada Familia byla původně pouze kostelem. To se změnilo po dokončení zastřešení v roce 2010, kdy kostel vysvětil papež Benedikt XVI. a udělil jí titul “Basilica minor”. Ten v překladu znamená “menší bazilika” a papež ho uděluje významným kostelům.

I přesto, že se jedná o významnou církevní stavbu, není tou nejdůležitější v Barceloně. Tou je barcelonská katedrála, která leží v srdci Gotické čtvrti. Barcelonská katedrála je sídlem biskupa a jedinou katedrálou ve městě.

Barcelona Essentials Pass zahrnuje neomezenou dopravu ve městě a vstup do 2 nejoblíbenějších atrakcí v Barceloně – Sagrada Familia a park Güell.

Zajímavosti o Sagrada Familia

Kdy se začala stavět Sagrada Família?

Stavba baziliky Sagrada Família začala už v roce 1882, kdy 19. března slavnostně položili první kámen. Původně měla být kopií významného kostela v italské obci Loreto (Santuario della Santa Casa), uvnitř kterého stojí Svatá chýše (dle legendy domov Panny Marie přeneseným z Nazaretu).

S návrhem na stavbu kostela přišel José Maria Bocabella, zakladatel místní organizace Sdružení oddaných ze San José, který se rozhodl propagovat hodnoty křesťanské rodiny.

sagrada familia barcelona

Kdo postavil Sagrada Familia?

Zakázku stavby Sagrada Família získal španělský architekt Francisco de Paula del Villar. Ten plánoval postavit kostel v novogotickém stylu, ale po neshodách s jedním z poradních architektů v roce 1883 rezignoval. Z jeho návrhu se tak zachovala pouze krypta, kde byl později pohřben Bocabella.

Zakázku poté převzal katalánský architekt Antoni Gaudí, který návrh kompletně přepracoval. Jeho záměrem bylo vytvořit stavbu, kterou na světě nikdy nikdo neviděl. Díky jedinečnému stylu katalánského modernismu se mu to podařilo.

Projekt vedle 43 let až do své smrti v 74 letech, kdy spadl po tramvaj a zraněním z pádu po pár dnech podlehl. Poté ho pochovali v kryptě baziliky.

Od španělské občanské války probíhá stavba baziliky dle rekonstrukcí Gaudího návrhů. Během války byly totiž původní návrhy spolu s dílnou a částí baziliky zničené.

Zajímavostí je, že Gaudí požádal o povolení ke stavbě v roce 1885, ale neexistuje oficiální záznam, že bylo povolení uděleno. Povolení stavby tak získala bazilika až v roce 2019 za částku 4,6 milionů eur.

Kdy bude dokončená Sagrada Familia?

Bazilika měla být dokončená v roce 2026 ke 100. výročí Gaudího smrti. Na rozdíl od jiných náboženských staveb se bazilika Sagrada Família staví výhradně za pomocí darů a příspěvků. Díky pandemii a dalším okolnostem se aktuálně předpokládá dokončení v roce 2040.

☞ Podívejte se na popis a mapu trasy, jak strávit 4 dny v Barceloně.

fasáda umučení bazilika sagrada familia barcelona

Co vidět v bazilice Sagrada Família?

Když poprvé uvidíte baziliku Sagrada Familia, jako první vám vyrazí dech, jak monumentální je. Pro lepší představu si uvedeme několik čísel – baziliku tvoří 5 lodí, 18 věží a 3 fasády.

Když se blížíte k chrámu, všimnete si, že jeho fasády vyprávějí příběh: fasáda Narození, oslava života a přírody, je bohatá na detailní řezby rostlin a zvířat. V kontrastu s tím stojí fasáda Umučení Krista se strohými, kostěnými strukturami, které dojemně znázorňují Kristovo utrpení.

Fasáda Slávy (viz foto níže), která je stále ve výstavbě, slibuje být velkolepým zobrazením cesty k Bohu. Ze všech 3 fasád by měla být fasáda Slávy nejmonumentálnější. Zároveň by měla tvoři hlavní průčelí, protože nabízí přímý vstup do centrální lodi.

Pokud si chcete prohlédnout fasády zblízka, potřebujete vstupenku.

fasáda slávy sagrada familia

Bazilika má 18 věží, které reprezentují 12 apoštolů, 4 evangelisty (Matouše, Marka, Lukáše a Jana), Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista. Věž Ježíše Krista bude vysoká 172,5 metrů a zakončená velkým křížem. Výšku zvolil Gaudí záměrně. Chtěl totiž, aby byla bazilika nejvyšší budovou v Barceloně, ale zároveň nebyla vyšší než kopec Montjüic.

Stejně impozantní jsou taky interiéry. Když vstoupíte dovnitř, přivítá vás les sloupů, rozvětvený do klenutých stropů, kde světlo proniká kaleidoskopem vitráží a vrhá zářivé odstíny, které tančí po celém interiéru. Každý prvek uvnitř baziliky, od točitých schodišť po geometricky složité klenby, odráží Gaudího přesvědčení, že příroda je Božím plátnem.

Barcelona City Pass zahrnuje nejoblíbenější památky v Barceloně, včetně baziliky Sagrada Familia a parku Güell.

Kdy navštívit Sagrada Familia?

Pokud se chcete vyhnout davům lidí, naplánujte si návštěvu baziliky hned na ráno. Lidí je tu nejméně, čeká vás jen krátká nebo žádná bezpečnostní fronta a vevnitř si užijete prohlídku jen s pár dalšími. Už dopoledne tu jsou obrovské davy lidí, které přetrvávají až do večera.

Navíc pozdě odpoledne svítí slunce na fasádou Narození Páně a udělat dobrou fotku je tak o to těžší.

Jak se dostat k Sagrada Familia?

Sagrada Família stojí na Carrer de Mallorca v oblíbené čtvrti Eixample a je v docházkové vzdálenosti od historického centra a dalších známých míst v Barceloně.

Pěšky je odtud dobře dostupná Gotická čtvrť s katedrálou, Vítězný oblouk, nemocnice Sant Pau, La Pedrera nebo Casa Batlló.

Městské autobusy a metro staví přímo u baziliky:

 • Metro: fialová linka L2 nebo modrá linka L5 – stanice Sagrada Familia
 • Autobusy: 19, 33, 34, D50, H10, B24

Přímo u baziliky staví taky turistické autobusy Hop On, Hop Off. Zároveň pak nastoupíte na stejném místě dalším spojem, jakmile si baziliku prohlédnete.

sagrada familia

Vstup a vstupenky do Sagrada Familia

Vstupné do Sagrada Familia v Barceloně se liší podle toho, zde plánujete navštívit “pouze” kostel nebo kostel i jednu s věží. Vstupné se pak liší následovně:

 • pouze kostel: dospělí 26 €, děti, studenti a mladí do 30 let 24 €, senioři nad 65 let 21 €, zdarma děti do 11 let, ZTP a jejich doprovod
 • kostel a jedna z věží: dospělí 36 €, děti, studenti a mladí do 30 let 34 €, senioři nad 65 let 28 €, doprovod pro ZTP 10 €, zdarma děti do 11 let a ZTP

Rezervace do Sagrada Familia je povinná. Na místě nejsou pokladny, kde byste si vstupenky mohli zakoupit. Při rezervaci si zvolíte konkrétní čas návštěvy – z vlastní zkušenosti nevadí, když přijdete o něco dříve (+- 15 minut).

Součástí vstupenky je taky audioprůvodce – nezapomeňte si vzít vlastní sluchátka. Audioprůvodce je k dispozici v 15 jazycích včetně angličtiny, španělštiny, němčiny nebo francouzštiny (ne čj).

Jak získat slevu na vstup do Sagrada Familia?

Pokud jste senior, student, dítě nebo je vám do 30 let, získáváte automaticky slevu na vstupné do baziliky. Vezměte si potřebné doklady, které potvrdí nárok na slevu. Děti do 11 let a osoby se zdravotním postižením s doprovodem mají vstup zdarma.

☞ Sagrada Familia je součástí turistické karty Barcelona Pass, která zahrnuje návštěvu baziliky s průvodcem.

Kdy navštívit Sagrada Familia zdarma?

Do baziliky se můžete podívat zdarma každou neděli nebo o svátcích během mezinárodních mší v 9 hodin ráno. Kapacita je omezená. Podmínkou je, že nesmíte rušit ostatní, tj. není možné uvnitř fotit ani se uvnitř procházet.

Druhou podmínkou je vhodné oblečení, které splňuje církevní standardy – kraťasy nebo sukně minimálně ke kolenům, zakrytá ramena a žádné pokrývky hlavy.

Kde se nachází vstup do baziliky a jak probíhá návštěva?

Vstup do baziliky probíhá z východu přes fasádu Narození Páně – to je nejzdobnější fasáda, kde se sdružují největší davy. Přímo naproti je malý park s jezírkem. Jakmile bude během následujících let dokončená fasáda Slávy na jihu, měl by se přemístit hlavní vstup sem.

Stoupněte si do bezpečnostní fronty podle toho, zda jste jednotlivec nebo skupina (za nás byl pro jednotlivce vstup D, pro skupiny vstup B). Je to značené a jsou tu taky pracovníci, kteří vás nasměrují – stačí ukázat vstupenku.

Projdete bezpečnostní kontrolou, která je podobná té letištní, ale není tak přísná. Vodu s sebou mít můžete, malý batoh taky není problém. Neberte si velká zavazadla – na místě nejsou přihrádky pro uschování, jen u věží. Během mší pak musíte dodržovat zakrytá ramena a kolena.

Jakmile jste uvnitř, můžete tu být, jak dlouho chcete. Až na přístup do věží je bazilika bezbariérová.

sagrada familia

Jak dlouho trvá prohlídka baziliky?

Přemýšlíte, kolik času si vyhradit na návštěvu Sagrada Familia? Pokud si chcete prohlédnout baziliku včetně věží, vyhraďte si klidně 2 hodiny. Na prohlídku interiérů samotného kostela počítejte alespoň 30 minut, ale spolu s kontrolou a prohlídkou exteriérů si vyčleňte minimálně hodinu.

 

Přístup na věže La Sagrada Familia

Bazilika má 18 věží a velká část z nich není zatím dokončená. Přesto do dvou věží můžete vstoupit už teď. Jedná se o Betlémskou věž na fasádě Narození Páně s výhledem na moře a věž Boží muka na fasádě Umučení, odkud budete mít výhled na město (viz foto).

Vstup do věže si rezervujete spolu se vstupenkou. Získáte tak kombinovanou vstupenku, kterou ukážete při vstupu do baziliky a při vstupu do proskleného výtahu, kterým se dostanete na věž.

La Sagrada Familia Barcelona výhled z věže

Do výtahu se vejde pouze 6 lidí, takže je dobré naplánovat návštěvu baziliky hned na ráno nebo pozdě odpoledne, ať nečekáte frontu na výtah. Zpět dolů pak sestoupíte po úzkém točivém schodišti o 300 schodech. Na věže mají zakázaný vstup malé děti do 6 let.

Mapa Barcelony

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu muzeí, památek a atrakcí, co navštívit a vidět v Barceloně. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, kam v Barceloně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Tipy, jak si užít Barcelonu

 • Spousta míst se nachází v centru města a jsou snadno dostupná. Pro vzdálenější místa využijte metro nebo autobusy, podél pláží tramvaje – doprava je bezpečná a spolehlivá.
 • Cestujte neomezeně veřejnou dopravou s kartou Hola BCN, která zahrnuje metro z letiště, autobusy, vlaky a pozemní lanovky.
 • Barcelona je velká, ale z části se dá prochodit pěšky – objevíte různé čtvrti, kdy každá má zcela jinou atmosféru.
 • Rezervujte si vstupenky na nejoblíbenější památky v Barceloně včas. Barcelona je extrémně populární a vstupenky mohou být vyprodané nebo se na místě tvoří dlouhé fronty.
 • To platí taky pro ubytování – čím později hotel rezervujete, tím bývají ceny vyšší.
 • Dávejte si pozor na věci před kapsáři – především na La Rambla, u Sagrada Familia a dalších podobně exponovaných míst.
 • Zajděte na paellu, mořské plody nebo do tapas baru. Ty nejlepší místa jsou trochu skrytá za rohem a stojí se tu fronty, ale stojí to za to.
 • Plánujete navštívit více placených památek, muzeí a atrakcí? Pořiďte si turistickou kartu – na výběr je Barcelona Pass, Barcelona Explorer Pass nebo Barcelona Card. Více informací najdete v samostatném článku, jak ušetřit v Barceloně.

Toto byl náš průvodce pro návštěvu baziliky Sagrada Familia v Barceloně. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Barceloně

CO NAVŠTÍVIT V BARCELONĚ: Naplánujte si svojí cestu pomocí našeho 3- denního itineráře pro Barcelonu. Podívejte se na popis a mapu trasy, jak strávit 4 dny v Barceloně.

V samostatném článku se dočtete o nejkrásnějších místech, co navštívit v Barceloně (fotografie, mapa, praktické informace). V dalším článku sdílíme tipy, co navštívit v Barceloně s dětmi.

BARCELONA PRŮVODCE: Zde je podrobný průvodce dopravou v Barceloně a jak se dostat z letiště do Barcelony. Kde se ubytovat jsme sepsali v tipech na nejlepší ubytování v Barceloně (nejlepší oblasti a hotely). V dalším článku sdílíme tipy, jak ušetřit v Barceloně.

ŠPANĚLSKO: Toto je seznam nejkrásnějších míst ve Španělsku.

☞ Přejít na všechny články o Španělsku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *